Szukasz komputera dla siebie? Sprawdź moje propozycje: Proponowane gotowe zestawy PC: Najtańszy: ktr.fan/gotowcewave1 Gry: ktr.fan/gotowcewave2 Dla bardziej wymagających: ktr.fan/gotowcewave3 Zastosowania PRO: ktr.fan/gotowcewave4 Polecane laptopy: Przede wszystkim mobilny, do zastosowań biznesowych: ktr.fan/ultrabook Uniwersalny do grania i pracy: ktr.fan/asusa15wave Zastępca stacjonarki, nosisz jak musisz: ktr.fan/katanawave Polecane zestawy PC uniwersalne Sierpień 2024 Tani do 3400zł: ktr.fan/wave-tani Zestaw ze średniego segmentu cenowego: ktr.fan/wave-s... Zestaw za około 7tys: ktr.fan/wave-top
Ubuntu. Od wielu lat miałem na swoich komputerach Linuxa i Windowsa obok siebie. Na początku testowałem różne dystrybucje by ostatecznie pozostać na stałe przy Zorinie. Od niecałego roku pracuję prawie tylko na Linuxie. Windows uruchamiam tylko i wyłącznie, aby zagrać w Dayz na modach. Pozostałe gry świetnie działają na Zorinie i tu ciekawostka gry zainstalowane na Windowsie za pośrednictwem Epic Games Store, można uruchomić bez problemu na Linuxie za pośrednictwem programu Wine. Do tego nasłuchuje krótkofalarzy i wszystko, co z tym związane przez urządzenie sdr i tu też są dostępne aplikacje do obsługi. Takie moje spostrzeżenie: Linux uruchamia się sporo szybciej niż Windows oraz sam Zorin jest o wiele stabilniejszy niż Windows. Pozdrawiam wszystkich :)
Ubuntu w wersji LTS to jeden z lepszych wyborów na początek :) choć sam polecam Minta, to Ubuntu zwykle od wersji .1 nie zawodzi ;) Super, że poruszyłeś ten temat szerzej, a kanał Bartka jest sztos!
Wielkie dzięki za ten odcinek i za popularyzowanie Ubuntu. Liczę na więcej odcinków z taką tematyką. Pamiętam jeszcze zamierzchłe czasy gdy Ubuntu zamawiało się na płytach CD za darmo i przychodziły z UK. Nie wiem kto to jeszcze pamięta :) Dziś Ubuntu jest na moich komputerach, które wykorzystuje do multimediów jak np teraz gdy oglądam materiały na YT. Wszystko na Ubuntu działa i wygląda po prostu ślicznie. Ten system dużo wniósł do popularyzacji systemów Linux i wg mnie zrobił więcej niż sam Debian. Pamiętam, też że Ubuntu zawsze było w kwestii środowiska graficznego o kilka lat przez Windows najbardziej było to widoczne pod koniec lat 90.
Super że nagrał pan film o linuksie. Ja też z niego korzystam, lecz z dystrybucji CachyOS ze środowiskiem kde plasma. Jest to dystrybucja oparta na arch linux, ale dobrze optymalizowana, prosto pod gry i nie tylko. W teamie nawet jest polak :)
Ubuntu (obejrzane do końca) nie przypasowało mi natomiast linux mint xfce to był strzał w dziesiątkę. Włączam komputer i cisza i spokój żadnych powiadomień, wyskakujących okienek, reklam i całego tego syfu jakim win 11 mnie atakował. I paski narzedzi mogę mieć gdzie chce i ile chcę. Polecam kanał "Wasz Informatyk" który pomógł mi ponownie rozpocząc przygodę z linuxem, wcześniej 15 lat temu miałem fedorę.
Świetny film. Fajnie, że nagrał Pan film o linuxie. Widzę od pewnego czasu, że coraz więcej osób zaczyna się przesiadać z Windowsa na dystrybucje Linuxa. Bardzo dobrze.
Ubuntu. Całe uniwersum Linuxa to jedna wielka puszka Pandory i zawsze znajdzie się kolejna ciekawa dystrybucja do przetestowania 🤩 a i tak na końcu ląduję na Linux Mint 🤣
5:00 Drukarki HP oraz Brother od lat działają na Linux, ale UWAGA mniej znane drukarki nie mają wsparcia dla Linux, więc w najlepszym przypadku są społecznościowe sterowniki które mogą, ale nie musza działać. Tyczy się to wielu urządzeń, więc przed zakupem warto sprawdzić w sieci ich działanie na Linux. Super rzetelny film panie prowadzący.
A ja dla odmiany zrezygnowałem z Ubuntu właśnie przez wydanie 24.04. Ostatnim Ubuntu, które spełniało moje oczekiwania było 22.04. Od trzech tygodni na moim kompie rządzi openSUSE Tumbleweed.
Osobiście zrezygnowałem "prawie " z windows , na rzecz systemu Zorin (oparty na ubuntu) ... prawie ponieważ mam jedno urządzenie współpracujące tylko z windą . Przeszedłem na linux ok 3 miesiące temu i jestem bardzo zadowolony , system pracuje o wiele szybciej , nie ma dziwnych procesów w tle, praktycznie nie ma wirusów , ja decyduję co i kiedy chcę aktualizować , wygląda genialnie , rzadko gram w gry ,ale bez problemu działają mi wszystkie jakie zainstalowałem . Jeśli macie odrobinę cierpliwości , lubicie trochę pobawić się systemem to linux jest do tego stworzony . Polecam
Akurat miałem się brać za stawianie 24.04.1 LTS na moim pececie. Dzięki za super materiał!💪 Btw, dla wszystkich nowych polecam Linux Mint Cinammon a dla trochę starszych kompów Xfce. Śmiga jak głupi 🎉
Od czasów studenckich, a to już będzie ze 20 lat używam różnych Linuksów jako głównego systemu, Windows używam tylko i wyłącznie do gier choć rzadko z braku czasu. Tak wiem, że obecnie w kwestii gier to już niebo a ziemia na Linuksach odkąd jest Steam. Obecnie wróciłem do Ubuntu LTS i jest bardzo dobrze.
A ja tam trzymam się jednej ulubionej dystrybucji plus cairo dock i kilka innych efektów. Od lat działa wszystko bez zająknięcia. Jednak dobrze jest pooglądać prace innych. Dziękuję za film! W tym gąszczu, jeden z bardziej rzeczowych i sensownych.
Ubuntu. Linux od przynajmniej 14 lat jest tak dojrzałym systemem, że stabilnością, wydajnością bije Windowsa na głowę. Od 2010 roku przesiadłem się całkowicie na Linuxa. Już w okolicach 2004 roku szukałem alternatywy Windowsa, ale w 2010 roku przesiadłem się najpierw na Ubuntu, potem na Minta. Migracji dokonali moi rodzice. Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem scrollującym sobie strony, korzystającym z Messengera, Netflixa oglądającym sobie filmy, słuchającym muzykę to Windows nie jest ci do niczego potrzebny. Rok temu kupiłem Lenovo X1 Carbon 8 generacji z Windowsem 10. Zrobiłem upgrade do 11. Ponad pół roku było dobrze, i co? Win 11 zaczął mulić tak samo, jak 7, Vista, XP, 98, 95. Ociężąłe gówno od Microsoftu zrobiło papa, wjechał Mint.
Miałem kilkanaście lat temu Ubuntu, bodajże w wersji 14 jeśli dobrze pamiętam, było to dla mnie dziwne doświadczenie ale też byłem za młody i mało świadomy żeby ten system docenić. Dziś mam Mint zarówno na mobilnym laptopie do zastosowań biurowo-rozrywkowych, jak i na głównym pececie w multi boocie z Windowsem 11, który moim zdaniem nadaje się wyłącznie do gier. Gdyby nie fakt że korzystam z Game Passa i na przykład lauchera Rockstara, niewspieranych na Linuksie, już dawno bym się pozbył Windy. Ale odpalam Windowsa wyłącznie żeby pograć, nie ma oprogramowania które jest mi tam potrzebne do pracy. Natomiast wszystko inne robię na Mincie ze środowiskiem Cinnamon. Niemniej, muszę kiedyś spróbować Ubuntu i środowiska Gnome, kusi mnie po tym co powiedziałeś o jego zaletach. Pozdrawiam serdecznie :)
Ubuntu. Co jakiś czas wracam do ubuntu na stacjonarnym kompie jako drugi system. Windows niestety ciągle musi być ale sposób w jaki dojrzewają systemy linuxowe jest naprawdę obiecujący. Od siebie tylko dodam, że wybrałem jeszcze inną drogę. Przy okazji wymiany laptopa (na którym siedziałem na ubuntu właśnie) kupiłem... chromebooka. I to też jest bardzo fajny system ale oczywiście dla świadomych jego ograniczeń użytkowników. Od czasu jak zawitał u mnie chromebook, wyposażyłem w komputery z tym systemem jeszcze żonę, rodziców i kilkoro znajomych,. Dla mało wymagających userów którzy i tak 99% rzeczy robią przez przeglądarkę taki chromebook jest więcej niż wystarczający... i do tego tani :) Polecam przy okazji jako temat na testy i film na kanał :) Pozdro!
Ubuntu. Dzięki za film. Coraz częściej myślę o Linuxie obok Windowsa. Pracuję z dźwiękiem i nie wszystko da się zastąpić ale progres jest ogromny. A Microsoft już dawno przesadza z wciskaniem kaszany
Tak panie Dawidzie pamiętam pana film sprzed lat który się nazywał nudny film o Ubuntu w którym pan mówił że no że to można wykorzystać w serwisie ale do tak codziennego użytkowania to nie za bardzo ale się pan wtedy pomylił.
Używanie Linuxa nie jest tak kolorowe jak mówią fanatycy Linuxa. Używam linuxa i wiem jak jest naprawdę. Windows to nadal nr.1 i to się raczej nigdy nie zmieni. Ostatnio wróciłem na linuxa, ale nie wykluczam opcji powrotu na Windows. Linux to linux. Kto używał wie jak jest.
@@developer217 zgadzam się z tobą, ale dużo zależy od dystrybucji. Na swoim komputerze domowym mam Zorina od niecałego roku i nie miałem ani jednego błędu czy problemu natomiast obecnie szukam lekkiej dystrybucji na piętnastoletniego laptopa i na razie Xubuntu działa płynnie, ale jest problem z wyświetlaniem okna z aplikacją "Centrum Programów", czy zawieszający się pasek zadań. Zorin natomiast działa na tym laptopie ciutkę wolniej, lecz nie generuje problemów.
Ubuntu. Jedyne moje doświadczenia z Linuksem to wiele lat temu był Knoppix wybrany wtedy z powodu uruchamiania bezpośrednio z nośnika CD, DVD czy pendrive'a. Jakoś wtedy nie przekonał mnie do dłuższego używania ale widzę że Linux się na tyle rozwinął (oglądałem już jakiś czas temu film od Zmaslo) że może na próbę znów warto coś zainstalować i zobaczyć jak to dziś wygląda... Nie koniecznie tym razem wybiorę Knoppix'a.
Dla mnie ostatni dobry Windows to był XP. Obecnie Windows TYLKO I WYŁĄCZNIE do gier i profesjonalnych programów bez trzymania na nim jakichkolwiek danych. Wszystko inne Linux 💪
Ja zacząłem używać POP OS na maszynie, która nie spełnia wymagań windows 11 :). zacząłem wcześniej, żeby poćwiczyć. Póki co jest ok. Udało się odpalić parę gier, w tym Baldur's Gate 3, który póki co chodzi lepiej niż na windowsie, w końcu brak problemów z vulkanem :)
Ja ostatnio przesiadłem się na CachyOS z windowsa 10, ale zanim osiadłem na tym systemie sprawdziłem kilka innych jak Nobara, Kubuntu, PikaOS, Debian, Linux Mint, Bazzite linux, na każdym posiedziałem kilka dni, ale zawsze było coś nie tak. Ze wszystkich tych drystrybucji najmniej problemów miałem z CachyOS i na nim zostałem.
Ja też Ubuntu ❤ od 7.04 wersji prawie nieprzerwanie, ostatnio na jednym z komputerów w domu zainstalowałem Solus OS rodzicom bo wydaje się prostsza i stabilniejsza, oczywiście poza macbookiem gdzie dalej serce bije 🍏🍎 ale ten już stary i przestarzały a nie stać mnie na nowego. Mi najbardziej na Linuxie brakuje AutoCADa choć pracy nie wynoszę z pracy więc wystarcza służbowa stacja robocza w robocie.
Ubuntu bym totalnie używał jako daily-drivera do wszystkiego poza graniem gdyby nie jedna rzecz - czyli ogromny ból zadka, który mnie spotkał, gdy próbowałem ogarnąć w domowej sieci wymianę plików przez udostępnione foldery sieciowe na maszynie z Ubunciakiem. Doszedłem do momentu, w którym foldery widoczne były w LAN, ale za nic nie dało się do nich uzyskać dostępu ani z MacOS ani z Windowsa 10 i 11. Gdyby nie ta jedna niedogodność, to Windowsa na domowym PC bym dosłownie specjalnie odpalał tylko po to, by czasem pograć.
Ciekawe - musiał bym to sprawdzić bo sam mam NASa zbudowanego w oparciu o trueNAS i udostępnionego za jego pośrednictwem FTPa i działa doskonale, lepiej jak na Windows. Z folderami udostępnianymi z komputera nie próbowałem.
@@WavePC_official Dawid - nie mówimy o trueNAS, mówimy o Ubuntu. To tam są problemy. W dodatku trueNAS to FreeBSD. Ubuntu - nie. TrueNAS to sytem od początku do końca zaprojektowany pod filesharing i działa tam dobrze.
@@cieknie TrueNAS CORE bazuję na FreeBSD. TrueNAS SCALE bazuję na dystrybucji Linuksa DEBIAN. Developerzy TrueNAS za kilka lat porzucą wsparcie wersji CORE.
Montuje , sprawdzam , naprawiam itp audiooboki które później możecie słuchać na Legimi audioteka itp wszystko robię na zoorin czyli tak naprawdę na Ubuntu od lat. Więc mówienie że się nie da pracować to trochę hmm bajka. Zresztą 90% korporacji pracuje w środowisku google online lub Microsoft 365 i tak naprawdę potrzebna jest tylko do tego przeglądarka, a wszystkie na windows są też na linuksa. Tak ta od Microsoftu też jest. Oczywiście jakiś Photoshop nie działa , ale i tak wszyscy odchodzą od tego badziewia płatnego. W dużej mierze większość produktów już mamy online przez przeglądarkę canva itp z 15 lat siedzę na linuksie i nigdy do pracy nie potrzebowałem windowsa. Oczywiście, wiele firm z którymi współpracuje używają windowsa lub środowiska IOS. Ale nigdy nie było jakiś produkt problemów ze u mnie działa u nich nie lub odwrotnie. Co do biurowych programów. Każda firma i tak wysyła pliki tekstowe w pdf a to czy to otworze na linuksa windows IOS czy chrome os tak samo będzie wyświetlać. Myślę że to kwestia chęci i tylko chęci żeby pracować na Linux, lata temu trzeba było mieć do tego wiedzę teraz sorka instalacja itp wszystko to zwykle next next .. nie pamiętam kiedy ostatni raz otwierałem terminal..
ubuntu 1. ciekawy materiał 2. można dodać, że linux lubi się ze 'starym'/słabym sprzętem - Zorin dał mojemu staremu laptopowi może nie 'kolejną młodość' ale przynajmniej stabilne działanie
Panie Dawidzie, Linux nadaje się do profesjonalnych programów lepiej niż WIndows, jest stabilniejszy wydajniejwszy i szybszy. Problem w tym, że producenci oprogramowania nie wspierają Linuksa a to juz niestety pewnie "zasługa" korporacji MS "sugerująca" producentom sprzętu i oprogramowania aby wspierać tylko ich "jedynie słuszny system". Pieniądz/korpo rządzi światem...
Kiedyś zainstalowałem Linuxa, z systemem plików EXT4, a na nim VirtualBoxa, a w nim Windows 10. Działał szybciej niż natywny Windows na tym kompie. Może przez to, że EXT4 jest 2 razy szybszym niż NTFS.
@@adam1709 dopiero zaczynam pracę z linuxem ale choćby lepsza w tym, że rozpoznaje pliki exe i pokazuje alternatywę w postaci innych programów albo taki program automatycznie instaluje za pomocą "wine". Niby takie nic, ale dla nowego użytkownika linuxa ma znaczenie.
Brother i HP czyli miałeś szczęście, że trafiłeś akurat z producentami, których drukarki działają bez problemu, sam innych nie sprawdzałem ale z tego co słyszałem to z innymi producentami bywa różnie i potrafią być problemy.
I tu jest pies pogrzebany słyszałeś gdzieś ktoś coś , 😂😂 przez swoje 15 lat na Linux miałem wszelakie drukarki różnych firm wszystkie same z siebie działały. Dużo osób mówi o tych mitach że coś słyszeli , tyle że jak się napisz zapyta u kogo to się okazuje że u jakiegoś kogoś kto napisał coś takiego w komentarzu w artykule że windows jest do bani. Każdy to chce się wypowiadać na temat unix powinien go wypróbować z pół roku i potem się wypowiadać.
@@PiotrHrp Zacznę od odniesienia się do końcówki Twojej wiadomości, Linuxa używam od ponad pół roku i nie narzekam a wracać do Windowsa nie zamierzam. A co do drukarek to dwie kwestie są takie, że po pierwsze nie mam dostępu do wszystkich drukarek więc siłą rzeczy muszę odnosić się do tego co słyszałem od innych a to słyszałem od ludzi, których z mojej perspektywy traktuję jako jakieś tam autorytety w kwestii Linuxa więc im ufam, a pod drugie to, że Ty nie miałeś problemów, i że u Ciebie działa, to nie znaczy, że te problemy nie istnieją, to jedynie znaczy, że wszystkie drukarki z jakimi miałeś do czynienia są w stanie działać z Linuxem.
@Yoh98 to nie tak uczestniczę w wielu forach odnośnie Linux , to że od podpięci drukarki do kompa ona nie dziala to częste i na windowsie jak i na Linux. Ale to nie znaczy że się nie da zainstalować (w łatwy sposób )sterowników i korzystać z takiej drukarki. Serio na wszystkie 10 czy 12 forach nie ma tematu że ktoś ma i nie są się zainstować sterowników i nie działa.
ubuntu .Jak wydajnościowo w grach będzie do przodu to poważnie się rozważy by na niego przejść , po drugie kompatybilność. Na tym etapie zostaję na windows 11
8:50 ZMASŁO testuje gry na Linux Arch lub bazującym na nim Manjaro, wiec niektóre gry na jego filmie będą na takim poziomie grywalne na Noobuntu za rok. Wynika to z tego że dystrybucje oparte o Debiana priorytetyzują stabilność kosztem nowinek typu najnowszy sterownik graficzny.
u mnie nigdy nie działało sprzętowe wspieranie wyświetlania filmów w Firefoxie pod Linuksem. Zawsze męczyło CPU przez co filmy fullHD gubiły klatki. W Windowsie nigdy nie miałem z tym problemów a CPU miał luzik.
o ironio u mnie na dellu z i5 6200U na wayland dokładnie odwrotnie ... na windowsie gubił i żarł baterie a na linuxie elegancko z tym że ja używałem fedory bo ubuntu nigdy się nie przekonałem .
Ubuntu jak i inne dystrybucje Linuxa mają tez problem z obsługa aplikacji od brokerów giełdowych takich jak XTB, czy TMS Brokers. Nie działają aplikacje do notowań on-line.
Miałem podobnie. Pierwsze wrażenie jak Windows 8 :) Po zainstalowaniu rozszerzeń można diametralnie zmienić wygląd na taki jak się lubi. U mnie to coś pomiędzy Win11 i MacOS.
Ubuntu warto jest po patrzeć jakie są środowiska graficzne a już to zmniejszy ilość dystrybucji potem można czy przetestować na swoim sprzęcie czy nam pasuje czy też nie da tych którzy chcą podobieństwa do Windows mam kilka propozycji LUBUNTU LINUX MINT BAZUJĄ NA UBUNTU alternatywnie dla tych 2 dobry będzie KDE NEO tylko że on ma bardzo rozbudowane ustawienia środowiska graficznego i jest trochę wymagający graficzne nie każdy komputer sobie na tyle dobrze radzi fajne są na początek nie przerażają bo środowiska są podobne do Windowsa
Linux na desktopie jest pod każdym względem gorszy od Windowsa. Ja sam od 6 lat używam tylko Ubuntu bo idę na kompromis, nie mam tego bogactwa wyboru oprogramowania ale za to nie czuję palców Billa Gatesa w odbycie za każdym razem gdy loguję się do komputera. Ubuntu zrobiło to ogromne postępy, szczególnie w porównaniu do innych distro, ale brak oprogramowania daje w kość i nie chodzi mi o Adobe. Trzeba czekać bo jest coraz lepiej też z tym…
Ubuntu Ja kożystałam z Ubuntu przez 17 lat ale niestety Canonical zraziło mnie do tego systemu z powodu paczek SNAP bo system pełny paczek SNAP działa wolniej niż system bez paczek SNAP. Czemu nie wspomniałeś o paczkach SNAP?
@WavePC_official A ja siẹ tak zraziłam bo miałam nieprzyjemności po nie udanej próbie aktualizacji z 23.04 do 23.10. Dlatego ja bym polecała innym Linux Mint.
Gdyby nie było windowsa, to ewentualnie można by się było zastanawiać nad jakimś linuxem. Na chwilę obecną czy jest czy nie ma, nie ma żadnego znaczenia, wszechstronność i kompatybilność systemu mikro$oftu jest nie do podważenia.
Windows to seria wałków i oszustw zapoczątkowanych przez samego Gatesa już przy pierwszym DOSie i dalej tylko rozwijanych. Za tym też szła kasa i tak buduje się potęgi. Przecież obecnie po co by wybierać Windows przez branżę kreatywną gdyby Adobe Cloud wspierało chociażby systemy na debianopodobne. Adobe ich nie wspiera bo właśnie tak by się stało i MS ostro by na tym stracił - to się nazywa układ.
Ubuntu (zrozumiałe dla tych, co obejrzeli film do końca). Dość prowokacyjne stwierdzenie. Pracuję codziennie, zarówno na Windows'ie, Linux'ie i macOS i to, czego nigdy na pewno nie napiszę o Windows (przynajmniej od wersji 1.0 do wersji obecnej, czyli 11) to wszechstronność. Każdy z wymienionych systemów ma swoje zalety i wady. Z perspektywy czasu i doświadczenia oraz problemów, jakich uświadczyłem z tymi systemami, subiektywnie stwierdzam, że Windows wypada najgorzej. Z pewnością (niepodważalnie :) ) najlepiej jest oceniany "oczami" gracza.
@robertjurczuk5065 Chyba mnie nie zrozumiałeś, na ios i Linuxie nie odpalisz niektórych programów, bo nie mają wsparcia na te systemy. Ps. Ciekawa wypowiedź o czymś i o niczym, zaprzeczanie faktom to coś przed czym nie można przejść obojętnie, ode mnie tyle.
Myślę, że dobrze zrozumiałem. Wyłącznie Windows w pracy ? Super - a co w tym złego ? Każdy używa tego, co mu potrzebne i pasuje. System operacyjny to również pewnego rodzaju "narzędzie". Zgeneralizowałem jednak swoją wypowiedź, adekwatnie do Twojej "tezy". Fakt jest taki, że maszyny o architekturze x86 i ew. ARM (który Microsoft od krótkiego czasu raczy wspierać), to jedynie część komputerów, które istnieją i działają na świecie. W "ekosystemie" x86 - Microsoft faktycznie przoduje we wsparciu i kompatybilności sprzętowej (dzięki swojej monopolistycznej praktyce). W niczym więcej. Co do programów - każdy system ma pewne istotne aplikacje, które nie zadziałają na innym systemie. Rozwiązanie takie, jak WSL w Windowsie wcale nie przechyla szali w stronę Microsoftu. Niemniej wiem - np. aplikacji do programowania pewnych układów czy mikrokontrolerów, ani aplikacji Adobe nie uruchomię w Linuksie.
Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. To, że nawet jeśli ktoś płaci telefonem za zakupy to nie ta sama prywatność co używanie komputera. Na kompie masz różne rzeczy od zdjęć do filmów, a używając windowsa 11 ponad 800 firm ma dostęp do tego komputera. Dlatego nie mieszaj tej "prywatności" komputera stacjonarnego z opaską o rozkładzie godzinowym Twoich potrzeb fizjologicznych. Nie wiem, czy nie zdajesz sobie z tego sprawy, czy Ci to obojętne, czy celowo mieszasz ludziom w głowie. Różni ludzie różnie używają tych rzeczy - telefonu i opaski - ale to nie to samo co wpuszczenie "świata" do zawartości Twojej przestrzeni dyskowej. A i nie rozumiem też Twojego zdziwienia, że komponenty jak drukarka, czy kamerka określasz mianem: zdziwienie, że działa... Na linuxie oparte są różne linie produkcyjne, przemysłowe oprogramowanie, a także składowe w zderzaczu hadronu - Linux dawno opanował wiele różnych półek gdzie windows nie sięga i długo jeszcze sięgać nie będzie. Sorry, ale odbiór Twojego zachwytu Linuxem bardziej zniża go do krawężnika niż obrazujesz jaki obecnie poziom reprezentuje.
Nie wiesz totalnie o czym piszesz.... Korzystając z opaski też wyrażasz zgodę na dostęp do zdjęć mikrofonu kontaktów w zasadzie wszystkiego... A na telefonie masz pewnie więcej zdjęć i prywatnych rzeczy niż nie jeden na komputerze.
@@WavePC_official to zależy co kto ma na telefonie, a dwa to nie zakładaj, że każdy ma opaske. Błędne założenie. Ja poza zdjęciami i kontaktami nie mam innych prywatnych rzeczy na telefonie - własnie z racji na ochrone prywatności ( nie mam sklepowych aplikacji - mam gdzieś zniżki 5 złotych za prywatność) nie używam płacenia telefonem, nie przeglądam stron sklepowych itp. Telefon dla mnie to głównie dzwonienie, aparat foto i kilka mp3 (nie używam jutuba, spotifa, czy innego strimingu). A na komputerze mam inne dokumenty, które nie powinny mieć dostępu kogoś z zewnątrz jak skany, dokumenty pdf, wideo, i na nim mam wszelkie konta jak strony strimingowe i konta społecznościowe - tu linux daje mi pełełen szlaban na inwigilacje dla firm takich jak jest na windows 10 czy 11. Poza tym na wspomnianych windowsach dajesz pełny dostęp na to co masz na dyskach niezależnie czy komputer masz do użytku domowego czy firmowego - a dostęp do listy klientów i partnerów firmowych to już pełne nieporozumienie. Czy wytłumaczyłem w sposób zrozumiały o co mi chodzi i jak używam sprzętu?
Myślę że tak. Obserwując jednak siebie i swoje otoczenie łącznie z rodziną do u mnie jednak znaczna większość używa telefonu jako głównego a czasami jednego urządzenia do kontaktu ze światem w tym z urządzeniami. A ich telefony to jedne aparat jakie mają do zdjęć. A tu niemal każda aplikacja żeby w ogóle się uruchomiła żąda dostępu niemal do wszystkiego, łącznie z dostępem do danych prywatnych. Przykład opisano może faktycznie nie był zbyt trafny ale miał oddać idzie rzeczy
Szukasz komputera dla siebie? Sprawdź moje propozycje:
Proponowane gotowe zestawy PC:
Najtańszy: ktr.fan/gotowcewave1
Gry: ktr.fan/gotowcewave2
Dla bardziej wymagających: ktr.fan/gotowcewave3
Zastosowania PRO: ktr.fan/gotowcewave4
Polecane laptopy:
Przede wszystkim mobilny, do zastosowań biznesowych: ktr.fan/ultrabook
Uniwersalny do grania i pracy: ktr.fan/asusa15wave
Zastępca stacjonarki, nosisz jak musisz: ktr.fan/katanawave
Polecane zestawy PC uniwersalne Sierpień 2024
Tani do 3400zł: ktr.fan/wave-tani
Zestaw ze średniego segmentu cenowego: ktr.fan/wave-s...
Zestaw za około 7tys: ktr.fan/wave-top
UBUNTU ❤❤ Dziękuje za polecajkę ❤❤ Podwójne zaskoczenie😊 Bardzo mądry i sensowny film.
Ubuntu. Od wielu lat miałem na swoich komputerach Linuxa i Windowsa obok siebie. Na początku testowałem różne dystrybucje by ostatecznie pozostać na stałe przy Zorinie. Od niecałego roku pracuję prawie tylko na Linuxie. Windows uruchamiam tylko i wyłącznie, aby zagrać w Dayz na modach. Pozostałe gry świetnie działają na Zorinie i tu ciekawostka gry zainstalowane na Windowsie za pośrednictwem Epic Games Store, można uruchomić bez problemu na Linuxie za pośrednictwem programu Wine. Do tego nasłuchuje krótkofalarzy i wszystko, co z tym związane przez urządzenie sdr i tu też są dostępne aplikacje do obsługi. Takie moje spostrzeżenie: Linux uruchamia się sporo szybciej niż Windows oraz sam Zorin jest o wiele stabilniejszy niż Windows. Pozdrawiam wszystkich :)
Ubuntu w wersji LTS to jeden z lepszych wyborów na początek :) choć sam polecam Minta, to Ubuntu zwykle od wersji .1 nie zawodzi ;)
Super, że poruszyłeś ten temat szerzej, a kanał Bartka jest sztos!
Wielkie dzięki za ten odcinek i za popularyzowanie Ubuntu. Liczę na więcej odcinków z taką tematyką. Pamiętam jeszcze zamierzchłe czasy gdy Ubuntu zamawiało się na płytach CD za darmo i przychodziły z UK. Nie wiem kto to jeszcze pamięta :) Dziś Ubuntu jest na moich komputerach, które wykorzystuje do multimediów jak np teraz gdy oglądam materiały na YT. Wszystko na Ubuntu działa i wygląda po prostu ślicznie. Ten system dużo wniósł do popularyzacji systemów Linux i wg mnie zrobił więcej niż sam Debian. Pamiętam, też że Ubuntu zawsze było w kwestii środowiska graficznego o kilka lat przez Windows najbardziej było to widoczne pod koniec lat 90.
1. Mam jeszcze taką płytkę CD ;)
2. Jak dla mnie środowiskiem graficzny, które konkurencję wyprzedzało zawsze było KDE
Super że nagrał pan film o linuksie. Ja też z niego korzystam, lecz z dystrybucji CachyOS ze środowiskiem kde plasma. Jest to dystrybucja oparta na arch linux, ale dobrze optymalizowana, prosto pod gry i nie tylko. W teamie nawet jest polak :)
Ubuntu (obejrzane do końca) nie przypasowało mi natomiast linux mint xfce to był strzał w dziesiątkę. Włączam komputer i cisza i spokój żadnych powiadomień, wyskakujących okienek, reklam i całego tego syfu jakim win 11 mnie atakował. I paski narzedzi mogę mieć gdzie chce i ile chcę. Polecam kanał "Wasz Informatyk" który pomógł mi ponownie rozpocząc przygodę z linuxem, wcześniej 15 lat temu miałem fedorę.
Ubuntu Dzięki tobie na nowo zainteresowałem się tym systemem. Dziękuję za ten filmik 👌👍
Świetny film. Fajnie, że nagrał Pan film o linuxie. Widzę od pewnego czasu, że coraz więcej osób zaczyna się przesiadać z Windowsa na dystrybucje Linuxa. Bardzo dobrze.
Ubuntu. Całe uniwersum Linuxa to jedna wielka puszka Pandory i zawsze znajdzie się kolejna ciekawa dystrybucja do przetestowania 🤩 a i tak na końcu ląduję na Linux Mint 🤣
Ja zawsze ląduję na Zorinie :D
5:00 Drukarki HP oraz Brother od lat działają na Linux, ale UWAGA mniej znane drukarki nie mają wsparcia dla Linux, więc w najlepszym przypadku są społecznościowe sterowniki które mogą, ale nie musza działać.
Tyczy się to wielu urządzeń, więc przed zakupem warto sprawdzić w sieci ich działanie na Linux.
Super rzetelny film panie prowadzący.
Świetny materiał. Naprawdę jeden z ciekawszych jakie widziałem ostatnio na YT ;)
UBUNTU jest OK. Wróciłem po kilku latach i jestem bardzo miłe zaskoczony.
A ja dla odmiany zrezygnowałem z Ubuntu właśnie przez wydanie 24.04. Ostatnim Ubuntu, które spełniało moje oczekiwania było 22.04. Od trzech tygodni na moim kompie rządzi openSUSE Tumbleweed.
Osobiście zrezygnowałem "prawie " z windows , na rzecz systemu Zorin (oparty na ubuntu) ... prawie ponieważ mam jedno urządzenie współpracujące tylko z windą . Przeszedłem na linux ok 3 miesiące temu i jestem bardzo zadowolony , system pracuje o wiele szybciej , nie ma dziwnych procesów w tle, praktycznie nie ma wirusów , ja decyduję co i kiedy chcę aktualizować , wygląda genialnie , rzadko gram w gry ,ale bez problemu działają mi wszystkie jakie zainstalowałem . Jeśli macie odrobinę cierpliwości , lubicie trochę pobawić się systemem to linux jest do tego stworzony . Polecam
Akurat miałem się brać za stawianie 24.04.1 LTS na moim pececie. Dzięki za super materiał!💪 Btw, dla wszystkich nowych polecam Linux Mint Cinammon a dla trochę starszych kompów Xfce. Śmiga jak głupi 🎉
Ubuntu super film pozdrawiam serdecznie MARCIN.
Ubuntu. Dla zasięgu. Dzięki :)
Ubuntu. Dzięki za materiał, komentarz dla zasięgu.
Od czasów studenckich, a to już będzie ze 20 lat używam różnych Linuksów jako głównego systemu, Windows używam tylko i wyłącznie do gier choć rzadko z braku czasu. Tak wiem, że obecnie w kwestii gier to już niebo a ziemia na Linuksach odkąd jest Steam. Obecnie wróciłem do Ubuntu LTS i jest bardzo dobrze.
A ja tam trzymam się jednej ulubionej dystrybucji plus cairo dock i kilka innych efektów. Od lat działa wszystko bez zająknięcia. Jednak dobrze jest pooglądać prace innych. Dziękuję za film! W tym gąszczu, jeden z bardziej rzeczowych i sensownych.
Ubuntu. Dobre podsumowanie
Ciekawy film. Dawniej sporadycznie korzystałem z Ubuntu, ale teraz od kilku lat na jednym z komputerów mam Minta :)
Wszyscy narzekają jak Microsoft coś wciska na siłę ale jak Apple robi coś podobnego to wszyscy skaczą z zachwytu ;)
Tylko tyle że Microsoft zżyna od Apple ale w nieudolny sposób.
Ubuntu , obejrzałem do końca 😁👍
I use arch btw. To więcej niż mem, to styl życia. Wróciłem do tego kanału po latch. Pozdrowionka Panie Dawidzie
Megapodcast
Ubuntu, dla zasięgów!
Właśnie słowo kluczowe Microsoft próbuję was zmusić na siłę. Wreszcie ktoś to powiedział ❤
Ubuntu.
Fajny materiał!
Ubuntu. Linux od przynajmniej 14 lat jest tak dojrzałym systemem, że stabilnością, wydajnością bije Windowsa na głowę. Od 2010 roku przesiadłem się całkowicie na Linuxa. Już w okolicach 2004 roku szukałem alternatywy Windowsa, ale w 2010 roku przesiadłem się najpierw na Ubuntu, potem na Minta. Migracji dokonali moi rodzice. Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem scrollującym sobie strony, korzystającym z Messengera, Netflixa oglądającym sobie filmy, słuchającym muzykę to Windows nie jest ci do niczego potrzebny. Rok temu kupiłem Lenovo X1 Carbon 8 generacji z Windowsem 10. Zrobiłem upgrade do 11. Ponad pół roku było dobrze, i co? Win 11 zaczął mulić tak samo, jak 7, Vista, XP, 98, 95. Ociężąłe gówno od Microsoftu zrobiło papa, wjechał Mint.
Ja obecnie korzystam z Fedory i serdecznie polecam ;-)
Miałem kilkanaście lat temu Ubuntu, bodajże w wersji 14 jeśli dobrze pamiętam, było to dla mnie dziwne doświadczenie ale też byłem za młody i mało świadomy żeby ten system docenić. Dziś mam Mint zarówno na mobilnym laptopie do zastosowań biurowo-rozrywkowych, jak i na głównym pececie w multi boocie z Windowsem 11, który moim zdaniem nadaje się wyłącznie do gier. Gdyby nie fakt że korzystam z Game Passa i na przykład lauchera Rockstara, niewspieranych na Linuksie, już dawno bym się pozbył Windy. Ale odpalam Windowsa wyłącznie żeby pograć, nie ma oprogramowania które jest mi tam potrzebne do pracy. Natomiast wszystko inne robię na Mincie ze środowiskiem Cinnamon. Niemniej, muszę kiedyś spróbować Ubuntu i środowiska Gnome, kusi mnie po tym co powiedziałeś o jego zaletach. Pozdrawiam serdecznie :)
Ubuntu mam już 15 lat na 1 kompie 😊
dZIĘKUJĘ
Ubuntu. Co jakiś czas wracam do ubuntu na stacjonarnym kompie jako drugi system. Windows niestety ciągle musi być ale sposób w jaki dojrzewają systemy linuxowe jest naprawdę obiecujący.
Od siebie tylko dodam, że wybrałem jeszcze inną drogę. Przy okazji wymiany laptopa (na którym siedziałem na ubuntu właśnie) kupiłem... chromebooka. I to też jest bardzo fajny system ale oczywiście dla świadomych jego ograniczeń użytkowników.
Od czasu jak zawitał u mnie chromebook, wyposażyłem w komputery z tym systemem jeszcze żonę, rodziców i kilkoro znajomych,. Dla mało wymagających userów którzy i tak 99% rzeczy robią przez przeglądarkę taki chromebook jest więcej niż wystarczający... i do tego tani :)
Polecam przy okazji jako temat na testy i film na kanał :)
Pozdro!
Ubuntu. Dzięki za film. Coraz częściej myślę o Linuxie obok Windowsa. Pracuję z dźwiękiem i nie wszystko da się zastąpić ale progres jest ogromny. A Microsoft już dawno przesadza z wciskaniem kaszany
Tak panie Dawidzie pamiętam pana film sprzed lat który się nazywał nudny film o Ubuntu w którym pan mówił że no że to można wykorzystać w serwisie ale do tak codziennego użytkowania to nie za bardzo ale się pan wtedy pomylił.
Używam Fedora KDE, świetny system wg mnie. Z paroma rzeczami trzeba się pobawić na początku, ale potem tylko aktualizujesz i używasz.
Używanie Linuxa nie jest tak kolorowe jak mówią fanatycy Linuxa. Używam linuxa i wiem jak jest naprawdę. Windows to nadal nr.1 i to się raczej nigdy nie zmieni.
Ostatnio wróciłem na linuxa, ale nie wykluczam opcji powrotu na Windows. Linux to linux. Kto używał wie jak jest.
Linux jest fajny, dopóki działa ;). Często mam tak na Linuxie, że muszę coś pilnie zrobić i system się psuje w tym samym momencie.
@@developer217 zgadzam się z tobą, ale dużo zależy od dystrybucji. Na swoim komputerze domowym mam Zorina od niecałego roku i nie miałem ani jednego błędu czy problemu natomiast obecnie szukam lekkiej dystrybucji na piętnastoletniego laptopa i na razie Xubuntu działa płynnie, ale jest problem z wyświetlaniem okna z aplikacją "Centrum Programów", czy zawieszający się pasek zadań. Zorin natomiast działa na tym laptopie ciutkę wolniej, lecz nie generuje problemów.
Ubuntu.
Jedyne moje doświadczenia z Linuksem to wiele lat temu był Knoppix wybrany wtedy z powodu uruchamiania bezpośrednio z nośnika CD, DVD czy pendrive'a. Jakoś wtedy nie przekonał mnie do dłuższego używania ale widzę że Linux się na tyle rozwinął (oglądałem już jakiś czas temu film od Zmaslo) że może na próbę znów warto coś zainstalować i zobaczyć jak to dziś wygląda... Nie koniecznie tym razem wybiorę Knoppix'a.
Jak dla mnie to najlepszy dystrybucja linux-a to opensuse tumbleweed ale zaczynałem od ubuntu :)
Dla mnie ostatni dobry Windows to był XP. Obecnie Windows TYLKO I WYŁĄCZNIE do gier i profesjonalnych programów bez trzymania na nim jakichkolwiek danych. Wszystko inne Linux 💪
Ubuntu ❤
Ja zacząłem używać POP OS na maszynie, która nie spełnia wymagań windows 11 :). zacząłem wcześniej, żeby poćwiczyć. Póki co jest ok. Udało się odpalić parę gier, w tym Baldur's Gate 3, który póki co chodzi lepiej niż na windowsie, w końcu brak problemów z vulkanem :)
Sprzęt nie musi spełniać sztucznych wymagań W11 by zainstalował i działał dobrze.
Ja ostatnio przesiadłem się na CachyOS z windowsa 10, ale zanim osiadłem na tym systemie sprawdziłem kilka innych jak Nobara, Kubuntu, PikaOS, Debian, Linux Mint, Bazzite linux, na każdym posiedziałem kilka dni, ale zawsze było coś nie tak. Ze wszystkich tych drystrybucji najmniej problemów miałem z CachyOS i na nim zostałem.
System operacyjny Linux jest najlepszym systemem operacyjnym. Pozdrawiam serdecznie Piorun Burza Elektryk naczelny inżynier
Ja też Ubuntu ❤ od 7.04 wersji prawie nieprzerwanie, ostatnio na jednym z komputerów w domu zainstalowałem Solus OS rodzicom bo wydaje się prostsza i stabilniejsza, oczywiście poza macbookiem gdzie dalej serce bije 🍏🍎 ale ten już stary i przestarzały a nie stać mnie na nowego. Mi najbardziej na Linuxie brakuje AutoCADa choć pracy nie wynoszę z pracy więc wystarcza służbowa stacja robocza w robocie.
Ja miałem przez krótki okres Linuxa mint. Pozdrawiam👍
Ubuntu bym totalnie używał jako daily-drivera do wszystkiego poza graniem gdyby nie jedna rzecz - czyli ogromny ból zadka, który mnie spotkał, gdy próbowałem ogarnąć w domowej sieci wymianę plików przez udostępnione foldery sieciowe na maszynie z Ubunciakiem. Doszedłem do momentu, w którym foldery widoczne były w LAN, ale za nic nie dało się do nich uzyskać dostępu ani z MacOS ani z Windowsa 10 i 11.
Gdyby nie ta jedna niedogodność, to Windowsa na domowym PC bym dosłownie specjalnie odpalał tylko po to, by czasem pograć.
Ciekawe - musiał bym to sprawdzić bo sam mam NASa zbudowanego w oparciu o trueNAS i udostępnionego za jego pośrednictwem FTPa i działa doskonale, lepiej jak na Windows. Z folderami udostępnianymi z komputera nie próbowałem.
@@WavePC_official Dawid - nie mówimy o trueNAS, mówimy o Ubuntu. To tam są problemy. W dodatku trueNAS to FreeBSD. Ubuntu - nie. TrueNAS to sytem od początku do końca zaprojektowany pod filesharing i działa tam dobrze.
@@cieknie TrueNAS CORE bazuję na FreeBSD.
TrueNAS SCALE bazuję na dystrybucji Linuksa DEBIAN.
Developerzy TrueNAS za kilka lat porzucą wsparcie wersji CORE.
Pozdrawiam z MX linux😊
Ubuntu vs. Minut.Pozdrawiam
Mint = Ubuntu, a ubuntu do mnie nie przemawia. Im using Fedora btw
Montuje , sprawdzam , naprawiam itp audiooboki które później możecie słuchać na Legimi audioteka itp wszystko robię na zoorin czyli tak naprawdę na Ubuntu od lat. Więc mówienie że się nie da pracować to trochę hmm bajka. Zresztą 90% korporacji pracuje w środowisku google online lub Microsoft 365 i tak naprawdę potrzebna jest tylko do tego przeglądarka, a wszystkie na windows są też na linuksa. Tak ta od Microsoftu też jest. Oczywiście jakiś Photoshop nie działa , ale i tak wszyscy odchodzą od tego badziewia płatnego. W dużej mierze większość produktów już mamy online przez przeglądarkę canva itp z 15 lat siedzę na linuksie i nigdy do pracy nie potrzebowałem windowsa. Oczywiście, wiele firm z którymi współpracuje używają windowsa lub środowiska IOS. Ale nigdy nie było jakiś produkt problemów ze u mnie działa u nich nie lub odwrotnie. Co do biurowych programów. Każda firma i tak wysyła pliki tekstowe w pdf a to czy to otworze na linuksa windows IOS czy chrome os tak samo będzie wyświetlać. Myślę że to kwestia chęci i tylko chęci żeby pracować na Linux, lata temu trzeba było mieć do tego wiedzę teraz sorka instalacja itp wszystko to zwykle next next .. nie pamiętam kiedy ostatni raz otwierałem terminal..
ubuntu jest super 👍👍👍👍👍👍👍👍
Ubuntu. I nie tylko.
ubuntu
1. ciekawy materiał
2. można dodać, że linux lubi się ze 'starym'/słabym sprzętem - Zorin dał mojemu staremu laptopowi może nie 'kolejną młodość' ale przynajmniej stabilne działanie
Ubuntu. Mam stary komp athlon X2 2.2, 2gb ram. Potrzebuje Linuxa żeby zrobić przelew, przejrzeć portal aukcyjny i włączyć muzykę z MP3. Co polecisz?
MX Linux
Zdecydowanie MX Linux. To bardzo lekki system. Sam używam i bardzo jestem zadowolony.
linux lite moim zdaniem , ale mx powinien też być ok
Lubuntu
Warto wspomnieć, że coraz więcej znanych programów CAD ma już wersje przeglądarkowe, np. Solidworks.
Tak samo jak pokazany na filmie lifhtroom, ale ten nadal w porównaniu do wersji instalowanej chodzi wolniej i nie ma wszystkich funkcji
Panie Dawidzie, Linux nadaje się do profesjonalnych programów lepiej niż WIndows, jest stabilniejszy wydajniejwszy i szybszy. Problem w tym, że producenci oprogramowania nie wspierają Linuksa a to juz niestety pewnie "zasługa" korporacji MS "sugerująca" producentom sprzętu i oprogramowania aby wspierać tylko ich "jedynie słuszny system". Pieniądz/korpo rządzi światem...
Kiedyś zainstalowałem Linuxa, z systemem plików EXT4, a na nim VirtualBoxa, a w nim Windows 10. Działał szybciej niż natywny Windows na tym kompie. Może przez to, że EXT4 jest 2 razy szybszym niż NTFS.
używałem, ale nie mogłem uruchomić aplikacji garmina. Kreatywność jak mówisz leży. Za to wiele lat używania linuxa to pasmo braku problemów.
02:36 nie apple nie wymaga konta w icloud żeby korzysztać z sprzętu
(nie nie jestem fanbojem apple korzystam z windy)
Do gier polecam Fefora albo dedykowana werrsja do gier Bazzite poniewaz maja nowsze steerownikow w jadrze.
Czekam na VRR i HDR 🙃
Zorin OS - bazuje na ubuntu ale dla mnie chyba lepsza dystrybucja, warto również się zainteresować
w czym lepsza?
@@adam1709 dopiero zaczynam pracę z linuxem ale choćby lepsza w tym, że rozpoznaje pliki exe i pokazuje alternatywę w postaci innych programów albo taki program automatycznie instaluje za pomocą "wine". Niby takie nic, ale dla nowego użytkownika linuxa ma znaczenie.
W ostatecznej ostateczności, póki co tylko winda.
ubuntu Dzieki
#ubuntu i kolejne słowa;)
Brother i HP czyli miałeś szczęście, że trafiłeś akurat z producentami, których drukarki działają bez problemu, sam innych nie sprawdzałem ale z tego co słyszałem to z innymi producentami bywa różnie i potrafią być problemy.
I tu jest pies pogrzebany słyszałeś gdzieś ktoś coś , 😂😂 przez swoje 15 lat na Linux miałem wszelakie drukarki różnych firm wszystkie same z siebie działały. Dużo osób mówi o tych mitach że coś słyszeli , tyle że jak się napisz zapyta u kogo to się okazuje że u jakiegoś kogoś kto napisał coś takiego w komentarzu w artykule że windows jest do bani. Każdy to chce się wypowiadać na temat unix powinien go wypróbować z pół roku i potem się wypowiadać.
@@PiotrHrp Zacznę od odniesienia się do końcówki Twojej wiadomości, Linuxa używam od ponad pół roku i nie narzekam a wracać do Windowsa nie zamierzam. A co do drukarek to dwie kwestie są takie, że po pierwsze nie mam dostępu do wszystkich drukarek więc siłą rzeczy muszę odnosić się do tego co słyszałem od innych a to słyszałem od ludzi, których z mojej perspektywy traktuję jako jakieś tam autorytety w kwestii Linuxa więc im ufam, a pod drugie to, że Ty nie miałeś problemów, i że u Ciebie działa, to nie znaczy, że te problemy nie istnieją, to jedynie znaczy, że wszystkie drukarki z jakimi miałeś do czynienia są w stanie działać z Linuxem.
@Yoh98 to nie tak uczestniczę w wielu forach odnośnie Linux , to że od podpięci drukarki do kompa ona nie dziala to częste i na windowsie jak i na Linux. Ale to nie znaczy że się nie da zainstalować (w łatwy sposób )sterowników i korzystać z takiej drukarki. Serio na wszystkie 10 czy 12 forach nie ma tematu że ktoś ma i nie są się zainstować sterowników i nie działa.
ubuntu .Jak wydajnościowo w grach będzie do przodu to poważnie się rozważy by na niego przejść , po drugie kompatybilność. Na tym etapie zostaję na windows 11
8:50 ZMASŁO testuje gry na Linux Arch lub bazującym na nim Manjaro, wiec niektóre gry na jego filmie będą na takim poziomie grywalne na Noobuntu za rok.
Wynika to z tego że dystrybucje oparte o Debiana priorytetyzują stabilność kosztem nowinek typu najnowszy sterownik graficzny.
Głupoty kolega pisze. O flatpak słyszał? O ProtonGUI i Heroic? Raczej nie słyszał
@@SwiatLinuksa I co z tym flatpack zrobisz? Zainstalujesz za jego pomocą Steam? Powodzenia :)
Ja własnie próbuję zanstalować Zorin Os17.2 przez Vitualbox obok W11 , tylko coś mi nie wychodzi.
JAK?
u mnie nigdy nie działało sprzętowe wspieranie wyświetlania filmów w Firefoxie pod Linuksem. Zawsze męczyło CPU przez co filmy fullHD gubiły klatki. W Windowsie nigdy nie miałem z tym problemów a CPU miał luzik.
o ironio u mnie na dellu z i5 6200U na wayland dokładnie odwrotnie ... na windowsie gubił i żarł baterie a na linuxie elegancko z tym że ja używałem fedory bo ubuntu nigdy się nie przekonałem .
Mam też firmy brother HL-L2352DW i działa bezprzewodowo na ubuntu
Ja przeszedłem na ubuntu jak skończył sie win 7, ale na 24.04 tak szybko nie zamierzam się przesiąść.
Ubuntu jak i inne dystrybucje Linuxa mają tez problem z obsługa aplikacji od brokerów giełdowych takich jak XTB, czy TMS Brokers. Nie działają aplikacje do notowań on-line.
Ubuntu !1!11!!
Ubuntu 😉
ubuntu👍
Nie przepadam za pulpitem GNOME. To jak korzystanie z urządzenia mobilnego za pomocą myszki i klawiatury.
Miałem podobnie. Pierwsze wrażenie jak Windows 8 :) Po zainstalowaniu rozszerzeń można diametralnie zmienić wygląd na taki jak się lubi. U mnie to coś pomiędzy Win11 i MacOS.
Ubuntu
warto jest po patrzeć jakie są środowiska graficzne a już to zmniejszy ilość dystrybucji potem można czy przetestować na swoim sprzęcie czy nam pasuje czy też nie da tych którzy chcą podobieństwa do Windows mam kilka propozycji
LUBUNTU
LINUX MINT
BAZUJĄ NA UBUNTU
alternatywnie dla tych 2 dobry będzie KDE NEO tylko że on ma bardzo rozbudowane ustawienia środowiska graficznego i jest trochę wymagający graficzne nie każdy komputer sobie na tyle dobrze radzi
fajne są na początek nie przerażają bo środowiska są podobne do Windowsa
ubuntu Dawidzie niezależnie od wszystkiego czy to linux czy windows czy mac os dla mnie zawsze jestes expertem i fachowcem pozdrawiam serdecznie
Linux na desktopie jest pod każdym względem gorszy od Windowsa. Ja sam od 6 lat używam tylko Ubuntu bo idę na kompromis, nie mam tego bogactwa wyboru oprogramowania ale za to nie czuję palców Billa Gatesa w odbycie za każdym razem gdy loguję się do komputera. Ubuntu zrobiło to ogromne postępy, szczególnie w porównaniu do innych distro, ale brak oprogramowania daje w kość i nie chodzi mi o Adobe. Trzeba czekać bo jest coraz lepiej też z tym…
Jest wg ciebie gorszy i to pod każdym względem ale… i tak go używasz..? To jakaś szczególna odmiana masochizmu 😂
@ z przekory, jebać Microsoft 😂
ubuntu Pozdrawiam :)
@WavePC I use arch btw dodatkowo pozdrawiam :)
Fedora! Snapy śmierdzo gunwem!
Ubuntu Ja kożystałam z Ubuntu przez 17 lat ale niestety Canonical zraziło mnie do tego systemu z powodu paczek SNAP bo system pełny paczek SNAP działa wolniej niż system bez paczek SNAP.
Czemu nie wspomniałeś o paczkach SNAP?
Bo dla mnie to nic nadzwyczajnego. Są to są mi nie przeszkadzają.
ja nie mam problemu ze snapami
@WavePC_official A ja siẹ tak zraziłam bo miałam nieprzyjemności po nie udanej próbie aktualizacji z 23.04 do 23.10. Dlatego ja bym polecała innym Linux Mint.
Ubuntu!
Gdyby nie było windowsa, to ewentualnie można by się było zastanawiać nad jakimś linuxem.
Na chwilę obecną czy jest czy nie ma, nie ma żadnego znaczenia, wszechstronność i kompatybilność systemu mikro$oftu jest nie do podważenia.
Windows to seria wałków i oszustw zapoczątkowanych przez samego Gatesa już przy pierwszym DOSie i dalej tylko rozwijanych. Za tym też szła kasa i tak buduje się potęgi. Przecież obecnie po co by wybierać Windows przez branżę kreatywną gdyby Adobe Cloud wspierało chociażby systemy na debianopodobne. Adobe ich nie wspiera bo właśnie tak by się stało i MS ostro by na tym stracił - to się nazywa układ.
Ubuntu (zrozumiałe dla tych, co obejrzeli film do końca).
Dość prowokacyjne stwierdzenie. Pracuję codziennie, zarówno na Windows'ie, Linux'ie i macOS i to, czego nigdy na pewno nie napiszę o Windows (przynajmniej od wersji 1.0 do wersji obecnej, czyli 11) to wszechstronność. Każdy z wymienionych systemów ma swoje zalety i wady. Z perspektywy czasu i doświadczenia oraz problemów, jakich uświadczyłem z tymi systemami, subiektywnie stwierdzam, że Windows wypada najgorzej. Z pewnością (niepodważalnie :) ) najlepiej jest oceniany "oczami" gracza.
@robertjurczuk5065
Chyba mnie nie zrozumiałeś, na ios i Linuxie nie odpalisz niektórych programów, bo nie mają wsparcia na te systemy.
Ps. Ciekawa wypowiedź o czymś i o niczym, zaprzeczanie faktom to coś przed czym nie można przejść obojętnie, ode mnie tyle.
@robertjurczuk5065
Ja w swojej firmie pracuje tylko i wyłącznie na windows, tylko na tym systemie są kompatybilne niektóre aplikacje.
Myślę, że dobrze zrozumiałem.
Wyłącznie Windows w pracy ?
Super - a co w tym złego ?
Każdy używa tego, co mu potrzebne i pasuje. System operacyjny to również pewnego rodzaju "narzędzie". Zgeneralizowałem jednak swoją wypowiedź, adekwatnie do Twojej "tezy".
Fakt jest taki, że maszyny o architekturze x86 i ew. ARM (który Microsoft od krótkiego czasu raczy wspierać), to jedynie część komputerów, które istnieją i działają na świecie.
W "ekosystemie" x86 - Microsoft faktycznie przoduje we wsparciu i kompatybilności sprzętowej (dzięki swojej monopolistycznej praktyce). W niczym więcej.
Co do programów - każdy system ma pewne istotne aplikacje, które nie zadziałają na innym systemie. Rozwiązanie takie, jak WSL w Windowsie wcale nie przechyla szali w stronę Microsoftu.
Niemniej wiem - np. aplikacji do programowania pewnych układów czy mikrokontrolerów, ani aplikacji Adobe nie uruchomię w Linuksie.
Ubuntu . Wiatam ja osobiście używam linuxa mint cynamon dla mnie jest o wiele lepszy od Ubuntu . Pozdrawiam
Ubuntu, dowolny
Mam drukarkę epson i nie działa z Ubuntu
Szkoda że Pan Mojego kanału YT nie Polecił a też robię filmy o Systemie operacyjnym Linux. Ech szkoda 😢
Na Linuxie działa bez problemu u mnie game pass w chmurze.
JA NA CHROME OS OD TYGODNIA PORZYCILEM WINDOWSA
ja pracuje na laptopie FUJITSI LIFEBOOK A530 Z PROCKIEM CELERON P4600
Nie jest prawdą że trzeba mieć Apple id żeby korzystać z mac booków
Niema nic lepsego niz mint.
Arch.
Fedora.
2 zegarki? jak u ruskich :D
Dlaczego Ubuntu Nieee😭
Linux mint (po złości xD)
Ubuntu vs Mint
Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. To, że nawet jeśli ktoś płaci telefonem za zakupy to nie ta sama prywatność co używanie komputera. Na kompie masz różne rzeczy od zdjęć do filmów, a używając windowsa 11 ponad 800 firm ma dostęp do tego komputera. Dlatego nie mieszaj tej "prywatności" komputera stacjonarnego z opaską o rozkładzie godzinowym Twoich potrzeb fizjologicznych. Nie wiem, czy nie zdajesz sobie z tego sprawy, czy Ci to obojętne, czy celowo mieszasz ludziom w głowie. Różni ludzie różnie używają tych rzeczy - telefonu i opaski - ale to nie to samo co wpuszczenie "świata" do zawartości Twojej przestrzeni dyskowej.
A i nie rozumiem też Twojego zdziwienia, że komponenty jak drukarka, czy kamerka określasz mianem: zdziwienie, że działa... Na linuxie oparte są różne linie produkcyjne, przemysłowe oprogramowanie, a także składowe w zderzaczu hadronu - Linux dawno opanował wiele różnych półek gdzie windows nie sięga i długo jeszcze sięgać nie będzie. Sorry, ale odbiór Twojego zachwytu Linuxem bardziej zniża go do krawężnika niż obrazujesz jaki obecnie poziom reprezentuje.
Nie wiesz totalnie o czym piszesz.... Korzystając z opaski też wyrażasz zgodę na dostęp do zdjęć mikrofonu kontaktów w zasadzie wszystkiego... A na telefonie masz pewnie więcej zdjęć i prywatnych rzeczy niż nie jeden na komputerze.
@@WavePC_official to zależy co kto ma na telefonie, a dwa to nie zakładaj, że każdy ma opaske. Błędne założenie. Ja poza zdjęciami i kontaktami nie mam innych prywatnych rzeczy na telefonie - własnie z racji na ochrone prywatności ( nie mam sklepowych aplikacji - mam gdzieś zniżki 5 złotych za prywatność) nie używam płacenia telefonem, nie przeglądam stron sklepowych itp. Telefon dla mnie to głównie dzwonienie, aparat foto i kilka mp3 (nie używam jutuba, spotifa, czy innego strimingu). A na komputerze mam inne dokumenty, które nie powinny mieć dostępu kogoś z zewnątrz jak skany, dokumenty pdf, wideo, i na nim mam wszelkie konta jak strony strimingowe i konta społecznościowe - tu linux daje mi pełełen szlaban na inwigilacje dla firm takich jak jest na windows 10 czy 11. Poza tym na wspomnianych windowsach dajesz pełny dostęp na to co masz na dyskach niezależnie czy komputer masz do użytku domowego czy firmowego - a dostęp do listy klientów i partnerów firmowych to już pełne nieporozumienie.
Czy wytłumaczyłem w sposób zrozumiały o co mi chodzi i jak używam sprzętu?
Myślę że tak. Obserwując jednak siebie i swoje otoczenie łącznie z rodziną do u mnie jednak znaczna większość używa telefonu jako głównego a czasami jednego urządzenia do kontaktu ze światem w tym z urządzeniami. A ich telefony to jedne aparat jakie mają do zdjęć. A tu niemal każda aplikacja żeby w ogóle się uruchomiła żąda dostępu niemal do wszystkiego, łącznie z dostępem do danych prywatnych. Przykład opisano może faktycznie nie był zbyt trafny ale miał oddać idzie rzeczy