p Macieju, oglądam Pana regularnie i z zadowoleniem, ale jak jeszcze raz Pan wspomni, że 48V wpływa na szybkość reakcji systemów, to pojadę do Piaseczna i osobiście uduszę... ;) Impulsy elektryczne poruszają się z prędkością światła niezależnie czy napięcie ma 1V, 48V czy 230V. Na wpływ prędkości sygnału ma w przypadku przewodów elektrycznych szybkość pojawiania się napięcia (1 logiczne) i jego zaniku (0 logiczne), czyli częstotliwość sygnału. Dodatkowo transmisje synchroniczne, asynchroniczne, różnicowe, szeregowe, równoległe, typ sygnalizacji, kodowanie, CRC itp. Światłowód jest używany do przesyłania danych i jest używany w samochodach, np. w Volvo przy systemach multimedialnych (eliminacja szumów i zakłóceń które mogłyby się pojawić na kablach miedzianych). Zaadaptowano nawet komputerowy protokół IPv4 na te potrzeby. 48V (jak słusznie w komentarzu zauważył @Robert Grygiel) ma tylko wpływ na moc przy zachowaniu rozsądku w grubości przewodów... A jeśli mi Pan nie wierzy, to proszę sprawdzić czy ultra szybkie procesory w Pana komputerach mają napięcie w okolicy 1V, czy 48V. Bo zgodnie z Pana teorią byłyby o wiele szybsze... BTW komunikacja dla osprzętu miękkiej hybrydy i tak najprawdopodobniej odbywa się po szynie CAN samochodu, która ma napięcie 5V lub 3,5V...
Chyba chodzi o to że instalacja 48V jest wstanie dostarczyć więcej mocy Zerknijmy na inny wzór na moc: P = I² * R. Wynika z niego, że dostarczana moc jest w dużym stopniu zależna od natężenia prądu. Należy tutaj przypomnieć, że przewody miedziane mają pewien opór, choć bardzo mały.
@@przemasprzemas5090 wzór prawidłowy, ale określa moc wydzielaną na oporze i nie do końca broni Twojej tezy. Wspominając o bardzo małym oporze przewodu ten wzór policzy moc na nim wydzieloną gdy przepływa przez niego prąd (czyli samo rozgrzanie się kabla). Można prościej: P=U*I, moc jest zależna od napięcia i od prądu. A zatem jeśli chcemy mieć przykładowo 2400W, to potrzebujemy 12V i 200A, albo 48V i 50A. A przekrój poprzeczny kabla zależy od amperażu. Dali 48V, bo > 50V prądu stałego uznawane jest jako zagrażające życiu.
Ha, jak Pan Panie Sędzio zaczął o tym sprzęgle to pomyślałem sobie - po co wymyślać elektroniczną ostrzałkę do kos skoro są kombajny zbożowe? Tak jak Pan powiedział - wstawić automat i po problemie. A ten nowy znaczek KIA to do luftu. Jakieś KN.... Mam na Stoniku stary znaczek KIA i wiadomo, że tym samochodem jedzie Krzyś I Asia (żona Joanna) :) Fajny techniczny odcinek. Zdrowia Panu i Oglądającym życzę.
Rok szukałem auta, trzy miesiące jeździłem po salonach na jazdy próbne, we wrześniu tamtego roku zamówiłem moje pierwsze nowe auto kia rio 1.2 fl business line. Jak ja jestem zadowolony, chyba ostatnie auto z 4 cylindrowym silnikiem bez turbo, wiem że nie jest to rakieta, ale ze względu na małą masę sprawdza się Oki. PS. o dodatkach nie wspomnę.
Po wysłuchaniu interesującego opisu zachowania się tego zespołu napędowego cieszę się że mam Forda z kartonem mleka 1.0 125KM M6. W trybie ECO mam podobnie zmulony silnik( bardziej opóźnione reakcje na gaz- bo po bardzo mocnym wciśnięciu pedału jedzie już lepiej) ale za to w trybie SPORT nawet w zakresie obrotów 1500 - 2000 jest mega dynamiczny i reaguje natychmiast na gaz i TURBO ciśnie mocno(170NM od 1400 - 4500 i 200NM przy 1750- 3250) . Do dynamicznej jazdy na codzień używam zakresu obrotów 1500 - 3000 i jest sprawnie. Wiadomo powyżej 3 biegu staram się nie mordować poniżej 1.8k obrotów. Też wtedy się "buntuje" i trzęsie przez krótką chwilkę
@@srooth5004 L w kartonie mleka = L pojemności silnika spalinowego. Ot taka przenośnia... Jednostki miary chyba się nie zmieniły? Dlaczego to tak razi Pana? Widziałem jak wygląda silnik w środku. To jest moje prywatne zdanie o moim prywatnym samochodzie ;-)
Super fajnie... tylko jak zwykle ciekawi mnie jak to się będzie zachowywało za dwa trzy lata po zużyciu niektórych elementów. Co z tego że to wszystko jest teraz takie inteligentne i fajne jak ledy, super ekrany itd. Technologia poszła do góry a awaryjność przez zastosowanie mnóstwa technologi będzie wzrastać a koszty napraw będą niewspółmierne do tej całej ekologii. Tak jak całe to przekombinowanie skrzyni w Renault E-Hybrid
Litrowe trzy cylindry miałem w wartburgu 🙂 Też było żeglowanie, spalanie 7 l., a od 100-140 Fiat z silnikiem poloneza (82KM) nie miał startu (choć wtedy "kolorofon" się zamykał tzw. ekonomizer). Rany! To było ćwierć wieku temu🤔
Wbrew temu co powiedział Pertyn, przy przyspieszaniu silnik elektryczny może wspomagać spalinowy (w trybie Normal i Sport). Widać to na ekranie komputera po przełączeniu w tryb obserwacji przepływu energii.
Ciekawy wywód o pracy tych 3 cylindrów, tym bardziej dla laika 😀 Czyli, jeśli dobrze rozumiem, można to uogólnić tak, że przy nieparzystej liczbie cylindrów, gazu dodajemy raczej delikatnie dopóki nie osiągniemy obrotów, przy których włączy się turbo? Bo w przeciwnym razie wyrządzamy krzywdę wałowi korbowemu?
To się tyczy tak naprawdę każdego silnika, że nie powinno się go przeciążać przy niskich obrotach. Bardzo typową sytuacją jest jak ktoś jedzie pod górkę, obroty silnika są bliskie obrotom biegu jałowego, no i zamiast zmienić bieg na niższy to dodaje gazu żeby jakoś się jednak wtoczyć... To się często kończy charakterystycznym stukaniem towarzyszącym pracy silnika, co się nazywa spalaniem stukowym. Skrajny przypadek, ale daje do myślenia.
To nie chodzi o parzystość cylindrów tylko pokrycie zapłonu. W silniku 4-suwowym zapłon (czyli de facto napędzanie silnika) zachodzi raz na 720* obrotu wału korbowego (2 obroty). Jeśli masz silnik 4 cylindrowy, to masz 100% pokrycie zapłonu. 4x 180* daje Ci 720* obrotu- w każdym momencie, 1 cylinder (i tylko jeden) działa napędowo, pozostałe 3 robią coś innego. Gdy silnik ma więcej niż 4 cylindry, np. 5, 6, 8, 12, V6, V8, V12 - uzyskujesz ponad 100% pokrycie- silnik napędzany jest 2 lub więcej cylindrami jednocześnie. I z drugiej strony, gdy zabierzesz cylindry, i zrobisz 3, 2, 1 cylindrowy silnik 4-suwowy, masz dziury w cyklu napędowym. Tzn. przez pewien % cyklu, żaden cylinder nie napędza silnika. Gdy silnik pracuje na wysokich obrotach, wysokiej kompresji, i niskim obciążeniu brak pełnego pokrycia nie jest poważnym problemem, bezwładność go napędza przez te mikrosekundy. Ale jak zaczniesz go gnębić na niskich obrotach, to zaczyna wibrować i tłuc. Co do zasady- żadnego silnika nie powinno się gnębić na niskich obrotach- ale te o niepełnym pokryciu szczególnie.
Przez 10 lat jeździłem Renault megane III z silnikiem 4C 1.4 TCe po tym przez rok jeździłem Nowym koleosem w Diesel pewnie też 4C teraz zakupiłem BMW the 1 z silnikiem 1.5T 3C którego oczywiście się bałem!! Wnioski po tygodniu ? Rewelacja cisza w kabinie, zero wibracji start& stop lepsze niż w Koleos praktycznie brak wibracji, ogólnie jestem w szoku silnik elastyczny już od 1500 obrotów fajnie przyspiesza :) do miasta rewelacja a naprawdę bałem się tego silnika 3 cylindrowego. Pozdrawiam :)
@@JanKowalski-vj9py Może i masz rację ale akurat obie te Renówki oceniam fajnie renault 3 cabrio juz w 2010 miało podgrzewane szyby elektryczny fotel, auto hold podgrzewane siedzenia, skóry a i wymieniłem tylko Aku przez 10 lat :) Koleos to fajne duże auto za przystępne pieniążki bo znajdź mi tak wyposażone autko Wersja initiale Paris 4x4 za 118.000 :) więc z tym truchlem to tak kontrowersyjnie, bardziej chodziło mi o silnik bo jednak ten Premium ma te 3C tak krytykowane a narazie złego słowa nie powiem :)
@@keniol91 Nie będę ukrywał, że psioczę na Renault nieco z przekory niż rzeczywiście złych doświadczeń. Oba Renault które mamy w domu dobijają już 300kkm i w żadnym wypadku nie chcą powiedzieć dość.
@@JanKowalski-vj9py No mi też różnie opowiadają o awaryjności Renault a ja po tak naprawdę 5 renault mam zdanie że to dobre autka :) dlatego szukałem nowego Megane rs line 1.3 160km ale tańsze się okazało bmw po zabawach z konfiguratorem i rabatem pokaźnym w bmw więc dosyć przypadkowo stałem się jego właścicielem
48V nie ma żadnego wpływu na szybkość przesyłu informacji. Ma to jedynie wpływ na moc P=U^2/R oraz na przekroje przewodów (wystarczą mniejsze przekroje przy tych samych mocach). To dlatego trakcje kolejowe w Polsce maja 3kV a w innych krajach nawet 25kV.
z filmu wynika, ze dzieki wysokiemu napieciu 48V, audi uzyskalo możliwość bezpośredniego sterowania urządzeń typu adaptacyjne zawieszenie. Bez pośrednika (interfejsu) i bez zamiany 12V/48V. Czyli sygnal sterujacy z komputera od razu zasila odbiornik przy kole. Polepsza sie nie przesył informacji, ale czas reakcji calego systemu. Tak to sobie tlumacze.
@@Bigos12 to jest szyna komunikacyjna, która komunikuje cały samochód: sterowniki, czujniki i urządzenia wykonawcze. Ma napięcie zazwyczaj 3,5V i na niej odbywa się komunikacja. Zresztą są różne szybkości, wolniejsze do czujnika otwartych drzwi, a szybsze dla odczytu czujnika ABS dla przykładu. 48V wykorzystuje się do prądożernych urządzeń (elektryczny silnik hybrydy, elektryczna pompa wspomagania, elektryczna pompa klimatyzacji, elektryczny kompresor itp). Prawdopodobnie AUDI potrzebowało 48V do sterowania samymi amortyzatorami, ale szczegółów nie znam.
Brakuje porównania do np polo czy innych z tej klasy aut pod względem prowadzenia wyciszenia itp, byłbym wdzięczny za odpowiedź i wdrożeniem porównań względem innych aut danej klasy, po za tym lubię słuchać jak Pan opowiada
Mam i20 , spalanie 5.8 litra do pracy i z powrotem w poznańskich korkach , więc nie wiem po co miałbym dopłacać za te innowacje. Silnik trochę muł bez turbo ale jestem zadowolony...
Panie Macieju, Zainteresowało mnie to co Pan mówi nt. clutch by wire. Czy da się wywołać tzw. żabkę za pomocą takiego sprzęgła? Bo jeśli KIA to ogarnęła to byłoby to marzenie kursantów na PJ :)
Światłowody są już od wielu lat monotwane w samochodach. SAAB już ich używał w latach 90. XX wieku. SAAB 9-3 od drugiej generacji jest wyposażony w fabrycznie montowane światłowody.
Mój ojciec w 2000 roku wylosował nowe Punto w Auto Tak i do końca nie było wiadomo czy to będzie Punto 1 czy debiutujące właśnie Punto 2. Dostaliśmy chyba jedno z pierwszych w Polsce nowy model Punto. W tym czasie topowy HGT o mocy 130KM robił 100 w 8 sekund. Po dwudziestu latach Kia Rio 120KM robi 100 w 11 sekund. Ekologia.
@@dziubmar Tak, gaz w podłodze podczas przyśpieszania ogranicza turbodziurę, ale katuje silnik i sprzęgło. Tak się jeździ dragsterem, a nie autem miejskim. Pertyn miał to auto na 2 godziny i wywalone, że wypluje panewkę do miski.
@@trzyceix1143 wiadomo, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tak jeździł na co dzień, ale 11 sekund do setki ten samochód nie ma w żadnym wypadku i tylko o to mi chodzi.
@@trzyceix1143 tak samo można powiedzieć, że przeciętny kierowca nie rozbuja tego Punto do setki w 8 sekund. A to 10,3 było w trybie Eco co też zdaje się mieć spore znaczenie.
Witam. Pani Maćku czy w przypadku wolnossaka takie zmiany biegów również będą skuteczniejsze? P. S. Bardzo fajne i przyjemne autko. Właśnie mam okazję je użytkować od ponad 2 tygodni tylko przed lifta i z silnikiem wolnossącym 1.2. Pozdrawiam
KIA RIO 1.0 T-GDi EcoDynamics+ 120KM 48V 7DCT czy TOYOTA YARIS 1,5 VVT-i H 116 KM hybryda ? Co lepsze? Duża rozbieżność w spalaniu? Warto dopłacić 10tys do YARISA?
Najlepszy byłby Yaris Cross . A na pewno lepszy zwykły Yaris hybrydowy. Kią nie zawracalbym sobie wogole głowy . Tym bardziej że skrzynia w toyocie to CVT czyli całkowicie bezawaryjna.
Wg mojego porównania tego co dostajemy za określoną cenę, KIA wygrała z Toyotą. Fakt jest taki, że skrzynia CVT i jej odgłosy mnie zniechęciły. Wsiadając do Rio poczułem się jak w poważnym aucie o pół segmentu wyżej niż Yaris.
ciekawy film, rozglądam się za nowym autem , i ogolnie to celuje w skode scale ale czas oczekiwania to około 10miesiecy , za to kia i hyundai .... 4-8 tygodni ... wiec film fajny. Ciekawe jak się to sprawdza w i30 albo ceed te 1.0 t gdi , ktoś coś wiecej wie ??
Panie @Pertyn Ględzi czy był Pan może na prezentacji nowego modelu Peugeota 308 we Francji ? Można się spodziewać jakiegoś materiału z Pana strony ? Pozdrawiam serdecznie
Wreszcie jakaś oszczędna KIA. Ależ ma Pan wiedzę z mechaniki i fizyki... Pozwolę sobie gorąco polecić Panu książkę "Do końca czasu" Brian Greene. Choć czasu wolnego, dla siebie chyba Pan prawie wcale nie ma;) P.S. Dygresja o czasie i tytuł książki to przypadek;)
Skoro silnik elektryczny nie wspiera napędu, to na co zużywana jest energia gromadzona w dodatkowej baterii w bagażniku? P.S. A ten ekonomizer to raczej nie wina tego co nie lubił matematyki, bo nie pracowałby tam gdzie pracuje, a raczej lufy urzędniczego pistoletu przystawionego do głowy konstruktora :(
Do wspomagania ruszania i hamowania silnikiem, które doładowuje baterię trakcyjną w bagażniku. Spalanie poniżej 5l/100 jest bez wysiłku osiągalne. Mam taką kijankę z DCT7.
Czy szanowny gospodarz miał już okazję testować nową, hybrydową Kię Sportage i jedynie czeka na zniesienie embargo na publikację? Konkretniejsze info na temat tego modelu ma się pojawić podobno na przełomie października i listopada w salonach.
Panie Macieju, a w wolnossacym silniku 4 cyl. to wg Pana jakie są optymalne obroty, a jakie najniższe? Tzn niżej niż ile RPM nie powinno się jeździć, przyspieszać? 2 tys. dla regularnej jazdy i przyspieszane od 3 tys. byłoby już ok?
Optymalne obroty to te, przy których silnik dysponuje momentem obrotowym zbliżonym do maksymalnego. W praktyce 2 tysiące jest okej dla spokojnej jazdy.
Granice dolnych obrotu najlepiej ustalić tak...rozpedzasz auto, wbijasz najwyższy bieg, zwalniasz do 1000obr/min i gaz do dechy. Obroty przy których silnik przestaje wibrować i zaczyna płynnie przyspieszać to te zdrowe minimalne poniżej których lepiej nie schodzić niezależnie od biegu (no może poza 2).
@@kemus78 Łagodniejsza wersja tej procedury polega na schodzeniu z obrotami od góry w dół. Niemniej tak czy siak są takie obroty przy których ewidentnie czuć, że silnik pracuje już bez wibracji i drgań roznoszących się po budzie. W jednym moim aucie takie obroty to 1700rpm w drugim (słabszym) do płynnej pracy potrzebne jest ok. 1900rpm.
Silniki wolnossące potrzebują wysokich obrotów. Tak było jest i będzie. Do spokojnej jazdy 2-3 tys. obr jest ok. Ale jak chcesz przyśpieszać to nie bój się 4.5k obrotów w żadnym wolnossaku. Japońce nigdy nie miały nic przeciwko 6k obrotów. Wbrew pozorom, spalanie będzie niższe jak okazjonalnie przekręcisz silnik na 4.5k, niż jak będziesz na chama dusił gaz przy 1.5k .
@@danielb.7292 A je to přímá nebo nepřímá injekce? DualPort může znamenat dva vstřikovače, jeden za každým sacím ventilem, ale může to také znamenat jeden vstřikovač ve válci a jeden v sacím potrubí. Odpověď je důležitá, protože závisí na tom, zda se může snadno nasadit plyn (LPG).
Skoro silnik elektryczny nie wspiera napędu Rio, to cały MHEV w tym aucie z punktu widzenia przeciętnego kierowcy traci sens. Czy warto dopłacać do funkcji żeglowania itp wynalazków. Do tego akumulator MHEV ordynarnie zajmuje całą wnękę koła zapasowego. Patrz 25 min 48 sek.filmu. Chyba lepiej mieć koło zapasowe jak ten MHEV
Ciekawe jest to ile km wytrzyma sprzęgło :D Na filmie widać co najmniej kilka sytuacji, w których system nie wiedział co chce zrobić kierowca i niepotrzebnie wysprzęglił i zasprzęglił silnik w ciągu sekundy. O 2 użycia sprzęgła więcej ;) Wiadomo, że dzieje się to przy takich samych obrotach silnika i sprzęgła (kolejne czujniki?) czyli teoretycznie bez tarcia/ścierania okładziny sprzęgła, ale zużycie materiału prędzej czy później się odezwie.
Auto miejskie to ja miałem , i miało całe 39 koni mechanicznych, a nie 120!. Jak jest małe, i ma 120 , to jest wyścigówka!, drogi panie. No takie buty!!
Panie Macieju, spojrzałem teraz w cennik na stronie KIA i jest tam wersja z tym silnikiem MHEV i skrzynią 7DCT. No chyba, że na stronie cennik nieaktualny.
Nie wyobrażam sobie jeździć poniżej 2 tys , to jest dla mnie nie realne po prostu. Dla mnie jazda to minimum 2,3-2,5k obrotów. Mam 1,4 tgdi i też nie zwracam uwagi na ekonomizer pomimo iż mam 4 cylindry.
Nie zastąpi. Głośne, twarde. Mam i20 2019 + automat i w mieście wciąga 8/100. Ani do miasta (za twarde), ani na trasy (za głośne). Jechałem xceed 1.5 i w dyżym mieście przy męczeniu wciągał 7.5.100. 3 cylindry przynajmniej w wydaniu Hyundai to lekkie nieporozumienie, po co się w to bawić, jak 4 cylindry spalają tyle samo?
Z całym szacunkiem ale nie da się tego słuchać jak Pan tłumaczy o wyimaginowanej niesymetrii silnika trzycylindrowego, nie dość, że niezgodnie z prawdą to jeszcze tak jakoś infantylnie. Tym razem poziom zaniżony niemniej szacun za całokształt.
I wychodzi na to że 1.9tdi jest bardziej ekologiczny od 1.0T. Bo do osiągnięcia zasięgu życia 1.9 trzeba wyprodukować i zrecyklinować 3 razy więcej 1.0T
Szkoda że hamulec ręczny nie jest elektryczny . Taka wajcha zabiera mnóstwo miejsca. A ogólnie Kia Rio to bardzo dobre auto, lakier wybitnie trwały . Widuje 9 letnie auto które wyglada jak nowe, bez szczególnego, nadmiernego dbania.
Gdyby ludzie nie kupowali grzechotek to by nie było tego badziewia na rynku, 3 cyl. To jak elektryk z zasięgiem 250km. Auto które nie będzie twoim przyjacielem
Chyba klienci na ten samochód nie będą robić takich przyśpieszeń do setki. To nie wyścigówka, tylko dziadkowóz, ewentualnie fura dla kobiet, które przy max 2 tys obrotów zmieniają bieg....
Kto ma pojecie o motoryzacji przynajmniej jako takie wie że 3 cylindry nawet takim aucie segmentu B nie ma sensu i sie nie sprawdzi ! Podniecanie sie że spali 5 litrów paliwa nie ma sensu bo jak siądą dwie trzy osoby czasem jakiś bagaż do tego hamowanie i przyspieszanie lub troche trasy i pali 8 litrów. Trzy cylindry to wymysł eko januszy. Pół godz gadania bzdur o zmianie biegu w manualu... Panie Macieju niech sie pan ogarnie
Bzdura- 1.0 TSI to najfajniejszy silnik w seg. B którym jeździłem. Wszystkie stare konstrukcje wolnossące typu 1.2, 1.4, 1.6 czy to VAG, Forda, czy Kii przy nim to totalny parch. Żeby wlać w niego 8 L na trasie, to trzeba albo nie widzieć do czego służy skrzynia biegów, albo mieć trociny zamiast mózgu...
@@grzegorzm.9293 Niby co jest fajnego w tym 1,0 TSI? Jeździłem tym w wersji 95 KM w Fabii Kombi i ma straszną turbodziurę. Po przejechaniu 30 kkm czuć już wyraźnie wibracje (pewnie poduszki już się trochę wyrobiły).
@@Skywalker_83 No i właśnie o tym silniku mówię i powtarzam: naucz się używać skrzyni biegów to zrozumiesz co w nim fajnego. "Problem" który opisujesz nie wynika z turbodziury, tylko bardzo ciężkich przełożeń skrzyni typowych dla wszystkich nowych silników turbo (3 i 4 cylindrowych). I tak, jak masz 5-tkę przy 50 km/h i walniesz gaz w podłogę... to będzie telepało nim jak Warburgiem, do setki będzie 3 minuty, a chwilowe spalanie skoczy na 40 L. Co w tym silniku fajnego? Wrzuć 3-kę to się przekonasz :) No chyba, że już z panewek został miał w misce olejowej. Ciężka skrzynia ma swoje zalety i wady- z jednej strony masz raptem 3k obr na autostradzie (w 5-cio biegowej skrzyni!), z drugiej strony pozwala na skrajne udławienie silnika. Stare auta z lekką skrzynią bez problemu ruszały z 3 a niektóre nawet i 4 biegu. Dla 1.0 TSI ruszanie z 2 to katorga.
@@grzegorzm.9293 Wystarczy, że wsiądę do mojego piętnastoletniego Accorda z prawdziwym silnikiem 2,0 IVTEC, a nie kartonem mleka pod maską i zupełnie inne odczucia z jazdy (pomimo, że nie jest to żaden wyścigowy silnik). Tak samo w Vagu 1,5 TSI jeździ bardzo fajnie (ale nie trzeba przekraczać 4 kRPM bo odgłos jakby do wiadra śrubki powrzucać). Fabia 1,0 to niestety tanie jeździdło dla mas, obecna generacja jest wykonana wg mnie gorzej niż poprzednik. Jako służbowe auto używane na mieście okazjonalnie to do przeżycia.
@@Skywalker_83 No popatrz- ja ostatnio jeździłem nową Mazdą 3 2.0 SkyAcvite i z przyjemnością zamieniłbym tego muła na 1.0 TSI. Oczywiście, że 1.5 TSI czy 1.5 T-GDI Kii będą lepsze... Ale 1.5 TSI do segmentu B jest kompletnie niepotrzebne- gdy kupowałęm auto miałem testówkę Ibizy FR 1.5 TSI i do normalnej jazdy nie ma to żadnego sensu. 1.5 TSI To silnik do seg. C, a nie B.
@@rsconrado sa rozne wydania 3 cyl. Jechalem TRoc 1.5 TSI i szału nie bylo, czuć było ten napęd w kierownicy, w moim 1.0 TGDI DCT7 słabo czuć. Boli mnie tylko spalanie w mieście 8/100 to za duzo.
@@grzegorzwilk5460 Grzesiu, nowa trójka (2021 rok) z dwulitrowym dieslem. To zakupiłem.Nie interesują mnie 3 cylindry. Fabia ??? Co to jest ? Nie znam.
Jeden litr pojemnosci jest w sam raz i wystarczajacy. Tyle, ze dla kartonow z sokami i mlekiem. Trzycylindrowej, niepelnosprawnej trzepaczce nie pomoze zaden adwokat swiata.
no popatrz, to dlaczego jestem ciągle pierwszy na światłach i dlaczego na autostradzie 170 to żaden problem i dlaczego przy szybkiej jeździe z wyprzedzaniem + małe korki na dystansie 160km spalił mi 6.5 z dwiema osobami i włączoną klimą?
p Macieju, oglądam Pana regularnie i z zadowoleniem, ale jak jeszcze raz Pan wspomni, że 48V wpływa na szybkość reakcji systemów, to pojadę do Piaseczna i osobiście uduszę... ;)
Impulsy elektryczne poruszają się z prędkością światła niezależnie czy napięcie ma 1V, 48V czy 230V. Na wpływ prędkości sygnału ma w przypadku przewodów elektrycznych szybkość pojawiania się napięcia (1 logiczne) i jego zaniku (0 logiczne), czyli częstotliwość sygnału. Dodatkowo transmisje synchroniczne, asynchroniczne, różnicowe, szeregowe, równoległe, typ sygnalizacji, kodowanie, CRC itp. Światłowód jest używany do przesyłania danych i jest używany w samochodach, np. w Volvo przy systemach multimedialnych (eliminacja szumów i zakłóceń które mogłyby się pojawić na kablach miedzianych). Zaadaptowano nawet komputerowy protokół IPv4 na te potrzeby.
48V (jak słusznie w komentarzu zauważył @Robert Grygiel) ma tylko wpływ na moc przy zachowaniu rozsądku w grubości przewodów...
A jeśli mi Pan nie wierzy, to proszę sprawdzić czy ultra szybkie procesory w Pana komputerach mają napięcie w okolicy 1V, czy 48V. Bo zgodnie z Pana teorią byłyby o wiele szybsze...
BTW komunikacja dla osprzętu miękkiej hybrydy i tak najprawdopodobniej odbywa się po szynie CAN samochodu, która ma napięcie 5V lub 3,5V...
Chyba chodzi o to że instalacja 48V jest wstanie dostarczyć więcej mocy Zerknijmy na inny wzór na moc: P = I² * R.
Wynika z niego, że dostarczana moc jest w dużym stopniu zależna od natężenia prądu. Należy tutaj przypomnieć, że przewody miedziane mają pewien opór, choć bardzo mały.
@@przemasprzemas5090 wzór prawidłowy, ale określa moc wydzielaną na oporze i nie do końca broni Twojej tezy. Wspominając o bardzo małym oporze przewodu ten wzór policzy moc na nim wydzieloną gdy przepływa przez niego prąd (czyli samo rozgrzanie się kabla).
Można prościej: P=U*I, moc jest zależna od napięcia i od prądu. A zatem jeśli chcemy mieć przykładowo 2400W, to potrzebujemy 12V i 200A, albo 48V i 50A. A przekrój poprzeczny kabla zależy od amperażu. Dali 48V, bo > 50V prądu stałego uznawane jest jako zagrażające życiu.
Faktycznie, zegary bardzo ładne.
Ha, jak Pan Panie Sędzio zaczął o tym sprzęgle to pomyślałem sobie - po co wymyślać elektroniczną ostrzałkę do kos skoro są kombajny zbożowe? Tak jak Pan powiedział - wstawić automat i po problemie.
A ten nowy znaczek KIA to do luftu. Jakieś KN.... Mam na Stoniku stary znaczek KIA i wiadomo, że tym samochodem jedzie Krzyś I Asia (żona Joanna) :)
Fajny techniczny odcinek.
Zdrowia Panu i Oglądającym życzę.
Rok szukałem auta, trzy miesiące jeździłem po salonach na jazdy próbne, we wrześniu tamtego roku zamówiłem moje pierwsze nowe auto kia rio 1.2 fl business line. Jak ja jestem zadowolony, chyba ostatnie auto z 4 cylindrowym silnikiem bez turbo, wiem że nie jest to rakieta, ale ze względu na małą masę sprawdza się Oki. PS. o dodatkach nie wspomnę.
Po wysłuchaniu interesującego opisu zachowania się tego zespołu napędowego cieszę się że mam Forda z kartonem mleka 1.0 125KM M6. W trybie ECO mam podobnie zmulony silnik( bardziej opóźnione reakcje na gaz- bo po bardzo mocnym wciśnięciu pedału jedzie już lepiej) ale za to w trybie SPORT nawet w zakresie obrotów 1500 - 2000 jest mega dynamiczny i reaguje natychmiast na gaz i TURBO ciśnie mocno(170NM od 1400 - 4500 i 200NM przy 1750- 3250) . Do dynamicznej jazdy na codzień używam zakresu obrotów 1500 - 3000 i jest sprawnie. Wiadomo powyżej 3 biegu staram się nie mordować poniżej 1.8k obrotów. Też wtedy się "buntuje" i trzęsie przez krótką chwilkę
@@srooth5004 L w kartonie mleka = L pojemności silnika spalinowego. Ot taka przenośnia... Jednostki miary chyba się nie zmieniły? Dlaczego to tak razi Pana? Widziałem jak wygląda silnik w środku. To jest moje prywatne zdanie o moim prywatnym samochodzie ;-)
@@marekwitek7494 1g piasku = 1g uranu
Super fajnie... tylko jak zwykle ciekawi mnie jak to się będzie zachowywało za dwa trzy lata po zużyciu niektórych elementów. Co z tego że to wszystko jest teraz takie inteligentne i fajne jak ledy, super ekrany itd. Technologia poszła do góry a awaryjność przez zastosowanie mnóstwa technologi będzie wzrastać a koszty napraw będą niewspółmierne do tej całej ekologii. Tak jak całe to przekombinowanie skrzyni w Renault E-Hybrid
Litrowe trzy cylindry miałem w wartburgu 🙂 Też było żeglowanie, spalanie 7 l., a od 100-140 Fiat z silnikiem poloneza (82KM) nie miał startu (choć wtedy "kolorofon" się zamykał tzw. ekonomizer). Rany! To było ćwierć wieku temu🤔
23:20 - czy w momencie kiedy silnik się automatycznie wysprzęgla a mamy zapięty bieg. Czy wtedy też trzeba wcisnąć sprzęgło aby ruszyć lewarkiem?
Mam pytanie za 100 punktów. Jak wygląda hamowanie silnikiem w górach przy skrzyni iMT ?
Super odcinek
BARDZO dobry wstęp!
Oj rozbawił mnie Pan tymi próbami dynamicznymi. Myślałem nad Kią Rio dla żony, ale jakoś jej nie widzę zmieniającej biegi niczym w drag race :D
Wbrew temu co powiedział Pertyn, przy przyspieszaniu silnik elektryczny może wspomagać spalinowy (w trybie Normal i Sport).
Widać to na ekranie komputera po przełączeniu w tryb obserwacji przepływu energii.
Autor jest bardzo sympatyczny, ale dobrze, że nazwał kanał "... Ględzi", bo "złote usta" należą sie przy każdym zdaniau 🙂
Ciekawy wywód o pracy tych 3 cylindrów, tym bardziej dla laika 😀 Czyli, jeśli dobrze rozumiem, można to uogólnić tak, że przy nieparzystej liczbie cylindrów, gazu dodajemy raczej delikatnie dopóki nie osiągniemy obrotów, przy których włączy się turbo? Bo w przeciwnym razie wyrządzamy krzywdę wałowi korbowemu?
To się tyczy tak naprawdę każdego silnika, że nie powinno się go przeciążać przy niskich obrotach. Bardzo typową sytuacją jest jak ktoś jedzie pod górkę, obroty silnika są bliskie obrotom biegu jałowego, no i zamiast zmienić bieg na niższy to dodaje gazu żeby jakoś się jednak wtoczyć... To się często kończy charakterystycznym stukaniem towarzyszącym pracy silnika, co się nazywa spalaniem stukowym. Skrajny przypadek, ale daje do myślenia.
Tak naprawdę dopiero od 6 cylindrów wzwyż silnik zaczyna pracować na tyle płynnie sam z siebie, by jazda na obrotach bliskich jałowym była bezpieczna…
To nie chodzi o parzystość cylindrów tylko pokrycie zapłonu. W silniku 4-suwowym zapłon (czyli de facto napędzanie silnika) zachodzi raz na 720* obrotu wału korbowego (2 obroty).
Jeśli masz silnik 4 cylindrowy, to masz 100% pokrycie zapłonu. 4x 180* daje Ci 720* obrotu- w każdym momencie, 1 cylinder (i tylko jeden) działa napędowo, pozostałe 3 robią coś innego.
Gdy silnik ma więcej niż 4 cylindry, np. 5, 6, 8, 12, V6, V8, V12 - uzyskujesz ponad 100% pokrycie- silnik napędzany jest 2 lub więcej cylindrami jednocześnie.
I z drugiej strony, gdy zabierzesz cylindry, i zrobisz 3, 2, 1 cylindrowy silnik 4-suwowy, masz dziury w cyklu napędowym. Tzn. przez pewien % cyklu, żaden cylinder nie napędza silnika.
Gdy silnik pracuje na wysokich obrotach, wysokiej kompresji, i niskim obciążeniu brak pełnego pokrycia nie jest poważnym problemem, bezwładność go napędza przez te mikrosekundy.
Ale jak zaczniesz go gnębić na niskich obrotach, to zaczyna wibrować i tłuc.
Co do zasady- żadnego silnika nie powinno się gnębić na niskich obrotach- ale te o niepełnym pokryciu szczególnie.
Przez 10 lat jeździłem Renault megane III z silnikiem 4C 1.4 TCe po tym przez rok jeździłem Nowym koleosem w Diesel pewnie też 4C teraz zakupiłem BMW the 1 z silnikiem 1.5T 3C którego oczywiście się bałem!! Wnioski po tygodniu ? Rewelacja cisza w kabinie, zero wibracji start& stop lepsze niż w Koleos praktycznie brak wibracji, ogólnie jestem w szoku silnik elastyczny już od 1500 obrotów fajnie przyspiesza :) do miasta rewelacja a naprawdę bałem się tego silnika 3 cylindrowego. Pozdrawiam :)
Porównujesz markę premium do truchła dla klasy niższej średniej. Byłoby dziwne gdybyś nie zauważył różnicy.
@@JanKowalski-vj9py Może i masz rację ale akurat obie te Renówki oceniam fajnie renault 3 cabrio juz w 2010 miało podgrzewane szyby elektryczny fotel, auto hold podgrzewane siedzenia, skóry a i wymieniłem tylko Aku przez 10 lat :) Koleos to fajne duże auto za przystępne pieniążki bo znajdź mi tak wyposażone autko Wersja initiale Paris 4x4 za 118.000 :) więc z tym truchlem to tak kontrowersyjnie, bardziej chodziło mi o silnik bo jednak ten Premium ma te 3C tak krytykowane a narazie złego słowa nie powiem :)
@@keniol91
Nie będę ukrywał, że psioczę na Renault nieco z przekory niż rzeczywiście złych doświadczeń. Oba Renault które mamy w domu dobijają już 300kkm i w żadnym wypadku nie chcą powiedzieć dość.
@@JanKowalski-vj9py No mi też różnie opowiadają o awaryjności Renault a ja po tak naprawdę 5 renault mam zdanie że to dobre autka :) dlatego szukałem nowego Megane rs line 1.3 160km ale tańsze się okazało bmw po zabawach z konfiguratorem i rabatem pokaźnym w bmw więc dosyć przypadkowo stałem się jego właścicielem
@@keniol91 a ten silnik 1.5 nie pochodzi z PSA? Tak bylo w poprzednim modelu.
Spoko film .Pozdrawiam
48V nie ma żadnego wpływu na szybkość przesyłu informacji. Ma to jedynie wpływ na moc P=U^2/R oraz na przekroje przewodów (wystarczą mniejsze przekroje przy tych samych mocach). To dlatego trakcje kolejowe w Polsce maja 3kV a w innych krajach nawet 25kV.
z filmu wynika, ze dzieki wysokiemu napieciu 48V, audi uzyskalo możliwość bezpośredniego sterowania urządzeń typu adaptacyjne zawieszenie.
Bez pośrednika (interfejsu) i bez zamiany 12V/48V. Czyli sygnal sterujacy z komputera od razu zasila odbiornik przy kole.
Polepsza sie nie przesył informacji, ale czas reakcji calego systemu. Tak to sobie tlumacze.
@@Bigos12 słyszałeś o szynie CAN?
@@deltabissupermario ???
Zdecydowanie to jest właściwa odpowiedz
@@Bigos12 to jest szyna komunikacyjna, która komunikuje cały samochód: sterowniki, czujniki i urządzenia wykonawcze. Ma napięcie zazwyczaj 3,5V i na niej odbywa się komunikacja. Zresztą są różne szybkości, wolniejsze do czujnika otwartych drzwi, a szybsze dla odczytu czujnika ABS dla przykładu.
48V wykorzystuje się do prądożernych urządzeń (elektryczny silnik hybrydy, elektryczna pompa wspomagania, elektryczna pompa klimatyzacji, elektryczny kompresor itp). Prawdopodobnie AUDI potrzebowało 48V do sterowania samymi amortyzatorami, ale szczegółów nie znam.
Brakuje porównania do np polo czy innych z tej klasy aut pod względem prowadzenia wyciszenia itp, byłbym wdzięczny za odpowiedź i wdrożeniem porównań względem innych aut danej klasy, po za tym lubię słuchać jak Pan opowiada
Chyba trochę nie dokręcania jest 2 za każdym razem. Widac jednak ze próby dynamiczne są rownie dynamiczne jak narracja :)
Ha,ha,ha😁😁😁
Panie Macieju, kiedy nowy ceed mehv 160KM ?
Na trybie eco dokręciłeś tylko do 5k rpm. Specjalnie?
Od 8:20 z programu o samochodach , zmienił się w Poradnik dla Konkubenta 😅
Dobry wieczór Panie Macieju miło się Pana słucha.Pozdrawiam🙂
Fajnie wygląda kokpit
ALE: używana ręczna skrzynia kosztuje 500 zł a używany automat około 4500 zł.
Dlaczego na stronie producenta Kia Rio nie znajduje się w kategorii samochody hybrydowe?
Czy w innych modelach Kia jest ten sam system sprzęgła "by wire"?
ciekawe czy większy silnik 1,5 t-gdi mhev jest równie oszczędny?
Mam i20 , spalanie 5.8 litra do pracy i z powrotem w poznańskich korkach , więc nie wiem po co miałbym dopłacać za te innowacje. Silnik trochę muł bez turbo ale jestem zadowolony...
O tego muła chodzi, połączenie wody z ogniem jest możliwe ale trochę więcej technologii musimy wziąć na pokład 🙂
pytanie odnośnie iMT- czy manewry na "półsprzęgle" są możliwe? Na ile jest to porównywalne ze zwykłym hydraulicznym "półsprzęgłem"?
Tak, mechanicznie jest to zwykłe sprzęgło z siłownikiem do chwilowego rozłączania napędu.
@@sic22l pytałem raczej kierowców o wrażenia użytkowe iMT...
O są normalne zegary!
Serio, ja się już nie mogę patrzeć na te zjebane cyfrowe wynalazki. Czekam kuedy zamiast szyby czołowej będzie wjebany duży TV i 10 przednich kamer.
@@piotrwantulok6671 już nie długo. Lusterka też będą lcd
Jaka jest cena takiego egzemplarza jaki Pan testowal?
golas to nie jest a wręcz odwrotnie więc pewnie min. 80 tys .zł
Panie Macieju,
Zainteresowało mnie to co Pan mówi nt. clutch by wire. Czy da się wywołać tzw. żabkę za pomocą takiego sprzęgła? Bo jeśli KIA to ogarnęła to byłoby to marzenie kursantów na PJ :)
Światłowody są już od wielu lat monotwane w samochodach. SAAB już ich używał w latach 90. XX wieku. SAAB 9-3 od drugiej generacji jest wyposażony w fabrycznie montowane światłowody.
Could you add subtitles to this video, please? I’d like to use the auto translate function so that I can read the captions in English.
Mój ojciec w 2000 roku wylosował nowe Punto w Auto Tak i do końca nie było wiadomo czy to będzie Punto 1 czy debiutujące właśnie Punto 2. Dostaliśmy chyba jedno z pierwszych w Polsce nowy model Punto. W tym czasie topowy HGT o mocy 130KM robił 100 w 8 sekund. Po dwudziestu latach Kia Rio 120KM robi 100 w 11 sekund. Ekologia.
A kolega obejrzał test przyspieszenia wykonany przez Pertyna?
@@dziubmar Tak, gaz w podłodze podczas przyśpieszania ogranicza turbodziurę, ale katuje silnik i sprzęgło. Tak się jeździ dragsterem, a nie autem miejskim. Pertyn miał to auto na 2 godziny i wywalone, że wypluje panewkę do miski.
@@trzyceix1143 wiadomo, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tak jeździł na co dzień, ale 11 sekund do setki ten samochód nie ma w żadnym wypadku i tylko o to mi chodzi.
@@dziubmar Pertyn, który jeździł wszystkim oprócz świni wierzchem robi tym Rio 10,3. Przeciętny kierowca będzie gorszy.
@@trzyceix1143 tak samo można powiedzieć, że przeciętny kierowca nie rozbuja tego Punto do setki w 8 sekund.
A to 10,3 było w trybie Eco co też zdaje się mieć spore znaczenie.
Witam.
Pani Maćku czy w przypadku wolnossaka takie zmiany biegów również będą skuteczniejsze?
P. S.
Bardzo fajne i przyjemne autko. Właśnie mam okazję je użytkować od ponad 2 tygodni tylko przed lifta i z silnikiem wolnossącym 1.2.
Pozdrawiam
KIA RIO 1.0 T-GDi EcoDynamics+ 120KM 48V 7DCT czy TOYOTA YARIS 1,5 VVT-i H 116 KM hybryda ? Co lepsze? Duża rozbieżność w spalaniu? Warto dopłacić 10tys do YARISA?
Najlepszy byłby Yaris Cross . A na pewno lepszy zwykły Yaris hybrydowy. Kią nie zawracalbym sobie wogole głowy . Tym bardziej że skrzynia w toyocie to CVT czyli całkowicie bezawaryjna.
Jedyne co atrakcyjne ma Kia to finansowanie 3x33.
@@Luccaneo Dzięki serdeczne za odpowiedz i pozdrawiam :)
Wg mojego porównania tego co dostajemy za określoną cenę, KIA wygrała z Toyotą. Fakt jest taki, że skrzynia CVT i jej odgłosy mnie zniechęciły. Wsiadając do Rio poczułem się jak w poważnym aucie o pół segmentu wyżej niż Yaris.
ciekawy film, rozglądam się za nowym autem , i ogolnie to celuje w skode scale ale czas oczekiwania to około 10miesiecy , za to kia i hyundai .... 4-8 tygodni ... wiec film fajny. Ciekawe jak się to sprawdza w i30 albo ceed te 1.0 t gdi , ktoś coś wiecej wie ??
Panie @Pertyn Ględzi czy był Pan może na prezentacji nowego modelu Peugeota 308 we Francji ? Można się spodziewać jakiegoś materiału z Pana strony ? Pozdrawiam serdecznie
Oooo tym razem coś mniejszego. Kia nawet ładna
Wreszcie jakaś oszczędna KIA. Ależ ma Pan wiedzę z mechaniki i fizyki... Pozwolę sobie gorąco polecić Panu książkę "Do końca czasu" Brian Greene. Choć czasu wolnego, dla siebie chyba Pan prawie wcale nie ma;) P.S. Dygresja o czasie i tytuł książki to przypadek;)
Panie Macieju czy będzie test Kia Rio 1,0 turbo 100 KM z siedmio biegowym automatem?
A jest taka wersja?
Panie Macieju ,1.0 T-GDi EcoDynamics+ 120KM 48V 7DCT czy można liczyć na test takiej wersji ,, Kijanki '' ?
Dzień dobry,
Będzie coś w przyszłości o ultium drive od GM? Pozdrawiam
Skoro silnik elektryczny nie wspiera napędu, to na co zużywana jest energia gromadzona w dodatkowej baterii w bagażniku?
P.S. A ten ekonomizer to raczej nie wina tego co nie lubił matematyki, bo nie pracowałby tam gdzie pracuje, a raczej lufy urzędniczego pistoletu przystawionego do głowy konstruktora :(
Czy można liczyć na test Ceeda po lifcie?
Oglądam to już 6 raz i dalej nie wiem co robi silnik elektryczny.
służy do startu silnika benzynowego.
Do wspomagania ruszania i hamowania silnikiem, które doładowuje baterię trakcyjną w bagażniku. Spalanie poniżej 5l/100 jest bez wysiłku osiągalne. Mam taką kijankę z DCT7.
Czy szanowny gospodarz miał już okazję testować nową, hybrydową Kię Sportage i jedynie czeka na zniesienie embargo na publikację? Konkretniejsze info na temat tego modelu ma się pojawić podobno na przełomie października i listopada w salonach.
Panie Macieju, a w wolnossacym silniku 4 cyl. to wg Pana jakie są optymalne obroty, a jakie najniższe? Tzn niżej niż ile RPM nie powinno się jeździć, przyspieszać? 2 tys. dla regularnej jazdy i przyspieszane od 3 tys. byłoby już ok?
Optymalne obroty to te, przy których silnik dysponuje momentem obrotowym zbliżonym do maksymalnego. W praktyce 2 tysiące jest okej dla spokojnej jazdy.
Granice dolnych obrotu najlepiej ustalić tak...rozpedzasz auto, wbijasz najwyższy bieg, zwalniasz do 1000obr/min i gaz do dechy. Obroty przy których silnik przestaje wibrować i zaczyna płynnie przyspieszać to te zdrowe minimalne poniżej których lepiej nie schodzić niezależnie od biegu (no może poza 2).
@@kemus78
Łagodniejsza wersja tej procedury polega na schodzeniu z obrotami od góry w dół. Niemniej tak czy siak są takie obroty przy których ewidentnie czuć, że silnik pracuje już bez wibracji i drgań roznoszących się po budzie. W jednym moim aucie takie obroty to 1700rpm w drugim (słabszym) do płynnej pracy potrzebne jest ok. 1900rpm.
Silniki wolnossące potrzebują wysokich obrotów. Tak było jest i będzie.
Do spokojnej jazdy 2-3 tys. obr jest ok.
Ale jak chcesz przyśpieszać to nie bój się 4.5k obrotów w żadnym wolnossaku. Japońce nigdy nie miały nic przeciwko 6k obrotów.
Wbrew pozorom, spalanie będzie niższe jak okazjonalnie przekręcisz silnik na 4.5k, niż jak będziesz na chama dusił gaz przy 1.5k .
Kia Rio podoba mi się 👍 Pozdrawiam 👊
ciekawe jaki to wygasanie silnika ma wpływ na smarowanie turbiny :)
Żadnego. Jest podtrzymanie smarowania
@@Pertyn o dzieki za informacje
Obejrzyj film „Nowa Toyota Yaris IV generacji 2020r. 1.5 122 KM - jazda
Tak oglądam fragment odnośnie iMT i zacząłem się zastanawiać, czy jako człowiek regularnie hamujący silnikiem, ogarnę to w i30 ;).
Około 25 minuty jest o hamowaniu silnikiem
Pertyn 🥋 motoryzacji moze cos pogledzic kiedys o Tuning Trophy Germany 💙
Co to jest za silnik 1.2 DPi 84 KM w Kii Rio?
Wolnossąca 4 cylindrówka z wtryskiem pośrednim.
@@JanKowalski-vj9py Trochę dziwne oznaczenie. Dziękuję za odpowiedź.
Dual Port Injection. Dva vstřikovače na válec (cylindr).
@@danielb.7292
A je to přímá nebo nepřímá injekce? DualPort může znamenat dva vstřikovače, jeden za každým sacím ventilem, ale může to také znamenat jeden vstřikovač ve válci a jeden v sacím potrubí. Odpověď je důležitá, protože závisí na tom, zda se může snadno nasadit plyn (LPG).
System ciekawy, ale w porównaniu z hybrydowym zespołem napędowym w Yarisie to sztuka dla sztuki. Jedyną zaletą miękkiej hybrydy Rio to niższa cena.
ale to nie jest hybryda :)
Skoro silnik elektryczny nie wspiera napędu Rio, to cały MHEV w tym aucie z punktu widzenia przeciętnego kierowcy traci sens. Czy warto dopłacać do funkcji żeglowania itp wynalazków. Do tego akumulator MHEV ordynarnie zajmuje całą wnękę koła zapasowego. Patrz 25 min 48 sek.filmu. Chyba lepiej mieć koło zapasowe jak ten MHEV
Nie opłaca się !!!
Tylko z automatem ma to sens.
Ciekawe to elektroniczne sterowanie sprzęgłem 👍i to w takim ''tanim” modelu🤔
Ciekawe jest to ile km wytrzyma sprzęgło :D Na filmie widać co najmniej kilka sytuacji, w których system nie wiedział co chce zrobić kierowca i niepotrzebnie wysprzęglił i zasprzęglił silnik w ciągu sekundy. O 2 użycia sprzęgła więcej ;) Wiadomo, że dzieje się to przy takich samych obrotach silnika i sprzęgła (kolejne czujniki?) czyli teoretycznie bez tarcia/ścierania okładziny sprzęgła, ale zużycie materiału prędzej czy później się odezwie.
Panie, na litość boską, to jest auto miejskie, a nie wyścigówka.
Auto miejskie to ja miałem , i miało całe 39 koni mechanicznych, a nie 120!. Jak jest małe, i ma 120 , to jest wyścigówka!, drogi panie. No takie buty!!
Panie Macieju, spojrzałem teraz w cennik na stronie KIA i jest tam wersja z tym silnikiem MHEV i skrzynią 7DCT. No chyba, że na stronie cennik nieaktualny.
Oczywiście, jest. I właśnie ten samochód uważam za sensowny - tyle że niestety jest o wiele droższy…
@@Pertyn i więcej spali.
28:53 - drobne zajechanie drogi, a nerwus ze Swifta już trąbi.
Nie wyobrażam sobie jeździć poniżej 2 tys , to jest dla mnie nie realne po prostu. Dla mnie jazda to minimum 2,3-2,5k obrotów. Mam 1,4 tgdi i też nie zwracam uwagi na ekonomizer pomimo iż mam 4 cylindry.
Ile spala takie 1,4 TGdi?
Fajne autko, spokojnie zastąpi kompakt sprzed 3 generacji
Nie zastąpi. Głośne, twarde. Mam i20 2019 + automat i w mieście wciąga 8/100. Ani do miasta (za twarde), ani na trasy (za głośne). Jechałem xceed 1.5 i w dyżym mieście przy męczeniu wciągał 7.5.100. 3 cylindry przynajmniej w wydaniu Hyundai to lekkie nieporozumienie, po co się w to bawić, jak 4 cylindry spalają tyle samo?
Co oni teraz produkują?
Szkoda, że w Europie nie sprzedają pełnego iMT jak to z Indii na przykład czyli manuala bez sprzęgła.
Z całym szacunkiem ale nie da się tego słuchać jak Pan tłumaczy o wyimaginowanej niesymetrii silnika trzycylindrowego, nie dość, że niezgodnie z prawdą to jeszcze tak jakoś infantylnie. Tym razem poziom zaniżony niemniej szacun za całokształt.
Tyle samo pali Fiesta 1.0 Ecoboost i to bez udziwnień. Do tego lepiej się prowadzi i jest nieźle wyceniona.
Ale wygląda damsko. Może zbliżający się lifting trochę pomoże Fieście...
@@ytichris Jeśli masz małego i próbujesz nadrobić samochodem to twój problem, a nie samochodu...
@@sic22l @sic22l Możesz mieć pytona w majtkach ale we Fieście będziesz wyglądał jak mała dziewczynka :)
I wychodzi na to że 1.9tdi jest bardziej ekologiczny od 1.0T. Bo do osiągnięcia zasięgu życia 1.9 trzeba wyprodukować i zrecyklinować 3 razy więcej 1.0T
Ciekawe czasy nastały, w których auta miejskie potrafią mieć w sobie całkiem fascynującą technologię.
technologia ma na celu głownie redukcje emisji. Szkoda, ze nie idzie za tym ogólna trwałość i niezawodność auta.
ten co opracował system podpowiedzi zmiany biegów to musiał do roboty dojeżdżać na hulajnodze z otwartym spadochronem.
zrobiłeś mi dzień :D
Szkoda że hamulec ręczny nie jest elektryczny . Taka wajcha zabiera mnóstwo miejsca. A ogólnie Kia Rio to bardzo dobre auto, lakier wybitnie trwały . Widuje 9 letnie auto które wyglada jak nowe, bez szczególnego, nadmiernego dbania.
Zgadzam sie, wstep byl idiotyczny, ale tez pseudo filozoficzny.
Kiedy cały świat odchodzi od manuali, Kia wymyśla koło na nowo :)
w tej klasie aut, standardem jednak pozostaje manual.
@@Bigos12 CVT dałoby radę. Takie skrzynie były wstawiane do podobnych aut (np. Jazz).
Raczej Łapsz niż Łapszów
Mam polo 1.5 tsi 150 koni 8 do setki wspaniałe auto
A on ciągle w tym czerwonym tiszercie. 🤔
nawet fajna byla 3 generacja ta nie koniecznie
Gdyby ludzie nie kupowali grzechotek to by nie było tego badziewia na rynku, 3 cyl. To jak elektryk z zasięgiem 250km. Auto które nie będzie twoim przyjacielem
Ludzie kupują to, co serwuje im rynek.
Chyba klienci na ten samochód nie będą robić takich przyśpieszeń do setki. To nie wyścigówka, tylko dziadkowóz, ewentualnie fura dla kobiet, które przy max 2 tys obrotów zmieniają bieg....
Jak bylem mlody jezdzilem Kadettem GSI, on mial rowniez 9 sekund do setki. To bylo juz bardzo sportowo.
@@jerryl6634 ...i tlumik Remusa.
Kto ma pojecie o motoryzacji przynajmniej jako takie wie że 3 cylindry nawet takim aucie segmentu B nie ma sensu i sie nie sprawdzi ! Podniecanie sie że spali 5 litrów paliwa nie ma sensu bo jak siądą dwie trzy osoby czasem jakiś bagaż do tego hamowanie i przyspieszanie lub troche trasy i pali 8 litrów. Trzy cylindry to wymysł eko januszy. Pół godz gadania bzdur o zmianie biegu w manualu... Panie Macieju niech sie pan ogarnie
Bzdura- 1.0 TSI to najfajniejszy silnik w seg. B którym jeździłem. Wszystkie stare konstrukcje wolnossące typu 1.2, 1.4, 1.6 czy to VAG, Forda, czy Kii przy nim to totalny parch.
Żeby wlać w niego 8 L na trasie, to trzeba albo nie widzieć do czego służy skrzynia biegów, albo mieć trociny zamiast mózgu...
@@grzegorzm.9293 Niby co jest fajnego w tym 1,0 TSI? Jeździłem tym w wersji 95 KM w Fabii Kombi i ma straszną turbodziurę. Po przejechaniu 30 kkm czuć już wyraźnie wibracje (pewnie poduszki już się trochę wyrobiły).
@@Skywalker_83 No i właśnie o tym silniku mówię i powtarzam: naucz się używać skrzyni biegów to zrozumiesz co w nim fajnego.
"Problem" który opisujesz nie wynika z turbodziury, tylko bardzo ciężkich przełożeń skrzyni typowych dla wszystkich nowych silników turbo (3 i 4 cylindrowych).
I tak, jak masz 5-tkę przy 50 km/h i walniesz gaz w podłogę... to będzie telepało nim jak Warburgiem, do setki będzie 3 minuty, a chwilowe spalanie skoczy na 40 L.
Co w tym silniku fajnego?
Wrzuć 3-kę to się przekonasz :) No chyba, że już z panewek został miał w misce olejowej.
Ciężka skrzynia ma swoje zalety i wady- z jednej strony masz raptem 3k obr na autostradzie (w 5-cio biegowej skrzyni!), z drugiej strony pozwala na skrajne udławienie silnika. Stare auta z lekką skrzynią bez problemu ruszały z 3 a niektóre nawet i 4 biegu. Dla 1.0 TSI ruszanie z 2 to katorga.
@@grzegorzm.9293 Wystarczy, że wsiądę do mojego piętnastoletniego Accorda z prawdziwym silnikiem 2,0 IVTEC, a nie kartonem mleka pod maską i zupełnie inne odczucia z jazdy (pomimo, że nie jest to żaden wyścigowy silnik). Tak samo w Vagu 1,5 TSI jeździ bardzo fajnie (ale nie trzeba przekraczać 4 kRPM bo odgłos jakby do wiadra śrubki powrzucać). Fabia 1,0 to niestety tanie jeździdło dla mas, obecna generacja jest wykonana wg mnie gorzej niż poprzednik. Jako służbowe auto używane na mieście okazjonalnie to do przeżycia.
@@Skywalker_83 No popatrz- ja ostatnio jeździłem nową Mazdą 3 2.0 SkyAcvite i z przyjemnością zamieniłbym tego muła na 1.0 TSI.
Oczywiście, że 1.5 TSI czy 1.5 T-GDI Kii będą lepsze...
Ale 1.5 TSI do segmentu B jest kompletnie niepotrzebne- gdy kupowałęm auto miałem testówkę Ibizy FR 1.5 TSI i do normalnej jazdy nie ma to żadnego sensu.
1.5 TSI To silnik do seg. C, a nie B.
3 cylindry to jest koszmar. Nie kupię samochodu z silnikiem 3 cyl. Nie ma szans.
Jako właściciel Forda Fiesty ST mk8 nie uznałbym 3 cyl silnika jako koszmar. Nie należy generalizowac, każdemu według potrzeb😉😉
@@grzegorzwilk5460 Nic mnie nie przekona.
@@rsconrado sa rozne wydania 3 cyl. Jechalem TRoc 1.5 TSI i szału nie bylo, czuć było ten napęd w kierownicy, w moim 1.0 TGDI DCT7 słabo czuć. Boli mnie tylko spalanie w mieście 8/100 to za duzo.
@@rsconrado Myślę że powinieneś się przejechać np taka fiesta bo z tego co widzę to zatrzymałeś się na epoce 1.2 htp w Fabiach 😉😉
@@grzegorzwilk5460 Grzesiu, nowa trójka (2021 rok) z dwulitrowym dieslem. To zakupiłem.Nie interesują mnie 3 cylindry. Fabia ??? Co to jest ? Nie znam.
Jeden litr pojemnosci jest w sam raz i wystarczajacy. Tyle, ze dla kartonow z sokami i mlekiem. Trzycylindrowej, niepelnosprawnej trzepaczce nie pomoze zaden adwokat swiata.
no popatrz, to dlaczego jestem ciągle pierwszy na światłach i dlaczego na autostradzie 170 to żaden problem i dlaczego przy szybkiej jeździe z wyprzedzaniem + małe korki na dystansie 160km spalił mi 6.5 z dwiema osobami i włączoną klimą?
@@infeltk Bo to Twoje fantazje senne.:D
@@infeltk Wstawaj, zesrales sie.
@@srooth5004 Wsiadaj w litra i odjezdzaj.
znacie to?
Kia kia kierowca bierze do r***
Pieprzenie.
łup łup łup od Mike Tyson co za brednie he he
Ale brednie, że np. ja nie chciałbym dostać od Mike'a, czy brednie, że niczego nie zrozumiałeś?
Bardzo denerwujący sposób mówienia , nie da się tego słuchać.
To nie słuchaj
Irytujący histeryk.
@@piotrwantulok6671 No dzięki za radę ,nigdy bym na to nie wpadł geniuszu.
@@CynicznyNonkonformista No przecież napisałem, że nigdy bym nie wpadł , sami geniusze.
Czy taki rodzaj sprzegła jest tylko w Rio czy w innych modelach tez????