Czy źle wypoziomowane ściany podłogi mogą w tym przypadku wpływać na nośność/żywotność konstrukcji? Mieszkam w Częstochowie w 11 piętrowym bloku wybudowanym w 1982 roku. Na 3 piętrze na podłodze na odcinku 5 metrów jest różnica prawie 10 cm. Ściany lub sufity jak się przyjrzy na łączeniu płyt często układają się w literę V. Stojąc na dole na rogu budynku i patrząc w górę blok wygląda jak pełzający wąż. Pamięta Pan jaką strop ma wytrzymałość na m2? Chcę postawić akwarium 2m x 0,5m ale tak niewielkie akwarium (ok. 500 kg wagi) to pewnie pestka, bo to jak porządna wanna w łazience.
Dzień dobry. Od jakiegoś czasu uważnie oglądam filmy zamieszczone na Pana kanale na UA-cam. Szczególnie zainteresował mnie film na temat wytrzymałości bloków z wielkiej płyty co jednocześnie nasunęło mi pewne pytanie. Otóż jakiś czas temu kupiliśmy z narzeczonym mieszkanie w takim bloku i przeprowadzaliśmy w nim remont. Mieszkanie znajduje na 4 piętrze w 10 piętrowym bloku. W wytycznych spółdzielni była informacja, że nie można w ścianach nośnych wykonywać bruzdy pod instalację elektryczną i naruszać konstrukcji ścian nośnych. Jak się okazało w czasie remontu ktoś z wcześniejszych właścicieli takie bruzdy wykonał o głębokości ok 1,5 cm- 2 CM głównie pionowa w ścianie nośnej o grubości ok 20 CM między pokojem, a kuchnią i dodatkowo wykonał otwory pod puszki elektryczne. Dodatkowo przeciął pręt zbrojący przebiegający nad ościeżnicą drzwiową, ale w miejscu ok 20 CM od prawej framugi drzwi. Przyznam, że to wszystko trochę mnie zaniepokoiło i zastanawiam się czy to wszystko nie stanowi jakiegoś zagrożenia. Nie widziałam jakiś wyraźnych pęknięć ściany nośnej. Obecnie ściany są pokryte płyta k-g. Czy jest Pan w stanie określić czy zagrożenie istnieje czy też wytyczne spółdzielni są takie trochę na wyrost, aby komuś "mądremu" nie strzeliło do głowy wyburzać lub wycinać jakiś przejść ot tak na własną rękę? Czy takie bruzdy i otwory oraz przecięcie jednego pręta są w stanie rzeczywiście zagrozić konstrukcji budynku biorąc pod uwagę to, że ponoć te bloki mają dość spory zapas jeśli chodzi o zbrojenie?( wg informacji jakie Pan przedstawia w filmie) Czy mogę spać spokojnie? Dodam jeszcze że to blok na osiedlu Paderewskiego w Katowicach więc na terenach górniczych. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowna Pani Moniko Ściana działowa o której pani pisze jest zarazem ścianą konstrukcyjną. Jak dobrze pamiętam może mieć grubość ok 8 cm Nazywa się "W" i z tego co czytam bloki tego typu na Śląsku mogły być budowane w systemie WK - 70. Taki system szedł w Bielsku gdzie jak pisałem wcześniej pracowałem. Płyty wewnętrzne "W" są płytami konstrukcyjnymi tworzącymi "siatkę" konstrukcyjną obiektu. Jak Pani możne zauważyć każda kondygnacja jest lub powinna być powtarzalna ze stanami zerowymi ( piwnice) włącznie. To znaczy, ze stoi płyta na płycie od samego parteru do dachu gdzie cały obiekt przykryty jest płytami tupu D czyli dachowymi. Tak po krotce. Spółdzielnia Mieszkaniowa słusznie zakazuje jakiejkolwiek ingerencji w elementy nośne budynku. Każde wykucie bruzd lub wybicie przejścia w ścianie ( patrz film jak wybić przejście w ścianie ) wymaga wykonania projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Wiąże się to z wykonaniem ekspertyzy budowlanej rzeczonego bloku pod kątem tego wybicia. UWAŻAM, że żle zrobił były właściciel wykuwając te bruzdy w ścianie "W" Ściana "W" w systemie WK - 70 zbrojona jest drabinką ze stali fi 10 po obwodzie oraz w środku ma kilka poprzeczek idących od góry do dołu zbrojenia. W ścianie tej nie powinno się przecinać ŻADNEGO ZBROJENIA a już na pewno pod otworem drzwiowym gdyż w tych miejscach jest ona osłabiona. Płyta :W" pracuje co prawda tylko na ściskanie lecz biorąc pod uwagę, że sytuacja ma miejsce na 4 kondygnacji siła rzeczy przenosi obciążenie z co najmniej 4 , 6 kondygnacji powyżej. ALE jest to trybik w maszynie konstrukcyjnej obiektu którego wspomagają płyty w otoczeniu naszej " sierotki " pociętej. Bruzdy są pionowe to poprawia statykę nośną tej płyty, zatem - proszę zgłosić w administracji fakt wykonania tego rodzaju samowoli czyli wykucia bruzd aby w razie czego samemu mieć pupochron. A czy spać spokojnie??? Spać spokojnie ! Nic nie powinno się dziać gdyż blok wasz w czasach gdy był wznoszony był analizowany pod względem podłoża szkód górniczych i wszelkiego inne barachło co się może zdarzyć. Skąd wiem? Bo miałem przyjemność pracować na Waszym Śląsku gdzie zostawiłem oprócz swej pracy okruszek swego serca i dlatego życzę Pani i wszystkim Ślązakom spokojnego mieszkania w swoich ścianach, a gdy bym był potrzebny proszę pisać Generalnie nic złego u Pani się nie powinno dziać Jurek Drzewi
interesuje mnie jakie rozwiązania są planowane dla tych bloków które skończą swoją użyteczność (nie wątpię w długowieczność tej technologi) bo w krótkim okresie .. w Polsce w latach 2025 - 2040 owe budownictwo w sumie ok. 4 000 000 skończy swoją użyteczność 730 mieszkań dziennie będzie co ? wyburzane ? ktoś się zastanawiał nad technologią zrealizowania tego ? zagospodarowania tej przestrzeni ? zrobienia schronienia dla 1000 polaków dziennie. Bo przepraszam bardzo ale raczej po staremu nie wybudujemy >> 730 mieszkań dziennie
Czy źle wypoziomowane ściany podłogi mogą w tym przypadku wpływać na nośność/żywotność konstrukcji? Mieszkam w Częstochowie w 11 piętrowym bloku wybudowanym w 1982 roku. Na 3 piętrze na podłodze na odcinku 5 metrów jest różnica prawie 10 cm. Ściany lub sufity jak się przyjrzy na łączeniu płyt często układają się w literę V. Stojąc na dole na rogu budynku i patrząc w górę blok wygląda jak pełzający wąż. Pamięta Pan jaką strop ma wytrzymałość na m2? Chcę postawić akwarium 2m x 0,5m ale tak niewielkie akwarium (ok. 500 kg wagi) to pewnie pestka, bo to jak porządna wanna w łazience.
Dzień dobry.
Od jakiegoś czasu uważnie oglądam filmy zamieszczone na Pana kanale na UA-cam. Szczególnie zainteresował mnie film na temat wytrzymałości bloków z wielkiej płyty co jednocześnie nasunęło mi pewne pytanie. Otóż jakiś czas temu kupiliśmy z narzeczonym mieszkanie w takim bloku i przeprowadzaliśmy w nim remont. Mieszkanie znajduje na 4 piętrze w 10 piętrowym bloku. W wytycznych spółdzielni była informacja, że nie można w ścianach nośnych wykonywać bruzdy pod instalację elektryczną i naruszać konstrukcji ścian nośnych. Jak się okazało w czasie remontu ktoś z wcześniejszych właścicieli takie bruzdy wykonał o głębokości ok 1,5 cm- 2 CM głównie pionowa w ścianie nośnej o grubości ok 20 CM między pokojem, a kuchnią i dodatkowo wykonał otwory pod puszki elektryczne. Dodatkowo przeciął pręt zbrojący przebiegający nad ościeżnicą drzwiową, ale w miejscu ok 20 CM od prawej framugi drzwi. Przyznam, że to wszystko trochę mnie zaniepokoiło i zastanawiam się czy to wszystko nie stanowi jakiegoś zagrożenia. Nie widziałam jakiś wyraźnych pęknięć ściany nośnej. Obecnie ściany są pokryte płyta k-g. Czy jest Pan w stanie określić czy zagrożenie istnieje czy też wytyczne spółdzielni są takie trochę na wyrost, aby komuś "mądremu" nie strzeliło do głowy wyburzać lub wycinać jakiś przejść ot tak na własną rękę? Czy takie bruzdy i otwory oraz przecięcie jednego pręta są w stanie rzeczywiście zagrozić konstrukcji budynku biorąc pod uwagę to, że ponoć te bloki mają dość spory zapas jeśli chodzi o zbrojenie?( wg informacji jakie Pan przedstawia w filmie) Czy mogę spać spokojnie? Dodam jeszcze że to blok na osiedlu Paderewskiego w Katowicach więc na terenach górniczych. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowna Pani Moniko
Ściana działowa o której pani pisze jest zarazem ścianą konstrukcyjną. Jak dobrze pamiętam może mieć grubość ok 8 cm Nazywa się "W" i z tego co czytam bloki tego typu na Śląsku mogły być budowane w systemie WK - 70. Taki system szedł w Bielsku gdzie jak pisałem wcześniej pracowałem. Płyty wewnętrzne "W" są płytami konstrukcyjnymi tworzącymi "siatkę" konstrukcyjną obiektu. Jak Pani możne zauważyć każda kondygnacja jest lub powinna być powtarzalna ze stanami zerowymi ( piwnice) włącznie. To znaczy, ze stoi płyta na płycie od samego parteru do dachu gdzie cały obiekt przykryty jest płytami tupu D czyli dachowymi. Tak po krotce.
Spółdzielnia Mieszkaniowa słusznie zakazuje jakiejkolwiek ingerencji w elementy nośne budynku. Każde wykucie bruzd lub wybicie przejścia w ścianie ( patrz film jak wybić przejście w ścianie ) wymaga wykonania projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Wiąże się to z wykonaniem ekspertyzy budowlanej rzeczonego bloku pod kątem tego wybicia.
UWAŻAM, że żle zrobił były właściciel wykuwając te bruzdy w ścianie "W" Ściana "W" w systemie WK - 70 zbrojona jest drabinką ze stali fi 10 po obwodzie oraz w środku ma kilka poprzeczek idących od góry do dołu zbrojenia. W ścianie tej nie powinno się przecinać ŻADNEGO ZBROJENIA a już na pewno pod otworem drzwiowym gdyż w tych miejscach jest ona osłabiona. Płyta :W" pracuje co prawda tylko na ściskanie lecz biorąc pod uwagę, że sytuacja ma miejsce na 4 kondygnacji siła rzeczy przenosi obciążenie z co najmniej 4 , 6 kondygnacji powyżej. ALE jest to trybik w maszynie konstrukcyjnej obiektu którego wspomagają płyty w otoczeniu naszej " sierotki " pociętej. Bruzdy są pionowe to poprawia statykę nośną tej płyty, zatem - proszę zgłosić w administracji fakt wykonania tego rodzaju samowoli czyli wykucia bruzd aby w razie czego samemu mieć pupochron.
A czy spać spokojnie??? Spać spokojnie ! Nic nie powinno się dziać gdyż blok wasz w czasach gdy był wznoszony był analizowany pod względem podłoża szkód górniczych i wszelkiego inne barachło co się może zdarzyć. Skąd wiem? Bo miałem przyjemność pracować na Waszym Śląsku gdzie zostawiłem oprócz swej pracy okruszek swego serca i dlatego życzę Pani i wszystkim Ślązakom spokojnego mieszkania w swoich ścianach, a gdy bym był potrzebny proszę pisać Generalnie nic złego u Pani się nie powinno dziać
Jurek Drzewi
interesuje mnie jakie rozwiązania są planowane dla tych bloków które skończą swoją użyteczność (nie wątpię w długowieczność tej technologi) bo w krótkim okresie ..
w Polsce w latach 2025 - 2040 owe budownictwo w sumie ok. 4 000 000 skończy swoją użyteczność
730 mieszkań dziennie będzie co ? wyburzane ? ktoś się zastanawiał nad technologią zrealizowania tego ? zagospodarowania tej przestrzeni ? zrobienia schronienia dla 1000 polaków dziennie. Bo przepraszam bardzo ale raczej po staremu nie wybudujemy >> 730 mieszkań dziennie
Czy ktoś coś wie na temat izolacji poziomych w fundamentach z kamienia. Mur z cegły , powinna być izolacja pozioma czy nie? :)
SERDECZNIE ZAPRASZAM TYCH Z PAŃSTWA KTÓRZY DBAJĄ O ZDROWIE NA MÓJ DRUGI KANAŁ - "WYZDROWIEJESZ 60"ua-cam.com/users/edit?o=U&video_id=uqNbFY8yzVA