TS-8 Bies - 1955 training airplane [Vintage Sky]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 кві 2018
  • What was the newspaper advertisement about, why is the fuselage width important and is the no-engine flight always crashbound? Meet the TS-8 Bies training airplane.
    "Bies" is an archaic/poetic name for Demon or Devil.
    Twitter: / zabytki_nieba

КОМЕНТАРІ • 214

  • @marianolszanicki7011
    @marianolszanicki7011 2 роки тому +6

    Kocham Pana Panie Sułek, jak mówiła Pani Eliza. Dziękuję za Pana film oraz za zakres informacji, oraz za wkład w ich uzyskanie, oraz za uczciwość w ich przedstawianiu. Życzę Panu wszystkiego najlepszego. Eech, gdyby było więcej ludzi, którzy potrafią być tak poważni i odpowiedzialni.

  • @PokoleizKuleckim
    @PokoleizKuleckim 2 роки тому +4

    Jak zwykle - świetnie. Scenka na początku przesłodka.

  • @wolfganghalal63
    @wolfganghalal63 Рік тому +4

    czemu tak mało robisz filmów kolego? Przecież świat jest wielki i jak byś opracował materiały na inne samoloty, ie tylko z Polski, to każdy miłośnik awiacji poogląda. Chodzi mi o to, że fajnie szczegółowo opisujesz maszyny. Zrób filmy takie typowo techniczne i historyczne z np Harrrier, Su27, Tornado, F14, Mirage, B17, Łoś ogólnie jakieś ciekawe konstrukcje. Dałem ostatnio suba, Liczę na więcej materiałów. Wał reklamy i zarobisz sobie coś na tym. Pozdro.

  • @Andrzej0707
    @Andrzej0707 2 роки тому +3

    stał kiedyś taki w ośrodku kolonijnym w Dużej Woli koło Biłgoraja, potem wymienili go na lokomotywę bo to był ośrodek kolonijny PKP, jako dziecko spadłem z tego samolotu zeskakując ze skrzydła w czasie deszczu i bardzo się potłukłem, dlatego go pamiętam :)

  • @Pentaxk3
    @Pentaxk3 Рік тому +2

    Dzięki za ciekawy materiał.

  • @mammuntekpr
    @mammuntekpr 6 років тому +13

    Jeden Biesik stoi także na osiedlu Babie Doły w Gdyni :) filmik jak zawsze super !

  • @andrzejgawron1287
    @andrzejgawron1287 5 років тому +3

    Kolega już wyjaśnił różnice pomiędzy AGI i AGD. Ja tylko dopowiem, że AGI konstrukcyjnie był najprostszym sztucznym horyzontem: sfera zawierająca żyroskop była obudowana samolotem. Skąd nazwa? Awiagorizont Istriebitiela = sztuczny horyzont myśliwca.

  • @ewabudzko7859
    @ewabudzko7859 2 роки тому +3

    Właśnie wróciłem z muzeum lotnictwa polskiego super samolot i super film 😁 pozdrawiam

  • @lotnylotny671
    @lotnylotny671 6 років тому +4

    Ten Bies w Warcie nie stoi byle gdzie. Jest umiejscowiony centralnie przed szkołą podstawową której patronem jest Stanisław Skarżyński, a w pobliżu stoi dom (obecnie jest tam apteka odpowiednio oznaczona tablicą pamiątkową) w ktorym urodził się ten pilot. Przez 8 lat maszerowałem pod skrzydłem tego Biesa do szkoły... i tak załapałem lotniczego bakcyla :)

  • @comandornic440
    @comandornic440 6 років тому +86

    Sztuczny horyzont wyglada tak, bo migi zapylały niebo na czarno, a do stanów się nad woda leci ;)

  • @swistakdanecki6930
    @swistakdanecki6930 5 років тому +5

    Potwierdzam tekst odcinka- p. Ludwik też mi powiadał, jak chciał, aby ten silnik wreszcie odpadł- drgania były tak oszałamiające. Poza wypuszczeniem podwozia rolę odegrała zimna krew p. Ludwika, który wyciągnął ręką wybudowany celownik- aby oddać ster na ile się da wprzód. Zdumiewajaca jest też kwestia zachowania sterowności przy tak dużym niewyważeniu po urwaniu się silnika a także aerodynamika (że nie dosżło do przeciągnięcia).

  • @koziol161
    @koziol161 6 років тому +9

    Tak jest! Teraz czas na następną szkoleniówkę, Orlika!

  • @jonaszwojcik
    @jonaszwojcik Рік тому +1

    Dzisiaj podziwiałem w niskim przelocie Biesa SP-YBX. Piękny samolot i ten dźwięk silnika :) Pozdrawiam i Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.

  • @kamilsp7fll
    @kamilsp7fll Рік тому +2

    Z tym konkretnym sztucznym horyzontem (AGI-1) jest nie do końca tak. Kolory są oznaczone tak jak zawsze, niebieski-niebo, brązowy-ziemia. Natomiast w wyniku konstrukcji samego urządzenia, zobrazowanie jest odwrotne - podczas zmiany pochylenia linia horyzontu "ucieka" w przeciwnym kierunku. Nie mniej podczas wznoszenia symbol samolotu zajmie miejsce na tle niebieskim a podczas nurkowania na tle brazowym. Dodatkowo na części brązowej znajdują się napisy СПУСК, na niebieskiej ПОДЪЕМ. Które dodatkowo mają chyba utwierdzić pilota w tym co pokazuje przyrząd.

  • @marianolszanicki7011
    @marianolszanicki7011 3 роки тому +1

    Znów dziękuję za film. A Pan Sołtyk to był jednak bardzo dobry i oczywiście myślący konstruktor.

  • @jaca1297
    @jaca1297 3 роки тому +1

    TS-8 Bies stał jako pomnik w Łodzi na osiedlu Retkinia przy ul. Maratońskiej w sąsiedztwie przedszkola, nieopodal Aeroklubu Łódzkiego. Pozostał po nim jedynie betonowy postument. Jeśli dobrze pamiętam to zniknął na przełomie lat 80 i 90.

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 6 років тому +5

    A co tam wyląduje se bez silnika :-)Tak to jest z tym cholernym zachodem ,naobiecują że kupią a potem kicha ! tak samo było z Iskrą po paryskim salonie lotniczym to co się dziwić Wiesławowi ? A potem gadają głupoty że Gomółka nie nawidził lotnictwa jak za jego rządów powstawały te konstrukcje. A wychodzi że nie było zbytu a rynek krajowy się nasycił to trzeba było produkcje zakończyć. Jeśli Bies po sciągnięciu końcówek skrzydeł miał w szerokości ponad 3150 mm to dla PKP faktycznie to był problem. ale gdzieś słyszałem że jeden kolejarz wymyślił żeby mu schować podwozie gówne z jednej strony i wieżć go w przechyle :-)

  • @maciekpart75
    @maciekpart75 6 років тому +1

    Świetny materiał. Pozdrawiam!

  • @ArturBorowskiRC
    @ArturBorowskiRC 6 років тому +2

    Niesamowite !!! Jak to możliwe, że pilot wylądował Biesem bez silnika ! Szok i szacun :-)

  • @sav2236
    @sav2236 6 років тому

    Dzięki za film.