Wykup i sprzedaż samochodu poleasingowego a VAT

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024

КОМЕНТАРІ • 14

  • @user-ff8jm8bp7x
    @user-ff8jm8bp7x 11 місяців тому +1

    Krótka lekcja to jest super pomysł! Dziękuję

    •  11 місяців тому

      Bardzo dziękuję za wiadomość ☺

  • @magdalenabe1121
    @magdalenabe1121 4 місяці тому

    Świetne, krótkie i rzeczowe tłumaczenie 😊

    •  4 місяці тому

      Dziękuję, cieszę się, że materiał tak się spodobał :) Pozdrawiam :)

  • @piotrstankiewicz1350
    @piotrstankiewicz1350 10 місяців тому

    krótki filmik do 10 minut jest super

  • @justynasawa9269
    @justynasawa9269 11 місяців тому

    Super takie szybkie spotkania 😊 pozdrawiam 😊

    •  11 місяців тому +1

      Świetnie, dziękuję za odpowiedź ☺ Spokojnego wieczoru :)

  • @GANGORLENA
    @GANGORLENA 9 місяців тому +1

    A co się stanie jeżeli po wykupie z leasingu od takiego samochodu będącego własnością podatnika będziemy odliczać paliwko i inne rzeczy - czyli 50 % VAT. Czy organy podatkowe w sytuacji sprzedaży nie zakwestionują pozorności takiego użytkowania i nie zmuszą do zapłaty VAT??

  • @makler1234567890
    @makler1234567890 6 місяців тому

    Po zakończeniu L, wycofam na cele prywatne . Dlaczego miałbym zapłacić VAT ?, od jakiej kwoty?

  • @dramamysteryhorror4234
    @dramamysteryhorror4234 11 місяців тому +1

    Ale w internecie spotkałem opinie, że przez polski ład trzeba przy wykupie prywatnym płacić vat od wartości rynkowej - to jakaś plotka?

    •  11 місяців тому

      Zmieniły się przepisy z podatku dochodowym - opowiem o tym w piątek o 20.00 - w jakim zakresie, kiedy powstanie przychód do opodatkowania w różnych wariantach. Natomiast w podatku VAT jeśli przedsiębiorca nie wprowadza przy wykupie samochodu do firmy (nie odliczy VAT od tej faktury wykupu auta) to w momencie przekazania go na cele prywatne nie powstanie obowiązek zapłaty VAT. Jeśli ten przedsiębiorca najpierw wykupił go do firmy to w przypadku późniejszej decyzji o przekazaniu go na cele prywatne obowiązek podatkowy w VAT by powstał. W przypadku dalszych wątpliwości proszę pytać postaram się wyjaśnić :)

    • @dramamysteryhorror4234
      @dramamysteryhorror4234 11 місяців тому

      @ Dziękuję za informację! - chciałbym doprecyzować scenariusz wykupu prywatnego (bez odliczania faktury wykupu) - w momencie przekazania nie powstaje obowiązek VAT ale chciałbym się upewnić czy taki obowiązek nie powstaje też w momencie późniejszej sprzedaży tego samochodu po 6 miesiącach?

    •  11 місяців тому

      @@dramamysteryhorror4234 Bardzo proszę, w podatku VAT nie powstanie obowiązek podatkowy w tej opisanej sytuacji bez względu na to w jakim okresie podatnik po wykupie na cele prywatne zdecyduje się sprzedać samochód. Natomiast myślę, że te kwestie mogły się pomylić z podatkiem dochodowym - tam może powstać obowiązek podatkowy - w zależności od tego kiedy podatnik sprzeda samochód i tutaj Polski Ład wydłużył nam ten okres z 6 miesięcy do 6 lat - jutro podam przykład i będę prosiła o informację czy to o te przepisy chodziło :) Z dniem 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadził do ustawy o PIT art. 10 ust. 2 pkt 4, który ma zastosowanie do składników nabytych po dniu 31.12.2021. Zgodnie z nim, przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników, użytkowanych na podstawie umowy leasingu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Jutro omówię ten przypadek tylko na gruncie ustawy o PIT i myślę, że wszystko stanie się jasne. Jeśli jednak nie - proszę pytać :)

  • @trawart
    @trawart 6 місяців тому

    4:52 - "przedsiębiorca musi zapłacić 23% VATu" - niefortunnie powiedziane. Kowalski-przedsiębiorca nie płaci tego VATu (tylko VAT na swojej fakturze nalicza).
    VAT zapłaci kupujący. Wprawdzie - gdy sprzedaje / przekazuje samochód sobie - będzie to wciąż Kowalski, tylko Kowalski jako osoba prywatna (czyli ta sama osoba) ale gdyby sprzedawał samochód innemu podmiotowi, naliczony przez Kowalskiego VAT należny zapłaciłby ten podmiot.