Mieszkam na Ursynowie nieprzerwanie od urodzenia, czyli od 1981 roku. Mieszka się tu bardzo dobrze. Bardzo fajnie zrealizowany odcinek, w czym pomaga niewątpliwie wypowiadający się z lekkością prowadzący:) Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, nie zwracam uwagi na numeracje bloków, zawsze znajdę to, co chcę, znam Ursynów jak mało kto. Ale w innych dzielnicach nie jestem już taki mądry:)
To jest nie do opisania jak ja szanuję ten kanał. Wielkie dzięki za odcinek, takie tematy lubię! O Krakowie podobny również mile widziany :) Ewentualnie jakiś o fatalnych decyzjach i pomyłkach jeśli chodzi o architekturę i kształtowanie krajobrazu.
Mimo niezbyt wysokiej jakości PRLowskie osiedla rzeczywiście były dość dobrze zaplanowane. Zieleń, parki, komunikacja dla każdego, gdzie przy "nowoczesnych" inwestycjach jest to coraz częściej zastępowane jest przez parkingi, parkingi i jeszcze raz beton.
Uwielbiam oglądać rzetelne i pozbawione stereotypów materiały. Jesteście Państwo wspaniali! Również zgłaszam się do pomocy przy tworzeniu filmu o Łodzi :) Pozdrawiam i gratuluję!
Nic dodać nic ująć. Ciekawi mnie Pana zdanie na temat Miasta Jastrzębie zdrój które to w latach 70 i 80 rozrosło się do ponad 100 tys mieszkańców a teraz nazywane jest betonowym miastem.
Zapraszam do Bielska-Białej, mamy wiele do oglądania pod względem architektury: wysoką XIX-wieczną zabudowę ul. 11 listopada (oraz np. fantazyjną kamienicę pod żabami przy pl. Wojska Polskiego), modernistyczne osiedle Aleje Sułkowskiego, czy wille z początku XX wieku przy ul. Olszówka.
to wszystko co opisujesz idealnie oddaje krakowski Kurdwanów. Dokładnie te same założenia i bardzo podobne narzędzia ich realizacji. Chciałbym bardzo jednak zobaczyć odcinek, gdzie wziąłbyś na warsztat osiedle fatalnie zaprojektowane i stłamszone przez deweloperów, którzy upychają za dużą ilość bloków na malutkiej powierzchni nie interesując się w ogóle jak wyglądają na tle reszty dzielnicy. To zjawisko idealnie widać na Prądniku Czerwonym w Krakowie, gdzie właśnie bez żadnego pomysłu zabudowywane są kolejne przestrzenie.
W Radomiu mamy osiedle z wielkiej płyty Ustronie. Powstało w latach 1975-83, a więc równolegle z Ursynowem. Tam był taki pomysł, aby ruch pieszy oddzielić od ruchu samochodowego. W rezultacie jezdnie umieszczono w głębokich wykopach, a ponad nimi przerzucono betonowe mostki dla pieszych. Pomysł wydaje się dobry, ale w tamtych czasach nikt nie pomyślał o niepełnosprawnych i mostki nie mają podjazdów dla wózków. Poza tym nikt tych mostków nie odnawiał. Obecnie rozsypują się i są wyłączone z użytkowania. Fajnie by było, gdyby zrobił Pan materiał o Ustroniu.
Pani Radku, Mała uwaga do rewelacyjnego odcinka :) Na Ursynowie nie trzeba biurowców. Dojazd na Mordor jest rewelacyjny (zarówno komunikacją miejską, rowerem jak i samochodem), dojazd do centrum i w okolice Prostej / ronda Daszyńskiego gdzie się teraz sporo buduje to oczywiście metro. Pozdrawiam
Świetny materiał jak zwykle. Mam także nieśmiałą sugestię... może Dom Ludowy w Bukareszcie - moloch za 2 mld, jeden z największych budynków na świecie, absurd rządów Jupitera Karpat :) ?
Przyjedziesz na górny śląsk zrobić materiał o budownictwie z XX wieku? Myśle, że jest tutaj sporo materiału do analizy, głownie pod kątem historii i tego dlaczego konurbacja śląska tak wygląda. Z chęcią pomogę w realizacji. : )
Świetny odcinek ! jak zawsze :) Czy nagra pan coś o architekturze amerykańskich domów z lat 50/60 ? Takie Domy , które zazwyczaj widzimy w amerykańskich typowych serialach z dawnych lat, ( Np. Cudowne lata ) , i ich zróżnicowaniu , budowie oraz funkcjonalności .
Oglądając ten odcinek przypomina mi się doskonały odcinek pt. "Czy dworzec Centralny jest coś wart?" o doskonałym projekcie Nowej Dzielnicy Usługowej. Projekt Ursynowa też był fajną ideą, jednak przez polskie realia stłamszony przez co dzisiaj niekiedy straszą albo są wyzwaniem dla nowych pokoleń architektów. Moim zdaniem są to pomniki naszej pomysłowości i marzeń z podciętymi skrzydłami. Piętno i odcisk ciężkiego reżymowego buta. Braku pewnej logiki w działaniu? tego nie wiem. Założę się, że gdyby powyższe inwestycje zostały stworzone, tak jak widzieli je architekci w całości... dziś nie byłoby takiego problemu z nimi. Nie stawiały by wyzwań, nie trzeba by było nic poprawiać ani by tak nie straszyły swoją nie doskonałością (bo w zamyślę miały być częścią czegoś wielkiego, wiekopomnego!). Często mawia się że "chciało się dobrze a wyszło jak zwykle... (źle, byle jak)" Nie jest źle, ale zamysł był inny. Troszkę to smutne ale jest jak jest i musi tak być. To meritum tego komentarza :P Nie chcę być źle zrozumianym, że narzekam, że prowokuje do dyskusji, nie! - dzielę się swoimi przemyśleniami po obejrzeniu odcinka. Bo są genialne! skłaniają do przemyśleń a tu widzę, że każdy odcinek to jak kolejny puzzel dopełniający całość! Dzięki za chwile refleksji, za to że każdy odcinek ogląda się z ciekawością i pasją! :) DOSKONAŁA ROBOTA, skoro po niespełna 9 minutach materiału piszę powyższy esej xD Architektura to nie tylko budowle, to coś więcej... :) i ten kanał jest właśnie o tym 'czymś więcej'!
Ta górka na osiedlu to genialny pomysł. Ale wynikał częściowo stąd, że ziemi z wykopów było nieco za dużo, nawet przy usypaniu górek tu i ówdzie. Większość ziemi poszła na wysypisko w Radiowie.
Polecam zobaczyć Jižní Město w Pradze. Podobne założenia i rozwiązania urbanistyczne co na Ursynowie. Ciekawe mogą być też zbudowane w podobnym czasie Bohnice na przeciwnym krańcu miasta z jakże swojsko brzmiącymi nazwami ulic: Radomská, Sopotská, Hnězdenská czy Lodžská :)
Pod koniec [ostatnie ujęcie] prowadzący powinien byc ustawiony bardziej w PRAWO, i pod koniec kamera płynnie rusza z miejsca i wchodzi i zagląda do tego okienka w ścianie przygotowanego do podglądania robót :) i dopiero wtedy zaciemnienie :]
Zażartowałabym, żeby lepiej poznać Pana. A poważnie, to dla mnie byłaby to dobra lekcja architektury, czasami trudno się ustosunkować. Dziękuję za odpowiedź.
Radku, zaglądniesz kiedyś w przyszłości do Rzeszowa? Czy nie ma u nas absolutnie nic architektonicznie ciekawego, bo nie wykluczam że tak może być (chociaż w podręczniku do sztuki byliśmy przedstawiani jako typowy przykład architektury komunistycznej :D )? :D
Dogęszczanie osiedla +, lokalne oferta miejsc pracy też +, ale czemu miałyby to być tylko biurowce, może coś produkującego dobra materialne? Boję się proponować, może np. wytwórnia z branży IT? Albo fabryka balonów i ultralightów :-)
Po porównaniu zieleni na Ursynowie do Ogrodu Cesarskiego w Tokio nie mam innego wyjścia niż ukłonić się głęboko po japońsku i czmychnąć jak najdalej, najlepiej do centrum, do miasta :-).
Nie mogę zgodzić się z tym, że jest to dobre osiedle. Żadne osiedle z wielkiej płyty wg mnie nie jest dobre, głównie z powodów samego centralnego planowania i związanych z tym komplikacji oraz uciążliwości dla środowiska (słabej jakości budynków i dużego zużycia energii). Spędziłem na Ursynowie wiele lat i jedną z najsłabszych jego cech jest też dziwny i chaotyczny układ ulic, właśnie w jego północnej części, który utrudnia i poruszanie się i orientację. Taka moja opinia, ale odcinek całkiem niezły
Jednej rzeczy nie mogę pojąć. Dlaczego w latach 70., wytyczając nowe miejskie ulice i trasy uwzględniano przyszły wzrost liczby samochodów wśród mieszkańców, natomiast projektując osiedla dalej uważano, że jedno miejsce parkingowe wystarczy na kilka-kilkanaście mieszkań? Gdzie tu logika?! Może akurat w przypadku Ursynowa uważano, że metro rozwiąże problem, ale co z innymi dzielnicami/miastami?
Architekci byli wizjonerami i zdawali sobie z sprawę z przyrostu liczby samochodów. Walczyli, aby projekty uwzględniały miejsce na kilkukrotnie więcej pojazdów niż przewidziane minima wyznaczone przez władze.
Polecam jeszcze dla uzupełnienia taki ciekawy artykuł w którym wymieniono więcej zalet, np. takie pofałdowanie bloków że z jednego balkonu nie da się zajrzeć w okna sąsiadom: jedyniesluszne.blox.pl/2015/05/Ursynow-Polnocny-do-rejestru-zabytkow.html
osiedle za żelazną bramą było od 5-7 razy droższe niż przeciętne gierkowskie osiedle a standart był o całe lata świetlne gorsze a niewiele brakowało a gomułka kazałby robić wspolne kible na korytarzu, gierek nie tylko budowal 3 razy wieciej mieszkan i w 3 razy lepszym stadardzie ale jeszcze 3 razy taniej bo kupil w zwiazku radzieckim licencje na prefabrykacje, jak mozna wyszydzac gierka za alternatywy 4,
Właśnie. Ludzie często nie dostrzegają rozwiązań architektonicznych, tylko budynki.
Świetny odcinek, jak zawsze
Mieszkam na Ursynowie nieprzerwanie od urodzenia, czyli od 1981 roku. Mieszka się tu bardzo dobrze. Bardzo fajnie zrealizowany odcinek, w czym pomaga niewątpliwie wypowiadający się z lekkością prowadzący:) Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, nie zwracam uwagi na numeracje bloków, zawsze znajdę to, co chcę, znam Ursynów jak mało kto. Ale w innych dzielnicach nie jestem już taki mądry:)
Jak zwykle realizacja i wizualizacje na najwyższym poziomie! ;)
Zgadzam się, choć przydałaby się blenda do wyrównania oświetlenia na twarzy.
+Radosław Gajda w razie odcinka w Łodzi zgłaszam się do pomocy!
+Radosław Gajda jak zjadę do Polski to mogę trzymać. Tym czasem pozdrowienia z Bristolu.
Ja również!
To jest nie do opisania jak ja szanuję ten kanał. Wielkie dzięki za odcinek, takie tematy lubię! O Krakowie podobny również mile widziany :) Ewentualnie jakiś o fatalnych decyzjach i pomyłkach jeśli chodzi o architekturę i kształtowanie krajobrazu.
Mimo niezbyt wysokiej jakości PRLowskie osiedla rzeczywiście były dość dobrze zaplanowane. Zieleń, parki, komunikacja dla każdego, gdzie przy "nowoczesnych" inwestycjach jest to coraz częściej zastępowane jest przez parkingi, parkingi i jeszcze raz beton.
Zachęcam do zrobienia odcinka na temat osiedla Tysiąclecia w Katowicach! Wdzięczny, ciekawy i rozbudowany temat na materiał panie Radosławie.
W Warszawie nie mieszkam, ba! Nawet jej dobrze nie znam, a mimo to materiał bardzo mnie zaciekawił. Oby tak dalej Panie Radosławie! :)
Jak zawsze rewelacyjny odcinek! Oby tak dalej!
Uwielbiam oglądać rzetelne i pozbawione stereotypów materiały. Jesteście Państwo wspaniali! Również zgłaszam się do pomocy przy tworzeniu filmu o Łodzi :) Pozdrawiam i gratuluję!
Świetny odcinek. Robisz na prawdę słuszną rzecz, przekazując w ten sposób tą wiedzę. To jest potrzebne naszemu społeczeństwu. 👌🏼
Nic dodać nic ująć. Ciekawi mnie Pana zdanie na temat Miasta Jastrzębie zdrój które to w latach 70 i 80 rozrosło się do ponad 100 tys mieszkańców a teraz nazywane jest betonowym miastem.
Fenomenalne, bardzo mi się podobało dostrzeżenie zarówno zalet, jak i wad tego osiedla.
Och jak ja Cię lubię słuchać, Drogi Panie... :)
Zapraszam do Bielska-Białej, mamy wiele do oglądania pod względem architektury: wysoką XIX-wieczną zabudowę ul. 11 listopada (oraz np. fantazyjną kamienicę pod żabami przy pl. Wojska Polskiego), modernistyczne osiedle Aleje Sułkowskiego, czy wille z początku XX wieku przy ul. Olszówka.
Jak zwykle bardzo wysoki poziom :) czekam na odcinek dedykowany zoliborzowi! ew. ochocie
to wszystko co opisujesz idealnie oddaje krakowski Kurdwanów. Dokładnie te same założenia i bardzo podobne narzędzia ich realizacji. Chciałbym bardzo jednak zobaczyć odcinek, gdzie wziąłbyś na warsztat osiedle fatalnie zaprojektowane i stłamszone przez deweloperów, którzy upychają za dużą ilość bloków na malutkiej powierzchni nie interesując się w ogóle jak wyglądają na tle reszty dzielnicy. To zjawisko idealnie widać na Prądniku Czerwonym w Krakowie, gdzie właśnie bez żadnego pomysłu zabudowywane są kolejne przestrzenie.
Panie Radku, bardzo podobna logika zagospodarowania była na Targówku mieszkaniowym, może kolejny odcinek w tym temacie? :)
W Radomiu mamy osiedle z wielkiej płyty Ustronie. Powstało w latach 1975-83, a więc równolegle z Ursynowem. Tam był taki pomysł, aby ruch pieszy oddzielić od ruchu samochodowego. W rezultacie jezdnie umieszczono w głębokich wykopach, a ponad nimi przerzucono betonowe mostki dla pieszych. Pomysł wydaje się dobry, ale w tamtych czasach nikt nie pomyślał o niepełnosprawnych i mostki nie mają podjazdów dla wózków. Poza tym nikt tych mostków nie odnawiał. Obecnie rozsypują się i są wyłączone z użytkowania. Fajnie by było, gdyby zrobił Pan materiał o Ustroniu.
Pani Radku,
Mała uwaga do rewelacyjnego odcinka :) Na Ursynowie nie trzeba biurowców. Dojazd na Mordor jest rewelacyjny (zarówno komunikacją miejską, rowerem jak i samochodem), dojazd do centrum i w okolice Prostej / ronda Daszyńskiego gdzie się teraz sporo buduje to oczywiście metro.
Pozdrawiam
Świetny materiał jak zwykle. Mam także nieśmiałą sugestię... może Dom Ludowy w Bukareszcie - moloch za 2 mld, jeden z największych budynków na świecie, absurd rządów Jupitera Karpat :) ?
I Rumuny jakoś nie krzyczą, żeby to rozwalić,jak Janusze krzyczą o PKiNie
Przyjedziesz na górny śląsk zrobić materiał o budownictwie z XX wieku? Myśle, że jest tutaj sporo materiału do analizy, głownie pod kątem historii i tego dlaczego konurbacja śląska tak wygląda. Z chęcią pomogę w realizacji. : )
Świetny odcinek ! jak zawsze :) Czy nagra pan coś o architekturze amerykańskich domów z lat 50/60 ? Takie Domy , które zazwyczaj widzimy w amerykańskich typowych serialach z dawnych lat, ( Np. Cudowne lata ) , i ich zróżnicowaniu , budowie oraz funkcjonalności .
Świetnie ujęcia i przejścia :) Dobra robota !
Reeewelacyjny odcinek 😄
"Panika w klubie disco dla dżdżownic", urocze określenie :-)
A może by tak odcinek o sąsiednich i równie ciekawych a inaczej zaplanowanych Stegnach? :)
W
O
W
Superowe! Takiego kanału brakowało!
+Radosław Gajda Musisz kiedyć zrobić jakieś spotkanie z fanami :)
Oglądając ten odcinek przypomina mi się doskonały odcinek pt. "Czy dworzec Centralny jest coś wart?" o doskonałym projekcie Nowej Dzielnicy Usługowej. Projekt Ursynowa też był fajną ideą, jednak przez polskie realia stłamszony przez co dzisiaj niekiedy straszą albo są wyzwaniem dla nowych pokoleń architektów. Moim zdaniem są to pomniki naszej pomysłowości i marzeń z podciętymi skrzydłami. Piętno i odcisk ciężkiego reżymowego buta. Braku pewnej logiki w działaniu? tego nie wiem. Założę się, że gdyby powyższe inwestycje zostały stworzone, tak jak widzieli je architekci w całości... dziś nie byłoby takiego problemu z nimi. Nie stawiały by wyzwań, nie trzeba by było nic poprawiać ani by tak nie straszyły swoją nie doskonałością (bo w zamyślę miały być częścią czegoś wielkiego, wiekopomnego!). Często mawia się że "chciało się dobrze a wyszło jak zwykle... (źle, byle jak)" Nie jest źle, ale zamysł był inny. Troszkę to smutne ale jest jak jest i musi tak być. To meritum tego komentarza :P
Nie chcę być źle zrozumianym, że narzekam, że prowokuje do dyskusji, nie! - dzielę się swoimi przemyśleniami po obejrzeniu odcinka. Bo są genialne! skłaniają do przemyśleń a tu widzę, że każdy odcinek to jak kolejny puzzel dopełniający całość!
Dzięki za chwile refleksji, za to że każdy odcinek ogląda się z ciekawością i pasją! :) DOSKONAŁA ROBOTA, skoro po niespełna 9 minutach materiału piszę powyższy esej xD
Architektura to nie tylko budowle, to coś więcej... :) i ten kanał jest właśnie o tym 'czymś więcej'!
Ta górka na osiedlu to genialny pomysł. Ale wynikał częściowo stąd, że ziemi z wykopów było nieco za dużo, nawet przy usypaniu górek tu i ówdzie. Większość ziemi poszła na wysypisko w Radiowie.
jak zwykle łapka w górę za swietny film!
Polecam zobaczyć Jižní Město w Pradze. Podobne założenia i rozwiązania urbanistyczne co na Ursynowie.
Ciekawe mogą być też zbudowane w podobnym czasie Bohnice na przeciwnym krańcu miasta z jakże swojsko brzmiącymi nazwami ulic: Radomská, Sopotská, Hnězdenská czy Lodžská :)
Pod koniec [ostatnie ujęcie] prowadzący powinien byc ustawiony bardziej w PRAWO, i pod koniec kamera płynnie rusza z miejsca i wchodzi i zagląda do tego okienka w ścianie przygotowanego do podglądania robót :) i dopiero wtedy zaciemnienie :]
zrobiłbys odccinek o Pekinie albo Gocławiu ? :)
Cześć, zrobisz ciekawostki na temat Bemowa? :)
To moze teraz o Ursynowie Poludniowym? Dlaczego nie udal sie tak dobrze jak Polnocny?
Panie Radku, bardzo proszę o jakiś odcinek tylko z krytyką negatywną. Podziwiam elokwencję.
Zażartowałabym, żeby lepiej poznać Pana. A poważnie, to dla mnie byłaby to dobra lekcja architektury, czasami trudno się ustosunkować. Dziękuję za odpowiedź.
OSIEDLE URSINOVIA jest już zbudowane i Ja tu mieszkam !!!!
O. :)
Nie znam za dobrze Warzawy i z filmu tylko mogę powiedzieć, że Ursyów kojarzy mi się z Gdańską Zaspą. Chętnie bym zobaczył film o tym osiedlu :)
Radku, zaglądniesz kiedyś w przyszłości do Rzeszowa? Czy nie ma u nas absolutnie nic architektonicznie ciekawego, bo nie wykluczam że tak może być (chociaż w podręczniku do sztuki byliśmy przedstawiani jako typowy przykład architektury komunistycznej :D )? :D
dobry materiał
Dogęszczanie osiedla +, lokalne oferta miejsc pracy też +, ale czemu miałyby to być tylko biurowce, może coś produkującego dobra materialne? Boję się proponować, może np. wytwórnia z branży IT? Albo fabryka balonów i ultralightów :-)
No ale skoro to taki drogi i atrakcyjny teren to czemu tam tyle nie zabudowanej zieleni nazywanej parkiem?
Po porównaniu zieleni na Ursynowie do Ogrodu Cesarskiego w Tokio nie mam innego wyjścia niż ukłonić się głęboko po japońsku i czmychnąć jak najdalej, najlepiej do centrum, do miasta :-).
moze jakis patronite? ja chetnie zrezygnuje z wafelkow i papierow zeby bylo wiecej i czesciej:)
jest wiadomo który blok powojenny w Polsce jest najstarszy, i czy jeszcze istnieje?
Nie mogę zgodzić się z tym, że jest to dobre osiedle. Żadne osiedle z wielkiej płyty wg mnie nie jest dobre, głównie z powodów samego centralnego planowania i związanych z tym komplikacji oraz uciążliwości dla środowiska (słabej jakości budynków i dużego zużycia energii). Spędziłem na Ursynowie wiele lat i jedną z najsłabszych jego cech jest też dziwny i chaotyczny układ ulic, właśnie w jego północnej części, który utrudnia i poruszanie się i orientację. Taka moja opinia, ale odcinek całkiem niezły
Jak zawsze 👍
Jednej rzeczy nie mogę pojąć. Dlaczego w latach 70., wytyczając nowe miejskie ulice i trasy uwzględniano przyszły wzrost liczby samochodów wśród mieszkańców, natomiast projektując osiedla dalej uważano, że jedno miejsce parkingowe wystarczy na kilka-kilkanaście mieszkań? Gdzie tu logika?!
Może akurat w przypadku Ursynowa uważano, że metro rozwiąże problem, ale co z innymi dzielnicami/miastami?
Wielkie drogi miały służyć przede wszystkim do transportu towarów, a nie ludzi. Ludzie mieli poruszać się PKSami i komunikacją autobusową.
Architekci byli wizjonerami i zdawali sobie z sprawę z przyrostu liczby samochodów. Walczyli, aby projekty uwzględniały miejsce na kilkukrotnie więcej pojazdów niż przewidziane minima wyznaczone przez władze.
Na moim osiedlu też tak zrobili górki.
Polecam jeszcze dla uzupełnienia taki ciekawy artykuł w którym wymieniono więcej zalet, np. takie pofałdowanie bloków że z jednego balkonu nie da się zajrzeć w okna sąsiadom:
jedyniesluszne.blox.pl/2015/05/Ursynow-Polnocny-do-rejestru-zabytkow.html
kiedy Grabów? :D
osiedle za żelazną bramą było od 5-7 razy droższe niż przeciętne gierkowskie osiedle a standart był o całe lata świetlne gorsze a niewiele brakowało a gomułka kazałby robić wspolne kible na korytarzu, gierek nie tylko budowal 3 razy wieciej mieszkan i w 3 razy lepszym stadardzie ale jeszcze 3 razy taniej bo kupil w zwiazku radzieckim licencje na prefabrykacje, jak mozna wyszydzac gierka za alternatywy 4,
8:13 Jaki Służewiec ? Mordor się mówi 😅
Timelapsy :) +
bzdura ze byl zle skomunikowany teraz mam mniej polaczen niz kiedys jak byl autobus praktycznie wszedzie