E-hulajnoga Motus Scooty 10 Gen 5: mocne i słabsze strony, unboxing, montaż, możliwości, wrażenia

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • Elektryczna hulajnoga Scooty 10 Gen 5 to klasyczna miejska konstrukcja marki Motus w odsłonie na 2024 rok.
    W filmie prezentujemy hulajnogę, jej rozpakowanie i montaż, omawiamy parametry i cechy sprzętu, wskazując mocne i słabsze strony. Czym się wyróżnia na tle innych e-hulajnóg swojej kategorii?
    Realizacja filmu współfinansowana przez Barel Poland bez ingerencji w treść materiału.
    Zapraszamy również na:
    portal SmartRide.pl: smartride.pl
    naszą stronę na FB: / smartridepl

КОМЕНТАРІ • 60

  • @adamw.8579
    @adamw.8579 Місяць тому +2

    Mam ten model 2 dni, kupiłem na dojazd do pracy ze sporą górką po drodze. Moja waga 90 kg, trasa dziennie 2x11km. Zrobiłem test w sobotę jak to sobie poradzi z górką po drodze - szybka jazda z domu na szczyt wzniesienia i z powrotem (górka jest na 8 km trasy, podjazd nie za stromy, ale za to długi - ponad kilometr). 70 metrów różnicy wysokości na odcinku około kilometra. Zauważyłem, że moc 350W jest zbyt mała do utrzymania zadanej prędkości 15 km/h z takim obciążeniem, jednak moment obrotowy nowej wersji silnika pozwala na wjazd przez całe wzniesienie z prędkością 9-10 km/h. Po całym teście na dystansie 15 km + wspomniana górka zostało mi 3 punkty baterii, więc około połowy jeśli jest to wskazanie bazujące na pomiarze napięcia. Jak na taki sprzęt i za taką cenę nie mam powodów do narzekania, zakładam, że po dziennej trasie będę miał jakieś 20% zapasu baterii. Dobry objaw to, że tempomat nie wyłącza napędu, kiedy nie spada prędkość, tylko walczy z obciążeniem do końca. Baterie nie grzeją się, silnik trochę ciepły, ale nie gorący, a dostał zdrowo w kość.
    Podsumowując: zasięg teoretyczny jest z kosmosu, przy wadze pasażera 70-80 kg i płaskiej trasie można przyjąć połowę zasięgu dla pewności, żeby nie wracać do domu z buta. Przy wzniesieniach 20-25 km (tutaj odzysk KERS dużo pomaga).

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому +2

      Dzięki za komentarz, na pewno będzie bardzo przydatnym materiałem dla innych.
      Często pojawia się opinia, że najlepiej od razu dzielić zasięgi deklarowane na dwa :) Ale tu wiadomo, że każdy test zależy od wagi jadącego, ukształtowania terenu, podłoża, warunków (wiatr itp). Dlatego takie opisy z realu są wartościowe. Pozdrowienia

    • @KierowcaZawodowyx
      @KierowcaZawodowyx Місяць тому +1

      dziwne co piszesz troche bo ja waze 92 plus plecak do roboty górka jest około 300m i roznica wysokosci 70m i jade bez problemu cały czas 20 , na tą chwile nie odblokowałem bo to 3 dzień z tą hulajnoga

  • @hulajnogitg8672
    @hulajnogitg8672 3 місяці тому +3

    Duże lepsze wykonanie. Polecamy ten model. Na pewno lepsze wersja niż starsze modele😉

  • @christopherszewczyk2960
    @christopherszewczyk2960 2 місяці тому +2

    Jest to moja pierwsza hulajka i jestem zachwycony. Przy wzroście 197 cm, wadze 85 kg i trybie Sport można przejechać około 20-25 km, co do poruszania się po mieście w zupełności wystarczy. Aplikacja szczerze mówiąc do bani bo na moim telefonie nie działa zbyt dobrze, obsługuję ją z palca i za pomocą przycisków. Wysokość kierownicy również spoko - nie muszę się garbić. Waga hulajki początkowo robi wrażenie aczkolwiek te akumulatorki muszą swoje ważyć i idzie się przyzwyczaić do takiej wagi. Natomiast dla kogoś mniejszego/drobniejszego waga może być zbyt duża(szczególnie kobiet). Ogólna ocenia 9/10. Kompromisowo odjąłem 0,5 za aplikacje i 0,5 za wagę. Także jak ktoś się zastanawia to naprawdę warto. 0 stania w korkach, 0 smrodzenia spalinami, szybkość przemieszczania nieporównywalna do żadnego innego środka transportu (porównywalna z samochodem), 0 problemów z zaparkowaniem, 0 opłat za parkowanie, plus stawiasz ją najbliżej miejsca przeznaczenia - blizej niz samochód.

    • @smartride
      @smartride  2 місяці тому +1

      Dziękujemy za komentarz :)

    • @Luccaneo
      @Luccaneo 2 місяці тому

      Co ty bredzisz człowieku 😂😂😂 przecież to jest kompletny szajs . To nie da rady wyjechać pod żadną górkę , hulajnoga dobra co najwyżej dla dziecka do 10 lat !!!

    • @christopherszewczyk2960
      @christopherszewczyk2960 2 місяці тому +1

      @@Luccaneo bredzę? 🙂Okey, nie będę Cię próbował przekonywać. Zawsze możecie kupić i zwrócić jeśli jesteście niezadowoleni. Ja jestem zadowolony, a kolega zapewne pomylił hulajnogi. Pozdrawiam 😄

    • @Luccaneo
      @Luccaneo 2 місяці тому

      @@christopherszewczyk2960 przecież ta hulajnoga ma 350 watów. Zwykły tradycyjny rower szybciej jeździ niż ten badziew . Stracone pieniądze wyrzucone w błoto . Z prędkością 20km/h nigdzie nie dojedziesz , chyba że ją złożysz i pojedziesz tramwajem 😂😂😂

    • @boromi03
      @boromi03 2 місяці тому +1

      20-25? Hm, mam podobną wagę i na 10tce 2023 wyciągam 35-40, może masz za niskie ciśnienie?

  • @Daxm1n
    @Daxm1n 4 місяці тому +4

    Robert jak zawsze bardzo fajna recenzja, a co do motusa to minimalnie słabszy niż Berni 😂

    • @ernierni7628
      @ernierni7628 2 місяці тому

      Witaj, gdzie można zobaczyć hulajkę Berni ?

    • @Daxm1n
      @Daxm1n 2 місяці тому

      @@ernierni7628 Nami Burn e jest na kanale u Roberta @Hulizbój tam jest recenzja

    • @ernierni7628
      @ernierni7628 2 місяці тому

      @@Daxm1n Dziękuję

  • @AdamK96
    @AdamK96 Місяць тому +1

    Czym, jeśli w ogóle, różni się Motus Scooty 10 2023 od Motus Scooty Gen 5? Porównywałem specyfikacje na wszystkie strony i oprócz indeksu AKC051-1, a Gen 5 AKC051-2, nie mogę dostrzec żadnej różnicy, a cena na portalach, jak i oficjalnej stronie Motus-a jest 200-300 zł niekorzyść Gen 5. Może coś przegapiam i moglibyście Panowie pomóc?

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому +2

      Niestety, też tego nie wiemy i też nie udało nam się ustalić na podstawie dostępnych danych.
      Jedyna informacja, jaką uzyskaliśmy to ta o "udoskonalaniu materiałów i technologii" - to w zasadzie nic nie znaczy, dlatego w filmie mówimy że na pewno nie jest to nowość (w zwyklym rozumieniu). Pewnie jakieś zmiany są - one mogą być niewidoczne, w rodzaju zmiany tworzywa / materiału użytego w jakichś komponentach, jakiegoś podzespołu elektronicznego, itp. Ale jaką mają skalę i ile w tym określeniu Gen 5 jest czystego marketingu - nie wiemy.

    • @AdamK96
      @AdamK96 Місяць тому +2

      @@smartride Troszkę inaczej czy lepiej sformułowałem pytanie do Supportu i być może dzięki uprzejmej Pani, mam nadzieję nie ma nic przeciwko, mogę się podzielić informacjami o tym, czym te hulajnogi się różnią. Pozwolę sobie zacytować treść maila: "Został dodatkowo wzmocniony (Gen 5 względem 10 2023), uszczelniono śruby silnika, manetka została ulepszona i wykonana z lepszej jakości materiałów, ustabilizowano baterię i zmodyfikowano montaż podzespołów elektrycznych". Pani również podpowiedziała, że Gen 5 to model z 2024 roku :)
      Dziękuję też Wam za odpowiedź i pomoc!

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому +2

      @@AdamK96 To bardzo wartościowy komentarz i informacje dla innych Widzów. Super. Dziękujemy za podzielenie się tymi ustaleniami, pozdrawiamy! :)

  • @tetedeka
    @tetedeka Місяць тому +1

    Jak w końcu te opony pompować ??? Proszę o wyjaśnienie tematu z 7.15 min - jeżeli to opony odpowiadają za amortyzację, to chyba nie trzeba pompować ich na maxa ? Bo wtedy są tak twarde, jak pełne

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому +2

      Opony trzeba pompować w zakresie ciśnienia wskazanego na oponie - to jest zawsze jakiś przedział. Im jesteśmy bliżej maksymalnego poziomu, tym opona będzie lepiej zabezpieczona przed przebiciami "z zewnątrz" - ale zarazem mniej komfortowa do jazdy, to jest prawidłowy wniosek. Trochę coś za coś, ale jeśli ktoś sporo jeździ np. po kostce, to naturalnym wyborem jest nieco mniejsze ciśnienia dla lepszej amortyzacji. Choć oczywiście nie powinno być mniejsze niż dolna granica zalecanego przedziału i warto brać pewną poprawkę na wagę użytkownika.

    • @tetedeka
      @tetedeka Місяць тому +1

      @@smartride dziękuję za wyjaśnienie. Tak mi się też wydaje, ale po kilku przebitych oponach zawsze pompuję na max. Ale moje mają 8" i są bardzo niewygodne. Następna będzie mieć 10" i właśnie takiej szukam.
      A jeszcze mam drugi temat z kołami : lepiej jak silnik jest w tylnym kole, czy w przednim / jak w modelu lite / ? Ma to wpływ na komfort jazdy czy bezpieczeństwo ? To jest tak jak w samochodzie z przednim lub tylnym napędem, czy tu raczej jest bez większego znaczenia ? Chodzi mi o miejskie hulajnogi, bez ekstremalnych warunków.

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому +2

      @@tetedeka Tu na szybko w ramach odpowiedzi odsyłamy do innego filmu na naszym kanale:
      ua-cam.com/video/LJwy5fKTIQY/v-deo.htmlsi=OOlqmgoPw9t9duGy
      i zachęcamy do subskrypcji :)

    • @tetedeka
      @tetedeka Місяць тому +2

      @@smartride super, dzięki. Filmik wartościowy, rozjaśnił mi temat. Subek dodany, pozdrawiam

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому +1

      @@tetedeka Dzięki, również pozdrawiamy, szerokiej drogi :)

  • @dam79iano
    @dam79iano 3 місяці тому +2

    Czym sie rozni od wersji 2023?

    • @hulizboj
      @hulizboj 3 місяці тому +2

      Osobiście przeglądałem dane oraz opisy i nie dostrzegam różnic. Zmiany głównie to doszczelnienie urządzenia oraz lepsze zabezpieczenie instalacji elektrycznej,oraz zmiany w mocowaniu błotnika. Zastosowano też inny klej na połączenia śrubowe

    • @adamw.8579
      @adamw.8579 Місяць тому +1

      Miałem możliwość spróbować 2023 od kolegi i na pewno jest słabsze przyśpieszenie, z pewnością nowy silnik ma lepszego "kopa".
      Edit: Mam teraz ten model i rozwiał on moje wątpliwości co do zakupu sprzętu tego rodzaju.

  • @Kapi_923
    @Kapi_923 4 місяці тому

    Która hulajnoga jest lepsza Hulajnoga elektryczna MOTUS Scooty 10 GEN 5 + amortyzator przód czy Hulajnoga elektryczna MOTUS Scooty 10 Plus 2023

    • @smartride
      @smartride  4 місяці тому

      No to by trzeba było sprawdzić Gen 5 po ewentualnym zamontowaniu dodatkowej amortyzacji... Nie mieliśmy okazji

  • @KillerCatFromOuterSpace
    @KillerCatFromOuterSpace 2 місяці тому

    Czy wersja Lite różni się tylko akumulatorem?

    • @smartride
      @smartride  2 місяці тому +1

      Nie tylko.
      Scooty Lite 2023 ma silnik w w przednim kole, a z tyłu hamulec tarczowy.
      Gen 5 ma silnik z tyłu, a z przodu hamulec bębnowy.
      Jest też oczywiście duża różnica w wadze - 18 kg versus 12,5 kg.
      Lite jest chyba nadal oferowany w różnych wersjach - i chyba tylko Lite 2023 ma kierunkowskazy (tak jak Gen 5).
      Warto jeszcze upewnić się co do aplikacji, bo na swojej stronie na temat Lite 2023 firma o niej nie wspomina - ale to może być tylko przeoczenie, tego nie wiemy szczerze mówiąc.

  • @FriendNaDzialce
    @FriendNaDzialce 4 місяці тому

    Mam trochę większą hulajnogę z akumulatorem 1500 wh na której osiągnąłem jeżdżąc 20 km na godzinę zasięg 80 km gdy To podzielę na trzy w stosunku do tej hulajnogi to wyjdzie mi maksymalnie maksymalnie 30 km zasięgu również na kołach 10 calowych

  • @Kwasior88
    @Kwasior88 4 місяці тому

    A regulator napięcia tam poprawili|? płynnie da się sterować teraz prędkością|?

    • @hulizboj
      @hulizboj 4 місяці тому

      Bez problemu ,oczywiście jak w każdym tego typu sprzęcie manetka wymaga przyzwyczajenia ,ale spokojnie można przemieszczać się wolnym tempem i płynnie przyspieszać.

    • @pmariusz4362
      @pmariusz4362 3 місяці тому

      Starszy Motus ma to zrypane i nie da się płynnie regulować prędkości.

  • @tmsck
    @tmsck 4 місяці тому

    Zmieńcie te kolory na coś bardziej stonowanego, 7:28 wygląda jak ulepiec z dostępnych materiałów. sorry może szary, czarny i turkus wyglądają ładnie ale nie zawsze.... ;/ Pozdro!

    • @smartride
      @smartride  4 місяці тому +1

      To do Motusa apel, nie do nas, prawda? ;)
      Pozdrowienia!

    • @tmsck
      @tmsck 4 місяці тому

      @@smartride ogólnie hehe :) pozdro !

  • @walker95774
    @walker95774 4 місяці тому

    Dlaczego ta seria Motusów wygląda jak kopia Segwaya g30?

    • @smartride
      @smartride  4 місяці тому

      No cóż, powtarzalność designu i głównej konstrukcji ramy to w przypadku hulajnog elektrycznych zjawisko b. częste :) różne marki, podobne sprzęty.

  • @Slowianskakrewpopopopo
    @Slowianskakrewpopopopo Місяць тому

    Niestety nie.moge zesparowac z aplikacją :(

    • @Slowianskakrewpopopopo
      @Slowianskakrewpopopopo Місяць тому

      Jakiś kod pin wyskakuje do wpisania :( gdybym wiedziała że będą takie cyrki bym jej nie.kupila

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому

      @@Slowianskakrewpopopopo Są grupy dla użytkowników Motusa na FB, np. facebook.com/groups/motuspower/ - tam warto zapytać, powinni pomóc przy problemach tego typu. Pozdrowienia

  • @tomaszkuzniarz7166
    @tomaszkuzniarz7166 Місяць тому

    Porównując cena do jakości to motus słabo wypada przy kukirin. Motus nie jest oplacalny

    • @smartride
      @smartride  Місяць тому

      W oceny opłacalności poszczególnych modeli / marek w ogóle nie wchodzimy na tym kanale. W tym odcinku omawiamy sprzęt jako taki.
      Natomiast zawsze warto pamiętać - bez odnoszenia się do konkretnych brandów - że różnice cenowe generalnie mają też swój aspekt pozacenowy. Poczynając od realnej odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt i możliwości jej wyegzekwowania, przez kwestie obsługi gwarancyjnej, sieć serwisową, dostępność części, a kończąc na kwestiach celno-podatkowych. Tak to wygląda.

  • @PiotrJalow
    @PiotrJalow 4 місяці тому +2

    Za te pieniądze raczej bym nie kupił tej hulajnogi. Ponieważ brak amortyzacji i brak hydraulicznch hamulców. 😊

    • @Audiohobbytojestto
      @Audiohobbytojestto 4 місяці тому

      A co jeżeli byłaby za 1600 używana z 1km przebiegiem 😂 ?

    • @hulizboj
      @hulizboj 4 місяці тому

      Mimo braku amortyzacji całkiem dobrze sobie radziła . Jednak kostkę dało się odczuć.Mimo wszytko ogólny odbiór bardzo pozytywny co mnie zaskoczyło ,zapewne za sprawą 10 calowych opon.

    • @PiotrJalow
      @PiotrJalow 4 місяці тому

      @@hulizboj ok rozumiem ale za te pieniądze można dostać lepszą hulajnogę.😃

    • @smartride
      @smartride  4 місяці тому

      Na tej półce cenowej hydrauliczne hamulce są raczej trudno osiągalne... Zresztą medal ma dwie strony - tarczowy hamulec wymaga ogólnie więcej obsługi, a jeśli jest hydrauliczny, to jeszcze dochodzi ewentualne odpowietrzanie. Przy hulajnodze miejskiej, która po odblokowaniu jedzie do 35 kmh, bębnowy wydaje się bardzo racjonalnym wyborem - spokojnie wystarcza do zahamowania i jest zerobosługowy, mniej podatny na warunki zewnętrzne.
      To taka myśl niezależnie od preferencji co do tego czy innego modelu : )

    • @hulizboj
      @hulizboj 4 місяці тому

      Zapewne tak. Nie znam całego rynku uto . Kwestja czego szukamy ,nie zawsze należy wyciskać ostatnie poty że stosunku kwota/możliwością. Ja niczego nie bronie tylko staram się obiektywnie przedstawić produkt. Mnie osobiście zaskoczył ,ale fakt nie znałem jego ceny.ć​@@PiotrJalow

  • @Adriano70911
    @Adriano70911 2 місяці тому

    Dorosłe chłopy nagrywają o hulajnogach. Nie wstyd wam? Ciągnie na lewo?

    • @smartride
      @smartride  2 місяці тому +2

      Największa grupa użytkowników hulajnóg elektrycznych w Polsce to faceci 30-50 lat. I raczej nie konsumenci sojowego latte. Polityką się tu nie zajmujemy, ale jak komuś się wszystko kojarzy, to może tego kogoś ciągnie na lewo.