Ogrzewanie podczerwienią - obalamy mity!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 104

  • @edwardfrydryczek7895
    @edwardfrydryczek7895 7 місяців тому +10

    Od 8lat ogrzewam podczerwienia mam dużą wiedzę praktyczna i uwazam że ogrzewanie podczerwienia to natura swiatla i jest to przyszlosc. Ogrzewam nawet pradem stalym bez akumulatorow off grid

    • @aaasdddaaaasfddas5015
      @aaasdddaaaasfddas5015 2 місяці тому +3

      Wszyscy ogrzewają swoje domy podczerwienią nawet ci co mają kaloryfery na gorącą wodę, bo one też emitują podczerwień tyle że na mniejszej powierzchni. Każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego emituje promieniowanie podczerwone.

    • @krzysztof2288
      @krzysztof2288 2 місяці тому

      Jakie są to koszty

    • @aaasdddaaaasfddas5015
      @aaasdddaaaasfddas5015 2 місяці тому +1

      @@krzysztof2288
      Policz sam - ile kW (PE) zużywa rocznie budynek dowiesz się z certyfikatu energetycznego budynku który na pewno masz. Tą wartość pomnożyć trzeba przez aktualną cenę energii i wyjdzie ci roczny koszt ogrzewania prądem. A koszt zakupu grzejników i termostatów jest dostępny w internecie.

    • @krzysztof2288
      @krzysztof2288 2 місяці тому

      @@aaasdddaaaasfddas5015 wyjdzie koszt ogrzewania pędem. Podczerwień ma zużywać mniej prądu jak grzejniki konwekcyjne na prąd.

    • @aaasdddaaaasfddas5015
      @aaasdddaaaasfddas5015 2 місяці тому

      @@krzysztof2288
      A skąd ci wychodzi, że elektryczne grzejniki płaszczyznowe zwane błędnie "na podczerwień" mają większą sprawność grzewczą niż dowolny inny grzejnik elektryczny? Podaj źródło

  • @Krzysztof_MD
    @Krzysztof_MD Місяць тому +1

    A czemu termometry tylko na jednej wysokości?
    A temperatura zmierzona za panelem ustawionym pionowo i przy podłodze ..prezentacja nieuczciwa🤔

    • @ecopartnerogrzewanie
      @ecopartnerogrzewanie  19 днів тому

      odpowiadając na pyt. 1 - jest inny film pokazujący temperatury pod sufitem: ua-cam.com/users/shortsK5av1lXLmpU
      pytanie 2 - o którą minutę filmu chodzi ?

  • @aaasdddaaaasfddas5015
    @aaasdddaaaasfddas5015 2 місяці тому +7

    Ludzieee!!!!! Nie ma czegoś takiego jak panele lub grzejniki NA PODCZERWIEŃ!!!!
    Nie wprowadzajcie w błąd - bo później klienci montują sobie te panele i pytają skąd mają wziąć tą podczerwień do ich zasilania!!!
    Każdy przedmiot, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego emituje podczerwień - zwykły wodny kaloryfer również takie promieniowanie podczerwone emituje i nikt nie mówi że to jest kaloryfer na podczerwień.
    To co ignoranci nazywają panelami na podczerwień - to są zwykłe grzejniki elektryczne NA PRĄD tyle że z reguły o dużej płaszczyźnie i niskiej mocy. Identycznie działa wodne ogrzewanie podłogowe - jest to płaszczyznowy niskotemperaturowy grzejnik który nagrzewając podłogę w całym pomieszczeniu ( czyli na dużej płaszczyźnie) emituje podczerwień. Kominek w którym pali się drewno też ogrzewa podczerwienią, tyle że do tego dochodzi jeszcze ogrzewanie konwekcyjne, ponieważ taki kominek może wytworzyć wysoką temperaturę co powoduje ruch powietrza wokół kominka. Czyli kominek to grzejnik hybrydowy - na podczerwień i konwekcję w jednym.

    • @apiekarczyk
      @apiekarczyk 2 місяці тому +1

      Ale jest bardzo duża różnica ile energii jest oddawane w formie konwekcji a ile w formie promieniowania. Jest też różnica pomiędzy temperaturą 'fizyczną' a temperaturą odczuwalną czyli komfortem termicznym. Z tego powodu często w górach widzimy ludzi w krótkich rękawkach choć na dworze jest mróz. Ogrzewanie promiennikowe nie ogrzewa powietrza w pomieszczeniu bo powietrze jest dla podczerwieni 'przezroczyste'. Ogrzewają się za to ściany, podłogi, sprzęty i... ludzie. Jest oczywiście różnica czy grzejemy podłogę wodą czy panele sufitowe prądem ale jest też różnica czy grzejemy piecem centralnego ogrzewania czy kablami z elektrowni. Nie da się tak jeden-do-jednego zestawić tych systemów ze sobą bo jest wiele aspektów którymi się różnią i różne są potrzeby użytkowników.

    • @aaasdddaaaasfddas5015
      @aaasdddaaaasfddas5015 2 місяці тому +1

      @@apiekarczyk
      Szanowny kolego - nie znalazłem nigdzie w dokumentacji technicznej żadnego płaszczyznowego grzejnika elektrycznego, którego sprawność byłaby większa niż JEDEN. A jeśli większej sprawności nie ma, to oznacza że ilość energii cieplnej uzyskana z 1 kW energii elektrycznej dostarczona do pomieszczenia jest identyczna jak dowolnego innego elektrycznego ogrzewacza oporowego.
      Cała reszta opowieści na temat płaszczyznowych grzejników elektrycznych to marketing.
      Oczywiście takie opowieści trafiają na podatny grunt głównie dlatego że znajomość fizyki wśród ludu jest żadna, więc oni wierzą że te grzejniki są na podczerwień i dlatego prawie nie zużywają prądu z gniazdka. Oczywiście ten raj trwa do chwili pierwszego rozliczenia z dostawcą prądu, gdzie znam przypadki kiedy po takim rozliczeniu ludzie składali do dostawcy prądu reklamacje tłumacząc że tak gigantyczny rachunek musi być pomyłką bo przecież oni grzeją podczerwienią a nie prądem 😄
      Oczywiście zgadzam się, że grzejniki promiennikowe ogrzewają poprzez nagrzewanie przedmiotów, a grzejniki konwekcyjne ogrzewają powietrze, jednak sprawność każdego z tych ogrzewaczy jest dokładnie taka sama, choć zgodzę się że nie do każdego pomieszczenia nadaje się każdy grzejnik. W bardzo dużych pomieszczeniach i nieszczelnych bardziej nadają się ogrzewacze promiennikowe ze względu na bardzo dużą kubaturę powietrza jaką musiałby ogrzać ogrzewacz konwekcyjny. Jednak ogrzewcze płaszczyznowe są niskotemperaturowe a to wymusza ich niedużą odległość od ogrzewanej powierzchni i powoduje dyskomfort. Bo jeśli taki grzejnik jest na ścianie to nie ogrzewa podłogi. Jeśli jest na suficie to ogrzewa podłogę ale najbardziej ogrzewa głowy osób tam przebywających. Pozostaje jeszcze podłoga i to jest chyba najsensowniejsze umieszczenie takich grzejników.

    • @apiekarczyk
      @apiekarczyk 2 місяці тому

      @@aaasdddaaaasfddas5015 Nie do końca... pomijając fakt, że ogrzewanie podczerwienią ma dużo walorów prozdrowotnych a konwekcyjne wręcz odwrotnie to grzejnikami promiennikowymi można łatwo zrealizować ogrzewanie strefowe czego podłogówką raczej się nie uzyska. Już pomijam fakt samej instalacji w obu przypadkach i ewentualnych napraw związanych z awariami. No i za autorem filmu... nikt nie liczy kosztów związanych z awaryjnością kotłów gazowych. Z moich znajomych przez ostatnie 10-15 lat to już chyba wszyscy wymieniali piec gazowy przynajmniej raz. Niektórym zimą pod nieobecność świąteczną pękł zasobnik wody, zalał piwnicę i całość zamarzła. Promienniki są praktycznie bezawaryjne a jak już... banalnie proste w wymianie. I tak jeszcze mi się przypomniało... Nie sprawdzałem ale ponoć w Skandynawii jest zakaz ogrzewania podłogowego w przedszkolach z powodów mnożących się i unoszących w powietrzu roztoczy i alergenów dzieci często raczkują lub siedzą na podłodze) a do tego mają negatywny wpływ na stawy. Ale przyznam, że nie weryfikowałem tej informacji.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 місяці тому +1

      @@apiekarczyk Kolego, przy temp podłogi 23-25 gdzie unoszące się roztocza??
      Nie znam lepszego ogrzewania - jak OGRZEWANIE WODNE PODŁOGOWE
      Akumulacja energii (beton u mnie 8cm)
      pompa włączona 2-3 h - energia oddawana przez 8-10 h
      a jak wyłączysz te "kabelki" to przez jaki okres oddawana będzie energia? bo woda wolniej się ogrzewa
      ale również i wolniej ochładza
      Oczywiście jak jest coś źle zrobione i temp z podłogówki ma więcej (30 czy nawet 40 stop) to tak
      kurz będzie się unosił plus źle to działa na zdrowie (krążenie - stopy)
      ale jak jest dobrze wykonane to ta podłoga na prawie nie odczuwalną temp
      Podłogówka jak jest dobrze wykonana i nie przewiercisz to bez problemów 50lat
      robisz raz i nie trzeba się martwić (oczywiście mam świadomość że może zawsze się coś przytrafić)

    • @apiekarczyk
      @apiekarczyk 2 місяці тому

      @@marekprzedstawiciel8740 Unoszenie zależy od różnicy temperatur przy podłodze i pod sufitem, zawsze będzie. A co z dywanami, umeblowaniem, podłogą pod stołem, łóżkiem, kanapą...? Z ogrzewaniem strefowym? nie wspominam już, że promienniki bardzo szybko dają efekt cieplny, w okresach przejściowych można je spokojnie gasić wychodząc z pokoju, podobnie jak się gasi światło. Przy mrozach to się nie sprawdzi ale w takich okresach wiosenno-jesiennych spokojnie.

  • @krzysztoffqiu4907
    @krzysztoffqiu4907 7 місяців тому +3

    Witam , rozumiem, że wasze panel, promienniki podczerwieni są wykonane w dobre technologii , oczekuję wyjaśnienia i testu czy emitowane promienie są bezpieczne dla zdrowia , proponuję w odległości 1m od panelu ustawić blachę 40na40cm i jedną paletkę 30sztuk jajek i włączyć ogrzewanie , macie kamerę termo , to zagadnienie wpływu fal podczerwieni mnie ogranicza podczas podejmowania decyzji ,
    Następne pytanie , jakim napieciem możemy zasilać panele , stałym , przemiennym ? Dziękuje i czekam na długą odpowiedź.

    • @karollk5579
      @karollk5579 7 місяців тому

      Widzę kompletnego amatora w temacie a na twoje pytania jest pełno odpowiedzi necie, miast pisać sam szukaj przy okazji się czegoś nauczysz a nie tylko ....................aha podczerwień ma działanie lecznicze i to by było na tyle

    • @krzysztoffqiu4907
      @krzysztoffqiu4907 7 місяців тому +1

      @@karollk5579 poproszę przykłady tych wielkich opracowań, jak wiesz są różne długości fal , dlatego chcę wiedzieć w czym lepszy jest ten produkt od innych

    • @karollk5579
      @karollk5579 7 місяців тому

      @@krzysztoffqiu4907 Sam sobie poszukaj jak wspomniałem nauka to potęgi klucz już dawno mnie nauczono nie podawać na wszystkiego stole a że byłem swego czasu nauczycielem i trenerem przez wiele lat to to się potwierdza w 100% i nie rozumiem ludzi którzy czekają aż im przyjedzie danie na tacy, lenistwo na całego nie wspominając o dyscyplinie czy innych, możesz mnie zwyzywać jak chcesz mi to obojętne

    • @MrTequilaband
      @MrTequilaband 7 місяців тому

      ​@@karollk5579- do głupiego Krzysztofa...
      Po prostu zawiń sobie t e swoje jajka w folię aluminiowa i będziesz wtedy zabezpieczony :) Pamiętaj o zawinięciu głowy !

    • @karollk5579
      @karollk5579 2 місяці тому

      @@krzysztoffqiu4907 Szukaj sobie to docenisz co znajdziesz ale szukaj prawdy a nie mitów i baśni, mi także nikt nie podał na talerzu, poszukałem i poszerzyłem swoją wiedzę, wiedza podana jest szybko zapomniana

  • @stanislawbronis6790
    @stanislawbronis6790 2 місяці тому

    Krótka matematyka 600 czy 800 W jak podane w filme to malo na 20m2 czyli na moj dom 140m2 trzeba pomnozyc razy 7 metraz i biorac ten za maly grzejnik 600W daje 7x600=4200W na godzinę a moja pompa zwykla powietrzna zuzywa na godzinę max 2000W i pracuje max w zimę przy miskich temp 12 godzin ( raz od 5 lat mialem pobor dzienny 44Kwa w tym ogrzanie CWU) . Napewno sa sytuacje gdy sie to oplaca jak np domki letniskowe lub domy pasywne .

    • @ecopartnerogrzewanie
      @ecopartnerogrzewanie  2 місяці тому +1

      Nasz system przy prawidłowym doborze mocy i dobrym ociepleniu domu (jak to robi się o 20 lat wstecz) ogrzewanie w mrozy rzędu -10st.C potrafi pracować 4-5 godziny na dobę. Łatwiej porównywać zużycia kWh roczne. pozdrawiamy

    • @stanislawbronis6790
      @stanislawbronis6790 2 місяці тому

      @@ecopartnerogrzewanie 140m2 3200Kwa razem z CWU za rok .CWU ok 35Kwa miesięcznie czyli ok 400 rocznie to daje ok 2800Kwa na ogrzewanie dom z 92r

    • @grzegorzpietowski3557
      @grzegorzpietowski3557 Місяць тому +1

      ​@@ecopartnerogrzewaniemieszkanie 65 m2 rachunek za luty 3600 zł. Zmieniam ogrzewanie.

  • @benek641
    @benek641 4 місяці тому +1

    Proste pytanie ; powiedzmy że mamy pomieszczenie 20m2 którego zapotrzebowanie na ciepło grzejnikowego lub podłogowego ogrzewania wynosi 1500 wat na 1 godz. , jakiej mocy panele zastąpią takie ogrzewanie. No chyba prościej się nie da?? Domyślam się że będzie to również 1500 wat.

    • @karollk5579
      @karollk5579 2 місяці тому

      Różnica jest ogromna, mam panele podłogowe na podczerwień zużywam zaledwie 30% energii co wcześniej a jest cieplutko , postudiuj temat tego jak działa podczerwień a wtedy może zrozumiesz że mniejszą energią jest możliwe lepiej ogrzać aniżeli jakimikolwiek innymi sposobami a jeszcze jak masz panele słoneczne to dopiero super sprawa, grzeję powiedzmy 5ć godzin a nagrzana podłoga oddaje ciepełko jeszcze następne 3 godzinki po wyłączeniu zasilania i w stopy cieplutko i miło.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 місяці тому +1

      @@karollk5579 zimą te panele słoneczne to se możesz wsadzić (wiesz gdzie)!!!
      Napisz jak jesteś taki mega zadowolony:
      dom z którego roku?
      jaki metraż ogrzewasz?
      ile pomieszczeń?
      jaka temperatura jest utrzymywana przez 24 /24, 7/7 31/31 zimą?
      i ile to "cudowne" ogrzewanie podczerwienią "łyknęło" energii przez cały okres ogrzewania?
      Fizyki Gościu nie oszukasz!!
      a panele zimą praktycznie nic nie produkują

    • @aaasdddaaaasfddas5015
      @aaasdddaaaasfddas5015 2 місяці тому +1

      Oczywiście że moc pobrana z gniazdka będzie musiała wynosić 1500 W, tyle tylko że ta moc będzie rozłożona na dużej powierzchni mat podłogowych lub paneli ściennych. Spokojnie można zastąpić takie maty czy panele płaszczyznowe farelką z grzałką 1500 W i będzie to samo, tyle tylko że ogrzewanie punktowe o większej mocy będzie musiało ogrzać całą kubaturę powietrza znajdująca się w pomieszczeniu aby zapewnić komfort cieplny i będzie to trwało nieco dłużej przy większych pomieszczeniach niż w przypadku takiej samej mocy grzewczej rozłożonej na dużej płaszczyźnie np. podłodze.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 місяці тому

      @@aaasdddaaaasfddas5015 dlatego ogrzewanie podłogowe (najlepiej) wodne niskotemperaturowe
      jest komfortowe i wygodne
      akumulacja energii to (beton) u mnie 8cm - rurki zatopione
      i super działa od 2012 (temp. ustawiona 23-25 na podłodze)

    • @aaasdddaaaasfddas5015
      @aaasdddaaaasfddas5015 2 місяці тому +3

      @@karollk5579
      Sprawność paneli nazywanych "na podczerwień" - czyli po prostu grzejników płaszczyznowych elektrycznych nie przekracza 1, więc każdy inny grzejnik elektryczny mający taką samą sprawność zużyje dokładnie tyle samo energii w tym samym budynku. Zużycie energii elektrycznej przez dowolny grzejnik elektryczny będzie zależeć od zapotrzebowania budynku na energię, czyli po prostu od strat jakie powodują przegrody zewnętrzne. I tu nie pomogą żadne czary mary, i opowieści dziwnej treści. Mniej energii elektrycznej zapewniającej ten sam komfort cieplny może zużyć tylko urządzenie o wyższej sprawności niż 1.

  • @maciejmaecki1965
    @maciejmaecki1965 4 місяці тому +6

    Obalamy mity program sponsorowany😅

  • @piotrmichalak3643
    @piotrmichalak3643 7 місяців тому +5

    Ogrzewanie panelami na podczerwień nie jest ekonomiczne, ponieważ cena energii elektrycznej zabija tą formę ogrzewania. Przy panelach na podczerwień 1W energii pobranej z sieci równa się w dużym przybliżeniu ok. 1W energii cieplnej oddanej do pomieszczenia. W takim przypadku nawet klimatyzator jest bardziej wydajny. Dodatkowo sterowanie w tych panelach względem temp. zewnętrznej to już przestarzała technologia w przypadku domów ocieplonych gdzie zmiany temp. wewnątrz nie są tak gwałtowne z uwagi na małe straty ciepła.

    • @karollk5579
      @karollk5579 7 місяців тому

      Widzę ze fahoFiec sie znalazł, mam ogrzewanie infrared podłogowe i nie tylko płacę mniejsze rachunki od jakiegokolwiek innego rodzaju ogrzewania, sztuka w tym żeby je zamontować we właściwym miejscu, więc nie pisz bredni że rachunki wychodzą wyższe co jest nieprawdą, kupując dom myślałem co mam zastosować i wyszedłem na podczerwieni najlepiej jak mogłem w domu cieplutko, grzeje w nogi a do tego dodajmy lecznicze działanie podczerwieni na całe ciało są jeszcze metody na polepszenie leczniczego działania co zastosowałem w lampach na podczerwień i testowane było przez kilka lat ze skutkiem pozytywnym to samo się ma do zastosowania w szklarni mat na podczerwień, dużo by pisać no ale tacy jak ty mając jedynie teorie wiedzą lepiej.

    • @mariusz07
      @mariusz07 4 місяці тому +1

      Wiele rzeczy jest nieekonomiczne a jednak z nich korzystamy. Osobiście nie widzę lepszego rozwiązania do altany ogrodowej czy domku letniskowego, gdzie będę tylko kilka dni w miesiącu.

    • @miloszenko
      @miloszenko 3 місяці тому +3

      To jest zbrodnia przeciwko ludzkości zeby z 1 kwh prądu z gniazdka uzyskiwać jedynie 1 kwh ciepła zamiast 4 kub 5.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 місяці тому

      @@karollk5579 Ty fizykę chcesz oszukać???
      Takie ogrzewanie ma rację bytu w domach pasywnych - zapotrzebowanie roczne do 15 kWh/m2
      lub w małych pomieszczeniach (mała łazienka)
      ale nie do domu
      Ogrzewanie podczerwień to nic innego jak ogrzewanie tzw. cop 1:1!!!
      czyli jeżeli dom ma zapotrzebowanie 70kWh/m2 rok
      to tyle z gniazdka to ogrzewanie łyknie!!!
      chyba, że będzie utrzymywana temp w pomieszczeniach 15 stopni
      ale mówimy tutaj o MIESZKANIU jak WYGODA i KOMFORT a nie jak Eskimosi
      Dom potrzebuje wg obecnie wytycznych (wt2021) 70 kWh/m2/rok
      metraż domu to 250m2
      czyli zapotrzebowanie energetyczne domu (250m2 * 70 kWh/m2/r = 17.500 kWh potrzebnej energii)
      Odpowiedz
      Ile zużyje (kWh) ogrzewanie na podczerwień w tym domu w okresie ogrzewania?????
      Napisałeś, że jesteś ZNAWCĄ?
      mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź

    • @karollk5579
      @karollk5579 2 місяці тому

      @@marekprzedstawiciel8740 Dziecko... jeszcze wierzysz w oficjalna naukę?? żal mi cię żeś taki prymitywny, no cóż ..................................