@、ヅ Oczywiście jest to szacunkowe datowanie oparte na bazie obecnej wiedzy, czyli wiek wszechświata oraz szybkość z jaką rozszerza się wszechświat. Do tego dochodzi długość fali świetlnej oraz prędkość światła. Na bazie tych danych da się spor wywnioskować, chociaż oczywiście nie da się dokładnie określić wieku, a tylko w przybliżeniu.
"Są zbyt blisko żeby jakiekolwiek życie miało szansę się na nich pojawić" - błędna teza. Życie, które jest nam znane - tak, ale wszechświat jest tak ogromny, że mogą istnieć formy życia o których nam się nie śniło.
XDD jestem w stanie stwierdzić, że nigdy nie będziemy mieli możliwości odwiedzenia jakiejkolwiek planety, bo nawet jak już uda nam się rozpędzić do prędkości światła, która w skali kosmosu jest tak śmiesznie niska i ogranicza nam wszelkie podróże, ale taką mamy już fizykę jest jakieś teoretyczne założenie, że jeżeli statek porusza się z jakąś określoną prędkością, to czas zwalnia i ludzie byliby w stanie polecieć na jakąś planetę, ale nie uważam, żeby było, to i tak możliwe przez naszą naturę i to, że prędzej sami się wybijemy lub coś nas zabije, bo szczerze wątpię, że za ileś milionów lat osiągniemy poziom rozwinięcia Żniwiarzy, który patrząc z naszej perspektywy jest absurdalny, i to, jakie my mieliśmy problemy, żeby polecieć na księżyc na naszego naturalnego satelitę, który w skali kosmosu jest od nas, jak droga do jakiegoś najbliższego, a popełniono tyle błędów i poświęcono tyle żyć ludzkich, żeby dolecieć na tak śmieszną w skali kosmosu odległość.
Dzięki tym elektronicznym podkladom muzycznym czuje się jakbym ogladal jakiś program naukowy z TVP w latach 90 po powrocie z podstawówki. Fajny flashback :) Duzy plus za to. I za przyjemny w odbiorze głos, bo niektórzy prowadzacy na YT kanałach okolo-naukowych, mimo fajnego kontentu potrafią skutecznie mnie zniechęcić swoją dziwaczną intonacją.
Uwielbiam oglądać sobie niebo nocą przez teleskop czy gołym okiem, bo wtedy zaczynam czuć się mały i nic nieznaczący we wszechświecie, przez co przestaję się martwić, czy zaliczą mi projekt albo co będę robił za 5 lat, bo czy zostanę prezydentem świata, czy umrę jutro, Jowisz dalej będzie orbitował Słońce, czy jutro, czy za 500 000 lat i nie ruszy go to, co ja na tej małej kuleczce zwanej Ziemią robię.
Nawet jeśli część z tego, co opowiadasz, to nie do końca fakty, a jedynie naukowe domysły, to i tak takie rozważania wywołują jakąś romantyczną tęsknotę za czymś, czego prawdopodobnie nigdy nie doświadczę, ani nawet nie zobaczę. Taka pożywka dla duszy.
Kosmos jest niesamowity. Mimo, że z fizyka mi średnio po drodze to astronomia i wszelakie ciekawostki o kosmosie są dla mnie mega fascynujące. Sam fakt jak wielkie jest to miejsce oraz to, że prawdopodobnie nigdy nie zwiedzimy nawet ułamku całości jest zarówno pociągający jak i przerażający.
Kacper! Czy możesz nagrać odcinek o głębokości kosmosu? Dlaczego wszystkie modele układu słonecznego są płaskie? Dlaczego wszystkie gwiazdy są oddalone od nas w płaskiej przestrzeni? Czy są jakieś materiały ukazujące wysokość / głębokość kosmosu? Zawsze mnie to zastanawiało, wg. mojego taty jest to niewyobrażalne dla ludzi, no ale przecież musza być jakieś informacje o tym że kosmos ma jakąś „wysokość”
@mruuuczek1993 czyli właśnie odrzuciłeś dorobek naukowy ostatnich 30 lat, ponieważ wszystko czego sam nie możesz sprawdzić nie istnieje? Wystarczy wejść na wikipedie by dowiedzieć się w jaki sposób odszukiwane są planety poza naszym układem
8:55 Zawsze myślałem, że fale tworzy wiatr, a grawitacja Księżyca odpowiedzialna jest wyłącznie za pływy, ale Pitala, jak to on, w pół zadania zmienił moją "wiedzę"...
"Fale morskie, to energia przechodząca przez wodę - oznacza to, że fale powstają, gdy jakaś energia oddziałuje na wodę, może to być np. wiatr, trzęsienie ziemi, czy działanie Księżyca"
Świetny odcinek. Świetny czas publikacji. Akurat na rozpoczęcie zmiany. Dziwne planety bardzo pobudzają wyobraźnię. Jednak nie tak bardzo jak dane o których mówisz, a bardziej sposób ich pozyskania. Skąd wiadomo o tych wszystkich rewelacjach? Jak człowiek z tak dużej odległości jest w stanie określić skład i warunki atmosferyczne na danej planecie? NIe mówiąc już o metodzie badania wieku planety... Mózg rozjeb...
Czuję, że zawiodłem. Jest godzina 6:00 - idę spać po mniej więcej 25 aktywnych godzinach, w ciągu których zdążyłem nakarmić kota, przejechać 600 km, wypić przedsylwestrową połówkę bimbru w akompaniamencie filozoficznych rozmów i... kładąc się spać widzę, że Kacper 29 minut temu dodał film. Nie dam rady... czuję, że zawiodłem.
"Grawitacja Księżyca pociąga lekko za ocean tworząc fale" dodałbym przypływów i odpływów, albo pływowe, bo jednak może delikatnie to kogoś zdezorientować ;D
Fajnie byłoby zobaczyć i usłyszeć jak naprawdę zachowuje się Słońce, Ziemia i reszta planet w Układach Gwiezdnch takich jak nasz, opisać cykle, trajektorię, bieg, obieg, poruszające się osi Ziemi i inne ciała niebieskie w różnych, płaszczyznach, zmieniający się obieg w różnych płaszczyznach, kształt obiegów i ich płynna zmiana, spin, prędkość spinu, kierunek, z jaką prędkością porusza się Słońce albo najciekawsze, z jaką prędkością porusza się Czarna Dziura Drogi Mlecznej itd. itd.
Fajne robisz materiały, ale... :P 0:55 Co komu mówi ta informacja? (szczególnie, że sporo ludzi nie wie co to jest rok świetlny) Fajnie jakbyś wspomniał, że to całe... 8 minut! 1:02 Dlaczego akurat 1000km/h? Rozumiem, że to mogło być porównanie do samolotu ("Ile byśmy lecieli samolotem na słońce") Z tym, że prędkości rozwijane przez np. apollo podczas lotu na księżyc to 3300 km/h
@@Santiago-ek7ei Ja zasugerowałem zmianę ze względu na to, że Kacper sam wspominał o tym, że 420 to liczba, którą sobie łatwo wyobrazić więc zakładam, że miał na celu przedstawienie to w bardziej łatwiejszych do przyswojenia porównaniach. 0,005 roku świetlnego, a 8 minut... To jest to samo, a jednak 8 minut dużo lepiej obrazuje skale
@@Santiago-ek7ei Dla laika nie mającego czasu lub i chęci. By rozeznać się w; kosmologi, matematycznych obliczeniach, fizyce [choćby podstawach] etc.etc. To wystarczająco-zadowalające do ogarnięcia. "Metoda w prostocie, nie tworzy chaosu pod czerepem..."
Może trochę nie związane z tematem odcinka, ale jak najbardziej kosmiczne 🙂: zastanawiałem się ostatnio nad jedną rzeczą. Biorąc pod uwagę, że prędkość światła jest największą we wszechświecie to - hipotetycznie - jeśli coś materialnego byłoby w stanie poruszać się z taką prędkością i byłoby na kursie kolizyjnym z Ziemią, to nie mielibyśmy o tym w ogóle pojęcia, ponieważ nie bylibyśmy w stanie tego zarejestrować wcześniej. Dobrze myślę? Czy zapomniałem o jakimś aspekcie? No i w związku z tym doszłoby do niespodziewanej kolizji i nagłego nas zaprzestania istnienia. Czy to hipotetycznie jest w ogóle możliwe? A może tylko wobec rzeczy, o których nasza nauka jeszcze nie wie i ludzkie pojęcie nie ogarnia. Mogłoby to oznaczać, że w każdej chwili nasza planeta może przestać istnieć bez zapowiedzi?
Fajny materiał, dzięki! Warto by wspomnieć, że to są hipotezy, na ten moment nie do sprawdzenia - fajnie pasują do modeli, ale... A i mała korekta, Księżyc nie powoduje fal tylko pływy :)
Dzięki graniu w Elite Dangerous doskonale ogarniam odległości w kosmosie. Kiedy mówisz, że jakaś planeta jest 430LY od naszej planety, to doskonale wiem jak daleko to jest oraz jak dużym wycinkiem drogi mlecznej jest ta odległość.
Chciałbym kiedyś zobaczyć na twoim kanale jakiś dłuższy film ( 30-60min ) w którym dogłębnie omówił byś jakiś ciekawy temat w twoim stylu. Robisz super filmy ale zawsze po obejrzeniu odczuwam niedosyt.
proponuje bardziej obrazować odległości, referując do Jansena proponuje np. (narysować?) na lini prostej między merkurym a słońcem punkt gdzie znajdowałby się.
Często jest mówione, że na jakiejś planecie nie ma szans, aby istniało życie, tylko co jeśliby jednak istniejące gdzieś tam organizmy miały inne zapotrzebowania do życia niż na Ziemi? Stwierdzenie raczej powinno brzmieć, że nie ma szans, aby istniało tam, życie W TAKIEJ FORMIE JAK NA ZIEMI.
No niby tak. Tyle że nie mamy żadnego innego punktu odniesienia. Zawsze w kontekście poszukiwania życia ma się na myśli życie podobne do naszego, ziemskiego, po po prostu nie znamy żadnego innego. Nie wiemy czego innego szukać. Jeśli kiedykolwiek znajdziemy życie nieoparte na węglu, niepotrzebujące wody itp. to znajdziemy je zupełnym przypadkiem.
Przeraża ten ogrom przestrzeni który dzieli gwiazdy na "naszym" podwórku. Potem inne galaktyki, gromady, super gromady, a i tak daleko do końca. Nie wiadomo co znajdziemy za granicami obserwowalnego kosmosu, i czy w ogóle uda nam się coś tam dostrzec patrząc na tempo rozszerzania się wszechświata.
A może jakiś materiał jak mierzyć czas na planetach, jesli skolonizujemy Marsa czy inną planetę to jak liczyć czas mimo innej grawitacji a wiec upływowi czasu
Widziałem TENET ze 40 razy. Bez kitu,odbiło mi na punkcie tego filmu;każdemu koledze go puściłem i nawet dziewczynie,wrzuciłem sobie go na fb i czasami oglądam. Nie wiem dla czego tak jest.
1:00 tysiąc km na godzinę jest akurat mało adekwatną prędkością jak na "pojazdy" kosmiczne. Satelity krążące wokół ziemi poruszają się ponad 27 tysięcy km/h i wciąż nie jest to jakaś wielka prędkość
trochę przesadziłeś z reklamą nordVPN. Grawitację można oglądać w polsce od lat ;) tak tylko zaznaczam drogi Kacprze. Poza tym super odcinek jak każdy inny :)
jakiś czas temu mówiono o podejrzeniach wykrycia planety w innej galaktyce ale z racji na odległość nie można o niej nic więcej powiedzieć na dzień dzisiejszy poza tym, że jest.
Kiedy kolega ci coś kolejny raz tłumaczy, a ty nadal nic nie rozumiesz, bo jesteś za tępy
Kacper i jego wyczucie czasu (czym jest czas, kiedy jest teraz?) nigdy nie zawodzi. Dziękuje!
+1
Czas jest tym wszystkim od wtedy przez teraz do zawsze
+2
@@czarnyksiezycrogaty a ile czasu upłynęło? Licząc do teraz
@@RycerzPrzeklety upłynęło hmmm. A licząc w kotkach chyba z googolplex! I też tyle zdrowia w nowym roku życzę :)
Chyba jedyny kanał ktorego większość komentarzy dotyczy godziny publikacji a nie treści filmu.
Tak XD
Niezbyt
@Gringo to samo jest u irytującego historyka ;)
Kacprze, czy mógłbyś wytłumaczyć proces datowania - czy to przedmiotów, rzeczy znalezionych na ziemii czy też gwiazd?
chyba datowanie węglowe (carbon dating)
Jest to datowanie radiowęglowe, ale Kacper wytlumaczył by to ciekawiej.
Planety, to raczej na podstawie długości fali świetlnej się datuje. Natomiast przedmioty na ziemi, na podstawie rozpadu izotopu węgla 14C.
@、ヅ Oczywiście jest to szacunkowe datowanie oparte na bazie obecnej wiedzy, czyli wiek wszechświata oraz szybkość z jaką rozszerza się wszechświat. Do tego dochodzi długość fali świetlnej oraz prędkość światła. Na bazie tych danych da się spor wywnioskować, chociaż oczywiście nie da się dokładnie określić wieku, a tylko w przybliżeniu.
jest to metoda totolotka xd
Ozyrys i jego ósma żona swoje lata świetlności mają za sobą : )
"Na ozyrysa i na apisa patrz na mnie uważnie "😂 😂
@@pawepawcio2493 Jesteś dzikiem, jesteś dzikiem !
@@KrzysztofKwiatkowski-lc8cf jestem dzikiem, otóż to.
Świetny odcinek jak zwykle. Może następnym razem uzupełnienie jak powstały co ciekawsze egzoplanety? Np te krążące wokół pulsarów. 😘
fajnie jakbyś zrobił serie o dziwnych planetach w kosmosie, mega fajny odcinek i chyba dużo osób się ze mną zgodzi co do jednego....
Mało! 😅😄✌️
Przez to jak ciekawe są twoje filmy, nie śpię kolejną noc.
Szczęśliwego nowego roku Kacper!
Jesteś najlepszy, kochamy Cię
"Są zbyt blisko żeby jakiekolwiek życie miało szansę się na nich pojawić" - błędna teza. Życie, które jest nam znane - tak, ale wszechświat jest tak ogromny, że mogą istnieć formy życia o których nam się nie śniło.
wszechświat jest wspaniały. Żałuję, że nie urodziłem się w czasach, w których technologia będzie na tyle rozwinięta aby można było takie coś zwiedzać.
za wcześnie sie urodziliśmy żeby zwiedzać wzechświat
XDD jestem w stanie stwierdzić, że nigdy nie będziemy mieli możliwości odwiedzenia jakiejkolwiek planety, bo nawet jak już uda nam się rozpędzić do prędkości światła, która w skali kosmosu jest tak śmiesznie niska i ogranicza nam wszelkie podróże, ale taką mamy już fizykę jest jakieś teoretyczne założenie, że jeżeli statek porusza się z jakąś określoną prędkością, to czas zwalnia i ludzie byliby w stanie polecieć na jakąś planetę, ale nie uważam, żeby było, to i tak możliwe przez naszą naturę i to, że prędzej sami się wybijemy lub coś nas zabije, bo szczerze wątpię, że za ileś milionów lat osiągniemy poziom rozwinięcia Żniwiarzy, który patrząc z naszej perspektywy jest absurdalny, i to, jakie my mieliśmy problemy, żeby polecieć na księżyc na naszego naturalnego satelitę, który w skali kosmosu jest od nas, jak droga do jakiegoś najbliższego, a popełniono tyle błędów i poświęcono tyle żyć ludzkich, żeby dolecieć na tak śmieszną w skali kosmosu odległość.
@@AresakaWilku prędzej osiągniemy prędkość nadświetlną niż prędkość światła
Szczęśliwego Nowego Roku! Nie rozumiem tych godzin dodawania filmów ale zawsze do mnie nimi trafiasz😜
Za każdym razem gdy widzę filmik Kacpra
"I don't need sleep. I need answers"
Tak
to jest dobra taktyka, większość ludzi i tak obejrzy jeszcze raz na trzeźwy umysł w dzień więc 2x wyświetlenie XD
Tak
co do i don't need sleep. i need answers ja nie moge zasnąć bo musze to oglądać ale co poradze że wciąga
@@repastapl6901 kuźwa coś w tym jest 😂
Nikt
Kacper o 5 nad ranem
~" A zajebe im rozkminą o dziwnych planetach"
XDDD
Dzięki tym elektronicznym podkladom muzycznym czuje się jakbym ogladal jakiś program naukowy z TVP w latach 90 po powrocie z podstawówki. Fajny flashback :) Duzy plus za to. I za przyjemny w odbiorze głos, bo niektórzy prowadzacy na YT kanałach okolo-naukowych, mimo fajnego kontentu potrafią skutecznie mnie zniechęcić swoją dziwaczną intonacją.
zdecydowanie najlepszy content na polskim yt
Dosłownie 1 Ziemska minuta dla sponsora
Szczęśliwego nowego roku
Film genialny jak zawsze i jak zawsze dodany o jedynej słusznej porze. Sen to marnowanie życia
Idealna godzina na oglądanie 😊
Kacper, nagrywasz NIESAMOWICIE ciekawe filmy. Uwielbiam Twoje "pigułki"wiedzy.
Uwielbiam oglądać sobie niebo nocą przez teleskop czy gołym okiem, bo wtedy zaczynam czuć się mały i nic nieznaczący we wszechświecie, przez co przestaję się martwić, czy zaliczą mi projekt albo co będę robił za 5 lat, bo czy zostanę prezydentem świata, czy umrę jutro, Jowisz dalej będzie orbitował Słońce, czy jutro, czy za 500 000 lat i nie ruszy go to, co ja na tej małej kuleczce zwanej Ziemią robię.
Nawet jeśli część z tego, co opowiadasz, to nie do końca fakty, a jedynie naukowe domysły, to i tak takie rozważania wywołują jakąś romantyczną tęsknotę za czymś, czego prawdopodobnie nigdy nie doświadczę, ani nawet nie zobaczę. Taka pożywka dla duszy.
@Mruuuczek mózgu chomika
Dzięki Tobie zainteresowałem się tymi tematami a twoja książka to petarda😁
Nikt, nic
Kacper o 5 nad ranem;
Te PlAnEtY sĄ dZiWnE
I za to go uwielbiam
Ja tak lubię Kacpra treści że z chęcią mu wykonam darmowy tatuaż 😁 szacun za jego materiały!!
A za ile zwyklemu zrobisz
Kacper jak zwykle zaskakuje nas w najmniej spodziewanym momencie
Kosmos jest niesamowity. Mimo, że z fizyka mi średnio po drodze to astronomia i wszelakie ciekawostki o kosmosie są dla mnie mega fascynujące. Sam fakt jak wielkie jest to miejsce oraz to, że prawdopodobnie nigdy nie zwiedzimy nawet ułamku całości jest zarówno pociągający jak i przerażający.
Tworząc przypływy, nie falę ;) a tak to materiał super! Pozdrawiam
Kacper! Czy możesz nagrać odcinek o głębokości kosmosu?
Dlaczego wszystkie modele układu słonecznego są płaskie? Dlaczego wszystkie gwiazdy są oddalone od nas w płaskiej przestrzeni? Czy są jakieś materiały ukazujące wysokość / głębokość kosmosu? Zawsze mnie to zastanawiało, wg. mojego taty jest to niewyobrażalne dla ludzi, no ale przecież musza być jakieś informacje o tym że kosmos ma jakąś „wysokość”
ten film przyniesie mi szczęście!
Kacper, kocham cie za filmy z cyklu astro, a ten szczególnie pobudza wyobraźnię
@mruuuczek1993 mógłbyś rozwinąć?
@mruuuczek1993 wizje? Sugerujesz że nie posiadając nagrania nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakie warunki panują na danej planecie?
@mruuuczek1993 czyli właśnie odrzuciłeś dorobek naukowy ostatnich 30 lat, ponieważ wszystko czego sam nie możesz sprawdzić nie istnieje? Wystarczy wejść na wikipedie by dowiedzieć się w jaki sposób odszukiwane są planety poza naszym układem
Boli mnie mózg i zaczynam się bać wszechpustki, ale poza tym, wybitny materiał.
8:55
Zawsze myślałem, że fale tworzy wiatr, a grawitacja Księżyca odpowiedzialna jest wyłącznie za pływy, ale Pitala, jak to on, w pół zadania zmienił moją "wiedzę"...
"Fale morskie, to energia przechodząca przez wodę - oznacza to, że fale powstają, gdy jakaś energia oddziałuje na wodę, może to być np. wiatr, trzęsienie ziemi, czy działanie Księżyca"
Świetny odcinek. Świetny czas publikacji. Akurat na rozpoczęcie zmiany. Dziwne planety bardzo pobudzają wyobraźnię. Jednak nie tak bardzo jak dane o których mówisz, a bardziej sposób ich pozyskania. Skąd wiadomo o tych wszystkich rewelacjach? Jak człowiek z tak dużej odległości jest w stanie określić skład i warunki atmosferyczne na danej planecie? NIe mówiąc już o metodzie badania wieku planety... Mózg rozjeb...
Świetny odcinek, podobają mi się przejścia do kolejnych planet.
Czuję, że zawiodłem.
Jest godzina 6:00 - idę spać po mniej więcej 25 aktywnych godzinach, w ciągu których zdążyłem nakarmić kota, przejechać 600 km, wypić przedsylwestrową połówkę bimbru w akompaniamencie filozoficznych rozmów i... kładąc się spać widzę, że Kacper 29 minut temu dodał film.
Nie dam rady... czuję, że zawiodłem.
może mała seria ,,,dziwne planety"?
Ten odcinek to już taka seria.
"Grawitacja Księżyca pociąga lekko za ocean tworząc fale" dodałbym przypływów i odpływów, albo pływowe, bo jednak może delikatnie to kogoś zdezorientować ;D
Fajnie byłoby zobaczyć i usłyszeć jak naprawdę zachowuje się Słońce, Ziemia i reszta planet w Układach Gwiezdnch takich jak nasz, opisać cykle, trajektorię, bieg, obieg, poruszające się osi Ziemi i inne ciała niebieskie w różnych, płaszczyznach, zmieniający się obieg w różnych płaszczyznach, kształt obiegów i ich płynna zmiana, spin, prędkość spinu, kierunek, z jaką prędkością porusza się Słońce albo najciekawsze, z jaką prędkością porusza się Czarna Dziura Drogi Mlecznej itd. itd.
Fajne robisz materiały, ale... :P
0:55
Co komu mówi ta informacja? (szczególnie, że sporo ludzi nie wie co to jest rok świetlny)
Fajnie jakbyś wspomniał, że to całe... 8 minut!
1:02
Dlaczego akurat 1000km/h?
Rozumiem, że to mogło być porównanie do samolotu ("Ile byśmy lecieli samolotem na słońce")
Z tym, że prędkości rozwijane przez np. apollo podczas lotu na księżyc to 3300 km/h
@@Santiago-ek7ei Ja zasugerowałem zmianę ze względu na to, że Kacper sam wspominał o tym, że 420 to liczba, którą sobie łatwo wyobrazić więc zakładam, że miał na celu przedstawienie to w bardziej łatwiejszych do przyswojenia porównaniach.
0,005 roku świetlnego, a 8 minut...
To jest to samo, a jednak 8 minut dużo lepiej obrazuje skale
@@Santiago-ek7ei Dla laika nie mającego czasu lub i chęci. By rozeznać się w; kosmologi, matematycznych obliczeniach, fizyce [choćby podstawach] etc.etc. To wystarczająco-zadowalające do ogarnięcia. "Metoda w prostocie, nie tworzy chaosu pod czerepem..."
Kosmos jest naprawdę ciekawy szkoda że nie możemy polecieć i zobaczyć tego na własne oczy chociaż pokopać łopatką na marsie poszukać czegokolwiek
Jeden z moich ulubionych twoich filmow chetnie obwjrzalbym 2 czesc
Może trochę nie związane z tematem odcinka, ale jak najbardziej kosmiczne 🙂: zastanawiałem się ostatnio nad jedną rzeczą.
Biorąc pod uwagę, że prędkość światła jest największą we wszechświecie to - hipotetycznie - jeśli coś materialnego byłoby w stanie poruszać się z taką prędkością i byłoby na kursie kolizyjnym z Ziemią, to nie mielibyśmy o tym w ogóle pojęcia, ponieważ nie bylibyśmy w stanie tego zarejestrować wcześniej.
Dobrze myślę? Czy zapomniałem o jakimś aspekcie?
No i w związku z tym doszłoby do niespodziewanej kolizji i nagłego nas zaprzestania istnienia.
Czy to hipotetycznie jest w ogóle możliwe? A może tylko wobec rzeczy, o których nasza nauka jeszcze nie wie i ludzkie pojęcie nie ogarnia.
Mogłoby to oznaczać, że w każdej chwili nasza planeta może przestać istnieć bez zapowiedzi?
Tak, jeśli rzucę w ciebie piłką z prędkością światła dowiesz się o niej dopiero jak się uderzy
6 rano i nowy odcinek? Dobrze że nie spałem całą noc, jakieś przeznaczenie.
Świetna pora na wstawienie filmu jak zawsze :D
Fajny materiał, dzięki! Warto by wspomnieć, że to są hipotezy, na ten moment nie do sprawdzenia - fajnie pasują do modeli, ale... A i mała korekta, Księżyc nie powoduje fal tylko pływy :)
dziekuje za fajny materiał do oglądania :)
Większość kojarzę z odcinków
Kosmicznych Opowieści ale spoko
O tym temacie mogę słuchać godzinami
W końcu doczekałem się tej losowej godziny ;D pozdrawiam
ja też xD
Uwielbiam twoje odcinki..... Lubię bardzo naukę i kosmos
Dzięki graniu w Elite Dangerous doskonale ogarniam odległości w kosmosie. Kiedy mówisz, że jakaś planeta jest 430LY od naszej planety, to doskonale wiem jak daleko to jest oraz jak dużym wycinkiem drogi mlecznej jest ta odległość.
xD
@@DzieciKali?
Dlaczego taki krótki odcinek? Więcej o planetach 🤩
Uwielbiam te materialy o kosmosie
zajebisty odcinek Kacper jak zawsze nie zmieniaj sie !
Na dobry początek dnia końca tego roku.
dziwna jest myśl, jak w tej kosmicznej skali nasze problemy i dążenia nie mają żadnego znaczenia
TrES-2b jak tylko o niej wspomniales od razu pomyslalem, kopalnia energi.
Nie ma nic lepszego niż ranek z filmikiem Kacpra
Ktoś: Idealna godzina na odcinek nie istnieje.
Kacper Pitala: Potrzymaj mi piwo.
początek z Musk'em kozacki :D
Chciałbym kiedyś zobaczyć na twoim kanale jakiś dłuższy film ( 30-60min ) w którym dogłębnie omówił byś jakiś ciekawy temat w twoim stylu. Robisz super filmy ale zawsze po obejrzeniu odczuwam niedosyt.
nie spodziewałem się że te "słowo dla sponsora" będzie trwało faktycznie równą minutę
Witam o świcie łaknących nauki... Mistrzu 💪👏
Kocham cię, po prostu cię kocham stary🔥🔥🔥🔥🔥
Ten kanał również ale i tak go uwielbiam...
proponuje bardziej obrazować odległości, referując do Jansena proponuje np. (narysować?) na lini prostej między merkurym a słońcem punkt gdzie znajdowałby się.
Często jest mówione, że na jakiejś planecie nie ma szans, aby istniało życie, tylko co jeśliby jednak istniejące gdzieś tam organizmy miały inne zapotrzebowania do życia niż na Ziemi? Stwierdzenie raczej powinno brzmieć, że nie ma szans, aby istniało tam, życie W TAKIEJ FORMIE JAK NA ZIEMI.
No niby tak. Tyle że nie mamy żadnego innego punktu odniesienia. Zawsze w kontekście poszukiwania życia ma się na myśli życie podobne do naszego, ziemskiego, po po prostu nie znamy żadnego innego. Nie wiemy czego innego szukać.
Jeśli kiedykolwiek znajdziemy życie nieoparte na węglu, niepotrzebujące wody itp. to znajdziemy je zupełnym przypadkiem.
@@MegaRaptor9 też racja, dlatego warto szukać jak najdokładniej jak się tylko da. Kiedyś ktoś powiedział, że nie wszystko jest tym czym się wydaje...
Świetny materiał jak zawsze 😊
100 milionów kat to nie zaraz taka sekunda, raptem 1/130 istnienia wszechświata !
Raczej to rok w wieku wszechświata a to 31 536 000 sekund, nie mówiąc już o ułamkach sekund. Niedoszacowanie o kilka rzędów wielkości.
przeraża mnie wizja planety CAŁEJ wypełnionej wodą. po prostu boje się kiedy myśle o przebywaniu w takim miejscu
Przeraża ten ogrom przestrzeni który dzieli gwiazdy na "naszym" podwórku. Potem inne galaktyki, gromady, super gromady, a i tak daleko do końca. Nie wiadomo co znajdziemy za granicami obserwowalnego kosmosu, i czy w ogóle uda nam się coś tam dostrzec patrząc na tempo rozszerzania się wszechświata.
Akurat skończyłem sobie ogrywać szyberpanka, pora na przerwe!
A może jakiś materiał jak mierzyć czas na planetach, jesli skolonizujemy Marsa czy inną planetę to jak liczyć czas mimo innej grawitacji a wiec upływowi czasu
Oby więcej astronomicznych ciekawostek
Dziwne,niedziwne,tam jest siec wzajemnych zalezności nieznanych ludziom i po prostu tak ma być
Spodziewałem się tego filmu o tej godzinie
takie reklamowanie (na początku) aż chce się słuchać
Moja ulubiona godzina materiału
Nie spodziewałem się, że do szczęścia jest mi potrzebny materiał o dziwnych planetach. A jednak, na dobry początek dnia.
A świstak siedzi i zawija w te sreberka
Widziałem TENET ze 40 razy.
Bez kitu,odbiło mi na punkcie tego filmu;każdemu koledze go puściłem i nawet dziewczynie,wrzuciłem sobie go na fb i czasami oglądam.
Nie wiem dla czego tak jest.
Co to za podkład muzyczny od 10:44? :)
Kacper zrobil blad, ha mam Cie! Mowisz o planecie J.. a potem "daleko nam do zobaczenia takiej gwiazdy"! 🎉🎉🎉
Dziękujemy Kacper!
Miło się ogląda na dobranoc
kacper jak zawsze z rigczem
Czekałem, dzięki
1:00 tysiąc km na godzinę jest akurat mało adekwatną prędkością jak na "pojazdy" kosmiczne. Satelity krążące wokół ziemi poruszają się ponad 27 tysięcy km/h i wciąż nie jest to jakaś wielka prędkość
idealnie do obiadku
Xd
Do kawusi idealnie
trochę przesadziłeś z reklamą nordVPN. Grawitację można oglądać w polsce od lat ;) tak tylko zaznaczam drogi Kacprze. Poza tym super odcinek jak każdy inny :)
świetny film, jak zwykle
Fajne, podoba mi sie ze nie ma zakonczenia ale moze sprobuj dac tak z 30s jakiejs muzyki
5 rano, idealnie aby zacząć spożywać obiad do Twojego filmu
jakiś czas temu mówiono o podejrzeniach wykrycia planety w innej galaktyce ale z racji na odległość nie można o niej nic więcej powiedzieć na dzień dzisiejszy poza tym, że jest.
Dzień, w którym Kacper nagra ostatni film na ten kanał będzie najsmutniejszym dniem polskiego UA-cam'a.
Kto rano wstaje, temu Kacper odpowiedzi daje!
Dobry film, widze też inspiracje jednym ze starszych filmów astrofazy
Bardzo ciekawy odcinek. Dzięki!
W końcu film o normalnej porze