Jeśli kciuk jest poniżej minuty to nie jest wliczany do ogólnej liczby kciuków . Więc radzę oglądać i w trakcie dawać łapkę w górę. Jak zwykle niezwykle wciągająca opowieść naukowa. Ten kanał jest wciągający... szkoda, że nie co tydzień 😁
Wykłady o fizyce,gdzie jest miejsce dla Augustyna,Prousta ,Laibniza.Gdzie w co drugim zdaniu wyczuwam zrozumienie dla dramatu ludzkiego bytu.Czysty humanizm.Pozdrawiam bardzo gorąco.
co ty gadasz o dramacie jakimś i czystym humanizmie ? to nie miał być temat z fizyki ? jeszcze sobie łapki z innych kont sam nabijasz ? przy takim komentarzu z dupy nikt by ci łapki nie dał
@@stwoszu fizycy nie definiują czasu. Traktują go jak pojęcie pierwotne. Można na tym budować teorie ale O czasie czyli czym jest można gadać wyłącznie na poziomie filozofii i niczego się nie udowodni.
Ten film to rzeczywiście mieszanina filozofii i fizyki czyli to mieszanina nauk oderwanych od rzeczywistości wszechświata. Wszechświat to niestety wyłącznie matematyka i nie wyjaśni go jakikolwiek fizyk lub filozof. Chyba co najmniej setki koncepcji dotyczących zjawiska czas dotkniętych w tym filmie świadczy tylko o tym, że fizycy i "głośni" naukowcy innych dziedzin totalnie nie wiedzą co to jest wszechświat, oczywiście ten jedyny nieograniczony. W twoich kilku wyrazach zdania jest podstawowa sprzeczność bo mieszanina ogromnej ilości koncepcji czasu jest świadectwem dokładnie przeciwnego pojęcia dotyczącego inteligencji człowieka niż genialność. Genialny opis czasu to opis w postaci jednego zdania czyli to opis ściśle matematyczny bez tysięcy wariantów.
Podpisuję się pod wszystkimi pozytywnymi komentarzami. Jest pan fantastycznym gościem, który wręcz poetycko potrafi wyjaśniać prawa fizyki. Pozdrawiam serdecznie.
Super super super dzięki 😊 niby człowiek wiedział ale się dowiedział kolejny raz 😊 dziękuję Panie Macieju i dziękuję ekepie za realizację pozdrawiam was wszystkich :)
Znów na samym początku słuchania wykładu myślałem, że "wybuchnie mi głowa", ale z CZASem zostałem gładko wprowadzony przez Dr Macieja Mulaka w meandry tematu związanego z czasem, fizyką i filozofią i dalej słuchałem już z pełnym zrozumieniem. Dziękuję za kolejny inspirujący i mądry podcast. Pozdrowienia Słuchacz z Lublina
Pięknie opowiedziane! Zatem najlepszym podsumowaniem niech będą słowa św Pawła z listu do Koryntian: „A jeśli ktoś myśli, że coś wie, to jeszcze nie wie tak, jak wiedzieć należy.”
gość jest genialny. głos i dykcja profesjonalnego lektora. mówi ciekawie i z zaangażowaniem. gdybym miał takiego nauczyciela z przedmiotów ścisłych to może nie musiałbym iść na medycynę, eh 😊
Świetny wyklad z odniesieniem do historii nauki i mysli ludzkiej ogólnie. Bardzo trudno to zrobic w sensowny sposob dlatego podwojne gratulacje dla tworcow materialu bo wyszlo nadspodziewanie dobrze
Bardzo łatwo jest stwierdzić, że zrozumienie czym jest czas nie jest na rozum ludzki, dlatego tym bardziej dziękuję za przedstawienie głównych prób jego wyjaśnienia. Co do charakteru audycji to bardzo mi się podobała
To wykład może i jest mistrzowski pod względem ekspresji i aktorskiego wykonania, ale tylko dla tych co nie interesują się poznaniem rzeczywistego prawdziwego wszechświata, bo pod względem treści to wykład koszmarny, ogłupiający, oderwany od rzeczywistości. Ten film to zbiór nazwisk wyszukanych przez autora i koncepcji czasu osób związanych z tymi nazwiskami. A gdzie jest informacja czyli odpowiedź na pytanie czym dla autora filmu jest czas. Całkowicie brak jakiegoś jednoznacznego twierdzenia, które powinien wygłosić czym jest dla niego czas, aby można było go uważać za prawdziwego fizyka, który poznał czym jest czas. Do tworzenia takich bezwartościowych filmów zupełnie nie jest potrzebny naukowiec z dyplomem naukowym.
Świetny program - z zaciekawieniem oglądam każdy odcinek, bo w dzisiejszym świecie nie ma czasu na czytanie i się douczanie, to chociaż tutaj skorzystam z wiedzy ;-)
Zgadzam się z Barburem jak byłem młodszy głęboko odczuwałem w taki sposób i próbowałem nazwać-zapamiętać-zwerbalizować, było to na pewno coś wyjątkowego do czego staram się wracać w próbach kontemplacji oczywiście jak mam czas😉
Wyśmienita inspiracja! Proponuje wziąć udział w jakichś konferencjach aby jeszcze bardziej spopularyzować fizykę. Gdyby zainspirowało to choć jeden genialny umysł ile byśmy więcej osiągnęli niż te wszechobecne konsumpcyjne podejście które niszczy nam wewnętrzną chęć poznania świata.
Bez zamulania!! Pozdrawiam Państwa serdecznie. Jest to jeden z moich ulubionych odcinków. Rewelacja podejście takie bez ''ograniczeń" ,daje do myślenia i zbadania samu tego zagadnienia głębiej.
Wysłuchałem już wczoraj, jako podcast, a dziś przyszedłem na YT, aby podziękować panu i całemu zespołowi za kolejny odcinek "fizyki". Rewelacyjnie się tego słucha, bardzo dziękuję!
Dowodami istnienia przeszłości jest wszystko co nas otacza! Skamieniałości to najprostszy tego dowód. Współcześnie to właśnie fotografie są dowodem na uchwycony czas przeszły. A z innej strony, entropia jest także dowodem upływu czasu. Nie zegarek tylko przepływ energii i przemiany materii to upływający czas. No ale, ja nie jestem fizykiem 😜 Jak zwykle, najciekawsze cotygodniowe zamulanie.
Oczywiście. Pamięć ludzka jest ulotna. Twierdzenie, że nie ma dowodów istnienia przeszłości to bzdura. Oczywiście są. Dlatego uprawnione jest twierdzenie, że w przeszłości było jakieś "teraz", którego już nie ma. Ale jest pewne, że było.
Twierdzenie, że jakaś entropia powoduje chaos to bzdurne pojęcie wymyślone przez fizyków całkowicie niezdolnych do zrozumienia czym jest wszechświat. Zupełnie nie jest potrzebny fizyk aby zrozumieć co to jest czas bo wystarczy umiejętność logicznego myślenia, której zalążki posiadasz. W zbiorze N ogromnej ilości takich samych elementów zawsze czyli niezależnie od tej błędnej właściwości entropii - powtarzam zawsze wystąpi cyklicznie wyróżniający się zbiór złożony z liczby pierwiastek z N tych elementów. Wszechświat mogą wyjaśnić tylko genialni matematycy a fizycy, filozofowie i głosiciele ich twierdzeń tylko ogłupiają pozostałych ludzi. Chcesz wiedzieć więcej to czytaj - studiuj teorię: Wszechświat Prawdziwy Teoria Magii Liczb Wszechświat.
Czas jest względny. Jak długość odcinka i odczuwanie jego trwania. Na takie wykłady można chodzić z przyjemnością. Dziękuję za wspaniałą działalność popularyzatorską.
Dziękuję Panu za materiał. Kiedyś się zastanawiałem czy istnieje zjawisko fizyczne bądź doświadczenie fizyczne które wykazuje że istnieje coś takiego jak czas, po analizie wyszło mi że nie ma. Potem zacząłem się zastanawiać czy dałoby się opisać fizykę bez pojęcia czasu, udało mi się wyprowadzić wzory Newtona bez używania czasu, następnie wyprowadziłem wzory na prawo Gaussa , Faradaya, i Ampera nie używając wogole w nich czasu, potem udało mi się opisać falę elektromagnetyczną również nie używając pojęcia czasu w żadnym ze wzorów. Co ciekawe podstawiając różne wartości to tego równania otrzymywałem takie same wartości jak we wzorach izywajacych czasu. Idąc za ciosem wyprowadziłem odpowiedniki równań Einsteina też nie używające pojęcia czasu, co ciekawe podstawiając te same dane co do równań Einsteina dostaje takie same wyniki jeżeli chodzi o opis ruchu , mało tego, w moich równaniach nie ma wogole pojęcia czasu, więc nie ma też dylatacji czasu a jak podstawie dane to dostaje wyniki ruchu identyczne z wynikami Einsteina. Poszukam tych notatek, podeślę Panu, mam nadzieję że rzuci Pan okiem i da znać co o tym myśli. Pozdrawiam.
Cześć! To mega intrygujące. Też co jakiś czas (xD) chodzi mi po głowie, jak wyrugować czas z równań. Nie wyplułem takowych wzorów, bo chyba inną drogą podszedłem. Ja próbowałem odwrócić równania. W sensie... Wszystko jest liczone po czasie. Każda zmiana drogi pociąga za sobą zmianę czasu. Czy może zmiana czasu pociąga zmianę drogi? No właśnie, i jak wszystkie pochodne są liczone po czasie, jak zmienia się ten czy tamten parametr w czasie. Czas ściśle związany z ruchem, ze zmianą położenia. Szukałem, jak wyznaczyć pochodną czasu po położeniu, nie położenia po czasie. I zaczęły się wkradać "mindfucki". Co w ogóle by to miało niby być ta pochodna czasu, czasu teraźniejszego przecież. Czy w jakiś dziwny sposób, pochodna czasu (teraz) to przyszłość/przeszłość? Mógłbyś się i ze mną podzielić notatkami? Nawet same notatki jak notatki, ale tok rozumowania Twojego mnie intryguje. Daj znaka, jak możesz.
@ Hej, powiem Ci że nie ma najmniejszego problemu pozbyć się czasu z równań fizycznych, i bez problemu można otrzymywać wyniki równań ruchu takie jak w obecnej fizyce, nie używając zupełnie pojęcia czasu. Cała metoda polega na spostrzeżeniu że w takiej klasycznej fizyce prędkość obliczamy jako pochodną drogi po czasie, ale jak się dobrze zastanowić, to prędkość można liczyć jako pochodną drogi po drodze ! A jak uświadomisz sobie że prędkość można liczyć jako pochodną drogi po drodze to tym samym pozbywasz się czasu z równania. Narazie zostawię Cię z tym, bo nie mam za bardzo czasu się rozpisywać o co dokładnie chodzi (chyba że sam wykminisz), w weekend postaram się znaleźć chwilę czasu to dokładniej opiszę o co chodzi.
@@rafal7217 Dzięki za odpowiedź. Zmiana drogi po drodze? O żesz Ty... Droga z kolei to zmiana położenia, więc zmiana położenia po położeniu? Czy tu się nie wkrada fizyka kwantowa? W tę stronę idę moje spekulacje. Położenie i ciach inne położenie. Zmiana bez zmiany. Jakkolwiek to brzmi. Ale zmiana sama w sobie nie zawiera czasu? Żeby coś się zmieniło to nie musi zajść proces zmiany? I temu właśnie wszystko związane czasem? Kurła no, będę kminił będę. A czy to wyrugowanie czasu da się przetworzyć na wzór na czas zatem? Jak znajdziesz chwilę to będę po stokroć wdzięczny za wskazówkę. Jak wspomniałem, nie same wyniki Twoich wyliczeń/przemyśleń mnie intrygują a droga dedukcji. No właśnie dedukcji czy indukcji? Pozdrawiam
Dzień dobry doktorze. Nie zamulając powiem tak-jeden z najlepszych materiałów na polskim yt. Wysłuchałem i obejrzałem jak wykłady dr. Leszka Bryji prawie ćwierć wieku temu. Jestem absolwentem PWr. Za 3 lata będzie 25 lat jak skończyłem naukę. Mam nadzieję, że szanowne grono zorganizuje spotkanie. A pan będzie prelegentem! Co do "upływu czasu". Im starszy jestem, tym bardziej w niego nie wierzę ;) Zgadzam się całkowicie, że czas, jego pojęcie to forma względna.. Nie ma przeszłości i przyszłości. Sami ją próbujemy tworzyć. Liczy się tylko świadomość chwili i myśli o niej obecnie. Jak mój wpis. Serdecznie pozdrawiam Pana. I dr. Leszka Bryję.
Dziękuję za bardzo dobry odcinek. Co do postrzegania czasu stojąc twarzą do przeszłości, to tak samo widzieli to starożytni Grecy - zgodnie z tezą prof. Marka Więcowskiego autora książki "Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy." Powstaje pytanie - kiedy i z jakiego powodu "zgubiliśmy" taką koncepcję czasu. Najlepszego.
Dobrze się słucha. Wykład wygłoszony z talentem. Ale jest to przegląd stanowisk, a nie wyjaśnienie istoty czasu. Podobnie jest w książce Tatarkiewicza "O szczęściu".
eleganckie podejście, czas jest czymś co człowiek wymyślił do opisania relacji i następstw wynikających z twierdzenia akcja - reakcja. Bo czym jest niby czas szybkością cząsteczek które zmieniają swój stan? a skoro tak to w lodzie czas zwalnia a przy gorącym powietrzu czas przyspiesza? otóż można tak myśleć ale w naszym mózgu nie zmienia się postrzegania jednego i drugiego sposobu patrzenia na dwa różne ośrodki. Zatem ostatecznie czas to pojęcie wykorzystywane do ułożenia statusów konkretnych obiektów w swoich stanach, to nasz mózg jest tak super że umie rejestrować to wszystko w pamięci, więc można ujmować czas jako możliwość zapisywania stanów. Natomiast ruch/zmiana powoduje iluzję czasu bo skoro jest stan pierwszy i jest zmiana czy ruch i stan drugi to nasz mózg - słusznie - zarejestrował oba zdarzenia i nazwał to czasem. Jednak czas nie istnieje dla osób którzy nie mają możliwości zapamiętywania. Czas jest świetnym narzędziem do ułożenia sobie zjawisk zachodzących na świecie ich relacyjności, jednak nie jest to nic co może być traktowane jako przestrzeń czy osobny byt. Jeśli nie byłoby relacyjności pomiędzy obiektami czas by nie istniał...
Swietny wyklad! Mam jakies wewnetrzne przeczucie, ze czas nie jest fundamentalny ale wlasnie emergentny, i ze kluczem do jego zrozumienia powinno byc kwantowe splatanie: w koncu zjawisko _dekoherencji_ ktore probuje wyjasnic kolaps funkcji falowej ma niesamowicie silnie zarysowny kierunek strzalki czasu: dzieje sie tak szybko, ze nawet nie widzimy tej ,,strzalki'': no a dekoherencja jest zwiazana z propagacja splatania kwantowego miedzy ukladem kwantowym, aparatem pomiarowym i wreszcie srodowiskiem.
W tych kilku wersach udało Ci się zmieścić wiele pojęć, których nikt nie wyjaśni łącznie z ich autorami bo są bez sensu dla wszechświata czyli są wymyślone i nie istnieją, a ich autorzy nie mieli pojęcia co to jest wszechświat. Niestety wszechświat ze zrozumieniem dla innych ludzi można wyjaśnić tylko przy pomocy słów najbardziej prostych używanych np. w miejscach publicznych lub w kuchni, a wyjaśnić co to jest wszechświat może tylko genialny matematyk, któremu niepotrzebne są słowa tylko umiejętność logicznego myślenia. Chcesz wiedzieć co to jest wszechświat to szukaj: Wszechświat Prawdziwy Teoria Magii Liczb Wszechświata .
To niesamowite jak można ludzi wyrwać całkowicie z rzeczywistości czyli do jak wielkiego stopnia można zaśmiecić umysły ludzi bzdurnymi, fałszywymi koncepcjami pseudonaukowymi. Zacznij sam myśleć co to jest wszechświat i co to jest czas zamiast gromadzić jak gąbka ta "wiedzę" tzw. naukowców i tzw. autorytetów, a będziesz wiedział i rozumiał więcej.
Fizyk ❌
Poeta, człowiek renesansu, polimat✅
Jedna z perełek youtuba. Nie tylko polskiego.
Dziękuję za kolejny piękny wykład
Co tu jest grane, że tak mało jest wyświetleń i łapek w górę, jeden z najbardziej wartościowych kanałów na polskim YT !
Genialny kanał. Po prostu genialny. Życzę Państwu miliona subskrybcji.
Jest Pan najlepszym nauczycielem jakiego tylko można sobie wyobrazić. Dziękuję.
Prawdziwa intelektualna uczta!!! Dziękujemy Panie Maćku.
Dałem kciuk w górę przed obejrzeniem. Teraz mogę już spokojnie obejrzeć.
Jeśli kciuk jest poniżej minuty to nie jest wliczany do ogólnej liczby kciuków . Więc radzę oglądać i w trakcie dawać łapkę w górę.
Jak zwykle niezwykle wciągająca opowieść naukowa. Ten kanał jest wciągający... szkoda, że nie co tydzień 😁
Ja też 😂
@@mariuszpirek2677O! Nie wiedziałem tego. Dzięki!
Czy to nie objaw braku krytycyzmu? 😉
Wykłady o fizyce,gdzie jest miejsce dla Augustyna,Prousta ,Laibniza.Gdzie w co drugim zdaniu wyczuwam zrozumienie dla dramatu ludzkiego bytu.Czysty humanizm.Pozdrawiam bardzo gorąco.
Nie widzę sprzeczności. Nasza niewiedza jest inna niż dawniej ale nadal stoimy wobec tajemnicy kosmosu
co ty gadasz o dramacie jakimś i czystym humanizmie ? to nie miał być temat z fizyki ? jeszcze sobie łapki z innych kont sam nabijasz ? przy takim komentarzu z dupy nikt by ci łapki nie dał
Nie da się o czasie inaczej mówić jak cytując filozofów aktualnie.
@@event151 da się
@@stwoszu fizycy nie definiują czasu. Traktują go jak pojęcie pierwotne. Można na tym budować teorie ale O czasie czyli czym jest można gadać wyłącznie na poziomie filozofii i niczego się nie udowodni.
Mieszanka fizyki i filozofii - genialny odcinek. Jak zawsze zresztą.
Z dużą przewagą filozofii niestety
Rzecz oczywista, jak stwierdzenie "obiecam Ci to jutro".
Ten film to rzeczywiście mieszanina filozofii i fizyki czyli to mieszanina nauk oderwanych od rzeczywistości wszechświata. Wszechświat to niestety wyłącznie matematyka i nie wyjaśni go jakikolwiek fizyk lub filozof. Chyba co najmniej setki koncepcji dotyczących zjawiska czas dotkniętych w tym filmie świadczy tylko o tym, że fizycy i "głośni" naukowcy innych dziedzin totalnie nie wiedzą co to jest wszechświat, oczywiście ten jedyny nieograniczony. W twoich kilku wyrazach zdania jest podstawowa sprzeczność bo mieszanina ogromnej ilości koncepcji czasu jest świadectwem dokładnie przeciwnego pojęcia dotyczącego inteligencji człowieka niż genialność. Genialny opis czasu to opis w postaci jednego zdania czyli to opis ściśle matematyczny bez tysięcy wariantów.
Podpisuję się pod wszystkimi pozytywnymi komentarzami. Jest pan fantastycznym gościem, który wręcz poetycko potrafi wyjaśniać prawa fizyki. Pozdrawiam serdecznie.
Lepiej bym tego nie ujął.
Pozdrowienia
No tak. Zamulone dzisiaj maksymalnie, ale za to po mistrzowsku. Tylko słuchać i się tym delektować. Rewelacyjny odcinek. Dzięki i pozdrawiam.
Dziękuję. Fenomenalny wykład.
Dziękujemy
Super super super dzięki 😊 niby człowiek wiedział ale się dowiedział kolejny raz 😊 dziękuję Panie Macieju i dziękuję ekepie za realizację pozdrawiam was wszystkich :)
Dziękuję! Wyśmienity materiał, ale muszę ochłonąć po mojej ekscytacji, żeby napisać coś więcej.
Znów na samym początku słuchania wykładu myślałem, że "wybuchnie mi głowa", ale z CZASem zostałem gładko wprowadzony przez Dr Macieja Mulaka w meandry tematu związanego z czasem, fizyką i filozofią i dalej słuchałem już z pełnym zrozumieniem. Dziękuję za kolejny inspirujący i mądry podcast. Pozdrowienia
Słuchacz z Lublina
Panie Doktorze, co za głębia , rozprawa filozoficzno- fizyczna , wielkie dzięki za takie podejście 👋
Pięknie opowiedziane! Zatem najlepszym podsumowaniem niech będą słowa św Pawła z listu do Koryntian: „A jeśli ktoś myśli, że coś wie, to jeszcze nie wie tak, jak wiedzieć należy.”
Genialny odcinek! Ponadczasowy temat. 🐥 Dziękuję pięknie. 🎯👌🥇🕊️
Super wykład,, najbardziej mnie urzeka koncepcja Barboura. 🎉
Nieprawdopodobny zastrzyk wiedzy....wspaniały program i niesamowity prowadzący! Czyż my Polacy nie jesteśmy genialnym narodem?
Dziękuję za ciekawe polaczenie fizyki i filozoficznych pytań 👍
gość jest genialny. głos i dykcja profesjonalnego lektora. mówi ciekawie i z zaangażowaniem. gdybym miał takiego nauczyciela z przedmiotów ścisłych to może nie musiałbym iść na medycynę, eh 😊
Świetny wyklad z odniesieniem do historii nauki i mysli ludzkiej ogólnie. Bardzo trudno to zrobic w sensowny sposob dlatego podwojne gratulacje dla tworcow materialu bo wyszlo nadspodziewanie dobrze
Kolejny odmulający nasze mózgi odcinek. Dziękuję.
Bardzo łatwo jest stwierdzić, że zrozumienie czym jest czas nie jest na rozum ludzki, dlatego tym bardziej dziękuję za przedstawienie głównych prób jego wyjaśnienia. Co do charakteru audycji to bardzo mi się podobała
Uwielbiam to co napisał o czasie św. Augustyn, "KIedy nikt mnie nie pyta, wiem czym jest czas. Kiedy mam odpowiedzieć na takie pytanie nie wiem".
@@Edixonedi bzdura!!!!
@JK-dg3wu To nie jest komentarz. Więc nie zamierzam się odnosić
Wolę to w wersji: Kiedy nikt nie pyta wiem czym jest czas, kiedy pytają nikt nie chce mnie słuchać 😄
@@JK-dg3wu Oczywiście, że bzdura. Sałatka słowna w stylu Kamali Harris.
@@JK-dg3wu Ale co jest bzdurą? To, że komuś podoba się to, co ktoś napisał?
Super materiał. Dla nas człowiek na pasach jest czymś indywidualnym ale tak ogólniej człowiek to taka sama zbieranina cząstek jak pojemnik z gazem.
Panie profesorze, proszę częściej nagrywać. Proszę.
szacun Panie doktorze - fenomenalny przekaz
Mistrzowski wykład pod względem treści, ekspresji i aktorskiego wykonania!!!
To wykład może i jest mistrzowski pod względem ekspresji i aktorskiego wykonania, ale tylko dla tych co nie interesują się poznaniem rzeczywistego prawdziwego wszechświata, bo pod względem treści to wykład koszmarny, ogłupiający, oderwany od rzeczywistości. Ten film to zbiór nazwisk wyszukanych przez autora i koncepcji czasu osób związanych z tymi nazwiskami. A gdzie jest informacja czyli odpowiedź na pytanie czym dla autora filmu jest czas. Całkowicie brak jakiegoś jednoznacznego twierdzenia, które powinien wygłosić czym jest dla niego czas, aby można było go uważać za prawdziwego fizyka, który poznał czym jest czas. Do tworzenia takich bezwartościowych filmów zupełnie nie jest potrzebny naukowiec z dyplomem naukowym.
@@henrykwalilko5749 Pozostaję przy swim zdaniu
Świetny program - z zaciekawieniem oglądam każdy odcinek, bo w dzisiejszym świecie nie ma czasu na czytanie i się douczanie, to chociaż tutaj skorzystam z wiedzy ;-)
Zgadzam się z Barburem jak byłem młodszy głęboko odczuwałem w taki sposób i próbowałem nazwać-zapamiętać-zwerbalizować, było to na pewno coś wyjątkowego do czego staram się wracać w próbach kontemplacji oczywiście jak mam czas😉
Dziękuję za merylytoryczny i kreatywny wykład .
Świetny odcinek: trochę fizyki, trochę filozofii- przekrojowe przedstawienie zagadnienia z różnych stron. Świetnie się tego słucha.
Dziękuję 👍👉🍻
Włączyłem YT w tle podczas prac w domu. Wskoczył mi Pan... Słucha się jak mantry. Genialna narracja i sposób tłumaczenia. Zostaję. Leci subik :)
Wyśmienita inspiracja! Proponuje wziąć udział w jakichś konferencjach aby jeszcze bardziej spopularyzować fizykę. Gdyby zainspirowało to choć jeden genialny umysł ile byśmy więcej osiągnęli niż te wszechobecne konsumpcyjne podejście które niszczy nam wewnętrzną chęć poznania świata.
Wspaniały wykład. Dziękuję
Było bez zamulania. Świetny odcinek. Czasem właśnie tak trzeba coś opisać.
Super. Dziękuję
Bardzo ciekawy wykład.
Treści uruchamiające System 2 🧠. Pokazują jakim przedszkolem, żłobkiem jest nasz język symboli. Czekam na kolejne odcinki
Bez zamulania!! Pozdrawiam Państwa serdecznie. Jest to jeden z moich ulubionych odcinków. Rewelacja podejście takie bez ''ograniczeń" ,daje do myślenia i zbadania samu tego zagadnienia głębiej.
Wysłuchałem już wczoraj, jako podcast, a dziś przyszedłem na YT, aby podziękować panu i całemu zespołowi za kolejny odcinek "fizyki". Rewelacyjnie się tego słucha, bardzo dziękuję!
"Fizyki" :) to popularno- naukowo-filozoficzny esej. Bardzo fajny, inspirujący.
@@luckylukas3506 "Fizyki" w cudzysłowie, bo to skrót od nazwy kanału: "Fizyka bez zamulania"
No to oglądamy, nie ma czasu ;)
Mam czas, posłucham 😀
Witam
Czysto filozoficznie czas to cykliczność pól energii w strukturach sieci grawitacji.
temat arcyciekawy rozłożony na czynniki pierwsze o ile nawet nie głębiej bo wykład daje mocno do myślenia, genialny materiał oby więcej takich
Pasjonujący wykład, nie mogłem oderwać uszu! Tak trzymać, kapitalna robota! 🫡
Wszystko się zdarzyło i tak zdarza w koło❤
Świetna uczta dla umysłu. Cieszę się, że znalazłem czas, by posłuchać tego wykładu. :)
Będę Cię oglądał jesteś Gościu. Ja jestem po średnim trochę lipa lubię mądrych ludzi
szacunek za otwartość myślenia !!!
Bardzo ciekawa forma wykładu, dzięki!
Bardzo fajnie Pan opowiada. Czekam na poruszenie innych ciekawych tematów
Dowodami istnienia przeszłości jest wszystko co nas otacza! Skamieniałości to najprostszy tego dowód. Współcześnie to właśnie fotografie są dowodem na uchwycony czas przeszły. A z innej strony, entropia jest także dowodem upływu czasu. Nie zegarek tylko przepływ energii i przemiany materii to upływający czas.
No ale, ja nie jestem fizykiem 😜
Jak zwykle, najciekawsze cotygodniowe zamulanie.
Oczywiście. Pamięć ludzka jest ulotna. Twierdzenie, że nie ma dowodów istnienia przeszłości to bzdura. Oczywiście są. Dlatego uprawnione jest twierdzenie, że w przeszłości było jakieś "teraz", którego już nie ma. Ale jest pewne, że było.
Twierdzenie, że jakaś entropia powoduje chaos to bzdurne pojęcie wymyślone przez fizyków całkowicie niezdolnych do zrozumienia czym jest wszechświat. Zupełnie nie jest potrzebny fizyk aby zrozumieć co to jest czas bo wystarczy umiejętność logicznego myślenia, której zalążki posiadasz. W zbiorze N ogromnej ilości takich samych elementów zawsze czyli niezależnie od tej błędnej właściwości entropii - powtarzam zawsze wystąpi cyklicznie wyróżniający się zbiór złożony z liczby pierwiastek z N tych elementów. Wszechświat mogą wyjaśnić tylko genialni matematycy a fizycy, filozofowie i głosiciele ich twierdzeń tylko ogłupiają pozostałych ludzi. Chcesz wiedzieć więcej to czytaj - studiuj teorię: Wszechświat Prawdziwy Teoria Magii Liczb Wszechświat.
Mega ciekawy temat: bez zamulania! 👍👏
Na razie to dopiero drugi materiał na tym kanale jaki obejrzałem. Ale to jest DOBRE !
Bardzo dobry materiał, za który bardzo dziękuję!
Podziwiam Pana intelekt Panie doktorze.
Ooo, jest dobry Pan doktor. Siadam i słucham 😊
Panie doktorze, nawet Pan nie wie jak ja Pana szanuje.
Dzięki za te wszystkie filmiki.
Postawić Panu Kawę i pogawedzic choć 5 minut byłoby zaszczytem
bardzo ciekawe. lubię takie rozkminy
Super, Nowy odcinek :) Jest Pan świetny!
Niesamowite
Wysłuchać dzisiejszego odcinka...raczej🎉😂❤❤
Żeby nie tracić czasu, szybko łapka w górę i komentarz
Tak jest, identycznie reaguje.
Kapitalny odcinek!!!Super
Nie mam czasu,ale posłucham.
Ten kanał nie zamula 😊
Fantastyczny odcinek !
Czas jest względny. Jak długość odcinka i odczuwanie jego trwania. Na takie wykłady można chodzić z przyjemnością. Dziękuję za wspaniałą działalność popularyzatorską.
Prawie nic nie zrozumiałem, ale słuchałem z otwartą buzią.
strata rozpadu atomów które cię tworzą
Dopiero poznałem.super!!!
Olsztyn dla zasięgu
❤
Dziękuję Panu za materiał. Kiedyś się zastanawiałem czy istnieje zjawisko fizyczne bądź doświadczenie fizyczne które wykazuje że istnieje coś takiego jak czas, po analizie wyszło mi że nie ma. Potem zacząłem się zastanawiać czy dałoby się opisać fizykę bez pojęcia czasu, udało mi się wyprowadzić wzory Newtona bez używania czasu, następnie wyprowadziłem wzory na prawo Gaussa , Faradaya, i Ampera nie używając wogole w nich czasu, potem udało mi się opisać falę elektromagnetyczną również nie używając pojęcia czasu w żadnym ze wzorów. Co ciekawe podstawiając różne wartości to tego równania otrzymywałem takie same wartości jak we wzorach izywajacych czasu. Idąc za ciosem wyprowadziłem odpowiedniki równań Einsteina też nie używające pojęcia czasu, co ciekawe podstawiając te same dane co do równań Einsteina dostaje takie same wyniki jeżeli chodzi o opis ruchu , mało tego, w moich równaniach nie ma wogole pojęcia czasu, więc nie ma też dylatacji czasu a jak podstawie dane to dostaje wyniki ruchu identyczne z wynikami Einsteina. Poszukam tych notatek, podeślę Panu, mam nadzieję że rzuci Pan okiem i da znać co o tym myśli. Pozdrawiam.
Cześć! To mega intrygujące. Też co jakiś czas (xD) chodzi mi po głowie, jak wyrugować czas z równań. Nie wyplułem takowych wzorów, bo chyba inną drogą podszedłem. Ja próbowałem odwrócić równania. W sensie... Wszystko jest liczone po czasie. Każda zmiana drogi pociąga za sobą zmianę czasu. Czy może zmiana czasu pociąga zmianę drogi? No właśnie, i jak wszystkie pochodne są liczone po czasie, jak zmienia się ten czy tamten parametr w czasie. Czas ściśle związany z ruchem, ze zmianą położenia. Szukałem, jak wyznaczyć pochodną czasu po położeniu, nie położenia po czasie. I zaczęły się wkradać "mindfucki". Co w ogóle by to miało niby być ta pochodna czasu, czasu teraźniejszego przecież. Czy w jakiś dziwny sposób, pochodna czasu (teraz) to przyszłość/przeszłość?
Mógłbyś się i ze mną podzielić notatkami? Nawet same notatki jak notatki, ale tok rozumowania Twojego mnie intryguje. Daj znaka, jak możesz.
@ Hej, powiem Ci że nie ma najmniejszego problemu pozbyć się czasu z równań fizycznych, i bez problemu można otrzymywać wyniki równań ruchu takie jak w obecnej fizyce, nie używając zupełnie pojęcia czasu. Cała metoda polega na spostrzeżeniu że w takiej klasycznej fizyce prędkość obliczamy jako pochodną drogi po czasie, ale jak się dobrze zastanowić, to prędkość można liczyć jako pochodną drogi po drodze ! A jak uświadomisz sobie że prędkość można liczyć jako pochodną drogi po drodze to tym samym pozbywasz się czasu z równania. Narazie zostawię Cię z tym, bo nie mam za bardzo czasu się rozpisywać o co dokładnie chodzi (chyba że sam wykminisz), w weekend postaram się znaleźć chwilę czasu to dokładniej opiszę o co chodzi.
@@rafal7217 Dzięki za odpowiedź. Zmiana drogi po drodze? O żesz Ty... Droga z kolei to zmiana położenia, więc zmiana położenia po położeniu? Czy tu się nie wkrada fizyka kwantowa? W tę stronę idę moje spekulacje. Położenie i ciach inne położenie. Zmiana bez zmiany. Jakkolwiek to brzmi. Ale zmiana sama w sobie nie zawiera czasu? Żeby coś się zmieniło to nie musi zajść proces zmiany? I temu właśnie wszystko związane czasem? Kurła no, będę kminił będę. A czy to wyrugowanie czasu da się przetworzyć na wzór na czas zatem? Jak znajdziesz chwilę to będę po stokroć wdzięczny za wskazówkę. Jak wspomniałem, nie same wyniki Twoich wyliczeń/przemyśleń mnie intrygują a droga dedukcji. No właśnie dedukcji czy indukcji?
Pozdrawiam
Ależ Ty masz narracyjny głos! Ale dobrze się bawisz! Ale dobrze się bawię! Dzięki! Pozdrawiam!
Wspaniałe 😊
Wow! Filozofia bez zamulania!
Dzień dobry doktorze.
Nie zamulając powiem tak-jeden z najlepszych materiałów na polskim yt.
Wysłuchałem i obejrzałem jak wykłady dr. Leszka Bryji prawie ćwierć wieku temu.
Jestem absolwentem PWr.
Za 3 lata będzie 25 lat jak skończyłem naukę. Mam nadzieję, że szanowne grono zorganizuje spotkanie.
A pan będzie prelegentem!
Co do "upływu czasu". Im starszy jestem, tym bardziej w niego nie wierzę ;)
Zgadzam się całkowicie, że czas, jego pojęcie to forma względna..
Nie ma przeszłości i przyszłości. Sami ją próbujemy tworzyć. Liczy się tylko świadomość chwili i myśli o niej obecnie. Jak mój wpis.
Serdecznie pozdrawiam Pana.
I dr. Leszka Bryję.
Daję 👍 "w ciemno". Wiem, że to nie będzie stracony czas, nawet Proust nie miałby czego szukać 😉
Najlepszy odcinek.
Dziękuję
Superowy odcinek !
Niesamowity materiał! Jestem również ciekaw czy z sz. P. Labourem można by się umówić na konkretny termin... Dowolny, wszak zawsze powinien mieć czas
Super materiał 👏👏
Bardzo ciekawy wywiad , który jednocześnie nic nie wyjaśnia.
Dlatego religie maja takie wziecie. One wyjasniaja wszystko bardzo dokladnie😇
Dziękuję za bardzo dobry odcinek. Co do postrzegania czasu stojąc twarzą do przeszłości, to tak samo widzieli to starożytni Grecy - zgodnie z tezą prof. Marka Więcowskiego autora książki "Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy."
Powstaje pytanie - kiedy i z jakiego powodu "zgubiliśmy" taką koncepcję czasu. Najlepszego.
A jest taka bajka o "cza-sie"... Mówi ona, że "cza-sie napić" 😅 A tak serio, jak zawsze słuchałem z przyjemnością. Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo, zamulania nie było 😊
Dzięki śliczne.
Pozdrawiam panie profesorze !
Czas jest tylko dla człowieka poza nas stoi
Wykład super.
Teraz już wiem, że nic nie wiem.
Dobrze się słucha. Wykład wygłoszony z talentem. Ale jest to przegląd stanowisk, a nie wyjaśnienie istoty czasu. Podobnie jest w książce Tatarkiewicza "O szczęściu".
Nie ma słów w których byłabym w stanie opisać swoje zamiłowanie do tych treści
eleganckie podejście, czas jest czymś co człowiek wymyślił do opisania relacji i następstw wynikających z twierdzenia akcja - reakcja. Bo czym jest niby czas szybkością cząsteczek które zmieniają swój stan? a skoro tak to w lodzie czas zwalnia a przy gorącym powietrzu czas przyspiesza? otóż można tak myśleć ale w naszym mózgu nie zmienia się postrzegania jednego i drugiego sposobu patrzenia na dwa różne ośrodki. Zatem ostatecznie czas to pojęcie wykorzystywane do ułożenia statusów konkretnych obiektów w swoich stanach, to nasz mózg jest tak super że umie rejestrować to wszystko w pamięci, więc można ujmować czas jako możliwość zapisywania stanów. Natomiast ruch/zmiana powoduje iluzję czasu bo skoro jest stan pierwszy i jest zmiana czy ruch i stan drugi to nasz mózg - słusznie - zarejestrował oba zdarzenia i nazwał to czasem. Jednak czas nie istnieje dla osób którzy nie mają możliwości zapamiętywania. Czas jest świetnym narzędziem do ułożenia sobie zjawisk zachodzących na świecie ich relacyjności, jednak nie jest to nic co może być traktowane jako przestrzeń czy osobny byt. Jeśli nie byłoby relacyjności pomiędzy obiektami czas by nie istniał...
Panie Maćku, w pytę jak zawsze :D
Swietny wyklad! Mam jakies wewnetrzne przeczucie, ze czas nie jest fundamentalny ale wlasnie emergentny, i ze kluczem do jego zrozumienia powinno byc kwantowe splatanie: w koncu zjawisko _dekoherencji_ ktore probuje wyjasnic kolaps funkcji falowej ma niesamowicie silnie zarysowny kierunek strzalki czasu: dzieje sie tak szybko, ze nawet nie widzimy tej ,,strzalki'': no a dekoherencja jest zwiazana z propagacja splatania kwantowego miedzy ukladem kwantowym, aparatem pomiarowym i wreszcie srodowiskiem.
W tych kilku wersach udało Ci się zmieścić wiele pojęć, których nikt nie wyjaśni łącznie z ich autorami bo są bez sensu dla wszechświata czyli są wymyślone i nie istnieją, a ich autorzy nie mieli pojęcia co to jest wszechświat. Niestety wszechświat ze zrozumieniem dla innych ludzi można wyjaśnić tylko przy pomocy słów najbardziej prostych używanych np. w miejscach publicznych lub w kuchni, a wyjaśnić co to jest wszechświat może tylko genialny matematyk, któremu niepotrzebne są słowa tylko umiejętność logicznego myślenia. Chcesz wiedzieć co to jest wszechświat to szukaj: Wszechświat Prawdziwy Teoria Magii Liczb Wszechświata .
To niesamowite jak można ludzi wyrwać całkowicie z rzeczywistości czyli do jak wielkiego stopnia można zaśmiecić umysły ludzi bzdurnymi, fałszywymi koncepcjami pseudonaukowymi. Zacznij sam myśleć co to jest wszechświat i co to jest czas zamiast gromadzić jak gąbka ta "wiedzę" tzw. naukowców i tzw. autorytetów, a będziesz wiedział i rozumiał więcej.
Jest Pan najlepszym nauczycielem jakiego tylko można sobie wyobrazić. Dziękuję.
Najlepszy odcinek :D