A dlaczego nie flagowiec Panasonica SH1? Ja potrzebuję aparat do podróży i trudno jest mi tylko zaakceptować jego wagi. W innym przypadku stawiałbym raczej na niego. Dlaczego nie wziąłeś go pod uwagę?
Za duży, za ciężki i z możliwościami w wideo, z których i tak bym nie korzystał, a swoje też kosztuje. To, co oferuje mi S5 jest wręcz skrojone pod moje potrzeby.
Cześć. Mam jedno zbieżne z Twym spostrzeżenie- podoba mi się AF Lumixa, chociaż posiadam tylko kompakt. Nawet on robi pod tym względem lepsze jednak wrażenie od Olka IV, cokolwiek bardzo fajnego. Jedna rzecz dała by mi wszystkie odpowiedzi... Mianowicie chciałbym zobaczyć, jak ktoś bierze cały ten najnowszy zestaw Hasselblad i zmiata z planszy ten sam kadr, zrobiony w tym samym miejscu, o tym samym czasie, et cetera i ten teges, wszystkim innym. No ale.... pomarzyć fajnie jest. Pozdrawiam Jacek DG.
@Przemysław Igiel W promocji z cashback'iem Lumix S5 można teraz kupić za ok. 6000 PLN (w kilku popularnych sklepach). Może nie trzeba już czekać do początku przyszłego roku?;) Pozdrawiam
Bardzo miło mi się tego słuchało. Ja na pewno nie zmienię mojego Olympusa em1 mk ii. Po prostu razem z 12 - 40 pro w zupełności mi wystarcza. W dodatku nieco ponad rok temu zapłaciłem za ten zestaw 5300. Przez ten czas poznałem go już dość dobrze. Znam mocne słabe punkty. Uważam, że lepiej dla mnie będzie jeśli skupię się na warsztacie niż na zmianie sprzętu. Idę w tą stronę.
Bardzo słusznie. Ja też, póki co, zostaję z GH5 :) Najważniejsze to dobrze wiedzieć jakie się ma potrzeby i w oparciu o to podejmować decyzje. A jak przyjdzie potrzeba i pora, to się pomyśli o czymś bardziej dopasowanym do potrzeb ;)
Świetny materiał ja właśnie szukam od miesiąca aparatu dla siebie Myślałem nad Sony ale jakoś do mnie nie przemawia Canon tez był brany pod uwagę ale jednak no nie Znalazłem ten kanał prze przypadek i bardzo mnie zaciekawił model przez Pana omawiany Lumix S5 i za ta cenę obecnie to niesamowity Aparat Mam pytanie a jak z obsługa menu czy jest skomplikowana ? bo np Sony do prostych nie należy 😊
Dziękuję za dobre słowo :) Teraz warto się zastanowić nad modelem S5 II, poprawiono w nim kilka kwestii, np znacząco usprawniono autofocus. Menu w powszechnej opinii jest przejrzyste i zapoznanie się z nim nie stanowi problemu. Ogólnie ergonomia i łatwość obsługi w Lumixach jest uważana za jedną z najlepszych.
Zgadzam sie z opinia, ze OM-1 nie zachwyca, natomiast GH6 jest bardziej video camera niz aparatem fotograficznym. Jesli mialbym kupic aparat z formatu M4/3 w chwili obecnej, to bylby Lumix G9. Cenowo to bylaby chyba najbardziej rozsadna decyzja i roznica w jakosci zdjec minimalna. Video mnie nie interesuje. Patrzac na ceny OM-1 i GH6 trudno jest ignorowac fakt, ze FF camera z niezlym obiektywem kitowym kosztuje mniej niz najnowsze objawienia w systemie MFT. Lumix S5 wydaje sie byc interesujaca opcja.
Tak, generalnie wszystkie obiektywy z mocowaniem m43 będą działać na wszystkich korpusach tego systemu. Warto jednak wiedzieć, że systemy podwójnej stabilizacji, tzn współdziałających ze sobą stabilizacji w obiektywie i na matrycy, działają tylko w ramach produktów danego producenta, tzn obiektyw ze stabilizacją Panasonica "porozumiewa" się ze stabilizacją matrycy w korpusie Panasonica, ale nie porozumiewa się ze stabilizacją matrycy w Olympusie/OM - i odwrotnie. W takich przypadkach mamy albo tylko stabilizację matrycy, albo stabilizację obiektywu. Również przyciski funkcyjne (dające sobie przypisać jakąś funkcję) w obiektywach Olympusa/OM działają tylko a aparatami Olympusa/OM, a z Panasonicami już nie. Ale poza tym wszystko działa normalnie. Mogą jednak wystąpić pewne różnice w sprawności działania między konkretnymi obiektywami a konkretnymi korpusami. Np autofocus w obiektywie A będzie świetnie działać z korpusem X, ale gorzej z korpusem Y. Warto zawsze sprawdzić konkretny zestaw sprzętowy. A o jakie konkretnie obiektywy pytasz?
@@igielfoto dziekuje za odp.Konkretnie to :lumix G.vario 14-4o f3.5-5,6 asph power ois vs.m.zuko 12-40 f2,8.Wiem, ze nie ma sie nad czym zastanawiac,ktory z nich bylby dla mnie wlasciwszy, tymbardziej,ze pan mnie uswiadomil. Ta stabilizacja w lumixie mnie urzekla mimo ,ze,jest ciemniejszy to mialem taka nadzieje, ze zrobi robote dzieki stabilizacji. matycy w body w polaczeniu ze stabilizacja obiektywu.No i jest tanszy Ale watpliwosci zostaly rozwiane jeszcze raz dziekuje. Tak na marginesie dodam ,ze jestem juz po 50-tce.Za posrednictwem sony rx 100 tak na dobre zarazilem moze nie tyle fotografia, ale tez sprzetem.Na sony tak naprawde zaczalem swiadomie fotografowac,nie tylko w automacie.No a teraz ten olympus.Prawie z nim spię
2 роки тому+1
Dokładnie do tych samych wniosków doszedłem gdy zmieniałem system z m4/3. Kupiłem S5 z 20-60. Dokupiłem S70-300, S85 1,8 oraz Sigmę Art 35 F1,4 Czyli mam pełny zakres do moich potrzeb. A jednak G9 ze mną została z jedynym obiektywem czyli Leica 100-400. Bo tu FF nie daje rady tego zestawu pobić w moich możliwościach finansowych.
Po 3 latach użytkowania nikona d7500 + jakieś tam obiektywy typu stałka 35mm nikona czy cudowny 70-200 ze swiatłem f2.8 stwierdziłem aa kupie sobię coś innego aa bedzię super, kupiłem Eosa RP z kitowym obiektywem 24-105mm i zawiodłem sie po całości, stwierdziłem że nie umiem tym rzekomo lepszym sprzętem zrobić lepszych zdjęć od starej dobrej lustrzanki, szalejący balans bieli i kilka jeszcze innych rzeczy które mi nie podeszły. Ja wcale tej kolorystyki nie widziałem żeby jakaś fajna była, wręcz smartfonem zrobię lepsze zdjęcia, szkoda gadać, oddałem to w diabły, stwierdziłem że nie ma to jak stara dobra lustrzanka, myślę od nikonie d780
Canon RP w mojej skromnej opinii nie jest zbyt udanym aparatem. Kolorystyka Canonów też może być przedmiotem sporu - jedni się zachwycają, inni nie koniecznie. Osobiście wolę Nikony :) D 750 to wręcz legenda i wciąż świetny aparat. D 780 takoż, to może być bardzo dobry wybór 👍
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Lumiksa S1 i napiszę krótko: jakość obrazka to przepaść wobec posiadanego przeze mnie Lumiksa G9. Rozpiętość tonalna, szczegółowość, niskie szumy (nawet na ISO12800) to bajka w porównaniu do G9. Nie ma się co zastanawiać i, biorąc pod uwagę, jaki rodzaj foto uprawiasz, biegnij do sklepu i kupuj FF. Do przyrody, czy na wyjazdy i dłuższe wycieczki mój G9 jest w sam raz, natomiast do zadań innych, jak portrety, wnętrza, różnego rodzaju imprezy, itp., to tylko S1 (lub jakiś inny FF). Myślę, że najlepsze rozwiązanie, choć kosztowne, to posiadanie dwóch puszek, czyli FF i coś mniejszego, bo to bardzo ułatwia i uprzyjemnia fotograficzne życie. :)
Witam, dodatkowo jakosc wykonania S5, slot na 2 karty, stabilizacja pomogla mi z reki robic ostre zdjecia w zlych warunkach oswietlenowych. W poprzednim aparacie bylo to niemozliwe
Tak jeszcze odnośnie ograniczenia w czasie nagrywania. Nie myślałeś o zewnetrznym rekorderze, wtedy taki komplet byłby pozbawiony owego ograniczenia oraz zewnetrzny, większy i o wyższej rozdzielczości ekran byłby korzystniejszy w nagrywaniu. Wielu filmowców na YT korzysta z tego rozwiązania.
Myślałem - to rozwiązanie ma swoje niewątpliwe plusy, ale ma też minusy. Jest to dodatkowy grat, który kosztuje, waży (w większości filmuję z łapy, te materiały powyżej pół godz też często tylko tak ma sens robić) i który trzeba ładować i ogólnie ogarniać :) Lubię prostotę i minimalizm sprzętowy ;) Ale nie wykluczam, że kiedyś zaopatrzę się w takie urządzenie :)
Materiał ciekawy, sam teraz jestem na etapie szukania sprzętu do nagrywania. Szkoda tylko, że masz strasznie dużo reklam na filmie. Do tego wzmianki do odnośników na Ceneo i o kawie. Szkoda
Witam panie Przemysławie widzę że będzie pan się powoli przesiadał na nowy aparat. Pisałem do pana i wysłałem kilka zdjęć i pisałem kiedyś że też bym chciał fotografować m 4/3. Ale z tymi dzisiejszymi cenami robi pan dobrze że chce przyjść na system pełnoklatkowy popieram. Pozdrawiam Kolargol 16
W czym przeszkadza ograniczenie czasu nagrywania filmów do pół godziny to nie kumam, skoro z kilku takich można zmontować jeden kilkugodzinny? A to ograniczenie nie zostało wprowadzone celowo żeby aparat nie był uznawany za kamerę wideo albo też ze względu na nagrzewanie?
@@igielfoto To się powinno kupić kamerę filmową a nie nagrywać aparatem który co do zasady ma służyć do robienia zdjęć. Tym bardziej że kamery filmowe zostały właśnie do tego stworzone i lepiej się w tym sprawdzają. To by się takie kamery jak Blackmagic PCC 4K czy 6K czy inne tego typu tak nie sprzedawały gdyby bez problemu mogły je wyręczyć nowoczesne bezlusterkowce.
Dobry wieczór Panie Przemysławie. Z dużym zainteresowaniem obejrzałam filmik o aparatach, ktore Pan poleca. Rzetelne informacje, które Pan przekazuje, skłoniły mnie do zadania pytania. Jaki aparat i obiektyw mógłby mi Pan polecić do fotografii krajobrazu?
Do tego nada się właściwie każdy przyzwoity aparat, a jeśli chodzi o obiektyw, dobrze może się sprawdzić zoom o ogniskowych np 24-70 dla pełnej klatki. Konkretny model trudno polecić, ponieważ wybór na rynku jest b duży i będzie zależeć choćby od budżetu, jaki chce Pani na ten cel przeznaczyć - w jakich pieniądzach chciałaby Pani się zmieścić?
Czyli jednak FF. Ciekawe ile na to mają wpływ nieco absurdalne ceny gh6 i om1? Nowe body sony i om mają zmienione inne menu w stosunku do starych korpusów.
Cena też ma znaczenie, ale dla mojego wyboru największe znaczenie ma zbyt mały w moim odczuciu postęp w jakości obrazu... Tak, testowałem trochę OM1 i to menu jednak mi nie podeszło - poruszanie się po menu w moim GH5 jest jednak znacznie prostsze.
@@marcinpawlik2324 nie koniecznie. Może to jedynie wskazywać ograniczenia danej technologii budowy matryc, a nie samego formatu/powierzchni. Ponoć prototypowa matryca "organiczna" Panasonica ma osiągi w obszarze szumu i DR o przynajmniej 2EV lepsze, od obecnie stosowanych. Gdyby taka matryca się pojawiła w m43, przesiadka na FF nie byłaby aż tak nęcąca, nawet pomimo relatywnie wysokiej ceny obecnych topowych korpusów m43
@@igielfoto No właśnie rozumiem jako fizyczne ograniczenia w kombinacji rozmiar matrycy-technologia. Bo przejście na bsi w olkach nie dało efekty "wow". A powiększenie gęstości w gh6 też nie urywa. A innych technologii matrycy obecnie nie posiadamy w masowej produkcji. Zatem jedziemy na limicie technologiczno-fizycznym. W FF właściwie też zaczyna to się dziać. Bo dual czy upchanie mpixów przestało dawać spektakularne przyrosty jakości czy DR.
Mój wybór to Sony 7IV. Poczekam jednak na zapowiadanego na październik Sony 7RV. Ciekawy jestem nowości i jakie opcje , funkcje dadzą z A1. Żyjemy w ciekawych czasach. Wybór duży i coraz większy.
@@spikeweb5193 r10 to jeszcze ale z takim obiektywem i ich cena/jakością (dowidzenia) + zamknięcie systemu. X-s10 nie jest idealnym aparatem do filmowania ;(
Na pewno nie kupiłbym bezlusterkowca. Bo kupiłem już dwa i są do robienia zdjęć kiepskie (Canon M50MK2 oraz Panasonic Lumix S5), a przyjemność pracy z nimi jest mierna. Używam je tylko do filmowania.
O ile Canon m50 to rzeczywiście nie jest nic szczególnie specjalnego, to opinią o S 5 trochę mnie zaskoczyłeś ;) A co konkretnie nie leży Ci w S 5, jeśli mogę zapytać?
@@igielfoto Swój wpis dokonałem, zanim film obejrzałem do końca, nie wiedząc, że stawiasz na S5. Nie dane mi było trzymać w ręku wielu modeli aparatów (jak to np. mają szczęście sprzedawcy), więc moja ocena tym bardziej jest subiektywna Wady S5 moimi oczami, to: typowa dla bezlusterkowców energożernosc, słaby wizjer, ergonomia (nie leży mi w dłoni). 24 mega pikseli to również dla mnie za mało, choć znam powszechna opinię, że to wystarczy. S5 kupiłem w lipcu po okazyjnej cenie 7999 z obiektywem 50mm/F1.8 w komplecie. Skusiła mnie zatem cena (choć wcześniej naoglądalem się filmików głoszących zaletety tego aparatu. Podlegam też presji wynikającej z lansowania mody na posiadanie bezlusterkowca i filmowanie w 4K). Na co dzień pstrykam Pentaxem K1mk2, a będąc z niego zadowolony, kupiłem ich łącznie 3 sztuki (by nie musieć zmieniać obiektywów). Stąd moja opinia o Panasonicu S5 wynika z trudności oderwania się od przyzwyczajeń. Bezlusterkowce traktuję jeszcze jako stan nieustabilizowany (coś, jak samochody hybrydowe - ani to elektryk, ani w pełni spalinowy). Zakładam, że bezlusterkowce za min. 20-30 tys. już by mnie zadowoliły. Lecz nie stać mnie teraz na tak drogie ryzykowne eksperymenty zakupowe. Lepiej poczekam, aż będą one lepsze i tańsze.
@@igielfoto Innymi słowy i jednym długim zdaniem: Między fotografem a jego sprzętem powinno iskrzyć, a mnie Panasonic S5 nie zauroczył (choć filmuje on dobrze, a wykonywane fotografie mogą się jakościowo podobać nawet przy świadomości, że Pentax K1 zrobiłby je lepiej).
@@piotrnowik prawdą jest zdecydowanie, że w porównaniu do lustrzanek, bezlustra żrą baterie niemiłosiernie. Wizjer w S5 też do najlepszych nie należy, to też prawda. Ja jednak częściej używam tylnego wyświetlacza do kadrowania, więc dla mnie to nie jest super istotna sprawa. Co do wygody użytkowania - tak, to w dużej mierze kwesta przyzwyczajeń, ale też rozmiarów dłoni i aparatu - ja nie mam dużych dłoni, stąd mniejsze aparaty mi odpowiadają ;) Pentax - super sprawa ;)
@@igielfoto : Trzy ciekawostki odnośnie Panasonica S5: 1. Tuż po zakupie i pierwszym uruchomieniu aparatu, naładowaniu do pełna akumulatora i na niezmienianych fabrycznych ustawieniach udałem się z S5 na spacer. W około godzinę wyczerpała mi się bateria a aparat wyłączył - po zrobieniu... zaledwie 47 zdjęć :-) Okazuje się, że w ustawieniach fabrycznych S5 ma wszystko powłączane - żadnego uśpienia czegokolwiek (ekran/wizjer, cały aparat). Domyślam się, że producent zrobił to celowo, chcąc pokazać, że aparat działa. 2. Ręczne doostrzanie obiektywu w autofokusie nie chciało działać. Okazało się, że musiałem "zainicjować" tę funkcję na oślep - bowiem w menu nie ma takiej opcji. Po prostu, ze zdenerwowania zacząłem kręcić wszystkim i naciskać w co się tylko da. A tak na prawdę, doostrzanie zadziałało, gdy wszedłem w tryb ręczny i po powrocie w automatykę autofotusa już było OK. 3. Pewne gadżety serwowane przez producenta na nic się zdają. Np. funkcję LUPY szybko wyłączyłem, gdyż uniemożliwiała kadrowanie z ręki. Przyda się zapewne w fotografii statycznej (ze statywu), gdzie jest czas na celebrację kadru.
Hmmm, a zobacz jakie koło się zatoczyło. Wiele osób powie, że to obiektywy należy dobrać taki jaki chcemy, a aparat sam się znajdzie. A tu złamana zasada, i, najpierw aparat a szkiełko później się dobierze. Wydaje mi się, że do łamania zasad, kompozycji i itp. Trzeba z czasem dojrzeć :P. Mi micro wystarcza, i za każdym razem gdy chcę się przesiąść na pełną klatkę, otwieram excela, wpisuje, rachuje, i jednak pozostaje przy micro Bo ja tylko biedny amator. Ale fakt puszki Olympusa powinny być tańsze, bo trochę to zaburza rynek, gdy za OM trzeba dać 10k, w tej cenie można wybierać w pełnej klatce. Ehhh co zrobić.
Zgadza się, cenowo m43 robi się kontrowersyjne. Jednak ma swoje zalety, szczególnie niewielkie w porównaniu do pełnoklatkowych obiektywy o dłuższej ogniskowej, czy świetny poziom uszczelnień w nowych produktach OM System. Producenci sprzętu foto zaczynają iść w specjalizację i kierują swoje produkty do coraz bardziej wyselekcjonowanych grup odbiorców.
Cała ta dyskusja o zaletach/wadach matryc wg mnie ma jednak nieco akademicki wymiar. W czasach, gdy lwia część publikacji to digital. Jakie to parametry techniczne, każdy wie. Druk tradycyjny i tak mocno spłaszcza kolory - nie ma o co się bić. Warto pamiętać, że jeden z pierwszych profesjonalnych cyfraków Nikon d2h miał matrycę 4 Mpix. I robiliśmy z tego plakaty i OOH :) Ostatnio widziałem presety AI do korekcji… żyłek w białkach oczu. To jakieś wariactwo. Nikt tego nie widzi, poza tym kto zmarnował ileś tam godzin siedzenia przy kompie. Lepiej spędzić ten czas na planie i przyłożyć się do zdjęć :) Może ktoś powie, że ględzę :) Niech będzie. Ale wtedy odsyłam go do prac pana Derek Forss
Dla jednych wielogodzinne ślęczenie przed kompem przy edycji zdjęcia będzie stratą czasu, ale dla innych będzie przyjemnością. Druk oczywiście spłaszczy kolory i zmniejszy szczegółowość, ale pozostaje olbrzymia satysfakcja ze zrobienia fajnego obrazka. Może to nie ma jakiegoś głębszego sensu, ale tak to już jest z hobby... 🙂
@@marekp2845 Tak, pełna zgoda :) Chodzi mi raczej o zachowanie zdrowego rozsądku. I nie uleganiu na taką skalę marketingowej chucpie wokół parametrów puszek, kupowania nowych itd. Zauważyłem też np. że sporo osób jest zaskoczonych info, że statyk 4K to zaledwie nieco ponad 9,5 Mpix :) Obserwuję na YT kanał gościa, który foci cyfrowym półformatem Fuji. A potem drukuje z tego mini-obrazy 5x5 cm i twierdzi, że widzi różnicę jakości :) Ot, marketing robi swoje. Pozdrawiam serdecznie.
Z M43 uciekłem do Sony. Chciałem kupić dobre tele, cena M.ZUIKO 300 mm f/4 IS PRO ok 13k, za 14k kupiłem nowe a7 III i 200-600mm. M43 jednak ciut przepłacone...
@@igielfoto Fujifilm XT-4 z obiektywem 16-55 XF f/2.8 jest precyzyjny, płynny ale minimalnie wolniejszy od zestawu Sony A6600 z 16-55 G f/2.8. Mimo to XT-4 zdjęcia robi lepsze, a przy wideo nie mam pośpiechu ;)
@@patryk31 Sugeruję zerknąć w używane aparaty lustrzankowe APS-C lub bezlusterkowe Micro 4/3, a do krajobrazów pomyśleć o statywie. Co do obiektywów, na początek w zupełności wystarczy obiektyw typu zoom, nawet zwykły tzw kit. Warto jednak zwrócić uwagę na stan mechaniczny takich obiektywów. W APS-C będą to konstrukcje w rodzaju 18-55 f/3.5-5.6, bardzo fajny jest 18-105 f/3.5 - 5.6 Nikona. W Micro 4/3 będą to obiektywy Lumix 12-32 f/3.5 - 5.6 (do Panasoników) lub Olympus 14-42 f/3.5 - 5.6. Warto jednak mieć na względzie, że takie obiektywy nie koniecznie będą odpowiednie do gorszych (ciemniejszych) warunków oświetleniowych - ale taka to już uroda tego typu konstrukcji. W założonej kwocie łatwiej będzie znaleźć coś ze starszych konstrukcji.
Na Twoim miejscu przetestowałbym GH5m2 - wiem, że to tylko ewolucja, a nie rewolucja ale być może wystarczająca, żeby to rozwiązanie miało sens w kontekście koszt/efekt. Jedyny minus obecnie jaki występuje z obsługą w/w aparatu to wadliwa obsługa w silkypix - Nie można wybrać Stylu photo /camera color przy zdjęciach zrobionych w v-log, przez co trudniej się pracuje z kolorami w takich RAWach - ale problem im zgłosiłem i napisali, że nad tym pracują ;)
Brałem go pod uwagę, to w mojej opinii obecnie jeden z najbardziej opłacalnych korpusów w m43, ale mimo wszystko, postęp w interesujących mnie sprawach - zbyt mały... Niemniej zgadzam się, że ogólnie sprzęt bardzo dobry
@@igielfoto Wysłuchałem do końca... A tak wiele się zmieniło: Queen is dead - long live the King! 15:35 - Sony 24-105/4 G. Mam, używam, chwalę sobie - no, ale co ja mam Ci, Asan, napisać? Uważam ten obiektyw za GENIALNY - tylko, co to znaczy? Jest to uniwersalny standardowy zoom. Trzeba sobie zatem odpowiedzieć na całą baterię pytań: - Jaką rolę w moim systemie ma pełnić taki obiektyw? Czego od takiego obiektywu oczekuję? - Ile taki obiektyw zasadniczo kosztuje? - Za ile udało mi się go kupić? - Co uważam za ewentualny niedostatek tego obiektywu? Z czym porównujemy? - Jaka konfiguracja sprzętowa pozwoliłaby się pozbyć tego niedostatku? Być może - kosztem czego? - Czy uzyskana różnica uzasadnia poniesienie wymaganych nakładów? I od razu wszystkie emocjonujące dysputy o "szkłach" przeradzają się w wymowne milczenie... 🙄
@@maciekd.8556 oczywiście, to zawsze jest względne i subiektywne ;) Mi chodziło bardziej o porównanie do innych, podobnych szkieł innych producentów, ale fakt, w sumie nie ma to większego sensu :)
@@igielfoto Jest jeszcze gorzej - porównywane zoomy mogą zachowywać się różnie na różych ogniskowych, zupełnie inaczej na różnych przysłonach, odmiennie w środku i na rogach - a i tak te wszystkie skrupulatne rozważania i kalkulacje może finalnie rozwalić w diabły najbliższy Black Friday... 🤪 A sensu i tak to nie będzie miało, bo przecież nie decyduje się o wywaleniu kilkudziesięciu tysięcy cebulionów w sprzęt z powodu standardowego zooma...😛
@@maciekd.8556 ale taki obiektyw, jeśli jest udany , może być jednym z elementów, które wpływają na taką decyzję. U mnie np świetnie się sprawdza Olympus 12-40 f/2.8 Pro i obecność podobnie dobrego i funkcjonalnego (a szczególnie lepszego) zooma w innym systemie może wpłynąć w jakimś stopniu na ostateczną decyzję 😉
Przecież Sony a7iv działa prawie jak noktowizor :) nie słyszałem wcześniej żeby miał problemy w gorszych warunkach oświetleniowych bo z dobrym obiektywem widać przez niego więcej niż ludzkimi oczami. Oczywiście może konkurencja w tej scenie jest jeszcze lepsza tego akurat nie sprawdzałem
W filmie jest bardzo dobrze. Na poziomie RAWów w zdjęciach już nie tak super ;) S5 ma niższy poziom szumu w zdjęciach od A7 IV i chyba porównywalny w wideo.
Ponieważ nie spełniają dwóch z kryteriów wyboru - jak najlepsze działanie na wysokich ISO oraz brak limitu czasu nagrywania w wideo. Fuji to świetne aparaty, ale wysokie ISO nie jest aż tak dobre, jak we wspomnianych w filmie modelach, a limit czasu nagrywania w wideo też występuje
Sam nie miałem nigdy styczności z żadnym aparatem Fuji :) Ale z tego co wiem, to są świetne aparaty. Kolory Fuji są wręcz legendarne, mają swój charakter. Widziałem wiele rewelacyjnych zdjęć zrobionych tymi aparatami. Ale z własnego doświadczenia niestety nic nie mogę powiedzieć :)
@@alinoe3604 to zupełnie inny aparat, ma po prostu inny zestaw mocnych i słabszych stron. Ale ogólnie jest to obecnie najbardziej opłacalny moim zdaniem zakup w całym m43 :) Jeżeli jego ogólna specyfika i możliwości odpowiadają Twoim potrzebom i zamiarom, myślę, że będziesz zadowolony
I znów brak wspomnienia o ZEISS w systemie Sony E 😉 a to jak pominięcie AMG przy Mercedesie.😁 Canon zniechęca póki co przesadnie wysoką ceną szkieł i monopolem na szkła z AF. To bardzo duża wada w porównaniu do wyboru jaki daje Sony E (Sony, ZEISS, Samyang, Sigma, Tamron), jednak zgadzam się i podzielam Twoją rezerwę do Sony. Również myślalem nad Sony i nadal myśle, jednak moje poczucie estetyki nadal nie pozawala nabyć sprzętu Sony przez ich toporny i troche prymitywny design.
Szczerze powiedziawszy, argument, że większa rozdzielczość jest bez sensu, bo potrzeba więcej pamięci dyskowej jest dla mnie tak ultra egzotyczny, że aż trudno go skomentować ;) Jak dla mnie większa rozdzielczość zawsze jest lepsza od mniejszej i gadanie, że te megapixele są zbędne jest zupełnie z kosmosu ;) No chyba, że ktoś w życiu nie robił dużych wydruków wysokiej jakości. Jestem wielkim zwolennikiem matryc wysokorozdzielczych i mam nadzieję, że następca Fujifilm GFX 100S będzie miał przynajmniej 150 MP. Do archiwizacji można sobie kupić 8 TB dysk HDD bardzo dobrej klasy za 1200 zł a za 16 TB też nie płaci się jakoś bardzo dużo.
To zależy co się porównuje ;) Bo jeśli tylko światłosiłę, to masz rację. Ale jeśli np chcemy też uwzględnić możliwą do uzyskania głębię ostrości, to już takie przeliczenie jak najbardziej ma sens. Do tego jeszcze dochodzi ilość szumu generowana przez matryce obu systemów i tu tez jest ok 2 EV różnicy.
@@igielfoto nie nie zalezy :) swiatlosila to swiatlosila i nie ma innych wyznacznikow. Idac Pana tokiem rozumowania obiektywy od sredniego formatu beda mialy f1 a od takie na 13x18 to fiuu kosmos -10 . F to F stala i nie zalezy od innych czynnikow. Ps. Film bardzo fajny
Kawa - wsparcie kanału:
buycoffee.to/igiel.art
A dlaczego nie flagowiec Panasonica SH1? Ja potrzebuję aparat do podróży i trudno jest mi tylko zaakceptować jego wagi. W innym przypadku stawiałbym raczej na niego. Dlaczego nie wziąłeś go pod uwagę?
Za duży, za ciężki i z możliwościami w wideo, z których i tak bym nie korzystał, a swoje też kosztuje. To, co oferuje mi S5 jest wręcz skrojone pod moje potrzeby.
Cześć. Mam jedno zbieżne z Twym spostrzeżenie- podoba mi się AF Lumixa, chociaż posiadam tylko kompakt. Nawet on robi pod tym względem lepsze jednak wrażenie od Olka IV, cokolwiek bardzo fajnego. Jedna rzecz dała by mi wszystkie odpowiedzi... Mianowicie chciałbym zobaczyć, jak ktoś bierze cały ten najnowszy zestaw Hasselblad i zmiata z planszy ten sam kadr, zrobiony w tym samym miejscu, o tym samym czasie, et cetera i ten teges, wszystkim innym. No ale.... pomarzyć fajnie jest. Pozdrawiam Jacek DG.
@Przemysław Igiel W promocji z cashback'iem Lumix S5 można teraz kupić za ok. 6000 PLN (w kilku popularnych sklepach). Może nie trzeba już czekać do początku przyszłego roku?;) Pozdrawiam
Bardzo miło mi się tego słuchało. Ja na pewno nie zmienię mojego Olympusa em1 mk ii. Po prostu razem z 12 - 40 pro w zupełności mi wystarcza. W dodatku nieco ponad rok temu zapłaciłem za ten zestaw 5300. Przez ten czas poznałem go już dość dobrze. Znam mocne słabe punkty. Uważam, że lepiej dla mnie będzie jeśli skupię się na warsztacie niż na zmianie sprzętu. Idę w tą stronę.
Bardzo słusznie. Ja też, póki co, zostaję z GH5 :) Najważniejsze to dobrze wiedzieć jakie się ma potrzeby i w oparciu o to podejmować decyzje. A jak przyjdzie potrzeba i pora, to się pomyśli o czymś bardziej dopasowanym do potrzeb ;)
Świetny materiał ja właśnie szukam od miesiąca aparatu dla siebie Myślałem nad Sony ale jakoś do mnie nie przemawia Canon tez był brany pod uwagę ale jednak no nie Znalazłem ten kanał prze przypadek i bardzo mnie zaciekawił model przez Pana omawiany Lumix S5 i za ta cenę obecnie to niesamowity Aparat Mam pytanie a jak z obsługa menu czy jest skomplikowana ? bo np Sony do prostych nie należy 😊
Dziękuję za dobre słowo :) Teraz warto się zastanowić nad modelem S5 II, poprawiono w nim kilka kwestii, np znacząco usprawniono autofocus. Menu w powszechnej opinii jest przejrzyste i zapoznanie się z nim nie stanowi problemu. Ogólnie ergonomia i łatwość obsługi w Lumixach jest uważana za jedną z najlepszych.
Zgadzam sie z opinia, ze OM-1 nie zachwyca, natomiast GH6 jest bardziej video camera niz aparatem fotograficznym. Jesli mialbym kupic aparat z formatu M4/3 w chwili obecnej, to bylby Lumix G9. Cenowo to bylaby chyba najbardziej rozsadna decyzja i roznica w jakosci zdjec minimalna. Video mnie nie interesuje. Patrzac na ceny OM-1 i GH6 trudno jest ignorowac fakt, ze FF camera z niezlym obiektywem kitowym kosztuje mniej niz najnowsze objawienia w systemie MFT. Lumix S5 wydaje sie byc interesujaca opcja.
prosze o pomoc.Czy obiektywy panasonica /lumix G.Vario/ beda dobrze wspolpracowac z om-de-m10 mark IIIs vs m,zuko olympusa
Tak, generalnie wszystkie obiektywy z mocowaniem m43 będą działać na wszystkich korpusach tego systemu. Warto jednak wiedzieć, że systemy podwójnej stabilizacji, tzn współdziałających ze sobą stabilizacji w obiektywie i na matrycy, działają tylko w ramach produktów danego producenta, tzn obiektyw ze stabilizacją Panasonica "porozumiewa" się ze stabilizacją matrycy w korpusie Panasonica, ale nie porozumiewa się ze stabilizacją matrycy w Olympusie/OM - i odwrotnie. W takich przypadkach mamy albo tylko stabilizację matrycy, albo stabilizację obiektywu. Również przyciski funkcyjne (dające sobie przypisać jakąś funkcję) w obiektywach Olympusa/OM działają tylko a aparatami Olympusa/OM, a z Panasonicami już nie. Ale poza tym wszystko działa normalnie. Mogą jednak wystąpić pewne różnice w sprawności działania między konkretnymi obiektywami a konkretnymi korpusami. Np autofocus w obiektywie A będzie świetnie działać z korpusem X, ale gorzej z korpusem Y. Warto zawsze sprawdzić konkretny zestaw sprzętowy. A o jakie konkretnie obiektywy pytasz?
@@igielfoto dziekuje za odp.Konkretnie to :lumix G.vario 14-4o f3.5-5,6 asph power ois vs.m.zuko 12-40 f2,8.Wiem, ze nie ma sie nad czym zastanawiac,ktory z nich bylby dla mnie wlasciwszy, tymbardziej,ze pan mnie uswiadomil. Ta stabilizacja w lumixie mnie urzekla mimo ,ze,jest ciemniejszy to mialem taka nadzieje, ze zrobi robote dzieki stabilizacji. matycy w body w polaczeniu ze stabilizacja obiektywu.No i jest tanszy Ale watpliwosci zostaly rozwiane jeszcze raz dziekuje. Tak na marginesie dodam ,ze jestem juz po 50-tce.Za posrednictwem sony rx 100 tak na dobre zarazilem moze nie tyle fotografia, ale tez sprzetem.Na sony tak naprawde zaczalem swiadomie fotografowac,nie tylko w automacie.No a teraz ten olympus.Prawie z nim spię
Dokładnie do tych samych wniosków doszedłem gdy zmieniałem system z m4/3. Kupiłem S5 z 20-60. Dokupiłem S70-300, S85 1,8 oraz Sigmę Art 35 F1,4 Czyli mam pełny zakres do moich potrzeb. A jednak G9 ze mną została z jedynym obiektywem czyli Leica 100-400. Bo tu FF nie daje rady tego zestawu pobić w moich możliwościach finansowych.
Ja też planuję zostawić GH5 :)
Po 3 latach użytkowania nikona d7500 + jakieś tam obiektywy typu stałka 35mm nikona czy cudowny 70-200 ze swiatłem f2.8 stwierdziłem aa kupie sobię coś innego aa bedzię super, kupiłem Eosa RP z kitowym obiektywem 24-105mm i zawiodłem sie po całości, stwierdziłem że nie umiem tym rzekomo lepszym sprzętem zrobić lepszych zdjęć od starej dobrej lustrzanki, szalejący balans bieli i kilka jeszcze innych rzeczy które mi nie podeszły. Ja wcale tej kolorystyki nie widziałem żeby jakaś fajna była, wręcz smartfonem zrobię lepsze zdjęcia, szkoda gadać, oddałem to w diabły, stwierdziłem że nie ma to jak stara dobra lustrzanka, myślę od nikonie d780
Canon RP w mojej skromnej opinii nie jest zbyt udanym aparatem. Kolorystyka Canonów też może być przedmiotem sporu - jedni się zachwycają, inni nie koniecznie. Osobiście wolę Nikony :) D 750 to wręcz legenda i wciąż świetny aparat. D 780 takoż, to może być bardzo dobry wybór 👍
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Lumiksa S1 i napiszę krótko: jakość obrazka to przepaść wobec posiadanego przeze mnie Lumiksa G9. Rozpiętość tonalna, szczegółowość, niskie szumy (nawet na ISO12800) to bajka w porównaniu do G9. Nie ma się co zastanawiać i, biorąc pod uwagę, jaki rodzaj foto uprawiasz, biegnij do sklepu i kupuj FF. Do przyrody, czy na wyjazdy i dłuższe wycieczki mój G9 jest w sam raz, natomiast do zadań innych, jak portrety, wnętrza, różnego rodzaju imprezy, itp., to tylko S1 (lub jakiś inny FF). Myślę, że najlepsze rozwiązanie, choć kosztowne, to posiadanie dwóch puszek, czyli FF i coś mniejszego, bo to bardzo ułatwia i uprzyjemnia fotograficzne życie. :)
Mamy identyczne spostrzeżenia 😉
No cena to też przepaść 😁
Witam, dodatkowo jakosc wykonania S5, slot na 2 karty, stabilizacja pomogla mi z reki robic ostre zdjecia w zlych warunkach oswietlenowych. W poprzednim aparacie bylo to niemozliwe
Tak, to też wielkie zalety
Tak jeszcze odnośnie ograniczenia w czasie nagrywania. Nie myślałeś o zewnetrznym rekorderze, wtedy taki komplet byłby pozbawiony owego ograniczenia oraz zewnetrzny, większy i o wyższej rozdzielczości ekran byłby korzystniejszy w nagrywaniu. Wielu filmowców na YT korzysta z tego rozwiązania.
Myślałem - to rozwiązanie ma swoje niewątpliwe plusy, ale ma też minusy. Jest to dodatkowy grat, który kosztuje, waży (w większości filmuję z łapy, te materiały powyżej pół godz też często tylko tak ma sens robić) i który trzeba ładować i ogólnie ogarniać :) Lubię prostotę i minimalizm sprzętowy ;) Ale nie wykluczam, że kiedyś zaopatrzę się w takie urządzenie :)
Włączając ten film juz na samym początku miałem wrażenie że wygra panasonic ;)
Materiał ciekawy, sam teraz jestem na etapie szukania sprzętu do nagrywania. Szkoda tylko, że masz strasznie dużo reklam na filmie. Do tego wzmianki do odnośników na Ceneo i o kawie. Szkoda
Niestety robienie materiałów tego rodzaju jest bardzo czasochłonne. Natomiast ewentualne wsparcie jest tylko dla chętnych ;)
Witam panie Przemysławie widzę że będzie pan się powoli przesiadał na nowy aparat. Pisałem do pana i wysłałem kilka zdjęć i pisałem kiedyś że też bym chciał fotografować m 4/3. Ale z tymi dzisiejszymi cenami robi pan dobrze że chce przyjść na system pełnoklatkowy popieram. Pozdrawiam Kolargol 16
Pamiętam - jeśli na którąś wiadomość nie odpisałem, proszę o wybaczenie - mam problem z tamtą skrzynką
W czym przeszkadza ograniczenie czasu nagrywania filmów do pół godziny to nie kumam, skoro z kilku takich można zmontować jeden kilkugodzinny? A to ograniczenie nie zostało wprowadzone celowo żeby aparat nie był uznawany za kamerę wideo albo też ze względu na nagrzewanie?
Jak nagrywasz wykład na żywo, rozmowę, dyskusję, to ma to znaczenie. Powód dla którego to ograniczenie wprowadzono, jest w sumie bez znaczenia
@@igielfoto To się powinno kupić kamerę filmową a nie nagrywać aparatem który co do zasady ma służyć do robienia zdjęć. Tym bardziej że kamery filmowe zostały właśnie do tego stworzone i lepiej się w tym sprawdzają. To by się takie kamery jak Blackmagic PCC 4K czy 6K czy inne tego typu tak nie sprzedawały gdyby bez problemu mogły je wyręczyć nowoczesne bezlusterkowce.
Dobry wieczór Panie Przemysławie. Z dużym zainteresowaniem obejrzałam filmik o aparatach, ktore Pan poleca. Rzetelne informacje, które Pan przekazuje, skłoniły mnie do zadania pytania. Jaki aparat i obiektyw mógłby mi Pan polecić do fotografii krajobrazu?
Do tego nada się właściwie każdy przyzwoity aparat, a jeśli chodzi o obiektyw, dobrze może się sprawdzić zoom o ogniskowych np 24-70 dla pełnej klatki. Konkretny model trudno polecić, ponieważ wybór na rynku jest b duży i będzie zależeć choćby od budżetu, jaki chce Pani na ten cel przeznaczyć - w jakich pieniądzach chciałaby Pani się zmieścić?
Myślę, że od 7000 do 10000 zł
Bardzo dziękuję za odpowiedź
@@magorzatagrzelinska-tomcza2790 myślę, że odpowiem nakręcając o tym odcinek :)
Zatem czekam:)
Czyli jednak FF. Ciekawe ile na to mają wpływ nieco absurdalne ceny gh6 i om1? Nowe body sony i om mają zmienione inne menu w stosunku do starych korpusów.
Cena też ma znaczenie, ale dla mojego wyboru największe znaczenie ma zbyt mały w moim odczuciu postęp w jakości obrazu... Tak, testowałem trochę OM1 i to menu jednak mi nie podeszło - poruszanie się po menu w moim GH5 jest jednak znacznie prostsze.
@@igielfoto Czyli to by oznaczało (mały postęp), że poprzednie matryce w gh5 i em1mk3 były oprogramowane już do fizycznych granic m43.
@@marcinpawlik2324 nie koniecznie. Może to jedynie wskazywać ograniczenia danej technologii budowy matryc, a nie samego formatu/powierzchni. Ponoć prototypowa matryca "organiczna" Panasonica ma osiągi w obszarze szumu i DR o przynajmniej 2EV lepsze, od obecnie stosowanych. Gdyby taka matryca się pojawiła w m43, przesiadka na FF nie byłaby aż tak nęcąca, nawet pomimo relatywnie wysokiej ceny obecnych topowych korpusów m43
@@igielfoto No właśnie rozumiem jako fizyczne ograniczenia w kombinacji rozmiar matrycy-technologia. Bo przejście na bsi w olkach nie dało efekty "wow". A powiększenie gęstości w gh6 też nie urywa. A innych technologii matrycy obecnie nie posiadamy w masowej produkcji. Zatem jedziemy na limicie technologiczno-fizycznym. W FF właściwie też zaczyna to się dziać. Bo dual czy upchanie mpixów przestało dawać spektakularne przyrosty jakości czy DR.
@@marcinpawlik2324 tak, na chwilę obecną tak dokładnie jest
Mój wybór to Sony 7IV. Poczekam jednak na zapowiadanego na październik Sony 7RV. Ciekawy jestem nowości i jakie opcje , funkcje dadzą z A1. Żyjemy w ciekawych czasach. Wybór duży i coraz większy.
To prawda, czasy ciekawe :) Wybór bardzo dobry :)
Patrząc na cenę np g7-10 naprawdę chyba warto dołożyć (o ile was stać) i iść w FF! Ale czekam na coś lepszego niż zv-1.
Mam zv-1 też bym chciał coś lepszego ale jak zobaczyłem ceny xs10 albo r10 r7 to się załamałem
@@spikeweb5193 r10 to jeszcze ale z takim obiektywem i ich cena/jakością (dowidzenia) + zamknięcie systemu. X-s10 nie jest idealnym aparatem do filmowania ;(
Na pewno nie kupiłbym bezlusterkowca. Bo kupiłem już dwa i są do robienia zdjęć kiepskie (Canon M50MK2 oraz Panasonic Lumix S5), a przyjemność pracy z nimi jest mierna. Używam je tylko do filmowania.
O ile Canon m50 to rzeczywiście nie jest nic szczególnie specjalnego, to opinią o S 5 trochę mnie zaskoczyłeś ;) A co konkretnie nie leży Ci w S 5, jeśli mogę zapytać?
@@igielfoto Swój wpis dokonałem, zanim film obejrzałem do końca, nie wiedząc, że stawiasz na S5.
Nie dane mi było trzymać w ręku wielu modeli aparatów (jak to np. mają szczęście sprzedawcy), więc moja ocena tym bardziej jest subiektywna
Wady S5 moimi oczami, to: typowa dla bezlusterkowców energożernosc, słaby wizjer, ergonomia (nie leży mi w dłoni). 24 mega pikseli to również dla mnie za mało, choć znam powszechna opinię, że to wystarczy.
S5 kupiłem w lipcu po okazyjnej cenie 7999 z obiektywem 50mm/F1.8 w komplecie. Skusiła mnie zatem cena (choć wcześniej naoglądalem się filmików głoszących zaletety tego aparatu. Podlegam też presji wynikającej z lansowania mody na posiadanie bezlusterkowca i filmowanie w 4K).
Na co dzień pstrykam Pentaxem K1mk2, a będąc z niego zadowolony, kupiłem ich łącznie 3 sztuki (by nie musieć zmieniać obiektywów). Stąd moja opinia o Panasonicu S5 wynika z trudności oderwania się od przyzwyczajeń.
Bezlusterkowce traktuję jeszcze jako stan nieustabilizowany (coś, jak samochody hybrydowe - ani to elektryk, ani w pełni spalinowy). Zakładam, że bezlusterkowce za min. 20-30 tys. już by mnie zadowoliły. Lecz nie stać mnie teraz na tak drogie ryzykowne eksperymenty zakupowe. Lepiej poczekam, aż będą one lepsze i tańsze.
@@igielfoto Innymi słowy i jednym długim zdaniem: Między fotografem a jego sprzętem powinno iskrzyć, a mnie Panasonic S5 nie zauroczył (choć filmuje on dobrze, a wykonywane fotografie mogą się jakościowo podobać nawet przy świadomości, że Pentax K1 zrobiłby je lepiej).
@@piotrnowik prawdą jest zdecydowanie, że w porównaniu do lustrzanek, bezlustra żrą baterie niemiłosiernie. Wizjer w S5 też do najlepszych nie należy, to też prawda. Ja jednak częściej używam tylnego wyświetlacza do kadrowania, więc dla mnie to nie jest super istotna sprawa. Co do wygody użytkowania - tak, to w dużej mierze kwesta przyzwyczajeń, ale też rozmiarów dłoni i aparatu - ja nie mam dużych dłoni, stąd mniejsze aparaty mi odpowiadają ;) Pentax - super sprawa ;)
@@igielfoto : Trzy ciekawostki odnośnie Panasonica S5:
1. Tuż po zakupie i pierwszym uruchomieniu aparatu, naładowaniu do pełna akumulatora i na niezmienianych fabrycznych ustawieniach udałem się z S5 na spacer. W około godzinę wyczerpała mi się bateria a aparat wyłączył - po zrobieniu... zaledwie 47 zdjęć :-) Okazuje się, że w ustawieniach fabrycznych S5 ma wszystko powłączane - żadnego uśpienia czegokolwiek (ekran/wizjer, cały aparat). Domyślam się, że producent zrobił to celowo, chcąc pokazać, że aparat działa.
2. Ręczne doostrzanie obiektywu w autofokusie nie chciało działać. Okazało się, że musiałem "zainicjować" tę funkcję na oślep - bowiem w menu nie ma takiej opcji. Po prostu, ze zdenerwowania zacząłem kręcić wszystkim i naciskać w co się tylko da. A tak na prawdę, doostrzanie zadziałało, gdy wszedłem w tryb ręczny i po powrocie w automatykę autofotusa już było OK.
3. Pewne gadżety serwowane przez producenta na nic się zdają. Np. funkcję LUPY szybko wyłączyłem, gdyż uniemożliwiała kadrowanie z ręki. Przyda się zapewne w fotografii statycznej (ze statywu), gdzie jest czas na celebrację kadru.
Hmmm, a zobacz jakie koło się zatoczyło.
Wiele osób powie, że to obiektywy należy dobrać taki jaki chcemy, a aparat sam się znajdzie.
A tu złamana zasada, i, najpierw aparat a szkiełko później się dobierze.
Wydaje mi się, że do łamania zasad, kompozycji i itp. Trzeba z czasem dojrzeć :P.
Mi micro wystarcza, i za każdym razem gdy chcę się przesiąść na pełną klatkę, otwieram excela, wpisuje, rachuje, i jednak pozostaje przy micro
Bo ja tylko biedny amator.
Ale fakt puszki Olympusa powinny być tańsze, bo trochę to zaburza rynek, gdy za OM trzeba dać 10k, w tej cenie można wybierać w pełnej klatce.
Ehhh co zrobić.
Zgadza się, cenowo m43 robi się kontrowersyjne. Jednak ma swoje zalety, szczególnie niewielkie w porównaniu do pełnoklatkowych obiektywy o dłuższej ogniskowej, czy świetny poziom uszczelnień w nowych produktach OM System. Producenci sprzętu foto zaczynają iść w specjalizację i kierują swoje produkty do coraz bardziej wyselekcjonowanych grup odbiorców.
Cała ta dyskusja o zaletach/wadach matryc wg mnie ma jednak nieco akademicki wymiar. W czasach, gdy lwia część publikacji to digital. Jakie to parametry techniczne, każdy wie. Druk tradycyjny i tak mocno spłaszcza kolory - nie ma o co się bić. Warto pamiętać, że jeden z pierwszych profesjonalnych cyfraków Nikon d2h miał matrycę 4 Mpix. I robiliśmy z tego plakaty i OOH :) Ostatnio widziałem presety AI do korekcji… żyłek w białkach oczu. To jakieś wariactwo. Nikt tego nie widzi, poza tym kto zmarnował ileś tam godzin siedzenia przy kompie. Lepiej spędzić ten czas na planie i przyłożyć się do zdjęć :)
Może ktoś powie, że ględzę :) Niech będzie. Ale wtedy odsyłam go do prac pana Derek Forss
Dla jednych wielogodzinne ślęczenie przed kompem przy edycji zdjęcia będzie stratą czasu, ale dla innych będzie przyjemnością. Druk oczywiście spłaszczy kolory i zmniejszy szczegółowość, ale pozostaje olbrzymia satysfakcja ze zrobienia fajnego obrazka. Może to nie ma jakiegoś głębszego sensu, ale tak to już jest z hobby... 🙂
@@marekp2845 Tak, pełna zgoda :) Chodzi mi raczej o zachowanie zdrowego rozsądku. I nie uleganiu na taką skalę marketingowej chucpie wokół parametrów puszek, kupowania nowych itd. Zauważyłem też np. że sporo osób jest zaskoczonych info, że statyk 4K to zaledwie nieco ponad 9,5 Mpix :) Obserwuję na YT kanał gościa, który foci cyfrowym półformatem Fuji. A potem drukuje z tego mini-obrazy 5x5 cm i twierdzi, że widzi różnicę jakości :) Ot, marketing robi swoje. Pozdrawiam serdecznie.
Z M43 uciekłem do Sony. Chciałem kupić dobre tele, cena M.ZUIKO 300 mm f/4 IS PRO ok 13k, za 14k kupiłem nowe a7 III i 200-600mm. M43 jednak ciut przepłacone...
No właśnie...
Uważam że M43 nie przetrwa na rynku foto.
Ja kupiłem Fujifilm XT-4 polecam do zdjęć i filmowania
Bardzo dobry sprzęt ;) Jak obiektywy i AF w wideo?
@@igielfoto Fujifilm XT-4 z obiektywem 16-55 XF f/2.8 jest precyzyjny, płynny ale minimalnie wolniejszy od zestawu Sony A6600 z 16-55 G f/2.8. Mimo to XT-4 zdjęcia robi lepsze, a przy wideo nie mam pośpiechu ;)
@@jerzys192 też mi zawsze wychodziło, że jeśli APS-C, to Fuji :)
Czy do 600zł da się znaleść coś sensownego na start z fotografią?
Wśród używek - tak. A jakie zdjęcia przede wszystkim chcesz robić? Ludzie/portrety, czy bardziej krajobraz?
@@igielfoto bardziej krajobraz/ zdjęcia uliczne
@@patryk31 Sugeruję zerknąć w używane aparaty lustrzankowe APS-C lub bezlusterkowe Micro 4/3, a do krajobrazów pomyśleć o statywie. Co do obiektywów, na początek w zupełności wystarczy obiektyw typu zoom, nawet zwykły tzw kit. Warto jednak zwrócić uwagę na stan mechaniczny takich obiektywów. W APS-C będą to konstrukcje w rodzaju 18-55 f/3.5-5.6, bardzo fajny jest 18-105 f/3.5 - 5.6 Nikona. W Micro 4/3 będą to obiektywy Lumix 12-32 f/3.5 - 5.6 (do Panasoników) lub Olympus 14-42 f/3.5 - 5.6. Warto jednak mieć na względzie, że takie obiektywy nie koniecznie będą odpowiednie do gorszych (ciemniejszych) warunków oświetleniowych - ale taka to już uroda tego typu konstrukcji. W założonej kwocie łatwiej będzie znaleźć coś ze starszych konstrukcji.
Na Twoim miejscu przetestowałbym GH5m2 - wiem, że to tylko ewolucja, a nie rewolucja ale być może wystarczająca, żeby to rozwiązanie miało sens w kontekście koszt/efekt. Jedyny minus obecnie jaki występuje z obsługą w/w aparatu to wadliwa obsługa w silkypix - Nie można wybrać Stylu photo /camera color przy zdjęciach zrobionych w v-log, przez co trudniej się pracuje z kolorami w takich RAWach - ale problem im zgłosiłem i napisali, że nad tym pracują ;)
Brałem go pod uwagę, to w mojej opinii obecnie jeden z najbardziej opłacalnych korpusów w m43, ale mimo wszystko, postęp w interesujących mnie sprawach - zbyt mały... Niemniej zgadzam się, że ogólnie sprzęt bardzo dobry
Ach, ten tryb przypuszczający... Ja też - Fuji GFX "kupiłbym" - gdybym miał ~50k szmalcu na zbyciu. 🤩
A teraz słucham uważnie, czemu nie M4/3... 😉
;)
@@igielfoto Wysłuchałem do końca... A tak wiele się zmieniło: Queen is dead - long live the King!
15:35 - Sony 24-105/4 G. Mam, używam, chwalę sobie - no, ale co ja mam Ci, Asan, napisać?
Uważam ten obiektyw za GENIALNY - tylko, co to znaczy?
Jest to uniwersalny standardowy zoom. Trzeba sobie zatem odpowiedzieć na całą baterię pytań:
- Jaką rolę w moim systemie ma pełnić taki obiektyw? Czego od takiego obiektywu oczekuję?
- Ile taki obiektyw zasadniczo kosztuje?
- Za ile udało mi się go kupić?
- Co uważam za ewentualny niedostatek tego obiektywu? Z czym porównujemy?
- Jaka konfiguracja sprzętowa pozwoliłaby się pozbyć tego niedostatku? Być może - kosztem czego?
- Czy uzyskana różnica uzasadnia poniesienie wymaganych nakładów?
I od razu wszystkie emocjonujące dysputy o "szkłach" przeradzają się w wymowne milczenie... 🙄
@@maciekd.8556 oczywiście, to zawsze jest względne i subiektywne ;) Mi chodziło bardziej o porównanie do innych, podobnych szkieł innych producentów, ale fakt, w sumie nie ma to większego sensu :)
@@igielfoto Jest jeszcze gorzej - porównywane zoomy mogą zachowywać się różnie na różych ogniskowych, zupełnie inaczej na różnych przysłonach, odmiennie w środku i na rogach - a i tak te wszystkie skrupulatne rozważania i kalkulacje może finalnie rozwalić w diabły najbliższy Black Friday... 🤪
A sensu i tak to nie będzie miało, bo przecież nie decyduje się o wywaleniu kilkudziesięciu tysięcy cebulionów w sprzęt z powodu standardowego zooma...😛
@@maciekd.8556 ale taki obiektyw, jeśli jest udany , może być jednym z elementów, które wpływają na taką decyzję. U mnie np świetnie się sprawdza Olympus 12-40 f/2.8 Pro i obecność podobnie dobrego i funkcjonalnego (a szczególnie lepszego) zooma w innym systemie może wpłynąć w jakimś stopniu na ostateczną decyzję 😉
Przecież Sony a7iv działa prawie jak noktowizor :) nie słyszałem wcześniej żeby miał problemy w gorszych warunkach oświetleniowych bo z dobrym obiektywem widać przez niego więcej niż ludzkimi oczami. Oczywiście może konkurencja w tej scenie jest jeszcze lepsza tego akurat nie sprawdzałem
W filmie jest bardzo dobrze. Na poziomie RAWów w zdjęciach już nie tak super ;) S5 ma niższy poziom szumu w zdjęciach od A7 IV i chyba porównywalny w wideo.
A dlaczego nie fujifilm? Ja mam xt-3
Ponieważ nie spełniają dwóch z kryteriów wyboru - jak najlepsze działanie na wysokich ISO oraz brak limitu czasu nagrywania w wideo. Fuji to świetne aparaty, ale wysokie ISO nie jest aż tak dobre, jak we wspomnianych w filmie modelach, a limit czasu nagrywania w wideo też występuje
A co sądzisz o fuji xt 4
Wyczerpujaca odpowiedź
Sam nie miałem nigdy styczności z żadnym aparatem Fuji :) Ale z tego co wiem, to są świetne aparaty. Kolory Fuji są wręcz legendarne, mają swój charakter. Widziałem wiele rewelacyjnych zdjęć zrobionych tymi aparatami. Ale z własnego doświadczenia niestety nic nie mogę powiedzieć :)
@@igielfoto to jeszcze jedno pytanie lumix s1 czy lumix s5 który lepszy
Witam. Ja zdecydowałem się zamówić Nikon Z FC, który chcę wykorzystać do filmów w 4k. Będzie to mój pierwszy aparat w życiu. Pozdrawiam :)
Gratuluję, aparat bardzo fajny, powodzenia i udanych kadrów :)
@@igielfoto Dzięki :):)
@@igielfotoJednak zdecydowałem się na Panasonic G9 z 25 mm f 1.7. Chyba dobrze..?
@@alinoe3604 to zupełnie inny aparat, ma po prostu inny zestaw mocnych i słabszych stron. Ale ogólnie jest to obecnie najbardziej opłacalny moim zdaniem zakup w całym m43 :) Jeżeli jego ogólna specyfika i możliwości odpowiadają Twoim potrzebom i zamiarom, myślę, że będziesz zadowolony
@@igielfoto Dziękuję za komentarz/rady. Pozdrawiam :)
I znów brak wspomnienia o ZEISS w systemie Sony E 😉 a to jak pominięcie AMG przy Mercedesie.😁 Canon zniechęca póki co przesadnie wysoką ceną szkieł i monopolem na szkła z AF. To bardzo duża wada w porównaniu do wyboru jaki daje Sony E (Sony, ZEISS, Samyang, Sigma, Tamron), jednak zgadzam się i podzielam Twoją rezerwę do Sony. Również myślalem nad Sony i nadal myśle, jednak moje poczucie estetyki nadal nie pozawala nabyć sprzętu Sony przez ich toporny i troche prymitywny design.
kiedyś wreszcie zapamiętam tego Zeiss'a ;)
Szczerze powiedziawszy, argument, że większa rozdzielczość jest bez sensu, bo potrzeba więcej pamięci dyskowej jest dla mnie tak ultra egzotyczny, że aż trudno go skomentować ;) Jak dla mnie większa rozdzielczość zawsze jest lepsza od mniejszej i gadanie, że te megapixele są zbędne jest zupełnie z kosmosu ;) No chyba, że ktoś w życiu nie robił dużych wydruków wysokiej jakości. Jestem wielkim zwolennikiem matryc wysokorozdzielczych i mam nadzieję, że następca Fujifilm GFX 100S będzie miał przynajmniej 150 MP. Do archiwizacji można sobie kupić 8 TB dysk HDD bardzo dobrej klasy za 1200 zł a za 16 TB też nie płaci się jakoś bardzo dużo.
Podkreślałem co chwila - dla moich potrzeb :) A nie, że w ogóle ;)
A7iv - super aparat, ale oby migawka była lepsza (trwalsza), niż w poprzedniku
A ja głupi ciągle mam nadzieję na jakieś fajne nowe i małe body pod micro 4/3 :)
Ma wyjść nowy OM5 późniejszą jesienią :)
@@igielfoto tylko i tak będzie to półka niżej od OM1 więc zadnej rewolucji tam nie uświadczymy. Jedynie rozmiar body będzie zapewne podobny do Em5-3.
@@mrugala11 tak, to prawda. Wydaje się, że na najbliższe kilka lat (ile dokładnie to się zobaczy), szczytem możliwości m43 jest OM1
a moze ep7 olympus?
Od niedawna posiadam Z9,to bestia
Jest świetny, ale ma już swój rozmiar i cenę ;)
F4 = f2 m4/3 :) No prosze szanownego Pana .Nie przelicza sie w ten sposob!! Tylko ogniskowe!. To jest wprowadzanie w blad.
To zależy co się porównuje ;) Bo jeśli tylko światłosiłę, to masz rację. Ale jeśli np chcemy też uwzględnić możliwą do uzyskania głębię ostrości, to już takie przeliczenie jak najbardziej ma sens. Do tego jeszcze dochodzi ilość szumu generowana przez matryce obu systemów i tu tez jest ok 2 EV różnicy.
@@igielfoto nie nie zalezy :) swiatlosila to swiatlosila i nie ma innych wyznacznikow. Idac Pana tokiem rozumowania obiektywy od sredniego formatu beda mialy f1 a od takie na 13x18 to fiuu kosmos -10 . F to F stala i nie zalezy od innych czynnikow.
Ps. Film bardzo fajny
@@tomik7696 Ech, nie zrozumieliśmy się :) Zrobię kiedyś film o tych ekwiwalentach :)
Każdy chwali swoje
Chyba, że zmienia system ;)
A7iv ma vlog casha, robi megaaa robotę
To ogólnie bardzo dobry sprzęt, ale też trochę kosztuje...
@@igielfoto to prawda. Dla mnie amatora to wszystko tutaj w tym odcinku to ceny kosmos :(
Powiem ci że taka żebranina o kasę jest dla mnie niesmaczna. Owszem, można wspomnieć , poprosić ale nie wygłaszać tyrady na ten temat.