Odpowiedzi na najważniejsze pytania ekonomii i całej reszty

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024
  • Wesprzyj nas na partonite: patronite.pl/EICR
    Lub postaw wirtualną kawkę: buycoffee.to/eicr
    Czy dług publiczny jest faktycznie tak dramatycznie wielki? Czy potrafimy grać zębami na gitarze? Co z systemem emerytalnym? Kiedy będziemy mieli w Polsce piękne rzeczy? Czy mała liczba dzieci nie oznacza przyśpieszonej akumulacji kapitału z pokolenia na pokolenie? Kto zabił Laurę Palmer? Co by było, gdyby wszyscy na planecie żyli na poziomie Polaka? Ile czasu zajmuje przygotowanie jednego odcinka?
    Gdybyśmy chcieli wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania, to nagranie miałoby 5 godzin lub więcej. Staraliśmy się jednak streszczać i wybierać takie kwestie, do których miało sens odnosić się w skrótowej formie. Mamy nadzieję, że uśmiechniecie się oglądając i słuchając chociaż raz.
    Życzymy Wam spokojnych i zdrowych świąt oraz spełnienia wszystkich pozytywnych prognoz ekonomicznych na 2024 rok: lepszej koniunktury gospodarczej, dalszego spadku inflacji, wielu nowych miejsc na rynku pracy, ekspansji polskiego eksportu - i tego, by te trendy makro pozytywnie odbijały się na Waszym życiu. Nadziei i optymizmu w Nowym Roku!

КОМЕНТАРІ • 34

  • @rako9700
    @rako9700 9 місяців тому +3

    Wesołych chłopaki, róbcie to dalej, dzięki.

  • @tokarp390
    @tokarp390 9 місяців тому +2

    11:21 Obciąć podstawę programową i skrócić szkołę podstawową o rok

  • @piotrlampkowski6169
    @piotrlampkowski6169 9 місяців тому

    Wielkie dzięki za uwzględnienie moich średnio mądrych pytań. Wesołych!

  • @TRETER90
    @TRETER90 9 місяців тому

    Super jak zawsze, życzę dalszych zasięgów.

  • @Deveriell
    @Deveriell 9 місяців тому +2

    12:00 - jest jeszcze jedna przyczyna, dla której żadnej katastrofy dla emerytów nie będzie. Otóż póki co panuje u nas ustrój demokratyczny z wolnymi wyborami powszechnymi, a proporcja emerytów wśród ogółu społeczeństwa będzie gwałtownie wzrastać. Zatem politycy będą musieli szukać środków na emerytury, choćby nawet przycinając wydatki w innych obszarach, bo inaczej nie dostaną głosów emerytów, którzy będą stanowić coraz większy odsetek wyborców.

  • @michaprzezm3787
    @michaprzezm3787 9 місяців тому +1

    Hot to jest Kamil 😎

  • @michasmarzynski6309
    @michasmarzynski6309 9 місяців тому +2

    Odpowiedz na pytanie o sens życia i całej reszty padnie w 42 odcinku.

  • @yYp4rtybo1Xx
    @yYp4rtybo1Xx 8 місяців тому

    Witam prosze o debunking przemowienia Javiera Mileiego na WEF jesli macie cierpliwosc.

  • @wm2922
    @wm2922 9 місяців тому +12

    Antynatalizm, poza byciem przykrywką dla zwykłego nihilizmu, jest także po prostu egoistyczny i samolubny - bo to moje dzieciaki będą pracować na emerytury dla osób które dzieci nie mają i nie będą miały. Jeśli ktoś nie chce mieć kidów ok jego prawo ale niech jednocześnie nie zrzędzi że bla bla jego kasa idzie na 500+

    • @007arek
      @007arek 9 місяців тому +4

      Nihilizm, przynajmniej moralny, nie stoi za antynatalizmem, ponieważ ten bazuje na wartościowaniu cierpienia.

    • @missk1697
      @missk1697 9 місяців тому +1

      Samolubne to jest sprowadzanie i posiadanie drugiego czlowieka bez jego zgody.

    • @BartlomiejKrysiak
      @BartlomiejKrysiak 9 місяців тому +6

      Jak człowiek ma się zgodzić na swoje stworzenie przed narodzinami XD
      Przecież to wierutne bzdury.

    • @missk1697
      @missk1697 9 місяців тому +2

      No wlasnie o to w tym chodzi geniuszu. Jesli ktos nie moze dac zgody, to nie powinienes podejmowac decyzji za niego. Wez przeczytaj jakas ksiazke to zrozumiesz.@@BartlomiejKrysiak

    • @BartlomiejKrysiak
      @BartlomiejKrysiak 9 місяців тому +4

      Ja rozumiem ten koncept, tylko uważam go za co najmniej oderwany od rzeczywistości. Na tej zasadzie powinno się w ogóle zaprzestać rozmnażania, co doprowadzi do wymarcia gatunku homo sapiens.

  • @ZIBISIS
    @ZIBISIS 9 місяців тому

    W okularach wogole fatalnie się żyje.

    • @uksiu
      @uksiu 9 місяців тому

      Zgadzam się. Ale bez nich wsiadam do złych autobusów i poznaję ludzi tak rzadko, że uchodzę za buraka. W okularach jest jednak pewna szansa rozpoznania twarzy - nawet z łagodną prozopagnozją ;)

  • @HasNoName69
    @HasNoName69 9 місяців тому

    komuchy obchodzą święta?

    • @tokarp390
      @tokarp390 9 місяців тому +2

      oczywiście już w neolicie były święta przesilenia zimowego .

    • @HasNoName69
      @HasNoName69 9 місяців тому

      @@tokarp390to były piękne czasy. Nie było komuchów. To znaczy byli i kradli, ale szybko kończyli pod ziemią

  • @KM769
    @KM769 9 місяців тому +3

    PKB na osobę nie jest wskaźnikiem zamożności, a chwilowego dochodu. Miernikiem zamożności jest majątek na osobę i w tej kategorii (global wealth databook 2023) Polska zajmuje miejsce 60 na świecie (na ok. 250 sklasyfikowanych). Do krajów Europy Zachodniej brakuje nam nadal bardzo dużo (Grecja 2 razy większy majątek, Szwajcaria 13 razy większy majątek), co nie jest powodem do wstydu, dystans się systematycznie zmniejsza, ale też nie należy wpadać w hurraoptymizm i zakupowo-wydatkową gorączkę, bo to się może źle skończyć. Sytuacja ZUSu po roku 2035 będzie się poprawiać, bo wszystkie nowe emerytury będą minimalne, ale z drugiej strony prognozy ZUSu niedoszacowują dopłat do emerytur minimalnych i ewentualnego braku wzrostu gospodarczego w przyszłości (przy pogarszającej się demografii). Najtrudniejsza sytuacja ZUSu ok. 2028-30 nie będzie problemem, jeśli w tym czasie nie nastąpi światowy kryzys. Maksymalny próg dziedziczenia oznacza po prostu, że bogatsi ponad ten próg się przeprowadzą za granicę, albo będą przenosić majątki w inny sposób przed śmiercią. Poza tym oznaczałoby to nacjonalizację dziedziczonych korporacji, czyli zmianę ustroju gospodarczego (moim zdaniem niekonstytucyjne wywłaszczenie bez odszkodowania).

    • @tokarp390
      @tokarp390 9 місяців тому

      emerytury lekarzy, prawników, architektów i innych pracowników umysłowych będzie zdecydowanie wyższa niż minimalna

    • @KM769
      @KM769 9 місяців тому +3

      @@tokarp390 Lepiej zarabiający prawnicy, lekarze i architekci są na działalnościach gospodarczych, płacą minimalne składki emerytalne i będą mieli minimalne emerytury. Na wyższe emerytury mogą liczyć: mundurowi, górnicy i chyba sędziowie, którzy w ogóle nie płacą składek. Być może też część wysoko wynagradzanych urzędników państwowych albo korporacyjnych, ale to jest margines społeczeństwa.

    • @tokarp390
      @tokarp390 9 місяців тому

      ​@@KM769 minimalne składki to to 20% z 60% średniej krajowej , praca od 27 do 67ki (lekarze jeszcze wiecej bo masa z nich pracuje do 80ki)
      0,2*40*12*0,6*7300/193,4=2174 PLN
      minimalna emerytura to obecnie 1588 PLN
      ktokolwiek kto pracuje na etacie , zarabia powyżej mediany i będzie pracował minimum 40 lat do 65 roku życia będzie miał wyższą emeryturę niż minimalną.
      0,2*40*12*5600/210 = 2560 PLN

  • @tokarp390
    @tokarp390 9 місяців тому +1

    49:46 Wystarczy kwota wolna i możliwość potraktowania ułamka spadku jako dochodu rozłożonego na 5-10-15 lat . Żeby zadziałała progresja podatkowa i progresja oddalenia od spadkodawcy. Poza tym zachowki powinny dotyczyć tylko nadwyżki od spadków - przynajmniej ludzie dbaliby o to żeby nie obrażać rodziców nadto przed ich śmiercią.

  • @jakubkorzeniewski2684
    @jakubkorzeniewski2684 9 місяців тому

    W mojej opinii w obecnej nienajlepszej sytuacji demograficznej, tak samo jak i prognozach które nawet w prognozie optymistycznej wskazują na regresję demograficzną konieczne jest podwyższenie wieku emerytalnego, ale również rozpocząłbym proces (który kiedyś został zapoczątkowany ale nie udało się) przechodzenia z systemu repartycyjnego który jest wrażliwy na zmiany demograficzne na system kapitałowy, bo obecnie udział w 2 sektorze jest znacznie niższy niż w 1 już nie wspominając o 3 sektorze w którym odłożone mamy najmniej chyba w UE