RADMORYNA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024
  • The film tells the story of the creation of the legendary radio receiver Radmor 5100. It was created as a combination of two projects - the first was created in cooperation with the National Telecommunications Institute and Unitech, the second - in Gdynia's Radmor.
    This fascinating story is told by the creators of the device - Mr. Grzegorz Strzelewicz (design designer at Unitech, later COBRESPU), Mr. Maciej Sokólski (leading designer in Radmor), Mr. Marian Prawdzik (head of the TU department in Radmor) and Mr. Marian Szczęch (chief technologist in Radmor) .

КОМЕНТАРІ • 723

  • @jacekpiotrowski9336
    @jacekpiotrowski9336 4 роки тому +12

    RADMOR - niespełnione marzenie. Jako dzieciaka nie było mnie stać, malując pokoje rodzinie i myjąc samochody sąsiadom zarobiłem na Zodiaka ale porównania nie było.

  • @maximax3624
    @maximax3624 4 роки тому +36

    Fantastycznie przygotowany materiał. Zupełnie niepodobny do zalewu youtubowej amatorszczyzny. Ogląda się go jakby był zrobiony przez profesjonalne studio dla Discovery Channel. A od strony merytorycznej można gasić światło. Temat wyjaśniony. Jeśli kogoś zainteresuje historia najlepszego polskiego amplitunera hi-fi nigdzie nie znajdzie nic lepszego na ten temat. Brawo !

  • @piotrpudelko8371
    @piotrpudelko8371 4 роки тому +39

    To moje pierwsze radio stereo,kupione cudem tuż przed stanem wojennym za moje pierwsze 3 wypłaty.Kosztował wtedy 14 tys.500zł.Radmor 5102.Łezka w oku się kręci.Dzięki za piękny film.Wielki szacunek i podziękowania dla twórców za spełnione me młodzieńcze marzenia i kawał życia mojego którego RADMOR był nierozerwalnie jego częścią wnosząc wiele radości,dumy,zadumy oraz wiele pozytywnych emocji i uczuć.

  • @dziedzic-Pruski
    @dziedzic-Pruski 3 роки тому +10

    W latach 80 tych Radmor jako chyba jedyny był dostępny od ręki. Przyczyną była cena. W 1983 roku kosztował 62 tys zł. Amator ok 20 tys. W zasadzie to był jedyny model który stał na półce w Juniorze. Nie pamiętam, a nie chcę dorabiać teorii, ale wydaje mi się, że był sprzedawany w komplecie z głośnikami.
    Tak czy inaczej to był top. Marzenie.

    • @mikadorek1
      @mikadorek1 7 днів тому

      Zdaje się, że stał u nas w gminnym DH z Altusami Tonsilu.

  • @vandergraaf8489
    @vandergraaf8489 2 роки тому +3

    Moim zdaniem Radmor powinien dalej produkować ten amplituner. Oczywiście z pewnymi zmianami idąc z duchem czasu, ale bez zmiany wyglądu zewnętrznego. A opowieść ta przyczyniła się do tego, że stałem się fanem tego pięknego i ponadczasowego urządzenia.

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  2 роки тому +1

      Wiem, że myśleli o tym. Tam wciąż pracują ludzie, którzy pamiętają stare czasy, którzy tworzyli tamte urządzenia - może nie 5100, ale serię 5500 już tak.

  • @grzesikkrzysztof7527
    @grzesikkrzysztof7527 4 роки тому +44

    Widać, że Panowie włożyli całe serce oraz wiedzę, przy projektowaniu. BRAWO

  • @markusman4592
    @markusman4592 4 роки тому +4

    Jako mały chłopiec, stojąc przed wystawą sklepu, marzyłem o radmorze, którego widziałem na wystawie. Był piękny, wręcz kosmiczny! Kilkanaście lat później przypomniało mi się to marzenie i za przysłowiowe grosze kupiłem na giełdzie dwa egzemplarze 5102 i 5102TE. Po drobiazgowym odrestaurowaniu służą mi do dzisiaj ciesząc i ucho i oko zarazem.

  • @sebastian473
    @sebastian473 4 роки тому +32

    Długo czekałem, ale się doczekałem. Bardzo dobry film, dowiedziałem się o wielu faktach o których nie wiedziałem wcześniej. Radmor 5100 nie był idealny, miał swoje wady i słabe punkty, ale powstawał w czasach bardzo trudnych, gdzie nie było praktycznie nic. Bardzo chcę podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego amplitunera. Jestem przekonany, że to najlepszy sprzęt audio jaki powstał w PRLu. Dziekuję także autorowi filmu, kawał porządnej roboty. Pozdrawiam wszystkich.

  • @radioslaw
    @radioslaw 4 роки тому +8

    Nigdy nie myślałem, że przesiedzę ponad godzinę wpatrzony i wsłuchany w taki film! A jest to też i historia mojego pokolenia - ponad rok pracowałem w Ochotniczych Hufcach Pracy (było coś takiego!), żeby z pomocą rodziców kupić swój pierwszy magnetofon M2405. Kosztował wtedy 8500zł... łza się w oku kręci.
    WIELKIE PODZIĘKOWANIE dla twórców filmu! To fantastyczne, że chcą ocalić od zapomnienia te pionierskie czasy i polskich inżynierów.
    CHAPEAU BAS!

  • @1bhpjean
    @1bhpjean 4 роки тому +102

    Świetnie przygotowany materiał. Gratulacje i podziękowania dla Autora !

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому +6

      Dziękuję :)

    • @konradziokowski9805
      @konradziokowski9805 3 роки тому +6

      Wielkie podziękowanie za wspaniale przygotowany i ciekawie przedstawiony materiał.Doskonale pamiętam czasy , gdy posiadanie RADMORA było marzeniem każdego z naszej grupy entuzjastów marki.
      WIELKI SZACUNEK DLA WSZYSKICH POLSKICH INŹYNIERÓW KONSTRUKTOROW PASJONATÓW I TWÓRCÓW KTÓRYCH MOGLIŚMY USLYSX

    • @johnsmietnik7489
      @johnsmietnik7489 3 роки тому +2

      Poprosiłbym o linka do tego kanału o renowacji zabytkowej elektroniki o którym było wspomniane pod koniec filmu.

    • @daneniejawne7792
      @daneniejawne7792 3 роки тому +1

      @@johnsmietnik7489 kanał jak sądzę to "Rubens" choć dochodzenie oparłem na zegarku jaki ów Pan ma na ręku przyrządach jakimi się posługuje

    • @ijontichy6070
      @ijontichy6070 Рік тому +1

      @@johnsmietnik7489 Rubens oczywiście ,a także wielu innych np. Borkowski Radia lub Z Pasją Do Unitry polecam !!

  • @marcinlenard3201
    @marcinlenard3201 4 роки тому +9

    Dobry kawałek Polskiego sprzętu na którym się wychowałem, wielka szkoda że nie tworzy się nadal, bo dźwięk z tych sprzętów jest w dzisiejszych czasach nieosiągalny, wielki szacunek dla twórców tego sprzętu.

  • @cichy2708
    @cichy2708 4 роки тому +9

    Posiadam Radmor 5100 78r. Piękny kawałek historii. Zostało mi odnowić panel przedni. Do tego ZG40C201 + ZG60C115 i gra pięknie :) Szacunek dla projektantów, którzy w ciężkich czasach stworzyli takie cudo.

  • @IZDEB13
    @IZDEB13 4 роки тому +10

    Obejrzałem ten film z nostalgią i z łezką w oku. Wielki szacunek dla ludzi którzy tworzyli ten sprzęt. Wielkie podziękowanie dla autora filmu.

  • @leszekalbin4097
    @leszekalbin4097 4 роки тому +4

    Radmor 5100 już samym wyglądem robił ogromne wrażenie oraz ceną która w tamtym czasie wynośiła 14.500 zł. Odbiornik posiadał indywidualną kartę pomiarów parametrów technicznych i ze względu na cenę był do kupienia praktycznie od ręki przynajmniej we Wrocławiu DH"Łada" Problemem było kupienie wersji czarnej które cieszyły się większym powodemiem.Sprzęt grał jak na tamte czasy naprawdę świetnie i robił naprawdę magiczne wrażenie.Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów choć dużym błendem konstruktorów było użycie beznadziejnych gniazd do podłączenia kolumn głoośnikowych,mała ilość połoczeń dla innych urządzeń też na kiepskich wtykach WM590.To przesądziło o tym że po 2 latach użytkowania postanowiłem sprzedać Radmora.

  • @albenalbus1198
    @albenalbus1198 4 роки тому +10

    Składam wyrazy szacunku wszystkich osób (nie tylko) z materiału - przyjemnie się oglądało. Radmor był dla mnie kwintesencją w wejście w świat Hi-Fi z lat mej młodości i do dziś jestem fanem polskiej myśli technicznej (eletroniki). Słynny Radmor 5100 i jego pokrewne na zawsze zostanie złotą ikoną polskiej myśli polskiej elektroniki i technicznej od wszystkich osób, którzy współtworzyli w ten wspaniały niepowtarzalny projekt.

    • @ZygmuntKiliszewski
      @ZygmuntKiliszewski Рік тому +1

      Piękny wpis, przyłączam się do Wyrazów Szacunku (!).

  • @mattaimp
    @mattaimp 4 роки тому +7

    Piękna opowieść o równie pięknym sprzęcie. Nostalgia może jest wśród użytkowników, ale ogrom pomysłów pracy i natchnienia - przekłada się na trwałość, oraz na unikalną indywidualność tego sprzętu. Jak pierwszy raz go zobaczyłem i usłyszałem, to do dziś została mi chęć zakupu sprzętu, aktualnie już tylko do renowacji. Dźwięk był dobry - przyjemny. Nie był wzorcowy, był za to unikatowy, na pewno wielu go pamięta i przyrównuje do innych konstrukcji.

  • @PolishMark
    @PolishMark 4 роки тому +36

    Dziękuję serdecznie za ten piękny dokument i za uwiecznienie konstruktorów Radmora.

    • @ZygmuntKiliszewski
      @ZygmuntKiliszewski Рік тому

      I ja dziękuję. Zawsze byłem fanem techniki radiowo - telewizyjnej i samochodowej. Szacunek dla Konstruktorów, Szacunek dla Twórców tego historycznego nagrania. Życzę wszystkim Fanom Szczęśliwego Nowego 2023 Roku 🎆.

  • @Amigowiec
    @Amigowiec 4 роки тому +18

    Amiga 500 i Radmor 5100 to był mój zestaw do tworzenia muzyki, kiedy byłem nawet "nie nastolatkiem". Dzięki!

  • @piotrpiotroffsky1541
    @piotrpiotroffsky1541 4 роки тому +17

    Szacun !! Po prostu szacun... To ponadczasowe !! :)

  • @tadeuszpiecz4176
    @tadeuszpiecz4176 4 роки тому +11

    Dziękuję bardzo za super film ukazujący jak powstawał ten piękny odbiornik, oraz jak wielkie było zaangażowane tych wszystkich osób.

  • @coderiese
    @coderiese 4 роки тому +5

    kapitalny temat, kapitalne prowadzenie i jakosc merytoryczna. Trafilem przez przypadek .. i zostaję. Proszę o więcej!

  • @mazakaudio
    @mazakaudio 4 роки тому +6

    Rewelacyjny film,ciekawy,naukowy i przyjemny w oglądaniu.

  • @jegermajster
    @jegermajster 4 роки тому +95

    Jestem pod wielkim wrażeniem - świetny pomysł, świetna realizacja. A to, że przed kamerą o procesie projektowania i produkcji mogły się wypowiedzieć osoby bezpośrednio odpowiedzialne za ten sprzęt, to po prostu bajka. Sami bohaterowie na pewno też poczuli się docenieni i powróciły miłe wspomnienia. Klasa, po prostu klasa!

  • @2010Waldi
    @2010Waldi 3 роки тому +1

    Super realizacja i pomysł. Brawo. Sam pamiętam jak w latach 80 tych w wieku 12-tu lub 13-tu lat, odwiedzając co jakiś czas sklep RTV zawsze na chwilę zatrzymywałem się i oglądałem ten odbionik. Był podłączony i zwykle coś tam grało. Uwielbiałem na niego patrzeć i słuchać. Wówczas był to dla mnie nieosiągalny kosmos.

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 4 роки тому +3

    Kiedyś i mój obiekt westchnień . Dzisiaj mogę porównać Radmora z odbiornikiem Philips RH720 . Mają wiele cech wspólnych . Obydwa mają w końcówce mocy tranzystory typu 2N2055. Obydwa posiadają programowanie wybierane sensorami i obydwa posiadają układ stereo-4 , .Philips jest znacznie starszy . Pojawił się na rynku już w roku 1972 . Ma większą moc wyjściową 2 X 40 wat sinus . I posiada oprócz UKF , także zakres fal długich , średnich i krótkich . Posiada znakomitej jakości dekoder stereo oparty na elementach dyskretnych , a nie na układzie scalonym . Zrobiłem , myślę ,że ciekawy test . Na czym polega ? Kładzie się na odbiorniku smartfona i z innego aparatu inicjuje się połączenie . Odbiornik jest ustawiony w zakres UKF . Philips test przeszedł celująco , a Radmor go oblał . W Radmorze pojawiły się wyraźne zakłócenia , których w Philipsie nie było wcale . Ten model amplitunera Philipsa był ówcześnie najdroższym w ofercie firmy. Tak samo jak Radmor . Pomimo tego ,mam wielki szacunek dla ludzi , którzy go zbudowali w tamtych realiach .

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 4 роки тому +2

      Oczywiście 2N3055.

  • @wojtekbratek5156
    @wojtekbratek5156 3 роки тому +2

    Świetny materiał, świetni ludzie. Czapki z głów.

  • @gx-rf1tm
    @gx-rf1tm 2 роки тому +2

    Świetny program, dziękuję!

  • @januszgawe478
    @januszgawe478 2 роки тому

    Panowie szacun wielki mam takie cudo chodzi do dzisiaj to na tamte czasy byl jak techniks japoński trza było pociągnosć tę produkcje jak to zrobił techniks .

  • @justynabrzezinska6455
    @justynabrzezinska6455 4 роки тому +13

    Czesc wujek fajny film

  • @felixgasroorka1696
    @felixgasroorka1696 4 роки тому +2

    Głęboki ukłon i podziękowanie dla autora filmu oraz tych, którzy stworzyli Radmora 51xx. Wspaniały materiał :)

  • @wodzimierzp.154
    @wodzimierzp.154 4 роки тому +16

    Jakże ja Go pragnąłem kiedy był całkowicie nieosiągalny. Świetny film!

  • @andrzejgorzkowski9066
    @andrzejgorzkowski9066 4 роки тому +4

    Pracowalem w Unitra Service w latach 1987-92. Moja specjalizacja byla naprawa odbiornikow radiowych HiFi. W ciagu tych wszystkich lat nie trafil sie do naprawy ani jeden Radmor !!! Taka to byla jakosc.

  • @januszkrolikowski6931
    @januszkrolikowski6931 7 місяців тому

    Dziękuję całemu zespołowi za stworzenie tak doskonałego i pięknego urządzenia.
    Wielki szacun.

  • @jerzykrzykawski583
    @jerzykrzykawski583 3 місяці тому

    super wywiad.....konstruktorom RADMORA ...gratulacje.

  • @alexcios292
    @alexcios292 2 роки тому +1

    Głęboko chylę czoła za rewelacyjnie opracowany materiał. Jeden z kultowych amplitunerów doczekał się swojej pełnej historii. Dla mnie, który marzył w tym czasie o posiadaniu tego wówczas niebotycznego cudu techniki audio, jest to piękne spojrzenie w historię. Mimo już pełnoletności w czasie gdy 5100 pojawił się na rynku, był tylko niespełnionym marzeniem, ze względu na cenę. Tak, to był znakomity sprzęt, a dopiero ten materiał uświadomił wielu jak długą i wyboistą drogę musieli pokonać konstruktorzy, by wprowadzić na rynek urządzenie o tak świetnej jakości. Przez wiele lat prowadziłem serwis sprzętu RTV i manualnie miałem do czynienia z wszystkimi wcieleniami Radmora po kolei. Dopracowana konstrukcja pozwalała na dość łatwy serwis, po dorobieniu sobie we własnym zakresie odpowiednich przejściówek umożliwiających uruchomienie poszczególnych modułów poza ich normalnym posadowieniem. Wspominam ciepło i z szacunkiem dla konstruktorów.

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  2 роки тому

      Dziękuję bardzo :) Bardzo się cieszę, że ten film wciąż zyskuje sobie nowych widzów.

  • @TGTADEUSZ
    @TGTADEUSZ Рік тому

    Panom konstruktoram należy sie order Unitry za zaangażowanie i serce do walki z tamtym systemem i czasami. Brawo 👏👏👏👏

  • @bronekkkb3944
    @bronekkkb3944 Рік тому

    Fantastyczny materiał. Co prawda odbiornika Radmor nie posiadam ale w tamtych wczasach udało mi się kupić odbiornik który był wspomniany przez konstruktorów a mianowicie Merkury który do dnia dzisiejszego ani razu się nie zepsuł i jest zachowany w idealnym stanie jak nówka z fabryki. Gra do dzisiaj. Posiada tylko przestrojoną głowicę UKF. Też wielki szacun dla konstruktorów Merkurego którzy wyprodukowali tak świetny sprzęt. Pamiętam kosztował 10200zł bez kolumn głośnikowych a dla mnie to było 5 pensji. Pozdrawiam

  • @TheMadmat76
    @TheMadmat76 4 роки тому +4

    Mega szacun !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @marcinbaran7930
    @marcinbaran7930 4 роки тому +4

    Aż łezka w oku się kręci

  • @kryszak8271
    @kryszak8271 3 роки тому +1

    Radmor, po 1984 roku to niemal niespełnione marzenie posiadania. Sześć miesięcy ciężkiej pracy bez jedzenia i byłeś szczęśliwym posiadaczem amplitunera. Tuner AM, korektor, magnetofon Sanyo, i miałeś cacko.

  • @darekmojsak1214
    @darekmojsak1214 4 роки тому +6

    Materiał zrobiony z pasją, owoc miłości do sprzętu I muzyki szeroko pojętej;)

  • @djivokalisz
    @djivokalisz 4 роки тому +6

    Piękny materiał

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому +2

      Dziękuję :)

    • @djivokalisz
      @djivokalisz 4 роки тому +6

      @@ZabytkiTechniki jeśli potrafią popłynąć łzy po policzkach a mam tyle lat co cały ten projekt to było warto zrobić ten materiał prawda? To ja dziękuję w sumie to w imieniu grupy to My dziękujemy.

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому +3

      Bardzo, bardzo dziękuję :) To znaczy, że było warto to zrobić i że warto działać dalej. @@djivokalisz

  • @ML-hf6ii
    @ML-hf6ii 4 роки тому +2

    Mam jeszcze taki w domu pod TV :) nie sprzedam nigdy :)

  • @jozefborowczyk4399
    @jozefborowczyk4399 4 роки тому +1

    My w Gdyni bilismy na głowę elektronike w Polsce!! W 1979 rokun Radmor kosztował 14 000 złp. Pierwsze 2 koluny Altusa kupiłem w Wejherowie pozostałe 2 w Koszalinie! Raz na 3 miesiące przychodził serwisant Radmora i na miejscu przegłądał Radio!! Radio miało książeczkę serwisową gdzie serwisant opisywał co robił.

  • @robrobski9445
    @robrobski9445 4 роки тому +28

    W tamtych czasach takie stereo było drogie marzenie kazdego

    • @paweg2700
      @paweg2700 4 роки тому +3

      Radmor był tak drogi,że dla mnie w tamtych czasach nieosiągalny.

  • @yorka0
    @yorka0 4 роки тому +2

    Bardzo dziękuję autorowi za naprawdę świetny dokument - dobra robota.
    A wszystkim bohaterom, którzy przyczynili się do powstania wielu świetnych odbiorników lat 70/80 należy się uznanie i szacunek. Dzięki niesamowitym ludziom, mogę codziennie cieszyć się z posiadania takich perełek jak Radmor 5102, Radmor 5450, Koncert M3402SD, fs-1100, ZG40...... Jedyne czym mogę się odwdzięczyć to zwykłe dziękuje.

  • @janwaler273
    @janwaler273 2 роки тому

    Bardzo dobrze przygotowany film kawał prawdziwej naszej historii

  • @piotrbartoszewicz5774
    @piotrbartoszewicz5774 3 роки тому +3

    Film arcyciekawy, dla mnie szczególnie ponieważ dostałem wytrzeszczu oczu, gdy jako nastolatek zobaczyłem i posłuchałem takiego RADMOR-a z serii "testowej" w domu mojego kolegi. Przypomniały mi się tamte czasy i absurdy gospodarcze tego okresu, które aż nad to dobrze pamiętam. Chwała tym, którzy pomimo panującej siermięgi na tle innych, w porównaniu z Polską, technologicznie i gospodarczo rozwiniętych krajów, próbowali zrobić coś nowatorskiego czy atrakcyjnego wzorniczo. Ale też bez przesady, bo mogli tyle, na ile realia tamtych czasów pozwalały. Więc wychodziło na ogół tak sobie, czasem lepiej, a czasem gorzej .....
    A teraz zupełni z innej beczki. Dziwią mnie bardzo i zaskakują komentarze ludzi przedstawiających narrację: jaką to byliśmy potęgą gospodarczą i technologiczną i jak nam to wszytko "źli" ludzie na czele z Balcerowiczem odebrali. BZDURA! Obiektywnie (rozbiory, wojny itd...) byliśmy krajem zapóźnionym cywilizacyjnie i technologicznie, kupowanie licencji, a potem produkcja na eksport, miało przerwać ten impas i być skokiem w nową jakość...teoretycznie, bo wyszło, jak wyszło. Dlatego takie pierniczenia jak to było fajnie i jak to szliśmy z rozwojem niczym burza traktuję jako żałosne pierniczenie sierot po komunie, niepogodzonych z totalną krytyka czasów ich młodości i aktywności. Na tej samej zasadzie będą opowiadali ćmoje boje o "polskiej motoryzacji": Polonezach, Beskidach, Syrenach Sport, Nysach i Żukach, statkach i stoczniach i samolotach. Fakt byliśmy pionierem w dziedzinie elektromobilności - produkowano w Polsce pojazd MELEX! W swoim czasie niewątpliwy hit eksportowy, poza polską wódka Wyborową i tonami węgla sprzedawanego w cenach dumpingowych.
    A co do RADMOR-a 5100, to też czułem się dumny z jego istnienia, no ale bez przesady. Miałem kolegę, ucznia TŁ w Gdańsku a potem studenta PG, prawdziwego fana, którego już wówczas można by określić mianem audiofila. Miał on tę cechę, że poza odsłuchem i znawstwem w zakresie jakości dźwięku detalicznie "rozkminiał" tajniki techniczne studiując schematy. Ale był też doświadczonym, pomimo młodego wieku, praktykiem serwisowym ponieważ miał okazję naprawiać i przy okazji poznawać sprzęty audio produkcji głównie japońskich producentów, o który u nas na wybrzeżu bywało łatwiej o tyle, że poza PEWEX-em import uzupełniali marynarze. Sam też tworzył własne konstrukcje i rzeczywiście posiadał imponująca wiedzę praktyczną w tym zakresie. Wspominam o tym, ponieważ dzięki niemu poznałem część środowiska trójmiejskich pasjonatów dobrego dźwięku moderujących spotkania w Rudym Kocie i pamiętam, te niekończące się sesje odsłuchowe połączone z popularyzatorskimi dyskusjami - jak to młodzi pasjonaci - o wymarzonym sprzęcie, kwestiach technicznych i jakościowych. Na tym tle RADMOR, nie istniał! To był wówczas w miarę atrakcyjnie wyglądający sprzęt, bardzo przeciętnej klasy, za absolutnie wygórowaną cenę! Ponieważ oferowanie tej klasy sprzętu, w tak absurdalnie wygórowanej cenie w kraju gdzie nie istniała polityka rynkowa, to było zwykłe oszustwo i nabijanie ludzi w butelkę przy wykorzystaniu braków rynkowych!. Szkoda, że autorzy tego filmu nie zainteresowali się tym aspektem towarzyszącym legendzie, takiego sobie amplitunera: RADMOR 5100.
    Dziękuję za uwagę.

    • @piotrbartoszewicz5774
      @piotrbartoszewicz5774 3 роки тому +2

      @@karolsikora9255 Bardzo Pana przepraszam, ale ja najwyraźniej nie zrozumiałem o co Panu chodzi. No a przede wszystkim, jak się to się ma do kwestii amplitunera RADMOR 5100, który, co nie jest żadną tajemnicą - nie był żadnym cudem techniki, nawet jak na owe czasy i psuł się jak cholera, a do tego wymagał okresowych korekt parametrów.
      Dodam jeszcze, że przytoczone przez pana przykłady, polegają a porównywaniu urządzeń w zasadzie nieporównywalnych - zatem dla mnie jest to manipulacja.
      A poza tym, to gratuluję Panu inwencji i zdolności wynalazczych, szkoda jedynie, ze ludzkość nie poznała się i nie doceniła ich doniosłości. No ale nic straconego, bo wszystko jeszcze przed nami, a raczej przed Panem, bo ja już stoję na straconej pozycji "wiecznych krytykantów", co prawda po szkołach ale bez cienia wiedzy i rozumu

    • @piotrbartoszewicz5774
      @piotrbartoszewicz5774 3 роки тому +2

      @@karolsikora9255 No i.....?????

    • @ak47980
      @ak47980 3 роки тому

      @@piotrbartoszewicz5774Wygląd tego RADMORA jest ciekawszy niż mojego dzisiejszego tunera YAMAHA - istna nuda jak się na to patrzy.Szacun dla Polskich inż.

    • @piotrbartoszewicz5774
      @piotrbartoszewicz5774 3 роки тому +2

      @@ak47980 Rzecz gustu, mnie jednak bardziej interesują parametry techniczne, tego urządzeni. A gwoli ścisłości, panel czołowy RADMORA najprawdopodobniej projektował mgr. sztuki, a dokładnie: projektant form przemysłowych, obecnie nazywany designer-em. Chyba, że była to osoba po liceum plastycznym. A więc nie inżynier, chyba, że coś źle zrozumiałem z treści filmu.

    • @piotrbartoszewicz5774
      @piotrbartoszewicz5774 3 роки тому +2

      @@karolsikora9255 Jeśli rzeczywiście kolega nie wiedział o co Pan go pytał, to w zasadzie wyczerpuje temat walorów użytkowych i technicznych amplitunera RADMOR 51xx, który jest w jego posiadaniu od "niepamiętnych czasów".
      Pozdrawiam również.

  • @grzondziele
    @grzondziele 3 роки тому +1

    to naprawdę interesująca historia techniki polskiej. Podawanie Wolnej Europy jako źródła prawdziwych informacji to jednak absolutna wpadka.

  • @kaiserlich6265
    @kaiserlich6265 4 роки тому +6

    Posiadam drewnianego radmorka z korektorem, po tym filmie chyba go oddam na przegląd.

  • @kdomster9141
    @kdomster9141 4 роки тому +11

    A my dziś narzekamy na ceny sprzętu high end ... a tu ekwiwalent rocznej pensji szedł jak ciepłe bułki

    • @jakubhunkiewicz8023
      @jakubhunkiewicz8023 4 роки тому +1

      k domster ta roczna pensja to nie przesada ?

    • @beholder2012
      @beholder2012 4 роки тому

      @@jakubhunkiewicz8023 ani trochę. Może zabrakło przymiotnika "przeciętnej" - bo jeśli, na przykład, ktoś upiera się brać jako miarę pensję np. "dyrektora zjednoczenia" - albo, jak gdzie indziej ktoś zauważył, górnika - aaaaaa, to co innego.
      O ile mnie pamięć nie myli, "Radmor" w latach 1979-1980 kosztował coś 15 tys. zł. (jeśli nie więcej). To było naprawdę b. dużo dla "przeciętnego Polaka".

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 3 роки тому

      @@jakubhunkiewicz8023 Statystyczna średnia pensja to był taki sam twór co dziś. Większość ludzi zarabia znacznie mniej. Wtedy było tak samo. Według statystycznej pensji Radmor kosztował ok. 4 pensji. Biorąc pod uwagę ile zarabiali normalnie pracujący i zarabiający ludzie, to robiło się 6-7, a nawet więcej. Trzeba zaznaczyć, że 3/4 towarów luksusowych dostępnych w Polsce nabywało kilka grup zawodowych, to byli między innymi górnicy (przede wszystkim), marynarze, pracownicy największych zakładów przemysłu elektromaszynowego. Znakomita większość normalnie zarabiających Polaków takiego Radmora to mogła sobie kupić jak dostała spadek, lub wygrała w Toto Lotka. Z normalnej pensji nie szło kupić, bo trzeba było kupić też inne rzeczy do domu, a wszystko, powtarzam wszystko, to była wielokrotność pensji! TVC Jowisz kosztował 8 przeciętnych pensji, Rubin na licencji to półroczna pensja, lodówka Polar półroczna pensja. Człowiek długimi latami dorabiał się tego, co dziś można kupić na kilka pensji. Wieża Diory cztery segmenty plus ta makabra typu Altus, to faktycznie była całoroczna pensja! Ciekawe, czy ktoś dałby dziś za taką wieżę ze 30 tys zł! I mowa jest o średniej statystycznej, robotnicy i urzędnicy musieli sobie dołożyć jeszcze kilka pensji! Dlatego mało kto miał coś z tego sprzętu! Zresztą, Radmor najlepiej sprzedawał się na Śląsku, boi górnicy nie mieli co robić z pieniędzmi, więc kupowali na zasadzie ucieczki z gotówki. Na wybrzeżu słabiej, bo marynarze zdecydowanie wybierali sprzęt zachodni. Od 1980 roku Radmor serii 5100 rzadko był kupowany przez melomanów, a raczej jako "inwestycja". Konkurencja robiła już sprzęt nowocześniejszy i cenowo bardziej przystępny. Radmor Melomani woleli wieże Diory niż archaicznego Radmora.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 3 роки тому

      @@NecrosDeus Ale jest też taka sprawa, że normalnie pracujący i zarabiający ludzie dostawali nie tylko pensje, ale również różne dodatki, bony, deputaty itd. Taki pracownik huty mieszkający we własnym domu dostawał na przykład co roku 4 tony węgla, a mieszkający w bloku ekwiwalent pieniężny. Podobne przykłady można mnożyć, a wszystko to przekładało się na to że robotnik mniej ze swojej pensji wydał. Dlatego problemem nie były pieniądze, pieniądze ludzie mieli. Problemem były nieustanne braki poszukiwanych towarów, powodowane zresztą między innymi spekulacyjnym wykupem przez ludzi chcących ulokować w czymś tracące wartość pieniądze. Tu wychodził główny problem gospodarki planowej, planista zakładał ogólną racjonalność całego społeczeństwa, tj. że jednej rodzinie potrzebny jest jeden telewizor, jedna pralka, jedna kuchenka a jeden człowiek zje tyle i tyle. Niestety, ludzie nie chcieli się za bardzo do tych założeń stosować i efekt był wiadomy...

    • @michaschulz9511
      @michaschulz9511 3 роки тому

      @@gallanonim1379 Troszkę przesadzasz z tymi deputatami - pracownik huty może się załapał. Ale przeciętny robotnik, urzędnik czy nauczyciel dostawał gołą pensję i tyle. Przykładem niech będzie węgiel - w mojej rodzinie na deputaty nikt ich nie dostawał (dziadek architekt, ojciec stoczniowiec, mama nauczycielka). "Zdobywanie" opału (w naszym przypadku to był koks) w dużym mieście zaczynało się już wczesną wiosną - a i tak nie zawsze się udawało. Wiele artykułów było niezwykle drogich, a jeśli były z Zachodu - to już bywały zupełnie nieosiągalne.
      Spekulacja? Nie - jedyna przyczyna to chory system polityczny i gospodarczy.

  • @jestemfajnyjeden4525
    @jestemfajnyjeden4525 Рік тому

    ZURT - Zakład Usług Radiowo Telewizyjnych. Kolejka na 45 minut do przyjecia sprzetu do naprawy, czas naprawy ok 2 tygodnie, sprzęt naprawiony solidnie.

  • @m5029
    @m5029 2 роки тому +1

    Rewelacyjny program.
    Przy okazji , mozecie polecic kogos w okolicach bydgoszczy kto podjąłby sie kompkeksowej naprawy radmoryny?

  • @ukaszb7647
    @ukaszb7647 Рік тому

    Komentarz dla zasięgu algorytmów UA-cam-Konieczny!👍

  • @LeszekSteinke
    @LeszekSteinke 6 місяців тому

    W 1976 i 1977 roku jako mlody pracownik po szkole robilem serie informacyjna 100 sztuk.

  • @bonczek.hydroforgroup
    @bonczek.hydroforgroup 4 роки тому +2

    Byłem święcie przekonany że panel przedni jest z miedzi :-) Wygląda jednak ładnie jeśli równomiernie wyblakł

  • @TheMirek2799
    @TheMirek2799 2 роки тому

    Pamiętam jak mój radmor zrobił się rudy i pomalowałem go sprayem. A zamiast sitodruku zastosowałem kaligraf dostępny w sklepie papierniczym. Jak na warunki domowe wyszło całkiem spoko.

  • @jannowaczek4392
    @jannowaczek4392 3 роки тому

    Pamiętam takie coś....14100zł,moja pensja 3100zł,tak to było w czasach świetnośći Radmora mogłem jako nastolatek jedynie poatrzec przez szybę w sklepie.Radmor był czymś z odległej planety,większość nie miała pojecia co to jest {radio ? a gdzie skala?}

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska 9 місяців тому

    Jak ładnie kiedyś mówili ,,konstruktor wiodący''. Pewien jestem, że stanowisko teraz jest to samo, ale nazywa się po angielsku albo zostało zangielszczone.

  • @krzysztofslipecki4584
    @krzysztofslipecki4584 4 роки тому +2

    W latach 80-tych - wlasnie od radmorka spalilo sie mieszkanie moje kuzynki. Wiec z cudownoscia tych odbiornikow bylo roznie...

    • @sylwesterwoch1073
      @sylwesterwoch1073 4 роки тому +1

      Pewnie miała jeden z tych amerykańskich modeli na 110V ;)... A tak na poważnie; przykro, że i takie wspomnienia pozostawił po sobie Ten Sprzęt.

    • @nocnegrane2851
      @nocnegrane2851 4 роки тому +1

      Jestem ciekaw jakim cudem się to wydarzyło, bo nie mogę sobie wyobrazić.
      Chyba że już wtedy był przez kogoś drutowany

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 4 роки тому

      Krzysztof Slipecki
      . Przyznam szczerze, że...nie wierzę!

  • @waldemarserkowski6249
    @waldemarserkowski6249 Рік тому

    Ja też miałem takie cacko. Drewniana obudowa i czarna maskownica a z tyłu na zewnątrz 2 radiatory na 2N3055 które się mocno grzały

  • @RoXall1984
    @RoXall1984 4 роки тому +1

    Mam i posiadam do dziś ten model. Gdzie można PROFRSJONALNIE przeserwisować to urządzenie?

  • @tmchi5274
    @tmchi5274 4 роки тому +3

    Mam egzemplarz 5102 z rocznika 81 czyli z datę mojego urodzenia i zastanawiam się czyje ręce go oddać żeby go prawidłowo odrestaurować.
    Według mojej wiedzy nic i nikt nie było robione od nowości

    • @tadekrafa4121
      @tadekrafa4121 4 роки тому +2

      Tylko Rubens

    • @tmchi5274
      @tmchi5274 4 роки тому

      @@tadekrafa4121 jakiś namiar

    • @sawomirborewicz3316
      @sawomirborewicz3316 4 роки тому +1

      Tylko Rubens

    • @tadekrafa4121
      @tadekrafa4121 4 роки тому +1

      @@tmchi5274 ua-cam.com/video/FL0snYY8Ass/v-deo.html masz wszystko w opisie. Napisz na maila ,a napewno odpowie.

    • @MrNessuno61
      @MrNessuno61 4 роки тому +2

      Jak przedpiscy, tylko Rubens. Niedługo zajmie się moim i czekam niecierpliwie nieco, ale takie prawa kolejki. Pooglądaj sobie Jego filmy i szybko się zdecydujesz👍

  • @luma1695
    @luma1695 4 роки тому +2

    film bardzo ciekwy ,ale szkoda że nie pokzał pan zdięć albo szkiców radmora 5101

    • @sypiies
      @sypiies 4 роки тому

      To wymysł natrixa ;)

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому +3

      Dziękuję :) No niestety do niczego takiego nie dotarłem. Z dokumentów wynika, że powstały tylko 2 szt.

  • @janwaler273
    @janwaler273 2 роки тому

    Można by było przygotować program o Polskiej produkcji zbrojeniowej.Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej armia iracka jest uzbrojona w czołgi T 72.Wyprodukowane w Gliwicach z systemem celowniczym Bzura w tamtych czasach miał parametry przewyższające wszystkie inne wtedy używane na świecie.Amerykanie jak to zobaczyli natychmiast te czołgi zabrali na testy do USA byli zaskoczeni wysokim zaawansowaniem technicznym o jakim oni nawet nie myśleli

  • @andrzejchrzanowski9660
    @andrzejchrzanowski9660 4 роки тому +8

    Było minęło. Przyszła solidarność i wszystko s--liła.

    • @pawkapawka-yv1np
      @pawkapawka-yv1np 4 роки тому +5

      Pojedź na Kubę, tam wciąż ten sam klimat co w PRL.

    • @andrzejchrzanowski9660
      @andrzejchrzanowski9660 4 роки тому +5

      a ty spadaj do Izraela. Tam jest twoj klimat.

    • @jacekpiekny8987
      @jacekpiekny8987 4 роки тому

      @@andrzejchrzanowski9660 następny Janusz z kompleksami któremu się nie powiodło w nowych czasach i swoje nieudacznictwo życiowe tłumaczy mitycznym żydem albo masonem albo innym cudem. Ja tam się cieszę że przyszła solidarność bo za czasów komunistycznego gnoju bydło czerwone gnoiło moją rodzinę a za solidarności otworzyłem firmę którą obecnie przejmuje mój syn. Jestem milionerem w wieku 48 lat a moje innowacyjne przedsiębiorstwo kwitnie. Mam też masę znajomych którym dzięki ciężkiej pracy i wolności gospodarczej się powiodło. Biedujesz to pewnie byłeś leniem i gamoniem i nie win za to solidarności, żyda , masona ani kosmity tylko siebue

    • @jacekpiekny8987
      @jacekpiekny8987 4 роки тому +1

      @@pawkapawka-yv1np daj spokój im nie ma co tłumaczyć. Jak ktoś jest mentalnie towarzyszem to szuka "żyda" ;). Jakiś na Kubę ani do KRLD gdzie ich ukochany system nadal "kwitnie" się nie wyrywa ;)

    • @andrzejchrzanowski9660
      @andrzejchrzanowski9660 4 роки тому +4

      @@jacekpiekny8987 nie wyrywa się bo tu jest moja ojczyzna i żaden naziol udając patriotę który chce ją zawłaszczyć dla siebie, mnie z niej nie wygoni.

  • @dariuszkosobudzki7851
    @dariuszkosobudzki7851 2 роки тому +1

    Byłem kilka lat temu w Zakładzie RADMOR. Smutek mnie ogarnia ze względu na pozwolenie zniszczenia tak nowoczesnego i wysoko rozwiniętego w hierarchii technicznej (na polskie realia) zakładu przez polskojęzyczne władze. Może czas, by w nowej Polsce odtworzyć polską myśl techniczną, ale bez ograniczenia w możliwościach rozwoju do korzystania z podzespołów słabej jakości ze względu na ograniczenia kosztów.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 роки тому

      Ty to tak na trzeźwo pisałeś?

    • @dariuszkosobudzki7851
      @dariuszkosobudzki7851 2 роки тому +1

      @@NecrosDeus nie wiem do czego pijesz, ale ten zakład podobnie jak Diora Były w czołówce polskich firm (patrz na ówczesne realia i możliwości). Problem nie polegał w braku zaplecza technicznego i myśli technicznej, bo pomysłów było wiele, ale działania wewnętrNwgo wroga zniweczyły wszystko.

  • @pawel1201
    @pawel1201 2 роки тому +1

    Dostałem takiego Radmora do naprawy od kolegi. Co do stanu odbiornika to wygląda jak nowy, 0 rys na obudowie drewnianej a front alu jak nówka, srebrny i napisy nie sa pościerane. Wersja z diodami LED zamiast wskaźników wychyłkowych. Problem ma z jednym 2N3055 w lewym kanale, grzeje się jak piekarnik.

  • @bronisawzalewski2080
    @bronisawzalewski2080 2 роки тому

    Z takimi inżynierami jeżeli mogli by sie dalej rozwijać Polska elektronika mogła być lepsza od Japońskiej i Niemieckiej
    Niestety polityka to uniemożliwiła bardzo szkoda w czasach obecnych byśmy byli potęgą światową.

  • @AkvistoPaul
    @AkvistoPaul 4 роки тому +3

    Czekałem bardzo czekałem, gdyby nie to, że Rubens wspomniał, że film dziś może będzie po małych poprawkach, to chyba bym poszedł spać :"D PIERWSZY ;D

  • @bogdantylec719
    @bogdantylec719 3 роки тому +1

    Jaki sprzęt audio produkuje Styropian III RP? Śmiech.... Dziękuję za radioodbiornik Radmor 5102. Mam amplituner Technics-a SA-GX 390 - i co? do pięt nie dorasta radmorowi 5102. Brawa na stojąco.

    • @nile3664
      @nile3664 3 роки тому

      Taki amplituner av Technics nie dorasta do pięt większości wzmacniaczy stereo.

    • @bogdantylec719
      @bogdantylec719 3 роки тому

      @@nile3664 True - chociaż miałem technicsa z Pewexsu wzmacniacz, magnetofon i tuner i grał wyśmienicie. Niestety sprzedałem i kupiłem to cuś SA-GX 390. Żałuję. teraz już mam prawdziwy sprzęt jak na moje możliwości.

    • @tvwarszawapll1111
      @tvwarszawapll1111 2 роки тому

      Proszę o rozmowę. +48 732 764 806 tvWarszawaPLL@wp.pl. Zasubskrybowałem Pana kanał i proszę o wzajemność. Pozdrawiam Kowalski Artur

  • @MatsyaAvatar
    @MatsyaAvatar 3 роки тому

    Ten czarny jest piękny.

  • @piotrekantolak976
    @piotrekantolak976 7 місяців тому

    Czy można gdzieś dostać kopię dokumentu projektu wzorniczego odbiornika kwadro fonicznego o którym mowa w filmie?

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  7 місяців тому +1

      Te dokumenty są własnością pana Grzegorza Strzelewicza. Nie sądzę, by były gdzieś opublikowane.

    • @piotrekantolak976
      @piotrekantolak976 7 місяців тому

      Szkoda że nie są dostępne. Ciekawa lektura...

  • @cobi49
    @cobi49 4 роки тому

    Super materiał, brawa za podjęcie tematu. Do dziś uważam że potencjał naszych konstruktorów sprzętu audio był na najwyższym poziomie. Braki materiałowe, braki technologiczne spowodowały że nie mogli się realizować na 100%. Mam przekonanie że gdy nie te wszystkie ograniczenia to stworzono by na prawdę długą serię sprzętu o najwyższych parametrach. Produkcja trwała by po dziś dzień. Łezka w oku się kręci !

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому

      Dzięki :) Zgadzam się w pełni.

    • @amcomcmodelarz437
      @amcomcmodelarz437 4 роки тому +2

      Zgadzam się, niektórym udało się przeskoczyć te ograniczenia w jedyny chyba wówczas możliwy sposób. Był taki Pan Kudelski, Pan Trzmiel, Pani Dudziak, Pan Makowicz, Pan Stańko... Lista jest dłuuuga. Jak się nazywał ten pan, który odkrył zjawisko dewiacji magnetorezystancyjnej (wszystkie dyski twarde na tym działają) ? A Pan Sosnowski to co wymyślił, wie ktoś może (nadal mielibyśmy tylko sprzęty lampowe)? Niektórych nazwisk nigdy nie poznamy. Ekipa od magnesów Ne-Fe-B z Politechniki Warszawskiej (pierwsza wzmianka o odkryciu tego materiału w dzienniku telewizyjnym z 1973 [?] roku, potem kamień w wodę... Wielką Wodę ;-)) też się gdzieś rozpłynęła.

    • @cobi49
      @cobi49 4 роки тому

      @@amcomcmodelarz437 od zawsze w tym kraju jedyne co się "opłacało" to służyć partii. Dawniej PZPR, teraz wiadomo. Nigdy nie było funduszy na rozwój, nowe technologie itd. Wystarczy popatrzyć na sprawę Perowskitu. Ehh tu zawsze pod górę mają tylko ludzie z wiedzą.

    • @amcomcmodelarz437
      @amcomcmodelarz437 4 роки тому +1

      @@cobi49 Trafiłeś w sedno rzeczy, ale tak było i będzie nie tylko w tym kraju. Rzut oka na historię, na traktowanie i losy ludzi, którzy trwale zapisali się na jej kartach. Nic fajnego.

  • @michafrucz291
    @michafrucz291 4 роки тому +1

    wszystko w warunkach absurdu PRL to racja.... i jak na te warunki fajny sprzęt.... nie ma co go podnosić do miana jakiegoś nadzwyczajnego sprzętu... chyba że popatrzymy na niego sentymentalnie...

  • @jackarepl
    @jackarepl 3 роки тому

    jakiego smaru się uzywa by uzyskać ten "charakterystyczny opór". Zawsze wkurzają mnie potencjometry po czyśczeniu gdy tracą ten opór.

  • @unitrak0380
    @unitrak0380 3 роки тому

    Co pan myśli o tym modelu ua-cam.com/video/eZHgw53o3kI/v-deo.html ,pierwszy radmor?. Może będzie o nim odcinek?:)

  • @VWLuka
    @VWLuka 4 роки тому +1

    mam c zarny , leży w piwnicy bez radiatora... :p

  • @Max-dk1ni
    @Max-dk1ni 4 роки тому

    RADMOR - Konstruktor prowadzący: mgr inż. Adam Gajda, 6:08 Projekt plastyczny wyrobu: mgr Grzegorz Strzelewicz

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому

      Rzeczywiście w instrukcji 5102 tak to jest podane. Zapytam przy okazji.

    • @Max-dk1ni
      @Max-dk1ni 4 роки тому

      @@ZabytkiTechniki niec nie trzeba pytać wszystko się zgadza. A moze warto zapytać jak powinien współcześnie wyglądać polski sprzęt. :D

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому

      @@Max-dk1ni Dlaczego nie? Nazwiska pana Gajdy nie wymienił żaden z moich rozmówców.

    • @Max-dk1ni
      @Max-dk1ni 4 роки тому

      @@ZabytkiTechniki A chyba ze tak bo ja miałem dwóch tych panów wymienionych razem w AudioSPA.pl, RADMOR 5102 -Instrukcja obsługi.

  • @przemysawpiorkowski9370
    @przemysawpiorkowski9370 2 роки тому

    56:05 do kogo i po co?

  • @tomixq
    @tomixq 4 роки тому +154

    Oglądało się jednym tchem. Świetnie jest posłuchać wywiadów ludzi którzy tworzyli sprzęt.

  • @79tomi
    @79tomi 4 роки тому +52

    Film świetny, dowiedziałem się w końcu po kiego grzyba robili Radmora 5122 :) Bardzo fajna ciekawostka, bardzo dobry materiał, który powinien być w TV zamiast masy debilnych serialików i teleturnieji.
    Pamiętam jak kilka lat temu słyszałem u kolegi płytę winylową z gramofonu UNITRA G 8010, Radmor 5102TE, głośniki zg 40.. Totalny szok :) Tak pięknie odtwarzanej muzyki to wiele wiele lat nie słyszałem (nie mam audiofilskich znajomych)
    Zakochałem się z miejsca w Unitrze i postanowiłem mieć. Już mam dwa radmory, głośniki zg 40 i kilka innych pierdół :) Sprzęt działa wspaniale. Robiłem tym zestawem wiele imprez (jedną na 50 osób) i sprzęt dawał radę nawet nie grał na maxa. Goście (głównie męskie grono) byli w szoku kiedy słyszeli, że radmorek ma zaledwie 25W a głośniki 40W. Dzisiejsze "100W" sprzęty za 3tys nie dają rady mocą i pięknym brzmieniem staremu Radmorowi. Oczywiście nie ma w nim Bluetootha czy USB ale idzie się na giełdę staroci dokupuje kabelek polskiej firmy (a nie Chińskie gówno) za 2 zł i można śmiało telefon podłączyć i słuchać muzyki z telefonu, cd itp. Aż płakać się chce, że mamy tak doświadczonych, wspaniałych ludzi w Polsce i to nie tylko chodzi mi o audio ale i motoryzację, górnictwo, lekarzy, stoczniowców itd. a świnie politycy wszystko zniszczyli a teraz już tylko dobijają resztki firm, które jeszcze walczą o byt.. Straszne !!
    Pozdrawiam i dziękuję za film

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому +7

      I ja dziękuję :)

    • @z.k.62ks82
      @z.k.62ks82 4 роки тому +6

      Zgadzam się z tobą co do kropki, niestety polityka i zakichana ekonomia zniszczyły według mnie wspaniałe projekty.

    • @adalbertschulz3353
      @adalbertschulz3353 3 роки тому +5

      Nie całkiem... Większość z nas wyjechała, podobnie jak i ja, i realizuje się w innych krajach. Praktycznie zmuszono nas do tego.

    • @ukaszb7647
      @ukaszb7647 Рік тому +1

      W PUNKT!

  • @xMastJedi
    @xMastJedi 3 роки тому +36

    Obejrzałem film z wielką przyjemnością. Co mi się rzuciło w oczy? Dyrektor firmy - mgr inż, kadra kierownicza i projektanci albo inżynierowie albo (chyba) technicy, bo bez tytułów inżynierskich. A dzisiaj? Magistrów jak psów i nic nie ma. Jestem dumny z tego, że jestem magistrem inżynierem tamtych czasów.

    • @jangregor4767
      @jangregor4767 Рік тому +2

      2 lata temu! Coś się zmieniło w tzw. międzyczasie? Mamy 2023 i mgr inż. ma swoją wartość.

    • @romank934
      @romank934 3 місяці тому

      @@jangregor4767 Gdzie ? Ludzi wykształconych w Polsce nie potrzeba . Wszystko się kupi za socjal.

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 4 роки тому +57

    Oby ten materiał nigdzie nie zaginął, boć to żywa Historia! :-)

  • @sawomirborewicz3316
    @sawomirborewicz3316 4 роки тому +29

    Niech ktoś mi powie, gdzie tak dzisiaj się produkuje... Film uświadomił mi jak wiele osób i jak wiele przeszkód mieli ludzie zaangażowani w projekt Radmoryny. Do starych polskich wyrobów mam sentyment a do ich twórców ogromny szacunek. Film przejdzie do historii. Na pewno obejrzę go ponownie. Chciałbym bardzo podziękować autorowi za zaangażowanie, "zebranie" tych samych osób w jednym miejscu i utworzenie tak wspaniałego materiału. Miło było zobaczyć osoby odpowiedzialne za projekt i posłuchać jak to wszystko wyglądało. Miło było zobaczyć pana Rafała Parzyszka, do którego również mam ogromny szacunek za profesjonalne podejście do serwisu, traktując Go jako jedyną znaną mi osobę do odpowiedniego potraktowania sprzętu, co z resztą można zobaczyć na kanale "Rubens". Ciekaw jestem, jak dzisiaj mogłaby wyglądać produkcja współczesnej Radmoryny. Może to jest dobry moment na start, by znów stworzyć coś naszego? Przecież Radmor jeszcze istnieje, w tym samym miejscu. Jeśli produkcja zostałaby uruchomiona, chciałbym kupić taki egzemplarz z numerem 001 :) Marzę o tym, żeby zebrało się spore grono fanatyków, zapaleńców, kolekcjonerów, które przekonałoby fabrykę do wyprodukowania współczesnej wersji Radmora 5100, oczywiście z udziałem osób odpowiedzialnych za budowę odbiornika z tamtych lat. Chapeau bas!

    • @ZabytkiTechniki
      @ZabytkiTechniki  4 роки тому +5

      Dziękuję bardzo :) Ja muszę przyznać, że też byłem zaskoczony skalą tego wszystkiego. To był projekt wręcz ogólnopolski. Z drugiej strony 20 000 szt. amplitunerów HiFi miesięcznie. Ponad 14 tys. zł za sztukę, przy średniej pensji pewnie poniżej 3 tys. I to się wszystko sprzedawało. Boję się, że dzisiaj wyprodukowanie takiego sprzętu może nie być największym problemem :)

    • @vandergraaf8489
      @vandergraaf8489 2 роки тому +4

      Jeśli nastąpi cud i wznowią produkcję Radmora o tym wyglądzie to zgłaszam się!!!

    • @krzychs1939
      @krzychs1939 Рік тому

      Oby... , jak zazdrosna szwabounia pozwoli😨🤬🤬🤬 , pomarzyć....

  • @adogde6874
    @adogde6874 4 роки тому +48

    Do dzisiaj mam radmora 5102+kolumny ZG40. Wszystko zostało kupione w sklepie. Mam nawet papiery odręcznie pisane i podpisane przez osobę która ten egzemplarz stroiła. Kolumny to istna bajka. Zawieszenie płócienne od niskotonowca jest wieczne. Wszystko jest w stanie kolekcjonerskim. Nigdy nie sprzedam tego zestawu!!!!!!!!

    • @andrzejzawada6172
      @andrzejzawada6172 4 роки тому +27

      Też mam taki zestaw. Jest w idealnym stanie i nadal cieszy. Kupiłem w sklepie
      za całe 64000 zł , co było fortuną jak na studenta. Ale zarobiłem różnymi sposobami na tego RoysRoys'a. Zauważyłem pewną prawidłowość. Ludzie którzy z trudem zdobywali różne rzeczy, to szanują to przez dziesiątki lat.

  • @peterpeter7762
    @peterpeter7762 4 роки тому +156

    To byli INŻYNIEROWIE...... a nie biurokraci. Nie teoretycy.... Świetny materiał.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 4 роки тому +18

      Bez przesady. Owszem, chwała za to, że w czasach kiedy kompletnie niczego nie było, to próbowano coś zrobić. Jednak w bardzo wielu sprzętach, praktycznie we wszystkich, są liczne błędy projektowe, wiele rzeczy można było zrobić dużo lepiej, nawet w tych warunkach jakie wtedy były, więc inżynierowie absolutnie nie popisali się! Jeżeli ten amplituner kosztował tyle, jakby był wykonany ze złota, to chociażby można było wstawić inny stereodekoder, a nie robić kompletnej kichy na UL1601, który równolegle był stosowany w odbiorniku radiowym klasy popularnej - Amator! Tu masz zestawienie, Amator jako podstawowy odbiornik dla mas, kosztujący jedną pensję (i to z głośnikami), no i ten Radmor, odbiornik klasy luksusowej za 5-6 dobrych pensji! Oba odbiorniki mają ten sam stereodekoder, którego rozwiązanie techniczne jest sprzed dekady i od dekady nigdzie na świecie nie używane! Tak naprawdę to mocno przesadzacie z tymi pieśniami pochwalnymi, bo ani inżynierowie się nie popisali, ani ten amplituner dobry nie był!

    • @peterpeter7762
      @peterpeter7762 4 роки тому +17

      @@NecrosDeus Wiem, przeżyłem, jako w pełni świadomy, dorosły człowiek. W Ameryce biją Murzynów. Wszystko można zrobić lepiej, szczególnie PO TYLU LATACH. Byłem czynnym elektronikiem z praktyką w prywatnej produkcji. I wiem, jaki to był skok technologiczny po otwarciu Polski na zachodnie technologie po 1970r. Co do kosztów to racja, ale miej pretensje do ówczesnej socjalistycznej biurokracji i rozlicznych narzutów, przeliczników, podatków, danin, służących tak na prawdę finansowaniu bandy nierobów w każdym przedsiębiorstwie, zjednoczeniu czy ministerstwie. I jeszcze kwestia zakupów dolarowych z wydumanymi przelicznikami. Jeśli nie wiesz, to poczytaj. Warto, bo tego by nawet Witkacy nie wymyślił. Wiem, że obecnie jest bardzo modne i BARDZO WSPIERANE przyrównywanie czasów "komuny" jako okresu prymitywizmu, zacofania, nieuctwa i wiecznych prześladowań. Źródła są mi znane ( i większości Polaków również). Jest takie łacińskie przysłowie : "Veritas temporis filia est".

    • @voytregnal8031
      @voytregnal8031 4 роки тому +7

      @@marian198102 czy mozna bylo odpowiedziec bez stosowania chamstwa/wulgaryzmu? Pewnie dla niektorych jest to niemozliwe.

    • @marian198102
      @marian198102 4 роки тому +10

      @@voytregnal8031 wybacz ale już mnie denerwuje taka gadka. Jedno i to samo, że można było lepiej. To mógł jeden z drugim te 40 lat temu stworzyć lepszy amplituner a nie teraz głupio komentować.

    • @voytregnal8031
      @voytregnal8031 4 роки тому +3

      @@marian198102 OK..rozumiem, czasem cos wk..rwia ;-).
      Odnosnie krytyki skierowanej do PRL'story, ..nie byl zatrudniony w tym zespole co tworzyl Radmor, mogl tylko pewno obserwowac z daleka, albo krytycznie patrzy na to teraz jak zapoznal sie z detalami odbiornika (nie znam wieku komentatora). Czesto tak bywa, ze po latach ocenia sie rozne rzeczy z innej perspektywy, jako gorsze niz to bylo oceniane w przeszlosci. Nie widze w tym nic nadzwyczajnego.
      Z szacunkiem..

  • @igorelectronicselectronics5838
    @igorelectronicselectronics5838 4 роки тому +36

    Proponuję zrobić film o Dzierżoniowskiej Diorze, ten zakład wniósł chyba najwięcej do polskiej radiofonii.

    • @krzychs1939
      @krzychs1939 Рік тому +1

      Tak👍 , chociażby MERKURY a potem wieże👍🇵🇱👍🇵🇱👍

    • @ukaszb7647
      @ukaszb7647 Рік тому +1

      UA-cam...kanał:
      Adam Śmiałek.
      Polecam!

  • @Marekbroda1
    @Marekbroda1 4 роки тому +31

    Muszę przyznać ,że jestem zdziwiony że projekt Radmora 5100 nie trafił do szafy jako ciekawy aczkolwiek nie realny ,jak wiele innych projektów .Całe szczęście że i w Polsce cuda się zdarzały .

  • @Iretkiew
    @Iretkiew 4 роки тому +29

    Bardzo dobry film. Na początku wydawało mi się, że nie dam rady poświecić ponad godziny na jego obejrzenie, ale było warto.

  • @rafan.3568
    @rafan.3568 4 роки тому +28

    Ja stary facet dawno się tak nie wzruszyem. Byli ludzie, którym coś się chciało.. Wdrażano nowe rozwiązania a obecnie nie robimy nic! Daj Boże taki rozwój jak był wtedy mimo opinii o bylejakości PRl, ale to było Nasze! Brawo Konstruktorzy! Brawo Panie Autorze!

    • @infraceptor4749
      @infraceptor4749 3 роки тому +1

      jak to nic ? promocje w biedronce .. robimy

  • @NordKeta
    @NordKeta 4 роки тому +37

    Dziękuję wam za stworzenie sprzętu, który podkolorował nam (wówczas młodym) czasy w których przyszło dorastać. Byłem (i nadal jestem) w nim "zakochany". Oko, ucho i serce cieszy się nim do dzisiaj. Mojego ostatniego Radmora kupiłem jesienią 1979 roku. Choć od kilkudziesięciu lat nie mieszkam w Polsce - ...nadal mieszkam z moim Radmorem :-) To chyba wystarczający dowód mojej do niego "miłości". Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w narodziny Radmora i serdecznie ich pozdrawiam.

  • @okowielu39
    @okowielu39 4 роки тому +107

    A wszystko to bez uzycia komputerow w warunkach absurdu PRL.
    Szacun panowie

    • @imieinazwisko2993
      @imieinazwisko2993 4 роки тому +40

      Tzw. absurd PRL'u jest wtłaczany młodym ludziom, żeby usprawiedliwić Balcerowicza, że słusznie rozwalił i wyprzedał państwowe zakłady pracy. Nie było żadnego absurdu w zakresie całej gospodarki. Gdzieniegdzie mogły być, ale nie przecież wszędzie! To były cudowne czasu w zakresie produkcji przepięknej elektroniki. Ponadto produkowaliśmy podzespoły elektroniczne, tj.: układy scalone, kineskopy, rezystory, kondensatory, tranzystory, wkładki gramofonowe, głowice magnetofonowe, silniki, itd. To wszystko wymagało mądrych głów, żeby uruchomić produkcję. Absurdy, to są dopiero teraz! Stadiony budowane za trzykrotną wartość, autostrady, które w krótkim czasie wymagają remontów, oczyszczalnia Czajka a Warszawie, która leje tony fekaliów / minutę do Wisły, a kosztowała dziwnym przypadkiem ogromne pieniądze...

    • @halimirowskiej
      @halimirowskiej 4 роки тому +3

      @@imieinazwisko2993
      Gdyby pan Jaki , był Prezydentem Warszawy , to , tymi rencamy i nogima , by ratował Wisłę przed ściekami.
      Ale siedzi bidula , za nędzne grosiny , w tej znienawidzonej Brukseli.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 4 роки тому

      @@imieinazwisko2993 To co wymieniłes najpierw dawało zarobek w dewizach też . To w drugim rzucie wymaga ciągłego utrzymania

    • @janjankowski3443
      @janjankowski3443 4 роки тому +8

      A jaki to niby absurd? Ten absurd wtłacza się w młode głowy. Jeśli słyszę, że tamta rzeczywistość była czarno-biała, to mnie śmiech ogarnia. Było biednie, bo Hitler zostawił ruiny, które trzeba było odbudować. Dzisiaj między wierszami można wyczytać, że system energetyczny w zachodniopomorskim padł, bo od lat 60. nie był remontowany. To w końcu jak to jest? Nie stać nas na remont tego, po 30. latach eksploatacji, co "absurd" wybudował? Niebo było niebieskie, lasy bardziej zielone niż dzisiaj, żarcie bez konserwantów i plastiku i glifosatu. "Wyrób czekoladopodobny" był bardziej ekologiczny niż dzisiejsze żarcie śmieciowe, pełne chemii. Na dodatek złego ten cały Zachód wszystko robił, by w Polsce było źle. Przypomina mi to dzisiejszą Wenezuelę. Kraj stojący na ropie bankrutuje. Dlaczego? Wygonieni złodzieje majątku narodowego (koncerny brytyjskie i amerykańskie) robią wszystko, by uwolnienie się od pasożytów nie powiodło się. Cejrowski łazi po prowincji i pokazuje na nędzna chatę chłopska, porównując ją z tą z PRL-u. Nie zauważa, że jest ona w dużo gorszym stanie niż znane u nas, a poza tym tam byli Brytyjczycy i Amerykanie, a nie komunizm. Jak to się stało, że nie zrobili oni przez dziesięciolecia eldorado na wsiach wenezuelskich?

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 4 роки тому +4

      Absurdem jest pozbywanie się kapitału. W czasach PRL państwo polski kapitał gromadziło.

  • @kikko75
    @kikko75 4 роки тому +22

    W czasie mojej nauki w Technikum Elektronicznym we Wrocławiu, w ramach wycieczki szkolnej odwiedziliśmy centrum nadawcze na Czarnej Górze. Widziałem tam kilka odbiorników serii 5100 Radmora, które pełniły funkcję zapasowych źródeł sygnału audio, na wypadek awarii radiolinii. Były nastrojone na częstotliwości wrocławskich nadajników Polskiego Radia. Pracowały nonstop 24/7/365. Nigdy ich nie wyłączano. Było to w pierwszej połowie lat 90-tych, gdzieś tak około 1992-93 r.

    • @naprawiacz7879
      @naprawiacz7879 4 роки тому +3

      Na niektórych obiektach nadal jako źródło rezerwowe są stosowane Radmory , nowszych serii 5522 itp , bo nie ma nic lepszego :)

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 4 роки тому

      @@naprawiacz7879 Chyba przesadzasz!

    • @naprawiacz7879
      @naprawiacz7879 4 роки тому

      @@NecrosDeus Pracuję tam gdzie pracuję , podczas przerw konserwacyjnych regularnie odkurzam :D

  • @KonkretnyV
    @KonkretnyV 4 роки тому +6

    ZNAKOMITY FILM! Radmor, Unitra ale przecież ZOPAN, KABiD, Meratronik, i wiele, wiele innych to dziedzictwo o którym niestety chyba się zapomina lub z jakiegoś powodu nigdy nie zaistniało w ogólnej świadomości... Świadomość jakości sprzętu powszechnego użytku jeszcze gdzieś u ludzi widać ale pomyślmy jakie zaplecze techniczne, urządzenia pomiarowe, sprzęt mechaniczny do obróbki skrawaniem, produkcja większości krajowych elementów elektronicznych i tym podobne opracowania Polskiej myśli technicznej były potrzebne żeby zbudować takie czy inne odbiorniki. Co do samego Radmoru... łącznościowy sprzęt profesjonalny tej firmy chyba w każdym okresie produkcji to istny kosmos pod względem jakości wykonania, parametrów, wyrafinowanej myśli technicznej. Pozdrawiam!

  • @wiesawc1570
    @wiesawc1570 4 роки тому +35

    Pięknie się oglądało aż zatykało, chciałem opisać pewną historię, parę lat wstecz znalazłem w stolarni przygniecionego płytami Radmora 5100 nr7600136 i po namyśle zaniosłem go do serwisu przy zakładach Radmor mówiąc że nie chcę go sprzedawać na jakiś aukcjach i zaprzepaścić tak wczesny egzemplarz, pytano mnie ile chcę powiedziałem że pieniądze są i zaraz ich nie ma, poprosiłem za niego o odnowionego Radmora w wersji TE czekałem pół roku otrzymałem w 100% odnowiony egzemplarz jest ze mną i użytkuję go , na koniec zapytałem gdzie został ten egzemplarz zmontowany , nie mogłem uwierzyć że w tak małym budyneczku powstawało to cudo, a bym zapomniał wewnątrz było widać wsad dewizowy mam na myśli potencjometry i co mnie zaskoczyło że niektóre tranzystory są na słupkach chyba z ebonitu ? dziękuję i pozdrawiam autorów tego wspaniałego filmu.

    • @MrRadmor5411
      @MrRadmor5411 4 роки тому +6

      A ja mam 76000139 ;D

    • @wiesawc1570
      @wiesawc1570 4 роки тому +2

      @@MrRadmor5411 łooow gratuluję, miałem informacje że ok 40 szt dziennie składano więc jak to prawda to 4 dzień

    • @MrRadmor5411
      @MrRadmor5411 4 роки тому +2

      Ale jak widac ta seria testowa nie byla w ilości 100 sztuk tylko hmm 139 minimum ;D widziałem nr 48 chyba i szczerze mówiąc byl identyczny jak mój. W środku i zewnątrz.

    • @wiesawc1570
      @wiesawc1570 4 роки тому +1

      @@MrRadmor5411 mogło tak być ten który oddałem to miał tylko zmieniona obudowę na późniejszą, i działał a UKF był nie tknięty to było coś ręce mi drżały wtedy 👍

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 3 роки тому +1

      Mój Boże, oddałeś 5100 za 5102 bez wychyłów, za to z jarmarcznymi ledami w wybiedzonej na maxa wersji TE z tylko jednym wychyłem, którego nie szło zastąpić ledami bez zastosowania drogiego scalaka do sterowania linijką diodową? Biedaku...

  • @blacksabbath7819
    @blacksabbath7819 4 роки тому +28

    Ja o mało nie ozeniłem się z brzydką dziewczyną bo miała Radmora

  • @adriantb5313
    @adriantb5313 4 роки тому +33

    Świetnie zrealizowany materiał. Profeska...

  • @DerekHundik
    @DerekHundik 4 роки тому +6

    ZURT ("Zakład Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych" ) to byl sklep w ktorym bylem przynajmniej raz w tygodniu..dlaczego bo tam nic nie bylo i chodzilem tam jak na polowanie a noz widelec cos sie zlapie.

  • @Pablo-pk7qt
    @Pablo-pk7qt 4 роки тому +38

    Bardzo dobra realizacja, jestem pod ogromnym wrażeniem.
    I ten uśmiech na twarzy gdy spoglądam na swojego Radmora z rocznika 1977.
    Pozdrawiam gorąco.