Jak robi się wełnę na dachu, to pomiędzy deskami a wełną powinna być dylatacja ok 2,5cm i folia paroprzepuszczalna. Do tego jak masz rekuperację, to wypuść sobie nawiew i wyciąg na strychu i na wełnę daj obowiązkowo folię paroizolacyjną. Musi być szczelne. Zimą jak na strychu będziesz miał 10-15 stopni na minusie to jest szansa, że w wełnie będzie punkt rosy. Latem na strychu będziesz miał 40-60 stopni w zależności czym masz pokryty dach. Ja przy czarnej blachodachówce bez wełny miałem istną saunę, natomiast przy -20 na dworze miałem -8 na strychu. Przy tych mrozach układałem wełnę 15cm między krokwie i temperatura wzrosła do +6. 2,5cm wełny na rurach spiro może nie gwarantować przechadzania rur i jest ryzyko wykraplania się wody z powietrza.
Idealny przykład jak internetowi Twórcy tworzą swoje własne teorie. Mam dom pasywny, piana 25cm na całym dachu, strych suchy i ciepły. Brak przejmowania się docieplaniem rur rekuperacji itd. Tworzysz problemy których nie ma.
Ja mam tak samo z tym że wełną,i nie mam problemu.Jest sucho.I nie mam żadnych otworów pomiędzy stropem a strychem, to jest proszenie się o wilgoć na strychu
@@grzes13ful żadna różnica... wełnę i pianę otwartokomórkową zabezpieczasz od spodu paroizolacją, więc żadna między nimi różnica jeśli chodzi o "oddychanie".
Każdy argument jest dobry, byle relatywnie mieć wrażenie, że człowiek dane rozwiązanie wybrał sam, a nie został do tego zmuszony przez ograniczenie budżetowe 😉
Ja początkowo miałem ocieplony tylko strop. Po kilku latach poszedłem po rozum do głowy i ociepliłem dodatkowo strych nad stropem. Żałuję tylko że nie zrobiłem tego wcześniej. Autorowi filmu polecam to samo i opublikowanie następnego filmu pod tytułem: Dlaczego warto ocieplać strych.
Też teraz ocieplam poddasze dodatkowo. Strop będzie zasypany celulozą. Słyszałem różne opinie na ten temat. Nie rób strata kasy itp bo mam kominek wentylacyjny i kratkę w szczycie i że się wychłodzi. 3tys. Dodatkowo na wełnę to nie pieniądze przy całości. Co Ci się zmieniło po ociepleniu?
@@michgrzegorz1 to ma sens i jedynym argumentem przeciwko jest kasa (pozornie). Ludzie nakrecają się z migracją wilgoci i robią cyrk z otworami w podłodze. Ocieplajac przesuwasz punkt rosy z podlogi na membranę (jesli pianujesz). Jaką masz wilgoć w stropie "odciętym" od dołu folią paroziolacyjną(wiem wiem potrafi "przepuscic" ze 4 gramy) do tego OSB jest otwarta dyfuzyjnie tak samo jak piana otwartokomórkowa. Zyskujesz na pewno dodatkową przegrodę termiczną,komfort latem i oszczędność (zauważalną jesli masz rekuperator ). Nie robisz cyrku typu rekuperator w iglo (choc nie zawsze)
ocieplenie budynku w połaci dachu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż izolacja stropu dlatego, że 1. umożliwia izolację bez mostków termicznych, od zewnątrz, nieprzerwaną, czyli zgodnie ze sztuką, co poprawie komfort oraz energooszczędność budynku; 2. jest możliwość uzyskania warstwy szczelnej powietrznie, która pozostanie szczelna ponieważ nikt nie będzie w nią ingerował, wiercił, dotykał a ilość przejść przez nią jest lub może być praktycznie zerowa i bez porównania mniejsza niż przy izolacji stropu gdzie będą przechodzić rury od wentylacji, elektryka, pewnie hydraulika, wyłaz, okazyjne wieszanie czegoś na suficie itp.; 3. na ocieplonym strychu możemy umieścić kanały wentylacyjne odkryte, dostępne do serwisu, czyszczenia i będą na nich małe straty, podobnie będzie z rekuperatorem; 4. ocieplony strych (od zewnątrz, nakrokwiowo) to konstrukcja dachu zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi; 5. na ocieplonym strychu mamy doskonały magazyn na graty i wygodnie się z niego korzysta jeśli nie ma tam mrozu lub 50 stopni w lecie, dodatkowo pewne rzeczy do przechowywania potrzebują temperatury pokojowej; 6. przy najtańszej opcji czyli dachu dwuspadowym izolując budynek od zewnątrz (ocieplony strych) nie musimy izolować w środku ścian szczytowych (co i tak nie likwiduje mostków termicznych) co sprawia, że koszty izolacji stropu lub połaci dachu będą takie same; 7. małą zaletą jest to, że izolację nakrokwiową robi się jeden 2 dni na gotowo i można ją zrobić zaraz na początku budowy i od razu w budynku jest przyjemniej i łatwiej prowadzić dalsze prace; 8. na ocieplonym strychu można umieścić zasobnik do cwu i przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji hydraulicznej można mieć cwu grawitacyjnie, bez prądu ani automatyki, bez żadnej pompki i z ciepłą wodą 'od razu' w kranie; zasobnik będzie miał małe straty, które i tak nie będą miały znaczenia bo będzie grzał budynek, no i nie będzie zabierał miejsca w 'domu'; 9. można kupić zwykłe tanie schody strychowe i nie trzeba przejmować się tym, że te drogie magiczne i tak będą słabo zaizolowane i nie będą szczelne powietrznie; 10. strych ocieplony przy takiej samej konstrukcji dachu będzie miał więcej miejsca, będzie wyżej oraz jednocześnie można uzyskać wyższe pomieszczenia na kondygnacji pod strychem, można, np. odsłonić belki konstrukcji dachu i wykorzystać je jako dekorację, można wydzielić antresolę, można zrobić sklepienie katedralne np. w salonie, będą możliwe różne atrakcyjne architektoniczne rozwiązania
W starszych domach ,np : z lat 50-tych ,jedynym ociepleniem strychu to strop ocieplony gliną,natomiast dach nie jest ocieplany , od spodu widać dachówkę ,jeśli chodzi o wentylację dachu ,to w ścianach szczytowych znajdują się otwory wentylacyjne,umieszczone mniej więcej na przeciw siebie ( prawidłowo : na jednej ścianie jeden jest większy ,a na drugiej ścianie otwór jest trochę mniejszy i umieszczony trochę niżej od tego na pierwszej ścianie )
@@szczecinskimany Widzisz, ja uważam, że ktoś kto ogląda filmy jak ktoś coś robi to ma swój umysł i nie powtarza tego co widzi bezmyślnie. Docenić trzeba to, że ktoś potrafi coś zrobić samemu. Nie sądze, że inni potrafią ogarnąć choćby część tego co autor przedstawianych filmów. Większość złośliwych komentarzy to komentarze znawców typu ja wiem lepiej ale nic nie powiem :) Pozdrawiam.
Witaj jak stosujesz zasilacz impulsowy do oświetlenia przy wannie możesz się bardzo zdziwić. W kontakcie z armaturą łazienkową ( przebiciach) zamiast 12V może być i 120V. Sama wanna powinna być też uziemiona. Co jakiś czas się słyszy o wypadkach w których wtyczka zasilacza z telefonu wpadła do wanny i ten ktoś poniósł śmierć. Zastosuj zasilacz transformatorowy 12V.
Zanim skrytykujesz, zajrzyj do projektu budowlanego. U mnie jest dokładnie tak jak mówi Pan na kanale🙂 mniemam, że ktoś kto projektuje domy to nie człowiek z łapanki tylko ktoś kto wie co robi
@Michael Angel Warto jeszcze wspomnieć iż nie wszyscy mają pełne deskowanie :) U siebie będę miał wełnę na strychu przylegającą bezpośrednio do membrany.
@@kukeszko3534 strasznie filozujesz... przy ociepleniu połaci do samej kalenicy, zgodnie ze sztuką budowlaną wykonuje się wentylację w szczycie. Wilgoć w wełnie jest niepożądana, ale przecież masz paroizolację... bo chyba masz paroizolację? Warstwy w przegrodach budowlancyh zewętrznych jak śćiana i dach konstruje sie z materiałów od najmniej paroprzepuszczalnych do najbardziej... nawet folia PE jest paroprzepuszczalna, tylko mniej... Jak najbardziej poprawnym rozwiązaniem jest docieplenie strychu... A ty w twoim rozwiązaniu powinieneś mieć tą przestrzeń dyfuzyjnie otwartą, czyli wywietrzniki w ścianach szczytowych, zawsze otwarte.... masz? Pytam bo nie widze, a strasznie się wymądrzasz....
Rekuperator ścienny trochę kosztuje i ma za zadanie odzyskać ciepło w ogrzewanych budynkach. W przypadku nieogrzewanych pomieszczeń lepiej zrobić zwykłą kartkę.
Brak ocieplenia strychu po połaci dachowej to poważny błąd. Powinno się ocieplać i podłogę strychu i skosy. Na dzisiejsze warunki podłoga 15-20 cm wełny i połacie dachowe około 13-15 cm wełny (przynajmniej pomiędzy krokwie z pozostawieniem szczeliny wentylacyjnej nad wełną). I strych wentylować tak jak wentylujesz kibel, łazienkę czy kuchnię Ocieplenie połaci zagwarantuje ci że w wełnie pod podłogą nigdy nie wystąpi punkt rosy ( nie będzie wilgoci w wełnie) więc nie są potrzebne kratki wentylacyjne w podłodze. Ocieplony strych poza tym można elegancko wykończyć, nawet jeśli rzadko do niego zaglądasz.
Nareszcie ktoś, kto zatrybił temat. :) Kolego, zakończ obrobione końcówki kabli kostkami. Pozdrowka i nie przejmij się krytycznymi uwagami cwokow, nie trybiących tematu. :)
11:00 ja przyoszczędziłem przy schodach, ale zrobiłem właśnie obudowę na gorze/pudełko z płyt PIR i obiłem płytami osb od strony poddasza (żeby było cięższe) i podwójne uszczelki na krawędziach, koszt zerowy (resztki materiałów), godzinka roboty.
A propos ocieplenia to mam odwrotne zdanie. Każda kondygnacji powinna być ciepła bo wilgoć powstaje tam, gdzie jest ostre przejście między zimnym a ciepłym. W twoim układzie sam się prosisz o wilgoć pod płytami OSB. Weź sobie butelkę wódki wstaw do zamrażarki na 8h. Potem wyciągnij i postaw na stole, rosa powstaje dopiero na styku zimnego szkła z ciepłym powietrzem. Ta sama wódka trzymana w lodówce przez nawet 24h nie spowoduje skraplania bo temperatura szkła i powietrza w lodówce jest taka sama. A teraz już możesz wypić za nasze zdrowie.
Ocieplenie dachu najlepiej zaplanować przed jego budową, w przeciwnym wypadku trzeba kombinować żeby jako tako działało, a i tak nie będzie tak dobrze jak mogłoby być.
Dobrze, że nie ocieplał Pan od spodu połaci. Robotę termoizolacyjną robi wełna w syropie. Generalnie przy dobrej wentylacji wełna może być pod OSB bez wentylacji, tylko wtedy OSB na połaciach musi mieć dylatacje. Robi się je przy pomocy klamer. Zgadzam się też z Panem, że deska szalunkowa jest rozsądnym wyborem.
57 to masz duża wilgotność. U mnie ocieplenie piana pod sama kalenice 30 cm grubości. Strop ocieplony na stelażu leży wełna 15 cm ale jeszcze między jętki też pójdzie 15 cm. Wentylacja poprzez wstawiony kominek wentylacyjny więc zamontowana na nim kratka wentylacyjna - wiadomo wpada chłodne powietrze a w wakacje ciepłe ale wilgotność nigdy nie przekroczyła 50 procent. Różnica temp między strychem a piętrem to max 3 stopnie. Czyli w zimie jest 3 stopnie mniej a w lecie ok 3 stopnie więcej. Podłoga będzie na legarach z łat z osb 22 mm i też będzie mieć otwory. Ja powiem tyle że dobrze że ocieplilem po sama kalenice
Hallo Nie znam sie na izolacjach ale nauczylem sie na wlasnych bledach. Ocieplilem podloge na strychu bez zadnych foli wata steinwoole i deski odstep miedzy deskami 1 cm .mimo to para zbierala sie pod deskami i pojawily sie czarne zuki zjadly mi te deski zostal tylko proszek..Na szczescie belki 160 na 8cm dlugie 7,5 metra zostaly nie naruszone (sa jak nowe zadnej dziurki od robactwa. bo byly impregnowane w 1982 roku.deski byly nie impregnowane w 10 lat sproszkowaly sie..Punkt rosy to punkt gdzie spotka sie zimno z cieplym.u mnie spotkalo sie to pod deskami byly mokre od spodu.U ciebie na filmiku punkt rody jest pod tymi OSB plytami.W zime otkrec plyte i zobacz ze jest ona wilgotna.te male wentlujace otworki to za malo .plytra musi miec miedzy wata i plyto najmniej 6cm. itd itd...
Przy nieocieplonym i w zimie bardzo chlodnym, wrecz zimnym strychu ( minusowa temperatura strychu w okresie zimowym) wszelka wilgoc wydostajaca sie z sufitu mieszkania pod tymze strychem bedzie osadzac sie na odeskowaniu strychu w postaci skroplen i bedzie szybko zamarzac ( bedziesz mial szron na odeskowaniu przy - 10/-15 na zewnatrz), lub w najlepszym przypadkuwilgoc bedzie wsiakac w krokwie i odeskowanie strychu. Podsumowujac, w zimnej, jesienno- zimowej porze roku strych ten nie bedzie sie przesuszal i prawdopodobnie juz na przyszla wiosne po polrocznym , zimowym okresie zauwazysz powstajaca plesn i sinice na odeskowaniu strychu.
Ani Wełna ani Styropian ani Piana ani Rekuperacja nie jest dobrym rozwiązaniem!!! Dobrze że się gość podjął tematu , tylko oprócz opinii dotyczącej podłogi z osb,Z resztą opini i komentarzy się nie zgodzę. Najpierw trzeba dowiedzieć z skąd bierze się" wilgoć" tzn PUNK ROSY , jak technicznie do tego typu materiałów stosuję odpowieni system wentylacji. I wtedy wysztkie teorie ulegną w gruzach!!!
Ja nie zamieniłbym moich dwóch otworów w dachu i dwóch dachówek wentylacyjnych na zimny strych, szczególnie, że przez te schody otwierane dużo ciepła ucieka, a i inne mostki termiczne też się znajdą.
A ja zdecydowałem się ocieplić nieogrzewany strych z uwagi na rekuperację. Gdzieś wyczytałem, że rekuperacja jest nawet 30% mniej sprawna jeśli idzie przez zimne pomieszczenie. Docieplenie samych rur czy rekuperatora na strychu nie wiele pomaga. Planuje też że regulowana część z wywiewu ciepłego powietrza z rekuperatora będzie wychodzić na strychu co dodatkowo powinno obniżyć koszty ogrzewania. Trzeba tylko jakieś ujście w dachówce na to ciepłe powietrze, aby się nadciśnienie nie tworzyło.
Ja zrobiłem izolację jedną warstwą 18 cm beż paroizolacji na sznurkach i niema problemu beż deskowania -strata kasy na zew -10 w domu 23 strych 17 stopni
Rekuperacja na nieocieplonym strychu wymaga minimum 10 cm waty abyś nie miał w przyszłości problemów z działaniem instalacji. Co więcej rekuperacja wysusza powietrze w domu więc raczej wilgoć nie ucieka na strych, co więcej strych nie jest idealnie szczelnym pomieszczeniem więc tyle wilgoci co tam będzie spokojnie ucieknie. Dodatkowo od desek powinno się dać sznurowanie tak by deski nie dotykały waty na skosach.
Też mam strych zrobiony z płyt OSB ale nie robię żadnych otworów w płytach, przeciez pod płytą mam 3-5cm szczeliny między płyta a wełna więc nie bardzo rozumiem po co te otwory.
U mnie dom szkielet i bardzo podobnie strych zrobiony. Była płyta OSB na podłodze. Pan Nitka, który jest rzeczoznawcą stwierdził że muszą być otwory wentylacyjne właśnie na wilgoć. Zrobiłem wiertłem 30mm dziury co 10-15 cm na całej powierzchni podłogi.
Mógłbyś napisać jak jest u Ciebie z komfortem akustycznym na poddaszu użytkowym? - Chodzi mi o takie rzeczy jak silny deszcz, wiatr- Czy mocno to słychać ? Widzę, że masz deskowanie, i dachówkę ceramiczną, jestem ciekaw czy to robi różnicę.
Mam podobny strych, położyłem na beton płyty styropianowe, a w jednym z wierzchołków dachowych wywaliłem dziure kilka lat temu około 20cm/10cm, która w zime jest zapychana szmatą, a w lato odsłaniana. Dzięki tej dziurze, jak w lato uchyli sie jakieś okno w dolnej cześci domu na noc, to ciepło idąc do góry(wiadomo), są jeszcze dzrzwiczki uchylane na strych, powoduje że wymienia sie z 80% powietrza na zimne z dworzu.
Studia budowlane ,żeby wybudować dom? Jeśli piszesz o mnie to jestem praktykiem, nie teoretykiem, i "tę kwestię" czyli ocieplenia poddasza akurat studiowałem godzinami. Ale śmiało, nagraj film ,w którym powiesz jak się powinno robić, powiesz dlaczego się mylę i podeślij link
@@kukeszko3534 wiesz jak powstaje punkt rosy? Czy masz szczelinę dylatacyjna między deskami a wełną? Po co Ci rekuperacja? We wszystkich pokojach masz łazienki? Nie masz wody w rekuperacji?
Zanim skrytykujesz, zajrzyj do projektu budowlanego. U mnie jest dokładnie tak jak mówi Pan na kanale🙂 mniemam, że ktoś kto projektuje domy to nie człowiek z łapanki tylko ktoś kto wie co robi
Mozna bylo zrobic dach betonowy😜 nie ma wtedy problemu gnijacych desek. A jak juz masz deski plus pape to sznurek i wentylacja w kalenicy tak jak sie to robi. Pianka to smieszny material wszedzie najchetniej by ta piane wciskali. Welna sprawdza sie od x lat a z pianka mamy troche malo danych.
Widziałem Pana film Co bym zmienił gdybym budował drugi raz... Wspomniał Pan tam, że w dzień gdy temperatura na dworze jest 20 stopni, ma Pan 28 stopni na poddaszu. Ciekawe jak ma się to do tego filmu. Ocieplony strych oczywiście można wentylować. W Pana przypadku nawet rekuperacja obrywa i traci. Sugerowałbym przemyśleć temat i zrobić całą serię filmów co bym zmienił gdybym budował drugi raz:)
Ten kolega lepiej niech się zajmie swoją profesją i na jej temat robi filmiki . To że wybudował dom nie czyni z niego fachowca . By zostać fachowcem trzeba się uczyć budowlanki co najmniej 8 lat do inżyniera i sporej praktyki.
Witam. ociepliłem poddasze lecz nie mam jeszcze otworów w scianach szczytowych. Czy to może być przyczyną duchoty w sypilaniach na poddaszu. Dach przykryty blachodachówka. W lecie cięzko wytrzymać. Szukam rozwiązania ...
@@goracyarbuz946 wentylacji jako takiej właśnie nie ma. jeden komin wyciągniety ponad dach ( wentylacja łazienek dolnej i górnej. Natomiast drugi komin od wentylacji pokojów wyciągniety na strych i stamtąd rurami spiro do grzybków na dachu. Tutaj mam nie uszczelnione szczeliny rury spiro która wchodzi do kwadratowych otworów komina wentylacyjnego. Może stad też cofac ciepłe powietrze przez kratki wentylacyjne do pokojów na poddaszu ?
@@Radzio20000 Tak, najlepiej uszczelnić szczeliny rury spiro które wchodzą do kwadratowych otworów, może się wtedy trochę poprawić ciąg. Dawniej gdy obliczano wentylację przyjmowano, że są jakieś nieszczelności przy oknach. Aktualnie jeśli budynek jest ocieplony i zamontowane nowoczesne okna to wentylacja słabo działa. Zużyte powietrze wylatuje kominem ale w tym samym czasie musi gdzieś napłynąć nowe. Dlatego dobrze jest zamontować w oknie lub na ścianie nawiewnik. Jeśli chodzi o grzybki na dachu to zależy jakiego są typu, jeśli takie które montuje się do napowietrzania kanalizacji i lub połaci dachowych to one średnio nadają się do wentylacji pomieszczeń. Jeśli masz już nagrzane na poddaszu to mury też już są nagrzane i chwilowe wietrzenie nic nie daje bo mury oddają zgromadzone ciepło. Żeby schłodzić to trzeba w nocy mocno wietrzyć na oścież przez wiele dni, a w dzień zamykać okna.
Cześć majster adoptuje poddasze i zastanawiam się czy ocieplać strop. Myślę że niema sensu ocieplenie będzie tylko między Krokwią. A stop chce zostawić. Tylo wada tego będzie to że będzie słychać wszystko przez strop a po ociepleniu stropu myske ze będzie cicho. I pytanie takie czy. Bo ściągnięciu starych dech gdybym Ten strop ocieplał wykładać folia? i dopiero wełna czy odrazy na dechy stare? budownictwo Po ściągnięciu warstwy desek górnej mamy druga warstw i na tym. Trzcina z tynkiem i na to już po modernizacji regipsy są. Tak że jest szczelnie
@7:14 zamiast łączyć ramę/skrzynkę wyłazu na strych z dachem lepiej było zamontować dodatkową krokwie 7x14 między poprzeczkami łączącymi jętki tak aby rama miała oparcia po dłuższych bokach.
@@nico-toscaninajlepsze w tym jak jesteś biedakiem i szukasz potwierdzenia u innych ;) A zamiast OSB to deski z szalunków, a do tych szalunków to beton mieszać z gruzem Xd Takie tam bzdurne teorie z dupy. Tak na logikę to strop jest jednym wielkim mostkiem cieplnym, mimo że ocieplony, więc dyssypuje ciepło. Zatem jak ocieplenie strychu może być przeciwskuteczne?
Jeśli mam nieużytkowe poddasze to moge dojehcac styropianem do samej deski czy zostawic szczeline? Przrciez jak zostawie to tam mi bedzie wychładzało wszystko Ocieplony będzie tylko strop,.nie będzie wełny na dachu
A ja docieplalem pianą. Mam pod podłogą strychu 30cm piany, dołożyłem na strych 10cm, by mieć tam w zimę powyżej 0 a w lato ponizej 30 ( bez tego było bardzo gorąco, aż plastikowe rzeczy, które tam były delikatnie się wyginały :) ). Mam teraz tam 6-9 st, wilgotność 80%. Aaaaallle! Nie jest to powierzchnia ogrzewana, więc nic się nie wykrapla, nic nie jest mokre. W tym momencie na dworze jest 100% wilgotności. Mam 2 otwory, nieużywane kominki wentylacyjne do kanalizy, które dostarczają tam powietrze. Plus za rozwiązanie z zasilaniem LED, mam tak samo 😀
Ja zrobiłem podłogę z osb. Teraz ma zamiar zlecić zapsikanie pianą od spodu. Nie wiem za bardzo jak na to się zapatrywać jeśli chodzi o wilgoć. W sumie będzie to stanowić monolit z osb tak jak w płytach warstwowych...hmmm
@@ZwyklyKanalOBudowieTo powiem Ci nie bogato masz. Ja ocieplilem połać. Przy -4° na zewnątrz na strychu 17 stopni. Wilgotnosc nigdy nie przekroczyła 60%. Ogólnie tak 53-54%. Będąc 17° na strychu dom z automatu wymaga znacznie mniej energii do ogrzania. Część pod strychem 23°. Także tego :) W lecie klimatyzacji nie używam chociaż mam bo pod strychem 20 stopni a na strychu 26-27. 80% to za dużo mimo, że nie jest tam ciepło. 65 to maksimum. Warto docieplać połać bo niesie to szereg korzyści . Wiem przekonałem się.
Ja strych ociepliłem (bo to były grosze, kilka wałków wełny i już) i nie ma żadnej wilgoci. Ale nie mam takiego deskowania (więc na deskowaniu zaoszczędziłem z 4-8 tyś PLN, zależnie od regionu i cen drewna), tylko membranę (wiatro/deszczoszczelną), potem obowiązkowa przestrezń wentylacyjna a na tym dachówki. Więc wentylację mam wzorową. Dachówka kalenicowa jest naturalnym kanałem wentylacyjnym. Wszystko zrobione zgodnie ze sztuką. Dla mnie taki strych to spory bufor spowalniający nagrzewanie/utratę ciepła. Ale fakt, nie może być 100% szczelny, bo to grozi zniszczeniem drewnianej konstrukcji dachu.
12V tez potrafi zabić ale to juz jest pech natury biologicznej (bardzo niski opor elektryczny ciała normalnie nie spotykany) ale też w drugą stronę bywają takie osoby którym 230V nic nie robi. Po drugie normy elektryczno budowlne narzucają zasady sposobu instalacji i podają odleglosci pomiedzy puntem gdzie znajduje sie napiecie 230V a np kranem, wanną lub prysznicem.
@@barttar6734 Tylko transformatorowy. Impulsowy może cię zabić nawet przy 12V. Był przypadek z dziewczyną która bawiła się telefonem w wannie i jednocześnie go ładowała. Telefon wpadł do wody i trup na miejscu.
A czy nie można zamontować na ocieplonym już strychu wentylatorów, które będą wydmuchiwały zużyte powietrze na zewnątrz z części mieszkalnej? Oczywiście trzeba w takim przypadku zrobić otwory wentylacyjne część mieszkalna- strych.
Nie masz otworów wentylacyjnych na skosach w deskowaniu i dachówek wentylacyjnych więc masz dużą wilgotność. Świeże powietrze ma wchodzić dołem budynku a wychodzić górą
Nie boisz się dawać gołego styropianu na komin? Jestem w trakcie (prze)budowy i dystans płyt OSB od komina no i wełna kominkowa, jak ja to u siebie robię :) Dziękuję za pomysł na wykorzystanie szalunku po deskach, pobawię się przez zimę i zrobię synowi pokój w fajnym klimacie :D łapka w górę za natchnienie
Przecież tam na tym strychu w tym miejscu komin ma temperaturę otoczenia, w środku jest wkład ceramiczny. Przy nowoczesnych kotłach sam czopuch ma max. 110 st celsjusza przy max. nadmuchu. Ja dawałem wełnę na kominy, ale tam nie ma temperatury.
Na rysunku "prawidłowe wykonanie " jest nieścisłość. Przy takim rozwiązaniu ocieplenia dachu (sztywne, paroszczelne poszycie kryte papą) w kalenicy powinny być otwory wentylacyjne (np. dachówki wentylacyjne , gąsiory wentylacyjne i itp.) .Dodatkowo wełna musi być oddzielona od szczeliny wentylacyjnej membraną wiatroszczelną.Z doświadczenia - masa roboty. Jeśli na deskowaniu jest membrana wysoko paroprzepuszczalna to nie trzeba robić szczelin wentylacyjnych, ponieważ wilgoć wydostaje się swobodnie przez membranę i naturalne szczeliny w deskowaniu.
serio? ?!?!?!?!?! O_x ja mam ocieplenie miedzy jętkami i strcyh miedzy krokwie. Przez to na strychu jest ciepło (zawsze jakieś straty ciepła są z pokoi na górze. Nawet w zimę nie ma tam temp. ujemnych a w lato jak jest 35*C na dworze i żar się eje na strychu jest koło 28*C (do zniesienia). Przed ociepleniem strychu było ponad 50*C. W tym że cały myk polega na tym że ja mam membranę a nie pełne deskowanie. Na strychu zawsze jakis przewiew jest od ścian szczytowych a z włazu dachowego
Autor tego filmu przedstawia nie prawdę i nie popiera żadnymi dowodami. ja mam ocieplone poddasza wełną i nie mam kompletnie żadnej nadmiernej wilgoci, tylko zimą cieplej a latem chłodniej. Komfort termiczny znacząco się poprawił w pomieszczeniach niżej i koszty opału spadły o co najmniej 20 %
Ja nie jestem budowlaniec więc proszę się nie śmiać jak napiszę głupotę. Zima, na dworze -15 na nieocieplonym strychu będzie z -5, więc na styku sciany pokój strych będzie duzy mostek termiczny i wilgoć bo w pokoju będzie 21. A jak ciepło i wilgotno to grzybek. A tu przedstawiona teoria mówi że w każdym ocieplonym strychu będzie wilgoć.
Ocieplałem identycznie tylko, że pianą PUR, aby uniknąć walki ze szczelinami itp. Jeden z fachowców twierdził, że tak ocieplony strych będzie generował wilgoć , bo ciepłe powietrze z domu spotka się z zimnym. Zalecał ocieplenie dodatkowo dachu. Nie posłuchałem się go, bo mając doświadczenie mieszkania w kamienicy, gdzie strop był mało ocieplony i tam według teorii to dopiero powinna być wilgoć, nigdy jej nie było. Tak samo jest i tutaj. Mieszkam 4 rok, deski na strychu suche na wiór, piana również ok, super izolacja bez przejmowania się o wilgoć. Ale wracając do tematu to ciepłownie właśnie tylko stropu jest optymalne. Docieplanie dachu dodatkowo to tylko koszt, który może zwróci się za kilkadziesiąt lat, a może właśnie doprowadzić do wilgoci, bo zrobi się szczelna bańka, a robienie wlotów powietrza to już wracamy do punktu wyjścia.
Proszę zrobić filmik w zimę z wilgotności zapewne ze szczytu aż może kapać ja miałem takie rozwiązanie i nie polecam wilgoć w domu i grzyb co roku poprawiło się gdy ociepliłem szczyt wełna
@@grzes13ful wentylacja była i nic to nie zmieniło , polecam nie trzymanie żadnych rzeczy na takim strychu gdyż to najdzie pleśnią w takiej wilgotności jak tu pan ma na filmiku będzie i to szybko szczególnie na ubraniach a czy jest sens oszczędzać te 10 tys około za ocieplenie dachu piana wata a później wchodzić co miesiąc i sprawdzać czy nie mamy tam niespodzianki
@@patryk3059 ludzie po to robią strychy żeby zrobić tam graciarnie. Po co ta przestrzeń ma się marnować? Jeżeli była wentylacja to mocno nie wydolna. Na moim strychu jest sucho i nic mi tam zimową porą nie kapie
@@grzes13ful i powiesz mi ze na strychu nic nie trzymasz ? Może i była zrobiona zła wentylacja ja tego nie robiłem chyba otwory były pozapychane ale w nowym mieszkaniu mam zrobioną pianę i są duże plusy a wydatek nie był duży
Fajny materiał, ale... 1. Deski szałunkowe - świetny pomysł - ja tak robiłem ;-) Potwierdzam, że fajna sprawa 2. Strych mam ocieplony, tyle, że pianą. W przypadku jak masz poprawną regulację temperatury w domu, tzn. temperatura jest w miarę stała cały czas to tej wilgoci nie ma za wiele. Ja mam zrobione otwory na zewnątrz budynku, z anemostatami skręconymi prawie do minium. Jest tam jakiś przewiew, ale bez przesady ;-) 3. Ocieplanie styropianem - masz styro na zewnątrz, nie ? to blokujesz oddychanie ściany z obu stron, co więcej ściana dwuwarstwowa jest zawsze jakoś tam obliczana, ta lambda itd. i wtedy przesuwasz punkt rosy tej ściany w bliżej nieokreślone miejsce. 4. Punkt 3 powiększasz szczególnie, jeśli na jednej płaszczyźnie stosujesz izolatory (styropiany) o różnych parametrach / różnych grubościach. 5. Transformator 12V, zasadniczo to w łazienkach i innych pomieszczeniach wilgotnych, przepustach, kanałach itd. to nie chodzi do końca o napięcię, tzn. napięcie też, wylicza się generalnie prąd bezpieczny dla człowieka i uśredniając to 24V też może być. Tylko, że to nie może być zwykły transformator czy zasilacz, a transformator bezpieczeństwa, tzn. taki, w którym strony pierwotna i wtóra są od siebie fizycznie oddzielone. Bo cóż Ci po zasilaczu, który w trakcie normalnej pracy po stronie wtórnej ma zaiste 12V między biegunami, ale między jednym z biegunów a ziemią ma pełne 230V ? A może się tak zdarzyć ;-)
Moim zdaniem to masz źle zrobioną tą szczelinę wentylacyjną. Membrana powinna iść do samego szczytu i w samym szczycie robi się szczelinę przez deski i papę aby tamtędy mogło powietrze uchodzić na zewnątrz. U Ciebie z tego co widzę powietrze wchodzi przez podbitkę pod deskowanie, a membranę, a nie ma ujścia na zewnątrz w szczycie
Dokładnie, idzie się z membraną do kalenicy i pod gąsiorami wycina się szczelinę wentylacyjną. W tedy powietrze cyrkuluje przez całą polać dachu. Dodatkowo wentylację dachu pod dachówka rozwiązałem podnosząc pierwszy rząd dachówki na plastikach "wentylacyjnych" i jest tam szczelina 3 -4 cm. Pozdrawiam
@@kukeszko3534 to się nie dziwię że sknocili. Ludzie z papierkami typu: magister, inżynier mają wiedzę narzucona z gury. System nauki nie idzie w parze z praktyką . Znam wielu ludzi z papierkami wyższych uczelni, którzy w życiu pozaszkolnym są głąbami i nie nadają się nawet do rąbania drewna w lesie . Sorry, samo życie .
Mam zamiar na żelbetonowym stropie położyć 30 cm styropianu grafitowego (3x10cm) i 6 cm wylewki. Temu 30 żeby schować reku pod styropianem. Czy to ma też oddychać czy będzie okej jak zaleje to betonem? Dlaczego każdy uwziął się na tą wełnę i kładzie ją na stropie? Na elewację kleją tylko świst ale jak strop to tylko wełna.
Bo to jest strop drewniany pomiędzy piętrem a strychem tj sufit piętra i wełna jest najbardziej popularna i najtańsza i możesz ją łatwo ułożyć samemu. Nikt na podłogę strychu ( w konstrukcji drewnianej) nie leje betonu i dlatego wełna i gk i OSB, rozumiesz? Ty pewnie myślisz o stropie nad parterem czyli suficie parteru a podłodze piętra albo nawet masz dom parterowy i myślisz tylko o stropie (suficie) parteru i wtedy jak najbardziej możesz jechać styro a nawet za bardzo nie masz wyjścia bo pod beton twarda wełna wyjdzie pewnie drożej.
Mam żelbetowe skosy i strop na tym 30 cm styro grafit i na koniec wylewka betonowa. Po 5 latach mieszkania nic się nie dzieje. Reku posiadam. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że wylewka na strychu była zbędna, lepsza płyta OSB. Tutaj się izolujemy 30 cm a na górę wrzucasz radiator betonowy, który akumuluje zimno, ponieważ to zimno wchodzi w wylewkę i dalej w styro. Choć może się mylę i nie ma to znaczenia w aspekcie izolacyjności.
@@marcin9611 Po pierwsze ja w przeciągu 5 lat na strychu byłem 3-5 razy więc nie widzę problemu bo go prawie nie używam. A nawet jakby tam chodzić 3-4 razy w roku to co się mu stanie??? Myślę, że nic. Po drugie zawsze można to pociągnąć lekko klejem i siatką i na to OSB, ewentualnie przykręcić kołkami do styro i nie będzie się ruszał. Wszytko zależy od tego jak kto używa strychu, dla mnie jest zbędny...
Masz tak i jest ok. Wcale nie ma wymogu ocieplać tego strychu jeżeli go nie grzejesz i przestrzeń domowa jest odizolowana. Wtedy tylko trzeba pamiętać o ociepleniu właśnie kominów i ścian szczytowych wełną (nie styropianem). W komentarzach to każdy pisze jak jest dobrze, bo sam tak ma ; ) Jeżeli chodzi o izolację rekuperacji to nie wiem, nie mam wiedzy. Też już prawie kupiłem wełnę na strych, miała iść wełna, folia i płyta OSB 10 mm. Jednak właśnie zrezygnowałem dlatego, że tam ma się wietrzyć. Czy lepiej byłoby ocieplić - ciężko powiedzieć. Ja myślę, że projekt właśnie uwzględnia wariant - zimno na strychu, wełna na stropie to po co to izolować? Dodam to co Ci pisałem, że w projekcie ocieplone są szczyty od środka.
@@przemysawj6499 Chodzi o to, że jeżeli wykropli się woda w przegrodzie to stroną z wełną będzie mogła odparować cześciowo. Wełna i klej są paroprzepuszczalne. A jak zamkniesz z obu stron styropianem to już nie.
Właśnie miałem zagwozdkę czy izolować...W projekcie tylko strop izolowany wełną a nieużytkowy strych już nie tak jak u autora. Budowlańcy tłumaczą, że nie ma sensu ocieplać nieużytkowanego i nieogrzewanego strychu a ma oddychać. 18ka OSB by nie wystarczyła ? po co 25 ?
Krótko, miałem docieploną podłogę na strychu, 10 cm styro, twardy, plus wylewka po założeniu piany na skosach dachu, 20 cm temp. W domu skoczyła mi o 1.5 st. C przy tych samych parametrach....
Jeżeli ten ocieplony pianką i styropianem komin ma użytkowany przewód dymowy to czym prędzej to zdemontuj i zrób ocieplenie z materiałów niepalnych. Inaczej puścisz dom z dymem.
A może facet nic nie rozumie i ma kominy wentylacyjne plus rekuperacja? Za rok napisze, że edkoterroryści zrobili go w jajo ponieważ rekuperacja nie ogrzewa mu domu.
Mam wełnę, lata to w powietrzu i pietro niżej w kuchni widać ją na czarnym granitowym blacie. Wełna z powietrza wchodzi do płuc i robi stany zapalne, jest rakotwórcza.
Trochę dużo głupot, ale to nie mój dom na szczęście. Jaka wilgoc w wełnie? Mam ocieplone po szczyt, jak tam wchodzę to jest sucho jak na Sacharze. Zadanie zleciłem FACHOWCOM z wieloletnim praktycznym doświadczeniem.
@@kukeszko3534 Mam dom budowany w latach 90tych, kilka lat temu ociepliłem całe piętro i strych pianą. Podłoga strychu z pełnej płyty OSB, tak samo jak skosy. Wilgotność u mnie wach się w granicach 55 zimą i 34,9% latem (tak mam zamontowany na stałe czujnik temperatury i wilgotności na strychu, podłączony do Home Assistant). W domu jest dużo cieplej. Bzdury Pan opowiadasz. Ten Router usmaży Ci się na strychu latem.
Chciałem uniknąć tych wszystkich problemów i zrobiłem dach płaski. Brak skosów (przy 190 cm wzrostu to jest istotne), schodów, wełny, wentylacji, szczelin itp. itd. U mnie temat dachu zakończył się na etapie SSO, obserwuję ile ludzie wkładają masy pracy i kasy w klasyczny dach - szok. Kto ma taką możliwość to polecam każdemu dach płaski.
@@mx-art ja przez snieg balem sie taki dach zrobic mowiac szczerze, wiadomo deszcz jest do ogarniecia ale jak bedzie gruba zima raz na X lat to nie wiem czy dalbym rade tak zrobic zeby ten snieg zawsze ogarnac (kwestia wyjazdu itd) krotko mowiac w zimie zawsze bylbym uwiazany
@@madejson87 jak mieszkasz w górach to może tak, dach płaski to nie 3 deski na krzyż tylko strop monolit 20 cm z podwójnym bardzo gęstym zbrojeniem. Takie obciążenia są tam wliczone już na etapie projektu. Ba nawet jako balast mam tam kilka ton żwiru, serio dach płaski to nie blaszak co się złoży przy 10cm śniegu.
@@madejson87 odp. jeszcze tak... Tak jak może być mega nawał śniegu tak samo przyjdzie wichura i dach zdmuchnie w całości w ułamku sekundy (a ostatnio mamy więcej takich zjawisk) - to ten sam typ myślenia.
W zimie nie masz problemu skraplania się wody po przewodach elektrycznych (np do tych ledów w łazience)? Na strychu masz zimno a na dole ciepło, przez różnice temperatur może wystąpić taki efekt. Może ktoś spotkał się z czymś takim?
Hmm planuję ocieplić dach pianą chociaż mocno to rozważam i kilka osób mi mówiło iż strych powinienem ocieplić. W projekcie strych nie jest ocieplony. Mam identyczną konstrukcję jak Pan pokazał na rysunku.
Nie chcę wchodzić w polemikę z Panem autorem filmu, ale napiszę tak, ociepliłem poddasze dokładnie takie jak na filmie i od 12 lat nie zaobserwowałem żadnych negatywnych objawów. Pozdrawiam
Strych warto ocieplić bo w lecie nie cofa się nam gorące powietrze że strych, na co zwróćcie uwagę, że w rego typu domu w lecie nie da się wytrzymać w upalne dni, co do szczeliny, powinna schodzić się w kalenicy, a folia pod gąsiorem powinna być przecięta
ale jak to, ciepło uciekające do góry będzie schodzić na dół do pomieszczeń mieszkalnych? To od czego jest to ocieplenie nad sufitem? zimą z góry zimna nie przepuszcza, ale latem gorące powietrze na dół ze strychu już tak?
@@nico-toscaniDlatego ja ocieplilem i strop I dach. Strop 30cm dach 25cm. I nie ma żadnych strat energii. W lecie chłodek w zimie aż za ciepło w domu Na strychu fajna przechowalnia bo w zimie ciepło.
fajny filmik dobrze spojrzec na czyjs poglad ale z jednej strony pamietaj o tym ze jak dales plyty osb to po 1 nie straciles nic bo plyty osb sa w czesci wodoodporne i bez szkodnikow plyty szalunkowe nawet jak je pomalujesz zabezpieczysz to daj ci bog zeby sie robal czy kornik nie przeniosł na wiezbe ;-) a druga sprawa nie rozumiem po co ocieplac komin na strychu ? w malym stopniu ociepla strych i daje dodatnia temp. . mam dom 2 pietra strychu nie ocieplałem niczym i przez to ze jest coprawda zimno ale i przewiewnie mam dach zdrowy jakby był budowany w tym roku . i zastosowalem plyty osb tak jak ty sa poprostu bezpieczniejsze . pozdrawiam filmik fajny .
Chodzi o to, że komin w nowoczesnych kotłach wcale się nie ogrzewa, a zasada jest taka, że około 60 cm powyżej wełny przenosi zimno z nieogrzewanego strychu do domu. Dlatego też powinno się ocieplić wełną ściany szczytowe od wewnątrz na grzebień a nie placki.
Mam wełnę w podłodze, mam wełnę pod dachem i żadnych otworów na zewnątrz - wszystko od nowości . Straszono mnie że woda się będzie lać jak będzie wszystko schło i nie wiadomo co jeszcze. Nigdzie żadnej wilgoci. żadnego skraplania się. Tyle że mam membranę a nie pełne deskowanie.
Jak robi się wełnę na dachu, to pomiędzy deskami a wełną powinna być dylatacja ok 2,5cm i folia paroprzepuszczalna. Do tego jak masz rekuperację, to wypuść sobie nawiew i wyciąg na strychu i na wełnę daj obowiązkowo folię paroizolacyjną. Musi być szczelne. Zimą jak na strychu będziesz miał 10-15 stopni na minusie to jest szansa, że w wełnie będzie punkt rosy. Latem na strychu będziesz miał 40-60 stopni w zależności czym masz pokryty dach. Ja przy czarnej blachodachówce bez wełny miałem istną saunę, natomiast przy -20 na dworze miałem -8 na strychu. Przy tych mrozach układałem wełnę 15cm między krokwie i temperatura wzrosła do +6. 2,5cm wełny na rurach spiro może nie gwarantować przechadzania rur i jest ryzyko wykraplania się wody z powietrza.
Idealny przykład jak internetowi Twórcy tworzą swoje własne teorie. Mam dom pasywny, piana 25cm na całym dachu, strych suchy i ciepły. Brak przejmowania się docieplaniem rur rekuperacji itd. Tworzysz problemy których nie ma.
Piana a wełna to roznica
Ja mam tak samo z tym że wełną,i nie mam problemu.Jest sucho.I nie mam żadnych otworów pomiędzy stropem a strychem, to jest proszenie się o wilgoć na strychu
Widać łatwiej nagrywać filmy niż poczytać muratora 😊
@@grzes13ful żadna różnica... wełnę i pianę otwartokomórkową zabezpieczasz od spodu paroizolacją, więc żadna między nimi różnica jeśli chodzi o "oddychanie".
@@DzikVideos pianę fachowcy kładą na deskowanie wełna wymaga szczeliny przy deskowaniu z papą
Każdy argument jest dobry, byle relatywnie mieć wrażenie, że człowiek dane rozwiązanie wybrał sam, a nie został do tego zmuszony przez ograniczenie budżetowe 😉
Bez hejtu. Dopiero dostalem pozwolenie. Będę miał wiązary, w jakim celu mam ocieplać strych w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem?
@@UniiFAN a gdzie tu hejt.
@@damiankrasinski1865 chciałem żeby nikt mnie nie zrozumiał, że coś neguję.
@@damiankrasinski1865 Krytyka to nie hejt (bo słowo hejt to z angielskiego "nienawiść").
@@UniiFAN żeby ciepło nie uciekało
Deski szalunkowe są świetne , nie czyscilem nich zbytnio . Po betonie są świetnie zaimpregnowane 😉
Ja początkowo miałem ocieplony tylko strop. Po kilku latach poszedłem po rozum do głowy i ociepliłem dodatkowo strych nad stropem. Żałuję tylko że nie zrobiłem tego wcześniej. Autorowi filmu polecam to samo i opublikowanie następnego filmu pod tytułem: Dlaczego warto ocieplać strych.
Też teraz ocieplam poddasze dodatkowo. Strop będzie zasypany celulozą. Słyszałem różne opinie na ten temat. Nie rób strata kasy itp bo mam kominek wentylacyjny i kratkę w szczycie i że się wychłodzi. 3tys. Dodatkowo na wełnę to nie pieniądze przy całości. Co Ci się zmieniło po ociepleniu?
Czy jest zauważalna różnica po dodatkowym ociepleniu strychu? Mam identyczna sytuacje i cały czas się zastanawiam czy będzie zauważalny efekt.
@@michgrzegorz1 to ma sens i jedynym argumentem przeciwko jest kasa (pozornie). Ludzie nakrecają się z migracją wilgoci i robią cyrk z otworami w podłodze. Ocieplajac przesuwasz punkt rosy z podlogi na membranę (jesli pianujesz). Jaką masz wilgoć w stropie "odciętym" od dołu folią paroziolacyjną(wiem wiem potrafi "przepuscic" ze 4 gramy) do tego OSB jest otwarta dyfuzyjnie tak samo jak piana otwartokomórkowa. Zyskujesz na pewno dodatkową przegrodę termiczną,komfort latem i oszczędność (zauważalną jesli masz rekuperator ). Nie robisz cyrku typu rekuperator w iglo (choc nie zawsze)
@lechperonczyk4692 Jaką zauważasz różnicę po ociepleniu strychu?
ocieplenie budynku w połaci dachu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż izolacja stropu dlatego, że 1. umożliwia izolację bez mostków termicznych, od zewnątrz, nieprzerwaną, czyli zgodnie ze sztuką, co poprawie komfort oraz energooszczędność budynku; 2. jest możliwość uzyskania warstwy szczelnej powietrznie, która pozostanie szczelna ponieważ nikt nie będzie w nią ingerował, wiercił, dotykał a ilość przejść przez nią jest lub może być praktycznie zerowa i bez porównania mniejsza niż przy izolacji stropu gdzie będą przechodzić rury od wentylacji, elektryka, pewnie hydraulika, wyłaz, okazyjne wieszanie czegoś na suficie itp.; 3. na ocieplonym strychu możemy umieścić kanały wentylacyjne odkryte, dostępne do serwisu, czyszczenia i będą na nich małe straty, podobnie będzie z rekuperatorem; 4. ocieplony strych (od zewnątrz, nakrokwiowo) to konstrukcja dachu zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi; 5. na ocieplonym strychu mamy doskonały magazyn na graty i wygodnie się z niego korzysta jeśli nie ma tam mrozu lub 50 stopni w lecie, dodatkowo pewne rzeczy do przechowywania potrzebują temperatury pokojowej; 6. przy najtańszej opcji czyli dachu dwuspadowym izolując budynek od zewnątrz (ocieplony strych) nie musimy izolować w środku ścian szczytowych (co i tak nie likwiduje mostków termicznych) co sprawia, że koszty izolacji stropu lub połaci dachu będą takie same; 7. małą zaletą jest to, że izolację nakrokwiową robi się jeden 2 dni na gotowo i można ją zrobić zaraz na początku budowy i od razu w budynku jest przyjemniej i łatwiej prowadzić dalsze prace; 8. na ocieplonym strychu można umieścić zasobnik do cwu i przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji hydraulicznej można mieć cwu grawitacyjnie, bez prądu ani automatyki, bez żadnej pompki i z ciepłą wodą 'od razu' w kranie; zasobnik będzie miał małe straty, które i tak nie będą miały znaczenia bo będzie grzał budynek, no i nie będzie zabierał miejsca w 'domu'; 9. można kupić zwykłe tanie schody strychowe i nie trzeba przejmować się tym, że te drogie magiczne i tak będą słabo zaizolowane i nie będą szczelne powietrznie; 10. strych ocieplony przy takiej samej konstrukcji dachu będzie miał więcej miejsca, będzie wyżej oraz jednocześnie można uzyskać wyższe pomieszczenia na kondygnacji pod strychem, można, np. odsłonić belki konstrukcji dachu i wykorzystać je jako dekorację, można wydzielić antresolę, można zrobić sklepienie katedralne np. w salonie, będą możliwe różne atrakcyjne architektoniczne rozwiązania
Deski szalunkowe na podłogę strychu to kiepski pomysł. Po 9 latach pojawiły sie robale (spuszczel ...) i musialem wymienić na płyty osb. Pozdrawiam
W starszych domach ,np : z lat 50-tych ,jedynym ociepleniem strychu to strop ocieplony gliną,natomiast dach nie jest ocieplany , od spodu widać dachówkę ,jeśli chodzi o wentylację dachu ,to w ścianach szczytowych znajdują się otwory wentylacyjne,umieszczone mniej więcej na przeciw siebie ( prawidłowo : na jednej ścianie jeden jest większy ,a na drugiej ścianie otwór jest trochę mniejszy i umieszczony trochę niżej od tego na pierwszej ścianie )
Ja mam tak rozwiązane wentylowanie w domu z lat 90 :D bez klepiska
Hahahaha mistrz! uwielbiam tych internetowych majstrów
Jak ich uwielbiasz to chyba wszystkich subskrybujesz i komentujesz bez sensu jak tutaj.
@@andrzejbucior6188 ziomek nie ma pojęcia o fizyce budowli, ludzie to oglądają i myślą, że trzeba robić tak jak on mówi, a mówi bzdury
@@andrzejbucior6188 no tak, lubie dobra beke
@@szczecinskimany Widzisz, ja uważam, że ktoś kto ogląda filmy jak ktoś coś robi to ma swój umysł i nie powtarza tego co widzi bezmyślnie. Docenić trzeba to, że ktoś potrafi coś zrobić samemu. Nie sądze, że inni potrafią ogarnąć choćby część tego co autor przedstawianych filmów. Większość złośliwych komentarzy to komentarze znawców typu ja wiem lepiej ale nic nie powiem :) Pozdrawiam.
Witaj jak stosujesz zasilacz impulsowy do oświetlenia przy wannie możesz się bardzo zdziwić. W kontakcie z armaturą łazienkową ( przebiciach) zamiast 12V może być i 120V. Sama wanna powinna być też uziemiona. Co jakiś czas się słyszy o wypadkach w których wtyczka zasilacza z telefonu wpadła do wanny i ten ktoś poniósł śmierć. Zastosuj zasilacz transformatorowy 12V.
Potwierdzam.W strefie 0, żadnych zasilaczy impulsowych. Tylko na zwykłym trafo.
Nawet nie 120, a pod 400V
Dlatego do takich miejsc dobiera się zasilacz SELV.
To 1 strefy sa specjalne zasilacze.
Dawno większych filozofii nie słyszałem :D
uzasadnij, jestem głupi no bo.... no bo tak i tyle?
Zanim skrytykujesz, zajrzyj do projektu budowlanego. U mnie jest dokładnie tak jak mówi Pan na kanale🙂 mniemam, że ktoś kto projektuje domy to nie człowiek z łapanki tylko ktoś kto wie co robi
@@astaroth2188 jeszcze nie raz się zdziwisz jakie babole masz w projekcie budowlanym😁
@Michael Angel Warto jeszcze wspomnieć iż nie wszyscy mają pełne deskowanie :) U siebie będę miał wełnę na strychu przylegającą bezpośrednio do membrany.
@@kukeszko3534 strasznie filozujesz... przy ociepleniu połaci do samej kalenicy, zgodnie ze sztuką budowlaną wykonuje się wentylację w szczycie. Wilgoć w wełnie jest niepożądana, ale przecież masz paroizolację... bo chyba masz paroizolację? Warstwy w przegrodach budowlancyh zewętrznych jak śćiana i dach konstruje sie z materiałów od najmniej paroprzepuszczalnych do najbardziej... nawet folia PE jest paroprzepuszczalna, tylko mniej... Jak najbardziej poprawnym rozwiązaniem jest docieplenie strychu... A ty w twoim rozwiązaniu powinieneś mieć tą przestrzeń dyfuzyjnie otwartą, czyli wywietrzniki w ścianach szczytowych, zawsze otwarte.... masz? Pytam bo nie widze, a strasznie się wymądrzasz....
moje deski szalunkowe poszły na deskowanie -polecam tak zrobić
Istnieje takie coś jak Folia paroizolacyjna ,paroprzepuszczalna itp.... tylko trzeba wiedzieć jak je stosować i do czego .
Folia paroizolacyjna ,paroprzepuszczalna itp..Dobre są do zabezpieczania podłogi przy malowaniu ścian i sufitów .
Wystarczy wstawić rekuperator ścienny z czujnikiem wilgotności. Mamy dwa w jednym. Ja ociepliłem i nie żałuję.
Rekuperator ścienny trochę kosztuje i ma za zadanie odzyskać ciepło w ogrzewanych budynkach. W przypadku nieogrzewanych pomieszczeń lepiej zrobić zwykłą kartkę.
Brak ocieplenia strychu po połaci dachowej to poważny błąd.
Powinno się ocieplać i podłogę strychu i skosy. Na dzisiejsze warunki podłoga 15-20 cm wełny i połacie dachowe około 13-15 cm wełny (przynajmniej pomiędzy krokwie z pozostawieniem szczeliny wentylacyjnej nad wełną).
I strych wentylować tak jak wentylujesz kibel, łazienkę czy kuchnię
Ocieplenie połaci zagwarantuje ci że w wełnie pod podłogą nigdy nie wystąpi punkt rosy ( nie będzie wilgoci w wełnie) więc nie są potrzebne kratki wentylacyjne w podłodze.
Ocieplony strych poza tym można elegancko wykończyć, nawet jeśli rzadko do niego zaglądasz.
Ad 4:27 mam nadzieję, że jest to komin jedynie wentylacyjny a nie odprowadzający spaliny. Wówczas winno być ocieplenie nie palne.
Komin odprowadzający spaliny, ale jest on obudowany bloczkiem ytong i na ten ytong jest dany styropian
Właśnie sobie ocieplilem strych. Jest cieplej. Resztę sobie dopisz
Nareszcie ktoś, kto zatrybił temat. :) Kolego, zakończ obrobione końcówki kabli kostkami. Pozdrowka i nie przejmij się krytycznymi uwagami cwokow, nie trybiących tematu. :)
Ten styropian na kominie...
komin omurowany jest BK i na to styropian
Dzięki, obrobię:)
A skad ta wilgoc w podłodze ma być? Nie ma pod nią foli paroizolacyjnej?
11:00 ja przyoszczędziłem przy schodach, ale zrobiłem właśnie obudowę na gorze/pudełko z płyt PIR i obiłem płytami osb od strony poddasza (żeby było cięższe) i podwójne uszczelki na krawędziach, koszt zerowy (resztki materiałów), godzinka roboty.
A propos ocieplenia to mam odwrotne zdanie. Każda kondygnacji powinna być ciepła bo wilgoć powstaje tam, gdzie jest ostre przejście między zimnym a ciepłym. W twoim układzie sam się prosisz o wilgoć pod płytami OSB. Weź sobie butelkę wódki wstaw do zamrażarki na 8h. Potem wyciągnij i postaw na stole, rosa powstaje dopiero na styku zimnego szkła z ciepłym powietrzem. Ta sama wódka trzymana w lodówce przez nawet 24h nie spowoduje skraplania bo temperatura szkła i powietrza w lodówce jest taka sama. A teraz już możesz wypić za nasze zdrowie.
A skąd ta wilgoć w wełnie ? Nie robiłeś paroizolacji? Jak działa ci ta rekuperacja podczas mrozów ?
Z różnicy temperatur . A paroizolacja to tak naprawdę opóźniacz pary wodnej.
Ocieplenie dachu najlepiej zaplanować przed jego budową, w przeciwnym wypadku trzeba kombinować żeby jako tako działało, a i tak nie będzie tak dobrze jak mogłoby być.
Dobrze, że nie ocieplał Pan od spodu połaci. Robotę termoizolacyjną robi wełna w syropie. Generalnie przy dobrej wentylacji wełna może być pod OSB bez wentylacji, tylko wtedy OSB na połaciach musi mieć dylatacje. Robi się je przy pomocy klamer. Zgadzam się też z Panem, że deska szalunkowa jest rozsądnym wyborem.
A nie dałeś paroizolacji pod wełną? Skąd ta wilgoć?
A jak ktoś ma strych użytkowy np (pokoje) to też da takie kratki wentylacyjne 😅 w podłodze
Widać kompletny brak wiedzy w tym temacie. Ale pośmiać się trzeba.
57 to masz duża wilgotność. U mnie ocieplenie piana pod sama kalenice 30 cm grubości. Strop ocieplony na stelażu leży wełna 15 cm ale jeszcze między jętki też pójdzie 15 cm. Wentylacja poprzez wstawiony kominek wentylacyjny więc zamontowana na nim kratka wentylacyjna - wiadomo wpada chłodne powietrze a w wakacje ciepłe ale wilgotność nigdy nie przekroczyła 50 procent. Różnica temp między strychem a piętrem to max 3 stopnie. Czyli w zimie jest 3 stopnie mniej a w lecie ok 3 stopnie więcej. Podłoga będzie na legarach z łat z osb 22 mm i też będzie mieć otwory. Ja powiem tyle że dobrze że ocieplilem po sama kalenice
pogoda była nieco deszczowa, wiec i wilgotność większa
Hallo
Nie znam sie na izolacjach ale nauczylem sie na wlasnych bledach.
Ocieplilem podloge na strychu bez zadnych foli wata steinwoole i deski odstep miedzy deskami 1 cm .mimo to para zbierala sie pod deskami i pojawily sie czarne zuki zjadly mi te deski zostal tylko proszek..Na szczescie belki 160 na 8cm dlugie 7,5 metra zostaly nie naruszone (sa jak nowe zadnej dziurki od robactwa. bo byly impregnowane w 1982 roku.deski byly nie impregnowane w 10 lat sproszkowaly sie..Punkt rosy to punkt gdzie spotka sie zimno z cieplym.u mnie spotkalo sie to pod deskami byly mokre od spodu.U ciebie na filmiku punkt rody jest pod tymi OSB plytami.W zime otkrec plyte i zobacz ze jest ona wilgotna.te male wentlujace otworki to za malo .plytra musi miec miedzy wata i plyto najmniej 6cm. itd itd...
Przy nieocieplonym i w zimie bardzo chlodnym, wrecz zimnym strychu ( minusowa temperatura strychu w okresie zimowym) wszelka wilgoc wydostajaca sie z sufitu mieszkania pod tymze strychem bedzie osadzac sie na odeskowaniu strychu w postaci skroplen i bedzie szybko zamarzac ( bedziesz mial szron na odeskowaniu przy - 10/-15 na zewnatrz), lub w najlepszym przypadkuwilgoc bedzie wsiakac w krokwie i odeskowanie strychu. Podsumowujac, w zimnej, jesienno- zimowej porze roku strych ten nie bedzie sie przesuszal i prawdopodobnie juz na przyszla wiosne po polrocznym , zimowym okresie zauwazysz powstajaca plesn i sinice na odeskowaniu strychu.
Bardzo konkretne wytłumaczenie Panu prowadzącemu kanał że gada bzdury nad bzdurami 😄
Stek bzdur piszesz mam nadzieję że nie budujesz domów
wilgoć nie powinna się wydostawać z sufitu mieszkania, po to się odpowiednio konstruuje stropy.
Ani Wełna ani Styropian ani Piana ani Rekuperacja nie jest dobrym rozwiązaniem!!!
Dobrze że się gość podjął tematu , tylko oprócz opinii dotyczącej podłogi z osb,Z resztą opini i komentarzy się nie zgodzę.
Najpierw trzeba dowiedzieć z skąd bierze się" wilgoć" tzn PUNK ROSY , jak technicznie do tego typu materiałów stosuję odpowieni system wentylacji. I wtedy wysztkie teorie ulegną w gruzach!!!
Ja nie zamieniłbym moich dwóch otworów w dachu i dwóch dachówek wentylacyjnych na zimny strych, szczególnie, że przez te schody otwierane dużo ciepła ucieka, a i inne mostki termiczne też się znajdą.
A ja zdecydowałem się ocieplić nieogrzewany strych z uwagi na rekuperację. Gdzieś wyczytałem, że rekuperacja jest nawet 30% mniej sprawna jeśli idzie przez zimne pomieszczenie. Docieplenie samych rur czy rekuperatora na strychu nie wiele pomaga. Planuje też że regulowana część z wywiewu ciepłego powietrza z rekuperatora będzie wychodzić na strychu co dodatkowo powinno obniżyć koszty ogrzewania. Trzeba tylko jakieś ujście w dachówce na to ciepłe powietrze, aby się nadciśnienie nie tworzyło.
Rekuperacja w domu, który nie jest szczelny nie ma żadnego sensu.
pisze jakikolwiek komentarz, ale poza tym chetnie ogladam :)
dzięki
jakie schody na strych? Jaka firma i model?
Ja zrobiłem izolację jedną warstwą 18 cm beż paroizolacji na sznurkach i niema problemu beż deskowania -strata kasy na zew -10 w domu 23 strych 17 stopni
Mam płytę OSB na podłodze i na krokwiach wszędzie wełna żadnych otworów. Dom stoi 4 lata i żadnej wilgoci. Czy - 20 czy +35 nic się nie dzieje
Rekuperacja na nieocieplonym strychu wymaga minimum 10 cm waty abyś nie miał w przyszłości problemów z działaniem instalacji. Co więcej rekuperacja wysusza powietrze w domu więc raczej wilgoć nie ucieka na strych, co więcej strych nie jest idealnie szczelnym pomieszczeniem więc tyle wilgoci co tam będzie spokojnie ucieknie. Dodatkowo od desek powinno się dać sznurowanie tak by deski nie dotykały waty na skosach.
Dokładnie. Tworzy gość cuda i próbuje instruować innych...
Warto chyba wyjść od najprostrzego założenia, że nie ociepla się pomieszczeń nieogrzewanych. Jak już się je ogrzewa to trzeba wentylować.
Gdzie dawałeś folie paroizilacyjna pod płytę gk czy osb ?
Pytanie - pomiędzy tą płytą a watą robiłeś szczelinę? Czy bezpośrednio na wacie jest płyta?
Też mam strych zrobiony z płyt OSB ale nie robię żadnych otworów w płytach, przeciez pod płytą mam 3-5cm szczeliny między płyta a wełna więc nie bardzo rozumiem po co te otwory.
U mnie dom szkielet i bardzo podobnie strych zrobiony. Była płyta OSB na podłodze. Pan Nitka, który jest rzeczoznawcą stwierdził że muszą być otwory wentylacyjne właśnie na wilgoć. Zrobiłem wiertłem 30mm dziury co 10-15 cm na całej powierzchni podłogi.
Mam pytanie odnośnie ocieplenia stropu,jak to od podstaw wygląda u Ciebie?
Mógłbyś napisać jak jest u Ciebie z komfortem akustycznym na poddaszu użytkowym? - Chodzi mi o takie rzeczy jak silny deszcz, wiatr- Czy mocno to słychać ? Widzę, że masz deskowanie, i dachówkę ceramiczną, jestem ciekaw czy to robi różnicę.
Mam podobny strych, położyłem na beton płyty styropianowe, a w jednym z wierzchołków dachowych wywaliłem dziure kilka lat temu około 20cm/10cm, która w zime jest zapychana szmatą, a w lato odsłaniana. Dzięki tej dziurze, jak w lato uchyli sie jakieś okno w dolnej cześci domu na noc, to ciepło idąc do góry(wiadomo), są jeszcze dzrzwiczki uchylane na strych, powoduje że wymienia sie z 80% powietrza na zimne z dworzu.
Naturalna wymiana powietrza bez udziwień😮😮😮
tak to jest jak zamiast kupić ksiązke albo isc na studia budowlane ktoś bawi się w teoretyka
Studia budowlane ,żeby wybudować dom? Jeśli piszesz o mnie to jestem praktykiem, nie teoretykiem, i "tę kwestię" czyli ocieplenia poddasza akurat studiowałem godzinami. Ale śmiało, nagraj film ,w którym powiesz jak się powinno robić, powiesz dlaczego się mylę i podeślij link
@@kukeszko3534 wiesz jak powstaje punkt rosy? Czy masz szczelinę dylatacyjna między deskami a wełną? Po co Ci rekuperacja? We wszystkich pokojach masz łazienki? Nie masz wody w rekuperacji?
Zanim skrytykujesz, zajrzyj do projektu budowlanego. U mnie jest dokładnie tak jak mówi Pan na kanale🙂 mniemam, że ktoś kto projektuje domy to nie człowiek z łapanki tylko ktoś kto wie co robi
@@astaroth2188 tak jest taniej, ale wcale nie lepiej.
@@astaroth2188 u mnie jest inaczej i jest ocieplenie po kalenice na strychu, to kto ma "lepszy" projekt?
Lux film!
Mozna bylo zrobic dach betonowy😜 nie ma wtedy problemu gnijacych desek. A jak juz masz deski plus pape to sznurek i wentylacja w kalenicy tak jak sie to robi. Pianka to smieszny material wszedzie najchetniej by ta piane wciskali. Welna sprawdza sie od x lat a z pianka mamy troche malo danych.
Widziałem Pana film Co bym zmienił gdybym budował drugi raz... Wspomniał Pan tam, że w dzień gdy temperatura na dworze jest 20 stopni, ma Pan 28 stopni na poddaszu. Ciekawe jak ma się to do tego filmu. Ocieplony strych oczywiście można wentylować. W Pana przypadku nawet rekuperacja obrywa i traci. Sugerowałbym przemyśleć temat i zrobić całą serię filmów co bym zmienił gdybym budował drugi raz:)
Wszystko xD
Ten kolega lepiej niech się zajmie swoją profesją i na jej temat robi filmiki . To że wybudował dom nie czyni z niego fachowca . By zostać fachowcem trzeba się uczyć budowlanki co najmniej 8 lat do inżyniera i sporej praktyki.
Przecież ocieplił aby było ciepłej, wszystko się zgadza, przy 20 st na poddaszu jest 28, ocieplenie działa i daje darmowe 8 st
Witam. ociepliłem poddasze lecz nie mam jeszcze otworów w scianach szczytowych. Czy to może być przyczyną duchoty w sypilaniach na poddaszu. Dach przykryty blachodachówka. W lecie cięzko wytrzymać. Szukam rozwiązania ...
Masz wentylację na poddaszu? Jeśli tak to jaką?
@@goracyarbuz946 wentylacji jako takiej właśnie nie ma. jeden komin wyciągniety ponad dach ( wentylacja łazienek dolnej i górnej. Natomiast drugi komin od wentylacji pokojów wyciągniety na strych i stamtąd rurami spiro do grzybków na dachu. Tutaj mam nie uszczelnione szczeliny rury spiro która wchodzi do kwadratowych otworów komina wentylacyjnego. Może stad też cofac ciepłe powietrze przez kratki wentylacyjne do pokojów na poddaszu ?
@@Radzio20000 Tak, najlepiej uszczelnić szczeliny rury spiro które wchodzą do kwadratowych otworów, może się wtedy trochę poprawić ciąg. Dawniej gdy obliczano wentylację przyjmowano, że są jakieś nieszczelności przy oknach. Aktualnie jeśli budynek jest ocieplony i zamontowane nowoczesne okna to wentylacja słabo działa. Zużyte powietrze wylatuje kominem ale w tym samym czasie musi gdzieś napłynąć nowe. Dlatego dobrze jest zamontować w oknie lub na ścianie nawiewnik.
Jeśli chodzi o grzybki na dachu to zależy jakiego są typu, jeśli takie które montuje się do napowietrzania kanalizacji i lub połaci dachowych to one średnio nadają się do wentylacji pomieszczeń.
Jeśli masz już nagrzane na poddaszu to mury też już są nagrzane i chwilowe wietrzenie nic nie daje bo mury oddają zgromadzone ciepło. Żeby schłodzić to trzeba w nocy mocno wietrzyć na oścież przez wiele dni, a w dzień zamykać okna.
Cześć majster adoptuje poddasze i zastanawiam się czy ocieplać strop. Myślę że niema sensu ocieplenie będzie tylko między Krokwią. A stop chce zostawić. Tylo wada tego będzie to że będzie słychać wszystko przez strop a po ociepleniu stropu myske ze będzie cicho. I pytanie takie czy. Bo ściągnięciu starych dech gdybym Ten strop ocieplał wykładać folia? i dopiero wełna czy odrazy na dechy stare? budownictwo Po ściągnięciu warstwy desek górnej mamy druga warstw i na tym. Trzcina z tynkiem i na to już po modernizacji regipsy są. Tak że jest szczelnie
@7:14 zamiast łączyć ramę/skrzynkę wyłazu na strych z dachem lepiej było zamontować dodatkową krokwie 7x14 między poprzeczkami łączącymi jętki tak aby rama miała oparcia po dłuższych bokach.
Gratuluję deskowanego dachu. To najlepsze rozwiązanie
Dlaczego? Najlepsze w czym?
@@nico-toscaninajlepsze w tym jak jesteś biedakiem i szukasz potwierdzenia u innych ;)
A zamiast OSB to deski z szalunków, a do tych szalunków to beton mieszać z gruzem Xd
Takie tam bzdurne teorie z dupy.
Tak na logikę to strop jest jednym wielkim mostkiem cieplnym, mimo że ocieplony, więc dyssypuje ciepło. Zatem jak ocieplenie strychu może być przeciwskuteczne?
Jeśli mam nieużytkowe poddasze to moge dojehcac styropianem do samej deski czy zostawic szczeline?
Przrciez jak zostawie to tam mi bedzie wychładzało wszystko
Ocieplony będzie tylko strop,.nie będzie wełny na dachu
Ponawiam...
Cześć! Czy izolowales już rury od rekuperacji?
Nie, jeszcze nie miałem czasu się tym zająć
A ja docieplalem pianą. Mam pod podłogą strychu 30cm piany, dołożyłem na strych 10cm, by mieć tam w zimę powyżej 0 a w lato ponizej 30 ( bez tego było bardzo gorąco, aż plastikowe rzeczy, które tam były delikatnie się wyginały :) ). Mam teraz tam 6-9 st, wilgotność 80%. Aaaaallle! Nie jest to powierzchnia ogrzewana, więc nic się nie wykrapla, nic nie jest mokre. W tym momencie na dworze jest 100% wilgotności. Mam 2 otwory, nieużywane kominki wentylacyjne do kanalizy, które dostarczają tam powietrze. Plus za rozwiązanie z zasilaniem LED, mam tak samo 😀
Jak masz pianę to w podłodze też masz otwory do odprowadzania wilgoci?
@@pawe2745 mam deski, które nie są szczelnie położone, to starczy
Ja zrobiłem podłogę z osb. Teraz ma zamiar zlecić zapsikanie pianą od spodu. Nie wiem za bardzo jak na to się zapatrywać jeśli chodzi o wilgoć. W sumie będzie to stanowić monolit z osb tak jak w płytach warstwowych...hmmm
@@ZwyklyKanalOBudowieTo powiem Ci nie bogato masz. Ja ocieplilem połać. Przy -4° na zewnątrz na strychu 17 stopni. Wilgotnosc nigdy nie przekroczyła 60%. Ogólnie tak 53-54%.
Będąc 17° na strychu dom z automatu wymaga znacznie mniej energii do ogrzania. Część pod strychem 23°. Także tego :)
W lecie klimatyzacji nie używam chociaż mam bo pod strychem 20 stopni a na strychu 26-27.
80% to za dużo mimo, że nie jest tam ciepło. 65 to maksimum.
Warto docieplać połać bo niesie to szereg korzyści . Wiem przekonałem się.
A ten komin to jest jaki że trzeba go ocieplać?
Nie trzeba , ale ściana ma ciągłość aż od łazienki była by wyziębiana w łazience gdybym tego komina nie ocielił
U mnie podobne rozwiązanie od 25 lat, jest sucho dach właściwie jak nowy
Jesli ocieplasz skosy to po co welna w podlodze. Problem z wilgocia z glowy
Łapka w górę 😁
Pozdrawiam :)
Ja strych ociepliłem (bo to były grosze, kilka wałków wełny i już) i nie ma żadnej wilgoci. Ale nie mam takiego deskowania (więc na deskowaniu zaoszczędziłem z 4-8 tyś PLN, zależnie od regionu i cen drewna), tylko membranę (wiatro/deszczoszczelną), potem obowiązkowa przestrezń wentylacyjna a na tym dachówki. Więc wentylację mam wzorową. Dachówka kalenicowa jest naturalnym kanałem wentylacyjnym. Wszystko zrobione zgodnie ze sztuką. Dla mnie taki strych to spory bufor spowalniający nagrzewanie/utratę ciepła. Ale fakt, nie może być 100% szczelny, bo to grozi zniszczeniem drewnianej konstrukcji dachu.
No z tym zasilaczem to mądrze 👽👍
12V tez potrafi zabić ale to juz jest pech natury biologicznej (bardzo niski opor elektryczny ciała normalnie nie spotykany) ale też w drugą stronę bywają takie osoby którym 230V nic nie robi. Po drugie normy elektryczno budowlne narzucają zasady sposobu instalacji i podają odleglosci pomiedzy puntem gdzie znajduje sie napiecie 230V a np kranem, wanną lub prysznicem.
@@barttar6734 Tylko transformatorowy. Impulsowy może cię zabić nawet przy 12V. Był przypadek z dziewczyną która bawiła się telefonem w wannie i jednocześnie go ładowała. Telefon wpadł do wody i trup na miejscu.
A czy nie można zamontować na ocieplonym już strychu wentylatorów, które będą wydmuchiwały zużyte powietrze na zewnątrz z części mieszkalnej? Oczywiście trzeba w takim przypadku zrobić otwory wentylacyjne część mieszkalna- strych.
Niemozna ....powietrze z mieszkania ma ogromna wilgotnosc ok 60 90 % z pokojoe lazienka 99%.
Nie masz otworów wentylacyjnych na skosach w deskowaniu i dachówek wentylacyjnych więc masz dużą wilgotność. Świeże powietrze ma wchodzić dołem budynku a wychodzić górą
Nie boisz się dawać gołego styropianu na komin? Jestem w trakcie (prze)budowy i dystans płyt OSB od komina no i wełna kominkowa, jak ja to u siebie robię :)
Dziękuję za pomysł na wykorzystanie szalunku po deskach, pobawię się przez zimę i zrobię synowi pokój w fajnym klimacie :D łapka w górę za natchnienie
Dzięki
Może ma ogrzewanie gazowe
Przecież tam na tym strychu w tym miejscu komin ma temperaturę otoczenia, w środku jest wkład ceramiczny. Przy nowoczesnych kotłach sam czopuch ma max. 110 st celsjusza przy max. nadmuchu. Ja dawałem wełnę na kominy, ale tam nie ma temperatury.
Na rysunku "prawidłowe wykonanie " jest nieścisłość. Przy takim rozwiązaniu ocieplenia dachu (sztywne, paroszczelne poszycie kryte papą) w kalenicy powinny być otwory wentylacyjne (np. dachówki wentylacyjne , gąsiory wentylacyjne i itp.) .Dodatkowo wełna musi być oddzielona od szczeliny wentylacyjnej membraną wiatroszczelną.Z doświadczenia - masa roboty. Jeśli na deskowaniu jest membrana wysoko paroprzepuszczalna to nie trzeba robić szczelin wentylacyjnych, ponieważ wilgoć wydostaje się swobodnie przez membranę i naturalne szczeliny w deskowaniu.
serio? ?!?!?!?!?! O_x ja mam ocieplenie miedzy jętkami i strcyh miedzy krokwie. Przez to na strychu jest ciepło (zawsze jakieś straty ciepła są z pokoi na górze. Nawet w zimę nie ma tam temp. ujemnych a w lato jak jest 35*C na dworze i żar się eje na strychu jest koło 28*C (do zniesienia). Przed ociepleniem strychu było ponad 50*C. W tym że cały myk polega na tym że ja mam membranę a nie pełne deskowanie. Na strychu zawsze jakis przewiew jest od ścian szczytowych a z włazu dachowego
Podziwiam ludzi gdy coś potrafią zrobić.
Autor tego filmu przedstawia nie prawdę i nie popiera żadnymi dowodami. ja mam ocieplone poddasza wełną i nie mam kompletnie żadnej nadmiernej wilgoci, tylko zimą cieplej a latem chłodniej. Komfort termiczny znacząco się poprawił w pomieszczeniach niżej i koszty opału spadły o co najmniej 20 %
@@mateuszbarczak2673 skąd wiesz, że spadły o 20% jak zima zimie nie równa, a co roku są lżejsze zimy
@@radek2109 nie musiałem czekać do następnej zimy. Różnica była odczuwalna już następnej dobry
Wilgoć raczej zrobi się w miejscu gdzie ciepłe pomieszczenie łączy się z zimnym stropem. Jak trzymasz tam tylko graty można nie ocieplać
pomysłowo, fajnie i elegancko 👍
Dlaczego rury rekuperacyjne nie biegną w ociepleniu stropu?
Ja nie jestem budowlaniec więc proszę się nie śmiać jak napiszę głupotę. Zima, na dworze -15 na nieocieplonym strychu będzie z -5, więc na styku sciany pokój strych będzie duzy mostek termiczny i wilgoć bo w pokoju będzie 21. A jak ciepło i wilgotno to grzybek. A tu przedstawiona teoria mówi że w każdym ocieplonym strychu będzie wilgoć.
Ocieplałem identycznie tylko, że pianą PUR, aby uniknąć walki ze szczelinami itp. Jeden z fachowców twierdził, że tak ocieplony strych będzie generował wilgoć , bo ciepłe powietrze z domu spotka się z zimnym. Zalecał ocieplenie dodatkowo dachu. Nie posłuchałem się go, bo mając doświadczenie mieszkania w kamienicy, gdzie strop był mało ocieplony i tam według teorii to dopiero powinna być wilgoć, nigdy jej nie było.
Tak samo jest i tutaj. Mieszkam 4 rok, deski na strychu suche na wiór, piana również ok, super izolacja bez przejmowania się o wilgoć.
Ale wracając do tematu to ciepłownie właśnie tylko stropu jest optymalne. Docieplanie dachu dodatkowo to tylko koszt, który może zwróci się za kilkadziesiąt lat, a może właśnie doprowadzić do wilgoci, bo zrobi się szczelna bańka, a robienie wlotów powietrza to już wracamy do punktu wyjścia.
mam podobnie tylko bez tych otworow, i nie mam wilgoci
Proszę zrobić filmik w zimę z wilgotności zapewne ze szczytu aż może kapać ja miałem takie rozwiązanie i nie polecam wilgoć w domu i grzyb co roku poprawiło się gdy ociepliłem szczyt wełna
Brak wentylacji .
@@grzes13ful wentylacja była i nic to nie zmieniło , polecam nie trzymanie żadnych rzeczy na takim strychu gdyż to najdzie pleśnią w takiej wilgotności jak tu pan ma na filmiku będzie i to szybko szczególnie na ubraniach a czy jest sens oszczędzać te 10 tys około za ocieplenie dachu piana wata a później wchodzić co miesiąc i sprawdzać czy nie mamy tam niespodzianki
@@patryk3059 ludzie po to robią strychy żeby zrobić tam graciarnie. Po co ta przestrzeń ma się marnować? Jeżeli była wentylacja to mocno nie wydolna. Na moim strychu jest sucho i nic mi tam zimową porą nie kapie
@@grzes13ful i powiesz mi ze na strychu nic nie trzymasz ? Może i była zrobiona zła wentylacja ja tego nie robiłem chyba otwory były pozapychane ale w nowym mieszkaniu mam zrobioną pianę i są duże plusy a wydatek nie był duży
@@patryk3059 trzymam bo od tego jest strych. Mówisz że była wentylacja a teraz się okazuje że zapchana.
Fajny materiał, ale...
1. Deski szałunkowe - świetny pomysł - ja tak robiłem ;-) Potwierdzam, że fajna sprawa
2. Strych mam ocieplony, tyle, że pianą. W przypadku jak masz poprawną regulację temperatury w domu, tzn. temperatura jest w miarę stała cały czas to tej wilgoci nie ma za wiele. Ja mam zrobione otwory na zewnątrz budynku, z anemostatami skręconymi prawie do minium. Jest tam jakiś przewiew, ale bez przesady ;-)
3. Ocieplanie styropianem - masz styro na zewnątrz, nie ? to blokujesz oddychanie ściany z obu stron, co więcej ściana dwuwarstwowa jest zawsze jakoś tam obliczana, ta lambda itd. i wtedy przesuwasz punkt rosy tej ściany w bliżej nieokreślone miejsce.
4. Punkt 3 powiększasz szczególnie, jeśli na jednej płaszczyźnie stosujesz izolatory (styropiany) o różnych parametrach / różnych grubościach.
5. Transformator 12V, zasadniczo to w łazienkach i innych pomieszczeniach wilgotnych, przepustach, kanałach itd. to nie chodzi do końca o napięcię, tzn. napięcie też, wylicza się generalnie prąd bezpieczny dla człowieka i uśredniając to 24V też może być. Tylko, że to nie może być zwykły transformator czy zasilacz, a transformator bezpieczeństwa, tzn. taki, w którym strony pierwotna i wtóra są od siebie fizycznie oddzielone. Bo cóż Ci po zasilaczu, który w trakcie normalnej pracy po stronie wtórnej ma zaiste 12V między biegunami, ale między jednym z biegunów a ziemią ma pełne 230V ? A może się tak zdarzyć ;-)
Moim zdaniem to masz źle zrobioną tą szczelinę wentylacyjną. Membrana powinna iść do samego szczytu i w samym szczycie robi się szczelinę przez deski i papę aby tamtędy mogło powietrze uchodzić na zewnątrz. U Ciebie z tego co widzę powietrze wchodzi przez podbitkę pod deskowanie, a membranę, a nie ma ujścia na zewnątrz w szczycie
Dokładnie, idzie się z membraną do kalenicy i pod gąsiorami wycina się szczelinę wentylacyjną. W tedy powietrze cyrkuluje przez całą polać dachu. Dodatkowo wentylację dachu pod dachówka rozwiązałem podnosząc pierwszy rząd dachówki na plastikach "wentylacyjnych" i jest tam szczelina 3 -4 cm. Pozdrawiam
Oczywiście że tak. Sknocili chłopu. A najlepsze jest że się nie zna a wypowiada i innych w błąd wprowadza.
tak się składa, że ten temat studiowałem sporo czasu, konsultowałem na forach itp, ale jeśli się mylę to nagraj materiał i podeslij
@@kukeszko3534 to się nie dziwię że sknocili. Ludzie z papierkami typu: magister, inżynier mają wiedzę narzucona z gury. System nauki nie idzie w parze z praktyką . Znam wielu ludzi z papierkami wyższych uczelni, którzy w życiu pozaszkolnym są głąbami i nie nadają się nawet do rąbania drewna w lesie . Sorry, samo życie .
@@kukeszko3534 To że ma się kilka papierków z idioty nie zrobi myślącego człowieka.
Mam zamiar na żelbetonowym stropie położyć 30 cm styropianu grafitowego (3x10cm) i 6 cm wylewki. Temu 30 żeby schować reku pod styropianem. Czy to ma też oddychać czy będzie okej jak zaleje to betonem? Dlaczego każdy uwziął się na tą wełnę i kładzie ją na stropie? Na elewację kleją tylko świst ale jak strop to tylko wełna.
Bo to jest strop drewniany pomiędzy piętrem a strychem tj sufit piętra i wełna jest najbardziej popularna i najtańsza i możesz ją łatwo ułożyć samemu. Nikt na podłogę strychu ( w konstrukcji drewnianej) nie leje betonu i dlatego wełna i gk i OSB, rozumiesz? Ty pewnie myślisz o stropie nad parterem czyli suficie parteru a podłodze piętra albo nawet masz dom parterowy i myślisz tylko o stropie (suficie) parteru i wtedy jak najbardziej możesz jechać styro a nawet za bardzo nie masz wyjścia bo pod beton twarda wełna wyjdzie pewnie drożej.
Mam żelbetowe skosy i strop na tym 30 cm styro grafit i na koniec wylewka betonowa. Po 5 latach mieszkania nic się nie dzieje. Reku posiadam. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że wylewka na strychu była zbędna, lepsza płyta OSB. Tutaj się izolujemy 30 cm a na górę wrzucasz radiator betonowy, który akumuluje zimno, ponieważ to zimno wchodzi w wylewkę i dalej w styro. Choć może się mylę i nie ma to znaczenia w aspekcie izolacyjności.
@@marcinadamus1737 Tylko jak chodzić po ruszającym się osb? I co by zostalo ze styropianu po 5 latach takiego chodzenia.
@@marcin9611 Po pierwsze ja w przeciągu 5 lat na strychu byłem 3-5 razy więc nie widzę problemu bo go prawie nie używam. A nawet jakby tam chodzić 3-4 razy w roku to co się mu stanie??? Myślę, że nic. Po drugie zawsze można to pociągnąć lekko klejem i siatką i na to OSB, ewentualnie przykręcić kołkami do styro i nie będzie się ruszał. Wszytko zależy od tego jak kto używa strychu, dla mnie jest zbędny...
Masz tak i jest ok. Wcale nie ma wymogu ocieplać tego strychu jeżeli go nie grzejesz i przestrzeń domowa jest odizolowana. Wtedy tylko trzeba pamiętać o ociepleniu właśnie kominów i ścian szczytowych wełną (nie styropianem). W komentarzach to każdy pisze jak jest dobrze, bo sam tak ma ; ) Jeżeli chodzi o izolację rekuperacji to nie wiem, nie mam wiedzy. Też już prawie kupiłem wełnę na strych, miała iść wełna, folia i płyta OSB 10 mm. Jednak właśnie zrezygnowałem dlatego, że tam ma się wietrzyć. Czy lepiej byłoby ocieplić - ciężko powiedzieć. Ja myślę, że projekt właśnie uwzględnia wariant - zimno na strychu, wełna na stropie to po co to izolować? Dodam to co Ci pisałem, że w projekcie ocieplone są szczyty od środka.
Dlaczego ściany szytowe powinny zostać ocieplone wełną zamiast styropianem? Komin wiadomo, ale dlaczego też ściany szczytowe?
@@przemysawj6499 Chodzi o to, że jeżeli wykropli się woda w przegrodzie to stroną z wełną będzie mogła odparować cześciowo. Wełna i klej są paroprzepuszczalne. A jak zamkniesz z obu stron styropianem to już nie.
@@PabloEG1 dzięki.
Dzieki ❤
Właśnie miałem zagwozdkę czy izolować...W projekcie tylko strop izolowany wełną a nieużytkowy strych już nie tak jak u autora. Budowlańcy tłumaczą, że nie ma sensu ocieplać nieużytkowanego i nieogrzewanego strychu a ma oddychać. 18ka OSB by nie wystarczyła ? po co 25 ?
Krótko, miałem docieploną podłogę na strychu, 10 cm styro, twardy, plus wylewka po założeniu piany na skosach dachu, 20 cm temp. W domu skoczyła mi o 1.5 st. C przy tych samych parametrach....
Czyli łącznie masz 10cm styro i 20cm piany. Jeśli bys taką samą grubością ocieplił sam strop to myślisz że byłoby lepiej, gorzej czy tak samo?
Jeżeli ten ocieplony pianką i styropianem komin ma użytkowany przewód dymowy to czym prędzej to zdemontuj i zrób ocieplenie z materiałów niepalnych. Inaczej puścisz dom z dymem.
A może facet nic nie rozumie i ma kominy wentylacyjne plus rekuperacja? Za rok napisze, że edkoterroryści zrobili go w jajo ponieważ rekuperacja nie ogrzewa mu domu.
Mam wełnę, lata to w powietrzu i pietro niżej w kuchni widać ją na czarnym granitowym blacie. Wełna z powietrza wchodzi do płuc i robi stany zapalne, jest rakotwórcza.
No to nieźle masz tę wełnę ułożoną. Dziury w suficie czy ci tak nad głową goła leży?
Trochę dużo głupot, ale to nie mój dom na szczęście. Jaka wilgoc w wełnie? Mam ocieplone po szczyt, jak tam wchodzę to jest sucho jak na Sacharze. Zadanie zleciłem FACHOWCOM z wieloletnim praktycznym doświadczeniem.
Na Lidlu jest folia łaty o dachówka, między belki na suficie wełna 20cm i to wszystko
Hejka, u mnie strych ocieplony 35 cm pianka pur. Strop 30 cm. Sciany szczytowe 20 cm pur. Wilgotność 45%. Dom Pasywny.
Bardzo mała wilgotność, jest coś na tym strychu co osusza powietrze?
@@kukeszko3534 Strych jest wentylowany.mam tam podpiętą rekuperacje.
@@kukeszko3534 może też jest wykonana bardzo dobrze paroizolacja nad częścią użytkową, i bardzo małe ilości pary przedostają się do wełny i na strych.
@@kukeszko3534 Mam dom budowany w latach 90tych, kilka lat temu ociepliłem całe piętro i strych pianą. Podłoga strychu z pełnej płyty OSB, tak samo jak skosy. Wilgotność u mnie wach się w granicach 55 zimą i 34,9% latem (tak mam zamontowany na stałe czujnik temperatury i wilgotności na strychu, podłączony do Home Assistant). W domu jest dużo cieplej. Bzdury Pan opowiadasz.
Ten Router usmaży Ci się na strychu latem.
@@MsWielkim szybszy będzie internet 😁
Przerwa miedzy wełną a deskowaniem +/-2 cm do samej kalenicy. Kalenica otwarta.
A jak ten komin odebrał kominiarz. Nie można ocieplać styropianem tak samo deski powinny być oddalone od komina min 2cm.
Komin. To. Nie. Jest. Element. Podporowy. Z wiednia. Polak
Chciałem uniknąć tych wszystkich problemów i zrobiłem dach płaski. Brak skosów (przy 190 cm wzrostu to jest istotne), schodów, wełny, wentylacji, szczelin itp. itd. U mnie temat dachu zakończył się na etapie SSO, obserwuję ile ludzie wkładają masy pracy i kasy w klasyczny dach - szok. Kto ma taką możliwość to polecam każdemu dach płaski.
jak radzisz sobie ze sniegiem i deszczem?
@@madejson87 kliny spadkowe (niecka) i centralny odpływ dachowy fi 110, póki go nie było takich opadów aby trzeba było ręcznie zrzucać śnieg z dachu
@@mx-art ja przez snieg balem sie taki dach zrobic mowiac szczerze, wiadomo deszcz jest do ogarniecia ale jak bedzie gruba zima raz na X lat to nie wiem czy dalbym rade tak zrobic zeby ten snieg zawsze ogarnac (kwestia wyjazdu itd) krotko mowiac w zimie zawsze bylbym uwiazany
@@madejson87 jak mieszkasz w górach to może tak, dach płaski to nie 3 deski na krzyż tylko strop monolit 20 cm z podwójnym bardzo gęstym zbrojeniem. Takie obciążenia są tam wliczone już na etapie projektu. Ba nawet jako balast mam tam kilka ton żwiru, serio dach płaski to nie blaszak co się złoży przy 10cm śniegu.
@@madejson87 odp. jeszcze tak... Tak jak może być mega nawał śniegu tak samo przyjdzie wichura i dach zdmuchnie w całości w ułamku sekundy (a ostatnio mamy więcej takich zjawisk) - to ten sam typ myślenia.
W zimie nie masz problemu skraplania się wody po przewodach elektrycznych (np do tych ledów w łazience)? Na strychu masz zimno a na dole ciepło, przez różnice temperatur może wystąpić taki efekt. Może ktoś spotkał się z czymś takim?
ja mam również nieocieplany strych , nie ma takiego problemu o którym piszesz.
@@nico-toscani zauwazylem, ze to jest efekt gdy przewod jest powyzej welny na strychu. Jesli jest pod welną to ma stałą temperaturę
Są natryskiwacze piany
Hmm planuję ocieplić dach pianą chociaż mocno to rozważam i kilka osób mi mówiło iż strych powinienem ocieplić. W projekcie strych nie jest ocieplony. Mam identyczną konstrukcję jak Pan pokazał na rysunku.
Zrob wentylacje i ocieplaj - warto, latem w domu jest o wiele chlodniej
Nie chcę wchodzić w polemikę z Panem autorem filmu, ale napiszę tak, ociepliłem poddasze dokładnie takie jak na filmie i od 12 lat nie zaobserwowałem żadnych negatywnych objawów. Pozdrawiam
Strych warto ocieplić bo w lecie nie cofa się nam gorące powietrze że strych, na co zwróćcie uwagę, że w rego typu domu w lecie nie da się wytrzymać w upalne dni, co do szczeliny, powinna schodzić się w kalenicy, a folia pod gąsiorem powinna być przecięta
ale jak to, ciepło uciekające do góry będzie schodzić na dół do pomieszczeń mieszkalnych? To od czego jest to ocieplenie nad sufitem? zimą z góry zimna nie przepuszcza, ale latem gorące powietrze na dół ze strychu już tak?
@@nico-toscaniDlatego ja ocieplilem i strop I dach. Strop 30cm dach 25cm. I nie ma żadnych strat energii. W lecie chłodek w zimie aż za ciepło w domu
Na strychu fajna przechowalnia bo w zimie ciepło.
fajny filmik dobrze spojrzec na czyjs poglad ale z jednej strony pamietaj o tym ze jak dales plyty osb to po 1 nie straciles nic bo plyty osb sa w czesci wodoodporne i bez szkodnikow plyty szalunkowe nawet jak je pomalujesz zabezpieczysz to daj ci bog zeby sie robal czy kornik nie przeniosł na wiezbe ;-) a druga sprawa nie rozumiem po co ocieplac komin na strychu ? w malym stopniu ociepla strych i daje dodatnia temp. . mam dom 2 pietra strychu nie ocieplałem niczym i przez to ze jest coprawda zimno ale i przewiewnie mam dach zdrowy jakby był budowany w tym roku . i zastosowalem plyty osb tak jak ty sa poprostu bezpieczniejsze . pozdrawiam filmik fajny .
Chodzi o to, że komin w nowoczesnych kotłach wcale się nie ogrzewa, a zasada jest taka, że około 60 cm powyżej wełny przenosi zimno z nieogrzewanego strychu do domu. Dlatego też powinno się ocieplić wełną ściany szczytowe od wewnątrz na grzebień a nie placki.
Między wełną, a płytą OSB jest jakaś folia czy ma powietrze tam latać?
Dzięki.
Mam wełnę w podłodze, mam wełnę pod dachem i żadnych otworów na zewnątrz - wszystko od nowości . Straszono mnie że woda się będzie lać jak będzie wszystko schło i nie wiadomo co jeszcze. Nigdzie żadnej wilgoci. żadnego skraplania się. Tyle że mam membranę a nie pełne deskowanie.
A schody jak ma ktoś cienką tą płytę docina się watę jak ten otwór i układa od góry przykleić i wcale nie wieje tanim kosztem 😁
No dobra a jak ja będę miał na strychu rekuperator to co nie ocieplać strychu?
wystarczy ocieplić rekuperator,
Masz rację obuduje go i ocieple
Nie sugeruj się śmiesznym człowiekiem co wymyślił swoje teorie wysłane z palca
Wyluzuj bo sam musisz się do uczyć .