Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

SzA-75 Dvina (SA-2 Guideline) - 1. rész - Technikai ismertető [légvédelmi rakéta]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 сер 2024
  • (Újra feltöltés, a közreműködők listája hibás volt.)
    Az SzA-75 Dvina légvédelmi rakéta-rendszer bemutatása, a szovjet-orosz honi légvédelmi rendszerekkel foglalkozó videó sorozat második része.
    A videó anyaga szöveges és képes formában a hallássérültek számára.
    militavia.blog.hu/2021/03/12/...
    Részletes export lista
    www.mediafire.com/file/hbbfqr...
    0:00 Bevezető
    0:27 A komplexum háttere
    3:14 Az SzA-75/Sz-75 család tervezési alapja
    4:24 SzNR-75 rávezető állomás
    8:37 A vezérlés és rávezetés módszerei (előretartás)
    13:53 Vietnámi export, az SA-2F korszerűsítési csomag
    15:08 Célfelderítés és a radarok
    18:32 A V-750 rakéta család
    22:08 A célleküzdés folyamata
    23:08 A megsemmisítési zóna
    25:52 SzA-75M (SA-2B/F) Dvina osztály elrendezése, eszközei
    28:10 Célcsatorna sűrűség, összehasonlítás az Sz-25 Berkuttal
    28:44 Az SzA-75 Dvina exportja, háborús debütálása
    Videók az SA-2 családról
    Rakéta utántöltése, osztály felépítése, képek a kabinok belsejéből
    • Misiles SA-2 "Guidelin...
    Vegyes
    • The S-75 SAM Missile S...
    Múzeum
    • S-75 Dvina (Russian: C...
    • S-75 Dvina
    SAMsim SA-2F
    • Sam Simulator - SA-2F
    Üzemeltetés
    • Ten lua SAM 2 cua Quan...

КОМЕНТАРІ • 55

  • @vasutszimulator1649
    @vasutszimulator1649 3 роки тому

    Nagyon jó videó! Érdekes volt, köszönöm! :)

  • @ferenchibacsko2794
    @ferenchibacsko2794 8 місяців тому

    Én annyiban pontosítanám az "ötkabinos" felépítését, hogy ott nem az RMA volt az ötödik kabin.
    1: H kabin - Vezetési pont
    2: I kabin - Indikátorok Ezt a kettőt a teljesen nyitható hátsó falnak köszönhetően össze tudták tolni, és máris kész volt a későbbi "háromkabinos" UA kabinja.
    3: SZ kabin. Ebben a Koordináta megállapító berendezés és a parancskidolgozó berendezés (SZVK) volt egyben.
    4. R kabin- ami nem az RMA volt, hanem az RPK berendezés és egy kevés TASZT. A 3. és a 4. összeépítésével született meg később a "háromkabinos" komplexum AA kabinja.
    5. PA kabin. Mivel én hajdan ezt a technikát kezeltem, ezt kellett volna előre tennem. Mikor megtörtént nálunk a hetvenes évek elején a "háromkabinosok" korszerűsítése, az optikával felszerelt kabin kapta a PAA nevet.
    Mi hajdan (rögtön a szakma megszületésekor) két darab "ötkabinost" kaptunk, az egyiket a börgöndi, majd debreceni Légvédelmi Kiképző Központ kapta, ott élte le az életét 1977-ig. 1977-ben bontották szét Nyírtelken.
    A másikat a 104/2, a szabadszállási osztály kapta, az a komplexum az 1971-es átalakítás "első áldozata" volt. Mivel már nem érte meg korszerűsíteni, a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskolára került, és ott "háromkabinosként" került tantermekbe beépítve. Ehhez is, meg a debrecenihez is volt még szerencsém.
    És még egy: A háromkabinosnál nem a PAA volt a rakéta rávezető állomás, hanem együtt az egész.

  • @Mitchell_Gant
    @Mitchell_Gant 3 роки тому +1

    Remek videó, az animációk rengeteget segítenek az adatok "megemésztésében". Amivel esetleg még kiegészülhetne: a rakéta és az indítósín közti fizikai/elektromos kapcsolódás módja és a harci rész felépítése.

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому +7

      Az előző rész talán túl sokat időzött az n+1 féle harci résznél, de ott fontosnak tartottam maga a változás bemutatását, hogy lényegében a Berkuton (?) kísérletezték, hogy akkor mi ellen mi kéne. A harci rész konkrét felépítés és a kapcsolat olyan műszaki mélység, ami az átlag nézőt valószínűleg nem köti le és a megvalósult képességek között ennek súlya nem annyira nagy.
      A fizikai-elektromos kapcsolódásról meg én sem tudok semmit.
      Számomra is csak annyit jelent, hogy kellett egy ilyen kábel kapcsolat, de ennél többet ragozni nincs értelme, mert a harcászati képességhez nincs köze. Attól, mert az jobban részletezve lenne a néző nem jut több ismeret birtokába, hogy mi volt a rendszer alapvető korlátja és a műkési elve. Kicsit olyan, mintha a NASAM2-nél a videó azt ismertetné, hogy a data link milyen protokollt használ. A nagy összképet nézve kvázi lényegtelen. Szerintem.
      Így is fél órás lett ez a videó. úgy, hogy a harci bevetésekről és legalább egy rövid magyar történetről még szó sem esett.
      Ezért inkább kettévágtam. Nagyon kevés emberben van meg a lendület fél órás videó végignézéséhez, nemhogy 50 perc tájához.

    • @ferenchibacsko2794
      @ferenchibacsko2794 2 роки тому +4

      @@Militavia A közepeseknél nagyjából az indítópálya derekán volt egy (úgynevezett OS-10) elektromos csatlakozó. Amíg az nem volt csatlakoztatva, a rakéta nem volt más, csak üres fenyegetés. A csatlakoztatás kifejezetten csak az osztályparancsnok (ügyeletes parancsnok) határozott utasítására történhetett. Lehetséges volt a csatlakoztatás elektromos ellenőrzések céljából is, de olyankor a két fokozat közötti úgynevezett V-8 csatlakozót oldani kellett, hogy a rakéta még csak véletlenül se mehessen el. A csatlakoztatás egy kar segítségével pillanatok alatt megtörténhetett, onnantól volt a rakéta és indítóállvány között elektromos kapcsolat. A rakétának egy hajszálnyi előremozdulására a csatlakozó kioldott, visszahúzódott a fészkébe és rácsukódott a fészek fedele, amely annyira pontosan zárt, hogy a cigaretta papírt képes volt megfogni. Nem tudom, sikerül-e feltenni, de van itt egy kép az OS-10 csatlakozó rakéta oldali feléről. (Hát nem sikerült. Kár!)
      A kicsiknél is volt OS-10-hez hasonló rendeltetésű csatlakozó, természetesen a rakéták számából adódóan 4 darab.
      A Vegánál OS-1 és OS-2 csatlakozó volt, az egyik a rakéta seggénél, arra rátöltéskor automatikusan rácsúszott, a másik meg a rakéta elejére csatlakozott gombnyomásra.

  • @vandor1976
    @vandor1976 3 роки тому +1

    Megint jo lett feliratkoztam

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому +1

      A következő videó - nem szovjet légvédelem - már a kaput döngeti lassan, de a következő légvédelmis már elő van készítve. Nem lett rövid, és akkor finoman fogalmaztam... ;)

    • @vandor1976
      @vandor1976 3 роки тому +1

      @@Militavia Koszonom a tobbi nezo neveben is

  • @nbj2399
    @nbj2399 3 роки тому +1

    Nagyszerű a csatorna fantasztikus témákkal és anyagokkal!
    Egy kis logó animációval kísérletezgettem az intróhoz, ha van rá esetleg érdeklődés itt meg lehet nézni :)
    ua-cam.com/video/fhxP5jMcXlE/v-deo.html
    Bár lehet nem passzol a videó letisztult és átláthatóbb megoldásaihoz, de annyira megfogott ez a téma, no meg a SAM simulator, hogy muszáj volt valamit készítenem :D

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому

      Nagyon tetszik a logo. Nekem bevallom eszembe se jutott ez a koncepció, de ezt nem is tudnám megcsinálni még, mert nem használok animációs szoftvert. Pedig előbb utóbb szükséges lenne rá.

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому

      Milyen szoftverrel készítetted amúgy?

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому

      Amúgy hozzájárulásoddal, ha megengeded szívesen felhasználnám. :)

    • @nbj2399
      @nbj2399 3 роки тому

      @@Militavia After Effectsben készült az animáció. A csatorna névjegyben megadott címre elküdlöm a videót akkor ha megfelel. :)

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому

      @@nbj2399 Tökéletes, cserébe tudok adni egy kis ajándékot. ;)

  • @jozsef2090
    @jozsef2090 Рік тому

    Nagyon jó a videó, annyi kiegészítésem lenne hogy a rakétát indítani csak 16.5 fok felett lehetett,!! Alatta az indítás tiltva volt ugyanis a rakétát be kellett lőni egy un. várókapuba ahol megvalósulhatott a rakéta elfogása és rávezetése. A várókapu kB 2km lévő elméleti négyzet amibe ha nem sikerült a rakétát belőni akkor nem lehetett rávezetni a célra!

    • @Militavia
      @Militavia  Рік тому

      Ilyen mélységekben a videók nem mennek bele, az ilyen finomságok rendszerint az extra tartalomba kerülnek bele. De a kommentben simán elférnek. :)

    • @jozsef2090
      @jozsef2090 Рік тому

      ​​@@Militavia Örülök neki hogy ilyen jó videó sikerült összehoznod redkívűl sok munkával!! Ismét fiatal lettem ahogy néztem a videód!! Ne vedd az előbbi hozzászolásom kötekedésnek Csak megláttam egy képen hogy 10 fok az indítás alsó határa, és egy pár évig dolgoztam ilyennel mint Kani szpk! Sajnos az évek folyamán halványultak az emlékeim! De pár dologra emlékszem!

    • @Militavia
      @Militavia  Рік тому +1

      @@jozsef2090 Nem vettem annak. :)

  • @prak338
    @prak338 3 роки тому

    MH 11 Duna Légó Volhov és Nyeva, PRV-ből is talán már a 27-es? De már akkor is üteg szinten volt a kacsa ezek mellé, a célmegvilágító, úgy tudom, az mikrohullámú volt. Vagy fázismodulált... Nemtudom, de valami nyugatról lopott siker volt az a cucc.

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому +1

      Bevallom egy szót sem értek a kommentből ebben a formájában.

    • @prak338
      @prak338 3 роки тому

      @@Militavia Elnézést kérek, kiskatona voltam az említett egységnél, körülbelül ilyen szinten "képeztek" ki az említett technikára. Szóval sehogy. Döbbenet a háttere az egésznek, nagyon szeretném, ha folytatnád! Akkor nem születne több ilyen féleszű komment...

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому +1

      @@prak338 Folytatódik a sorozat, remélhetőleg hamarosan. A szkript régen készen van, csak nincs felmondva a szöveg. Én is fel tudnám, de szeretném a sorozat koherenciáját megőrizni, hoy Hegyi Gyuri mondja fel majd a szöveget.

    • @isztwudklint4957
      @isztwudklint4957 3 роки тому

      @@prak338 kiskatona. Gratulalok.

  • @istvanjambor8930
    @istvanjambor8930 3 роки тому

    Érthető volt hogy működött.A következő részben kérném, hogy cselezték ki az elhárító rakétákat? Azt is Vietnámban dolgozták ki ,és mivel tették hatástalanná az Izraeliek.

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому +1

      Az AGM-45-öt? Lesz róla szó. A következő videó kb. 75%-ban kész. A Patreon előfizetők talán már a jövő héten láthatják.
      Izrael Dvinákkal kvázi nem találkozott csak Volhovokkal tudtommal. 1967-ben a Dvina epizódszereplő sem volt. És nem tették semmivel sem hatástalanná az Izraeliek.

    • @istvanjambor8930
      @istvanjambor8930 3 роки тому

      @@Militavia Az Izraeliek azzal "idegesítették "az Amerikai technológiai önérzetet ,hogy a Vietnámban használt zavarók gyakoribb használatával óvták meg jobban a gépeiket.Ők lemondtak a bombázásról ha túl sok radar nézte mire készülnek.Nem tekintették mindenhatónak, a zavarókat.Még ha gyakran menekülés fedezésére is használták.Amúgy azt is mondták MI-28-as nem volt Afganisztánban .

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому

      @@istvanjambor8930 Hát ilyesmiről nem tudok és nehéz is lett volna...
      1. Izraeli SOJ gép nem létezett 1973-ban sem.
      2. 1973-ban az ALQ-119 pod-okat a Kvadrát zavarásra nem merték használni, mert attól tartottak, hogy nem működik. De ezeket is úgy kapták SOS.
      Tehát a gyakoribb használat ebből nem jön ki és az egész UL-nek tűnik a megfogalmazásból, mert ebben a formában semmi értelme.
      A Mi-28 részt végképp nem értem. 1988-ig semmiféle Mi-28 nem létezett, protó fázisban volt a program. Meg hogyan jön ez a Dvinához?

    • @istvanjambor8930
      @istvanjambor8930 3 роки тому

      @@Militavia Köszönöm a megerősítés. Ugyanazt írtad csak te, típusismertetővel .óvatoskodtak az Izraeliek mert nem akartak agyag galambok lenni .Nekik nem volt felesleges gép mint az amerikaiknak .Így oda adták .Elvégre ott is ugyanaz azokkal harcoltak nagyrészt mint Vietnámban.És továbbfejlesztési alapot adtak.Hivatalosan a csere -beréröl csak a lelőtt roncsokból tudhat a világ.Az oroszok máig titkolják mi újdonságuk van ,még ha kémfotók készültek is már róluk. Nem egy konfliktusban feltűnt olyan dolog ,ami még hivatalosan nem létezett.Az Amerikaiaknak nagy tapasztalatuk van abban,hogy a gerillák/terroristák olyan új eszközöket mutatnak be nekik amit későbbi világkiáltáson mutatnak be ,prototípusként.

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому +1

      @@istvanjambor8930 Nem erősítettem meg semmit, sőt, cáfoltam egy részét fenti állításoknak. Az IAF lehetőségei korlátozottabbak voltak, mint a jenkiké, minden téren.

  • @zsoltfekete3923
    @zsoltfekete3923 2 роки тому

    Bmp-rol is keszitenel videot vagy a t55rol?

    • @Militavia
      @Militavia  2 роки тому

      Nem, több okból sem.
      1. Nem része a csatorna tematikának. Ezek legfeljebb célpontjai a repulőeszközöknek.
      2. Másrészt nem értek hozzá eléggé.
      De van ezzel foglalkozó csatorna.
      Elfnet a neve. Jobb rosszabb videokkal.

    • @zsoltfekete3923
      @zsoltfekete3923 2 роки тому

      @@Militavia es a mig csaladrol?😁

    • @Militavia
      @Militavia  2 роки тому +1

      @@zsoltfekete3923 Van tervben valami, ami szintén a Magyar Légierő optikán keresztül nézné.
      Egy teljes típuscsaládot mélységében átfogó bemutatást élvezhetően videó formában megcsinálni talán nem is lehet, unalmas lenne, mert ez alapvetően írott formát követel meg szerintem. Meg egyedül ahhoz kevés is lennék, a teljes MiG családot nem ismerem annyira, hogy mélyebben mutassam be.
      Az, hogy picivel wiki szint feletti videó legyen, arra meg annyira nem vágyom, mert a célom az, hogy minőségit anyagot prezentáljak.

  • @kiritamas9676
    @kiritamas9676 3 роки тому

    Melyik volt előbb? ua-cam.com/video/uX7m-MnjsKA/v-deo.html

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому +1

      Nem értem a kérdést.
      Azt a videót is én csináltam - nem véletlen azonos grafikai megjelenítés - , csak angol nyelvű.
      Vendégszerző voltam a csatornán, de az alacsony nézettség miatt ott nem folytatódik. A ballisztikus videóm angol változata is fent van ott. A szkriptet és írtam és a videóm alapján Binkov a saját grafikai design-nal csinálta meg.
      Majd lesz angol nyelű Militavia csatorna is, ott megy tovább majd angolul a SAM sorozat.

  • @zoltankiss9305
    @zoltankiss9305 2 роки тому

    Volhovrol mit tudsz?

    • @Militavia
      @Militavia  2 роки тому

      Hogy az is sorra kerül hamarosan.

  • @lenardkurtok7551
    @lenardkurtok7551 3 роки тому

    Fantasztikus a tájékozottásg, a tárgyilagosság amit nem tud a propaganda lekerekíteni, és a ritkán hallott tény: a harc színhelye nem gyakolrótér, és nem szimulátor. Izzadó kezek, szűk gyomor, üvöltözés a rádióban, por, füst, beszűkült látótér, reflexből hozott, esetenként rossz döntések.

    • @Militavia
      @Militavia  3 роки тому

      Készülőben van már a következő rész.