No, ve Focusu ST TDCi r.v. 2015 mám pořád origo baterii, startstop před každou jízdou vypnutý, občas dobíjená, především v zimě, a drží dosud bez problémů, mladí byli teď s autem v Livignu, v noci tam bylo -15 a v pohodě, takže si říkám, až bude potřeba, koupím originál, protože to ve finále příjde levněji. V předchozích autech jsem dával Varta Silver, a taky nebyl problém.
Už jsem to také slyšel o Vartách, že se pokazily, nicméně měl jsem dvě Varty Silver a obě vydržely cca 8-10let. Teď jsem koupil Vartu AGM. Takže uvidím, možná se to týká jen těch základních modelů Black a Blue
Dobrý den, v podstatě jste si odpověděl sám. Jde skutečně o baterie SILVER BLUE a BLACK. Původně měli tloušťku mřížky elektrody 0,9mm, nyní cca 0,6 mm. U OE baterií byla tloušťka 1,2 mm. AGM se dělají na jiných linkách a jsou robustnější. Varta je kvalitní baterie se špičkovými technologiemi, ale úspory u standardních baterií jim snižují životnost. OE 70Ah vážila ke 20 kilům, na aftermarketu 74Ah Blue má cca 17,3 kg.
Velmi dobré téma. Osobně se snažím o baterku starat, pravidelně ji dobíjím, ale je mi to prd platné. Z výroby byla s Galaxy baterka Motorcraft, vydržela přes 10 let, pak jsem si ji vlastní blbostí odrovnal. Od té doby tam už mám 2. nebo 3. baterku a všechny odešly samy od sebe, i přes prav. dobíjení a hlídání napětí většinou kolem 2 let, všechny lehce po záruce. Jaké baterky tedy koupit aby vydržela zase alespoň 5 let? Cena až tak roli nehraje. Neosvědčily se mi baterie Bosh S4 ani Varta Silver. Co doporučíte? Je to na 2.2 diesel, Ford Galaxy.
Dobrý den, pokud nejde o cenu, doporučuji jako rozumnou alternativu EFB baterii (z anglického zesílená zaplavená baterie). Ve skutečnosti, pokud porovnáte hmotnost, tak zjistíte, žese jedná v podstatě o baterii shodnou s originální baterií.
Osobne mám Bosch S3 už štvrtý rok, prvýkrát som ju dal nabiť až teraz pretože auto mám dlhšie odstavené a bola dlho v mraze. Keď som ju vybral a nechal rozmraziť tak mala 12,3V. Ináč som ju nikdy nedobíjal, len namontoval a jazdil. A posledné 3 roky výhradne mesto. Ale to je možno nejaký výnimočný kus.
@@jirigabriel106 Děkuju. A který značka a typ by byl vhodný pro 2.2 naftu s velkou a nenažranou palubní elektronikou? Hledal jsem a na odkaz na váš test jsem nenarazil.
Pro vozidla s velkou nadstandardní elektrickou výbavou se používají i ve výrobě typy EFB nebo AGM. Tyto baterie jsou odolnější vůči cyklickému namáhání baterie (vybíjení a opětovné nabíjení). Startovací baterie Ca/Ca vybíjení nesnáší. U AGM bateii lze najít i typy DUAL, které jsou zároveň polotrakční. Má je Varta, YUASA i GS nabízí AGM pouze v tomto provedení. @@Dzordzikk
ak mám časté a krátke ako rozvoz ,tak je lepšie vymeniť aj alt . za silnejší alternátor ? mam tam teraz 80a batéria optima žltá . 2. Mám s nou problém , stále padá na 12.3 pár minút po vypnutí a už tak ostane aj týždeň . skúšal som už všetko ,rádio vypnuté , meral som odber , aj po uspaní ..všetko ok poslal som dodávateľovi v CZ na nejaký servis ale ...nič počul som že optima má radšej vyššie nabíjanie ako 14.4...
Auto může mít chytré nabíjení a nedobíjí kontinuálně jako stará auta. Je dobré si dát do zásuvky voltmetr a sledovat jak auto nabíjí v průběhu jízdy. V případě, že chytré nabíjení funguje hloupě, tak ho deaktivujte.
Kdysi se taxikářským autům dávali silnější startéry, alternátory a baterka největší to tam vešla. Určitě bych deaktivoval start-stop a inteligentní nabíjení a dále sledoval napětí, když to nepomůže silnější altík je variantou.
Bezejmená baterie z Lidlu asi za 79Kč, vydržela 8 let. Bohužel nevydržel majitel, takže už se ho nezeptám, jestli ještě vydržela dalších 8 let. Samozřeimě bezúdržbová, to znamená, že si jí těch 8 let nevšímal.😏
Na Vartu mam svoj nazor uz aj ja,, kupoval som F18 85Ah, po troch rokoch je KO,, v case ked som ju kupoval, tak som nevedel o tomo ze sa pokazili.. teraz mam v aute Exide Premium 85Ah, este striebornu, lebo tie cierne no,, na to mam tiez svoj nazor,, tak snad Exide nedopadne ako Varta
môže byť chybný alternátor ...málo ampérov aj vtedy keď sa nameria 14.4v ? nie je lepší čo najväčší alternátor na rozvoz auto ,aj vzhľadom na nízke Otáčky motora v meste ? napr namiesto 80....dat 150?
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Trakční (žlutá) OPTIMA je vyjímečná baterie. Díky svitkové konstrukci má v článku pouze dvě elektrody. Mřížky jsou z čistého olova. I když největší je 75Ah, její využitelná kapacita je srovnatelná s klasickou 110 Ah baterií. Na trhu se dají najít srovnatelné baterie s pancéřovými elektrodami, ale OPTIMA je najznámější právě díky spirálové konstrukci.
Neznačková nemusí být špatná. Zkontrolujte datum výroby a za pár stovek, vám baterie bude sloužit 8-9 let, když na to přijde. Zkušenost kolegy. Říkám mu Honzo, jak často nabíjíš baterku? Nikdy, ta je bezúdržbová. A kdes jí koupil? V Lídlu. 🤣👍
Krystalický sulfát je odstranitelný, ale ne vždy je to efektivní. Pokud je sufatace pokročilá, krystaly zvětšují objem a narušují integritu aktivní hmoty. Po rozpuštění krystalů může dojít k opětovnému selhání z důvodu vypadávání aktivní hmoty z mřížky. Je pravda, že vždy určité procento malých krystalů zůstává.@@MartinProavis
Jakou dporucite značku baterie pro benzinové vozidlo s objemem 1.8 ježdění hodně po městě krátké trasy do 2km. A pak dvakrát týdně trasa cca 20km ta a 20km zpět. Díky.
Dobrý den, v tomto provozu je velice důležité, jaké jsou frekvence krátkých jízd, tedy počty startů. Nejde odpovědět nějakou jednoduchou generální odpovědí. Kvalitní baterie může vydržet nějakých 30 až 40 tisíc startovacích cyklů (pokud je startér OK a udržováný), EFB a AGM baterie potom řádově více. Pokud se jedná o 2 či tři krátké jízdy denně, stačí běžná solidní baterie a monitoring nabití, nebo preventivně jednou za měsíc baterii dobít. Značku Vám nedoporučím, omlouvám se, ale nejsem zcela nestranný.
Mám v autech už léta americké EXIDE (mimochodem Exide vlastní už pár let Vartu a Vartu má jako "hobby"třídu). U dieselu 2000ccm 77Ah cca za 2500,-Kč. Myslím že mají dobrou užitnou hodnotu - cena, kvalita, výkon.
Není to pravda, výrobce auta dá tu baterku která ho vyjde nejlevněji. To znamená, že kvalitní baterka muže vydržet uplně stejně. Hlavně od tech značek co jsem napsal.
Do prvovyroby byvaji kvalitni dily, nejen baterky, musi to totiz prezit zaruku a tak to obecne nebyva tolik osizene. Nebo alespon tak to platilo kdysi. Jak je to dnes to je asi jine tema…
@@radeksrb Veď keď rozdelím kladné mriežky, záporné mriežky, a z nich aktívnu hmotu a zvlášť roztavím a znovu odlejem nevidím v tom problém. Pozeral som videá z ázie kde vyrobia recyklovaním akumulátor na počkanie.
Žádný problém. Není rozdíl, jak pán nazývá "recyklované" olovo a "nové" olovo. Nové olovo se vyrábí z rudy galenit (leštěnec olověný) zpravidla obsahuje 20 až 30% olova a tato ruda má vlastně menší podíl olova, než když olovo děláte z použitého olova. Použité olovo má v sobě 90 a více % olova, podle toho, z čeho bylo do hutí dodáno. Olovo jde zpracovávat do nekonečna, musí se jen přetavit a vyčistit od dalších příměsí.
Keďže auto používam nie na dennej ale týždeňej báze cca 50 km tam a naspäť musel som po dva a pol roku lacnú noname baterku vymeniť nová Varta za pol roka k.o. a to som ju tri krát nabíjal cetekom
Vartu prostě ne. Doporučuji se obrátit na pana Čepka z YT kanálu bateriecepek. Pokud nemáte start-stop, tak si u něho kupte přímo jeho autobaterii bateriecepek endurance, nebo klasiku exide.
Ani když jezdíte denně do práce, nemusí se baterie dostatečně dobít, vzlášť, když jde třeba o Vartu Blue dynamic. Já jsem takhle o něco prodloužil život Vartě ale kdykoliv jsem mohl, dal jsem jí nabíjet. Když jsem nejezdil, tak klidně i týden na desulfataci. Použijte dražší, výkonný desulfátor. Až když jsem si koupil druhou, stejnou Vartu, dozvěděl jsem se od techniků, že ta baterie vydrží tak 2-3 roky. 😏
Zdravím mám novou Yuasu 60Ah. Moc nechápu že jezdí měsíc v autě a má mít 640A a má 600A... Vnitřní odpor 4,5mΩ (Nová Yuasa) V rodině je totožná baterie 3 roky stará taky 60Ah Yuasa a ta si drží 700A z 640A... Vnitřní odpor 3,3mΩ (Starší Yuasa) Kvalita šla asi dolů no... Pokud vydrží nová Yuasa více než předchozí Varta (3 roky) tak budu spokojen
Kúpil som batériu Vartu,pol roka auto jazdilo potom cca po mesiaci čo auto len tak stálo v garáži ju úplne vybilo z neznámeho dvôvodu ,nabil som ju a doteraz z ňou niesú problémy no rátam ešte tak 2 zimy a zatrepe nohami.
Nevím proč, ale u dvou aut se mi to stalo také. Jeden den normál startuji i např v mrazech, další den mrtvo. Jednou ta baterie byla zcela nová, ujel jsem 200km a za 3 dny když jsem chtěl odjet tak ani kontrolky neblikly. Pak zase normálně fungovaly několik let dokud jsem ty auta neprodal. U obou mi po čase odešel alternátor- jestli to s tím nemá něco společného. Jestli to byly Varty už nevím, u Passata možná, u Nissana spíš ne.
V čase 5:35 staré-recyklované olovo, to povídáte pěknou blbost. Šíříte tu nesmysl. Staré či nové tedy z galenitu, to je úplně jedno. Olovo má nekonečnou životnost. Je to prvek který po přetavení a vyčistění má stále stejné parametry. Ve všech případech se používá co nejčistčí olovo (varta používá tzv. čtyřdevítkové olovo to je o čistotě 99,9999% olova) a do toho se přidávají dle potřeby přísady. U aktivní hmoty jsou to expandery a molybdenová střiž, u mřížek dle konstrukce např. vápník, nebo stříbro, nebo kdysi Akuma dávala i cín a v dávné minulosti antimon, na kontakty se používá olovo s antimonem, aby byly tvrdší.
Vyrobiť z recyklovaného olova čisté olovo je nie ľahká a hlavne ani lacná úloha. Ak navyše ani nevieme čo všetko obsahuje. Preto neverím že olovo sa tak nejako jednoducho vyčistí. Podľa mňa mnohý výrobcovia olovo zo starých batérií jednoducho roztavia a odlejú z neho nové batériové mriežky. Ak varta používa čisté olovo tak rozhodne nejde o recyklát. Ale v Indii a podobne sa s tým určite neserinkajú. A deje sa to v takých podmienkach - To byste koukali.
@@richardpetrovic8941 A co myslíte, že je snadnější ? Vyrobit čisté olovo z recyklovaného olova, nebo ještě z nerecyklovaného, tedy z rudy ? (galenit) U nás je jediný zpracovatel olova Kovohutě Příbram a tam se již desítky let vyrábí olovo z recyklátu. Tedy ze starých akumulátorů a z olověných zbytků, tedy třeba olověné mašle či dříve i závaží z kol aut a pod. Jediný výrobce akumulátorů u nás v České Lípě bere již od svého vstupu na trh olovo tam. Výrobce tam koupí olovo čistoty 99,9999% na výrobu pasty, ( u minus elektrody je to houbovité olovo bez přísad) , u plus elektrody si tam přidává expandery a molybdenovou střiž) , do mřížky se přidává buď technické stříbro nebo vápník, na můstky a propojky používá olovo čisté, na kontakty se tam přidává antimon. proč bychom nevěděli, co olovo obsahuje ? Kovohutě při vjezdu odebírají vzorek, dělají rozbor a podle množství olova a nečistit v něm vám surovinu proplatí. Peníze tedy nedostanete ihned. Minimální dodávka je 1 tuna olova. Mluvím o olově, ale nikoliv z aku. U akumulátorů se rozbor nedělá, ten lze soukromými osobami nechat na vrátnici, kde za něj dostanete nějakou korunu. Olovo je pořád olovo, může se používat do nekonečna. A opravdu se v Kovohutích Příbram čistí. Zatím nevím o žádném výrobci akumulátorů, který by vykupoval akumulátory, rozbíjel je, roztavil na olovo a z toho dělal aku. Zpracováním olova se zabývají kovohutě a nikoliv výrobci akumulátorů. Podobně jako že si žádný výrobce automobilů nevyrábí plech pro výrobu karoserie.
@Baterkar Aha, tomu rozumiem, Varta batérie mňa osobne nikdy nesklamali, preto ich aj používam. Ale boli na trhu batérie vyrobené ťažko povedať kde, možno india, lacné s krátkou životnosťou (skúsenosť v rodine). Toto som myslel.
Privital by som nejake odporucenie znaciek ktore su podla vas kvalitne a oplati sa ich kupovat. Co sledujem vase videa tak zatial ste nic take nezmienil jedine ze varta uz nieje to co bola ... podla vas je ktora najlepsia ?
@@SyrkoKotyc to ze sa moze cokolvek kedy kolvek zmenit je kazdemu jasne ... ale pokial poviem zaporne nevidim dovod nepovedat aj kladne v zmysle "podla mojho nazoru" alebo "pokial nic nezmeli" atd. Uz viem ktoru znacku nekupovat ale bolo by fajn vediet aj na ktore sa zamerat :)
Taky bych se primlouval za konkretni typy na dobre baterky/vyrobce. Jinak to jen vypada, ze pan (uz) Vartu nema rad. 🤷♂️ Jinak taky mam zkusenost, ze original baterie z vyroby vydrzi v aute veky, dalsi uz tolik ne.
Varta už potřetí změnila majitele. Už to nevlatní Johnsons Control. Takže Varty jsou odpad. Momentálně už 3 roky zpět jsou nejlepším výrobcem na trhu EXIDE. Vždy, když je kupuju zákazníkům, tak při měření EN ampérové hodnoty převyšují tu jmenovitou. Jsou lepší než udávají na štítku. Prostě poctivě vyrobené.
Starlink ? Asi máte na mysli Starline. Starline není výrobce baterií, je to obchodní značka firmy Auto Kelly. Auto Kelly si je nechává dělat u různých výrobců, podle toho, kdo mu nabídne baterii levněji. Takže ta kvalita baterie nemusí být pořád stejná, jednou ji máte od toho výrobce, podruhé od jiného a pořád je to Starline.
@@spac1565 ani exiqa... Končí s prodejem... Prý hodně sulfátují... Podívejte na jeho stránky na výprodej - je to tam samá Exiqa.. a přitom nové už žádné skladem nemá a nejspíš ani mít nebude. Dlouhodobě se ta baterka moc neosvědčila... prý...
Doporučuji všem instalovat si na střechu automobilu flexibilní fotovoltaiký panel a MPPT regulátor 5A, aby nebyl překročen nabíjecí proud 1/10 C a aby byla baterie neustále nabitá na 100% docent! 😉
No, ve Focusu ST TDCi r.v. 2015 mám pořád origo baterii, startstop před každou jízdou vypnutý, občas dobíjená, především v zimě, a drží dosud bez problémů, mladí byli teď s autem v Livignu, v noci tam bylo -15 a v pohodě, takže si říkám, až bude potřeba, koupím originál, protože to ve finále příjde levněji. V předchozích autech jsem dával Varta Silver, a taky nebyl problém.
Už jsem to také slyšel o Vartách, že se pokazily, nicméně měl jsem dvě Varty Silver a obě vydržely cca 8-10let. Teď jsem koupil Vartu AGM. Takže uvidím, možná se to týká jen těch základních modelů Black a Blue
Dobrý den, v podstatě jste si odpověděl sám. Jde skutečně o baterie SILVER BLUE a BLACK. Původně měli tloušťku mřížky elektrody 0,9mm, nyní cca 0,6 mm. U OE baterií byla tloušťka 1,2 mm. AGM se dělají na jiných linkách a jsou robustnější. Varta je kvalitní baterie se špičkovými technologiemi, ale úspory u standardních baterií jim snižují životnost. OE 70Ah vážila ke 20 kilům, na aftermarketu 74Ah Blue má cca 17,3 kg.
@@jirigabriel106 moc děkuji za osvětlení této problematiky.
Velmi dobré téma. Osobně se snažím o baterku starat, pravidelně ji dobíjím, ale je mi to prd platné. Z výroby byla s Galaxy baterka Motorcraft, vydržela přes 10 let, pak jsem si ji vlastní blbostí odrovnal. Od té doby tam už mám 2. nebo 3. baterku a všechny odešly samy od sebe, i přes prav. dobíjení a hlídání napětí většinou kolem 2 let, všechny lehce po záruce. Jaké baterky tedy koupit aby vydržela zase alespoň 5 let? Cena až tak roli nehraje. Neosvědčily se mi baterie Bosh S4 ani Varta Silver. Co doporučíte? Je to na 2.2 diesel, Ford Galaxy.
Dobrý den, pokud nejde o cenu, doporučuji jako rozumnou alternativu EFB baterii (z anglického zesílená zaplavená baterie). Ve skutečnosti, pokud porovnáte hmotnost, tak zjistíte, žese jedná v podstatě o baterii shodnou s originální baterií.
Osobne mám Bosch S3 už štvrtý rok, prvýkrát som ju dal nabiť až teraz pretože auto mám dlhšie odstavené a bola dlho v mraze. Keď som ju vybral a nechal rozmraziť tak mala 12,3V. Ináč som ju nikdy nedobíjal, len namontoval a jazdil. A posledné 3 roky výhradne mesto. Ale to je možno nejaký výnimočný kus.
@@jirigabriel106 Děkuju. A který značka a typ by byl vhodný pro 2.2 naftu s velkou a nenažranou palubní elektronikou? Hledal jsem a na odkaz na váš test jsem nenarazil.
Pro vozidla s velkou nadstandardní elektrickou výbavou se používají i ve výrobě typy EFB nebo AGM. Tyto baterie jsou odolnější vůči cyklickému namáhání baterie (vybíjení a opětovné nabíjení). Startovací baterie Ca/Ca vybíjení nesnáší. U AGM bateii lze najít i typy DUAL, které jsou zároveň polotrakční. Má je Varta, YUASA i GS nabízí AGM pouze v tomto provedení. @@Dzordzikk
Dobrý deň. Máte skúsenosti s nabíjačkami DEFA SmartCharge?
Dobrý den jakou autobaterií do Škoda Superb 3 combi 2.0 TDI 110 kW Star stop r.v. 2016 koupil jsem Exide udělal jsem dobře? děkuji
díky majstro !
Diky
ak mám časté a krátke ako rozvoz ,tak je lepšie vymeniť aj alt . za silnejší alternátor ?
mam tam teraz 80a
batéria optima žltá .
2. Mám s nou problém , stále padá na 12.3 pár minút po vypnutí a už tak ostane aj týždeň .
skúšal som už všetko ,rádio vypnuté , meral som odber , aj po uspaní ..všetko ok
poslal som dodávateľovi v CZ na nejaký servis ale ...nič
počul som že optima má radšej vyššie nabíjanie ako 14.4...
Krátkými pojížďkami baterku nedobiješ sebesilnějším alternátorem...
Auto může mít chytré nabíjení a nedobíjí kontinuálně jako stará auta. Je dobré si dát do zásuvky voltmetr a sledovat jak auto nabíjí v průběhu jízdy. V případě, že chytré nabíjení funguje hloupě, tak ho deaktivujte.
Kdysi se taxikářským autům dávali silnější startéry, alternátory a baterka největší to tam vešla.
Určitě bych deaktivoval start-stop a inteligentní nabíjení a dále sledoval napětí, když to nepomůže silnější altík je variantou.
Bezejmená baterie z Lidlu asi za 79Kč, vydržela 8 let. Bohužel nevydržel majitel, takže už se ho nezeptám, jestli ještě vydržela dalších 8 let. Samozřeimě bezúdržbová, to znamená, že si jí těch 8 let nevšímal.😏
Na Vartu mam svoj nazor uz aj ja,, kupoval som F18 85Ah, po troch rokoch je KO,, v case ked som ju kupoval, tak som nevedel o tomo ze sa pokazili.. teraz mam v aute Exide Premium 85Ah, este striebornu, lebo tie cierne no,, na to mam tiez svoj nazor,, tak snad Exide nedopadne ako Varta
Černá Exide je úplně v pohodě...
Naopak Vartu Black Dynamic NEKUPOVAT!!!
Zaujímal by ma názor na bateriu Optima Yelow 75 Ah použitá ako druhá bateria v dual systéme pre offroad a camping auto. Ďakujem
Nelze zvolit nic lepšího než Optimu.
super. Ďakujem za info. Som rád, že som sa rozhodol správne. Taktiež primárnu som vymenil za red Optima.@@tomasmeloun3833
Máme v rodine dva Ford Fusiony. Jeden 2009 a druhý 2010 a oba se uspávají....
môže byť chybný alternátor ...málo ampérov aj vtedy keď sa nameria 14.4v ?
nie je lepší čo najväčší alternátor na rozvoz auto ,aj vzhľadom na nízke Otáčky motora v meste ? napr namiesto 80....dat 150?
Ne...
Podívejte se jak se dělají baterky v Pákistánu a Indii
Dobrý den, jaký máte názor na trakční baterie Optima?
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Trakční (žlutá) OPTIMA je vyjímečná baterie. Díky svitkové konstrukci má v článku pouze dvě elektrody. Mřížky jsou z čistého olova. I když největší je 75Ah, její využitelná kapacita je srovnatelná s klasickou 110 Ah baterií. Na trhu se dají najít srovnatelné baterie s pancéřovými elektrodami, ale OPTIMA je najznámější právě díky spirálové konstrukci.
Hlavně nekupovat baterie v supermárketech. V regálech jim to tam čumí měsíce a jsou všechny zasulfatované...
Neznačková nemusí být špatná. Zkontrolujte datum výroby a za pár stovek, vám baterie bude sloužit 8-9 let, když na to přijde. Zkušenost kolegy. Říkám mu Honzo, jak často nabíjíš baterku? Nikdy, ta je bezúdržbová.
A kdes jí koupil?
V Lídlu. 🤣👍
@@joseflesov1128Náhoda. Zrovna koupil čerstvou.
Olověný akumulátor má silné samovybíjení a už po dvou měsících začíná sulfatace.
Dotaz. Desulfizace pomocí nabíječky CTEK. ANO ne NE ,kdy a má to cenu ? Děkuji za odpověď.
Ne. Ctek nabíječka je sice super, ale na desulfataci ne. Desulfatace je dlouhý proces, který trvá i několik dní. Kupte si přímo desulfátor.
Tvrdý sulfát síry je neodstranitelný...
Krystalický sulfát je odstranitelný, ale ne vždy je to efektivní. Pokud je sufatace pokročilá, krystaly zvětšují objem a narušují integritu aktivní hmoty. Po rozpuštění krystalů může dojít k opětovnému selhání z důvodu vypadávání aktivní hmoty z mřížky. Je pravda, že vždy určité procento malých krystalů zůstává.@@MartinProavis
CTEK neumí desulfátovat. Jen promíchá elektrolit zvětšeným napětím a probubláváním elektrolytu.
Jakou dporucite značku baterie pro benzinové vozidlo s objemem 1.8 ježdění hodně po městě krátké trasy do 2km. A pak dvakrát týdně trasa cca 20km ta a 20km zpět. Díky.
Dobrý den, v tomto provozu je velice důležité, jaké jsou frekvence krátkých jízd, tedy počty startů. Nejde odpovědět nějakou jednoduchou generální odpovědí. Kvalitní baterie může vydržet nějakých 30 až 40 tisíc startovacích cyklů (pokud je startér OK a udržováný), EFB a AGM baterie potom řádově více. Pokud se jedná o 2 či tři krátké jízdy denně, stačí běžná solidní baterie a monitoring nabití, nebo preventivně jednou za měsíc baterii dobít. Značku Vám nedoporučím, omlouvám se, ale nejsem zcela nestranný.
Mám v autech už léta americké EXIDE (mimochodem Exide vlastní už pár let Vartu a Vartu má jako "hobby"třídu). U dieselu 2000ccm 77Ah cca za 2500,-Kč. Myslím že mají dobrou užitnou hodnotu - cena, kvalita, výkon.
Je baterie do prvovýroby jiná než v aftermarketu? všímam si že u nového auta baterie vydrží déle než baterka z obchodu.
Není to pravda, výrobce auta dá tu baterku která ho vyjde nejlevněji. To znamená, že kvalitní baterka muže vydržet uplně stejně. Hlavně od tech značek co jsem napsal.
Do prvovyroby byvaji kvalitni dily, nejen baterky, musi to totiz prezit zaruku a tak to obecne nebyva tolik osizene. Nebo alespon tak to platilo kdysi. Jak je to dnes to je asi jine tema…
Áno dávajú kvalitnejaie, môžeš sú ju kúpiť od dílera ale sú často predražené, kvalitné kupisnaj after Market ale treba priplatiť
V obchodech jim to čumí v regálech měsíce a jsou všechny "načaté" sulfatací!
Výrobca auta si vždy vie zabezpečiť kvalitnú baterku za bezkonkurenčnú cenu, pretože ich nakupuje veľa.
Tomu nerozumiem. Prečo sa nedá mriežka roztaviť a znovu odliať?Veď by v tom nemal byť problém v rámci recyklácie. Aký je v tom problém?
Napadlo mě to stejné. Možná olovo v mřížce není čisté a muselo by se nejdřív vyčistit.
@@radeksrb Veď keď rozdelím kladné mriežky, záporné mriežky, a z nich aktívnu hmotu a zvlášť roztavím a znovu odlejem nevidím v tom problém. Pozeral som videá z ázie kde vyrobia recyklovaním akumulátor na počkanie.
Žádný problém. Není rozdíl, jak pán nazývá "recyklované" olovo a "nové" olovo. Nové olovo se vyrábí z rudy galenit (leštěnec olověný) zpravidla obsahuje 20 až 30% olova a tato ruda má vlastně menší podíl olova, než když olovo děláte z použitého olova. Použité olovo má v sobě 90 a více % olova, podle toho, z čeho bylo do hutí dodáno. Olovo jde zpracovávat do nekonečna, musí se jen přetavit a vyčistit od dalších příměsí.
Keďže auto používam nie na dennej ale týždeňej báze cca 50 km tam a naspäť musel som po dva a pol roku lacnú noname baterku vymeniť nová Varta za pol roka k.o. a to som ju tri krát nabíjal cetekom
Vartu prostě ne. Doporučuji se obrátit na pana Čepka z YT kanálu bateriecepek. Pokud nemáte start-stop, tak si u něho kupte přímo jeho autobaterii bateriecepek endurance, nebo klasiku exide.
Ani když jezdíte denně do práce, nemusí se baterie dostatečně dobít, vzlášť, když jde třeba o Vartu Blue dynamic. Já jsem takhle o něco prodloužil život Vartě ale kdykoliv jsem mohl, dal jsem jí nabíjet. Když jsem nejezdil, tak klidně i týden na desulfataci. Použijte dražší, výkonný desulfátor.
Až když jsem si koupil druhou, stejnou Vartu, dozvěděl jsem se od techniků, že ta baterie vydrží tak 2-3 roky. 😏
Zdravím mám novou Yuasu 60Ah.
Moc nechápu že jezdí měsíc v autě a má mít 640A a má 600A... Vnitřní odpor 4,5mΩ (Nová Yuasa)
V rodině je totožná baterie 3 roky stará taky 60Ah Yuasa a ta si drží 700A z 640A... Vnitřní odpor 3,3mΩ (Starší Yuasa)
Kvalita šla asi dolů no...
Pokud vydrží nová Yuasa více než předchozí Varta (3 roky) tak budu spokojen
O akumulátor se samozřejmě starám a nabijim až bude možnost zkusím tu novou Yuasu dát ještě na recond na Ctek mxs 5.0 nebo Exide 12/7
Kúpil som batériu Vartu,pol roka auto jazdilo potom cca po mesiaci čo auto len tak stálo v garáži ju úplne vybilo z neznámeho dvôvodu ,nabil som ju a doteraz z ňou niesú problémy no rátam ešte tak 2 zimy a zatrepe nohami.
Varta no...
Samozřejmě ne za vše ale může baterka. Jedná se taky o to, jak se o ní majitel stará...
Nevím proč, ale u dvou aut se mi to stalo také. Jeden den normál startuji i např v mrazech, další den mrtvo. Jednou ta baterie byla zcela nová, ujel jsem 200km a za 3 dny když jsem chtěl odjet tak ani kontrolky neblikly. Pak zase normálně fungovaly několik let dokud jsem ty auta neprodal. U obou mi po čase odešel alternátor- jestli to s tím nemá něco společného. Jestli to byly Varty už nevím, u Passata možná, u Nissana spíš ne.
V čase 5:35 staré-recyklované olovo, to povídáte pěknou blbost. Šíříte tu nesmysl. Staré či nové tedy z galenitu, to je úplně jedno. Olovo má nekonečnou životnost. Je to prvek který po přetavení a vyčistění má stále stejné parametry. Ve všech případech se používá co nejčistčí olovo (varta používá tzv. čtyřdevítkové olovo to je o čistotě 99,9999% olova) a do toho se přidávají dle potřeby přísady. U aktivní hmoty jsou to expandery a molybdenová střiž, u mřížek dle konstrukce např. vápník, nebo stříbro, nebo kdysi Akuma dávala i cín a v dávné minulosti antimon, na kontakty se používá olovo s antimonem, aby byly tvrdší.
Vyrobiť z recyklovaného olova čisté olovo je nie ľahká a hlavne ani lacná úloha. Ak navyše ani nevieme čo všetko obsahuje. Preto neverím že olovo sa tak nejako jednoducho vyčistí. Podľa mňa mnohý výrobcovia olovo zo starých batérií jednoducho roztavia a odlejú z neho nové batériové mriežky. Ak varta používa čisté olovo tak rozhodne nejde o recyklát. Ale v Indii a podobne sa s tým určite neserinkajú. A deje sa to v takých podmienkach - To byste koukali.
@@richardpetrovic8941 A co myslíte, že je snadnější ? Vyrobit čisté olovo z recyklovaného olova, nebo ještě z nerecyklovaného, tedy z rudy ? (galenit) U nás je jediný zpracovatel olova Kovohutě Příbram a tam se již desítky let vyrábí olovo z recyklátu. Tedy ze starých akumulátorů a z olověných zbytků, tedy třeba olověné mašle či dříve i závaží z kol aut a pod. Jediný výrobce akumulátorů u nás v České Lípě bere již od svého vstupu na trh olovo tam. Výrobce tam koupí olovo čistoty 99,9999% na výrobu pasty, ( u minus elektrody je to houbovité olovo bez přísad) , u plus elektrody si tam přidává expandery a molybdenovou střiž) , do mřížky se přidává buď technické stříbro nebo vápník, na můstky a propojky používá olovo čisté, na kontakty se tam přidává antimon. proč bychom nevěděli, co olovo obsahuje ? Kovohutě při vjezdu odebírají vzorek, dělají rozbor a podle množství olova a nečistit v něm vám surovinu proplatí. Peníze tedy nedostanete ihned. Minimální dodávka je 1 tuna olova. Mluvím o olově, ale nikoliv z aku. U akumulátorů se rozbor nedělá, ten lze soukromými osobami nechat na vrátnici, kde za něj dostanete nějakou korunu. Olovo je pořád olovo, může se používat do nekonečna. A opravdu se v Kovohutích Příbram čistí. Zatím nevím o žádném výrobci akumulátorů, který by vykupoval akumulátory, rozbíjel je, roztavil na olovo a z toho dělal aku. Zpracováním olova se zabývají kovohutě a nikoliv výrobci akumulátorů. Podobně jako že si žádný výrobce automobilů nevyrábí plech pro výrobu karoserie.
@Baterkar Aha, tomu rozumiem, Varta batérie mňa osobne nikdy nesklamali, preto ich aj používam. Ale boli na trhu batérie vyrobené ťažko povedať kde, možno india, lacné s krátkou životnosťou (skúsenosť v rodine). Toto som myslel.
Co baterie exide ?
Exide jsou dobré.
Dobrý den, baterie EXIDE jsou velice kvalitní baterie pro osobní vozy. 🙂 Pro spoustu lidí je EXIDE alternativou namísto autobaterií značky Varta.
Privital by som nejake odporucenie znaciek ktore su podla vas kvalitne a oplati sa ich kupovat. Co sledujem vase videa tak zatial ste nic take nezmienil jedine ze varta uz nieje to co bola ... podla vas je ktora najlepsia ?
Skús porozmýšľať prečo pán nespomína konkrétne značky. Možno na to prídeš aj sám. A hlavne by som si pozrel toto video pozorne až do konca.
@@SyrkoKotyc to ze sa moze cokolvek kedy kolvek zmenit je kazdemu jasne ... ale pokial poviem zaporne nevidim dovod nepovedat aj kladne v zmysle "podla mojho nazoru" alebo "pokial nic nezmeli" atd. Uz viem ktoru znacku nekupovat ale bolo by fajn vediet aj na ktore sa zamerat :)
Taky bych se primlouval za konkretni typy na dobre baterky/vyrobce. Jinak to jen vypada, ze pan (uz) Vartu nema rad. 🤷♂️
Jinak taky mam zkusenost, ze original baterie z vyroby vydrzi v aute veky, dalsi uz tolik ne.
Ohledně tohoto chystáme velký test. Již brzy!
@@PortalRidice Tak to je super, videa jsou perfektně informační, chválím i výběr odborníků. A konkrétní rada pro nás řidiče by byla fajn. :-)
Varta už potřetí změnila majitele. Už to nevlatní Johnsons Control. Takže Varty jsou odpad. Momentálně už 3 roky zpět jsou nejlepším výrobcem na trhu EXIDE. Vždy, když je kupuju zákazníkům, tak při měření EN ampérové hodnoty převyšují tu jmenovitou. Jsou lepší než udávají na štítku. Prostě poctivě vyrobené.
A co starlink Jak jsou na tom 🦷
myslíš družice od Elona?
Starlink ? Asi máte na mysli Starline. Starline není výrobce baterií, je to obchodní značka firmy Auto Kelly. Auto Kelly si je nechává dělat u různých výrobců, podle toho, kdo mu nabídne baterii levněji. Takže ta kvalita baterie nemusí být pořád stejná, jednou ji máte od toho výrobce, podruhé od jiného a pořád je to Starline.
Co baterie ATECH ?
Přebal, nic moc, mně odešla po 2 letech. Auto jezdi kazdej den
Mne vydržala v audine takmer 16 rokov bez akejkoľvek údržby.
Varta?, to bola asi ešte tá "poctivá".
@@jaroslavgalbavy5802
asi áno, bola to továrenská, taká sa v obchode nedala kúpiť
@@vojtechpalus6085 kamaradovi v bmw též 19 let a furt fungovala bez jakekoliv udrzby, též z výroby
@@GamersBoxCZ
Moja ešte tiež fungovala, len sa mi naskytla možnosť kúpiť zase továrenskú, tak som vymenil, ale 19 rokov to je asi rekord👍
Čím víc je auto starší, tím je v horším stavu elektroinstalace a baterie už tak dlouho nevydrží jako ta první.
Horšu bateku som nevidel jak vartu, a tov celom predavanom spekre ich výrobkov!
Vartu už by som nidky nekúpil
Stručně řečeno kupovat aku od GS Yuasa, Exide, Banner, Brit, Exiqa a není co řešit.
osobně trochu nesouhlasím s bannerem... mají trochu divnou politiku a dost se snaží zatajovat věci
@@MartinCucka No pravda na kanále pana Čepka něco na tohle téma zminoval. Že má firma Banner prapodivnou politiku k prodejcum. Nebo tak něco.
Nicméně baterie opravdu nešidí.
Banner ne. Bateriecepek (baterky od pana Čepka), Exide, Brit
@@spac1565 ani exiqa... Končí s prodejem... Prý hodně sulfátují... Podívejte na jeho stránky na výprodej - je to tam samá Exiqa.. a přitom nové už žádné skladem nemá a nejspíš ani mít nebude. Dlouhodobě se ta baterka moc neosvědčila... prý...
Doporučuji všem instalovat si na střechu automobilu flexibilní fotovoltaiký panel a MPPT regulátor 5A, aby nebyl překročen nabíjecí proud 1/10 C a aby byla baterie neustále nabitá na 100% docent! 😉