Podoba mi się, że ktoś o tym w końcu powiedział choć w wyspecjalizowanych sklepach regulacji dokonuje sprzedawca i w moim przypadku, gdy obierałem rower dokonywano wielu poprawek po to by rower chodził tak jak ja che, a nie jak się wydaje sprzedawcy.
Do ochrony ramy rowerowej używam przezroczystej folii samoprzylepnej ze sklepu papierniczego. Koszt arkusza A5 takiej folii to około 2zł. Okleiłem takim arkuszem oba moje rowery we wszystkich newralgicznych miejscach. Po ponad roku folia nadal pięknie trzyma, mimo że zdarzało mi się jeździć w deszczu. Myślę, że nie będzie problemu z jej usunięciem, ponieważ jest grubsza niż taśma. Posiada jakąś tam swoją sztywność więc nie powinna sie rwać.
Super, że powstał taki filmik, oglądam już po fakcie co prawda ale wiedza na przyszłość . Mnie dopadła taka właśnie sytuacja z flakiem i źle ułożoną oponą.
Ja do zabezpieczenia łańcucha używam osłony neoprenowej i spisuje się bardzo dobrze, a do osołony przed pancerzami taśmę izolacyjną, co uważam że to dobry i tani sposób na zabezpieczenie ramy a i dla estetyki można dobrać kolor taśmy do ramy :) Oczywiście nie może też zabraknąć ochony pod przedni trójkąt ramy bo jak wiadomo nasza przednia opona przyjmuję sporo kamyczków w swój bieznik wyrzucając je za siebie a co za tym idzie przy konkretnejj prędkości potrafią nawet zrobić odprysk lakieru do gołego tworzywa ramy.
Trzeba sprawdzić śruby baryłkowe przy przerzutkach, czy nie są powykręcane całkowicie. W sklepie jak wydają rowery to często regulują na szybko i nie chce im się bawić w odkręcanie linek przy przerzutce, więc na chama kręcą mikroregulacją.
poznałem kilka malutkich ale ważnych jednostek! dziękuję za perfekcyjne podejście do sprawy a doświadczenie.. jak raz za niedługo będę się kupował nowoczesnego dzieciutka
I tu żeś dobrze trafił Danielu z taśmą na ramę. Kiedy zakleiłem swoją, po jej ściągnięciu po dwóch latach, rama w dolnej części była, jak nówka. Polecam kupić w Castoramie taśmę wodoodporną. Kosztuje około 20 - 25 zł. ale za to jest naprawdę super oraz miękka i wytrzymała.
Mi raz kapnął smar z łańcucha na podłogę w przedpokoju. Od tego czasu zaczęłam właśnie nowy rower wycierać łańcuch po każdej jeździe tylko frotką - taką nie dużą ściereczką . Nie brudzi i też działa jak ta lala.
Ja jako osłonę ramy przed łańcuchem wymyśliłem szybkości- wyciąłem odpowiedni kształt z cienkiej dętki,ładnie dopasowałem do ramy spiąłem trytytkami, spełnia swe zadanie znakomicie i nawet zle nie wygląda!
świetny poradnik 👍Czy po takim przetarciu lepkiego łańcucha powinno się używać oliwki czy wosku do łańcuchów w nowym rowerze? Czy nie ma takiej potrzeby?
Ja zakupiłem KTM Ultra Fire orange white. Sklep BikeMania, w czerwcu i powiem jedno do dziś rower śmiga ,na prawdę dużo jeżdżę , rower jak przyszedł był super przygotowany do jazdy. Nie ma problemu, jeżeli chodzi o kontakt ze sklepem, wiadomo o resztę trzeba zadbać samemu,.
Dla producentów ważniejszy jest równomierny naciąg szprych niż idealnie wycentrowanie koła. Oczywiście da się wycentrować koło tak żeby naciąg był odpowiedni i koło super centryczne. Ale to wymaga czasu. Urządzenie do sprawdzania szprych nazywa się Tensomertem.
chyba Sheldon Brown pisał, że koła w budżetowych rowerach są zaplatane i centrowane przez automaty, stąd wstępne rozcentrowanie, gdy trafiają do sprzedaży po podróży z Chin lub Tajwanu przez ocean - jestem w stanie przyjąć to za "fakt autentyczny". w moim Treku obręcze przy zakupie były co prawda proste, ale za słabo naciągnięte i szybko je pogiąłem i połamałem. następne koła zaplatałem sam, ale na sztywno i służą mi do dziś. pamiętam dyskusje o "kiepskich" obręczach, że się gną, rozcentrowują i łamią - czasem zdarzał się głos rozsądku, że trzeba je po prostu porządnie napiąć i nic ich nie ruszy. potwierdzam. to nie bardzo na temat w "czynnościach serwisowych nowych rowerów", ale wspomnę: zawsze dziwiło mnie zdziwienie i rozczarowanie ostro jeżdżących ludzi MTB, że po wymianie obręczy na jakieś super wąskie i lekkie, rozwalali je na pierwszym zjeździe... a tak poza tym, bardzo estetyczny ten Marin
Tyś z Zielonej Góry??? A ja męczę się z przypadkowo napotkanymi serwisami, mniej lub bardziej nieudolnymi. Tak bardzo nieudolnymi, że postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. 40 lat temu sam rozkładałem na części i składałem swojego Waganta, dziś już w zasadzie mi się nie chcę, ale chyba nie mam wyjścia. Przydałoby mi się się jakieś wsparcie :-)
Z taśm to Scotch najlepszy. Nie przyklei sie do lakieru tak, ze po sezonie odchodzi razem z nim. Sliska. Kilka warstw i bedzie git. Oczywiscie pod pancerze. Sa tez komplety grubszych, takich prawie gumowych naklejek - pod pancerze, pod lancuch, na dolna rure ramy itp.
Jak jeszcze od siebie dodam. Jeżeli piasta jest na konusach to lepiej sprawdzić czy nie jest za mocno skręcona, kolegi w Giancie przednie koło było tak skręcone ze po 50km bieżnie i kulki były do wymiany
3M Polyurethane Protective Tape 8671, bardzo fajna taśma jest gruba(trochę jak guma) klej jest delikatny, ale można do niego użyć dodatkowo podkładu 3m a86 i wtedy jest na wieki. Ale nie trzeba. Jest przezrocza i fajnie można sobie zabezpieczyć lakier w rowerze, samochodzie. Można przyklejać na mokro( 75%wody,25%spirytusu, kilka kropki ludwika), ale także na sucho. Polecam
Osobiście polecam taśmy stosowane na słupkach w samochodach. Są czarne lub bezbarwne. Mają mocny klej, są grube i odporne na UV. można je kupić w sklepach moto lub lakierniczych.
8:20 Racja, łańcuchy się kleją. Nie są naoliwione tylko nasmarowane na czas przechowywania w opakowaniu. Sklepy rowerowe też nie zwracają na to uwagi. Wystarczy kilka kilometrów i cały syf mamy na łańcuchu.
W kwestii łańcucha. Pytanie, jakie rzeczowe argumenty przemawiają za tym, żeby nie płukać łańcucha? Wydaje mi się, że to raczej wynika z tego, jak zostanie on potraktowany po takim zabiegu, bo w środku faktycznie jest goły. Ostatnio sakramencko zabłociłem łańcuch (i złapałem gdzieś na niego paskudny smar, który złapał jeszcze więcej syfu - albo użyłem jakiegoś badziewia bo nie miałem niczego innego pod ręką), więc po odbłoceniu wypłukałem go w benzynie ekstrakcyjnej do sucha i potraktowałem oliwą maszynową do maszyn precyzyjnych (dość mała gęstość) i po tym każde ogniwo podgrzanym smarem (akurat Hanseline) żeby wpłynął w każdą dziurę. Sporo babraniny przy tym, szczególnie przy czyszczeniu sznurówką pomiędzy tymi "kółkami" na sworzniach. Nie podejrzewam, żeby był gdzieś w środku suchy. Wracając do początku - to zależy chyba od tego, co z łańcuchem zrobimy po takim zabiegu. Samo płukanie nie niszczy przecież łańcucha. Raczej.
Zrobisz coś o oponach z gwoździami prowizorką na lód, może coś powiesz o zamianie hamulców z szczękowych na tarczowe, mam oryginalnie szczękowe ale wolałbym tarczowe nawet mam pod nie mocowania wiec może coś powiesz i jakie firmy polecasz
Założyłem nowy łańcuch i zgodnie z radą wyczyściłem z tego smaru na zewnątrz i nasmarowałem właściwym środkiem. Cały napęd oczywiście wyczyszczony. W trakcie pierwszej jazdy w terenie zaczął mi hałasować. Brud poprzyklejał się od wewnątrz, dlatego nie zgodzę się, żeby czyszczenie od zewnątrz było wystarczające. Jutro kąpiel łańcucha.
Hej witam .Kupiłem nowy rower Kellys Phanatic 30 że sklepu online i mam problem z przerzutkami .Na wyższych biegach od 5-8 podczas przełączania ,bieg samoistnie głośno przeskakuje aż rwie nogę .Co robić ?
Witam. Kuppem ROMETA ORKAN 3. Waże ok 100kg. Jak wyregulowac ten amortyzator? Mam pokrętło z lewej strony. Chce żeby było twarde. Mam kręcić w stronę - Czy w stronę + ??
Bardzo dobre rady, u mnie np. Rower z Decathlon'u po ja wiem 1 miesiącu jak jechałem z kościoła to kierownica nagle mi się zrobiła luźna, najgorszy był fakt że trzymając za manetki omal się nie wywaliłem, dodam że gdybym jechał z moją prędkością jak zwykle (coś koło 24 km/h)to wątpię czy skóry bym sobie nie pozrywał z twarzy i rąk, a nawet kości nie połamał. Wróciłem powoli do domu, czując bicie serca i dokręcałem śrubki które były luźne a było ich więcej oprócz dwiema na kierownicy. Serwis tam mają straszny, w rowerze mi coś stuka z tyłu już dwa razy 36km woziłem rower a oni zamiast nwm przejechać się i starać się to wyeliminować to oni według procedur tylko mi nasmarują a trzaski nadal są. Szajbajk jeżeli rozgrzeje rower (ja wiem 4 km ciągłej jazdy coś koło 23km/h) i słysze stukanie z tyłu to co może być przyczyną dodam że raz nie trzeba rozgrać roweru.
Potwierdzam. Też kupiłem rower z decathlon'u (b'twin rockrider 520 27,5"). Po przejechaniu ok. 13km, podczas przerwy zauważyłem, że przednie koło jest kompletnie luźne. Tragedia! Miałem szybkozamyczkę odkręconą prawie całkowicie ._. Potem się tylko cieszyłem moim szczęściem, bo jechałem po ścieżce rowerowej. Czasem nawet 33km/h.
Mialem przypadek kiedy klocek hamulcowy ocieral mi o tarcze, drugi klocek ocieral rowniez, ale ledwo co. rozebralem zacisk z przodu i okazalo sie ze mialem tam podkladke pod srubki... Przy nowych rowerach polecam lekko docierac hamulce, nie dajac mocno po hamulcach tylko lekko tak aby klocki stykaly sie z tarczami, czasami moze byc tak ze, klocek hamulcowy bedzie nie rowny i mozemy przeleciec przez kierownice (okolo 15% bylo styku z tarcza hamulcowa), przy hydraulicznych hamulcach jest to bardzo prawdopodobne, znajomy mial taka sytuacje.A przy okazji mozesz zrobic filmik o tylnym napinaczu lancucha przy okazji przerzutki, dlaczego sie lamia, jak temu zapobiegac, oraz niektorzy stosuja dodatkowy napinacz lancucha podczepiony do ramy (ale wtedy z przodu potrzebna jest 1 biegowa zebatka). Taki pomysl :) Podrawiam. ;)
Trzeba ustawić siodełko, podstawa, na źle ustawionym siedzeniu jeździc, to jest jakaś masakra, tak jak mówiłeś lekko w przód powinno być, i mega ważne ustawienie kiery, ciało musi być lekko pochylone ale bez przesadyzmu, i jest jeczsz mega zażna rzecz, ustawienie, tylnego koła, rower nie powinien zostawić dwóch śladów, na źle ustawionym tylnym kole jeździć, to jest śmierć w oczach, rower jest niesterowny, ale powinien się dawać prowadzić, bez trzymanki, dlatego kluczowe, jest wyważenie roweru, ale czy rower za 1000-2000 będzie wyważony, zapomnij, ale tak jak mówiłeś, da się nawet jakigoś tajwana ustawić, idealnie, jak rower nie jeździ bez trzymanki to już złomek trochę.
co do ochrony ramy przed uderzeniami lancucha to moim zdaniem najlepsza i najtansza ochrona to stara detka starannie nawinieta. wizualnie wyglada to dobrze jezeli ladnie i rowno zostanie ulozona detka.
Ostatnio w nowym rowerze po 70km zlapalem kapcia. Zdejmuje oponę a tam plastikowa nakrętka od wentyla była w środku w opony (między dętka a wewnątrza częścią opony). Komuś się coś takiego zdarzyło ?
Dlaczego musiałem dochodzić do tego wszystkiego sam? ): Myślę że z regulacją przerzutek też jest częsty problem oraz bardzo pobieżne przygotowanie - przykład moich rowerów kupionych online. Sprzedawca zapewniał o pełnym przygotowaniu roweru, ale jak to często bywa czynność zlecił pracownikowi. Posiadam dwa rowery marki Merida, z których co prawda jestem bardzo zadowolony, ale tak jak mówisz - zrób to sam. (Adam Słodowy). Pozdrowienia, myślę że uratuje to życie wielu początkującym kolarzom.
Co do kół to polecam wymienić na lepsze opaski chroniące dętke. Wziołem nowego bmxa na górską trase i przy zjeździe nypel przebił dętkę bo plastikowa opaska się przedarła
Mam sporo akcesoriow do KTM EXC [taki enduro motorek] czy moge uzywac spraju do lancucha marki motorex [szwajcarska firma ktora robi takie dla motorow enduro] Pomyslalem ze skoro sa robione dla tak ogromnych przeciazen jakie nastepuja w enduro to do roweru beda rewelacyjne ...
koniecznie trzeba sprawdzić i ustawić hamulce zwłaszcza jeśli to tańsze hydrauliczne tarczówki 😉niestety ja tego nie wiedziałem i teraz jestem bardzo niezadowolony z pracy moich avidów db 1
Andrzej Sawicki znalazłem jedynie porady sprzed kilku lat ograniczały się do smarowania jakimś gęstym olejem a wydaje mi się że są dostępne nowe dużo lepsze smary
Nie ma. Wszystko oprócz napędu i wystających części amortyzatora jedziesz smarem do łożysk, tym samym od dekad. Napęd i golenie amortyzatora jedziesz zwykłym olejem wazelinowym, równie standardowym (nadmiar do wytarcia po zimowaniu).
ja swoje rowery nie przygotowuje na zimie jakos specjalnie tak samo jak na kazdy maraton badz wyjazd ale moze kwestia warunkow w ktorych przechowuje bo jest to piwnica i 15 stopni. I nic sie zlego nie dzieje. kwestia rowniez z jakich materialow jest rower, w czasach nowych technologii malo co moze zardzewiec w rowerze, golenie anodowane, aluminium, karbon, tytan itp....
Od siebie dodam sprawdzenie dokręcenia przedniej przerzutkę.U mnie była za słabo dokręcona dzięki czemu mam teraz w rowerze na wysokości około 2 cm porysowany lakier.
Ja zaraz po zakupie swojego GT miałem problem z ustawieniem przerzutki tylnej. Co ją regulowałem, to problem wracał po kilku zmianach przełożeń. Za jakimś 10 razem zauważyłem, że śruba przytrzymująca linkę jest bardzo słabo przykręcona -,-
Czynność nr 6: REGULACJA PIAST! W większości nowych rowerów piasty nie mają luzów, a wręcz są naprężone, co w krótkim czasie może spowodować wyłuszczenia na stożkach. Sprawę pogarszają jeszcze zaciski typu QR które dodatkowo naprężają łożyska. Ja od lat stosuję taką praktykę: Reguluję piasty na zdjętym kole - to oczywiste, inaczej się nie da - zostawiając mały luz. Po założeniu koła i zaciśnięciu zacisku luz powinien zniknąć, choć przy bardziej sztywnych piastach niekoniecznie. Luz sprawdzam łapiąc za obręcz i ruszając nią na boki. Tak wygląda ideał. Czasem trudno go osiągnąć. Generalnie lepiej żeby był mały luz, niż gdyby go nie było wcale. Zbyt duży luz jest oczywiście również szkodliwy. Do regulacji piast są potrzebne klucze do konusów o rozmiarze dostosowanym do naszych piast (najczęściej 13-15mm) Pozdrawiam
Taśmy elektryczne izolacyjne są najlepsze do rowerów użytkowanych w ciężkich warunkach. Przy ramie mającej kontakt z łańcuchem , można wykonać owijkę z izolacyjnej taśmy żywotność bardzo długa i ładnie odbija łańcuch. Lakier zabezpieczony w 100%.
Słyszałem, że warto sprawdzić ilość oleju w amortyzatorze, oraz nasmarowanie piast kół, Czy to prawda, że producent może niedopilnować tak ważnych rzeczy i oszczędzać na nich? Bo mi wydaje się to trochę niewiarygodne. Tak dla informacji zakupiłem w tym sezonie rower specialized chisel expert i teraz się zastanawiam czy robić powyższe czynności.
Nowe łańcuchy zabezpiecza się specjalnym inhibitorem korozji, taki łańcuch można, a nawet należy dokładnie "wyszejkować" pod warunkiem natychmiastowego, nazwijmy to, poddaniu go pełnemu procesowi smarowania, czym i jak to odrębny temat.
Polecam folię samoprzylepną ORACAL 641 transparentną, jest świetna, używam jej do lat. Jest trwała, grubsza od zwykłej taśmy przylepnej, dobrze się trzyma, a w razie potrzeby wymiany na nowe oklejenie pięknie odchodzi nie zostawiając kleju na obiekcie oklejonym. Polecam serdecznie, Błażej
Nie używajcie taśmy klejącej ani tym bardziej duck tape na lakier! Po wielokrotnej ekspozycji na słońce nasze nowe ekologiczne lakiery będą się nieodwracalnie odparzały i wchodziły w reakcję z klejem, komponenty będą do malowania. Wiem, że to stary filmik i Szaju na pewno zna już folie PPF, którymi okleja się rowery, ale warto napisać dla laików oglądających ten film pierwszy raz. Nie używamy taśmy klejącej, tylko folia ochronna do lakieru :) pozdrowienia
Jeżeli kupuję rower z częśćiami dopasowanymi do mnie, czy ten rower bedzie składany z wiekszą uwagą ? Kupuję Propain spindrift który na stronie można złożyć samemu czyli teoretycznie taki rower jest dość oryginalny i nie produkowany na masową skale, co o tym śądzićie ?
W tańszych rowerach polecam sprawdzić jeszcze łożyskowanie w kołach. Często się zdarza że konusy są zbyt mocno skręcone a ilosć smaru w środku jest znikoma.
U mnie z kolei zdarzyło się, że konusy były za słabo skontrowane - łożyska rozkręciły się samoczynnie podczas jazdy, po kilkudziesięciu kilometrach (!), do środka dostało się mnóstwo piachu, jak piasty zaczęły mi podejrzanie chrzęścić to już było za późno, bo wyglądały jak po kilkunastu tysiącach kilometrów w ciężkich warunkach... Mój następny rower na pewno będzie przed pierwszą jazdą osobiście złożony przeze mnie od zera, bo to nie do pomyślenia ile rzeczy może być fabrycznie "zepsute"
Nie wiem po co kombinować z taśmami- wystarczy kupić taką 'owijkę' na tylny trójkąt i już sprawa załatwiona, może na początku wygląda nieelegancko jak jakaś skarpeta, ale działa jak należy i jest dużo grubsza od taśmy czy naklejek i na pewno zbierze wszystkie mocne uderzenia łańcucha :)
drogie? niecałe 4zł za dwie :) Polecam: www.aliexpress.com/item/Bike-Bicycle-Cycling-Road-Care-Chain-Stay-Posted-Frame-Protector-Guard-ARE4/1884186265.html?spm=2114.01010208.3.57.6xIeY8&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10037_10054_10059_10032_10078_10079_10077_10073_10096_10070_10052_423_10050_10051_424,searchweb201603_2&btsid=60bef427-4149-4030-b1c8-8f762f312cca
aa bb pisałem ze swojej perspektywy... przez ponad 5 lat (od zalupu obecnego roweru) miałem kawałek gumowej pianki przywiązany sznurkiem :D nigdy go nie musiałem ściągać bo nawet wymieniać nie trzeba było . Pewnego dnia stwierdziłem, że jest to nie estetyczne (tak, po 5 latach), poszukałem trochę i zamówiłem sobie z aliexpress ponieważ, skoro wytrzymałem tyle czasu to miesiąc nie robi mi różnicy a kilka dyszek zostało w portfelu. Mi akurat się udało i osłonki dotarły w 15 dni od wykonania przelewu.
10-20zł to absurdalnie drogo? Jak na skuteczną ochronę na ramę na lata to grosze ;) Opakowanie prezerwatyw też wydaję się być 'absurdalnie drogie' a jednak potrafi oszczędzić w przyszłości tysiące złotych ;))
Ja myślę, że w fabryce łańcuchy mogą dosłownie kąpać się w smarze. Przy takiej masówce wychodzi to ekonomiczniej niż ręczne zakrapianie, a do tego idealnie konserwuje do transportu.
Andrzej Sawicki - dokladnie tak sie robi kapiel w goracym oleju jest to normalna procedura stosowana w celu zabezpieczenia powierzchni narazonych na rdze, czesto stosowana w przemysle.
Daniel - uzasadnij dlaczego nie mozna plukac calego lancucha w odtluszczaczu ? To dla mnie nowosc bo ja taka praktyke od dawna stosuje a pozniej kilkukrotne smarowanie i odstawienie lancucha na jeden dzien aby dobrze olej wniknal w kazde ogniwo.
SzajBajk - tylko czym to jest uzasadnionie bo ja nie widze niczego w tym zlego. jezeli lancuch poodtluszczaczu jest doklanie osuszony a nastepnie dobrze nasmarowany i pozostawiany do dokladnej penetracji wszystkich zakamarkow w lancuchu. Druga rzecz mycie powierzchowne niczemu nie sluzy piach z olejem sie miesza i staje sie jak papier scierny o wysokiej gradancji ktory ladnie szlifuje powierzchnie metalowe i sciera nikiel oraz elementy wewnatrz lancucha. co z czasem skutkuje rozciagnieciem lancucha. taka teoria jest bardziej logiczna. Natomiast co do zalecen Shimano to biore z przymrozeniem oka bo dla nich jest istotna sprzddaz a nie jak najdluzsze dzialanie elementow.
SzajBajk - np. legendarny Lennard Zinn w swojej ksiazce o serwisie roweru zaleca sposob kapieli lancucha w delikatnych cytrusowym odluszczaczu z domieszka oliwki oraz pozniej dokladne osuszenie.
Wypłukujesz smar z zakamarków wymagających smarowania. Potencjalnie generujesz miejsca rdzewiejące, jeśli nasmarujesz przed całkowitym wyschnięciem tychże zakamarków (a to mogą być dni przy tak ciasnych zakamarkach). Potencjalnie generujesz miejsca nienasmarowane, jeśli niedokładnie zakropisz po tak dogłębnym usunięciu smaru. A potem "taki drogi łańcuch tylko 3 tysiące wytrzymał". Bo go sam zepsułeś.
Nie chodzi o użyte środki, tylko o potencjalne niedokładne nasmarowanie po ich użyciu. No chyba, że kąpiesz łańcuch w gorącym olejku po czyszczeniu, to bardzo przepraszam.
Jako protektor ramy moge polecić folie samoprzylepna dostępna w sklepach plastycznych lub takich, które zaopatrują agencje reklamowe i drukarnie. Jest dość gruba, a arkusz a4 kosztuje jakieś grosze. Z tego można sobie powycinać najróżniejsze kształty (np. Prostokąt od linijki a rogi zaokrąglić przykladajac 1/2/5gr monetę i odcinając nożem po obrysie)
Jak mamy rower z jakimiś dobrymi amortyzatorami to też warto oddać je na porządny serwis zerowy, bo czasem może się zdarzyć że fabryka np. naleje za mało oleju i zatrzemy sobie tłumiki
Czy powstał odcinek w którym został poruszony temat szejkowania? Jestem bardzo ciekaw opinii gdyż od dłuższego czasu właśnie taki sposób czyszczę łańcuch.
Szkoda że wcześniej nie zobaczyłem tego odc, bo ostatnio kupiłem enduro Treka,i parę dni po zakupie już był w serwisie z bardzo luźnymi szprychami i krzywym kołem.
Jakoś nie mogę się z tym zgodzić. Odkąd szejkuję łańcuch jego wydajność/przebieg zwiększyły się. Wcześniej HG-40 max co 4tys. km był do wymiany, bo nie dało się jeździć. Teraz (choć to już HG-50) na liczniku pykło mi już 12,7kkm no i fakt, też do wymiany już się kwalifikuje, choć nadal nie przeskaukuje . Różnice na pewno kryją się typach HG40 a HG50 (napęd 8s). Polecam ten ostatni i się zastanawiam dlaczego shimano przestało go już produkować - w necie ostatnie sztuki gdzieś można znaleźć ;) PS. Od razu dodam, że szejkowanie, to nie jest zbyt częsty zabieg - raz na 2-3msc, a w między czasie czyszczenie powierzchowne, szczotka, instrument z rolkami, szmata, itp.
Jedyne co wymagało według mnie w moim nowym rowerze naprawy to wyprostowanie widelca bo nie był równo ustawiony do kierownicy a poza tym to nic nie robiłem i rower jest ok
Regulacja przerzutek. Kupowałem parę razy nowy rower i za każdym razem było to konieczne. Były to rowery w cenach 1,5k - 4k, ale każdy wymagał grzebnięcia lrzy przerzutkach.
Podoba mi się, że ktoś o tym w końcu powiedział choć w wyspecjalizowanych sklepach regulacji dokonuje sprzedawca i w moim przypadku, gdy obierałem rower dokonywano wielu poprawek po to by rower chodził tak jak ja che, a nie jak się wydaje sprzedawcy.
Do ochrony ramy rowerowej używam przezroczystej folii samoprzylepnej ze sklepu papierniczego. Koszt arkusza A5 takiej folii to około 2zł. Okleiłem takim arkuszem oba moje rowery we wszystkich newralgicznych miejscach. Po ponad roku folia nadal pięknie trzyma, mimo że zdarzało mi się jeździć w deszczu. Myślę, że nie będzie problemu z jej usunięciem, ponieważ jest grubsza niż taśma. Posiada jakąś tam swoją sztywność więc nie powinna sie rwać.
Super, że powstał taki filmik, oglądam już po fakcie co prawda ale wiedza na przyszłość . Mnie dopadła taka właśnie sytuacja z flakiem i źle ułożoną oponą.
to fakt , nikt nie zadba o nasz rower lepiej jak my sami . pozdrawiam !!!
Ja też !
film bardzo się przydał, kupilem nowy rower i zrobiłem wszystko co pokazales, teraz mogę być pewny ze będzie dobrze :D dzięki
Ja do zabezpieczenia łańcucha używam osłony neoprenowej i spisuje się bardzo dobrze, a do osołony przed pancerzami taśmę izolacyjną, co uważam że to dobry i tani sposób na zabezpieczenie ramy a i dla estetyki można dobrać kolor taśmy do ramy :)
Oczywiście nie może też zabraknąć ochony pod przedni trójkąt ramy bo jak wiadomo nasza przednia opona przyjmuję sporo kamyczków w swój bieznik wyrzucając je za siebie a co za tym idzie przy konkretnejj prędkości potrafią nawet zrobić odprysk lakieru do gołego tworzywa ramy.
Trzeba sprawdzić śruby baryłkowe przy przerzutkach, czy nie są powykręcane całkowicie. W sklepie jak wydają rowery to często regulują na szybko i nie chce im się bawić w odkręcanie linek przy przerzutce, więc na chama kręcą mikroregulacją.
poznałem kilka malutkich ale ważnych jednostek! dziękuję za perfekcyjne podejście do sprawy a doświadczenie..
jak raz za niedługo będę się kupował nowoczesnego dzieciutka
19-stu zostało ,100 wyprzedzonych ,2 lata temu , pozdrower , Szajbajku , fajne programy, porady i filmy
I tu żeś dobrze trafił Danielu z taśmą na ramę. Kiedy zakleiłem swoją, po jej ściągnięciu po dwóch latach, rama w dolnej części była, jak nówka. Polecam kupić w Castoramie taśmę wodoodporną. Kosztuje około 20 - 25 zł. ale za to jest naprawdę super oraz miękka i wytrzymała.
Jeśli chodzi o srubki, to też regularnie zdarza się że same tarcze nie są poprawnie dokręcone. Żeby dokręcić te śruby potrzebny bedzie klucz torx.
Mi raz kapnął smar z łańcucha na podłogę w przedpokoju. Od tego czasu zaczęłam właśnie nowy rower wycierać łańcuch po każdej jeździe tylko frotką - taką nie dużą ściereczką . Nie brudzi i też działa jak ta lala.
przez pierwsze kilka sekund myślałem, że pomyliłem Twoje kanały xd
Kuba Matkowski ja miałem to samo XD
He he ;)
Ja też
Same
Xd
Bardzo fajne i rzetelne poradniki , oby tak dalej pozdrawiam :)
Ja jako osłonę ramy przed łańcuchem wymyśliłem szybkości- wyciąłem odpowiedni kształt z cienkiej dętki,ładnie dopasowałem do ramy spiąłem trytytkami, spełnia swe zadanie znakomicie i nawet zle nie wygląda!
świetny poradnik 👍Czy po takim przetarciu lepkiego łańcucha powinno się używać oliwki czy wosku do łańcuchów w nowym rowerze? Czy nie ma takiej potrzeby?
prośba, zrób film o szejkowaniu, jak najlepiej czyścić łańcuch krok po kroku
Dzięki wielkie za cenne informacje, bo już chciałem odsyłać rower z kołami do centrowania.
Ja zakupiłem KTM Ultra Fire orange white. Sklep BikeMania, w czerwcu i powiem jedno do dziś rower śmiga ,na prawdę dużo jeżdżę , rower jak przyszedł był super przygotowany do jazdy. Nie ma problemu, jeżeli chodzi o kontakt ze sklepem, wiadomo o resztę trzeba zadbać samemu,.
Dla producentów ważniejszy jest równomierny naciąg szprych niż idealnie
wycentrowanie koła. Oczywiście da się wycentrować koło tak żeby naciąg
był odpowiedni i koło super centryczne. Ale to wymaga czasu. Urządzenie
do sprawdzania szprych nazywa się Tensomertem.
Czy do odtłuszczania łańcucha można użyć Meglio? Czy koniecznie musi to być odtłuszczacz do łańcucha?
Pod łańcuch polecam taśmę izolacyjną, ja używam 3m. Na białym rowerze ładnie wygląda czarna :)
chyba Sheldon Brown pisał, że koła w budżetowych rowerach są zaplatane i centrowane przez automaty, stąd wstępne rozcentrowanie, gdy trafiają do sprzedaży po podróży z Chin lub Tajwanu przez ocean - jestem w stanie przyjąć to za "fakt autentyczny". w moim Treku obręcze przy zakupie były co prawda proste, ale za słabo naciągnięte i szybko je pogiąłem i połamałem. następne koła zaplatałem sam, ale na sztywno i służą mi do dziś.
pamiętam dyskusje o "kiepskich" obręczach, że się gną, rozcentrowują i łamią - czasem zdarzał się głos rozsądku, że trzeba je po prostu porządnie napiąć i nic ich nie ruszy. potwierdzam.
to nie bardzo na temat w "czynnościach serwisowych nowych rowerów", ale wspomnę: zawsze dziwiło mnie zdziwienie i rozczarowanie ostro jeżdżących ludzi MTB, że po wymianie obręczy na jakieś super wąskie i lekkie, rozwalali je na pierwszym zjeździe...
a tak poza tym, bardzo estetyczny ten Marin
Tyś z Zielonej Góry??? A ja męczę się z przypadkowo napotkanymi serwisami, mniej lub bardziej nieudolnymi. Tak bardzo nieudolnymi, że postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. 40 lat temu sam rozkładałem na części i składałem swojego Waganta, dziś już w zasadzie mi się nie chcę, ale chyba nie mam wyjścia. Przydałoby mi się się jakieś wsparcie :-)
Czy te porady tez sie applicuj0m do mountajnsa i roudsa czy tylko gravelsy tak sie powinno przegladac? A co z urbansami?
Z taśm to Scotch najlepszy. Nie przyklei sie do lakieru tak, ze po sezonie odchodzi razem z nim. Sliska. Kilka warstw i bedzie git. Oczywiscie pod pancerze.
Sa tez komplety grubszych, takich prawie gumowych naklejek - pod pancerze, pod lancuch, na dolna rure ramy itp.
Jak jeszcze od siebie dodam. Jeżeli piasta jest na konusach to lepiej sprawdzić czy nie jest za mocno skręcona, kolegi w Giancie przednie koło było tak skręcone ze po 50km bieżnie i kulki były do wymiany
3M Polyurethane Protective Tape 8671, bardzo fajna taśma jest gruba(trochę jak guma) klej jest delikatny, ale można do niego użyć dodatkowo podkładu 3m a86 i wtedy jest na wieki. Ale nie trzeba. Jest przezrocza i fajnie można sobie zabezpieczyć lakier w rowerze, samochodzie. Można przyklejać na mokro( 75%wody,25%spirytusu, kilka kropki ludwika), ale także na sucho. Polecam
Osobiście polecam taśmy stosowane na słupkach w samochodach. Są czarne lub bezbarwne. Mają mocny klej, są grube i odporne na UV. można je kupić w sklepach moto lub lakierniczych.
Czy można użyć benzyny ekstrakcyjnej na nowy łańcuch celem wyczyszczenia?
Niby 7 lat temu, ale jest dokładnie jak mówisz - miałem luźne śrubki i łańcuch do wyczyszczenia i smarowania.
8:20 Racja, łańcuchy się kleją. Nie są naoliwione tylko nasmarowane na czas przechowywania w opakowaniu. Sklepy rowerowe też nie zwracają na to uwagi. Wystarczy kilka kilometrów i cały syf mamy na łańcuchu.
Daniel , zrobisz odcinek na temat luzów przedniego amortyzatora?
Jak będę miał taki...
@@SzajBajk ja Ci mogę wysłać mojego raidona ☺️
W kwestii łańcucha. Pytanie, jakie rzeczowe argumenty przemawiają za tym, żeby nie płukać łańcucha? Wydaje mi się, że to raczej wynika z tego, jak zostanie on potraktowany po takim zabiegu, bo w środku faktycznie jest goły.
Ostatnio sakramencko zabłociłem łańcuch (i złapałem gdzieś na niego paskudny smar, który złapał jeszcze więcej syfu - albo użyłem jakiegoś badziewia bo nie miałem niczego innego pod ręką), więc po odbłoceniu wypłukałem go w benzynie ekstrakcyjnej do sucha i potraktowałem oliwą maszynową do maszyn precyzyjnych (dość mała gęstość) i po tym każde ogniwo podgrzanym smarem (akurat Hanseline) żeby wpłynął w każdą dziurę. Sporo babraniny przy tym, szczególnie przy czyszczeniu sznurówką pomiędzy tymi "kółkami" na sworzniach. Nie podejrzewam, żeby był gdzieś w środku suchy. Wracając do początku - to zależy chyba od tego, co z łańcuchem zrobimy po takim zabiegu. Samo płukanie nie niszczy przecież łańcucha. Raczej.
Niektórzy producenci nie zalecają takiego zabiegu, choć jest to zależne, od użytego do płukania środka.
Zrobisz coś o oponach z gwoździami prowizorką na lód, może coś powiesz o zamianie hamulców z szczękowych na tarczowe, mam oryginalnie szczękowe ale wolałbym tarczowe nawet mam pod nie mocowania wiec może coś powiesz i jakie firmy polecasz
Mega pomocny film, wielkie dzięki 😁
Jak dokręcić koła by nie latały, i jaki multi tool podręczny polecacie (nie drogi)
Jeżeli gravel przychodzi w takim stanie, to należy niezwłocznie zdjąć lemondkę :P
Założyłem nowy łańcuch i zgodnie z radą wyczyściłem z tego smaru na zewnątrz i nasmarowałem właściwym środkiem. Cały napęd oczywiście wyczyszczony. W trakcie pierwszej jazdy w terenie zaczął mi hałasować. Brud poprzyklejał się od wewnątrz, dlatego nie zgodzę się, żeby czyszczenie od zewnątrz było wystarczające. Jutro kąpiel łańcucha.
Hej witam .Kupiłem nowy rower Kellys Phanatic 30 że sklepu online i mam problem z przerzutkami .Na wyższych biegach od 5-8 podczas przełączania ,bieg samoistnie głośno przeskakuje aż rwie nogę .Co robić ?
Hej, na rowerze zrobiłem 50 km bez odtłuszczania łańcucha. Teraz się trochę przykleił bród. Czy już wymaga szejka? Czy go poprostu odłuścić
Jednej rzeczy mi zabrakło. W żadnym rowerze, który dostałem napęd nie był wyregulowany. Zawsze wymagał pełnej regulacji (nie tylko ruszenia baryłki).
czy do serwisu roweru potrzebny jest klucz dynametryczny?
Jesli tak to o jakich parametrach? [zakres Nm]
5-25
Witam. Kuppem ROMETA ORKAN 3. Waże ok 100kg. Jak wyregulowac ten amortyzator? Mam pokrętło z lewej strony. Chce żeby było twarde. Mam kręcić w stronę - Czy w stronę + ??
Bardzo dobre rady, u mnie np. Rower z Decathlon'u po ja wiem 1 miesiącu jak jechałem z kościoła to kierownica nagle mi się zrobiła luźna, najgorszy był fakt że trzymając za manetki omal się nie wywaliłem, dodam że gdybym jechał z moją prędkością jak zwykle (coś koło 24 km/h)to wątpię czy skóry bym sobie nie pozrywał z twarzy i rąk, a nawet kości nie połamał. Wróciłem powoli do domu, czując bicie serca i dokręcałem śrubki które były luźne a było ich więcej oprócz dwiema na kierownicy. Serwis tam mają straszny, w rowerze mi coś stuka z tyłu już dwa razy 36km woziłem rower a oni zamiast nwm przejechać się i starać się to wyeliminować to oni według procedur tylko mi nasmarują a trzaski nadal są. Szajbajk jeżeli rozgrzeje rower (ja wiem 4 km ciągłej jazdy coś koło 23km/h) i słysze stukanie z tyłu to co może być przyczyną dodam że raz nie trzeba rozgrać roweru.
Potwierdzam. Też kupiłem rower z decathlon'u (b'twin rockrider 520 27,5"). Po przejechaniu ok. 13km, podczas przerwy zauważyłem, że przednie koło jest kompletnie luźne. Tragedia! Miałem szybkozamyczkę odkręconą prawie całkowicie ._.
Potem się tylko cieszyłem moim szczęściem, bo jechałem po ścieżce rowerowej. Czasem nawet 33km/h.
To znak.Omijaj kościół z daleka.
Szaj jak i Inni jakie koła polecicie dla osoby 130kg bo po 150km znowu jest tylne do centrowania ☹
Odkąd wymieniłem fabryczne na Mavic A719, zapomniałem co to centrowanie. Bardzo mocne obręcze. Ważę 110.
A można umyć cały łańcuch meglio? (taki odtłuszczacz) a potem nasmarować własnym smarem? (płynnym)
ja od siebie bym dodał jeszcze sprawdzenie klamek hamulcowych - dokręcenie i odpowiednie dopasowanie pod swoje preferencje:)
Mialem przypadek kiedy klocek hamulcowy ocieral mi o tarcze, drugi klocek ocieral rowniez, ale ledwo co. rozebralem zacisk z przodu i okazalo sie ze mialem tam podkladke pod srubki... Przy nowych rowerach polecam lekko docierac hamulce, nie dajac mocno po hamulcach tylko lekko tak aby klocki stykaly sie z tarczami, czasami moze byc tak ze, klocek hamulcowy bedzie nie rowny i mozemy przeleciec przez kierownice (okolo 15% bylo styku z tarcza hamulcowa), przy hydraulicznych hamulcach jest to bardzo prawdopodobne, znajomy mial taka sytuacje.A przy okazji mozesz zrobic filmik o tylnym napinaczu lancucha przy okazji przerzutki, dlaczego sie lamia, jak temu zapobiegac, oraz niektorzy stosuja dodatkowy napinacz lancucha podczepiony do ramy (ale wtedy z przodu potrzebna jest 1 biegowa zebatka). Taki pomysl :) Podrawiam. ;)
Trzeba ustawić siodełko, podstawa, na źle ustawionym siedzeniu jeździc, to jest jakaś masakra, tak jak mówiłeś lekko w przód powinno być, i mega ważne ustawienie kiery, ciało musi być lekko pochylone ale bez przesadyzmu, i jest jeczsz mega zażna rzecz, ustawienie, tylnego koła, rower nie powinien zostawić dwóch śladów, na źle ustawionym tylnym kole jeździć, to jest śmierć w oczach, rower jest niesterowny, ale powinien się dawać prowadzić, bez trzymanki, dlatego kluczowe, jest wyważenie roweru, ale czy rower za 1000-2000 będzie wyważony, zapomnij, ale tak jak mówiłeś, da się nawet jakigoś tajwana ustawić, idealnie, jak rower nie jeździ bez trzymanki to już złomek trochę.
na taki film czekałem, ide po kakao i oglądam.
hej. a moze jakis odcinek z omowieniem rowerom cannondale touring 1,2 i ultimate please.
co do ochrony ramy przed uderzeniami lancucha to moim zdaniem najlepsza i najtansza ochrona to stara detka starannie nawinieta. wizualnie wyglada to dobrze jezeli ladnie i rowno zostanie ulozona detka.
Tom Z Ja mam taśmę izolacyjna :)
Ostatnio w nowym rowerze po 70km zlapalem kapcia. Zdejmuje oponę a tam plastikowa nakrętka od wentyla była w środku w opony (między dętka a wewnątrza częścią opony). Komuś się coś takiego zdarzyło ?
Dlaczego musiałem dochodzić do tego wszystkiego sam? ): Myślę że z regulacją przerzutek też jest częsty problem oraz bardzo pobieżne przygotowanie - przykład moich rowerów kupionych online. Sprzedawca zapewniał o pełnym przygotowaniu roweru, ale jak to często bywa czynność zlecił pracownikowi. Posiadam dwa rowery marki Merida, z których co prawda jestem bardzo zadowolony, ale tak jak mówisz - zrób to sam. (Adam Słodowy). Pozdrowienia, myślę że uratuje to życie wielu początkującym kolarzom.
ja owinołem czarna taśma do kabli będzie to działało?
Co do kół to polecam wymienić na lepsze opaski chroniące dętke. Wziołem nowego bmxa na górską trase i przy zjeździe nypel przebił dętkę bo plastikowa opaska się przedarła
Oglądałem już na ShaiBiku ale chętnie oglądnę jeszcze raz i sprawdzę czy wszystko zrozumiałem. A co d przesyłki to chyba wiem o czym mówisz :)
Bardzo przydatny odcinek tym bardziej ze dopiero co sobie kupiłem nowy rowerek.
Polecam zastosować taśmę ilozacyjną do ochrony lakieru na ramie.
Mam sporo akcesoriow do KTM EXC [taki enduro motorek]
czy moge uzywac spraju do lancucha marki motorex [szwajcarska firma ktora robi takie dla motorow enduro]
Pomyslalem ze skoro sa robione dla tak ogromnych przeciazen jakie nastepuja w enduro to do roweru beda rewelacyjne ...
koniecznie trzeba sprawdzić i ustawić hamulce zwłaszcza jeśli to tańsze hydrauliczne tarczówki 😉niestety ja tego nie wiedziałem i teraz jestem bardzo niezadowolony z pracy moich avidów db 1
Kupiłem Scotta Hardtaila i powiem wam że przyjechał idealnie ustawiony 🤟
jest super i poddaje sie na cieplo
zrób odcinek o przygotowaniu roweru do zimy
Kacper Kuropka przydał by się, nigdzie nie mogę znaleźć "aktualnych" sposobów na zabezpieczenie go przed rdzą
Bo to się nie zmienia. Rozkręcić, wyczyścić, obficie nasmarować. Nie magazynować na balkonie.
Andrzej Sawicki znalazłem jedynie porady sprzed kilku lat ograniczały się do smarowania jakimś gęstym olejem a wydaje mi się że są dostępne nowe dużo lepsze smary
Nie ma. Wszystko oprócz napędu i wystających części amortyzatora jedziesz smarem do łożysk, tym samym od dekad. Napęd i golenie amortyzatora jedziesz zwykłym olejem wazelinowym, równie standardowym (nadmiar do wytarcia po zimowaniu).
ja swoje rowery nie przygotowuje na zimie jakos specjalnie tak samo jak na kazdy maraton badz wyjazd ale moze kwestia warunkow w ktorych przechowuje bo jest to piwnica i 15 stopni. I nic sie zlego nie dzieje. kwestia rowniez z jakich materialow jest rower, w czasach nowych technologii malo co moze zardzewiec w rowerze, golenie anodowane, aluminium, karbon, tytan itp....
Warto obejrzeć dobre rady
Dlaczego płukania łańcucha nie powinno się robić zbyt często i czemu nie szejkować?
Dla tych co też się dziwią, tutaj odpowiedź 10:00 - 10:20
Od siebie dodam sprawdzenie dokręcenia przedniej przerzutkę.U mnie była za słabo dokręcona dzięki czemu mam teraz w rowerze na wysokości około 2 cm porysowany lakier.
Ja zaraz po zakupie swojego GT miałem problem z ustawieniem przerzutki tylnej. Co ją regulowałem, to problem wracał po kilku zmianach przełożeń. Za jakimś 10 razem zauważyłem, że śruba przytrzymująca linkę jest bardzo słabo przykręcona -,-
Czynność nr 6: REGULACJA PIAST!
W większości nowych rowerów piasty nie mają luzów, a wręcz są naprężone, co w krótkim czasie może spowodować wyłuszczenia na stożkach. Sprawę pogarszają jeszcze zaciski typu QR które dodatkowo naprężają łożyska.
Ja od lat stosuję taką praktykę:
Reguluję piasty na zdjętym kole - to oczywiste, inaczej się nie da - zostawiając mały luz.
Po założeniu koła i zaciśnięciu zacisku luz powinien zniknąć, choć przy bardziej sztywnych piastach niekoniecznie. Luz sprawdzam łapiąc za obręcz i ruszając nią na boki.
Tak wygląda ideał. Czasem trudno go osiągnąć. Generalnie lepiej żeby był mały luz, niż gdyby go nie było wcale.
Zbyt duży luz jest oczywiście również szkodliwy.
Do regulacji piast są potrzebne klucze do konusów o rozmiarze dostosowanym do naszych piast (najczęściej 13-15mm)
Pozdrawiam
Taśmy elektryczne izolacyjne są najlepsze do rowerów użytkowanych w ciężkich warunkach. Przy ramie mającej kontakt z łańcuchem , można wykonać owijkę z izolacyjnej taśmy żywotność bardzo długa i ładnie odbija łańcuch. Lakier zabezpieczony w 100%.
Słyszałem, że warto sprawdzić ilość oleju w amortyzatorze, oraz nasmarowanie piast kół, Czy to prawda, że producent może niedopilnować tak ważnych rzeczy i oszczędzać na nich? Bo mi wydaje się to trochę niewiarygodne. Tak dla informacji zakupiłem w tym sezonie rower specialized chisel expert i teraz się zastanawiam czy robić powyższe czynności.
Nowe łańcuchy zabezpiecza się specjalnym inhibitorem korozji, taki łańcuch można, a nawet należy dokładnie "wyszejkować" pod warunkiem natychmiastowego, nazwijmy to, poddaniu go pełnemu procesowi smarowania, czym i jak to odrębny temat.
@Szajbajk w fabryce Gianta w Lelysyad czasami leci 2k rowerów dziennie, 1k-1.5k rowerów dziennie to minimum ;)
Polecam folię samoprzylepną ORACAL 641 transparentną, jest świetna, używam jej do lat. Jest trwała, grubsza od zwykłej taśmy przylepnej, dobrze się trzyma, a w razie potrzeby wymiany na nowe oklejenie pięknie odchodzi nie zostawiając kleju na obiekcie oklejonym. Polecam serdecznie, Błażej
Nie używajcie taśmy klejącej ani tym bardziej duck tape na lakier! Po wielokrotnej ekspozycji na słońce nasze nowe ekologiczne lakiery będą się nieodwracalnie odparzały i wchodziły w reakcję z klejem, komponenty będą do malowania. Wiem, że to stary filmik i Szaju na pewno zna już folie PPF, którymi okleja się rowery, ale warto napisać dla laików oglądających ten film pierwszy raz. Nie używamy taśmy klejącej, tylko folia ochronna do lakieru :) pozdrowienia
Szajbajku man problem kapselek ktury powinien dociskać kierownice mi się złamał . Pomocy co robić ?
Jeżeli kupuję rower z częśćiami dopasowanymi do mnie, czy ten rower bedzie składany z wiekszą uwagą ? Kupuję Propain spindrift który na stronie można złożyć samemu czyli teoretycznie taki rower jest dość oryginalny i nie produkowany na masową skale, co o tym śądzićie ?
dartwadermovies Teoretycznie powinno byś złożone staranniej, ale teoria od praktyki się różni i może być różnie :)
Zobaczymy jak będę miał ;)
Jak będziesz miał to pisz :)
W tańszych rowerach polecam sprawdzić jeszcze łożyskowanie w kołach. Często się zdarza że konusy są zbyt mocno skręcone a ilosć smaru w środku jest znikoma.
U mnie z kolei zdarzyło się, że konusy były za słabo skontrowane - łożyska rozkręciły się samoczynnie podczas jazdy, po kilkudziesięciu kilometrach (!), do środka dostało się mnóstwo piachu, jak piasty zaczęły mi podejrzanie chrzęścić to już było za późno, bo wyglądały jak po kilkunastu tysiącach kilometrów w ciężkich warunkach...
Mój następny rower na pewno będzie przed pierwszą jazdą osobiście złożony przeze mnie od zera, bo to nie do pomyślenia ile rzeczy może być fabrycznie "zepsute"
Wow. Fajne rady
Co myślisz o ktm ultra flite 27.30. 19.
I znow jakies dziwne skruty
da ktos linka do tego konkursu?
Nie wiem po co kombinować z taśmami- wystarczy kupić taką 'owijkę' na tylny trójkąt i już sprawa załatwiona, może na początku wygląda nieelegancko jak jakaś skarpeta, ale działa jak należy i jest dużo grubsza od taśmy czy naklejek i na pewno zbierze wszystkie mocne uderzenia łańcucha :)
drogie? niecałe 4zł za dwie :) Polecam: www.aliexpress.com/item/Bike-Bicycle-Cycling-Road-Care-Chain-Stay-Posted-Frame-Protector-Guard-ARE4/1884186265.html?spm=2114.01010208.3.57.6xIeY8&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10037_10054_10059_10032_10078_10079_10077_10073_10096_10070_10052_423_10050_10051_424,searchweb201603_2&btsid=60bef427-4149-4030-b1c8-8f762f312cca
aa bb pisałem ze swojej perspektywy... przez ponad 5 lat (od zalupu obecnego roweru) miałem kawałek gumowej pianki przywiązany sznurkiem :D nigdy go nie musiałem ściągać bo nawet wymieniać nie trzeba było . Pewnego dnia stwierdziłem, że jest to nie estetyczne (tak, po 5 latach), poszukałem trochę i zamówiłem sobie z aliexpress ponieważ, skoro wytrzymałem tyle czasu to miesiąc nie robi mi różnicy a kilka dyszek zostało w portfelu. Mi akurat się udało i osłonki dotarły w 15 dni od wykonania przelewu.
aa bb pozatym zawsze można odwalić prowizorke, a po miesiącu (lub 5 latach xD) wymienić na te osłony za grosze.
10-20zł to absurdalnie drogo? Jak na skuteczną ochronę na ramę na lata to grosze ;) Opakowanie prezerwatyw też wydaję się być 'absurdalnie drogie' a jednak potrafi oszczędzić w przyszłości tysiące złotych ;))
Ja myślę, że w fabryce łańcuchy mogą dosłownie kąpać się w smarze. Przy takiej masówce wychodzi to ekonomiczniej niż ręczne zakrapianie, a do tego idealnie konserwuje do transportu.
Andrzej Sawicki - dokladnie tak sie robi kapiel w goracym oleju jest to normalna procedura stosowana w celu zabezpieczenia powierzchni narazonych na rdze, czesto stosowana w przemysle.
Dokladnie tak jest, stara szkola i bardzo skuteczna metoda na zabezpieczenie przed korozja.
szajbajk mógłbyś zapodać link do allegro do Tej taśmy? pozdrawiam gorąco :) super film ofc
Daniel - uzasadnij dlaczego nie mozna plukac calego lancucha w odtluszczaczu ? To dla mnie nowosc bo ja taka praktyke od dawna stosuje a pozniej kilkukrotne smarowanie i odstawienie lancucha na jeden dzien aby dobrze olej wniknal w kazde ogniwo.
Zapoznaj się z instrukcją łańcucha. Np. Shimano kładzie duży nacisk na unikanie odtłuszczaczy.
SzajBajk - tylko czym to jest uzasadnionie bo ja nie widze niczego w tym zlego. jezeli lancuch poodtluszczaczu jest doklanie osuszony a nastepnie dobrze nasmarowany i pozostawiany do dokladnej penetracji wszystkich zakamarkow w lancuchu. Druga rzecz mycie powierzchowne niczemu nie sluzy piach z olejem sie miesza i staje sie jak papier scierny o wysokiej gradancji ktory ladnie szlifuje powierzchnie metalowe i sciera nikiel oraz elementy wewnatrz lancucha. co z czasem skutkuje rozciagnieciem lancucha. taka teoria jest bardziej logiczna. Natomiast co do zalecen Shimano to biore z przymrozeniem oka bo dla nich jest istotna sprzddaz a nie jak najdluzsze dzialanie elementow.
SzajBajk - np. legendarny Lennard Zinn w swojej ksiazce o serwisie roweru zaleca sposob kapieli lancucha w delikatnych cytrusowym odluszczaczu z domieszka oliwki oraz pozniej dokladne osuszenie.
Wypłukujesz smar z zakamarków wymagających smarowania. Potencjalnie generujesz miejsca rdzewiejące, jeśli nasmarujesz przed całkowitym wyschnięciem tychże zakamarków (a to mogą być dni przy tak ciasnych zakamarkach). Potencjalnie generujesz miejsca nienasmarowane, jeśli niedokładnie zakropisz po tak dogłębnym usunięciu smaru. A potem "taki drogi łańcuch tylko 3 tysiące wytrzymał". Bo go sam zepsułeś.
Nie chodzi o użyte środki, tylko o potencjalne niedokładne nasmarowanie po ich użyciu. No chyba, że kąpiesz łańcuch w gorącym olejku po czyszczeniu, to bardzo przepraszam.
Jako protektor ramy moge polecić folie samoprzylepna dostępna w sklepach plastycznych lub takich, które zaopatrują agencje reklamowe i drukarnie. Jest dość gruba, a arkusz a4 kosztuje jakieś grosze. Z tego można sobie powycinać najróżniejsze kształty (np. Prostokąt od linijki a rogi zaokrąglić przykladajac 1/2/5gr monetę i odcinając nożem po obrysie)
Dlaczego karbonowe ramy musza byc zabezpieczone przy zębatce??
Dzięki fajny filmik pozdrawiam 2 koła 👊
jaki model kasety jest w tym Marinie?
Sunrace.
Co to za model roweru ?
Marin Gestalt
Jak mamy rower z jakimiś dobrymi amortyzatorami to też warto oddać je na porządny serwis zerowy, bo czasem może się zdarzyć że fabryka np. naleje za mało oleju i zatrzemy sobie tłumiki
Czy powstał odcinek w którym został poruszony temat szejkowania? Jestem bardzo ciekaw opinii gdyż od dłuższego czasu właśnie taki sposób czyszczę łańcuch.
Szkoda że wcześniej nie zobaczyłem tego odc, bo ostatnio kupiłem enduro Treka,i parę dni po zakupie już był w serwisie z bardzo luźnymi szprychami i krzywym kołem.
Jakoś nie mogę się z tym zgodzić. Odkąd szejkuję łańcuch jego wydajność/przebieg zwiększyły się. Wcześniej HG-40 max co 4tys. km był do wymiany, bo nie dało się jeździć. Teraz (choć to już HG-50) na liczniku pykło mi już 12,7kkm no i fakt, też do wymiany już się kwalifikuje, choć nadal nie przeskaukuje . Różnice na pewno kryją się typach HG40 a HG50 (napęd 8s). Polecam ten ostatni i się zastanawiam dlaczego shimano przestało go już produkować - w necie ostatnie sztuki gdzieś można znaleźć ;)
PS. Od razu dodam, że szejkowanie, to nie jest zbyt częsty zabieg - raz na 2-3msc, a w między czasie czyszczenie powierzchowne, szczotka, instrument z rolkami, szmata, itp.
Jaka tylna lampka w tym rowerze?
Konrad Salak taka świecąca😁 przypuszczam że na czerwono
Myślałem że na zielono świeci
Jedyne co wymagało według mnie w moim nowym rowerze naprawy to wyprostowanie widelca bo nie był równo ustawiony do kierownicy a poza tym to nic nie robiłem i rower jest ok
Fajny odcinek
Regulacja przerzutek. Kupowałem parę razy nowy rower i za każdym razem było to konieczne. Były to rowery w cenach 1,5k - 4k, ale każdy wymagał grzebnięcia lrzy przerzutkach.
Ciekawe rady. Dzięki. Ja przy kupnie nowego roweru na MTB miałem założone odwrotnie opony kierunkowe. Więc to tez się zdarza.
Pozdrawiam.