Szia! Tudom hogy nem az az ország, de érdekesség képpen! Bizonyos országokban, 1fázison 100-200A a bejövő olvadó és utánna vannak a kis megszakittók! (6-16-32-45A méretekben. 6A 3-4helyisé világítása, 16A 1-2helyiség konektora, 32A 2-4helység konektora, sütő és hasonlók külön kábelen, 45A az átfolyós zuha és hasonlók) Szép napot!
Üdvözlet! Előre bocsátom, hogy nem olvastam a szabványt, de találtam néhány szakmai cikket, amelyek hivatkoznak rá. Ezekből én azt szűrtem le, hogy ez a 2,5 kVA csak a visszatáplálós rendszerekre vonatkozik. Az EON honlapján eget verő csúsztatás olvasható a szigetüzemű rendszerekről: „Szigetüzemre alkalmas termelő berendezés Kétfélre rendszer létezik: • Inverteres rendszer: tárolókapacitással (akkumulátortelep), speciális szigetüzemre alkalmas inverterrel felépített rendszer, amely a közcélú hálózaton bekövetkező áramkimaradás esetén a közcélú hálózatról lekapcsolódik, és az akkumulátortelepből - annak kapacitásáig - biztosítja a felhasználó villamos berendezéseinek működéséhez szükséges energiát. Az áramkimaradás megszűnése után visszaáll közcélú hálózati táplálásra. • Közvetlen váltakozó áramú generátoros rendszer: teljesítményszabályozásra alkalmas rendszer, a közcélú hálózaton bekövetkező áramkimaradás esetén a közcélú hálózatról lekapcsolódik, és a generátor kapacitásáig biztosítja a felhasználó villamos berendezéseinek működéséhez szükséges energiát. Az áramkimaradás megszűnése után visszaáll közcélú hálózati táplálásra.” /EON/ Logikusan végiggondolva, egy tanyán vagy erdei házban ennek a szabályozásnak az ég-világon semmi értelme, mert ott nincs se 3, se 1 fázis. Eleve csak tiszta Off-Grid rendszer építhető ki. Többféle megoldás is szóba jöhet véleményem szerint az inverternek a hálózatról való leválasztásához: a) egy másik kisebb napelemes inverterről tápláljuk meg az invertert, b) hibrid inverterekben egy ats-kapcsoló-szerű áramkör kapcsol át hálózatról töltésre, ami szoftveresen letiltható. c) egy másik megoldás a galvanikus leválasztó kapcsoló. Nem tudom, hogy ez utóbbinak létezik-e automatikus változata. Létezhet megoldás a visszatáplálás elkerülésére, ahol ez fenyeget. Egyik áramszolgáltatónak sem érdeke, hogy elterjedjenek a hálózattól független megoldások. Ahhoz viszont közük nincs, hogy mit építünk a saját telkünkön, ha az a rendszer biztonságos.
Nekem megnyugtató volt, amit az engedélyezésről mondtál. Remélem, a szolgáltatók sem kötnek bele. Annyiban más a helyzetem, hogy a házban van háromfázisú óra, de nem az egész házat teszem rá a napelemre, csak néhány egyfázisú fogyasztót, amiket könnyebb bekábelezni és leválasztani a ház rendszeréréről. Arra van mód, hogy megmérjük a hálózatra kötést, hogy tényleg nincs még kóboráram sem, ami vissza akarna menni. Most volt villanyóra csere, nagyom modern órákat tettek fel, állítólag észreveszik a visszatöltési kísérletet és nyoma is marad. Ezt azért el szeretném kerülni. Esetleg beteszek még az AC kimenet után egy külön átkapcsolót, ami tuti leválaszt. De ezt majd az üzembehelyezés környékén.👍Megnéztem az órát, rá van írva, hogy tudja a visszáram mérést, pedig még nincs is napelem rendszerem.
Szép napot, jó erről a témáról olyan embertől hallani, aki igyekszik mindennek alaposan utána járni, de mint olvasom lentebb, vannak akik, nem értik a lényeget, és keverik a dolgokat. Bár sokkal megnyugtatóbb egy jogszabályilag rendezett környezetben tiszta lapokkal játszani, de meglátásom szernt mint sokszor, törvényhozásunk kullog a technológia fejlődése után. Így jobbnak látnám azt a régi mondást követni, hogy "Nem zörög a haraszt , ha a szél nem fújja." (Vagy valami ilyesmi.). Félek attól, hogy míg a mai helyzetben magának össze tudja rakni az ember a rendszert, (ezzel nem kis költségeket megspórolva) később úgy belenyúlnak , hogy azért is fizetnünk kell (kellene), hogy saját házunkban mit hova vezetékezünk. Annyi jutott a témával kapcsolatban eszembe, hogy a tűzoltóság (vagy katasztófavédelem) részéről van egy igény, hogy a házra jól látható helyen ki kell rakni, hogy napelemes rendszer működik, amit teljes joggal megértek, mert ha ne adj isten történik valami és az utcáról áramtalanítanak majd vízzel kezdenek oltani, az kellemetlen helyzetet szülhet. Köszönettel az információkért...
Az ilyen jellegű tájékoztatás azért lehet fontos, mert hiába van egy áramtalanító kapcsoló, az a kiszolgáló rendszereket áramtalanítja. A napelemet nem lehet áramtalanítani. Ezért fontos tudni, hogy bizony hiába van lekapcsolva minden, ha süt a nap ezerrel, akkor ott bizony feszültség alatt vannak a vezetékek.
@@MagadUram A szünetmentest is jelenteni kell a kiérkező tűzoltónak. Voltam tűzesetnél menteni, akkor jöttek a tűzoltók, kérdezte hogy áramtalanítva? Szünetmentes van e, az le le van kapcsolva? Nem volt, előbb azt kellett, utána kezdtek oltani, tetőtér és tető éget egy boltban. Jó móka volt, mert szerencsére nagy kár nem történt, de lehetett látni testközelből a mit és hogyan..
@@MagadUram nekem van egy SolarEdge visszatáplálós rendszerem.. az a panel mögötti optimalizálókkal müködik. Ha kikapcsolod az invertert akkor mindegyik lelövi magát. Vagyis egész pontosan 1 voltot ad ki. Szakadás esetén ugyanez van. Ez volt az egyik ok ami miatt ezt választottam, a másik pedíg az árnyékok.. a tetőm nem napelembarát.. sok a vonuló árnyék, az optimalizáló 20-30% többletet hoz.
@Läszló Gábor Kozma Elég irigy cég ám az, mert csak a saját inverterével együtt működik az optimalizáló. Viszont jó találmány, mert valóban növeli a hatékonyságot. De így, hogy magukhoz kötik legalább horror áron lehet árulni.
Azt hiszem transzferkapcsolónak, vagy generátorkapcsolónak hívják szakzsargonban azt az eszközt, amivel garantáltan le lehet választani a hálózatról a napelemes (vagy más forrású) áramot. Ez egy olyan relé, ami kizáró vagy (NOT-kapu) módon működik. Ez működhet automatikusan és kézzel is át lehet kapcsolni. Például alapértelmezésben a napelemes rendszert kapcsolja a fogyasztóra, ha elfogy onnan az energia, akkor a relé átvált a szolgáltatói rendszerre és ha felszívta magát újra a napelemes rendszer, akkor visszavált.
@@MagadUram A tied, meg az enyém, meg a Mikrosilveré tudja, de aki nem olyat kapott, ami valóban off-grid, vagy nem is olyat vett, de utólag azzá akarja tenni, annak kell. Vagy az olyannak mint én, akinek jogilag kötelessége leválasztani a napelemes rendszert, különben be kell jelenteni a szolgáltatónál és csak szakképzett, szolgáltatónál regisztrált villanyszerelő teheti ezt meg, hiába igazi off-grid az invertere... :D
Miért nem kell még fizetni? Ma kaptam meg a cégtől az adóbevalláshoz a papírt! 1.1milliót vontak tb-t! Csak nem tudom, hogy mire!😏 Mert ellátás nem nagyon van!
sajnos ugy ertelmezik, hogy ha csak vetelez az invertered aramot a halozattol, mar akkor is be kell jelentened. allitolag ha halozatrol taplalod, es energiat termel akkor az eromunek minosul es VET vonatkozik ra, nem a hm...
Akkor nem értem, most amikor azt a törvényt hoztak hogy a napelemes rendszer amit építenék nem termelhet vissza akkor minek kell a helyi áramszolgáltató jóváhagyása? Van olyan hogy nem szigetüzem de mégse táplálok vissza vagy akkumulátort kell hozzáépíteni a rendszerekhez?
Azért, mert az a bekötési pontra csatlakozik. Korábban is volt lehetőség arról nyilatkozni, hogy a kialakított HMKE az termeljen vissza vagy sem. De mindkét esetben csatlakozott a bekötési pontra, csak limitált volt a működése, a visszatáplálást nem engedte a kialakított megoldás. Most annyi változott, hogy csak ilyen építhető ki at új igényeknél. A HMKE az nem sziget üzem az esetek döntő többségében, mert áramszünet esetén az is megáll. Vannak már olyan megoldások, amelyekhez lehet akkut kötni és tud működni áramszünet esetén is. A szigetüzemű rendszer nem csatlakozik a bekötési pontra, oda nem termel. Külön kör van a fogyasztók számára kiépítve. Kaphat hálózat felől kiegészítő táplálást, pont úgy mint egy klasszikus szünetmentes áramforrás.
@@MagadUram nekem korlátozóval sem engedélyezik,mivel gyenge hálózatra hivatkoznak,mert azt mondta a szaki hogy akkor is megy vissza áram...de bejöhet 3c25A...buta eon nem érti vagy direkt nem akarja. Eddig mindenki értetlenül állt a helyzet előtt akinek meséltem.
Valójában azt tesznek és mondanak, amit akarnak, a felhasználó meg elhiszi és inkább alkalmazkodik, kifizet egy rakat pénzt. Pedig sok esetben nem kellene.
@@MagadUram a szomszédban is kifizették a pénzt mert azt előre elkérik most meg vakarózás van mert a szolgáltató (eon) nem tudja azt nyújtani amit ígért. Lassan jogra kell járatni valamelyik családtagot hogy valamit el tudjál intézni.
Sziasztok! Azt szeretném megkérdezni, hogy létezik e olyan készülék, amit a hibrid inverter és a villanyóra közé lehet felszerelni, hogy figyelje, hogy még véletlenül se tápláljon vissza az inverter a hálózatra. A legtöbb hibrid inverter képes visszatáplálni, csak szoftveresen tiltható. (Easun, powmr) szeretném 110%-osra csinálni a sziget üzemű rendszeremet.
Igen, létezik erre megoldás, hiszen az új a HMKE esetén eleve választható volt korábban is, hogy a felesleges energiát a hálózat irányába táplálja, vagy pedig maradjon a bekötési ponton belül. Az új igényeknél már nincs opció, jelenleg csak ilyen megoldással lehet HMKE-t telepíteni.
Kérhetek egy linket az adott készülékről? Én sehogy sem találok rá, habár az a legnagyobb baj, hogy azt sem tudom hogy hívják pontosan. Az előbb egy picit elírtam az utolsó mondatomat, nem sziget üzemű lesz a rendszerem, hanem hibrid, így bármikor, ha kifogy a nafta az akkumulátorokból és a nap sem süt, tudok vételezni a hálózat irányából automatikusan.
Googleba beírod, hogy Eon szigetüzem bejelentő.. A linket a yt nem engedi. Sajnos a felsorolt jogszabályok felűlíródtak tavaly októberben. Az eon oldalán látni fogod. Terveztetni és engedélyeztetni kell. Nézd meg a lapot.. hívd fel a szolgáltatódat és beszélj a területi felelőssel...
Csak a HMKE szabályokat módosították, sziget üzem tudomásom szerint nem változott. De fontos, nem az én szavam a releváns. 😉 Csupán azt mondom ahogy én tudom.
Talán még ma is van értelme kiegészíteni, 9:19-nél a 3fázisra áttérés nem annyira fájdalmas, mert pl ahogy én épp csinálom, a meglévő 1x32A helyett fog jönni a 3x16A. Tehát "csak" 16 amperocskáért fizetek hálózatfejlesztést, és nem lépem túl a 3x16 limitet. Persze új lakáselosztó kelleni fog, az új mérődoboz és a bekötés fizikai része pedig már megvan.
Üdv. Bocsi, hogy mondom de nagyon sz.... A videó hang minőség, zeng a helység plusz halk . De ez most minden youtub os videóra jellemző kb az elmúlt 1, 2 hónapja. Külső hangerosités nélkül alig hallani . Amúgy tetszet a téma. (A zengő hang al lehetne valamit csinálni. )
Itt a készülékeddel lesz valami gond, mert pontosan ugyanolyan beállításokkal van a videó, mint az összes régebbi. Még a hang is ki van egyenlítve rajta, ahogy az összes többi videónál. Mobilon és számítógépen is jó a hang nálam.
@@MagadUram Norbertnek kell igazat adnom, rosszabb az előzőeknél (ugyanolyan beállítások itt is), mint máshol. Vagy meg vagy fázva és más a hangod, de nagyon fülelni kell, mit mondasz, vagy nagyon a torkodra csiptetted fel a mikit.
Nem fogok igazságot tenni, mert változó a visszajelzés, még itt fentebb is van akinek kiváló a hang. 😁 Egy biztos a mikrofon elhelyezése nem volt szerencsés. Nekem tévén, telefonon és számítógépen is jó a hang. Én azzal tudok dolgozni, ami van, ezeken nálam jó, hogy máshol miért nem az, nem tudom.
kerlek nezd meg ezt, erre hivatkoznak, es ebben az is benne van, hogy a termelest is le kell allitanod, nem a visszatermelest, hanem a termelest leallitani ha elmegy az aram;))) www.katasztrofavedelem.hu/application/uploads/documents/2022-04/78644.pdf
Köszönöm. Egy fontos dolog olvasható itt: www.katasztrofavedelem.hu/213/tuzvedelmi-muszaki-iranyelvek "A tűzvédelmi műszaki irányelvek alkalmazása önkéntes."
Köszönöm a kiváló összefoglalást, rengeteg után-olvasást spórolt meg nekem ez a videó!
Én úgy látom kevés volt, kell még egy értelmező videó. 😊
Szia!
Tudom hogy nem az az ország, de érdekesség képpen!
Bizonyos országokban, 1fázison 100-200A a bejövő olvadó és utánna vannak a kis megszakittók!
(6-16-32-45A méretekben. 6A 3-4helyisé világítása, 16A 1-2helyiség konektora, 32A 2-4helység konektora, sütő és hasonlók külön kábelen, 45A az átfolyós zuha és hasonlók)
Szép napot!
Üdvözlet! Előre bocsátom, hogy nem olvastam a szabványt, de találtam néhány szakmai cikket, amelyek hivatkoznak rá. Ezekből én azt szűrtem le, hogy ez a 2,5 kVA csak a visszatáplálós rendszerekre vonatkozik. Az EON honlapján eget verő csúsztatás olvasható a szigetüzemű rendszerekről: „Szigetüzemre alkalmas termelő berendezés
Kétfélre rendszer létezik:
• Inverteres rendszer: tárolókapacitással (akkumulátortelep), speciális szigetüzemre alkalmas inverterrel felépített rendszer, amely a közcélú hálózaton bekövetkező áramkimaradás esetén a közcélú hálózatról lekapcsolódik, és az akkumulátortelepből - annak kapacitásáig - biztosítja a felhasználó villamos berendezéseinek működéséhez szükséges energiát. Az áramkimaradás megszűnése után visszaáll közcélú hálózati táplálásra.
• Közvetlen váltakozó áramú generátoros rendszer: teljesítményszabályozásra alkalmas rendszer, a közcélú hálózaton bekövetkező áramkimaradás esetén a közcélú hálózatról lekapcsolódik, és a generátor kapacitásáig biztosítja a felhasználó villamos berendezéseinek működéséhez szükséges energiát. Az áramkimaradás megszűnése után visszaáll közcélú hálózati táplálásra.” /EON/
Logikusan végiggondolva, egy tanyán vagy erdei házban ennek a szabályozásnak az ég-világon semmi értelme, mert ott nincs se 3, se 1 fázis. Eleve csak tiszta Off-Grid rendszer építhető ki. Többféle megoldás is szóba jöhet véleményem szerint az inverternek a hálózatról való leválasztásához: a) egy másik kisebb napelemes inverterről tápláljuk meg az invertert, b) hibrid inverterekben egy ats-kapcsoló-szerű áramkör kapcsol át hálózatról töltésre, ami szoftveresen letiltható. c) egy másik megoldás a galvanikus leválasztó kapcsoló. Nem tudom, hogy ez utóbbinak létezik-e automatikus változata. Létezhet megoldás a visszatáplálás elkerülésére, ahol ez fenyeget. Egyik áramszolgáltatónak sem érdeke, hogy elterjedjenek a hálózattól független megoldások. Ahhoz viszont közük nincs, hogy mit építünk a saját telkünkön, ha az a rendszer biztonságos.
Jól beszélsz. 😊
Nekem megnyugtató volt, amit az engedélyezésről mondtál. Remélem, a szolgáltatók sem kötnek bele. Annyiban más a helyzetem, hogy a házban van háromfázisú óra, de nem az egész házat teszem rá a napelemre, csak néhány egyfázisú fogyasztót, amiket könnyebb bekábelezni és leválasztani a ház rendszeréréről. Arra van mód, hogy megmérjük a hálózatra kötést, hogy tényleg nincs még kóboráram sem, ami vissza akarna menni. Most volt villanyóra csere, nagyom modern órákat tettek fel, állítólag észreveszik a visszatöltési kísérletet és nyoma is marad. Ezt azért el szeretném kerülni. Esetleg beteszek még az AC kimenet után egy külön átkapcsolót, ami tuti leválaszt. De ezt majd az üzembehelyezés környékén.👍Megnéztem az órát, rá van írva, hogy tudja a visszáram mérést, pedig még nincs is napelem rendszerem.
Egy dolognak kell csak megfelelni, hogy nem lehet visszatáplálni engedély nélkül. Erre figyelni kell.
Amúgy se fizetnék. A törvény azért van, hogy legyen mit lexarni. :D
😁
Én úgy fogalmaznék, van olyan törvény amit le kell szarni. Tehát nem mindet, mert van ami jó nekünk.
Kevés,de van.
Szép napot, jó erről a témáról olyan embertől hallani, aki igyekszik mindennek alaposan utána járni, de mint olvasom lentebb, vannak akik, nem értik a lényeget, és keverik a dolgokat. Bár sokkal megnyugtatóbb egy jogszabályilag rendezett környezetben tiszta lapokkal játszani, de meglátásom szernt mint sokszor, törvényhozásunk kullog a technológia fejlődése után. Így jobbnak látnám azt a régi mondást követni, hogy "Nem zörög a haraszt , ha a szél nem fújja." (Vagy valami ilyesmi.). Félek attól, hogy míg a mai helyzetben magának össze tudja rakni az ember a rendszert, (ezzel nem kis költségeket megspórolva) később úgy belenyúlnak , hogy azért is fizetnünk kell (kellene), hogy saját házunkban mit hova vezetékezünk. Annyi jutott a témával kapcsolatban eszembe, hogy a tűzoltóság (vagy katasztófavédelem) részéről van egy igény, hogy a házra jól látható helyen ki kell rakni, hogy napelemes rendszer működik, amit teljes joggal megértek, mert ha ne adj isten történik valami és az utcáról áramtalanítanak majd vízzel kezdenek oltani, az kellemetlen helyzetet szülhet. Köszönettel az információkért...
Az ilyen jellegű tájékoztatás azért lehet fontos, mert hiába van egy áramtalanító kapcsoló, az a kiszolgáló rendszereket áramtalanítja. A napelemet nem lehet áramtalanítani. Ezért fontos tudni, hogy bizony hiába van lekapcsolva minden, ha süt a nap ezerrel, akkor ott bizony feszültség alatt vannak a vezetékek.
@@MagadUram A szünetmentest is jelenteni kell a kiérkező tűzoltónak. Voltam tűzesetnél menteni, akkor jöttek a tűzoltók, kérdezte hogy áramtalanítva? Szünetmentes van e, az le le van kapcsolva? Nem volt, előbb azt kellett, utána kezdtek oltani, tetőtér és tető éget egy boltban. Jó móka volt, mert szerencsére nagy kár nem történt, de lehetett látni testközelből a mit és hogyan..
@@MagadUram nekem van egy SolarEdge visszatáplálós rendszerem.. az a panel mögötti optimalizálókkal müködik.
Ha kikapcsolod az invertert akkor mindegyik lelövi magát. Vagyis egész pontosan 1 voltot ad ki. Szakadás esetén ugyanez van. Ez volt az egyik ok ami miatt ezt választottam, a másik pedíg az árnyékok.. a tetőm nem napelembarát.. sok a vonuló árnyék, az optimalizáló 20-30% többletet hoz.
@Peltar Lendori Persze, ahogy egy gázpalackot is, meg a hordónyi olajról sem kell megfeledkezni.
@Läszló Gábor Kozma Elég irigy cég ám az, mert csak a saját inverterével együtt működik az optimalizáló. Viszont jó találmány, mert valóban növeli a hatékonyságot. De így, hogy magukhoz kötik legalább horror áron lehet árulni.
Azt hiszem transzferkapcsolónak, vagy generátorkapcsolónak hívják szakzsargonban azt az eszközt, amivel garantáltan le lehet választani a hálózatról a napelemes (vagy más forrású) áramot. Ez egy olyan relé, ami kizáró vagy (NOT-kapu) módon működik. Ez működhet automatikusan és kézzel is át lehet kapcsolni. Például alapértelmezésben a napelemes rendszert kapcsolja a fogyasztóra, ha elfogy onnan az energia, akkor a relé átvált a szolgáltatói rendszerre és ha felszívta magát újra a napelemes rendszer, akkor visszavált.
Ezt az inverter maga meg tudja oldani, kár bonyolítani a rendszert.
@@MagadUram A tied, meg az enyém, meg a Mikrosilveré tudja, de aki nem olyat kapott, ami valóban off-grid, vagy nem is olyat vett, de utólag azzá akarja tenni, annak kell. Vagy az olyannak mint én, akinek jogilag kötelessége leválasztani a napelemes rendszert, különben be kell jelenteni a szolgáltatónál és csak szakképzett, szolgáltatónál regisztrált villanyszerelő teheti ezt meg, hiába igazi off-grid az invertere... :D
Miért nem kell még fizetni? Ma kaptam meg a cégtől az adóbevalláshoz a papírt! 1.1milliót vontak tb-t! Csak nem tudom, hogy mire!😏 Mert ellátás nem nagyon van!
sajnos ugy ertelmezik, hogy ha csak vetelez az invertered aramot a halozattol, mar akkor is be kell jelentened. allitolag ha halozatrol taplalod, es energiat termel akkor az eromunek minosul es VET vonatkozik ra, nem a hm...
A szolgáltató értelmezését is elmondtam, linkeltem. Ugyanis szünetmentes áramforrásként működnek.
Akkor nem értem, most amikor azt a törvényt hoztak hogy a napelemes rendszer amit építenék nem termelhet vissza akkor minek kell a helyi áramszolgáltató jóváhagyása? Van olyan hogy nem szigetüzem de mégse táplálok vissza vagy akkumulátort kell hozzáépíteni a rendszerekhez?
Azért, mert az a bekötési pontra csatlakozik. Korábban is volt lehetőség arról nyilatkozni, hogy a kialakított HMKE az termeljen vissza vagy sem. De mindkét esetben csatlakozott a bekötési pontra, csak limitált volt a működése, a visszatáplálást nem engedte a kialakított megoldás. Most annyi változott, hogy csak ilyen építhető ki at új igényeknél. A HMKE az nem sziget üzem az esetek döntő többségében, mert áramszünet esetén az is megáll. Vannak már olyan megoldások, amelyekhez lehet akkut kötni és tud működni áramszünet esetén is. A szigetüzemű rendszer nem csatlakozik a bekötési pontra, oda nem termel. Külön kör van a fogyasztók számára kiépítve. Kaphat hálózat felől kiegészítő táplálást, pont úgy mint egy klasszikus szünetmentes áramforrás.
@@MagadUram nekem korlátozóval sem engedélyezik,mivel gyenge hálózatra hivatkoznak,mert azt mondta a szaki hogy akkor is megy vissza áram...de bejöhet 3c25A...buta eon nem érti vagy direkt nem akarja. Eddig mindenki értetlenül állt a helyzet előtt akinek meséltem.
Valójában azt tesznek és mondanak, amit akarnak, a felhasználó meg elhiszi és inkább alkalmazkodik, kifizet egy rakat pénzt. Pedig sok esetben nem kellene.
@@MagadUram a szomszédban is kifizették a pénzt mert azt előre elkérik most meg vakarózás van mert a szolgáltató (eon) nem tudja azt nyújtani amit ígért. Lassan jogra kell járatni valamelyik családtagot hogy valamit el tudjál intézni.
Sziasztok! Azt szeretném megkérdezni, hogy létezik e olyan készülék, amit a hibrid inverter és a villanyóra közé lehet felszerelni, hogy figyelje, hogy még véletlenül se tápláljon vissza az inverter a hálózatra. A legtöbb hibrid inverter képes visszatáplálni, csak szoftveresen tiltható. (Easun, powmr) szeretném 110%-osra csinálni a sziget üzemű rendszeremet.
Igen, létezik erre megoldás, hiszen az új a HMKE esetén eleve választható volt korábban is, hogy a felesleges energiát a hálózat irányába táplálja, vagy pedig maradjon a bekötési ponton belül. Az új igényeknél már nincs opció, jelenleg csak ilyen megoldással lehet HMKE-t telepíteni.
Kérhetek egy linket az adott készülékről? Én sehogy sem találok rá, habár az a legnagyobb baj, hogy azt sem tudom hogy hívják pontosan. Az előbb egy picit elírtam az utolsó mondatomat, nem sziget üzemű lesz a rendszerem, hanem hibrid, így bármikor, ha kifogy a nafta az akkumulátorokból és a nap sem süt, tudok vételezni a hálózat irányából automatikusan.
Sajnos nem tudok, csak tudom, hog létezik ilyen megoldás.
Azért köszi :)
Googleba beírod, hogy
Eon szigetüzem bejelentő..
A linket a yt nem engedi.
Sajnos a felsorolt jogszabályok felűlíródtak tavaly októberben.
Az eon oldalán látni fogod.
Terveztetni és engedélyeztetni kell. Nézd meg a lapot.. hívd fel a szolgáltatódat és beszélj a területi felelőssel...
Üdv ez aktuális még 2024 végén ?
Csak a HMKE szabályokat módosították, sziget üzem tudomásom szerint nem változott. De fontos, nem az én szavam a releváns. 😉 Csupán azt mondom ahogy én tudom.
Talán még ma is van értelme kiegészíteni, 9:19-nél a 3fázisra áttérés nem annyira fájdalmas, mert pl ahogy én épp csinálom, a meglévő 1x32A helyett fog jönni a 3x16A. Tehát "csak" 16 amperocskáért fizetek hálózatfejlesztést, és nem lépem túl a 3x16 limitet. Persze új lakáselosztó kelleni fog, az új mérődoboz és a bekötés fizikai része pedig már megvan.
Elég kaotikus magyarázat. Nem kéne emlegetni a hálózatba való visszatáplálást. Csak növeli a káoszt.
Fura mert az MSZ megszűnt az eu csatlakozással, pont azért hogy a nyugati szemetet el lehessen adni, maradt helyette az eu szabvány!
Ezek alapvetően mind ajánlások. Az más kérdés, hogy bizonyos helyzetekben megkövetelik. Az EU szabvány is fizetős.
Üdv. Bocsi, hogy mondom de nagyon sz.... A videó hang minőség, zeng a helység plusz halk . De ez most minden youtub os videóra jellemző kb az elmúlt 1, 2 hónapja. Külső hangerosités nélkül alig hallani . Amúgy tetszet a téma. (A zengő hang al lehetne valamit csinálni. )
Itt a készülékeddel lesz valami gond, mert pontosan ugyanolyan beállításokkal van a videó, mint az összes régebbi. Még a hang is ki van egyenlítve rajta, ahogy az összes többi videónál. Mobilon és számítógépen is jó a hang nálam.
Nálam kiváló volt a hang minősége, a probléma a lejátszásnál lehetett.
Én mobilról netezek ez csak 1,2, honapja jelentkezik de nem minden új videónál. S8 plus os a telóm (nincs frissítés hozzá sajnos)😭 köszi a válaszokat.
@@MagadUram Norbertnek kell igazat adnom, rosszabb az előzőeknél (ugyanolyan beállítások itt is), mint máshol. Vagy meg vagy fázva és más a hangod, de nagyon fülelni kell, mit mondasz, vagy nagyon a torkodra csiptetted fel a mikit.
Nem fogok igazságot tenni, mert változó a visszajelzés, még itt fentebb is van akinek kiváló a hang. 😁
Egy biztos a mikrofon elhelyezése nem volt szerencsés. Nekem tévén, telefonon és számítógépen is jó a hang. Én azzal tudok dolgozni, ami van, ezeken nálam jó, hogy máshol miért nem az, nem tudom.
kerlek nezd meg ezt, erre hivatkoznak, es ebben az is benne van, hogy a termelest is le kell allitanod, nem a visszatermelest, hanem a termelest leallitani ha elmegy az aram;))) www.katasztrofavedelem.hu/application/uploads/documents/2022-04/78644.pdf
Köszönöm. Egy fontos dolog olvasható itt:
www.katasztrofavedelem.hu/213/tuzvedelmi-muszaki-iranyelvek
"A tűzvédelmi műszaki irányelvek alkalmazása önkéntes."