Én érdemben nem tudok hozzászólni a kenyérsütéshez, de ahhoz igen, hogy milyen sokoldalú és kreatív vagy. Nem tartozom az átlag nézői korosztályba(inkább a szüleid korosztályába), de szeretem nézni a videóidat és tényleg gratulációt érdemelsz (a szüleid is) amiért ilyen ilyen jófej srác vagy! ❤
Pro tipp 1: A szakajtókat érdemes rizsliszttel vagy kukoricaliszttel kiszórni, azzal nem fog beleragadni a kenyér, mivel gluténmentes lisztek. Ezt a bemetszés előtt lesöpörheted a tészta felületéről egy kis ecsettel, de egyenletesen beszórva nagyon szép felületi textúrát ad a kenyérnek Pro Tipp 2: A kovászt az itt bemutatott 1:1:1 arányú etetésről érdemes felküzdeni 1:3:3 - 1:4:4 arányig, akkor már egy bivalyerős kovászod lesz és még jobb lesz tőle a kenyér Pro Tipp 3: A kovászt, és a kenyértésztát se tedd 30+ fokos kelesztőfunkciós sütőbe. A normál élesztős tésztánál ez megengedett, de a kovász más élesztőtörzseket és laktobacilusokat tartalmaz, így érzékenyebb a hőmérsékletre. 26-7 fok fölött már felborul az egyensúly és gyengül a tészta. Érdemes a kovászos tésztát minden esetben 24-25 fok körül tartani, ezt akár egy maghőmérővel lehet mérni is.
30 fok fölött az élesztős sem érzi jól magát, szétesik a sikér. Erről Davide Civitello ír könyvében, de tapasztaltam is😑 Nyáron hűtött vízzel készítem a kovászos kenyeret és a pizzát is. Az etetési arány nálam 1:4:5, de nyáron volt hogy 1:8:10 volt a jó. Majd kitapasztalod, Neked mi a jó. Ha hűtőben tartod a kovászt, 48 óránként etesd át, attól marad erős. Ezt Gabriel Bonci-tól hallottam és nekem bejött. Lenvászon szakajtókendőbe pedig nem ragad bele a tészta. Ja, és Ábel: Na végre!😆 U.i.: Próbáltam pizzát is kovásszal, de jobban ízlik az élesztős. Lepénynek viszont tokéletes. ...és használj rendes lisztet!!!😋
@@loveilaszlo a kemencéhez meg fát kell venni. Amúgy nem emelkedik a csillagokba a villanyszámla. heti 2x sütök kenyeret és ezen kívül bőven megy még a sütő, és így se érjük el a 200 kWh-t egy hónapban
@@SpielmannZ Ja,sütés sürüségétöl függ,fával sokkal olcsobban jöttem ki illetve venyige is kiválló...valamint kemencét ugy épitettem meg ,hogy 10 kenyér egy idöben is kitud sülni.
Köszönjük a videódat Ábel! Régen bevallom annyira nem kedveltem amikről csináltál videókat illetve a megvalósítást sem annyira, inkább azokat néztem amikor Barnival és Henryvel csináltok valamit. Ennek ellenére ez mára teljesen megváltozott. Imádom, hogy mennyit változtál és mikről csinálsz videót. Remélem nagy figyelmet kapsz az utolsó napig, ameddig gyártod nekünk a tartalmat! Ezen kívül minden jót kívánok ✌
Egy éves tapasztalattal jó szívvel tudom ajánlani a következő praktikus gyakorlatot: 1. A kovászt mindig bevetésre kész állapotban a hűtőben tartom (akár egy hétig is etetés nélkül!) egy kb 0,5 l-es csatos befőttes üvegben. Amikor dagasztani akarok (pl. péntek du.) kiveszek belőle kb 12 dkg-ot a 60 dkg lisztből készült picit több, mint egy kilós kenyérhez. Rögtön használható! Az üvegben maradt 3-4-5 dkg- hoz teszek kb 7-8 dkg lisztet és 5 dkg vizet. Jól elkeverem, lezárom és míg készül a kenyértészta kinn hagyom felfutni kb 3x- osára. Ekkor megy a hűtő zöldséges fiókjába akár egy hétig is, de akár másnap is lehet vele sütni. A feletetéshez fele Bl80-as és fele gyermelyi réteslisztet használok. Pont 12 dekával etetem föl, ami a következő sütéshez fog kelleni, így nem kell kidobálni semmit, ez egy fönntartó folyamat. 2. Kacsasütő jénait használok, ebben jól látszik a sütés folyamata és amúgy fele annyiba (se) kerül, mint az öntöttvas lábas. 3. A dagasztás, hajtogatás, formázás közti időket jó kontroll alatt tartani egy beállított időmérővel. Így lazán lehet bármi mást is csinálni közben. Pl filmet nézni, társasozni, beszélgetni, vasalni.... Mire a család elcsendesedik bőven elkészül! 4. A tésztát szakajtóba, azt lazán egy nagy nylon szatyorba bugyolálva beteszem a hűtöbe másnap (kora)reggelig/ délelőttig. Attól függ mikorra szeretném a friss kenyeret. Kibontom, leellenörzöm ujjpróbával, hogy eléggé megkelt-e, ha nem akkor kinn hagyom a pulton amíg jó nem lesz. Ugyanúgy letakarva. Általában nem kell vagy max 1 óra. 5. Nem kell előmelegíteni sem a sütőt sem a jénait. Hidegen teszem be a kenyeret sülni a lefedett jénaiban a 250 fokra bekapcsolt sütőbe kb 38 percre. Ekkorra már szuper magas, kinyílt, kicsit sápadt de már szilárd állapotban van. Ekkor kiveszem a kenyeret a jénaiból, leveszem a hőfokot 210-re és visszateszem a kenyeret a rácsra kb 8-10 percre addig, hogy szép piros, ropogós héja és kopogós alja legyen. Próbáljátok ki, nekem ez nagyon bevált!
Kiváló! (csak annyi gondolatom adódott: a liszteknél érdemes a fehérjetartalmat is kiemelni a leendő gluténszerkezet, bélzet miatt, nemcsak a BL-hamu-tartalmat, ami viszont ízesít)
Mint mondtam - már több, mint egy éves - ilyen irányú gyakorlattal a hátam mögött nem találom egyáltalán szükségesnek. Ha majd egyszer nagyon sok időm lesz kipróbálom a friss feletetéssel lesz-e különbség.
@@gabriellakertesz8727, Isten mentsen meg tőle, hogy vitába szálljak az egyéves tapasztalatoddal. Ez azoknak szólt, akik szeretnének finom, laza bélzetű, kellemes ízű (nem savanykás), kovászos kenyeret sütni..
Nagyszerű videó,köszönöm szépen! Kifogom próbálni! 😁 Kovászra visszatérve én egyszer veszprémben a Veszprémium nevezetű pizzázóban ettem kovászos pizzát és bakker úgy eltelített,hogy csak pislogtam. 😄
Örülök, hogy te is megtaláltad a kovászos sütés szépségét! Nekem is bevált, most fogom újrakezdeni a vele való sütést, mert ízélményben felülmúlhatatlan, és az egészségünket is segíti! Köszi a szuper videókat, nagyon inspirálóak!
Szia Ábel! Én is kovászolok egy ideje. Ne dobd ki a maradék kovászt. Bármibe bele tudod tenni.. sőt ropogóst is lehet sütni belőle. De belerakhatod nokedlibe, palacsintába, gofriba, bármibe.. sőt én már forma kenyeret is sütöttem belőle 😊 illetve hűtőzés után , ne hagyd ki. Kivéve rögtön süsd ki. Sokkal jobb bevágni is.
Etetni elég 10gramm anyakovász 20gramm liszt,20 gramm víz. Ha meg sütsz előtte azt az 50grammot eteted. Nagyon szép kenyér lett,én is még tanulom kovászos csoportban.
Mi kovászoltat szoktunk (RG féle burgonyás), arra elég 1 nappal korábban rákészülni, és elképesztő, hogy konkrétan a legolcsóbb lisztből és 1 kanál búzasíkérből simán kisütsz két egy kilós kenyeret a bolti árának a töredékéért, ráadásul nagyon durván finom még napok múlva is. Mi egyébként elég kevés kenyeret eszünk, így általában felszelem és lefagyasztom, fél perc mikró után olyan mint újkorában. (a fagyasztás még emészthetőbbé teszi, szétesik a glutén)
Szia.. Bocsi hogy megszólalok de azért lenne két kérdésem.. Az 1. A sok adalékanyagot (tartósitószer)hogyan szeded ki a bolti olcso lisztből a 2. pedig hogy a glutén hogy tud eltünni sütés után a kenyérből? Mert ha jól értem a fagyasztás mindent megold? Ha igy van akkor nem lenne glutén érzékeny a földön. Tudtommal a hosszúérlelésü tészták veszitik el a glutén tartalmukat. A buza sikért gondolom azért adod hozzá mert olyan alacsony a fehérje tartalma hogy nem tud kialakulni benne a sikérhálo.. Az a te álltalad emlitett buza sikér pedig egy adalékanyag.. tehát igazából fábol vaskarika az egész.. vagy magyarul szarból várat.. 1 kg normális adalék mentes BL80 . kenyér kiszt 500-700 ft között mozog.. 😉
Miután megetettem a kovászt azonnal a hűtőbe teszem, így lassabban fut fel (időnk az van a következő kenyérig), de másnapra már lehet használni és egy hétig is simán eláll. Különben szép munka,!
A veknis formádba eldobhatós hajsapkát ajánlok,ugyanúgy belisztezve,a gumis része miatt nem fog becsúszni a formába,az is többször újrafelhasználható és kényelmesebb,mint a konyharuha, nem mellesleg a hotelekben szoktak berakni ilyet, tehát az utazásaid során "ingyen" hozzájuthatsz🥰
Nekem 'romlott' már meg a kovászom. Annyit csináltam, hogy felöntöttem forró vízzel és rendbejött, a penészt megölte de a kovász túlélte. Ez persze csak ilyen utolsó megoldás tipusú történet amikor már tényleg úgy vagy vele hogy vagy kidobod vagy helyrehozod így. A forrázás alapvetően éppen a kovásznak sem tesz jót, nekem az a teóriám ha leforrázod aztán hagyod lehűlni akkor a sütési hő eléréséhez hasonlóan felfut és rohamosan megerősödik a lassabban terjedő penészhez képest.
@@liza4465 az Arán Bakery tudtom szerint vadkovászt szokott adni. Wesselényi utcában (7.ker) vannak és a Móricz Zsigmond körtérnél. Ők tuti segítenek :)
Nagyon király, de nincs az az isten, hogy ezt a végtelen macerát én minden áldott nap végigtoljam, csak hogy megtakarítsak pár forintot… Inkább megveszem attól a péktől akiről tudom, hogy pöpec kovászos kenyeret gyárt.
a kovasz receptbe hogy lesz a végén 150gra a 7. nap estejere ha reggel csak 50 grammbol etettel? estere a 3xre no fel nap alatt? illetve Te igy telen hol tarolod mert nyilvan a lakasba nincs 26-27 fok. koszi elore is
Szia Ábel, lestoppoltam a kovászreceptnél, de nem látszanak a betűk rendesen, nem tudom elolvasni. Nem tudnád esetleg feltenni az instádra, vagy bárhova?
Én 21 vagyok masfel eve refluxom illetve 0-24 gyomorégésem szinte. Kezdetleges gyomorfekélyem is volt , az hála istennek elmúlt én is pont pár napja hallottam hogy a házi kovászos kenyér az egyetlen amit szabad fogyasztani ilyen betegséggel. Jobbkor nem is jöhetett volna ez a videó. Ki fogom próbálni mindenképp. Illetve a másik fontos az a átlag feletti zölsdégből való rostbevitel ami rengeteget segít az emésztésbemxolyan panaszokkal ami neked is van.
Én úgy tanultam, hogy csak egy részét dobjuk el, hogy a túlzott savasodást megelőzzük, és mindig etetjük, ezt hűtőben tároljuk. Ekkor "anya kovászt" kapunk, amiből egy adagot felhasználva a sütés előtt 1-2 nappal tovább etetünk. Így mindig lesz használatra kész kovászunk.
A kovasz az jo dolog tesom is miota megtanult kovaszt otthon eletben tartani (3-4 eve kb) azota csak otthon csinalja a kenyeret a csaladnak es sokkal finomabb mint a bolti.
Még mindig nem értem, miért lett ilyen felkapott a kovászos kenyér. Semmivel sem egészségesebb, mint az élesztő. Sőt, táplálék-kiegészítőként is lehet kapni élesztőt tabletta formájában. A glutén se káros, csak azoknak, akik érzékenyek rá. A mogyoró se káros, csak ha valaki allergiás rá. Szóval ez megint ilyen trendi lett, de igazából csak sokkal több munka és idő kovászos kenyeret csinálni, mint élesztőset. Ettől függetlenül mindenki süssön otthon kenyeret (élesztőset vagy kovászosat - mindegy), mert ami a boltokban van, az tényleg szörnyű!
A kovász általában egészségesebb választásnak tekinthető a következők miatt: 1. Könnyebb emészthetőség: A hosszú fermentáció lebontja a glutént és más nehezebben emészthető összetevőket. 2. Tápanyagok jobb felszívódása: A kovász csökkenti az antinutriensek mennyiségét, javítva az ásványi anyagok biológiai hozzáférhetőségét. 3. Bélflóra támogatása: A tejsavbaktériumok prebiotikus hatással bírnak.
@@melchizedekful Részigazságok. Attól még glutén lesz benne bőven, hiszen nem lesz gluténmentes. A glutén pedig NEM méreg, nem ártalmas, csak vannak, akik érzékenyek rá. A mogyoró sem mérgező, csak annak, aki érzékeny rá. Tehát teljesen értelmetlen, ha mondjuk a kovász lebont 5%-nyi glutént... Nem ehetik meg a kovászos kenyeret a gluténérzékenyek. Tejsavból is alig van benne. Akkor már egyen az ember erjesztett zöldségeket (pl. kimchi), ha tényleg valós mennyiséget szeretne bevinni. Félreértés nee essék, nem azt mondom, hogy a kovász rossz, csak feleslegesen lett ennyire felkapva. Ez ilyen újhullámos dolog, meg ugye izgi, hogy "nevelgeted".
Én érdemben nem tudok hozzászólni a kenyérsütéshez, de ahhoz igen, hogy milyen sokoldalú és kreatív vagy. Nem tartozom az átlag nézői korosztályba(inkább a szüleid korosztályába), de szeretem nézni a videóidat és tényleg gratulációt érdemelsz (a szüleid is) amiért ilyen ilyen jófej srác vagy! ❤
Pro tipp 1: A szakajtókat érdemes rizsliszttel vagy kukoricaliszttel kiszórni, azzal nem fog beleragadni a kenyér, mivel gluténmentes lisztek. Ezt a bemetszés előtt lesöpörheted a tészta felületéről egy kis ecsettel, de egyenletesen beszórva nagyon szép felületi textúrát ad a kenyérnek
Pro Tipp 2: A kovászt az itt bemutatott 1:1:1 arányú etetésről érdemes felküzdeni 1:3:3 - 1:4:4 arányig, akkor már egy bivalyerős kovászod lesz és még jobb lesz tőle a kenyér
Pro Tipp 3: A kovászt, és a kenyértésztát se tedd 30+ fokos kelesztőfunkciós sütőbe. A normál élesztős tésztánál ez megengedett, de a kovász más élesztőtörzseket és laktobacilusokat tartalmaz, így érzékenyebb a hőmérsékletre. 26-7 fok fölött már felborul az egyensúly és gyengül a tészta. Érdemes a kovászos tésztát minden esetben 24-25 fok körül tartani, ezt akár egy maghőmérővel lehet mérni is.
köszi a tippeket! ezeket mind megfogadom!
30 fok fölött az élesztős sem érzi jól magát, szétesik a sikér. Erről Davide Civitello ír könyvében, de tapasztaltam is😑
Nyáron hűtött vízzel készítem a kovászos kenyeret és a pizzát is.
Az etetési arány nálam 1:4:5, de nyáron volt hogy 1:8:10 volt a jó.
Majd kitapasztalod, Neked mi a jó.
Ha hűtőben tartod a kovászt, 48 óránként etesd át, attól marad erős. Ezt Gabriel Bonci-tól hallottam és nekem bejött.
Lenvászon szakajtókendőbe pedig nem ragad bele a tészta.
Ja, és Ábel: Na végre!😆
U.i.: Próbáltam pizzát is kovásszal, de jobban ízlik az élesztős. Lepénynek viszont tokéletes.
...és használj rendes lisztet!!!😋
ja,de Kemencében érdemes,mert villanysütöben állandóan sütni csillagokba emelkedik a villanyszámla
@@loveilaszlo a kemencéhez meg fát kell venni.
Amúgy nem emelkedik a csillagokba a villanyszámla. heti 2x sütök kenyeret és ezen kívül bőven megy még a sütő, és így se érjük el a 200 kWh-t egy hónapban
@@SpielmannZ Ja,sütés sürüségétöl függ,fával sokkal olcsobban jöttem ki illetve venyige is kiválló...valamint kemencét ugy épitettem meg ,hogy 10 kenyér egy idöben is kitud sülni.
Köszönjük a videódat Ábel! Régen bevallom annyira nem kedveltem amikről csináltál videókat illetve a megvalósítást sem annyira, inkább azokat néztem amikor Barnival és Henryvel csináltok valamit. Ennek ellenére ez mára teljesen megváltozott. Imádom, hogy mennyit változtál és mikről csinálsz videót. Remélem nagy figyelmet kapsz az utolsó napig, ameddig gyártod nekünk a tartalmat! Ezen kívül minden jót kívánok ✌
Egy éves tapasztalattal jó szívvel tudom ajánlani a következő praktikus gyakorlatot:
1. A kovászt mindig bevetésre kész állapotban a hűtőben tartom (akár egy hétig is etetés nélkül!) egy kb 0,5 l-es csatos befőttes üvegben. Amikor dagasztani akarok (pl. péntek du.) kiveszek belőle kb 12 dkg-ot a 60 dkg lisztből készült picit több, mint egy kilós kenyérhez. Rögtön használható!
Az üvegben maradt 3-4-5 dkg- hoz teszek kb 7-8 dkg lisztet és 5 dkg vizet. Jól elkeverem, lezárom és míg készül a kenyértészta kinn hagyom felfutni kb 3x- osára. Ekkor megy a hűtő zöldséges fiókjába akár egy hétig is, de akár másnap is lehet vele sütni. A feletetéshez fele Bl80-as és fele gyermelyi réteslisztet használok. Pont 12 dekával etetem föl, ami a következő sütéshez fog kelleni, így nem kell kidobálni semmit, ez egy fönntartó folyamat.
2. Kacsasütő jénait használok, ebben jól látszik a sütés folyamata és amúgy fele annyiba (se) kerül, mint az öntöttvas lábas.
3. A dagasztás, hajtogatás, formázás közti időket jó kontroll alatt tartani egy beállított időmérővel. Így lazán lehet bármi mást is csinálni közben. Pl filmet nézni, társasozni, beszélgetni, vasalni....
Mire a család elcsendesedik bőven elkészül!
4. A tésztát szakajtóba, azt lazán egy nagy nylon szatyorba bugyolálva beteszem a hűtöbe másnap (kora)reggelig/ délelőttig. Attól függ mikorra szeretném a friss kenyeret. Kibontom, leellenörzöm ujjpróbával, hogy eléggé megkelt-e, ha nem akkor kinn hagyom a pulton amíg jó nem lesz. Ugyanúgy letakarva. Általában nem kell vagy max 1 óra.
5. Nem kell előmelegíteni sem a sütőt sem a jénait. Hidegen teszem be a kenyeret sülni a lefedett jénaiban a 250 fokra bekapcsolt sütőbe kb 38 percre. Ekkorra már szuper magas, kinyílt, kicsit sápadt de már szilárd állapotban van.
Ekkor kiveszem a kenyeret a jénaiból, leveszem a hőfokot 210-re és visszateszem a kenyeret a rácsra kb 8-10 percre addig, hogy szép piros, ropogós héja és kopogós alja legyen.
Próbáljátok ki, nekem ez nagyon bevált!
Kiváló! (csak annyi gondolatom adódott: a liszteknél érdemes a fehérjetartalmat is kiemelni a leendő gluténszerkezet, bélzet miatt, nemcsak a BL-hamu-tartalmat, ami viszont ízesít)
Köszönöm a tippeket!
A hűtőzött kovászt bevetés előtt minimum egyszer meg kell etetni.
Mint mondtam - már több, mint egy éves - ilyen irányú gyakorlattal a hátam mögött nem találom egyáltalán szükségesnek. Ha majd egyszer nagyon sok időm lesz kipróbálom a friss feletetéssel lesz-e különbség.
@@gabriellakertesz8727, Isten mentsen meg tőle, hogy vitába szálljak az egyéves tapasztalatoddal. Ez azoknak szólt, akik szeretnének finom, laza bélzetű, kellemes ízű (nem savanykás), kovászos kenyeret sütni..
Nagyszerű videó,köszönöm szépen! Kifogom próbálni! 😁
Kovászra visszatérve én egyszer veszprémben a Veszprémium nevezetű pizzázóban ettem kovászos pizzát és bakker úgy eltelített,hogy csak pislogtam. 😄
Örülök, hogy te is megtaláltad a kovászos sütés szépségét! Nekem is bevált, most fogom újrakezdeni a vele való sütést, mert ízélményben felülmúlhatatlan, és az egészségünket is segíti! Köszi a szuper videókat, nagyon inspirálóak!
Szia Ábel! Én is kovászolok egy ideje. Ne dobd ki a maradék kovászt. Bármibe bele tudod tenni.. sőt ropogóst is lehet sütni belőle. De belerakhatod nokedlibe, palacsintába, gofriba, bármibe.. sőt én már forma kenyeret is sütöttem belőle 😊 illetve hűtőzés után , ne hagyd ki. Kivéve rögtön süsd ki. Sokkal jobb bevágni is.
Ki fogom probalni, koszi a receptet! A video meg fantasztikus lett elveztem minden percet. :D
De jó, nagyon ügyes vagy. Jó vólna így lelassúlni. Egyszer megcsinálom
Ha az alja van feléd, akkor könnyebben szeleteled! Szép lett, jó étvágyat!
Nagyon igènyes, informatìv video, imádtam👌
Etetni elég 10gramm anyakovász 20gramm liszt,20 gramm víz. Ha meg sütsz előtte azt az 50grammot eteted. Nagyon szép kenyér lett,én is még tanulom kovászos csoportban.
Ügyes vagy. A szakajtó a szakajtó kötés vagy fonási módszerről kapta a nevét a klasszikus szakajtót gyékényből vagy szalmából fonták szakajtókötéssel.
Mi kovászoltat szoktunk (RG féle burgonyás), arra elég 1 nappal korábban rákészülni, és elképesztő, hogy konkrétan a legolcsóbb lisztből és 1 kanál búzasíkérből simán kisütsz két egy kilós kenyeret a bolti árának a töredékéért, ráadásul nagyon durván finom még napok múlva is. Mi egyébként elég kevés kenyeret eszünk, így általában felszelem és lefagyasztom, fél perc mikró után olyan mint újkorában. (a fagyasztás még emészthetőbbé teszi, szétesik a glutén)
Szia.. Bocsi hogy megszólalok de azért lenne két kérdésem.. Az 1. A sok adalékanyagot (tartósitószer)hogyan szeded ki a bolti olcso lisztből a 2. pedig hogy a glutén hogy tud eltünni sütés után a kenyérből? Mert ha jól értem a fagyasztás mindent megold? Ha igy van akkor nem lenne glutén érzékeny a földön. Tudtommal a hosszúérlelésü tészták veszitik el a glutén tartalmukat. A buza sikért gondolom azért adod hozzá mert olyan alacsony a fehérje tartalma hogy nem tud kialakulni benne a sikérhálo.. Az a te álltalad emlitett buza sikér pedig egy adalékanyag.. tehát igazából fábol vaskarika az egész.. vagy magyarul szarból várat.. 1 kg normális adalék mentes BL80 . kenyér kiszt 500-700 ft között mozog.. 😉
Miután megetettem a kovászt azonnal a hűtőbe teszem, így lassabban fut fel (időnk az van a következő kenyérig), de másnapra már lehet használni és egy hétig is simán eláll. Különben szép munka,!
Ha mindent bele számolunk, akkor az a kenyér minimum 3 000 forint. De legalább finom.
Nekem az a bajom vele, hogy hamar megszikkad, és a nagy hólyagok miatt nem túl jó szendvicsnek.
Viszont frissen egy jó gulyásleveshez tökéletes.
Jó lett!! És van egy ötletem! Tobit tanítsd meg vonyítani!🎉
A veknis formádba eldobhatós hajsapkát ajánlok,ugyanúgy belisztezve,a gumis része miatt nem fog becsúszni a formába,az is többször újrafelhasználható és kényelmesebb,mint a konyharuha, nem mellesleg a hotelekben szoktak berakni ilyet, tehát az utazásaid során "ingyen" hozzájuthatsz🥰
Hú micsoda ötlet! Zseni, köszönöm!
Nekem 'romlott' már meg a kovászom.
Annyit csináltam, hogy felöntöttem forró vízzel és rendbejött, a penészt megölte de a kovász túlélte.
Ez persze csak ilyen utolsó megoldás tipusú történet amikor már tényleg úgy vagy vele hogy vagy kidobod vagy helyrehozod így.
A forrázás alapvetően éppen a kovásznak sem tesz jót, nekem az a teóriám ha leforrázod aztán hagyod lehűlni akkor a sütési hő eléréséhez hasonlóan felfut és rohamosan megerősödik a lassabban terjedő penészhez képest.
Ajánlom egyszer próbálj ki egy székely kovászos krumplis kenyeret garantálom nem fogsz csalódni
Gondolom ez az első kovász és a kenyér készitésed sokal többet mutac be mindenről mint akik évek óta sütnek és ez számomra pozitív
Szuper lett a indexkép és a videó is
Ábel össze öltözött a konyhabútorral😂
Amúgy nagyon jó,igényes videó lett
Mint Pék-cukrász tanuló ismerős a terep és jó látni hogy másokat is érdekel ✨🍞
+ Jó emlékeztető 🤭
Csodálatos vagy Ábel ! ✨✨✨
17:54 mikor Gréta a háttérbe integet az mindent visz! Szét trollkodta a videód Ábel!! Nagyon nagy!! 😂😂
Imádom a cenzúrázott komment szekciót.
Ha kiveszed a sütőből akkor kicsi vizet spriccelj rá és akkor elvileg ropogósabb lesz. (Barni videójából tanultam) 😀
Nem számítottam arra, hogy egy 20 perces kenyérsütős videód ennyire leköt majd, de szívesen néznék még ilyet :D
Kávé mellé pont jó is lesz ez a videó így reggelre!🤗☕️
Ha nincs ismerős akinek van kovásza, akkor érdemes bemenni jó pékségbe, ahol kovásszal dolgoznak. Ők szívesen adnak 😁
Vagy magadnak is elkészítheeted... én is így csináltam. Ki kell kísérletezni.
És mennyiért adják a kovászt hol Pesten??
@@liza4465 az Arán Bakery tudtom szerint vadkovászt szokott adni. Wesselényi utcában (7.ker) vannak és a Móricz Zsigmond körtérnél. Ők tuti segítenek :)
@@liza4465ha jól tudom az arán bakerynél lehet kapni vadkovászt. Webshop szerint nem kérnek érte semmit :)
10 gramnyi kovászt 2.0000 Ft-ért... igen... adnak.... ;)
Amugy a vidi tök jó
Kedves Ábel.🤗nagyon kérlek ird le ide a 7 napos kovászt ,mert valahogy elképesztő homályos a kép és nem tudom elolvasni.hálásan köszönöm
Lehet bele fokhagymaport is tenni? 🥺😍
Szuper videó!🙂
Hoppá köszi a vidit!
Nagyon király, de nincs az az isten, hogy ezt a végtelen macerát én minden áldott nap végigtoljam, csak hogy megtakarítsak pár forintot… Inkább megveszem attól a péktől akiről tudom, hogy pöpec kovászos kenyeret gyárt.
az a kovász a túlélésért kapaszkodott a pohár peremébe :D
a kovasz receptbe hogy lesz a végén 150gra a 7. nap estejere ha reggel csak 50 grammbol etettel? estere a 3xre no fel nap alatt? illetve Te igy telen hol tarolod mert nyilvan a lakasba nincs 26-27 fok. koszi elore is
Szia Ábel, lestoppoltam a kovászreceptnél, de nem látszanak a betűk rendesen, nem tudom elolvasni. Nem tudnád esetleg feltenni az instádra, vagy bárhova?
Ahjj de jót aludtam tésztával az ölben 😂
Remélem a végén Toby is kapott kis kenyeret :)
Én 21 vagyok masfel eve refluxom illetve 0-24 gyomorégésem szinte. Kezdetleges gyomorfekélyem is volt , az hála istennek elmúlt én is pont pár napja hallottam hogy a házi kovászos kenyér az egyetlen amit szabad fogyasztani ilyen betegséggel. Jobbkor nem is jöhetett volna ez a videó. Ki fogom próbálni mindenképp. Illetve a másik fontos az a átlag feletti zölsdégből való rostbevitel ami rengeteget segít az emésztésbemxolyan panaszokkal ami neked is van.
Második ❤
AI ahh indexkep amugy jo vdeo Abel ❤
Szia hogy vagy barátom ❤❤
Még az introt nézem de menő egy férfi szinte napi szinten süt kenyeret
és ha egy kis maldon sót szórtál volna rá a végén, nem azt a jódozott, keserű szart, még jobb lenne. ;)
Szia még nem néztem meg a videót de hogy csináltad meg a kenyér héját? Én csak a belsejét tudom megcsinálni 😭
Én teljesen odavagyok a frissen sült kenyér ízèèrt. Ráadásul èn nem szoktam semmit kenni rá.
Szia Ábel az nem működne hogy amit kitobsz éhes kovászt A-ból valamennyit ki kelesztesz próba ként hogy kb mennyi a max
Én nekem anyukám rég óta csinál kovászos kenyeret és én mindig annyit eszek belőle 5-6 szeletet egy csak 60 kg 175cm vagyok szóval érdekes
A vízből érdemes visszatartani 10 százalékot és a sót érdemesebb abban feloldva hozzá keverni az autolizálás után.
Próbáld ki Czelli liszttel.Még jobb lesz az állaga ;)
próbáltam és igazad van! meglepően sokkal jobb volt a tészta! csak nem mindig kapok. soha semelyik üzletben nem állandó belőle a kínálat
@@torokabel_ Garat malom lisztjeivel is nagyon jól lehet dolgozni, ott a 70% körüli vízmennyiséggel csodás tésztákat lehet létrehozni! :)
Kovászos kenyér készítéshez a legjobb liszteket Király Roland csinálja árusítja,egy új dimenzió, abszolút nem lesz savanykás íze,mint más lisztekkel
@@kavics9036 ezt abszolút alá támaszthatom 😁 az ő kenyerei nagyon finomak remélhetőleg lesz esélyem felvételre hozzá a pékségébe
Volna még egy sapka ötlet a logo a sapkán lehetne egy kürtös kalács és ez a sütis videk miat
Párkányba Šimon Júda vásárba?
Hello! Amikor vissza tesszük a kenyeret fedél nélkül 30 fokkal kevesebbre a sütőbe, ott hány percig kell még tovább sütni a 30 percen felül?
szuper kérdés! kimaradt az infó! még 30 perc kb.!
@@torokabel_Köszi szépen!🍞
Sercli - szerintem
Érdemes a hajtogatásnál és a szakajtóhoz rizslisztet használni, nem ragad oda
Ábel! Téli sapkákat nem akarsz gyártani hasonló dizájnal?
Szia Ábel
Anyum is csinálja és nagyon finom legjóbb❤🎉🎉😊
A hűtőzött tésztánál nem működik az ujjpróba, csak pultos kelesztés esetén 😉 A kenyér csücske, bütyke, a gyürke, pedig sercli 😉
A készítés első hetében nem kell hűtőbe rakni? Most elkezdtem, egyenlőre nem raktam hűtőbe
Amikor vinyen voltal talalkoztunk veled az a video mikor kerül ki?
Ja és megrendelve férjemnek a szimatolós kutya sapka karácsonyra, nagyon tetszik :D
nagyon köszönöm a vásárlást! 😍
Én úgy tanultam, hogy csak egy részét dobjuk el, hogy a túlzott savasodást megelőzzük, és mindig etetjük, ezt hűtőben tároljuk. Ekkor "anya kovászt" kapunk, amiből egy adagot felhasználva a sütés előtt 1-2 nappal tovább etetünk. Így mindig lesz használatra kész kovászunk.
Nagyon szeretem nézni a sütős videóid annak ellenére hogy sose fogok ilyet enni és vagy sütni mert glutén érzékenyek vagyok.
jó lenne valami sütős sapka is
A kovasz az jo dolog tesom is miota megtanult kovaszt otthon eletben tartani (3-4 eve kb) azota csak otthon csinalja a kenyeret a csaladnak es sokkal finomabb mint a bolti.
Szia Ábel! Az ovális szakajtókosárnak (veknis) mik a méretei? Köszi a választ és a receptet is! :)
Illetve az öntöttvas edény hány literes?Köszi! :)
meddig puha 4-5 nap? Nyilván mindíg elfogy ,de van valakinek tasztalata?
200 forint csak az áram amivel megsütöd :D
Colitis Ulcerosám van. Mit gondoltok mehet ilyen fajta kenyér?
Ezt szerintem orvosodtól kérdezd, ne UA-cam kommentekben :D kitartást!
@@torokabel_ Ők se tudják sokszor. Mindenkinél más sajna. Egyéni tolerancia, de gondoltam hátha valaki próbálta.
Na, meg gondolom nem is lesz penészes 2 nap után, mint a bolti😂😉
19:48 szgény Toby csak az illatát érezheti a kenyérnek :( Hogy eped szegény, hogy megkóstolja
Hány éves vagy Ábel ? Mikor születtél ?
Tanácsolom hogy a sütőből kivett forró kenyeret permetezd le vízzel attól lesz igazán ropogós a kenyér héja
Ugyes vagy ..koszike
a videot.
En is ezt csinalom
A vegen meg vajjal soval probalom 😂😂❤
50 g víz 😂😂 vagy ml?
Mar csak 36 ora kell hogy az ember elkeszitse
Lehetne DIY os sapka
azért mert a bolti nemtud rendesen megkelni így benned kel meg
Akkor az élesztő re vagy allergiás
sercli nem stercli🥰
Amikor megmutatták elkezdett folyni a nyálam
Melyik adalék agyag mesterséges a kenyérbe ?
Savanyúságot szabályozó adalékanyag
200 forintból :D az ötödik percnél több áramot használtál el, mint 200 forint
Szia ábel köszi a receptet a zene cime micsoda 06:06nál?
Adig dagazd a tésztát amedig fényes nem lesz , de ez igaz minden tésztára
Ki számolta hogy hányszor monta hogy kovász😂
Ahogy esik úgy pöffed..
11 990 Ft egy sapka 8 000 ért veszek jobat sőt még minöségibet
De ki hord az otthonában sapkát? Aludni miben szokott? Sícipőben?😃
erre avideora szurtam bemagamnak a herkat
Biztos finom lehet de szerintem ezt te sem csinálod meg minden nap hogy kenyeret egyél mert elég babrás😅
Minden héten 1-2-szer csinálok. Annál több kenyeret nem is eszünk.
Integetett mint a gólya
ez történik amikor egy youtubeos nem tud már mit kitalálni XD
sercli nem stercli
Èn pèk vagyok
Köszönjük az infot! 😅
Még mindig nem értem, miért lett ilyen felkapott a kovászos kenyér. Semmivel sem egészségesebb, mint az élesztő. Sőt, táplálék-kiegészítőként is lehet kapni élesztőt tabletta formájában.
A glutén se káros, csak azoknak, akik érzékenyek rá. A mogyoró se káros, csak ha valaki allergiás rá.
Szóval ez megint ilyen trendi lett, de igazából csak sokkal több munka és idő kovászos kenyeret csinálni, mint élesztőset.
Ettől függetlenül mindenki süssön otthon kenyeret (élesztőset vagy kovászosat - mindegy), mert ami a boltokban van, az tényleg szörnyű!
A kovász általában egészségesebb választásnak tekinthető a következők miatt:
1. Könnyebb emészthetőség: A hosszú fermentáció lebontja a glutént és más nehezebben emészthető összetevőket.
2. Tápanyagok jobb felszívódása: A kovász csökkenti az antinutriensek mennyiségét, javítva az ásványi anyagok biológiai hozzáférhetőségét.
3. Bélflóra támogatása: A tejsavbaktériumok prebiotikus hatással bírnak.
@@melchizedekful Részigazságok. Attól még glutén lesz benne bőven, hiszen nem lesz gluténmentes. A glutén pedig NEM méreg, nem ártalmas, csak vannak, akik érzékenyek rá. A mogyoró sem mérgező, csak annak, aki érzékeny rá. Tehát teljesen értelmetlen, ha mondjuk a kovász lebont 5%-nyi glutént... Nem ehetik meg a kovászos kenyeret a gluténérzékenyek.
Tejsavból is alig van benne. Akkor már egyen az ember erjesztett zöldségeket (pl. kimchi), ha tényleg valós mennyiséget szeretne bevinni.
Félreértés nee essék, nem azt mondom, hogy a kovász rossz, csak feleslegesen lett ennyire felkapva. Ez ilyen újhullámos dolog, meg ugye izgi, hogy "nevelgeted".