Tytułowe dropsy, a prawidłowo ciężary naprężające polimerobetonowe akurat też potrafią rdzewieć, ponieważ mają dodatek opiłków żelaza dla zwiększenia gęstości polimerobetonu. Mam nawet takie zardzewiałe na placu w zakładzie. Po co są prowadnice - przede wszystkim mają zapobiec bujaniu stosu ciężarów podczas silnego wiatru. Dlatego ciężary przymocowane są pokazanym pierścieniem. A wierzcie lub nie, ale taki stos wiszący swobodnie podczas silnych podmuchów potrafi się nieźle rozbujać. Raz nawet istniało ryzyko, że podczas wychylenia mogły wejść w skrajnię toru z ryzykiem zahaczenia o przejeżdżający pociąg. Nie wspomniano, że pokazany współczesny układ rolek to tak naprawdę wielokrożek z przełożeniem 1:4. Oznacza to, że siła naciągu pochodząca od ciężarów jest 4-krotnie większa. Dawniej stosowano wspomniane wielokrążki z przełożeniem 1:2 z cięgnem łańcuchowym (nazywano je też kompensacją łańcuchową). Wymagały przez to dwukrotnie większej ilości ciężarów, a co za tym idzie sam stos był dwukrotnie dłuższy. Dla zapewnienia odpowiedniej drogi ruchu takiego stosu ciężarów niekiedy w fundamencie słupa wykonywano nawet specjalną studzienkę aby uniknąć ryzyka, że ciężary przypadkiem osiądą na gruncie, bo wtedy kompensacja momentalnie przestałaby spełniać swoje zadanie.
Film super zrobiony, ekstra omówione zagadnienie (świetny na materiał na przedpołudnie przy kawie).Trzeba przyznać Panie Mirosławie Kanał Mirmur2 staje się coraz bardziej prestiżowy. Oczywiście kciuk do góry.
Bardzo dobry materiał. Akurat kończyłem ten kierunek w szkole kolejowej ,więc wiem o czym Pan mówi ale dla tych którzy chcieli by dowiedzieć się więcej na temat Sieci trakcyjnych polecam książkę Kazimierza Głowackiego i Emila Onderki pt. "Sieci Trakcyjne",z której ja osobiście korzystałem na zajęciach z przedmiotu Elektroenergetyka w szkole. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w tworzeniu nowych odcinków o tematyce kolejowej na Pańskim kanale.
I znów z zaciekawieniem oglądam odcinek pana Dr. Ponieważ pamiętam początki budowy trakcji elektrycznej na P.K.P. - czytaj Polskich Kolei Państwowych , a nie jakiś spółek "adzia badzia nikt nikomu nie pśeśkadzia , jeden chciał ale sie nadział / tekst Kofty i Friedmana zresztą Stefana . w sierpniu roku 1959 po skończeniu szkoly zawodowej zacząłem prace na PKP Łódż Kal. w zabezpieczeniu ruchu . Pozdrawiam twórcę oraz oglądających kolejny odcinek . P.S.złodziej oraz paserów za okradanie szlaków kolejowych czy tramwajowych należało by wieszać bo to ludzie zasługujący na topór kata
ADAM witam tak cenne uwagi, nawet sobie takie osoby nie wiem czy zdawały sprawę z tego czym grozi zdjęcie dropsów. Niektórzy to potrafili wycinać nawet sieć miedzianą pod napięciem i do skupu. Idioci.
Jak byłem mały to mieszkałem przy torach zelektryfikowanych i kiedyś na linii występowało coś co myśmy nazwali "strzałkami" - czasami taki dźwięk się roznosił wzdłuż trasy jakby ktoś gdzieś czymś w ten drut uderzył i leciało coś w rodzaju fali - czy to mogło być coś w stylu zbyt małego naciągnięcia linii albo efektu gdy linia się latem rozkurczyła i dropsy na zardzewiałej prowadnicy opadły o kilka milimetrów?
Takie male pytanie, bo moze cos zle zrozumialem. Mniejsze dropsy naciagaja line nosna, a wieksze przewod jezdny. Natomiast z tabeli wynika, ze sila naciagu przewodu jezdnego jest mniejsza od sily naciagu na linie nosniej ?? Im wiecej dropsow to powinno byc wiecej kN tak , czy cos pomieszalem?
Kiedyś widziałem jak taki drops "zjechał" nagle na dół pokonując odległość około metra w przeciągu kilku sekund. Czy może mi ktoś wyjaśnić czym to mogło być spowodowane? Może przejazdem pantografu przez granicę przęseł?
Ojj bardzo lubie Pana materiały ;) Jedynie co mógłbym poradzić to kupno małego mikrofonika przypinanego do ubrania. Głos byłby o wiele lepiej odbierany :)
Ciekawe kiedy w końcu przejdziemy w trakcji na napięcie 2 x 25 kV AC ... Mogli by chociaż no nowych liniach już takie napięcie podawać, było by to tańsze niż obecne rozwiązanie
Witam, miał bym do Pana pytanie odnośnie obciążnika. Czy mogę poprosić o jakiś kontakt mailowy abym mógł Panu przesłać fotkę dropsa. Chodzi mi o rozpoznanie co to za model i jakich lat. Dziękuję i Pozdrawiam.
Za pomoca izolatorow. Wspolczesnie z wlokna szklanego, kiedys z dyskow porcelanowych. W 4:18 na rysunku sa oznaczone litera (f). Widac je tez w 4:00, w postaci pretow tuz za zakonczeniem przewodow trakcyjnych: odbierakowego i nosnego.
Hej może mówisz kiedyś u siebie na kanale o moście kolejowym zwodzonym w podjuchach niedaleko Szczecina Taki most zabytkowy podnoszony jedyny w Europie podobno
W samej Antwerpii w porcie takich mostów jest chyba ze cztery. Do tego inne rozwiązania np. mosty obrotowe w Belgii i Holandii. Nic nadzwyczajnego, ten most szczeciński. EDIT. Oczywiście jest piękny i jedyny w Polsce tak więc rodzynek.
Zazwyczaj stosuje sie 3, 5, a bywa, ze i 7 metrow, w zaleznosci od ilosci kotwionych elementow i warunkow geologicznych. Pale zazwyczaj sa stalowe, modulowe, ale tam gdzie nie mozna uzywac palownic udarowych, np. w sasiedztwie budynkow, lub w poblizu gazociagow, uzywa sie tez fundamentow zelbetowych ukladanych na miejscu, prefabrykowanych, a takze betonowych borowanych tzw. augerow. Akurat te ktore on tam pokazywal dla tych kotew, to byly zelbetowe, prefabrykowane, instalowane w wykopie, a nie stalowe palowane.
@@KOLEJmirmur2 teraz to ma sens, dziękuję za wyjaśnienie:) bardzo fajny materiał, pytanie jeszcze - czy w tym betonie całkowicie zastąpiono cement czymś innym?
Witam, miło coś na temat kolei zobaczyć na yt, mimo to z całym szacunkiem i bez obrazy, ale z filmu wynika, że nie wiesz o czym mówisz (w sprawach sieci trakcyjnej). Proponuję lepiej przygotowywać się do odcinków związanych z tym tematem. Życzę powodzenia i rozwoju kanału
Fajny odcinek, dużo informacji , o których nie miałem pojęcia. Oglądam kolejne odcinki. Sub i łapka w górę. W wolnej chwili zapraszamy do nas. Nagrywamy z humorem. Może Ci się spodoba?
Witam ja z propozycją suba za suba dla zwiększenia zasięgu?jeżeli się zgadzasz i dasz to odpisz pod tym komentarzem to ja też zasubuje a jak nie to nie ma tematu a tak na marginesie fajnie prowoadzisz kanał Pozdrawiam i dużo zdrówka
Nie? Zorganizowane grupy wycinające jeden przewód jezdny a drugi zostawiające żeby pociąg przejechał udowodnione NAUKOWO w fachowych publikacjach i ekspertyzach
Tytułowe dropsy, a prawidłowo ciężary naprężające polimerobetonowe akurat też potrafią rdzewieć, ponieważ mają dodatek opiłków żelaza dla zwiększenia gęstości polimerobetonu. Mam nawet takie zardzewiałe na placu w zakładzie. Po co są prowadnice - przede wszystkim mają zapobiec bujaniu stosu ciężarów podczas silnego wiatru. Dlatego ciężary przymocowane są pokazanym pierścieniem. A wierzcie lub nie, ale taki stos wiszący swobodnie podczas silnych podmuchów potrafi się nieźle rozbujać. Raz nawet istniało ryzyko, że podczas wychylenia mogły wejść w skrajnię toru z ryzykiem zahaczenia o przejeżdżający pociąg.
Nie wspomniano, że pokazany współczesny układ rolek to tak naprawdę wielokrożek z przełożeniem 1:4. Oznacza to, że siła naciągu pochodząca od ciężarów jest 4-krotnie większa. Dawniej stosowano wspomniane wielokrążki z przełożeniem 1:2 z cięgnem łańcuchowym (nazywano je też kompensacją łańcuchową). Wymagały przez to dwukrotnie większej ilości ciężarów, a co za tym idzie sam stos był dwukrotnie dłuższy. Dla zapewnienia odpowiedniej drogi ruchu takiego stosu ciężarów niekiedy w fundamencie słupa wykonywano nawet specjalną studzienkę aby uniknąć ryzyka, że ciężary przypadkiem osiądą na gruncie, bo wtedy kompensacja momentalnie przestałaby spełniać swoje zadanie.
Dzięki za wspaniały film ! super że podałeś szczegóły techniczne - wymiary masy itd - PROPSY ZA DROPSY
Łapka w górę i sub, aby być w temacie. Super film i porządna dawka ciekawych informacji.
NA TORACH dziękuje
Ciekawy film pozdrawiam
Wyśmienita opowieść. Dziękuję.
Witam dziękuje bardzo pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Technologia produkcji dropsów polimerowych rozumie nie jest wykorzystywana do produkcji podkładów kolejowych ze względu na koszty?
Kolejny świetny materiał. Dziękuję
Poranna niedzielna kawa +film od Ciebie - tak można zaczynać dzień! Pozdrawiam!
Film super zrobiony, ekstra omówione zagadnienie (świetny na materiał na przedpołudnie przy kawie).Trzeba przyznać Panie Mirosławie Kanał Mirmur2 staje się coraz bardziej prestiżowy. Oczywiście kciuk do góry.
Grzegorz witam dziękuje bardzo pozdrawiam
Ciekawy odcinek Panie Mirmur, pozdrawiam.
Łukasz Wieczorek dzięki również pozdawiam
super!
Dziękuję pięknie za film :)
Jak zwykle bardzo bardzo ciekawy materiał, pozdrawiam!
Ciekawy film 👍😀
Pozdro 👌🏻
Kolej w Polsce dzięki
Super odcinek. Naprawdę ciekawe rzeczy. Pozdrowienia
Szymon Pastuszka witam dzięki również pozdrawiam 👍
Bardzo dobry materiał. Akurat kończyłem ten kierunek w szkole kolejowej ,więc wiem o czym Pan mówi ale dla tych którzy chcieli by dowiedzieć się więcej na temat Sieci trakcyjnych polecam książkę Kazimierza Głowackiego i Emila Onderki pt. "Sieci Trakcyjne",z której ja osobiście korzystałem na zajęciach z przedmiotu Elektroenergetyka w szkole. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w tworzeniu nowych odcinków o tematyce kolejowej na Pańskim kanale.
@@kolejarz112 witam dziękuję bardzo pozdrawiam
Kolejny ciekawy film. pozdrawiam
Ciekawy odcinek i wyczerpujące omówienie działania naciągu. We like.
Super materiał 🙂 Pozdrawiam.
Great upload 👍
świetny materiał pozdrawiam
Jak zawszę coś wspaniałego!
Mr. Muller dzięki
Witam cudnie , pozdrawiam 🏆🥇👍 wybitnie przypomniało mi się Analogia 5-10 -15 Drops 😁
Lucjan Andrychów witam dzięki pozdr
I znów z zaciekawieniem oglądam odcinek pana Dr. Ponieważ pamiętam początki budowy trakcji elektrycznej na P.K.P. - czytaj Polskich Kolei Państwowych , a nie jakiś spółek "adzia badzia nikt nikomu nie pśeśkadzia , jeden chciał ale sie nadział / tekst Kofty i Friedmana zresztą Stefana . w sierpniu roku 1959 po skończeniu szkoly zawodowej zacząłem prace na PKP Łódż Kal. w zabezpieczeniu ruchu . Pozdrawiam twórcę oraz oglądających kolejny odcinek . P.S.złodziej oraz paserów za okradanie szlaków kolejowych czy tramwajowych należało by wieszać bo to ludzie zasługujący na topór kata
ADAM witam tak cenne uwagi, nawet sobie takie osoby nie wiem czy zdawały sprawę z tego czym grozi zdjęcie dropsów. Niektórzy to potrafili wycinać nawet sieć miedzianą pod napięciem i do skupu. Idioci.
Super pozdrawiam 😎
TaQ Zwyczajnie dzięki również pozdrawiam
Dobry kanał
Dropsy, dropsy z wisienką - jedziemy chłopaki koleją - JAZDA- JAZDA ^_^
Weź pigułkę to zobaczysz :D
Nice video 👌👍
Jak byłem mały to mieszkałem przy torach zelektryfikowanych i kiedyś na linii występowało coś co myśmy nazwali "strzałkami" - czasami taki dźwięk się roznosił wzdłuż trasy jakby ktoś gdzieś czymś w ten drut uderzył i leciało coś w rodzaju fali - czy to mogło być coś w stylu zbyt małego naciągnięcia linii albo efektu gdy linia się latem rozkurczyła i dropsy na zardzewiałej prowadnicy opadły o kilka milimetrów?
Huherko tak mogło prawa natury
Czy chodzi o przechodzenie obok sieci trakcyjnej?
Witam , ciekawy cukierkowy odcinek😁👍
Pan zielonka witam dzięki
Bardzo dobry odcinek zresztą jak wszystkie pozdrowienia dla Pana
Damian D dziękuje bardzo pozdrawiam również
Takie male pytanie, bo moze cos zle zrozumialem. Mniejsze dropsy naciagaja line nosna, a wieksze przewod jezdny. Natomiast z tabeli wynika, ze sila naciagu przewodu jezdnego jest mniejsza od sily naciagu na linie nosniej ?? Im wiecej dropsow to powinno byc wiecej kN tak , czy cos pomieszalem?
Ciekawy film, miło było oglądać materiał, brawo. Oczywiście łapka zostawiona !!! . Czekamy na kolejne do obejrzenia. Zapraszamy do nas POZDRAWIAMY
Super film z głosem ba like 👍😷
Jeleniogórzanin PL dzięki
Kiedyś widziałem jak taki drops "zjechał" nagle na dół pokonując odległość około metra w przeciągu kilku sekund. Czy może mi ktoś wyjaśnić czym to mogło być spowodowane? Może przejazdem pantografu przez granicę przęseł?
Jeżeli faktycznie wciągu kilku sekund tyle opadły to mogłeś być świadkiem zerwania trakcji bądź jej kradzieży.
Ojj bardzo lubie Pana materiały ;) Jedynie co mógłbym poradzić to kupno małego mikrofonika przypinanego do ubrania. Głos byłby o wiele lepiej odbierany :)
Paweł Rogulski tak tez uczynię dzięki
Dropsy kto miał inne skojażenie
Sub i łapa leci za filmy🔥👌👊👋💪❤
13:40 to chyba jest izolator cięgnowy :)
Ciekawe kiedy w końcu przejdziemy w trakcji na napięcie 2 x 25 kV AC ...
Mogli by chociaż no nowych liniach już takie napięcie podawać, było by to tańsze niż obecne rozwiązanie
Leszy z Białowieży zgadza się to już są inne moce przydało by się na cmk przynajmniej żebyśmy mieli podobne prędkości do tvg, powiedzmy około 300/h
@@KOLEJmirmur2 teraz jak mają robić Podłęże - Piekiełko to już tam mogliby zrobić już AC
No ponoć wszystkie nowe linie w EU mają być na ~25kV.
Ale głowy bym za tą nie dał.
W UK takich nie widziałem , tu są takie tależe a drut napina sprężyna
podziwiam Pana wiedze .
Witam, miał bym do Pana pytanie odnośnie obciążnika. Czy mogę poprosić o jakiś kontakt mailowy abym mógł Panu przesłać fotkę dropsa. Chodzi mi o rozpoznanie co to za model i jakich lat. Dziękuję i Pozdrawiam.
akms477 witam mirmur2@o2.pl pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję za szybką odpowiedź. Mail wysłany.
W jaki sposób te elementy są izolowane od prądu w sieci trakcyjnej?
Za pomoca izolatorow. Wspolczesnie z wlokna szklanego, kiedys z dyskow porcelanowych. W 4:18 na rysunku sa oznaczone litera (f). Widac je tez w 4:00, w postaci pretow tuz za zakonczeniem przewodow trakcyjnych: odbierakowego i nosnego.
Hej może mówisz kiedyś u siebie na kanale o moście kolejowym zwodzonym w podjuchach niedaleko Szczecina
Taki most zabytkowy podnoszony jedyny w Europie podobno
żądny wiedzy cześć mam w planie robić film o węźle kolejowym szczecińskim zatem myśle ze mógłbym
@@KOLEJmirmur2 zapraszamy w nasze okolice - Szczecin a także całe pomorze zachodnie i Lubuskie pełne jest fajnych kolejowych tematów
W samej Antwerpii w porcie takich mostów jest chyba ze cztery.
Do tego inne rozwiązania np. mosty obrotowe w Belgii i Holandii.
Nic nadzwyczajnego, ten most szczeciński.
EDIT.
Oczywiście jest piękny i jedyny w Polsce tak więc rodzynek.
Mogà byc użyte jako termometr teź
Witam,rzeczywiście wyglądają jak dropsy z lat 80
17:12 "pale mają 3,5 albo 3,5m." A jaka jest druga wartość? :)
Zazwyczaj stosuje sie 3, 5, a bywa, ze i 7 metrow, w zaleznosci od ilosci kotwionych elementow i warunkow geologicznych. Pale zazwyczaj sa stalowe, modulowe, ale tam gdzie nie mozna uzywac palownic udarowych, np. w sasiedztwie budynkow, lub w poblizu gazociagow, uzywa sie tez fundamentow zelbetowych ukladanych na miejscu, prefabrykowanych, a takze betonowych borowanych tzw. augerow. Akurat te ktore on tam pokazywal dla tych kotew, to byly zelbetowe, prefabrykowane, instalowane w wykopie, a nie stalowe palowane.
Very nice video, i like your channel, interesting. A new friend from Indonesia here
Drut jezdny produkując w TF_cable nazywalismy trolej.
Alojz Ss o ciekawe pozdrawiam
A jak to sie dzieje , ze pantograf poruszajacy sie po przewodzie na skutek tarcia nie rozgrzewa sie do czerwonosci?
Artur Artur specjalna powłoka nakładek grafitowych ślizgacza odporna na takie rzeczy
@@KOLEJmirmur2 dziekuje
Dodam jeszcze że przewód jezdny prowadzony jest zygzakiem
Jó zef a tak oczywiście żeby nie tarl w jednym miejscu 👍
@@KOLEJmirmur2 o
Czasem trafiają się dwustronne mocowania (mocowanie z obu stron słupa)
moje12a tak zgada się
Panie, gdzie można zakupić takie dropsy - potrzeba na mayday w Katowicach ...
DROPSY - KRĄŻKI to jest dla mnie kanał :D
TechnoLoggia prywatnie chyba nie kupi, robione tylko dla kolei
Bardzo ciekawy odcinek. Like 130. Pozdrawiam.
TRAM Sylweriusz Kawczyński dzięki pozdrawiam
Kiedys to kolej miala duszę nie to co teraz
Nie zrozumiałem tych procentów w 1:15
Paul Scald udział procentowy długości linii kolejowej w województwach w stosunku do ogólnej długość sieci w Polsce
@@KOLEJmirmur2 teraz to ma sens, dziękuję za wyjaśnienie:) bardzo fajny materiał, pytanie jeszcze - czy w tym betonie całkowicie zastąpiono cement czymś innym?
Paul Scald tak całkiem dzięki za obejrzenie
Witam. Interesujący materiał o rzadkim temacie "dropsowym" na yt. Pozdrawiam.
alben albus dzięki pozdrawiam również
mirmur2 po nocach nagrywał kontrukcje dropsów po cichaczu mówiąc bo pewnie nie był na legalu :)
No właśnie też się tak zastanawiałem co to za partyzantka po nocy hehe
Po nocy chyba było bardziej ryzykowne niż w dzień manipulowanie przy tym.
U Kuleckiego można zobaczyć jak te dropsy powstają ua-cam.com/video/SndHtCoPvLs/v-deo.html
Witam tak tak oglądałem wszystkie na bieżąco oglądam pozdrawiam
no
wy system
Witam,
miło coś na temat kolei zobaczyć na yt, mimo to z całym szacunkiem i bez obrazy, ale z filmu wynika, że nie wiesz o czym mówisz (w sprawach sieci trakcyjnej). Proponuję lepiej przygotowywać się do odcinków związanych z tym tematem.
Życzę powodzenia i rozwoju kanału
Отличный ролик! Приходите на Отпуск!)
Pamiętam te żeliwne dropsy lubiły sobie zginąć i odnaleźć się na skupię złomu
Słupy nazywają się kotwowe ponieważ są zakotwione tymi odciągami w glebie.
Te odciągi to są właśnie kotwy.
Dropsy kopalnioki :-D
Fajny odcinek, dużo informacji , o których nie miałem pojęcia. Oglądam kolejne odcinki. Sub i łapka w górę. W wolnej chwili zapraszamy do nas. Nagrywamy z humorem. Może Ci się spodoba?
Łofcy witam myśle ze tak wchodzę napewno mi humor poprawi pozdrawiam i dzięki
eldorado dla złomiarzy
Witam ja z propozycją suba za suba dla zwiększenia zasięgu?jeżeli się zgadzasz i dasz to odpisz pod tym komentarzem to ja też zasubuje a jak nie to nie ma tematu a tak na marginesie fajnie prowoadzisz kanał Pozdrawiam i dużo zdrówka
Fan Akwarystyki Jasło witam dzięki daje suba również pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 ok super leci subik i łapka do Ciebie i bede sledził i komentował twoje filmiki Powodzonka
Dropsy gdyby nie one zlodzieje nigdy nie dali by rady za jedna noc ukrasc kilku km trakcji 😂 ciach dropsa i miedziucha na torach 😂
Nie? Zorganizowane grupy wycinające jeden przewód jezdny a drugi zostawiające żeby pociąg przejechał udowodnione NAUKOWO w fachowych publikacjach i ekspertyzach
@@KOLEJmirmur2 a to cwaniaki😉