Ezek a rossz szokások ölik meg a váltódat, amiről elmondjuk hogy működik

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 424

  • @gyorgykocsis6169
    @gyorgykocsis6169 4 роки тому +18

    Kiváló előadás! Több mint 20 éves autószerelői tapasztalat alapján is csupán 2 dologgal tudnám kiegészíteni. Általában a leggyakoribb hiba a nyelestengely csapágy (olajhiány) és a szinkrongyűrű kopása. A szinkorgyűrű kopását a legtöbb esetben a hibás fokozat megválasztása okozza! Főként visszafelé történő váltáskor sajnos még a vezetést oktató szakemberek is rossz tippeket adnak, amikor például egy lekanyarodáskor mindenképpen a 2-ik fokozat bekapcsolását várják el a tanulóktól. A fokozatok megválasztása a motor fordulatszámától és a sebességtől függ! Teljesen mindegy, hogy kereszteződés, vagy derékszögű kanyar van éppen. Magas sebességről alacsony fokozatba történő visszakapcsoláskor a szinkron gyűrű nagyon nagy igénybevételnek van kitéve, ezért ezt kerülni kell. A másik rossz szokás a váltókar rángatása. Ez szintén a szinkron gyűrűt terheli. A váltás nem időre történik. A versenyautóknál nem szinkron kapcsolót alkalmaznak, pontosan amiatt, mert ott minden másodperc számít. Tessék hagyni időt a váltásra. Ezzel kímélhetjük a váltót!

    • @SirRasor
      @SirRasor 5 місяців тому

      Imádok gyorsan váltani. Sose gondoltam volna, hogy ezzel konkrétan ártok a váltónak. Köszönöm a tippet!

  • @kesvillaollo
    @kesvillaollo 5 років тому +170

    Ajánlom ezt a videót a Széchenyi István Egyetem Járműgyártási Tanszék oktatóinak. Így kellene tanítani: alázattal, felkészülten, szeretettel a téma felé, a hallgatók felé. Csak így lehet.

    • @thorodinson2647
      @thorodinson2647 5 років тому +13

      Az egyetemi tanárok nagy része kényszerből tanít, mert kell a dokoriukhoz vagy ilyesmi. Telibeszarják, hogy az a 400-500 hallgató akit tanítanak mit ért meg és hogyan a dolgokból. Magyar oktatás level 100.

    • @zoltanberta5487
      @zoltanberta5487 4 роки тому +9

      csatlakazom én is oda jártam.... Hát igen Gajdán tanár urat szívesen hallgatom, de az órákra úgy mentem be mint akit akasztani visznek ....

    • @csabasemler6806
      @csabasemler6806 4 роки тому +6

      Nem is ismerem az egyetemi oktatást ezen a területen. azt viszont tudom, hogy meghallgatom Miklós előadásait, látom magam előtt a történetet, és megértem elsőre. Még csak kérdséem sem marad. Hálás vagyok neki. Igazán jó, nagy felkészültségű oktató, Köszönöm.

    • @amstorm8954
      @amstorm8954 3 роки тому +1

      Akit nagyon érdekel bevágja mint a huzat xD

  • @rafi8407
    @rafi8407 4 роки тому +8

    Nagyon bírom a kis embert,annyira érthetően magyaráz,hogy őt meg lehet érteni,nem mint akik könyvből tanítanak,és nem érteni a felét a mondandójuknak.
    Remek videó,köszönöm :)

  • @vdsscrt2684
    @vdsscrt2684 3 роки тому +3

    Néhány dolog még, amiről nem emlékszem, hogy a videóban említésre került volna:
    1. Ha már kuplung, akkor teljesen nyomjuk ki váltáskor, különben a szinkronkúpok fogják elvégezni azt, amit a kuplungnak kellene, így hamar elkopik, mert nem a motor és a további hajtás összehangolására van méretezve, hanem egy pár grammos tengelyt kell gyorsítani-fékezni.
    2. Ha valaki gyorsabb akar lenni felváltáskor, mint a dsg, akkor nagyjából a fenti történetet fogja előidézni. Ha nincsen racse, akkor a sebesség váltása közben, amikor nincsen kapcsolat a motor és a kerekek között, érdemes megvárni, amíg leesik a motorfordulat.
    3. Felkapcsoláskor teljesen vegyük el a lábunkat a gázról, hogy a 2. pont minél hamarabb bekövetkezzen. A mai autók gázreakciója gyalázatos, elveszed a lábad a pedálról és a fojtószelep olyan messze van mindentől, hogy érezhetően későn kezd el dolgozni a motorfék. Na, azt a pillanatot kell elkapni a kuplung nyomásával. A kuplungolás akkor jó, ha nem érzed a motorféket, de nem ugrik fel a motorfordulat sem...

  • @kovacsleventemark2471
    @kovacsleventemark2471 5 років тому +5

    minden tiszteletem az úrnak, hogy ilyen érthetően és pontosan el tudta magyarázni ezt a bonyolult szerkezetet. Hiába hívja a videó elején egyszerű szerkezetnek, egy átlag embernek nem az! Minőségi tartalom, már-már iskoláztatási jellegű tartalom. Ritka az ilyen! Becsülöm!

  • @peterbaranyi1072
    @peterbaranyi1072 4 роки тому +3

    Ki az aki a lábát a kuplungon pihenteti????
    Gratulálok a videóhoz, szuper lett! Az elején kicsit hosszúra nyúlt a sebességváltó és a kuplung működésének a magyarázata, de ha a Tanár úr úgy gondolta, h ez szükséges, akkor rendben van. Még egyszer nagy gratula, Tanár úr! :) Köszönjük!

  • @82Fular
    @82Fular 4 роки тому +5

    Maga egy elképesztően okos ember!Köszönöm szépen ezt a videót is!

  • @Gpety3355
    @Gpety3355 5 років тому +4

    Nagyon sok ilyen tanácsot láttam, olvastam már, különösen a váltókaron történő kézpihentetést szokták felhozni. Viszont a legnagyobb igazságot egy hasonló videó végén láttam és ezzel egyet is értek: he ezeket a rossz szokásokat elhagyjuk, akkor nem csak egymillió, hanem egymillió kétszázezer km-et fog kibírni a váltó, vagyis nem ezen fog múlni az autó életciklusa, kivéve, ha konstrukciós hiba van a váltóban, de akkor meg hiába is finomkodunk.

  • @brendonkadzsuraszik9827
    @brendonkadzsuraszik9827 5 років тому +2

    Az 51-es Simson váltója pont ilyen,azzal a különbséggel, hogy az nem bordás, ott sima csőtengelyen forognak a fogaskerekek és golyók reteszelnek, sokat láttam belülről! Több haverét is én alakítottam át 3-romról 4 sebességesre még a 80-as évek közepén:) TanárÚrnak gratula, nagyon jól magyaráz, talán még a gyengébbek is megértik:) Csak így tovább, várjuk a következő videót!

    • @jozsefzatyi131
      @jozsefzatyi131 5 років тому

      Azt húzőékes váltónak hívják.A csőtengelyben van egy formázott tengely vállakkal amik kikényszerítik maguk előtt a golyókat amik reteszelik a csőtengelyen szabadon forgó fogaskerekeket.

  • @zsoltigieszer9983
    @zsoltigieszer9983 5 років тому +26

    Végre.. köszönöm szépen a videót, értelmesen elmondja hogy kell helyesen váltani. Ezért nem engedek senkit vezetni (aki nem tud normálisan) mert a kocsi is gép, kezelni tudni kell

    • @JJames1882
      @JJames1882 5 років тому +3

      Amikor a kocsit más is vezeti (max család) mindig megérzem, hát még a váltó. De leginkább senkit nem engedek oda.

    • @zsoltigieszer9983
      @zsoltigieszer9983 5 років тому

      @@JJames1882 neked is TT d van esetleg így a név miatt 🙂?

    • @JJames1882
      @JJames1882 5 років тому +2

      @@zsoltigieszer9983 Ford 😉

    • @atmoshishi1086
      @atmoshishi1086 5 років тому +4

      Egyéni hülyeségem szerintem, de a kocsira én nem, mint gép, hanem mint élőlény tekintek, mind más és más, nincs két egyforma, a sajátodat pedig képes vagy annyira szeretni, mint a gyerekedet.

    • @megmondom8161
      @megmondom8161 5 років тому +5

      Ha képes vagy egy tárgyat annyira szeretni, mint a gyerekedet akkor sürgősen keressél fel egy elmeorvost.

  • @nemka_muzik
    @nemka_muzik 5 років тому +1

    Tisztelt Tanár úr! Egy észrevételt engedjen meg, és javítson ki, ha tévedek!
    A kétszer kuplungolás (felváltáskor) magyarázatából kimaradt egy (szerintem lényeges) dolog, ami a hozzáértők számára fel sem tűnik, mert természetes, de ők vannak sokkal kevesebben. Tehát, amikor kinyomott kuplungnál kihúzzuk üresbe a váltót és amíg üresben van, felengedjük a kuplungot egy pillanatra, *a gázpedál alapállásban kell legyen* (ez maradt ki a magyarázatból), úgy, ahogyan a váltás megkezdéseként a kuplung kinyomásával egyidőben leléptünk a gázról. Így valósul meg az, hogy a főtengely megfelelően alacsony fordulata le tudja fékezni a még gyorsan pörgő fogaskerekeket.
    Milliószor tapasztaltam az elmúlt évtizedek során, hogy boyracerek, egyéb "kihaénnem" figurák, sőt még hivatásos (teherautó, furgon etc) sofőrök elindulnak nagy gázzal, egyesben kihúzatják majd' tiltásig, aztán kettesbe felváltáskor jónagy gázfröccsöt adnak, és úgy tolják tovább másodikban... 😱😫... és láthatóan meg vannak győződve róla, hogy vérprofik. 🙄
    Egyszer sikerült megkérdeznem egy ilyen "nagytudásút", hogy ezt a felváltáskor gázfröccsöt ezt hol tanulta, a válasza az volt, hogy ez azért kell, hogy ne essen le a fordulat. 😭😭😭😫😫😫😰😰😰😓😓😓
    Ezen a ponton feladtam és kocsmába menni támadt kedvem, hogy igyak valami jó erőset

    • @01Hmmmm
      @01Hmmmm 5 років тому

      Okafogyott a téma, a mai kézi sebváltók mind szinkronizáltak.

  • @MaverickKM88
    @MaverickKM88 5 років тому +9

    Köszönjuk a munkásságát Tanár úr!

  • @arpadszeiff
    @arpadszeiff 5 років тому +6

    Kedves Tanár úr ! Kicsit vitatkoznék.
    Értem, hogy egyszerűsíteni akarta a körmös-kapcsolás modelljét a "bástya" kontra "korona" modellel, de így egy váltó jellegzetesség érthetősége marad el. Pont olyasmi, ami az alaptéma, hogy mivel lehet rongálni. A valódi körmös-kapcsoló tartalmaz "korona" és "bástya" profilt is. A létrejött kapcsolatot a "bástya" profil tartja meg, de a "korona" profil illeszti össze. És épp ezen "korona" csúcsokat lehet idő előtt legyalulni rossz ritmusú váltással.

  • @gaborpetko2401
    @gaborpetko2401 5 років тому +4

    Remek előadás, köszönjük tanár úrnak. Egy dolgot hiányoltam ami szerintem fontos lehet, nem tesz jót ha gyorsan váltunk, hagyjunk időt a szinkronnak. Ez is idő előtti kopáshoz vezethet.

  • @ComMando9100
    @ComMando9100 5 років тому +22

    Nagyon jó magyarázat, ebből lehet tanulni.

  • @_78asjanos_14
    @_78asjanos_14 5 років тому +30

    Esetleg várható a közeljövőben Gajdán tanár úrtól egy behatóbb előadás a differenciál hajtómúkről?

    • @palffyr
      @palffyr 5 років тому

      ua-cam.com/video/yYAw79386WI/v-deo.html

  • @bmi3982
    @bmi3982 5 років тому +10

    Már nagyon hiányérzetem volt...jó volt újra látni tanár urat.

  • @balazstakacs201
    @balazstakacs201 5 років тому +4

    Azt szépen megtudtuk, hogy hogy működik a nyomatékváltó és a tengelykapcsoló (ha már.....), és azt is hallottuk, hogy ne pihentessük a kezünket a "váltókaron", meg hogy legyen olaj. A tengelykapcsolót érintő hibákat is szépen megtudtuk, teljesen korrekten.
    Mintha kimaradt volna, hogy a szinkronberendezések miatt illik időt adni a kapcsolásnál, és nem 0,2mp alatt átrántani 1-2, vagy 3-4 (5-6?) között.
    Aszinkron váltóműnél felfelé kapcsolásnál nem kell kettős "kuplungolás", elég kivárni egy kicsit kinyomott pedállal. Kivétel a nehéz (nagy) váltóval szerelt (gép)járművek, azoknál valóban vissza kell lassítani a behajtótengely a motorral. Visszakapcsolásnál nem nagyon lehet megúszni egyiknél sem.
    Kopott váltó esetén sokat segíthet a kettős-kuplungolás előtt, ha kicsit kivárunk a fokozatból kivétel, és a következő fokozat bekapcsolása előtt. HA már ez sem segít, jöhet a kettős kuplungolás, vagy inkább a szinkronberendezés javítása (cseréje).
    A motorkerékpárok nyomatékváltói nem mind ilyen kapcsolási megoldással működnek, ennek a megoldásnak nagyobb a helyigénye, főleg 6 fokozatú váltó esetén.

  • @verespeti
    @verespeti 5 років тому +2

    Igaz a nem megfelelő olajválasztás nem nevezhető rossz szokásnak, csak hanyagságnak, de hamar kinyírható vele egy váltó. GL4 és GL5 olajok közti különbségre gondolok. GL5ös olajok gyakran kikezdik a GL4es olajra tervezett váltó színesfém alkatrészeit.
    Régen volt már videó, jó volt Gajdán Tanár Urat újra látni.
    Köszi!

  • @janoskovesfalvi1140
    @janoskovesfalvi1140 5 років тому +4

    Köszönet az oktató videóért !Megszívlelendő amit mond!!!

  • @attilagere6186
    @attilagere6186 Рік тому +1

    A teljesítmény=nyomaték * fordulatszám. Tehát nagy sebességnél (gyorsan forgó kihajtótengely) hiába akarnánk nagy nyomatékot az képtelenség mert nincs miből. Vagy nagy nyomaték és kis fordulatszám, vagy kis nyomaték és nagy fordulatszám a kerekek felé.

  • @kerenyiandor
    @kerenyiandor 5 років тому +3

    A tanár Úr nagyon jól magyaráz és különös figyelemmel tekintem a videóit ! Köszönjük !

  • @bercischannel8074
    @bercischannel8074 5 років тому +58

    A kuplungon lábpihentetés szépen lassan megeszi a motorban a támcsapágyakat is, ami a főtengely hosszirányú lógását eredményezi.

    • @tudorvidor2
      @tudorvidor2 5 років тому +10

      Nekem már 14 éve van egy Mazda 323f és azóta így vezetek mármint hogy pihentetem a lábam a kuplungon...hibátlan a kuplungom és csak városban használom.

    • @Zsolt0917
      @Zsolt0917 5 років тому +13

      @@tudorvidor2 Pedig rossz szokás.

    • @nerzbrau
      @nerzbrau 5 років тому +47

      @@tudorvidor2 esetleg egy rendszámot tudnál írni? ha mégis megjelenne HAHU-n akkor tudjuk az előéletét.

    • @tudorvidor2
      @tudorvidor2 5 років тому +2

      @@nerzbrau Nem eladó az autó és nem is lesz!!! :D bukta

    • @egykilenckilenchet
      @egykilenckilenchet 5 років тому +2

      @@tudorvidor2 xD akkor valószínű ott fent nem fog a kuplungod még, ez az egy szerencséd van, de miért nem teszed mellé a lábad... ott van neki a hely, kényelmesebb a kuplungon megtartani mint oda lerakni?

  • @horvathattila5199
    @horvathattila5199 4 роки тому

    Üdvöulöm!Nekem jelenleg a kuplunpedálomat nem lehet benyomni,semmilyen előjeleket nem pródukált a váltó amiket felsorolt,mi lehehet a hiba forrása?Egyszerűen a pedál nem benyomható.

  • @sackoberi4745
    @sackoberi4745 5 років тому +4

    Annyit még hozzátennék mint élettartam javításként, hogy a váltókart nem erőből hanem érzéssel leheletnyi időt hagyva a szinkronizálásnak. Másik pl. lámpánál ha van idő hagyom leállni a kuplungtárcsát és csak utána kapcsolom az elindulási fokozatot, vagy start-stop-nál gyors benyomni a pedált így nem pörög fel annyira a váltó.

    • @sackoberi4745
      @sackoberi4745 5 років тому

      @@matyusv akkor áll a tárcsa csak olyankor feleslegesen van használva szerkezet meg a kinyomócsapágy.

  • @bcpk95
    @bcpk95 5 років тому +50

    A jó kis mtz be recseg a váltó ha nem jön össze a dupla kuplungozás:)

    • @1.0power19
      @1.0power19 5 років тому +8

      mi az a kuplung ?? :D kuplung nélkül had szoljon...

    • @Sz-hi7wj
      @Sz-hi7wj 5 років тому +2

      Már akartam írni :)

    • @MrKobold22
      @MrKobold22 5 років тому

      Máig emlékszem keresztapám yumz-jára, fordultunk a kanyarban 10 el, és váltásnál majd megsüketültem a kerregéstől. Jaj de jó volt, nem hiába a "reccsen a 9. meme".

    • @istvanmagyar4562
      @istvanmagyar4562 5 років тому +3

      A jó kis mtz be ha nem recseg a váltó akkor van a gond. :-) Orosz tervezés. A centis lógások megengedett. :-) Igaz hogy recseg ropog bent minden, de cserébe kivisz a világból. :-)

    • @istvanmagyar4562
      @istvanmagyar4562 5 років тому +1

      @@gabos0620 Én egy kicsit ezekkel a modern traktorokkal úgy vagyok hogy nem mernék arra megesküdni hogy képesek kivinni a világból. :-) tele elektronikával hát nem tudom... Kényelmesebb mint a régi mtz de azt nem mondanám hogy megbízhatóbbak is.

  • @jagdtigger
    @jagdtigger 5 років тому +8

    17:42 Kis érdekesség ehhez. Felfele váltáskor nem feltétlen kell a kuplung. Elég tehermentesíteni a váltót miközben enyhén feszíted a kart. Ennek egy fejlettebb megoldása az ún "gyorsváltó" ami egy pillanatra elveszi a gyújtást amint feszíted a váltót(erre van egy szenzor a váltókar egyik csavarján). Tisztán mechanikus váltó létére automatákat megszégyenítő gyorsasággal lehet így váltani.

    • @gaborpetko2401
      @gaborpetko2401 5 років тому +2

      Igen ez egyenes fogazású váltóknál nagyon jól működik, leginkább motorkerékpároknál használnak ilyet, vagy versenyautókban (tolókerekes váltó). Normál autókban is találkoztam olyannal amelyik tolerálja.

    • @ForWhhY
      @ForWhhY 5 років тому +1

      Ezt akármelyik manuális autóval meg lehet csinálni. Sőt még a visszaváltást is. Csak ugye üresben elkell kapni a megfelelő fordulatot.

    • @jagdtigger
      @jagdtigger 5 років тому +3

      @@ForWhhY Lehet kísérletezni vele de a szinkron szerkezet nem fogja díjazni a dolgot.... (Még akkor se ha eltalálod a fordulatot.)

  • @AG-vz4hp
    @AG-vz4hp 4 роки тому

    Ezt az autósok 90%a nem tudja! Jó videó, mindenkinek ajánlom!

  • @vonPeter_
    @vonPeter_ 5 років тому +2

    Mondjuk az összes felsorolt vezetési hibát elmagyarázta nekem anno a vezetésoktató, rám is szólt ha a kuplung pedálon felejtettem a lábam és akkor is mindig szólt, ha mondjuk pirosnál nem vettem ki üresbe vagy egyszerűen a váltókaron pihent a kezem. Jó mondjuk én egy akkor alig 1 éves, szalonból újonnan vásárolt autón tanultam, az oktatónak meg ez volt a munkaeszköze, nyilván elmagyarázta minden diákjának, neki sem hiányzott az idő előtti kopás. De például vannak ismerőseim, akik öreg Opeleken és Suzukikon tanultak és azokat az oktatókat nem igazán érdekelte a dolog és nem is nagyon magyarázták el, néha puffogtak egyet, de a diákok így nem értették ez miért jelent problémát és a saját autóiknál már nem figyeltek rá... az első kövérebb szerviz számláig.

    • @milanmodos2610
      @milanmodos2610 5 років тому

      Én ócska régi szuszkán tanultam, és érdekes mód elmondott mindent amit kellett a váltóról az oktatóm. Respect neki, meg az összes olyan oktatónak aki veszi a fáradtságot és oktat egy kicsit ha már a suliban ez nem sikerült!

  • @dokabence9492
    @dokabence9492 Рік тому

    ha pl 65-70 nél megyek 5-ös sebességben az tesz-e rosszat neki, vagy a motornak ?

  • @taomahNEGEV
    @taomahNEGEV 3 роки тому

    15:17 ''Rátérhetünk a témára''. A kézi sebességváltóban milyen gyakran cseréljünk olajat?

  • @23Drazse
    @23Drazse 3 роки тому

    Az autóversenyzők szokták csinálni, hogy fékezéskor kuplung és fék mellett rányomnak egy kicsit a gázra.
    Feltételezem, azért, hogy így szinkronizálják a váltó és a motor fordulatszámát.
    Ezzel olyan nagy előnyre tesznek szert? Vagy csak a régi autókon működött?

  • @ferencmuranyi1298
    @ferencmuranyi1298 5 років тому +4

    Van szerencsém egy 25 éves, 1.3-as Suzuki Swiftet birtokolni, amely eddig 310 ezer km-t futott. No, kérem szépen, ebben a kocsiban még szőröstül-bőröstül eredeti a kupplungszerkezet. :-) Az autószerelő ismerősöm kb. 7-8 évvel ezelőtt már jajgatott, hogy ki kéne cserélni! Vettem is egy garnitúra zsír új szerkezetet, ami azóta is ott van a gyári csomagolásában, érintetlenül. Pedig hát használom én azt a kupplungot...

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому +1

      Kedves Ferenc !
      Légy óvatos. Valószínű kíméletesen használod az autódat, előzéskor nem tövig nyomod a gázpedált, hogy maradjon egy kis vésztartalék. Pont az ilyeneknek tartós az autója, de pont az ilyenekkel szemben alattomos egy kopott kuplung. Pont, amikor mégis szűkség lenne a padlólemez-gázpedál találkozóra mégis, gyorsulás helyett, csak a motor bőg fel, a kuplung csúszik.

    • @ferencmuranyi1298
      @ferencmuranyi1298 5 років тому +1

      @@arpadszeiff Köszönöm a válaszodat, és az óvatosságra intést! Jólesett. Nos, igazad van, ám öreg motoros (szó szerint! :-) ) vagyok, no meg anno (érettségi után) tanultam némi autószerelést is, de egy percig sem gyakoroltam. Egy kupplungkopásnak mutatkoznak halvány jelei, mint pl. szintén anno (1979-ben) a P21-esemnél, amelyiken szintén fokozatosan jött elő a hiba. Nyilvánvaló, hogy egy durva beavatkozásnál ez azonnal jelentkezhet. Amúgy vaklóban óvatosan vezetek, de a forgalom ritmusának megfelelően.

  • @tamasmozer6598
    @tamasmozer6598 5 років тому +2

    Ha hirtelen engedi vissza az ember a kuplung pedált az káros? Ill. jobb ha pár másodpercig elnyújtom a kuplungolás idejét és nem gyorsan kapcsolok át?

    • @markgergely6125
      @markgergely6125 5 років тому +2

      A lényeg minden kuplung kiengedésnél a fokozatosság. Ne legyen sem túl gyors sem túl lassú mert akkor csúsztatod és kopik. Mivel a motor és a váltó fordulatszáma nem azonos így túl gyorsan se engedd ki. Ezt főleg egyesben tapasztalhatod amikor hamar engeded fel a kuplungot akkor rángat az autó, ugyanigy a többi fokozatban is rángat csak kevésbé érzed.

  • @fleckistvan
    @fleckistvan 5 років тому

    Én köszönöm szépen a videót! Én igyekszem ebböl is tanulni, néhány korábbi videójából már sikerült!

  • @25norbo
    @25norbo 5 років тому +1

    1.6 minicooper fogyasztása szempontjából melyik a kedvezőbb? Ha magasabb fordulatszámon váltok ("felpörgetem a motort az adott fokozatban kb 3ezerig,")vagy ha alacsonyabb fordulatszámon(lassabban gyorsul fel)váltok fel a következő fokozatba?
    Vagy gondolom az ideális amikor pont jókor vált az ember de azt honnan lehet tudni mikor pont jó?

  • @thrivingwithmetoday
    @thrivingwithmetoday 2 місяці тому

    városban szinte felesleges a váltó...
    1-2... kész
    és máris elérted a maximális megengedett sebességet (még simán túl is lehet lépni 😢)
    jajj de jó a 20-as korlátozás (mph) illetve
    30km/h-ás Európa több országában

  • @markfarkas4860
    @markfarkas4860 5 років тому

    Csak kérdés és ha valaki menet közben pl piros lámpához közelít és megy 60al és kiteszi üresbe és kiengedi a kuplungot és fékez folyamatosan amíg 0ra megnem áll. Ez mennyire jo mechanizmus?

  • @gaborvasarhelyi4850
    @gaborvasarhelyi4850 3 роки тому

    Üdvözletem.
    Ha van egy Kawasaki ZXR 400 motorkerékpár. ami 1250-15000 fordulat között mozog, 1 es fokozat után ha hangosan veszi a 2-es fokozatot. Nem fiatal a gép oké... de ennek a másik oka, ugye a motor és a hajtás közti nagy fordulat különbség?

  • @adamvincze6018
    @adamvincze6018 5 років тому

    Nekem is szerintem ilyen kinyomócsapágy problémás a kocsim, ha felengedem a kuplungot akkor zörög, induláskor is, ha nem sikerül eltalálnom a neki tetsző kuplungolást, leállításkor mégjobban, de ha kinyomom akkor minden rendben van vele, kettőstömegű gondolom akkor is zörögne...

  • @mikloshorvath6102
    @mikloshorvath6102 5 років тому +1

    Kapcsoláskor a kapcsolódó fogaskerekek gördúlőkörén a kerületi sebességeknek kell megegyezni, tengelyre kapcsoláskor a tengely és a fogaskerék fordulatszámának.

  • @csabakorcsmaros2227
    @csabakorcsmaros2227 Рік тому

    Kis eszrevetel a valto attetelekkel kapcsolatban.
    Az 1:3 az gyorsito attetel. (A differencialnal hasznalando)
    Mivel a motor fordulatszamat csokkenteni akarjuk, a valto attetel az 3:1-2:1-1::1 lenne...
    Gondolom csak nyelvbotlas volt a 1:3 valto attetel egyes sebessegben...

  • @vagyokaki3390
    @vagyokaki3390 11 місяців тому

    Kimaradt a videóból a váltó tönkretevést előidéző nem megfelelő olaj használat és a hidegen (nem üzemmeleg olajjal) történő hirtelen sebesség váltás. Ezzel rendesen el lehet koptatni az 1- 2-3-as szinkront.

  • @pitthe7676
    @pitthe7676 Рік тому

    Én ,hogy a garázsból ki tudjak tolatni játszanom kell a kuplunggal mert ha leszállok róla akkor tuti nekimennék valaminek vagy kis fordulaton lefulladnék az autóval mert kanyargós tereptárgyas bejárón kell kijönnöm,na meg a nagykapun se akarok kicsapódni az utcára nagyobb sebességgel.Most akkor fossak,hogy a kuplung kinyiffan?

    • @markambrus4614
      @markambrus4614 Рік тому

      Van más választás? Nincs.
      Gyakrabban kell majd cserélni, ez van.

    • @pitthe7676
      @pitthe7676 Рік тому

      @@markambrus4614 Azért mert néha kiállok a garázsból?

  • @g3ff01
    @g3ff01 5 років тому

    Ami bennem megmaradt kérdés, hogy szükséges-e még mai gépkocsik esetében 4-esből 5-ösbe váltáskor köz-gázt, gázfröccsöt adni, mint ahogy azt javasolták a tapasztaltabb, idősebb vezetők, és ha igen, hogyan kell azt helyesen kivitelezni, vagy ha nem, akkor kb. melyek voltak nagyjából az utolsó típusok, ahol ez fontos volt?

    • @vagyokaki3390
      @vagyokaki3390 11 місяців тому

      30 évvel ezelőtti autóknál sem kellett 4-5 között gázfröccsöt adni. Felváltáskor egyenesen káros is lenne. Vissza váltás az más téma. De amiben van szinkrongyűrű az nem igényli. Maximum hideg olajnál a dupla kuplunggal lehet kímélni a szinkrongyűrűk idő előtti kopását.

  • @Mrmisticum
    @Mrmisticum 25 днів тому

    Egyre többet tanulok. 28 évesen vizsgáztam le. 2 hónapja vezetek. Kellenek az ilyen tudások.

  • @arnoldjobbagy1637
    @arnoldjobbagy1637 5 років тому +1

    Azt szeretném kérdezni,hogy 60e km-nél tönkre ment nyelestengely csapágy miért történhet meg?Szinte új autó/4éves/
    ....

    • @arnoldjobbagy1637
      @arnoldjobbagy1637 5 років тому

      @@matyusv Igazából lehet.Egy skoda Fabia 1.0 motor.Néztem más tulajok is erre a furcsa hangra panaszkodik.Az autó előző tulaja azt mondta ő még garanciás korában reklamálta és azt mondták ,ez ilyen.Hidegen "morgó hang"álló helyzetben-kuplung lenyom akkor csend.ill. váltáskor 1-2-3 ig egy kattanás váltáskor

  • @Lolababa2010
    @Lolababa2010 4 роки тому

    Bár az oldalhoz kapcsolódóan van egy videó az autómata váltókkal kapcsolatban, de szívesebben hallanám a tanárúrtól a helyes és helytelen használatból adódó hibák, a hogyan vezesd, a mi öli meg,....
    Tehát az autómata váltóról egy hasonló részletes előadást.

  • @Naxzgul
    @Naxzgul 5 років тому +3

    Jó lenne ilyenkor egy összefoglaló lista, vagy tl;dr verzió. Nekem például nincs időm az egészet megnézni (illetve nekem kevés újat mond, de hátha).

  • @kisszoltan3108
    @kisszoltan3108 5 років тому +13

    Az is gyakori hiba, hogy valaki tolat ki egy parkolóhelyről és nem a fékkel állítja meg az autót, hanem még mozgásban van hátra fele már kapcsolja az egyes fokozatot és engedi fel a kuplungot így a kuplung tárcsával fékezi le a mozgó autót, ezzel 4-szer annyi kopást ér el a kuplungtárcsán, mint ha simán csak elindulásra használná azt.

    • @Razidurgh
      @Razidurgh 5 років тому

      Eleve az a baj, hogy orral áll be. Aki orral áll be parkolóhelyre, az már ki is állította magáról a szegénységi bizonyítványt.

    • @droland1978
      @droland1978 4 роки тому

      @@Razidurgh Foleg ha hulye ahhoz hogy ki tudjon tolatni.

    • @sandorrozsi3649
      @sandorrozsi3649 4 роки тому +4

      @@Razidurgh Szerintem meg az, aki tolatva áll be és az én autómat veri végig, hogy berámoljon a csomagtartóba, így ez nem ennyire egyértelmű.

    • @lajostoth4692
      @lajostoth4692 6 місяців тому

      @@Razidurgh Mondjuk az AUCHAN Maglód parkolóba aki tolatva áll be, az állít ki magáról szegénységi bizonyítványt, mert ha szerencséje van, akkor a bevásárló kocsiból kézzel cipelheti hátra a cuccot, vagy végig szántja a mellette levő járgány oldalát is. Én SOHA nem állok be oda tolatva!

    • @Razidurgh
      @Razidurgh 6 місяців тому

      @@lajostoth4692 Bocs, az én cuccom belefér egy hátizsákba.

  • @adamkoran
    @adamkoran 4 роки тому +2

    A gázfröccsös visszakapcsolást ma is sokan használjuk, akik motorozunk. :) Sokkal jobban szeret azzal működni a váltó.

    • @koszazanafar635
      @koszazanafar635 4 роки тому

      Én kroszendurot hajtok,ott egy ilyen művelet rendesen ránt a motoron,nem hinném hogy egészséges,de kezdő vagyok még a témában

    • @adamkoran
      @adamkoran 4 роки тому +2

      @@koszazanafar635 Én túramotoros vagyok. Kuplung meghúz -> gázfröccs -> visszakapcsol ->kuplung kienged. Nekem ez akkor jár rántással, ha hirtelen eldobom a kuplungot a határozott folyamatos engedés helyett. Nem tartom lehetetlennek, hogy a tiéd nem szereti. Nem egyformák a váltók. Nekem egy 20 éves Honda van, az így nagyon jól elvan.

    • @koszazanafar635
      @koszazanafar635 4 роки тому

      @@adamkoran köszi a tippet tapasztalatot

    • @vagyokaki3390
      @vagyokaki3390 11 місяців тому

      @@koszazanafar635 ua-cam.com/video/jpkr9ealMPY/v-deo.html

  • @Martinez-lo3eu
    @Martinez-lo3eu 4 роки тому

    Mivan akkor ha a váltó nem veszi a sebbeseget? (Össze vissza mozog)

  • @roberthegedus87
    @roberthegedus87 5 років тому +1

    Jól látom hogy Uaz 3. 4. fokozat szinkronján lett bemutatva?

  • @_78asjanos_14
    @_78asjanos_14 5 років тому +3

    Épp ma akartam írni h mikor lesz előadás, hál istennek megérkezett, köszönöm :)

  • @istvankovacs5649
    @istvankovacs5649 8 днів тому

    A régi, szinkronizálatlan váltók ráadásul hangosak voltak mert csak homlok fogaskerekek voltak bennük. A későbbi, ferde fogazású fogaskerekek szinte hangtalanul gördülnek. Hátrányuk, hogy a váltó tengelyeinek csapágyait oldal irányban nyomják. De a jó minőségű olaj megvédi a csapágyakat tényleg akár a kocsi teljes élettartama során végig.

  • @szabolcs8349
    @szabolcs8349 5 років тому

    Köszönjük tanár úr, remélem sok ember tanult belőle és nem az jön le nekik, hogy nehogymár tanuljak valami újat, ha mindíg is így csináltam. Hozzátenném még, hogy a hátramenet a legtőbb halandó autóban nincs szinkronizálva, szóval óvatosan dobjátok a rükit. Ez jól is van igy, mert például a BMW-kben a hátramenet is szinkronizált és érdekes módon tönkremegy.

  • @csabaambrus1708
    @csabaambrus1708 5 років тому +10

    Tanár úr! Általában iszom a szavait, de azért most picit csalódtam. A videó első 10 percében 4 alkalommal kattintottam kis képernyőre, hogy megnézzem mikori ez a videó. Azt hittem, hogy valami régi. Most meg azon töröm a fejem, hogy valami határidős megrendelt videó lehetett? Juj! Nem akarok rosszakat írni, mert nem szokásom, de a váltó tönkretételéről szinte szó sem volt. Aki nem tudja hogy néz ki egy váltó belülről, az szerintem nem értette. Ne haragudjon!

  • @landcruisertoyota3137
    @landcruisertoyota3137 3 роки тому

    Rengetegen írják, hogy a Mester Úr nagyon érthetően, értelmesen magyaráz. Tényleg így van. Nem tudom elkapcsolni amíg beszél. Köszönjük.

  • @laszlobalog3215
    @laszlobalog3215 5 років тому +2

    Köszönjük az előadàst!😉

  • @zolierdos12
    @zolierdos12 5 років тому

    Ha jól tudom a körmös kapcsolású váltót lehet kuplung nélkül váltani..., de a szinkronist miert nem lehet?

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Kellő ügyességgel mindkettőt lehet, de egyik sem szereti. Különbség: A szinkron gyűrű mellett is kell lenni profilos kapcsolónak, csak nem olyan robusztus. A szinkrongyűrű tulajdonképen egy segédkuplung.

  • @gaborfarago87
    @gaborfarago87 5 років тому +2

    A piros lámpánál ne tartsuk benyomva a kuplungot, akkor ezek szerint ha folyton kuplungozok, a szerkezet kitartóbb mint a csapágy és a munkahengerek?

    • @gergoberenyi4814
      @gergoberenyi4814 5 років тому

      Igen! Ne tartsd benyomva,hosszabb lesz úgy az élettartmam!

    • @dtihi
      @dtihi 5 років тому +1

      ezek szerint már ezt sem tanítják a gj.vezetői tanfolyamon?

    • @gaborfarago87
      @gaborfarago87 5 років тому +1

      @@dtihi Én tudtam, hogy nem megfelelő megoldás. Viszont már két autómban is hamarabb fáradt el a kuplung szerkezet, mint a kinyomó csapágy. Ezért kérdeztem erre rá.

    • @dtihi
      @dtihi 5 років тому +2

      @@gaborfarago87 Én meg úgy látom, hogy a rossz példa ragadós. Vannak akik a lámpánál a nem megállás helyét jelző vonalnál, vagy az előtte álló autó mögött állnak meg, hanem kihagynak 4-5 métert majd szép lassan előre "csorognak" a piros alatt. Na ez a kuplung gyilkos viselkedés rohamosan terjed...

    • @dani1992
      @dani1992 5 років тому +1

      @@dtihi Szia!
      Egyetértek abban, hogy ha "csorgás" közben még esetleg engedi-nyomja a tengelykapcsolót is, na az kíméletlen lehet a szerkezetnek.
      Ha időben észreveszem, hogy a nagy sorban előttem fékeznek, akkor több métert kihagyok én is, visszakapcsolok a helyzetnek megfelelően, és teljesen leszállok a tengelykapcsolóról, és úgy tök jól működik a "csorgás" előre. Lassan, de haladok és kímélt állapotban van a váltószerkezet is szerintem.
      Egyébként nekem tanították 2 évvel ezelőtt vezetéskor azt, amit említettél, hogy nagyon megviseli a kuplungot! Centiméter haladásnak nevezik. Benyomod a pedált majd felengeded és egyből visszanyomod. Közben a jármű halad előre, a kuplung meg szétesik egyszer :).
      dani

  • @gaborkrammer
    @gaborkrammer 5 років тому +24

    17:25-től a kevèsbè műszaki beállítottságúaknak.

    • @TrueLaw00
      @TrueLaw00 5 років тому +1

      Óriási vagy, épp el akartam kapcsolni, annyira bűnunalmas volt az első 7-8 perc. Most úgy érzem visszakaptam valamit, amit elvesztettem az elején.

    • @csabahegedus6375
      @csabahegedus6375 5 років тому +11

      @@TrueLaw00 egyáltalán nem unalmas, maximum nem érted és/vagy nem érdekel.

    • @RReiX
      @RReiX 4 роки тому

      @@csabahegedus6375 Inkább nem érdekelte...

  • @klrzklrz
    @klrzklrz 5 років тому

    Jó a videó a váltó és a kuplung helyes használatáról, viszont én meg kérdezem hogy mi a helyzet a városban tartó km-es araszolgatásról...?
    Én úgy gondolom hogy a folytonos váltástól (1-2 üres, aztán megint 1-2 üres) nem hiszem hogy kíméljük a hajtásláncot!
    Gyakorlatilag ugyan azt érjük el, mintha a pirosnál a kuplung pedálon állunk!?

    • @atmoshishi1086
      @atmoshishi1086 5 років тому

      Igen, de a városban araszolással nem tudsz mit kezdeni, az nem rossz vezetői szokás, az egy jelenség, ami azért következett be, mert hirtelen rengeteg autó került az utakra Magyarországon és az utak nem bírják.

  • @attiszab880
    @attiszab880 5 років тому

    Nekem csupán egy kérdésem lenne: mi van ha az ember kuplung nélkül valt üresbe, mondjuk vitorlázás celjából? Nalam ez gyakran elöfordul, természetesen mindig figyelek arra, hogy a hajtáslánc ne legyen motorfék alatt, ehhez elég egy parányi kis gazpedal érintés es a váltót maris üresbe tudom irányítani. Jobb lenne erről leszoknom?

    • @sandorcsoma6320
      @sandorcsoma6320 5 років тому

      Szokj le róla, mert a valtas pillanatban meg ha gazfroccsot is adaz a hajtas nincs szetvalasztva,magyarul terheles alatt van ezert a fogaskerekek kopasa nagyobb merteku

    • @whistle194
      @whistle194 5 років тому +2

      Ha tudod úgy kezelni a gázpedált, hogy lassulás közben ne legyen nyomaték különbség a váltó be és kimeneti oldalán akkor nem okoz gondot.
      Azaz, ha "egy újjal" ki tudod pöckölni üresbe ezzel a technikával, akkor lehet így is, nem árt a váltónak.
      Szerintem kuplungolni egyszerűbb. :)

    • @martonnagy1594
      @martonnagy1594 5 років тому +2

      @@whistle194 Egyetértek. Sandor Csoma meg nem tudom miről beszél. Mikor nincs terhelés alatt azaz motorfek sincsen még és a gázt sem nyomjuk(az a pillanat mikor levesszük a lábunkat a gázról ) teljesen jól ki lehet rakni üresbe bármiféle túlzott kopás nélkül

  • @thankyou6864
    @thankyou6864 3 роки тому

    Nagyon jo magyarazat. Koszonet!

  • @adamvincze6018
    @adamvincze6018 5 років тому +1

    Nagyon jók ezek a videok!
    Csak annyit nem értek, hogy az autó mozgatásához szükséges nyomatékot a sebesség függvényében egy hatványfüggvény írja le, ami sebességgel nő, szóval váltásnál mivel a motor terhelését levettük, ezért ez a sebességfüggő fékező nyomaték lép fel a kihajtó tengelynél, 1:1 esetén ez hat a behajtó tengelyre és a szinkronszerkezetre kapcsoláskor, így a terheletlen rész felveszi a fordulatszámot, ami jelen esetben a behajtó tengely. Ezen az elven egy kisebb fokozatnál ez a nyomaték az áttétel miatt csökken, kivéve elinduláskor. Szóval nem a nagyobb fokozathoz kellene az erősebb szinkronszerkezet? A vázlat alapján pedig a motor nyomatéka minden szinkronkapcsolóra nem ugyanolyan?, az áttétel előtt vannak, a meghajtott tengelyen...
    ha fordítva lenne, és a szinkronkapcsolók a kihajtó részen lennének, akkor a motor nyomatéka változna az áttétel miatt, szóval akkor gyengébb kapcsoló kellene a nagyobb fokozatnak erősebb a kisebbnek, a fékező nyomaték pedig állandó lenne kapcsolónként, de akkor változik a terheletlen rész tehetetlenségéből számolható nyomatéka is fokozatonként ami a nagyobb fokozatoknál egyre csökken, ez persze a sebességkülönbség irányától függően lehet gyorsító illetve fékező...
    Lehet hogy tévedek, de gondolom csak az ábra egyszerűsége miatt értettem félre, azért jó lenne tisztázni, nehogy baromságot állítsak.

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Van igazságod. A motor oldali tengelyen a motor nyomatéka terheli az összes szinkronszerkezetet. Ez mindegyikre ugyan akkora. De, a váltás jellege más. Egy 1>2 váltás sokkal dinamikusabb és gyakoribb zöld lámpáknál, mint egy 4>5 váltás az országút elején.

    • @adamvincze6018
      @adamvincze6018 5 років тому

      @@arpadszeiff Persze azt tudom, vezetés technika is módosítja a tervezést, hogy mindenki 1-2-3at nyüstöli, meg azt szeretik az emberek, ha tartósan kellemes azoknak a váltása. Amúgy is a kihajtó tengelyre rakják a felső fokozatok szinkrongyűrűit, mert ott kisebb lesz a rájuk ható nyomaték 3-6ig, mintha a motornál lenne, a magas áttétel miatt. Na meg persze sok másért is praktikusabb. Amúgy minden jól hangzott el, csak az ábrára nem érvényes.

    • @adamvincze6018
      @adamvincze6018 5 років тому

      Ja meg az 1-2 fokozat kisebb nyomatékot kap a motortól a behajtón mintha egy lassító áttétel után jönnének, a 3as meg általában az 1:1 ezért az mehet akárhova, középre.

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Kedves @@adamvincze6018 ! Úgy látszik kezd lemaradni a technikai tudásom. Én csak behajtó oldali szinkronizációval találkoztam.

    • @adamvincze6018
      @adamvincze6018 5 років тому

      @@arpadszeiff Hát méretezés szempontjából sztem mindenképp logikus a kisebb nyomatékú oldalra rakni a kapcsolást, tök mindegy minek nevezzük. A fokozat kapcsolása meg az erő átvitele két különböző folyamat, nem szabad összemosni.

  • @ratclutch
    @ratclutch 5 років тому +4

    Igen a trabantban van a szenes kinyomó meg is lepődtem mikor szét szedtem :D

  • @istvankovacs5649
    @istvankovacs5649 5 років тому

    Én csak 2. és 4. fokozatban szoktam a váltókaron pihentetni a kezem. Azok amúgyis hátsó végállásban vannak, hátrébb már nem mozdulhatnak. Így is kopik a szerkezet?

    • @verespeti
      @verespeti 5 років тому

      Majd kiderül...

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Kedves István ! Nem esküszöm meg a válaszom helyességére. A váltók mozgató rudazatában van egy úgynevezett aretálás. Pl. gólyó-golyófészek-rugó megoldás. Eszt érzed, ahogy bepattan, vagy kipattan álló kocsin váltogatva. Érzed, a kipattintáshoz való erőt. Pihentetéskor ezt az erőt ne halad meg. Az aretálási pont, és a hátsó ütközés nem feltétlenül azonos, pihentetéskor az aretáláson túl lehet húzni.

  • @sakkmatt7048
    @sakkmatt7048 5 років тому

    Ennek a fòszernak van bármilyen szakirányú végzettsége? Például gépészmérnök, vagy akár autószerelő?

    • @VezessTVChannel
      @VezessTVChannel  5 років тому +1

      Van

    • @sakkmatt7048
      @sakkmatt7048 5 років тому

      @@VezessTVChannel Oszt micsoda? Mert az előadás módja borzalmas... Nekem sokszor hiányos is

    • @balintricsi
      @balintricsi 5 років тому

      @@sakkmatt7048 hát pedig nagyon is érthetően el tudja magyarázni a tahóparasztnak is amit akar mondani, még ha a tahóparaszt nem is hallott pl egy alkatrészről..... Jó, igen néha gondolkodik, vagy őő vagy keres szavakat, de próbáld már ki te, hogy egy valami hétköznapi cuccról amit látszólag ismernek az emberek de te jobban ismered, elmagyarázni egy lendülettel, segédlet, előre megírt szöveg nélkül... Szerintem nem fog menni!

    • @01Hmmmm
      @01Hmmmm 5 років тому

      @@sakkmatt7048 :
      - No fiam, mi a neve ennek a rövid tengelynek, ami kiáll a sebváltóból?
      - ???
      - No, milye van a seprűnek?
      - Seprűstengely!

  • @SOBTV107840
    @SOBTV107840 5 років тому

    Sziasztok! 30 éve vezetek, de nekem még gondolt okoz hogy mikor milyen fokozatban használjam a sebességváltót. Mazda 5 2000 dizelem van, bár ez önmagában nem információ. Szóval az érdekelne, hogy melyik károsabb, ha érzem, ha van benne erőtaltalék de pörög, vagy ha alacsonyabb a fortdulat és érzem, hogy a motor löketről löketre viszi át l a szándékomat a tömegre és gyorsul fel. Van e erre valami elmélet amit keresek vagy segíthet megérteni azon túl, hogy a gyártó ajánl sebedsséghez fokozatokat.

    • @pundzsu
      @pundzsu 4 роки тому

      Az egyes helyzetekben /nem elindulásról beszélek/ mindig a lehető legnagyobb fokozatot kell használni, azt, amelyiknél egy esetleges gázadásnál még van erőtartalék. Pl. nagyon picit felfelé vezető útnál ha gázadásra inkább fulladozik, remeg mint gyorsulna, akkor egyel lejjebb a megfelelő. Ugyanígy dombra fel, az ideális az ahol a megengedett sebességnél ha a gázra lépek még késedelem nélkül képes érezhetően gyorsulni. Ha nagyon pörög az károsnak nem káros csak pazarlás.

  • @wody21
    @wody21 5 років тому +2

    Következőt vettem észre sokaknál (manuális váltó, főként dízel, de gyakran benzines autók esetében is):
    - Minden felváltásnál kuplungot lenyomja, lassan beteszi a következő fokozatba, vár, majd felengedi a kuplungot.
    Mi ezzel a gond?
    Hiába növelik a gyártók a gáz elvételétől (+kikuplungolástól) számított fordulatszám ejtés idejét - manapság néhány típus már több, mint 1-1.5mp-ig "kitartja" a fordulatot -, egyszerűen sokan így sem képesek időben felváltogatni... Arra hivatkozva, hogy "ha túl gyorsan váltogat az ember, akkor tönkreteszi", vagy egyszerűen "nem sietünk", vagy nem is érdekli az egész, de a gond, hogy nem értik mi a gáz ezzel. A lényeg a következő; - mivel minden felváltás alatt, míg a kuplung nincs összezárva a fordulat szinte alapjárati fordulatszám közelébe esik vissza, majd aztán kuplung összezárásakor (felengedés) csúsztathatja magát vissza a rendszer' x-ezer RPM-re, így az egész procedúra extra kuplungcsúsztatgatást' idéz elő, amit természetesen jobb lenne elkerülni. Bakkecskézik az autó (4->5 ill. 5->6 már kevésbé, de még ott is észlelhető), feleslegesen terhelődik a mechanika, valamint gyötrelmesen sokáig tart maga a felváltogatás.
    Az ilyen lusta, technika iránt igénytelen, működés részleteit ignoráló gépjárművezetők egyre csak növekvő aránya miatt sincs már tisztességes gázreakció lassan évtizedek óta (legalább másfél, de inkább 2).

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Bocsi, de amit leírsz, az totál fals. Egy átlag sofőr, a kuplung - gázpedál hintát úgy kezeli, hogy az autón ne rántson. Néhány falábtól eltekintve, ebbe mindenki beletanul. És innentől kezdve nincs extra kuplungkopás, mert stimmelnek a fordulatszámok. A váltókaron meg általában érződik a szinkronizálódás üteme. Azt sem érdemes erőltetni. Olyan autó meg nem kéne, ami a fordulatot kitartja, mert az tényleg kuplungrongáló, és egy autó semmiben sem bíráljon erőszakosan felül.

  • @gyulanemeth2128
    @gyulanemeth2128 5 років тому +17

    Vége a kezem pihentetésének... 😀

    • @gyulanemeth2128
      @gyulanemeth2128 5 років тому +4

      @@gerrardsteven2135 🖕🖕🖕🖕🖕

    • @szivacs85
      @szivacs85 5 років тому +4

      kartámaszt vegyél bele.

    • @szecska5
      @szecska5 5 років тому +1

      Ha nem tehénkedik rá az ember akkor nem gáz. :)

    • @gyulanemeth2128
      @gyulanemeth2128 5 років тому +4

      Van benne könyöklő, de 4-esben nagyon kényelmes pihentetni rajta a kezem. (Nem feszítem...)

    • @95Jester
      @95Jester 5 років тому +1

      @@gyulanemeth2128 Azért azt vegyük figyelembe, hogy a rudazatos és bowdenes váltókulisszáknál már nem igazán fogod azt a merőleges erőhatást átadni a sebességváltónak, amit a karra teszel, azáltal, hogy rajta van a kezed. :) városban én is rajta pihentetem a kezem, tudom h f..xság, de ez van :/

  • @finoallafine147
    @finoallafine147 5 років тому

    Automata váltóknál (12sebességest vezetek) van,hogy 3-4ikből indul pl vagy ugye gyorsításkor kihagy 2sebesség fokozatot is pl. 3-5-7pl Manuális váltónál káros-e ha én 1-3ba vagy 3-5ikbe kapcsolok. Taxisokat is láttam agy vezetni pl.. Ha káros akkor miért?

    • @vagyokaki3390
      @vagyokaki3390 11 місяців тому

      Nem káros ha megfelelő sebesség/ fordulatszámon van az autó. Néha ki lehet hagyni 1 fokozatot, pl. lejtőnek.

    • @lajostoth4692
      @lajostoth4692 6 місяців тому

      SEAT Ibiza 1.2-m van. 2.-ban simán fel lehet húzatni bőven 50 fölé. (Ekkor még nagyon messze van a letiltás) Lakott területen én ilyenkor felkapcsolok 5.-be. DE!!! Az üresbe húzás után várok addig, míg a fordulat 2000 alá esik, ekkor mehet a kuplung zárás. Ennek a járgánynak 1000 körül van az alapjárata, az 50-es tempónál kb 1300-1350-nel pörög. Nagyon szeretem, mert minden fokozatban nagyon széles a fordulatszám tartománya, ha kell, 3.fokozatban is minden gond nélkül és magas fordulat nélkül tartja az 50-et lakott területen.

  • @karibimbo
    @karibimbo 5 років тому

    Hello
    Asszonynak "automata" váltó van az autóban. Azért teszem macskakaromba mert ezen egy kis "robot" van ami az ember helyett vált. Tehát van ugyanúgy kuplung stb... Ugye írja,hogy hányasba vagyok vele. Ha pirosnál megállunk vele és nyomom a féket akkor is egyesben van az autó. Tehát nyomja a kuplungot....? Mert pont a benyomott kuplung miatt mindig mondom a páromnak,hogy tegye ki üresbe. Jól gondolom?

    • @petertoth8187
      @petertoth8187 5 років тому +1

      Az automata váltó nem hagyományos kuplungot használ az elindulásra, hanem hidrodinamikus nyomatékváltót (citrom). A lényeg, hogy sebességbe téve, álló helyzetben a féket nyomva csak folyadéksurlódás van, tehát nem koptat semmit. Viszont a váltót koptatja az állandó kapcsolgatás üres, parkoló és "D" állás között.

    • @verespeti
      @verespeti 5 років тому +3

      Károly írta, hogy bohócváltó. Nem hidrodinamikus, hanem hagyományos, csak robotizált. Tudtommal abban nincsen citrom.

    • @petertoth8187
      @petertoth8187 5 років тому

      @@verespeti
      Nyilván több féle váltó van már manapság.

  • @87alexka
    @87alexka 2 роки тому

    Jó volt

  • @salamonrockenbauer2594
    @salamonrockenbauer2594 5 років тому

    Ha üresbe kiteszem a váltót és úgy gurulok fél utcát, az árthat? Pl. Ha az utca közepén megyek 4-esbe 50-el, és látom hogy pirosra vált a lámpa, kidobom üresbe, felengedem a kuplungot és csak gurulok majd szép lassan fékezek. Ilyenkor érdekes módon a fogyasztásmérő nem mutat nullát, mint amikor sebességben vagyok és úgy gurulok gáz nélkül. Vagy pl nagyobb dombon lefele üresben gurulni szabad?

    • @salamonrockenbauer2594
      @salamonrockenbauer2594 5 років тому

      @ Köszi. Akkor lényegében ez nem árt a motornak, csak pörög és picit többet fogyaszt, mintha gáz nélkül sebességben hagyva gurulok?

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому +1

      Dombkérdés: A dombgurulás akkor árt, ha a sebesség megtartása folyamatos fékezést kíván, és azt túlhevíti. Egy emelkedés meghúzatás után sem illik azonnal alapjáratra tenni, mert az átforrósodott motoron a hűtővíz keringetés hirtelen lelassul.

  • @arpadszeiff
    @arpadszeiff 5 років тому

    Kedves Tanár úr !
    Egy előre megírt hozzáfűzéssel fenem vagy fentem a fogam az önvezető jövő autója részre.
    Nem találtam. Az elmarad ? Vagy csak én vagyok vak ?
    Esetleg hova lehetne eljuttatni az előre megírt gondolatot. Hátha a téma kidolgozásához fel lehet használni valahol.
    Üdv. Szeiff-Molnár Árpád

    • @VezessTVChannel
      @VezessTVChannel  5 років тому

      Igen azzal adósok vagyunk még a szabik miatt, de ami késik nem múlik.

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Kedves @@VezessTVChannel Csapata! Küldöm alább a konzerv előreírt anyagot.
      Jurassic park, Dr. Ian Malcolm: „Igen, de a te kutatóid úgy beindultak, hogy nem tudnak megállni gondolkodni, ha kell”
      Elöljáróban: Néhány éve hallgattam végig a BME szervezésében tartott robotizálási előadás sorozatot. Dióhéjban: A szép új világban minden valamire való hardver hálózatba lesz kötve, és már csak a szoftveren kell csiszolgatni, ha valami valamivel nem működik ideálisan együtt. Ebbe a képbe (, téma is volt, ) teljesen beleillik az önvezető autó.
      Szóval: Én nem félek az önvezető autótól addig, amíg életveszélyes. De utána. Ugyebár, ha Vikinget és a Hableányt is a jövő robotpilótája vezette volna, akkor nem lett volna hajókatasztrófa a Dunán. Happy lesz a jövő. Frászt. Mint hardver, mi egy önvezető jármű? Magas adatgyűjtő és feldolgozó képességekkel felszerel önjáró szkenner, ami akkor hatásos igazán, ha még hálózatba is van kötve. Nem lehet más, mert másképp nem tudna biztonságosan működni. De végig gondolta bárki is, mit jelent a tömeges megjelenésük? Mire lehet még használni?
      Valószínű, hogy már a mai példányok is alkalmasak tisztán szoftvermódosítással arcfelismerésre, szájról olvasásra, érzelmi változások észlelésére, a tekintet célpontjának meghatározására, a célpont értékelésére, stb., stb. Ha ma még nem is mindre, de mire alkalmas lesz olyan dolgok felismerésére, ami még az emberi figyelmet is kikezdi, addigra alkalmasak lesz erre is. Bár egy futó utcai szkennelés önmagában semmit sem ér, de több ezer, amit egy ilyen önjáró szkennersereg el tud végezni, már tökéletesen fel tud minket térképezni. Milyen tárgyon, jelképen, plakáton, kirakaton, emberen akad meg a tekintetünk, mi az érzelmi reakciónk. Feltérképezhető ízlésünk, politikai ízlésünk, szexuális ízlésünk, agresszivitáshoz való viszonyunk, stb., stb.
      Ugyebár ez nonszensz. Ez nem történhet meg. Az emberek annál bölcsebbek, hogy ilyenre is használják. Ahogy számítógép vírusok sincsenek, hisz aki elég intelligens a megírásához, az ahhoz is elég intelligens, hogy tudja, nem szabad megírni.
      Mire lehet használni mesterséges ösztön nélkül egy ilyen lehetőséget? Például súgni lehet vele az adatbázist használva, jó, de nem kiváló szakembereknek, hogy ők váljanak szakterületük sztárjává. Rendőr, bróker, politikus. Cserébe az információszolgáltató, hűséges, neki kiszolgáltatott befolyásos emberekhez jut.
      Mire lehet használni mesterséges ösztönnel fűszerezve? Például, mint előbb, csak éppen nem valami információ maffia tartja kezében a gyeplő, hanem mesterséges intelligencia. És lehet, hogy jobban csinálná a dolgát, happy-b lenne az élet, mint nélküle. De csak addig, míg szüksége van az emberiségre.
      Üdv: Árpád

  • @gaborpok3616
    @gaborpok3616 4 роки тому

    Köszönöm!

  • @attilacsergo581
    @attilacsergo581 5 років тому +7

    Motorfék milyen károkat tud okozni?

    • @dexter323i
      @dexter323i 5 років тому +1

      Ha már kopottak a szelepszár szimeringjeid, akkor megeszi a motorolajat. :)

    • @nemka_muzik
      @nemka_muzik 5 років тому +10

      Jó állapotú autónál, megfelelően alkalmazva gyakorlatilag semmi káros hatása nincs, ellenben a fékek élettartamát naggggyon meg tudja hosszabbítani.

    • @nemka_muzik
      @nemka_muzik 5 років тому +8

      Ja, és ami a legfontosabb, hosszú, pláne meredek lejtmenetben a motorfék egyenesen kötelező, különben elmelegednek a fékek, amiből nagy galiba tud lenni.
      Automata váltóval ez régen nem volt könnyen megvalósítható, de ma már szinte minden (hagyományos viszkós) automata kézzel is kapcsolható (akár a kormányról is váltófülekkel), ami itt nyer igazán értelmet.
      Amikor pedig olyan szitu van, hogy a motorfék nem elég, pedig a váltó olyan rövid fokozatban van, hogy a motor már nagyon üvölt, akkor is a féket csak szakaszosan érdemes nyomkodni. Határozott nyomás, lassítás pár másodpercig, aztán elenged, hogy a fék tudjon hűlni, és ezt addig ismételni, amíg szükséges. A fék a folyamatos nyomva tartástól - még ha viszonylag gyengén is nyomjuk, 1-2 perc után úgy felforrósodik, hogy annak már jó eséllyel maradandó káros hatása lesz.
      Nem nagyon tanítják ezeket a tanfolyamon manapság, és nem is nagyon érdekli az embereket, pedig sok múlik ezen is.

    • @trafiksata4340
      @trafiksata4340 5 років тому +1

      azq motoroknál, seat, polo., fábia, 1.2 12 szelep, sok erős motorfékkel ki tudod nyírni a motort. Gyatra gyenkék a szelepek.

    • @bandurakrisztian1612
      @bandurakrisztian1612 5 років тому +3

      Télen is érdemes használni a motorféket ,a kicsúszást , megpördülést elkerülendő.Azért jó, mert a jármű lendülete csökken ,de a kerekek forognak ,és továbbra is irányitható az autó .

  • @laszlovass4654
    @laszlovass4654 5 років тому

    Nem lenne egyszerűbb megoldás bolygóműveket használni a manuális váltókban is?

    • @VezessTVChannel
      @VezessTVChannel  5 років тому

      De igen, azt automata váltónak hívják :D

    • @jozsefzatyi131
      @jozsefzatyi131 5 років тому

      @@VezessTVChannel Én kerékpár agyváltókat javítottam 8 évig. Manuális fokozat kapcsolás bolygóműves váltón nem az egyszerű ügyek esete. Eleve minden ilyen váltó minimum tartalmaz 2 db hajtó köröm párt/ görgős erőátviteli egységet és két darab belső körmös tengely kapcsolót(5-7,,,,,, sebességnél nyilván többet). Váltásnál meg fő szabály hogy nem szabad hajtani sem kontra fékezni a váltás ideje alatt, hanem hagyni kell a kereket szabadon gurulni.Emelkedőn váltásnál pl neki kell futni különben nem lehet jól váltani.Kb a dupla kuplungos módszer egyszerűsege lenne egy kézikapcsolású 5 fokozatú bolygóműves váltó használata.Kerékpáron van 2 fokozatútól a 14 fokozatúig is beépíteve.

  • @celtorcceltor1751
    @celtorcceltor1751 5 років тому

    Tanár úr! Egy nagyon esedékes kérdésem lenne, kettöstömegű van a kocsiban, ( afn tdi ) ha indítást és leállítást is kinyomott kuplunggal végzem, azzal kímélem a kettöstömegűt? Kinyomónak nem lesz így baja, ügye?

    • @pauka13
      @pauka13 5 років тому

      Én ugyanezt teszem. Több helyről hallottam hogy érdemes kinyomott kuplunggal elvégezni a műveletet. Szerintem nincs rossz hatással a kinyomóra.

  • @leventekovacs6033
    @leventekovacs6033 5 років тому +5

    Na végre megértettem hogy működik :D :D

  • @Conan1977R
    @Conan1977R 5 років тому +2

    A fokozat kihagyásos váltásról nem volt szó rengeteg buszsofőr illetve autós is csinálja hogy 1-3-5 fokozattal indul el ... mert úgy mond van nyomaték ... vagy 4, fokozat után egyből a 6, ba rakja ... ezek kimaradtak ;-)

    • @atmoshishi1086
      @atmoshishi1086 5 років тому

      Buszsofőrt még megértem, mert egész nap a kuplungot nyomogatja, a dízelmotort meg nem lehet addig pörgetni, mint a benzinest. Gyakran látom, hogy némelyik buszsofőr kettesben indul.

    • @erghef
      @erghef 5 років тому +1

      Minden buszsofőr kettesben indul el, az automata váltó is egyest csak akkor kapcsol, ha megy a klíma és emelkedőn van megpakolva.

    • @jozsefzatyi131
      @jozsefzatyi131 5 років тому

      @@atmoshishi1086 Dieseleknél gyakori, mert nyomaték dúsabb ugyanazon köbcentinél a motor hiszen a sűrítési nyomás is nagyobb. Az hogy mely fokozat a jó igazából az dönti el induláskor hogy mekkora a holttömeg+mennyi a motor nyomatéka+a váltó áttételezése milyen?
      Én pl vezettem anno 42,5 tonnás T-55 AM harckocsit szinkronizálatlan váltóval, légkuplunggal.
      2-es az induló fokozat (egyébként T-34-es 39 tonnásban is).1-es vagy felezett 1-est 2-est extrém sárnak (40-50 centi) Lefagyott lánctalpnak, másik gép vontatás megkezdésnek hagyják meg. Magyarul 2 alatt az extrém vonóerőt igénylő mozgásnak van kiszámolva a váltó áttétel.És hogy miért írtam a légkuplungot? Nos 42 tonnán a csúsztatással le is égne a tárcsa, ezért van benne egy pneumatikus rendszer ami felengedéskor azonnal összenyomja a kuplungtárcsát, hogy ne tudjon csúszni. Ettől olyan látványos az elindulás hogy szinte emeli az orrát, persze mert ránt egy baszott nagyot a motor a szekéren.
      Toyota Hiace furgon dettó 2-esben indul, gondolom az 1-es a tele áruval esetének van fenntartva.

  • @peternagy576
    @peternagy576 5 років тому +11

    Neharagúdj főnök! Tényleg értelmesen magyarázod el, lényegre törő és próbálsz lendületes is lenni de nekem aki azt sem tudja hogy néz ki egy kuplungtárcsa belülről (vagy egy váltó és csak fogaskerekeket látok) inkább egy álmosító iskolai óra jött le belőle! Többször kéne végig néznem hogy egyáltalán azt értsem mi akarsz elmondani és ha még párszor megnézném talán érteném is. Az egész hangulat a fehér táblával és a régi videókkal akkor lenne érthető a számomra ha tényleg meg akarnám érteni. De egyenlőre nem autószerelőnek készülök úgyhogy csak a szakértelmed megtiszteléseként adok egy likeot. Viszont a váltót ezek után is gyalázni fogom és ha majd a szerelőm két mondatban megszüli hogy hogyan tudok javítani az autó kínzásán akkor talán javítok... :)

    • @Kanvereb
      @Kanvereb 5 років тому

      Ha tudsz angolul, itt van ez: ua-cam.com/video/JOLtS4VUcvQ/v-deo.html

  • @hubaszarvas2106
    @hubaszarvas2106 5 років тому +4

    videó 3-ik harmada foglalkozik csak a rossz szokásokkal. én 2 videóra taglaltam volna. elvi működés, aztán a szokások...

  • @viktorvojtek5487
    @viktorvojtek5487 4 роки тому +2

    Hogy én hogy utálom a kéziváltót...😑

  • @kispotter92
    @kispotter92 5 років тому

    Sziasztok! Én úgy szoktam ahogy előttem írták ahol lehet meg tudom meg kell állni szépen lassan mindig visszaváltogatok, hogy motorfékkel fékezzek és ne kopjon annyira a fék. Így hamarabb kinyírom a váltot vagy a kinyomó csapágyat? Több a káros hatása mint a hasznos? Valamint többször beleestem abba a hibába, hogy gurult még picit az auto előre ekkor raktam hátramenetet és hatalmas reccsenéssel jutalmazta az auto más kocsinál ezt nem vettem észre még. Valamint, ha éppen csak gurulok nem tudok eggyest kapcsolni. Ez tusom direkt van így de mi akadályozza meg? Nincs szinkronizálva az eggyes azért?
    Köszönöm!
    Opel astra f 92" c14nz

    • @tokis4767
      @tokis4767 5 років тому

      SZia. Én ha lassan gurulok viszont tudom hogy nagyon gyorsitani akarok , akkor dupla kuplung gázfröccsel visszarakom 1 es be (akár 10-15 km/h nál is ) és akkor mehet a nagy gáz . A gázfröccs felengedett kuplung mellett azért kell, mert akkor a váltóban a nyelestengely felpörög és akkor könnyen beveszi a ksiebb fokozatot

    • @tokis4767
      @tokis4767 5 років тому +1

      aki vezetett szinkronizálatlan váltós autót az hamar megtanulta a váltó kezelését. Azon meg lehet tanulni vezetni. (pld UAZ 469... 2.4 es Volga benzines motorral , na abban 4 sebességes szinkronizálatlan váltó volt)

    • @petertoth8187
      @petertoth8187 5 років тому +1

      A motorfék használata hasznos minden szempontból (felesleges bekuplungolások, fogyasztás, fék kímélés), de szerintem nem kell folyamatosan kapcsolgatni vissza, mert az már sok kuplungolással és váltogatással jár, ami koptatja a szerkezeteket. És egy fékbetét csere olcsóbb, mint egy kinyomócsapágy vagy kuplungszerkezet csere. Nem beszélve a váltóról. Jó azért a váltók általában strapabírók és nem ettől fog meghalni, de azért nem árt ha kíméljük. Szerintem elég abban a fokozatban motorfékezni, amiben eddig haladtunk és a megállás előtt kinyomni a kuplungot. Arra meg csak oda kell figyelni, hogy akkor kapcsoljunk rükvercet, ha teljesen megállt az autó. Tapasztalatom alapján az egyes fokozatot pedig sokkal könnyebben beveszi, ha egy picit gurul az autó előre. Szinte beesik magától a váltó.

    • @jozsefzatyi131
      @jozsefzatyi131 5 років тому

      @@petertoth8187 Én üresben gurulok fék nélkül. Van hogy 2-300 métert is ha engedi a forgalom, egyszerűen megsaccolom a távot hogy ,mennyi idő alatt kopik el a sebességem fék nélkül.Ha kell is néha ráfékezni épp csak beleérek egy pillanatra a fékbe. Így se a fék nem kopik nagyon, se a kuplung, és motorfék se öblíti a hengert feleslegesen üzemanyaggal.A betolt beznin is marad mozgási energia ahelyett hogy hő formájában dobnám ki a litere 400 ft ot az ablakon.

    • @petertoth8187
      @petertoth8187 5 років тому +1

      @@jozsefzatyi131
      Motorfék közben nincs befecskendezés, tehát olyankor az autó nem fogyaszt semmit. Viszont üresben guruláskor alapjárati befecskendezés van.

  • @marcelldrabik5660
    @marcelldrabik5660 5 років тому

    Én még amivel kiegészítettem volna, hogy érdemes egyenes vonalakban használni a váltót, értem ezen nem kiflibe rakosgatni a sebességeket. (nem találtam meg rá a pontos megfogalmazást)

    • @Gyuresssz
      @Gyuresssz 5 років тому

      En nem is ertem, mire gondolsz, irnal egy peldat?

    • @marcelldrabik5660
      @marcelldrabik5660 5 років тому

      @@Gyuresssz amikor kettesben van a váltó és hármashoz vezető utat, nem a legrövidebb úton teszed meg! Tudod mint ahogy te is szoktál közlekedni ából bébe! Szerintem nem légvonalban mindenen keresztül!😆 (még most sem sikerült megtalálni azt az egyetlen szót rá)

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Ha félre nem értelek, akkor az a kifli, az "S" alak, és kötelező. Mármint, ha két olyan fokozat között váltasz, amelyik nincs egyvonalba. Hogy ugyan azt értsük: Pl. az 1.-2. egyvonal, 3.-4. egyvonal. Ha pl. 2.-ból 3.-ba váltasz, akkor a 1.-2. vonalon kell üresbe tenni, 3.-4. vonalra kell igazítani, 3.-ba betenni. A válton belül minden egyes vonalnak van egy kapcsolórúdja (al-váltórúdja). Ezek között választasz, mikor oldalra tolod a váltókart. Van egy reteszelő mechanizmus, hogy nem egyértelmű oldalra tolás esetén se mozdíthasd két kapcsolórudat. (Game over lenne.) Átlós váltókar kezeléssel ezt a kapcsoló rúd választó és reteszelő mechanizmust feszegeted meg.

    • @marcelldrabik5660
      @marcelldrabik5660 5 років тому

      @@arpadszeiff Sose láttam "S" alaku kiflit, na de mindegy. A válaszod végén kb, jah, az volt amire gondoltam, hogy ezt a fogazást ellehet könnyen rontani, az ilyen fajta váltási hanyagsággal.

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      @@marcelldrabik5660 Fogazást ? Ez a hanyagság nem a forgó alkatrészeket nyúzza, hanem azokat bontó s záró rudazat mechanikát.

  • @koborkutya7338
    @koborkutya7338 6 місяців тому

    24 perces videóból 15 percig nem beszél a rossz szokásokról egy szót se. Legalább egy könyvjelzőt lehett volna odatenni, ahol elkezd arról beszélni, amiről a cím szól.

  • @davidcsik9761
    @davidcsik9761 5 років тому +1

    Két kérdésem lenne: mi a terheli meg kevésbé a kuplung, váltó illetve a motor szerkezetet?: Ha lassulásnál hagyom működni a motorféket? Ha hagyom működni a motorféket illetve alacsony fordulaton visszaváltok? Ha visszaváltok és hagyom működni a motorféket? Vagy ha kiveszem üresbe, a fékezek (kopik a fék)?
    A másik kérdésem: mi okoz nagyobb kárt? Ha visszaváltáskor rosszul adok gázfröccsöt (kisebbet vagy nagyobbat a kelleténél)? Vagy ha visszaváltáskor csúsztatom a kuplungot?

    • @zegderpresents1701
      @zegderpresents1701 5 років тому

      Kuplungot ne csúsztasd, főleg ne vissza váltásnál

    • @martonk1555
      @martonk1555 5 років тому

      "kopik a fék" és ég az üzemanyag

    • @jozsefzatyi131
      @jozsefzatyi131 5 років тому +1

      Én többet bringáztam mint autót vezettem, emiatt pl utálok fékezni mert bringán se szokás.Kirakom üresbe ha lassítani akarok és elgurulom a sebességet. Van hogy 200 méterrel előbb kibaszom 90-nél és befordulok 30-40-el.Sebesség fokozatot általában 3-ast tudok így kapcsolni simán gond nélkül a kanyar közepén és már gázt adva jövök ki a kanyarból.
      Bringán (országúti) gyorsan megtanulja az ember milyen intenzíven fogy a szalonna lilahagyméval és kakaóval ha állandóan a féket húzza.Sokszor lassításképen csak kihagyok egy -két tempót azonnal esik a sebesség 1-2 km-t.
      Akkor mennyit esik egy többszáz kilós autón 4 iszonyat abronccsal (orszégúti bringán 25-19 mm -es ballonosság átmérője pl), egy vitrolányi légelenállási felültettel, meg 4 db önmagában majd 1 kilós kerékcsapágy surlódási veszteségével? Fenének füstöljem el? A benzint alakítsam hővé és ki a levegőbe amire költöttem? Inkább üresbe és maradék lendülettel a sarokig pl. Ugyanígy pl kapok egy sort sorompónál inkább kocogok alap 2-ben vagy 1-ben lassan hátha elindulnak mire odaérnek mint lendületből be a sor végébe satu fék , üres , majd állásból indulj el.
      Próbálják ki bringán, még ha olyan lssan gurulok is hogy már majd eldőlök, abból megindulni sokkal könyebb érzetre is mint állásból-Állórajtből indulni az ember szinte érzi a térfízület hogyan vonyít.Autónál meg a tömég még több.Ráadásul pl lámpánál alap 1esbeől ketyegve gyorsabban vagyok 2-ben és nem tartom fel a sort se.

    • @martonk1555
      @martonk1555 5 років тому

      @@jozsefzatyi131 Ez rendben van, csak a bringás példával az üresben gurulás annak felel meg, mintha levett lánccal pörgetnéd a hajtókart (van energiafelhasználás, ami nem mozgatásra megy). A motorfék pedig annak, hogy nem tekersz. Üresben fogyaszt az autó, motorfékkel nem, így azzal takarékosabb lassulni.

    • @jozsefzatyi131
      @jozsefzatyi131 5 років тому

      @@martonk1555 igen az alap pöfög zárt torokkal ha porlasztós pl, de az már sztem annyira kevés fogyasztás, mint az őrláng a konvektoron.Egyszer megmérek már egy 1,4-es benzin alapot mennyit eszik mondjuk 30 perc alatt?

  • @SchumiBacsi
    @SchumiBacsi 5 років тому

    Élettartam olajat hol árulnak? :D
    Állítólag még a használaton kívüli olaj is elöregszik, azért kell bizonyos időnként akkor is cserélni ha az üzemóra/kilométer nincs meg.
    Traktorban nemrég 3000óra után cseréltem olajat, ha ezt terhelés alapján (lazától a totális terhelésig) átszámolom autóra, akkor kb. 210.000km után cseréltem az olajat.

    • @lukfekete8354
      @lukfekete8354 4 роки тому

      Manapság nagyon sok váltóban élettartam olaj van. Csak azt nem árulják el, mennyi az az élettartam.

  • @kovacslaszlo96
    @kovacslaszlo96 5 років тому +1

    Én nagyon jól megvagyok a Ládában a kapcsolókörmössel 😁😁

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Légyszi, ezt magyarázd el !
      A tisztán kapcsolókörmös, legjobb tudásom szerint verseny Ládákban van. Neked az van ?

    • @kovacslaszlo96
      @kovacslaszlo96 5 років тому +1

      @@arpadszeiff utcai épített van nekem,verseny cuccokkal, köztük a váltóval. Nyilván a széria autókban nem ez van.

  • @dogveszmr9443
    @dogveszmr9443 3 роки тому

    Az s50 es simsonom nak a váltoja is igy mükődik
    Hasznos video egyègyèbkènt

  • @kossuth1
    @kossuth1 2 роки тому

    Elnézést,-de ha tanítás a cél akkor szép magyar szavakkal is el lehetne magyarázni,melyek a nevén kívül a funkciójára is utalnak az adott szerkezetnek! ( így könnyebben érthető) Pl.: kupplung?! NEM! Tengelykapcsoló!! sebességváltó?! -NEM! Nyomatékváltómű!! Így helyes és szakszerű!!

  • @kevekirschner7269
    @kevekirschner7269 5 років тому

    Az a berregő hang nem lehet a kettős tőmegűtől is?Ha felengedem a kuplongot?

  • @zoltanjezsik7804
    @zoltanjezsik7804 5 років тому +1

    Csak így tovább!

  • @tudorvidor2
    @tudorvidor2 5 років тому

    Mi a helyzet a leállított autó egyebe tételével? Nekem az oktatóm azt tanította, hogy főleg télen ne húzzam be a kéziféket, hanem rakjam egyesbe leállításnál.

    • @istvankovacs5649
      @istvankovacs5649 5 років тому +1

      Fagypont alatt a fékbetét hajlamos hozzáfagyni a féktárcsához, dobhoz. Csak sebességfokozatban hagyva ajánlott rögzíteni a gépet. Meleg időben elég a kézifék is.

    • @tudorvidor2
      @tudorvidor2 5 років тому

      @@istvankovacs5649 köszönöm a választ.

    • @arpadszeiff
      @arpadszeiff 5 років тому

      Oktatóddal vitatkoznék. Lejtőn! Egyesben a kocsi hajlamos elkúszni, de nem gyorsul fel. Kézifék nem kúszik ha eléggé meghúzott, de ha mégis, akkor az autó felgyorsul. Így a két fékezés jól kiegészíti, de nem pótolja egymást.

    • @BartaAttila
      @BartaAttila 5 років тому +1

      Az oktató hülyeséget mondott. A hosszantartó rögzítése az autónak a kézifékkel történik. Beteheted sebességbe is, de mindig a haladási iránynak megfelelően. Igazából ha a kettőt együtt használod akkor az a legjobb.

    • @istvankovacs5649
      @istvankovacs5649 5 років тому +1

      @@arpadszeiff Erre az a megoldás, hogy ha a kocsi orra felé ereszkedik a lejtő, akkor nem 1-esbe, hanem rükvercbe kell tenni mert akkor nem kúszik a jármű sehova. Amikor a kocsi hátulja felé ereszkedik a lejtő, akkor meg 1-esbe kell tenni mert úgy szintén egy centit se kúszik a gép. Ha van éppen ott járda, akkor annak érdemes nekikormányozni a kereket. Az is segít helyben rögzíteni a verdát.

  • @laszlosoos8887
    @laszlosoos8887 4 роки тому

    Talán még egy nagyon rossz szokása főleg a fiataloknak, hogy nem rajzoljál le a fokozatokat a váltókarral, hanem úgy tolják mondjuk 2.- ból 3. -ba, 4.- 5. -be, mintha csak előre hátra kellene tologatni. Régebbi autóknál előfordult, hogy összeakadt két sebesség aztán se előre se hátra. Persze az is lehet, hogy én ezt így szoktam meg 1971 óta és az autóvezetés technikájába ez tartozik bele úgy gondolom.

  • @markusz444
    @markusz444 4 роки тому

    Ki tud kuplung nélkül váltani kéziváltóval?

    • @lukfekete8354
      @lukfekete8354 4 роки тому

      Én tudtam. A régi, megszokott Ladámon. Egyszer aztán a Fordon is kellett, mert elszakadt a kuplungbowden és valahogy haza kellett jutni. (Az indulás I.-ben, önindítrval vicces volt...)
      Aztán leszoktam róla, mert túl drágák a mai autók.

    • @veljikfholkinng4621
      @veljikfholkinng4621 3 роки тому

      @@lukfekete8354 évek óta úgy járok hogy nem kuplungolok csak elinduláskor vagy hirtelen lassításkor/gyorsításkor.

  • @zszsp1970
    @zszsp1970 5 років тому

    Szakadt kuplung bowdennel aki 50Km-t hazavezetett (mint én) az pontosan tudja/érzi hol kell váltani fel/le. :)

    • @vidis52
      @vidis52 5 років тому

      Ez nagyon igaz! :)