Spór o porządek w przyrodzie: narodziny nowożytnej systematyki | Rewolucje

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 січ 2024
  • W serii "Rewolucje" naukowcy i popularyzatorzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadają o przełomach w dziejach nauki oraz kluczowych przemianach w myśleniu człowieka o świecie. Od epoki kamienia, przez narodziny logiki i filozofii, kształtowanie się idei uniwersytetu, aż po współczesne badania i teorie naukowe.
    W tym odcinku Łukasz Kwiatek z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ opowiada o tworzeniu się nowoczesnej systematyki: od filozoficznych koncepcji Platona i Arystotelesa, które wywarły olbrzymi wpływ na 2 tysiące lat rozwoju biologii, po spór pomiędzy Karolem Linneuszem i Georgesem de Buffonem o to, czy w przyrodzie ożywionej panuje chaos czy porządek.
    Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
    Scenariusz i prezentacja: Łukasz Kwiatek
    Kamera i montaż: Adam Koprowski
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 7

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski 2 місяці тому

    Super materiał.

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 4 місяці тому

    Dziękuję za ciekawie opowiedzianą historię systematyki i pozdrawiam.

  • @pitrex02
    @pitrex02 4 місяці тому +4

    Idealne nazwisko do tej serii 😂 odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu

  • @PodcastBotaniczny
    @PodcastBotaniczny 4 місяці тому +1

    Jesteśmy zmuszeni do obrony pojęcia gatunku (czy rodzaju) przez nasze zdolności poznawcze i ich niedoskonałość. Na szczęście możemy jakkolwiek wynajdywać kompromisy pomiędzy suchymi faktami a naszą skłonnością do kategoryzacji.
    Świetny materiał..

    • @krzysiek1234567890gu
      @krzysiek1234567890gu 3 місяці тому

      Ale pojęcie gatunku jednak odzwierciedla rzeczywiste zjawisko, rozmyte, ale rzeczywiste. O ile kategoryzowanie poszczególnych kladów w rodzaje, rodziny zależy wyłącznie od wygody, to wyróżnianie gatunków zależy od tego czy rzeczywiście zachodzi między danymi populacjami przepływ genów.

  • @UKReven
    @UKReven 4 місяці тому

    Dobry wykladowczy glos.

  • @thevoiceofschizophrenia7092
    @thevoiceofschizophrenia7092 4 місяці тому

    Słowami nie sposób zrozumieć i zbadać rzeczywistości, jakie więc znaczenie mają słowa dla rzeczywistości, w której się znajdujemy lub żyjemy?,Żaden człowiek nie samo-żywi się sam, a każdy z nas jest obcym pożywieniem cudzo-żywny.Żywimy się życiem innych stworzeń zamieszkujących tę planetę Ziemię, niezależnie od tego, czy są to rośliny, owady, zwierzęta itp.czy z wlasnej woli czujemy glod i pragnienie ,zatem nasza wolnosc jest ograniczona taka widze rzeczywistosc w chwili obecnej,Żywimy się życiem innych istot. My żyją na tej planecie Ziemia, niezależnie od tego, czy są to rośliny, czy owady, czy zwierzęta, czy cokolwiek innego,ja rowniez tak widzę w tej chwili rzeczywistość..Nie da się w pelni zrozumieć i doświadczyć rzeczywistości tylko słowami...mowisz ze jest jakis system ??,jest wiele systemow czuciowych i mysleniowych jednym z nich jest system nerwowy i co taki system mowi ,..Ała,a co to jest ała czy to tylko wrazenie iluzja ??,Feel Me,jest wiele Z systemów czuciowych i myślących, jednym z nich jest układ nerwowy i co taki system mówi,.. och, co to jest och, czy to tylko uczucie, iluzja? , Poczuj mnie,..Zatem nie ma złego wilka i niewinnej owcy,Czy wilk chętnie odczuwa głód i czy owca chętnie odczuwa głód?,spotkamy sie w duchu pokoju przy wodopoju ,..2Pac - Moving Backwards (Dj Billy Remix)