Mennyi napelem legyen? - 80%-os szabály (szigetüzem)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 жов 2024
  • Sokszor felmerült a kérdés, hogy hány napelemet lehet kötni egy szigetüzemű inverterre. Az alap szabály az, hgoy nem szabad túllépni az inverter egyetlen paraméterét sem. De inkább maradjunk a 80%-os értéken.
    Napelemekkel kapcsolatosan ezeket a csatornákat nézem:
    ‪@tanyacsenol‬ ‪@Mikrosilver‬ ‪@Szepi-muhelye‬ ‪@MikRobi‬ ‪@rajmundzoltanilles7597‬ ‪@nepazarolj‬ ‪@chrisp4028‬
    Kezdő szigetüzemű napelem használók csoportja
    www.facebook.c...
    #napelem #szigetüzem #méretezés

КОМЕНТАРІ • 58

  • @netpay80
    @netpay80 Рік тому +12

    A napelem (PV modul) hőmérséklet függő. A feszültsége hőmérséklet hatására jelentősen képes megváltozni. Az adatlap áttanulmányozásakor fel van tüntetve az üresjárati feszültsége (Uoc vagy Voc), rövidzárási árama (Isc), munkaponti feszültsége (Ump vagy Vmp), a munkaponti árama (Imp). Valamint a videóban is említett hőmérséklet érzékenység vagy is Hőmérsékleti együttható (Temperature Rating STC). A Voc/Isc - Vmp/Imp az STC értékre vonatkozik. Az STC a laborkörülmények közt mért érték ami minden esetben 1000W/m2 besugárzás mellett T=25°C PV modul/környezeti hőmérséklet mellett mért érték.
    A PV modul feszültsége a hőmérséklet változásával fordítottan arányos. Vagy is ha a modul hőmérséklete emelkedik, a leadott feszültség csökken. Ha a modul hőmérséklete csökken, akkor a feszültség növekszik.
    Egy egyszerü péla.
    A modul értékei: Voc= 39V Isc=12A Vmp=31V Imp=11A . A hőmérsékleti együttható: TIsc=0,05%/°C, TVoc=-0,3%/°C
    A nyáron a modul hőmérséklete a T1=75°C. A modul feszültsége ez esetben (((TVoc*(T1-T))/100)+1)*Voc=(((-0,3*(75-25))/100)+1)*39=33,15V
    A modul hőmérséklete télen T1= -25°C A modul feszültsége ez esetben (((-0,3*(-25-25))/100)+1)*39=44,85V

  • @zsooo65
    @zsooo65 Рік тому +1

    Köszönöm szépen az újabb hasznos ismeretterjesztő videót, bizony jó erre odafigyelni a tervezéskor.

  • @makoado6010
    @makoado6010 Рік тому +5

    a valóságban 120-140%-os napelem túlkméretezést ajánlanak. mivel az invertenke mindegy, nem tud több áramot felvenni, de ha kevesebb a napfény akkor is ki tudják az invertert szolgálni a napelemek.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому +1

      Visszatápláló rendszereknél ez igaz lehet, de a szigetüzemű rendszereknél ezek az inverterek nem támogatják a túltáblázást.

    • @andras6592
      @andras6592 Рік тому

      Nekem 5kW SV II-es van, a tiednek egy régebbi változata, 6,4 kW napelem van rajta. Igyekszem nem túlterhelni, de időnkét megesik. A hálózattal együtt már volt rajta 7,8kW is és bírta, igaz úgy dolgoztak a ventilátorok, hogy majdnem leszökött a falról (kis túlzással). Ezt a terhelés rövid ideig volt, elég hamar észrevettem, hogy a feleségem bekapcsolta a kályhát 2,5 fűtőszállal.
      Akiknek baja esett ezekkel az inverterekkel, azok 8 kw felett terhelték meg, és akkor is annyi történt, hogy megment a softverjük. Ez a sorozat nagyon szívós, gyakorlatilag vissza is lehet vele táplálni, megcsinálták őket rendesen.
      Én 1 és 1/2 éve müködtetem, gyakran 4,5-5,2 kW termeléssel, nagyon jól bírja.
      Inkább az OFF-Grid inverterekre érvényes az amit itt hosszan latolgatsz, de a hibridek keményebbre vannak gyártva.

    • @makoado6010
      @makoado6010 Рік тому

      @@andras6592 de hogyan tud tönkremenni?
      több áramot a megengedettnél nem tud kivenni, mert leszabályoz. a napelem feszültsége emitatt nőni fog, de az nem okozhat problémát.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому

      Ez kemény. 😁Én nem lennék ennyire bátor. 😉Különösen mióta egy invertert kicsit már megfüstöltem. 🤣

    • @draskojozsi6261
      @draskojozsi6261 Рік тому

      Az áramot nem az inverter veszi fel, hanem a fogyasztó, vagy a töltendő akku.
      Jelen esetben a különleges körülmények hatására vészesen megemelkedett a napelemektől az inverterre menő termelt feszültség. Ilyenkor be kell kapcsolni valami nagyobb teljesítményű fogyasztót, hogy megterhelje az inverter kimenetét, ami azt eredményezi, hogy a napelemeket megfogja terhelni az inverter, ezáltal leesik a kapocsfeszültségük, elhárul a túlfeszültség veszély.

  • @Mikrosilver
    @Mikrosilver Рік тому +5

    Üdv.
    7:47 😄😆😅 🤣

  • @valantin2007
    @valantin2007 19 днів тому

    Másképp közelíteném meg. Először tegyen fel mindenki egy OLM-03-EU Okos eszközt. Ezzel monitorozza az önfogyasztását egy darabig. Majd amikor a ténylegesen megvannak az időszakos fogyasztási szokásai...majd akkor a rendelkezésére álló monitoring adatokból pontosan látni fogja mire van, mire lesz szüksége. Ennyi. Keressetek rá az eszközre. Az onlinemonitoring terméke

  • @Zoltan74
    @Zoltan74 Рік тому

    Kell adni egy is mesterséges terhelést neki, és azonnal vissza fog esni a feszültség, nem kell félni tőle! Egy kis leleményesség... de persze biztonságosabb, ha jól tervezünk. Viszont második védelmi vonalnak, lehet használni egy terhelést... és nincs gond!

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому

      Volt olyan alkalom, hogy a bojler fűtese ment (1600W 220V-on) és a táblákról 56V jött le, miközben a gyári Voc az 49.1V. Ha mind a 10 tábla sorba lenne kötve ez 560V lenne, 9 tábla esetén pedig 504V. Miközben az inverter limitációja 500V. Vajon mennyi terhelés legyen rajta, hogy nyugodt szívvel hátra lehessen dőlni? Nálam mondjuk nem gond, két 5-ös string van párhuzamosan, az áram limit is jóval magasabb, mint ami így bejöhetne.

  • @alanrosenberg2480
    @alanrosenberg2480 Рік тому

    Ezt a lehetséges túlfeszültséget én úgy oldottam meg-mivel előzőleg mindkét napelem sztringen is magasabb feszültséget mértem-.hogy nyáron sorba vannak kötve,télen pedig párhuzamosan.A teljesítmény nem változik igy nem terhelem túl az invertert.Jelenleg kézi átkapcsolás van a napelemeknél,igaz én csak vizszintesen forgatom.Kiváló videók,csak gratulálni tudok !üdv.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому

      Miért nem hagyod párhuzamosan? (köszi)

    • @alanrosenberg2480
      @alanrosenberg2480 Рік тому

      @@MagadUram Májusig igy marad aztán majd meglátom ,de lehet hogy megfogadom a tanácsod.😎Köszönet a tanulságos videókért,remélem lesz folytatás.üdv.

  •  Рік тому

    Nekem a 100 Voltos inverteren olyan 8X szokott lenni, a 60 Voltos inverteren 3X lesz a napelem oldali feszültség, de teljesítményben is jó vagyok, mindkettőn 480 Watt lehetne és csak 400-400 van. Egyedül az akku oldal kevés, ott a min 400 Ah helyett jelenleg 220 Ah van. :)

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому +1

      Akkunál ne kövesd a 80%-os szabályt. Abból nem baj, ha több van. 😁

  • @laszloblue3611
    @laszloblue3611 11 місяців тому

    Nekem a 41,9V munkaponti, 46V a 25-30m kábel masik végén! (60 éves 220-as 2 eres kábel)

  • @janilab
    @janilab Рік тому

    A napelemek hatásfoka olyan időben amikor nincs már, vagy még nagy meleg ápr, október észrevehető, hogy szépen, olykor napfényben, jó szögbe állítva elérik a gyári max teljesítményt is, némely napelemek kicsivel többet is tudnak. A jól megtervezett, és összerakott invertereknek tartósan tudni kellene azt a teljesítményt amennyit megadnak neki folytonos terhelésnek, nem pillanatnyi értéket. Sajnos sok "olcsó" kínai inverter, amik még jószerivel hosszabb teszteken sem mentek át, de piacra dobták nem tudják, elég egy magasabb feszültség a bemeneti oldalon akksi vagy napelem és tönkremennek. Ez azért van, mert eléggé határon járnak benne a beépített alkatrészek. Persze ahogy jönnek ki az újabb inverterek próbálják a hibákat kijavítani. Én is azt javaslom, hogy ha még van teljesítménybe kapacitás, belefér abba a bejövö pv összteljesítménybe, akkor érdemes párhuzamosan kötni még azonos feszültségű sztringet. A napelemek melegedés hatására főleg áramerősség csökkenése végett feszültségesésben is jelentkezik, ami fogyasztáskor a teljes teljesítmény csökkenést eredményez. A félvezetők melegedése megemelkedett belső ellenálás érték véget az elektronikában mindenhol így működik.

  • @zolierdos12
    @zolierdos12 Рік тому

    Nállunk 10 kw os inverter van, 13kw-nyi napelemmel és ha nagyon süt a nap akkor termel 11 et is.

  • @toml.5860
    @toml.5860 Рік тому +1

    Ezt nem teljesen értem mert az ok hogy a feszültség nem mehet a megadott fölé ez stimmel itt mindig a legnagyobb tábla feszültséggel számolunk és szorzzuk fel ahány táblánk van de az áramnál kell hogy legyen áramkorlát vagyis biztosíték, nálam a tábla maximum áramerőssége rövidzárban 12 amper a nominal 9,5 amper ezért én 10A-s biztosítékot használok napelem oldalon ha az inverter mégis többet akarna beszipkázni akkor ez fog leoldani,nálam csak egy string van de ugyan ez a helyzet 2 vagy 3 (esetleg túlméretezett) sztringnél is csak ott a biztosíték értékét nem lehet nagyobbra méretezni mint amekkora az inverter megengedett bemenő áram értéke, tehát ha pl. 27 amper mehet be az inverterbe maximum ,akkor nem lehet 25A-nál nagyobb biztosítékot beépiteni a napelemes oldalra az inverter elé hiába tud pl 3 string 3x10A-t akkor is kell még egy ami az invertert védi, de ráköthetek én akár 25 kW napelemet csak minek de 120-130%-ra simán méretezhetem azzal baj nem lesz, viszont az inverter be illetve kimenetét kell pontosan biztosítani és persze a fogyasztókat is érdemes úgy méretezni hogy az invertert max 80%-ig terheljük folyamatos üzemben.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому

      Ez szép volt. Tudod, hogy egy mondatot írtál összesen. 😁
      Úgy egészíteném ki, amit mondtál, hogy a megfelelő karakterisztikával rendelkező biztosíték fontos. Azért ne feledjük, hogy egy 25A-es biztosíték nem biztos, hogy 25A-nél fog oldani/olvadni, hacsak nem olyan a karakterisztikája.
      Az inverter terhelését nehéz jól méretezni, különösen, ha van akku is alatta. Mert ráraksz egy 80%-os terhelést, beúszik egy bitang nagy felhő, kicsit elücsörög és a rendszer és jól megszívja az akkut.
      Ha a napelem oldalt túlméretezted, akkor a napsütés visszatértekor az akkut is elkezdi tölteni a rendszer, miközben 80%-on még terhelve van.
      Ekkor fontos a megfelelő karaktersztikával rendelkező biztosíték, hogy megvédje az invertert egy esetleges magas áramtól, mert a rendszer túl lett méretezve. Megvédi és leállt minden.
      Szerintem nem ez a cél, hanem a kiszámítható működés, amit egy "alulméretezéssel" lehet elérni.
      Ha több termelésre van szükség, akkor inkább nagyobb rendszer a megoldás, nem a "túltáblázás".

    • @toml.5860
      @toml.5860 Рік тому +1

      @@MagadUram igen láttam... 😁De arra is van megoldás bár sokan fáznak tőle, akartam is írni a tisztán rezisztív tehát csak ohmikus fogyasztókat én direktbe dc-vel taplálom,nálam a bojler így működik. Úgy méreteztem a stringet hogy 260-230v körül mozog (nyitva és terhelve 2kw körül ) csak a fűtőszálat mágneskapcsoló kapcsolja, nem az újfajta közvetlenül a fűtőszálra "csattintható" hőfokszabályzót használom hanem a régebbi vezetékkel csatlakoztatottat és az vezérli a mágneskapcsolót a trükk hogy a fűtőszál oldallal párhuzamosan kell kötni egy 1,5uF-2,2uF 400v kondit ami kiolja a nagy íveket, gyakorlatilag én nem is látok hallok semmit kapcsoláskor.A Szepi felé napkapcsolót használom hozzá így akkor indul mikor megvan a megfelelő mennyiségű beérkező energiá. Ja és mindkét ágat + - meg kell szakítani a mágneskapcsolóval ez fontos!

  • @kissistvan8268
    @kissistvan8268 Рік тому +3

    Mikrobi egyik videójában bemutat egy olyan redszert ami sokkal jobban meg van pakolva mint papíron lehetne. És vígan üzemel.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому

      Nem tudom melyire gondolsz, de volt egy, ahol a tájolással játszottak. Az sokat számít, mert ott nincs túlterhelés.

    • @szabolevente1713
      @szabolevente1713 Рік тому +1

      Helló, én is láttam Mikrobi videóját sőt beszéltem a tulajdonossal is és azt mondta, hogy a volt ne legyen több 80 százaléknál a wat az lehet sokkal több is. Az ő esetében ha jól emlékszem 5 Kw- os invertere rapakolt valamivel több mint 10 Kw napelemet és működik.

    • @netpay80
      @netpay80 Рік тому +1

      Valóban volt egy ilyen videója, de ott 3 párhuzamosan kötött string látható, ahol az áramerősséget növelték meg. Az inverter csak annyi áramot vesz fel amennyit a kimeneten le tud adni.

    • @andras6592
      @andras6592 Рік тому

      @@MagadUram Erről a videóról van szó: ua-cam.com/video/ktpP8ipqyBs/v-deo.html

    • @kissistvan8268
      @kissistvan8268 Рік тому

      @@netpay80 elvileg a megengedettnél nagyobb amper sem tesz jót az inverternek.

  • @protonstudiowien4171
    @protonstudiowien4171 8 місяців тому

    Tiszteletem!
    Először is köszönöm a hasznos infókat. Kérdésem lenne! Adott a balkonra felszerelt 4 db panel. 2x415W ami keletre néz és 2x285W ami délre. Jövő héten érkezik egy Easun SPS 3kW inverter. Szigetüzemhez lesz. 24V 220ah akksival. 80V üresjárati amit elvisel. Mindkét panel fajta hasonló feszültségekkel bír 37,3/32V a kisebb 34,5/30,7V a legnagyobb áram 9,2 a kisebbeknél és 13,8a a nagyoknál. Kérdésem, hogy hogyan jobb kapcsolni a 4 panelt? 4 párhuzam vagy 2soros-2 párhuzam? Mindezt úgy, hogy nyáron is csak 15:30-ig süt a nap mivel ez egy balkon és egy tömbház. Elôre is köszönöm ha valaki tud hasznos ötletet adni!

    • @MagadUram
      @MagadUram  8 місяців тому +1

      Igen. Az egy irányba néző panelek sorba, és úgy párhuzamosan a másik iránnyal. Az invertert nem ismerem, ezeknek van minimum feszültség, ami a napelem irányából kell, akkor kezd el működni a betermelés. Azt el kell érni a két sorba kötött panel feszültségének.

    • @protonstudiowien4171
      @protonstudiowien4171 8 місяців тому

      @@MagadUram köszönöm a gyors valaszt. Elvileg 30-80V ahol az inverter dolgozik. Viszont a leírásban olyant is láttam, hogy 6x200W panel párhuzamban(mint példa). 2sor2párhuzam így kötöm mert bár van mikor a délieket du. nem egyszerre süti a nap de van bennük 3db by Pass dióda. Nagyon kiváncsi vagyok mert eddig “rásegítős” Deye Sun800W volt plusz EPP Smartbox. Ezzel az volt a gond, hogy nappal feltöltötte az akksit de ha lement a nap átkapcsolt és kinyomta a hálózatba 400W-ON ami az akksiban volt.

    • @protonstudiowien4171
      @protonstudiowien4171 8 місяців тому

      @@MagadUram drága Uram! Ha zavarhatlak kicsit. Az adott Inverterrel kapcsolatban: működik, minden hibátlan. USB-n egy Laptop+Watchpower kombóval megy a valós idejű felügyelet és beállítás. A kapható wi-fi modul érdekelne. Magát a metódust ismerem, viszont nem tudom, hogy bármely RS232/lan wi-fi modul jó-e vagy csak amit az Easun árul? Mert elvileg ez csak egy kapcsolódási pont ami egy loaderként van regisztrálva egy szerveren. Előre is köszi

    • @MagadUram
      @MagadUram  8 місяців тому

      @@protonstudiowien4171 Ahogy én tudom, nem minden Wifi modul jó, minden inverterhez. De hogy melyikhez mi kell, azt leginkább a gyártó tudja, nem én.

  • @szabolevente1713
    @szabolevente1713 Рік тому

    Helló tetszett a videó, elgondolkodtató. Bevallom én is felül méretezett a napelem oldalt. Az inverterem 5.6 kw-os és 500 V számoltam rá 2 sztringet fejenként 8 napelem mert elég rossz a tankolás. Így az inverter kapna 400 V - ot és 7360 wat- ot ami sose lesz a tankolás miatt. Mit gondolsz sok lesz ?
    Még valami, mi a helyzet a foldelesel erről is kéne infó vagy videó.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому

      Földelés az nálam megvan, a napelemeknél le van ütve egy földelő szonda, ahhoz vannak kikötve. Ebben a videóban van erről szó: ua-cam.com/video/NVMympBWT5A/v-deo.html
      A kérdésedre nem tudok válaszolni, legyen inkább költői kérdés. 😉

  • @laszlomaradics2508
    @laszlomaradics2508 Рік тому

    Csak a varázs szó nem hangzott el úgy hívják a táblák hőmérséklet+ belső ellenállás !! Mindent ő mozgat nem a
    Feszültség meg az áram erősség!

  • @viktorjuhasz3067
    @viktorjuhasz3067 Рік тому

    És túlpanelezés (tél vs. nyár) esetén? Arra milyen szabály vonatkozik? Köszi a videót és a választ.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому +2

      Ez nehéz kérdés, meredeken állnak a panelek nálam. Azt tudom, hogy volt amikor komolyan felment a feszültségük, egész 56 voltig, mindezt terhelve. Ez 9 sorbakötött tábla esetén már több mint 500V. A legtöbb inverter 450-500V-os korláton van. Emellett a legrövidebb napokon bejött 2600W.
      Én azt mondom lehet túltáblázni, de ott figyelni kell és tudni kell beavatkozni, vagyis lekapcsolni táblákat, ha véletlen valami megszaladna, mert bejön egy szép napos idő.
      Viszont a felhős, ködös időben meg nincs az a mennyiség ami elég lenne. 😁

  • @krisztijanbeinstingel9375
    @krisztijanbeinstingel9375 Рік тому

    Tudna valaki segiteni EASUN töltésvezérlőt video hivasban utasitani hogyan alicsambe ? Vadi uj de 5 honapja mar nem mukodik

  • @gaboredes9315
    @gaboredes9315 Рік тому

    Akkor nálam nincs ilyen veszély.... Azt hiszem. (Rated PV Input Voltage (V) 550 (160~800)" Deye 12k, 24db (2*12 sorban) Risen 455W panel.

  • @krisztijanbeinstingel9375
    @krisztijanbeinstingel9375 Рік тому

    Udv. Kellemes karacsonyt. Lehetne kapni valami elerhetoseget ? Ahol hangal lehet komunikalni ?

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому

      Max email, de ott sen ígérem az azonnali választ. Mint mindenkinek nekem is korlátozott az időm. 😊

  • @laszloblue3611
    @laszloblue3611 8 місяців тому

    És visszafelé?
    Hogyan lehet számolni pl fix fogyasztóval? KONA 16A a végleges cél, vagy több de egyenlőre 8A tölteném.

    • @laszloblue3611
      @laszloblue3611 8 місяців тому

      Semmilyen se, 8A sincs. A gyári töltő 6-9-12A. De az autón is van -25, vagy -50%. Szóval 2 napelemmel (~800w) lehet 4,5A tölteni*.
      De ezt erősen fejleszteni kell!
      * akkukból kipotolja

  • @kaposfured
    @kaposfured Рік тому

    koszi a videot, hasznos volt. alatamasztotta amit tapasztaltam.en azt vettem eszre, hogy a 6kWh akkuhoz keves a 4kW-os napelem teljesitmeny amennyiben kodos vagy felhos az ido. ilyenkor akar a 2x 3x-os mennyisegu napelem is lehetne parhuzamosan. maskor viszont hideg de napos idoben a 10db 400W-os napelem sorosan kotve boven elegendo, es maximum terhelesen mukodteti az invertert. az inverterem max 450V fesz, a napelem uresjaratbannpedig 4x 41V, tehat 410V. ezert plussz egy napelem mar nem kerulhet bele. a kerdesem viszont az, hogy parhuzamosan megduplazhatom e? hiszen akkor csak az amper novekedik, azt birna? easun isolar smr II 5.5kW inverterem van, es sajnos sehol nem talalom mekkora aramot bir maximum.

    • @MagadUram
      @MagadUram  Рік тому +1

      Emlékeim szerint az 18 vagy 20A-t tud. Nincs benne a könyvében? Ha a rövidzárlati áram kétszerese nem éri el ennek az értéknek a 80%-át, akkor bátran rá lehet kötni párhuzamosan, de ha igen, akkor csak úgy, hogy legyen ott egy biztosíték, ami védi az invertert. Ugyanis az inverteren belül nincs védelem túl nagy áramra.

    • @kaposfured
      @kaposfured Рік тому

      @@MagadUram koszonom, jelenleg 20Amperes biztositekom van a napelembol jovo agon. a risen solar napelem adatlapja szerint 12.34Amper a maximum amit tud, igy ha parhuzamositom akkor 24Amper folott lennenk. ezt mar tuti nem szeretne az inverter. viszont adtak az inverterhez parhuzamosito adatkabeleket, es lehet erdemes lenne vennem meg egyet belole, parhuzamba kotni, es mivel lesz meg egy ugyan ilyen Li-Ion 460cellas akkupakkom, azt is ratenni, es ujabb 10db soros 400Wattos napelemet beujitanom, tehat a komplett rendszert megduplaznom. mivel igy egy agra termelnek be, osszekommunikalnak, igy a terheles is eloszlik, mind napelem mind akku, mind inverter oldalon.