Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

29.4.2013:BIAŁOŚLIWIE. SOWIOGÓRSKA KOLEJ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 кві 2013
  • W dniach czwartek, 30.5. -- niedziela, 2.6.2013, na terenie kolejki wąskotorowej powiatu pilskiego w Białośliwiu odbędzie się III Zlot miłośników kolejki skierowany do całych rodzin. Nasz film pokazuje przygotowania się do tej imprezy, m.in. prace naprawcze przy przejściu szynowo-drogowym przez Drogę Krajową K 10. W imprezie biorą udział m.in. 3 parowozy, 10 spalinówki oraz wagony osobowe i specjalne. W środkowej części nasz film wspomina o nie istniejącej już normalnotorowej Kolei Sowiogórskiej na Śląsku oraz o zelektryfykowanych trasach na Śląsku rozebranych przez Związek Radziecki jako reparacje wojenne. Gdyby nie wizjonerskie podejście właściciela kolejki w Białośliwiu, powiatu pilskiego, i tutaj od dawna mogłaby nastąpić degradacja, a potem upadek i rozbiórka trasy. Dzięki zaangażowaniu powiatu pilskiego jest szansa, że powiatowa kolejka na długie lata będzie atrakcją dla regionu oraz gości z całej Europy.
    From May 30th to June 2nd, 2013, a third jamboree of 600 mm narrow gauge railway friends will be held at Białośliwie rail. Our film presents latest preparations for that event, mainly road work to allow the railway again to pass country road K10. The central part of our film remembers the abolished in the meantime Silesian "Sowiogórska" standard gauge railway. Wouldn't the owner of Białośliwie railway -- the Piła county -- be as ambicious as he is, the Białośliwie line might have met a similar fate as the Silesian line -- degradation, closure, abolishion. Thanks to joint forces of Piła county, Polish and German railway enthusiasts, there is a long term chance for Białośliwie line to become a major European attraction.
    Vom 30.5. bis 2.6.2013 findet in Białośliwie das 3. Treffen der 600mm-Schmalspurfreude statt. Unser Film praesentiert die juengsten Vorbereitungen, vor allem die Arbeiten zur Reparatur des Schienenuebergangs ueber die Landesstrasse K10. Im Mittelteil erinnern wir an die leider nicht mehr existente Eulengebirgsbahn in Schlesien. Wenn der Besitzer der Bahn in Białośliwie -- der Landkreis Piła -- nicht so aktiv und visionaer waere, wie er sich darstellt, haette die Białośliwie-Bahn ein aehnliches Schicksal erleben koennen wie die Bahn in Schlesien: Degradierung, Schliessung, Abbau. Dank der vereinten Anstrengungen von Landkreis Piła und polnischen sowie deutschen Bahnfreunden besteht die Chance, dass die Białośliwie-Bahn dauerhaft zu einer Attraktion fuer Polen und Europa wird.

КОМЕНТАРІ • 27

  • @dasboot5903
    @dasboot5903 3 роки тому

    Tak przypuszczalem ze to jest SZESCSETKA ...... WoW !!!! ))))))))

  • @noelkotela
    @noelkotela 11 років тому

    Świetne te odcinki robicie!

  • @slawo0000
    @slawo0000 11 років тому

    Bardzo bardzo bardzo dobry odcinek. Elektryczna Śląska Kolej Górska to temat na wiele godzin.

  • @leradicideglialberi
    @leradicideglialberi 10 років тому

    Fantastic railways! WOW!

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 10 років тому

    Jak pisałem głównie na kolejkach torfowych np w Nowym Chwalimiu albo Krakulicach.

  • @staszekkowalski6261
    @staszekkowalski6261 11 років тому

    Bardzo dobry odcinek, ustawiacie sobie wysoko poprzeczkę ;)

  • @pkusiak
    @pkusiak 2 роки тому

    Czy można udostępnić cały film pociągu ze Ścinawski Średniej do Radkowa ?
    Podejrzewam , że ekipa niemiecka nakręciła całą trasę. Jest jakiś kontakt do producenta filmu ? W 1997 roku brałem udział w spotkaniu dot. reaktywacji linii.
    W 1999 roku robiłem zdjęcia jak rozbierali nową wyremontowaną linię do Radkowa. Teraz wszystko zarosło krzakami.

  • @lukasofklodzko
    @lukasofklodzko 11 років тому

    Super! Świetny odcinek!
    Nigdy nie miałem okazji przejechać się tą trasą,ale te reportaże pokazują coś tajemniczego i zarazem prostego,spokojnego.
    Mam tu pytanie:Czy jeszcze jezdzi jakiś towar na odcinku Ścinawka-Słupiec?
    Czy byłaby tam możliwość organizacji przejazdu specjalnego?
    Miło,że ktoś pamięta te kolejowe pamiątki,świadectwa dawnych czasów.
    Czekam z niecierpliwością na film o Wolsztynie,choć mam mieszane uczucia po swojej pierwszej w życiu Paradzie.
    Witamy na Dolnym Śląsku!

  • @KOLEJWIZJA
    @KOLEJWIZJA  10 років тому

    A gdzie znaleźć taką lokomotywę?

  • @mariusz9730
    @mariusz9730 3 роки тому

    Czy jeszcze na tym ostatnim przystanku można napić się piwa ? Ktoś wie ?

  • @adamtomaszewski4068
    @adamtomaszewski4068 11 років тому

    no oby tak

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 10 років тому

    Fajnie by było jakby w Białośliwiu mieli też lokomotywkę Ls600,która często eksploatowana jest na kolejkach torfowych.Dobrze byłoby zachować choć jeden egzemplarz.Jest ona zbudowana na podzespołach Ciapka czyli Ursusa C330, dzięki ośmiu biegom może ciągnąć ekspresy torfowe lub pasażerskie :-)

  • @januszcybulski1708
    @januszcybulski1708 10 років тому

    We Wysokiej tuż za stacją tory idą przez zaasfaltowany przejazd do wyładowni (ok 300m),wystarczy i ten przejazd udrożnić,oraz tory bocznicowe żeby lokomotywa mogła skład obiec..

  • @KOLEJWIZJA
    @KOLEJWIZJA  11 років тому

    To zależy od możliwości czasowych.

  • @VIKING.1959
    @VIKING.1959 7 років тому +1

    Mozna bylo zebatke wykorzystac dla celow turystycznych w tym rejonie to zloty interes, ale w Polsce raczej sie wszystko likwiduje niszczy

  • @NeisaG
    @NeisaG 11 років тому

    A co w końcu z Panią Dagmarą, konkretnie - będzie czy nie?

  • @jangajewski8055
    @jangajewski8055 6 років тому +3

    A co juz niemcy dlaczego nie używa sie polskich nazw

  • @slawo0000
    @slawo0000 11 років тому +1

    Poprawna nazwa miejscowości z zamkiem to Ratno Dolne.

  • @januszcybulski1708
    @januszcybulski1708 10 років тому

    Mam nadzieje że kolejka będzie udrożniona do trójkąta w Czajczu,a dalej do Wysokiej do stacji,i w przeciwną strone do Łobżenicy.Buszowałem w tych okolicach,ubytków w torach niewidziałem za wyjątkiem silnego zakrzaczenia szlaku.Najgorsze jest to że z Łobżenicy tory idą do mostu nad Łobżonką,a dalej wzdłuż jeziora w stronę Liszkowa Radzicza i Nakła zostały rozebrane przez złomiarzy..

  • @gophervs
    @gophervs 9 років тому

    Zastanawia mnie dlaczego w tytule widnieje dopisek "kolej sowiogorska"?? autorowi chyba cos sie pomieszalo delikatnie :x hehehe..

    • @KOLEJWIZJA
      @KOLEJWIZJA  9 років тому +2

      Prosimy oglądać cały film. Film ten przedstawia DWA TEMATY. Jeden zajmuje się kolejką w Białośliwiu, a drugi - nie istniejącą już koleją zwaną kiedyś sowiogórską.

    • @gophervs
      @gophervs 9 років тому

      KOLEJWIZJA fakt, zasugerowalem sie wstepem.. milo ze ktos pamieta te kolejke...

    • @gophervs
      @gophervs 9 років тому

      KOLEJWIZJA i szkoda ze juz nie ma torow ktore pierwsze byly.,,. nic ino zal..

  • @dariuszb7953
    @dariuszb7953 3 роки тому

    Nie w Radyni lecz w Ratnie.

  • @redis2945
    @redis2945 8 років тому

    Panie dr. sowieci nie wywieźli tego sprzętu żeby go wykorzystać u siebie, tylko po to, żeby nie mogli z niego skorzystać Polacy.
    Sowieci przecież dobrze wiedzieli, że tereny te pozostaną przy Polsce.

    • @STACHUrka
      @STACHUrka 7 років тому

      redis Dokładnie tak, i jakie reparacje dla Sowietów majątkiem z ziem polskich. Same brednie. Tak samo jak kompletnie wymarły dworzec ale jednak knajpa tętni życiem. Sami sobie zaprzeczają.

    • @mariusz9730
      @mariusz9730 3 роки тому

      Akurat tu się mylisz. Sowieci całymi składami wywozili z terytoriów krajów przez nich zajętych mnóstwo sprzętu do swojego kraju, licząc na to, że kiedyś go wykorzystają. Nie wykorzystali. Widziałem zdjęcia na których te dobra leżąc przy bocznicach kolejowych marnowały się przez lata. Na przykład skład z fortepianami i innymi instrumentami muzycznymi składowany pod niebem na wieczne zapomnienie. Sowiecki system najpierw strzelał później myślał. W ich gospodarce centralnego planowania taki skład widniał w rejestrze. Gdy po kilku latach ktoś chciał wykorzystać taki zapomniany zasób otrzymywał górę trocin i pogiętego metalu.
      Oczywiście sowieci także niszczyli mnóstwo sprzętu i struktury technicznej dla samej małpiej złośliwości wobec wyższej wobec nich kultury technicznej. Jednak przypuszczenie, że robiono to celowo wobec polskich władz obejmujących mienie poniemieckie nie wydaje mi się uprawnione. Ot, przyszedł Wania, nasrał do poniemieckiej amfory w pałacu, walnął serią pepeszy po pruskich portretach, rozwalił rzeźby w parku i polazł dalej. Oddziały wyspecjalizowane w rabunku dóbr przyszły po nim. I tyle.