"Pić, jeść, spać, jak Tamagotchi" 😁 Na szczęście w życiu jest o milion więcej różnych przyjemności: na przykład filmy o architekturze na kanale Natalii Szcześniak i Radosława Gajdy! 😉♥️😇
W Polsce z pewnością prefabrykacja ukształtowała wygląd miast, bo trudno nie zauważyć (nawet pod warstwą tęczowego tynku) wszechobecności Wielkiej Płyty
Z książki pani Chomątowskiej raczej udało mi się wydedukować że w Polsce technologia wielkoformatowego prefabrykatu żelbetowego rozpowszechniła się bardziej aniżeli Rama H, czy nawet technologia monolitu
Świetny materiał. Słuchając o 5 rzeczy, pomyślałem że chętnie zobaczyłbym na AIAGI jakiś dłuższy materiał na temat węzłów, skrzyżowań itp. Fascynują mnie właśnie od kilku miesięcy takie węzły, siedzę non-stop przy Google Earth, i chętnie posłuchałbym jakiś ciekawostek o nich.
rozwoj kolei zwlaszcza miejskich stal sie podwalina transportu hybrydowego w tym i metra... Filmy swietne sa niesamowicie zrobione, otwieram wiecej linkow do kolejnych niz zdaze obejrzec... podoba mi sie bardzo!!! Gratuluje!
Widzę, że liczba subskrybcji sukcesywnie wzrasta i mam nadzieję, że będzie ich jak najwięcej. Świetny temat, bowiem nie od dziś wiadomo, że "potrzeba jest matką wynalazków" i "nie od razu Kraków zbudowano", jednak często zdarza nam się nie doceniać zdobyczy cywilizacyjnych, które sprawiają, że życie z tymi "szarymi eminencjami naszej codzienności" jest przyjemniejsze, łatwiejsze i lżejsze. ;)
Jak zawsze świetny materiał, super ciekawe. Odkąd oglądam Wasz kanał zupełnie inaczej patrzę na zwiedzane miejsca. Dziękuję, bardzo dziękuję. Np. wizytę w Zamościu zaczęliśmy oczywiście od filmiku AIGI
Bardzo ciekawy materiał! Gratuluję. Co zaś tyczy się kwestii wynalazków, które wpłynęły na wygląd i rozwój miast to moim zdaniem było to wynalezienie i zastosowanie stali.
Super odcinek, bardzo ciekawy! To niezwykłe że wynalezienie prochu pośrednio przyczyniło się do powstania wiedeńskiego Ringu :D. A co do ostatniego wynalazku to miejmy nadzieję że jego negatywny wpływ na wygląd miast będzie już tylko niwelowany ;)
Stal, żelbet, szkło (ogólnie, materiały, budowlane), prefabrykacja, wentylacja, klimatyzacja, elektryczność, komunikacja zbiorowa (metro)... trzeba jeszcze uściślić ramy czasowe jakich propozycje mają dotyczyć bo można napisać chociażby o cegle, łuku, dźwigu, czy nawet kole. A ostatni wynalazek czyli internet spowodował, że place zabaw stały się zbędne :)
Wydaje mi się, że wpływ kolei, czy bardziej ogólnie transportu szynowego, miał gigantyczny wpływ na miasta z nieco innego powodu niż dworce kolejowe. Pociągi - podmiejskie, podziemne, tramwaje - wpłynęły na rozrost miast i suburbanizację zanim pojawiły się samochody. Do XIX wieku rzadko kiedy miasta przekraczały 1 mln mieszkańców, bo jednak postrzegano miejsca niemal wyłącznie z perspektywy pieszego (z pojedynczymi wyjątkami). Temat ogólnie super ciekawy - może coś się na kanale pojawi z tematu architektury i komunikacji publicznej?
Też mi tego zabrakło. Myślę, że na wygląd miast, współczesnych i dawnych latarnie gazowe, a potem elektryczne miały większy wpływ niż wspomniana kolej.
Doskonały odcinek. Raz, że lubimy (widzowie) wszelkie rankingi i i wymienianki typu 5 rzeczy, które...; dwa taki przekrojowy temat powoduje, że możemy spojrzeć niejako z góry na historię rozwoju miast i przymierzyć (w wyobraźni) współczesne warunki naszego pomieszkiwania do tych sprzed 50, 100 i więcej lat. Raz jeszcze dziękuję. Zapraszam do Szczecina, który zaprojektował architekt Paryża.
Kolejny świetny odcinek ☺ Co do ostatniego punktu, to samochód akurat zmienił miasta na minus. Przy trasach szybkiego ruchu, estakadach czy wielopoziomowych węzłach mało kto chce mieszkać. Do tego tworzą sztuczne bariery między osiedlami. Samochody to też hektary szpetnych parkingów. Ja w miastach najbardziej lubię te miejsca, gdzie NIE DA SIĘ wjechać samochodem.
Ja bym nie tyle dodał kolejny wynalazek, a kolejną funkcję do dwóch z nich - konkretnie do kolei i samochodów. Co jeszcze one zmieniły poza wyglądem miast? Otóż wpłynęły na lokalizację. Wcześniej miasta były budowane głównie nad jakąś rzeką - o ile wynalazki akweduktów, czy kanalizacji pozwoliły na oddalenie od rzek, to tak na prawdę dopiero kolej rozwinęła miasta poza tymi naturalnymi arteriami komunikacyjnymi, jakimi były rzeki.
Ha! Pomyślałam przed obejrzeniem i trafiłam z koleją, kanalizacją i samochodem :) zamiast windy obstawiałam... stal, albo inny budulec pozwalający budować wysoko :)
Ja uważam że to co najbardziej zmieniło wygląd miast to manufaktury, produkcja masowa. Szczególnie te scentralizowane. Miasta gdzie domostwa i warsztaty znajdowały się w jednym miejscu odeszły do przeszłości. Duże zakłady produkcyjne wymusiły zamianę myślenia urbanistów o projektowaniu miast.
Panie Radosławie, trochę zabrakło mi mocniejszego słowa z Pana ust w temacie samochodu, przecież ten wynalazek nie tylko zmienił, co właściwie dokonał morderstwa na mieście i życiu mieszkańców! Myślę, że problemy z brakiem kanalizacji są tylko nieco większe lub tego samego kalibru co współczesne oddychanie spalinami, realne ryzyko śmierci w swoim bezpośrednim sąsiedztwie oraz diametralnie ograniczoną przestrzeń do życia - np. Puławska w Warszawie na odcinku od madalińskiego do rakowieckiej, kilkadziesiąt metrów szerokości, łącznie 6 pasów ruchu i 7 i 8 dla parkujących samochodów, z każdej ze stron regulaminowe minimalne 1,5 metra na pieszych. Po środku są jeszcze tory tramwajowe i pas zieleni, ale przestrzeń do miejskiego życia myślę że stanowi tam nie więcej niż 10% odległości między ścianami budynków. To wszystko w XXI wiecznym nowym wspaniałym świecie, gdzieś po drodze mimo wszystko jakiś błąd musieliśmy popełnić...
Kwestia kilkudziesięciu lat. Pojazdy elektryczne (od hulajnóg po samochody) i autonomia zmienią po raz kolejny oblicze miast. Będzie ciszej, bez spalin, a do tego dużo miejsca do zagospodarowania (mniej potrzebnych miejsc parkingowych). Kolejne pokolenia będą z niedowierzaniem słuchały historii o miastach, po których wszyscy jeżdżą smrodzącymi i trującymi maszynkami.
+Szeptacz. Polecam obejrzenie tego filmu o Hongkongu (i dlaczego jego mieszkańcy tak długo żyją): ua-cam.com/video/c3JRRxxZ3Ig/v-deo.html Tam, też jest mowa o smogu, ale nie tylko...
Wodociągi i silniki parowe/ młyny parowe przyczyniły się do spadku znaczenia bliskości rzek w miastach (zmiana kierunku rozwoju) oraz przekształceń dolin rzecznych w miastach brak uzasadnienia ekonomicznego dalszego utrzymywania piętrzeń rzek i stawów.
Ciekawy odcinek, na pewno zabrakło betonu, żelbetu, w przypadku Polski prefabrykacja, w komentarzach widzę też prąd, ale również gaz i cegła. Cegła zrewolucjonizowała sposób, w jaki powstawały budynki i całe miasta. Z cegły wznoszono domy, akwedukty, publiczne budynki, kościoły (np. gotyckie, neogotyckie), fabryki (gdyby nie cegła, nie byłoby m.in. Łodzi). To z cegły robiono fortyfikacje, kanalizacje, wodociągi, wiadukty czy miejskie kamienice.
Panie Radosławie proszę wpisać na UA-cam '' Ład przestrzenny - ochrona wiejskiego krajobrazu i architektury - ważne, ważniejsze, najważniejsze''. Proszę przygotować materiał dla Nas w oparciu o film, który mam nadzieję pan obejrzy. Prosze właśnie pana, dlatego że Wasz kanał jest chyba najpopularniejszym kanałem tematyki architektonicznej w Polsce. Moim zdaniem jest to piekielnie ważny temat o którym Polacy mają obowiązek sìę dowiedzieć. Błagam proszę nie zignorować moją ''petycję''. Zapewniam że ten odcinek będzie popularny. P.s nie jestem emerytem lecz 31 latkiem, który kocha ''retroarchitekturę'' :,
Mysle3, ze dostępność do mediów jak prąd i gas również zmieniła miasta, sposób ogrzewania czy oświetlania budynków pozwolił na kolejny skok cywilizacyjny.
Gdyby spojrzeć szerzej to na miasta najmocniej wpłynęła XIX-wieczna rewolucja przemysłowa, szczególnie na ich wielkość wraz ze zmianami społecznymi. Ciekawy temat. Jesteście świetni. Pozdrawiam.
Dzięki :) Trudno nam było jednak uznać rewolucję przemysłową za pojedynczy wynalazek - szczególnie że i kolej, i winda i w dużym stopniu także samochód są jej produktami.
Co do kolei to np na ziemiach zaboru rosyjskiego dworzec był oddalony od centrum miasta. Kiedyś ktoś napisał że to zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem. Oddalenie dworca zmniejsza prawdopodobieństwo zajecia go przez powstańców. Nawet wydaje się to logiczne
O to też mogło chodzić, ale w dużej mierze jest to związane z użyciem tak zwanej długiej i krótkiej linijki. Projektując kolej możemy albo trzymać się jak najbardziej głównego kierunku (długa linijka), co zwiększa prędkości handlowe pomiędzy dużymi miastami, albo jeździć od miasteczka do miasteczka. Co powoduje, że lokalne miasta są obsługiwane, ale trasa między miastami jest dłuższa. Niemcy i Austriacy używali krótkich linijek, Rosjanie bardzo długich. PS. jest jednak taki pomorsko-wielkopolski ewenement jak linia kolejowa 201, która łączy Tczew z granicą państwa (i dalej Berlinem), która pomimo zaprojektowania wybitnie długą linijką obsługuje bardzo dobrze kilka miast powiatowych (i nawet jedno dawne wojewódzkie).
Dziwi mnie, że wśród pozostałości po murach nie wymieniono krakowskich Plant. Fortyfikacje w czasach armat i kolubryn miały nieco inne zadanie, niż tylko chwytać pociski - wały i fosy oddalone od miasta powodowały, że od samej zabudowy oddalał się najbliższy dogodny teren z którego można ostrzeliwać. Jeśli armata mogła miotać pociski na pól kilometra, wystarczyło na taką odległość oddalić umocnienia; jeśli na umocnieniach ustawiono armaty o zasięgu pól kilometra, to wróg musiał się jeszcze bardziej odsunąć. W efekcie podczas oblężeń pociski trafiały w okolice fotryfikacji a nie w same miasta. Natomiast mury miejskie w dawniejszych miastach były budowane z myślą o zatrzymaniu piechoty i konnych.
Centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, Internet. Według mnie to w jakiś sposób wpłynęło na zanik rynków czy ulic handlowych. Wielu sklepów czy zakładów dzisiaj już nie ma bo zostały upakowane w centrach handlowych lub ich produkty kupujemy przez Internet.
Nie wiem jak to dokładnie nazwać, ale ja bym powiedział że media pokroju gazet, telewizji i internetu bardzo wpłynęły na miasta. Nie tyle na ich funkcjonowanie, co na ich wygląd. Dawniej przeciętny człowiek niezbyt mógł i chciał pojechać do innego miasta. W końcu raczej nie mógł się spodziewać w obcym mu mieście czegoś co by go pozytywnie zaskoczyło. Na pewno słyszał od różnych podróżnych i handlarzy o cudownych kościołach i innych rzeczach wartych obejrzenia, ale zapewne niespecjalnie go do tego ciągnęło. A jeśli nawet miał okazję sprawdzić jak wygląda jakieś miasto to mógł uznać że nie było po co się ruszać z dobrze znanego mu miejsca. Wydaje mi się że dopiero media zapewniające nam spojrzenie na obce nam miejsca sprawiły że ludzie zapragnęli turystyki, co sprawiło że w miastach zaczęto stawiać na walory estetyczne - aby przyciągać do siebie ludzi z innych miast. W końcu raczej nikt by nie budował Wieży Eiffla, gdyby jej wizerunek przyciągał do siebie jedynie Paryżan i ludzi którzy przy okazji zahaczyliby o Paryż. Turystyka (generowana przez reklamowanie miast w gazetach) moim zdaniem sprawiła że miasta zaczęły stawiać na chęć wyróżniania się spośród innych miast (pięknem, zabytkami, nowoczesnością i innymi takimi)
Nasz coraz to bardziej leniwy styl bycia, dzięki temu w miastach zaczęły pojawiać się różne ułatwienia, udogodnienia, dzięki którym wolimy żyć w mieście.
Dodałbym wodociągi, chociażby dlatego, że miasta mogły rozrastać się oddalając od rzek. Po za tym poprawiało to bezpieczeństwo przeciwpożarowe, i podobnie jak w przypadku kanalizacji stan higieny.
Bardzo mi tutaj brakuje elektryczności. Moim zdaniem wpłynęła ona dużo bardziej na miasta niż winda. Elektryczność to nie tylko oświetlenie, lecz też wydajne źródło energii, które przyspieszyło rozwój przemysłu co niewątpliwie wpłynęło na miasta.
Na architekturze na Politechnice Łódzkiej. Mamy takie pytanie na liście z teorii i historii urbanistyki, więc w imieniu łódzkich studentów - dziękujemy :D
8:11 - No to jest raczej błąd cywilizacyjny i wiele miast takie arterie akurat likwiduje. Błąd udowodniono naukowo (badania trwały niemal 30 lat), a wśród likwidujących obok czołowych miast europejskich jest również amerykański Nowy Jork
Pociąg tak, samochód nie! Polecam www.bryla.pl/bryla/7,90857,22162835,fragment-ksiazki-walka-o-ulice-miejskie-eksperymenty-krok.html Samochód zabija miasta, ale to się aktualnie kończy :-) PS: Radka opis ulic bez kanalizacji jest tak sugestywny, że aż wyciągnąłem chusteczkę. Cieszmy się, że nie ma filmów z efektami zapachowymi.
Widziałeś "szybki transport" w godzinach szczytu? Setki wlokących się samochodów, w każdym jeden kierowca, spaliny wypełniają cały kanion uliczny, brud i hałas!
Szeptacz sprawa nie jest taka prosta, poczytaj o urban sprawl. Jak to podnosi koszty funkcjonowania miast, ile czasu średnio taki amerykanin spędza w samochodzie, jak niska gęstość zaludnienia z domków na przedmieściach sprawia ze prowadzenie usług i KM staje sie nieopłacalne, jak to wpływa na socjalizacje społeczeństwa itp Generalnie jest to dobry temat na odcinek:p
Najbardziej przyjaznym kierowcom miastem był dla mnie Wrocław na zdjęciach lotniczych z lat dwudziestych, znane mi ulice wyróżniały się brakiem samochodów, na każdej parkowało ich kilka, na chodnikach piesi, skrzyżowania absolutnie przelotowe etc. A "to se nevratí" . Przy danej ilości samochodów nie istnieje forma rozwiązania komunikacyjnego gwarantująca dawną przelotowość i ilość miejsc do parkowania. Jedyną szansą dla KM jest maszyna czasu, na tyle duża, aby się w niej zmieścił Janusz i jego samochód.
Przepraszam, ale samochód to nie jest coś co zmieniło miasto, to jest urządzenie które zamienia je w nieokreślone i niekończące się przestrzenie zurbanizowane. Krótko mówiąc robi z miasta nie-miasto.
Wasz kanał to wynalazek, który zmienia moje postrzeganie architektury :D
Dziękujemy! :)
Jest to nauka dla nas i przyszłych pokoleń, abyśmy mogli tworzyć lepsze budowle i pielęgnować stare.
Mówisz szybko, konkretnie i nie zanudzasz! Słuchanie ciebie to sama przyjemność!
"Pić, jeść, spać, jak Tamagotchi" 😁
Na szczęście w życiu jest o milion więcej różnych przyjemności: na przykład filmy o architekturze na kanale Natalii Szcześniak i Radosława Gajdy! 😉♥️😇
Dziękujemy!
Nikt się chyba nie spodziewał w tym zestawieniu prochu :) I tak a propo to myślę, że schody (nigdy nie mogą wyjść z mody).
W Polsce z pewnością prefabrykacja ukształtowała wygląd miast, bo trudno nie zauważyć (nawet pod warstwą tęczowego tynku) wszechobecności Wielkiej Płyty
Wielka płyta to mniejszość bloków, większość to rama h
Z książki pani Chomątowskiej raczej udało mi się wydedukować że w Polsce technologia wielkoformatowego prefabrykatu żelbetowego rozpowszechniła się bardziej aniżeli Rama H, czy nawet technologia monolitu
Świetny materiał. Słuchając o 5 rzeczy, pomyślałem że chętnie zobaczyłbym na AIAGI jakiś dłuższy materiał na temat węzłów, skrzyżowań itp. Fascynują mnie właśnie od kilku miesięcy takie węzły, siedzę non-stop przy Google Earth, i chętnie posłuchałbym jakiś ciekawostek o nich.
Polecam pogooglac typy takich węzłów np. koniczyna, wiatrak etc :)
bardzo ciekawie opowiadasz, milion razy lepiej niz typowe top10 co zalewa youtuba
Jak zwykle świetny odcinek! Mam tylko nadzieję, że ów "piękny widok z okien" w 5:17 to pewien żart lub ironia ;)
rozwoj kolei zwlaszcza miejskich stal sie podwalina transportu hybrydowego w tym i metra...
Filmy swietne sa niesamowicie zrobione, otwieram wiecej linkow do kolejnych niz zdaze obejrzec... podoba mi sie bardzo!!! Gratuluje!
Widzę, że liczba subskrybcji sukcesywnie wzrasta i mam nadzieję, że będzie ich jak najwięcej. Świetny temat, bowiem nie od dziś wiadomo, że "potrzeba jest matką wynalazków" i "nie od razu Kraków zbudowano", jednak często zdarza nam się nie doceniać zdobyczy cywilizacyjnych, które sprawiają, że życie z tymi "szarymi eminencjami naszej codzienności" jest przyjemniejsze, łatwiejsze i lżejsze. ;)
"Dokąd płynie kupa?" to jeszcze lepsze od "gdzie jest moja legumina?". Super!
Obecnie do oczyszczalni ścieków...
Jak zawsze świetny materiał, super ciekawe.
Odkąd oglądam Wasz kanał zupełnie inaczej patrzę na zwiedzane miejsca. Dziękuję, bardzo dziękuję.
Np. wizytę w Zamościu zaczęliśmy oczywiście od filmiku AIGI
Świetny odcinek! 😁 chyba jeszcze raz obejrzę wszystkie odcinki, bo mam nogę w gipsie 🤣 jak dobrze że jest AIAGI, nie będę się nudził
Dziękujemy! I życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak dziękuje Wam bardzo
Radek, klasa jak zwykle
Dziękujemy!
Bardzo ciekawy materiał! Gratuluję. Co zaś tyczy się kwestii wynalazków, które wpłynęły na wygląd i rozwój miast to moim zdaniem było to wynalezienie i zastosowanie stali.
Multi info w pigułce, życzę dalszych sukcesów w rozwoju programu.
Dodał bym od siebie transport
rzeczny. Pozdrawiam
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Super odcinek, bardzo ciekawy! To niezwykłe że wynalezienie prochu pośrednio przyczyniło się do powstania wiedeńskiego Ringu :D. A co do ostatniego wynalazku to miejmy nadzieję że jego negatywny wpływ na wygląd miast będzie już tylko niwelowany ;)
Dziękujemy!
Stal, żelbet, szkło (ogólnie, materiały, budowlane), prefabrykacja, wentylacja, klimatyzacja, elektryczność, komunikacja zbiorowa (metro)... trzeba jeszcze uściślić ramy czasowe jakich propozycje mają dotyczyć bo można napisać chociażby o cegle, łuku, dźwigu, czy nawet kole. A ostatni wynalazek czyli internet spowodował, że place zabaw stały się zbędne :)
Wydaje mi się, że wpływ kolei, czy bardziej ogólnie transportu szynowego, miał gigantyczny wpływ na miasta z nieco innego powodu niż dworce kolejowe. Pociągi - podmiejskie, podziemne, tramwaje - wpłynęły na rozrost miast i suburbanizację zanim pojawiły się samochody. Do XIX wieku rzadko kiedy miasta przekraczały 1 mln mieszkańców, bo jednak postrzegano miejsca niemal wyłącznie z perspektywy pieszego (z pojedynczymi wyjątkami).
Temat ogólnie super ciekawy - może coś się na kanale pojawi z tematu architektury i komunikacji publicznej?
Jak zawsze genialnie!
Dziękujemy!
Ciekawy temat. Łapka w górę!
Taki duet powinien mieć program w telewizji , pokusiłabym się o porównanie do programu Sondy dawno temu .
Jak zawsze z klasą!!
Żelbet.
Oświetlenie uliczne.
pomyślałem o tym samym :)
Też mi tego zabrakło. Myślę, że na wygląd miast, współczesnych i dawnych latarnie gazowe, a potem elektryczne miały większy wpływ niż wspomniana kolej.
Jak zawsze najlepsza jakość :D
Dziękujemy!
Przed odcinkiem pomyślałem.
1. kolej
2. samochód
3. żelbet
4. kanalizacja
5. prąd elektryczny.
Mniej więcej w takiej kolejności.
No to jednak udało nam się w dwóch przypadkach zaskoczyć :)
moja piątka przed oglądaniem:
1. kanalizacja
2. winda
3. żelbet
4. prąd
5. samochód
Tablice unijne "projekt współfinansowany" ;-)
4:31 hahaha "friendly advice to poor people"... kocham tą bezpośredniość.
Super odcinek :)
Doskonały odcinek. Raz, że lubimy (widzowie) wszelkie rankingi i i wymienianki typu 5 rzeczy, które...; dwa taki przekrojowy temat powoduje, że możemy spojrzeć niejako z góry na historię rozwoju miast i przymierzyć (w wyobraźni) współczesne warunki naszego pomieszkiwania do tych sprzed 50, 100 i więcej lat. Raz jeszcze dziękuję. Zapraszam do Szczecina, który zaprojektował architekt Paryża.
Dziękujemy!
Odcinek oczywiście jak zawsze świetny, ale muszę też przyznać, że ta kanapa w tle (która co jakiś czas występuje w AIGI) jest po prostu super :D
Nam też się bardzo podoba :) Jest wesoła i pozytywna :D
Dobry wieczór! Oglądamy.
Dobry wieczór! Zapraszamy! :)
Witam.dziękuję za bardzo ciekawy temat
Dziękujemy!
Dziękuję.
Kolejny świetny odcinek ☺ Co do ostatniego punktu, to samochód akurat zmienił miasta na minus. Przy trasach szybkiego ruchu, estakadach czy wielopoziomowych węzłach mało kto chce mieszkać. Do tego tworzą sztuczne bariery między osiedlami. Samochody to też hektary szpetnych parkingów. Ja w miastach najbardziej lubię te miejsca, gdzie NIE DA SIĘ wjechać samochodem.
Bardzo fajny film więcej takich filmików
Jeszcze nie obejrzałam ale i tak wiem, że będzie super 👍 chociaż dramatycznie krótki odcinek 😤... wiem były krótsze 😘
Jest 3 minuty dłuższy niż poprzedni :) Zapraszamy do oglądania!
Extra jest ten kanał!
Dziękujemy!
W Chicago w okolicy Trup Tower sa wlasnie piekne ogragle dwa blizniacze wierzowce z parkingami do 20 pierta wlacznie!
Jako inżynier sanitarny cieszy mnie, że kanały ( i wodociągi) są zauważane 😀
Ja bym nie tyle dodał kolejny wynalazek, a kolejną funkcję do dwóch z nich - konkretnie do kolei i samochodów. Co jeszcze one zmieniły poza wyglądem miast? Otóż wpłynęły na lokalizację. Wcześniej miasta były budowane głównie nad jakąś rzeką - o ile wynalazki akweduktów, czy kanalizacji pozwoliły na oddalenie od rzek, to tak na prawdę dopiero kolej rozwinęła miasta poza tymi naturalnymi arteriami komunikacyjnymi, jakimi były rzeki.
Nareszcie widzę reklamę podczas filmiku! 🙂 Od razu lepiej się czuje, mogąc pomóc kanałowi także poprzez obejrzenie reklam
Przepraszamy, nie zauważyliśmy, że jest podczas - przy niektórych filmach YT sam wstawia reklamy w środek i my się orientujemy post factum.
Ha! Pomyślałam przed obejrzeniem i trafiłam z koleją, kanalizacją i samochodem :) zamiast windy obstawiałam... stal, albo inny budulec pozwalający budować wysoko :)
Fajny pomysł na serie.
Dzięki za fajny film!
Dziękujemy za miłe słowa!
Ja bym dodala chodnik. Super odcinek.Pozdro
Moglibyście nagrać materiał o historii i o powstania Nowego Jorku
3:30 :D
Ja uważam że to co najbardziej zmieniło wygląd miast to manufaktury, produkcja masowa. Szczególnie te scentralizowane. Miasta gdzie domostwa i warsztaty znajdowały się w jednym miejscu odeszły do przeszłości. Duże zakłady produkcyjne wymusiły zamianę myślenia urbanistów o projektowaniu miast.
Panie Radosławie, trochę zabrakło mi mocniejszego słowa z Pana ust w temacie samochodu, przecież ten wynalazek nie tylko zmienił, co właściwie dokonał morderstwa na mieście i życiu mieszkańców! Myślę, że problemy z brakiem kanalizacji są tylko nieco większe lub tego samego kalibru co współczesne oddychanie spalinami, realne ryzyko śmierci w swoim bezpośrednim sąsiedztwie oraz diametralnie ograniczoną przestrzeń do życia - np. Puławska w Warszawie na odcinku od madalińskiego do rakowieckiej, kilkadziesiąt metrów szerokości, łącznie 6 pasów ruchu i 7 i 8 dla parkujących samochodów, z każdej ze stron regulaminowe minimalne 1,5 metra na pieszych. Po środku są jeszcze tory tramwajowe i pas zieleni, ale przestrzeń do miejskiego życia myślę że stanowi tam nie więcej niż 10% odległości między ścianami budynków. To wszystko w XXI wiecznym nowym wspaniałym świecie, gdzieś po drodze mimo wszystko jakiś błąd musieliśmy popełnić...
Żadnej z tych rzeczy, o których mówimy, nie oceniamy. Umówmy się, że odprowadzanie ścieków bezpośrednio do rzeki też nie jest niczym fajnym. :)
Kwestia kilkudziesięciu lat. Pojazdy elektryczne (od hulajnóg po samochody) i autonomia zmienią po raz kolejny oblicze miast. Będzie ciszej, bez spalin, a do tego dużo miejsca do zagospodarowania (mniej potrzebnych miejsc parkingowych). Kolejne pokolenia będą z niedowierzaniem słuchały historii o miastach, po których wszyscy jeżdżą smrodzącymi i trującymi maszynkami.
+Szeptacz. Polecam obejrzenie tego filmu o Hongkongu (i dlaczego jego mieszkańcy tak długo żyją):
ua-cam.com/video/c3JRRxxZ3Ig/v-deo.html
Tam, też jest mowa o smogu, ale nie tylko...
Peppa
Wodociągi i silniki parowe/ młyny parowe przyczyniły się do spadku znaczenia bliskości rzek w miastach (zmiana kierunku rozwoju) oraz przekształceń dolin rzecznych w miastach brak uzasadnienia ekonomicznego dalszego utrzymywania piętrzeń rzek i stawów.
Dla mnie zdobycze niematerialne : szkło, stal, beton, cegła, papier to moje top 5 :)
Ciekawy odcinek, na pewno zabrakło betonu, żelbetu, w przypadku Polski prefabrykacja, w komentarzach widzę też prąd, ale również gaz i cegła. Cegła zrewolucjonizowała sposób, w jaki powstawały budynki i całe miasta. Z cegły wznoszono domy, akwedukty, publiczne budynki, kościoły (np. gotyckie, neogotyckie), fabryki (gdyby nie cegła, nie byłoby m.in. Łodzi). To z cegły robiono fortyfikacje, kanalizacje, wodociągi, wiadukty czy miejskie kamienice.
Z cegły budowano już pierwsze miasta, więc można raczej powiedzieć, że koncepcje cegły i miasta powstały w podobnym czasie.
Panie Radosławie proszę wpisać na UA-cam '' Ład przestrzenny - ochrona wiejskiego krajobrazu i architektury - ważne, ważniejsze, najważniejsze''.
Proszę przygotować materiał dla Nas w oparciu o film, który mam nadzieję pan obejrzy.
Prosze właśnie pana, dlatego że Wasz kanał jest chyba najpopularniejszym kanałem tematyki architektonicznej w Polsce.
Moim zdaniem jest to piekielnie ważny temat o którym Polacy mają obowiązek sìę dowiedzieć.
Błagam proszę nie zignorować moją ''petycję''.
Zapewniam że ten odcinek będzie popularny.
P.s nie jestem emerytem lecz 31 latkiem, który kocha ''retroarchitekturę'' :,
Mysle3, ze dostępność do mediów jak prąd i gas również zmieniła miasta, sposób ogrzewania czy oświetlania budynków pozwolił na kolejny skok cywilizacyjny.
Gdyby spojrzeć szerzej to na miasta najmocniej wpłynęła XIX-wieczna rewolucja przemysłowa, szczególnie na ich wielkość wraz ze zmianami społecznymi.
Ciekawy temat. Jesteście świetni.
Pozdrawiam.
Dzięki :) Trudno nam było jednak uznać rewolucję przemysłową za pojedynczy wynalazek - szczególnie że i kolej, i winda i w dużym stopniu także samochód są jej produktami.
Co do kolei to np na ziemiach zaboru rosyjskiego dworzec był oddalony od centrum miasta. Kiedyś ktoś napisał że to zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem. Oddalenie dworca zmniejsza prawdopodobieństwo zajecia go przez powstańców. Nawet wydaje się to logiczne
O to też mogło chodzić, ale w dużej mierze jest to związane z użyciem tak zwanej długiej i krótkiej linijki. Projektując kolej możemy albo trzymać się jak najbardziej głównego kierunku (długa linijka), co zwiększa prędkości handlowe pomiędzy dużymi miastami, albo jeździć od miasteczka do miasteczka. Co powoduje, że lokalne miasta są obsługiwane, ale trasa między miastami jest dłuższa.
Niemcy i Austriacy używali krótkich linijek, Rosjanie bardzo długich.
PS. jest jednak taki pomorsko-wielkopolski ewenement jak linia kolejowa 201, która łączy Tczew z granicą państwa (i dalej Berlinem), która pomimo zaprojektowania wybitnie długą linijką obsługuje bardzo dobrze kilka miast powiatowych (i nawet jedno dawne wojewódzkie).
Jak słucham o tym, jak ważny jest dworzec witający podróżnych to aż mi przykro myśląc o Poznaniu
No to jest smutny przypadek :(
Dziwi mnie, że wśród pozostałości po murach nie wymieniono krakowskich Plant.
Fortyfikacje w czasach armat i kolubryn miały nieco inne zadanie, niż tylko chwytać pociski - wały i fosy oddalone od miasta powodowały, że od samej zabudowy oddalał się najbliższy dogodny teren z którego można ostrzeliwać. Jeśli armata mogła miotać pociski na pól kilometra, wystarczyło na taką odległość oddalić umocnienia; jeśli na umocnieniach ustawiono armaty o zasięgu pól kilometra, to wróg musiał się jeszcze bardziej odsunąć. W efekcie podczas oblężeń pociski trafiały w okolice fotryfikacji a nie w same miasta. Natomiast mury miejskie w dawniejszych miastach były budowane z myślą o zatrzymaniu piechoty i konnych.
O Plantach mamy już w innym odcinku :) ua-cam.com/video/P8Ejsq0Kufk/v-deo.htmlm43s
Centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, Internet. Według mnie to w jakiś sposób wpłynęło na zanik rynków czy ulic handlowych. Wielu sklepów czy zakładów dzisiaj już nie ma bo zostały upakowane w centrach handlowych lub ich produkty kupujemy przez Internet.
Może zrobią państwo film na temat projektów zagospodarowania placu Defilad w Warszawię.Pozdrawiam
Dzisiejszy odcinek wygrywa: dokąd płynie kupa? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣.....kocham Was ❤️😘😍💋🤣👏👍😉🤗
Nie wiem jak to dokładnie nazwać, ale ja bym powiedział że media pokroju gazet, telewizji i internetu bardzo wpłynęły na miasta. Nie tyle na ich funkcjonowanie, co na ich wygląd. Dawniej przeciętny człowiek niezbyt mógł i chciał pojechać do innego miasta. W końcu raczej nie mógł się spodziewać w obcym mu mieście czegoś co by go pozytywnie zaskoczyło. Na pewno słyszał od różnych podróżnych i handlarzy o cudownych kościołach i innych rzeczach wartych obejrzenia, ale zapewne niespecjalnie go do tego ciągnęło. A jeśli nawet miał okazję sprawdzić jak wygląda jakieś miasto to mógł uznać że nie było po co się ruszać z dobrze znanego mu miejsca.
Wydaje mi się że dopiero media zapewniające nam spojrzenie na obce nam miejsca sprawiły że ludzie zapragnęli turystyki, co sprawiło że w miastach zaczęto stawiać na walory estetyczne - aby przyciągać do siebie ludzi z innych miast. W końcu raczej nikt by nie budował Wieży Eiffla, gdyby jej wizerunek przyciągał do siebie jedynie Paryżan i ludzi którzy przy okazji zahaczyliby o Paryż. Turystyka (generowana przez reklamowanie miast w gazetach) moim zdaniem sprawiła że miasta zaczęły stawiać na chęć wyróżniania się spośród innych miast (pięknem, zabytkami, nowoczesnością i innymi takimi)
Swoją drogą to bardzo dobry odcinek, zachęcający wręcz do gdybania pokroju: "a gdyby ludzkość jednak na to nie wpadła?" :D
Zaintrygowało mnie miasto w 1:08. To północna Rzesza, Niderlandy?
Zdecydowanie tramwaj i/ lub metro :)
Nasz coraz to bardziej leniwy styl bycia, dzięki temu w miastach zaczęły pojawiać się różne ułatwienia, udogodnienia, dzięki którym wolimy żyć w mieście.
Mam zadanie domowe z waszym kanałem :D
Dodałbym wodociągi, chociażby dlatego, że miasta mogły rozrastać się oddalając od rzek. Po za tym poprawiało to bezpieczeństwo przeciwpożarowe, i podobnie jak w przypadku kanalizacji stan higieny.
Czyżby inspiracją była książka "Życie w średniowiecznym mieście " ? :D
A może coś o stylu zakopiańskim i Witkiewiczu? ;)
Bardzo mi tutaj brakuje elektryczności. Moim zdaniem wpłynęła ona dużo bardziej na miasta niż winda. Elektryczność to nie tylko oświetlenie, lecz też wydajne źródło energii, które przyspieszyło
rozwój przemysłu co niewątpliwie wpłynęło na miasta.
Koło 😁
Hehe :)
Karta Ateńska, może nie jest to wynalazek rozumiany w prost, jednak wpływ na kształt niektórych miast był ogromny.
Szczerze mówiąc tragiczny, Marks, Engels i Le Corbusier
Nie napisałem ze był to wpływ pozytywny.
Tak myślałem, ale dodałem komentarz na wszelki wypadek, gdyby ktoś jeszcze wierzył w lecorbusierowski postęp :-)
Maszyna parowa lub automatyzacja procesu produkcyjnego (fabryki) które doprowadziły do szybkiej urbanizacji
Chyba było u nas takie pytanie w puli pytań na egzamin inżynierski o wynalazki jakie miały znaczący wpływ na rozwój miast :P
O, a na jakim kierunku/uczelni?
Na architekturze na Politechnice Łódzkiej. Mamy takie pytanie na liście z teorii i historii urbanistyki, więc w imieniu łódzkich studentów - dziękujemy :D
8:11 - No to jest raczej błąd cywilizacyjny i wiele miast takie arterie akurat likwiduje. Błąd udowodniono naukowo (badania trwały niemal 30 lat), a wśród likwidujących obok czołowych miast europejskich jest również amerykański Nowy Jork
nie wiem czy widok z okna na radisson blu sobieski jest pięknym widokiem xD
takim wynalazkiem z pewnością są wodociągi oraz tramwaje i metro.
W starych miasteczkach samochody niszczą kamienice.Brakuje obwodnic.
7:08 - wieżowiec Q22 w Warszawie...
Architektura zimnej wojny,przygotowana na atak nuklearny,tj duże przestrzenie,które miały łagodzić wybuch ;)
Pociąg tak, samochód nie! Polecam www.bryla.pl/bryla/7,90857,22162835,fragment-ksiazki-walka-o-ulice-miejskie-eksperymenty-krok.html Samochód zabija miasta, ale to się aktualnie kończy :-)
PS: Radka opis ulic bez kanalizacji jest tak sugestywny, że aż wyciągnąłem chusteczkę. Cieszmy się, że nie ma filmów z efektami zapachowymi.
Więcej przejść podziemnych, estakad w centrum, biedaautostrad i dziadoparkingów (na przykład ten nad Dworcem Centralnym).
Widziałeś "szybki transport" w godzinach szczytu? Setki wlokących się samochodów, w każdym jeden kierowca, spaliny wypełniają cały kanion uliczny, brud i hałas!
Szeptacz sprawa nie jest taka prosta, poczytaj o urban sprawl. Jak to podnosi koszty funkcjonowania miast, ile czasu średnio taki amerykanin spędza w samochodzie, jak niska gęstość zaludnienia z domków na przedmieściach sprawia ze prowadzenie usług i KM staje sie nieopłacalne, jak to wpływa na socjalizacje społeczeństwa itp
Generalnie jest to dobry temat na odcinek:p
Najbardziej przyjaznym kierowcom miastem był dla mnie Wrocław na zdjęciach lotniczych z lat dwudziestych, znane mi ulice wyróżniały się brakiem samochodów, na każdej parkowało ich kilka, na chodnikach piesi, skrzyżowania absolutnie przelotowe etc. A "to se nevratí" . Przy danej ilości samochodów nie istnieje forma rozwiązania komunikacyjnego gwarantująca dawną przelotowość i ilość miejsc do parkowania. Jedyną szansą dla KM jest maszyna czasu, na tyle duża, aby się w niej zmieścił Janusz i jego samochód.
8:36 ja bym w środku nie parkował ;)
RIGUX O tym samym pomyślałem :) Ten parking nie ma sensu :P
Wydalać stolec = defekować, to chyba najładniejsze określenie na tę czynność, dla filmu na tak wysokim poziomie.
(☞゚ヮ゚)☞
Może jakiś wspólny film z Taconafide
Haha! Taco w jednym ze starszych utworów ma zdanie "...a w żyłach płynie żelbeton" - także jakiś punkt zaczepienia jest! :)
@@goodidea_archi musicie mu powiedzieć, że to żelbet, nie żelbeton :P
Średnio dwa razy miesięcznie jadę pociągiem
spoko... oprocz bladynu, ktory jest rownie przestarzaly, jak angielskie pojecia o reszcie swiata...
mój typ nr 6 - prefabrykat(y).
Przepraszam, ale samochód to nie jest coś co zmieniło miasto, to jest urządzenie które zamienia je w nieokreślone i niekończące się przestrzenie zurbanizowane. Krótko mówiąc robi z miasta nie-miasto.
Czyli parafrazując samochód zmienił miasto w nie-miasto. CBDU :)
a czy proch nie miał też udziału w wydobyciu surowców na budowę domów?
Oczywiście prąd i powiązane z nim oświetlenie uliczne
Oświetlenie uliczne było powszechne zanim zastosowano na masową skalę prąd elektryczny :)
Budki z kebabem.
Wydalać, ale też defekować
Sk8.
heja
Hej!
a prąd nie jest jednym z ważniejszych "wynalazków" ? żarówka. Materiał -żelbet. pewnie by się znalazło jeszcze kilka istotnych.
Jak najbardziej prąd jest ważnym wynalazkiem, tylko jakoś nie zrewolucjonizował sposobu budowania miast :)
jako elektrotechnik polemizowałbym, a odcinek świetny
:) Dziękujemy i pozdrawiamy!
Energia elaktryczna
Metro