Sukcesy i porażki Zjednoczenia Unitra [Reduktor Szumu]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 бер 2021
  • W tym odcinku wracamy do starych czasów, czasów sprzętu starej Unitry, z okresu PRL.
    Zaprosiłem do odcinka Zygmunta Witorta, który kiedyś pracował w słynnym COBRESPU, ośrodku badawczo rozwojowym Unitry i spróbujemy się zastanowić nad porażkami i sukcesami ówczesnego przemysłu elektronicznego.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / reduktorszumu
    Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
    / @rselektronika
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 836

  • @tomaszbielewicz5521
    @tomaszbielewicz5521 3 роки тому +415

    Warto sobie zdać sprawę z tego, że 1975 rok to dopiero 30 lat po rozpoczęciu odbudowy, nie tylko przemysłu lekkiego, ale całej gospodarki kraju od zera. Zgodnie z tym, co usłyszeliśmy w odcinku, polski przemysł był w stanie zbliżyć się wtedy jakością pojedynczych projektów do standardu zachodniego, który nie cierpiał na totalny powojenny reset. Dzisiaj, mamy już ponad 30 lat od kolejnego resetu, ale tym razem produkcja urządzeń rodzimego projektu praktycznie nie istnieje, pomimo rzekomo lepszych warunków do tego stworzonych. Wydaje mi się, że ten fakt oraz to, jak unikalne było to zjawisko na tle innych krajów bloku wschodniego zadecydował o tym, że u wielu Polaków marka Unitra wzbudza taki resentyment. Mit Unitry będzie z nami jeszcze długo i będzie się on tylko pogłębiał, aż w końcu zabraknie odpowiedniej ilości działającego sprzętu, aby przekonać się o jego jakości. Wtedy może okaże się, że Unitra produkowała sprzęt równie dobry co Grundig czy może nawet NAD.
    Mimo wszystko, wydaje mi się, że warto docenić fakt, że mimo ciężkich warunków i niesprzyjającego systemu, coś tam jednak powstawało.

    • @chlebanczyk
      @chlebanczyk 3 роки тому +36

      Zgadzam się Tomku :) Jak na ówczesne warunki oraz możliwości nie wyszło najgorzej.

    • @andyboa8107
      @andyboa8107 3 роки тому +36

      Nie wchodziłbym w politykę. Niemcy miały też reset. Lata bombardowan alianckich przez Amerykanów i Brytyjczykow, grabież zakładów i wywózka do ZSRR, redukcja populacji w ramach wojny totalnej, niszczenie inftastruktury przez samych Niemców by nie wpadła w rece wroga. Zobacz sobie filmy na youtube Berlin 1945 albo Dresden 1945, Koln, w zasadzie kazde wieksze miasto, szczególnie w zachodnich Niemczech. Tonaz bomb zrzuconych na Niemcy był pewnie ze 100 razy większy niz ten jaki spadł na Polskę.
      Holandia też była mocno zniszczona. Tymczasem Hiszpania i Portugalia uniknęły wojny a jakoś gospodarczo się nie wyróżniają ani nje wyróżniały w XX wieku.
      Obecnie kraj może się rozwinąć blyskawicznie na globalnym rynku dzięki przeplywowi technologii. Mamy teraz produkty na naprawdę swiatowym poziomie nie jak kiedys. Polskie gry komputerowe na przyklad, podzespoły do niemieckich samochodów. Chyba jakies 40% polskiego eksportu idzie do Niemiec, większość to artykuły przemyslowe. Za komuny Niemcy kupili by od nas grzybki może albo szynkę.

    • @dlugiprogres
      @dlugiprogres 3 роки тому +29

      Warto to sobie zdać sprawę iż komunizm jest jedynie odzwierciedleniem korporacji, a współczesne korporacje odzwierciedleniem komunizmu. Ta sama niemoc

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin 3 роки тому +43

      Wyprodukowanie dobrego sprzętu bądź co bądź wysoko zaawansowanej technologii uwarunkowane jest przede wszystkim posiadaniem wysoko wykwalifikowanych kadr różnego szczebla. W posanacyjnej Polsce 60% ludności to byli analfabeci. Mój dziadek, który miał cztery klasy uchodził na wsi za wykształconego. Aby stworzyć takie kadry potrzebnych jest kilka dekad. Pamiętamy szkoły przyzakładowe, technika różnych specjalności oraz wyższe uczelnie które należało stworzyć. Jestem pełen podziwu dla ludzi którzy to robili

    • @antinevon75
      @antinevon75 3 роки тому +41

      W czasach PRL nie było konkurencji dla wyrobów Unitry i dlatego mógł się rozwinąć. Gdyby można było nabyć wyroby z krajów zachodnich to pewnie by nie istniał. Natomiast zbrodnią było zniszczenie tego przemysłu w latach 90-tych. Gdyby dać trochę czasu na rozwinięcie skrzydeł konstruktorom uwolnionym od ograniczeń PRL, to byśmy produkowali teraz dobry sprzęt. Pamiętam, jakim jakościowym szajsem był np. Samsung. Zamiast tego setki miliardów zł poszły na dotacje do górnictwa.

  • @ARQ-TONTECH
    @ARQ-TONTECH 3 роки тому +46

    Każdy odcinek poświęcony rodzimej elektronice, wzbudza ogromny sentyment i zainteresowanie. Jednak wywiad - chodzi o odpowiedzi na pytania, nie jest zbyt zachwycający dla kogoś, kto liczył, że usłyszy kilka ciekawostek, np. jak załatwiano licencję firmy Pioneer dla Tonsilu, czy pan Kudelski rzeczywiście odwiedził Zakłady Radiowe Kasprzaka, jak wyglądały prace nad sprzętem projektowanym w COBRESPU? Z całym szacunkiem dla pana Witorta i jego czcigodnego ojca, ale jako zapewne znakomity konstruktor, nie powinien oceniać dorobku "Unitry" w tak negatywnym kontekście. Szczególnie, że pomimo iż pracował, jak słyszymy niewiele pamięta - choćby z wizyt w zakładach, niewiele kojarzy, coś tam podejrzewa. Mało opowiedział też o swoim dorobku. Rodzi się pytanie, dlaczego jednak zdecydował się na elektronikę, skoro uznaje ją za - delikatnie rzecz ujmując - "wielki dramat"? Czy ta praca nie była żadną przyjemnością? Przyznam, że entuzjazm płynący z opowieści dawnych pracowników ot choćby zakładów "Diora", "Eltra" czy "Elwro", jak również projektantów wzornictwa, konstruktorów, na temat pracy i działalności ich firm, jak również własne doświadczenia ze sprzętem, zupełnie odbiegają od treści wywiadu. Mimo wszystko "UNITRA" i jej zakłady, wniosły ogromny awans społeczny. Były dumą wielu miast i społeczności, a sprzęt jednak w większości cieszył jego użytkowników. Szczególnie ten, niekiedy z trudem zdobyty. Cieszy jednak dość pozytywna refleksja autora niniejszego odcinka, co zasługuje na pozytyw. Dziękuję.

    • @c4mper
      @c4mper 3 роки тому +9

      Prawda, sama prawda.

  • @epoxy1955
    @epoxy1955 Рік тому +5

    Fajnie zaprosić eksperta, który niczego nie pamięta i nic nie wie. Gratulacje za pomysł.
    Ja osobiście używałem sprzętu Diory, Kasprzaka, Foniki. I nic złego powiedzieć o tych sprzętach nie mogę. Też mam porównanie, bo dziś mam sprzęt prawilny - i szału nie robi. Za to pamiętam Francuza, który swoją wieżę złotą Thompsona (z Polski) wspominał jako najlepszy sprzęt audio jaki posiadał. I tyle.

  • @jannowak898
    @jannowak898 3 роки тому +58

    Dla mnie Unitra to nostalgia. To kolaże wspomnień z lat szczenięcych. To oszczędzanie i zakup wymarzonego radia Amator 2 w wieku 16-stu lat. (oczywiście były lepsze, ale ten model był w zasięgu mojej skarbonki, która ciągle była nie gotowa do opróżnienia ze względu na inflację).
    To prywatki, lista przebojów p. Marka Niedźwieckiego, pierwszy kieliszek wina i ...marzenia! Serdeczności dla Wszystkich!

    • @jazu40
      @jazu40 3 роки тому +10

      ..i niezapomniane audycje (RIP) Tomasza Beksinskiego. Wieczor z plyta kontaktowa.

    • @lolekelo4214
      @lolekelo4214 Рік тому

      @@jazu40 znajdź robotę

    • @jazu40
      @jazu40 Рік тому

      @@lolekelo4214 ???

    • @jawmartagawu88
      @jawmartagawu88 Рік тому

      ja zaczęłem w 1977 od Elizabeth HiFi. trochę to trzeba było podrasować niskoszumowymi tranzystorami BC413 Motorolla (na złoconych nóżkach) ale zagrało naprawdę ładnie.

  • @szymonkrazynski4958
    @szymonkrazynski4958 3 роки тому +18

    Sprzęt był jaki był. Tak jak opowiedziałeś na końcu odcinka, ten lepszy był trudno dostępny. Niemniej dla bardzo zdeterminowanych był i to za cenę niższą niż Sony, czy Technics z Pewexu. Jakość była różna, ale nie ustępowała średnim produktom z tzw. zachodu. W 1991 roku kupiłem sobie mini wieżę Sony, taką remote control. Niczym mnie nie zachwycił, był zdecydowanie gorszy od sprzętu który miałem wcześniej. Kolumna głośnikowa dwudrożna z basowym głośnikiem o średnicy 10 cm i ściankami z paździerza grała zdecydowanie gorzej niż stare kolumny z Tonsilu. Produkty z tamtych lat mają bardzo dobry design, naprawdę w wielu przypadkach trudno się czepiać. Widać, że ludziom którzy to projektowali i produkowali zależało. Jasne nie jest to Mark Levinson, na którego ani wtedy, ani obecnie mnie nie stać, choć chociaż raz w życiu posłuchać warto :) A wszystkich hejterów Unitry warto zapytać co obecnie możemy przedstawić do porównania?

    • @wiech7236
      @wiech7236 Рік тому +6

      Obecnie możemy pokazać ruiny zakładów "Diory" i wielkie gołe D.

    • @jawmartagawu88
      @jawmartagawu88 Рік тому

      bo circa 90% produkcji szło na rynki dewizowe a tam musiało się przebijać przez naprawdę twardą konkurencję. inaczej by się nie sprzedało. a za dewizy (czytaj: dolary) komunistyczna władza skłonna była nawet zabić. bez dolarów stanęła by produkcja specjalna dla wojska Układu Warszawskiego a tam już był nacisk z Moskwy.
      zresztą komuniście mieli też i swoje rachunki: wytresowane w wysokiej jakości załogi można było w przypadku wojny przestawić na produkcję elektroniki wojennej. w latach 90tych wyjaśnił mi gość ze sfer władzy, że przecież taka Fonica nam pokazywała dobre gramofony i wzmacniacze a armii co innego.

    • @jawmartagawu88
      @jawmartagawu88 Рік тому +1

      w latach 80tych sprzęt nie był zbytnio tańszy niż ten z Pewexu. cena była porównywalna.
      otóż w ramach tzw "drenażu rynku" wprowadzono podatek od luksusu, którym obciążono wszystko co miało jakieś tranzystory i swoją wartość użytkową. stanowił on 80% ceny sklepowej lub więcej.
      na przykład: magnetofon M 7020 kosztował w sklepie 60 tysięcy. z czego około 50 tysięcy to ten podatek. w fabryce zostawało z 10 tysięcy (coś z 9 z hakiem).
      ponieważ w połowie lat 80tych wartość dolara wynosiła 600-700 zł to łatwo policzyć ... a już od 100 dolarów był w Pewexie magnetofon HiFi firmy Technics.
      tyle, że to była "dolna półka" jeśli chodzi o wyroby japońskie i M7020 był jakościowo lepszy. a jak pokazała praktyka to i również trwalszy.

    • @jawmartagawu88
      @jawmartagawu88 Рік тому

      @@wiech7236 squrvysyni potraktowali Diorę niczym Rzymianie Kartaginę.

  • @krzysztof.r.b.
    @krzysztof.r.b. Рік тому +17

    Może i nie wszystko było doskonałe ale jakże w tamtych latach cieszyło.
    Nostalgia ,chętnie powróciłbym do tamtych lat.

  • @roadster241
    @roadster241 3 роки тому +6

    Cała prawda o przemyśle elektronicznym w komunie.. Przy okazji widzę wielu młodych, którzy zupełnie nie rozumieją tamtych realiów. Pamiętajcie, że w latach 80 pensja miesięczna w PL to było w przeliczeniu ok 30 USD. Złotówka wymieniała się jedynie na rubla transferowego, który wart był tyle co papier toaletowy. Oprócz prominentów i malej grupy 'prywaciarzy' i 'badylarzy' mało kogo było stać na lepszy, zachodni sprzęt. Kupowało się co się udało upolować. Jako młody chłopak, na kaseciaka Kasprzaka polowałem kilka tygodni. Fabryki wcale nie musiały się starać, prawie wszystko sprzedawało się na pniu. Mieliśmy własne produkty, ale tylko dlatego, że rynek był zamknięty i nie było żadnej konkurencji. Na zachodzie nikt nie chciał ani elektroniki ani naszych samochodów, mimo, że były najtańsze na tamtych rynkach.

    • @gangun2126
      @gangun2126 2 роки тому

      Tyle wiesz, co zjesz. Gdy wyprodukowaliśmy Nysę, to tak bardzo nie chciano jej na zachodzie, że COCA-COLA rozwoziła Nysami swoje produkty w całych Niemczech.
      Polskie sprzęty audio były sprzedawane pod markami znanych zachodnich producentów. Do dzisiaj możesz je spotkać na polskim rynku.
      I co z tego, że pensja warta była 30$, skoro w polskich realiach wystarczała na spokojne utrzymanie i coroczne wyjazdy wakacyjne + kolonie (obozy) dla dzieci.
      Moja koleżanka zwiedziła w latach 80-siątych całe Indie za pieniądze (i dotacje), które zarobiła w studenckich spółdzielniach.

    • @roadster241
      @roadster241 2 роки тому

      @@gangun2126 Tak tak bajkopisarzu, coca-cola padła na kolana przed polską Nysą i to gdzie, w Niemczech. Bu ha ha I co potem? Dlaczego VW, MAN i inni nie splajtowali od tego najazdu Nysek? Za 30 dol. żyło się wprost cudownie. Głupszym od siebie opowiadaj bo ja pamiętam tamte czasy i ten komunistyczny raj. I te znane marki elektroniczne.., które nie nadążały sprzedawać naszych wyrobów. Dobre, naprawdę dobre.

  • @robertusaudio5474
    @robertusaudio5474 3 роки тому +11

    Początek lat 90 w Nowej Rudzie była filia Dzierżoniowskiej Diory. Został otworzony sklep firmowy, codziennie go mijałem chodząc do szkoły. Kompletowałem wówczas wieżę midi mam ją do dzisiaj i powiem szczerze że zaopatrzenie nie było najlepsze, sporo czasu mi zajęło skompletowanie całości. Można więc założyć, że w tym czasie był znaczny eksport ponieważ ten sprzęt gdzieś musiał iść. Pamiętam, że w latach 80 sprzęt Diory był dostępny w katalogu Quelle jako chyba Visonic.

  • @cenobith73
    @cenobith73 3 роки тому +92

    Jestem rozczarowany. Rozmowa została sprowadzona do "nie wiem, nie pamiętam, zajmowałem się czymś innym". Równie dobrze mogła być przeprowadzona z moją babcią... :(((

    • @1974mareks
      @1974mareks 3 роки тому +24

      myśle ze gość tego filmu był sprawcą (czyt. konstruktorem) jakiegoś totalnego gówna bo myśle ze gdyby miał się czym pochwalić to na wstępie opowiedziałby o swoich dokonaniach.

    • @radeks76
      @radeks76 3 роки тому +8

      Faktycznie , mało konkretów

    • @walo1232
      @walo1232 2 роки тому +3

      Ale zapamiętał o DEDYKOWANIU!

    • @waldemarsobkowiak8974
      @waldemarsobkowiak8974 2 роки тому +3

      A ja jestem rozczarowany poziomem niektórych komentarzy. Skąd sie w was biorą te pokłady złośliwości czy wręcz pospolitego chamstwa. Tylko ktoś nie znający tamtych realiów może pisać takie kocopoły!
      Człowieku!!! Dyrektor takiej fabryki cieszył się jak głupi bateryjką, jak dostał partię w miarę dobrego plastiku!!!

    • @waldemarsobkowiak8974
      @waldemarsobkowiak8974 2 роки тому +3

      A Ty pamiętasz ze szczegółami, co robiłeś 50 lat temu? Człowiek pracował na jednym odcinku i tę tematykę zna. A co robili w dziale obok, to już niekonieczne!

  • @mariuszkln8639
    @mariuszkln8639 2 роки тому +3

    słucham dwóch miłych panów i powiem tak wtedy w Polsce działało około 30 zakładów produkujących elektronikę a dzisiaj nie ma nic nie tworzymy swojego nic nie produkujemy dzisiaj bobo jesteśmy kolonia dzięki rządom patałachów postsolidarnościowych Chiny Tajwan też zaczynały od tanich prostych produktów a dzisiej trzymają w ręku całą światowa produkcję i technologie bo mieli dobre podejście do tematu produkty tanie znajduja więcej nabywców z każdym etapem przechodzisz na wyższy poziom produkując coraz lepsze i nowocześniejsze rzeczy po konkurencyjnych cenach ale przy okazji jest praca dla konstruktorów projektantów uczelnię współpracują z ośrodkami przemysłowymi a dzisiaj to jedynie możemy dostać z uni dotacje na uprawę buraka bo inaczej się nie opłaca my dzisiaj nic nie mamy z żadnej dziedziny a mamy Zenka i Disco polo i tysiące profesorów politologii którzy zarządzają wszystkimi dziedzinami nie mając o niczym pojecia

    • @erykbaradziej3639
      @erykbaradziej3639 Рік тому

      Otóż to! Wróciliśmy do czasów II RP, kiedy to ROLNICTWO było symbolem polskiej gospodarki.

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet 3 роки тому +13

    Wiele zależało w tamtych czasach od kołtuństwa na najniższym szczeblu organizacji państwa. Pamiętam jak pod koniec lat 70 chciałem kupić sprzęt stereo. W mojej miejscowości Sieradz, jeden mały sklepik z 20 m2 i cwaniak kierownik. Sprzęt dostępny tylko za tz. protekcją. A obok 30 km dalej w miejscowości Łask, ładny salonik z 80 m2 miła obsługa i sprzętu po sufit. Jak tam wszedłem to pomyślałem, że szykują się na przyjazd Gierka i naprawdę spytałem czy to można kupić ! Panie, można. Ale może odłoży Pan dla mnie Kleopatrę z głośnikami i Damę Pik, ja za 2 godziny będę spowrotem, tylko do Sieradza po forsę pojadę. Chłop trochę popatrzył na mnie jak na wariata, ale z wyrozumiałościom. Przyjedź Pan jutro pojutrze, będę to wszystko bez odkładania. A wie Pan chciałem jeszcze Daniela, na półkach go nie ma. Wie Pan w przyszłym tygodniu będzie, przyjedzie Pan w środę i kupi Pan wszystko. Głupi nie byłem. Za dwie godziny byłem spowrotem, kupiłem Kleopatrę, kolumny i Damę Pik. W następnym tygodniu w tą cholerną środę, po paru nie przespanych nocach pojechałem do Łasku i kupiłem Daniela, q - wa, Kleopatra, głośniki, Dama Pik stały dalej. A w Sieradzu po staremu - NIE MA, tylko ten sam kierownik z posągową miną dalej był. Przejeżdżając jeszcze później wielokrotnie przez Łask, wstępowałem do tego sklepu i sprzęt był. Zestaw sprawował się bardzo dobrze długie lata i do dnia dzisiejszego wspominam jak pięknie grał, jak żaden inny który potem miałem. Damy Pik już nie mam, ale Kleopatra i Daniel jest !!!!! Leżą na strychu i czekają na wielki powrót. Już niedługo. To nieprawda, że za komuny było źle, było dużo lepiej niż jest teraz. Tamten sprzęt miał duszę, a teraz na półkach tylko transformery.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 3 роки тому +4

      To już wiadomo, gdzie się podziewał ten cały produkowany sprzęt🙃

    • @FuzzlandNetNet
      @FuzzlandNetNet 3 роки тому +3

      @@mdziewietube 😂

    • @mediazet7479
      @mediazet7479 2 роки тому +2

      Podaj adresik, moze jeszcze cos jest😂

  • @piotracdc7441
    @piotracdc7441 3 роки тому +7

    Jestem elektronikiem z bardzo długim stażem i powiem, że o ile wielkim szacunkiem darzę Pana Witorta seniora, to jego syn chrzani. Dziwi mnie to, jakim podziwem otacza się Radmora 5101, z końcówkami mocy na 2N3055 o ft 0,8Mhz, nie nadającymi się do torów audio. Model 5412 był o niebo lepszy. I to pieprzenie, że sprzęt był niedostępny w sklepie, wiele rzeczy normalnie kupowałem w sklepie - Radmor, M2405, M2412, kolumny ZG40C9 - jedna z najbardziej udanych kolumn Tonsilu. A co do ZSRR - to robiono znakomite magnetofony szpulowe, a Witort pokazuje swoją niewiedzę na temat rynku ZSRR.

    • @kapitanflak9220
      @kapitanflak9220 7 місяців тому

      można Panu podesłać r Julia do strojenia i przejrzenia?

  • @chudytech
    @chudytech 3 роки тому +56

    O! Unitra! Uwielbiam materiały o tematyce naszego rodzimego zrzeszenia i jakby nie patrzeć - czy to było dobre, czy nie - sentyment zawsze pozostanie.

    • @wojteksabaa8258
      @wojteksabaa8258 3 роки тому +2

      Ale byl przyszlo aws i sprzedali wszysko kitajcom

    • @aleksandermaterka5264
      @aleksandermaterka5264 3 роки тому +2

      @@wojteksabaa8258 Chinczycy w latach 90 XX wieku to mieli dużo lepsze własne rozwiązania. Uważam, że nie musieli od nas nic kupować tak jak twierdzisz, że sprzedano wszystko chińczykom. A jeśli nie mieli własnych, to te "zachodnie" lub japońskie, ponieważ już wtedy produkowali wyroby z calego świata i dla całego świata. A dzisiaj produkują nowoczesne telefony i smartfony, komputery laptopy i inne. A my nawet nie produkujemy nic własnego czy nawet na licencji.

    • @wojteksabaa8258
      @wojteksabaa8258 3 роки тому +3

      @@aleksandermaterka5264 ale kupili znaki towarowe o to mi chodziło

    • @jawmartagawu88
      @jawmartagawu88 Рік тому

      było naprawdę dobre. większość produkcjo szło na zachód (sam oglądałem we Francji za późnego Gierka). tam konkurencja i naciski wymuszały jakość. naciski z góry wymuszały sprzedaż za dewizy. dewizy były bardzo potrzebne do produkcji specjalnej na potrzeby Układu Warszawskiego. w rezultacie taka Diora organizacyjnie pracowała jak porządny, kapitalistyczny zakład niemal amerykański.

    • @jawmartagawu88
      @jawmartagawu88 Рік тому

      @@aleksandermaterka5264 ale wzmacniacza tej klasy co późna Diora jakoś nie potrafią wyprodukować ... porównaj parametry tego co oferują Chińczycy z wyrobami Diory lat 90tych.

  • @gl0sek
    @gl0sek 3 роки тому +44

    Wydaje mi się że nie można oceniać chęci ratowania tego typu sprzętu wyłącznie przez pryzmat jakości dźwięku. Wielu chce wrócić do wspomnień dzieciństwa inni chcą mieć rodzaj pamiątki z czasów jak w Polsce faktycznie coś produkowano. To jak ze sceną retro konsol/komputerów. Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek żeby zbierać tego typu sprzęt, gdy obecne komputery są wielokrotnie szybsze, a emulatory powszechnie dostępne. Tu chyba większą rolę gra sentyment niż praktyczność ale to właśnie jest fajne. Każdy znajdzie na rynku coś dla siebie, jeden super brzmienie inny markę której już nie ma.

    • @henrykkania9668
      @henrykkania9668 3 роки тому +11

      Przenosząc to na inne hobby ludzie wracają do fotografii na błonach światłoczułych (analoga) i ceny zaczynaja dziwnie rosnąć. Poza tym w dobie dzisiejszej technologii zaczynamy mieć sentyment do tych niekoniecznie idealnych rozwiązań ;)

    • @shady14maxPL
      @shady14maxPL 3 роки тому +6

      I to jest super podejście do tematu

    • @DerekHundik
      @DerekHundik Рік тому

      Jezeli chodzi o nagrywanie i odywarzanie muzyki to jak najbardziej jakosc dzwieku a nie sentyment jest najwazniejsza. Takze ten sprzet Unitry mozna wyrzucic do kosza.

  • @mikevocom1384
    @mikevocom1384 3 роки тому +24

    Ten odcinek dobitnie dowodzi tego, że warto znaleźć bardziej kompetentną osobę o większej wiedzy o Unitrze lub poszczególnych zakładach i zrobić podobny wywiad.

    • @grzegorzgrzejdziak4828
      @grzegorzgrzejdziak4828 3 роки тому +3

      Gość nie sili się na znawcę, to działa na jego korzyść.
      Nic nie musi, nie wypowiada się na siłę i to jest wspaniałe w świecie, zdominowanym przez osoby z parciem.
      Poza tym znajdź żyjących pracowników tych zakładów, życzę sukcesów.

    • @gregro
      @gregro 3 роки тому +2

      Myślę że jest jeszcze szansa porozmawiać z ludźmi z tych zakładów tylko trzeba szukać. Ja ostatnio miałem okazję porozmawiać z Paniami, które pracowały w Pronicie przy produkcji winyli i w laboratorium.

    • @henrykkania9668
      @henrykkania9668 3 роки тому +1

      @@gregro no jeszcze idzie dużo wspaniałych osób poznać.

    • @ebenezerskrudrz6057
      @ebenezerskrudrz6057 3 роки тому +1

      @@gregro Pronit Pionki? Przeciez tam głównym celem była produkcja materialów wybuchowych i podobne a winyle tak przy okazji.

    • @mikevocom1384
      @mikevocom1384 3 роки тому +2

      @@grzegorzgrzejdziak4828 To prawda. To bardzo sympatyczny facet, którego słucha się miło, ale to co mówi, to nie tyle wiedza o stowarzyszeniu, co domysły i spekulacje. Temat jest arcyciekawy i wart kogoś, kto pamięta cokolwiek.

  • @Miszka74
    @Miszka74 3 роки тому +5

    Jestem właśnie takim przykładem fenomenu o którym mowa w tym filmie. To po prostu sentyment. Wreszcie mogę zrealizować marzenie dzieciństwa.
    Każda dyskoteka szkolna w mojej podstawówce powodowała wzdychanie do ZM9000, w którego skład wchodził AT9100, M9108 i PW9013, zestaw uzupełniały 2 szt ZGC 50-8-44 i kolorofon.
    I po latach sentyment powrócił, jak wspomnienie pierwszej szkolnej miłości, która podobno nigdy nie rdzewieje.
    Żaden zestaw led nigdy nie zrobi na mnie wrażenia takiego jak VU-metry i te skromne 3 ledy między nimi w M9108.
    Taraban służył mi za wzmacniacz do Commodore C-64 a na co dzień grała w domu Wilga RM 301, na której zakup pracowaliśmy z siostrą całe wakacje na plantacji malin i porzeczek.
    To tylko sentyment.

  • @marekmarek4146
    @marekmarek4146 3 роки тому +6

    Z węgierskiej myśli technicznej pamiętam ich znakomite głowice magnetofonowe. O ile Diora często montowała japońskie Apls, to Kasprzak w swoich deckach serii M standardowo montował śmieciowej jakości głowice polskiej produkcji. Po wymianie na głowicę węgierską (była relatywnie niedroga a bardzo przyjemnie brzmiała), dało się nawet korzystać z systemu Dolby B.

  • @pandy2ap64
    @pandy2ap64 3 роки тому +10

    Panie Krzysztofie baardzo lubie panskie filmiki i ogromna wiedze w nich przekazywana. Jestem jednym z pierwszych posiadaczy RADMORA 5100 i do pierwszych egzemplarzy tych amplitunerow byla dolaczana tzw. indywidualna karta kontroli z wynikami pomiarow podstawowych parametrow odbiornika takimi jak czulosc tunera, pasmo przenoszenia wzmacniacza , zieksztalcenia i zmierzona moc wzmacniacza. Nigdy wczesniej i pozniej nie spotkalem sie z takim podejsciem do klienta nawet w sprzecie zachodnim. Jak dotad nikt nigdzie nie wspominal o takich indywidualnych kartach kontrolnych wiec osmielilem sie o tym napisac. Kiedys probowalem sie dobic do Pana servisu z moim 45 letnim Radmorem ale jakos wszystko zakonczylo sie na oczekiwaniu na wolne terminy...i tak czekam do dzisiaj. Moze kiedys uda mi sie skorzystac z tak renomowanego serwisu jak panski. Pozdrawiam Andrzej

    • @Krzysiek.alfaomega-jv6ou
      @Krzysiek.alfaomega-jv6ou Місяць тому

      Też mam Radmora 5100 z 1979 r . z kartą indywidualnych pomiarów. Cały czas używany jako podstawowy w domu , przestrojony , dorobiłem w nim gniazda we/wy do korektora radmorowskiego , wymieniłem jedynie centralny obrotowy przełącznik rodzaju źródeł i żarówki podświetlające vario . 45 lat współpracy z Danielem , Arią , jako radio , a teraz z komputerem.. po 8-10h/dobę... Bajeczna legenda !!!

  • @2010Waldi
    @2010Waldi 3 роки тому +6

    Prowadzący konkretnie na temat, gość nie wie, nie pamięta itp. choć przy tym pracował, ale i tak fajnie się słucha. :)

  • @ebenezerskrudrz6057
    @ebenezerskrudrz6057 3 роки тому +9

    To straszne jak ludzie już zapomnieli prl i o co w nim chodzilo. Świetny odcinek Reduktorze :). Bardzo dziękuję za zaproszenie Pana Witorta ale tematy poruszone to tylko liźnięcie tematu. Od 28 minuty najlepsze podsumowanie prlowskiego syfu i wyjaśnienie jak to działało i o co chodziło. Niech ten odcinek będzie kubłem zimnej wody dla tych zakochanych w prl.
    Dla przypomnienia. Polska jako kraj bloku sowieckiego i RWPG był tylko trybikiem w wojennej maszynie i nie miała nic do gadania. Każdy kraj bloku dostał zadania do produkcji dlatego u nas np. nie produkowano na poważnie motocykli bo takie zadania dostała Czechoslowiacja i NRD (Java i ETZ). My produkowaliśmy stal i żeliwo i robiło się u nas czołgi (odlewnie) oraz karabiny jak w Radomiu. Elektronika poza wojskowym zastosowaniem nie była traktowana poważnie. Każda fabryka była nastawiona militarnie a jakaś drobna reszta szła na konsumpcje. Radom robił kałasze i maszyny do szycia. Łódzka Wifama korpusy czołgów i coś tam do tokarek. Radmor elektronike do czolgów i pare wzmacniaczy. A jak już jacyś inżynierowie coś tam chcieli to szło to bez wsparcia i byle jak. Taki system. I dobrze że Panowie to zaznaczyli.
    Jako ciekawostkę dodam, że kiedy na początku lat 90tych likwidowano łódzką Fonicę, to za grosze można było kupić elektronikę i sprzęt wykorzystywany do produkcji fonikowskich gramofonów i wzmacniaczy. Odkupowaliśmy wtedy za zlotówkę oscyloskopy, wskazówkowe analogowe mierniki (z sondami na pasmo akustyczne i do 100kHz) oraz gramofony testowe służące do kalibrowania produkowanych gramofonów. To były Technicsy SL-1400 mk2 z lat 70 (znacznie starszy model od tego który posiada Pan). I takie Techniksy wraz z płytami na których były nagrane różne sinusy byly stosowane do produkcji gramofonów sprzedawanych jeszcze w latach 90tych. To jak mieliśmy produkowac coś innowacyjnego? No panowie!

  • @RR-gi7rx
    @RR-gi7rx 3 роки тому +6

    Czasami mam przyjemność rozmowy z byłymi pracownikami Zagłębia przemysłowego w Warszawie-obecny Mordor. Pewien Pan twierdził że byliśmy na bieżąco. W ciągu od 3 m-cy do roku byliśmy gotowi do produkcji danego elementu elektroniki. Problemem były koszty.

  • @tomaszbartuchowski8226
    @tomaszbartuchowski8226 Рік тому +7

    Świetny wywiad : nie wiem, nie pamiętam, podejrzewam, przypuszczam, sądzę, nie widziałem, nie słyszałem, nie miałem, nie słuchałem, trudno ode mnie wydobyć...Gość z OBRESPU. I jak to miało funkcjonować?

  • @krzysztofj.399
    @krzysztofj.399 3 роки тому +3

    Na początku lat 80-tych (chyba w czwartej klasie technikum Dzierżoniowskiej "Radiobudy") odbywałem miesięczną praktykę w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Radiofonii Odbiorczej w Dzierżoniowie. Przyznam, że byłem pod wrażeniem fachowości konstruktorów, którzy znali się na swojej pracy. Składaliśmy tam cztery prototypy wzmancniaczy do miniwież o mocy 2 x 40W. Cóż z tego, że konstrukcje były dobre, skoro rzeczywistość szybko weryfikowała plany.

  • @jarosawmanicki3549
    @jarosawmanicki3549 3 роки тому +9

    Panie Krzysztofie,
    Bardzo dziękuję za dzisiejszy odcinek.
    Wbrew niektórym opiniom można się było dzisiaj dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, m. in. dlaczego polska myśl konstruktorska w dziedzinie audio nie przekładała się na konkretne produkty Zjednoczenia Unitra. Dla mnie bardzo smutnym fragmentem była informacja dzisiejszego gościa odcinka, że nawet gdy projektowano coś, co w założeniu miało być lepszym rozwiązaniem od tych, które były na rynku, to sami inżynierowie-projektanci nie wiedzieli w jakim sprzęcie ich projekt znalazłby ewentualne zastosowanie (sic!). Czyli "sztuka dla sztuki" i marnowanie polskiej myśli inżynierskiej oraz pieniędzy!!
    Może w przyszłych odcinkach warto poruszyć temat konkretnych licencji w odniesieniu do sprzętu audio, jakie były wtedy w PRL-u kupowane. Mam tu na myśli np. licencję Tonsilu na produkcję głośników (czy głośniki produkowane w Polsce różniły się od oryginałów licencjonodawcy, i jeśli tak, to czym?), czy licencję, o której chyba mało kto wie, na produkcję radiomagnetofonu od firmy SANKEI.
    Nota bene sama firma SANKEI to ciekawy producent sprzętu audio, a mało znany.
    Ze wspomnianą firmą zetknęłem się po raz pierwszy 3 kwietnia 1986 r., przy okazji zakupienia w Pewexie deck'a kasetowego tejże firmy SD-700 za 173 dolary (w instrukcji obsługi zachował się rachunek 😃). Pomimo, że dwugłowicowy, miał bardzo dobre parametry elektroakustyczne i dwa silniki. Wspomnę, że pasmo przenoszenia podczas używania kaset metalowych sięgało od 20 Hz do 19 kHz (25 - 18 000 Hz, przy +- 3 dB), dynamika z włączonym Dolby B była większa niż 69 dB, a kołysanie i nierównomierności nie były większe niż 0,04 % (WRMS). W tym czasie były to na polskim rynku wręcz fantastyczne parametry. Pamiętem, że nie mogłem w nie wprost uwierzyć i z zakupionym w Pewexie magnetofonen oraz kasetami TDK Ma pojechałem do.... warszawskich zakładów Kasprzaka, aby owe dane z instrukcji sprawdzić. W Kasprzaku dokonano pomiarów i potwierdzono, że to co na papierze odpowiada prawdzie! 😃
    Na marginesie. SANKEI SD-700, który był sprzedawany w tym czasie w Pewexie wydaje się, że był przystosowany do napięcia w sieci i częstotliwości obowiązujących w tym czasie w... Szwajcarii (220 V, 60 Hz). Czy może ktoś z elektroników wie, czy takie prądowe parametry pracy mogły mieć wpływ na jego parametry pracy w Polsce wtedy i obecnie (240 V, 50 Hz)?? Czy np. może się to przekładać na inną szybkość przesuwania się taśmy, różną od standardu 4,76 cm/s?
    Przy okazji pytanie - dlaczego niektóre magnetofony (np. zakupiony później przeze mnie Technics AZ-7, czy Nakamichi Dragon) moją w specyfikacji prędkość przesuwania się taśmy podawaną jako 4,8 cm/s??

  • @leonidbreshnew401
    @leonidbreshnew401 3 роки тому +89

    Moi drodzy, trochę zimny prysznic: interlokutor niby tam pracował, projektował ale na większość pytań nie podaje odpowiedzi, tylko "nie pamiętam" "nie miałem wglądu w szczegóły" itp.... Koleś pracował w tunerach i nie wie, skąd były głowice ? Mówi, że sprzęt jakiś mu szwankował, bo luty słabe, to... się pozbył. Tak robi ktoś kto zna te sprzęty na wylot bo je konstruuje? Radmora nie znał żyjąc w epoce Radmora???? Nie pasuje to.

    • @grzegorzgrzejdziak4828
      @grzegorzgrzejdziak4828 3 роки тому

      Popatrz czasem na szklankę pełną.

    • @grzegorzgrzejdziak4828
      @grzegorzgrzejdziak4828 3 роки тому

      Do połowy

    • @misiukisiu
      @misiukisiu 3 роки тому +19

      Są dwie teorie i obydwie jakże prawdziwe. Facet jest synem inżyniera Unitry. Być może interesował go balet, ale dostał mniej lub bardziej intratną robotę w branży ojca. To taka zaczepka, ale niech nie ma mi za złe - to było powszechne. Z drugiej strony nie konstruował „sprzętów”, jak to nazwałeś, a podzespoły (sterowania), które nie były potem wykorzystywane przez zakłady. Mówi o tym wyraźnie, że OBR sobie Badał i Rozwijał, a zakłady i tak tworzyły swoje wersje.

    • @mlodykonieczko5770
      @mlodykonieczko5770 3 роки тому +1

      @@misiukisiu A znasz taką firmę Kimball Electronics ;)?

    • @donatandonat9672
      @donatandonat9672 3 роки тому +4

      Moze w IPN cos o nim wiedzą ;)

  • @mantaemantae
    @mantaemantae 3 роки тому +2

    Znakomity wywiad z panem Zygmuntem... przypomniał mi że w 1989 roku zbudowałem w/g jego projektu elektroniczny sterownik zapłonu do swojego fiata 125p.... a ten ten zaprezentowany w filmie numer oraz rocznik "Radioelektronika" i wiele innych posiadam dalej w swoim archiwum. Dziękuję za przypomnienie czasów młodości..... Swoje pierwsze zespoły głośnikowe zbudowałem właśnie na podstawie informacji zaczerpniętych z książki p. Aleksandra Witorta w 1985 roku.
    Pozdrawiam serdecznie obu panów.

  • @sawomirborewicz3316
    @sawomirborewicz3316 3 роки тому +14

    Dodatkowym uzupełnieniem mógłby być wywiad z panem Grzegorzem Strzelewiczem. On zna odpowiedzi na większość pytań.

  • @abecadlo929
    @abecadlo929 3 роки тому +23

    Qrcze fajnie by było dotrzeć do kogoś kto projektował wzmacniacze, amplitunery z którejś firmy produkcyjnej ze zjednoczenia UNITRA i potem produkował, myślę że odcinek by był bardzo ciekawy dla wszystkich; a może, ktoś kto śledzi Pana kanał zna kogoś z tych firm i może dać namiar Panu, a może nawet pracował w nich - byłoby sporo emocji i przyjemności. Dzięki za świetny odcinek trzeba historię upamiętniać!

    • @ravikg
      @ravikg 3 роки тому +9

      Njaciekawsze oraz najdziwniejsze jest to że p. Zygmunt nie był w stanie wskazać żadnego modelu którym się zajmował!

    • @abecadlo929
      @abecadlo929 3 роки тому +3

      @@ravikgnie uważam tak, często ludzie pracujący w ośrodkach badawczo-rozwojowych pracowali nad czymś co nie było wiadomo gdzie zostanie wdrożone, pozostawało jedynie w swerze pomysłów, a nóż się przyda do czegoś, w polskiej chemii przemysłowej tak było permanentnie

    • @ravikg
      @ravikg 3 роки тому +7

      @@abecadlo929 p.Zygmunt kontrolował fabryki pod względem jakości, wiele produktów było zwracanych z zagranicy... a jednocześnie nie może wskazać konkretnych produktów którymi się zajmował...stąd moje zdziwienie

    • @zelekzelek
      @zelekzelek 3 роки тому +2

      Polecam kanał Zabytki techniki. Znajduje sie tam odcinek, dokładnie taki jak opisujesz. Dotyczy serii Radmor. Polecam

    • @henrykkania9668
      @henrykkania9668 3 роки тому +1

      @@ravikg z lekka dziwne. Może to nie o jakość tam chodziło ;)

  • @mariuszzielinski5517
    @mariuszzielinski5517 3 роки тому +45

    Piękny film, dziękuję. Pracowałem przy produkcji Śnieżki R 206, Tarabana , Biwaka i Toski AWS 303, było tego więcej ale już nie pamiętam . Fajne czasy. Ja jako młody pracownik fajnie wspominam tamte czasy. Nawet jeszcze do dzisiaj mam kontakt z tymi ludźmi którzy pracowali w ZR Diora

    • @andrzejandrzejewski8556
      @andrzejandrzejewski8556 3 роки тому

      Miałem "Troscę" A potem "Szufladę"
      A "amatora" mam do dziś 👌 👍 😉 😘

    • @andrzejandrzejewski8556
      @andrzejandrzejewski8556 3 роки тому +4

      @Malinowy Gościu mg Dr.Miodek się znalazł 😏...
      Przecierz to było jakieś 35lat temu 🤔 więc mam niby pamiętać pisownię 😛😜😝

    • @andrzejandrzejewski8556
      @andrzejandrzejewski8556 3 роки тому

      @Malinowy Gościu mg To może się zgadamy... 😏 bo mam dwa identyczne "amatory 😉" Te ze wskaźnikiem wychyłowym sygnału. Ale miałem kiedyś tego z diodami 😏Altusy też stoją i są traktowane jak"relikwia😜" tyle tylko że to ten ostatni (wpust) z chlodzonymi cieczą głośnikami wysotonowymi.
      "Ton 400" musiałem sprzedać bo zbyt dużo miejsca zajmowały 😔 😪 😭

    • @robertwiewiorowski8432
      @robertwiewiorowski8432 3 роки тому +3

      Wow, moje pierwsze radio to był Taraban które dość szybko przerobiłem na stereofoniczne.
      Później była Toska, która dla licealisty była spełnieniem marzeń.

    • @EL-LED
      @EL-LED 3 роки тому +1

      Tosca fajny amplituner.W 88 kupiłem go sobie jak poszedłem do średniej.Tylko jeden stał przez kilka dni w sklepie RTV na Teatralnym w Nowej Hucie,ja codziennie przychodziłem by sobie popatrzeć na niego i chyba czekał na mnie..

  • @gregorgm72
    @gregorgm72 3 роки тому +5

    Nie posiadałem wprawdzie dobrego zachodniego sprzętu ale po przesiadce z WS442 chyba (wzmacniacz Unitry) na amplituner Sony który w Niemczech kupiłem w latach 90 za około 1.5 k na nasze to moje rozczarowanie było pomieszane wręcz z paniką. Akurat ten wzmacniacz 5 kanałowy do kina domowego od Sony to była przy WS kupa złomu. Owszem wygląd był o niebo milszy dla oka ale brzmienie to była prawdziwa masakra, niemal jak jamnik z Berlina Zachodniego z lat 80.

  • @oliwiergrzela3493
    @oliwiergrzela3493 3 роки тому +1

    Lubię oglądać Pana odcinki, 40 minut nauki i jestem zadowolony;)

  • @Apacz960
    @Apacz960 3 роки тому +6

    Posiadam dobry sprzęt Denona i Teaca, ale diorę kocham za wspomnienia i dzieciństwo. Mam kompletną Diorę tzw szufladę. kupiłem ją 25 lat temu i nie oddam jej za nic. Dlaczego ludziska tak lubią sprzęt Unitry? nie wiem... wiem jednak, że muzyka odtwarzana na diorze brzmi inaczej? Miękko? Współczesne sprzęt gra tak jak by to powiedzieć ostro. Nie każdy sprzęt nadaje się do odsłuchu każdego rodzaju muzyki.

  • @seybr
    @seybr 3 роки тому +5

    Jak zawsze świetny materiał. Jeden z najlepszych kanałów na rodzimym YT. Mnie akurat nie dziwi, że młodzi chcą naprawiać i kolekcjonują sprzęt Unitry. Są ludzie, którzy kupują stary sprzęt gier, konsole czy komputery 8 bitowe. Są tacy co naprawiają stare samochody z bloku wschodniego. Ja nie rozumiem zachwytu starym Polonezem. To w chwili debiutu było przestarzałe, oprócz budy. Jakość produkcji nie była najlepsza. Ja sam za dzieciaka grzebałem w starym sprzęcie. Pamiętam jak naprawiłem stare radio stereo Unitry. Podłączyłem odtwarzacz CD i kaseciaka. Jak to grało ? Za gnoja liczyło się jedno, ma grać głośno. Byłem wtedy 6 a może w 7 klasie. Wtedy nie było youtuba, internet przez modem. Nikt jeszcze nie słyszał o neostradzie. Cudowne lata 90 te. Moja wiedza jak na tamte czasy, człowiek uczył się na błędach. W tamtym radiu brakowało ścieżek. Brakujące ścieżki zastąpiłem przewodami. Miernik pojemnościowy kondensatorów. Wymieniałem je na oko. Jeździłem do miasta i kupowałem co trzeba. Wtedy był sklep i wszystko mogłem w nim kupić. Obecnie brakuje mi takiego sklepu. Byle pierdołę trzeba zamawiać przez neta. Naprawiłem radio, panie jak to grało na imprezkach. Ostatnio wygrzebałem starego kaseciaka. Naprawiłem mechanizm kasety, resztę ogarnie mój znajomy. Nastąpi wymiana, sprzęt za sprzęt. Jego syn załapał bakcyla i kolekcjonuje sprzęt Unitry oraz innych marek. Chłopak ma 20 lat. Ma znacznie łatwiej, ma internet. Pokazałem kanał RS i stwierdził, panie jakie to dobre. Unitra to taka nostalgia, sentyment. Ja mam sentyment do Technicsa i taki sprzęt mam w domu. Wzmacniacz, odtwarzacz CD i legendarny SL-1200. W życiu nie sprzedam tego odtwarzacza płyt winylowych.

  • @robertarsem3668
    @robertarsem3668 3 роки тому +3

    Usłyszałem w tej audycji ,że zapotrzebowanie na sprzęt był ogromny i ,że jak się nie miało Chodów to mało kto mógł dostać sprzęt z unitry w tamtych czasach,a jednak większość szło na eksport .I tak właśnie wyglada polska rzeczywistość mamy inteligentnych ludzi do dziś moglibyśmy bez najmniejszego problemu stworzyć własną markę i wypromować bez żadnego problemu a jednak nikt o to nie dba .Polacy rodacy zacznijcie dbać o nasz kraj ,ale tak naprawdę ,zmieńmy sposoby myślenia ,przecież wszyscy Rób my to dla naszych dzieci.

  • @kozijones7593
    @kozijones7593 3 роки тому +59

    Niesamowity odcinek. Pomimo trwania przeszło 40 minut odebrał że trwał dosłownie chwile. Takich więcej !

  • @tomaszgebel9038
    @tomaszgebel9038 3 роки тому +14

    Mam pewien niedosyt, spodziewałem się więcej konkretniejszych informacji "zza kulis". Ogólne dywagacje na temat - "jak było kiedyś", można było usłyszeć już wiele razy. O tym, że niczego nie było w sklepach wiem dobrze, bo w latach '70-tych próbowałem kupić cokolwiek ze sprzętu audio. A magnetofon kasetowy Marcin widziałem na własne oczy, kosztował jakąś niebotyczną sumę pieniędzy i chyba tylko dlatego stał na wystawie w salonie w Koszalinie razem z amplitunerem kwadrofonicznym Cezar.

    • @henrykkania9668
      @henrykkania9668 3 роки тому +4

      Pogadaj sobie z jakimś elektronikiem/zapaleńcem z tamtych czasów. Powie ci nawet jak się załatwiało np. Radmora 5102 bez znajomości. Dla mnie to ten ekspert gówno widział, gówno wie i tyle samo bajek mogę opowiedzieć o współczesnych zachodnich korporacjach. Bo to samo dzieje sie dziś tylko że czołowe korporacje światowe to robią :)

  • @cienczowieka2951
    @cienczowieka2951 3 роки тому +3

    Zachodnie układy scalone na 100% próbowano kopiować w NRD. Kupowali kilka sztuk, później po kolei ścierano warstwę po warstwie, fotografowano pod mikroskopem, rozrysowywano i tak do końca. Nie wiem czy dotyczy to jednego układu o którym wiem - czy wielu różnych. Do tego dochodził podział zadań wewnątrz RWPG odgórnie narzucano, że np. pamięci komputerowe i obrabiarki będzie produkować Bułgaria, lokomotywy i statki Polska itd. W tamtych czasach wiele rzeczy wynikało z polityki i centralnego planowania a nie z logiki. Reszty nie mogę napisać, bo STASI mnie dopadnie ;)

  • @FUBU19845
    @FUBU19845 3 роки тому +1

    To jest świetny odcinek dużo się dowiedziałem ciekawych informacji.

  • @mariuniu100
    @mariuniu100 3 роки тому +1

    Pięknie dziękuję. Podróż do przeszłości!

  • @ZygmuntKiliszewski
    @ZygmuntKiliszewski Рік тому +1

    Przedstawił Pan Reportaż, który obejrzałem z dużym zaciekawieniem. Nigdy wcześniej o tych faktach nie czytałem.
    Serdecznie pozdrawiam Szanownego Pana oraz Konstruktora z Unitry, Sz. P. Zygmunta Witorta.
    Życzę wszystkim Internautom oraz Pracownikom Zjednoczenia UNITRA szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2023 Roku.

  • @robertroberto9350
    @robertroberto9350 3 роки тому +3

    W którymś momencie prowadzący powiedział że magnetofon szpulowy Aria i głośniki Altus były bardzo kiepskie, bardzo źle trafione bo kumpel miał właśnie arie podłączona do korektora i radia Radmor i na wyjściu Altus ale korektor był podłączony do magnetofonu do wyjścia na słuchawki więc dodatkowo można było regulować tony wysokie i niskie i naprawdę dało się wycisnąć dobre barwy z utworów

  • @adamrosinski6642
    @adamrosinski6642 3 роки тому +6

    Pod koniec lat siedemdziesiatych na osiedlu, w ktorym mieszkalem, otworzono jeden z pierwszych i chyba nielicznych, salon Unitry. Wszystko o czym panowie opowiadacie bylo tam wystawione i nawet do kupienia. Ceny niestety kosmiczne. Codziennie wracajac ze szkoly co najmniej pol godziny trzeba bylo odstac ogladajac te cudenka. Stamtad pamietam Marcina, o Mozatrcie slyszlem, ale nie pamietam czy go tam widzialem, Koncert byl na pewno. Magnetowidy!!! Pierwsze czarno-biale modele szpulowe, a potem jakas nasza produkcja bodajze kasetowego systemu Philipsa. Wystawa w kazdym badz razie byla przednia, z zakupami juz gorzej, bo to listy spoleczne, albo z doskoku bo akurat rzucili, pielgrzymki ludzi z calej polski... Wariackie czasy, ale wspominane z sentymentem jakoze to moje szczeniece lata i chyba stad sie bierze ta obecna "milosc" do sprzetu Unitry.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Рік тому

      Raczej z jakości ten sentyment do PRLowskich bubli się nie bierze. Ludzie nie potrafią odróżnić sentymentu do młodości z PRLowskimi towarami. Przecież ówczesny sprzęt audio był tak samo tandetny jak samochody, pralki, lodówki itd. Ja miałem kontakt z japońskim audio już na początku lat 80 za sprawą wójka który był kapitanem w PŻM. Porównywanie Sony, Sanyo, JVC z Unitrą to był kosmos. Mimo tego ludzie stali w kolejkach jeszcze na początku lat 90 żeby kupywać te polskie buble czego ja nie byłem w stanie zrozumieć tak jak nie rozumiem dzisiaj cen z sufitu za stare polskie audio i te gadanie o rzekomym dorównywaniu do zachodniego.

    • @adamrosinski6642
      @adamrosinski6642 Рік тому +1

      @@alchemik2010 Nie badz az tak bezlitosny dla Unitry. Mimo wszystko jaksc byla calkiem przyzwoita. Caly czas uzywam gramofonu Foniki GS-438 z wkladka Mf100 i powiem Ci wole na nim sluchac winyli niz CD na odtwarzaczu Technics-a, ktory jest na dodatek z 10 lat mlodszy. Tak wiec daj kazdemu lubic, co mu tam pasuje...

  • @mirekigosia
    @mirekigosia Рік тому +1

    Dziękuje za świetny materiał. Niezwykle jest to, że zdjęcia pokazują dokładnie to o czym Panowie rozmawiają. Niestety wiele kanałów historycznych i ciekawostkowych pokazuje zdjęcia i materiał nie związany z tym o czym się mówi. Powodzenia, ogląda się z przyjemnością.

  • @sawomirkudzia8753
    @sawomirkudzia8753 3 роки тому +7

    Kogo było stać na japonski sprzęt choć i tak nie było go na rynku!nie narzekajcie na polski sprzęt, u nas były syrenki a na zachodzie mercedesy,takie czasy.a i tak lubię unitre to moja ,młodość i jedyny sprzęt do oglądania za witryną sklepu z moich lat!

    • @andyboa8107
      @andyboa8107 3 роки тому +2

      Generalnie to jak ktoś miał japoński sprzęt, to radiomagnetofon, przynajmniej mechanizm kasetowy się nie zacinał, jeśli wieża to już Unitra Diora. W Pewexie był Technics, niska półka na zachodzie, w Baltonie było dużo więcej, widziałem Fisher i Pioneer, ale ceny to Technics x 2.

  • @Jadarek
    @Jadarek 3 роки тому +1

    Cześć tego sprzętu towarzyszyła mi w młodości...
    Dziękuję za ten materiał !

  • @pococitesmieci2137
    @pococitesmieci2137 3 роки тому +5

    Bardzo fajny film, lubię te sprzęty, ale faktem że są udane i masakryczne konstrukcje. Ja jako bardzo młody człowiek zainteresowałem się unitrą ze względu na jego (jeszcze nie tak dawno) niską cenę i wielką dostępność. Była to też dla mnie szansa na zdobycie doświadczenia w serwisowaniu urządzeń i skompletowałem po taniości fajny zestaw stereo. Teraz naprawią ją dalej, bo jest to dla mnie taka zabawa w przerwach między poważnymi projektami, dodatkowo naprawy unitry są fajne do realizacji pod kątem filmowym a i jak na mój niewielki kanał oglądają się nieźle. Lubię moją kolekcję gracików rodzimej produkcji :D.

  • @31uisybz
    @31uisybz 3 роки тому +4

    Taaa, pamiętam, że kiedyś zobaczyłem Marcina w sklepie. Chyba w 80-81 roku. Cena była horrendalna. Ale wyglądał i świecił przepięknie ;) A ogólnie- święte słowa padły w 28:42 i dalej. Natomiast ze słowami z 32:08 absolutnie nie moge się zgodzić, przynajmniej wtedy, gdy tam jeżdziłem i zwiedzałem sklepy rtv (Mińsk, Moskwa). Czyli mniej więcej 84-87 rok. U nas nic nie było, tam- bogactwo. Pomijam oczywiście to, z jakiej jakości komponentów (np elektrolity). Przywiozłem wtedy do Polski przenośny, 14 calowy TVC, parę gier "Wilk i zając" oraz "Łunochod"- programowany z klawiatury na karoserii pojazd-zabawka na gąsienicach. Wszyscy domownicy siadali z wrażenia.

  • @3dhYT
    @3dhYT 3 роки тому +11

    Bardzo ciekawy odcinek.
    Dziękuję i pozdrawiam

  • @larylary5709
    @larylary5709 3 роки тому +17

    Szczerze ???! Dla mnie trochę dziwne wydaje się amnezja pana Zygmunta który nie pamięta co robił w tamtych czasach?! Ja, który jako amator wtedy robił urządzenia dla zespołów ( Fuzzy, pogłosy elektroniczne na liniach opóźniających LC, "kaczki", tremolo, i całe pasmo urządzeń. I do dziś pamiętam każde urządzenie które zrobiłem (lata 1978-1982) ???! Naprawdę dziwne. Może się mylę ! Pozdrawiam prowadzącego.

    • @misiukisiu
      @misiukisiu 3 роки тому +1

      Po prostu pracował na jakimś odcinku w biurze rozwojowym. Przecież mówi, że OBR sobie, a zakłady sobie, a w tych czasach wyszystko było utajniane. Miał robić zdalne sterowanie, a do czego? Może do pocisków, może do budzika...

    • @mikevocom1384
      @mikevocom1384 3 роки тому +3

      Obawiam się że ten Pan był inżynierem trochę z przypadku i zawsze w cieniu ojca. Myślę, że nie był pasjonatem tego co wtedy robił i się tym zwyczajnie nie interesował. I tyle...

    • @Mikexception
      @Mikexception 3 роки тому +3

      Ile ich zrobiłeś ? Gdybym ja zrobił w życiu trzy urzadzenia to też bym pamiętał i opowiadał o nich z duma na każdych imieninach u cioci a to odświeża wspomnienia Niestety gdy sie zrobi kilkadziesiąt na przestrzeni prawie 60 lat a nie czterech to co? Budowałem w kraju i zagranicą a na pewno samych kolumn 30 róznyc par zrobiłem, teraz mam w mieszkaniu 4 pary własnych. , ileś bylo radyj przystawek konwerterów wzmacniczy tuner UKF , KF zaczałem budowę magnetofonu tez Nie opowiadam o tym ani nie wspominam więc zwyczajnie tak jak pan Witort zapomniałem

    • @mlodykonieczko5770
      @mlodykonieczko5770 3 роки тому +2

      @@Mikexception Zygmunt doszedł do stanowiska prezesa Kimball Electronics w Polsce - więc te początkowe lata "kariery" wspomina z dużym dystansem.

    • @annazamiara6275
      @annazamiara6275 2 роки тому

      To jest niesamowite co piszesz, masakra ja 30 lat temu miałem różne sprzęty elektroniczne ,gramofon magnetofon jakieś glosniki itp itd i powiem że naprawdę już nie pamiętam jak i gdzie je nabyłem i co z nimi przez lata się stało ,nic 0 pamięci to jest wiele lat i tak jak wzrok i słuch się z latami pogarsza a czasem wręcz zanika tak samo jest z pamięcią więc nie wiem co w tym dziwnego

  • @Robertrrteam
    @Robertrrteam 3 роки тому

    Faktycznie, wywiad z osobą mającą bezpośredni udział w kreowaniu tamtej rzeczywistości, to nieoceniony materiał poznawczy. Bardzo ciekawy odcinek. Wielkie podziękowania za zaangażowanie w docieraniu do źródeł i publikowanie tak interesujących materiałów.

  • @grzegorzka6590
    @grzegorzka6590 3 роки тому +4

    Witam Pana RS; wspaniałe filmy Pan nagrywa. Za komuny najlepsza w kaseciakach i wzmacniaczach była Diora z Dzierżoniowa i „stary” Radmor , „Kasprzak” wciągnął mi ze 100 kaset, ale młodość wszystko wybaczyła.

  • @ludendorf4
    @ludendorf4 3 роки тому +1

    super się słuchało

  • @gryf1882
    @gryf1882 3 роки тому +6

    Najlepsze co miałem z unitry to kolumienki Perfect 150 . Troszkę waliły sopranem ,ale za to basik miały super.😃

  • @marekrawluk
    @marekrawluk 3 роки тому +1

    Elektronika powszechnego użytku to najprostsza gałąź elektroniki, zwłaszcza ta masowa. Nie jest problemem stworzenie jakiegoś dobrego tunera FM stereo, wzmacniacza, gramofonu czy magnetofonu. Problemem był system gospodarczy targany kryzysami. Brakowało wszystkiego. Unitra nie była w stanie (nawet z pomocą OBRESPU) stworzyć niczego przełomowego, stąd kilka licencji (Thomson, Grundig). Nawet taki sprzęt produkowany w ramach licencji - czyli uzyskanego dostępu do nowszych technologii - w warunkach PRL był wytwarzany niestarannie, nie przechodził kontroli jakości odbiorcy we Francji czy RFN. Zresztą cała roczna produkcja Unitry na eksport to poziom mniej więcej dostawy towaru w ciągu miesiąca w sieci handlowej typu Karstadt na przykład. Zachwycano się tzw. "wersjami eksportowymi", czasem po prostu odrzutami które nie przeszły kontroli odbiorcy (zbyt duża ilość braków wykrytych w danej partii przed sprzedażą powodowała odrzucenie całej partii). Te wersje jeszcze nie odrzucane sprzedawano właśnie z dumą jako "wersje eksportowe". Z kolei wybrakowane podzespoły rzucano na giełdy organizowane przez BOMiS - kto z amatorów elektroniki nie wystawał w kolejkach po "lekko pęknięte", zalane cyną, pełne zimnych lutów płytki! Albo nawet kineskopy kolorowe z Piaseczna, no cóż, z lekko jaśniejszym paskiem przez środek ekranu - panie, komu to przeszkadzało!
    Niestety, cała Unitra nie stworzyła niczego czym można by się zachwycić, jakieś tam wyjątki - np. Radmor 5102 cieszyły oko świetnym wyglądem, natomiast już jego konstrukcja - schemat, aplikacje układów to po prostu klasa nisko-średnia, wiem, narażam się bardzo - ale z faktami się nie dyskutuje.
    OBRESPU zachwyciło mnie projektem tunera FM, nieważna jakaś tam cyfrowa synteza częstotliwości - ważne było cos innego - świetna głowica z MOSFETami dwubramkowymi i układem ARW (tak, ARW, nie ARCz). Niestety, nigdy mi się nie udało zobaczyć tego tunera ani żadnego komponentu legendarnej wieży COBRESPU.

  • @K4m1kaze
    @K4m1kaze 3 роки тому +1

    szacuken za ten odcinek!

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 3 роки тому +1

    Świetny film 👍

  • @CynicznyNonkonformista
    @CynicznyNonkonformista 3 роки тому +2

    Pełna zgoda. Gratuluję odwagi :))

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 3 роки тому +2

      Prawda. Ale żyjemy w czasie gdy prawda nie jest mile widziana , prawda ?

  • @tomiw666
    @tomiw666 3 роки тому

    Wiele z tych sprzętów widziałem pierwszy raz , odcinek rewelacja , sprzęty unitry to dla nas ogromny sentyment .
    Sam lata temu powróciłem do unitry po kilkumiesięcznym obcowaniu ze sprzętem renomowanej firmy japońskiej .

  • @tomaszowczarek1546
    @tomaszowczarek1546 3 роки тому +3

    Świetny materiał. Wychowałem się na Unitrze ponieważ mój Tata w niej pracował. Pierwszy sprzęt, którego słuchałem to Zodiak połączony z Altusami 140. Mój staruszek się pewnie popłacze jak Was posłucha. Pozdrawiam.

  • @ZPDU
    @ZPDU 2 роки тому +4

    Film jak zwykle wspaniały i profesjonalny.
    Uwielbiam sprzęt UNITRY i już :).
    Czy to moda? Czy to sentyment? Penie jedno i drugie. To takie dziedzictwo tamtych czasów.

  • @robertjanczak6301
    @robertjanczak6301 3 роки тому +1

    Bardzo dobry materiał.

  • @lobo2592
    @lobo2592 3 роки тому

    Super material !

  • @jerzyjerzewski6162
    @jerzyjerzewski6162 3 роки тому +11

    Adam Śmiałek dziś. Reduktor Szumu także. Miły początek wolnego.

  • @romualdbitkojn4770
    @romualdbitkojn4770 Рік тому +2

    Urządzenia były dosyć drogie ale elementy zwykle tanie i większość poza niektórymi np. głośnikami sporej mocy dostępna w znacznych ilościach wbrew plotkom o brakach.Z dzisiejszej perspektywy nawet jakość wielu tych urzadzenień wydaje się całkiem niezła.Chodzi o trwałość bo jakość dźwięku raczej nie bardzo ale to cecha starych epok.

  • @cheeki3reeki893
    @cheeki3reeki893 3 роки тому +18

    Mam nadzieję, że w przyszłości pojawią się kolejne takie odcinki

    • @juri2001
      @juri2001 2 роки тому +2

      tylko nie z tym Panem

  • @xmonastyrx
    @xmonastyrx 3 роки тому +8

    Ojciec pracował w UNITRA Radmor w Gdyni przy estakadzie, dziubal coś na własny użytek nawet, gdzieś w domu mam nawet zegar z unitry z budzikiem w takiej czarnej obudowie he he

    • @Arek1125
      @Arek1125 3 роки тому

      codziennie rano mijam budynek radmoru w drodze do pracy

  • @marcinxxx3409
    @marcinxxx3409 3 роки тому

    Super odcinek pozdrawiam 🙂

  • @JacekWyrebkiewiczAI
    @JacekWyrebkiewiczAI 3 роки тому +1

    dzieki za fajny odcinek

  • @jacekcb
    @jacekcb 3 роки тому +8

    Aż miło posłuchać takiego wywiadu z pracownikiem UNITRA.a żal że tak krótko choć wcale to nie był krótki wywiad 😀

  • @rumunpl926
    @rumunpl926 3 роки тому +3

    Szacun !! Wielkie dzięki za takie materiały bo są świetne . Pozdrawiam

  • @chlebanczyk
    @chlebanczyk 3 роки тому +1

    Te sprzęty są idealne do nauki przy okazji naprawy, głównie dla młodych dopiero wkraczających w świat elektroniki :)

  • @tonsilrenovation3238
    @tonsilrenovation3238 3 роки тому +11

    Film jak zwykle super, miło było znów posłuchać o czasach unitry na tym kanale, co do tych zg60c201 to posiadam je i potwierdzam że są to bardzo fajne kolumny tonsilu, po zmianie kondensatorów w zwrotnicach na takie z wysokiej półki i spięciu tego z dobrym japońskim sprzętem z tamtych lat, gra to pięknym trój wymiarowym dźwiękiem co jest nie spotykane w kolumnach tonsilu😉

  • @vojtec1979
    @vojtec1979 3 роки тому

    Super odcinek.

  • @piotrbering4608
    @piotrbering4608 3 роки тому

    Bardzo ciekawy odcinek, popularyzujący historię. A mój sprzęt to mix różnych producentów, wśród których znajdują się również konstrukcje Diory z lat 90-tych. Pierwsze moje spotkanie z Unitrą to magnetofon MK 121 z 1974 r.

  • @andrzejluber4442
    @andrzejluber4442 3 роки тому +2

    Wczesne zainteresowanie muzyką spowodowało, że sporą część moich inżynierskich zarobków na początku lat 70-tych (ok 2500 zł) przeznaczałem na sprzęt audio. Jeszcze na studiach zacząłem od używanego magnetofonu Tonette - lampa, dwie ścieżki mono (4000 zł) i radioodbiornika Relax II (1900 zł), bo UKF (i "Trójka" a tam mistrz Kaczkowski "dla fonoamatorów") i drewniana obudowa, czyli lepszy dźwięk. Do nich dołączyła pojedyncza kolumna węgierskiej produkcji, z jednym głośnikiem około 25 cm. Tonów wysokich za dużo nie było (i ze źródła i z kolumny) ale jak na ówczesne standardy była moc! Pierwszym gramofonem był G500S, który Fonica produkowała na licencji Telefunkena. Bez wzmacniacza, cztery prędkości, napęd przez rolkę, więc huczał, wkładka krystaliczna i zmieniacz płyt, którego praca groziła zawałem posiadaczom zagranicznych płyt (500 zł na giełdzie). Potem ćwiczyłem wszystkie dostępne, z lady i spod, najbardziej zaawansowane urządzenia audio krajowej produkcji - Fonomaster i G-601A, ZK-240 i 246, Elizabeth i Meluzyna - tak, że pod koniec lat 70-tych miałem już Arię, Damę Pik, Radmora, Daniela i parę sporych kolumn węgierskiej marki Videoton.
    Doświadczenia z ich użytkowania były spójne i negatywne - sprzęt był brzydki, miał słabe parametry i przede wszystkim był zawodny. Było to szczególnie dotkliwe dla tych miłośników dobrego dźwięku, którzy wyjeżdżali na Zachód, zwiedzali sklepy Peweksu i/lub mieli dostęp do zagranicznych czasopism i literatury marketingowej.
    Ta sytuacja odzwierciedlała stan całej socjalistycznej gospodarki nakazowo-rozdzielczej, gdzie decyzje gospodarcze podejmowane były wg kryteriów ideologicznych i politycznych, a nie ekonomicznych. Gospodarka bez konkurencji była trwale zacofana i niewydolna, więc nie ma się co dziwić, że jeszcze osłabiona w latach 80-tych rozpadła się ostatecznie na początku lat 90-tych. Ci, którzy zarzucają, że została wyprzedana za grosze słusznie wskazują na szalbierstwa popełniane przy tej okazji, nie chcą jednak pamiętać, że tyle wówczas była warta. Ale przez 30 lat, głównie dzięki przedsiębiorczości Polaków i wejściu do Unii podniosła się do stanu, który uczynił Polskę krajem nie zaznanego wcześniej dobrobytu.
    Sprzęt audio, czyli elektroniczny sprzęt powszechnego użytku, nawet jeśli projektowany był poprawnie, zderzał się z realiami takimi jak niskiej jakości podzespoły elektroniczne, zwłaszcza regulacyjne i elektromechaniczne, o które zresztą zaopatrzeniowcy musieli walczyć, bo zazwyczaj ich podaż była za mała, przestarzałe technologie i wyeksploatowane linie produkcyjne, dominacja pobłażliwych norm zakładowych nad państwowymi i iluzoryczna kontrola jakości. Na to nakładała się presja planów ilościowych, ciągle przekraczanych terminów i nieefektywne zasady nagradzania dobrej pracy. Bardzo duży popyt na sprzęt ESPU, z którego jakością kupujący - z braku wyboru - musieli się godzić, też nie sprzyjał poprawie. Lepsze produkty i podzespoły rozdzielane były na produkcję specjalną lub szły na eksport.
    Dwa urządzenia wybijały się ponad tę siermięgę: seria magnetofonów ZK-24xx i radioodbiornik Radmor. Oba zwracały uwagę swoją nowoczesną estetyką, parametrami i funkcjonalnością, i były wówczas chlubą chyba wszystkich posiadaczy. Zwłaszcza Radmor był szczytowym osiągnięciem radioodbiornika czasów PRL. Jestem przekonany, że zaopatrzony w podzespoły dobrej jakości i dobrze „opakowany” marketingowo mógł iść w zawody z każdym amplitunerem europejskim, a może nawet i japońskim. Ten zespół i ta firma miała potencjał (który zresztą wykorzystała czołowa polska prywatno-państwowa firma elektroniczna WB Electronics).
    Złote dwudziestolecie analogowego sprzętu audio 1968 - 1985 minęło bezpowrotnie i tylko nostalgia oraz skuteczny marketing podtrzymują jeszcze analogowe oazy, które znikną w końcu w uniwersum cyfrowej iluzji.
    Gratulacje dla autora serii Reduktor Szumu za kompetentne, rzeczowe i ciekawe materiały o sprzęcie i elektronice, i pozdrowienia dla Niego i jego Gościa.

    • @romualdbitkojn4770
      @romualdbitkojn4770 Рік тому +1

      " Gospodarka bez konkurencji była trwale zacofana i niewydolna,"
      Ja nie widze zmian.Była nie jest nalepszym określeniem.Była jest a być może będzie.

  • @Zamerstary
    @Zamerstary 3 роки тому +3

    Świetny materiał, oby więcej takich. Kibicuje I oglądam RS od samego początku, od pierwszego filmu :)

  • @arturpiwowarczyk719
    @arturpiwowarczyk719 3 роки тому +4

    Znam temat UNITRY , miałem praktyki w Unitra Serwis w latach 89-92 ...było fajnie

    • @mediazet7479
      @mediazet7479 2 роки тому

      Praktyki przez 4 lata ?😯😕😃

  • @marcinkaczynski4733
    @marcinkaczynski4733 Рік тому +2

    Ciekawy odcinek który poruszył wsponienia.
    Pewnego rodzaju rozrywką gdy byłem jeszcze w podstawówce było oglądanie a raczej podziwianie sprzętu grajcego w sklepach albo w Peweksie. Faktycznie trzeba było mieć znajomości albo farta by kupić coś w sklepie.

  • @mr.fantomas7726
    @mr.fantomas7726 Рік тому

    Wniosek z tego jest taki, że straty generowane były
    podczas samego montażu i później na stanowiskach pomiarowych. NIEDBAŁOŚĆ !!!

  • @januszstanowski5994
    @januszstanowski5994 3 роки тому

    Super materiał

  • @sonsils7033
    @sonsils7033 3 роки тому +1

    Szanowny Panie Reduktorze. Cykl filmików na tubie jest kopalnia wiedzy na temat elektroniki lat tzw ubjegłych. Szacun za fachowość i merytoryczne podejście do tematu. Za pewne wiekszość słuchaczy , oglądaczy to 50 60 latkowie mający styczność z w.w sprzętem.Elektroniką z czasów kiedy na prawdę wazna byłą jakosc dżwieku odtwarzanego. Jakby nie było producenci nagrań, dbali o to. Także chciało sie... np usłyszeć co Pink Floyd ma do przekazania nam.. fanom. Polska elektronika to ciągła otwarta otchłan niedosytu. Pewex otworzył wrota do swiatowej jakosci dla nielicznej grupy obywateli. Te czasy minęły. Temat pozostaje dla kolekcjonerów. Taka dziś moda. Stare auta itp.
    Jeśli to możliwe to czy objektywne spojrzenie na to co teraz jest do zaoferowania dla słuchaczy poprzez ucho oko fachowca Reduktora Szumu było by skłonne do refleksji na ten temat ? Byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

  • @overijsemuenster9665
    @overijsemuenster9665 3 роки тому

    bardzo fajny odcinek.

  • @KonkretnyV
    @KonkretnyV 3 роки тому +2

    Myślę że dość dobrym wyznacznikiem poziomu technicznego Polski z tamtych lat, nie jest sprzęt powszechnego użytku, a sprzęt specjalistyczny taki jak np. urządzenia pomiarowe. W apraturze pomiarowej częściej można znaleźć polot, finezję i niezwykłe rozwiązania techniczne.
    Warto zrobić sobie eksperyment myślowy: chcemy zrobić jakiś układ elektroniczny, ale warunkiem jest użycie tylko krajowych elementów elektronicznych z bieżącej produkcji. Co byśmy mogli sobie poskładać?
    Prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie zmontować choćby "mrygadełka"
    I teraz druga rzecz, co byśmy mogli zbudować z krajowych elementów gdybyśmy przenieśli się do czasów sprzed 1989 roku...?
    Osobiście zaczynałem od aparatury pomiarowej ZOPANu Meratronika INCO i mogę powiedzieć że na swoje lata był to przyzwoity sprzęt. W większości przypadków był on złożony z elektroniki produkowanej przez Polskie zakłady.
    Niestety wszystkie te zakłady "nie wytrzymały transformacji"
    Wiadomo że system który usilnie rozwiązywał problemy nie występujące w innych systemach, skutecznie wszystko hamował, ale naprawdę szkoda że to co wtedy w takich trudach powstało, nie doczekało się kontynuacji i zostało skutecznie rozwalone. Jest jak jest, ktoś takie czy inne decyzje kiedyś podjął. Dziwi mnie tylko jak gładko ten temat został społecznie zaakceptowany. Świadomość o tym że Polska nie była kiedyś tylko montownią "zachodu" ale miała swój własny przemysł, zdaje się nie budzić już dzisiaj żadnych refleksji.
    Pozdrawiam i dzięki za kolejny świetny film!

    • @KonkretnyV
      @KonkretnyV 3 роки тому

      A i jeszcze odnośnie tej nostalgii u młodych... Może ci ludzie mają podświadomą tęsknotę za tym że nie mogą już kupić nic naprawdę Polskiego jeśli chodzi o takie sprzęty? W sumie to dla nie do końca "uświadomionego" człoweka, może być niezbyt zrozumiałe, dlaczego za zachodnią granicą istnieje przemysł, da się projektować oraz produkować elektronikę, a u nas... a u nas jest jak jest.

  • @Kamil94TRN
    @Kamil94TRN 2 роки тому +1

    Mam małą kolekcje sprzętu Unitry i faktem jest, że gra to średnio lub powyżej średniej. Jednakże prostota naprawy i w sumie to, że to jednak rodzima produkcja wzbudza jednak jakieś emocje. W czasach procesorów i digitalizacji nie masz praktycznie szans na naprawę. Gdy pokazujesz sprzęt Unitry znajomym, kasety czy płyty winylowe to często mają zdziwione twarze, że można słuchać muzyki w sposób analogowy i z przyjemnie brzmiącym efektem. Według mnie słuchanie muzyki na każdym sprzęcie czy polskim czy zagranicznym będzie się podobało. To jednak jest inny rodzaj odsłuchu😊

  • @PZPolski
    @PZPolski Рік тому +1

    W swoim 126p miałem własnoręcznie wykonany tyrystorowy układ zapłonowy, wykonany wg artykułu z RE i bardzo dobrze ten układ wspominam. Bardzo stabilna iskra, bardzo równe niskie wolne obroty, niczym w Harleyu. Eh to były czasy

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 2 роки тому +1

    Może nie do końca było aż tak źle. Przeglądałem w połowie lat '80 katalog jakiejś francuskiej firmy wysyłkowej. I patrzę i oczom nie wierzę!!! Polska duża wieża!!! Oczywiście pod inną nazwą, bez śladu kraju pochodzenia. I nie należała do najtańszych!!!
    Pozdrawiam!

  • @przemyslawmalesa3720
    @przemyslawmalesa3720 3 роки тому +3

    Mlodych tak fascynuje Unitra bo mozna ten sprzet naprawic majac schemat troche wiedzy multimetr i lutownice w odroznieniu od dzisiejszych cyfrowych sprzetow specjalnie postarzanych bez dostepu do dokumentacji.I w wiekszosci przypadkow np amplitunerow klasyczny wyglad ktory z czasem tylko plusuje.I to jest polski sprzet elektroniczny co prawda na licencji ale zrobiony w polsce w czasach gdy puszka na konserwe byla gieta z blachy nadajacej sie na pancerz czolgu bo innej nie bylo.Szacunek dla ludzi ktorzy starali sie cos zrobic w PRL.Teraz jest wszystko dostepne czy w naszym kraju powstaje cos podobnego?Nie bo sie nie oplaca lub nie ma pomyslu jak zrobic i zarobic.

  • @Majsterek882
    @Majsterek882 Рік тому +2

    Jestem dj i poza moim nowym nagłośnieniem posiadam także nagłośnienie unitry eltrona i moim zdaniem dźwięk jest przepiękny słychać z daleka i nie mam się doczego przyczepić nawet zagrałem 5 imprez na 65 osób i wyszło mega

  • @Szabas777
    @Szabas777 3 роки тому +4

    Łezka się w oku kręci... Dzięki za super odcinek!👍

  • @piotrwojtyna1279
    @piotrwojtyna1279 3 роки тому +1

    Dobry odcinek.Oprócz samych tylko napraw różnego sprzętu audio czy audio video,takie rozmowy jak ta lub z Markiem są wartościową odskocznią od warsztatu.Pozdrawiam z krainy wiatraków i tulipanów.

  • @pitermg
    @pitermg 3 роки тому +6

    Dziękuję za ten odcinek :) Może i nasz sprzęt nie mógł konkurować z zachodem i nie był tak wspaniały jak mi się kiedyś wydawało (moje dzieciństwo to lata 80-90). Ale był. Ten z polskiej "górnej półki" był drogi, nieraz kosmicznie. I jeśli trafiło się na dobry egzemplarz, to jest to sprzęt trwały. Jest u mnie w domu od nowości Fonomaster '76, który gra do dzisiaj. Kupiła go moja mama za jakieś absurdalne pieniądze (typu półroczna pensja). Od 20 lat mam też wzmacniacz PW-7011, którego jedyny raz musiałem otworzyć rok temu jak szlag trafił oryginalny kondensator 2x4700uF. Tego wzmacniacza używam na co dzień, a ma ze 35 lat. Mam do niego tuner T7010, który przestroiłem własnoręcznie i również gra i... również nie miał serwisu. Ten sprzęt jest serio trwały, to trzeba mu przyznać. Nawet jeśli kontrola jakości była kiepska i nawet jeśli pchało się na taśmie co było pod ręką, to jednak jakimś cudem przetrwało to lata.
    Fakt, ja mam zadbane i szczęśliwe egzemplarze - nie jest to regułą, niestety. Przewinęły mi się przez ręce sprzęty w kiepskim stanie... (również słynna Elizabeth, z której podobnie jak Pan Zygmunt nie byłem zadowolony). Niemniej jednak zadbane potrafią służyć latami. I... ja lubię brzmienie tego PW-7011 (może faktycznie jest wyjątkowy, bo słuchałem i PW-7010 i PW-7020 - no i oba grały kijowo w porównaniu z "jedenastką").
    Szkoda, że Unitra istniała w tak dziwnych czasach i że nie było szans na to, żeby ten nasz sprzęt był lepszy. Inżynierów mieliśmy serio niezłych, tylko warunków brakowało. Niemniej jednak jak słusznie zostało zauważone - dziś warunki są, a po rodzimym sprzęcie właściwie nie ma śladu. Więc jednak trzeba Unitrę docenić - a także to, że były to miejsca pracy dla ludzi. Gdyby było to tylko sensownie zarządzane, a w biurze politycznym siedziały osoby z innym nastawieniem, kto wie w którym kierunku mogłoby to pójść.

  • @dawro8
    @dawro8 3 роки тому +1

    Przyznaję, że zaskoczyła mnie, tak odmienna pana ocena magnetofonu Dam Pik i Aria... Mechanicznie są to podobne konstrukcje, więc i miały podobne przypadłości. (kiepska głowica, system docisku taśmy, dość głośny mechanizm...). Pomijając wygląd, bo to kwestia gustu, brzmieniowo Arię oceniam co najmniej na równi z Damą Pik, choć i tu może to być kwestia gustu... Pan Zygmunt w swoich wspomnieniach mówił o dostępności Radmorów w sklepach... Nie wiem jak w tamtych czasach było w innych częściach kraju, ale z tego co pamiętam, w latach 1978,1979, (był to okres początku mojej fascynacji stereofonią) we Wrocławiu i okolicach, można było spotkać Radmora, jednak jego cena była zaporowa...

  • @jarek9859
    @jarek9859 3 роки тому +3

    Dobry wstęp do tematu. Warto porównać rozwiązania układowe do innych demoludów ( RS już porównał do zachodu ), mam wrażenie że umknęło gdzieś odniesienie do cen i porównanie do średnich zarobków , wskaźniki rocznej produkcji i podaży rynku. Warto spojrzeć przez pryzmat dostępności rodzimych podzespołów i rozwoju technologii w PRL co było produkowane w latach 1950/1990 i montowane w sprzęcie audio. Temat wydaje się wart rozwinięcia. Pozdrawiam

    • @henrykkania9668
      @henrykkania9668 3 роки тому +2

      Nie jest wart bo się okaże ze wschodni niemcy nam zazdrościli. A najlepsze dla np. wschodniego niemca było załapać się do PRL. Anglicy stawiając pewne zakłady azotowe w latach 70 z chęcią wywozili nasz "sprzęt grający".... Ekspert chętnie wypowiada się źle bo to jest teraz na topie a prowadzący to łyka jak pelikan ;)

    • @romualdbitkojn4770
      @romualdbitkojn4770 Рік тому

      Akurat podstawowych elementów elektronicznych za bardzo nie brakowało poza tranzystorami największej mocy .

  • @nomtbg
    @nomtbg 3 роки тому +8

    Mój tato 3 dni stał za telewizorem kolorowym, ale nie przywieźli do sklepu, przywieźli magnetofon Grundig RB3200 i tato kupił, gra do dziś w kuchni. 😀

    • @jannowak898
      @jannowak898 3 роки тому +1

      A ja we wrześniu 1987 roku wzamian za pilny wyjazd na wolny wakat kolonijnego opiekuna grupy otrzymałem talon na przecenionego, pogwarancyjnego Jowisza. Byłem szczęściarzem, gdyż zamiast 147 000 zł zapłaciłem połowę. Pozdrawiam

    • @dobzibuniek7061
      @dobzibuniek7061 2 роки тому +1

      Fajna historia.🖐️

    • @nomtbg
      @nomtbg 2 роки тому

      @@dobzibuniek7061 tydzień później kolega przywiózł mu Rubina 714p bez żadnego stanie w kolejce. 😀

    • @dobzibuniek7061
      @dobzibuniek7061 2 роки тому

      @@nomtbg o masz ci...Jako nastolatek stałem w kolejce za pierwszą w historii rodu pralka automatyczną.Nazwy nie pamiętam.Z kraju rad była...Obecne czasy są inne.Trudno powiedzieć że lepsze i trudno że gorsze...Chodzi mi o to że niczego nie było a ludzie nie rwali włosów z głowy.I ta szynka której na codzien nie było a na świętach zawsze smakowała lepiej.

    • @nomtbg
      @nomtbg 2 роки тому

      @@dobzibuniek7061 Polar PS 663 Bio, miałem taką z 20 lat. 😉
      Ptasie mleczko inaczej smakowało, bo mama dawała 1 kostkę na dzień. Ale nie było otyłych dzieci, tak jak teraz...

  • @dolazatechoinki6722
    @dolazatechoinki6722 3 роки тому +10

    No niewierze. Autor nie rozumie dlaczego ludzie kupuja sprzęt unitry i go remontują. Bo zapewne się wychowali przy takim sprzęcie. Nie było chyba domu w kturum nie było by radia czy telewizora unitry. Albo babci u której co niedzielę gralo by radio na parapecie z programem pierwszym lub lato z radiem. Ludzie chcą poczuć sie jak kiedyś.

    • @piotrw9940
      @piotrw9940 3 роки тому +1

      A ja podzielam zdanie autora. Ja też za dzieciaka miałem w domu sprzęt Unitry, a go nie kupuję. Nie widzę sensu powrotu do techniki sprzed lat, wystarczy mi że sobie powspominam, a poza tym szkoda byłoby mi czasu na remonty. Poza tym autor filmu mówił o ludziach młodych, którzy nie żyli za PRL, a mimo to są zainteresowani sprzętem Unitry. Dla mnie również jest to niezrozumiałe, zakrawa o hipsterstwo, lecz nie muszę tego rozumieć i jest mi z tym dobrze.

    • @mlodykonieczko5770
      @mlodykonieczko5770 3 роки тому +1

      Facet jest inżynierem. Widocznie podchodzi do tematu na chłodno. Ale marketing na rynku konsumenckim to kreowanie emocji :)

    • @mariuszrl1143
      @mariuszrl1143 3 роки тому +1

      Bo ludzie mają dosyć tego burdelu jaki nam zrobili, to jak odpalę sobie wieżę maxi Radmora i Altusy, patrzę na te zilonkawe wskaźniki to od razu moja psychika dostaje kopa !

  • @zbyszekpodchmielony2642
    @zbyszekpodchmielony2642 3 роки тому +15

    z tej unitry najlepsze to... te panie ze zdjęć :-)))

  • @Stabio_PL
    @Stabio_PL 3 роки тому

    Obecny!

  • @rybianrybian7785
    @rybianrybian7785 3 роки тому +4

    Super odcinek. Poprosze takich perłek wiecej. Wielki ukłon wam i "unitrowcom". Pozdrawiam

  • @wiesawpoinc3260
    @wiesawpoinc3260 Рік тому +1

    Ja mam amplituner Tosca 303..Do tej pory działa wyśmienicie.Zakupiony w końcu lat 80 tych.

  • @100klecha
    @100klecha 3 роки тому +2

    Panie Krzysiu, w 38:03 na foto jest przedstawiona Fabryka Wyrobów Precyzyjnych im. generała Karola Świerczewskiego, nie bardzo ten moloch był związany ze sprzętem audio a tym bardziej z Unitrą :)
    Pozdrawiam, świetny kanał.