Kusocinski i Fort na Sadybie w 1939
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Fort Czerniakowski, znajdujący się przy ul. Powsińskiej na Sadybie, był najbardziej wysuniętym na południe punktem oporu podczas obrony Warszawy w 1939. Polacy walczyli w obronie tej placówki od 17 września 1939, przy czym najcięższe walki miały miejsce między 22 września a 26 września 1939, kiedy Niemcy ostatecznie zdobyli Fort. Dwa dni później, 28 września, poddała się cała Warszawa.
Jednym z obrońców Fortu był słynny złoty medalista olimpijski w biegu na 10 000 m z Los Angeles (1932), dwukrotny rekordzista świata i jeden z największych polskich celebrytów przed wojną, Janusz Kusociński, ps. Kusy. Tutaj 25 września został ranny, co upamiętnia głaz z tablicą pamiątkową odsłonięty w 1989 roku.
O roli Fortu w obronie Warszawy w 1939 i o roli Kusocińskiego opowiada w filmie kustosz znajdującego się obecnie w forcie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, jednocześnie społecznik sadybiański, Erazm Domański.
Oglądając tę krótką relację, warto zwrócić uwagę na unikalne zdjęcia. Te pochodzą z dwóch prywatnych albumów fotograficznych, wykonanych niegdyś przez żołnierzy niemieckich. Albumy te znajdują się obecnie w Polsce i stanowią doskonały dokument obrazujący zmagania o Fort Czerniakowski w 1939.
Jeden z albumów został podpisany przez właściciela. Na okładce widnieje napis: Hans Günter Spangenberg. Po dotarciu do materiałów źródłowych okazało się, że żołnierz ten, w stopniu kapitana, dowodził 2 Kompanią 88 Batalionu Saperów, która brała bezpośredni udział w zdobyciu fortu. Niewątpliwie, jest to duży zbieg okoliczności, że w swych poszukiwaniach trafiono na album oficera Wehrmachtu, bezpośrednio związanego z historią naszego fortu. Hans Günter Spangenberg był autorem unikalnej, pisemnej relacji z ataku na fort, która została przetłumaczona na język polski i zamieszczona w publikacji, wydanej w 1941 r. w Wielkiej Brytanii przez Ministerstwo Spraw Wojskowych. Studium to dotyczy organizacji, użycia i działania oddziałów szturmowych saperów.
Drugi album ukazuje kampanię wrześniową, widzianą oczami żołnierza z 72. Regimentu Piechoty Wehrmachtu, wchodzącego w skład 46. Dywizji Piechoty.
Poza dwoma albumami niemieckich żołnierzy, do zilustrowania opowieści użyto również zdjęć z książki Macieja Piekarskiego pt. Samotna placówka.
#Sadyba #historia #warszawa #history #forty #wojna #1939 #Kusociński #olimpíada #losangeles
Świetny filmik i opowieść, dużo ciekawych zdjęć
Bardzo dobry film