Na de mire elég 10 kWh gby akkumulátor és 3 kW napelem folytatás

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 сер 2024
  • Sikerült elég sok adatot összegyűjteni, hogy valós használat mellet hogyan alakulnak a számok.
    Mennyi az annyi, mennyi az elég és mennyi a nem elég.
    Ki lehet most már számolni, hogy kb. mi az az optimáli szigetüzemű rendszer ami a ház ellátásához szükséges.
    Mennyi napellem és mennyi akkumulátor szükséges.
    www.gby.hu
    Energia tárolása és felhasználása okosan.
    A házak kivitelezője:
    www.nyir1-bau.hu

КОМЕНТАРІ • 65

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 Рік тому +20

    24:26 Mindenki ezzel jön nekem is hogy éjjel akarja tölteni akkuról a villanyautót. Megoldható, de értelmetlen. Akkumulátort nem töltünk akkumulátorról. Olyan töltő kell ami a rendszerben lévő felesleges áramot tölti a kocsiba. Ha más nem hétvégén feltöltődik. De viszonylag ritka az a szitu, amikor valaki minden nap sötétedés után ér haza, és napkelte indul tovább az 500km-es útra. Ebben az esetben 70forintos villannyal kell tölteni, nem 100kWh akkut lerakni a házhoz.

    • @mateny.6770
      @mateny.6770 Рік тому

      Hmmm....
      Napelemes rendszerem még nincs (van beadott, nyertes pályázatom...), de napi szinten villanyautózunk. Mivel a feleségem szinte minden nap fél 7 után ér haza, így novembertől márciusig sötétben ér haza. Reggel pedig általában 9--kor indul. És mivel az autót egyelőre csak az EVSE-ről tudjuk tölteni, így minden nap legalább 6-8 órát kell tölteni.
      De szerintem mások is vannak úgy, hogy télen többnyire csak "sötétben" tudnak tölteni. Így marad az akkumulátor vagy a hálózat.
      Persze van néha olyan, hogy csak délután kell autóba ülni, olyankor tölthetne délelőtt az autó, de mi van, ha épp borult lesz az idő? Akkor mégsem tölt fel a kocsi, és nem tud elmenni a munkahelyére?

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Рік тому +6

      @@mateny.6770 Megoldható, csak amikor meglátod ennek az igénynek a költségvonzatát, rájössz hogy nem is olyan fontos ez 😁
      Töltöd szépen hálózatról, és fizeted a 72Ft/kWh áramköltséget, és még így is sokkal jobban jársz, mint azért venni egy 100kWh-s akkupakkot hogy feltöltsd minden éjjel a Teslát.
      Másrészt télen amúgy is keveset termel a rendszer hogy még a villanyautót is azzal töltsed éjjelente, vagy szintén nagyon túl kell méretezni a rendszert.
      Mint az élet minden területe, ez is úgy működik, hogy megnézed a lehetőségeket, és alkalmazkodva ezekhez, abból hozol ki egy optimális megoldást. Akinek ez nem megy, az rendszerint nem fog olyan jól élni, mint annak akinek megy.
      Persze, jó lenne az ingyen sör és az örökélet is, de nincs így, ebbe nekem is bele kellett nyugodni. Egy ilyen akkus rendszernek sem kell 100% rendelkezésre állás ha amúgy ott van a hálózat. A két dolognak meg kell találni az optimális keverékét. Tanyán, más lenne a téma, ahol nincs vagy nagyon drága lenne a hálózat. De ott meg lehet egy dízel autón, és fatüzelésen kell elgondolkodni, nem a 100kWh akkun, ha a napközbeni és hétvégi töltés nem elegendő. (esetleg még két kisebb villanyautó amit felváltva használsz is olcsóbb lenne 😆)

  • @szilveszterkovacs2150
    @szilveszterkovacs2150 Рік тому +14

    Nagyon jó a rendszer én is hasonlóban gondolkodom csak alacsonyabb költségvetéssel. Viszont van egy 4 kWos rendszerem, ami 2021-2022 fordulóján ilyen jellemzőkkel üzemelt:
    napi csúcsok: okt.-ben kb. 15-18kWh, nov.-ben kb. 12-15kWh, dec.-ben és jan.-ban kb 10-12kWh, febr.-ban kb. 12-15kWh
    napi átlagban: okt.-ben kb. 12kWh, nov.-ben kb. 6kWh, dec.-ben kb. 5kWh, jan.-ban kb 8kWh, febr.-ban kb. 10kWh.
    Ebből viszont az látszik, hogy a téli hónapokban nem lehetne a 20kWh-s akksikat feltölteni, de a 10kWh-s akksikhoz sincs elég napsütés, még akkor sem sokkal több nyerhető ki mint 10kWh , ha napkeltétől napnyugtáig sütne a nap, ha az átlagokat nézzük (napi 5-6kWh-nyi ) akkor még annyi sem.(ezt a 4kWos rendszerre értem).
    Ez a tél viszont iszonyat volt, állandóan esett vagy köd volt, nov-dec-jan csak átlagban napi 3-3.5kWh-t hozott!! ami a téli áram felhasználásom 30%a alatt marad.
    Véleményem szerint egy 4kWhs rendszer télen nem tud ellátni 100%ban ellátni egy házat, a fűtésről, autó töltésről meg nem is beszélve, mindenképpen kell hálózati kiegészítés.
    Vagy növelni/túlméretezni kell a napelem kapacitást, ekkor viszont nyáron lenne iszonyat túltermelés, mivel csak a 4kW-os rendszer akkor már napi 20-27kWh-nyi energiát termel, ami melegvíz készítés mellett akár napi szintű autó töltésére is elegendő lehet.

  • @avsvision
    @avsvision Рік тому +5

    A napi feleslegenergiát 1-2 ezer literes 2 csőkígyós melegvíztárolóba pumpálni a hőszivattyúval. Az viszi a fűtést éjszaka.

  • @bankimajki
    @bankimajki Рік тому +2

    Jónak tűnik a videó, de most kb. arról beszélgettek hogy az autó mennyit fogyaszt 100km-en. Lehet úgy is közlekedni hogy 4-5l/100km, meg lehet úgy is hogy 20l/100km. Szóval amiről beszéltek azok csak féligazságok szóval amikor kijelentettek egy számot, akkor tegyétek hozzá a körülményeket (milyen és mekkora ház, milyen szigeteléssel, milyen nyílászárókkal, milyen tájolással....) A ház hővesztesége határozza meg a fűtésigényt. A fogyasztási szokások határozzák meg az elhasznált energiát. A napelemek által termelt delej nagyon-nagyon sokmindentől függ. Akkus tárolás? Van benne ráció, csak a ktg-e miatt még mindig nem éri meg több napra energiát tárolni akkuban. Mint egy nagy UPS, 1 napi energiakimaradás pótlására megérheti de az is főleg akkor ha fával avgy gázzal fűt az ember és a szivattyúkat és vezérléseket táplálni kell. Nekem is van akkus tárolás és szigetüzem.

  • @andybrezina
    @andybrezina Рік тому +2

    Elég sokat foglalkozom ezzel. Tehát ha átlagos tél van, passzív házad, túlméretezett napelem télre optimalizált dölésszöggel (45 fok fölött de inkább 60 fok), túlméretezett akku és föld-víz höszivattyú réz kollektorral (SCOP 6-7, nem 3 körüli mint a levegösnél), akkor talán van esély szigetüzemben kifüteni a házat. A nyári fölösleggel érdemes a talajt melegíteni és akkor a fütési szezont akár 10es COP-vel kezdheted.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +1

      Hiszek neked, mert amit tudok a fizikáról, az téged igazol, főleg az hogy vissza rakod, ez a szigetüzem inkább arra hogy ha lehet fogjuk meg. Ha nincs és nem süt a nap akkor nincs csoda, jön a hálózat. A mi éghajlatunkon, a teljesen nagy komfortú szigetüzem lehetséges, de nem olcsó sport.

    • @andybrezina
      @andybrezina Рік тому +3

      @@zoltanjambor5547 Így van. Viszont ha a kalkulátorokba beraksz egy spanyolorszagi mondjuk Marbella-t és 60 fokos dőlésszöget adsz meg akkor elég érdekes adatokat kapsz. Minden hónapban átlagosan kb. ugyanannyi lessz a termelés. No ott aztán sima ügy a szigetüzem levegő-víz hőszivattyúval is mivel nincsenek mínuszok sem.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому

      @@andybrezinaerről, ha van tapasztalatod értekezhetnénk, felépítene itt az egyik kivitelező ilyen módon házat.

    • @andybrezina
      @andybrezina Рік тому

      @@zoltanjambor5547 Szivesen. Itt vagy emailben?

  • @21szazalek
    @21szazalek Місяць тому

    Van még 7 évünk a szaldóból. Miután változott az áram lakossági ára, így szerintem egy 4 év és vissza is jött a befektetés. Utána kezdődik a tényleges ingyen áram és ingyen közlekedés időszaka. Viszont a bruttó elszámolás miatt már megoldást kell majd kitalálni a minél hatékonyabb kihasználás érdekében. Lehet ott kell majd venni okos autó töltőt hogy csak a napelem termelést használja és ne a hálózatot...

  • @TheBoltondj44
    @TheBoltondj44 Рік тому +3

    Két falit hozzátok, hogy az ember be tudjon állni a garázsba, és szebben is mutat. 👍

  • @avsvision
    @avsvision Рік тому +1

    Még a mosó és mosogatógépet, ha a gyártmány olyan, eleve ezzel az eltárolt melegvízzel kell használni.

  • @ZoltanMRVarga
    @ZoltanMRVarga Рік тому +2

    A gby 10 kwh-ás akkumulátornál, mennyi az a legrövidebb idő ami alatt 20%-ról 100%-ra fel töltődik, és mennyi teljesítményt vesz fel a töltés során, ha csak a hálózati áramra van kötve, és nap elem nincs rá kötve az inverterre? köszi.

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 Рік тому +4

    Na ez jó hír. Nekem 11kWh pakkom van és közel 7-8kWp napelem. Még épül a rendszer, nem tudok adatokat és nincs alkatrész a villanyreszelő boltban, a tételek 95% hiánycikk, így meg nehéz automatizálni, vagy drága.
    Igaz én mint elektroműszerész magamnak építettem még az akkupakkot is, így nekem olcsóbb volt a 11kWh LFP akku meg a kínai hibrid inverter mint egy visszatermelős rendszer, szóval igazából, nekem még a megtérülés is reális elvárás. 1.3millió volt az akku, 800e a 4kW napelem, 320ezer a 6kW-os inverter, amiben MPPT töltő is van. Aztán még a villanyszerelési aprólékra elmegy pár száz ezer, de ezt ki számolja 😁
    Bár az invertert cserélni akarom én is ilyen Viktron cuccokra, mert elég trágya tervezés a kínai, de működni működik eddig megbízhatóan.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +3

      Az automatizálás részét magam megoldom, mikro vezérlőm van, programozni szeretek, relék, ssr-ek egyéb diszkrét alkatrészek vannak. De fontos, amit meg tudok termelni vagy akkumulálom, padló hmv akksi, vagy elfogyasztom, de elveszni nem hagyom, ha viszont nem süt a napocska nincs mit sajnos tenni, azért nem rakok 20kWp napelem hogy borús időben is lejönjön a megfelelő delej. 13 nap alatt a 3550Wp rendszer 61kWh hozott ez idő alatt fűtésre 270kWh ment el az A1-en pedig 12kWh ebből látszik a 2x ennyi részben elvitte volna a fűtést de nem lenne rá elég. Ha bejönnek a jobb idők és azért március áprilisban fűteni kell még, akkor viszont elviheti, ami necces nov. Dec. Jan.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Рік тому

      @@zoltanjambor5547 Hasonlóan csinálom, bár erősen gondolkodok PLC-n. Csak egy kicsit túlkomplikáltam mert nekem is 3 és 1 fázis vegyesen van, meg több forrás, és okosság is kell. De a végén lehet egy RaspberryPI-vel oldom meg, az legalább van itthon, csak programozásból rozsdás a tudásom.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +1

      @@lacikeri3102 PLC is megoldás lehet egy jó siemens 1200-es vagy használtan egy S7 300 bármit megold fillérekért van hozzá már io modul analog interface. Ha PN/DP-s akkor akár más is mehet a buszra.

  • @csabaczibere4780
    @csabaczibere4780 Рік тому

    Köszönöm az érdekes műsort.
    Éppen nálam tervezés alatt van a napelemes rendszer és a kivitelező cég Fronius inverterrel szerel. A filmben Victron volt szerelve, érdemes lenne inkább nekem is azt típust kérni ? Mi a véleményed róla?
    Üdvözlettel Czibere Csaba

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +3

      Ha a rendszer visszatáplálós, akkor sajnos jelenleg, a Victron bármennyire is jó, Magyarországon nincs engedélye, ha nem táplál vissza, mindenképpen.

  • @kingamilankovics
    @kingamilankovics Рік тому

    5 KW panelhez és 20 kWh-nyi aksihoz is elég ez az inverter és az egy fázis? Köszi a videót, nagyon informatív!

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому

      Igen, nekem is majdnem annyin van, a panelek elképzelhető, hogy fognak bővülni.

  • @szabolcsgaspar9121
    @szabolcsgaspar9121 Рік тому

    Én a hőszivattyút hálózatra kötném és működhet H tarifával. Semmibe nem kerülne, vagy legalábbis nem sokba. Főleg ahhoz képest, hogy mennyi aku kellene. És persze nem tudom, hogy ellenőrzik, hogy a H tarifát csakis a hőszivattyúra használja. Ha az áramot át tudja kötni az elektromos autó töltőjére, akkor tényleg sokat tud spórolni.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +2

      Jelenleg H tarifán van a hőszivattyú. Megközelítőleg 350-400 kWh fogyasztás/hó bár, hogy most bejöttek a “kemény” mínuszok majd meglátjuk mennyire változik ez meg. A H ra semmit nem lehet kötni, hőszivattyún kívül. Nem is kockáztatnék.

    • @arpadmesterhazy2221
      @arpadmesterhazy2221 Рік тому

      Áramlopás, hamar rájönnek...

    • @szabolcsgaspar9121
      @szabolcsgaspar9121 Рік тому

      @@zoltanjambor5547 Azért úgy kábé 12kW napelemes rendszer tudná ellátni a fűtést télen, plusz a rendes fogyasztás. Legyen mondjuk 15kW. Ezt legalább 3 napig kell tudni tárolni, akkor jó eséllyel folyamatos lehet az áramellátás. Ez mondjuk 120kW akupakk, napi 30kW termelés mellett, ha a veszteségeket is számoljuk. Persze kár is ebbe belemenni, mert súlyos 10 milliókról van szó és még így sem teljesen biztos a folyamatos áramellátás.

  • @zsoltpragai5041
    @zsoltpragai5041 Рік тому +5

    Egy kilowattot fogyaszt a ház egy nap, ha nem vagyunk otthon. Hát ez jó nagy kamu, már bocsánat.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +2

      Miért hazudnék? Ennyit fogyaszt. A fűtést külön vettem. 45-50W az alap, néha megy mellette a hűtő, és igen 1-1,1 kWh megy el reggel 8 tól délután 5-ig

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Рік тому +2

      Miért? Szerinted mi fogyaszt? Én is megvettem a 6kW-os invertert, azt látom hogy ilyen 60-180W az alap fogyasztás. Egy NAS, Router, meg a hűtők, meg a készenléti tápegységek fogyasztanak ha nincs otthon az ember. Ha TV-t nézzük akkor felugrik akár 200W-ra is. Világítás az egész házban összesen van 200W. Nagy fogyasztók meg jellemzően csak rövid ideig üzemelnek.
      Egyedül a bojler, és villanyautó töltő ami tartósan sok áramot fogyaszt.

    • @vaderdarth1908
      @vaderdarth1908 Рік тому

      Várjál ott írja hogy reggel 8tól délutan 5ig 1,1 kwh és fütés nincs benne, tehát ez nem egy nap, csak a napnak egy harmada XD
      Én is gondolkodtam ezen a napelemes cuccon, de amennyibe belekerül, még támogatással együttvéve sem éri meg.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Рік тому

      @@vaderdarth1908 Pontatlanul fogalmazott, de a lényeg hogy 1kWh akku kapacitás már valóban elég jól lefedi ház energia igényét, mert az alap fogyasztás kevés, és amikor süt a nap akkor sem az akkuból veszed ki az energiát. Tehát alapszinten akár működhet is 24órát egy ház (hűtő, készenléti tápegységek) 1kWh akkuval is. Nálam ennél kicsit nagyobb az igény, szerintem nekem 1.6kWh kellene az alap fogyasztásomhoz, egy átlagos napon amikor süt a nap. Szóval a hőbörgés helyett célszerűbb előkapni a kalkulátort és átgondolni a saját számaitokat, mert még számomra is meglepő volt hogy mennyire nem úgy működnek a dolgok, mint ahogy azt átlagban elképzeli az ember ezzel kapcsolatban.

  • @ZoltanMRVarga
    @ZoltanMRVarga Рік тому +1

    Hello
    Nem tudja valaki hogy ha egy ilyen 10 kwh-ás akkumulátorról üzemeltetek kb. össz. 500 W-nyi fogyasztót, akkor hány óráig képesek üzemelni, csak az akkuról? köszi.

    • @TheMzs1978
      @TheMzs1978 Рік тому +2

      Kb 20óra

    • @istvankocsis5507
      @istvankocsis5507 Рік тому +2

      Az akkuk tárolókapacitásának kb. 80%-át lehet ténylegesen hasznosítani, drága akkuknál ez lehet valamivel több is, így kb. 16 órával lehet számolni. Ha ólmos autóakkumulátort használ valaki, akkor azokat max. 13,2V-os töltési feszültséggel érdemes használni, mert úgy 10 év felett van az élettartama, természetesen 1C vagy az alatti terhelőáramnál, ráadásul ezen a feszültségen korlátlan árammal is lehet tölteni őket, így viszont már csak a névleges érték 64%-át tudja leadni, ami jelen esetben 12 óra lenne.

    • @gyulanemes6721
      @gyulanemes6721 Рік тому

      @@istvankocsis5507 Az ólmos autó akkumulátort nem érdemes használni.
      A 13,2 Volt-os töltöttség már nagyon jó, de abból terhelésen hamar veszít.
      A cellák névleges feszültsége 2 Volt, az alá nem szabad terhelésen menni. Nem lehet-szabad a teljes akkut 80 %-alá meríteni, nem arra találták ki. Az autóban csak puffer. Ha rendszeresen túlmeríted, sérülnek, deformálódnak a cellák és tönkremegy. Nemhogy tíz évet, de tíz hónapot sem fog kibírni.
      Ezt rengetegszer leírták már. Ilyen célra munkaakkumulátort szabad csak használni, az bírja a 20% környékére merítést is, arra van kitalálva.
      Nem véletlen drágább a munka akksi, ne találjuk fel a spanyol viaszt újra !
      Tanácsnak meg rettenetes ötlet volt!

    • @istvankocsis5507
      @istvankocsis5507 Рік тому

      ​@@gyulanemes6721 Kissé félreérthetően írtam, majd mindjárt javítom.
      13,2V természetesen nem a feltöltött, hanem a töltési feszültség, ugyanis ez a gázosodási határ, eddig a feszültségig többszörös C-vel lehet tölteni az ólmos aksikat, ezt hívják egyébként gyorstöltésnek. Ez a töltési feszültség pedig 80%-os töltöttséget jelent. Havonta 1szer viszont teljes töltöttségig kell tölteni őket a szulfásodás megakadályozása érdekében, ezt viszont már csak kb. max. 150mA-rel szabad megtenni, mert e felett erős gázosodás következik be.
      Az ólomakkumulátorok nagyon jó és megbízható energiatárolók, csak tudni kell a pontos értékeiket, ugyanis csakis így lehet szakszerűen felhasználni őket. A mélykisülés kezdete(!) pl. nem 2V hanem 1,75V cellafeszültségnél van, ez alá nem szabad menni, ami 12V-os aksinál 10,5V-ot jelent. A mélykisülés vége pedig 1,5V cellánként, azaz 6 cellánál 9V, itt már szinte biztos, hogy tartósan károsodik az aksi. De celladeformáció természetesen ekkor sem következik be, ez csak termikus megfutás esetén jön létre.
      A kapocsfeszültség a terhelés kezdetén igaz, hogy viszonylag rohamosan csökken, de ezt követően csak alig mérhetően változik.
      A 80% alá merítés megjegyzés gondolom a teljes kapacitásra vonatkozott, ez esetben korrekt az érték, egyébként természetesen ez igaz a cellafeszültségre is, ami 1,75V.
      De a kisütésnél nemcsak a merítettség mértékét kell figyelemmel kísérni, hanem elsősorban a kisütőáram nagyságát! Minél kisebb a terhelőáram a névleges kapacitáshoz képest, annál tovább tart az aksi. Ezért kell megfelelően (túl)méretezni a pakkot, ilyenkor az egyszerű autóakkumulátor is tökéletes hosszú távon, ha a kisütőáram a névleges kapacitás értékének üzemszerűen csak max. a tizedrészét éri el.
      Sajnos a mostani újabb korosztályoknak nincsenek mélyreható ismereteik, és ezért nem is tudják mit-hogyan kell szakszerűen felhasználni. Nyilván, ha valaki az ólmos aksipakkot alulméretezi, ráadásul nem tölti megfelelően, és elkezdi izomból meríteni is, akkor annak nem lesz jó vége, pláne nem hosszabb távon. Ezért írtam korrekt értékeket. Ha valaki ért hozzá, akkor tudja, hogy ezek nem ötletek, hanem régen még tanított, méréseken alapuló gyakorlati tapasztalatok. Ezeket betartva egyébként rendkívül jó tanácsot adtam, pláne, ha valaki kis költségvetésből szeretne otthon egy megbízható rendszert kiépíteni magának.

    • @gyulanemes6721
      @gyulanemes6721 Рік тому

      @@istvankocsis5507 Nem tudtam, hogy komplett vizsgamunkát kell írni a kommentbe és aki hosszabbat ír az nyer. 🙂
      Ha egy teljes háztartást kell hőszivattyúval, vagy klímával és egyéb elektromos fogyasztóval üzemeltetned autó akkuról, hogy oldod meg azt, hogy relatíve kis terhelőárammal látod el a rendszert?
      Nem erre való az autó akku értsd meg.
      A munka akkunak nem véletlen az a neve.
      Sütögetheted folyamatosan névleges feszültség alá, majd meg fogsz lepődni az eredményen.

  • @expamandro
    @expamandro Рік тому +1

    javasolt az ételt mindig lefedni főzés közben, sok energiát lehet spórolni...
    Ha a napelemnek nagyobb lenne a dőlése szinte hó sem lenne rajta és a hatás fok is jobb lenne. Ez a dőlés 45fok!

  • @lacikeri3102
    @lacikeri3102 Рік тому

    Bypass kapcsolót nem teszel rá?

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +1

      Van beépítve egy 4 pólusu 1-0-2 63A kapcsoló, szigetben 1 fázisról megyünk, hálózatból 3. A 3 fázis az építkezés korai fázisában került a visszatáplálós napelemes rendszer miatt, ami végül nem került megvalósításra, mert saját szememmel láttam mit termelnek itt az utcában a rendszerek. 255V-os hálózati feszültség mellett, akkor határoztam el magam.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Рік тому +1

      @@zoltanjambor5547 OK, csak nem láttam. Nálunk nem jellemző a feszültség gond, de én is a rezsipánik elején döntöttem úgy, napelem kell, és úgy gondoltam nem sok esélyem lesz mostanában engedélyeztetni. Ezért lett akkus. Aztán kiderült hogy duplán igazam lett, mert a szaldót is eltörölték.

  • @tamassneider9443
    @tamassneider9443 Рік тому

    👌

  • @furedbull
    @furedbull Рік тому +1

    Kicsit félre vezető ez a videó! 13 kw-os rendszer nem elég ha árammal fűtesz. 1300 kwh volt a fogyasztásunk januárban. Ha szigetüzemed van a téli hónapokbam megfagysz.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +2

      345kwh ment el a hőszivattyúmmal, 23,5 C van a házban, ha kell villanyóra állásokkal igazolom :) de el is mondom a videóban, Ha süt a nap, ha nem süt 20 sem elég…
      1300kWH-t november óta nem fogyasztottunk el a H tarifán amin a fűtés van…

    • @donjoee
      @donjoee Рік тому +1

      Hőszivattyús fűtés ǂ fűtőszálas (fűtőkábeles, fűtőfóliás stb.) fűtés...
      A hőszivattyúnál szinte csak a keringetés megy árammal, a fűtőszálasnál meg minden (az összes veszteségével együtt).

    • @expamandro
      @expamandro Рік тому +1

      Gyenge a házatok szigetelése. Mi 600 kWh-t használtunk el fűtésre januárban. (elektromos infra padlófűtés)

    • @larpad1
      @larpad1 Рік тому

      @@zoltanjambor5547 mekkora a haz? milyen a szigetelese? milyen tajolasu? milyen hoszivattyu? levego-viz?

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому +1

      96nm a lakrésze, ami fűtve van. 50cm- falazat, porfix. Energetika szerint 82kWh/nm/év de ezen egy plusz födémszigeteléssel még egy 5-10 et lehet szerintem hozni.
      Dél nyugati
      Gree Versati III 9,6kW-os

  • @ujfalvilajos2859
    @ujfalvilajos2859 Рік тому

    Tegyetek a háztetőre két szél turbinát is :) :)

    • @andybrezina
      @andybrezina Рік тому

      Csak ne Aliexpresseset. Mert akkor inkább minuszos lessz a termelés mint plusszos 😂😂
      Egy profi amilyenek pl. a nagy hajókon vannak, azoknak a termelése kb 40W. Ergó többe kerül a leves mint a hús. Ha a szervízt is beleszámolod akkor biztosan.

    • @zoltanjambor5547
      @zoltanjambor5547 Рік тому

      @@andybrezinapedig, nagy tisztelettel tekintek Mikrosilverre én is fogok barkácsolni valami szélfogót. Hátha sikerül, ha nem megmarad a barkácsolás öröme.😊

    • @andybrezina
      @andybrezina Рік тому

      @@zoltanjambor5547 Mikrosilverre én is de az aliexpresses szélturbinákra nem. Nagyon rossz tapasztalataim vannak de mindebhol lehet kivétel. Puding próbája az evés. A barátomé pl. ehetetlen volt.

  • @szabolcsgaspar9121
    @szabolcsgaspar9121 Рік тому +5

    A srác érti, amit csinál, nagyon ügyes, de a riporter úgy látom, nagyon nincs képben. A fűtés nem megy a napelemről, ez kiderült, többször is mondták. A többi fogyasztás szerintem 10 ezer forintos villanyszámla lehet, vagyis a megtérülés, ha a többi fejlesztést, például szigetelés, hőszivattyú, szellőző rendszer, nem számoljuk, akkor 50 év, vagyis gyakorlatilag soha nem térül meg, mert ennyi idő alatt az egész rendszert le fogja cserélni. A sziget üzem nem is erről szól. A legolcsóbb az, ha semmit nem építünk. Illetve a szaldós elszámolás miatt a sziget üzemet megtakaríthatjuk. Ha meg éjjel használjuk az akupakkot, az 40% veszteség, vagyis a megtermelt energia 40%-a elveszik, nem tudjuk elhasználni. Ebből következik, hogy a fűtés mivel leginkább éjjel kell, nem okos dolog, ha akuról megy, mert nagyon nem gazdaságos. Meg az elektromos autóknak is 40-60kW aksija van, tehát a feltöltéséhez kell 100 kW akupakk. És akkor nem fűtünk éjjel. Arról ne is beszéljünk, hogy ez mibe kerül. Kell egy dízel agregátor, azzal lehet éjjel is hatékonyan elektromos autót tölteni. Más kérdés, hogy akkor már sokkal olcsóbban kijön egy dízel autó, szóval elektromos autót csakis nappal szabad tölteni, hogy gazdaságos maradjon.

    • @linsgream9889
      @linsgream9889 Рік тому +1

      Nem fogsz minden nap 40-60-100KWh áramot beletölteni egy elektromos autoba. Az emberek nagyon kis %-a megy napi 4-500km-t, hogy minden nap 0-100 toltestt kelljen az autójába tolni.

    • @donjoee
      @donjoee Рік тому +8

      Én pl. megnősültem. Utólag tudtam meg, hogy ez soha nem fog megtérülni...
      Sőt, én magam nem fogok soha megtérülni apámnak meg anyámnak és mégis itt vagyok.
      Te is itt vagy.... ;)
      Szóval nem minden a megtérülés.

    •  Рік тому

      @@donjoee 🤣🤣 Ez jó volt 😊

    • @szabolcsgaspar9121
      @szabolcsgaspar9121 Рік тому

      @@donjoee Minden nézőpont kérdése. A szülők is megöregszenek egyszer és akkor fog megtérülni, hogy világra hoztak és felneveltek. Aki aratni akar, annak vetni is kell. Egy akupakk akkor térül meg, ha a legfontosabb eszközöket el tudja látni energiával. A nagy fogyasztóknak más megoldás kell. A megtérülést nem csak pénzben kell nézni, hanem mondjuk kényelemben biztonságban és minden másban is. A fűtést én napkollektorral támogatnám, mert az olcsó és hatékony.

  • @kissistvan8268
    @kissistvan8268 Рік тому +1

    🤣

  • @zsooo65
    @zsooo65 11 місяців тому

    Ahogy a házigazda mondja, fanatikus vagyok...