Odblaski w kołach rowerowych nie są wymagane przez prawo. Wymagany jest tylko odblask czerwony o kształcie innym niz trójkąt z tyłu. Co straciłes na ustawianiu kamer, YT Ci zrekompensuje ;-). Ja swój rower serwisuję sam. Jak trzeba kupić jakieś narzędzie, to kupuję. Będzie na zaś...
Dzięki serdeczne za materialy. Po tym jak zostawilem w jednym serwisie pod Gdynia 518 zl za wymiane kasety (budzetowa shimano) i łańcucha oraz regulacje przerzutek i popsikanie smarem tak , ze przy pakowaniu roweru do auta az kapalo zacząlem wszystko robic sam. Zajmuje mi to dluzej , ale z czasem nabędę wprawy a zaoszczedzoną kasę mozna przeznaczyć np na lepszy osprzęt...nie wiem czy tak w całej Polsce ale pod Trojmiastem to w serwisach się wszystkim w d..poprzewracalo - koszt robocizny jak za auto, a po wspomnianym wyzej to jeszcze poprawiać musialem..ech..oddalbym rowerek do Ciebie na robotę jak na tym filmie
Danielu oglądając Twoje wszystkie filmy od początku bardzo dużo się nauczyłem i już od trzech lat prowadzę serwis rowerowy i mam bardzo dużo zadowolonych klientów dzięki Tobie super filmik :)
Podatki, ZUS, narzędzia, wynajem pomieszczenia - zostanie 40-50zł za godzinę za ostre tyranie. Trzeba doliczyć do czasu stanie za lada, kontakt z klientem, ewentualny telefon, czas na odbiór roweru, rozmowę. Z jednej strony dużo do zapłaty za serwis, a mała kasa dla serwisanta. Najlepiej samemu się nauczyć możliwie dużo robić przy rowerze.
I jeszcze na dodatek ustawił a potem wymieniał linki a to trzeba było umyć cały rower wyjechać z linkami amorem suport podejrzewam ze można by było 😊przesmarować jak koło rachet to wymienił smar i w sumie to składać a nie jakoś tak bezmyślnie te czynności
dajcie już spokój z tym jeżdżeniem po chłopie, gdyby serwis tego dziada zrobić tak jak sztuka przykazuje toby klient z butów wsykoczył. Niestety ale rzadko trafia się ktoś kto do roweru wartego tysiaka chce wyłożyć połowę jego wartości na serwis. Ludzie jeżdżący na sprzętach za dziesiątki tysięcy potrafią robić raban o głupią śrubkę "bidonówkę" za kilka złotych. Ciężko im zrozumieć, że wymiana kasety w takim rowerze kosztuje tyle samo co w karbonowym fullu.
Hej. Wyregulowaleś przedni hamulec, potem zdemontowałeś widelec do serwisu widelca i sterów . Po ponownym zamontowaniu widelca musiałeś na nowo wyregulować hamulec z przodu .
A gdzie koszta prowadzenia działalności? Koszty lokalu prądu wody Koszta pracownika gdzie stawka to 22.80 brutto A pracownik nie wyrobi się w lekko ponad godzinę robiąc to zgodnie z sztuka używając sprzętu do tego przeznaczonego który też kosztuje swoje więc liczysz bardzo optymistyczne bo po odliczeniu jak faktycznie dał byś radę robić tyle w godzinę to może z 40 na czysto by zostało
Wkoncu ktoś to napisał. Wiele osób nie ma bladego pojęcia ile kosztuje prowadzenia działalności w dzisiejszych czasach i uważają że to co płacą za serwis to jest czysty zarobek...
@@PetrovVIII można prowadzić tzw działalność nierejestrowa i wiele z tych rzeczy jak np ZUS ci odchodzi. Fakt, że liczy się przychód czyli np sprzedaż części i jednocześnie serwis już się mniej opłaca. Niemniej jednak można sobie dorobić jeśli się spełnia konieczne warunki
@@PetrovVIIIjak to wszystko płacisz to twoja sprawa boś frajer. Jeszcze się nie zdarzyło że dostałem paragon od fryzjera, serwisu rowerowego, składu budowlanego, wulkanizatora czy za inne takie drobne usługi.
Czy się opłaca serwisowć taki rower? No nie wiem. Natomiast wiem jedno. Miałem starego górala z drugiej połowy lat 90. Kupili mi go rodzice jak miałem z 15 lat. Jeździłem do tej pory, choć bardzo był styrany życiem. Lakier obity, obręcze przetłoczone niewymienionymi na czas klockami, stare linki i pancerze rozlatujące się pedały itd. Kupiłem na jesień Meridę, rozbebeszyłem co nie było XT i przerzuciłem na XT klamki, tarcze, korbę, suport ninja itd. I myślę co tu zrobić ze starym rowerem - wywalić na złom? Szkoda - przeliczyłem ile remont - 1650zł. Cholera prawie nowy rower kupię dokładając niewiele. Ale myśle - wyzwanie. Wszystko wyleciało prócz ramy i kierownicy. Piaskowanie, podkład lakier 2K, nowy suport na kwadrat, korba, manetki, 3x6 wolnobieg, klamki, zaciski wszystko na Deore, łańcuch obręcze opony itd. itd. itd. Narobiłem się i mam. Chodzi bosko. Więc czy warto? Powiem jedno. Chodzi bosko.
Takie materiały nie wnoszą nawet grama pracy zawodowego serwisanta rowerowego. Zgadzam się ktoś kto dłubie w domu w wolnym czasie i dorabia grosze może sobie pozwolić na tyle błędów i na tak odwal wykonanej roboty. W Serwisie Rowerowym każde zlecenie jest indywidualne jak każdy przyjęty rower (inaczej użytkowany, inny osprzętowo), jest mnóstwo różnych rzeczy które wpływają bezpośrednio na serwisowany sprzęt jak i występujące przeróżne oczekiwania klienta. "Złoty biznes rowerowy" Błagam pisze to ktoś kto nie ma żadnego doświadczenia i pojęcia co to jest ciężka praca w pełnym sezonie w serwisie rowerowym, gdzie co dzień serwisant walczy i zmaga się by zadowolić wymagania klienta. I czasem w jakich warunkach musi pracować kosztem własnego zdrowia i pasji. Każdy rower to indywidualny przypadek wraz z oczekiwaniami klienta i nie ma na to stałego szablonu jak wykonywać daną czynność na dany czas. Temat rzeka można by napisać o tym książkę lecz przekazywanie wiedzy na ten temat proszę z szacunku zostaw fachowcom bo jest wiele kanałów na polskim YT którzy wykonują dobrą robotę w przekazywaniu owej wiedzy na temat tak skomplikowanej profesji jakim jest Serwisowanie Roweru, lecz nic nie zastąpi jak samemu tego doświadczyć, pójść zatrudnić się i fizycznie i psychicznie doświadczyć tego.
ta jasne, serwisowanie kupy żelastwa to wg. ciebie przeżycie metafizyczne, kupiłem ostatnio nowy rower na allegro za 599zł na shimano i sam go złożyłem i wyregulowałem podstawowymi narzędziami, nie mam zamiaru płacić kroci pseudo specjalistom od dokręcania śrubek - wole kupić nowe i jeździć a nie spuszczać się na sprzętem.
Serwisowanie roweru to jest ciężka praca gdzie tracisz zdrowie? Kręcenie śrubeczek czyszczenie smarowanie i regulacje to naprawdę są traumatyczne przeżycia? Polecam popracować miesiąc czy dwa fizycznie to za chwilę docenisz łatwą lekką i przyjemną pracę jaką jest serwisowanie roweru.
@@Yeti2051 Chyba nie walczyłeś nigdy z zapieczonymi suportami,korbami,pedałami,sterami,sztycami,wolnobiegami On tu pokazał to co chcecie zobaczyć Jak powalczysz trzy godziny z zapieczonym suportem i do tego wyjdzie że żeby go odkręcić to musisz rozebrać cały rower żeby kręcić ramą w imadle to zmienisz zdanie,a i to nie pomaga więc trzeba ciąć O pozjeżdzanych śrubach nie wspomnę Nie zdajesz sobie sprawy jakie wynalazki ludzie na serwis wstawiają
mógłbym tu długo opowiadać ile słabych serwisów w życiu poznałem... jedno co wiem, to że większość nie traktuje indywidualnie każdego przyjętego roweru. Często też spotykałem się złotymi radami pt. pana rower jest już stary, powinien pan kupić coś nowego, najlepiej w naszym sklepiku.
Ja czyszcząc napęd skoro i tak wymieniasz linkę i pancerz ściągam przerzutkę i rozbieramy ją i czyszczę. W moim mieście ciężko jest zarobić na serwisie ale po pracy podniosłem się tego tak bardziej hobbystycznie i za serwis Trela Merlina 1/11 czyszczenie napędu wymianę pancerza i linki serwis sterów korby i regulacje przerzutki skasowałem 150zl może nie dużo ale zaczynają się ludzie odzywać i przyprowadzać rowery.
Robiąc to legalnie musisz oddać 23% VATu i 12% podatku dochodowego. 137zł brutto to 105zł netto + VAT od którego 12% podatku dochodowego. Daje to 92zł na rękę robiąc to w pełni legalnie :) Aaa no i prawie 2tyś zł ZUSu co miesiąc xD
@@artur.adamski Księgowym nie jestem, ale to co dostajesz od klienta nie-firmowego to brutto a nie netto. Więc 137 * 0,77 = 105. Jeżeli zrobiłem jakiś błąd w obliczeniach to go wskaż :)
No niestety w żadnej pracy tak nie jest, że włączasz stoper kiedy pracujesz faktycznie.... międzyczasy to też praca, bo łapiesz oddech, odpoczywasz, zastanawiasz się, musisz coś przemyśleć, ktoś przyjdzie i wybija cię z rytmu, itp. Czasu pracy nie da się liczyć w odizolowanej bańce.
Ja 3 lata temu za serwis roweru BH LynX ( okolice Skoczowa woj Śląskie ) zapłaciłem 450zł , rower umyli nasmarowali , nic nie było rozkręcane :) to jest dopiero biznes . Nie polecam tej firmy
Hm. Ogólnie to szacunek za pracę ale faktycznie w komentarzach pojawia się kwestia kasety. No jak już koło zdjęte a pracujemy w serwisie i zarabiamy (w przeciwienstwie do koleżeńskiej usługi, którą nader często robię) to ja bym kasetę zdjął i wyczyścił. To plus łańcuch to chyba najsłabszy element usługi. Ale to raczej czepialstwo z mojej ztrony. Dalej jesteś moim mistrzem.
Szanowny kolego, a ja mam taki problem... Zgrzypi mi w okolicy korby, to taki zgrzyt jak ze starego roweru ale co ciekawe zgrzyp pojawia się po około 5 km jazdy i już do końca jazdy zgrzypi. Łożyska hollowtec na gwincie bb rs 500. Wymieniłem łożyska suportu i na nowych dzieje się to samo, wymieniłem pedała i dalej to samo kapnę oleju między ramiona korby a zabezpieczeniem łożyska i dalej zgrzypi. Zostawię rower na godzinę ruszam i pierwsze 5 km cisza i znowu zgrzypi, a jak stanę na pedała na podjeździe to już zgrzypi na maksa. Korbą Sora r3000 dwa rzędy z przebiegiem 8500 km, ale zgrzypienie pojawiło się już około 7000 km. Co może być powodem? Nie wiem, myślę czy to nie oś gdzieś się w korbie poluzowała... Kiedyś zgrzypiało mniej teraz zgrzypi non stop zwłaszcza przy obciążeniu. Myślałem czy nie dokręcić mocniej łożysk śrubą kontrującą od strony ramienia korby. Wyczerpały mi się pomysły 🥵 Może jakaś podpowiedź gdzie jeszcze szukać dzisiaj dokręcilem tarcze w korbie choć były mocno dokręcone ale jeszcze nie spróbowałem. Irytacja taka że rower myślę wymienić.
1. Łożyska już mogą być zbyt mocno dociągnięte-po rozgrzaniu się (rozszerzeniu materiału) trą bardziej. 2. Oś może być krzywa lub "zmęczona" (podobnie-po rozgrzaniu staje się wiotka i ugina się-ocierając). 3. Słabej jakości łożyska.
@@edward8602 łożyska Shimano bb rs 500, na starych było to samo co na nowych też zgrzypienie myślę że to oś w korbie się poluzowała i ma mikro luz nie wyczuwalny. Choć korbą Sora r3000 około 7000 przebiegu kiedy rozpoczęło się skrzypienie. W starych łożyskach zaczęło skrzypiec a nie zaglądałem tam od nowosci
ciekawe że nie skrzypi od początku, wtedy obstawiałbym wielowypust korby albo pedały, pomysł może kontrowersyjny ale jeżeli jesteś w stanie doprowadzić do skrzypienia i wtedy ściągnąć korbę i zamienić stronami w celu potwierdzenia czy przy nacisku dalej skrzypi po tej samej stronie czy może skrzypienie przenosi się na drugą to wykluczysz ramię i pedały, jeżeli dalej będzie po tej samej stronie grać to znaczy że to suport jest winien - taka teoria, chociaż bez usłyszenia tego skrzypienia trudno zgadywać ;) powodzenia
Moje miejsce pracy, to szopa. A raczej jest to miejsce pracy moich trzech ślicznych córeczek Ja tam przez swoje życie tych rowerów nazbierałem od Bianchi do chyba zupełnie nie znanej w Polsce włoskiej i bardzo dobrej marki Frejus.
Tragedia.... Czyszcząc kasetę w 3:25 widać jak odtłuszczacz wraz z smarem "leci" na kasetę przecież to niszczy tarcze nie mówiąc o klockach.... Centrowanie przedniego koła z oponą? 🙈🙉🤦 A co do ceny jeśli sama robocizna to 320 zł to z częściami około 500-550 zł, jeśli tyle zaśpiewamy klientowi nie wróci do nas... Więc trzeba zejść ze swojego zysku (robocizna) aby klienta jeszcze zobaczyć....
Nie wróci bo ceny wysokie ?Ceny usług w normalnym serwisie są 2 a czasem 3 razy większe niż te podane tutaj. Z takich cen, podanych w filmie, nie da się utrzymać.
@@david90pl w 2010 kupiłem nowego w markecie chińskiego rometa 26 cali koła z tarczami za 400. Przyjmując że od tego czasu cena wzrosła 2x to zwykły Kowalski bedzie wolał kupić nowy niż serwisować stary.
Wiadomo że przy tanim rowerze cena wydaje się być wysoka ale przy drogim już normalna . Podobne głupie teksty dostawałem na mechanice samochodowej jak uzbiera się za 2 tyś roboty i 3 tyś zł części i teraz jedna fura jest warta 200tyś i druga 4 tyś. I co mi mówi ten od tańszej? Ło panie przecież to więcej niż to auto warte. No i co ja mam w tej sytuacji zrobić niby dołożyć z kieszeni bo ktoś ma mało warte auto? Czy dowalić x2 bo ktoś ma drogie ? ( Tak jak kroją nas za oc )
130zł za godzinę roboty, spoko ale dla małolata żeby dorobił na lody. Jak do tego doliczysz, vat, pit, zus, czynsz, księgowość, media, amortyzację narzędzi, chemię, koszta dostawy części i całą resztę... która mi nie przyszła do głowy to może się okazać że brakło na lody. Z drugiej strony jak bym miał zapłacić za ten serwis 20% ceny z tego co kosztuje nowy to też słabo.
130 zł za godzinę. 7 godzin dziennie 900 zł dniówki w zaokrągleniu. Bez sobot pracując 20 dni to 18 tys. Kosztów niech jest 6 tys. Zostaje 12.000zl . Będziesz pracował soboty? Będziesz miał więcej. Będziesz przedsiębiorczy i będziesz miał dodatkowo marzę na częściach? Zarobisz więcej. Najważniejsze to dobry marketing żeby był ten klient. No i oczywiście pracowitość, sumiennosc. Musi się chcieć pracować a nie pierdolety .. Dobry film. Jednak dla osób którym się chce pracować. Bo leń zawsze będzie narzekał że ma mało i że się nic nie opłaci.
@@marcincinal9001 lepiej od razu zdjąć kasetę i umyć niż pieprzyć się z odtłuszczaniem tarczy. Przy okazji od zafajdanej tarczy można wysmarować okładziny i roboty przybywa.
Ja bym doradził klientowi wykonane hamulców na hydrauliczne. Pamiętam jak się męczyłem z tymi mechanicznymi. Co jakiś dłuższą trasę musiałem dokręcać tłoczek. Nowe hydrauliczne za przód i tył można za200zl wyhaczyć.
A zwrócił Pan uwagę, że tam są klamkomanetki? Proste Shimano hydrauliczne to z allegro jakieś 220-250zl. Do tego doliczyć należy robociznę oraz wymianę manetek przerzutek. Robi się nam już jakieś 500zl...
Ja mam mechaniczne tektro novela. Klocki oryginalne wytrzymały 10 lat. Teraz wymieniłem, regulacja też raz na rok. W rowerze klamkomanetki. Mam drugi nowszy rower z hydraulikami od Shimano, droga hamowania jest podobna, tylko w mechanikach trzeba mocniej cisnąć. Klocki niestety z plasteliny.
Odpowiedź na pytanie: bezsensowna czynność jaką wykonałeś to założenie koła z wyczyszczoną kasetą na brudny łańcuch w celu sprawdzenia czy koło jest proste
wiem ze odgrzebuje stary temat ale zauważyłem jedną rzecz. Czy tarcza hamulca nie została przypadkiem skrzywiona poprzez właśnie te odblaski na szprychach (scentrowanie koła) ? Jaki jest sens montowania takich (dużych) odblasków?
Szajbajku to jest kanibalizacja modelu biznesowego ... gdy będzie dużo serwisantów rowerów będzie większa konkurencja na rynku i cena za usługę musi spaść
Ciekawe, chociaż przyznam, że zbyt optymistyczne. Np. musiałeś iść po karchera (bo się okazało, że jest mocno brudny) albo po szlifierkę. Chyba, że nie stopowałeś wtedy to zwracam honor
Centrownica nie centruje koła sama za siebie. Do centrowania kół służą specjalne klucze do nypli ;) A centrownicę w przypadku tego filmu zrobiono za pomocą trytytki i to w zupełności wystarczy często
Szkoda ze serwisy już nie wiedzą do czego służy tensometr . Po takich zabiegach ,na oko, po pierwszej przejażdżce już nam się rozjazd robi . Wiem że tak łatwiej No ale.. .
@@jarekbrak3264 otóż to. Centrowałem koło kiedyś z poradnika Szajbajka i to był błąd. Musi być wszędzie takie same napięcie szprych, bo w krótkim czasie będzie to samo. No i bicie góra, dół. Na oko nie zrobisz idealnego okręgu.
Szaju pomóż. Co jest nie tak z moją przerzutką tylnią acera rd 360? Jadąc od najmniejszej zębatki do największej - najmnmiejsza zębatka wchodzi, na drugą nie reaguje, potem 3 wchodzi i dalej jedzie dobrze, poza ostatnią - największą, na który nie chce wejść. Bez linki jak popycham przerzutkę to wchodzi na największą zębatkę. Dodatkowo jak zrzucam z dużej zębatki na małą to też 2 zębatkę omija, a pozostałe dobrze chodzą. Czy coś mi się pogieło na haku/przerzutce? Czy problem jest tylko z naciągiem linki/indeksowaniem?
@@slawekformela9191 Nie jest;P Już sobie poradziłem. Jak się okazało, przerzutka nie była dobrze dokręcona do haka, śruba od kąta opasania nie była dobrze ustawiona i linka była za luźna. Teraz bangla jak powinno
a mógł byś zrobić filmik co zrobić jeśli maksymalne wychylenie przerzutki tylnej kończy się na 2 koronce i nawet przy wykręceniu śrubki H nic nie daje żeby łańcuch wskoczył na 1 bieg
@@radeksielawa1445 dzięki za odpowiedz tylko powiem tak ze ta sytuacja jest na nowym kole bo jak zakładam stare wszystko działa jak należy i tu jest właśnie ciekawostka :)
Plastikowe odblaski powinny byc zabronione przez wszystkie kraje swiata - a producenci kol powinni montowac odblaskowe "estetyczne i recyklingowane" naklejki na obreczach.
Na oponie można mieć odblask, są rurki na szprychy które też dają ładny efekt, wspomniane naklejki na obręcz. Jak widzę kogoś z odblaskiem to wiem że się po prostu nad tym tematem nie zastanawiał choćby 5 minut bo inaczej na pewno by tego odblasku pomarańczowego nie trzymał na kole
Ale druciarstwo... Centrowanie na trytytce, powierzchowne czyszczenie kasety bez jej zdejmowania, czyszczenie lańcucha oczywiście powierzchowne, a po tym mycie roweru. Czyszczenie kółek przerzutki śrubokrętem. Ciekawe czy miski sterów były już porowate od rdzy, jeżeli tak to wymiana sterów konieczna. Gdyby mi ktoś odpier... taką manianę z rowerem to by mi musiał jeszcze zapłacić za stracony czas.
Kaseta do Acery kosztuje 60 zł. Ile czasu potrzeba na zdjęcie, rozłożenie, wyczyszczenie i złożenie kasety? 2 godziny? Przychód firmy na poziomie 20 zł na godzinę? (przerwy na jedzenie itp.) znasz taki serwis w Pl? Podaj adres:-):-):-)
@@dorotamacurzen7265 bez problemu tak robi u mnie gościu w malutkim serwisie rowerowym. jest na tyle uczciwy, że jakieś tam wbicie gwiazdki czy odkręcenie zapieczonego pedału robi od ręki za free w 3 minuty. tak, za free, nie przesłyszałaś się. I jak najbardziej utrzymuje swoją działalność, bo dorabia też klucze, naprawia inne pomniejsze rzeczy. A nie takie silenie się na super duper serwis rowerowy gdzie szajbajk nawet nie raczył odkręcić kasety aby ją wymyć.
Wszyscy w internecie chwalą się jakością a już zdążało mi się poprawiać po serwisantach markowych marek jakieś mega oczywiste rzeczy które źle wyregulowali albo złożyli 😂
Pewnie trochę ludzi udzielających się w komentarzach zajmuje się tym profesjonalnie, pytanie do was i autora filmu, czy znacie miejsce w Polsce gdzie szkola mechaników rowerowych ?.
a potrzeba do tego szkoły? Każdy, kto ma doświadczenie z naprawy własnego roweru, wie jakie błędy się popełnia. Sprawdzenie hamulców jak hamują na stojaku to jakiś absurd.
Fajnie, ze na zangielszczonym kanale było 1000 pln około :D 137zł na godzinę :D super. w sumie miesięcznie zarabiałbyś 23000 złotych. Super. Ja mam marne 60 złotych za godzinę netto. Do Ciebie nie mam co się przyrównywać. Prawda? :)
.Szajbajk tu pokazał samo operowanie przy rowerze, a gdzie przygotowanie stanowiska, przyprowadzenie roweru czy chociażby zamówienie części.. to się zbiera. no i ani słowa o innych kosztach serwisanta tym bardziej jeśli chce działać legalnie
Jakbym zobaczył serwisanta centrującego koło (a zwłaszcza moje) metodą na trytkę to dostałby zje...y i nigdy bym go już nie odwiedził (dodatkowo tensometr się kłania)
zabawa tensometrem ma sens przy droższym kole, przy kole za stówę, więcej czasu wychodzi za roboczo godzinę niz ta zabawa warta. Jak ma się wprawę, pojęcie i wyczucie w palcach to takie tanie koło idzie wycentrować w centrownicy na cacy bez zabawy w tensometry. Tensometr ma granicę błędu, poszczególne szprychy gdy wychodzą od najlepszych producentów tez nie są identyczne, o jakości i łączeniu obręczy nie wspomnę. Trzeba łączyć użycie narzędzi i doświadczenie, tensometr to wskazówka przy wymagających przypadkach. Tensometr może pokazywac że wszystkie szprychy są cacy równo naprężone a koło bije jak cholera. Zero jedynkowe trzymanie sie przyrządów i ich wskazań to ślepa uliczka i strata czasu, jak wycentrujesz i złożysz co najmniej setki kół od przeróżnych producentów i marek o różnej jakości, to coś sie rozjaśni. Za dużo przestylizowanych filmów z yt robionych na pokaz, za mało praktyki. Koło ma być zrobione dobrze, jak widze że jest to do mechanika nie mam pytań jak to zrobił.
ale fakt że sporo rzeczy robię inaczej niż Szajbajk. Ja zaśpiewałbym mniej za serwis i do tego jeszcze rozgrzebałbym obie piasty, bo to w takich rowerach najczęściej badziewie, źle skontrowane już w fabryce i mocno wpływa na jakość jazdy .
@@czesiu420 co ty piszesz? Skoro uważasz że jeżeli wszystkie szprychy są jednakowo napięte a koło może być ( jest) krzywe to mała jeszcze ta wiedza . Na tym polega sztuka centrowania żeby łączyć 2 czynności centrowanie z odpowiednim napięciem wszystkich szprych . Bo po takich partackich naprężeniach 1 jazda wystarczy żeby było krzywo
Szajbajk nie wprowadzaj ludzi w błąd. Tego tak się nie robi... 1. Syf na tarcze? 2. Hamowanie w powietrzu? 3. Centrowanie koła na oko? 4. Oliwka do pancerza? 5. Koszta? 6. Rower to nie ekologia...
@@enethion wyprodukowanie stali, aluminium, farby, baterie do urządzeń, opony, smary. No i ilość rowerów jaka trafia na złom nie jest mała. Rosnąca popularność elektryków to nie krok w ekologię, a co raz więcej baterii.
@@rowerowynomada2158 w porównaniu do samochodu jest to ogromna ekologia, dużo mniej elementów produkcyjnych o których wspomniałeś i brak spalania, aż dziwne, że podejmujesz taki temat...
@@sqn991 mi wychodzi ok. 1zł za każdy kilometr rowerem w kosztach. Wciąż coś trzeba wymieniać jak się dużo jeździ. Więcej spalam to więcej kupuję produktów spożywczych w plastikowych opakowaniach. Nie nazwał bym tego ogromną ekologią. Może gdyby rower od zakupu wystarczył na 100 tysięcy kilometrów, bez wymiany czegokolwiek. Niestety koszty eksploatacji dadzą mi przy 100 tysiącach kilometrów jakieś 5-10 nowych rowerów.
Odblaski w kołach rowerowych nie są wymagane przez prawo. Wymagany jest tylko odblask czerwony o kształcie innym niz trójkąt z tyłu.
Co straciłes na ustawianiu kamer, YT Ci zrekompensuje ;-).
Ja swój rower serwisuję sam. Jak trzeba kupić jakieś narzędzie, to kupuję. Będzie na zaś...
Dzięki serdeczne za materialy. Po tym jak zostawilem w jednym serwisie pod Gdynia 518 zl za wymiane kasety (budzetowa shimano) i łańcucha oraz regulacje przerzutek i popsikanie smarem tak , ze przy pakowaniu roweru do auta az kapalo zacząlem wszystko robic sam. Zajmuje mi to dluzej , ale z czasem nabędę wprawy a zaoszczedzoną kasę mozna przeznaczyć np na lepszy osprzęt...nie wiem czy tak w całej Polsce ale pod Trojmiastem to w serwisach się wszystkim w d..poprzewracalo - koszt robocizny jak za auto, a po wspomnianym wyzej to jeszcze poprawiać musialem..ech..oddalbym rowerek do Ciebie na robotę jak na tym filmie
Dziękuję, wspaniała instrukcja!
Nie lubię te odblaski na szprychach, dlatego zmieniam ich na naklejki odblaskujące na koła :-)
Rewelacja jak najwięcej takich poradników ❤😊 SzajBajk 😊
Danielu oglądając Twoje wszystkie filmy od początku bardzo dużo się nauczyłem i już od trzech lat prowadzę serwis rowerowy i mam bardzo dużo zadowolonych klientów dzięki Tobie super filmik :)
Podatki, ZUS, narzędzia, wynajem pomieszczenia - zostanie 40-50zł za godzinę za ostre tyranie. Trzeba doliczyć do czasu stanie za lada, kontakt z klientem, ewentualny telefon, czas na odbiór roweru, rozmowę. Z jednej strony dużo do zapłaty za serwis, a mała kasa dla serwisanta. Najlepiej samemu się nauczyć możliwie dużo robić przy rowerze.
Ostre tyranie?niby kiedy to było?
Fajny film, mi by to zajęło z tydzień ale sam staram się wszystko robić przy rowerze w dużej mierze dzięki Tobie.
Kurcze super pomysł z tą parownicą...
zobaczcie Państwo Pana Serwisanta, nie pobrudził spodni ani bluzy. Szacun...to znaczy ze wprawiony, i nie wykonuje bezsensownych ruchów
no ale mowil ze trzy dni nagrywal :)
A ja dzisiaj montowałem błotniki do roweru - zajęło mi to 3 godziny, gdyż kolidowały z hamulcami.
Super że ukazał się nowy film z tej serii.
Odp. Dwukrotna regulacja zacisku hamulca przód . Przed i po serwisie amortyzatora.
Pozdrawiam
I jeszcze na dodatek ustawił a potem wymieniał linki a to trzeba było umyć cały rower wyjechać z linkami amorem suport podejrzewam ze można by było 😊przesmarować jak koło rachet to wymienił smar i w sumie to składać a nie jakoś tak bezmyślnie te czynności
dajcie już spokój z tym jeżdżeniem po chłopie, gdyby serwis tego dziada zrobić tak jak sztuka przykazuje toby klient z butów wsykoczył. Niestety ale rzadko trafia się ktoś kto do roweru wartego tysiaka chce wyłożyć połowę jego wartości na serwis. Ludzie jeżdżący na sprzętach za dziesiątki tysięcy potrafią robić raban o głupią śrubkę "bidonówkę" za kilka złotych. Ciężko im zrozumieć, że wymiana kasety w takim rowerze kosztuje tyle samo co w karbonowym fullu.
No w końcu jakieś konkretne filmy. W końcu jakieś techniczne sprawy
Bardzo fajny odcinek, nowe studio robi klimat :) Fajnie wyglądałyby jakieś trofea i klamoty na ścianach.
Szacun za renowacje starego gospodarstwa - droga przez mękę. Ale efekt końcowy na pewno będzie olsniewający!
Hej. Wyregulowaleś przedni hamulec, potem zdemontowałeś widelec do serwisu widelca i sterów . Po ponownym zamontowaniu widelca musiałeś na nowo wyregulować hamulec z przodu .
A gdzie koszta prowadzenia działalności? Koszty lokalu prądu wody Koszta pracownika gdzie stawka to 22.80 brutto
A pracownik nie wyrobi się w lekko ponad godzinę robiąc to zgodnie z sztuka używając sprzętu do tego przeznaczonego który też kosztuje swoje więc liczysz bardzo optymistyczne bo po odliczeniu jak faktycznie dał byś radę robić tyle w godzinę to może z 40 na czysto by zostało
Wkoncu ktoś to napisał. Wiele osób nie ma bladego pojęcia ile kosztuje prowadzenia działalności w dzisiejszych czasach i uważają że to co płacą za serwis to jest czysty zarobek...
@@PetrovVIII można prowadzić tzw działalność nierejestrowa i wiele z tych rzeczy jak np ZUS ci odchodzi. Fakt, że liczy się przychód czyli np sprzedaż części i jednocześnie serwis już się mniej opłaca. Niemniej jednak można sobie dorobić jeśli się spełnia konieczne warunki
@@PetrovVIIIjak to wszystko płacisz to twoja sprawa boś frajer. Jeszcze się nie zdarzyło że dostałem paragon od fryzjera, serwisu rowerowego, składu budowlanego, wulkanizatora czy za inne takie drobne usługi.
@@anim7991 a ja płacę kartą i zawszę dostaję paragon za te usługi
znajac zycie to ustalanie z klientem co nie tak i potem tlumaczenie ze tyle i nie tyle to zajmie polowe tego czasuXD
Filmik rewelacja 👏
Czy się opłaca serwisowć taki rower? No nie wiem. Natomiast wiem jedno. Miałem starego górala z drugiej połowy lat 90. Kupili mi go rodzice jak miałem z 15 lat. Jeździłem do tej pory, choć bardzo był styrany życiem. Lakier obity, obręcze przetłoczone niewymienionymi na czas klockami, stare linki i pancerze rozlatujące się pedały itd. Kupiłem na jesień Meridę, rozbebeszyłem co nie było XT i przerzuciłem na XT klamki, tarcze, korbę, suport ninja itd. I myślę co tu zrobić ze starym rowerem - wywalić na złom? Szkoda - przeliczyłem ile remont - 1650zł. Cholera prawie nowy rower kupię dokładając niewiele. Ale myśle - wyzwanie. Wszystko wyleciało prócz ramy i kierownicy. Piaskowanie, podkład lakier 2K, nowy suport na kwadrat, korba, manetki, 3x6 wolnobieg, klamki, zaciski wszystko na Deore, łańcuch obręcze opony itd. itd. itd. Narobiłem się i mam. Chodzi bosko. Więc czy warto? Powiem jedno. Chodzi bosko.
Mąż to samo zrobił z włoskim góralem .
Najsłabsze ogniwo to wolnobieg. Wolałbym mieć korby na klin, ale za to kasetę zamiast wolnobiegu. Krzywi się momentalnie.
Przykład kasety na 6x?
Ja mam 25 letnia meride, wymieniłem tylko widelec i kasetę i opony, nie do zajechania
Napisze jedno. Opłaca się. Będziesz miał rower, który już nie wygląda tak jak te nowe.
Uuu Danielski.. jest forma.. widać że nie tylko rower wchodzi. Dawno cię nie było więc jest różnica.. Legancka łapka.. tego no😜
Takie materiały nie wnoszą nawet grama pracy zawodowego serwisanta rowerowego.
Zgadzam się ktoś kto dłubie w domu w wolnym czasie i dorabia grosze może sobie pozwolić na tyle błędów i na tak odwal wykonanej roboty.
W Serwisie Rowerowym każde zlecenie jest indywidualne jak każdy przyjęty rower (inaczej użytkowany, inny osprzętowo), jest mnóstwo różnych rzeczy które wpływają bezpośrednio na serwisowany sprzęt jak i występujące przeróżne oczekiwania klienta.
"Złoty biznes rowerowy" Błagam pisze to ktoś kto nie ma żadnego doświadczenia i pojęcia co to jest ciężka praca w pełnym sezonie w serwisie rowerowym, gdzie co dzień serwisant walczy i zmaga się by zadowolić wymagania klienta. I czasem w jakich warunkach musi pracować kosztem własnego zdrowia i pasji.
Każdy rower to indywidualny przypadek wraz z oczekiwaniami klienta i nie ma na to stałego szablonu jak wykonywać daną czynność na dany czas.
Temat rzeka można by napisać o tym książkę lecz przekazywanie wiedzy na ten temat proszę z szacunku zostaw fachowcom bo jest wiele kanałów na polskim YT którzy wykonują dobrą robotę w przekazywaniu owej wiedzy na temat tak skomplikowanej profesji jakim jest Serwisowanie Roweru, lecz nic nie zastąpi jak samemu tego doświadczyć, pójść zatrudnić się i fizycznie i psychicznie doświadczyć tego.
ta jasne, serwisowanie kupy żelastwa to wg. ciebie przeżycie metafizyczne, kupiłem ostatnio nowy rower na allegro za 599zł na shimano i sam go złożyłem i wyregulowałem podstawowymi narzędziami, nie mam zamiaru płacić kroci pseudo specjalistom od dokręcania śrubek - wole kupić nowe i jeździć a nie spuszczać się na sprzętem.
Serwisowanie roweru to jest ciężka praca gdzie tracisz zdrowie? Kręcenie śrubeczek czyszczenie smarowanie i regulacje to naprawdę są traumatyczne przeżycia? Polecam popracować miesiąc czy dwa fizycznie to za chwilę docenisz łatwą lekką i przyjemną pracę jaką jest serwisowanie roweru.
@@Yeti2051 Chyba nie walczyłeś nigdy z zapieczonymi suportami,korbami,pedałami,sterami,sztycami,wolnobiegami On tu pokazał to co chcecie zobaczyć Jak powalczysz trzy godziny z zapieczonym suportem i do tego wyjdzie że żeby go odkręcić to musisz rozebrać cały rower żeby kręcić ramą w imadle to zmienisz zdanie,a i to nie pomaga więc trzeba ciąć O pozjeżdzanych śrubach nie wspomnę Nie zdajesz sobie sprawy jakie wynalazki ludzie na serwis wstawiają
mógłbym tu długo opowiadać ile słabych serwisów w życiu poznałem... jedno co wiem, to że większość nie traktuje indywidualnie każdego przyjętego roweru. Często też spotykałem się złotymi radami pt. pana rower jest już stary, powinien pan kupić coś nowego, najlepiej w naszym sklepiku.
Ja czyszcząc napęd skoro i tak wymieniasz linkę i pancerz ściągam przerzutkę i rozbieramy ją i czyszczę. W moim mieście ciężko jest zarobić na serwisie ale po pracy podniosłem się tego tak bardziej hobbystycznie i za serwis Trela Merlina 1/11 czyszczenie napędu wymianę pancerza i linki serwis sterów korby i regulacje przerzutki skasowałem 150zl może nie dużo ale zaczynają się ludzie odzywać i przyprowadzać rowery.
super film!
Co zrobiłeś dwa razy regulacja przedniego zacisku hamulca drugi raz musiałeś to robić przy montowaniu przeserwisowanego amortyzatora
Robiąc to legalnie musisz oddać 23% VATu i 12% podatku dochodowego.
137zł brutto to 105zł netto + VAT od którego 12% podatku dochodowego. Daje to 92zł na rękę robiąc to w pełni legalnie :)
Aaa no i prawie 2tyś zł ZUSu co miesiąc xD
Czy warsztat rowerowy musi być vatowcem? A dochodówka skąd 12 a nie 8,5?
92zł*168h/msc=15 456zł -2k zus=13 456 zl oczywiscie jakis czyns i fakt ze masz nonstop robote
Zacznijmy od tego, że 137 zł netto, przy stawce 23% Vat to jednak 111,38…
Ładnie dajecie się wkręcać... Szaj to globalistyczny troll,kasę trzepie na praniu mózgów ćwokom... Czuwaj
@@artur.adamski Księgowym nie jestem, ale to co dostajesz od klienta nie-firmowego to brutto a nie netto. Więc 137 * 0,77 = 105. Jeżeli zrobiłem jakiś błąd w obliczeniach to go wskaż :)
No niestety w żadnej pracy tak nie jest, że włączasz stoper kiedy pracujesz faktycznie.... międzyczasy to też praca, bo łapiesz oddech, odpoczywasz, zastanawiasz się, musisz coś przemyśleć, ktoś przyjdzie i wybija cię z rytmu, itp. Czasu pracy nie da się liczyć w odizolowanej bańce.
Ja 3 lata temu za serwis roweru BH LynX ( okolice Skoczowa woj Śląskie ) zapłaciłem 450zł , rower umyli nasmarowali , nic nie było rozkręcane :) to jest dopiero biznes . Nie polecam tej firmy
2 Razy regulowane hamulce z przodu. (drugie po zamontowaniu widelca po serwisie)
Hm. Ogólnie to szacunek za pracę ale faktycznie w komentarzach pojawia się kwestia kasety. No jak już koło zdjęte a pracujemy w serwisie i zarabiamy (w przeciwienstwie do koleżeńskiej usługi, którą nader często robię) to ja bym kasetę zdjął i wyczyścił. To plus łańcuch to chyba najsłabszy element usługi. Ale to raczej czepialstwo z mojej ztrony. Dalej jesteś moim mistrzem.
nie wyobrażam sobie podejść do serwisu roweru bez wcześniejszego umycia go dla samego komfortu pracy i efektywności
Kiedy najważniejszy podcast... jak matrix zwerbował dziemieszonka i wypuścił globalistycznego trolla szjbajka?
Super film tylko czekać na wiosnę i piękna pogodę bo teraz kiepsko i jeździć w zawodach itp.
Szanowny kolego, a ja mam taki problem... Zgrzypi mi w okolicy korby, to taki zgrzyt jak ze starego roweru ale co ciekawe zgrzyp pojawia się po około 5 km jazdy i już do końca jazdy zgrzypi. Łożyska hollowtec na gwincie bb rs 500. Wymieniłem łożyska suportu i na nowych dzieje się to samo, wymieniłem pedała i dalej to samo kapnę oleju między ramiona korby a zabezpieczeniem łożyska i dalej zgrzypi. Zostawię rower na godzinę ruszam i pierwsze 5 km cisza i znowu zgrzypi, a jak stanę na pedała na podjeździe to już zgrzypi na maksa. Korbą Sora r3000 dwa rzędy z przebiegiem 8500 km, ale zgrzypienie pojawiło się już około 7000 km. Co może być powodem? Nie wiem, myślę czy to nie oś gdzieś się w korbie poluzowała... Kiedyś zgrzypiało mniej teraz zgrzypi non stop zwłaszcza przy obciążeniu. Myślałem czy nie dokręcić mocniej łożysk śrubą kontrującą od strony ramienia korby.
Wyczerpały mi się pomysły 🥵
Może jakaś podpowiedź gdzie jeszcze szukać dzisiaj dokręcilem tarcze w korbie choć były mocno dokręcone ale jeszcze nie spróbowałem. Irytacja taka że rower myślę wymienić.
1. Łożyska już mogą być zbyt mocno dociągnięte-po rozgrzaniu się (rozszerzeniu materiału) trą bardziej.
2. Oś może być krzywa lub "zmęczona" (podobnie-po rozgrzaniu staje się wiotka i ugina się-ocierając).
3. Słabej jakości łożyska.
@@edward8602 łożyska Shimano bb rs 500, na starych było to samo co na nowych też zgrzypienie myślę że to oś w korbie się poluzowała i ma mikro luz nie wyczuwalny. Choć korbą Sora r3000 około 7000 przebiegu kiedy rozpoczęło się skrzypienie. W starych łożyskach zaczęło skrzypiec a nie zaglądałem tam od nowosci
ciekawe że nie skrzypi od początku, wtedy obstawiałbym wielowypust korby albo pedały, pomysł może kontrowersyjny ale jeżeli jesteś w stanie doprowadzić do skrzypienia i wtedy ściągnąć korbę i zamienić stronami w celu potwierdzenia czy przy nacisku dalej skrzypi po tej samej stronie czy może skrzypienie przenosi się na drugą to wykluczysz ramię i pedały, jeżeli dalej będzie po tej samej stronie grać to znaczy że to suport jest winien - taka teoria, chociaż bez usłyszenia tego skrzypienia trudno zgadywać ;) powodzenia
Moje miejsce pracy, to szopa. A raczej jest to miejsce pracy moich trzech ślicznych córeczek Ja tam przez swoje życie tych rowerów nazbierałem od Bianchi do chyba zupełnie nie znanej w Polsce włoskiej i bardzo dobrej marki Frejus.
Zacisk przedniego hamulca musiałeś niepotrzebnie 2 razy ustawiać :)
Słyszałem, że łańcuch smaruje się tylko od wewnętrznej strony.
Zle slyszales.
Tragedia.... Czyszcząc kasetę w 3:25 widać jak odtłuszczacz wraz z smarem "leci" na kasetę przecież to niszczy tarcze nie mówiąc o klockach....
Centrowanie przedniego koła z oponą? 🙈🙉🤦
A co do ceny jeśli sama robocizna to 320 zł to z częściami około 500-550 zł, jeśli tyle zaśpiewamy klientowi nie wróci do nas... Więc trzeba zejść ze swojego zysku (robocizna) aby klienta jeszcze zobaczyć....
Chyba ci coś leci ale na ten zblazowany łeb. Tacy miastowi komentatorzy. Kupił sobie rowerek za 4567 zł i się mądrzy
Nie wróci bo ceny wysokie ?Ceny usług w normalnym serwisie są 2 a czasem 3 razy większe niż te podane tutaj. Z takich cen, podanych w filmie, nie da się utrzymać.
@@david90pl w 2010 kupiłem nowego w markecie chińskiego rometa 26 cali koła z tarczami za 400. Przyjmując że od tego czasu cena wzrosła 2x to zwykły Kowalski bedzie wolał kupić nowy niż serwisować stary.
Wiadomo że przy tanim rowerze cena wydaje się być wysoka ale przy drogim już normalna . Podobne głupie teksty dostawałem na mechanice samochodowej jak uzbiera się za 2 tyś roboty i 3 tyś zł części i teraz jedna fura jest warta 200tyś i druga 4 tyś. I co mi mówi ten od tańszej? Ło panie przecież to więcej niż to auto warte. No i co ja mam w tej sytuacji zrobić niby dołożyć z kieszeni bo ktoś ma mało warte auto? Czy dowalić x2 bo ktoś ma drogie ? ( Tak jak kroją nas za oc )
On żyje 😳
130zł za godzinę roboty, spoko ale dla małolata żeby dorobił na lody. Jak do tego doliczysz, vat, pit, zus, czynsz, księgowość, media, amortyzację narzędzi, chemię, koszta dostawy części i całą resztę... która mi nie przyszła do głowy to może się okazać że brakło na lody. Z drugiej strony jak bym miał zapłacić za ten serwis 20% ceny z tego co kosztuje nowy to też słabo.
to i tak jest 20% ceny roweru a nie 100 ;)
Jakby każdy tak myślał to lepiej w ogóle nic nie robić
Jeszcze nie obejrzałem filmu, ale może 130 zł dochodu, a nie przychodu ;)
130 zł za godzinę. 7 godzin dziennie 900 zł dniówki w zaokrągleniu. Bez sobot pracując 20 dni to 18 tys. Kosztów niech jest 6 tys. Zostaje 12.000zl . Będziesz pracował soboty? Będziesz miał więcej. Będziesz przedsiębiorczy i będziesz miał dodatkowo marzę na częściach? Zarobisz więcej. Najważniejsze to dobry marketing żeby był ten klient. No i oczywiście pracowitość, sumiennosc. Musi się chcieć pracować a nie pierdolety .. Dobry film. Jednak dla osób którym się chce pracować. Bo leń zawsze będzie narzekał że ma mało i że się nic nie opłaci.
Zlot krezusów za 3, 2 , 1..
naciopranie czegos na kasete a potem fruuuu wkretarka to trzeba miec dobrego skilla zeby nie zapackac tarczy ponizej :D
Tarcze się odtłuszcza potem
@@marcincinal9001 lepiej od razu zdjąć kasetę i umyć niż pieprzyć się z odtłuszczaniem tarczy. Przy okazji od zafajdanej tarczy można wysmarować okładziny i roboty przybywa.
@@bladawiec1 nie każy umie ściągnac ksetę i przykręcić albno nie ma takiego klucza
Chciał bym u Ciebie popracować 😆😁 jesteś świetny gość 👍
Ja bym doradził klientowi wykonane hamulców na hydrauliczne. Pamiętam jak się męczyłem z tymi mechanicznymi. Co jakiś dłuższą trasę musiałem dokręcać tłoczek. Nowe hydrauliczne za przód i tył można za200zl wyhaczyć.
A zwrócił Pan uwagę, że tam są klamkomanetki? Proste Shimano hydrauliczne to z allegro jakieś 220-250zl. Do tego doliczyć należy robociznę oraz wymianę manetek przerzutek. Robi się nam już jakieś 500zl...
Ja mam mechaniczne tektro novela. Klocki oryginalne wytrzymały 10 lat. Teraz wymieniłem, regulacja też raz na rok.
W rowerze klamkomanetki.
Mam drugi nowszy rower z hydraulikami od Shimano, droga hamowania jest podobna, tylko w mechanikach trzeba mocniej cisnąć. Klocki niestety z plasteliny.
Dobry temat👍 Ciekaw jestem czy byly by mozliwosci produkcji takich box na 16 s? Tylko cos mi mowi ze ten transport ale zapytac by mozna..
Odpowiedź na pytanie: bezsensowna czynność jaką wykonałeś to założenie koła z wyczyszczoną kasetą na brudny łańcuch w celu sprawdzenia czy koło jest proste
Lekcja 8
Tajna śruba. Ustawienie zacisku a po kilku minutach wymiana całej linki hamulcowej 😂
Podasz nazwę szafki narzędziowej?
Byś o kota zadbał lepiej ;)
Co Ty tam liczysz skoro i tak wiadomo ,że robocizna stówę kosztuje - to tak mało?
Ja sprawdzałem datę filmu, bo myślałem, że włączył się jakiś z 5 lat w tył. Ceny małe, dlatego zmieniłem 15 lat temu branżę:)
Dwukrotna regulacja hamulca przedniego
wiem ze odgrzebuje stary temat ale zauważyłem jedną rzecz. Czy tarcza hamulca nie została przypadkiem skrzywiona poprzez właśnie te odblaski na szprychach (scentrowanie koła) ? Jaki jest sens montowania takich (dużych) odblasków?
Tarcza hamulcowa niema nic wspólnego z tym odblaskiem. Jedynie co, to mogła zostać zasyfiona smarem, jak czyścił kasetę szczotą nad tarczą.
Ten kotek 😁
Jeszcze o kotka zadbać jak o rower i wogóle będzie super xD
Regulowales tylna przerzutkę a potem i tak musiałeś ja jeszcze raz regulować po serwisie pancerzy
Na Biotad Plus lecimy?💪💪
@@marcomarco5056 nie potrzebuje u mnie wątroba w porządku haha
"Docentrowywanie" koła wyglądało przez moment jak gra na harfie...
Szajbajku to jest kanibalizacja modelu biznesowego ... gdy będzie dużo serwisantów rowerów będzie większa konkurencja na rynku i cena za usługę musi spaść
Czyli dobrze dla klienta.
E. e. Zbyt mało nieleniwych, potencjalnych serwisantów:)
ale zle to liczysz, w czasie tej pracy nie zrobisz nic innego, podaj całkowity czas od początku diagnozy do zdjecia roweru ze stojaka
I po przejechaniu się czy wszystko jest ok
Pytanie z innego kartofla... Kiedy będzie lekcja o zaplataniu koła? ;x
Ciekawe, chociaż przyznam, że zbyt optymistyczne. Np. musiałeś iść po karchera (bo się okazało, że jest mocno brudny) albo po szlifierkę. Chyba, że nie stopowałeś wtedy to zwracam honor
Dwa razy regulacja przedniego hamulca bez sensu ;)
Nie jestem seriwisantem rowerowym ale z tego co wiem to tym kluczem do centrowania kół nie wycentruje się kół idealnie musi być centrownica
Centrownica nie centruje koła sama za siebie. Do centrowania kół służą specjalne klucze do nypli ;) A centrownicę w przypadku tego filmu zrobiono za pomocą trytytki i to w zupełności wystarczy często
@@Depoox jesteś w błędzie . A bicie góra dół ?
@@galaxiak4979 bicie góra dół faktycznie nie da się tak wyregulować, a przynajmniej nie z oponą założoną
Szkoda ze serwisy już nie wiedzą do czego służy tensometr . Po takich zabiegach ,na oko, po pierwszej przejażdżce już nam się rozjazd robi . Wiem że tak łatwiej No ale.. .
@@jarekbrak3264 otóż to. Centrowałem koło kiedyś z poradnika Szajbajka i to był błąd. Musi być wszędzie takie same napięcie szprych, bo w krótkim czasie będzie to samo. No i bicie góra, dół. Na oko nie zrobisz idealnego okręgu.
Centrowanie trytytką? Mało to profesionalnie. Mycie kasety bez ściągania i reszty napędu bez ściągania? Można i tak.
Szaaaajbajk kiedy zawitasz do kotliny klodzkiej??
Odpowiedz na pytanie podwójna regulacja hamulca przedniego
2 razy regulacja hamulca tarczowego z przodu
@SzajBajk taka myjka parowa sprawdza się przy czyszczeniu zębatek?
NIe powiem, coś tam potrafisz ;)
coś tani ten serwis
Szaju pomóż. Co jest nie tak z moją przerzutką tylnią acera rd 360? Jadąc od najmniejszej zębatki do największej - najmnmiejsza zębatka wchodzi, na drugą nie reaguje, potem 3 wchodzi i dalej jedzie dobrze, poza ostatnią - największą, na który nie chce wejść. Bez linki jak popycham przerzutkę to wchodzi na największą zębatkę. Dodatkowo jak zrzucam z dużej zębatki na małą to też 2 zębatkę omija, a pozostałe dobrze chodzą. Czy coś mi się pogieło na haku/przerzutce? Czy problem jest tylko z naciągiem linki/indeksowaniem?
Sprawdź czy łańcuch nie jest wyciągnięty.
@@slawekformela9191 Nie jest;P Już sobie poradziłem. Jak się okazało, przerzutka nie była dobrze dokręcona do haka, śruba od kąta opasania nie była dobrze ustawiona i linka była za luźna. Teraz bangla jak powinno
a mógł byś zrobić filmik co zrobić jeśli maksymalne wychylenie przerzutki tylnej kończy się na 2 koronce i nawet przy wykręceniu śrubki H nic nie daje żeby łańcuch wskoczył na 1 bieg
Pewnie zrypana linia łańcucha. Zębatka przednia 🤔
@@radeksielawa1445 dzięki za odpowiedz tylko powiem tak ze ta sytuacja jest na nowym kole bo jak zakładam stare wszystko działa jak należy i tu jest właśnie ciekawostka :)
A ja tam sobie sam serwisuje rower
Oglądam z wypiekami, bo sam chce zostać serwisantem
Ja tak samo, choć nie powiem aktualnie mam dwie lewe ręce...
Plastikowe odblaski powinny byc zabronione przez wszystkie kraje swiata - a producenci kol powinni montowac odblaskowe "estetyczne i recyklingowane" naklejki na obreczach.
Całe szczęście producenci opon już wpadli na pomysł, żeby dodawać odblaskowy pasek. 😉
Na oponie można mieć odblask, są rurki na szprychy które też dają ładny efekt, wspomniane naklejki na obręcz. Jak widzę kogoś z odblaskiem to wiem że się po prostu nad tym tematem nie zastanawiał choćby 5 minut bo inaczej na pewno by tego odblasku pomarańczowego nie trzymał na kole
Ale druciarstwo... Centrowanie na trytytce, powierzchowne czyszczenie kasety bez jej zdejmowania, czyszczenie lańcucha oczywiście powierzchowne, a po tym mycie roweru. Czyszczenie kółek przerzutki śrubokrętem. Ciekawe czy miski sterów były już porowate od rdzy, jeżeli tak to wymiana sterów konieczna. Gdyby mi ktoś odpier... taką manianę z rowerem to by mi musiał jeszcze zapłacić za stracony czas.
Kaseta do Acery kosztuje 60 zł. Ile czasu potrzeba na zdjęcie, rozłożenie, wyczyszczenie i złożenie kasety? 2 godziny? Przychód firmy na poziomie 20 zł na godzinę? (przerwy na jedzenie itp.) znasz taki serwis w Pl? Podaj adres:-):-):-)
@@dorotamacurzen7265 bez problemu tak robi u mnie gościu w malutkim serwisie rowerowym. jest na tyle uczciwy, że jakieś tam wbicie gwiazdki czy odkręcenie zapieczonego pedału robi od ręki za free w 3 minuty. tak, za free, nie przesłyszałaś się. I jak najbardziej utrzymuje swoją działalność, bo dorabia też klucze, naprawia inne pomniejsze rzeczy. A nie takie silenie się na super duper serwis rowerowy gdzie szajbajk nawet nie raczył odkręcić kasety aby ją wymyć.
Z innej beczki co to masz za rekawiczki może masz link
320 zł. Za taki serwis po łebkach? Słabo Jak ja bym u siebie w serwisie tak robił to sezonu bym nie przepracował 😁
Wszyscy w internecie chwalą się jakością a już zdążało mi się poprawiać po serwisantach markowych marek jakieś mega oczywiste rzeczy które źle wyregulowali albo złożyli 😂
Ile kosztuje nowy widelec Olejowy
Czyszczenie kasety na lezacym kole i caly syf lecacy na tarcze... 🥹
Fajny jestes szajba ik
Pewnie trochę ludzi udzielających się w komentarzach zajmuje się tym profesjonalnie, pytanie do was i autora filmu, czy znacie miejsce w Polsce gdzie szkola mechaników rowerowych ?.
a potrzeba do tego szkoły? Każdy, kto ma doświadczenie z naprawy własnego roweru, wie jakie błędy się popełnia. Sprawdzenie hamulców jak hamują na stojaku to jakiś absurd.
Słaby serwis jakbym tak robił klientowi to bym ich miał bardzo mało
git
Kiedy film z dirtówki?
Dobrze że w mojej normalnej pracy zarazabiam trochę więcej na godzinę, bo musiałbym się przebranżowić.
W mojej pracy zarabia sie wiecej niz w twojej i gwarantuje ze i tak nie musisz sie przebranzowic.
Serwis wyszedł chyba więcej niż ten rower jest wart.
2 x regulowane przednie hamulca
Mistrzu coś rzadko filmy wypuszczasz .
Skąd tak NISKIE ceny usług?
Dwa razy regulacja hamulca
HEJO
Fajnie, ze na zangielszczonym kanale było 1000 pln około :D 137zł na godzinę :D super. w sumie miesięcznie zarabiałbyś 23000 złotych. Super. Ja mam marne 60 złotych za godzinę netto. Do Ciebie nie mam co się przyrównywać. Prawda? :)
.Szajbajk tu pokazał samo operowanie przy rowerze, a gdzie przygotowanie stanowiska, przyprowadzenie roweru czy chociażby zamówienie części.. to się zbiera. no i ani słowa o innych kosztach serwisanta tym bardziej jeśli chce działać legalnie
1:50 trzeba pokazywać takie symbole żeby YT płacił hajs czy jak?
Rogi szatana dają mnożnik x6,66 do zarobków
nie podoba mi się takie centrowanie koła. Nie ma jednakowego napięcia szprych, nie pokazałeś z boku, czy koło jest idealnie okrągłe.
Za porządne centrowanie kół (bicie boczne, bicie góra dół i naciąg wszystkich szprych) trzeba by zapłacić ze 150-200 pln.
@@krolikbugs5602 zgadzam się, czasami bardziej opłaca się zaproponować zakup nowego koła
przytylo sie
Czy da się nauczyć wślizgu na rowerze takie hamowanie ??
nie
320zł z fakturką?
Nie, no, wystawienie faktury to usługa płatna osobno! Chciałbyś, żeby serwisant za darmo sie pierniczył z komputerem?
jasne, plus VAT :)
Jakbym zobaczył serwisanta centrującego koło (a zwłaszcza moje) metodą na trytkę to dostałby zje...y i nigdy bym go już nie odwiedził (dodatkowo tensometr się kłania)
A finalnie koło wychodzi proste czy krzywe? Proste? Więc chyba liczy się rezultat?
@@slawomir_oliwa_9225 Proste jak się sprawdza trytytką. A czy jest w rzeczywistości proste to... nie wiadomo 🙂
zabawa tensometrem ma sens przy droższym kole, przy kole za stówę, więcej czasu wychodzi za roboczo godzinę niz ta zabawa warta. Jak ma się wprawę, pojęcie i wyczucie w palcach to takie tanie koło idzie wycentrować w centrownicy na cacy bez zabawy w tensometry. Tensometr ma granicę błędu, poszczególne szprychy gdy wychodzą od najlepszych producentów tez nie są identyczne, o jakości i łączeniu obręczy nie wspomnę. Trzeba łączyć użycie narzędzi i doświadczenie, tensometr to wskazówka przy wymagających przypadkach. Tensometr może pokazywac że wszystkie szprychy są cacy równo naprężone a koło bije jak cholera. Zero jedynkowe trzymanie sie przyrządów i ich wskazań to ślepa uliczka i strata czasu, jak wycentrujesz i złożysz co najmniej setki kół od przeróżnych producentów i marek o różnej jakości, to coś sie rozjaśni. Za dużo przestylizowanych filmów z yt robionych na pokaz, za mało praktyki. Koło ma być zrobione dobrze, jak widze że jest to do mechanika nie mam pytań jak to zrobił.
ale fakt że sporo rzeczy robię inaczej niż Szajbajk. Ja zaśpiewałbym mniej za serwis i do tego jeszcze rozgrzebałbym obie piasty, bo to w takich rowerach najczęściej badziewie, źle skontrowane już w fabryce i mocno wpływa na jakość jazdy .
@@czesiu420 co ty piszesz? Skoro uważasz że jeżeli wszystkie szprychy są jednakowo napięte a koło może być ( jest) krzywe to mała jeszcze ta wiedza . Na tym polega sztuka centrowania żeby łączyć 2 czynności centrowanie z odpowiednim napięciem wszystkich szprych . Bo po takich partackich naprężeniach 1 jazda wystarczy żeby było krzywo
Szajbajk, jak stara panna z kotem 🥴
oliwka do pancerza xD Zrobiłem kiedyś tak, po czasie syf i piasek dostał się do środka
Szajbajk nie wprowadzaj ludzi w błąd. Tego tak się nie robi...
1. Syf na tarcze?
2. Hamowanie w powietrzu?
3. Centrowanie koła na oko?
4. Oliwka do pancerza?
5. Koszta?
6. Rower to nie ekologia...
"rower to nie ekologia" xD
Zależy jak patrzeć? I zależy jak ktoś używa. Na pewno bardziej ekologiczny niż samochody, motocykle, itp.
@@enethion wyprodukowanie stali, aluminium, farby, baterie do urządzeń, opony, smary. No i ilość rowerów jaka trafia na złom nie jest mała. Rosnąca popularność elektryków to nie krok w ekologię, a co raz więcej baterii.
@@rowerowynomada2158 w porównaniu do samochodu jest to ogromna ekologia, dużo mniej elementów produkcyjnych o których wspomniałeś i brak spalania, aż dziwne, że podejmujesz taki temat...
@@sqn991 mi wychodzi ok. 1zł za każdy kilometr rowerem w kosztach. Wciąż coś trzeba wymieniać jak się dużo jeździ. Więcej spalam to więcej kupuję produktów spożywczych w plastikowych opakowaniach. Nie nazwał bym tego ogromną ekologią. Może gdyby rower od zakupu wystarczył na 100 tysięcy kilometrów, bez wymiany czegokolwiek. Niestety koszty eksploatacji dadzą mi przy 100 tysiącach kilometrów jakieś 5-10 nowych rowerów.
Produkcja CZEGOKOLWIEK to nie ekologia. Ale jazda na rowerze to już ekologia. Zapewne o to chodziło
gdzie kolejne odcinki z tych 30 albo 32 ... ?