Profesorze, ja uwielbiam te o składaniu silniczków, muzyka klasyczna do tego i po prostu jedną wielką harmonię się odczuwa. Musisz robić je dla tych widzów, na pewno nie tylko ja to doceniam. Muszą być ! Dziękujemy i pozdrawiam ;)
Obejrzałem ten odcinek z opóźnieniem, ale tuż po odcinku o pompach olejowych ze zmienną wydajnością... Po zestresowaniu się pod wpływem tej nowoczesnej technologii, bo w końcu stanie się to popularne, to ten odcinek to pełen relaks :) Niespodzianki w starych traktorach są na porządku dziennym i to często tam gdzie się ich człowiek - mimo jako takiego już doświadczenia - zazwyczaj nie spodziewa ;) Pozdrawiam cieszących się starą techniką :)
Ja lubię oglądać takie filmy z składania silników ponieważ sam też składam silniki od traktorów samochodów osobowych więc taka wiedzą jest ma wagę złota dziękuję pozdrawiam serdecznie
Long lajfów się chciało to się teraz ma ;) A tak serio to jestem ciekaw obróbek, regeneracji itd. Klocka z drewna wystrugasz na uszczelniacz, sznur faktycznie robi wrażenie tylko dla niewtajemniczonych. Pozdro i powodzenia!
ja też uwielbiam filmy ze składania silników! zawsze możesz uwiesić kamerę nad stanowiskiem roboczym i sobie składać nie przejmując się nagrywaniem a po wszystkiemu zmontować wycinając to co nie istotne :)
Kochany Panie Majster takie uszczelki na wale byly w silnikach WARSZAWA STAR 25 byl to sznur lojowo grafitowy . Co do luzow miendzy tlokiem cylindrem jak konski paznogiec nie przeleci to niejest tak zle tak zawsze mowil moj majster .Bardzo dobra robota serdecznie pozdrawiam powodzenia.
Sam niedawno stałem sie posiadaczem ciągnika z lat 60, czyli młodością nie grzeszy, oczywiście prawie cały do remontu, a mowa o MTZ 52 i muszę przyznać, że ruscy to jednak mieli łeb. Bardzo wiele części jest wspólne dla modeli starszych i o wiele nowszych o większej mocy. Bardzo przyjemny ciągnik w naprawie, wszystko jest tam na wierzchu. Jak chcę coś naprawić, to po prostu podchodzę i to wykręcam i naprawiam, a nie musze rozkręcać połowy ciągnika, żeby dostać się np. do pompy hydraulicznej, czy rozdzielacza. Bardzo tanie są jeszcze części i dostępne są prawie wszędzie. Zaskoczyły mnie jeszcze możliwości modernizacji tego sprzętu (np. przedni wom, przedni tuz, grzałka płynu chodniczego w bloku czy wspomaganie podnośnika zwiększające udźwig do nawet 4t, ale wolałbym tego nie próbować) i spalanie, które jest niewiele większe od c360, pomimo silnika 4,75l, a spaliny są tak czyste, że zawstydziłyby niejeden współczesny samochód, dzięki komorom spalania w głowicy, ale przez to również ciężko odpala i czasem nawet latem trzeba podgrzac świece. Zimą i tak nie jest odpalany, wiec to nie problem. Koszty eksploatacji i żywotność silnika, są naprawdę niskie. Konstrukcja i obsługa jest dosyć toporna, ale jak sie ma kilka ha ziemii, to jest to czysta frajda, a maszyna prawie nie do zajechania. W cenie około 2000 zł, zregenerowano pompe wtryskową i wtryskiwacze, zmieniłem tarcze sprzęgła, zregenerowałem serwo i cały układ kierowniczy, wmieniłem szklanki wtryskiwaczy i przewody paliwowe, wraz z odstojnikiem, kupiłem wieszaki do tuza i kilka innych pierdół jak przewody, uszczelki i łożyska. Polecam kiedyś wyremontować taki sprzęt, bo zabawa przednia.
można wiedzieć w jakiej cenie kupiłeś? Sam bym chętnie takiego kupił, albo mtz 50 czy nawet 5, byle z oryginalnym silnikiem. Te maszyny mają coś w sobie.
@@cyprian1219 Ciagnik kosztował mnie 10 000 zł i mogłem za tyle kupić mtz w lepszym stanie, bo jeszcze trochę wkładu mi zostało, ale jeśli ma jechać przez pół polski, to bym musiał 5000 dopłacić za transport.
Wielu zewnętrzny układ hydrauliczny w tych ciągnikach wskazuje jako wadę, ale ja zawsze uważałem to rozwiązanie za zaletę z tego samego powodu, co Ty. Jednak gdybym miał wymieniać, któryś z podzespołów tego układu, starałbym się wymieniać na części współczesne i powszechnie dostępne w sklepach rolniczo-technicznych, np. rozdzielacz od Badestnosta ("bułgarek") albo jakiś dzisiejszy siłownik TUZ z normalnej trwałości uszczelniaczami. Jak stwierdził kiedyś jeden z bardziej znanych w środowisku posiadaczy ruskich ciągników, użytkownik YT i Agrofoto, z oryginalnych części hydrauliki, jedynie pompa nadaje się do czegoś - całą resztę trzeba przy najbliższej "okazji" zamienić na coś współczesnego, równie taniego, a bardziej niezawodnego od oryginału. Dla przykładu, w naszym T25 fabryczny rozdzielacz hydrauliczny służył przez 40 lat, po jego wymianie w ciągu 2 lat wymienialiśmy nowych (oryginalnych) 4 sztuki! Stary służył długo, ale nie oznacza to, że był przez cały ten czas szczelny :-D. Siłownik naprawiany (uszczelniany) nie wiadomo, ile razy... MTZ-y niby są klepane do tej pory w niemal niezmienionej i przestarzałej formie, ale mają tą zaletę niezaprzeczalnej przystępności w utrzymaniu... Sam mam u siebie T25, JuMZ-6AM oraz MTZ-82
Z tego co pamiętam w silnikach Żuka i Nyski było również uszczelnienie wału korbowego za pomocą sznura. Poza tym lubię oglądać prace przy starszych silnikach 🙂
@@pawewojtach496 raczej sznur i to ''nasączony'' grafitem. Przed montażem trzeba sklepać go młotkiem i dopiero wsadzić na miejsce:) przerabiałem to, dla poszukujących części do tego silnika-wiele części można znaleźć w sklepie TYMUŁA w Łodzi, między innymi właśnie taki sznur. Po całym zabiegu kapie jakby mniej :-p
11:34 w silnikach perkinsa AD3.152UR stosowanych w fergusonach i pierwszych c360 3p pierścienie olejowe również skladały sie z kilku części. A technologicznie silnik ze 20 lat młodszy.
To stwierdzenie że silnik technologicznie młodszy o 20 czy nawet więcej lat w pl traci sens. Większość naszej motoryzacji to były żywe trupy z faceliftingiem którym nie chciano dać odejść na emeryturę. Starczy popatrzeć co produkowało fso 😂
@@jarek9465 W Polsce wiadomo.. przedwojenne ohv do 2002 tłukli.. ale chodzi o technologie w WB co perkins stworzył bo jednak te silniki na swoje lata były nowoczesne.
drewno jako uszczelniacze oraz łożyska ślizgowe występuje w wielu konstrukcjach w przemyśle spożywczym, także wały śrub napędowych statków łożyskowane są drewnem. choć po prawdzie jest to sklejka różnych rodzajów drewna tzw. lignofol. z lignofolu wykonywane są też napędy rozrządu silników okrętowych. w silnikach sam. Żuk, Nysa koła rozrządu wykonane były z tekstolitu.
Tylko ile trzeba zrobić w takim warsztacie, żeby po wszelkich kosztach ( wynajem, podatki, ZUS, US, pensje pracowników, prąd, gaz, woda, oraz innych o których zapomniałem - rodzina, paliwo, żeby było co do garnka włożyć - żeby coś zostało na części do Volviaczka ).
Koło zębate rozrządu z tworzywa sztucznego żeby nie hałasowało, tłok ma rozmiar bliski do tego z Żuka, widziałem wiele rzeczy, które jeździły na tłokach od Żuka, np. Sokół 600RT.
Traktor fajny. Lekko nie miał. Widać że chodził do końca. Ale dojechali na Maxa. Myślę że rzadko silnik był gaszony. Takie życie w kułku rolniczym. Wielu operatorów i Jeszce więcej roboty a dzień krótki.
Uszczelnienie sznurowe na wale i koło rozrządu z tworzywa miałem w Żuku. Jak się coś zablokowało ścięło zęby na tym kole (mechanik mówił że to uratowało silnik), nie pamiętam szczegółów - to były 80-lata.
Jednak konstruktorzy dobrze wykombinowali wprowadzając element bardzo podatny na uszkodzenia, który jest tani i prosty. Stara mądra szkoła, a nie przekomplikowane g***o jak teraz.
@@Karol_Jan dzisiaj jest chytrosc chciwosc i nastawienie na zysk okradając zgodnie z prawem kazdego potencjalnego klienta ktory dał sie nabrac na zakup
@@tombouu Zależy też od rynku, my jesteśmy w UE i mamy normę spalania EURO6, więc producenci nie mogą sobie pozwolić na wpuszczenie na rynek np. prostych, mało wysilonych silników jak chociażby na rynki w USA, Australii czy Rosji.
@@Karol_Jan tak to prawda, platforma euro6 wymusza swoje. Błedem było pozwolenie ekoterorystom, na tak szybkie i drastyczne zaostrzanie norm, szybciej niz pozwala na to technika. Pmaietam jak wchodziły auta Euro2, i wtedy sie pisało ze auto jest czyste i spełnia ostre normy Euro2. Sam zresztą takowym jezdze obecnie. A była to chyba najlepsza relacja kosztów do niezawodnosci trwałosci czystosci spalin i ekonomii
szczerze widzę ten ciągnik i nawet mi się podoba dotąd dokąd nie uświadomię sobie że to jest benzyna i to jeszcze na gaźniku i odrazu mam odruch wymiotny
Ta średnica tłoka, 79.33 mm, to jak wypisz wymaluj pod średnicę cylindra 79.375 mm, a więc 3.125 (3 i 1/8) cala. Wychodzi idealnie jakieś 5 setek luzu.
Często takie pierścienie występują w silnikach Hondy. I briggs&stratton od razu wymieniam na całościowe oczywiście honda gcv oryginalnych nie kupujemy tylko dorabiane i jest super nawet dymka nie puści, super dorabiają pierścienie w Łodzi
W pierwszych minutach filmu widząc ujęcia silnika myślałem, że nawaliły "piston return springs", ale jednak z bliska widać, że to pierścienie ułożone na bloku :P
Tylko pewnie mają mniejszą wysokość kompresji, te w starych volwiaczkach mają tłoki mega wysokie, z tego co kojarzę podobnie jak 1.9 TDI. Ale pomysł swapu tłoków sam w sobie ciekawy, mogłoby to fajnie chodzić na nowszego typu pierścionkach (cieńszych, z portami), ładnie by tarcie zeszło (to i tak muzealny traktor, raczej o długowieczność po remoncie nie trzeba się martwić).
Jesli chodzi o benzyne w oleju, to przy takich przedmuchach sporo mieszanki paliwowo powietrznej przedostaje sie do skrzyni korbowej zanim nastapi zapłon i tam sie benzyna poprostu skrapla.
To drewno to prawdopodobnie balsa. Drewno stosowane jako łożysko i uszczelniacz śruby napędowej w okrętach. Stosowane jest też w modelarstwie. W Polsce zastepiono go w łożyskach ślizgowych np walcowni stali, o ile dobrze pamiętam to ebonitem. Taki kompozyt żywicy syntetycznej i włókien.
Oj profesorze w mojej c360 też ciężko było z wyciągnięciem tłoków trochę nie pomyślałem i na pałę wybijałem.Ale tragedia była.Spędziłem nad tym z 3 godziny.Masakra
osobiście posiadam fenda farmer 3s 2szt r 1966 i 1965 i też posiada takie ciekawe rozwiązanie na sznur uszczelnienie wału . chociaż radziecki t 25 i nr z też takie maja
@ Profesor Chris No tak, lata 40-te to oszzczędzali/kombinowali. Ja mam zegar ścienny niemieckiej produkcji z okresu wojennego to też dali płyty stalowe, zamiasrt mosiądzu, bo pewnie oszczędzali pod amunicję na front. xDDD
A może byś zrobił odcinek o regeneracji części? Niby coś wiem jak odbywa się szlif wału korbowego, tulei cylindrowych (choć szczęśliwców, którzy widzieli honownicę przy pracy chyba zbyt wielu nie ma), o tyle ciekaw jestem wałka rozrządu i "jak ugryźć" temat takich ubytków na krzywkach.
Profesorze! PROFESORZE! Przy tych wyliczeniach naszła mię 😀 refleksja! No nie mogę się nią nie podzielić! Żona nie ogląda odcineczków 😀 profesora! Dla tej kasy znalazłaby 36 - 158 LEPSZYCH zastosowań! (nowe firanki, buty dla dziecka, rynna przecieka, pralka już długo nie wytrzyma, widziała ładną sukienkę, możnaby zacząć odkładać na wakacje w Turcji, tapety w korytarzu już brudne, trzeba by nowe... itp. itd.) 😂👍
jako uszczelniacza zabraklo jeszcze korka np korkowa uszczelka pod pokrywe zaworow pasowala by idealnie do drewna i sznura (chyba ze skóry tak mi sie wydaje)
Podobnie ma się sytułacja nie dogrzania silnika przy walniętym termostacie też dostaje się bedzyna do oleju sznury byly stosowane w niektórych ciągnikach rolniczych jumz a drewno puchnie od oleju i uszczelnia mojemu znajomemu zapałki koledzy wsadzili w przewód od paliwa zapałki spuchły traktor stanoł na drodze i szukaj co go boli 😂
Można pomyśleć o owalizacji tłoków. Jak latały w takich cylindrach to raczej z nominalnym kształtem nie mają wiele wspólnego. Pierścień dociskowy pierścienia sprężającego podobnego typu był stosowany w niektórych tłokach do motocykli dwusuwowych.
Pogadaj z Tomkiem ABCar Oldtimers, jest miłośnikiem i właścicielem starych osobowych Volvo. I ma możliwości dorabiania dowolnych części w zasadzie, łącznie z drukiem 3d
Taka moja sugestia . Każdy ciągnik , który naprawisz czy odrestaurujesz i sprzedasz przykręć logo twojego zakładu może za następne naście lat ktoś będzie robił remont i powie to było dobrze zrobione . To takie zapisanie w kartach historii 😉
Panie Profesorze jak najbardziej oglądam filmiki że składania czego kolwiek. Tak w ogóle to oglądam wszystko. Proszę się nie wygłupiać i wrzucać co się stworzy ... pozdrawiam
Chrisie te twoje filmiki ze składania i rozbierania silników , przywracają wiarę w to ze jeszcze coś sie normalnie naprawia, dla mnie jest to coś bezcennego ( nie jestem mechanikiem ale czasami coś naprawiam niekoniecznie auto) , czekam na następny . P.S. Próbowałem nagrać dla siebie proces renowacji WSK 62r ustawianie aparatu zajmuje tyle czasu co i czynności przy remoncie , tak ze "czapka z głowy" - i czekam n kolejny odcinek.
Odnośnie pierścieni bardzo podobna do silnika teraźniejszego China power bp 139fmb tyle że tam jest pierścień górny dolny i blaszka falowana na rozprowadzenie oleju
Panie Chris, proszę nagrywać jak najwięcej materiałów technicznych, dla osób zainteresowanych tematem są one dobrym źródłem informacji i wiedzy. Pozdrawia wdzięczny student MiBM wydziału SiMR.
Nie prawda. Ja jestem wiernym widzem od dawien dawna. Jeszcze za Chrisa Kubeczko :) Oglądam każdy odcinek i daje łapę w górę w pierwszej sekundzie bo wiem, że materiał będzie prima sort :)
Matka gadała brać mechanika na oględziny ;D
Zrób odcinek o myciu i czyszczeniu części. Jakich metod, urządzeń i chemii używasz. Myślę że mógłby to być ciekawy odcinek.
ChrisFix używa SoapyWather®
Bardzo dobry pomysł! Dokładam się do propozycyji :D
RRC Hardcore lub brudex oraz zmywacz do hamulców na przepłukanie.
Ludwik i leci wyciorem😁
Profesorze, ja uwielbiam te o składaniu silniczków, muzyka klasyczna do tego i po prostu jedną wielką harmonię się odczuwa. Musisz robić je dla tych widzów, na pewno nie tylko ja to doceniam. Muszą być ! Dziękujemy i pozdrawiam ;)
Prawde rzeczesz kolego!
Obejrzałem ten odcinek z opóźnieniem, ale tuż po odcinku o pompach olejowych ze zmienną wydajnością... Po zestresowaniu się pod wpływem tej nowoczesnej technologii, bo w końcu stanie się to popularne, to ten odcinek to pełen relaks :) Niespodzianki w starych traktorach są na porządku dziennym i to często tam gdzie się ich człowiek - mimo jako takiego już doświadczenia - zazwyczaj nie spodziewa ;) Pozdrawiam cieszących się starą techniką :)
Ja filmiki o skladaniu silników akurat uwielbiam :)
A ja lubię filmy ze składania.
Nagrywaj! 💥💥
Ja lubię oglądać takie filmy z składania silników ponieważ sam też składam silniki od traktorów samochodów osobowych więc taka wiedzą jest ma wagę złota dziękuję pozdrawiam serdecznie
Czasami czytał komentarze i niektórzy piszą "pierwszy". No to pierwszy. Pozdrawiam.
"Pierwszy" to piszą kidosy które mają pewnie po 8 lat i szukają atencji 😂 Ale spoko też pozdrawiam.
Wyświetlenia może i tego nie odzwierciedlają, ale gdybym mógł to dałbym superwyświetlenie. Filmiki ze składania silników to moje ulubione.
Long lajfów się chciało to się teraz ma ;) A tak serio to jestem ciekaw obróbek, regeneracji itd. Klocka z drewna wystrugasz na uszczelniacz, sznur faktycznie robi wrażenie tylko dla niewtajemniczonych. Pozdro i powodzenia!
Czekamy na składanie silnika. Oczywiście przy muzyce klasycznej😁
ja też uwielbiam filmy ze składania silników! zawsze możesz uwiesić kamerę nad stanowiskiem roboczym i sobie składać nie przejmując się nagrywaniem a po wszystkiemu zmontować wycinając to co nie istotne :)
Kochany Panie Majster takie uszczelki na wale byly w silnikach WARSZAWA STAR 25 byl to sznur lojowo grafitowy . Co do luzow miendzy tlokiem cylindrem jak konski paznogiec nie przeleci to niejest tak zle tak zawsze mowil moj majster .Bardzo dobra robota serdecznie pozdrawiam powodzenia.
Sam niedawno stałem sie posiadaczem ciągnika z lat 60, czyli młodością nie grzeszy, oczywiście prawie cały do remontu, a mowa o MTZ 52 i muszę przyznać, że ruscy to jednak mieli łeb. Bardzo wiele części jest wspólne dla modeli starszych i o wiele nowszych o większej mocy. Bardzo przyjemny ciągnik w naprawie, wszystko jest tam na wierzchu. Jak chcę coś naprawić, to po prostu podchodzę i to wykręcam i naprawiam, a nie musze rozkręcać połowy ciągnika, żeby dostać się np. do pompy hydraulicznej, czy rozdzielacza. Bardzo tanie są jeszcze części i dostępne są prawie wszędzie. Zaskoczyły mnie jeszcze możliwości modernizacji tego sprzętu (np. przedni wom, przedni tuz, grzałka płynu chodniczego w bloku czy wspomaganie podnośnika zwiększające udźwig do nawet 4t, ale wolałbym tego nie próbować) i spalanie, które jest niewiele większe od c360, pomimo silnika 4,75l, a spaliny są tak czyste, że zawstydziłyby niejeden współczesny samochód, dzięki komorom spalania w głowicy, ale przez to również ciężko odpala i czasem nawet latem trzeba podgrzac świece. Zimą i tak nie jest odpalany, wiec to nie problem. Koszty eksploatacji i żywotność silnika, są naprawdę niskie. Konstrukcja i obsługa jest dosyć toporna, ale jak sie ma kilka ha ziemii, to jest to czysta frajda, a maszyna prawie nie do zajechania. W cenie około 2000 zł, zregenerowano pompe wtryskową i wtryskiwacze, zmieniłem tarcze sprzęgła, zregenerowałem serwo i cały układ kierowniczy, wmieniłem szklanki wtryskiwaczy i przewody paliwowe, wraz z odstojnikiem, kupiłem wieszaki do tuza i kilka innych pierdół jak przewody, uszczelki i łożyska. Polecam kiedyś wyremontować taki sprzęt, bo zabawa przednia.
można wiedzieć w jakiej cenie kupiłeś? Sam bym chętnie takiego kupił, albo mtz 50 czy nawet 5, byle z oryginalnym silnikiem. Te maszyny mają coś w sobie.
@@cyprian1219 Ciagnik kosztował mnie 10 000 zł i mogłem za tyle kupić mtz w lepszym stanie, bo jeszcze trochę wkładu mi zostało, ale jeśli ma jechać przez pół polski, to bym musiał 5000 dopłacić za transport.
Wielu zewnętrzny układ hydrauliczny w tych ciągnikach wskazuje jako wadę, ale ja zawsze uważałem to rozwiązanie za zaletę z tego samego powodu, co Ty. Jednak gdybym miał wymieniać, któryś z podzespołów tego układu, starałbym się wymieniać na części współczesne i powszechnie dostępne w sklepach rolniczo-technicznych, np. rozdzielacz od Badestnosta ("bułgarek") albo jakiś dzisiejszy siłownik TUZ z normalnej trwałości uszczelniaczami. Jak stwierdził kiedyś jeden z bardziej znanych w środowisku posiadaczy ruskich ciągników, użytkownik YT i Agrofoto, z oryginalnych części hydrauliki, jedynie pompa nadaje się do czegoś - całą resztę trzeba przy najbliższej "okazji" zamienić na coś współczesnego, równie taniego, a bardziej niezawodnego od oryginału. Dla przykładu, w naszym T25 fabryczny rozdzielacz hydrauliczny służył przez 40 lat, po jego wymianie w ciągu 2 lat wymienialiśmy nowych (oryginalnych) 4 sztuki! Stary służył długo, ale nie oznacza to, że był przez cały ten czas szczelny :-D. Siłownik naprawiany (uszczelniany) nie wiadomo, ile razy...
MTZ-y niby są klepane do tej pory w niemal niezmienionej i przestarzałej formie, ale mają tą zaletę niezaprzeczalnej przystępności w utrzymaniu...
Sam mam u siebie T25, JuMZ-6AM oraz MTZ-82
Z tego co pamiętam w silnikach Żuka i Nyski było również uszczelnienie wału korbowego za pomocą sznura. Poza tym lubię oglądać prace przy starszych silnikach 🙂
I zawsze kapało 😁
to raczej filc a nie sznurek , kupuje się go w arkuszach i docina na paski
Jak dobrze piętami filc był na
misce olejowej od strony wału 😁
Cały ten silnik wygląda jak Żukowski s21
@@pawewojtach496 raczej sznur i to ''nasączony'' grafitem. Przed montażem trzeba sklepać go młotkiem i dopiero wsadzić na miejsce:) przerabiałem to, dla poszukujących części do tego silnika-wiele części można znaleźć w sklepie TYMUŁA w Łodzi, między innymi właśnie taki sznur. Po całym zabiegu kapie jakby mniej :-p
11:34 w silnikach perkinsa AD3.152UR stosowanych w fergusonach i pierwszych c360 3p pierścienie olejowe również skladały sie z kilku części. A technologicznie silnik ze 20 lat młodszy.
również tak jest w perkinsach 4 cylindrowych np. a4.236 czy też a4.248
To stwierdzenie że silnik technologicznie młodszy o 20 czy nawet więcej lat w pl traci sens. Większość naszej motoryzacji to były żywe trupy z faceliftingiem którym nie chciano dać odejść na emeryturę. Starczy popatrzeć co produkowało fso 😂
@@jarek9465 W Polsce wiadomo.. przedwojenne ohv do 2002 tłukli.. ale chodzi o technologie w WB co perkins stworzył bo jednak te silniki na swoje lata były nowoczesne.
Z czego taka konstrukcja pierścieni wynikała?
drewno jako uszczelniacze oraz łożyska ślizgowe występuje w wielu konstrukcjach w przemyśle spożywczym, także wały śrub napędowych statków łożyskowane są drewnem. choć po prawdzie jest to sklejka różnych rodzajów drewna tzw. lignofol. z lignofolu wykonywane są też napędy rozrządu silników okrętowych. w silnikach sam. Żuk, Nysa koła rozrządu wykonane były z tekstolitu.
Niczym się nie przejmuj! Remont drogi nie będzie, wprawdzie robocizna będzie Twoja. Ale za wszystko inne zapłaci klient 😁
"Powyższy silnik jest to jednostka z mojego traktora BM VOLVO T425", więc rozumiem iż to jego traktor, nie klienta. Chyba, że się mylę.
@@kamilxinsot w sensie że zarobi na klientach na naprawę swojego silnika.
Tylko ile trzeba zrobić w takim warsztacie, żeby po wszelkich kosztach ( wynajem, podatki, ZUS, US, pensje pracowników, prąd, gaz, woda, oraz innych o których zapomniałem - rodzina, paliwo, żeby było co do garnka włożyć - żeby coś zostało na części do Volviaczka ).
Ja by Mariuszkowi obciął pensje bo i tak za dobrze wygląda i nie tylko na remont będzie ale i na drugi silnik XD Pozdro z Islandii :)
A jak Mariusz odejdzie ? Kto będzie wtedy pracował ?
Co do filmików parę lat wstecz, oglądałem sobie "Projekt garaż" z Twoim udziałem :) (fajny) a składanie silników też lubię oglądać :)
Profesorze nagrywaj nawet godzinne odcinki, super się ogląda i miło słucha. Pozdro
Ja uwielbiam filmiki ze składania motorów, zwłaszcza przy akompaniamencie muzyki klasycznej. To lepsze niż porno XD.
Koło zębate rozrządu z tworzywa sztucznego żeby nie hałasowało, tłok ma rozmiar bliski do tego z Żuka, widziałem wiele rzeczy, które jeździły na tłokach od Żuka, np. Sokół 600RT.
Witam fajnie by było zobaczyć składanie tego silnika krok po kroku bo mam podobny silnik do złożenia z Fergusona tea20
Który rok?
Ja uwielbiam oglądać z składania silnikow
W Szwecji szukać trzeba jak coś to pomogę.Czasem troszkę też w takich się grzebie.
To koło zębate wykonane jest z tekstolitu nie plastiku 😋super seria z ciągnikami tak 3 maj👍
Uwielbiam filmiki ze skladania silnika!! Pozdro
Traktor fajny. Lekko nie miał. Widać że chodził do końca. Ale dojechali na Maxa. Myślę że rzadko silnik był gaszony. Takie życie w kułku rolniczym. Wielu operatorów i Jeszce więcej roboty a dzień krótki.
No, u mnie przeszedłeś z Profesora Nadzwyczajnego na Profesora Zwyczajnego - gratulacje 🌹👍
to lepiej czy gorzej ?
@@profesorchris LEPIEJ!
@@profesorchris Zwyczajny znaczy belwederski 👌gratulacje dalej tylko Nobel
Uszczelnienie sznurowe na wale i koło rozrządu z tworzywa miałem w Żuku. Jak się coś zablokowało ścięło zęby na tym kole (mechanik mówił że to uratowało silnik), nie pamiętam szczegółów - to były 80-lata.
Jednak konstruktorzy dobrze wykombinowali wprowadzając element bardzo podatny na uszkodzenia, który jest tani i prosty.
Stara mądra szkoła, a nie przekomplikowane g***o jak teraz.
@@Karol_Jan pod wieloma wzgledami ludzie kiedys byli nparwde madrzejsi
@@Karol_Jan dzisiaj jest chytrosc chciwosc i nastawienie na zysk okradając zgodnie z prawem kazdego potencjalnego klienta ktory dał sie nabrac na zakup
@@tombouu Zależy też od rynku, my jesteśmy w UE i mamy normę spalania EURO6, więc producenci nie mogą sobie pozwolić na wpuszczenie na rynek np. prostych, mało wysilonych silników jak chociażby na rynki w USA, Australii czy Rosji.
@@Karol_Jan tak to prawda, platforma euro6 wymusza swoje. Błedem było pozwolenie ekoterorystom, na tak szybkie i drastyczne zaostrzanie norm, szybciej niz pozwala na to technika. Pmaietam jak wchodziły auta Euro2, i wtedy sie pisało ze auto jest czyste i spełnia ostre normy Euro2. Sam zresztą takowym jezdze obecnie. A była to chyba najlepsza relacja kosztów do niezawodnosci trwałosci czystosci spalin i ekonomii
Hobby to droga sprawa . Za marzenia też drogo trzeba płacić . Tak to jest ze starymi rumplami. Ale traktorek fajny. 😉
szczerze widzę ten ciągnik i nawet mi się podoba dotąd dokąd nie uświadomię sobie że to jest benzyna i to jeszcze na gaźniku i odrazu mam odruch wymiotny
a wystarczyło zalać kilka motodoktorów i zapewne, na twoje potrzeby Chrisie, by staryczło xD, a na poważnie czekam na film z odbudowy silnika
Wszystko co może być zużyte jest zużyte😁👍Fajny tekst krisie 😉
Ta średnica tłoka, 79.33 mm, to jak wypisz wymaluj pod średnicę cylindra 79.375 mm, a więc 3.125 (3 i 1/8) cala. Wychodzi idealnie jakieś 5 setek luzu.
A co za różnica , w szlifmocie na ogrodniczkach zmierzą tłok metryczną suwmiarką, i po szlifują na odpowiedni wymiar.
@@kasiakozowska7254 żadna. Po prostu nietypowa średnica wynika z calowego wymiarowania. To był cały sens mojego posta, dziękuję za uwagę.
Może nie sznur, ale dwuczęsciowy uszczelniacz wału posiada Jeep WJ 4.0. Od strony skrzyni. Piękna wymiana bez demontażu skrzyni biegów
Często takie pierścienie występują w silnikach Hondy. I briggs&stratton od razu wymieniam na całościowe oczywiście honda gcv oryginalnych nie kupujemy tylko dorabiane i jest super nawet dymka nie puści, super dorabiają pierścienie w Łodzi
W pierwszych minutach filmu widząc ujęcia silnika myślałem, że nawaliły "piston return springs", ale jednak z bliska widać, że to pierścienie ułożone na bloku :P
Oj. Kilka razy zachęcałem cię Chrisie do wizyty w Terenwizji. Ale jeśli spotkają się dwie klątwy...
Skladanie mbtraca oglądam do dziś
A tam Chrisie, zrob swapa z Lanosa i bedzie cyk, fuch git malina😁👍
tłoki z naszego poloneza chyba mają podobny wymiar ewentualnie rozwiercić blok 🙂trochę rzeźby ale co to na takiego profesora 😉
Tylko pewnie mają mniejszą wysokość kompresji, te w starych volwiaczkach mają tłoki mega wysokie, z tego co kojarzę podobnie jak 1.9 TDI. Ale pomysł swapu tłoków sam w sobie ciekawy, mogłoby to fajnie chodzić na nowszego typu pierścionkach (cieńszych, z portami), ładnie by tarcie zeszło (to i tak muzealny traktor, raczej o długowieczność po remoncie nie trzeba się martwić).
Jesli chodzi o benzyne w oleju, to przy takich przedmuchach sporo mieszanki paliwowo powietrznej przedostaje sie do skrzyni korbowej zanim nastapi zapłon i tam sie benzyna poprostu skrapla.
To drewno to prawdopodobnie balsa. Drewno stosowane jako łożysko i uszczelniacz śruby napędowej w okrętach. Stosowane jest też w modelarstwie. W Polsce zastepiono go w łożyskach ślizgowych np walcowni stali, o ile dobrze pamiętam to ebonitem. Taki kompozyt żywicy syntetycznej i włókien.
Oj profesorze w mojej c360 też ciężko było z wyciągnięciem tłoków trochę nie pomyślałem i na pałę wybijałem.Ale tragedia była.Spędziłem nad tym z 3 godziny.Masakra
Witam na Ebay w UK widziałem silnik caly i nowe koła rozrzadu .Pozdr
Słowo dnia - kibel. Pozdrawiam.
I wiadro.
osobiście posiadam fenda farmer 3s 2szt r 1966 i 1965 i też posiada takie ciekawe rozwiązanie na sznur uszczelnienie wału . chociaż radziecki t 25 i nr z też takie maja
Ja tam bardzo lubie filmiki ze składania Profesorku
Profesorzu
Jak blok jest zawalony syfem, to filmik będzie spektakularny💪
Nagraj , będzie fun 😁
Te filmy ze składania silników plus muzyka klasyczna są najlepsze! Walić wyświetlenia. Moje ulubione!
Podziwiam Twoją pasję prof. CHRISIE udanego składania silnika volvo... Pozdrawiam😁
Sprężynki dopychające pierścienie często można spotkać w chińskich tłokach do małych motocykli / motorowerów 2T :D
Prima zakład produkcji tłokòw pierścieni tuleji w Łodzi zajmuje się też dorabianiem nadmiarowych
@
Profesor Chris No tak, lata 40-te to oszzczędzali/kombinowali. Ja mam zegar ścienny niemieckiej produkcji z okresu wojennego to też dali płyty stalowe, zamiasrt mosiądzu, bo pewnie oszczędzali pod amunicję na front. xDDD
Sznury uszczelniające są również w kolejnictwie powszechnie stosowane, pewnie wynika to z gabarytów. Pozdr0
Cześć Krzychu ✋ Pozdrawiam
A może byś zrobił odcinek o regeneracji części? Niby coś wiem jak odbywa się szlif wału korbowego, tulei cylindrowych (choć szczęśliwców, którzy widzieli honownicę przy pracy chyba zbyt wielu nie ma), o tyle ciekaw jestem wałka rozrządu i "jak ugryźć" temat takich ubytków na krzywkach.
Super odcinek Chrisie! Chętnie obejżę film z mycia części, gdzie między czasie dajesz porady jakiej chemii używać 😀
Ja najbardziej lubię te ze składania....
Profesorze! PROFESORZE! Przy tych wyliczeniach naszła mię 😀 refleksja! No nie mogę się nią nie podzielić!
Żona nie ogląda odcineczków 😀 profesora! Dla tej kasy znalazłaby 36 - 158 LEPSZYCH zastosowań! (nowe firanki, buty dla dziecka, rynna przecieka, pralka już długo nie wytrzyma, widziała ładną sukienkę, możnaby zacząć odkładać na wakacje w Turcji, tapety w korytarzu już brudne, trzeba by nowe... itp. itd.)
😂👍
Lodobna budowa pierścienia olejowego jest w suzuki GN125 ponadto paliwo z gaźnika do cylindra porusza się po ściankach pozdrawiam
jako uszczelniacza zabraklo jeszcze korka
np korkowa uszczelka pod pokrywe zaworow pasowala by idealnie do drewna i sznura (chyba ze skóry tak mi sie wydaje)
na to łożysko mówi się też łożysko pozycjonujące wałek sprzęgłowy, powszechne rozwiązanie.
Koło rozrządu w silniku ŻUKA też jest z tworzywa , lata produkcji podobne.
Pozdrawiam Chrisie
Podobnie ma się sytułacja nie dogrzania silnika przy walniętym termostacie też dostaje się bedzyna do oleju sznury byly stosowane w niektórych ciągnikach rolniczych jumz a drewno puchnie od oleju i uszczelnia mojemu znajomemu zapałki koledzy wsadzili w przewód od paliwa zapałki spuchły traktor stanoł na drodze i szukaj co go boli 😂
Można pomyśleć o owalizacji tłoków. Jak latały w takich cylindrach to raczej z nominalnym kształtem nie mają wiele wspólnego. Pierścień dociskowy pierścienia sprężającego podobnego typu był stosowany w niektórych tłokach do motocykli dwusuwowych.
Oj Świątek Bydgoszcz robi robotę, zobaczycie jak to wyjdzie.
Mam amazona z tym silnikiem. Dość dużo modyfikacji można z nim zrobić... ostatnio nawet widziałem jak ktoś montował kompresor do tego 🙈🙈🙊
No to jeszcze praca dla stolarza się znajdzie 😁
Nie ma tak łatwo z tymi dziadkami ale, .... chyba o to w tym chodzi, żeby robić rzeczy nie możliwe ;-)
Pozdrawiam Profesora :)
W silnikach S21 z Żuka tez było uszczelnienie na sznurze azbestowym, a drewno jest stosowane w uszczelnieniach śrub okrętowych do tej pory. 😁
tylko ze w s21 ciekło nawet w nowym
Pogadaj z Tomkiem ABCar Oldtimers, jest miłośnikiem i właścicielem starych osobowych Volvo. I ma możliwości dorabiania dowolnych części w zasadzie, łącznie z drukiem 3d
Czasem w nagraniach jeździ chyba Amazonem także chyba dobry trop
Ma 2 Amazony Jesi dobrze pamietam.
Taka moja sugestia . Każdy ciągnik , który naprawisz czy odrestaurujesz i sprzedasz przykręć logo twojego zakładu może za następne naście lat ktoś będzie robił remont i powie to było dobrze zrobione . To takie zapisanie w kartach historii 😉
Profesorze.
Może podjął byś się naprawy, nie zginających się kolan Majora Suchodolskiego ?
W tym przypadku ciężka chemia zdziała cuda
Ooo już zaczynacie to ja się będę musiał stąd unieść
Tylko nie agresywną chemią, bo to pogorszy sytuacje
@@pawelpawel8798 Proponuję rozpuszczalnik ;-)
1. Filmiki ze składania silnika najlepsze!
2. W Kopalni Guido jest pompa na drewnianych panewkach, pamiętam z wycieczki.
W wielu kombajnach wytrząsacze są na drewnianych panewkach.
Dobry wujek Kriss
Panie Profesorze jak najbardziej oglądam filmiki że składania czego kolwiek. Tak w ogóle to oglądam wszystko. Proszę się nie wygłupiać i wrzucać co się stworzy ... pozdrawiam
Mega film! Nie mogę się doczekać montażu! Istotnie, trochę $ wyjdzie ten remont, ale jaka satysfakcja z odrestaurowanego ciągnika, bezcenne!
Ja tam lubie te filmy ze składania :D
witam pana profesora widziałem podobna sprezyne co jest do rospychania pierscienia w kaplecie tłoka do motoroweru bodajze 2t
Cześć Krzysiu 😘
MB Trac na zawsze w moim serduszku. To właśnie on mi wyskoczył na główną kiedyś i tak poznałem Profesora
Qrwa, przez tego czerwonego bandytę nie mogę się skupić nawet na oglądaniu ulubionego majstra
Dzisiaj żeby ktoś chciał uszczelniać drewnem mógłby skończyć w takim pięknym pokoju ... Bez klamek 😂
Chrisie te twoje filmiki ze składania i rozbierania silników , przywracają wiarę w to ze jeszcze coś sie normalnie naprawia, dla mnie jest to coś bezcennego ( nie jestem mechanikiem ale czasami coś naprawiam niekoniecznie auto) , czekam na następny . P.S. Próbowałem nagrać dla siebie proces renowacji WSK 62r ustawianie aparatu zajmuje tyle czasu co i czynności przy remoncie , tak ze "czapka z głowy" - i czekam n kolejny odcinek.
Szwedzkie drewno jest bardzo gęste to się nadaje na uszczelkę 😁
Odnośnie pierścieni bardzo podobna do silnika teraźniejszego China power bp 139fmb tyle że tam jest pierścień górny dolny i blaszka falowana na rozprowadzenie oleju
fajnie jest mieć własny warsztat można wydawać setki tysięcy na fajne hobby
Posiadanie własnego warsztatu to nie jedyny sposób żeby mieć setki tysięcy.
Panie Chris,
proszę nagrywać jak najwięcej materiałów technicznych, dla osób zainteresowanych tematem są one dobrym źródłem informacji i wiedzy.
Pozdrawia wdzięczny student MiBM wydziału SiMR.
Profesorze - wypuść linię koszulek z napisem/grafiką "To jest kibel". Będą schodzić jak ciepłe bułeczki. :)
Nie prawda. Ja jestem wiernym widzem od dawien dawna. Jeszcze za Chrisa Kubeczko :) Oglądam każdy odcinek i daje łapę w górę w pierwszej sekundzie bo wiem, że materiał będzie prima sort :)
Też pamiętam czasy Chrisa Kubeczko :) ciekawi mnie geneza tego nicku
@@marcin0j musisz obejrzeć Q&A wspominał o tym
11:24 popularne w japońskich dwusuwach z lat 80-90
Profesor nie narzekaj lubisz grzebać pozdrawiam 👍👍👍🖐️🖐️🤩🤩🤩
Obejrzane...łapka po 3 kroć w górę 👍👍👍
WOW, ja tam lubię jak profesor coś rozbiera i składa.
Jestem stolarzem i dorabiałem kiedyś drewniane panewki do jakiegoś starego kombajnu (takie też były oryginalne)