Miałem tą przyjemność uczyć się gleboznawstwa na wykładach prof Gliny i sprawił on że zacząłem zgłębiać temat, pobierać próbki na własnych polach i oceniać frakcje, a także zacząłem oglądać mnóstwo podcastów takich jak ten. Gość programu to właściwy człowiek na właściwym miejscu 👏😀
Masakra , normalnie ukłon w strone gościa podkastu , trzeci raz słucham i nie moge wyjść z podziwu , Ilośc wiedzy i łatwość mówienia niemal bez odechu w jednym ciągu . super fajnie to wszystko zostało usystematyzowane .
Odpowiedź gościa: „Zachącam do zapoznania się z pracą moich kolegów z Uniwersytetu w Siedlcach, którzy dokonali weryfikacji kilku metod stosowanych do oznaczenia pojemności kompleksu sorpcyjnego gleby. Pełna treść publikacji znajduje się pod tym linkiem: intapi.sciendo.com/pdf/10.2478/eces-2014-0036 Ponadto zachęcam do obejrzenia materiałów dostępnych na kanale YT Pana Jarka Bandosza W ostatnim czasie pojawiły się nagrania na których Pan Jarek bardzo dobrze tłumaczy zasady czytania wyników analizy gleby oraz pokazuje jak w prawidłowy sposób wyliczyć pojemność kompleksu sorpcyjnego, procentowy udział poszczególnych kationów w kompleksie sorpcyjnym itd...
Dowiedziałem sie ze mam dobre gleby /płowe/ nie bielice ,dziękuję panie profesorze ,juz Ukraina mi nie straszna .Oczywiscie to żart ,ale proszę o komentarz jesli przez ponad 30lat co roku na duzej czesci moich gleb w większości płowych 4a 4b stosuje kompost w ilosci ok 30 -50 ton/ha o ph ok 7 zasobny tez we wsxystkie składniki pokarmowe i na większości pól pozostaja resxtki pożniwne , od 8 lat uprawa bezorkowa a wcześniej orka co roku pogłębiana to jak Pan sądzi zmienila sie moja gleba .Dziekuje za wykład komentarz i pozdrawiam Panów .
Omawianie pacjenta bez jego obejrzenia jest trudne;) Na podstawie tych informacji, które udzielił Pan w pytaniu jestem pewny że zmiany zaszły, począwszy od morfologii do właściwości chemicznych. A czy Pan nie widzi różnic, po tych kilku latach prowadzenia innego systemu uprawy?
@@BartekGlina-q2y Ja widzę zmiany w większości pozytywne ale w obrębie mojego gospodarstwa a Pan Profesor ma większą wiedzę i doświadczenie z innych źródeł gdzie stosuje się podobne systemy gospodarowania chociażby z powodu dostępu do dużych ilości materi organicznej I jaki to ma wpływ na glebę. W moim wypadku nie chodzi też o system uprawy bezorkowej bo to dość krótka historia lecz wprowadzanie dużych ilosci kompostu
@@jerzyklopotek8455 pozytywny efekt wspomnianych zabiegów, dodatków jest oczywisty, nie ma o czym dyskutować. Zmiany widoczne gołym okiem to przede wszystkim poprawa struktury gleby, poprawa zdolności infiltracji wody, wzrost aktywności fauny glebowej itd.
Mam pytanie do Pana Profesora - co zrobić z glebą, która ma podłoże glejowe? Czy jest jakiś sposób, aby poprawić jej strukturę i przepuszczalność wody?
Na jakiej głębokości obserwuje Pan cechy oglejenia (sinoszare, niebieskie barwy)? Jakie jest uziarnienie poziomu powierzchniowego i podglebia z cechami oglejenia? Zanim przejdziemy do dalszej dyskusji, chciałbym uzyskać te informacje.
51:40 jak to się dzieje, że z młodych roślin poplonowych mamy tak wysoki przyrost zawartości próchnicy? Można by sądzić, że nastąpi szybka mineralizacja. Jeszcze jedno pytanie. Czy prowadzący i jego goście zdają sobie sprawę jak ważną i dobrą robotę dla nas wykonują?
Dzieki za dobre słowo! Cieszę się, że taki jest Twój odbiór. Czasami mam większą tego świadomość, a innym razem mniejszą ;) Im bardziej zielone te międzyplony, tym będą szybciej się mineralizowac. Im bardziej zdrewniale, tym przeważy proces humufikacji.
Mam średnie zasobności, ph uregulowane, materia organiczna na dobrym poziomie. I co dalej? Gdzie uderzyć? Jaki jest następny krok do optymalizaji? Czy jast w tym kraju ktoś kto potrafi poprowadzić rolnika-hobbiste?
A mogę prosić o więcej szczegółów dotyczących wspomnianych przez Pana parametrów? Jaki skład granulometryczny ma gleba w poziomie próchnicznym? Czy wie Pan co znajduje się poniżej poziomu próchnicznego? Czy dysponuje Pan wynikami zawartości kationów wymiennych w kompleksie sorpcyjnym? I najważniejsze pytanie czy obecnie jest Pan zadowolony z poziomu plonowania na tym polu?
@@BartekGlina-q2y Nic więcej poza wymienionymi. Podglebie z jednej strony wsi żwirowe z drugiej gliniaste. W pytaniu chodziło mi o kolejne kroki które trzeba by postawić w celu optymalizacji. Rozumię że potrzebny będzie skład granulometryczny i zawartości kationów wymiennych w kompleksie sorpcyjnym. Rzepaki plonują nam rewelacyjnie, groch gryka podobnie ale pszenice średnio. Chciałbym się dowiedzieć co mogę poprawić i jak. Pozdrawiam
Odpowiednia diagnozę można postawić tylko na podstawie wyników analiz. Sugeruję zlecić do OSChR następujące analizy: uziarnienie gleb, zawartość kationów wymiennych, kwasowość hydrolityczna, pH w KCl, zasobność gleb w makroskładniki. Oczywiście próbki proszę pobrać tylko z pola gdzie uzyskuje Pan nie zadowalające plony. Z 1 ha należy pobrać 3-4 próbki z poziomu próchnicznego. Idealnie byłoby poznać też sytuację w podglebiu.
Na glebach zasadowych regulacja odczynu (obniżenie) jest bardzo problematyczna. Niestety z reguły to walka z wiatrakami, spowodowana bardzo silnym układem buforowym takich gleb, który zawsze będzie dążył do naturalnego pH. W tym wypadku najlepiej stosować fosfor dolistnie lub aplikować bakterie potrafiące lokalnie obniżyć pH w strefie korzeniowej i tym samym uwolnić więcej form przyswajalnego fosforu.
Niestety w przyrodzie nie ma nic trwałego. Każda zmiana która wprowadzimy da efekt, jak długi to już zależy od wielu czynników. Odnosząc się bezpośrednio do aplikacji 5 mm gliny na utwór piaszczysty, efekt moim zdaniem będzie bardzo znikomy. Delikatnie podniesie Pan udział frakcji ilastej (zależy jaka to glina? piaszczysta, ilasta, zwykła itd). W kontekście zasobów makro i mikro składników nie oczekiwałbym cudów. Głównie wpłynie Pan na właściwości fizyczne gleby (uziarnienie, pojemność wodna), ale zmiany te będą symboliczne przy takiej warstwie materiału.
@@BartekGlina-q2y niestety nie mogę znaleźć nigdzie wyników badań/eksperymentów. Tylko jakieś wzmianki np: ua-cam.com/video/JqFyJJMi_dA/v-deo.htmlsi=CFWzcN_bSIQHleoo
@@polapszenicy te filmiki dotyczą dodatku iłu. Clay w języku angielskim to ił. To oczywiście da bardziej widoczny efekt na glebę, ponieważ aplikuje Pan materiał w którym dominuje frakcja ilasta. Pytanie czy w warunkach Polski jest to ekonomicznie uzasadnione. Problemem będzie zdobycie odpowiedniego materiału...
Pytanko. Stosunek 4:1 Ca do Mg. Znaczy jak mam 2000mg/l przyswajalnego wapnia to magnez powiniennem miec na poziomie 500mg/l ? Nie wyobrażam sobie nawet do takiej wartosci doprowadzić, trzy lata z rzedu wapno z magnezem i ledwo do 80-100 dobiło. Dobrze to rozumiem ?
Wartości podane w pytaniu dotyczą zawartości przyswajalnych form wapnia i magnezu. Natomiast prawidłowe stosunki tj. 60-65% Ca, 15% Mg, 5%K i 1,5% Na, omawiane są w kontekście zawartości tych kationów w kompleksie sorpcyjnym, mówimy wówczas o tzw. kationach wymiennych, których zawartość podajemy w cmol(+)/kg gleby. Są one otrzymywane w wyniku analizy zawartości kationów wymiennych, po uprzedniej ekstrakcji octanem amonu, lub chlorkiem amonu (ew. chlorkiem baru) jeżeli mamy do czynienia z gleba o naturalnej dużej zawartości węglanu wapnia, lub świeżo po zabiegu wapnowania (wyraźnie widoczne białe granulki nawozu w poziomie próchnicznym). Nie możemy budować stosunków pomiędzy przyswajalnymi formami pierwiastków w glebie, gdyż ich dostępność zależy od wielu innych czynników (np. odczyn, aktywność mikrobiologiczna, obecność żelaza, glinu etc...). Wspomniany stosunek Ca do Mg 4:1 na 100% dotyczy kationów wymiennych 60%:15% daje nam 4:1.
@@BartekGlina-q2y bardzo dziękuję za odpowiedź i od razu chciałbym zadać kolejne pytanie jeśli mogę. Chciałbym poznać jaki mam stosunek pierwiastków tylko nie mam pojęcia jak się za to zabrać, mogę liczyć na radę ? Dziękuję z góry za odpowiedź
@@BartekGlina-q2y nie widzę swojego komentarza dlatego dodaje raz jeszcze w skrócie. Dziękuję za odpowiedź, chciałbym poznać stosunek pierwiastków względem siebie ale nie wiem jak się za to zabrać, rozumiem mam zlecić badania gleby które będą ekstraktowane jedna z tych substancji?
@@rrrsaw1414 Proszę zlecić do stacji chemiczno-rolniczej analizę zawartości kationów wymiennych. Oprócz tego proszę także zbadać skład granulometryczny, zawartość próchnicy i pH w 1M KCl, aby mieć podstawy do interpretacji wyników. Sugeruję aby próbki do badania pobrać z pola gdzie ma pan najsłabsze plony oraz z tego gdzie plony są najwyższe, da to Panu ogólny pogląd na sytuację w gospodarstwie.
@@polishhomestead3485 dokładnie tak jak Pan napisał. Jednak z tym szybkim tempem przyrostu materii organicznej w glebach łąkowych należy być bardziej ostrożnym. Raczej należy powiedzieć że pula materii jest na stabilnym poziomie, z delikatną tendencja wzrostową.
@@gosc147 10% próchnicy, to będzie w glebie murszowatej. Może być sytuacja że materiał murszowaty zalega bezpośrednio na piasku, stąd mówi Pan o glebie lekkiej. Jednak to nie jest efekt darni, a niestety pozostałość po dawnym materiale murszowym, który w wyniku długotrwałego odwodnienia uległ degradacji. W glebach mineralnych to zjawisko nie realne w warunkach Polskich. Czarnoziemy ukraińskie mają próchnicę na poziomie 8-12%, te bardziej na wschód czasem nawet około 14%.
@@BartekGlina-q2ydzień dobry. Mam ziemię 4b granulometria to piasek gliniasty, pH 7. Jaką maksymalną wartość próchnicy można uzyskać w takich warunkach? Jestem ogrodnikiem amatorem bardzo zakręconym na tematy gleby😀
Co do uwodnienia Polski to w ostatnich latach bobry uwodnily nasze laki, ze staly sie zakrzaczonymi odlogami w dziesiatkach tys. ha. Zreszta nie tylko laki ale i lasy.
@@danielorzechowski9000. Witam . Myślę że osoby pracujące na uczelniach mają troszkę większy pogląd na procesy zachodzące w glebie i wiedzą jakie skutki przyniosą takie czy inne działania. 😉
Miałem tą przyjemność uczyć się gleboznawstwa na wykładach prof Gliny i sprawił on że zacząłem zgłębiać temat, pobierać próbki na własnych polach i oceniać frakcje, a także zacząłem oglądać mnóstwo podcastów takich jak ten. Gość programu to właściwy człowiek na właściwym miejscu 👏😀
Nazwisko zobowiązuje ;) , bardzo dobry odcinek!!!
Masakra , normalnie ukłon w strone gościa podkastu , trzeci raz słucham i nie moge wyjść z podziwu , Ilośc wiedzy i łatwość mówienia niemal bez odechu w jednym ciągu . super fajnie to wszystko zostało usystematyzowane .
Lepszego nazwiska na takim stanowisku nie dało się wymarzyć :)
Taaak a o próchnicy opowiada Pan Próchnicki 😎 prowadzący wie kogo zaprosić!
U tego naukowca słychać pasję ,ogromną wiedzę , zaangażowanie oraz dar przekazywania tej wiedzy ...
Pozdrawiam Bartłomiej. Dobra robota!
Dziękuję bardzo za szczegółową wiedzę :)
Miło posłuchać. Pozdrawiam
Porządna wiedzą dzięki
Wpisz sobie Jarek bandosz on dobrze to tłumaczy
@@monikagierz9221 Jarek Bandosz tez był gościem u nas na kanale :) ua-cam.com/video/nyzeLVDuHLk/v-deo.html
Tak jest na jego kanale jest co jak i ile a jak co służę pomocą robię te rzeczy od dwóch lat
Super materiał, erozja to myślę wietrzna dominuje od lat . Może coś o osłonie pol np. Krzewami.
można prosić o jakieś publikacje od Pana profesora na temat kompleksu sorpcyjnego i jego poprawy analizy?
Odpowiedź gościa: „Zachącam do zapoznania się z pracą moich kolegów z Uniwersytetu w Siedlcach, którzy dokonali weryfikacji kilku metod stosowanych do oznaczenia pojemności kompleksu sorpcyjnego gleby. Pełna treść publikacji znajduje się pod tym linkiem:
intapi.sciendo.com/pdf/10.2478/eces-2014-0036
Ponadto zachęcam do obejrzenia materiałów dostępnych na kanale YT Pana Jarka Bandosza
W ostatnim czasie pojawiły się nagrania na których Pan Jarek bardzo dobrze tłumaczy zasady czytania wyników analizy gleby oraz pokazuje jak w prawidłowy sposób wyliczyć pojemność kompleksu sorpcyjnego, procentowy udział poszczególnych kationów w kompleksie sorpcyjnym itd...
Dowiedziałem sie ze mam dobre gleby /płowe/ nie bielice ,dziękuję panie profesorze ,juz Ukraina mi nie straszna .Oczywiscie to żart ,ale proszę o komentarz jesli przez ponad 30lat co roku na duzej czesci moich gleb w większości płowych 4a 4b stosuje kompost w ilosci ok 30 -50 ton/ha o ph ok 7 zasobny tez we wsxystkie składniki pokarmowe i na większości pól pozostaja resxtki pożniwne , od 8 lat uprawa bezorkowa a wcześniej orka co roku pogłębiana to jak Pan sądzi zmienila sie moja gleba .Dziekuje za wykład komentarz i pozdrawiam Panów .
Omawianie pacjenta bez jego obejrzenia jest trudne;) Na podstawie tych informacji, które udzielił Pan w pytaniu jestem pewny że zmiany zaszły, począwszy od morfologii do właściwości chemicznych. A czy Pan nie widzi różnic, po tych kilku latach prowadzenia innego systemu uprawy?
@@BartekGlina-q2y Ja widzę zmiany w większości pozytywne ale w obrębie mojego gospodarstwa a Pan Profesor ma większą wiedzę i doświadczenie z innych źródeł gdzie stosuje się podobne systemy gospodarowania chociażby z powodu dostępu do dużych ilości materi organicznej I jaki to ma wpływ na glebę. W moim wypadku nie chodzi też o system uprawy bezorkowej bo to dość krótka historia lecz wprowadzanie dużych ilosci kompostu
@@jerzyklopotek8455 pozytywny efekt wspomnianych zabiegów, dodatków jest oczywisty, nie ma o czym dyskutować. Zmiany widoczne gołym okiem to przede wszystkim poprawa struktury gleby, poprawa zdolności infiltracji wody, wzrost aktywności fauny glebowej itd.
Mam pytanie do Pana Profesora - co zrobić z glebą, która ma podłoże glejowe? Czy jest jakiś sposób, aby poprawić jej strukturę i przepuszczalność wody?
Na jakiej głębokości obserwuje Pan cechy oglejenia (sinoszare, niebieskie barwy)? Jakie jest uziarnienie poziomu powierzchniowego i podglebia z cechami oglejenia? Zanim przejdziemy do dalszej dyskusji, chciałbym uzyskać te informacje.
51:40 jak to się dzieje, że z młodych roślin poplonowych mamy tak wysoki przyrost zawartości próchnicy? Można by sądzić, że nastąpi szybka mineralizacja.
Jeszcze jedno pytanie.
Czy prowadzący i jego goście zdają sobie sprawę jak ważną i dobrą robotę dla nas wykonują?
Dzieki za dobre słowo! Cieszę się, że taki jest Twój odbiór. Czasami mam większą tego świadomość, a innym razem mniejszą ;) Im bardziej zielone te międzyplony, tym będą szybciej się mineralizowac. Im bardziej zdrewniale, tym przeważy proces humufikacji.
Mam średnie zasobności, ph uregulowane, materia organiczna na dobrym poziomie. I co dalej? Gdzie uderzyć? Jaki jest następny krok do optymalizaji? Czy jast w tym kraju ktoś kto potrafi poprowadzić rolnika-hobbiste?
A mogę prosić o więcej szczegółów dotyczących wspomnianych przez Pana parametrów? Jaki skład granulometryczny ma gleba w poziomie próchnicznym? Czy wie Pan co znajduje się poniżej poziomu próchnicznego? Czy dysponuje Pan wynikami zawartości kationów wymiennych w kompleksie sorpcyjnym? I najważniejsze pytanie czy obecnie jest Pan zadowolony z poziomu plonowania na tym polu?
@@BartekGlina-q2y Nic więcej poza wymienionymi. Podglebie z jednej strony wsi żwirowe z drugiej gliniaste. W pytaniu chodziło mi o kolejne kroki które trzeba by postawić w celu optymalizacji. Rozumię że potrzebny będzie skład granulometryczny i zawartości kationów wymiennych w kompleksie sorpcyjnym. Rzepaki plonują nam rewelacyjnie, groch gryka podobnie ale pszenice średnio. Chciałbym się dowiedzieć co mogę poprawić i jak. Pozdrawiam
Odpowiednia diagnozę można postawić tylko na podstawie wyników analiz. Sugeruję zlecić do OSChR następujące analizy: uziarnienie gleb, zawartość kationów wymiennych, kwasowość hydrolityczna, pH w KCl, zasobność gleb w makroskładniki. Oczywiście próbki proszę pobrać tylko z pola gdzie uzyskuje Pan nie zadowalające plony. Z 1 ha należy pobrać 3-4 próbki z poziomu próchnicznego. Idealnie byłoby poznać też sytuację w podglebiu.
Pytanie i uwaga do 49 minuty, czy na glebach naturalnie zasadowych można poprawić pobieranie fosforu poprzez zmianę jego formy , MAP czy DAP?
Na glebach zasadowych regulacja odczynu (obniżenie) jest bardzo problematyczna. Niestety z reguły to walka z wiatrakami, spowodowana bardzo silnym układem buforowym takich gleb, który zawsze będzie dążył do naturalnego pH. W tym wypadku najlepiej stosować fosfor dolistnie lub aplikować bakterie potrafiące lokalnie obniżyć pH w strefie korzeniowej i tym samym uwolnić więcej form przyswajalnego fosforu.
Czy rozsypanie 5mm gliny na glebę piaskową spowoduję trwałe podniesienie żyzności gleby?
Bardzo proszę o komentarz
Niestety w przyrodzie nie ma nic trwałego. Każda zmiana która wprowadzimy da efekt, jak długi to już zależy od wielu czynników. Odnosząc się bezpośrednio do aplikacji 5 mm gliny na utwór piaszczysty, efekt moim zdaniem będzie bardzo znikomy. Delikatnie podniesie Pan udział frakcji ilastej (zależy jaka to glina? piaszczysta, ilasta, zwykła itd). W kontekście zasobów makro i mikro składników nie oczekiwałbym cudów. Głównie wpłynie Pan na właściwości fizyczne gleby (uziarnienie, pojemność wodna), ale zmiany te będą symboliczne przy takiej warstwie materiału.
@@BartekGlina-q2y niestety nie mogę znaleźć nigdzie wyników badań/eksperymentów. Tylko jakieś wzmianki np: ua-cam.com/video/JqFyJJMi_dA/v-deo.htmlsi=CFWzcN_bSIQHleoo
@@polapszenicy te filmiki dotyczą dodatku iłu. Clay w języku angielskim to ił. To oczywiście da bardziej widoczny efekt na glebę, ponieważ aplikuje Pan materiał w którym dominuje frakcja ilasta. Pytanie czy w warunkach Polski jest to ekonomicznie uzasadnione. Problemem będzie zdobycie odpowiedniego materiału...
Też się nad tym zastanawiam od kilku lat, tylko ja myślałem warstwę gliny ułożyć w wysokości 10-15cm
jak nazywaja sie badania na zawartos kationów w stacji chemicznej?
Pojemnosc kationow wymiennych (w tym badania zasadowych kationów wymiennych oraz kwasowości hydrolitycznej)
Pytanko.
Stosunek 4:1 Ca do Mg.
Znaczy jak mam 2000mg/l przyswajalnego wapnia to magnez powiniennem miec na poziomie 500mg/l ?
Nie wyobrażam sobie nawet do takiej wartosci doprowadzić, trzy lata z rzedu wapno z magnezem i ledwo do 80-100 dobiło.
Dobrze to rozumiem ?
Wartości podane w pytaniu dotyczą zawartości przyswajalnych form wapnia i magnezu. Natomiast prawidłowe stosunki tj. 60-65% Ca, 15% Mg, 5%K i 1,5% Na, omawiane są w kontekście zawartości tych kationów w kompleksie sorpcyjnym, mówimy wówczas o tzw. kationach wymiennych, których zawartość podajemy w cmol(+)/kg gleby. Są one otrzymywane w wyniku analizy zawartości kationów wymiennych, po uprzedniej ekstrakcji octanem amonu, lub chlorkiem amonu (ew. chlorkiem baru) jeżeli mamy do czynienia z gleba o naturalnej dużej zawartości węglanu wapnia, lub świeżo po zabiegu wapnowania (wyraźnie widoczne białe granulki nawozu w poziomie próchnicznym). Nie możemy budować stosunków pomiędzy przyswajalnymi formami pierwiastków w glebie, gdyż ich dostępność zależy od wielu innych czynników (np. odczyn, aktywność mikrobiologiczna, obecność żelaza, glinu etc...). Wspomniany stosunek Ca do Mg 4:1 na 100% dotyczy kationów wymiennych 60%:15% daje nam 4:1.
@@BartekGlina-q2y bardzo dziękuję za odpowiedź i od razu chciałbym zadać kolejne pytanie jeśli mogę.
Chciałbym poznać jaki mam stosunek pierwiastków tylko nie mam pojęcia jak się za to zabrać, mogę liczyć na radę ?
Dziękuję z góry za odpowiedź
@@BartekGlina-q2y nie widzę swojego komentarza dlatego dodaje raz jeszcze w skrócie.
Dziękuję za odpowiedź, chciałbym poznać stosunek pierwiastków względem siebie ale nie wiem jak się za to zabrać, rozumiem mam zlecić badania gleby które będą ekstraktowane jedna z tych substancji?
@@rrrsaw1414 Proszę zlecić do stacji chemiczno-rolniczej analizę zawartości kationów wymiennych. Oprócz tego proszę także zbadać skład granulometryczny, zawartość próchnicy i pH w 1M KCl, aby mieć podstawy do interpretacji wyników. Sugeruję aby próbki do badania pobrać z pola gdzie ma pan najsłabsze plony oraz z tego gdzie plony są najwyższe, da to Panu ogólny pogląd na sytuację w gospodarstwie.
@@BartekGlina-q2y Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
A dlaczego trawy np laki .bardzo szybko poziom prochnicy szyblo wzrasta?
Bo to idealne środowisko do tego, dużo resztek i zero ruszania gleby.
@@polishhomestead3485 dokładnie tak jak Pan napisał. Jednak z tym szybkim tempem przyrostu materii organicznej w glebach łąkowych należy być bardziej ostrożnym. Raczej należy powiedzieć że pula materii jest na stabilnym poziomie, z delikatną tendencja wzrostową.
@@BartekGlina-q2y przyjacuelu bez wiekszego problemu na dwu letniej trawie nasienej poziom pruchnicy jest bliski 10 % na glebach lekkich
@@gosc147 10% próchnicy, to będzie w glebie murszowatej. Może być sytuacja że materiał murszowaty zalega bezpośrednio na piasku, stąd mówi Pan o glebie lekkiej. Jednak to nie jest efekt darni, a niestety pozostałość po dawnym materiale murszowym, który w wyniku długotrwałego odwodnienia uległ degradacji. W glebach mineralnych to zjawisko nie realne w warunkach Polskich. Czarnoziemy ukraińskie mają próchnicę na poziomie 8-12%, te bardziej na wschód czasem nawet około 14%.
@@BartekGlina-q2ydzień dobry. Mam ziemię 4b granulometria to piasek gliniasty, pH 7. Jaką maksymalną wartość próchnicy można uzyskać w takich warunkach? Jestem ogrodnikiem amatorem bardzo zakręconym na tematy gleby😀
Co do uwodnienia Polski to w ostatnich latach bobry uwodnily nasze laki, ze staly sie zakrzaczonymi odlogami w dziesiatkach tys. ha. Zreszta nie tylko laki ale i lasy.
Z drugiej strony gdybyśmy sami to robili i pilnowali zastawek po latach 90 to bobry by nie miały jak samemu działać. Sami im to ułatwiliśmy.
A co mnie obchodzi zmniejszenie emisji dwutlenku węgla?
Rób swoje oni na uczelniach muszą być eko
@@danielorzechowski9000. Witam . Myślę że osoby pracujące na uczelniach mają troszkę większy pogląd na procesy zachodzące w glebie i wiedzą jakie skutki przyniosą takie czy inne działania. 😉