Świetna technologia, u mnie również będzie ogrzewanie ścienne / wodne, ale zamiast gliny będziemy korzystali z tynków kwarcowych. (no chyba, że zdecydujemy się na glinę... ;P). Bardzo dobre rozwiązanie! Gratuluję filmu rzeczowy i ciekawy.
Ja kleje styropian, dwa centymetry na plackach. Odstępu od ściany z 3mm. Potem zaciągam standardowo klejem i siatką, jak na zewnątrz, a na końcu gładź wapienna. Wapno jest odporne na grzyby, a dzisiejsze mieszanki pozwalają uzyskać gładzie gipsowe( można dorzucić troszkę polimerowych cementów). Przy zacieraniu nacinanymi gąbkami, można bez szlifowania, a przy szlifowaniu na drugi dzień nie kurzy tak jak gipsy.. Rurki w ściany, a potem Kołaka w ścianę??? Może do wysokości 50cm jako grzejnik.. Kleje do styropianów są na tyle szczepne, że zatarcie cienkiej warstw packą gąbkową, daje idealną powierzchnie i lub pod gładź wapienną..
Gliniany tynk jest bardzo drogi.... ale kiedyś facet wymyślił że on zna miejsce gdzie jest ładna glina iiiii okazało się ze naprawdę była super kopana przesiana dołożony piasek i tynk wyszedł po prostu pięknie praktycznie za darmo.
Bo glina to tak jak inne dobrocie ziemi (wegiel piasek kamienie kruszce różnego gat. ) osobiście sie nie znam ale prawie mieszkam na pasmach gliny😜 a tam gdzie te lawiny błota to by nie wyrwał dobrej glinki i statkami do POLSKI NASZEJ KOCHANEJ I KASA KASA KASA❓❓
Glina jako materiał nie jest droga, czasochłonność wykonania niestety mocno podraża taki tynk, no chyba że samemu i wtedy nie liczymy swojej pracy..Pozdrawiam.
👍zwiększona powierzchnia grzewcza pozwala na stosowanie jeszcze niższej temperatury wody w obiegu CO co zwiększa efektywność jeszcze bardziej całej instalacji grzewczej . Na ścianie nie potrzeba jest pompka bo działa tu grawitacja .
@@Dzidek1 Kwestia jak ułożone są rurki . Jeśli od góry do dołu woda płynie . Czyli jak w klasycznym grzejniku na grawitację to nie potrzeba . Z pompką można układać dowolnie bo ona wtedy pcha wodę. W podłogowe musi być pompka bo nie ma spadku . Na ścianie jest pion więc woda sama z siebie chce spadać w dół . Oczywiście mówię to tylko po to że jak ktoś chce mieć grawitację to jest taka możliwość na ścianie której nie ma na podłodze
Odpowietrzenie !!! Jestem ciekaw tej instalacji po jakimś dłuższym czasie użytkowania: w wodzie jest powietrze...tzw kaloryfery odpowietrza się ręcznie co jakiś czas...lub są automaty w każdym pionie...
rozpuszczalność co2 i o2 w wodzie znacząco maleje wraz ze wzrostem temperatury, a w instalacji zamkniętej "nowej porcji" powietrza w wodzie nie uświadczysz, co oznacza, że jedno odpowietrzanie przed i jedno po uruchomieniu instalacji zazwyczaj załatwia sprawę.
Cześć mam pytanie do Ciebie, mam dwie pianki wurtha i pod spodem jest napisane haltbar bis 11.08.2018 i zastanawiam się czy mogę jeszcze tego użyć. Jak byś mógł zerknąć u siebie na piankach a może bez tego wiesz jak jest w Niemczech. Pozdrawiam
Jak zadziała to spokojnie możesz, termin się skończył i może być problem z aplikacją jej, ale jeśli pójdzie to będzie ok..tak samo jak z silikonem, albo akrylem, po terminie przydatności można używać tylko często po prostu zasycha i wtedy nie można użyć, ot wszystko..
Mam pytanie... Mam zamiar zrobić ogrzewanie ścienne.. Ściana zewnętrzna.. Czy potrzebna jest folia paroizolacja.. I gdzie robi się odpowietrzenie układu.. Zawsze mówiono mi że musi być w najwyższym punkcie zresztą tak jest w kaloryferach.. Może jakaś podpowiedź... Może link do tematu
Zamiar a zrobić to nie to samo. Ogrzewanie ścienne odpowietrza się w rozdzielaczu a zasilanie daje się na dół pętli - rurka ma taki przekrój, że umożliwia odpowietrzenie przez przepompowanie. Panie Tomaszu, proszę znaleźć dobrego wykonawcę lub uczyć się jeszcze, bo szkoda roboty :)
Ciekawe z tym nagrzewaniem gliny. Generalnie ciepło wg drugiej zasady termodynamiki "płynie od ciała cieplejszego do chłodniejszego. Nigdy odwrotnie". Zatem jak ściana zewnętrzna jest zimna to raczej tracimy sporo ciepła w ten sposób ogrzewając wychłodzoną, w szczególności nieocieploną ścianę. Sam planuje zrobić u siebie takie ogrzewanie np. w sypialni i salonie zamiast podłogówki, ale na ścianach działowych. Trzeba też pamiętać że w ścianach działowych takie ogrzewanie oddaje trochę ciepła również po drugiej stronie ściany co w niektórych sytuacjach może być plusem a w innych minusem.
Ja zrozumiałem że więcej ciepła odda do środka, bo musi zagrzać powietrze w środku, a w ta stronę będzie miało mniejszy opór..Oczywiście to wiadomość od gościa co to robi, osobiście nie wiem jak to jest, na pewno sporo tego ciepła pójdzie też w ścianę..A ściana potem odda do środka? albo uleci na zewnątrz...
Tak, ale jest jeszcze opór cieplny, gdyby go nie było to nie można by zagrzać pomieszczeń gdyby temperatura na zewnątrz była choćby o jeden stopień niższa. Dochodzi jeszcze komfort cieplny a stare, grube mury mają to do siebie, że dopóki są zimne dają bardzo nie fajny efekt o którym się mówi, że ciągnie od nich mimo, iż temperatura w pomieszczeniu sugeruje, że jest już nagrzane. Coś o tym wiem, bo mieszkam w domu o osiemdziesięciocentymetrowych ścianach.
Szkoda, że więcej nie miałeś do czynienia z ściennym ogrzewaniem. mógł byś więcej dodać od strony użytkowej i eksploatacji. Sam zainstalowałem ścienne ogrzewanie ale nie wodne tylko grzejniki, które mają gaz a woda tylko płynie w kolektorze. Przez to w układzie jest bardzo mało wody. Grzejnik też zatynkowane. Polski patent. Pierwsze wrażenia są, takie że w domu może być niższa temperatura w przeciwieństwie do innych systemów. Ponieważ ściany uzupełniają straty w efekcie jest niższe zużycie energii. Zwróć uwagę, że zimą od ścian ciągnie zimno (system podłogowy, grzejniki). Przez to trzeba trochę więcej grzać grzejnikami czy podłogówką aby uzupełniła straty w domu, a grzać mocniej trzeba ze względu na komfort cieplny dla człowieka. Decyzja o ściennym podyktowana u mnie głównie była tym, że nienawidzę płytek w salonach/pokojach- echo i większość okresu podłoga zimna. Na pewno w nowo budowanym nie odważył montować zwykłych grzejników. Dla mnie durnota i komplikowanie układu CO.
No ja jakoś pominąłem ten rodzaj ogrzewania u siebie, może dlatego że mało kto takie stosuje Faktycznie wtedy nie jesteśmy ograniczeni wyborem co na podłogę...Pozdrawiam.
@@interestingthings8598 3thermo ale coś chyba nie rozwija się adopcja a do tego widziałem na wizytówce google firm negatywy. Usunęli. Dziala fajnie ale nie wiem jak z trwałością. Wolał bym wodne. W rozwiązaniu 3thermo masz dużo łączeń w posadzce. Trzeba pilnować
Powiem Ci że szef idzie z trendem jak go znam tyle lat, więc widocznie przyszedł czas na glinę...Ogólnie sam uważam że to fajne rozwiązanie, naturalne i inne jak u wszystkich...Pozdrawiam.
@@Dzidek1 też mam gliniane, sam robiłem, wilgotność w zimie 40-50% mimo wentylacji mechanicznej; naturalne składniki, ani razu w domu nie śmierdziało chemią
@@arczik8526 na większości ścian mam tynk nie malowany; pokoje dzieci są pomalowane bo chcieli kolory np. różowy; tynk i farbę robiłem sam; farba: wagowo 50% woda, 2% 'klej'/zagęstnik oparty na celulozie kupiony na allegro, kilka % pigment mineralny do betonu (tanie, dostępne, nietoksyczne), reszta glina (używałem biało szarego kaolinu dobrze rozmoczonego w wodzie, bez grudek, zamówiłem paletę do tynków wykończeniowych i farb z BZMO, da się dostać od wielu producentów ale raczej ilości hurtowe bo to towar sprzedawany na 'tiry' dla przemysłu ale 1 paletę ci wyślą a to w sam raz na tynki wykończeniowe i farby) farbę trzeba potestować, sprawdzić proporcję kleju i pigmentów, taka farba musi postać parę godzin przed użyciem, zachodzi tam jakiś proces, staje się bardziej elastyczna i nie pyli; farba robiona samodzielnie kosztowała 1/10 ceny kupnej; za pomocą kilku podstawowych pigmentów uzyskasz dowolny kolor
Jest wiele artykułów i postów na różnych forach o ogrzewaniu ściennym które i ja widziałem w Polsce już spokojnie 10lat temu. Żadna nowość i działa to naprawdę rewelacyjnie w odpowiednich warunkach. Ja chyba jednak zdecydował bym się na ściankę działowa. Myślałem ze tylko gimby tego nie znajo:)
Majster był nachlany jak to układał? Krzywe ułożenie rur sprzyja temu ze wbijając gwoździa pod obrazek jest gwarancja ze trafi się w rurę. Masakra jakaś , wystarczyło dokładnie i prosto to wszystko ułożyć. Nawet tak dla czystej przyzwoitości.
Zdzisiu mam pytanko z innej beczki oglądam Cię od początku i Cię bardzo cenię jako fachowca ogólnobudowlanego. Podpisałem umowę z firmą na ogrzewanie podlogowe i wylewke anhydrytowa wylewka 5 cm a więc na 136m podłogi wyszło 6.80m3 anhydrytu. Firma robiła pomiary przed rozpoczęciem prac i stwierdzili że chudziak nie równy ale gość powiedział że niema tragedii podrownamy styropianem a resztę to wylewką się wyrówna. Czyli że do tych 6.80 m3 coś może dojść przez nierówności. Po ułożeniu ogrzewania dostałem info że zamawiają 10m3 anhydrytu na wylewki. Zapytałem czemu tak dużo miał być 6.80m3 a gość na to że takie nierówności i że tyle potrzeba. Czy to wogle możliwe żeby wyszło dodatkowo 3.20m3 przez nierówności które miały być wyrównane chociaż trochę styropianem?
3 metry betonu to bardzo dużo. Zamawia się przeważnie 0.5 do 1 metra więcej właśnie na nierówności. No ale ponad 3 metry to jakiś żart. Zapewne ok 2 metry gdzieś ktoś sobie coś wyleje a Ty za to zapłacisz.
@@pawe5797 kolego, nie rzucaj oskarżeń jak nie widziałeś budowy na oczy.Jeśli jest decyzja równania chudziaka styropianem, to musi być naprawdę nie wesoło.
Pytanie ile to jest troche jesli chodzi o nierownosc chudziaka.Jak sam widzisz na tę powierzchnie przy idealnym poziomie wychodzi prawie 7m3.Załózmy,ze masz nierownosc 2,5cm i z 7m3 juz sie robi ponad 10m3 anhydrytu. Zapytam z ciekawosci,ile płacisz za 1m3 anhydrytu,chodzi mi o koszt samego materiału?
@@tomasznowak9919 Czyli mówisz że rzeczywiście tak może być? To powinni chociaż na początku poinformować to coś by się z tym zrobiło tańszym kosztem a teraz 3 tyś trzeba dołożyć do i teresu
Kurcze, dziwię się, że ktoś decyduje się na takie rozwiązania, trzeba mieć naprawdę zajawkę... Kłaść klej (itp) żeby zrobić podkład pod tynk? Podwójna robota, materiału też idzie sporo, bo rurki zakryć trzeba (pewnie 16mm) - ściany proste nie są. Nie neguję, próbuję zrozumieć cel takiego rozwiązania...
cel takiego rozwiązania jest racjonalny; po pierwsze fizyka budowli czyli regulacja wilgotności, wysokie ciepło właściwe czyli regulacja temperatury; materiał jest wysoce paroprzepuszczalny i wręcz hydrofilny czyli w razie czego wyciąga wilgoć ze ściany i umożliwia wentylacji odebranie nadmiaru; nie toksyczny materiał (na tynku kiełkowały mi rośliny); ekologiczne rozwiązanie z niskim śladem węglowym; pięknie wygląda; zaletą jest to że zawsze można robić poprawki wystarczy zmoczyć i materiał daje się ponownie obrabiać; glina konserwuje drewno, konstrukcja drewniana oklejona tynkiem glinianym po setkach lat jest jak nowa; krążą informacje o oczyszczaniu powietrza i innych tego typu magicznych właściwościach; można robić farby gliniane w dowolnych kolorach; z tego co zaobserwowałem osobiście powierzchnia wydaje się gładka aksamitna i absorbuje światło, wygląda jak miękki materiał i tworzy przytulna atmosferę; wada to kruchość, dzieci robią dziury w ścianach waląc w nie różnymi przedmiotami, na szczęście tak jak pisałem da się naprawić; zaletą może też być cena materiału (glina, piasek za grosze) jeśli zrobimy samodzielnie; 'eko' firmy chcą grubą kasę od metra próbując tworzyć mit o tym że to ekskluzywny materiał którego obróbka to sztuka mistyczna
To tylko wspomaganie, to jest knajpa, nikt się z kosztami za bardzo nie liczy, główne ciepło z klimatyzatorów..Prąd z gazu..W piwnicy stoją 3 piece na gaz które produkują prąd dla hotelu, a nadwyżka idzie do sieci...Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Jak mają agregaty to ciepło jest odpadowe i koszt się inaczej liczy, możesz pokazać taką instalację holzgas ?, pewnie nikt z nas takiej nie widział.
@@sawekzielnik7239 Oczywiście że mogę, ale jak to działa nie wiem, nagram jak to wygląda, wiem że produkuje prąd, do podgrzewania CO i CWU są dwa inne piece. Tylko tam trochę nie porządek jest, jak to w kotłowni i sam nie wiem, czy mogę takie miejsce pokazywać, jakby nie było to hotel z 4 gwiazdkami..
Kolega robił takie coś z 5-6 lat temu pewnemu inwestorowi, cale ściany. nawet sufity, alu pex z wkładką, co 10cm rozstaw, gość se umyślał i ma, w Polsce to było
Na suficie to chyba ogrzewanie somsiada na piętrze, a na ścianach to ciekawy lecz drogi sposób na pozbycie się grzyba :), tak i tak dużo większe straty ciepła.
@@sawekzielnik7239 W krajach skandynawskich ogrzewanie ścienne czy sufitowe stosuje się nawet w szkołach i szpitalach, a jak wiadomo Skandynawia to jeden z cieplejszych regionów świata.
@@nannull4851 Jak ktoś spał na lekcjach fizyki w podstawówce to co poradzisz, myślących inaczej jest pełno, ale to nie znaczy że mamy wszyscy wyrzucać w błoto energię która jest coraz droższa, Co do ogrzewania ściennego to ok ale max do 1,5m wyżej grzejesz już tylko sufit i robi to spore rozwarstwienie temperatur. Jeszcze kilka lat temu bym nie pomyślał że można być tak skrzywionym by chłodzić czy grzać sufitem a teraz takich pełno się robi :).
@@sawekzielnik7239 Jak mam wybierać, to wolę tych "inaczej myślących" w krajach Skandynawskich niż "normalnie" myślących w Wolsce. Zresztą, poziom życia, kierunki migracji ludzi oraz "parę" innych wskaźników pokazuje, gdzie ludzie myślą, jak należy.
W windowsie masz aplikację Zdjęcia i tam jest możliwość robienia filmów, nie jest to profesjonalny program, ale zawsze coś tam można skleić. Pozdrawiam.
Wszystko i nic.. co szef powie to się robi, jest nas 3, jeden kładzie glazury, drugi podłogi drewniane, a ja podaj przynieś pozamiataj, ale kasa ta sama, więc spoko...
panie widzę że się pan na wszystkim znasz weź pan otwórz kanał o siłowni przynajmniej się pośmiejemy bo wygląda mi pan na takiego co gryfa nigdy nie trzymał
Świetna technologia, u mnie również będzie ogrzewanie ścienne / wodne, ale zamiast gliny będziemy korzystali z tynków kwarcowych. (no chyba, że zdecydujemy się na glinę... ;P). Bardzo dobre rozwiązanie! Gratuluję filmu rzeczowy i ciekawy.
Lemputz z hasit zajebists sprawa szpachlowane wapnem ,robilem to u Helmutow 15 lat temu😀
polski Mel Gibson jak zawsze coś ciekawego pokaze. Pozdrawiam
Dziękujemy, i czekamy na dalsze odcinki :)
Bardzo ciekawy film 👍👍
Witam, jest kanał " W szumilesie " tam gość buduje taki domek ze słomy i gliny :) Pozdrawiam
Oglądam czasami, a że tak na szybko kręciłem to z głowy mi wypadło. Pozdrawiam.
Ja kleje styropian, dwa centymetry na plackach. Odstępu od ściany z 3mm. Potem zaciągam standardowo klejem i siatką, jak na zewnątrz, a na końcu gładź wapienna. Wapno jest odporne na grzyby, a dzisiejsze mieszanki pozwalają uzyskać gładzie gipsowe( można dorzucić troszkę polimerowych cementów). Przy zacieraniu nacinanymi gąbkami, można bez szlifowania, a przy szlifowaniu na drugi dzień nie kurzy tak jak gipsy.. Rurki w ściany, a potem Kołaka w ścianę??? Może do wysokości 50cm jako grzejnik.. Kleje do styropianów są na tyle szczepne, że zatarcie cienkiej warstw packą gąbkową, daje idealną powierzchnie i lub pod gładź wapienną..
Gliniany tynk jest bardzo drogi.... ale kiedyś facet wymyślił że on zna miejsce gdzie jest ładna glina iiiii okazało się ze naprawdę była super kopana przesiana dołożony piasek i tynk wyszedł po prostu pięknie praktycznie za darmo.
Bo glina to tak jak inne dobrocie ziemi (wegiel piasek kamienie kruszce różnego gat. ) osobiście sie nie znam ale prawie mieszkam na pasmach gliny😜 a tam gdzie te lawiny błota to by nie wyrwał dobrej glinki i statkami do POLSKI NASZEJ KOCHANEJ I KASA KASA KASA❓❓
Glina jako materiał nie jest droga, czasochłonność wykonania niestety mocno podraża taki tynk, no chyba że samemu i wtedy nie liczymy swojej pracy..Pozdrawiam.
👍zwiększona powierzchnia grzewcza pozwala na stosowanie jeszcze niższej temperatury wody w obiegu CO co zwiększa efektywność jeszcze bardziej całej instalacji grzewczej . Na ścianie nie potrzeba jest pompka bo działa tu grawitacja .
Ja pierdddd ole. Ile ludzi tyle teori😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
ja tam nie fachowiec od ogrzewania, ale chyba pompka to musi być jakaś...
@@Dzidek1 Kwestia jak ułożone są rurki . Jeśli od góry do dołu woda płynie . Czyli jak w klasycznym grzejniku na grawitację to nie potrzeba . Z pompką można układać dowolnie bo ona wtedy pcha wodę. W podłogowe musi być pompka bo nie ma spadku . Na ścianie jest pion więc woda sama z siebie chce spadać w dół . Oczywiście mówię to tylko po to że jak ktoś chce mieć grawitację to jest taka możliwość na ścianie której nie ma na podłodze
Powinno "chodzić" grawitacyjnie
zasada jest prosta im cieplejsza przegroda tym komfort cieplny lepszy :)
Nurtuje mnie jedno. Czy jest szansa że te rurki kiedyś się zatkają ? Jeśli tak to jak taka instalacje serwisować?
Odpowietrzenie !!! Jestem ciekaw tej instalacji po jakimś dłuższym czasie użytkowania: w wodzie jest powietrze...tzw kaloryfery odpowietrza się ręcznie co jakiś czas...lub są automaty w każdym pionie...
rozpuszczalność co2 i o2 w wodzie znacząco maleje wraz ze wzrostem temperatury, a w instalacji zamkniętej "nowej porcji" powietrza w wodzie nie uświadczysz, co oznacza, że jedno odpowietrzanie przed i jedno po uruchomieniu instalacji zazwyczaj załatwia sprawę.
Oczywiście, że glina nadaje się do ogrzewania ściennego, wystarczy mieć na uwadze stare piece, gdzie glina była pożądanym materiałem
Cześć mam pytanie do Ciebie, mam dwie pianki wurtha i pod spodem jest napisane haltbar bis 11.08.2018 i zastanawiam się czy mogę jeszcze tego użyć. Jak byś mógł zerknąć u siebie na piankach a może bez tego wiesz jak jest w Niemczech.
Pozdrawiam
Jak zadziała to spokojnie możesz, termin się skończył i może być problem z aplikacją jej, ale jeśli pójdzie to będzie ok..tak samo jak z silikonem, albo akrylem, po terminie przydatności można używać tylko często po prostu zasycha i wtedy nie można użyć, ot wszystko..
@@Dzidek1 to super może się uda. Dzięki za radę.
Pozdrawiam
Mam pytanie... Mam zamiar zrobić ogrzewanie ścienne.. Ściana zewnętrzna.. Czy potrzebna jest folia paroizolacja.. I gdzie robi się odpowietrzenie układu.. Zawsze mówiono mi że musi być w najwyższym punkcie zresztą tak jest w kaloryferach.. Może jakaś podpowiedź... Może link do tematu
Zamiar a zrobić to nie to samo. Ogrzewanie ścienne odpowietrza się w rozdzielaczu a zasilanie daje się na dół pętli - rurka ma taki przekrój, że umożliwia odpowietrzenie przez przepompowanie. Panie Tomaszu, proszę znaleźć dobrego wykonawcę lub uczyć się jeszcze, bo szkoda roboty :)
Tez Sobie takie zrobiłem
Witam 😎
I wzajemnie. Pozdrawiam.
Ciekawe z tym nagrzewaniem gliny. Generalnie ciepło wg drugiej zasady termodynamiki "płynie od ciała cieplejszego do chłodniejszego. Nigdy odwrotnie". Zatem jak ściana zewnętrzna jest zimna to raczej tracimy sporo ciepła w ten sposób ogrzewając wychłodzoną, w szczególności nieocieploną ścianę. Sam planuje zrobić u siebie takie ogrzewanie np. w sypialni i salonie zamiast podłogówki, ale na ścianach działowych.
Trzeba też pamiętać że w ścianach działowych takie ogrzewanie oddaje trochę ciepła również po drugiej stronie ściany co w niektórych sytuacjach może być plusem a w innych minusem.
Ja zrozumiałem że więcej ciepła odda do środka, bo musi zagrzać powietrze w środku, a w ta stronę będzie miało mniejszy opór..Oczywiście to wiadomość od gościa co to robi, osobiście nie wiem jak to jest, na pewno sporo tego ciepła pójdzie też w ścianę..A ściana potem odda do środka? albo uleci na zewnątrz...
Tak, ale jest jeszcze opór cieplny, gdyby go nie było to nie można by zagrzać pomieszczeń gdyby temperatura na zewnątrz była choćby o jeden stopień niższa.
Dochodzi jeszcze komfort cieplny a stare, grube mury mają to do siebie, że dopóki są zimne dają bardzo nie fajny efekt o którym się mówi, że ciągnie od nich mimo, iż temperatura w pomieszczeniu sugeruje, że jest już nagrzane.
Coś o tym wiem, bo mieszkam w domu o osiemdziesięciocentymetrowych ścianach.
TAKIE SCIANY POWINNO SIE OCIEPLIC twarda welnna dzrzewna grubość minimalna 6 cmm wdedy kladziemy rurki tynkujemy glina bez trzciny
Szkoda, że więcej nie miałeś do czynienia z ściennym ogrzewaniem. mógł byś więcej dodać od strony użytkowej i eksploatacji. Sam zainstalowałem ścienne ogrzewanie ale nie wodne tylko grzejniki, które mają gaz a woda tylko płynie w kolektorze. Przez to w układzie jest bardzo mało wody. Grzejnik też zatynkowane. Polski patent. Pierwsze wrażenia są, takie że w domu może być niższa temperatura w przeciwieństwie do innych systemów. Ponieważ ściany uzupełniają straty w efekcie jest niższe zużycie energii. Zwróć uwagę, że zimą od ścian ciągnie zimno (system podłogowy, grzejniki). Przez to trzeba trochę więcej grzać grzejnikami czy podłogówką aby uzupełniła straty w domu, a grzać mocniej trzeba ze względu na komfort cieplny dla człowieka.
Decyzja o ściennym podyktowana u mnie głównie była tym, że nienawidzę płytek w salonach/pokojach- echo i większość okresu podłoga zimna.
Na pewno w nowo budowanym nie odważył montować zwykłych grzejników. Dla mnie durnota i komplikowanie układu CO.
No ja jakoś pominąłem ten rodzaj ogrzewania u siebie, może dlatego że mało kto takie stosuje Faktycznie wtedy nie jesteśmy ograniczeni wyborem co na podłogę...Pozdrawiam.
@@interestingthings8598 3thermo ale coś chyba nie rozwija się adopcja a do tego widziałem na wizytówce google firm negatywy. Usunęli. Dziala fajnie ale nie wiem jak z trwałością. Wolał bym wodne. W rozwiązaniu 3thermo masz dużo łączeń w posadzce. Trzeba pilnować
W całym domu mam tynki gliniane. Pozdrawiam
Powiem Ci że szef idzie z trendem jak go znam tyle lat, więc widocznie przyszedł czas na glinę...Ogólnie sam uważam że to fajne rozwiązanie, naturalne i inne jak u wszystkich...Pozdrawiam.
@@Dzidek1 też mam gliniane, sam robiłem, wilgotność w zimie 40-50% mimo wentylacji mechanicznej; naturalne składniki, ani razu w domu nie śmierdziało chemią
@@MhUser witam a jaka farba malowales?glinianą?pytam bo mam zamiar zrobic u siebie tynk gliniany.
@@arczik8526 na większości ścian mam tynk nie malowany; pokoje dzieci są pomalowane bo chcieli kolory np. różowy; tynk i farbę robiłem sam; farba: wagowo 50% woda, 2% 'klej'/zagęstnik oparty na celulozie kupiony na allegro, kilka % pigment mineralny do betonu (tanie, dostępne, nietoksyczne), reszta glina (używałem biało szarego kaolinu dobrze rozmoczonego w wodzie, bez grudek, zamówiłem paletę do tynków wykończeniowych i farb z BZMO, da się dostać od wielu producentów ale raczej ilości hurtowe bo to towar sprzedawany na 'tiry' dla przemysłu ale 1 paletę ci wyślą a to w sam raz na tynki wykończeniowe i farby) farbę trzeba potestować, sprawdzić proporcję kleju i pigmentów, taka farba musi postać parę godzin przed użyciem, zachodzi tam jakiś proces, staje się bardziej elastyczna i nie pyli; farba robiona samodzielnie kosztowała 1/10 ceny kupnej; za pomocą kilku podstawowych pigmentów uzyskasz dowolny kolor
Panie Adamie mam pytanie odnośnie podlogówki na glinie.😀
Jest wiele artykułów i postów na różnych forach o ogrzewaniu ściennym które i ja widziałem w Polsce już spokojnie 10lat temu. Żadna nowość i działa to naprawdę rewelacyjnie w odpowiednich warunkach. Ja chyba jednak zdecydował bym się na ściankę działowa. Myślałem ze tylko gimby tego nie znajo:)
Mateusz to że takie rozwiązanie jest to ja wiedziałem, ale teraz dopiero pierwszy raz widziałem w realu. bo jest bardzo rzadko stosowane.
@@Dzidek1 swoją drogą to jest tak naprawdę to samo co podłogowa tylko że na ścianie . Dać mate izolacyjna tak jak mówiłeś i wypisz wymaluj to samo .
@@oneferrdek3346 lepiej. Bo masz cieniutki tynk, a nie np. drewniane podłogi.
Ktoś zbudował takie ogrzewanie i 1.20m wysokości wystarczy.
Zla glina dobrana nie powinno byc slomy tylko grubsze kruszywo
Majster był nachlany jak to układał? Krzywe ułożenie rur sprzyja temu ze wbijając gwoździa pod obrazek jest gwarancja ze trafi się w rurę. Masakra jakaś , wystarczyło dokładnie i prosto to wszystko ułożyć. Nawet tak dla czystej przyzwoitości.
Zdzisiu mam pytanko z innej beczki oglądam Cię od początku i Cię bardzo cenię jako fachowca ogólnobudowlanego. Podpisałem umowę z firmą na ogrzewanie podlogowe i wylewke anhydrytowa wylewka 5 cm a więc na 136m podłogi wyszło 6.80m3 anhydrytu. Firma robiła pomiary przed rozpoczęciem prac i stwierdzili że chudziak nie równy ale gość powiedział że niema tragedii podrownamy styropianem a resztę to wylewką się wyrówna. Czyli że do tych 6.80 m3 coś może dojść przez nierówności. Po ułożeniu ogrzewania dostałem info że zamawiają 10m3 anhydrytu na wylewki. Zapytałem czemu tak dużo miał być 6.80m3 a gość na to że takie nierówności i że tyle potrzeba. Czy to wogle możliwe żeby wyszło dodatkowo 3.20m3 przez nierówności które miały być wyrównane chociaż trochę styropianem?
3 metry betonu to bardzo dużo. Zamawia się przeważnie 0.5 do 1 metra więcej właśnie na nierówności. No ale ponad 3 metry to jakiś żart. Zapewne ok 2 metry gdzieś ktoś sobie coś wyleje a Ty za to zapłacisz.
@@pawe5797 kolego, nie rzucaj oskarżeń jak nie widziałeś budowy na oczy.Jeśli jest decyzja równania chudziaka styropianem, to musi być naprawdę nie wesoło.
Pytanie ile to jest troche jesli chodzi o nierownosc chudziaka.Jak sam widzisz na tę powierzchnie przy idealnym poziomie wychodzi prawie 7m3.Załózmy,ze masz nierownosc 2,5cm i z 7m3 juz sie robi ponad 10m3 anhydrytu.
Zapytam z ciekawosci,ile płacisz za 1m3 anhydrytu,chodzi mi o koszt samego materiału?
@@tomasznowak9919 950zl z robocizna za metr3 nie powiem Ci ile wychodzi za sam materiał bo to firma zamawia już gotowy z betoniarni z pompą
@@tomasznowak9919 Czyli mówisz że rzeczywiście tak może być? To powinni chociaż na początku poinformować to coś by się z tym zrobiło tańszym kosztem a teraz 3 tyś trzeba dołożyć do i teresu
Kurcze, dziwię się, że ktoś decyduje się na takie rozwiązania, trzeba mieć naprawdę zajawkę... Kłaść klej (itp) żeby zrobić podkład pod tynk? Podwójna robota, materiału też idzie sporo, bo rurki zakryć trzeba (pewnie 16mm) - ściany proste nie są. Nie neguję, próbuję zrozumieć cel takiego rozwiązania...
I to wszystko będzie zrobione na stare i nie równe ..Ot taki wymysł szefa, robi to aby więcej klientów do knajpy ściągnąć, a do biznesu nosa ma...
cel takiego rozwiązania jest racjonalny; po pierwsze fizyka budowli czyli regulacja wilgotności, wysokie ciepło właściwe czyli regulacja temperatury; materiał jest wysoce paroprzepuszczalny i wręcz hydrofilny czyli w razie czego wyciąga wilgoć ze ściany i umożliwia wentylacji odebranie nadmiaru; nie toksyczny materiał (na tynku kiełkowały mi rośliny); ekologiczne rozwiązanie z niskim śladem węglowym; pięknie wygląda; zaletą jest to że zawsze można robić poprawki wystarczy zmoczyć i materiał daje się ponownie obrabiać; glina konserwuje drewno, konstrukcja drewniana oklejona tynkiem glinianym po setkach lat jest jak nowa; krążą informacje o oczyszczaniu powietrza i innych tego typu magicznych właściwościach; można robić farby gliniane w dowolnych kolorach; z tego co zaobserwowałem osobiście powierzchnia wydaje się gładka aksamitna i absorbuje światło, wygląda jak miękki materiał i tworzy przytulna atmosferę; wada to kruchość, dzieci robią dziury w ścianach waląc w nie różnymi przedmiotami, na szczęście tak jak pisałem da się naprawić; zaletą może też być cena materiału (glina, piasek za grosze) jeśli zrobimy samodzielnie; 'eko' firmy chcą grubą kasę od metra próbując tworzyć mit o tym że to ekskluzywny materiał którego obróbka to sztuka mistyczna
Jeśli o ścianach mówił, że są metrowe i mają kilkaset lat, to wręcz odpowiednim jest taki tynk a nie współczesny materiał
Nie wiem jaki będzie kocioł ale szarpną koszta ogrzewania po kieszeni.
To tylko wspomaganie, to jest knajpa, nikt się z kosztami za bardzo nie liczy, główne ciepło z klimatyzatorów..Prąd z gazu..W piwnicy stoją 3 piece na gaz które produkują prąd dla hotelu, a nadwyżka idzie do sieci...Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Jak mają agregaty to ciepło jest odpadowe i koszt się inaczej liczy, możesz pokazać taką instalację holzgas ?, pewnie nikt z nas takiej nie widział.
@@sawekzielnik7239 Oczywiście że mogę, ale jak to działa nie wiem, nagram jak to wygląda, wiem że produkuje prąd, do podgrzewania CO i CWU są dwa inne piece. Tylko tam trochę nie porządek jest, jak to w kotłowni i sam nie wiem, czy mogę takie miejsce pokazywać, jakby nie było to hotel z 4 gwiazdkami..
Kolega robił takie coś z 5-6 lat temu pewnemu inwestorowi, cale ściany. nawet sufity, alu pex z wkładką, co 10cm rozstaw, gość se umyślał i ma, w Polsce to było
ja wiem że było i jest, osobiście pierwszy raz się spotkałem po prostu. Pozdrawiam.
Na suficie to chyba ogrzewanie somsiada na piętrze, a na ścianach to ciekawy lecz drogi sposób na pozbycie się grzyba :), tak i tak dużo większe straty ciepła.
@@sawekzielnik7239 W krajach skandynawskich ogrzewanie ścienne czy sufitowe stosuje się nawet w szkołach i szpitalach, a jak wiadomo Skandynawia to jeden z cieplejszych regionów świata.
@@nannull4851 Jak ktoś spał na lekcjach fizyki w podstawówce to co poradzisz, myślących inaczej jest pełno, ale to nie znaczy że mamy wszyscy wyrzucać w błoto energię która jest coraz droższa,
Co do ogrzewania ściennego to ok ale max do 1,5m wyżej grzejesz już tylko sufit i robi to spore rozwarstwienie temperatur.
Jeszcze kilka lat temu bym nie pomyślał że można być tak skrzywionym by chłodzić czy grzać sufitem a teraz takich pełno się robi :).
@@sawekzielnik7239 Jak mam wybierać, to wolę tych "inaczej myślących" w krajach Skandynawskich niż "normalnie" myślących w Wolsce. Zresztą, poziom życia, kierunki migracji ludzi oraz "parę" innych wskaźników pokazuje, gdzie ludzie myślą, jak należy.
Kiedy film z centrum lotów kosmicznych?
Czesc, jakiego programu do filmów używasz?
W windowsie masz aplikację Zdjęcia i tam jest możliwość robienia filmów, nie jest to profesjonalny program, ale zawsze coś tam można skleić. Pozdrawiam.
Chyba mają wilgoć na ścianach że montują ogrzewanie ścienne 😂😂😂
No to stare mury, tam żadnej izolacji nie ma, więc pewnie ciągnie od ziemi.
Gdzie ta śmieszna puenta?
A co ty tam robisz?
Wszystko i nic.. co szef powie to się robi, jest nas 3, jeden kładzie glazury, drugi podłogi drewniane, a ja podaj przynieś pozamiataj, ale kasa ta sama, więc spoko...
@@Dzidek1 Ważne że płacą dlatego też napisałem że fajnie u ciebie w firmie praca wygląda bez stresu widać
W każdym razie lub bądź, co bądź. Styropianu nie steropianu.
Beznadzieja 😂
panie widzę że się pan na wszystkim znasz weź pan otwórz kanał o siłowni przynajmniej się pośmiejemy bo wygląda mi pan na takiego co gryfa nigdy nie trzymał
A to każdy musi trzymać gryfa w rękach? Kto lubi niech trzyma, nic mi do tego.