Jeden z niewielu filmików pokazujących tradycyjny sposób peklowania mięsa (bez syfu typu peklosól). Mój przepis to 55 - 65 g soli np kłodawskiej na 0,5l wody, 2,5 - 3,5 g saletry na 0,5 l wody i przyprawy wedle uznania, 10 -14 dni i do dymu - boczki i balerony lepiej dłużej. ZERO CUKRU - to czynnik podnoszący rozwój bakterii tych niekorzystnych oczywiście. Pozdrawiam serdecznie
Popieram-tradycyjne peklowanie na mokro, bez pośpiechu, a nieinwazyjne przez nastrzykiwanie. Tradycyjnie to tj. sol niejodowana + saletra potasowa zawierająca jedynie jony azotanowe + przyprawy wg. uznania. Takie peklowanie jest zdrowsze i bezpieczniejsze od stosowania peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. Ilość stosowanej przeze mnie soli jest mniejsza niż u Ciebie, aby przy dłuższym 10-14 dniowym peklowaniu nie dochodziło do przesolenia mięsa, choć wtedy zwiększyłaby się trwałość lesz również słoność wędzonek. Oczywiście wymieniam zalewę w połowie cyklu peklowania. Pozdrawiam - smacznego.
Syf to jest saletra, to że kiedyś tak robili nie znaczy było dobrze, nauka idzie do przodu, proszę zapoznać się z nowymi trendami i badaniami, peklosól stosowana w odpowiednich ilościach tj. ok 2% na kg mięsa nie jest szkodliwa. Pozdrawiam
@@matixrx Matematyka szwankuje z przeliczeniami azotanów i azotynów na kg mięsa. Życzę smacznego po nowemu. Wiele tysięcy lat chińskiej i wedyjskiej medycyny też gówno znaczy ?
Kamerzysta , nie rób takich błędów jak robi Mazur , soli dał 200 g/5 l + saletre potasową , mięso kisi 14 dni ,a jak mu się maślanka zrobi to wymienia zalewe na nową , pytam się dlaczego tak mało daje soli i tak długo trzyma w tej słabo osolonej wodzie .Mam sprawdzony sposób na zalewe , 100 gram soli /litr . Ja stosuje 70/ 30 sól 70 g kamienna kłodawska bez jodu + 30 g /l soli peklowej po ostygnięciu zalewy , MOŻESZ DAĆ SAMĄ SÓL PEKLOWĄ ,lub 50/50 ewentualnie samą sól kamienna , ale wybór należy do ciebie .Do wody dodaje jałowiec ,pieprz, liście laurowe , gożdziki , cukier , majeranek , czosnek zagotowuje a po ostygnięciu dodaje ewentualną użytą sól peklową ,Pekluje po nastrzyknięciu 3 lub 4 doby w lodówce ,po czym przygotowuje do wędzenia , Wedliny wychodzą super .Jeśli chcesz wiedzieć szczegóły ile czego ,napisze Ci po odezwaniu sie , Pozdrawiam .
@@jjpolak4899 "Każda liszka swój ogon chwali". Pomijam Twój niezbyt grzeczny ton oceny mojego sposobu peklowania, to odpowiadam, że jest to sposób tradycyjny, wielopokoleniowy, stosowany od kilkudziesięciu lat w mojej rodzinie. Nie używam tu peklosoli, która zawiera azotyny działające szkodliwie dla ludzkiego zdrowia nawet w przypadku niewielkiego przedawkowania, w odróżnieniu od stosowania saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe co jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli. Ponadto peklowanie na mokro kilkunastodniowe, bez pośpiechu w zalewie jest procesem mniej inwazyjnym (wolniejszym) niż np. nastrzykiwanie i pozwala na przeniknięcie wszystkich składników na wskroś całego mięsa aby było smaczne, soczyste i różowe w całym przekroju. Ilość stosowanej przeze mnie soli jest taka, aby przy dłuższym 10-14 dniowym peklowaniu nie dochodziło do przesolenia mięsa. Oczywiście wymieniam zalewę w połowie cyklu peklowania, ale to naturalne, że po tygodniu należy to zrobić gdy przestaje być klarowna. Jest to sposób sprawdzony i nie oceniaj to jako błędne. Każdy może robić co mu pasuje, może stosować własne proporcje, a ja jednak polecam swoje. Pozdrawiam i życzę wspaniałych własnych wyrobów oraz także ich prezentacji filmowych.
Po co dodaje się tą saletre potasową? I jaki to ma wpływ na eko jedzenie. W sensie czy takie miesko potem nie jest takie same jak sklepowe? Pytam specjalistów bo nie wiem. Dziękuję za odpowedź. Np jak robie dla córki szynkę z szyn-kowaru to dodaje pieprz, sól, majeranek i troszkę żelatyny. Czy brak saletry oznacza błąd?
Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni. Przykładowy skład wędliny SKLEPOWEJ to: ..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..." Więc jednak jest różnica. Niektórzy w swoich przepisach nie używają saletry. Próbowałem takich sposobów, lecz nie byłem zadowolony. Jeśli Twoje wędzonki spełniają Twoje oczekiwania, to Twój wybór. Ja polecam starą tradycyjną sprawdzoną metodę, która jest niezawodna.
... Nie dawaj saletry.. Czyli E250.. Poco pchać dziecku soli i chemii... Sama sól wystarczy... Oczko i tak się zrobi i tak... Kwestia wedzenie... (oczko można opanować przez długość wedzenia) Jeśli chcesz by szynka dłużej polegała daj ja w worki Vacum.
Dziękuję za uznanie. W swoich filmikach prezentuję metody wypracowane przez lata doświadczeń. Zachęcam do oglądania innych moich filmików, nie tylko z przygotowywania wędzonek ale także z innych moich działań. Pozdrawiam.
czy solanke z lodówki moge uzywać wielokrotnie i dłużej? tzn. najpierw pekluje schab po tygodniu wyjmuje i w tym samym pekluje szynkę a potem znowu np. karkówke
Nie polecam peklowania w jednej zalewie dłużej niż tydzień, a radzę aby podczas dłuższego peklowania szynek tzn po tygodniu wymienić zalewę peklującą na świeżą. Ja najczęściej pekluję ok 2 tygodni wymieniając zalewę po tygodniu.
Witam. Dziś peklowałem mięso 16 kg . 8 litrów wody i 740g peklosoli i do tego dodałem 25 gram saletry . I teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłem z tam saletra. ?
Ja dodaję do zalewy peklującej sól i saletrę oraz inne przyprawy. Wszystko pokazane jest na filmie. Ważny jest też czas peklowania. Nie mieszam peklosoli z saletrą w zalewie.
Zioła to tak jak herbatę zawsze parzę, a nie gotuję ileś tam minut. Parzenie wyciąga cały wspaniały aromat, a gotowanie niszczy, jakby. Czosnek zawierający witaminy, dodaję do ostudzonego wywaru aby wysoka temperatura nie niszczyła ich.
Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża jego trwałość, a czosnek i jałowiec dodaje smaku a nie trwałości. W moim sprawdzonym przepisie dodaje ok 2 g saletry na 1 kg masy tj. (zalewa + mięso). Ponadto peklowanie na mokro w zalewie jest procesem mniej inwazyjnym (wolniejszym) niż np. nastrzykiwanie. Dodam także, że stosowanie saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. Życzę udanych, smacznych i zdrowych domowych wędlin zrobionych wg własnego uznania, bez zbędnych sztucznych dodatków i ulepszaczy, które zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w marketach i sklepach wędliniarskich.
Irena Urbańczyk cukier zawsze dodawałem wraz z saletrą, spróbuje w przyszłości tak zrobić jak radzisz tj cukier bez saletry i zobaczę jakie będą efekty. Tylko ile cukru dajesz?
@@dziadek_youtuber Sól kamienna i przyprawy . liść laurowy. ziele angielskie pieprz . czosnek taki był zestaw z dawnych lat w domu i było super 2 tygodnie peklowania
Panie Bogusławie , bardzo zła jakość dźwięku , bardzo cicho i nie wszystko jest słyszalne .Pozdrawiam Wujaszek Tom p.s. Czy próbował Pan bez przypraw ?
Przykro mi, że masz jakieś problemy z dźwiękiem, bo u nie wszystko bardzo dobrze słychać. A odnośnie przypraw, to nie wyobrażam sobie peklowania bez nich. Bo nadają mięsu smaku i aromatu i trwałości. A czy wyobrażasz sobie jakąś np zupę lub inną potrawę bez przypraw? Bo ja nie. Wzajemnie pozdrawiam.
Cukier nie zastąpi saletry. Kiedyś tak próbowałem bez saletry, ale mięso było wewnątrz szare i nieapetyczne. Saletra zapewnia różowe zabarwienie i wraz z sola zapewnia trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni.
Dzięki za ten miód - nie próbowałem ale przy następnym razie zastosuję. Co do peklosoli to ja żadnej peklosoli do peklowania szynek nie daję, tylko zwykłą sól, więc nie wiem o co chodzi?
Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni. Przykładowy skład wędliny SKLEPOWEJ to: ..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..." Więc jednak jest różnica. Niektórzy w swoich przepisach nie używają saletry. Próbowałem takich sposobów, lecz nie byłem zadowolony. Dodam także, że stosowanie saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. Życzę udanych, smacznych i zdrowych domowych wędlin zrobionych wg własnego uznania, bez zbędnych sztucznych dodatków i ulepszaczy, które zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w marketach i sklepach wędliniarskich. Jeśli Twoje wędzonki spełniają Twoje oczekiwania, to Twój wybór. Pokaż to na swoim kanale. Ja polecam starą tradycyjną sprawdzoną metodę, która jest niezawodna.
Mięsko tak pakowane pochodzi z dyskontu i wszystko jasne.Zawiera tak dużą ilość fosforanów że zawsze będzie różowiótkie, pewnie i smacznę,ale czy zdrowę ?
Mięso kupuję w polskich sklepach, a także bezpośrednio ze sklepów prywatnych posiadających własną masarnię. Kolor różowy zapewnia właściwe peklowanie i wędzenie nawet gdyby mięso było z własnego chowu. Ale jeśli wolisz kupować "fabryczne", sklepowe wędzonki zawierające w swoim składzie: ..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..." Oceń co jest zdrowsze. Pozdrawiam i życzę wspaniałych własnych wyrobów oraz także ich prezentacji filmowych.
@@spaneczko Dziękuję bardzo za taką pozytywna ocenę. I ja cieszę się, że podobają się moje filmy. Zawsze zapraszam do odwiedzania mojego kanału. Wzajemnie pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.😀
"Nie zawsze złoto co się świeci", a więc i moje zakupy robię w polskich sklepach oraz także bezpośrednio u polskich rolników bo u nas na wsi nie ma nawet takich dużych sieci, które podajesz w swoim poście. I nie sądź po opakowaniu.
Zapomniał Pan o pestkach wiśni a są one niezwykle ważne w procesie peklowania no i chrzan najlepiej dodać słoiczek tartego, niezwykle ważna jest też cebula na taką ilość najlepiej 3 szt pokrojone w kosteczkę i jak na moje oko to za dużo zostawił pan tłuszczu na szynkach
O niczym nie zapomniałem i stosowane przyprawy w moim przepisie są wystarczające. Jest to sposób sprawdzony, a inne eksperymenty nie zdawały egzaminu. Ale dziękuję za Twoje uwagi, może ktoś z czytających zechce z nich skorzystać.
Ponieważ nie czytasz komentarzy, więc specjalnie dla Ciebie powtarzam: "Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni. Przykładowy skład wędliny SKLEPOWEJ to: ..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..." Więc jednak jest różnica. Niektórzy w swoich przepisach nie używają saletry. Próbowałem takich sposobów, lecz nie byłem zadowolony. Dodam także, że stosowanie saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. Życzę udanych, smacznych i zdrowych domowych wędlin zrobionych wg własnego uznania, bez zbędnych sztucznych dodatków i ulepszaczy, które zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w marketach i sklepach wędliniarskich. Jeśli Twoje wędzonki spełniają Twoje oczekiwania, to Twój wybór. Pokaż na swoim kanale jak to umiesz robić, a nie tylko krytykuj. Ja polecam starą tradycyjną sprawdzoną metodę, która jest niezawodna."
Dziekuje za piekny filmik!!!,i cenne rady!,madrzy niech korzystaja!!!,a glupi niech nie zagladaja!, pozdrawiam serdecznie!
Pozdrawiam 👍🙂
Piekny filmik .Dobrze pan tlumaczy i mily glosik.Super
Dziękuję i pozdrawiam 👍🙂
Dziekuje. Bardzo pomocne rady
👍😀✋
Polecam sól Kłodawska..,jest super.bez antyzbrylaczy..
Dziękuję za cenną radę. Już sprawdziłem, że nie zawiera E536 czyli antyzbrylaczy i oczywiście do przetworów - niejodowana👍🥒🥒🥒🥓🍗😀
Moi sasiedzi mają w ogrodzie wedzarnie. Narobiłeś mi smaka na Prawdziwą szynkę , jutro zamawiam mięsko, oj dawno nie jadłam domowej szynki. 🍠
A czy u Was nie jest jeszcze jakoś zabronione wędzenie?
@@dziadek_youtuber witam cie szefuniu, niby jest zabronione ale ludzie wędzą mięska,, makrelki i jakoś nie słyszałam żeby ktoś dostał kare pieniezna
Wujek super filmik bardzo pomocny serdecznie pozdrawiam .
👍🙂
Jeden z niewielu filmików pokazujących tradycyjny sposób peklowania mięsa (bez syfu typu peklosól). Mój przepis to 55 - 65 g soli np kłodawskiej na 0,5l wody, 2,5 - 3,5 g saletry na 0,5 l wody i przyprawy wedle uznania, 10 -14 dni i do dymu - boczki i balerony lepiej dłużej. ZERO CUKRU - to czynnik podnoszący rozwój bakterii tych niekorzystnych oczywiście. Pozdrawiam serdecznie
Popieram-tradycyjne peklowanie na mokro, bez pośpiechu, a nieinwazyjne przez nastrzykiwanie.
Tradycyjnie to tj. sol niejodowana + saletra potasowa zawierająca jedynie jony azotanowe + przyprawy wg. uznania. Takie peklowanie jest zdrowsze i bezpieczniejsze od stosowania peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Ilość stosowanej przeze mnie soli jest mniejsza niż u Ciebie, aby przy dłuższym 10-14 dniowym peklowaniu nie dochodziło do przesolenia mięsa, choć wtedy zwiększyłaby się trwałość lesz również słoność wędzonek. Oczywiście wymieniam zalewę w połowie cyklu peklowania. Pozdrawiam - smacznego.
@@dziadek_youtuber Jesteś GOŚĆ - takich więcej i będziemy trochę zdrowsi
@@dziadek_youtuber Dziękuję Panu, zrobię zdrowsze szyneczki
Syf to jest saletra, to że kiedyś tak robili nie znaczy było dobrze, nauka idzie do przodu, proszę zapoznać się z nowymi trendami i badaniami, peklosól stosowana w odpowiednich ilościach tj. ok 2% na kg mięsa nie jest szkodliwa. Pozdrawiam
@@matixrx Matematyka szwankuje z przeliczeniami azotanów i azotynów na kg mięsa. Życzę smacznego po nowemu. Wiele tysięcy lat chińskiej i wedyjskiej medycyny też gówno znaczy ?
Pomocny program
dziękuję
Kamerzysta , nie rób takich błędów jak robi Mazur , soli dał 200 g/5 l + saletre potasową , mięso kisi 14 dni ,a jak mu się maślanka zrobi to wymienia zalewe na nową , pytam się dlaczego tak mało daje soli i tak długo trzyma w tej słabo osolonej wodzie .Mam sprawdzony sposób na zalewe , 100 gram soli /litr . Ja stosuje 70/ 30 sól 70 g kamienna kłodawska bez jodu + 30 g /l soli peklowej po ostygnięciu zalewy , MOŻESZ DAĆ SAMĄ SÓL PEKLOWĄ ,lub 50/50 ewentualnie samą sól kamienna , ale wybór należy do ciebie .Do wody dodaje jałowiec ,pieprz, liście laurowe , gożdziki , cukier , majeranek , czosnek zagotowuje a po ostygnięciu dodaje ewentualną użytą sól peklową ,Pekluje po nastrzyknięciu 3 lub 4 doby w lodówce ,po czym przygotowuje do wędzenia , Wedliny wychodzą super .Jeśli chcesz wiedzieć szczegóły ile czego ,napisze Ci po odezwaniu sie , Pozdrawiam .
@@jjpolak4899 "Każda liszka swój ogon chwali".
Pomijam Twój niezbyt grzeczny ton oceny mojego sposobu peklowania, to odpowiadam, że jest to sposób tradycyjny, wielopokoleniowy, stosowany od kilkudziesięciu lat w mojej rodzinie.
Nie używam tu peklosoli, która zawiera azotyny działające szkodliwie dla ludzkiego zdrowia nawet w przypadku niewielkiego przedawkowania, w odróżnieniu od stosowania saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe co jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli.
Ponadto peklowanie na mokro kilkunastodniowe, bez pośpiechu w zalewie jest procesem mniej inwazyjnym (wolniejszym) niż np. nastrzykiwanie i pozwala na przeniknięcie wszystkich składników na wskroś całego mięsa aby było smaczne, soczyste i różowe w całym przekroju.
Ilość stosowanej przeze mnie soli jest taka, aby przy dłuższym 10-14 dniowym peklowaniu nie dochodziło do przesolenia mięsa.
Oczywiście wymieniam zalewę w połowie cyklu peklowania, ale to naturalne, że po tygodniu należy to zrobić gdy przestaje być klarowna.
Jest to sposób sprawdzony i nie oceniaj to jako błędne.
Każdy może robić co mu pasuje, może stosować własne proporcje, a ja jednak polecam swoje.
Pozdrawiam i życzę wspaniałych własnych wyrobów oraz także ich prezentacji filmowych.
Po co dodaje się tą saletre potasową? I jaki to ma wpływ na eko jedzenie. W sensie czy takie miesko potem nie jest takie same jak sklepowe? Pytam specjalistów bo nie wiem. Dziękuję za odpowedź. Np jak robie dla córki szynkę z szyn-kowaru to dodaje pieprz, sól, majeranek i troszkę żelatyny. Czy brak saletry oznacza błąd?
Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni.
Przykładowy skład wędliny SKLEPOWEJ to:
..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..." Więc jednak jest różnica.
Niektórzy w swoich przepisach nie używają saletry. Próbowałem takich sposobów, lecz nie byłem zadowolony. Jeśli Twoje wędzonki spełniają Twoje oczekiwania, to Twój wybór.
Ja polecam starą tradycyjną sprawdzoną metodę, która jest niezawodna.
... Nie dawaj saletry.. Czyli E250..
Poco pchać dziecku soli i chemii...
Sama sól wystarczy... Oczko i tak się zrobi i tak... Kwestia wedzenie... (oczko można opanować przez długość wedzenia)
Jeśli chcesz by szynka dłużej polegała daj ja w worki Vacum.
Super się słucha Pana. Widać że ma Pan wiedzę i to dużą o tym . Pozdrawiam
ps. napewno skorzystam z Pana porad:-)
Dziękuję za uznanie. W swoich filmikach prezentuję metody wypracowane przez lata doświadczeń. Zachęcam do oglądania innych moich filmików, nie tylko z przygotowywania wędzonek ale także z innych moich działań. Pozdrawiam.
czy solanke z lodówki moge uzywać wielokrotnie i dłużej? tzn. najpierw pekluje schab po tygodniu wyjmuje i w tym samym pekluje szynkę a potem znowu np. karkówke
Nie polecam peklowania w jednej zalewie dłużej niż tydzień, a radzę aby podczas dłuższego peklowania szynek tzn po tygodniu wymienić zalewę peklującą na świeżą. Ja najczęściej pekluję ok 2 tygodni wymieniając zalewę po tygodniu.
Witam. Dziś peklowałem mięso 16 kg . 8 litrów wody i 740g peklosoli i do tego dodałem 25 gram saletry . I teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłem z tam saletra. ?
Ja dodaję do zalewy peklującej sól i saletrę oraz inne przyprawy. Wszystko pokazane jest na filmie. Ważny jest też czas peklowania. Nie mieszam peklosoli z saletrą w zalewie.
Ps niektórzy gotują przyprawy przez 10 minut . A Pan widze do prawie wrzącej wody dał składniki co jest lepsze
Zioła to tak jak herbatę zawsze parzę, a nie gotuję ileś tam minut. Parzenie wyciąga cały wspaniały aromat, a gotowanie niszczy, jakby. Czosnek zawierający witaminy, dodaję do ostudzonego wywaru aby wysoka temperatura nie niszczyła ich.
👍!!
Pozdrawiam:)
Dziękuję i wzajemnie pozdrawiam.
Z całym szacunkiem ale przy takiej ilości przypraw smaku mięsa tu już nie ma . Też tak kiedyś robiłem teraz sól i max 3 dodatki
Chyba taka ilość saletry jest stanowczo za duża to chyba lepiej dodać wiecej czosnku i jałowca
Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża jego trwałość, a czosnek i jałowiec dodaje smaku a nie trwałości. W moim sprawdzonym przepisie dodaje ok 2 g saletry na 1 kg masy tj. (zalewa + mięso). Ponadto peklowanie na mokro w zalewie jest procesem mniej inwazyjnym (wolniejszym) niż np. nastrzykiwanie.
Dodam także, że stosowanie saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Życzę udanych, smacznych i zdrowych domowych wędlin zrobionych wg własnego uznania, bez zbędnych sztucznych dodatków i ulepszaczy, które zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w marketach i sklepach wędliniarskich.
@@dziadek_youtuber zamiast saletry, która nie jest zdrowa można oddać cukier, który utrwali kolor
Irena Urbańczyk cukier zawsze dodawałem wraz z saletrą, spróbuje w przyszłości tak zrobić jak radzisz tj cukier bez saletry i zobaczę jakie będą efekty. Tylko ile cukru dajesz?
@@dziadek_youtuber Sól kamienna i przyprawy . liść laurowy. ziele angielskie pieprz . czosnek taki był zestaw z dawnych lat w domu i było super 2 tygodnie peklowania
Ja żadnej saletry nie daje i wszystko jest ok.
czasem także tak próbowałem
Panie Bogusławie , bardzo zła jakość dźwięku , bardzo cicho i nie wszystko jest słyszalne .Pozdrawiam Wujaszek Tom
p.s. Czy próbował Pan bez przypraw ?
Przykro mi, że masz jakieś problemy z dźwiękiem, bo u nie wszystko bardzo dobrze słychać. A odnośnie przypraw, to nie wyobrażam sobie peklowania bez nich. Bo nadają mięsu smaku i aromatu i trwałości. A czy wyobrażasz sobie jakąś np zupę lub inną potrawę bez przypraw? Bo ja nie. Wzajemnie pozdrawiam.
To co. Ta saletra dodawać czy nie jeżeli nie to jaka ilością cukru to zastąpić . Pozdrawiam
Cukier nie zastąpi saletry. Kiedyś tak próbowałem bez saletry, ale mięso było wewnątrz szare i nieapetyczne. Saletra zapewnia różowe zabarwienie i wraz z sola zapewnia trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni.
troszeczke za duzo tej peklosoli i zamiast cukru polecam miod pozdrawiam rzeznik
Dzięki za ten miód - nie próbowałem ale przy następnym razie zastosuję. Co do peklosoli to ja żadnej peklosoli do peklowania szynek nie daję, tylko zwykłą sól, więc nie wiem o co chodzi?
Proszę zadbać o lepszy dźwięk., Prawie nic nie slychac
No kur... po co ta saletra? Chcesz mieć z salertą to kup w sklepie!
Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni.
Przykładowy skład wędliny SKLEPOWEJ to:
..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..." Więc jednak jest różnica.
Niektórzy w swoich przepisach nie używają saletry. Próbowałem takich sposobów, lecz nie byłem zadowolony.
Dodam także, że stosowanie saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Życzę udanych, smacznych i zdrowych domowych wędlin zrobionych wg własnego uznania, bez zbędnych sztucznych dodatków i ulepszaczy, które zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w marketach i sklepach wędliniarskich.
Jeśli Twoje wędzonki spełniają Twoje oczekiwania, to Twój wybór. Pokaż to na swoim kanale.
Ja polecam starą tradycyjną sprawdzoną metodę, która jest niezawodna.
poczytaj o jadzie kiełbasianym
Mięsko tak pakowane pochodzi z dyskontu i wszystko jasne.Zawiera tak dużą ilość fosforanów że zawsze będzie różowiótkie, pewnie i smacznę,ale czy zdrowę ?
Mięso kupuję w polskich sklepach, a także bezpośrednio ze sklepów prywatnych posiadających własną masarnię.
Kolor różowy zapewnia właściwe peklowanie i wędzenie nawet gdyby mięso było z własnego chowu.
Ale jeśli wolisz kupować "fabryczne", sklepowe wędzonki zawierające w swoim składzie:
..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..."
Oceń co jest zdrowsze.
Pozdrawiam i życzę wspaniałych własnych wyrobów oraz także ich prezentacji filmowych.
A pan to do tańca i do różańca...
Lubię dobrze spędzać czas, a więc mieć swoje zajęcia, hobby, zwiedzać, rozrywkę, ale i modlić się.
@@dziadek_youtuber Jest pan bardzo porządnym człowiekiem.Dibrze że udało mi się trafić na pana kanał.Pozdrawiam w Nowym Roku..
@@spaneczko Dziękuję bardzo za taką pozytywna ocenę. I ja cieszę się, że podobają się moje filmy. Zawsze zapraszam do odwiedzania mojego kanału. Wzajemnie pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.😀
Jak ja mam dodawac saletre to moge spokojnie w markecie sobie kupic szynke :(
Wybór należy do Ciebie.
Przykładowy skład wędliny sklepowej
..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..."
Kup sobie nieświadoy biedaku w markecie - smacznego - pozdrów raka
Posluchaj cennych rad madrego czlowieka!,i badz wdzieczny,ze przekazuje nam swoje tajemnice!!!!
Coś mi się wydaje ,że to mięsko kupione w KAUFLANDZIE . bo oni w takich workach sprzedają ,.
"Nie zawsze złoto co się świeci", a więc i moje zakupy robię w polskich sklepach oraz także bezpośrednio u polskich rolników bo u nas na wsi nie ma nawet takich dużych sieci, które podajesz w swoim poście. I nie sądź po opakowaniu.
Zapomniał Pan o pestkach wiśni a są one niezwykle ważne w procesie peklowania no i chrzan najlepiej dodać słoiczek tartego, niezwykle ważna jest też cebula na taką ilość najlepiej 3 szt pokrojone w kosteczkę i jak na moje oko to za dużo zostawił pan tłuszczu na szynkach
O niczym nie zapomniałem i stosowane przyprawy w moim przepisie są wystarczające. Jest to sposób sprawdzony, a inne eksperymenty nie zdawały egzaminu. Ale dziękuję za Twoje uwagi, może ktoś z czytających zechce z nich skorzystać.
@@dziadek_youtuber jest pan rzeźnikiem?
Peklowanie saletrą to to samo co sklepowe dziadostwo
Ponieważ nie czytasz komentarzy, więc specjalnie dla Ciebie powtarzam: "Saletra i sól w procesie peklowania utrwala mięso, daje różowy kolor i przedłuża trwałość wędzonek nawet na kilka tygodni.
Przykładowy skład wędliny SKLEPOWEJ to:
..."Mięso wieprzowe z szynki, sól, izolat białka sojowego, białko zwierzęce, stabilizatory E450, 451, 452, 331, substancja zagęszczająca E407, maltodekstryna, przeciwutleniacze E316, E300, wzmacniacz smaku E621, regulatory kwasowości E326, E261, hemoglobina, przyprawy, aromat, substancja konserwująca E250, barwnik E120..." Więc jednak jest różnica.
Niektórzy w swoich przepisach nie używają saletry. Próbowałem takich sposobów, lecz nie byłem zadowolony.
Dodam także, że stosowanie saletry potasowej zawierającej jedynie jony azotanowe jest zdrowsze i bezpieczniejsze od peklosoli zawierających azotyny, które w przypadku nawet niewielkiego przedawkowania mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Życzę udanych, smacznych i zdrowych domowych wędlin zrobionych wg własnego uznania, bez zbędnych sztucznych dodatków i ulepszaczy, które zdecydowanie różnią się od tych dostępnych w marketach i sklepach wędliniarskich.
Jeśli Twoje wędzonki spełniają Twoje oczekiwania, to Twój wybór. Pokaż na swoim kanale jak to umiesz robić, a nie tylko krytykuj.
Ja polecam starą tradycyjną sprawdzoną metodę, która jest niezawodna."
poczytaj o jadzie kiełbasianym