Zaproszenie w PJM na spotkanie z Anną Goc, autorką książki Głusza

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024
  • Mediateka we Wrocławiu i Fundacja Katarynka zapraszają na spotkanie z Anną Goc wokół jej książki „Głusza”. Anna Goc przez kilka lat słuchała historii G/głuchych - dzieci, seniorów, młodych ludzi z wielkich miast i małych miasteczek. W swoim reportażu oddaje im głos, a czytelników zabiera w podróż po Głuszy.
    Nie będzie to lekka podróż. To poruszająca, wstrząsająca i mocna relacja. O Polakach, którym przez lata nie dawano prawa do wyrażania się we własnym języku, ani do komunikacji między sobą. To książka bardzo ważna dla wszystkich tych, którzy są uważni i wrażliwi na różnorodność oraz dążą do tego, by każdy mógł żyć w Polsce na równych zasadach. Wierzymy, że dla Państwa to tak zwana ”lektura obowiązkowa”.
    Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
    Podczas spotkania usłyszymy także fragmenty książki.
    O książce:
    Nie ma większej samotności niż życie w tłumie ludzi, z którymi nie można się porozumieć.
    Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne?
    Słyszący często pytają: ale chyba głusi mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie - nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku - dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?
    „Słyszaki” - mówią czasem głusi o słyszących.
    - Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi - mówi jeden z bohaterów Głuszy. - Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni.
    Wychowawca z internatu dla głuchych dzieci bił je i znęcał się nad nimi psychicznie. Głucha kobieta miga, że wychowankowie nie mogli o tym nikomu powiedzieć, bo większość z nich nie potrafiła mówić, a ich matki nie nauczyły się języka migowego.
    Głucha kobieta w ciąży trafiła do szpitala, ale nikt nie wezwał tłumacza. Jej syn, uczeń podstawówki, który umiał migać, musiał przekazać matce, że noworodka nie udało się uratować.
    W czasie pandemii głucha matka zobaczyła, że nauczycielka ze szkoły dla głuchych mówi do jej syna podczas lekcji online. „Dlaczego ona to robi? - zastanawiała się. - Przecież on nic nie słyszy”.
    Projekt Literatura dla Wszystkich. Spotkania z książką mówioną jest organizowany w ramach programu rządowego Promocja Literatury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
    DATA WYDARZENIA: 05.12.2022
    GODZINA: 17:00
    ADRES:
    Filia nr 58, MEDIATEKA
    Plac Teatralny 5
    50-051 Wrocław
    ➡️ WWW: biblioteka.wro...
    ➡️ Odwiedź nas na Facebooku: bit.ly/3ek8cLu
    ➡️ Odwiedź nas na Instagramie: / mbp_wroclaw

КОМЕНТАРІ •