SPORTOWE WAŁKI ROZRZĄDU! Czy rzeczywiście są OSTRE? | radzio FLAT OUT

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 гру 2023
  • Sportowe wałki rozrządu! Czy rzeczywiście są ostre? Jak wpływają na moc?
    W dzisiejszym odcinku pogadamy o sportowych wałkach rozrządu, często nazywanych ostrymi.
    W materiale poruszę tematy:
    -czym jest overlap?
    -lift czyli wznios krzywki
    -jak działa zmienna faza?
    -czy EGR jest zły?
    Pamiętajcie na hasło FLAT OUT macie specjalną promkę na sportowe wałki Marki Świątek.
    Wspierają mnie:
    OXIMO -producent wycieraczek
    ECUMASTER -producent elektroniki do motorsportu
    N-Engineering -inżynieria motorsportowa
    Extreme Tyres -opony semi slick i rajdowe
    Mazda Grupa Wróbel -dealer Mazdy na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie
    Miata Challenge -najlepsza liga w Polsce
    Patronite:
    www.patronite.pl/radzioflatout
    / @radzioflatout
    oraz wpadajcie na moje sociale i drugi kanał:
    / radzioflatout
    / radzioflatout
    / motolab
  • Авто та транспорт

КОМЕНТАРІ • 84

  • @radzioFLATOUT
    @radzioFLATOUT  6 місяців тому +7

    Razem z firmą Świątek przygotowaliśmy SUPER ofertę cenową na wałki do MX5 NC. Na hasło FLAT OUT możecie kupić je taniej!!!

    • @someonegreen8347
      @someonegreen8347 6 місяців тому

      Świątek najlepszy od lat !

    • @bykbykowi
      @bykbykowi 6 місяців тому

      Można prosić o link do produktu?

  • @Jacyk
    @Jacyk 6 місяців тому +12

    pytań nie mam, ale film zdecydowanie za krótki ;p a serię polski motorsport myślę, że warto kontynuować, pewnie znajdzie się jeszcze kilka firm, o których nie wiemy :D

  • @pawebogusz8753
    @pawebogusz8753 6 місяців тому +19

    Dlatego to najlepszy kanał dotyczący tuningu w Polsce.
    Większość ludzi robi i pokazuje strasznie głupie rzeczy, typu obniżanie i niszczenie geometrii, stosowanie głupich rozwiązań w silniku, bez mądrej optymalizacji wszystkiego itp.
    Jeżeli chodzi o kolor to jak jest to stal stopowa, może je azotowali, czasem zlecam azotowanie projektowanych części i daje to super twardą warstwę o grubości 0.2mm.
    Niektórzy podwykonawcy oferują anodowanie warstwami twardymi ale nie sądzę aby wytrzymało to w kontakcie ze szklanką.
    Siła sprężyny naciska na cienką linię a najczęściej kilka punktów chropowatości i rzeczywiste naprężenie na współpracujących powierzchniach sięga 800MPa.
    W takich miejscach molekuły oleju są ścinane i dochodzi tam do jego degradacji.
    Dlatego czy łożyska toczne czy powierzchnie wałków albo koła zębate są najczęściej hartowane powierzchniowo na twardości przekraczające 60HRC
    Jeżeli chodzi o rozrząd, ja jestem zwolennikiem dźwigienek zaworowych z rolkami, krzywka jest dużo szersza co jest nie możliwe w przypadku współpracy ze szklanką ponieważ przytrze o jej kant.
    A już w ogóle najlepiej jak dźwigienki mają hydrauliczne popychacze i w takie silniki zawsze celuje chociaż mam jeden samochód ze szklankami.
    Bo w przypadku szklanek spotykałem się z problemami, że w niektórych silnikach nie wolno ich podmieniać i należy wstawiać nowe razem z wałkami i podmieniać tylko nowe aby ustawić luz.
    Inaczej mogą przestać się obracać i wybija się dziura ale to zależy od konstrukcji.
    Wiele silników ma krzywkę przesuniętą względem osi szklanki właśnie po to aby wywoływać jej obrót i zmniejszać zużycie.

    • @krzychu7725
      @krzychu7725 6 місяців тому

      Ile razy robiłeś głowice w swoim aucie? ja przez naście lat w żadnym używanym aucie nie robiłem głowicy w fordzie mondeo 2.0 taki sam silnik jak ma radzio w tej mazdzie, tylko ustawiałem luz zaworowy poprzez szlifowanie szklanek, oczywiście to (nie fachowe) tylko, że działało przez kolejne dziesiąt tysięcy do sprzedania auta. A sam robiłem luz zaworowy przy licznikowym 230k.i kosztowało mnie to dzień pracy i jakieś 50zł
      Faktycznie jest wilki sens zwracać na to uwagę, oczywiście rolka i regulator jest lepsza i bez obsługowa, ale jak sobie raz ustawisz luz zaworowy na 10 lat to tez nie jest jakiś straszny problem

    • @pawebogusz8753
      @pawebogusz8753 6 місяців тому

      @@krzychu7725 No ja kupuje silniki z rolkami na dźwigienkach i hydrauliką a nawet jak podmienię dźwigienki i nie wsadzę ich w to samo miejsce to nic się nie dzieje po za docieraniem się innego kształtu chropowatości.
      Nie powinno się tak robić ale w 99% przypadków nic się nie stanie.
      Ze szklankami w niektórych silnikach bywa różnie.
      Mój tata miał ten problem w mondeo 2.0 jak mu mechanik poustawiał luzy to po 50tys szklanka się zatarła ale może coś spartolił.
      Jak mam rozbierać głowicę to wolę kupić nowe wałki i nowe szklanki bo szkoda roboty.
      Średnia długość życia to tylko 28tys dni a rozbebeszanie silnika to czasem kilka dni roboty więc wolę zainwestować i to robić raz.
      Bardzo możliwe, że DURATEC może mieć podmieniane szklanki bez problemu ale prawdopodobne jest tez to, że zależy to od przypadku i tego w jaki sposób dotarły się do wałka.
      Szlifowanie może ratować sprawę bo dotarty wałek może generować nową drogę tarcia bez kolizji z drogą tarcia z innej krzywki.
      Znajomi sobie pokasowali luzy podmieniając szklanki w silnikach VW, 1000km, wypadanie zapłonu bo dziura w szklance wybita a krzywka okrągła.
      W pracy projektuje mechanikę do wytwarzania elektroniki a nie grzebie w silnikach codziennie, więc wolę zainwestować w nowe szklanki i wałki.
      Ale zastanawiam się jak z tym jest i czy można tak sobie beztrosko podmieniać i coś spartolili czy może to powodować problemy.
      Teoria mi mówi że przerzucanie szklanki z innego miejsca czasem może spowodować problem.

  • @Dedis87
    @Dedis87 6 місяців тому +10

    Esencja tego kanału 😍 tablica!
    P.s. chcę obadać Świątka

  • @emjot805
    @emjot805 6 місяців тому +4

    Oczywiście że chcemy zobaczyć produkcję wałków!!! Co to za pytanie w ogóle!?!

  • @damianszymczyk815
    @damianszymczyk815 6 місяців тому +3

    Czekałem na ten odcinek, rzucił on nowe światło na to co do tej pory wiedziałem o walkach. Muszę tylko dopytać o jedną kwestię, która jest nieco sprzeczna z tym co wiedziałem do tej pory, mianowicie chodzi o overlap. Zawsze wydawało mi się, że jego główną funkcją jest sprawienie żeby fala podciśnienia (powstająca za spalinami opuszczającymi komorę) zasysała świeże powietrze/mieszankę przez już uchylony zawór ssący. Myślę że ta kwestia wymaga doprecyzowania. Z drugiej strony samochody mające zmienne fazy na obydwu walkach często pozbawione są fizycznego EGR, a jego funkcję, przy częściowych obciążeniach, spełnia odpowiednie ustawienie i współotwarcie zaworów. Pozdro

  • @FanSymulacji
    @FanSymulacji 6 місяців тому +2

    Moim zdaniem powinieneś wiecej takich materialow tworzyć, potrafisz w bardzo prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić tematy, gdzie nie wszyscy to rozumieją. Masz dar nauczania Radzio 😁

  • @michakilianczyk4709
    @michakilianczyk4709 6 місяців тому +4

    Hej. Mysle ze temat overlap nie zostal wyczerpany i zasluguje na oddzielny odcinek, najlepiej z kims od Swiatka zeby poprawnie wytlumaczyc o co chodzi. W Twoim materiale zabraklo podstawowej informacji na temat Scavenging, a to jest glowny powod dlaczego stosuje sie overlap. Stosowalo sie go praktycznie od samego poczatku silnikow spalinowych, takze w silnikach jednocylindrowych, wiec o zadnym EGR, czy sztucznym pompowaniu cisnienia dla inncych cylindrow nie bylo mowy.
    W skrocie chodzi o to ze powietrze traktowane jest jak plyn ktory ma swoja mase a co za tym idzie swoja bezwladnosc. Rozpedzone gazy spalinowe wylatujac z cylindra sa w stanie wytworzyc w nim podcisnienie zanim tlok dojdzie do GMP, wiec otwarcie zaworu ssacego pozwala wczesniej rozpoczac proces napeniania cylindra tak ze przy GMP mieszanka paliwowo-powietrzna ma juz jakas predkosc. W celu uzyskanie jak najwyzszej mocy kluczowe jest tutaj zgranie Overlap ze zjawiskami falowymi w ukladach dolotowym i wydechowym, z co za tym idzie, uklad da sie zoptymalizowac tylko do jednej predkosci obrotowej. I tutaj wchodzi VVTi - cale na bialo - ktore dzieki zmianie overlap pozwala zoptymalizowac to pod rozne predkosci obrotowe. Jest to bardzo ciekawy temat na odcinek. Fajnie byloby to uzupelnic, najlepiej ze wsparciem kogos bardziej obeznanego w temacie. Pozdrawiam

  • @MasterOfMusicArt
    @MasterOfMusicArt 6 місяців тому +1

    Człowiek tyle w tym siedzi ale mimo wszystko z ciekawością ogląda. Tak trzymać ! Pozdrawiam

  • @trawakoza3275
    @trawakoza3275 6 місяців тому +2

    Super odcinek, rozwiń w następnym odcinku temat overlapa, przyspieszania i opóźniania wałka

  • @tomek9567
    @tomek9567 6 місяців тому +1

    w końcu! dłguo wyczekiwany materiał :)

  • @corazszybciej
    @corazszybciej 6 місяців тому

    Jasne, że chętnie zobaczyłbym produkcje wałków!

  • @retardedpepega8831
    @retardedpepega8831 5 місяців тому +1

    super nerdoza, więcej odcinków przy tablicy

  • @pinokio1700
    @pinokio1700 6 місяців тому +1

    Witam nie jestem jakimś znawcą ale wydaje mi się że tkz. przykrycie zaworów stosowane pod koniec fazy wydechu a na początku ssania wytwarza dodatkowe podciśnienie zwiększające przepływ powietrza w kanałach dolotowych i tym procesie bardzo ważny jest konstrukcja układu wydechowego .Jeśli chodzi o wałki ostre to nie tylko oferują dłuższy czas otwarcia i większy wznios zaworów ale oferują dłuższy czas ze średnim wysokim wzniosem ale oferują i minusy kultura pracy na biegu jałowym a stopnie o których wspomniałeś to wartość czasu otwarcia zaworu przeliczona na st. obrotu wału korbowego. Wyprzedzenie zapłonu w mapie w ecu to wartość początku iskry na świecy zapłonowej a nie realny pełny zapłon mieszanki tak przynajmniej mi się wydaje.

  • @Moody-us5ul
    @Moody-us5ul 6 місяців тому

    A no pewnie że chcemy zobaczyć 😄jak najbardziej

  • @milyges
    @milyges 6 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy temat, chętnie bym posłuchał więcej! Na przykład przy jednym wałku (SOHC) gdzie położenie krzywek ssących i wydechowych mamy względnie między sobą zawsze stałe, jak dobiera się wałek pod turbo a jak pod N/A i dlaczego, co da się poprawić regulowanym kółkiem rozrządu itp. :)
    Materiał z fabryki Świątka też mile widziany (sam mam w Trabancie wałek od nich do G10, ale nie mogę się zebrać żeby wystroić i odwiedzić hamownię i zobaczyć co się zmieniło względem serii).

  • @tomaszmc7
    @tomaszmc7 6 місяців тому

    Brakowało mi białej tablicy z rysunkami :) Jak zawsze świetny materiał!

  • @bartoszkrol3369
    @bartoszkrol3369 6 місяців тому

    Oglądamy :)

  • @MANEYmotorsport
    @MANEYmotorsport 6 місяців тому +4

    Twoje wykłady są dla mnie tak samo pasjonujące jak 5 lat temu kiedy pierwszy raz trafiłem na Twój kanał. Trzeb Ciebie zgłosić do Motorsportowej nagrody Nobla♥️♥️♥️♥️

  • @maciekes3494
    @maciekes3494 6 місяців тому

    Chcemy kolejny odcinek z serii polski motorsport!!!

  • @Piotr94L
    @Piotr94L 6 місяців тому +2

    Trochę pytań co do tematów związanymi z wałkami i jak odwiedzisz firmę Świątek.
    Czasy otwarcia wyrażone w stopniach, mało tego, w kartach katalogowych jest jeszcze deklarowany kąt przy pewnym wzniosie.
    Profile krzywek. Są różne, klasyczne symetryczne i asymetryczne, same krzywki I ich profile będą się różnić między współpracą ze składnikami, a rolkami. Mógłbyś pociągnąć ten temat (szczególnie widać to w silnikach BMW M42 i M44 lub w Small Blocku Chevroleta)
    Pływanie zaworów - dobór sprężyn i profili krzywek.
    LSA - kąt rozwarcia krzywek (szczególnie istotny parametr w silnikach OHV i SOHC).
    Wałek rozrządu i jego ustawienie jaki ma wpływ na dynamiczny stopień sprężania?
    Czym różnią się wałki pod turbo od wolnossaka?
    Podstawowe błędy przy montażu wałka rozrządu - "wkładam na znaki i ma działać". W sensie jak to wykonać poprawnie przy pomocy kątomierza na wale korbowym i licznika zegarowego na dźwigience zaworowej/szklane.
    Ustawianie wałków rozrządu - jak to jest, że teoretycznie seryjny silnik w pucharowym, rallycrossowym e36 ma z seryjnego ISa 170KM, a m50b20 190KM (seryjnym słupek i osprzęt nie licząc EMU)

  • @adrianbakowsi355
    @adrianbakowsi355 6 місяців тому

    Chcemy więcej

  • @myoniwy
    @myoniwy 6 місяців тому +6

    Z overlapem to ja myślałem że chodzi o efekt podciśnienia wywołany bezwładnością spalin i zaciąganie powietrza z dolotu do cylindra w którym właśnie kończy się wydech.

    • @takbo1128
      @takbo1128 6 місяців тому +1

      Niestety widać po wypowiedzi radzia bardo się zafixował na efekcie pseudo EGR... to co piszesz jest podstawą jednak kluczową jest prędkość spalin i prędkość dźwięku. Niby proste ale np temp 1000stC plus syf spalin i prędkość dźwięku jest jakaś... Reasumując mając gruby kolektor wydechowy nie oczekujmy backpresure przy 3krpm a nawet 5krpm. Silniki korzystające nie z eko zmiennych faz umarły razem z rdzą na hondach...

    • @r34t9r
      @r34t9r 6 місяців тому +1

      Jest dokladnie jak napisales, overlap powoduje scavenging (ang. Scavenging) czyli wczesniejsze otwarcie zaworow ssacych powoduje wypchniecie spalin i wczesniejsze zassanie mieszanki do cylindra.

  • @AmericanoTS
    @AmericanoTS 6 місяців тому +1

    Radzii wysłuchał próśb, wspaniale
    Zabieram sie za oglądanie

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому

      Zawsze

    • @AmericanoTS
      @AmericanoTS 6 місяців тому +2

      @@radzioFLATOUT dzieki takim filmom odkryłem i polubiłem ten kanał, więc ciesze się ze wreszcie tablica wróciła

  • @adchuvghj2159
    @adchuvghj2159 6 місяців тому +1

    od publikacji czekałem na ten moment, żeby móc oejrzeć!

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому +1

      I jak?

    • @adchuvghj2159
      @adchuvghj2159 6 місяців тому

      napisałem kilka komentarzy. fajnie prosto wytłumaczone. @@radzioFLATOUT

  • @Sevent7
    @Sevent7 6 місяців тому +1

    jestem ciekaw jak powstają wałki rozrządu mam nadzieje że taki film powstanie!

  • @piotrBiegi
    @piotrBiegi 6 місяців тому

    Marcin mógłbyś coś więcej powiedzieć o tych stopniach wałków
    Dzięki za materiał

  • @rafd94tm
    @rafd94tm 6 місяців тому +1

    Czy prawdą jest że: gdy mamy tylko ssący vvt to jest fizycznie egr., a gdy jest wydech vvt to zastępuje on egr ? W większości aut to vvt na ssącym robi moc (a vvt na wydechu tylko nieznacznie i w nielicznych przypadkach) ? Takie wnioski zaobserwowałem z różnych materiałów na YT.
    Fajnie jakbyś mógł poruszyć ten temat w którymś z odcinków, najlepiej potwierdzony wizytą na hamowni.

  • @hahec
    @hahec 6 місяців тому

    Bardzo chętnie bym zobaczył proces produkcji takich wałków! 🥹

  • @albertp205
    @albertp205 6 місяців тому

    Taka rozkmina: Jakby i czy działał by silnik z wałkami wolnoobrotowymi? Nigdy o takich nie słyszałem ale sobie wymyśliłem: Przełożenie wał korbowy:wałek 4:1, na wałku krzywki podwójne, czyli naprzeciw siebie co 180 stopni, oczywiście również bardziej obłe, by skompensować wolniejsze obroty wałka. W efekcie silnikowi byłoby łatwiej napędzać wałek, który kręcąc się wolniej stawiałby niższe opory.

  • @mateuszbednarski8979
    @mateuszbednarski8979 6 місяців тому

    Radzio pierwszy na świecie stwierdził, że cykl pracy zaczyna się od wylotu. BTW właśnie wylotu nie wydechu.
    Za dużo tu uproszczeń. Mówisz o overlapie. To nie do końca tak jest, że pompuje się spalinami kolektor dolot. Po polsku jest to przekrycie zaworów/współotwarcie zaworów i jest to silnikach niedoładowanych od zawsze. Jak sobie to wpiszecie to wiele wyjaśni. Pamiętajmy o temperaturach, zjawiskach falowych i traktujmy powietrze jak ciecz. Zmiana fazy służy by dostosować otwarcia właśnie do zmiennych. BTW zapominasz o bezwładności tej cieczy, dlatego właśnie tam, gdzie ona nie chce "wpadać" do cylindra - tam to przyspieszasz - dajesz jej "szybciej zacząć wpadać, bo działa podciśnienie z usuwania spalin".

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому

      Zacząłem od wylotu, bo zależało mi, by pokrywało się to z ogólnodostępnymi wykresami wałków.
      11:44 wspominałem, że powietrze trzeba traktować jak ciecz.

  • @dawidwojcik4337
    @dawidwojcik4337 6 місяців тому

    Chcielibyśmy zobaczyć! Sam mam wałek swiątka od 2007 w m20b27 acs3 i jest żyleta a auto dostawało po ogonie nie raz przy 7300 na minutę 😁

  • @PIWO2237
    @PIWO2237 6 місяців тому +1

    Fajny pomysl. Kiedys bylo duzo.o walkach swiatka. Stare czasy. Chojnacki i Swiatek. Chetnie bym zobaczyl taki material z firmy. W sumie o turbinach np Perun sporo filmow to dlaczego nie o walkach Swiatka nie.

  • @polakpolak1782
    @polakpolak1782 6 місяців тому +1

    Widzę tablice i odrazu gęba mi się cieszy. Jak zwykle dobry wykład. Mogłeś też poruszyć dokładnie, o co chodzi ze stopniami wlaka. Dlaczego mówi się że jeden ma 300 a drugi 260 stopni? No i zabrakło mi info o minusach sportowych walków. Pozdrawiam!

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому

      Było

    • @mateuszm3905
      @mateuszm3905 6 місяців тому +1

      @@radzioFLATOUT przedmówcy może chodziło o to, po co stosuje się 300, a po co 260. Jaka jest różnica między nimi, które nadają się bardziej do street, które do race. Niby podstawy i jak sam mówisz, masz na kanale grono odbiorców które wie czego chce, jednak w polskim necie raczej ciężko znaleźć informacje odnośnie tego, jak taki wałek dobierać w zależności od zastosowania. Tak jak już ktoś wspomniał, przyspieszanie i opóźnianie wałka wraz z overlapem będzie bardzo ciekawe zobaczenia w bardziej rozbudowanej formie :)

  • @kargul102
    @kargul102 6 місяців тому

    Przełożenia główne ,szpery,kolektory wydechowe czy ssące.prxelozenia skrzyni biegów.czy zawieszenia gwintowane.
    Ale może te małe firmy które j szcze chorych cen nie mają ❗ świątek super wałek i można zrobić pod danego kierowcę..jeden lubi miejsca mentem a drugi mocą jeździć

  • @kamilnowiasz904
    @kamilnowiasz904 6 місяців тому

    Prawy od moje strony jako widz, a twoje lewej ... pozdrawiam serdecznie

  • @pawelfilipowicz6128
    @pawelfilipowicz6128 3 місяці тому

    Film bardzo fajny moje pytanie to czy nie uzyskamy podobnego efektu co fajac jeden zombek wte lu widuga strone???

  • @adchuvghj2159
    @adchuvghj2159 6 місяців тому

    świątek produkwał kiedyś nawet silniki do małych samolotów ;) także wizyta w bydgoszczy na pewno będzie ciekawa

  • @Maciej_MVC
    @Maciej_MVC 6 місяців тому

    Pokazuj jak najwięcej z tymi walkami 😁

  • @adchuvghj2159
    @adchuvghj2159 6 місяців тому

    co do zuużycia wałków z czasów gdy miałem civ 4g były dwie szkoły wałków rewar i świątek. świątek był droższy więc kilku kupiło rewar.... i dupa. zużyły się. świątkowych nie pamiętam. natomiast mi do bmw robił człowiek który zwolnił się od świątka i założył własną firmę. latałem 2 lata, i latałbym dalej, ale bez strojenia w b25 to średni temat był ;)

  • @franz.000
    @franz.000 6 місяців тому

    Bardzo fajny materiał. Ale jedno pytanie. Skoro zmienna faza na ssaku pomaga i uzyskaniu overlapa w dolnym zakrasie obrotów i jego niwelowanie w górnych to w czym pomaga zmienna faza na wałku wydechowym?

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 6 місяців тому

    👍

  • @Dedis87
    @Dedis87 6 місяців тому +3

    co powoduje problemy z wolnymi obrotami? Overlap, czy duża "ilość" stopni wałków?

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому +1

      Overlap wynika z dużej ilości stopni

    • @BlueCombPL
      @BlueCombPL 6 місяців тому +2

      Najbardziej overlap, albo współotwarcie zaworów, mówiąc bardziej po polsku :) Długi czas otwarcia po prostu pogarsza napełnienie cylindra na niskich obrotach.

  • @MetalAngells
    @MetalAngells 6 місяців тому

    Mam jedno pytanie, jeszcze nie weryfikowałem tego co omówiłeś w filmie, ale w szkole uczono mnie, że overlap wałków jest po to, żeby przepłukać komorę spalania. Gazy wydechowe wylatujące z cylindra z dużą prędkością powodują w wydechu efekt cugu jak w kominie co sprawia, że wylatujące spaliny wręcz zasysają świeże powietrze z kolektora ssącego powodując przedmuchanie komory spalania i już na wstępie jest ona wypełniona świeżym powietrzem, a nie pozostałymi spalinami, które normalnie nie miałyby możliwości w 100% wydostać się z cylindra. Efekt ten jest w dużej mierze wspomagany przez odpowiednią konstrukcję wydechu i między innymi dlatego wydechy do silników wolnossących muszą być odpowiednio policzone uwzględniając efekty falowe, a nie jak w większości "tuningowanych przez sebixów wolnossaków" robią przelot i nara. W silnikach turbo doładowanych przy odpowiednio wydajnej turbinie overlap powoduje bardzo mocny efekt przepłukania cylindra ponieważ dodatkowo w kolektorze ssącym mamy podniesione ciśnienie co powoduje skuteczniejsze przedmuchanie komory, ale przy małych turbinach nie jest to tak efektywne, ponieważ nie są one w stanie utrzymać odpowiednio wysokiego ciśnienia i przepływu co skutkuje gwałtownym spadaniem ciśnienia doładowania. To tak kwestią tego co można było wynieść ze szkoły "parę lat temu".
    Tu moje pytanie - Czy informacja o cofaniu się spalin do kolektora jest ze źródeł potwierdzonych, czy jest to tylko swego rodzaju domysł działania tego systemu? Pytam, bo jest mi tu szybciej napisać i zapytać, niż szukać potwierdzenia tej teorii, a niestety nadmiarem czasu nie dysponuję, choć na pewno jak znajdę chwilę to poszperam w tym temacie. Liczę na odpowiedz, pozdrawiam :)

  • @adchuvghj2159
    @adchuvghj2159 6 місяців тому

    ja overlap jescze rozumiałem w inny, nie wiem czy prawidłowy sposób, nie dość że płyt, to jescze masa, i prędkość., powietrze wpada w dolot z jakąś prędkością, ponieważ zostało rozpędzone przez któryś tam sów ssania i szuka ujścia, dodatkowo spaliny w są rozpędzone do wydechu przez co zassysają dodatkowo, to rozpędzone powietrze na dolocie, stąd zjawiska falowe i poprawna budowa kolektora wydechowego spędzała mi sen z oczu...
    z tym że ja jestem laikiem. który w sumie nic specjalenego nie zbudował, i mogę się mylić.

  • @adchuvghj2159
    @adchuvghj2159 6 місяців тому

    urban legend głosiło że w bmw 2x vanos ponoć miało, w pewnych sytuacjach działać jako egr.

  • @mateuszfso1690
    @mateuszfso1690 6 місяців тому

    Jak to jest z tym Świątkiem? Niedawno na jednej z grup tematycznych, co prawda tdi, ale wałek to wałek, pojawiły sie glosy, że Światek przestał robić wałki własnoręcznie, a zaczął sciagać je z chin. Nie ukrywam, zacząłem sie przez to, zazastanawiać nad tym zakupem.

    • @pioku
      @pioku 6 місяців тому +1

      Nie ściągamy wałków z Chin. Produkujemy je w Polsce.

  • @dawidmk7132
    @dawidmk7132 6 місяців тому

    Cześć Marcin

  • @iPiotrek
    @iPiotrek 6 місяців тому

    Czy egr ogranicza moc ?

  • @wlochaty48
    @wlochaty48 6 місяців тому

    Możesz wytłumaczyć czym się różnią i co dają wałki rozrządu np na przykładzie Hondy, gdzie są Stage 1,2,3 Pro 1,2,3 jaki typ pod turbo, a który bez turbo ?

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому

      To raczej musisz zapytać producenta. Generalnie im wyższy wałek tym więcej zmian trzeba poczynić w silniku. Turbo nie lubi overlapu

    • @wlochaty48
      @wlochaty48 6 місяців тому

      @@radzioFLATOUT rozumiem, Skunk2 np ma ostre wałki które są pod turbo i to jest ciekawe.

  • @BRT_2137
    @BRT_2137 6 місяців тому

    Radzio jak wypadają te wałki świątka w porównaniu do specowych catcamsów?

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому

      Mocowo wyszło nie kiepsko, jakościowo są ładne

  • @adchuvghj2159
    @adchuvghj2159 6 місяців тому

    miałeś jakieś doświadczenia kiedyś z innymi producentami wałków w Polsce? nie musisz rzucać nzawami, chociaż napisz czy działały dłużej niż 5000-10000km., znam 3 przypadki co nie dojechały to 7k...

  • @progaragechinskiemotorki
    @progaragechinskiemotorki 6 місяців тому

    wykres zaczyna się od suwu pracy i kończy na suwie sprężenia :D tak apropo 8:50

  • @wojciechiwanski71
    @wojciechiwanski71 6 місяців тому

    "zwiększamy sztucznie ciśnienie w kolektorze ssącym " no sorry ale chyba nie !! bo jeśli by to było prawdą to ITB z VVti nie miało by prawa generować w dolnych zakresach przyrostów, a tutaj przykład ua-cam.com/video/B1mAesApxv0/v-deo.html&ab_channel=Garage4age

  • @kamilgarage9448
    @kamilgarage9448 6 місяців тому

    czyli reasumując moją myśl, w silniku SOHC (przykład fiat 1.2 8V) na regulowanym kole cofając wałek zyskam lepszy dół co zrekompensuje górą dokładając zapłonu na wyższej partii aż motor zastuka, bądź korba powie elo?

    • @radzioFLATOUT
      @radzioFLATOUT  6 місяців тому

      Nie do końca. Generalnie odwrotnie. Przyśpieszając wałek poprawiasz dół. Natomiast w SOHC nie jest to tak bardzo oczywiste, ponieważ sterujesz oczywiście krzywką wydechową

    • @kamilgarage9448
      @kamilgarage9448 6 місяців тому

      @@radzioFLATOUT hmm . Czyli hamownia i katowanie prawdę powie :) zwłaszcza że pracuje nad otwarciem głowicy i pomiarach na flowbench pod itb i jak się okazuje nie zawsze ostre znaczy dobre .Dzięki za odpowiedź i czekam na więcej materiałów :)

  • @hajpeRR0
    @hajpeRR0 6 місяців тому

    Overlap

  • @szymonwykowski5418
    @szymonwykowski5418 6 місяців тому

    Prawy wałek jest ostry

  • @monikakamienska8128
    @monikakamienska8128 6 місяців тому

    👍