Pěkný...jen se mi nelíbí jak se dnes kleštiny jen připlácnou ke krokvi, pak to v uvozovkách drží jen na tření mezi krokví a kleštinou a stahem závitovky - když to pak seschne, tak tam může vzniknout vůle, ale zase na druhou stranu, dnes se kleštiny davaj na každou krokvi, což dřív bylo jen na plných vazbách. Přitom CNC by do krokve umělo vyřezat zapuštění jak nic a rybinu zvrchu kleštiny a pak by tam byla závitovka jen pro sicher :) Ta přesnost sedel mne udivuje, jen jedna věc tam není moc pěkná, to je ten nepodepřenej plátovej spoj. Je o tom hezké video v tesařském okenku. Jenže tenhle krov a když vidím ty průřezy krokví, to je na věky (když do toho nebude chcát). Hřebík vs vrut je otázka. Hřebík drží míň, ale drží. Vrut, když je šitovej, tak mu někdy ustřelí i hlava. Ale to by neměl být případ těhle konstrukčních vrutů. Každopádně moc pěkná práce, nejvíc se mi líbí, jak si krokev hezky sedla na pozednice a vaznice. To je žůžo :) Myslím, že takovou přesnost docílí orpavdu jen zručnej tesař, kterej má rád svoje řemeslo a nevidí jen rychlý prachy...
Předem se omlouvám pokud již někdo napsal. Ta specíální část na vrutu kterou jsi nazval "zvláštím profilem" neslouží k vyhazování materiálu ale jako fréza která vyfrézuje o pár setin milumetru vetší prostor právě pro ten dřík šroubu( dřík je část vrutu bez závitu) aby měl možný pohyb a tím se mohly oba spojované prvky stáhnout do jednoho celku.
Další supr video. K té argumentaci vruty vs. hřebíky - právě proto, že hřebík v extrémním tahovém napětí trochu povolí, lze považovat i za výhodu, protože se tím trochu kompenzují ty obrovské síly během sesychání a krov si sedne. Sice trochu pokroucenej, ale sedne. Takové krovy stojí stovky let a žádné problémy s tím nejsou. Krov, staženej vrutama, se sice nehne, ale pod napětím zůstane. Ale to jsou takové ty teorie, kdy každej najde na všem nějaké plus a nějaké mínus.
Ten vrut funguje podobne ako keď vložíš mokré drevo do zverákov. Ak pri schnutí nemá možnosť sa skrútiť, zachová tvar a k žiadnemu extrémnemu pnutiu nedojde.
musím potvrdit hřebík se povytáhne ale dál drží šroub se klasicky přetrhne ne to nejsou legendy a nejde o to že by vrut nebyl pevnější ale jde o to že nepovolí a jak už sem napsal hřebík se povytáhne ale vrut se ti nevytočí a tím že je pevnější tak ve finále praskne nevím jak krovy a tyhle šrouby ale i obyčejná prkna na štítě přetrhala vruty tuším to byl průměr 4 s torxem.
Taky záleží na tom, jestli se tam dává vrut 6 nebo 12, 16 a podobně :)
5 років тому+2
ty vruty s tou velkou hlavou používáme v práci a je to skvělá věc! Od velkejch konstrukcí až po oblouková okna kde spojujeme na střihy je tenhle šroub nenahraditelný :)
Jako by nestačilo dát závitovku do věncu před betonáží, a při montáži pozednic trochu přepíšlet opsat si závitovku z boku na pozednici pozednici horní strannou dolů odměřit vzdálenost zavitovky a vrtat :D, ne vím no možná v Německu to dělají až na konec ale my děláme pozednice jako první věc no a nepříjde mi to moc punk ale spíše řemeslo !!!
Ja som s kamosmi na 15m dlhom dome spravili krov za 1sobotu a pol nedele a stacila 1 motorova pila, jedna vrtacka, kladivo a flexka. Drevo 11m3 2000euro. Ale ty tam mas aj pol valby na oboch stranach a to ta trosku zdrzalo ale na to ze si mal taku partiu na stavbe a CNC krov tak to vam teda kratsie netrvalo. Vruty treba zasadne kombinovat s klincami, lebo vruty mi drevo vytrhalo vacsinou od hlavicky sa vrut odtrhol. Vrut sa pri kruteni dreva odtrhne a klinec je huzevnaty ako koren stromu ten sa ohne a prisposobi, alebo treba kupit makksie vruty nie tie zlte tvrde. Nie su to legendy ja som to kombinoval a polovica vrutov je teraz odtrhnuta a vacsinou sa odtrhli cez zimu pri mraze lebo na jesen boli odtrhnute dve a na jar uz bolo odtrhnutych 30. Preto si tie tabulky v tahu pozri pri teplotach -20 nie pri 20 stupnoch. Aj kolajnice praskaju v zime. Ale nakoniec je jedno ci su tam vruty alebo klince, lebo strecha po postaveni ma drzat na sedlach kliestinach a nie na klincoch alebo vrutoch. Ak by sme po dokonceni strechy vsetky klince vytiahli, tak strecha musi pevne stat nesmie spadnut. Tie kliestiny presahuju krokvy o dobrych 20cm to ste aj tak museli zrezavat. Pomurnice sa od betonu musia odizolovat penetrakom na baze asfaltu a este asfaltovym pasom. Tie mech kotvy vyzeraju dobre ja som tam betonoval fajky a zavitove tyce. S tym presahom (respektive nepresahom) strechy si to tiez pokaslal je to moderne ale neprakticke. Neviem aky si mal projekt ty ale ja som podla statickeho posudku nemohol pomurnice kotvit tak ze ich prevrtam iba vaznice som tak mohol. Pomurnice som som daval medzi dve zabetonovane zavitove tyce a stiahol som ich pasovinou. Ale pekne video.
@@janbalga7702 No neviem ale fakt je ze vaznice som mohol a aj podla projektu som ich navrtal ale pomurnice nie. V projektovej dokumentacii v casti statika bolo len napisane ze pomurnice sa nesmu k vencu upevnovat prevrtanim pomurnice ale vzdy dvoma zav. tycami a stiahnut to pasovinou ale nieje tam napisane preco. Ked budem mat poruke nejakeho statika tak sa ho spytam.
@@brigadodrandic8247 No ja som zatiaľ nestaval takýto dom, len taký menší drevodom,cca 32m2 a tam je to iné.Ale prerobil som už piaty starý dom a dúfam že bol posledný :-)
Rozdiel medzi šrobmi a klincami je že šrob je tvrdý ale krehký. Skus zohnuť šrob. Šrob odlomiš a skus ohnut klinec klinec ohnes ale neodlomis to je rozdiel medzi šrobom a klincom. Preto dávame v robote klince. Už sa mi stalo ze na srobe mi odstrihlo hlavičku. To sa ti na klinci štát nemôže.
Tak to je tiež pravda ale zasa búchať po 200mm klinci 5kg kladivom a dávať otrasy stavbe to sa mi moc nepozdáva ale šrób len zašróbuješ bez akíhkoľvek otrasov
@@mhelektronikmhelektronik3420 Preto volíme všetko sa skrutkuje a následne krokvy sa ešte pribíjajú klincami na pomurnicu a väznicu, čiže keby nastalo že sa časom skrutka utrhne ( čo sa občas stane keď krov vyschne) tak to drží klinec. stavbu to predraží o 60 eur čo je zanedbateľná položka.
Ahoj. Díky za tvoje videa. Jsou super a přínosné a baví mě:) Překvapuje mě, že nepoužíváte základní pracovní pomůcky jako jsou rukavice a helmy při skládání, brýle při řezání ;) Není to trochu risk? Díky a fajn den. Láďa
Jako dobra parodyje na to - kterak neumetel stavi krov aniz by znal zakladni veci jak funguje drevo,aneb nedostatek remeslniku v CR. Dalo by se to take nazvat - spevnujeme neco co drzi samo vlastni vahou a kasleme na klicove spoje kde je fixace potreba.
To byla vec kterou jsem resil docela dlouho a nazory jsou 50:50. Nekdo tam dava asfaltovy pas nekdo zase ne a kazdy k tomu ma sve duvody respektive pribeh. Jednoznacne pro vidim asi jen kvuli snadnemu napojeni parotesky. Jinak v interieru z vyzraleho vence ktery je navic zvenku zatepleny a zabedneny neni duvod proc by se tam nejaka vlhkost mela objevovat. Naopak proti a to je primo nazor technika z DekWoodu je to ze date asfalt pod rezivo ktere bude nejakej cas vysychat. V podstate jako kdyz zabalite zespodu vlhke rezivo do igelitu a tim vytvarite lepsi podminky pro plisne nebo houby nez kdyz se to nejak prirozene vstreba skrz ten beton. Ale jak rikam ptal jsem se asi na pěti mistech pocinaje stavebnim dozorem, pres projektanta az po realizacni firmy a byly ty nazory pul na pul.
@@HustejVercajk áno názory 50:50 môžu byť, ale pravdu má len tá prvá polovica. Drevo ktoré prichádza do kontaktu s betónom sa musí oddeliť buď vzduchovou medzerou alebo materiálom ktorý zabráni vzlínaniu vlhkosti. Je jedno či je betón v interiéri alebo exteriéri, tá lepenka tam jednoducho musí byť a nemá to nič spoločné s napojením parozábrany. Som stavebný inžinier a to isté Vám povie ktorýkoľvek iný odborník na drevené konštrukcie. Rovnako kotvenie pomúrnice by som riešil zrovna pri hambalkovom krove úplne inak. Navyše nikde som vo videu nepostrehol že by ste mali prepojený veniec pod pomurnicou so stropnou doskou alebo previazaný s vencom v štítovom murive, čo býva dosť častou chybou pri hambalkových sústavách.
@@89majlo96 Stavebni inzenyri... ty jsou nejlepsi. Vubec nemas predstavu o praxi, kdyz odizoluje cihly hydroizolacnim pasem tak jaka vlhkost bude vzlinat?
Delali jsme to ve 4 lidech 4 dny tak si jednoduse spocitej kolik te stoji jeden delnas na den. Ja jim davam 2500,- a svuj cas si taky samosebou nejak ohodnot. 😉 Byla to stavebnice jak z Ikea. Vsechno je presne ocislovany takze to v pohode zvladne kazdej kdo teda nema zrovna strach z vysek.
No ja jsem preferoval BSH plus nadkrokevni izolaci a dnes vím že to byly dobře investované peníze a s jeřábem by to šlo podstatně rychleji a asi levneji😀
Ja nad nadkrokevni izolaci take hodne premyslel ale bohuzel to u nas nebylo proveditelne kvuli pamatkarum respektive dodrzeni okapove hrany a vysky stitu. Jedna se o rekonstrukci coz nas v hodne vecech limituje. :(
Nemůžete porovnávat pouze střihové a tahové síly u vrutů a hřebíků - jde spíš o to, že hřebík má větší tažnost takže se prostě zkroutí, ohne, natáhne ale furt drží a vrut mezitím už dávno praskl. Nicméně vruty by měli být více než dostatečné
Neznam takto detailne nemecke predpisy. :) Kazdopadne vsichni vime ze predpisy a praxe jsou dve odlisne veci a kde neni zalobce neni ani soudce. "Samozrejmě že cele video vzniklo pod dohledem zkusenych kaskaderu a vsechny sceny jsou jen ilustracni natocene v atelieru na zelenem pozadi." :)
Přilba se zásadně nosí, pokud ti může něco spadnout na hlavu. Tedy na lešení nepotřebuješ, pod lešením už ano. Pokud nad tebou někdo pracuje, nebo povaha tvé práce ti může shodit něco na hlavu.
To jsi asi koukal špatně. Pod okny překlady nejsou. To jsou ty specialni K cihly do kterych se v osteni uprostred vklada extrudak. Ale z dalky to muze tvarove pripominat preklad. :)
Zdravím, mám sklon 45 stupňů a dost klasický tvar střechy. Navíc nahoře je další 4m vysoký prostor půdy. Proto jsem nepřemýšlel nad sbíjenými vazníky. Jako první alternativu jsem ovšem měl navržený německý systém krovu, ale kvůli budoucím střešním oknům jsem se rozhodl to změnit na klasiku.
Zajímalo by mě, jestli vám na cnc stroji vyrezali krokve podle spodní, nebo vrchní hrany. Dříve se stávalo, že vlivem nestejne výšky trámů krokvi bylo rozdílné nadsedlani. Cnc vyrezal stejné hloubky sedla. Tím pádem i mírně zvlněná rovina střechy. Btw: u novostavby vašeho typu bych viděl absenci hydroizolace pod pozednici jako žádoucí.
Vidim tam jednu vec, co umi pekne potrapit. Mezi krokev a klestiny patri podlozky buldog. Takhle spojeny to pak funguje jako kloub a ty krokve se muzou prohnout - vaznice mas docela vysoko. Je-li sance to jeste dodat, nevahal bych. Zavitovky mas predpokladam s pevnosti 8.8
To bych radši nechal udělat tesařum,kteří vědí co maj dělat,když to vyjde nastejno,než shánět někoho na pomoc,když dneska nikdo na pomoc nemá čas a ještě se dřít
5 років тому+6
Nejlepsi kotvy do betonu ma OMO Hranice a Fisher uz mu nabizel za patent ja nevim kolik a neprodal to. Pouziva se na svodidla. Cesky patent a vyrobek www.cihal-omo.cz
Starý řemeslníci ví proč je lepší hřebík. Je to lety praxe, dříve nic jiného ani nebylo, navíc to funguje. Ony vruty jsou pohodlnější na montáž, ale materiál z kterého jsou vyráběny je křehký, a rády se ukroutí nebo i prasknou, když dřevo začne pracovat. Zatímco hřebík je houževnatý, maximálně povyleze, ale nikdy vám nepraskne...
@@2mildin To je v pohodě, není to nic proti hřebíkům, ale argumentovat starými řemeslníky, kteří prostě neměli vruty... Zrovna na stavbě, kde je tak velká evoluce materiálů.
5 років тому+1
S první větou souhlas, se zbytkem ne. Vrut 10tka průměr, SK hlava na TX40 - nemá chybu. Obyčejná aku vám v závěru utrhne ruce, rázový utahovák má co dělat. Takže, že jsou vruty křehčí, ukroutí se nebo prasknou - ano max. nějaký čtyřka na terasu, ale tady jsme Milane na střeše.
Pérovku??? Chápal bych kdyby tě zaujalo že mezi krokvema a kleštinama nejsou bulldog podložky, což se řešilo následným zajištěním hřebíkama, ale že by tam nějakej tesař dával pérovku jsem teda ještě neviděl. Po dvou měsících se krov celý dotahoval a vůle která tam vznikla sesycháním dřeva byla rozhodně větší než by vymezila nějaká pérovka.
@@HustejVercajk díky pérovce se ti to nemůže povolit. A vliv sesychání dřeva je něco trochu něco jinýho. To je práce materiálu. Ale povolený spoj je něco jiného xD jo a tu hydroizolaci bych tam taky dal. Dřevo na zdivu není úplně ideální xD
U krovu se ti v první řadě ten spoj povolí právě seschnutím dřeva. Ta celková konstrukce 2x kleština a krokev mají dohromady cca 30cm a když ti mokré dřevo seschne tak ti tam taky "zmizí" třeba půl centimetru tloušťky. Takže to pak dotáhneš holou rukou i když při instalaci to utáhneš na 100Nm. Ok pérovkou nic nepokazíš, ale podle mě to jsou vyhozené peníze a reálnej vliv na nic to nemá. Pokud to po čase vše podotahuješ. Navíc ve chvíli, kdy je ta konstrukce dodělaná, zalaťovaná a je na ní X tun krytiny a zevnitř to ja zarastrované...
Jednoduche. Zase reklama na DEK ktery umi jen cnc a zase padla slevicka. Neni to nic spatne, je to odmena za natocena videa. Jen uz to neni tak objektivni hodnoceni, jako kdyz jsi zacinal. Uz je z toho citit jen ta komerce. Bohuzel je videt, ze ta prace neni uplne fajn, jako kdyz chybi treba izolace.
Cenu CNC krovu jsem si poptal u tří firem. Jedna mi řekla že nemá v dohledné době čas, a zbylé dvě se lišily v řádu pár tisícikorun. To že chci CNC krov jsem definitivně rozhodnul ve chvíli, kdy jsem z nabídek zjistil, že to vyjde téměř nastejno jako když si pozvu tesařskou firmu o které kromě nějakých referencí z webových stránek nic nevím a ta mi tam bude 14 dní krov vyrábět na místě. Rád pracuju rukama a barák staví člověk jednou za život takže jsem si to chtěl vyzkoušet a nelituju toho. Co se tyka izolace tak znovu opakuji že tam není zcela záměrně a jsem si vědom toho proč jsme ji tam nedali. To jestli tam má nebo nemá být je asi stejná debata jako jestli dávat separační folii mezi asfaltovou hydroizolaci a podlahovej polystyren. To je prostě debate která nemůže mít jasného vítěze.
5 років тому
hele Bzuku a kdo tě nutí se na tenhle kanál dívat.
DŘEVOSTAVBY s Pavlem Šimkem youtube ktery mi ty videa cpe a stejne tak i tvuj kanal a to, ze jsem dal odber, kdyz to delal jeste poctive. Neboj uz jsem se odhlasil.
Zdravim ohledne CNC krovu co se tyce vyrezani suprova prace pote i montaze protoze by to mel zvladnou kazdy pokud je to krov tohoto typu jen nic ve zlem ale fascinuje me ze pozednice polozena rovnou na Beton (venec) a dalsi vec ze to zatahnete folii a pak to nechate mesic jen pod folii ??? rekl bych zy mela byt folie vystavena co nejkratsi dobu na slunci a vy to nechate mesic mozna dva xD xD xD jinak otazka hrebik si vrut ??? podle moznosti investora jinak hrebiky drive bylo jen to a jak ten krov drzel kolikrat a predtim nebylo ani to a pouze dubove koliky
Zdravim, pozor to neni pojistna hydroizolace! To je obycejna zakrejvaci plachta kterou sundame az zacneme foliovat a latovat. Dle predpisu smi byt vystavena ta finalni folie maximalne mesic UV zareni. Hrebik vs vrut je jak pisete vec financi investora ale je treba pocitat ze s vruty je prace rychlejsi a pohodlbejsi. A ve finale to nejdrazsi je vzdy lidska sila a prace. Takze pokud tim usetrite cas tak mi to dava vzdycky smysl.
Výdrž difuzní fólie se liší podle výrobce. My dávali Lindab a ten by měl vydržet bez krytiny asi 6 měsíců než se znehodnotí. Povětrnostní vlivy nevadí, ani sníh nebo led. Může se stát při prudkém dešti, že fólie propustí vodu, je totiž dělaná na určitý tlak a ten může dostatečně velká kapka padající z dostatečně velké výšky překročit. Fólii to ale nezničí.
Ku komentu Tesari tiez chcú zarabať v tomto pripade zarobil majiteĺ cnc ostatok tesári majú vsetko v cene aj to lesenie . No a pod pomurnice ste lepenku nedali ? Dôvod? Tvrdil si ze v Nemecku no tam keby nedal razítko certifikovany strechar tak neskolauduješ.
Za mě komentář, že tesaři nebudou mít co žrát je nesmysl. Pokud jsou chytří, tak kus práce přenechají strojům a zvládnou tak udělat víc střech a ve finále víc vydělat. To je stejnej argument jako kdyby někdo lamentoval že řezníci nebudou mít co žrát když si poříděj třeba mlejnek na maso namísti aby mělnili maso sekáčkem. Lepenku jsem pod pozednice nedal záměrně po konzultaci s výrobcem i stavebním dozorem (specialista na drevostavby). Problem je, že to drevo je mokre a ty ho priplacnes na neprodysnej asfaltovej pas. Tam pak hrozi riziko plisni. Pokud bychom se bavili o spodni stavbe tak neni o cem debatovat, ale tady je to prvek, ktery je uvnitř konstrukce pod zateplenim.
Pěkný...jen se mi nelíbí jak se dnes kleštiny jen připlácnou ke krokvi, pak to v uvozovkách drží jen na tření mezi krokví a kleštinou a stahem závitovky - když to pak seschne, tak tam může vzniknout vůle, ale zase na druhou stranu, dnes se kleštiny davaj na každou krokvi, což dřív bylo jen na plných vazbách. Přitom CNC by do krokve umělo vyřezat zapuštění jak nic a rybinu zvrchu kleštiny a pak by tam byla závitovka jen pro sicher :) Ta přesnost sedel mne udivuje, jen jedna věc tam není moc pěkná, to je ten nepodepřenej plátovej spoj. Je o tom hezké video v tesařském okenku. Jenže tenhle krov a když vidím ty průřezy krokví, to je na věky (když do toho nebude chcát). Hřebík vs vrut je otázka. Hřebík drží míň, ale drží. Vrut, když je šitovej, tak mu někdy ustřelí i hlava. Ale to by neměl být případ těhle konstrukčních vrutů. Každopádně moc pěkná práce, nejvíc se mi líbí, jak si krokev hezky sedla na pozednice a vaznice. To je žůžo :) Myslím, že takovou přesnost docílí orpavdu jen zručnej tesař, kterej má rád svoje řemeslo a nevidí jen rychlý prachy...
To Milwaukee to je prostě paráda. Ať si říká kdo chce co chce .
Děkuji za video. Jsem zase o něco chytřejší :-) .
Předem se omlouvám pokud již někdo napsal. Ta specíální část na vrutu kterou jsi nazval "zvláštím profilem" neslouží k vyhazování materiálu ale jako fréza která vyfrézuje o pár setin milumetru vetší prostor právě pro ten dřík šroubu( dřík je část vrutu bez závitu) aby měl možný pohyb a tím se mohly oba spojované prvky stáhnout do jednoho celku.
Další supr video.
K té argumentaci vruty vs. hřebíky - právě proto, že hřebík v extrémním tahovém napětí trochu povolí, lze považovat i za výhodu, protože se tím trochu kompenzují ty obrovské síly během sesychání a krov si sedne. Sice trochu pokroucenej, ale sedne. Takové krovy stojí stovky let a žádné problémy s tím nejsou. Krov, staženej vrutama, se sice nehne, ale pod napětím zůstane. Ale to jsou takové ty teorie, kdy každej najde na všem nějaké plus a nějaké mínus.
Ten vrut funguje podobne ako keď vložíš mokré drevo do zverákov. Ak pri schnutí nemá možnosť sa skrútiť, zachová tvar a k žiadnemu extrémnemu pnutiu nedojde.
hřebíky se nedávají kuli tomu že by byli levnější ale protože jak jsi říkal dřevo se pokroutí a hřebík se povytáhne ale vrut praskne
konečně pořádný a správný názor
musím potvrdit hřebík se povytáhne ale dál drží šroub se klasicky přetrhne ne to nejsou legendy a nejde o to že by vrut nebyl pevnější ale jde o to že nepovolí a jak už sem napsal hřebík se povytáhne ale vrut se ti nevytočí a tím že je pevnější tak ve finále praskne nevím jak krovy a tyhle šrouby ale i obyčejná prkna na štítě přetrhala vruty tuším to byl průměr 4 s torxem.
@@pavelsulc2617 není vrut jako vrut, pár let s tím dělám, a za mě kvalitní vruty a hřebik už ani nevím jak vypadá,
Tak to máte pravdu,mne sa stalo,že obyčajné dosky na plote sa časom pokrútili a skrutky asi 3,5-4 mm hrúbky sa potrhali.
Taky záleží na tom, jestli se tam dává vrut 6 nebo 12, 16 a podobně :)
ty vruty s tou velkou hlavou používáme v práci a je to skvělá věc! Od velkejch konstrukcí až po oblouková okna kde spojujeme na střihy je tenhle šroub nenahraditelný :)
Jak se přesně jmenuji? Používám to taky, ale v žárovým zinku jsem to nikde nesehnal všechno je to v galvanickym..
Na střih ti ten vrut povolí dřív, než ten hřebík.
ještě se nepovolil a co už jsme s tím něco nadělali ;)
@@hyosungfhledej Rapitec.
Jako by nestačilo dát závitovku do věncu před betonáží, a při montáži pozednic trochu přepíšlet opsat si závitovku z boku na pozednici pozednici horní strannou dolů odměřit vzdálenost zavitovky a vrtat :D, ne vím no možná v Německu to dělají až na konec ale my děláme pozednice jako první věc no a nepříjde mi to moc punk ale spíše řemeslo !!!
Ja som s kamosmi na 15m dlhom dome spravili krov za 1sobotu a pol nedele a stacila 1 motorova pila, jedna vrtacka, kladivo a flexka. Drevo 11m3 2000euro. Ale ty tam mas aj pol valby na oboch stranach a to ta trosku zdrzalo ale na to ze si mal taku partiu na stavbe a CNC krov tak to vam teda kratsie netrvalo. Vruty treba zasadne kombinovat s klincami, lebo vruty mi drevo vytrhalo vacsinou od hlavicky sa vrut odtrhol. Vrut sa pri kruteni dreva odtrhne a klinec je huzevnaty ako koren stromu ten sa ohne a prisposobi, alebo treba kupit makksie vruty nie tie zlte tvrde. Nie su to legendy ja som to kombinoval a polovica vrutov je teraz odtrhnuta a vacsinou sa odtrhli cez zimu pri mraze lebo na jesen boli odtrhnute dve a na jar uz bolo odtrhnutych 30. Preto si tie tabulky v tahu pozri pri teplotach -20 nie pri 20 stupnoch. Aj kolajnice praskaju v zime. Ale nakoniec je jedno ci su tam vruty alebo klince, lebo strecha po postaveni ma drzat na sedlach kliestinach a nie na klincoch alebo vrutoch. Ak by sme po dokonceni strechy vsetky klince vytiahli, tak strecha musi pevne stat nesmie spadnut. Tie kliestiny presahuju krokvy o dobrych 20cm to ste aj tak museli zrezavat. Pomurnice sa od betonu musia odizolovat penetrakom na baze asfaltu a este asfaltovym pasom. Tie mech kotvy vyzeraju dobre ja som tam betonoval fajky a zavitove tyce. S tym presahom (respektive nepresahom) strechy si to tiez pokaslal je to moderne ale neprakticke. Neviem aky si mal projekt ty ale ja som podla statickeho posudku nemohol pomurnice kotvit tak ze ich prevrtam iba vaznice som tak mohol. Pomurnice som som daval medzi dve zabetonovane zavitove tyce a stiahol som ich pasovinou. Ale pekne video.
Je vidieť že tomu dobre rozumieš.A prečo sa nesmeli podľa statika prevŕtavať pomúrnice? Aký to môže mať vplyv?
@@janbalga7702 No neviem ale fakt je ze vaznice som mohol a aj podla projektu som ich navrtal ale pomurnice nie. V projektovej dokumentacii v casti statika bolo len napisane ze pomurnice sa nesmu k vencu upevnovat prevrtanim pomurnice ale vzdy dvoma zav. tycami a stiahnut to pasovinou ale nieje tam napisane preco. Ked budem mat poruke nejakeho statika tak sa ho spytam.
@@brigadodrandic8247 No ja som zatiaľ nestaval takýto dom, len taký menší drevodom,cca 32m2 a tam je to iné.Ale prerobil som už piaty starý dom a dúfam že bol posledný :-)
Ja mám na Orave firmu kde staviame krovy žiadne cnc klasická ručná práca a postavíme to za 5dni aj s pokritim škridľov
daj adresu na lobb@seznam.cz
aj mne napis adresu
@@miroslavblazo7484 odkiaľ ste
@@martinjurcak2469 trnava
@@miroslavblazo7484 pošlite mi fotky a rozmery stavby na email martinjurcak0949@gmail.com
Rozdiel medzi šrobmi a klincami je že šrob je tvrdý ale krehký. Skus zohnuť šrob. Šrob odlomiš a skus ohnut klinec klinec ohnes ale neodlomis to je rozdiel medzi šrobom a klincom. Preto dávame v robote klince. Už sa mi stalo ze na srobe mi odstrihlo hlavičku. To sa ti na klinci štát nemôže.
Tak to je tiež pravda ale zasa búchať po 200mm klinci 5kg kladivom a dávať otrasy stavbe to sa mi moc nepozdáva ale šrób len zašróbuješ bez akíhkoľvek otrasov
@@mhelektronikmhelektronik3420 Preto volíme všetko sa skrutkuje a následne krokvy sa ešte pribíjajú klincami na pomurnicu a väznicu, čiže keby nastalo že sa časom skrutka utrhne ( čo sa občas stane keď krov vyschne) tak to drží klinec. stavbu to predraží o 60 eur čo je zanedbateľná položka.
Vite nekdo kde ten barak stoji? To je na sídlišti před panelakama? 🤔
Tiež pozerám 😄
Ahoj. Díky za tvoje videa. Jsou super a přínosné a baví mě:) Překvapuje mě, že nepoužíváte základní pracovní pomůcky jako jsou rukavice a helmy při skládání, brýle při řezání ;) Není to trochu risk? Díky a fajn den. Láďa
tesar, dva pomocnici a jerab a za pa-ne je hotovo! :-)
Veľmi pekné video
Jako dobra parodyje na to - kterak neumetel stavi krov aniz by znal zakladni veci jak funguje drevo,aneb nedostatek remeslniku v CR. Dalo by se to take nazvat - spevnujeme neco co drzi samo vlastni vahou a kasleme na klicove spoje kde je fixace potreba.
Ty krovy co sou řezané jako středové se pěkně pokroutí a není problém že ti střihnou i vrut... Krov zásadně mimostřed jinak pěkné video :D
Pod pomurnicami chyba hydroizolacia proti vzlinaniu vody z venca do dreva.
To byla vec kterou jsem resil docela dlouho a nazory jsou 50:50. Nekdo tam dava asfaltovy pas nekdo zase ne a kazdy k tomu ma sve duvody respektive pribeh. Jednoznacne pro vidim asi jen kvuli snadnemu napojeni parotesky. Jinak v interieru z vyzraleho vence ktery je navic zvenku zatepleny a zabedneny neni duvod proc by se tam nejaka vlhkost mela objevovat. Naopak proti a to je primo nazor technika z DekWoodu je to ze date asfalt pod rezivo ktere bude nejakej cas vysychat. V podstate jako kdyz zabalite zespodu vlhke rezivo do igelitu a tim vytvarite lepsi podminky pro plisne nebo houby nez kdyz se to nejak prirozene vstreba skrz ten beton. Ale jak rikam ptal jsem se asi na pěti mistech pocinaje stavebnim dozorem, pres projektanta az po realizacni firmy a byly ty nazory pul na pul.
@@HustejVercajk áno názory 50:50 môžu byť, ale pravdu má len tá prvá polovica. Drevo ktoré prichádza do kontaktu s betónom sa musí oddeliť buď vzduchovou medzerou alebo materiálom ktorý zabráni vzlínaniu vlhkosti. Je jedno či je betón v interiéri alebo exteriéri, tá lepenka tam jednoducho musí byť a nemá to nič spoločné s napojením parozábrany. Som stavebný inžinier a to isté Vám povie ktorýkoľvek iný odborník na drevené konštrukcie.
Rovnako kotvenie pomúrnice by som riešil zrovna pri hambalkovom krove úplne inak. Navyše nikde som vo videu nepostrehol že by ste mali prepojený veniec pod pomurnicou so stropnou doskou alebo previazaný s vencom v štítovom murive, čo býva dosť častou chybou pri hambalkových sústavách.
Marian Bajnok
- tech chyb je tam mnohem vic , ale odizolovani pozednice je asi ta zasadni
@@89majlo96 Stavebni inzenyri... ty jsou nejlepsi. Vubec nemas predstavu o praxi, kdyz odizoluje cihly hydroizolacnim pasem tak jaka vlhkost bude vzlinat?
@@vaclav988 nemám potrebu ti tu rozpisovať prečo to tam musí alebo nemusí byť a tvoj názor ma úprimne tiež nezaujíma.
Páči sa mi ako hovorí o bezpečnosti keď sa pohybujú na lešení bez zábradlia a pracujú vo výške bez zabezpečenia.
boze moj, takych axpertov ako ty milujem, je ich plny internet...
ja vsetko robim iba s fischer hmozdinkami :) nepozeral si od nich tie vruty do betonu ci by sa to nedalo aj na ne pripevnit?
Díky za tip na vrták Diager, v paneláku mě často stopne výztuž :-/ tak zkusím koupit osmičku
Staci obycejne od Festy, jen ctyrbrit :-D
Zdravím pěkný video. Kolik te stala ta montáž? Je to hodně složitý? Taky o tom uvažuji
Delali jsme to ve 4 lidech 4 dny tak si jednoduse spocitej kolik te stoji jeden delnas na den. Ja jim davam 2500,- a svuj cas si taky samosebou nejak ohodnot. 😉 Byla to stavebnice jak z Ikea. Vsechno je presne ocislovany takze to v pohode zvladne kazdej kdo teda nema zrovna strach z vysek.
No ja jsem preferoval BSH plus nadkrokevni izolaci a dnes vím že to byly dobře investované peníze a s jeřábem by to šlo podstatně rychleji a asi levneji😀
Ja nad nadkrokevni izolaci take hodne premyslel ale bohuzel to u nas nebylo proveditelne kvuli pamatkarum respektive dodrzeni okapove hrany a vysky stitu. Jedna se o rekonstrukci coz nas v hodne vecech limituje. :(
Můžeš prosím tě napsat který je to přesně ten rázový utahovák od milwaukee? Díky moc.
Ahoj, je to model Milwaukee ONEFHIWF12 pul coulovej s pojistnym kroužkem.
Fajné video
Proc to neni oznacene jako reklama na DEK?
Super video jen jedna věc když si dal níž klestiny ta vaznice měla jít taky dolů ty krovy si do toho krásně sednou
Jsou tam ještě sloupky spojující vyznici s kleštinama, ale to jsem dodělával až později tak ani nevim jestli to už ve videu je.
14 dní...to stavíš fabriku?
co to ma byt sme ve skole nebo delas reklamu na vruty
Nemůžete porovnávat pouze střihové a tahové síly u vrutů a hřebíků - jde spíš o to, že hřebík má větší tažnost takže se prostě zkroutí, ohne, natáhne ale furt drží a vrut mezitím už dávno praskl. Nicméně vruty by měli být více než dostatečné
v nemecku nie je problem ked sa pracuje na leseni bez prilby? alebo je to tam predpis?
Neznam takto detailne nemecke predpisy. :) Kazdopadne vsichni vime ze predpisy a praxe jsou dve odlisne veci a kde neni zalobce neni ani soudce. "Samozrejmě že cele video vzniklo pod dohledem zkusenych kaskaderu a vsechny sceny jsou jen ilustracni natocene v atelieru na zelenem pozadi." :)
@@HustejVercajk ja len ze my musime nosit. potom vypadame ako banda odbornikov :D :D :D
Přilba se zásadně nosí, pokud ti může něco spadnout na hlavu. Tedy na lešení nepotřebuješ, pod lešením už ano. Pokud nad tebou někdo pracuje, nebo povaha tvé práce ti může shodit něco na hlavu.
Všiml jsem si na videu že máš překlad i pod oknem, z jakého důvodu? Kvůli tepelné izolaci?
To jsi asi koukal špatně. Pod okny překlady nejsou. To jsou ty specialni K cihly do kterych se v osteni uprostred vklada extrudak. Ale z dalky to muze tvarove pripominat preklad. :)
@@HustejVercajk zdálky to tak vypadalo :)
Zdravím, přemýšlel jste nad vazníky nebo jste chtěl přímo klasický krov? Prej to vyjde o 30% levněji než klasický krov.
Zdravím, mám sklon 45 stupňů a dost klasický tvar střechy. Navíc nahoře je další 4m vysoký prostor půdy. Proto jsem nepřemýšlel nad sbíjenými vazníky. Jako první alternativu jsem ovšem měl navržený německý systém krovu, ale kvůli budoucím střešním oknům jsem se rozhodl to změnit na klasiku.
vazniky jsou super. Rychla prace, za 5h hotovo. Jediny minus je nutnost jerabu. Puda neni problem a ted v zime jsou velky slevy
Pokud jsem se správně zorientoval, tak v RD na videu je obytné podkroví a těžký strop. V takovém případě jsou vazníky úplně mimo mísu.
Já nevím ale tvrdili nám že se z vazníku dá vykouzlit všelijaká střešní konstrukce.
@@MsDavid526 ano da, za urcitych podminek
Zajímalo by mě, jestli vám na cnc stroji vyrezali krokve podle spodní, nebo vrchní hrany. Dříve se stávalo, že vlivem nestejne výšky trámů krokvi bylo rozdílné nadsedlani. Cnc vyrezal stejné hloubky sedla. Tím pádem i mírně zvlněná rovina střechy. Btw: u novostavby vašeho typu bych viděl absenci hydroizolace pod pozednici jako žádoucí.
4x4...fakt hustý s nařezanou střechou...:)))))...nemá se placená reklama hlásit??? ;)
Chtělo by to silnější rázák
Vidim tam jednu vec, co umi pekne potrapit. Mezi krokev a klestiny patri podlozky buldog. Takhle spojeny to pak funguje jako kloub a ty krokve se muzou prohnout - vaznice mas docela vysoko. Je-li sance to jeste dodat, nevahal bych. Zavitovky mas predpokladam s pevnosti 8.8
To bych radši nechal udělat tesařum,kteří vědí co maj dělat,když to vyjde nastejno,než shánět někoho na pomoc,když dneska nikdo na pomoc nemá čas a ještě se dřít
Nejlepsi kotvy do betonu ma OMO Hranice a Fisher uz mu nabizel za patent ja nevim kolik a neprodal to. Pouziva se na svodidla. Cesky patent a vyrobek
www.cihal-omo.cz
Pekna pracicka, pozeram , ze sedis na tom leseni na holo ? Co si este nedostal vlka na prdel ? :D
Pěkné vydeo !!
Chýba hydroizolacia pod pomurnicou.
Starý řemeslníci ví proč je lepší hřebík. Je to lety praxe, dříve nic jiného ani nebylo, navíc to funguje. Ony vruty jsou pohodlnější na montáž, ale materiál z kterého jsou vyráběny je křehký, a rády se ukroutí nebo i prasknou, když dřevo začne pracovat. Zatímco hřebík je houževnatý, maximálně povyleze, ale nikdy vám nepraskne...
Starý řemeslníci ví... další věta.. dříve nic jiného ani nebylo. Ok.
@@Juklitz282 Sám jsem rekonstruoval střechu, a vrutů se mi několik ukroutilo, takže vím z vlastní zkušenosti, že hřebík je jistota. .
@@2mildin To je v pohodě, není to nic proti hřebíkům, ale argumentovat starými řemeslníky, kteří prostě neměli vruty... Zrovna na stavbě, kde je tak velká evoluce materiálů.
S první větou souhlas, se zbytkem ne. Vrut 10tka průměr, SK hlava na TX40 - nemá chybu. Obyčejná aku vám v závěru utrhne ruce, rázový utahovák má co dělat. Takže, že jsou vruty křehčí, ukroutí se nebo prasknou - ano max. nějaký čtyřka na terasu, ale tady jsme Milane na střeše.
Takže jezdíš barkasem, doma máš jen rozhlas po drátě, svíčky a studenou vodu?
no vruty se moc neuvolní, vruty popraskají, proto se dávají hřebíky :-)
No když ten krov pracuje tak ty vruty se můžou zalomit/urvat ne ? Hřebík se jenom ohne.
9:00 nedal tam pérovku..
Pérovku??? Chápal bych kdyby tě zaujalo že mezi krokvema a kleštinama nejsou bulldog podložky, což se řešilo následným zajištěním hřebíkama, ale že by tam nějakej tesař dával pérovku jsem teda ještě neviděl. Po dvou měsících se krov celý dotahoval a vůle která tam vznikla sesycháním dřeva byla rozhodně větší než by vymezila nějaká pérovka.
@@HustejVercajk díky pérovce se ti to nemůže povolit. A vliv sesychání dřeva je něco trochu něco jinýho. To je práce materiálu. Ale povolený spoj je něco jiného xD jo a tu hydroizolaci bych tam taky dal. Dřevo na zdivu není úplně ideální xD
U krovu se ti v první řadě ten spoj povolí právě seschnutím dřeva. Ta celková konstrukce 2x kleština a krokev mají dohromady cca 30cm a když ti mokré dřevo seschne tak ti tam taky "zmizí" třeba půl centimetru tloušťky. Takže to pak dotáhneš holou rukou i když při instalaci to utáhneš na 100Nm. Ok pérovkou nic nepokazíš, ale podle mě to jsou vyhozené peníze a reálnej vliv na nic to nemá. Pokud to po čase vše podotahuješ. Navíc ve chvíli, kdy je ta konstrukce dodělaná, zalaťovaná a je na ní X tun krytiny a zevnitř to ja zarastrované...
Hura aspon niekto mudry kto si postavi dom z červenych tehal
super video jen tak dal si super
Hřebíky asi neprodává žádný sponzor pořadu, tak proto reklama na vruty.
Vrury fakt praskaj. Stačí vlhký dřevo a mráz. Vlastní zkušenost, opakovaná, dávám oboje, vrut i krovák
Perfektní video. Díky.
Jako reklama pěkná, ale hnedle vidim jednu porušenou normu :)
co je spatne? chci stavet tak at jsem chytrejsi
Sak mal tie kratke kotvy vratit a kupit dlhsie preboha a ne frezovat do hranolov...
Na souboj hřebík versus šroub bych rád viděl nějaký experiment 😀,jako bez prdele a to i v čase. Za různých podmínek. osobně ale věřím spíš vrutům.
Jednoduche. Zase reklama na DEK ktery umi jen cnc a zase padla slevicka. Neni to nic spatne, je to odmena za natocena videa. Jen uz to neni tak objektivni hodnoceni, jako kdyz jsi zacinal. Uz je z toho citit jen ta komerce. Bohuzel je videt, ze ta prace neni uplne fajn, jako kdyz chybi treba izolace.
Cenu CNC krovu jsem si poptal u tří firem. Jedna mi řekla že nemá v dohledné době čas, a zbylé dvě se lišily v řádu pár tisícikorun. To že chci CNC krov jsem definitivně rozhodnul ve chvíli, kdy jsem z nabídek zjistil, že to vyjde téměř nastejno jako když si pozvu tesařskou firmu o které kromě nějakých referencí z webových stránek nic nevím a ta mi tam bude 14 dní krov vyrábět na místě. Rád pracuju rukama a barák staví člověk jednou za život takže jsem si to chtěl vyzkoušet a nelituju toho. Co se tyka izolace tak znovu opakuji že tam není zcela záměrně a jsem si vědom toho proč jsme ji tam nedali. To jestli tam má nebo nemá být je asi stejná debata jako jestli dávat separační folii mezi asfaltovou hydroizolaci a podlahovej polystyren. To je prostě debate která nemůže mít jasného vítěze.
hele Bzuku a kdo tě nutí se na tenhle kanál dívat.
DŘEVOSTAVBY s Pavlem Šimkem youtube ktery mi ty videa cpe a stejne tak i tvuj kanal a to, ze jsem dal odber, kdyz to delal jeste poctive. Neboj uz jsem se odhlasil.
Zdravim ohledne CNC krovu co se tyce vyrezani suprova prace pote i montaze protoze by to mel zvladnou kazdy pokud je to krov tohoto typu jen nic ve zlem ale fascinuje me ze pozednice polozena rovnou na Beton (venec) a dalsi vec ze to zatahnete folii a pak to nechate mesic jen pod folii ??? rekl bych zy mela byt folie vystavena co nejkratsi dobu na slunci a vy to nechate mesic mozna dva xD xD xD jinak otazka hrebik si vrut ??? podle moznosti investora jinak hrebiky drive bylo jen to a jak ten krov drzel kolikrat a predtim nebylo ani to a pouze dubove koliky
Zdravim, pozor to neni pojistna hydroizolace! To je obycejna zakrejvaci plachta kterou sundame az zacneme foliovat a latovat. Dle predpisu smi byt vystavena ta finalni folie maximalne mesic UV zareni. Hrebik vs vrut je jak pisete vec financi investora ale je treba pocitat ze s vruty je prace rychlejsi a pohodlbejsi. A ve finale to nejdrazsi je vzdy lidska sila a prace. Takze pokud tim usetrite cas tak mi to dava vzdycky smysl.
Výdrž difuzní fólie se liší podle výrobce. My dávali Lindab a ten by měl vydržet bez krytiny asi 6 měsíců než se znehodnotí. Povětrnostní vlivy nevadí, ani sníh nebo led. Může se stát při prudkém dešti, že fólie propustí vodu, je totiž dělaná na určitý tlak a ten může dostatečně velká kapka padající z dostatečně velké výšky překročit. Fólii to ale nezničí.
Podle mě. Špatně spojení podzednic. Správně čep a slic. To samé v hřebenu krovu. Žádné preplatovani, ale opět čep a slic. TTM.
u vrutu se ti časem utrhnou hlavičky a nebude ti vrut nic platný hřebík povolí ale stále drží udělal jsi blbost vruty ti popraskají a budeš v háji
Ku komentu Tesari tiez chcú zarabať v tomto pripade zarobil majiteĺ cnc ostatok tesári majú vsetko v cene aj to lesenie . No a pod pomurnice ste lepenku nedali ? Dôvod? Tvrdil si ze v Nemecku no tam keby nedal razítko certifikovany strechar tak neskolauduješ.
Za mě komentář, že tesaři nebudou mít co žrát je nesmysl. Pokud jsou chytří, tak kus práce přenechají strojům a zvládnou tak udělat víc střech a ve finále víc vydělat. To je stejnej argument jako kdyby někdo lamentoval že řezníci nebudou mít co žrát když si poříděj třeba mlejnek na maso namísti aby mělnili maso sekáčkem. Lepenku jsem pod pozednice nedal záměrně po konzultaci s výrobcem i stavebním dozorem (specialista na drevostavby). Problem je, že to drevo je mokre a ty ho priplacnes na neprodysnej asfaltovej pas. Tam pak hrozi riziko plisni. Pokud bychom se bavili o spodni stavbe tak neni o cem debatovat, ale tady je to prvek, ktery je uvnitř konstrukce pod zateplenim.
Zase jeden chytrácek,za peníze v Praze dům,a v Brně dva! reklamní porno hnus😥
to comas za lacnych monterov ktory taha M12 tyc z 19.klucom RUCNE a v roku 2019r,