Wykup z leasingu - jak to zrobić dobrze?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024

КОМЕНТАРІ • 67

  • @Leason_pl
    @Leason_pl  Рік тому

    👉 Zapraszamy do polubienia filmu, udostępniania, wyrażania opinii i subskrypcji kanału.
    👉 Po więcej wiedzy leasingowej zapraszamy na naszego bloga: www.leason.pl/porady-eksperta/
    👉 Przydatne linki związane z omawianym tematem znajdziesz w opisie filmu.
    👉 W sprawie zapytań o ofertę leasingu prosimy o kontakt: 💻biuro@leason.pl 📱508 747 525

  • @ubezpieczeniatonudy
    @ubezpieczeniatonudy Рік тому +7

    Jak zawsze przedsiębiorcy wiatr w oczy z nowym nieŁadem. Bardzo dobry odcinek

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      Właśnie dlatego warto maksymalizować odliczenia podatkowe, tam, gdzie jest to możliwe i bezpieczne. A wykup z leasingu daje sporo możliwości w tym zakresie.

  • @audytoras
    @audytoras Рік тому +5

    Niby elementarna wiedza, ale świetnie i kompleksowo wyjaśnione. Pozdrawiam.

  • @kazimierzguziana5958
    @kazimierzguziana5958 Рік тому

    Dobry wieczór. Wysoki poziom merytoryczny programu. Dla mnie zrozumialy. Natomiast jest jedno kluczowe pytanie z mojej strony - Interpretacje oraz Orzecznictwo Umów Leasingowych przez Urzędy Skarbowe.Pozdrawiam. Dobranoc

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +2

      Zapewne pytanie dotyczy wykupu prywatnego. We wrześniu 2022r pojawiła się interpretacja, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.362.2022.2.HW. Wynika z niej, że można wykupić pojazd do majątku prywatnego z zamysłem użytkowania prywatnego, a późniejsza darowizna (w tym przypadku na rodziców) nie podlega opodatkowaniu VAT.

  • @rogotrip
    @rogotrip 9 місяців тому

    @leason_pl doskonały materiał. Jednak mam 3 pytania:
    1. Mam leasing na siebie na JDG. Mam fv wykopową i nie chce księgować jej na siebie i przekazać tacie auto na zasadzie darowizny. Czy po 6m tata może mi zwrotnie przekazać auto w darowiźnie?
    2. Co w sytuacji gdy jednak zostawię auto w firmie i np po 4 latach jednak będę musiał go sprzedać. Z jakimi kosztami podatkowymi / ZUS mam się liczyć?
    3. Co w sytuacji gdy jednak zostawię auto w firmie i po jakim czasie mogę go sprzedać żeby uniknąć płacenia wysokich podatków ale zostawiając go w firmie ?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  9 місяців тому

      @rogos1985 Dziękujemy za ciekawe pytania.
      1. Sytuacja, jak z darowizną zwrotną w formie pieniężnej po sprzedaży pojazdu. Taka operacja może podlegać pod przepis Art. 199a Par. 2 Ordynacji Podatkowej: „Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej.” Fiskus mógłby spojrzeć całościowo na taką operację, zamiast jako na osobne transakcje, i naliczyć podatek.
      2. Wystawi Pan fakturę/rachunek za sprzedany samochód, który trzeba będzie opodatkować jak pozostałe przychody z działalności (PIT, ZUS zdrowotny + VAT - gdy firma jest płątnikiem VAT)
      3. Po wykupie na firme może Pan sprzedać pojazd w dowolnym momencie, jednakże taka transakcja zawsze będzie opodatkowana, niezależnie od momentu sprzedaży. Jesli zdecyduje się Pan wycofać samochód z firmy do majątku prywatnego i jest płatnikiem VAT - od tej operacji trzeba odprowadzić VAT od wartości rynkowej pojazdu. Nievatowcy nie płaca VAT od takiej operacji. A następnie po upływie 6 lat od wycofania - można sprzedać samochód prywatnie bez podatku. Ewentualnie wcześniej podarować - osoba obdarowana może sprzedać bez podatku po 6 mcach.
      Teoretycznie jakimś rozwiązaniem może być przejście na ryczałt - sprzedaż samochodu na ryczałcie skutkuje opodatkowaniem tylko 3% podatkiem dochodowym. Nie zwalnia jednak z konieczności zapłąty VAT, jeśli jestesmy vatowcem.

    • @rogotrip
      @rogotrip 9 місяців тому

      @@Leason_pl dziękuję. Planowo chciałbym auto zostawić jeszcze jakieś 3 lata. Ale darowizna skutkuje podwyższonymi kosztami ubezpieczenia (obdarowany nie ma zniżek). Który zatem wariant: pozostawienie auta w firmie, wykup prywatny, czy darowizna byłby w Pana opinii najkorzystniejszy ? Wartość rynkowa pojazdu to 165 000 brutto.

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  9 місяців тому

      @@rogotrip Po 3 latach wartość samochodu spadnie, zatem do opodatkowania będzie niższa kwota. Przy okazji - podatki można obniżyć generując koszty gdzie indziej - np. biorąc w leasing kolejny samochód z wyższym wkładem własnym w miesiącu sprzedaży. Mając auto w firmie zdaży Pan jeszcze zaliczyć w koszty wydatki eksploatacyjne (paliwo, przeglądy itd). Jeśli dużo Pan jeździ - chyba lepiej zostawić w firmie, bo 3 lata to dośc długi okres czasu i trochę się tych wydatków uzbiera.
      Wykup prywatny z darowizną może kusić, ale kwota sprzedaży też będzie trochę niższa, niż na podstawie FV VAT. Jeśli Pan chce możemy to dokładnie policzyć, ale to już usługa płatna i na priv.

    • @rogotrip
      @rogotrip 9 місяців тому

      @Leason_pl super, mega jasno i klarownie wytłumaczone. Na ten moment te informacje mi wystarczą. Wiem gdzie następnym razem zapukać o leasing. Łapka w górę i sub zostawiony 😀

  • @KoondzioorekxDxD
    @KoondzioorekxDxD 13 днів тому +1

    Bardzo fajne konto. Zostawiłem SUBa :)
    Czy aktualnie jest jakiś ranking Leasingodawców, którzy proponują korzystne warunki dla nas - leasingobiorców?
    Jak wygląda pomoc Państwa w znalezieniu najlepszego finansowania na pojazd osobowy w rozliczeniu mieszanym? JDG VAT
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  12 днів тому

      To się cały czas zmienia, ogólnie duże firmy leasingowe mają zazwyczaj najlepsze warunki leasingu.
      Nasza pomoc polega albo na znalezieniu najlepszej cenowo oferty leasingu, albo (jeśli takie są oczekiwania leasingobiorcy) na dobraniu optymalnych podatkowo warunków leasingu z uwględnieniemformy prawnej prowadzonej działalności i spospobu opodatkowania oraz planów co do użytkowania pojazdu (tzw. doradztwo leasingowe). Szukamy też ubezpieczeń w najlepszych cenach.

  • @Projektowanieogrodowslask
    @Projektowanieogrodowslask Рік тому +3

    Hej! Czym nagrywasz, jaki mikrofon, czym montujesz odcinki? Super film, bardzo profesjonalny ❤

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      Cześć, aparat: Canon R6 + obiektyw Canon EF 2470, mikrofon: SARAMONIC Bezprzewodowy zestaw audio Blink500 PRO B2 (RX + TX + TX). Montujemy w adobe premiere. Mikrofon trochę kosztuje, ale robi robotę.

  • @KonaKonKonakon
    @KonaKonKonakon Рік тому +2

    Czy można się umówić na indywidualna rozmowę ze specjalista od leasingu? Jeżeli tak ile by to kosztowało? Ponieważ mój księgowy nie bardzo rozumie sprawy leasingu, mam JDG i chcę wziąć auto w leasing wartości około 250k BRUTTO, i nie wiem jak to najlepiej zrobić żeby mieć największe korzyści podatkowe z tego tytułu.

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      Tak, prosimy o kontakt: tel. 508 747 525, email: mikolaj.lagowski@leason.pl Konsultacja z tego zakresu to koszt 250-300 zł netto. Podpowiemy jak skonfigurować leasing, żeby odliczyć jak najwięcej oraz pokażemy na cyfrach wartości odliczeń podatkowych. Jeśli dodatkowo zdecyduje się Pan na naszą ofertę leasingu usługa doradcza jest w cenie.

  • @szymonzwolinski4352
    @szymonzwolinski4352 Рік тому +1

    Bardzo dobry materiał, rozwiewa wiele wątpliwości ;) Mam tylko jedno pytanie, ponieważ niedługo kończy mi się leasing na samochód osobowy w JDG - czy po wykupie prywatnym (bez księgowania faktury wykupu) lepiej jest zarejestrować samochód najpierw na siebie i dopiero potem, za jakiś czas, mogę przekazać go w darowiźnie ojcu (z zamiarem dalszego użytkowania właśnie przez ojca) czy też można od razu po wykupie spisać umowę darowizny i nie trzeba wykonywać tego kroku pośredniego czyli rejestracji

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +2

      Obowiązek urzędowy dotyczy zgłoszenia nabycia i zbycia pojazdu. Można pominąć rejestrację - a ojciec po darowiźnie zarejestruje na siebie. Trzeba pamiętać o pokazaniu faktury wykupu i umowy darowizny w wydziale komunikacji.

    • @szymonzwolinski4352
      @szymonzwolinski4352 Рік тому

      @@Leason_pl serdecznie dziękuję za odpowiedź :)

  • @ukaszbogumi1748
    @ukaszbogumi1748 Рік тому +2

    Czy wykup prywatny i darowizna na małżonka jest bezpieczne z pkt. widzenia kontroli i jakiś konsekwencji ze strony US? Pytam w kontekście wspólności majątkowej i podejrzenia wykonania darowizny w celu obejścia przepisów polskiego ładu (możliwość sprzedaży auta bez podatków po 6mc, a nie po 6 latach).

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      Według nas w przypadku małżeńskiej wspólnoty majątkowej raczej nie jest to bezpieczne. Jednocześnie na początku 2022r w Rzeczpospolitej spotkaliśmy się z opinią, że nawet wtedy jest to bezpieczne: www.rp.pl/podatki/art19309521-daj-auto-po-leasingu-rodzinie-a-unikniesz-podatku-i-skladki
      W tej konkretnej sytuacji chyba najrozsądniej będzie skonsultować sprawę z doradcą podatkowym.

    • @ukaszbogumi1748
      @ukaszbogumi1748 Рік тому +2

      Dziękuje za odpowiedź i link do artykułu, w którym rzeczywiście taka sytuacja jest dozwolona i nie powinna budzić zastrzeżeń (potwierdzone przez MF i uchwały sądu). Natomiast US pewnie działa po swojemu i może to interpretować różnie. Więc do zastanowienia czy ryzykować czy nie. Raczej mały kaliber sprawy - odnosząc się również do artykułu ☺.

    • @kazimierzguziana5958
      @kazimierzguziana5958 Рік тому

      @@ukaszbogumi1748 Dobry wieczór. Słuszny tok rozumowania. Urzędy Skarbowe stosują swoje Interpretacje które bywają krańcowe różne. Każdy przypadek jest inny. Pamiętam jak kiedyś Konfederacje Przedsiębiorstw Leasingowych prosiła o 1 Interpretację będącą Prawem na terenie całego kraju. Pozdrawiam. Dobranoc

  • @radekb1270
    @radekb1270 Місяць тому

    Czy muszę płacić VAT przy wykupie prywatnym i sprzedaży na umowę? Nowy Ład zmienił ustawę o PIT więc płacę wyłącznie PIT od sprzedaży?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Місяць тому

      OD takiej operacji nie trzeba płacić VATu.
      Jeśli sprzedaż nastąpi do 6 lat od wykupu prywatnego - płacimy PIT. Z wykorzystaniem darowizny na członka najbliższej rodziny - okres ten skraca się do 6 mcy.

  • @c0mmented
    @c0mmented Рік тому +1

    Chciałem nabyć niedrogie miejskie auto w leasingu, a dealer powiedział, że to się nie opłaca i lepiej wynajem, bo przy ostatniej racie leasingu, tej najniższej, tworzy się obowiązek podatkowy i wykupując pojazd muszę zapłacić pełny VAT od pierwotnej ceny auta. Nie widzę nigdzie podstawy prawnej do tego, a auto chciałem sobie zostawić i tyle, nie sprzedawać dalej nikomu. Jakieś sugestie?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      Czy możemy założyć, że chodzi o JDG będącą płatnikiem VAT?
      Obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży pojazdu wykupionego wcześniej z leasingu (VAT + dochodowy + ZUS zdrowotny) albo przeniesienia go do majątku prywatnego właściciela JDG (VAT od aktualnej wartości rynkowej - o ile wykup był na firmę). Dopóki użytkuje się pojazd po wykupie w firmie - nie powstaje żaden obowiązek podatkowy. Zresztą podobnie, gdyby wykupić pojazd prywatnie - brak obowiązku podatkowego do czasu sprzedaży, a jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 6 lat od wykupu - również brak obowiązku podatkowego. Więcej na temat wykupu prywatnego piszemy na naszym blogu: www.leason.pl/wykup-z-leasingu-na-osobe-prywatna/
      Sam wykup z leasingu również nie skutkuje obowiązkiem podatkowym.
      Najem z zamiarem wykupu to droga forma zakupu pojazdu - wysoki wykup (część kapitału płątna na końcu umowy) do samego końca generuje wysokie odsetki. Wysoki wykup dobrze się sprawdza przy pojazdach w cenie znacznie powyżej 150k, oraz gdy chcemy sprzedać pojazd zaraz po wykupie z leasingu. Należy jednak uwzględnić sposób opodatkowania firmy - coś co jest opłącalne na podatku liniowym niekoniecznie będzie dobre dla firmy na ryczałcie.

    • @c0mmented
      @c0mmented Рік тому

      @@Leason_pl Tak, dobre założenie - JDG i płatnik VAT, do tego ryczałt, a samochód z tych najtańszych i bez zamiaru sprzedaży po zamknięciu leasingu. Zabieram się do czytania Pana artykułu. Dziękuję.

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      @@c0mmented Przy ryczałcie naszym zdaniem leasing z niskim wykupem i wykup prywatny będą odpowiednie. Potem można użytkować pojazd do celów działalności i odliczać 50% VAT od paliwa, części etc. Przy ewentualnej sprzedaży w przyszłości na podstawie umowy kupna-sprzedaży trzeba tylko zapłącić 3% ryczałtu (stawka ryczałtu dla samochodów) no i przychód z tego tytułu wpływa na próg obrotowy do celów ZUSu zdrowotnego. Po upływie 6 lat od wykupu już nie wpływa.

  • @kamilsw3972
    @kamilsw3972 2 місяці тому

    Czy zmiany stóp procentowych dotyczą całości kapitału do spłaty "wszystkie odsetki płacisz w ratach leasingu "
    To się tyczy rat zmiennych czy w stałych też coś takiego ma miejsce?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  2 місяці тому

      Tak, zmiana stóp procentowych dotyczy całego kapitału do spłaty (wraz z kapitałem płatnym w wykupie). Zmiany dotyczą leasingów na zmiennej stopie procentowej. Leasing na stałej stopie pozostaje daje stałe raty, zmiany stóp nie wpływają wtedy na wysokość rat.

    • @kamilsw3972
      @kamilsw3972 2 місяці тому

      @@Leason_pl Czy zatem warto się decydować na raty zmienne?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Місяць тому

      @@kamilsw3972 Jeśli chce Pan mieć gwarancję niezmienności rat to tak. Patrząc na cene leasingu na stałej i zmiennej stopie to obecnie sa prawie identyczne (minimalnie tańszy leasing na stałej stopie). WG zapowiedzi RPP pierwszych obniżek stóp możemy oczekiwać za rok a najwięcej odsetek spłąca się w początkowym okresie leasingu. Ogólne zasady kiedy warto wybrać leaisng na stałej a kiedy na zmiennej stopie: www.leason.pl/leasing-stala-stopa-procentowa/

  • @vorb9171
    @vorb9171 Рік тому

    Cześć jest chociaż cień szansy na leasing ciągnika siodłowego za 250k pln netto na jdg (do tej pory firma budowlana ryczałt 5,5%, właściciel 21 lat, firma prowadzona rok, majątek 150k pln w gotówce)?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      Przy wkładzie własnym 20% lub więcej jest to realne.

  • @TheBratpit
    @TheBratpit Рік тому

    Czy w spółce jawnej w której wspólnikami są mąż , żona i matka żony (babcia) można darować samochód ze spółki , każdy swoją część samochodu córce męża i żony , a babcia wnuczce ?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Natomiast znaleźliśmy analogiczną sytuację dla spółki jawnej: e-prawnik.pl/interpretacje-podatkowe/ibpb-2-14515-19216-1mz.html Z interpretacji indywidualnej wynikało, że podarowanie przez wspólników składnika majątku spółki jawnej osobie z najbliższej rodziny rodzi obowiązek podatkowy.
      Być może łatwiejszą i pewniejszą drogą byłaby cesja leasingu pod koniec umowy na działalność jednoosobową (o ile ktoś w rodzinie prowadzi JDG), wykup prywatny i późniejsze podarowanie samochodu córce/wnuczce.

    • @TheBratpit
      @TheBratpit Рік тому

      @@Leason_pl dziekuję za odpowiedź

  • @kamilsosnowski1865
    @kamilsosnowski1865 Рік тому

    Dobry wieczór, dziękuję za merytoryczny materiał. Czy w moim przypadku (JDG, faktura wykupowa na firmę z grudnia 2022 na kwotę ok 4500) tata, który prowadzi JDG może zarejestrować auto prywatnie a później przekazać mi je w darowiźnie?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      Raczej nie. Z tego co Pan napisał wynika, że wykupił Pan pojazd na firmę (zakładamy, że ujął Pan tą FV w kosztach działalności). Musiałby Pan najpierw podarować pojazd ojcu (co wiązać się będzie z zapłatą VAT od wartości rynkowej pojazdu). Ewentualnie sprzedać na podstawie FV.
      Jeśli jednak wykupił Pan samochód prywatnie to najpierw musiałby Pan podarować samochód ojcu (co nie będzie obciążone podatkami), potem może go zarejestrować na siebie. Nie wiemy, czy ponowna darowizna na Pana będzie możliwa.

    • @kamilsosnowski1865
      @kamilsosnowski1865 Рік тому

      @@Leason_pl Dziękuję za odpowiedź. Pojazd został wykupiony z leasingu (wartość wykupu ok 4500 brutto). Zarejestrowaliśmy go prywatnie. W takim przypadku darowizna zadziała jeżeli zrobimy ją w najbliższym czasie?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      @@kamilsosnowski1865 Nie wiem, który z Panów wykupił pojazd prywatnie - ojciec, czy Pan? Jeśli ojciec - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go Panu podarował.

    • @kamilsosnowski1865
      @kamilsosnowski1865 Рік тому

      @@Leason_pl Tak, auto wykupił mój ojciec. Teraz chcielibyśmy zrobić darowiznę celem uzyskania szybszej możliwości sprzedaży auta. Czy możemy tak zrobić?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      @@kamilsosnowski1865 Tak. To normalna droga w tej sytuacji.

  • @michao.
    @michao. Рік тому

    Witam, prowadzę JDG, jestem nievatowcem na podatku liniowym, kończy mi się leasing operacyjny używanego auta- została ostatnia rata 2008zł brutto + ewentualny wykup 43854zł netto, wartość początkowa netto 73089zł; którą chciałem oddać leasingodawcy bez wykupu,bo nie będę więcej użytkować a chcę zaleasingować inne auto używane o wartości 247000zł.Czy jest możliwość wykupu auta i oddanie go dealerowi nowego auta celem obniżenia całkowitego kosztu nowego leasingu i czy jest to w takiej sytuacji oplacalne?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      Dzień dobry, może Pan wykupić samochód z leasingu po wartości wykupu i zostawić dealerowi (sprzedawcy kolejnego samochodu za 247k) w rozliczeniu. Opłacalnośc tej operacji zalezy od 2 czynników:
      1. Czy aktualna wartość rynkowa jest wyższa od kwoty wykupu z leasingu?
      2. Za jaką kwotę dealer zgodzi się odkupić pojazd i czy cena ta znacznie przekroczy cenę z wykupu pojazdu?
      Jeśli tak - taka operacja będzie opłacalna. Należy jednak uwzględnić, że nie jest Pan płatnikiem VAT, zatem samochód sprzeda Pan na podstawie rachunku.
      Więcej informacji na naszej stronie:
      www.leason.pl/samochod-w-rozliczeniu-do-dilera-a-leasing/

    • @michao.
      @michao. Рік тому

      @@Leason_pl dziekuje, zdaje sie ze trzeba bedzie jeszcze uwzglednic liniowy 19% oraz skladke zdrowotna 4.9% od ceny sprzedazy

    • @mikoajagowski3229
      @mikoajagowski3229 Рік тому

      @@michao. Zgadza się. Sprzedaż samochodu dilerowi będzie przychodem firmy, jednocześnie wartość odkupu przez dilera będzie traktowana, jako wkład własny do kolejnego leasingu i otrzyma pan fakturę kosztową od leasingodawcy na ta kwotę. Należy pamiętać, że w koszty zaliczy ją Pan w proporcji 150/247k, czyli 60,73% będzie kosztem dla firmy. Będzie jeszcze koszt podatkowy z tytyłu wykupu z dotychczasowego leasingu. W efekcie raczej nie wyjdzie Panu podatek do zapłaty.

  • @bobberini
    @bobberini Рік тому

    Dzien dobry, a zakladajac hipotetyczna sytuacje: oplacam fv wykupu, nie uwzgledniam jej w kosztach, robie darowizne na zone i rejestrujemy auto na zone, a po ponad pol roku zona daje mi to auto spowrotem w darowiznie - czy w przypadku sprzedazy znow musze oplacic pit i vat?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому

      Dzień dobry, z darowizną nie trzeba czekać pół roku, ze sprzedażą bezpodatkową po otrzymaniu darowizny już tak. Orientujemy się w przepisach podatkowych dotyczacych spraw leasingowych, ale na to pytanie nie znamy odpowiedzi.

    • @bobberini
      @bobberini Рік тому

      @@Leason_pl chodzi mi tylko o to czy jak na papierze auto spowrotem wroci do poprzedniego właściciela to przy ewentualnej sprzedazy musi zaplacic podatek

    • @BestTraderRafSantio
      @BestTraderRafSantio Рік тому

      To już jest kombinowanie, a poza tym nie można obdarować żony, chyba że macie rozdzielność. To jest tak jakbyś sobie oddawał w darowiznę, ponieważ jest to wspólne gospodarstwo. Nie da się tak.

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  9 місяців тому

      @@bobberini Taka operacja może podlegać pod przepis Art. 199a Par. 2 Ordynacji Podatkowej: „Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej.” Fiskus mógłby spojrzeć całościowo na taką operację, zamiast jako na osobne transakcje, i naliczyć podatek.

  • @MarcinLublin939
    @MarcinLublin939 Рік тому

    Witam. Chciałbym zapytać czy wykupując auto z leasingu poprzez fv na dane mojej Jdg muszę wstawić auto jako środek trwały czy mogę tej faktury nie uwzględniać w kosztach i po prostu używać auta jaka majątek prywatny? Wartość wykupu jest nizsza niż 10 tys

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      Może Pan nie uwzględniać faktury wykupowej w kosztach i użytkować prywatnie. Szczegółowo na temat wykupu prywatnego piszemy tutaj: www.leason.pl/wykup-z-leasingu-na-osobe-prywatna/

    • @MarcinLublin939
      @MarcinLublin939 Рік тому

      @@Leason_pl Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym jeszcze dopytać czy istnieje ryzyko, że wezmę auto w leasing w tym roku, a od przyszłego roku Minsterstwo Finansów zablokuje możliwość wykupu prywatnego?

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      @@MarcinLublin939 Takie ryzyko istnieje.

  • @Michalbb1984
    @Michalbb1984 Рік тому

    "wykup prowatny " w 2023 roku to faktura musi być na osobę fizyczną ,czy nadal może być z NIP tylko nie księgowana w koszty ,po czym przekazana rodzinie w formie darowizny ? Pozdrawiam

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      Faktura może być z NIP i nie księgujemy jej w kosztach. Jeśli leasingodawca może wystawić FV na dane prywatne to nawet lepiej, ale obecnie prawie wszyscy leasingodawcy w Polsce wystawią FV jedynie z NIP firmy.

    • @Michalbb1984
      @Michalbb1984 Рік тому

      @@Leason_pl właśnie dzwoniłem wczoraj do leasingodawcy i nie wystawia innych faktur stąd się mocno zdziwiłem.

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      @@Michalbb1984 Już od kilku lat tak to wygląda z fakturami wykupu. Co do darowizny - pamiętamy o zgłoszeniu darowizny do US.

    • @Michalbb1984
      @Michalbb1984 Рік тому +1

      @@Leason_pl jak otrzymam fakturę wykupową to tego samego dnia zgłoszę darowiznę dla rodziców i będę się rozglądał za innym autem dla siebie. Zgłoszę się do Was o ofertę finansowania kiedy już będę miał ofertę na auto . Pozdrawiam

    • @Leason_pl
      @Leason_pl  Рік тому +1

      @@Michalbb1984 Ok, będziemy oczekiwać kontaktu :)

  • @user-gx8bz2cn2q
    @user-gx8bz2cn2q 15 днів тому

    Co z tego że mówisz o leasingu jak jesteś sponsorowany i mówisz to co firmom pasuje 😂😂😂😂to tak jak z lekarzami leczą tylko tym co farmakologia im wciśnie ....zero prawdziwej medycyny

    • @mikoajagowski3229
      @mikoajagowski3229 15 днів тому

      Nikt mnie nie sponsoruje a to co mówię przydaje się przedsiębiorcom.
      Z tymi lekarzami nietrafiona analogia - jak pójdziesz do salonu i zapytasz o leasing to właśnie tam trafisz na takiego "leasingowego lekarza farmakologicznego".