Jest to stała, która potrzebna jest do przeliczenia wyniku na kilowaty (kW). Wynika ona z zamiany jednostek i przekształceń wzorów. Dokładnie ta wartość bierze się z działania: (60*1000) / 2π . A skąd to działanie? Trochę obliczeń: Moment obrotowy mamy w niutonometrach [Nm], prędkość obrotową w obrotach na minute [obr/min albo 2π/60] a stałą 9549 w radianach na sekundę [rad/s albo 1/s]. Czyli podstawiając do wzoru np: (400 Nm * 3500 2π/60) / 9549 1/s = 1 400 000 [Nm*s*2π / 60]. Po podstawieniu za π=3,14 oraz podzieleniu przez 60, otrzymujemy = 146533,3 [W]. Aby otrzymać wynik w [kW], dzielimy przez 1000 i wychodzi nam 147 kW :) Generalnie ta wartość jest po to, żeby nam się łatwiej liczyło i żeby wynik wyszedł od razu w [kW]. Mam nadzieję, że odpowiedź wyczerpująca :D Ciekawostka: Jeśli mielibyśmy podanym moment obrotowy w [ft-lb] to należałoby podzielić przez stałą 5252.
Wszystko fajnie ale wyniki z tego wzoru trzeba brać orientacyjnie, wynika to z modyfikacji w silnikach np dwusuwowy wolnoobrotowy długoskokowy silnik okrętowy jest tak zbudowany i wyregulowany że moment obrotowy rośnie mu do trzeciej potęgi względem obrotów wału po to aby śruba okrętowa go nie zadławiła.Ciekawsze są przyspieszenia w układzie korbowo-tłokowym np w silniku S21 dochodzą one do 8500 m/s2 dobrym odnośnikiem jest przyspieszenie Ziemskie ;-) co ciekawe do dziś nie opracowano wzoru który by w pełni perfekcyjnie opisał ruch tłoka. We wspomnianym silniku okrętowym robią się np takie numery że woda chłodząca tłok ulega kalwitacji gdy ten zmienia kierunek ruchu :-)
listonoszpat233 Wzoru nie trzeba brać orientacyjnie, moc jest zawsze obliczana z iloczynu moment* prędkość obrotowa w radianach, tutaj jest poprostu przekształcone aby można było podstawić w obr/min. Określenie przemieszczeń, prędkości i przyspieszeń jest dość dokładnie opisane wzorami. W googlach 'kinematyka układu korbowego' i pierwsze dwa wyniki wyszukiwania to ładne wyprowadzenia. Można też poszukać w książkach do mechaniki ogólnej lub teorii maszyn. I przy kawitacji literówka się pojawiła.
bemo95 Widzisz przemądrzałe dziecko googla o tym co tu pisałem to wiem od Profesora który wcześniej pracował w Zakładach Cegielskiego.Chłop z nie jednego pieca jadł chleb i wiedział co mówi tak że ty i ten twój Larry i Siergiej to butów nie jesteście władni mu czyścić a co dopiero dyskutować o poważnych tematach ..;-)
Wewnętrzny inżynier się odzywa:P Wzrost obrotów dwukrotnie zwiększa tarcie czterokrotne. W czystej teorii z termodynamiki najwięcej uzyskamy z silnika w momencie otwarcia przepustnicy na 100% i niskich obrotach ale kłóci się to z mocą, która zależy od obrotów. Dlatego niektóre wozy np Mercedes na 6 biegu jadą 120 km/h przy prawie pełnej przepustnicy i 1200 obr/min i spalają śmiesznie mało paliwa, gdyż jest to z termodynamiki najbardziej opłacalne, a mając zmienne fazy rozrządu, dolotu, wtrysk, ECU łatwo to wysterować. Za to w mieście nie da rady tak zrobić, więc pracuje tam normalnie na innej mapie i innych przekrojach kanałów w kolektorach:) PS Diesel się nie dławi i nie ma za mało czasu na spalenie mieszanki. Po prostu trzeba go wówczas robić inaczej, pod sport bardziej jak do ekonomicznej jazdy, a benzyna i tak ma przewagę w obrotach, w osiąganych przeciążeniach i potencjale sportowym. Wszak zawsze lepiej kręcić do 20k i mieć małe tłoczki jak mieć diesla robiącego to ledwo na 10k mający potworne siły bezwładności:) Jak zwykle fajny materiał, reszta tutaj opisana dla ciekawskich i szukających więcej wiedzy XD
Maksymalną prędkość obrotową dla danego silnika determinuje przede wszystkim wał korbowy. Wszystko to o czym mowa w filmie jest to tak zwany osprzęt który jest dostosowywany do konkretnego układu Tłokowo korbowego. Osprzętem można też nazwać tłok, korbowód, sworzeń tłoka. I na tym że sworzniu należy się chwilę zatrzymać ponieważ w języku konstruktorów jest to ,,element wyważająco-ustalający dla układu przekazywania pierwszego stopnia,, (czyli układu tłokowo-karbowego). Bardzo często i gęsto w silnikach stosuje się sworznie o określonej wadze i wytrzymałości, ściśle dostosowanej pod cały układ. I bardzo często parametry tego sworznia determinują całą charakterystykę silnika. Wał korbowy na skutek powiększania się prędkości obrotowej silnika zaczyna się deformować aż do wartości krytycznych podyktowanych rodzajem materiału i technologii w której został wykonany, wał korbowy pomimo swojej masywnej konstrukcji jest jest elementem bardzo wrażliwym, nie tolerującym nadmiernej eksploatacji w postaci tarcia, sił odśrodkowych i temperatury. Mówiąc krótko gdyby usunąć odcięcie obrotów z elektroniki silnika i zmienić wyrównoważenia całego układu doszłoby do pęknięcia wału korbowego a dalej do eksplozji silnika. Silniki wyczynowe tak naprawdę trochę omijają to wszystko. W tych silnikach duże moce uzyskuje się poprzez prędkość obrotową i jednostkowe załadowanie cylindra mieszanką stechiometryczną o odpowiedniej wartości, przy użyciu odpowiedniego wysokooktanowego paliwa. Tak więc silniki wyczynowe a silniki do normalnej eksploatacji to są dwa różne światy i dwie różne tablice Mendelejewa, że o kosztach nawet nie wspomnę. Tyle. Pozdro.
Niby 3 lata temu ale mam pytanie i chciałbym odpowiedz :D. 4:31 zastanawia mnie co gdy diesel się rozbiegnie czy też wtedy nie przekracza tych 5tys obrotów czy kręci się wyżej do póki nie padnie
@CWS T-1 kręć więcej myślę że w przeciągu roku będziesz miał ponad 100tyś subów ale musisz kręcić częściej ! Życzę Ci jak najlepiej ! Pozdrowienia z Białegostoku :)
W przypadku silników Diesla prędkość obrotowa jest ograniczona również, przez same wtryski. Powyżej pewnej wartości obrotowej nie nadążają one z wtryskiem odpowiedniej ilości paliwa.
Mam uwage co do tego co powiedziałes w 4:50. Skoro jest brak czasu na spalenie to czemu w silnikach benzynowych o obrotach przekraczających grubo 10 000 rpm, ta mieszanka spala sie i nie występuje spadek mocy?? Szkoda, że to co powiedzialeś było tylko efektem pewnych okoliczności, a nie wyjasniłeś o co chodzi. W silniku o zapłonie samoczynnym spalanie przebiega gwałtowniej - szybciej. Teoretycznie mógłby on osiągać wyższe predkosci obrotowe niż jednostka o zapłonie iskrowym. Wiąże się to z tym, iż (w przybliżeniu) cała mieszanka spala się jednocześnie. To "dławienie", jak to ująłeś, jest spowodowane brakiem czasu do optymalnego wymieszania się paliwa z powietrzem, a przez to spalanie nie jest przeprowadzone w optymalnych warunkach - Występują miejscowe niedobory tlenu, a to z kolei powoduje, że mieszanka nie spala sie jednocześnie całą objetością i nie spala sie optymalnie - przez to krzywa mocy spada tak gwałtownie pod koniec zakresu obrotowego diesla.
GROM Powodzeni z 20k obrotów Takich nawet w F1 nie ma Wiec pytanie o jakieś 3 modele motocykli byłoby głupie. I silniki w motocyklach są inaczej budowane. Maja mniej Nm bo nie potrzebują tego dużo, wystarczy by ruszyć lekki pojazd. Ale samochód który jest ciężki, czasem dwutonowy potrzebuje silnika który ma nie tylko dużo KM ale tez Nm. Wiec bezpośrednie mieszanie tych dwóch rodzajów silników nie ma sensu. Wsadzanie ich do jednej kategori. Motocykl nie utrzymałby silnika samochodowego, jest za duży(Ehh zaraz usłyszę ze jakiś się zmieści) a silnik z motocykla nie napędzi samochodu poza maluchem, XL Sport i smartem
Jak nie rozumiesz jakiejś wypowiedzi, to wystarczy zapytać o co w niej chodzi osoby mądrzejszej która to napisała. Znajdywanie jedynego fragmentu jaki rozumiesz i czepianie się go, tylko pokazuje nikły poziom twojej kultury jak i wiedzy. W tej wypowiedzi chodzi o to że czas jaki masz na wymieszanie mieszanki paliwowo-powietrznej przy wyższych obrotach jest nie wystarczający i przez to właśnie zaczyna opadać wykres. Mam nadzieję że zrozumiesz Pozdrawiam
4:28 Chyba że to są chińskie silniki motocyklowe rodzaju FMB lub FMI które zrobione są z gównolitu bądź ryżu i po paru tyś km kompresja spada prawie o połowę.
jak po odblokowaniu te pięćdziesiątki wkręcają się na 11tys. obrotów to nic dziwnego że szybko się zużywają. a standardowo ogranicznik jest do jakichś 8k obrotów
We współczesnych samochodach do ograniczania obrotów nie stosuje się odcięcia zapłonu, bo podawane paliwo zabiłoby katalizator. Teraz nawet ciężko spotkać odcięcie wtrysku po prostu elektronicznie sterowana przepustnica przymyka się że obroty stoją w miejscu bez dudududu.
A czy mógłbyś opowiedzieć negatywnych skutkach jazdy na zbyt niskich obrotach? Moto znawca już opisał problem, ale bardzo pobieżnie i dla laików a Ty potrafisz wyjaśnić sprawę konkretnie i podeprzeć się fizyką w tym co wyjaśniasz. A proszę o Twoje nagranie z tego względu, że nieraz jak jadę z kimś i widzę jak dusi silnik jadąc na 1400rpm i trudno mi go od tego odwieść dla dobra jego własnego portfela.
Powiedziałeś o elektronicznym limiterze prędkości obrotowej. Moim zdaniem w grę wchodzi także fizyka. Np przy rozbieganiu turbodiesela działa tylko fizyka a jednak obroty nie rosną w nieskończoność.
Czy ekodrajwing jest zdrowy dla silnika? Czy ogólnie jazda na niskich obrotach jest zdrowa (bez mocnego dociskania gazu)? Odpowiedź (ewentualnie) uzasadnij :)
Bartłomiej Garbiec przy niskich prędkościach obrotowych silnika na układ napędowy przenoszone są większe pulsacje momentu obrotowego, co może powodować przyspieszone zużycie elementów przeniesienia napędu. W konstrukcjach starszych silników chodziło również o niskie ciśnienie oleju przy niskich prędkościach obrotowych i ryzyko zacierania panewek wałków.
Pomysł na filmik: Po co koło zamachowe i czy podczas jazdy by było ono zbędne bo masa sama pędzącego pojazdu sama by podtrzymywała pracę silnika. Silnik nisko skokowy vs wysoko skokowy o tej samej pojemności. Który zapewni większe obroty a który większy moment lub moc. Kompresor vs Turbo Wysoki moment obrotowy czy więcej mocy w zależności od pracy(uwzględnij samochody sportowe). I co według mnie najważniejsze pojedynek z silnikami o wale korbowym płaskim i krzyżowym, który zapewnia większą moc a który moment i dlaczego. Dlaczego aby zwiększyć moc w silnikach V nie jest zapalana mieszanka np. w obu cylindrach na raz a tylko po kolei(uwzględniając specjalnie przygotowany wał korbowy co na to by pozwalał). Takie rozwiązanie mogło by zapewnić o 100% więcej mocy, bo w końcu dwa cylindry generują taką samą moc x2 w tym samym czasie.
Zrób film o tym co to jest wykres indykatorowy silnika spalinowego i z czego wynika wyższa sprawność silnika o zapłonie samoczynnym względem silnika o zapłonie iskrowym. Na koniec cykl atkinsona łączący dwa poprzednie.
Tak racja zgadzam się. Natomiast jeśli odcinka jest przy 6500rpm to nic złego się nie stanie jeśli użyjemy czerwonego pola. Nie mówię żeby jeździł na dwujce 100kmh. Ale poto jest odcinka żeby się właśnie nic nie stało.
To może jak są skonstruowane deasle, które rozkręcają się do np.: 7000 obr/min? Widziałem taki silnik (deasel, 7000 rpm) w motocyklu bodajże Kawasaki. Silnik nazywa się HDT M1030M1. Co Ci japońce mają w głowach wymyślając takie nazwy... (i mój nick XD)
CWS T-1 bardzo dobrze 😃 choć subskrybuje też inne duże kanały motoryzacyjne, ten jest moim zdaniem jednym z lepszych bo skupiasz się na dość istotnych tematach nie zawsze obszernych za to wyczerpujesz go całkowicie 😃 5/5 no i lubię jak opowiadasz :)
Ostatnio się zastanawiałem, czemu do motorów wkłada się silniki wysoko obrotowe. Widziałem samochody z przeszczepem takich silników i fajnie jeździły. Czy ma to związek z pojemnościami? Może z małą masą motocykli? Reasumując. Nie do końca rozumiem czemu w motocyklu taki silnik ma sens, a w samochodzie nie.
Ry2y Ponieważ silniki te mają bardzo mały moment obrotowy. I aby uzyskać dostateczną moc, musi się taki silnik zakręcić do tych 15-20k obrotów na minutę. Przynajmniej mi się tak wydaje.
Ry2y bez problemu znajdziesz filmik gdzie lancer evo chyba IX albo VIII ryje na ponad 11K rpm. I tez ma mocy od uja pana :) kwestia dobrania komponentow do silnika. Co do moto to jak na moje gdyby motor krecil sie tylko do 8k rpm to ile by sie rozpedzil na skrzyni biegow ktora ma zamontowana? Niewiele. "Wydluzac" biegi? Ok mozna ale pozegnaj sie z porzadnym przyspieszeniem. Lepsze krotkie biegi ale zeby je silnik wyzej rozkrecal z wyzsza moca, sprawdz przebieg krzywych mocy i momentu np. W r1
Z moto nigdy nie miałem większej styczności oprócz podziwiania. Nie znam się na nich w ogóle. Dlatego mnie ten temat zaciekawił. Samochody sobie przerabiałem mechanicznie, ale nigdy mi nie wpadło do głowy żeby starać cię ponieść bardzo znacząco rpm. Chyba Hondy jako samochody zawsze miały bardzo wysokie obroty. Ale ogólnie nie ma trendu w tym kierunku. A zwiększenie rpm wg wzoru, to najprostszy sposób zwiększenia mocy.
Warto zaznaczyć że z tym zwiększeniem max. obrotów, aby zwiększyć moc to też tak nie do końca, bo gdy moment obrotowy Ci będzie mocno leciał w dół to przez to - moc i tak będzie leciała w dół :)
Bo są nisko skokowe o dużej powierzchni tloka. Po prostu od poczatku sa projektowane pod konkretna moc, spalanie idzie na 10 plan. W osobowce ma byc prosto, tanio i ekonomicznie, moc to efekt "uboczny"
Jak nazywa się odcinanie obrotów poprzez zatrzymanie obrotów w miejscu np. przy 7tysiacach a tych w których oscyluje się między jakąś wartością i słychać charakterystyczne "łutu tu"?
Siema. Proszę o podpowiedź. Auto passat 1.6 b5 pb. Jakie zalecasz max obroty dla tego auta z przebiegiem 320k ? Sprężanie ma na każdym 14 atm. Przy 5 k obr mam 140 kmh Więcej już nie warto kręcić?
omenzi widzę że nie zrozumiałeś filmiku.- proste że nie wiesz. W filmie są omawiane obroty silnika jest również moment. Więc jeżeli ruszymy głową pojawi się pytanie do autora jakie on wg swojej opinii zaleca obroty i czy warto kręcić - proste
omenzi i zajebisice opisałes. Jak kogoś coś dotknie to potrafi. Wali mnie postrzeganie paska czy do kartofli czy nie . Dla mnie ma jeździć i tyle . Dzięki i siema 👊
No nie wspomniałeś jeszcze o tym, że w silnikach turbo moc maksymalna jest uzyskiwania wcześniej to też trzeba zmniejszać obroty max w takim silniku bo jak turbo przestaje działać efektywnie następuje gwałtowny spadek momentu obrotowego.
A co z klekotami ktore sa rozbiegane? Obroty takiego motoru sa zdecydowanie wieksze niz benzyniaka i mieszanka wyoala sie, ale nie do konca i pozostaje sporo dymu. To diesel-a nie mozna rozkrecic powiedzmy do 7-8 tys obrotow? Pewnie sie da, tylko bedzie bardzo dymil a zysk mocy bedzie niewielki czy jak?
Wiesz co by się stało gdyby sterownik który chce ograniczyć obroty , wyłączył by tylko zapłon?? Rozerwało by Ci wydech po puszczeniu padału przyśpieszenia
Ja mam rx 8 r3 i tam jest silnik wirnikowy wiecie ośka 2 rotory i obudowa która robi za cylinder ogólnie konstrukcja prosta jak budowa cepa i tam spokojnie te 9.000 rpm wytrzymuje tylko trzeba uszczelniacze zmieniać
Nagraj o tym czy samochód spala paliwo kiedy wytraca prędkość na biegu. Bo jak hamujemy silnikiem to komputer pokładowy pokazuje spalanie chwilowe 0,0 ,ale czy tak jest naprawde?
CWS T-1 ooo ,to super:) ten temat naprawde wzbudzal spore emocje na niektorych forach. I zdania byly podzielone mniej wiecej pol na pol. Dzieki i czekam z niecierpliwoscia:)
W dieselu silnik sam w sobie sie nie wyrabia z większymi obrotami i tyle, zrób o tym co to sa te siły bezwładności i wogóle bo w książce tego nie mam i w necie trudno o to.
Dobra, to powiedz czemu jest odcięcie zazwyczaj przy 6000 a nie przy 4000 np ?? I czemu nie mógłbym w takim układzie podobno jechać ze stałą prędkością przy np 5000. Czyli nie chce mi się zmienić bieg, i jadę na pierwszym z 4500 obrotami 50km/h, i jak rozumiem nie powinno się nić stać w takim układzie co ?? Mowa o benzyniaku teraz
Gdyż zazwyczaj moc jeszcze rośnie do tych np. 5500 obr/min (w podanym przez Ciebie przypadku). No nie powinno, ale raz że większe zużycie silnika, dwa silnik Ci będzie wył, trzy - zużycie paliwa będzie większe. Poza tym to zależy od warunków drogowych. Jeśli jedziesz cały czas prostą drogą to nie ma sensu utrzymywać takich obrotów. Jeśli jedziesz pod stromą górkę - to już jest większy sens.
NieZnamSie ToSieWypowiem spalanie wybuchowe, występuje przy nadmiarze tlenu w stosunku do paliwa lub przy za wysokim kącie wyprzedzenia zapłonu, zależne od liczby oktanowej paliwa
diesel starego typu moze sie spokojnie krecic nawet do 7tys obr wystarczy w pompie kilka rzeczy delikatnie przerobic. a ogolnie ujmujac to 7.200 obr/min to juz granica spalania ON. ua-cam.com/video/eXUTt2Tg0aU/v-deo.html przyklad!
Mateusz Kuśmierek wiedza to tutaj się nie popisałeś, bo pełny remont silnika w przypadku RX8 wynosi około 12k, a jest on wymagany jeżeli nie dba się o silnik przez wiele tysięcy kilometrów, w moim przypadku nie myślę o remoncie jeszcze do końca tego sezonu,a pod koniec sprawdzę kompresję i pomyślę 😊 co ważne nie zawsze konieczny jest pełen remont silnika często wystarczy zestaw uszczelek za 2,5k i możesz się teraz przyczepić tego że te sumy wcale nie są niskie to prawda, ale czy innych silników też nie trzeba remontować?? Koszty remontu "normalnych" (jak to u Polaków się przyjęło) silników też nie są niskie. Strasznie się rozpisałem, a wydaje mi się że na tym kanale znajdziesz odcinek o silnikach rotacyjnych, jeżeli nie to przepraszam za pomyłkę i nagranie takiego filmu byłoby świetnym sposobem na wyprowadzenie z błędu wielu nieznających się na silnikach Wankla.
Eryk Kowalczyk czej czej cos mi sie pomylilo. Chodzilo mi o to ze co 100tys km wydajesz 12k zl na remont - jezeli dobrze pamietam ze to byl remont co 100k
Dlaczego 9549 skąd to się bierze ??
Przemcio Przemcio dobre pytanie tez mnie to interesuje
Jest to stała, która potrzebna jest do przeliczenia wyniku na kilowaty (kW). Wynika ona z zamiany jednostek i przekształceń wzorów. Dokładnie ta wartość bierze się z działania: (60*1000) / 2π .
A skąd to działanie? Trochę obliczeń:
Moment obrotowy mamy w niutonometrach [Nm], prędkość obrotową w obrotach na minute [obr/min albo 2π/60] a stałą 9549 w radianach na sekundę [rad/s albo 1/s]. Czyli podstawiając do wzoru np: (400 Nm * 3500 2π/60) / 9549 1/s = 1 400 000 [Nm*s*2π / 60]. Po podstawieniu za π=3,14 oraz podzieleniu przez 60, otrzymujemy = 146533,3 [W]. Aby otrzymać wynik w [kW], dzielimy przez 1000 i wychodzi nam 147 kW :)
Generalnie ta wartość jest po to, żeby nam się łatwiej liczyło i żeby wynik wyszedł od razu w [kW]. Mam nadzieję, że odpowiedź wyczerpująca :D
Ciekawostka: Jeśli mielibyśmy podanym moment obrotowy w [ft-lb] to należałoby podzielić przez stałą 5252.
Wszystko fajnie ale wyniki z tego wzoru trzeba brać orientacyjnie, wynika to z modyfikacji w silnikach np dwusuwowy wolnoobrotowy długoskokowy silnik okrętowy jest tak zbudowany i wyregulowany że moment obrotowy rośnie mu do trzeciej potęgi względem obrotów wału po to aby śruba okrętowa go nie zadławiła.Ciekawsze są przyspieszenia w układzie korbowo-tłokowym np w silniku S21 dochodzą one do 8500 m/s2 dobrym odnośnikiem jest przyspieszenie Ziemskie ;-) co ciekawe do dziś nie opracowano wzoru który by w pełni perfekcyjnie opisał ruch tłoka. We wspomnianym silniku okrętowym robią się np takie numery że woda chłodząca tłok ulega kalwitacji gdy ten zmienia kierunek ruchu :-)
listonoszpat233 Wzoru nie trzeba brać orientacyjnie, moc jest zawsze obliczana z iloczynu moment* prędkość obrotowa w radianach, tutaj jest poprostu przekształcone aby można było podstawić w obr/min. Określenie przemieszczeń, prędkości i przyspieszeń jest dość dokładnie opisane wzorami. W googlach 'kinematyka układu korbowego' i pierwsze dwa wyniki wyszukiwania to ładne wyprowadzenia. Można też poszukać w książkach do mechaniki ogólnej lub teorii maszyn. I przy kawitacji literówka się pojawiła.
bemo95 Widzisz przemądrzałe dziecko googla o tym co tu pisałem to wiem od Profesora który wcześniej pracował w Zakładach Cegielskiego.Chłop z nie jednego pieca jadł chleb i wiedział co mówi tak że ty i ten twój Larry i Siergiej to butów nie jesteście władni mu czyścić a co dopiero dyskutować o poważnych tematach ..;-)
Dzięki za napisanie o tym błędzie z wykresem. Teraz jest OK :)
Super. Szkoda że trochę krótko. Jak zwykle 😏☺️
Atatatatatatata
Swoją drogą ciekawy odcinek. Fajnie wytłumaczone o ile ma się trochę pojęcia co to bezwładność i moment obrotowy :)
az smutne ze masz tak malo subow a taki kretyn rafatus ma od ch*ja. powodzenia w rozwijaniu kanału bo ma potencjał :-)
Dzięki za miłe słowa, niestety to tak często jest że do filmów niskiego sortu ciągnie najwięcej ludzi :P
Kocham te żarty :D
Bardzo dobry materiał :)
Wewnętrzny inżynier się odzywa:P
Wzrost obrotów dwukrotnie zwiększa tarcie czterokrotne. W czystej teorii z termodynamiki najwięcej uzyskamy z silnika w momencie otwarcia przepustnicy na 100% i niskich obrotach ale kłóci się to z mocą, która zależy od obrotów. Dlatego niektóre wozy np Mercedes na 6 biegu jadą 120 km/h przy prawie pełnej przepustnicy i 1200 obr/min i spalają śmiesznie mało paliwa, gdyż jest to z termodynamiki najbardziej opłacalne, a mając zmienne fazy rozrządu, dolotu, wtrysk, ECU łatwo to wysterować. Za to w mieście nie da rady tak zrobić, więc pracuje tam normalnie na innej mapie i innych przekrojach kanałów w kolektorach:)
PS Diesel się nie dławi i nie ma za mało czasu na spalenie mieszanki. Po prostu trzeba go wówczas robić inaczej, pod sport bardziej jak do ekonomicznej jazdy, a benzyna i tak ma przewagę w obrotach, w osiąganych przeciążeniach i potencjale sportowym. Wszak zawsze lepiej kręcić do 20k i mieć małe tłoczki jak mieć diesla robiącego to ledwo na 10k mający potworne siły bezwładności:)
Jak zwykle fajny materiał, reszta tutaj opisana dla ciekawskich i szukających więcej wiedzy XD
Kozacko tłumaczysz, leci sub
Dzięki!
Fajny material oby takich bylo więcej
Maksymalną prędkość obrotową dla danego silnika determinuje przede wszystkim wał korbowy. Wszystko to o czym mowa w filmie jest to tak zwany osprzęt który jest dostosowywany do konkretnego układu Tłokowo korbowego. Osprzętem można też nazwać tłok, korbowód, sworzeń tłoka. I na tym że sworzniu należy się chwilę zatrzymać ponieważ w języku konstruktorów jest to ,,element wyważająco-ustalający dla układu przekazywania pierwszego stopnia,, (czyli układu tłokowo-karbowego). Bardzo często i gęsto w silnikach stosuje się sworznie o określonej wadze i wytrzymałości, ściśle dostosowanej pod cały układ. I bardzo często parametry tego sworznia determinują całą charakterystykę silnika.
Wał korbowy na skutek powiększania się prędkości obrotowej silnika zaczyna się deformować aż do wartości krytycznych podyktowanych rodzajem materiału i technologii w której został wykonany, wał korbowy pomimo swojej masywnej konstrukcji jest jest elementem bardzo wrażliwym, nie tolerującym nadmiernej eksploatacji w postaci tarcia, sił odśrodkowych i temperatury. Mówiąc krótko gdyby usunąć odcięcie obrotów z elektroniki silnika i zmienić wyrównoważenia całego układu doszłoby do pęknięcia wału korbowego a dalej do eksplozji silnika.
Silniki wyczynowe tak naprawdę trochę omijają to wszystko. W tych silnikach duże moce uzyskuje się poprzez prędkość obrotową i jednostkowe załadowanie cylindra mieszanką stechiometryczną o odpowiedniej wartości, przy użyciu odpowiedniego wysokooktanowego paliwa. Tak więc silniki wyczynowe a silniki do normalnej eksploatacji to są dwa różne światy i dwie różne tablice Mendelejewa, że o kosztach nawet nie wspomnę. Tyle. Pozdro.
Niby 3 lata temu ale mam pytanie i chciałbym odpowiedz :D. 4:31 zastanawia mnie co gdy diesel się rozbiegnie czy też wtedy nie przekracza tych 5tys obrotów czy kręci się wyżej do póki nie padnie
@CWS T-1 kręć więcej myślę że w przeciągu roku będziesz miał ponad 100tyś subów ale musisz kręcić częściej ! Życzę Ci jak najlepiej ! Pozdrowienia z Białegostoku :)
Dziękuje bardzo, oby tak było :)
Pozdrawiam z Wejherowa!
W przypadku silników Diesla prędkość obrotowa jest ograniczona również, przez same wtryski. Powyżej pewnej wartości obrotowej nie nadążają one z wtryskiem odpowiedniej ilości paliwa.
Świetne Filmiki masz sporo wiedzy nie przejmuj sie kamera HD lepsze tło i bedzie profesionalnie :)
powodzenia
Dzięki !
PS: Kamera nagrywa w Full HD :)
Super ciekawy kanał !
Dziękuje :)
Oświecasz nasz wiedzą, ale twoja kamera daje znak że powinieneś oświecić światłem również swoje lico. :p
Tak wiem - z miejscem w pokoju jednak trochę średnio, tego dnia niestety było pochmurno i deszczowo (dlatego tak ciemno wyszło) :P
świetny materiał !
Dzięki!
Mam uwage co do tego co powiedziałes w 4:50. Skoro jest brak czasu na spalenie to czemu w silnikach benzynowych o obrotach przekraczających grubo 10 000 rpm, ta mieszanka spala sie i nie występuje spadek mocy??
Szkoda, że to co powiedzialeś było tylko efektem pewnych okoliczności, a nie wyjasniłeś o co chodzi.
W silniku o zapłonie samoczynnym spalanie przebiega gwałtowniej - szybciej. Teoretycznie mógłby on osiągać wyższe predkosci obrotowe niż jednostka o zapłonie iskrowym.
Wiąże się to z tym, iż (w przybliżeniu) cała mieszanka spala się jednocześnie. To "dławienie", jak to ująłeś, jest spowodowane brakiem czasu do optymalnego wymieszania się paliwa z powietrzem, a przez to spalanie nie jest przeprowadzone w optymalnych warunkach - Występują miejscowe niedobory tlenu, a to z kolei powoduje, że mieszanka nie spala sie jednocześnie całą objetością i nie spala sie optymalnie - przez to krzywa mocy spada tak gwałtownie pod koniec zakresu obrotowego diesla.
GROM w których silnikach benzynowych obroty grubo przekraczają 10k?
F1?
Rozumiem gdybyś zapytał o 20 000rpm, ale 10 000 rpm przekracza pierwszy lepszy motocykl scigacz. Odpal sobie onboard np. z Kawasaki ZX 10R...
GROM Powodzeni z 20k obrotów
Takich nawet w F1 nie ma Wiec pytanie o jakieś 3 modele motocykli byłoby głupie.
I silniki w motocyklach są inaczej budowane.
Maja mniej Nm bo nie potrzebują tego dużo, wystarczy by ruszyć lekki pojazd.
Ale samochód który jest ciężki, czasem dwutonowy potrzebuje silnika który ma nie tylko dużo KM ale tez Nm.
Wiec bezpośrednie mieszanie tych dwóch rodzajów silników nie ma sensu.
Wsadzanie ich do jednej kategori. Motocykl nie utrzymałby silnika samochodowego, jest za duży(Ehh zaraz usłyszę ze jakiś się zmieści) a silnik z motocykla nie napędzi samochodu poza maluchem, XL Sport i smartem
GROM Tak Wiec wracając
Pokaz mi 10 seryjnie produkowanych silników do samochodów osobowych które przekraczają 10k obrotów
Jak nie rozumiesz jakiejś wypowiedzi, to wystarczy zapytać o co w niej chodzi osoby mądrzejszej która to napisała. Znajdywanie jedynego fragmentu jaki rozumiesz i czepianie się go, tylko pokazuje nikły poziom twojej kultury jak i wiedzy. W tej wypowiedzi chodzi o to że czas jaki masz na wymieszanie mieszanki paliwowo-powietrznej przy wyższych obrotach jest nie wystarczający i przez to właśnie zaczyna opadać wykres. Mam nadzieję że zrozumiesz
Pozdrawiam
Fajne
4:28 Chyba że to są chińskie silniki motocyklowe rodzaju FMB lub FMI które zrobione są z gównolitu bądź ryżu i po paru tyś km kompresja spada prawie o połowę.
jak po odblokowaniu te pięćdziesiątki wkręcają się na 11tys. obrotów to nic dziwnego że szybko się zużywają. a standardowo ogranicznik jest do jakichś 8k obrotów
Dzięki,nie wiedziałem ;)
We współczesnych samochodach do ograniczania obrotów nie stosuje się odcięcia zapłonu, bo podawane paliwo zabiłoby katalizator. Teraz nawet ciężko spotkać odcięcie wtrysku po prostu elektronicznie sterowana przepustnica przymyka się że obroty stoją w miejscu bez dudududu.
Zgadza się! Ale z kolei jakbym o tym nie wspomniał, to ktoś inny by napisał że "nie wspomniałeś o tym że kiedyś używało się odcięcia zapłonu..." :)
A czy mógłbyś opowiedzieć negatywnych skutkach jazdy na zbyt niskich obrotach? Moto znawca już opisał problem, ale bardzo pobieżnie i dla laików a Ty potrafisz wyjaśnić sprawę konkretnie i podeprzeć się fizyką w tym co wyjaśniasz. A proszę o Twoje nagranie z tego względu, że nieraz jak jadę z kimś i widzę jak dusi silnik jadąc na 1400rpm i trudno mi go od tego odwieść dla dobra jego własnego portfela.
Powiedziałeś o elektronicznym limiterze prędkości obrotowej. Moim zdaniem w grę wchodzi także fizyka. Np przy rozbieganiu turbodiesela działa tylko fizyka a jednak obroty nie rosną w nieskończoność.
To co na końcu powiedziałeś o Dieslu, nazywa się zwłoką zapłonu. Ten sam problem dotyczy silników o zapłonie iskrowym.
Fajnie się ogląda. Twórz dalej i nie przejmuj się hejterami. sub i like. Elo.
Czy ekodrajwing jest zdrowy dla silnika? Czy ogólnie jazda na niskich obrotach jest zdrowa (bez mocnego dociskania gazu)? Odpowiedź (ewentualnie) uzasadnij :)
Bartłomiej Garbiec przy niskich prędkościach obrotowych silnika na układ napędowy przenoszone są większe pulsacje momentu obrotowego, co może powodować przyspieszone zużycie elementów przeniesienia napędu. W konstrukcjach starszych silników chodziło również o niskie ciśnienie oleju przy niskich prędkościach obrotowych i ryzyko zacierania panewek wałków.
Pomysł na filmik:
Po co koło zamachowe i czy podczas jazdy by było ono zbędne bo masa sama pędzącego pojazdu sama by podtrzymywała pracę silnika.
Silnik nisko skokowy vs wysoko skokowy o tej samej pojemności. Który zapewni większe obroty a który większy moment lub moc.
Kompresor vs Turbo
Wysoki moment obrotowy czy więcej mocy w zależności od pracy(uwzględnij samochody sportowe).
I co według mnie najważniejsze pojedynek z silnikami o wale korbowym płaskim i krzyżowym, który zapewnia większą moc a który moment i dlaczego.
Dlaczego aby zwiększyć moc w silnikach V nie jest zapalana mieszanka np. w obu cylindrach na raz a tylko po kolei(uwzględniając specjalnie przygotowany wał korbowy co na to by pozwalał). Takie rozwiązanie mogło by zapewnić o 100% więcej mocy, bo w końcu dwa cylindry generują taką samą moc x2 w tym samym czasie.
Dzięki za mini listę pomysłów :)
BraDom koło zamachowe służy wyrównoważeniu pracy silnika.
Ja o tym wiem, lecz to są propozycje na odcinek.
A nie zczaiłem ;)
Zrób film o tym co to jest wykres indykatorowy silnika spalinowego i z czego wynika wyższa sprawność silnika o zapłonie samoczynnym względem silnika o zapłonie iskrowym. Na koniec cykl atkinsona łączący dwa poprzednie.
Dodane do listy.
1:16 ŁU TU TU!!!
Tak racja zgadzam się. Natomiast jeśli odcinka jest przy 6500rpm to nic złego się nie stanie jeśli użyjemy czerwonego pola. Nie mówię żeby jeździł na dwujce 100kmh. Ale poto jest odcinka żeby się właśnie nic nie stało.
Racja, nic się nie stanie tylko drastycznie skracasz żywotność silnika i pośrednich części. Golfa 3 za 500 zł można tak katować bo co miesiąc nowy :P
Jak wymieniasz olej silnikowy i stosujesz dobry to pochodzi dość długo
Skąd się wzięła nazwa twojego programu. Masz cos wspólnego z tym cwst 1 którego odrestaurowali w Warszawie?
Polecam zajrzeć na pierwsze filmy tego kanału ;)
W razie czego daje przykładowy link: ua-cam.com/video/Ibx-Dn0Ch7k/v-deo.html
To może jak są skonstruowane deasle, które rozkręcają się do np.: 7000 obr/min? Widziałem taki silnik (deasel, 7000 rpm) w motocyklu bodajże Kawasaki. Silnik nazywa się HDT M1030M1. Co Ci japońce mają w głowach wymyślając takie nazwy... (i mój nick XD)
To może Ty z konstruowałeś ten silnik, co ? :D
Niestety nie, wtedy bym nie pytał XD
Mam uwagę dotyczącą filmu... ZE W KOŃCU JEST 😂😃😃 POZDRAWIAM
Ale to chyba dobrze, prawda ? :)
CWS T-1 bardzo dobrze 😃 choć subskrybuje też inne duże kanały motoryzacyjne, ten jest moim zdaniem jednym z lepszych bo skupiasz się na dość istotnych tematach nie zawsze obszernych za to wyczerpujesz go całkowicie 😃 5/5 no i lubię jak opowiadasz :)
Ostatnio się zastanawiałem, czemu do motorów wkłada się silniki wysoko obrotowe. Widziałem samochody z przeszczepem takich silników i fajnie jeździły. Czy ma to związek z pojemnościami? Może z małą masą motocykli? Reasumując. Nie do końca rozumiem czemu w motocyklu taki silnik ma sens, a w samochodzie nie.
Ry2y Ponieważ silniki te mają bardzo mały moment obrotowy. I aby uzyskać dostateczną moc, musi się taki silnik zakręcić do tych 15-20k obrotów na minutę. Przynajmniej mi się tak wydaje.
Ry2y bez problemu znajdziesz filmik gdzie lancer evo chyba IX albo VIII ryje na ponad 11K rpm. I tez ma mocy od uja pana :) kwestia dobrania komponentow do silnika. Co do moto to jak na moje gdyby motor krecil sie tylko do 8k rpm to ile by sie rozpedzil na skrzyni biegow ktora ma zamontowana? Niewiele. "Wydluzac" biegi? Ok mozna ale pozegnaj sie z porzadnym przyspieszeniem. Lepsze krotkie biegi ale zeby je silnik wyzej rozkrecal z wyzsza moca, sprawdz przebieg krzywych mocy i momentu np. W r1
Z moto nigdy nie miałem większej styczności oprócz podziwiania. Nie znam się na nich w ogóle. Dlatego mnie ten temat zaciekawił. Samochody sobie przerabiałem mechanicznie, ale nigdy mi nie wpadło do głowy żeby starać cię ponieść bardzo znacząco rpm. Chyba Hondy jako samochody zawsze miały bardzo wysokie obroty. Ale ogólnie nie ma trendu w tym kierunku. A zwiększenie rpm wg wzoru, to najprostszy sposób zwiększenia mocy.
Ry2y ogolnie japonczyki to wysokoobrotowe silniki
Warto zaznaczyć że z tym zwiększeniem max. obrotów, aby zwiększyć moc to też tak nie do końca, bo gdy moment obrotowy Ci będzie mocno leciał w dół to przez to - moc i tak będzie leciała w dół :)
Spoko materiał :D
Zwrócę tylko uwagę że w Formule 1 już niestety dawno bolidy nie kręcą tych 20000 obrotów na minutę gdyż w użyciu są teraz V6
Zgadza się :) Teraz bodajże kręcą się do 15 000 obrotów na minute.
1:13 Jebłem xDDDD *Tak popularnie zwane...* XDD
Opowiedziałbyś coś o zasadzie działania silników z cyklem Atkinsona vs. Otto oraz ostatnie dokonanie Mazdy tzw. wysokoprężna benzyna?
To jest myśl - dodam na listę.
Łututu :) !
Musisz też brać pod uwagę dwusuwy które nie mają odcięcia poprzez brak zaworów itp
Czy mógłbyś wytłumaczyć jak to jest z silnikami dwusuwowymi?
Jak to jest że jedne silniki (w ścigaczach) są wysoko obrotowe A w innych o takiej samej pojemności już nie???
Bo są nisko skokowe o dużej powierzchni tloka. Po prostu od poczatku sa projektowane pod konkretna moc, spalanie idzie na 10 plan. W osobowce ma byc prosto, tanio i ekonomicznie, moc to efekt "uboczny"
Jak nazywa się odcinanie obrotów poprzez zatrzymanie obrotów w miejscu np. przy 7tysiacach a tych w których oscyluje się między jakąś wartością i słychać charakterystyczne "łutu tu"?
Mozliwe ze wal korbowy mi stuka czy to cos innego przy hamowaniu i podjazdach?
A ja mam pytanie odnośnie skrzyni biegów... A mianowicie, dlaczego jadąc na biegu wstecznym skrzynia "jęczy"?
WKurweŚmiesznyMarian bo koło zębate wstecznego ma kłowe zęby i wyje
💙
Polać mu ! :)
Siema.
Proszę o podpowiedź.
Auto passat 1.6 b5 pb. Jakie zalecasz max obroty dla tego auta z przebiegiem 320k ?
Sprężanie ma na każdym 14 atm.
Przy 5 k obr mam 140 kmh
Więcej już nie warto kręcić?
Martin Hhh też mnie to ciekawi
omenzi widzę że nie zrozumiałeś filmiku.- proste że nie wiesz. W filmie są omawiane obroty silnika jest również moment. Więc jeżeli ruszymy głową pojawi się pytanie do autora jakie on wg swojej opinii zaleca obroty i czy warto kręcić - proste
omenzi i zajebisice opisałes. Jak kogoś coś dotknie to potrafi. Wali mnie postrzeganie paska czy do kartofli czy nie . Dla mnie ma jeździć i tyle .
Dzięki i siema 👊
No nie wspomniałeś jeszcze o tym, że w silnikach turbo moc maksymalna jest uzyskiwania wcześniej to też trzeba zmniejszać obroty max w takim silniku bo jak turbo przestaje działać efektywnie następuje gwałtowny spadek momentu obrotowego.
Mam pytanie można dokręcić silnik
Tak się pytam tego powodu że mam silnik 1.5l można dokręcić to 2.5l ?
A co z klekotami ktore sa rozbiegane? Obroty takiego motoru sa zdecydowanie wieksze niz benzyniaka i mieszanka wyoala sie, ale nie do konca i pozostaje sporo dymu. To diesel-a nie mozna rozkrecic powiedzmy do 7-8 tys obrotow? Pewnie sie da, tylko bedzie bardzo dymil a zysk mocy bedzie niewielki czy jak?
Wiesz co by się stało gdyby sterownik który chce ograniczyć obroty , wyłączył by tylko zapłon?? Rozerwało by Ci wydech po puszczeniu padału przyśpieszenia
Mądry w chuj film !! Pozdro
valve float jeszcze
Nie bujaj się na lewo i prawo i będzie spoko :D Oby tak dalej
Nie robię tego celowo :)
Wiem wiem, panuj nad tym, zgól wąsa, nie bujaj się i opowiadaj jak opowiadasz ;)
A co z 2t?🤔
2:31 paweł grosz xD drift patriot
ja remontuje silnik co 2 lata :d ale tak to jest przy racecarze :D
A jak są silniki bez przeciw wagi na korbie to co?
Max momentu jest tam gdzie wałek pozwoli , max mocy z resztą też
Ja mam rx 8 r3 i tam jest silnik wirnikowy wiecie ośka 2 rotory i obudowa która robi za cylinder ogólnie konstrukcja prosta jak budowa cepa i tam spokojnie te 9.000 rpm wytrzymuje tylko trzeba uszczelniacze zmieniać
Dobra wiadomość - będzie niedługo o tym odcinek :)
Gdzie ten odcinek? XD
1:10 i tu i tu odcinane jest paliwo
Temat na nastepny filmik:co to jest "czas internetowy"?
A czym jest "czas internetowy" ?
Nagraj o tym czy samochód spala paliwo kiedy wytraca prędkość na biegu. Bo jak hamujemy silnikiem to komputer pokładowy pokazuje spalanie chwilowe 0,0 ,ale czy tak jest naprawde?
Ok, zrobię :)
CWS T-1 ooo ,to super:) ten temat naprawde wzbudzal spore emocje na niektorych forach. I zdania byly podzielone mniej wiecej pol na pol. Dzieki i czekam z niecierpliwoscia:)
W dieselu silnik sam w sobie sie nie wyrabia z większymi obrotami i tyle, zrób o tym co to sa te siły bezwładności i wogóle bo w książce tego nie mam i w necie trudno o to.
Dobra, to powiedz czemu jest odcięcie zazwyczaj przy 6000 a nie przy 4000 np ?? I czemu nie mógłbym w takim układzie podobno jechać ze stałą prędkością przy np 5000. Czyli nie chce mi się zmienić bieg, i jadę na pierwszym z 4500 obrotami 50km/h, i jak rozumiem nie powinno się nić stać w takim układzie co ?? Mowa o benzyniaku teraz
Gdyż zazwyczaj moc jeszcze rośnie do tych np. 5500 obr/min (w podanym przez Ciebie przypadku). No nie powinno, ale raz że większe zużycie silnika, dwa silnik Ci będzie wył, trzy - zużycie paliwa będzie większe. Poza tym to zależy od warunków drogowych. Jeśli jedziesz cały czas prostą drogą to nie ma sensu utrzymywać takich obrotów. Jeśli jedziesz pod stromą górkę - to już jest większy sens.
Uwielbiam to bmw która czarnym węglem dyszy i jak jej rura wydechowa przeżywa trzęsienie ziemi.
co to jest spalanie stukowe?
Dopisane do listy - dzięki :)
NieZnamSie ToSieWypowiem spalanie wybuchowe, występuje przy nadmiarze tlenu w stosunku do paliwa lub przy za wysokim kącie wyprzedzenia zapłonu, zależne od liczby oktanowej paliwa
Takumi kręcił AE86 do 12k obrotów i nic się nie stało
A nie, czekaj :>
skąd to wiesz???
Dostałem objawienia :) A tak na serio, to czytam o danym temacie.
Stary skąd masz taką wiedzę ? Pojęcie masz naprawdę
Internet to kopalnia wiedzy - dużo czytam na temat przed stworzeniem takiego odcinka.
zapomniałeś dodać że silnik na zbyt wysokich obrotach może się przegrzewać
Dlaczego obroty silnika są ograniczone? Fizyki Pan nie oszukasz!
diesel starego typu moze sie spokojnie krecic nawet do 7tys obr wystarczy w pompie kilka rzeczy delikatnie przerobic.
a ogolnie ujmujac to 7.200 obr/min to juz granica spalania ON.
ua-cam.com/video/eXUTt2Tg0aU/v-deo.html przyklad!
Jak to nie 10k? :D vtec to co? xD
Gówno
A ja tam kręcę do 10k hyhyhy (silnik rotacyjny)
Eryk Kowalczyk hyhy po 100k remont gratulacje
Mateusz Kuśmierek wiedza to tutaj się nie popisałeś, bo pełny remont silnika w przypadku RX8 wynosi około 12k, a jest on wymagany jeżeli nie dba się o silnik przez wiele tysięcy kilometrów, w moim przypadku nie myślę o remoncie jeszcze do końca tego sezonu,a pod koniec sprawdzę kompresję i pomyślę 😊 co ważne nie zawsze konieczny jest pełen remont silnika często wystarczy zestaw uszczelek za 2,5k i możesz się teraz przyczepić tego że te sumy wcale nie są niskie to prawda, ale czy innych silników też nie trzeba remontować?? Koszty remontu "normalnych" (jak to u Polaków się przyjęło) silników też nie są niskie. Strasznie się rozpisałem, a wydaje mi się że na tym kanale znajdziesz odcinek o silnikach rotacyjnych, jeżeli nie to przepraszam za pomyłkę i nagranie takiego filmu byłoby świetnym sposobem na wyprowadzenie z błędu wielu nieznających się na silnikach Wankla.
Mateusz Kuśmierek dodam że w cenie 12k zł jest już wliczona robocizna w wyspecjalizowanym warsztacie
Eryk Kowalczyk czej czej cos mi sie pomylilo. Chodzilo mi o to ze co 100tys km wydajesz 12k zl na remont - jezeli dobrze pamietam ze to byl remont co 100k
Mateusz Kuśmierek a dobra to źle zrozumiałem to prawda średnio co 100-140 k km
dlaczego diesel nie ma odcięcia zapłonu?
I ten wąsik 😂
spoko film ale wkurza odbicie okien w twoich okularach ! zmień to kolego ;)
Póki co, nie bardzo jest jak :/
Zamuruj okna xd
ATATATATATATATATATATA!!!!
Was tez denerwuje ten odblask w okularach raz w prawym szkle raz w lewym??? 😅
Nie :)
W sumie wiedzą to raz ale szczegółowa wiedza
polski engineerig explained
Podoba mi się Twój tok myślenia - tylko brakuje mi białej tablicy :)
Zawsze możesz kręcić filmy w garażu z S2000 w tle!
Wszystko fajnie, tylko brakuje mi jeszcze S2000 :(
większość nieprawda.
Kle kle kle kle kle kle kle kle...
Dostaje w pi****
a silnik wankla to co xD
spoko materiał ale naucz się cholera wymawiać "ą"! Wszędzie tylko "om"...
Serio trzeba było o czymś oczywistym film robić?
Jak widać nie jest to takie oczywiste.