Miałem jako swoje pierwsze body Nikona D3400, ale się z nim nie dogadałem, prawdę mówiąc i zmieniłem na Pentaxa K-S2. Jeśli ktoś znajdzie ten aparat, to serdecznie polecam. Rewelacja!
Uwielbiam taki przegląd sprzętu. Oglądnąłem z ciekawością, chociaż nie poszukuje nowego aparatu. Ma Pan ogromną wiedzę, a w dziedzinie "jaki aparat kupić" można dziś z łatwością utonąć. Wybór nie jest prosty nawet dla średniozaawansowanej osoby, a cóż dopiero dla nowicjusza. Pana porady są subiektywne a przy tym zawsze konkretne i treściwe. Wypływają z nich wnioski, a nie jest to pseudotechniczny bełkot, po których wysłuchaniu osoba mniej obeznana w temacie dalej nie ma pojęcia, co jest najlepsze dla niej. Super. Przy okazji komentarza chciałbym zapodać temat na film (ale nie kosztem dalszego przeglądu sprzętu ;)). Może o plastyce w fotografii? "Ten obiektyw ma dobrą plastykę". Tak często operuje się tym zwrotem. Może zechciałby Pan tak łopatologicznie pokazać różnice pomiędzy obrazem generowanym przez różne obiektywy na podstawie tego samego kadru? Myślę, że byłoby to szalenie ciekawe. Na koniec pragnę życzyć Panu i małżonce wszystkiego najlepszego w nowym roku. Przede wszystkim zdrowia i czasu, by cieszyć się fotografią.
W Kwietniu kupiłem Canona 250D jako moją pierwszą lustrzankę. W tym momencie mam już dwa dodatkowe obiektywy i lampę błyskową. Jestem bardzo zadowolony :D
Witam, nie zgodzę się z tym aby to 4k było takie ważne dla fotografa amatora. Dla amatora filmowca tak ale nie fotografa ;) Ja jestem amatorem i mój pierwszy aparat mial 4K lumix g800, natomiast zamieniłem go na starszego i bez 4K lumixa g6 ponieważ miał wizjer przedewszystkim a teraz używam olka em5 mk II który również niema 4K ale ma wszystko inne potrzebne w fotografii ;) To jest tylko moja opinia jako amatora, Pozdrawiam.
Ja właśnie kupiłem Nikona 3300 za ok 1000zl który miał 4000 zdjęć zrobionych. Jestem mega zadowolony, na początek nic lepszego takiemu amatorowi jak ja nie potrzeba. Szkoda ze wcześniej Pana kanału nie znalazłem. Świetne filmy i treść Panie Pawle. Pozdrawiam serdecznie
Pół roku temu kupiłam Canon EOS M50, fajne zdjęcia wychodzą na nim. Bardzo mnie cieszy jego zwycięstwo w tym zestawieniu, to potwierdza że dobrze wybrałam :) Świetny film i bardzo przydatny. Łapka w górę się należy :)
Bardzo lubie ogladać takie porownania aparatow choć wiem, że nigdy nie kupie ( preferuje lzejszy plecak na wielokilometrowe wyprawy ) ale lubie wiedziec co sie dzieje w swiecie fotografii😉 Pana program jest rewelacyjny👏👏👏
Ja to raczej amatorsko robię zdjęcia, dlatego Fujifilm X-A7 zupełnie mi wystarcza. Moja córka również robi nim zdjęcia, a fakt że nie ma on wizjera, foty robi się za pośrednictwem ekranu LCD ułatwia jej obsługę sprzętu. Polecam!
Bardzo dziękuję za ten i inne Pana filmy, bardzo pomagaj, inspirują i motywują, a zawarte w nich techniczne informacje sa bardzo pomocne w codziennym doskonaleniu mojej pasji jaka jest fotografia. Jeszcze raz bardzo dziękuje.
Jeśli chodzi o super zoom -y miałem Lumix Fz- 300 stałe światło 2.8 niezależnie od ogniskowej, 4K, stabilizacja optyczna 5 osiowa Uważam, że to najlepszy aparat w swojej klasie cenowej :) Zrobiłem nim bardzo dużo dobrych zdjęć :)
@Theodor the Cat Myślę, że gdyby nie możliwości Fz 300- zoom, macro z 1 cm :) to bym się tak nie wkręcił w fotografie :) Dla początkującego to naprawdę dobra zachęta do robienia zdjęć za takie pieniądze :) Po 3 latach kupiłem Canon m50 :) i widzę różnicę w jakości zdjęć :) ale i tak nie żałuję :) Można zobaczyć gdzieś twoje zdjęcia? :)
Ja już mam za sobą 2 przesiadki. Miałem Fuji HS-10 - bardzo mi się podobał, zdjęcia naprawdę świetne wychodziły, dużo bawiłem się makro w tym aparacie i dawał naprawdę radę, ale to nie była lustrzanka. Nim zrobiłem ok 15tys zdjęć przez ok 3lata. Od kolegi odkupiłem Nikon d60 z obiektywem kitowym 18-55 F3.5-5.6 oraz Tamron 70-300 F4-5.6 LD Di. Nim się bawiłem przeszło 3 lata. Kupiłem go jak miał 16tys zdjęć, teraz ma chyba 40tys. A od 3 miesięcy mam Nikona d7100, którego kupiłem wraz z Sigmą 17-50 F2.8 EX HSM. Dodatkowo do zabawy mam: Yongnuo 50mm F1.8, Helios 44m-4 58mm F2.0 oraz Maginon-Serie G mc 28mm F2.8. D7100 z tą Sigmą i dodatkami (filtry, grip, druga bateria) kupiłem za ok 2400. Co uważam za dość dobrą ofertę. Czemu używany, a nie nowy ze sklepu (np. d3500)? Czemu nie pełna klatka? Bo tak chciałem i również przez tą sigmę - po to by pobawić się sprzętem z wysokiej półki - body nieporównywalne do tego co miałem w komplecie z dobrym szkłem z jasnym światłem. A jak z pracą na nim? Zupełnie inna, zaskakująca i jak myślałem że jestem zaawansowanym amatorem tak znowu stałem się amatorem :-). Dużo pracy jeszcze przede mną ale mnie to cieszy :-)) Pozdrawiam i dziękuję za video! Mimo, że nie odpowiadam na temat, ale chciałem napisać (i pochwalić się ;-)), że kupiłem to co chciałem pod względem moich możliwości, marzeń, pieniędzy oraz wyzwań fotograficznych :-)
jakbyś zrobił zestawienie aparatów dla łowców przyrody, czyli mega zoomy, ale w formie compact, wiadomo, teleobiektywy sa kosmicznie drogie, ale sa kompakty, i to dobre
Na swoj pierwszy aparat wybralem wlasnie canona m50. I bardzo jestem zadowolony . Wybor obiektywow jest rzeczywiscie maly z oferty Canona, ale canon ma podobno dostarczyc nowe obiektywy prime do systemu ef-m na poczatku tego roku. Maja to byc 15mm f2, 52mm f2, 62mm f4 macro, 18-45 mm f2 i 100-300mm f 5.6 8. Wszystkie z autofocusem i stabilizacja obrazu ( za wyjatkiem obiektywu 15 mm). Od okolo roku sa tez dostepne oceniane jako dobre obiektywy Sigma dostosowane do systemu ef-m. Sa to trzy obiektywy : 16mm f.14, 30mm f1.4 i 56 mm f.1.4. Jesli dodac do tego wymieniony przez Pana dobry obiektyw jaki jest w ofercie Canona ( jak sadze mial Pan na mysli 30mm f1.4 ) bedzie to zapewne bardziej niz wystarczajacy wybor szkiel dla amatorow.
W euro rtv agd wypatrzyłem w zakładanej kwocie sony a6000 z stabilizowanym 16-50mm f/3.5-5.6 w sumie szału nie ma ale na start wystarczy. W tej chwili chyba najlepszy wybór obiektywów daje z wymienionych aparatów, ok jest jeszcze m4/3 ale trudniej tu o jasne szkło. No i łapka w górę chociaż nie nastawiałbym się na 4k aż tak.
😀 Dziękuję za ten film. To dobry film dla osoby która szuka swojego pierwszego aparatu fotograficznego. W obronie Olympusa M10mk3 dodam że nie ma zainstalowanego filtra antyaliasingowego ( dla jednych na +, dla innych na -) Ma też wbudowaną stabilizację. Canon M50 m'a co prawda większą matrycę, ale obiektywy ze stabilizacją są drogie.
Ja wybrałem w 2019 Sony A7 pierwszej edycji, już się czaję na A7 II żeby mieć dwie puszki - nie przepinać szkieł. Polecam naprawdę jest to dobry system nie bez wad ale jak za te pieniądze świetne FF. Jak się doczepi jakieś szkło za min 5k to wymiata. Wliczając 50 1.8 plastik ale optyka rewelacja.
Dużo ludzi ma spory mętlik w głowie co do wyboru aparatu i wcale się temu nie dziwię. Jest tego tak dużo że faktycznie nie wiadomo co wybrać. Ja mam stary superzoom Canon SX100IS dający zbliżenie optyczne do 10x (ekwiwalent ogniskowych 36 - 360mm) przy matrycy 1/2.5", wcześniej miałem kompakt z zoomem tylko 4x. I tak wychodzą często ładne zdjęcia jak na tak stary sprzęt. Lustrzanki z kitowymi obiektywami mają maksymalny zoom do 3x z hakiem, wiele aparatów kompaktowych tak samo. Nie wyobrażam sobie zakupu takiego kompaktu bo nie jest za bardzo praktyczny. Zwłaszcza gdybym chciał ustrzelić coś co znajduje się dość daleko a bardzo często robiłem takie zdjęcia. Uważam że zakres ogniskowych to znaczy ekwiwalent 36 - 360mm jest całkiem spoko. Do lustrzanek pewnie jeszcze trzeba by dokupić różne obiektywy, bo co można zrobić na tym kicie? Ze starych lustrzanek to oglądałem wiele zdjęć zrobionych Canon EOS 400D, pewnie z kitowym obiektywem ale i tak są przynajmniej w moim mniemaniu naprawdę bardzo dobre.
Nie włączyłem nigdy nagrywania w aparacie. Nie sądzę żeby nagrywanie 4k było warunkiem koniecznym przy wyborze aparatu którym chcemy robić zdjęcia. Jest sprzęt dla amatora fotografi oraz dla amatora video.
Ja również nie zwracam na to uwagi w aparatach. Mi HD spokojnie wystarczy. Nie każdy ma również możliwość oglądania na swoim urządzeniu w 4K, poza tym przesył danych w tej rozdzielczości zabiera dużo transferu danych. Filmik poza tym bardzo dobry.
@Theodor the Cat Nieprawda. Lustrzanka jest doskonałym narzędziem do filmowania i żadna minikamera, ani tym bardziej smartfon nie dorówna jej jakością obrazu, bo lustrzanka dysponuje nieporównywalnie lepszą matrycą. Fakt, że tryb 4K w tanich lustrzankach jest trochę na wyrost bo zazwyczaj dostępne w tej rozdzielczości 30 kl/s nie zapewnia odpowiedniej płynności obrazu. Co do kadrowania w LV to kwestia ta w filmie została wyjaśniona wystarczająco i nie ma sensu rozwijać dyskusji na ten temat. Możliwość kadrowania przy użyciu odchylanego wyświetlacza znacząco rozszerza możliwości wykorzystania aparatu i czyni jego obsługę dużo wygodniejszą.
@@SKStudioVideo daje rade, autofocus też jest dosyć szybki. Może nieraz trzeba podejść bliżej, albo powiedzieć modelce żeby na chwile szerzej oczy otworzyła, ale zdarza się to dosyć rzadko :D Polecam!
Witam , mam olympusa omd em 10I i 10 III oraz mam canona m50, m10 i szczerze nie wiem gdzie jest ta przewaga w canonie. Dramat w obiektywach brak stabilizacji . Trzy plusy dla canona to większa matryca, dotykowy odchylany ekran oraz łatwe menu ale to tylko do momentu przyzwyczajenia . Olympusa możliwości choćby programowe są miażdżące, zdjęcia z ręki nie poruszone można wykonywać nawet podczas mocno zakrapianej imprezy. Wspominałem o obiektywach ?
Jako początkujący kupiłem M50 i jestem bardzo zadowolony. Obiektywy rzeczywiście ciemne, ale przy dobrych warunkach zdjęcia super. Jedynie kuleje bateria, na wypad na pół dnia potrzeba min dwie. I prawie nie fotografuję z włączonym ekranem. Przy około 300 zdjęciach na takim wypadzie wchodzi już druga bateria.
Co Pan powie o Cannon sx 500 is. Mam go od dobrych kilku lat. Zamierzam kupić lustrzankę. Myślę, że za Pana doradztwem kupię Canon eos 250 d, albo używany z wyższej półki, ale w tej cenie
Witam serdecznie autora i widzów! Jak na razie pstrykam Olympus pen ep1, Olympus OM1 i Zorki 4k. W związku z tym myślałem o Olympus omd em 5 mii, Oly. pen epl8, albo o Fuji-film xe3. Fuji jest super tylko szkoda, ze nie ma stabilizacji obrazu. Zaleta Fuji jest możliwość ustawiania palety kolorów w aparacie co pozwala na pstrykanie od razu JPGow. W sieci można znaleźć wiele presetow imitujących klasyczne filmy np. Kodachrome, Fuji Velvia itp. Za dożo tego wszystkiego i ciężko się zdecydować. Nie należny jednak zapominać o tym, ze najważniejsze są zdjęcia a nie sprzęt ;) Pozdrawiam wszystkich pasjonatów aparatów fotograficznych i fotografii!
Przez ostatnie chyba 10 lat ? używałem Canon EOS 1100D. Do robienia zdjęć z bliska jest OK - natomiast z daleka zawsze mi było mało :). Dokupiłem teleobiektyw 75-250 mm dalej było mało - doszedł teleobiektyw 75 - 300 mm i nadal mało. W tym roku ( luty ) kupiłem Nikon Coolpix p 1000 - nareszcie robię foto i z bliska i naprawdę z daleka. 99 % zdjęć robię " z wizjera" nie z wyświetlacza. Właściwie wizjera nie używam wcale - chyba , że na szybko podgląd zdjęcia Oczywiście jestem amatorem
Na chwilę obecną złotówką jest tak słaba że nowe body kosztują teraz około 1000-1500 zł więcej niż rok temu. Straszne to jest. No ale taki jest teraz zwariowany świat. Pozdrawiam gorąco prowadzącego, robi pan świetna robotę
@Theodor the Cat Jak mawiali już w latach 80-tych patrz się Albania to nie jest... Zanzibar też nie. Co? Zanzibar jest za nami! Jeszcze? XD Sprzedali stocznie kopalnie też za niedługo wszystkie pozamykają nie wspomnę o złożach siarki i rud miedzi. Kraj mamy piękny morze i góry ale zarząd nie Polski i tu jest problem. W sumie jak jesteśmy w środku Europy to importując coś powinniśmy mieć to najtańsze bo nie trzeba wozić przez całą Europe a jest na odwrót :P Gaz najdroższy, paliwo itd
Fajny film. Z tym robieniem się wielkim w EOS M50 to nie jest w sumie takie straszne. Bo to nadal mniejszy objętościowo sprzęt niż lustrzanka z takim samym obiektywem. Jak aparat ma być dla amatora, to i tak warto założyć, że na pierwszy ogień będą szły obiektywy "kitowe" :)
WlNosze sie z zamiarem zakupu aparatu i wczoraj bylem w kilku sklepach. Wszystko, co obejrzałem na yt w internecie zmieniło znaczenie i mój wczesniejsxy wybór. Nikonów nie brałem praktycznie pod uwagę(jakoś tak do mnie nie przemawiała ta firma). Miałem w rękach canon ,2000, 250, 200, sony a 6400 i kilka panasonicow.(fuji nie mieli a chciałem zobaczyć x-s10). I powiem tak najlepsze wrażenie jeśli chodzi o komfort trzymania to super zaskoczył mnie d3500 nikona. Ten malutki aparat tak świetnie leży w dłoni, a mam dlugie palce, że pozostałe w porównaniu z nim wydawała się okropne. A6400 jakiś taki kanciasty i mało miejsca miedzy obiektywem a uchwytem, canony jakieś takie plastikowe i jakby pękate, napompowane. Słabo się je trzymało. 250 lepiej ale to nie to. Panasonici byly gdzieś po środku ale wszystkie z matryca mikro 4/3 więc odpadają. Jeśli chodzi o jakość wykonania to d3500 i a6400 zrobiły na mnie najlepsze wrażenie. Gdyby ten nikon miał chociaż uchylany ekran to brałbym bez zastanowienia. Komfort trzymania i ergonomia jak dla mnie po prostu rewelacja. Jakby 2 klasy wyżej od pozostałych. Nie wiem jak spisują się w fotografii bo nigdy nimi nie robiłem zdjęć ale gdyby nikon robił nieco gorsze zdjęcia od pozostałych a miał ruchomy ekran to poszedłbym na kompromis i brał w ciemno. Teraz musze szukać dalej 😄
Dzień dobry, podpowie mi pan co lepiej wybrać używanego do pejzażu? Canon EOS 250d z obiektywem Sigma 10-20mm 1:4-5,6 DC EX HSM czy Olympus OM-D E-M10 Mark III z obiektywem Olympus Zuiko Digital ED 9-18mm 1:4-5,6 Gdzieś wyczytałem że w sigmie można użyć jednocześnie filtra polaryzacyjnego i filtra szarego ale czy Olympus poradzi sobie z więcej niż jednym filtrem? Pozdrawiam i dziękuje za odcinek ;-)
Dzień dobry Panie Pawle. Z uwagą słuchałem tego co Pan mówi. Super robota. Mam pytanie, jestem posiadaczem Canona 650 D. Początki mam już za sobą i chcę wejść na wyższy poziom. Co by mi Pan polecał. Pozdrawiam
Kupić obiektyw który zwiększy możliwości, np. jaśniejszy, albo szerszy albo dłuższy, albo stałoogniskowy - ten to akurat by zwiększyć wyobraźnię twórczą. Aparat to później.
Panie Paweł lux film jak zawsze :) odciął bym sobie rękę żeby tylko mieć kogos takiego w rodzinie i śmigać po świecie zdjęcia robić z takim kimś. Trochę czuć od Pana Canonem Hahaha :D ale sam mam 2 puszki Canona i wiem, ze to ikona fotografii. Słuszna pochwała dla Fuji , żona ma fuji xt20 i obrazki potrafią zaskakiwać. Miło oglądać kolejnych Pana odcinków.
@Theodor the Cat Aaa no tak każdy ma swoje zabawki. Zaczynałem na Nikon d7000, później Canon 6d II A teraz Sony A7 III i każdy ma swoje wady i zalety ale ogólnie kolor no to Canon miał piękny. Sony też jest ok ale już kolor taki charakterystyczny inny nie twierdzę że zły.
Troche błędem moim zdaniem jest odcięcie a6000, sam posiadam i robi bardzo dobre zdjęcia, dobra jakość filmów, używki w granicach 1500 zł, w tej cenie nic lepszego moim zdaniem
Czekałem na ten odcinek ... i jest. Dziękuję. Dużo w nim ciekawych informacji tym bardziej, że przekazywanych przez doświadczonego Fotografa. Od siebie chciałbym dodać, że Nikon B600, chociaż całkiem poręczny w działaniu ma jeszcze jedną wadę, którą jest brak trybów P, S, A i M ( zwłaszcza M - tego najważniejszego jak dla mnie). Dostałem go w prezencie i strasznie się z nim męczę kiedy chcę zrobić zdjęcie "po swojemu", a nie tak jak narzuca mi automatyka aparatu. Pytałem w serwisie czy nie moża przeprogramować go do wersji B700 - dowiedziałem się, że nie. Szkoda. Pozdrawiam.
Zgadzam się... Też go miałem i brak tych trybów jest dla mnie wadą... przynajmniej teraz... Jednak nie jest złym aparatem... Tylko dla bardziej świadomych średnio pasuje 😉
@@sav2236 z czasem przeskoczysz na wyższą półkę... Ja pomijając wcześniejsze aparaty... Licząc moment świadomego pstrykania, to zaczynałem od b600... Potem pożyczony d3100 uzbrojony w dwa obiektywy, nakładki makro... To był przeskok i nauka sprzętu, ustawień itd... za każdą setka zdjęć było lepiej... Teraz Olympus... No i dalsza nauka itd itd... Rok zajęło zanim przeszedłem na ten aparat ( dla mnie nowy a jednak już leciwy)... Małymi krokami do przodu
@@marcinchabrzyk3395 ja zaczynałem przygodę z fotografią od Zenita B. Miałem Olympusa C2100 uz i SP560 uz. Teraz marzy mi się OMD Em 5 Mk II. Jakim Ty się posługujesz?
@@sav2236 OMD 10 Mark II Zaczynałem od HP i BenQ... No i przerwa z 15 lat... Świadomie powoli pstrykam od roku. Co mi się marzy? Na razie poznaje tego... Zobaczymy za rok czy dwa co to będzie
Bardzo fajne porównanie, a jeśli chodzi o mnie, to zaczynałem jako amator z d3300 i owszem trzeba się nagimnastykować czasem, ale jak ktoś się uprze to da radę i z tym na start.
250 w Lv to praktycznie to samo pewnie ciut wiecej popracuje na baterii. Jak chcesz uzywac zewnetrznych lamp to w 250D tylko orginalne dzialaja bo nie ma w stopce srodkowego styku. M50 jest troche mniejszy co moze byc plusem jak i minusem zalezy jak na to patrzec bo z adapterem i obiektywem lepszym i tak bedzie dosc ciezki i punkt ciezkosci bedzie bardziej z przodu
Ahojjjjjjj Niezłe zestawienie. Najważniejsze to określić potrzeby i określić co dalej 😉 U mnie wybór padł niedawno na zestaw Olympus em 10 Mark II z pakietem obiektywów... Aparacik choć leciwy, daje radę i dostarcza dużo frajdy a jakość zdjęć też jest no dobrym poziomie. Nie planowałem kręcenia filmów więc nie płakałem że nie ma 4k. Dobrze wykonany korpus (chociaż spasowanie klapki od wejścia gniazda bateri i karty słabe i tylko to mnie razi)... Muszę pochwalić obiektyw 50-150 1:4-5.6 R ED MSC... Dodany w moim zestawie... Niepozorny ale daje radę a ogólnie wybór szkieł do niego jest spory. Pozdrawiam 💪🧔📸
Zakupiłem także ten model z 14-42+ 40-150 (kitowe obiektywy). Co do klapki - faktycznie - wydaje się jakby miała zaraz odpaść. Bardzo fajne foto wychodzą nawet na wyższym ISO. Pracuję obecnie nad nocnymi zdjęciami, ale póki co - umiejętności jeszcze nie takie, więc zdjęcia wychodzą marne. Bateria raczej długo nie wytrzymuje, przynajmniej w moim modelu. Zauważyłem jednak, że jak poruszam aparatem - to coś w nim chybocze (jakby było luźne) - albo to od obiektywu, albo może od baterii lub jej klapki. Nie miałem przedtem aparatu z wymienną optyką, więc nie wiem czy to standard. A może może ten typ tak ma. Sam obiektyw, o którym piszesz niestety trochę plastikowy - o wiele lepiej spasowany i pod względem materiału wydaje się być ten 14-42. Nie wiem czy w tej klasie cenowej da się znaleźć coś lepszego i nowego z 2 obiektywami, jednak przechodząc z Nikona L100 - widzę różnicę po zdjęciach. No a sam zestaw wliczając w to aparat, 2xobiektyw, 2xstatyw + karta wyniósł około 2500, więc chyba nie jest to wygórowana cena. Niestety ewentualny obiektyw o większym przybliżeniu potrafi trochę kosztować, dlatego myślę dokoptować do niego jakiegoś superzooma.
@@galaktykawiatracz3k212 zgadza się... Cena mnie podkusiła za zestaw... Brałem pod uwagę Mark III albo tego canona m50 Obiektyw rzeczywiście wygląda jak zabawka, ale naprawdę robi robotę Co do nocnych fotek to różnie mi wychodzi... Raz są dobre jakościowo a raz zaszumione na maxa... Też nie wiem czy to kwestia umiejętności czy poprostu ograniczeń sprzętowych Co do chybotania w korpusie to też tak mam... Bateria no starcza średnio na 200 zdjęć... Lepiej mieć dwie bo wyjście w plener na trzy godz i po zabawie Jednak sprzęt jest ok... Mnie pasuje... Stosunek ceny do jakości sprzętu i optyki plus dodatkowo bije na głowę konkurencję Jeżeli chodzi o dodatkową optykę to jest wybór... Cenowo? Hmmmm... Sam myślę nad dozbrojeniem optyki... Tylko wybór ciężki co pierwsze będzie...
@@marcinchabrzyk3395 Ja Mark III nie brałem pod uwagę. Podobno nawet w czymś jest on gorszy od wersji II. Aparat był w okolicznym sklepie rtv, więc poszedłem i akurat na urodziny sobie go sprawiłem, ale przedtem jeszcze miesiąc się zastanawiałem. Przekonały mnie ogólnie recenzje i to, że nie szumi mocno. Przez chwilę - jego wygląd mnie odrzucał, który jest trochę oldskulowy i do męskich rąk raczej nieporęczny (zbyt mały), no ale wyglądał na użyteczny. Przedtem korzystałem z Nikona L100 i lepiej się go trzyma, bo gabarytowo jest większy. Na optykę patrzyłem sensowniej dopiero po zakupie. Na moje to zdjęcia wychodzą ciemne (niebo) przy standardowych obiektywach, ale po części być może to przez mój monitor. Nigdy nie wiem jak faktycznie je potem obrobić. Z obiektywów osobiście wziąłbym szeroki kąt i jakiś 70-300 lub coś ten deseń. Ale cena tego drugiego to już wysoki koszt=cenie kompaktu superzooma, przynajmniej takiego 50x, a i aparat nie robi filmów 4k, więc osobiście poszukuje dla niego jakiegoś kolegi. Zastanawiałem się nad Panasoniciem Fz81/82 ale trochę on szumi; cena za to jest niska - ponad 1000. Ten aparat miał mnie wciągnąć do zdjęć (zawsze lubiłem je robić) i raczej mu się udało (miał posłużyć do podłączenia pod teleskop, którego jeszcze nie nabyłem). Trochę irytuje mnie wymiana tych obiektywów, ale wynika to z przyzwyczajenia. Zdjęcia generalnie robi fajne, ale przy niektórych, po lekkim powiększeniu elementy trochę tracą detali. W sumie to tylko 16Mpix. Przez 4 miesiące - zrobiłem ponad 2000 zdjęć, no ale część oczywiście jest do wyrzucenia. Bateria jest słaba, ale nie padła mi w środku sesji. Zdarzyło się kilka razy na koniec zdjęć, więc kilka ujęć mogłem zrobić L100 lub G6. Tym niemniej dokupić do niego baterię zamierzam - ale zastanawiam się, czy iść w oryginał, czy w kilka egzemplarzy podróbek. Nie wiem czy to wypada iść w podróbki w takim aparacie. Swoją drogą obawiam się, czy podróbka czasem się nie wyleje, albo coś innego. Niestety nie miałem możliwości poobcowania z innymi współczesnymi aparatami od znajomych, bo większość posiada aparat w telefonie, więc w sumie byłem skazany na net. Lustrzanki nie chciałem, bo chciałem ograniczyć wagę, a i autofocus lepszy w bezlusterku (chciałem spróbować i się przekonać, czym są te bezlusterkowce). Z lustrzanki wcześniej nie korzystałem. Sam posiadam LG G6 i uważam, że robi zdjęcia ok, ale do momentu gdy nie zacznie się ich zoomować. Swoją drogą mam wrażenie, że ostatnio robi je gorsze (także filmy) - być może kwestia aktualizacji systemu (LG G4 raczej robił lepsze). Ale jakość z telefonu to jednak nie jest to samo co aparat, więc przyszła era aparatu. Nawet zastanawiam się nad dokupieniem aparatu, który mógłbym wszędzie wziąć - zawsze byłby to lepszy zamiennik zdjęć ze smartfona, natomiast OM-D 10 Mark II byłby już tutaj zbyt duży (z obiektywami).
Dzień dobry proszę o szybką i szczerą radę, a mianowicie czy canon 600d używany z obiektywem tamron sp 17-50mm f/2.8 w 2021 ma sens? cena za zestaw to 1350 zł
Dzień dobry. Planuje zakupić pierwszy aparat, po Pana filmie zdecyduje się na canon eos 250d. Stad moje pytanie jaki obiektyw wybrać na start, najbardziej zainteresowały mnie te dwa, czy mógłby mi Pan po ludzku powiedziec jaka jest różnica między nimi, który lepszy i dlaczego? 😊🍁 Canon ef-s 18-55mm f/3.5-5.5 czy canon ef-s 18-55mm f/4 - 5.6. Z góry dziękuję za odpowiedź
Ten ze światłem 4 - 5,6 jest nowszy, nie miałem okazji nim fotografować ale myślę, że optycznie to to samo, ważne by był to STM bo są lepsze optycznie od wersji starszej i mają szybkie i ciche silniki.
Kupiłam z obiektywem 50 mm 1.8 zdjęcie bardzo ładne, ale obiektyw nadaje się jednak wyłącznie do portretów, zgodnie z jego przeznaczeniem. Na imprezę h rodzinnych nie daje rady, zbyt mała odległość w pomieszczeniach by uchwycić kilka osób z dalszej odległości. Sama aparat na plus, ale porównania z innym nie mam, gdyż to mój pierwszy jedyny. Jak na pierwszy aparat polecam serdecznie
Wspomniał Pan o Pentaksie K70. Jestem akurat na etapie wyboru aparatu i jego "odporność na warunki atmosferyczne" jest dla mnie argumentem, szczególnie w dość kapryśnej UKlandii. Z drugiej strony, czy ta sama odporność sprawdzi się w tropikalnych wilgotnościach? Z tego, co czytałem, zarówno korpus, jak i obiektywy mają tą cechę. Czy obiektywy do niego dedykowane są godne uwagi, czy może lepiej celować w dominatorów rynku (Canon/Nikon)?
Trudno mi odpowiedzieć, nie fotografowałem K70 w tropikach, miałem go w rekach ale przesadą było by mówić, że go używałem - to bardzo dobry aparat posiadający unikalne cechy w stosunku do innych w tej samej klasie cenowej. Co do obiektywów to nie ustępują one w niczym obiektywom konkurencji.
Mam pytanie do pana: chcę pobawić się z EOS 250D. Teraz proszę polecić mi dwa obiektywy ( godne uwagi) do zdjęć i dobry do filmowania np: taki Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM Zoom Lens for EOS-- co może Pan o nim powiedzieć? Dziękuję bardzo za wszelką pomoc. Pozdrawiam serdecznie 🇬🇧👍
17-85 bez względu na wersję nie jest obiektywem który bym polecił. Do filmowania to wersje niestety droższe, obiektywy w których ręczne ustawienie ostrości obraca się płynnie.
Niesamowita robota dla fotografii. Zaraża Pan ludzi do zdjęć, ja już nie mogę zaraz muszę coś zrobić. Udanych ujęć i filmów w Nowym Roku. I pytanie: jestem na C 500 d, robię odbitki max 30 na 45 i jestem zadowolony, jak szkło ok. Czy jak przejdę na pełną klatkę to będę widział wyraźną różnicę jakości.?Czy C 5DII byłby dobrym krokiem? Pozdrawiam
Wspomina pan o Panasonic LC100 - teraz już nawet mark II. Czy warto zapłacić blisko 2 tys. zł więcej za bliźniaczą Leica D Lux 7? Może jest różnica w oprogramowaniu obu tych aparatów. Zdaję sobie sprawę, że to nie Leica Q2... Pozdrawiam
Witam imiennika ;) Oglądam od wczoraj Twoje filmy jeden za drugim ;) . Jako, że pamietam epokę analogową (ur. '68), zaczynałem od DDRowskiego Certo KN35, przez Zenita, z którego byłem dumny, by w epoce cyfry przejśc przez kompakcik do Pentaxa, K-x'a i KS-2 + szkła. Teraz wracam do focenia, ale że potrzebuję utra-małego aparatu do wielodniowych wędrówek górskich (waga/jakość), kupilem kompakta od Canona, G5X mark II. Mam do Ciebie prośbę: czy mógłbyś zrobić osobny odcinek (najlepiej w terenie) o tym, jak wykorzystać to, co oferuje takie maleństwo z matrycą 1"? Byłbym ogromnie ciekaw w praktyce, co byłbyś w stanie wyciagnąć z G5X II, bo jest on bardzo chwalony jako kompakt foto (bo G7X III raczej do filmowania), w dodatku zaawansowany. Pozdrawiam! Paweł.
@@FotografiajestFajna Super! Gdzieś doczytałem, że te maleństwa mają z urzędu bardzo dużą GO, że np. F4.0 to jak dla lustrzanki 16. Fajnie, tylko zastanawiam się, jak zawalczyć o małą głębię w takim razie ;) Mam sporo zagwozdek. Chcę używać tego G5X II do krajobrazu, ale tez do przyrody i trochę makro. Taki film o możliwościach takiego sprzętu jest o tyle zasadny, że postęp pędzi i mają one już parametry poważnego sprzętu i mimo 1" matrycy, potrafią bardzo wiele...Tak są opisywane. A właśnie u mnie leci Twój film o zachodach słońca :) . Pozdr!
Panie Pawle ja wciąż używam starego eosa 40d. Ile ten sprzęt ma latek? Bardzo dużo i co? I dalej robi świetne zdjęcia, wprawdzie ja robię prawie wyłącznie zdjęcia makro ale jak na swoje lata to ten aparat zawstydziłby niejednego bezlusterkowca i nowsza lustrzankę. Praktycznie używam tylko z obiektywami makro: canon 100mm, tamron 90mm i Sigma 105mm
Hej ja jeszcze używam 20D i tez daje rade , dokupiłem kiedyś canon 100D malutki poręczny i tez do macro mam canon 100mm, z obu jestem zadowolony a przecież o to chodzi:) pozdrawiam
Co do serii Olympus TG to mam tg4. Solidność potwierdzam. Jak ktoś mi mówi, że zepsuł ten aparat to mam podejrzenia co do mówiącego :) Aparat mimo, że amatorski jest świetny do zdjęć pod wodą, ale jak ktoś ma ambicje odnośnie jakości zdjęć na lądzie, przy minimalnie słabym oświetleniu, to już musi kupić coś innego. Dodatkowo, w części egzemplarzy z tg4 pojawiał się przy zoomowaniu blik, który był na tyle częsty, że też dziwiłem się jak ktoś tego nie miał. To na pewno specjalista. Używałem go zamiast mikroskopu stereoskowego gdy chciałem identyfikować larwy ważek :) Polecałbym do specjalistycznych zastosowań i jako wycieczkowe uzupełnienie na wszelki wypadek... Mimo, to po jego zakupie przez niemal 3 lata używałem prawie wyłącznie tego aparatu.
Mam do Pana pytanie chcę kupić lustrzankę tak aby przez kilka lat posłużyła . Maksymalnie do 2000 zł , czy model Canon eos 2000d byłby odpowiedni czy szukać czegoś innego ? Pozdrawiam
Bardzo fajne zestawienie. Może warto co roku robić taki materiał i w różnych półkach cenowych? Osobiście posiadam Olympusa OM-D E-M10 Mark II z 15-45 i 45-150, ale brakuje niekiedy powiększenia. W zestawieniu z superzoomów prezentowany był Nikon B600 natomiast nie posiada on 4k. Posiadam Nikona L100 (zdjęcia krajobrazowe robi ok, ale ma problemy niekiedy z ostrzeniem), ale chciałbym już go czymś zastąpić tak, aby zoom był sensowniejszy i była opcja filmów 4k - oczywiście priorytetem są zdjęcia. Czy taki Panasonic Lumix DMC-FZ82 lub FZ81 do kompletu z Olympusem sprawdziłby się, czy lepiej może szukać czegoś z Nikonów, Sony lub innej firmy (szukam przynajmniej 50x i wyżej, ale jednocześnie, aby był w miarę kompaktowy, jeżeli w ogóle superzoomy można tak nazwać)? Na koniec - wszystkiego dobrego w tym Nowym Roku.
Średnia półka jest trudna do porównania bo przeznaczona do świadomych fotografów i każdy z nich może mieć różne preferencje, ten film jest kontrowersyjny (😀😀😀) ale o droższych aparatach nie wiem czy warto robić - choć mam myśl o zrobieniu filmu o pełnej klatce (dla amatora) - też wzbudzi emocje 😀.
@@FotografiajestFajna Czy testował Pan kiedyś Panasonic Lumix DMC-FZ82 / FZ81? Potrzebny mi byłby jakiś zoom 50x lub więcej(najlepiej nagrywanie 4k), ale niestety większość z superzoomów strasznie szumi, a przynajmniej w porównaniu do Olympusa OM-D E-M10 Mark II.
Dzień dobry. Poproszę o radę. Robi Pan dobre filmy zgadzam się z Pana opiniami... Dlatego spytam bo mam problem. Od miesiąca zastanawiam się co kupić. Jestem już starszym amatorem, troszkę znam się na zdjęciach. Od prawie 10 lat użytkuje nikon D3200 dokupiłem ob 18-110 70-300 st 35mm. Tanie objektyw. Aparat zaczyna się kończyć. Chcę coś dokupić wymienić. Polepszyć możliwości... Najlepiej nie więcej niż 5 - 7 tysięcy. No i zaczął się problem....... Nikon d7500? Ma mniej mpx? Przez prawie 10 lat nie polepszyli aparatów? D750? Nie ma 4k?? Wydać 7 tys lub więcej na nowy ą pełna klatkę i 1 objektyw? A może zmiana na canon? Ma lepsze barwy? Ale co? Pełna klatka czy nie? Najgorsze że niie chciałbym wydać pieniędzy i nie polepszyć zdjęć... Co radzicie?
Trudny wybór, każdym aparatem można robić dobre zdjęcia, ilość pikseli nie ma znaczenia, chyba, że ktoś chce robić naprawdę duże wydruki, pełna klatka ma lepszą tonalność zdjęć i mniejsze szumy, najważniejszy jednak jest obiektyw, nie wiem czy warto zmieniać system, zostają pewne nawyki i trzeba się przyzwyczajać od nowa.
@@FotografiajestFajna dziękuję za odpowiedź. Im więcej teraz czytam tym więcej mam wątpliwość 🙂. Lubię mieć duże zdjęcia, oglądam je od lat w 4k tv 65 cali co daje bardzo duża frajdę. Różnica kiedy się przesiadłem 10 lat temu z lustrzanki Olympus 8 mpx była znaczna. Im więcej czytam widzę że producent tak poustawiali schodki modeli że żebym teraz uzyskał znaczna poprawę jakości musiałbym chyba wydać co najmniej kilkanaście tysięcy. Chyba tyle nie wydam :)
Używam Canona M3, system ten sam co M50 i M6. Faktycznie zaletą jest to, że można do niego wpiąć praktycznie każdy obiektyw Canona i dedykowane za pomocą niedrogich konwerterów. Żaden inny aparat tego producenta nie pozwoli na tak swobodny dostęp do optyki. Jest tylko jeden problemik - zawarty w aparacie firmware nie koryguje wad optyki np szkieł full-frame i trzeba to robić z pozycji komputera we wtyczce do obróbki RAW lub oprogramowania pobranego ze strony Canona. Plus sam się przekonałem , że podpięcie obiektywu serii "profesjonalnej" nie spowodowało niesłychanej poprawy jakości zdjęć bo nawet z dołączonym oryginalnie 15-45 malutkim szkiełkiem ze statywu udawało mi się robić baaardzo ostre foty. Cała różnica w jasności tych obiektywów i dokładności działania stabilizacji.
Panie Pawle, za Pańską radą jako swoją pierwszą lustrzankę kupiłem Canon EOS 250D wraz z obiektywem kitowym Canon 18-55 mm F3.5-5.6 DC III. Teraz chciałbym dokupić jakiś jasny obiektyw stałoogniskowy. Na stronie Canona znalazłem niedrogi Canon EF 50mm f/1.8 STM. Czy to będzie dobry wybór na początek jeśli chodzi o fotografię portretową i ogólnie? Mam jeszcze drugie pytanie. Nie do końca rozumiem jeszcze zależności między typami mocowań i rozmiarem matrycy. Powyższy obiektyw posiada mocowanie EF, a 250D obsługuje EF i EF-S i ma matrycę APS-C. Czy jeśli zamontuje do tego aparatu obiektyw EF to efektywna ogniskowa obiektywu ulegnie zmianie (50mm * 1.6 = 80mm)? Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam, Michał
ta 50-tka STM jest dobrym obiektywem, a przy aparacie APS-C widzi jak obiektyw o ogniskowej 80mm, dzięki małej przysłonie i ładnej plastyce można zrobić nią ciekawe portrety.
Ja wyjdę z trochę kontrowersyjną tezą. Moim zdaniem pierwszy aparat powinien być tani. 2500 zł to jednak trochę dużo jak na coś co może znudzić się po np. miesiącu. Przede wszystkim rozdzielił bym osoby chcące fotografować i filmować. Dla tych chcących uczyć się fotografii poleciałbym starą lustrzankę (tak do 10 lat wstecz) nieważne jakiej firmy byle były do niej obiektywy na rynku. Moim zdaniem lepiej mieć aparat z 12mpx matrycą i 50 1.8 oraz kilkoma akcesoriami poniżej 1000 zł a kupieniem nowego z kitowym obiektywem tylko dlatego że ma 16 czy 24 mpx matrycę jest bez sensu ISO raczej bez różnicy bo nie oszukujmy się mój stary Olympus szumi tak samo jak w miarę nowy Nikon d5300 znajomego. Z doświadczenia wiem że do druku zdjęć w formacie a4 wystarczy 10mpx starego olympusa z matrycą 4/3. Lepiej zainwestować w kursy lub warsztaty, co pozwoli zdecydowanie przyspieszyć rozwój. Nie mówię oczywiście, że sprzęt nie ma znaczenia bo ma i to duże ale należy go wymieniać wraz ze wzrostem umiejętności. Taki canon 450d za pół roku dalej będzie kosztował koło 300-400 zł więc da się go odsprzedać bez straty. Więc jeśli komuś spodoba się fotografia będzie mógł sprzedać ten i kupić kolejny wiedząc już czego potrzebuje. W taki sposób sprzęt nas nie przerośnie a wręcz z czasem zacznie nas ograniczać co da nam kopa do działania i zmusza do świadomego robienia zdjęć. Co do filmowania to w 100% się zgadzam że potrzebne jest wejście mikrofonowe i najlepiej stabilizacja ale nie jest obowiązkowa chcąc kręcić filmy lepiej kupić za zaoszczędzone pieniądze stradycam i już mieć podstawy obsługi zewnętrznych systemów stabilizacji. Poza tym 4k potrzebuje mocnego komputera do obróbki. 4k w aparacie gdy komputer uciągnie FHD nie ma sensu może ten że kiedyś 4k będzie standardem. Jeśli ktoś potrzebuje aparatu na wyjazdy świetnym wyborem będą wszystkoodporne aparaty z filmu. Podsumowując 2500 zł to dużo jak na pierwszy aparat (takie wcięcie: cofnijmy się z 30 lat pierwszym aparatem był Nikon z napędem silnikowym i autofokusem czy tania смена?). Moim zdaniem ważniejsza jest nauka. Na koniec dodam że jest to maje SUBIEKTYWNE zdanie na ten temat :)
Czasem ciężko przetłumaczyć ludziom, że trochę starszy model nadal robi zdjęcia. Gdy ktoś mnie prosi o poradę mówię mniej więcej to samo co napisałeś, sugeruję zakup "zabytku" jednak od razu tłumaczę, w czym jest gorszy od nowszych modeli (najczęściej matryca). Najczęstszy argument za nowym to gwarancja, bo to drogie, zakup na lata, więc trzeba mieć gwarancję. Trzeba, jeśli jest drogie, nie chce się zmian, i ma być na lata, jednak przeciwstawiam temu podejście "co zyskasz" - zyskasz obiektywy, za część ceny nowego aparatu z podstawowym obiektywem kupujesz (możesz skompletować, w miarę rozwoju potrzeb) zestaw z kilkoma obiektywami, lampą, dający o wiele większe możliwości, niż nowe body+kit. Możliwości zdjęciowe, nie wspominam np. o wifi i sparowaniu z telefonem, ale o zdjęciach zrobionych z długim zoomem na 250mm albo z "szerokim" na 10mm, czy choćby na "rozmytym tle" z 50/1.8 (każde z nich wyglądają inaczej niż z kita 18-55). Do tego czasem trafia argument, że aparat nie żona, można zmieniać, nie wiążesz się na całe życie - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby co pół roku zmieniać ma "oczko wyżej", nowszy, wyższej klasy, i to sam aparat, bo - jeśli ktoś jest zadowolony z obiektywów - obiektywy (w ramach systemu) nadal będą pracowały poprawnie z nowym nabytkiem.
Prawdopodobnie nie miałby konkurencji, ale nie mieści się w założeniach (aparat do 2500 zł) Podobnie jak Sony A6300, czy nawet A6100. A A6000 wcale nie jest taki zły - jest nadal znakomitym aparatem w tej cenie, choć nie kręci 4K. Chyba.
@@FotografiajestFajna dziękuję za odpowiedź. Mam optykę Nikona i zmiana systemu nie bardzo mi się opłaca. Seria 7000 to dla mnie trochę za dużo a 3000 za mało. Seria 5000 wydaje się optymalną.
wolałbym Nikona d610 którego można dziś kupić za 3200 zł :) Po wprowadzeniu d850 został wycofany ze sprzedaży, ale teraz wrócił w mega niskiej cenie...
Choć nie ma 4K, to szczerze mogę polecić D750. Ja tam mam go do fotografowania, więc nie zwracam uwagi że to tylko full HD. Choć ten aparat nie mieści się w cenie, o której mówi Paweł, no i nie należy do najnowszych modeli, to myślę że jest godny uwagi.
Jak najbardziej, sam mam go od prawie 2 lat. To taki wół roboczy Nikona. Bardzo uniwersalny aparat, z odchylanym wyswietlaczem co bylo dla mnie ważne a czego nie maja nikony z seri 8xx dopiero 850 ale to juz inna bajka cenowa. Świetna matryca jesli chodzi o iso i dynamike i b. dobry fokus. Za tą cene nie ma nic lepszego ale tylko uzywka. Trzeba uwazac przy zakupie uzywanego modelu bo potrafia byc zajechane przez slubniakow. Jesli nowy to myślę ze za drogi. Ostatnio dużo ludzi przesiadło sie na bezlustra tak wiec ceny tego modelu sa atrakcyjniejsze. Trzeba tez uważać na migawkę a dokładnie czy nie jest to seria z wadliwą migawka, ktora Nikon wymieniał w ramach akcji serwisowej za darmo ale to zawsze kłopot rozstać sie ze sprzętem na pewien czas. Pomimo ze kupiłem Z6 to d750 została u mnie jako drugie body na które zawsze można liczyć
Witam. Panie Pawle jestem początkującym fotografem, kupiłem Canona M50 i chciałbym dokupić adapter aby móc w przyszłości podpiąć obiektyw EF, nie wiem tylko jaki wybrać ? Oryginalny adapter Canona oraz co za tym idzie pewność działania, czy Viltroxa speedbooster który to teoretycznie poprawi pole widzenia oraz jasność obiektywu, niestety czasem kosztem AF itp ? Interesuje mnie fotografia portretowa oraz motoryzacyjna ( obiekty stojące w większości przypadków nie poruszające się, wyłapywanie detali oraz sylwetki z rozmytym tłem )
Wśród lustrzanek jest jeszcze Canon 2000D z matrycą 24 mpix, a w podobnej cenie do 4000D, czy ten jest już opłacalny czy nadal lepiej dozbierać na 250D?
Dozbierałem :P 250D już zrobił pierwsze zdjęcia w najgorszej możliwej pogodzie- deszcz ze śniegiem, ciemna zachmurzona noc :) ale wyszły! Teraz tylko kilka obiektywów dokupić, pewnie yongnuo :)
Myślę o zakupie aparatu+optyka z takim właśnie budżetem. Minęło nieco ponad rok i ceny chyba nieco podskoczyły, bo nowy canon 250d to wydatek ponad 3000zł. Moją uwagę zwróciły dwa inne aparaty. EOS 2000D i EOS 200D - w przypadku tego pierwszego, widziałem częste wypowiedzi, że jest to dobry aparat na początek, drugi natomiast posiada dotykowy i odchylany/obrotowy wyświetlacz, co wydaje mi się sporym plusem. Cenowo jest dość podobnie nowy 2000D kosztuje około 2200zł, 200D to jakieś 300zł więcej, co jeszcze by się mieściło w budżecie jaki sobie założyłem. Co Pan myśli o EOS 200D? Nie znam się na podzespołach i możliwościach aparatu, czy 200D oprócz wyświetlacza ma jakąś przewagę, za którą warto dopłacić? A może jest pod jakimś względem słabszy?
@@Bulishi1990 Nie kupiłem, aparat nie jest mi jakoś szczególnie potrzebny, jest to mała zachcianka... Chciałem kupić coś do zabawy i nauki fotografii, ale im dłużej zacząłem czytać o fotografii i aparatach, dalej byłem od wyboru konkretnego modelu. Ostatecznie zacząłem się w ogóle zastanawiać czy przypadkiem lepszym wyborem nie będzie bezlusterkowiec, sporo jeżdżę rowerem i wygodniej zabrać na wycieczkę mniejszego bezlusterkowca.
Panie Pawle ,wiem że temat tego odcinka jest inny ,ale mam pytanko ,planuje kupic swoja pierwsza lustrzankę Nikona, pełnoklatkową, fx -a ,Nikon D 610 czy D 750? Którego wybrać?
@@robi051175 patrząc teraz na rynek i szukając tego pierwszego aparatu ale nie chcąc przekroczyć 3tyś(bo nie wiadomo czy ogarnie się temat w pełni i zajawka nie minie jak coś 'nie będzie szło' itd ;) , warto coś wybrać z powyższych ? (pewnie używka + obiektyw ciekawy) szczególnie chodzi o tematykę portretów ( jakiś plener , bądź pokój w domu ze ścianka + oświetlenie z czasem)
Dzień dobry jestem w trakcie kupna lustrzanki wcześniej fotografowałem kompaktami chciałbym się poradzić i dopytać. Często wycinałem zdjęcia z filmów jako taka jakość czy w fotografowaniu lustrzankami też tak robi czy takie zdjęcia nie tracą na jakości dziękuję z góry
Wycięte kadry z filmów są zawsze dużo słabsze od zrobionego naprawdę zdjęcia, do prezentacji w internecie jeszcze jakoś przejdą ale po za tym nie nadają się do niczego.
Panie Pawle czy ten mikrofon na koszulce lepiej jak by Pan zakładał nie centralnie przy krtani tylko bardziej z boku.. Bo wkurzające jest przelykania...
Hei. Mam pytanie. Jako, ze mam canona 750d i nie dysponuje dużym budżetem chciałbym na początek zakupić do niego obiektyw Canon EF 24-70 F/4. W perspektywie 2 lat chciałbym przejść na pełna klatkę i obiektyw juz bym miał 😉. Co sądzisz, czy połączenie APSC z obiektywem EF bedzie dobrym pomysłem.
@@FotografiajestFajna tylko w tamtych czasach matryce APS-C miały 6-10Mpix. Dzisiejsze matryce APS-C mają od 21 do 32Mpix co stawia ogromne wymogi wobec optyki i nie każdy obiekttw pełnoklatkowy, szczególnie ten tańszy, starszy, sobie z nimi poradzi. Polecam na YT testy Christophera Frosta, ktory testuje swoje obiektywy jednocześnie na 24Mpix matrycach FF jak i na 24Mpix matrycach APS-C i dokładnie takie wnioski wyciąga. Tylko nowe i dość drogie konstrukcje FF radzą sobie z nowoczesnymi matrycami APS-C
@Fotografia jest Fajna A jakie lustrzanki/bezlusterkowce poleciłby Pan z używanych do +- 1000 zł? Dla kompletnego amatora, nie muszą mieć full bajerów, nie muszą być z nowych? I oczywiście przyłączam się do wszystkich, którzy chwalą kanał. Świetna robota!
@@FotografiajestFajna Dziękuję pięknie:) Właśnie wczoraj dowiedziałem się od kumpla, że chce się pozbyć swojego starego aparatu (Canon EOS 350D + kilka starych obiektywów na M42). Jako, że chce grosze to zapewne się skuszę, żeby na początek cokolwiek mieć i zacząć się tym bawić. Do prezentowanego w filmie 1200D zapewne się nie umyje ale...na lepszy, droższy zawsze przyjdzie pora:) Pozdrawiam serdecznie!
@@FotografiajestFajna jak dobrze poszukać to do 2500zł upchnie się nowy D5600 z AF-P 18-55 VR. Jakiś czas temu w budżecie 3000zł dawało się mieć nowy D5600 AF-P 18-55 VR i AF-P 70-300 VR. Tyle, że jest to trudne bo trzeba raz śledzić promocje, a dwa bardzo dobrze znać rynek i system.
Robi pan świetną robotę w propagowaniu fotografii. Zdrowia i wszystkiego dobrego w tych dziwnych czasach.
Miałem jako swoje pierwsze body Nikona D3400, ale się z nim nie dogadałem, prawdę mówiąc i zmieniłem na Pentaxa K-S2. Jeśli ktoś znajdzie ten aparat, to serdecznie polecam. Rewelacja!
Uwielbiam taki przegląd sprzętu. Oglądnąłem z ciekawością, chociaż nie poszukuje nowego aparatu. Ma Pan ogromną wiedzę, a w dziedzinie "jaki aparat kupić" można dziś z łatwością utonąć. Wybór nie jest prosty nawet dla średniozaawansowanej osoby, a cóż dopiero dla nowicjusza. Pana porady są subiektywne a przy tym zawsze konkretne i treściwe. Wypływają z nich wnioski, a nie jest to pseudotechniczny bełkot, po których wysłuchaniu osoba mniej obeznana w temacie dalej nie ma pojęcia, co jest najlepsze dla niej.
Super.
Przy okazji komentarza chciałbym zapodać temat na film (ale nie kosztem dalszego przeglądu sprzętu ;)). Może o plastyce w fotografii? "Ten obiektyw ma dobrą plastykę". Tak często operuje się tym zwrotem. Może zechciałby Pan tak łopatologicznie pokazać różnice pomiędzy obrazem generowanym przez różne obiektywy na podstawie tego samego kadru? Myślę, że byłoby to szalenie ciekawe.
Na koniec pragnę życzyć Panu i małżonce wszystkiego najlepszego w nowym roku. Przede wszystkim zdrowia i czasu, by cieszyć się fotografią.
Super pomysł z tym tematem o plastyce obiektywów, ich specyfice..
Podbijam, by taki odcinek powstał.
Dla mnie ważniejsze jest aby był wizjer niż 4K, plus dostępne różne obiektywy.
E tam, kolimatory są różne, różniste. A do obiektywów adaptery.
Dla mnie też 4K jest mało ważne.
W Kwietniu kupiłem Canona 250D jako moją pierwszą lustrzankę. W tym momencie mam już dwa dodatkowe obiektywy i lampę błyskową. Jestem bardzo zadowolony :D
Witam, nie zgodzę się z tym aby to 4k było takie ważne dla fotografa amatora. Dla amatora filmowca tak ale nie fotografa ;) Ja jestem amatorem i mój pierwszy aparat mial 4K lumix g800, natomiast zamieniłem go na starszego i bez 4K lumixa g6 ponieważ miał wizjer przedewszystkim a teraz używam olka em5 mk II który również niema 4K ale ma wszystko inne potrzebne w fotografii ;) To jest tylko moja opinia jako amatora, Pozdrawiam.
Ja właśnie kupiłem Nikona 3300 za ok 1000zl który miał 4000 zdjęć zrobionych. Jestem mega zadowolony, na początek nic lepszego takiemu amatorowi jak ja nie potrzeba. Szkoda ze wcześniej Pana kanału nie znalazłem. Świetne filmy i treść Panie Pawle. Pozdrawiam serdecznie
Pół roku temu kupiłam Canon EOS M50, fajne zdjęcia wychodzą na nim. Bardzo mnie cieszy jego zwycięstwo w tym zestawieniu, to potwierdza że dobrze wybrałam :)
Świetny film i bardzo przydatny. Łapka w górę się należy :)
Witam Panie Pawle najlepsze było wpaść do rzeki wyjść i zrobić sobie selfie 😀
Bardzo lubie ogladać takie porownania aparatow choć wiem, że nigdy nie kupie ( preferuje lzejszy plecak na wielokilometrowe wyprawy ) ale lubie wiedziec co sie dzieje w swiecie fotografii😉
Pana program jest rewelacyjny👏👏👏
Fajnie jakiś czas temu kupiłem Canona eos m50 :) Jestem zadowolony jak za tą cenę. Leci łapka w górę.
Ja to raczej amatorsko robię zdjęcia, dlatego Fujifilm X-A7 zupełnie mi wystarcza. Moja córka również robi nim zdjęcia, a fakt że nie ma on wizjera, foty robi się za pośrednictwem ekranu LCD ułatwia jej obsługę sprzętu. Polecam!
A ma on wymienną optykę?
@@agnieszkastromio1527 Ja mam z obiektywem XC 15-45mm, ale można dobrać inny ;)
Bardzo dziękuję za ten i inne Pana filmy, bardzo pomagaj, inspirują i motywują, a zawarte w nich techniczne informacje sa bardzo pomocne w codziennym doskonaleniu mojej pasji jaka jest fotografia. Jeszcze raz bardzo dziękuje.
Jeśli chodzi o super zoom -y miałem Lumix Fz- 300 stałe światło 2.8 niezależnie od ogniskowej, 4K, stabilizacja optyczna 5 osiowa Uważam, że to najlepszy aparat w swojej klasie cenowej :) Zrobiłem nim bardzo dużo dobrych zdjęć :)
@Theodor the Cat Myślę, że gdyby nie możliwości Fz 300- zoom, macro z 1 cm :) to bym się tak nie wkręcił w fotografie :) Dla początkującego to naprawdę dobra zachęta do robienia zdjęć za takie pieniądze :) Po 3 latach kupiłem Canon m50 :) i widzę różnicę w jakości zdjęć :) ale i tak nie żałuję :) Można zobaczyć gdzieś twoje zdjęcia? :)
@Theodor the Cat Aha. :) Zapraszam Cię na mój Instagram @darnatury :) Dwa pierwsze lata to zdjęcia robione Fz 300 potem już m 50. Pozdrawiam.
Ja już mam za sobą 2 przesiadki. Miałem Fuji HS-10 - bardzo mi się podobał, zdjęcia naprawdę świetne wychodziły, dużo bawiłem się makro w tym aparacie i dawał naprawdę radę, ale to nie była lustrzanka. Nim zrobiłem ok 15tys zdjęć przez ok 3lata. Od kolegi odkupiłem Nikon d60 z obiektywem kitowym 18-55 F3.5-5.6 oraz Tamron 70-300 F4-5.6 LD Di. Nim się bawiłem przeszło 3 lata. Kupiłem go jak miał 16tys zdjęć, teraz ma chyba 40tys. A od 3 miesięcy mam Nikona d7100, którego kupiłem wraz z Sigmą 17-50 F2.8 EX HSM. Dodatkowo do zabawy mam: Yongnuo 50mm F1.8, Helios 44m-4 58mm F2.0 oraz Maginon-Serie G mc 28mm F2.8. D7100 z tą Sigmą i dodatkami (filtry, grip, druga bateria) kupiłem za ok 2400. Co uważam za dość dobrą ofertę. Czemu używany, a nie nowy ze sklepu (np. d3500)? Czemu nie pełna klatka? Bo tak chciałem i również przez tą sigmę - po to by pobawić się sprzętem z wysokiej półki - body nieporównywalne do tego co miałem w komplecie z dobrym szkłem z jasnym światłem. A jak z pracą na nim? Zupełnie inna, zaskakująca i jak myślałem że jestem zaawansowanym amatorem tak znowu stałem się amatorem :-). Dużo pracy jeszcze przede mną ale mnie to cieszy :-)) Pozdrawiam i dziękuję za video! Mimo, że nie odpowiadam na temat, ale chciałem napisać (i pochwalić się ;-)), że kupiłem to co chciałem pod względem moich możliwości, marzeń, pieniędzy oraz wyzwań fotograficznych :-)
jakbyś zrobił zestawienie aparatów dla łowców przyrody, czyli mega zoomy, ale w formie compact, wiadomo, teleobiektywy sa kosmicznie drogie, ale sa kompakty, i to dobre
Najlepsze zdjęcia zrobiłem lustrzankami. Miłego weekendu!!🌞🥂🤠
😀😀😀
Na swoj pierwszy aparat wybralem wlasnie canona m50. I bardzo jestem zadowolony . Wybor obiektywow jest rzeczywiscie maly z oferty Canona, ale canon ma podobno dostarczyc nowe obiektywy prime do systemu ef-m na poczatku tego roku. Maja to byc 15mm f2, 52mm f2, 62mm f4 macro, 18-45 mm f2 i 100-300mm f 5.6 8. Wszystkie z autofocusem i stabilizacja obrazu ( za wyjatkiem obiektywu 15 mm). Od okolo roku sa tez dostepne oceniane jako dobre obiektywy Sigma dostosowane do systemu ef-m. Sa to trzy obiektywy : 16mm f.14, 30mm f1.4 i 56 mm f.1.4. Jesli dodac do tego wymieniony przez Pana dobry obiektyw jaki jest w ofercie Canona ( jak sadze mial Pan na mysli 30mm f1.4 ) bedzie to zapewne bardziej niz wystarczajacy wybor szkiel dla amatorow.
O, pod filmem o obiektywie dla amatora zadałem pytanie i odnalazłem film, który odpowiada na pytanie! Oglądam!
Nie daje rady na wszystkie pytania odpowiadać, czasem nawet nie jestem w stanie wszystkiego przeczytać :)
W euro rtv agd wypatrzyłem w zakładanej kwocie sony a6000 z stabilizowanym 16-50mm f/3.5-5.6 w sumie szału nie ma ale na start wystarczy. W tej chwili chyba najlepszy wybór obiektywów daje z wymienionych aparatów, ok jest jeszcze m4/3 ale trudniej tu o jasne szkło. No i łapka w górę chociaż nie nastawiałbym się na 4k aż tak.
😀 Dziękuję za ten film.
To dobry film dla osoby która szuka swojego pierwszego aparatu fotograficznego.
W obronie Olympusa M10mk3 dodam że nie ma zainstalowanego filtra antyaliasingowego ( dla jednych na +, dla innych na -) Ma też wbudowaną stabilizację. Canon M50 m'a co prawda większą matrycę, ale obiektywy ze stabilizacją są drogie.
Zdecydowanie Olek
Stoje przed wyborem swojego drugiego aparatu, amator. Po obejrzeniu tego odcinka, już chyba wybrałem swój sprzęt
Ja wybrałem w 2019 Sony A7 pierwszej edycji, już się czaję na A7 II żeby mieć dwie puszki - nie przepinać szkieł. Polecam naprawdę jest to dobry system nie bez wad ale jak za te pieniądze świetne FF. Jak się doczepi jakieś szkło za min 5k to wymiata. Wliczając 50 1.8 plastik ale optyka rewelacja.
I to nowe za 2500zł?
@@FotografiajestFajna sama puszka 2700.
Dużo ludzi ma spory mętlik w głowie co do wyboru aparatu i wcale się temu nie dziwię. Jest tego tak dużo że faktycznie nie wiadomo co wybrać. Ja mam stary superzoom Canon SX100IS dający zbliżenie optyczne do 10x (ekwiwalent ogniskowych 36 - 360mm) przy matrycy 1/2.5", wcześniej miałem kompakt z zoomem tylko 4x. I tak wychodzą często ładne zdjęcia jak na tak stary sprzęt. Lustrzanki z kitowymi obiektywami mają maksymalny zoom do 3x z hakiem, wiele aparatów kompaktowych tak samo. Nie wyobrażam sobie zakupu takiego kompaktu bo nie jest za bardzo praktyczny. Zwłaszcza gdybym chciał ustrzelić coś co znajduje się dość daleko a bardzo często robiłem takie zdjęcia. Uważam że zakres ogniskowych to znaczy ekwiwalent 36 - 360mm jest całkiem spoko. Do lustrzanek pewnie jeszcze trzeba by dokupić różne obiektywy, bo co można zrobić na tym kicie? Ze starych lustrzanek to oglądałem wiele zdjęć zrobionych Canon EOS 400D, pewnie z kitowym obiektywem ale i tak są przynajmniej w moim mniemaniu naprawdę bardzo dobre.
Nie włączyłem nigdy nagrywania w aparacie. Nie sądzę żeby nagrywanie 4k było warunkiem koniecznym przy wyborze aparatu którym chcemy robić zdjęcia. Jest sprzęt dla amatora fotografi oraz dla amatora video.
Dokładnie wielu UA-camrow używa full hd bo rozmiary plików w nowych kamerach w 4K są po prostu za duże
Ludzie idą na łatwiznę i po kosztach
Ja również nie zwracam na to uwagi w aparatach. Mi HD spokojnie wystarczy.
Nie każdy ma również możliwość oglądania na swoim urządzeniu w 4K, poza tym przesył danych w tej rozdzielczości zabiera dużo transferu danych. Filmik poza tym bardzo dobry.
Ja do filmów urzyłabym mojego Note 20 ultra bo ma fajną stabilizację,ale do zdjęć lepiej lustrzanka,albo inny tego typu aparat.
@Theodor the Cat Nieprawda. Lustrzanka jest doskonałym narzędziem do filmowania i żadna minikamera, ani tym bardziej smartfon nie dorówna jej jakością obrazu, bo lustrzanka dysponuje nieporównywalnie lepszą matrycą. Fakt, że tryb 4K w tanich lustrzankach jest trochę na wyrost bo zazwyczaj dostępne w tej rozdzielczości 30 kl/s nie zapewnia odpowiedniej płynności obrazu. Co do kadrowania w LV to kwestia ta w filmie została wyjaśniona wystarczająco i nie ma sensu rozwijać dyskusji na ten temat. Możliwość kadrowania przy użyciu odchylanego wyświetlacza znacząco rozszerza możliwości wykorzystania aparatu i czyni jego obsługę dużo wygodniejszą.
Mam Sony a6300 + sigmę 16mm oraz 56mm. Bardzo polecam. Zwłaszcza z 56 😁
👍
a6300 plus 56mm 1.4 - da się robić portrety......????? tzn autofocus znajduje oczy bezbłędnie.....?????
@@SKStudioVideo Tym zestawem zrobisz świetne portrety. Warunek tylko jeden. Modelka musi być piękna :)
@@pawelmalman6744 no uroda modelki nie powinna mieć wpływu na działanie obiektywu ...chociaż, mogę się mylić....:):):)
@@SKStudioVideo daje rade, autofocus też jest dosyć szybki. Może nieraz trzeba podejść bliżej, albo powiedzieć modelce żeby na chwile szerzej oczy otworzyła, ale zdarza się to dosyć rzadko :D Polecam!
Witam , mam olympusa omd em 10I i 10 III oraz mam canona m50, m10 i szczerze nie wiem gdzie jest ta przewaga w canonie. Dramat w obiektywach brak stabilizacji . Trzy plusy dla canona to większa matryca, dotykowy odchylany ekran oraz łatwe menu ale to tylko do momentu przyzwyczajenia . Olympusa możliwości choćby programowe są miażdżące, zdjęcia z ręki nie poruszone można wykonywać nawet podczas mocno zakrapianej imprezy. Wspominałem o obiektywach ?
Jako początkujący kupiłem M50 i jestem bardzo zadowolony. Obiektywy rzeczywiście ciemne, ale przy dobrych warunkach zdjęcia super. Jedynie kuleje bateria, na wypad na pół dnia potrzeba min dwie. I prawie nie fotografuję z włączonym ekranem. Przy około 300 zdjęciach na takim wypadzie wchodzi już druga bateria.
Szybko zużywająca się bateria to przypadłość wszystkich bezlusterkowców.
@@FotografiajestFajna niby tak, ale ten jakoś wyjątkowo żre, bo bateria jest dość mała
Witam serdecznie a co Pan myśli o nikonie D7500 będzie dobrym wyborem. Jaki obiektyw by Pan polecił do 300 mm od 70 mm
Dobry aparat, a obiektyw to może Nikkora 70-200 f/4?
Co Pan powie o Cannon sx 500 is. Mam go od dobrych kilku lat. Zamierzam kupić lustrzankę. Myślę, że za Pana doradztwem kupię Canon eos 250 d, albo używany z wyższej półki, ale w tej cenie
Witam serdecznie autora i widzów!
Jak na razie pstrykam Olympus pen ep1, Olympus OM1 i Zorki 4k. W związku z tym myślałem o Olympus omd em 5 mii, Oly. pen epl8, albo o Fuji-film xe3. Fuji jest super tylko szkoda, ze nie ma stabilizacji obrazu. Zaleta Fuji jest możliwość ustawiania palety kolorów w aparacie co pozwala na pstrykanie od razu JPGow. W sieci można znaleźć wiele presetow imitujących klasyczne filmy np. Kodachrome, Fuji Velvia itp.
Za dożo tego wszystkiego i ciężko się zdecydować. Nie należny jednak zapominać o tym, ze najważniejsze są zdjęcia a nie sprzęt ;)
Pozdrawiam wszystkich pasjonatów aparatów fotograficznych i fotografii!
Pozdrawiam i bardzo fajny film
ja rok temu kupiłem sobie niikona D40 i czy to jest dobry aparay?
A co Pan powie o Canon EOS 2000 D ? Jak dla amatora.
Przez ostatnie chyba 10 lat ? używałem Canon EOS 1100D. Do robienia zdjęć z bliska jest OK - natomiast z daleka zawsze mi było mało :). Dokupiłem teleobiektyw 75-250 mm dalej było mało - doszedł teleobiektyw 75 - 300 mm i nadal mało.
W tym roku ( luty ) kupiłem Nikon Coolpix p 1000 - nareszcie robię foto i z bliska i naprawdę z daleka.
99 % zdjęć robię " z wizjera" nie z wyświetlacza. Właściwie wizjera nie używam wcale - chyba , że na szybko podgląd zdjęcia
Oczywiście jestem amatorem
Świetny kanał, dużo się dzięki Panu nauczyłam 🙂☺️
Muszę przyznać, że ja również.
ja też ;-)
Robię coraz lepsze zdjęcia :-)
Na chwilę obecną złotówką jest tak słaba że nowe body kosztują teraz około 1000-1500 zł więcej niż rok temu. Straszne to jest. No ale taki jest teraz zwariowany świat. Pozdrawiam gorąco prowadzącego, robi pan świetna robotę
@Theodor the Cat dokładnie a na lepsze czasy się nie zanosi. I kolejna noworoczna porcja nowych podatków. Dramat!!!
@Theodor the Cat Jak mawiali już w latach 80-tych patrz się Albania to nie jest... Zanzibar też nie. Co? Zanzibar jest za nami! Jeszcze? XD Sprzedali stocznie kopalnie też za niedługo wszystkie pozamykają nie wspomnę o złożach siarki i rud miedzi. Kraj mamy piękny morze i góry ale zarząd nie Polski i tu jest problem. W sumie jak jesteśmy w środku Europy to importując coś powinniśmy mieć to najtańsze bo nie trzeba wozić przez całą Europe a jest na odwrót :P Gaz najdroższy, paliwo itd
Bardzo ciekawy film. A co Pan powie o Canonie 750d? Lub co wybrać 250d lub 750d?
Zalezy jakie funkcje chcesz, 250d jest nowszy, ma wieksze iso, ale np mniej punktow AF. Ma duza lepsza zywotnosc baterii niz 750d
Fajny film. Z tym robieniem się wielkim w EOS M50 to nie jest w sumie takie straszne. Bo to nadal mniejszy objętościowo sprzęt niż lustrzanka z takim samym obiektywem. Jak aparat ma być dla amatora, to i tak warto założyć, że na pierwszy ogień będą szły obiektywy "kitowe" :)
WlNosze sie z zamiarem zakupu aparatu i wczoraj bylem w kilku sklepach. Wszystko, co obejrzałem na yt w internecie zmieniło znaczenie i mój wczesniejsxy wybór. Nikonów nie brałem praktycznie pod uwagę(jakoś tak do mnie nie przemawiała ta firma). Miałem w rękach canon ,2000, 250, 200, sony a 6400 i kilka panasonicow.(fuji nie mieli a chciałem zobaczyć x-s10). I powiem tak najlepsze wrażenie jeśli chodzi o komfort trzymania to super zaskoczył mnie d3500 nikona. Ten malutki aparat tak świetnie leży w dłoni, a mam dlugie palce, że pozostałe w porównaniu z nim wydawała się okropne. A6400 jakiś taki kanciasty i mało miejsca miedzy obiektywem a uchwytem, canony jakieś takie plastikowe i jakby pękate, napompowane. Słabo się je trzymało. 250 lepiej ale to nie to. Panasonici byly gdzieś po środku ale wszystkie z matryca mikro 4/3 więc odpadają. Jeśli chodzi o jakość wykonania to d3500 i a6400 zrobiły na mnie najlepsze wrażenie. Gdyby ten nikon miał chociaż uchylany ekran to brałbym bez zastanowienia. Komfort trzymania i ergonomia jak dla mnie po prostu rewelacja. Jakby 2 klasy wyżej od pozostałych. Nie wiem jak spisują się w fotografii bo nigdy nimi nie robiłem zdjęć ale gdyby nikon robił nieco gorsze zdjęcia od pozostałych a miał ruchomy ekran to poszedłbym na kompromis i brał w ciemno. Teraz musze szukać dalej 😄
Dzień dobry, podpowie mi pan co lepiej wybrać używanego do pejzażu?
Canon EOS 250d z obiektywem Sigma 10-20mm 1:4-5,6 DC EX HSM czy
Olympus OM-D E-M10 Mark III z obiektywem Olympus Zuiko Digital ED 9-18mm 1:4-5,6
Gdzieś wyczytałem że w sigmie można użyć jednocześnie filtra polaryzacyjnego i filtra szarego ale czy Olympus poradzi sobie z więcej niż jednym filtrem?
Pozdrawiam i dziękuje za odcinek ;-)
Dzień dobry Panie Pawle. Z uwagą słuchałem tego co Pan mówi. Super robota. Mam pytanie, jestem posiadaczem Canona 650 D. Początki mam już za sobą i chcę wejść na wyższy poziom. Co by mi Pan polecał. Pozdrawiam
Kupić obiektyw który zwiększy możliwości, np. jaśniejszy, albo szerszy albo dłuższy, albo stałoogniskowy - ten to akurat by zwiększyć wyobraźnię twórczą. Aparat to później.
Świetny kanał! Jeden z moich ulubionych. Bardzo ciekawe ujęcia z drona na Instagramie! Pozdrawiam!
Panie Paweł lux film jak zawsze :) odciął bym sobie rękę żeby tylko mieć kogos takiego w rodzinie i śmigać po świecie zdjęcia robić z takim kimś. Trochę czuć od Pana Canonem Hahaha :D ale sam mam 2 puszki Canona i wiem, ze to ikona fotografii. Słuszna pochwała dla Fuji , żona ma fuji xt20 i obrazki potrafią zaskakiwać. Miło oglądać kolejnych Pana odcinków.
@Theodor the Cat myślę że możliwości lustrzanek pełnoklatkowych nie ma co porównywać do telefonu ;)
@Theodor the Cat Aaa no tak każdy ma swoje zabawki. Zaczynałem na Nikon d7000, później Canon 6d II A teraz Sony A7 III i każdy ma swoje wady i zalety ale ogólnie kolor no to Canon miał piękny. Sony też jest ok ale już kolor taki charakterystyczny inny nie twierdzę że zły.
Troche błędem moim zdaniem jest odcięcie a6000, sam posiadam i robi bardzo dobre zdjęcia, dobra jakość filmów, używki w granicach 1500 zł, w tej cenie nic lepszego moim zdaniem
Czekałem na ten odcinek ... i jest. Dziękuję. Dużo w nim ciekawych informacji tym bardziej, że przekazywanych przez doświadczonego Fotografa. Od siebie chciałbym dodać, że Nikon B600, chociaż całkiem poręczny w działaniu ma jeszcze jedną wadę, którą jest brak trybów P, S, A i M ( zwłaszcza M - tego najważniejszego jak dla mnie). Dostałem go w prezencie i strasznie się z nim męczę kiedy chcę zrobić zdjęcie "po swojemu", a nie tak jak narzuca mi automatyka aparatu. Pytałem w serwisie czy nie moża przeprogramować go do wersji B700 - dowiedziałem się, że nie. Szkoda. Pozdrawiam.
Zgadzam się... Też go miałem i brak tych trybów jest dla mnie wadą... przynajmniej teraz... Jednak nie jest złym aparatem... Tylko dla bardziej świadomych średnio pasuje 😉
@@marcinchabrzyk3395 tak, średnio pasuje. W moim przypadku "jak się nie ma co się lubi, to się ma co się nie lubi".
@@sav2236 z czasem przeskoczysz na wyższą półkę...
Ja pomijając wcześniejsze aparaty... Licząc moment świadomego pstrykania, to zaczynałem od b600... Potem pożyczony d3100 uzbrojony w dwa obiektywy, nakładki makro... To był przeskok i nauka sprzętu, ustawień itd... za każdą setka zdjęć było lepiej...
Teraz Olympus... No i dalsza nauka itd itd...
Rok zajęło zanim przeszedłem na ten aparat ( dla mnie nowy a jednak już leciwy)...
Małymi krokami do przodu
@@marcinchabrzyk3395 ja zaczynałem przygodę z fotografią od Zenita B. Miałem Olympusa C2100 uz i SP560 uz. Teraz marzy mi się OMD Em 5 Mk II. Jakim Ty się posługujesz?
@@sav2236 OMD 10 Mark II
Zaczynałem od HP i BenQ... No i przerwa z 15 lat... Świadomie powoli pstrykam od roku.
Co mi się marzy? Na razie poznaje tego... Zobaczymy za rok czy dwa co to będzie
Bardzo fajne porównanie, a jeśli chodzi o mnie, to zaczynałem jako amator z d3300 i owszem trzeba się nagimnastykować czasem, ale jak ktoś się uprze to da radę i z tym na start.
Bo nie aparat jest najważniejszy ale chęć, czasem wręcz determinacja, robienia zdjęć 😀.
Kupując 250D będzie duży przeskok z Nikona Coolpix P80? W jakości zdjęć przede wszystkim?!
Jak zwykle pelna profeska👍🏼Super sie sluchalo.Mi sie b.podobalo👌🏻👍🏼👍🏼Pozdrawiam serdecznie.
Dzieki 😀
Cześć, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć który aparat jest lepszy, Canon m50 czy Canon 250D i dlaczego?
250 w Lv to praktycznie to samo pewnie ciut wiecej popracuje na baterii. Jak chcesz uzywac zewnetrznych lamp to w 250D tylko orginalne dzialaja bo nie ma w stopce srodkowego styku. M50 jest troche mniejszy co moze byc plusem jak i minusem zalezy jak na to patrzec bo z adapterem i obiektywem lepszym i tak bedzie dosc ciezki i punkt ciezkosci bedzie bardziej z przodu
A może zrobiłby Pan film dlaczego używa Pan aparatów Canon? Sam używam, to mogłoby być ciekawe.
Przyzwyczajenie, masa obiektywów Canona.
Ahojjjjjjj
Niezłe zestawienie. Najważniejsze to określić potrzeby i określić co dalej 😉
U mnie wybór padł niedawno na zestaw Olympus em 10 Mark II z pakietem obiektywów... Aparacik choć leciwy, daje radę i dostarcza dużo frajdy a jakość zdjęć też jest no dobrym poziomie. Nie planowałem kręcenia filmów więc nie płakałem że nie ma 4k. Dobrze wykonany korpus (chociaż spasowanie klapki od wejścia gniazda bateri i karty słabe i tylko to mnie razi)... Muszę pochwalić obiektyw 50-150 1:4-5.6 R ED MSC... Dodany w moim zestawie... Niepozorny ale daje radę a ogólnie wybór szkieł do niego jest spory.
Pozdrawiam 💪🧔📸
Zakupiłem także ten model z 14-42+ 40-150 (kitowe obiektywy). Co do klapki - faktycznie - wydaje się jakby miała zaraz odpaść. Bardzo fajne foto wychodzą nawet na wyższym ISO. Pracuję obecnie nad nocnymi zdjęciami, ale póki co - umiejętności jeszcze nie takie, więc zdjęcia wychodzą marne. Bateria raczej długo nie wytrzymuje, przynajmniej w moim modelu. Zauważyłem jednak, że jak poruszam aparatem - to coś w nim chybocze (jakby było luźne) - albo to od obiektywu, albo może od baterii lub jej klapki. Nie miałem przedtem aparatu z wymienną optyką, więc nie wiem czy to standard. A może może ten typ tak ma. Sam obiektyw, o którym piszesz niestety trochę plastikowy - o wiele lepiej spasowany i pod względem materiału wydaje się być ten 14-42. Nie wiem czy w tej klasie cenowej da się znaleźć coś lepszego i nowego z 2 obiektywami, jednak przechodząc z Nikona L100 - widzę różnicę po zdjęciach. No a sam zestaw wliczając w to aparat, 2xobiektyw, 2xstatyw + karta wyniósł około 2500, więc chyba nie jest to wygórowana cena. Niestety ewentualny obiektyw o większym przybliżeniu potrafi trochę kosztować, dlatego myślę dokoptować do niego jakiegoś superzooma.
@@galaktykawiatracz3k212 zgadza się... Cena mnie podkusiła za zestaw... Brałem pod uwagę Mark III albo tego canona m50
Obiektyw rzeczywiście wygląda jak zabawka, ale naprawdę robi robotę
Co do nocnych fotek to różnie mi wychodzi... Raz są dobre jakościowo a raz zaszumione na maxa... Też nie wiem czy to kwestia umiejętności czy poprostu ograniczeń sprzętowych
Co do chybotania w korpusie to też tak mam...
Bateria no starcza średnio na 200 zdjęć... Lepiej mieć dwie bo wyjście w plener na trzy godz i po zabawie
Jednak sprzęt jest ok... Mnie pasuje... Stosunek ceny do jakości sprzętu i optyki plus dodatkowo bije na głowę konkurencję
Jeżeli chodzi o dodatkową optykę to jest wybór... Cenowo? Hmmmm...
Sam myślę nad dozbrojeniem optyki... Tylko wybór ciężki co pierwsze będzie...
@@marcinchabrzyk3395 Ja Mark III nie brałem pod uwagę. Podobno nawet w czymś jest on gorszy od wersji II. Aparat był w okolicznym sklepie rtv, więc poszedłem i akurat na urodziny sobie go sprawiłem, ale przedtem jeszcze miesiąc się zastanawiałem. Przekonały mnie ogólnie recenzje i to, że nie szumi mocno. Przez chwilę - jego wygląd mnie odrzucał, który jest trochę oldskulowy i do męskich rąk raczej nieporęczny (zbyt mały), no ale wyglądał na użyteczny. Przedtem korzystałem z Nikona L100 i lepiej się go trzyma, bo gabarytowo jest większy.
Na optykę patrzyłem sensowniej dopiero po zakupie. Na moje to zdjęcia wychodzą ciemne (niebo) przy standardowych obiektywach, ale po części być może to przez mój monitor. Nigdy nie wiem jak faktycznie je potem obrobić.
Z obiektywów osobiście wziąłbym szeroki kąt i jakiś 70-300 lub coś ten deseń. Ale cena tego drugiego to już wysoki koszt=cenie kompaktu superzooma, przynajmniej takiego 50x, a i aparat nie robi filmów 4k, więc osobiście poszukuje dla niego jakiegoś kolegi. Zastanawiałem się nad Panasoniciem Fz81/82 ale trochę on szumi; cena za to jest niska - ponad 1000.
Ten aparat miał mnie wciągnąć do zdjęć (zawsze lubiłem je robić) i raczej mu się udało (miał posłużyć do podłączenia pod teleskop, którego jeszcze nie nabyłem). Trochę irytuje mnie wymiana tych obiektywów, ale wynika to z przyzwyczajenia. Zdjęcia generalnie robi fajne, ale przy niektórych, po lekkim powiększeniu elementy trochę tracą detali. W sumie to tylko 16Mpix. Przez 4 miesiące - zrobiłem ponad 2000 zdjęć, no ale część oczywiście jest do wyrzucenia.
Bateria jest słaba, ale nie padła mi w środku sesji. Zdarzyło się kilka razy na koniec zdjęć, więc kilka ujęć mogłem zrobić L100 lub G6. Tym niemniej dokupić do niego baterię zamierzam - ale zastanawiam się, czy iść w oryginał, czy w kilka egzemplarzy podróbek. Nie wiem czy to wypada iść w podróbki w takim aparacie. Swoją drogą obawiam się, czy podróbka czasem się nie wyleje, albo coś innego.
Niestety nie miałem możliwości poobcowania z innymi współczesnymi aparatami od znajomych, bo większość posiada aparat w telefonie, więc w sumie byłem skazany na net.
Lustrzanki nie chciałem, bo chciałem ograniczyć wagę, a i autofocus lepszy w bezlusterku (chciałem spróbować i się przekonać, czym są te bezlusterkowce). Z lustrzanki wcześniej nie korzystałem.
Sam posiadam LG G6 i uważam, że robi zdjęcia ok, ale do momentu gdy nie zacznie się ich zoomować. Swoją drogą mam wrażenie, że ostatnio robi je gorsze (także filmy) - być może kwestia aktualizacji systemu (LG G4 raczej robił lepsze). Ale jakość z telefonu to jednak nie jest to samo co aparat, więc przyszła era aparatu. Nawet zastanawiam się nad dokupieniem aparatu, który mógłbym wszędzie wziąć - zawsze byłby to lepszy zamiennik zdjęć ze smartfona, natomiast OM-D 10 Mark II byłby już tutaj zbyt duży (z obiektywami).
Dzień dobry proszę o szybką i szczerą radę, a mianowicie czy canon 600d używany z obiektywem tamron sp 17-50mm f/2.8 w 2021 ma sens? cena za zestaw to 1350 zł
Ma sens - dobry, choć już nie młody korpus i dobry obiektyw. Co do ceny to się nie wypowiadam, bo dużo zależy od stanu sprzętu.
@@FotografiajestFajna dziękuję bardzo
Dzień dobry. Dziękuje za film. Może teraz czas na porównanie aparatow z pełną klatką. Co Pan na to Panie Pawle.
Jutro będzie film "Pełna klatka dla amatora" 😀.
Nikon D3500 albo Olympus OM-D E-M10 Mark III który wybrać lustrzanke czy bezlusterkowiec?
Chyba z tych dwóch wybrał bym Olympusa.
Dzień dobry. Planuje zakupić pierwszy aparat, po Pana filmie zdecyduje się na canon eos 250d. Stad moje pytanie jaki obiektyw wybrać na start, najbardziej zainteresowały mnie te dwa, czy mógłby mi Pan po ludzku powiedziec jaka jest różnica między nimi, który lepszy i dlaczego? 😊🍁 Canon ef-s 18-55mm f/3.5-5.5 czy canon ef-s 18-55mm f/4 - 5.6. Z góry dziękuję za odpowiedź
Ten ze światłem 4 - 5,6 jest nowszy, nie miałem okazji nim fotografować ale myślę, że optycznie to to samo, ważne by był to STM bo są lepsze optycznie od wersji starszej i mają szybkie i ciche silniki.
I jak tam 250d ? :) Kupiłas ? :) Sam się zastanawiam nad nim.. chce sobie popstrykac amatorsko, portrety czy rodzinne zdjęcia.
Kupiłam z obiektywem 50 mm 1.8 zdjęcie bardzo ładne, ale obiektyw nadaje się jednak wyłącznie do portretów, zgodnie z jego przeznaczeniem. Na imprezę h rodzinnych nie daje rady, zbyt mała odległość w pomieszczeniach by uchwycić kilka osób z dalszej odległości. Sama aparat na plus, ale porównania z innym nie mam, gdyż to mój pierwszy jedyny. Jak na pierwszy aparat polecam serdecznie
Wspomniał Pan o Pentaksie K70. Jestem akurat na etapie wyboru aparatu i jego "odporność na warunki atmosferyczne" jest dla mnie argumentem, szczególnie w dość kapryśnej UKlandii. Z drugiej strony, czy ta sama odporność sprawdzi się w tropikalnych wilgotnościach? Z tego, co czytałem, zarówno korpus, jak i obiektywy mają tą cechę. Czy obiektywy do niego dedykowane są godne uwagi, czy może lepiej celować w dominatorów rynku (Canon/Nikon)?
Trudno mi odpowiedzieć, nie fotografowałem K70 w tropikach, miałem go w rekach ale przesadą było by mówić, że go używałem - to bardzo dobry aparat posiadający unikalne cechy w stosunku do innych w tej samej klasie cenowej. Co do obiektywów to nie ustępują one w niczym obiektywom konkurencji.
Super. Bardzo konkretnie tłumaczone.
Mam pytanie do pana: chcę pobawić się z EOS 250D. Teraz proszę polecić mi dwa obiektywy ( godne uwagi) do zdjęć i dobry do filmowania np: taki Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM Zoom Lens for EOS-- co może Pan o nim powiedzieć?
Dziękuję bardzo za wszelką pomoc.
Pozdrawiam serdecznie 🇬🇧👍
17-85 bez względu na wersję nie jest obiektywem który bym polecił. Do filmowania to wersje niestety droższe, obiektywy w których ręczne ustawienie ostrości obraca się płynnie.
Niesamowita robota dla fotografii. Zaraża Pan ludzi do zdjęć, ja już nie mogę zaraz muszę coś zrobić. Udanych ujęć i filmów w Nowym Roku. I pytanie: jestem na C 500 d, robię odbitki max 30 na 45 i jestem zadowolony, jak szkło ok. Czy jak przejdę na pełną klatkę to będę widział wyraźną różnicę jakości.?Czy C 5DII byłby dobrym krokiem? Pozdrawiam
Różnica może być w tonalności zdjęć ale to zależy od obiektywu (trzeba będzie kupić nowe 🙁) oraz od techniki druku zdjęć.
A 6000 dalej świetne foty strzela z dobrze dobranym obiektywem ale bardziej miałby teraz sens a6100
Wspomina pan o Panasonic LC100 - teraz już nawet mark II. Czy warto zapłacić blisko 2 tys. zł więcej za bliźniaczą Leica D Lux 7? Może jest różnica w oprogramowaniu obu tych aparatów. Zdaję sobie sprawę, że to nie Leica Q2... Pozdrawiam
ja się zastanawiam nad starym Lumix gh4 a canon 250d lub Nikon 5600 proszę pomóżcie 🙏🙏
Witam imiennika ;) Oglądam od wczoraj Twoje filmy jeden za drugim ;) . Jako, że pamietam epokę analogową (ur. '68), zaczynałem od DDRowskiego Certo KN35, przez Zenita, z którego byłem dumny, by w epoce cyfry przejśc przez kompakcik do Pentaxa, K-x'a i KS-2 + szkła. Teraz wracam do focenia, ale że potrzebuję utra-małego aparatu do wielodniowych wędrówek górskich (waga/jakość), kupilem kompakta od Canona, G5X mark II. Mam do Ciebie prośbę: czy mógłbyś zrobić osobny odcinek (najlepiej w terenie) o tym, jak wykorzystać to, co oferuje takie maleństwo z matrycą 1"? Byłbym ogromnie ciekaw w praktyce, co byłbyś w stanie wyciagnąć z G5X II, bo jest on bardzo chwalony jako kompakt foto (bo G7X III raczej do filmowania), w dodatku zaawansowany. Pozdrawiam! Paweł.
Mam w planach film o fotografowaniu kompaktem - chciałbym go nagrać przed wakacjami.
@@FotografiajestFajna Super! Gdzieś doczytałem, że te maleństwa mają z urzędu bardzo dużą GO, że np. F4.0 to jak dla lustrzanki 16. Fajnie, tylko zastanawiam się, jak zawalczyć o małą głębię w takim razie ;) Mam sporo zagwozdek. Chcę używać tego G5X II do krajobrazu, ale tez do przyrody i trochę makro. Taki film o możliwościach takiego sprzętu jest o tyle zasadny, że postęp pędzi i mają one już parametry poważnego sprzętu i mimo 1" matrycy, potrafią bardzo wiele...Tak są opisywane.
A właśnie u mnie leci Twój film o zachodach słońca :) . Pozdr!
A co Pan powie o Panasonicu DMC-FZ1000 ?
Witam! Panie Pawle, a co Pan sądzi o Nikonie D5100 ? Czy warto kupić coś lepszego czy ten aparat będzie dobry dla amatora?
To dobry aparat choć już swoje lata ma, zawsze można kupić coś lepszego ale najważniejszy jest fotograf a nie aparat :)
Panie Pawle ja wciąż używam starego eosa 40d. Ile ten sprzęt ma latek? Bardzo dużo i co? I dalej robi świetne zdjęcia, wprawdzie ja robię prawie wyłącznie zdjęcia makro ale jak na swoje lata to ten aparat zawstydziłby niejednego bezlusterkowca i nowsza lustrzankę.
Praktycznie używam tylko z obiektywami makro: canon 100mm, tamron 90mm i Sigma 105mm
Hej ja jeszcze używam 20D i tez daje rade , dokupiłem kiedyś canon 100D malutki poręczny i tez do macro mam canon 100mm, z obu jestem zadowolony a przecież o to chodzi:) pozdrawiam
Co do serii Olympus TG to mam tg4. Solidność potwierdzam. Jak ktoś mi mówi, że zepsuł ten aparat to mam podejrzenia co do mówiącego :) Aparat mimo, że amatorski jest świetny do zdjęć pod wodą, ale jak ktoś ma ambicje odnośnie jakości zdjęć na lądzie, przy minimalnie słabym oświetleniu, to już musi kupić coś innego. Dodatkowo, w części egzemplarzy z tg4 pojawiał się przy zoomowaniu blik, który był na tyle częsty, że też dziwiłem się jak ktoś tego nie miał. To na pewno specjalista. Używałem go zamiast mikroskopu stereoskowego gdy chciałem identyfikować larwy ważek :) Polecałbym do specjalistycznych zastosowań i jako wycieczkowe uzupełnienie na wszelki wypadek... Mimo, to po jego zakupie przez niemal 3 lata używałem prawie wyłącznie tego aparatu.
Mam do Pana pytanie chcę kupić lustrzankę tak aby przez kilka lat posłużyła . Maksymalnie do 2000 zł , czy model Canon eos 2000d byłby odpowiedni czy szukać czegoś innego ? Pozdrawiam
To dobry aparat i jeśli ma być to nowy aparat do 2000 zł to nic innego Pan nie znajdzie.
@@FotografiajestFajna Bardzo dziękuje
Bardzo fajne zestawienie. Może warto co roku robić taki materiał i w różnych półkach cenowych? Osobiście posiadam Olympusa OM-D E-M10 Mark II z 15-45 i 45-150, ale brakuje niekiedy powiększenia. W zestawieniu z superzoomów prezentowany był Nikon B600 natomiast nie posiada on 4k. Posiadam Nikona L100 (zdjęcia krajobrazowe robi ok, ale ma problemy niekiedy z ostrzeniem), ale chciałbym już go czymś zastąpić tak, aby zoom był sensowniejszy i była opcja filmów 4k - oczywiście priorytetem są zdjęcia. Czy taki Panasonic Lumix DMC-FZ82 lub FZ81 do kompletu z Olympusem sprawdziłby się, czy lepiej może szukać czegoś z Nikonów, Sony lub innej firmy (szukam przynajmniej 50x i wyżej, ale jednocześnie, aby był w miarę kompaktowy, jeżeli w ogóle superzoomy można tak nazwać)? Na koniec - wszystkiego dobrego w tym Nowym Roku.
Średnia półka jest trudna do porównania bo przeznaczona do świadomych fotografów i każdy z nich może mieć różne preferencje, ten film jest kontrowersyjny (😀😀😀) ale o droższych aparatach nie wiem czy warto robić - choć mam myśl o zrobieniu filmu o pełnej klatce (dla amatora) - też wzbudzi emocje 😀.
@@FotografiajestFajna Czy testował Pan kiedyś Panasonic Lumix DMC-FZ82 / FZ81? Potrzebny mi byłby jakiś zoom 50x lub więcej(najlepiej nagrywanie 4k), ale niestety większość z superzoomów strasznie szumi, a przynajmniej w porównaniu do Olympusa OM-D E-M10 Mark II.
Dzień dobry. Poproszę o radę. Robi Pan dobre filmy zgadzam się z Pana opiniami... Dlatego spytam bo mam problem. Od miesiąca zastanawiam się co kupić. Jestem już starszym amatorem, troszkę znam się na zdjęciach. Od prawie 10 lat użytkuje nikon D3200 dokupiłem ob 18-110 70-300 st 35mm. Tanie objektyw. Aparat zaczyna się kończyć. Chcę coś dokupić wymienić. Polepszyć możliwości... Najlepiej nie więcej niż 5 - 7 tysięcy. No i zaczął się problem....... Nikon d7500? Ma mniej mpx? Przez prawie 10 lat nie polepszyli aparatów? D750? Nie ma 4k?? Wydać 7 tys lub więcej na nowy ą pełna klatkę i 1 objektyw? A może zmiana na canon? Ma lepsze barwy? Ale co? Pełna klatka czy nie? Najgorsze że niie chciałbym wydać pieniędzy i nie polepszyć zdjęć... Co radzicie?
Trudny wybór, każdym aparatem można robić dobre zdjęcia, ilość pikseli nie ma znaczenia, chyba, że ktoś chce robić naprawdę duże wydruki, pełna klatka ma lepszą tonalność zdjęć i mniejsze szumy, najważniejszy jednak jest obiektyw, nie wiem czy warto zmieniać system, zostają pewne nawyki i trzeba się przyzwyczajać od nowa.
@@FotografiajestFajna dziękuję za odpowiedź. Im więcej teraz czytam tym więcej mam wątpliwość 🙂. Lubię mieć duże zdjęcia, oglądam je od lat w 4k tv 65 cali co daje bardzo duża frajdę. Różnica kiedy się przesiadłem 10 lat temu z lustrzanki Olympus 8 mpx była znaczna. Im więcej czytam widzę że producent tak poustawiali schodki modeli że żebym teraz uzyskał znaczna poprawę jakości musiałbym chyba wydać co najmniej kilkanaście tysięcy. Chyba tyle nie wydam :)
Super film. Właśnie tego szukałem
Dzień dobry, będzie wersja na 2023 rok?
Pewnie pod koniec roku 😀
Witam.
Co Pan sądzi o książce Fotografia portretowa kelly Scott.
Jeśli to ma być Scott Kelby - to bardzo dobry fotograf i dobrze pisze książki, ale jego Fotografii portretowej nie czytałem.
@@FotografiajestFajna Tak Kelby to literówka w gogle:-).
Nareszcie konkretne dane. Wiem który aparat wybiorę i będę zadowolony z zakupu. Pozdrawiam.
Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam 😀
Co poleci Pan takiego żeby było dobre dla amatora i jednocześnie zaawansowanego amatora
Używam Canona M3, system ten sam co M50 i M6. Faktycznie zaletą jest to, że można do niego wpiąć praktycznie każdy obiektyw Canona i dedykowane za pomocą niedrogich konwerterów. Żaden inny aparat tego producenta nie pozwoli na tak swobodny dostęp do optyki. Jest tylko jeden problemik - zawarty w aparacie firmware nie koryguje wad optyki np szkieł full-frame i trzeba to robić z pozycji komputera we wtyczce do obróbki RAW lub oprogramowania pobranego ze strony Canona. Plus sam się przekonałem , że podpięcie obiektywu serii "profesjonalnej" nie spowodowało niesłychanej poprawy jakości zdjęć bo nawet z dołączonym oryginalnie 15-45 malutkim szkiełkiem ze statywu udawało mi się robić baaardzo ostre foty. Cała różnica w jasności tych obiektywów i dokładności działania stabilizacji.
M50 plus adapter i można śmigać
A może pan zrobić podobny filmik ale bardziej pod profesjonalny sprzęt? A może poleci pan już teraz jakieś fajne body? Pozdrawiam i fajny kanał.
Panie Pawle,
za Pańską radą jako swoją pierwszą lustrzankę kupiłem Canon EOS 250D wraz z obiektywem kitowym Canon 18-55 mm F3.5-5.6 DC III.
Teraz chciałbym dokupić jakiś jasny obiektyw stałoogniskowy. Na stronie Canona znalazłem niedrogi Canon EF 50mm f/1.8 STM. Czy to będzie dobry wybór na początek jeśli chodzi o fotografię portretową i ogólnie?
Mam jeszcze drugie pytanie. Nie do końca rozumiem jeszcze zależności między typami mocowań i rozmiarem matrycy. Powyższy obiektyw posiada mocowanie EF, a 250D obsługuje EF i EF-S i ma matrycę APS-C. Czy jeśli zamontuje do tego aparatu obiektyw EF to efektywna ogniskowa obiektywu ulegnie zmianie (50mm * 1.6 = 80mm)?
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam,
Michał
ta 50-tka STM jest dobrym obiektywem, a przy aparacie APS-C widzi jak obiektyw o ogniskowej 80mm, dzięki małej przysłonie i ładnej plastyce można zrobić nią ciekawe portrety.
Ja wyjdę z trochę kontrowersyjną tezą. Moim zdaniem pierwszy aparat powinien być tani. 2500 zł to jednak trochę dużo jak na coś co może znudzić się po np. miesiącu. Przede wszystkim rozdzielił bym osoby chcące fotografować i filmować. Dla tych chcących uczyć się fotografii poleciałbym starą lustrzankę (tak do 10 lat wstecz) nieważne jakiej firmy byle były do niej obiektywy na rynku. Moim zdaniem lepiej mieć aparat z 12mpx matrycą i 50 1.8 oraz kilkoma akcesoriami poniżej 1000 zł a kupieniem nowego z kitowym obiektywem tylko dlatego że ma 16 czy 24 mpx matrycę jest bez sensu ISO raczej bez różnicy bo nie oszukujmy się mój stary Olympus szumi tak samo jak w miarę nowy Nikon d5300 znajomego. Z doświadczenia wiem że do druku zdjęć w formacie a4 wystarczy 10mpx starego olympusa z matrycą 4/3. Lepiej zainwestować w kursy lub warsztaty, co pozwoli zdecydowanie przyspieszyć rozwój. Nie mówię oczywiście, że sprzęt nie ma znaczenia bo ma i to duże ale należy go wymieniać wraz ze wzrostem umiejętności. Taki canon 450d za pół roku dalej będzie kosztował koło 300-400 zł więc da się go odsprzedać bez straty. Więc jeśli komuś spodoba się fotografia będzie mógł sprzedać ten i kupić kolejny wiedząc już czego potrzebuje. W taki sposób sprzęt nas nie przerośnie a wręcz z czasem zacznie nas ograniczać co da nam kopa do działania i zmusza do świadomego robienia zdjęć. Co do filmowania to w 100% się zgadzam że potrzebne jest wejście mikrofonowe i najlepiej stabilizacja ale nie jest obowiązkowa chcąc kręcić filmy lepiej kupić za zaoszczędzone pieniądze stradycam i już mieć podstawy obsługi zewnętrznych systemów stabilizacji. Poza tym 4k potrzebuje mocnego komputera do obróbki. 4k w aparacie gdy komputer uciągnie FHD nie ma sensu może ten że kiedyś 4k będzie standardem. Jeśli ktoś potrzebuje aparatu na wyjazdy świetnym wyborem będą wszystkoodporne aparaty z filmu. Podsumowując 2500 zł to dużo jak na pierwszy aparat (takie wcięcie: cofnijmy się z 30 lat pierwszym aparatem był Nikon z napędem silnikowym i autofokusem czy tania смена?). Moim zdaniem ważniejsza jest nauka. Na koniec dodam że jest to maje SUBIEKTYWNE zdanie na ten temat :)
Czasem ciężko przetłumaczyć ludziom, że trochę starszy model nadal robi zdjęcia. Gdy ktoś mnie prosi o poradę mówię mniej więcej to samo co napisałeś, sugeruję zakup "zabytku" jednak od razu tłumaczę, w czym jest gorszy od nowszych modeli (najczęściej matryca). Najczęstszy argument za nowym to gwarancja, bo to drogie, zakup na lata, więc trzeba mieć gwarancję. Trzeba, jeśli jest drogie, nie chce się zmian, i ma być na lata, jednak przeciwstawiam temu podejście "co zyskasz" - zyskasz obiektywy, za część ceny nowego aparatu z podstawowym obiektywem kupujesz (możesz skompletować, w miarę rozwoju potrzeb) zestaw z kilkoma obiektywami, lampą, dający o wiele większe możliwości, niż nowe body+kit. Możliwości zdjęciowe, nie wspominam np. o wifi i sparowaniu z telefonem, ale o zdjęciach zrobionych z długim zoomem na 250mm albo z "szerokim" na 10mm, czy choćby na "rozmytym tle" z 50/1.8 (każde z nich wyglądają inaczej niż z kita 18-55). Do tego czasem trafia argument, że aparat nie żona, można zmieniać, nie wiążesz się na całe życie - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby co pół roku zmieniać ma "oczko wyżej", nowszy, wyższej klasy, i to sam aparat, bo - jeśli ktoś jest zadowolony z obiektywów - obiektywy (w ramach systemu) nadal będą pracowały poprawnie z nowym nabytkiem.
Szkoda, że Pan nie wziął do testu Sony a6400 . Jak by wypadł przy tych omawianych?
Prawdopodobnie nie miałby konkurencji, ale nie mieści się w założeniach (aparat do 2500 zł) Podobnie jak Sony A6300, czy nawet A6100.
A A6000 wcale nie jest taki zły - jest nadal znakomitym aparatem w tej cenie, choć nie kręci 4K. Chyba.
Sony A6000 Pan skreślił a to NIE DOBRZE ! ! ! Bo właśnie kupiłem i jest świetny plus obiektyw ZEISS nie ma sobie równych szanowny Panie!!
Witam. A co Pan sądzi o Nikon 5600?
Bardzo dobry aparat trochę droższy i dlatego nie zmieścił się w porównaniu ale gdyby był to pewnie by wygrał 😀.
@@FotografiajestFajna dziękuję za odpowiedź. Mam optykę Nikona i zmiana systemu nie bardzo mi się opłaca. Seria 7000 to dla mnie trochę za dużo a 3000 za mało. Seria 5000 wydaje się optymalną.
Mam pytanie czy w 2021 warto kupic Nikona d750.
wolałbym Nikona d610 którego można dziś kupić za 3200 zł :) Po wprowadzeniu d850 został wycofany ze sprzedaży, ale teraz wrócił w mega niskiej cenie...
@@vermut22af dziekuje za porade
Choć nie ma 4K, to szczerze mogę polecić D750. Ja tam mam go do fotografowania, więc nie zwracam uwagi że to tylko full HD. Choć ten aparat nie mieści się w cenie, o której mówi Paweł, no i nie należy do najnowszych modeli, to myślę że jest godny uwagi.
@@1qwedcvbhuytf6 dziekuje bardzo za porade
Jak najbardziej, sam mam go od prawie 2 lat. To taki wół roboczy Nikona. Bardzo uniwersalny aparat, z odchylanym wyswietlaczem co bylo dla mnie ważne a czego nie maja nikony z seri 8xx dopiero 850 ale to juz inna bajka cenowa. Świetna matryca jesli chodzi o iso i dynamike i b. dobry fokus. Za tą cene nie ma nic lepszego ale tylko uzywka. Trzeba uwazac przy zakupie uzywanego modelu bo potrafia byc zajechane przez slubniakow. Jesli nowy to myślę ze za drogi. Ostatnio dużo ludzi przesiadło sie na bezlustra tak wiec ceny tego modelu sa atrakcyjniejsze. Trzeba tez uważać na migawkę a dokładnie czy nie jest to seria z wadliwą migawka, ktora Nikon wymieniał w ramach akcji serwisowej za darmo ale to zawsze kłopot rozstać sie ze sprzętem na pewien czas. Pomimo ze kupiłem Z6 to d750 została u mnie jako drugie body na które zawsze można liczyć
Witam.
Panie Pawle jestem początkującym fotografem, kupiłem Canona M50 i chciałbym dokupić adapter aby móc w przyszłości podpiąć obiektyw EF, nie wiem tylko jaki wybrać ? Oryginalny adapter Canona oraz co za tym idzie pewność działania, czy Viltroxa speedbooster który to teoretycznie poprawi pole widzenia oraz jasność obiektywu, niestety czasem kosztem AF itp ? Interesuje mnie fotografia portretowa oraz motoryzacyjna ( obiekty stojące w większości przypadków nie poruszające się, wyłapywanie detali oraz sylwetki z rozmytym tłem )
Ja mam adapter Canona, bez dodatkowych soczewek które muszą mieć wpływ na jakość obiektywu.
@@FotografiajestFajna rozumiem dziękuję za odpowiedź.
Dziękuje za kolejną dawkę przydatnej wiedzy, właśnie takiego zestawienia mi brakowało.
Pozdrawiam :)
Ciesze się, że film jest przydatny. Pozdrawiam
Jaki aparat do 75mm olympus micro 4/3
Body z Olympusa ale które
Wśród lustrzanek jest jeszcze Canon 2000D z matrycą 24 mpix, a w podobnej cenie do 4000D, czy ten jest już opłacalny czy nadal lepiej dozbierać na 250D?
250D jest trochę bardziej zaawansowanym modelem (troszeczkę) i ma odchylany ekran - wybór zależy od różnicy w cenie.
Dozbierałem :P 250D już zrobił pierwsze zdjęcia w najgorszej możliwej pogodzie- deszcz ze śniegiem, ciemna zachmurzona noc :) ale wyszły! Teraz tylko kilka obiektywów dokupić, pewnie yongnuo :)
Myślę o zakupie aparatu+optyka z takim właśnie budżetem. Minęło nieco ponad rok i ceny chyba nieco podskoczyły, bo nowy canon 250d to wydatek ponad 3000zł. Moją uwagę zwróciły dwa inne aparaty. EOS 2000D i EOS 200D - w przypadku tego pierwszego, widziałem częste wypowiedzi, że jest to dobry aparat na początek, drugi natomiast posiada dotykowy i odchylany/obrotowy wyświetlacz, co wydaje mi się sporym plusem. Cenowo jest dość podobnie nowy 2000D kosztuje około 2200zł, 200D to jakieś 300zł więcej, co jeszcze by się mieściło w budżecie jaki sobie założyłem. Co Pan myśli o EOS 200D? Nie znam się na podzespołach i możliwościach aparatu, czy 200D oprócz wyświetlacza ma jakąś przewagę, za którą warto dopłacić? A może jest pod jakimś względem słabszy?
I jak tam aparacik? Kupiłeś jakiś? :) Też szukam czegoś na początek zabawy z fotografią koło 3tys zł :)
@@Bulishi1990 Nie kupiłem, aparat nie jest mi jakoś szczególnie potrzebny, jest to mała zachcianka... Chciałem kupić coś do zabawy i nauki fotografii, ale im dłużej zacząłem czytać o fotografii i aparatach, dalej byłem od wyboru konkretnego modelu. Ostatecznie zacząłem się w ogóle zastanawiać czy przypadkiem lepszym wyborem nie będzie bezlusterkowiec, sporo jeżdżę rowerem i wygodniej zabrać na wycieczkę mniejszego bezlusterkowca.
Pawle trzymaj tak dalej. Pozdrawiam
Dzięki. Pozdrawiam
Panie Pawle, z innej beczki, do krajobrazu pod FF optymalna ogniskowa, chodzi o tą najszerszą? 14, 18, 24, 28?
Używam 16 - 35 mm - czasem chciałbym szerzej ale często skręcam do 24 - zależy od kadru, myślę, że nie ma ideału 😀
Panie Pawle ,wiem że temat tego odcinka jest inny ,ale mam pytanko ,planuje kupic swoja pierwsza lustrzankę Nikona, pełnoklatkową, fx -a ,Nikon D 610 czy D 750? Którego wybrać?
Miałem oba i gdybym używał systemu Nikona to pewnie bym dopłacił do D750, choć D610 to tez bardzo dobry (i niedoceniany) aparat.
Warto dopłacić do 750, mam i polecam.
@@robi051175 patrząc teraz na rynek i szukając tego pierwszego aparatu ale nie chcąc przekroczyć 3tyś(bo nie wiadomo czy ogarnie się temat w pełni i zajawka nie minie jak coś 'nie będzie szło' itd ;) , warto coś wybrać z powyższych ? (pewnie używka + obiektyw ciekawy) szczególnie chodzi o tematykę portretów ( jakiś plener , bądź pokój w domu ze ścianka + oświetlenie z czasem)
Dzień dobry jestem w trakcie kupna lustrzanki wcześniej fotografowałem kompaktami chciałbym się poradzić i dopytać. Często wycinałem zdjęcia z filmów jako taka jakość czy w fotografowaniu lustrzankami też tak robi czy takie zdjęcia nie tracą na jakości dziękuję z góry
Wycięte kadry z filmów są zawsze dużo słabsze od zrobionego naprawdę zdjęcia, do prezentacji w internecie jeszcze jakoś przejdą ale po za tym nie nadają się do niczego.
Dziękuję za odpowiedź od wielu lat fotografuję amatorsko chciałbym ugryść troszkę profesjonalnej fotografii, ale temat jest rozległy
Panie Pawle czy ten mikrofon na koszulce lepiej jak by Pan zakładał nie centralnie przy krtani tylko bardziej z boku.. Bo wkurzające jest przelykania...
Dzięki, zauważyłem i dziś trochę inaczej podpinam mikrofon 😀.
Hei. Mam pytanie. Jako, ze mam canona 750d i nie dysponuje dużym budżetem chciałbym na początek zakupić do niego obiektyw Canon EF 24-70 F/4. W perspektywie 2 lat chciałbym przejść na pełna klatkę i obiektyw juz bym miał 😉. Co sądzisz, czy połączenie APSC z obiektywem EF bedzie dobrym pomysłem.
Dokładnie tak samo zrobiłem zanim przeszedłem na pełną klatkę 😀
@@FotografiajestFajna tylko w tamtych czasach matryce APS-C miały 6-10Mpix. Dzisiejsze matryce APS-C mają od 21 do 32Mpix co stawia ogromne wymogi wobec optyki i nie każdy obiekttw pełnoklatkowy, szczególnie ten tańszy, starszy, sobie z nimi poradzi. Polecam na YT testy Christophera Frosta, ktory testuje swoje obiektywy jednocześnie na 24Mpix matrycach FF jak i na 24Mpix matrycach APS-C i dokładnie takie wnioski wyciąga. Tylko nowe i dość drogie konstrukcje FF radzą sobie z nowoczesnymi matrycami APS-C
@@ShwarcArnold Canon EF 24-70 F/4 - to nowa konstrukcja i nie tania 😀.
@@FotografiajestFajna może
A jaki aparat najbardziej polecacie na urbex?
Odporny na upadki, pył i brud - czyli Olympus TOUGH TG-6 - www.ceneo.pl/82779838#crid=463502&pid=23293
@@FotografiajestFajna dzięki!
@@FotografiajestFajna mam pytanie - czy ten model dobrze radzi sobie przy słabym oświetleniu?
@Fotografia jest Fajna A jakie lustrzanki/bezlusterkowce poleciłby Pan z używanych do +- 1000 zł? Dla kompletnego amatora, nie muszą mieć full bajerów, nie muszą być z nowych?
I oczywiście przyłączam się do wszystkich, którzy chwalą kanał. Świetna robota!
Może ten film coś podpowie: ua-cam.com/video/M3-qQQIiglo/v-deo.html
@@FotografiajestFajna Dziękuję pięknie:) Właśnie wczoraj dowiedziałem się od kumpla, że chce się pozbyć swojego starego aparatu (Canon EOS 350D + kilka starych obiektywów na M42). Jako, że chce grosze to zapewne się skuszę, żeby na początek cokolwiek mieć i zacząć się tym bawić. Do prezentowanego w filmie 1200D zapewne się nie umyje ale...na lepszy, droższy zawsze przyjdzie pora:)
Pozdrawiam serdecznie!
@@pawej.9321 Fotografowałem Canonem 350D i bardzo miło go wspominam, czasem w galeriach przy filmach zrobione nim zdjęcia zdjęcia.
A gdzie Nikon Z50? Sugerowanie dzisiaj D3500 to już trochę słaba opcja moim zdaniem.
Z50 w zestawieniu aparatów z obiektywem za 2500 zł?😂
@@FotografiajestFajna a, ok to trochę zmienia postać rzeczy, umknęła mi ta kwestia :)
@@FotografiajestFajna jak dobrze poszukać to do 2500zł upchnie się nowy D5600 z AF-P 18-55 VR. Jakiś czas temu w budżecie 3000zł dawało się mieć nowy D5600 AF-P 18-55 VR i AF-P 70-300 VR. Tyle, że jest to trudne bo trzeba raz śledzić promocje, a dwa bardzo dobrze znać rynek i system.