Polskie układy scalone [TOWARY MODNE 111]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 тра 2022
  • Druga część opowieści o produkcji peerelowskiej elektroniki - tym razem o monolitycznych układach scalonych, od najprostszych, mieszczących kilka tranzystorów, do serii 8080, będącej kompletem układów do budowy komputera.
    Eksponaty zostały podarowany przez sympatyków serii, dziękuję! :)
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/smialekadam
    PayPal.Me/smialekadam
    www.paypal.com/paypalme/smial...
    oraz do subskrybowania:
    ua-cam.com/users/AdamSmialek?...
    #CEMI #układyscalone #elektronika

КОМЕНТАРІ • 416

  • @piwex69
    @piwex69 2 роки тому +15

    Pamiętam jak chciałem kupić na giełdzie elektronicznej układ zegara 1203. Sprzedawca umówił się ze mną w hali dworca centralnego. Układ miał w płytce, płytkę w styropianie. Pokazał że działa, wyjął i zapakował w folię. Zapłaciłem chyba 4tys żeby w domu przekonać się, że to cegła. Potem dowiedziałem się, że przekręcił tak wielu ludzi. Prawdziwy działający scalak miał zamontowany plecami pod płytką.

  • @Darkos.
    @Darkos. 2 роки тому +18

    Oj, łezka się w oku zakręciła. Kilkanaście układów przewinęło się po moim biurku. Ale to było piękne. Dzięki.

  • @grzegorzbrzeczyszykiewiczo3993
    @grzegorzbrzeczyszykiewiczo3993 2 роки тому +10

    Nie ma co narzec. Kazdy wielki tak zaczynal : Tajwan, Korea czy Chiny - kopie robione na miejscu. Wazne zeby rozwijac potencjal.

  • @devstat
    @devstat 2 роки тому +10

    Panie Adamie. Pana Osoba i twórczość to jedno z moich najcenniejszych "znalezisk", jeśli można się tak wyrazić :) Bardzo lubiłem Pana dawną stronę ("Przypadki" - nadal dostępna przez Wayback Machine, choć już nie w całości), wielokroć z żoną oglądaliśmy Pana zdjęcia, czytaliśmy "audycje" i "słowa", tu poznałem Pana muzykę - tak kojącą i pomagającą mi marzyć, np. cykl "Obłoki". A na radość, jakiej dostarczają mi Pana filmy (w tym dzisiejszy), ich szczegółowość i "lekkość" - nie mam dostatecznie wdzięcznego określenia. Oglądamy je razem z żoną (ona pasjonuje się amatorsko fotografią, ale też ciekawi ją moja amatorska pasja - elektronika "dawna", lampowo-selenowo-germanowa) i naszym małym synkiem, który już poznaje tego "pana w piwnicy co tak ładnie opowiada o tym co tata ma na warsztacie". Mój Tato i ja zgromadziliśmy wiele z tego, co Pan prezentuje, w tym układu kalkulatorowe, zegarowe, MRY=ICL, hybrydowe DOLAMu i wiele innych ciekawostek (np. eksperymentalny hallotron opisany... długopisem) :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję - wraz z całą rodziną.

  • @Waldo_Ilowiecki

    W tamtych czasach władza komunistyczna działała na pół gwizdka. Kupiono licencje na półprzewodniki, zamiast iść szeroko, perspektywicznie i zakupić licencje na całe przewodniki. I gdzie byśmy teraz byli? Zapewne w czołówce światowej.

  • @rekawek6
    @rekawek6 2 роки тому +16

    Dobrze, że te odcinki, o częściach elektronicznych są wzbogacone odniesieniami do wcześniejszych materiałów z towarów modnych. Świetnie się to ogląda.

  • @dronespeak9261
    @dronespeak9261 2 роки тому +6

    Pamietam multiwibrator astabilny na UCY 7400 , a teraz dioda bez niego miga...Ech były czasy...

  • @gregoryhouse7140
    @gregoryhouse7140 2 роки тому +11

    Na układzie uA723 czyli ten Czeski z Tesli, mam zasilacz do mojego zegara na MC1206, do dziś wszystko działa pomimo upływu lat. Także te polskie układy, a w zasadzie kopie zachodnich układów, aż tak złe nie były. Dobrze że w ogóle były, bo coś robiono dzięki nim. Miło wspominać swoje początki przygody z elektroniką. Dobry odcinek, dla mnie sentymentalny historyczny.

  • @pifi7719
    @pifi7719 2 роки тому +4

    Plus zgodności z cyfrówką z reszty świata ułatwiało budowanie układów korzystając z wielu książek. Lepiej, że były te dostępne niż żadne. Choć trochę....

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 2 роки тому +6

    Bardzo ciekawy temat. Ciekawe czy żyją jeszcze osoby, które mogłyby opowiedzieć prawdę o nabyciu przez nasze tajne służby licencji SESCOSEM, przeładunku domentacji i skrzyń z urządzeniami na pełnym morzu w nocy. Nawet E. Gierek o tym wspominał. Mam gdzieś żółte i bałe katalogi CEMI, ostatni chyba z 1989. Co z tego, że miałem układ w katalogu, jeżeli nigdzie mogłem go kupić. Dziś wiem, że wiele pozycji z katalogu nigdy nie zostało uruchomionych seryjnie -choć plany i rozbudowa CEMI trwała do samego końca. Z praktyk uczniowskich pozostały wspomnienia i zdefektowana maska emiterowa od BD-139. Chyba ją w ramkę sobie oprawię.

  • @BirdsBoxTV
    @BirdsBoxTV 14 годин тому +1

    Cześć Janko :)

  • @ilikebooze7404
    @ilikebooze7404 День тому

    Pana Kanal ogladam jako ASMR bo i tak nic z tematow o elektronice nie rozumiem :)

  • @jacek7178

    Z powodu compatibilnosci jest rzecza oczywiste, ze byly "zachodnie" a nie "wlasne".

  • @marek50kaoverload23

    Na uA723 (UL7523) zbudowałem kilka zasilaczy, w tym stabilizator impulsowy 5 V opisany w Radioelektroniku. Działał i byłem zaskoczony sprawnością. Docelowo miał zasilać projekt na sporej ilości układów TTL. Projekt polutowany i uruchomiony, ale nie dokończony.

  • @norbertdworakowski1446

    Dla mnie jajgorszy był ul 1111, a ciekawy MC 1206 zegar. Do dzisiaj ten zegar używam. MC 1204 zjarała mi burza.

  • @jarekbuckiewicz294

    W dzisiejszych czasach te radyjka to hitech

  • @jarekbuckiewicz294

    Najwazniejsza izolacja do żucia

  • @a_a4722

    a port szeregowy jest w linii jak prądowy ?

  • @a_a4722

    Mam pytanie a czy w Polsce powstawały "kwadratowe" ukłądy scalone czy tylko "podwójne" ?

  • @snietyrycerz

    A jak mają się firmy niemieckie splamione krwią, np. Siemens ktory w czasie wojny odgrywał w niemczech dużą role albo firma bayer gdzie robiono sobie eksperymenty medyczne kobietach, dzieciach? Aaaa mają się bardzo dobrze, a nasz przemysł gdzie jest? I taki lewak jeden z drugim bedzie piep....ł jakie reparacje, niemcy nie są nam nic winni, jeb....e lewactwo