Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Czytamy naturę #20 | Bakterie gadają z mózgiem - Atomowe wibracje - Szorstko w kosmosie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 кві 2019
  • 1) Bakterie gadają z mózgiem 01:06
    Bakterie żyjące w naszym układzie pokarmowym wpływają nie tylko na funkcjonowanie jego samego, ale również na nasz układ odpornościowy czy nerwowy. Okazuje się, że istnieje bezpośrednie powiązanie, prowadzące przez nerw błędny, pomiędzy florą bakteryjną a śródmózgowiem. Skutki tego powiązania mogą pojawiać się choćby w kontekście zaburzeń spektrum autystycznego (ASD) - przynajmniej o tyle, o ile można mówić o ASD u myszy...
    2) Atomowe wibracje 09:49
    Wizualizacja wibracji pojedynczych cząsteczek w skali subatomowej - miodzio.
    3) Szorstko w kosmosie 17:08
    Misja OSIRIS-Rex dotarła do asteroidy Bennu, której powierzchnia okazała się znacznie bardziej szorstka i nieprzystępna niż to wyglądało z Ziemi. Może być problem z pobraniem próbek z jej powierzchni - a taki jest właśnie cel misji.
    Źródła:
    1) Sgritta, M., Dooling, S. W., Buffington, S. A., Momin, E. N., Francis, M. B., Britton, R. A., & Costa-Mattioli, M. (2019). Mechanisms underlying microbial-mediated changes in social behavior in mouse models of autism spectrum disorder. Neuron, 101(2), 246-259.
    2) Lee, J., Crampton, K. T., Tallarida, N., & Apkarian, V. A. (2019). Visualizing vibrational normal modes of a single molecule with atomically confined light. Nature, 568(7750), 78.
    3) Lauretta, D. S., DellaGiustina, D. N., Bennett, C. A., Golish, D. R., Becker, K. J., Balram-Knutson, S. S., ... & Campins, H. (2019). The unexpected surface of asteroid (101955) Bennu. Nature, 1.
    "Czytamy naturę" to program popularnonaukowy Centrum Kopernika. Wymyślił go i prowadzi Łukasz Lamża. Co tydzień czytamy razem trzy artykuły z bieżącej prasy naukowej - co tak naprawdę mówią nam naukowcy, dlaczego to jest istotne i co z tego wynika dla nas i dla świata. Mówimy stanowcze "nie" mielonce składającej się w 85% z wypełniacza, a tylko w 15% z konkretnego naukowego mięcha! W "Czytamy naturę" jesteśmy zawsze na froncie rozwoju nauki i odważnie siadamy u samego źródła wiedzy, tj. przy najnowszych numerach najważniejszych czasopism naukowych świata, jak "Nature" i "Science". Nowe odcinki w każdy poniedziałek.
    "Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

КОМЕНТАРІ • 90