Dlaczego mówimy „o dupie Maryny”? (PPJ #5)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 43

  • @karolinak.3869
    @karolinak.3869 2 роки тому +15

    Słynny błąd nowicjusza! Znam ten ból 😂 Rozdział rozprawy doktorskiej zniknął w niebycie 😏 Nieważne czy w poniedziałek, czy we wtorek! Zawsze w punkt, zawsze ciekawie i zawsze z klasą. Czysta przyjemność obcowania z językiem polskim. Dzięki Tobie 😊

  • @stasiokinik
    @stasiokinik 2 роки тому +6

    Ctrl + s to podstawa robienia jakichkolwiek projektów, nie tylko montażu wideo

  • @karolinaprofaska8411
    @karolinaprofaska8411 2 роки тому +1

    Wreszcie ktoś, kto wymawia wulgaryzmy zwyczajnie, naturalnie, a nie z mniej lub bardziej naturalną niezręcznością połączoną z zawstydzeniem 👍👍👍

  • @stasiokinik
    @stasiokinik 2 роки тому +8

    Jak tak mówisz „Szczerze powiedziawszy”, przyszło mi na myśl, ze to wyrażenie tak jakby przekazuje, ze ty już szczerze powiedziałeś, a teraz nie wiadomo czy będziesz szczery czy nie, a to trochę absurdalne w stosunku do kontekstu, w którym się tego używa, bo ty masz dopiero powiedzieć szczerze, za chwile. Zaczęło mnie to nurtować. Pytanie nr 2: dlaczego mówimy nurtować? Co to w ogóle znaczy i skąd się wzięło?

  • @mikoajbusko4931
    @mikoajbusko4931 2 роки тому +2

    Mam parę, myślę, ciekawych językowo pytań, kolejno:
    1) Skoro w aspekcie dokonanym piszemy "zszedł", "zszedłem", "zeszli" przez 'z', dlaczego w aspekcie niedokonanym piszemy (i mówimy) "schodzić", "schodzę" itd. przez 's'?
    2) Generalnie odmieniamy wyrazy zakończone na 'e', np. przymiotniki (świrnięte osoby, gromkie brawa), rzeczowniki (mieszkanie, spotkanie), nazwiska (Goethe, Dante, Nietzsche), natomiast wyraz "Jahwe" zostawimy bez odmiany (łaska, kult Jahwe, rozmowa z Jahwe itd.). Dlaczego?
    3) Wiadomo, że istnieją homonimy, jednym z nich jest "rząd". W pierwszym znaczeniu chodzi o równo ustawione obok siebie obiekty, a w drugim o Radę Ministrów. Skąd wzięło się rozróżnienie w odmianie jednego słowa, przy użyciu której wiadomo, o które znaczenie chodzi? (mówić o 'rządzie' lub 'rzędzie');
    4) W nawiązaniu do w/w, dlaczego mamy takie dziwne przejście z 'ą' w 'ę', z mianownika w jakąkolwiek odmianę (gałąź -> gałęzie, na gałęzi; gołąb -> gołębie, o gołębiu; jastrząb -> jastrzębie, z jastrzębiem; dąb -> dęby, dębowy; ząb -> zęby, zazębiony)? Przy okazji też dziwne zjawisko, że "łąbędź przez 'ę', które przy żadnej odmianie się nie zmienia (łabędzie, o łabędziach, łabędzi np. krzyk), nagle przy zdrobnieniu "łabądek" przechodzi w 'ą' tak, jak: gałązka, gołąbek, jastrząbek, dąbek, ząbek, gdzie tu w przypadku zdrobnienia 'ą' pozostaje bez zmiany w 'ę". Ech ta polszczyzna...
    5) Epitety a kolejność. Wiadomo, że język polski jest na tyle elastyczny, że nie ma większego znaczenia dla poprawności i zrozumienia sensu, czy powiemy "mądry człowiek" czy "człowiek mądry", jednak bardziej zalecana (chyba) i naturalna jest kolejność: najpierw przymiotnik, potem rzeczownik, tak więc: pogodny dzień, przystojny Murzyn, gorąca zupa, kapryśne dziecko. Dlaczego więc czasami bardziej naturalna jest odwrotna kolejność, np. działania wojenne, system komputerowy, płytki (flizy) kuchenne czy mieszanka wybuchowa?
    Uff tyle rozkmin na dzisiaj. Mam nadzieję, że coś się przyda.

    • @Mateusz_Adamczyk
      @Mateusz_Adamczyk  2 роки тому

      Wielkie dzięki za pytania! :)

    • @Terrus_38
      @Terrus_38 2 роки тому +1

      Na 4. mogę ci częściowo odpowiedzieć. Kiedyś była w polskim jedna samogłoska nosowa, ale był jej wariant długi i krótki (tak jak z innymi samogłoskami - reliktem jest "ó", które kiedyś było długim "o"). Długi przeszedł w "ą",, krótki w "ę". I tak jak jest "chłód" - "chłodu", to "jarząb" - "jarzębu".

  • @Marcin.Szydlo
    @Marcin.Szydlo 2 роки тому +5

    U mnie w domu zawsze się zwracało na uwagę na "Nazywam się *imię*" i często w związku z tym padało z przekorą pytanie o to, która część jest nazwiskiem, albo jak w takim razie dana osoba ma na imię, jeśli w domyśle to co powiedziała to nazwisko. Przez te lata gdy tego słuchałem sam się wyczuliłem na to wyrażenie, więc i sam się o to czepiam xD Oczywiście nigdy agresywnie, też to biorę raczej z dystansem jako zaczepkę niż atak.

  • @Stefanator1312
    @Stefanator1312 2 роки тому +5

    Hm, z tym "pal sześć" też słyszałem, że to od tortur, ale z odrobinę innym uzasadnieniem. Miało być do sześciu sesji tortur, a jak się dalej nie przyznawał, to widać niewinny, zatem "pal go sześć" i jak nie powie, to nie ma sensu robić tego dalej i to widać nie ten, można wypuścić ;)

  • @typowyjanusz1217
    @typowyjanusz1217 2 роки тому

    Tik tok na coś się przydał bo odkryłem bardzo ciekawy kanał 😁

  • @kacperczyk0
    @kacperczyk0 2 роки тому

    Super odcinek, jak zawsze bardzo interesujący! Skąd bluza ze zdjęcia? C:

    • @Mateusz_Adamczyk
      @Mateusz_Adamczyk  2 роки тому +1

      Dzięki! :) A bluza jest z nadwyraz.com - wybrałem Kołdriana 😉

  • @zofiaokon4543
    @zofiaokon4543 2 роки тому +1

    Kiedy używa się "tę" a kiedy "tą"? Skąd się wziął ten odwieczny problem?

    • @anka9487
      @anka9487 2 роки тому

      Skoro "tę" odpowiada na pytanie "kogo?, co?" to "tą"- "kim?czym?" w rodzaju żeńskim np. Spotkałam tę dziewczynę. Z tą dziewczyną poszłam na kawę.

    • @Machefi
      @Machefi 2 роки тому

      Problem bierze się stąd, że jeśli między "tę" a rzeczownik, do którego odnosi się ten zaimek, wstawimy jakiś przymiotnik ("Spotkałem tę miłą dziewczynę."), to odruchowo dopasowujemy zaimek do przymiotnika, zakończonego na "ą". Z tego samego powodu już dawno z użycia wyszły słowa: "tamtę" "żadnę" "którę" i w obu przypadkach mówimy "tamtą", "żadną", "którą ". Z "tę " też pewni za jakiś czas się pożegnamy, póki co językoznawcy dopuszczają ją w mowie potocznej.

  • @bartekpomieto3812
    @bartekpomieto3812 2 роки тому +2

    Dlaczego 10zł to ,,dycha"?

  • @mariamajchrowicz555
    @mariamajchrowicz555 Рік тому

    Ooo! Tuba marina zamiast dupy Maryny bardzo mi odpowiada:),tym bardziej, żem Maryna i zawsze mnie drażniło to powiedzonko....A "nazywam się Patrycja" brzmi dla mnie jak rusycyzm.."...Меня́ зову́т Аня ";)

  • @umieracz8164
    @umieracz8164 2 роки тому +2

    A-ale jest wtorek

  • @iwodudkiewicz4245
    @iwodudkiewicz4245 2 роки тому

    Skąd się wzięło powiedzenie "nie bez kozery"?

  • @konradsocha2580
    @konradsocha2580 2 роки тому

    czy jest szansa że kiedyś słowo "szłem" będzie uznane za poprawne

  • @przypadkowynick0752
    @przypadkowynick0752 2 роки тому +2

    Pierwsze słyszę by ktoś mówił "pal sześć". Jak już to słyszę raczej "pal licho" ;)

  • @terkapio9285
    @terkapio9285 2 роки тому +2

    a dlaczego mówi się tysiąc pięćset sto dziecięctw ?

    • @yyyy-zv8tk
      @yyyy-zv8tk 2 роки тому

      To chyba slogan z reklamy, który przyjął się potocznie do języka.

    • @terkapio9285
      @terkapio9285 2 роки тому

      @@yyyy-zv8tk albo najpierw było w języku a potem przeszło do reklamy :)

    • @januszlepionko
      @januszlepionko 2 роки тому

      Odkąd sięgam pamięcią, brzmiało to tak: tysiąc pięćset sto dziewięćset. Nigdy nie słyszałem, by ostatnie słowo w tym powiedzeniu było „dziecięctw”.

  • @karolinak.3869
    @karolinak.3869 2 роки тому +5

    Jeśli przedstawiam się tylko z imienia mówię: "mam na imię", jeśli z imienia i nazwiska używam: "nazywam się". Lepiej mi to brzmi. Forma " nazywam się " + tylko imię wydaje się mi taka niedokończona, jakbym urwała w pół zdania. 😊

    • @Mateusz_Adamczyk
      @Mateusz_Adamczyk  2 роки тому +3

      Ja jestem bardziej liberalny i jakoś mi to nie przeszkadza, kiedy ktoś mówi „nazywam się + imię” 😉

    • @karolinak.3869
      @karolinak.3869 2 роки тому +1

      @@Mateusz_Adamczyk Ja jestem liberalna w stosunku do innych. Mogą mówić jak chcą. 😉 Pisałam o sobie. 😊

  • @ludomian
    @ludomian 2 роки тому +1

    Bardzo ciekawy odcinek! Ale przy Patrycji prychłem xd Preskryptywistów prądem!

    • @Mateusz_Adamczyk
      @Mateusz_Adamczyk  2 роки тому +1

      Ja bym ich nie karał, ale może częściej nie słuchał :D

  • @andrzejmaranda3699
    @andrzejmaranda3699 2 роки тому +1

    Mateusz Adamczyk: OCZYWIŚCIE BARDZO INTERESUJĄCY film!

  • @januszlepionko
    @januszlepionko 2 роки тому

    „Nazywam się …” to zwrot, którym informuję jak JA SIEBIE nazywam. Więc nikomu nic do tego, czy po tym zwrocie podam imię i nazwisko, samo nazwisko, samo imię, pseudonim, czy cokolwiek innego, bo to JA SIEBIE NAZYWAM. Anglik mówi “my name is …”, czego sens na polski się wykłada jako „moje miano jest …”, czyli mam tak w papierach, to jest fakt urzędowy i tyle. Rosjanin mówi „меня зовут …“, czego sens jest „mnie wołają …”, „mnie zwą …” - to INNi mnie tak zwą, ja nie mam na to wpływu, ja temu nic nie winien.

  • @jakasdziewczynka
    @jakasdziewczynka 2 роки тому

    Odniosę się do czwartego pytania. W podstawówce miałam nauczycielkę, która bardzo trzymała się zasad, nie zawsze poprawnych lub często przestarzałych. Ale była typem osoby której nie można zwrócić uwagi. Mówiła nam właśnie że nie można mówić "nazywam się *imię*" bo to jest niepoprawne. Ale również według niej nie można mówić, że coś jest napisane z "dużej" litery, tylko z "wielkiej". A z tego co wiem, obie formy są poprawne. Uczyła nas też różnicy w wymowie "h" i "ch" i kazała nam się tak wypowiadać mimo że mówienie bez rozróżniania tych dwóch głosek też jest poprawne. Ale może za tych mitycznych "jej czasów" było inaczej

  • @tomaszratajczyk5644
    @tomaszratajczyk5644 2 роки тому +2

    Co do „pal sześć”, mam chyba dużo bardziej prawdopodobne wyjaśnienie, dlaczego zastępujemy „licho” szóstką - przecież ta liczba od tysięcy lat symbolizowała różnego rodzaju diabły i szatany ;)