Epidemiologia chorób zakaźnych 2023 i perspektywy 2024. Wpływ migracji
Вставка
- Опубліковано 29 гру 2024
- Epidemiologia chorób zakaźnych 2023 i perspektywy 2024. Wpływ migracji
prof. Iwona Paradowska - Stankiewicz, Kierownik Pracowni Epidemiologii Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień w Zakładzie Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, zastępca kierownika Zakładu Epidemiologii, Konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii
Po okresie pandemii zwiększyła się w Polsce liczba zachorowań na choroby zakaźne, m.in. na grypę, krztusiec, płonicę, gruźlicę. Można wiązać to z deficytami immunologicznymi, spowodowanymi przez COVID-19. Wśród chorych na gruźlicę jest wielu cudzoziemców, zwłaszcza z Ukrainy. W bieżącym roku odnotowano też duże ognisko legionellozy.
Prognozując przyszłą sytuację epidemiologiczną w zakresie chorób zakaźnych, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym powoli zmniejszający się z roku na rok odsetek dzieci, które przyjęły wszystkie szczepienia według ich obowiązującego kalendarza. Pociesza natomiast fakt pojawiania się nowych, bezpiecznych i skutecznych terapii, w tym szczepionek, co pozwala na coraz lepszą kontrolę zachorowań.