Oživení baterie | Nevratná sulfatace

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 кві 2022
  • Lze oživit starou autobaterii? Problematiku nevratné sulfatace probereme v dnešním videu.
    ► VÍCE ČLÁNKŮ O BATERIÍCH: www.portalridice.cz/clanky/au...
    ► VÍCE ČLÁNKŮ: www.portalridice.cz/
    SLEDUJTE NÁS:
    ► FACEBOOK Portál řidiče: / portalridice
    ► INSTAGRAM Portál řidiče: / portalridice
    ► PINTEREST Portál řidiče: / portalridicecz
    Chtěli byste také natočit obdobné video pro řidiče a fanoušky aut? 🚗 Postaráme se vám o perfektní prezentaci vaší činnosti. 📸
    Pro navázání spolupráce nás prosím kontaktujte na e-mail info@portalridice.cz.
    #Portálřidiče #auto #magazín
  • Авто та транспорт

КОМЕНТАРІ • 39

  • @David-Masek
    @David-Masek 2 роки тому +8

    Spíš než přebíjením na 16V, daleko účinněji se mi dařilo desulfátovat spoustu baterek ve firmě i mých známých jinak. Jsem elektrikář a nebojím se toho. Takže jsem vzal malý kondenzátor 1uF 400V AC (šlo by to i s tím velkým hliníkovým z mikrovlnky), přes něj se přivede 230V do triakového stmívače (nebo regulátoru výkonu ze zadřeného vysavače) a nakonec přes dvoucestný usměrňovací můstek (z ATX zdroje nebo staré vyhozené TV) na autobaterku. Tyhle ostré špičaté impulzy 200V 100Hz na svorkách baterky způsobí kmitání iontů elektrolytu a to rozpouští ty bílé krystaly a povlaky tak perfektně, jako nic jiného (ale taky to pak bzučí celým barákem - zvlášť když máte větší impedanci přívodu na barák protože jste třeba daleko od rozvodny a síť Vám potom tyhle pulzy pořádně neukrmí). Podle stavu baterky může proces desulfatace trvat několik dní a bude OK. U hodně zanedbaných baterek to ale trvá i pár týdnů a pořád OK nebudou. Aby to bylo bezpečnější, dalo by se to celé napájet buď přes oddělovací trafo 220V / 220V a nebo alespoň přes proudový chránič (RCD), který vlastně funguje tak, že pozná když se jedné svorky někdo dotkne a vypne proud. Pro laiky co se bojí jsou ale bezpečnější tyhle dvě verze z odkazu, s menším napětím (ale o to taky trochu méně účinné) d-masek.rajce.idnes.cz/Desulfatace_hluboce_vybitych_autobaterii_a_jinych_olovenych_akumulatoru Příklad z praxe: Týden stojící vytřískaná baterka, vybitá až na 0V (zapomněli vypnout klíček v nakladači). Absolutně nešla nabít, bílý povlak bránil proudu, trafo nabíječka (žádnou chytrou k těm pulzům radši nedávejte) ukazovala proud 0A. Cvaknul jsem na svorky to své ukrajinské řešení desulfátoru 230V ze stmívače... A okamžitě během pár desítek sekund začala ručička proudu na nabíječce pomalinku stoupat. Baterka se tak během pár dní probrala a nabila. Na zátěžáku teď ukáže i dost startovacího proudu. To je ideální případ. Ale pokud to někde stojí vybité pár měsíců nebo rok s napětím menším než 12V a nikdo to delší dobu nedal nabít, těžko se podaří tu kapacitu nějak výrazně vrátit.

    • @jirijambor7255
      @jirijambor7255 2 роки тому

      Ahoj Davide, moc zajímavý nápad a moc pěkné povídání. Díky za námět k přemýšlení. Takové příspěvky mnohdy dají více než nic neříkající video.

    • @Jirk4
      @Jirk4 Рік тому +1

      Zajimave a diky za tyhle zkusenosti. Jelikoz mam stabilni prisun polomrtvych akumulatoru, tak tema desulfatace vzdy se zajmem sleduji, ale spis jen pro zajimavost... bud je aku jeste nejak pouzitelna, nebo neni, vetsinou je uz dost nafoukla a jede do sberu. Do tohodle se asi poustet nebudu. :D
      Kazdopadne kazdy by si mel fakt nejdriv trikrat precist ten zaver - funguje to dobre jen na akumulatory, ktere byly vybite co nejkratsi dobu a i po oziveni zustanou zmrzacene. Z castych diskuzi ruzne po internetu totiz lidi hledaji nejakou zazracnou pilulku, ktera ozivi jejich baterku kterou pred 2 rokama vyndali vybitou z auta a ted si najednou vzpomenuli, ze by se jim hodila jeste treba do UPSky a mysli si, ze to nejaka zazracna krabicka nejakym pulzovanim zachrani.

    • @zdenekzalis5916
      @zdenekzalis5916 5 місяців тому

      Postavil jsem desulfátor podle schématu. Přívody na akumulátor vodiči s průřezem svářecích kabelů. Osciloskopem změřené proudové pulzy do akumulátoru 55A. Lehce zasulfátovaný akumulátor to uzdraví bez plynování. Na nic jiného to nemá. Dva poškozené akumulátory jsem otevřel. Nebylo tam nic co by se dalo opravit jinak než roztavením olova. Rozpadlé desky. Aktivní hmota na dně akumulátoru. Pán ve videu ví o čem mluví.

    •  2 місяці тому

      Na rozpusteni staci sekundove pulzy 18V standardne 16-50 hodin presne jak popisuje pan. Na to staci nabijecka foxsur z aliku (5-10A) za nizsi stokoruny. Entomtyden jsem tomdelal, zanovni baterka byla vybita, tak 2 mesice hadam. Dobit notmalne nesla.
      Pokud tohle nepomuze, je vysypany olovo.
      Nejake 230V po ukrajinsku pochybuju ze to necemu pomuze tak vysoke napeti.

  • @jindrichnovak8019
    @jindrichnovak8019 2 роки тому

    Diky

  • @MT-sl5wy
    @MT-sl5wy 7 днів тому

    Chcel by som sa opýtať aký to automatický desulfator máte?

  • @matejbahnik7660
    @matejbahnik7660 2 роки тому +1

    Super díky za další video. Ovšem chtělo by to lepší kvalitu resp. hlasitost zvuku.

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  2 роки тому +1

      Pokusíme se na tom příště zapracovat :)

  • @EIRK2046Y
    @EIRK2046Y 2 роки тому

    Sú nabíjačky ktoré majú funciu " revive" alebo "recon " recondition teda obnovenie - priebežne sa dá na nich táto funkcia spustiť a aspoň trošku ten sulfát rozpustiť.
    Napríklad nabíjačka Helvi Discovery 120 plus. Cena 100 euro je.

    • @lacike767
      @lacike767 2 роки тому +1

      Noco Genius, alebo Ctek, Bosch C...všetky tieto majú funkciu oživenia...keď raz budem kupovať, tak určite Noco Genius 10 👌

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому +3

      @@lacike767 Nejsem si jist, že je to správná volba. Měl jsem stejný nápad, protože uvádějí napětí 16,1 V, zatímco CTEK pouze 15,8 V, ale problém je, že Noco vám proces ukončí automaticky po 4 hodinách, zatímco CTEK nabíjí konstantním malým proudem až do dosažení 15,8 V. Výsledky CTEKu jsou výrazně lepší.

    • @lacike767
      @lacike767 2 роки тому

      @@jirigabriel106 tak toto fakt neviem, len kvalitou vyhotovenia je vraj Noco na tom lepšie ako Ctek...aj sa menej prehrieva počas nabíjania a má aj hrubšie káble...vy odporúčate radšej ten Ctek ?

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому +2

      @@lacike767 Nedoporučuji, jen sděluji svoje zkušenosti. S NOCO jsem koketoval již před lety, mají perfektní marketing, ale ovládání a proces nabíjení mi ne zcela vyhovoval. Používáme pro dobíjení CTEK 5A, je pravda, že se hřejí, zvláště když mi na ně chlapi zapojí 140Ah baterie, ale jedou permanentně, vůbec je nevypínáme ze sítě a poruchovast je minimální.

    • @lacike767
      @lacike767 2 роки тому

      @@jirigabriel106 rozumiem a vďaka za názor 👍

  • @paveljelinek772
    @paveljelinek772 11 місяців тому

    Kolik je teda schopnej altík dodat ampér, když zrovna baterii dobíjí?? Předpokládám že dobíjení probíhá cca 14.5V

    • @MartinProavis
      @MartinProavis 5 місяців тому +1

      Vybitá baterie Exide Excell 62Ah a Golf s alternátorem 90A. Po nastartování přes startovací kabely, teklo po jejich odpojení do baterky z alternátoru 52A při 14,1V. Změřeno klešťákem.
      Větší baterka by si brala samozřejmě víc.

    • @paveljelinek772
      @paveljelinek772 5 місяців тому

      To je slušný ale ty se bavíš o VYBITÝ baterii, pochybuju že tolik šťávy poteče i do část. vybitý kvůli menšímu rozdílu napětí

    • @MartinProavis
      @MartinProavis 5 місяців тому +3

      @@paveljelinek772 Proud samozřejmě záleží na stavu baterie. Ptal jsi se kolik je schopen alternátor dodat, ne jakým proudem se běžně baterie v autě dobijí...
      Do nabitý baterky už teče jen vyrovnávací proud.

    •  2 місяці тому

      Proto není dobrý vybitou baterku dobíjet v autě přes alternátor, tak velkým proudem se podle mého názoru baterie zbytečně ničí

  • @solidsnake123100
    @solidsnake123100 2 роки тому +2

    Laboratorní zdroj na limit napětí 16,3V ,proud max 2A, na baterku nalepit NC teplotní článek co přeruší obvod při teplotě baterie vyšší jak 45°C a můžeme desulfátovat. Předpokládám, že hlavní je napětí aby začla chemická reakce, takže proud může být klidně 0,5A.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому +2

      Předpokládáte správně a váš návod je téměř dokonalý. Proudy je dobré odstupňovat podle kapacity baterie, u 44 Ah max 1A, u 180 Ah max 3A. Malý proud je nutný, aby baterie příliš "nevařila".

    • @zdenda8737
      @zdenda8737 2 роки тому

      Taky jsem se s tím crcal, ale výsledek nic moc, baterie se tvářila jako plně nabitá, ale nechtěla dávat vyšší proud, asi se rozpadaly desky.

  • @viktor4533
    @viktor4533 2 роки тому

    Hodnoty napätie a prúdu ak ju chcem oživiť sa nepovedalo.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому +1

      Prosím přečtěte si odpověď panu Jamborovi.

  • @RisgoPampelisak
    @RisgoPampelisak 2 роки тому

    Kde se dá sehnat ta automatická mašina? Potřebuji takto se starat o 180Ah baterie do náklaďáků.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому +1

      Nabíječ na videu s automatickým procesem desulfatace se již nevyrábí a o jiném takto profesionálním přístroji nevím. Některé smart nabíječe nabízejí funkci regenerace, ale odstraníte s nimi v lepším případě jen lehkou sulfataci. Jednoduchý návod na výrobu přístroje zde uvádí jeden z uživatelů. Nicméně, vaším největším problémem nemusí být sulfatace. Pokud jsou auta používaná se spací kabinou, tak vaším problémem bude stratifikace kyseliny. Pak by stačilo pravidelně baterie nabíjet smart nabíječem s regeneračním procesem.

    • @RisgoPampelisak
      @RisgoPampelisak 2 роки тому

      @@jirigabriel106 Děkuji za reakci. Laboratorní zdroj někde seženu a zkusím to. Často se mi totiž stává, že mi donesu baterií třeba rok a půl starou z auta která je výbitá protože auto i tři měsíce stálo a nejelo. Jinak Vám děkuji za přínos a osvětu.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому +2

      @@RisgoPampelisak Vzhledem k Vaší odpovědi ještě doplnění. Silně sulfatovanou baterii se vyplatí oživovat do dvou, max. tří let stáří. Baterrie je i po oživení již poškozená a pokud část krystalů sulfátu byla staršího data, krystaly rostly a porušovaly integritu aktivní hmoty, která začne vypadávat. Také mohou způsobit mikrozkraty článku, protože se řetězí a jsou schopné propíchnout separátor.

    •  2 місяці тому

      Najdi si na aliku Foxsur s funkci repair. Je tam 16 hodinovy cyklus. Dam to na spinanou zaruvku po off/on to bezi znova, tak na 2-3 dny a ok.

  • @jirijambor7255
    @jirijambor7255 2 роки тому +2

    Aha, ale jakým napětím a jakým proudem mám provést desulfataci při použití laboratorního zdroje jsem se stejně nedozvěděl. K čemu vlastně tohle video bylo? Reklama na profi nabíječ, který to dělá automaticky?

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому

      Dobrý den, žádná reklama, ten nabíječ na trhu už není a kdyby byl, rád bych ho koupil. Obecně lze doporučit proud cca 0,02 až 0,03 jmenovité kapacity baterie, napětí do 16,3 V. Musíte počítat s vařením elektrolytu, takže nabíjet v dobře větraném místě a vyvarovat se nejen otevřenému ohni, jiskření, ale i statické elektřině. Baterii po vypnutí nabíječe odpojit od svorek až po 1/2 hodině uklidnění. V žádném případě nepoužívat tento proces na AGM a GEL baterie. A to nejdůležitější, snažit se vyvarovat nutnosti baterii desulfatovat. Ať to dopadne jakkoliv, vždy již zůstává baterie poškozená.

    • @tomasj9967
      @tomasj9967 2 роки тому

      Viděl jsem video a četl všechny komentáře. Možná jsem jen nepochopil, 50 hodin je zhruba připojená nabíječka, nebo po dosažení 16,3 V ještě 50 hodin ? Ptám se proto, že do 16,3 V může pár desítek hodin trvat. Nabíjení od 14,1 V do 15 V při 0,25 A mi u 63 Ah trvalo 24 hodin a dál jsem už nešel. Mám laboratorní zdroj.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 2 роки тому

      @@tomasj9967 Dobrý den, nabíjecí proces se vypíná dosažením napětí 16,3V, pokud k tomu nedojde, tak z bezpečnostních důvodů po 50 hod.. Při napětí 16 V baterie již silně plynuje (vaří). Pro doplnění, je potřeba ještě hlídat teplotu baterie a nabíjení vypnout pokud se hřeje. Správně by to bylo při 45 stupních, ale pokud se baterie začne ohřívat při tomto procesu, tak ji stejně nezachráníte.

    • @tomasj9967
      @tomasj9967 2 роки тому +1

      @@jirigabriel106 Dobrý den, děkuji za odpověď. Laboratorní zdroj je na to super, mohu omezit proud a při dosažení napětí proud trvale pomalu klesá. Teplotu budu hlídat. Ještě dotaz, nevyvaří se voda z bezudrzbovky ? U staré klasické s víčky odhaduji -1cm destilky.

    •  2 місяці тому +2

      Kupte si foxsur nabijecky z aliku, mam 7 a 10A verzi. Tu 7A (tehdy vysla na 200,- dnes to bude vic) verzi pouzivam do 80Ah aku a zatim zdy mi to rozpustilo sulfaty. Stoji to par korun, ma to aktivni vetracek i teplomer.
      Myslim ze to standardne pousti 17V / 1 Hz pulzy, aku se nehreje. Cinan to dobre okopiroval nevim kde.
      Cyklus bezi 16 hodin a lze zopakovat pouhym off/on napijecky, takze treba smart zasuvkou
      Dejte vedet jak vam pomohlo. Za malo penez maximum muziky. Ma to i displej a umi dalsi rezimy. Nabijecka z lidlu libovolna verze a to jsem mel vsechny, je proti tomuto foxuru nula.

  • @kozomrd4226
    @kozomrd4226 3 місяці тому

    Videa úplně k ničemu..