Panie Romanie, czy takie przerabianie siekier lub produkowanie innych narzędzi, np. noży, może być w dzisiejszych czasach opłacalnym sposobem na zarobek?
Ten facet ma więcej werwy w sobie niż ja młody. Robi wydaje się, że proste rzeczy. Siekiera, a co to niby takiego, a jednak on jest w stanie pokazać wiele ciekawych rzeczy. Miło się patrzy na takie zamiłowanie. Mi te filmiki poprawiają samopoczucie. Bardzo dziękuję.
każdy temat nawet najprostszy jest ciekawy zależy od podejścia. Obecnie na studiach mam przedmiot który (może nie od formy prawnej, a praktycznej) znam doskonale. Profesor wiedział już jak się przedstawialiśmy, że bardzo mnie to interesuje i zaproponował że będę dopowiadał. Tak z przygotowanych zajęć stricte teoretycznych według przepisu prawa zajęcia w połowie przeniosły się na część praktyczną, którą ciężej jest znaleźć w internecie. Według opinii profesor, zajęcia te można by było poprowadzić w max 10h zamiast 16-20 i tak byśmy temat wyczerpali, a tak nadal otwieramy nowe tematy. Też kwestia zamiłowania i umiejętności przekazania wiedzy, widać że Pan Romek nie dość że ma wiedze to ma talent do jej przekazywania. Taka osoba sprawdziłaby się bardziej w szkołach typu technikum niż typowi teoretycy z dyplomem. Oczywiście obecnie takich kierunków raczej już nie ma lub są wyjątkami bo po co nam np kowal jak komputer zrobi coś za nas.
@@castelfranky Co moge tobie napisac, w Rzeczpospolitej z reguly 99.9% ludzi narzeka, komuna byla niedobra, cala wina to zydzi, kosciol tez niedobry itd itd w jednej sprawie jeszcze nie tak dawno zgadzaliscie sie ze ukraince to wasi "bracia" ((jak rakietka spadla na Polske i zabila dwoje rolnikow tylko po to zeby wciagnac NATO w ukrainska zadyme to jeszcze nie mieliscie przebudzenia, ale jak Clownsky naszczekal na Rzeczpospolita u Yankesow ze wspolpracujecie z ruskim bo nie chcecie kupowac ich zboza no to wielu dostalo kubelek zimnej wody na glowe z PiSiorami na czele.((* Co do PiSiorow niby to prawica a zachowuja sie jak lewusy)) czas wkrotce pokaze czy to byl tylko przedwyborczy manewr ukrainskiej agentury na Wiejskiej. Teraz po wyborach to chyba na dachu Sejmu bedzie wisiala tylko flaga ukrainy :Pozdro Amigo z dalekiego dzikiego zachodu
Trzeba popatrzeć. Takich Ludzi nie będzie za chwilkę 😌. Zawsze z Tatą pogadaliśmy na takie właśnie tematy Taty juz nie ma 2 lata. Szacunek i kocham takich ludzi jak Pan
Mój tata zmarł 18 lat temu i podobne rozkminki miałem jak oglądałem ten filmik.... Zastanawiałem się np. jak mój ojciec zrobił świetne noże z piły tzw. twoja moja... Tak jak napisałeś fachowców coraz mniej, zalewa nas tandeta... Pozdrawiam.
Niestety,to ostatni Mohikanie minionej epoki,takich juz nie bedzie.Tak sie zmienia ten swiat,ktory juz jest inny,nie ten sam.Jak mowi pan Romek,przed wojna firma dbala o dobre imie,renome,stad wyroby byly wysokiej jakosci.Dzis?Szkoda gadac,masowka,liczy sie ilosc a nie jakosc,klient wszystko kupi.Przykre,niestety.
A jakie widzisz tutaj konkrety?? Konkret to byłby gdyby wykonała pomiar twardości w HRC albo wykonał analizę składu stali a tak to są dywagacje jak ppd budką z piwem.
Dziękuję "operatotowi" za tą serię i prawdziwym człowieku, który ma tak rozległą wiedzę praktyczną👌. I język, ktorym się posługuje Bohater, brak w nim przesady, złości czy udowadniania racji 🙏🙏 Gratuluję i życzę kolejnych dobrych chwil uwiecznionych 🤞🤞
Właśnie co mi się podoba w takich ludziach, że bez wstydu potrafią powiedzieć ,,nie wiem". Tak jak wspominał o materiale, z którego jest wykonana rękojeść. Szczerze to się zdziwiłem, jak ten Pan wspomniał o drucie w ostrzu - nie znałem takich numerów :D
Mądry facet, doświadczony. Mając punktak i młotek (zawsze te same) i doświadczenie w ręku można "kłuć" metal badając twardość w stylu metody Rockwella (stopnie HRC).
Dziękuję Panie Romanie za kolejna opowieść. Słuchanie Pańskich historii to dla mnie ogromną przyjemność. Jestem mieszczuchem ale wyobraźnia działa cuda wręcz czuje zapach Pańskiego warsztatu. Dobrze że takie filmiki są publikowane można wnukom niemal na żywca pokazać niepowtarzalne piękno minionych lat. Pozdrawiam i zdrowia życzę..
Roki cudowny. I te oczka pełne miłości do swojego pana. Wpatrzone jak w obraz. Urzekł mnie spokój tych filmów. Jak oglądam to czuje to inne powietrze. Aż widać, że tam czas inaczej biegnie. Takie cudowne, proste, spokojne życie. Wspominam swoich dziadków. Mieli też taka szopę z cudownymi narzędziami. Królestwo dziadka. Dziękuję panie Romku.
Dziękuje za ten film Panie Romku. Bardzo wartościowy i przekazujący dużo wiedzy. Chciałem właśnie napisać o zrealizowaniu filmu odnośnie siekier i ich ostrzenia bo to jest moja słabość a tu proszę zostałem wyprzedzony. Nie wiedziałem że pilnikiem czy na kawałku kamienia możemy wyostrzyć sprzęt. Mój dziadek ŚP ostrzył siekiery, noże na toczeniu wodnym miałem wtedy 6l i pamiętam że drzewo na widok siekiery samo pękało. Mój tata nauczył się ostrzenia na tym kole ale potem przyszły szlifierki w latach 90 i ojciec przeniósł ta praktykę. Ja zawsze ostrzyłem za pomocą frezu z węglika i wychodziło co raz inaczej mój tata nawet z marszu jak się dołożył do ostrzenia na szlifierce wiedział co robi. Tata powiedział mi jedną ważną rzecz " Nauczysz się tylko wtedy jak będziesz pod strachem żeby czegoś nie popsuć wtedy będziesz myśleć, kombinować żeby zrobić to najlepiej" Taty już z mną nie ma ale zawsze wspominam tą myśl jak czegoś nie mogę. Dzięki temu filmikowi i Pana wiedzy sprawdzę jutro swoją siekierę czy aby na pewno jest kuta przez kowala. Co prawda jakie by nie było drzewo i sęki niczego się nie boi. 100lat dla Pana i prosiłbym o więcej takich filmików jak coś zrobić aby było to dobrze zrobione :)
Do ostrzenia siekiery gdy nie ma pod ręką szlifierek i toczaka to śmiało brać: - osełkę do kosy, - ściernicę od polerki do lastriko, - pilnik okrągły do łańcucha i płaski do organiczników. - ostrzałki diamentowe, - pilnik kowalski.
Bardzo mądrze Pan mówi co warto dodać podczas ostrzenia jeśli zobaczycie odbarwienie na stali to znaczy że już za dużo ciepła wprowadziliście do metalu i zaczyna się odhartowywać.
Przypomniały mi się zajęcia z Metalurgii na AGH. Hartowanie, zgniot, rekrystalizacji, odpuszczanie itp... No i ten charakterystyczny dzwięk dobrej stali - takie wysokie dzyń :)
@@marcinogorek9096 oj ale mi pojechał :D wyjdź już emocjonalnie z podstawówki, bo takie teksty właśnie tam padały :) edit - wskaż ten "błond " geniuszu :D
Jak ktoś ciekaw szlifierka Rema - DDR . Bardzo dobry sprzęt - po zakupie wymienić łożyska , kable , wtyczkę , włącznik ( ...jak trzeba ) , pomalować i będzie służyć przez dziesięciolecia a nie lata. Przy zakupie watro sprawdzić bicie na wale, Jak nie działa bo spalona to czeka Cię duży wydatek. Silnik między 1,5 a 2 kW ale bardzo ekonomiczny . Jak silnik spalony to koszt wymiany uzwojeń może przekroczyć koszt zakupu. To sprzęt włączany przez jednego pracownika a wyłączany przez innego ( jak trzeba zmienić tarcze - a jak nie to tyra).
Jak netflixy, hbo canale plus długie i szerokie to nie ma tam tak cudownych rzeczy jak te co pan Romek pokazuje; można oglądać bez końca, a jak się ogląda to aż łezka się kręci w oku i człowiek się wycisza. Najlepsze pozdrowienia dla pana Romualda i wszystkiego co najlepsze!
Pan Romek mistrz jak zwykle :) Swietny kanal, super materialy, mnostwo wiedzy ktora jest juz na wyginieciu. Swietnie sie to oglada, pozdrawiam i serdecznie dziekuje za wszystkie filmiki.
Mam u siebie ponad 20 siekier bez trzonków, po obejrzeniu materiałów filmowych zobaczyłem jaki mam szajs..... tyko 2 siekiery nadają się do użytku w lesie. Serdecznie dziękuję za udzielenie tej wiedzy, przekażę ją dalej.
Pan To mi naprawdę imponuje, jak to pisałem pod niejednym pana filmem. Jestem Ślązakiem z rodziny w której wszyscy mężczyźni od pokoleń harują na kopalni i nie ominęło to i mnie. Był by Pan wyśmienicie, znakomicie wspaniałym przodowym na dole (ktoś ala Majster) - Przodowy jest Twoim Ojcem, Matką, siostrą, bratem, przodowy jest wszystkim a za panem to szedł bym z przyjemnością. Baaa... był bym dumny mając takiego przodowego, pozdrawiam. Ma pan moją aprobatę jako fachowiec w swej dziedzinie. Pozdrawiam jeszcze raz górnik ze śląska.
mam kosę,sierp i siekierę do dzisiaj co mój dziadek przed wojną używał,kupiłem siekierę w markecie co po miesiącu musiałem wywalić,moja żonka kupiła wyciskarkę do czosnku,dała chyba ze 40 zł. wycisnęła z niej 2 ząbki i się rozleciała w rękach,to co dawniej było robione jest jakościowo o niebo lepsze , teraz to aby szybko sprzedać a o jakości to można zapomnieć,powodzenia Romku😀😀
Roman, ja lubię słuchać twoich opowieści. Ja mieszkam na Południu Polski w Andrychowie. Jestem w twoim wieku i także wracam we wspomnieniach do młodości. Opowiadaj i pouczaj dalej. Pozdrawiam cię, Henryk !
Panie Romku Dziękuję za podzielenie się przydatną wiedzą.Widze że siekiera siekierze nie równa 😀 z resztą teraz to wszystko robią lewą ręką i na zysk się to przekłada a nie na jakość.Dzieki pana filmom świat wydaję się piękniejszy.pozdro.
Pięknie Pan opowiada Panie Romku :) Bardzo szanuję takich ludzi z taką wiedzą i naprawdę miło się pana słucha :) Dzisiaj młodzi ... no cóż .... nic nie potrafią .... do mnie do pracy na ślusarnię jak przyszedł młody popatrzył na imadło i pierwsze o co zapytał to o to jak się je włącza ... ręce mi opadły :D Zdrówka dla Pana i siły do dalszych prac na warsztacie :)
Słucham pana jak swojego dziadka, mam dziś 38 lat i widzie jakie są produkowane rzeczy, a jak dziadek zrobi to zostaje na długie lata, cenie sobie stare rzeczy bo kiedyś była ważna jakość! A dziś się robi na ilość! Zepsuje się i trzeba kupić następna.A takiej wiedzy już sie nie dostanie o bardzo dobrej jakości wyrobach!! CHCESZ MIEC COS WIECZNE ZRUB SOBIE SAM! Takie motto jest w dzisiejszych czasach
Przy ostrzeniu na szlierce stołowej i także kątówką to trzeba bardzo uważać aby nie przegrzać ostrza. Praktycznie znikomu nacisk i ruchy równomierne po całym ostrzu.
Tyle wiedzy! Nie wiedziałam dlaczego są tępe lopaty , haczka, siekiery, jedna,czwarta... Do tego ze było i dlaczego najlepsze jest wodne oczko do ostrzenia
Mój tata też był złotą rączką rocznik 1929. Odziedziczyłem po nim zdolności techniczne, ale daleko mi do niego. Pracował w WSK na hamowni, konstrukcje, materiałoznawstwo miał w „paluszku” . Porównuje go do Pana Romana i sprawia mi to przyjemność
Panie Romku naprawdę piękny i wartościowy film sam mam w domu różne siekiery i sprzęty rolnicze i użytkowe również siekierę przed wojenną kłutą przez kowala zadbałem o nią i naostrzyłem bo w głębi serca wiedziałem że takie rzeczy i taka historia nie może zostać pozostawiona sama sobie naprawdę jak oglądam Pana filmy aż mi się łezka w oku kręci ze ktoś taki jak Pan dzieli się takimi pięknymi sprawami i poradami bo w aktualnych czasach ciężko o jakiekolwiek wartościowe treści i przydatną wiedze i nikt tego nikomu nie powie oprócz Pana Panie Romku dziękuje w swoim i imieniu internautów za Pańskie osiągnięcia i wiedze życzę Panu jak najlepiej i dużo zdrowia. Mam nadzieje jak doczekam się potomstwa będę mógł oglądać te wspaniałe filmy z nimi.
Po moim śp. Dziadku zostały takie siekiery, że żaden friskers czy jakakolwiek inna siekiera dzisiejszej produkcji nie ma podjazdu. Ojciec kiedyś nią dziabnął w miejscu gdzie siedział gwóźdź i mówił do dziadka ze chyba siekiera do ostrzenia bedzie, to ten tylko się uśmiechnął i powiedział żeby spojrzał na ostrze, a tam nie było śladu. :)
Miałem taką siekierę od kowala, który był mego dziadka przyjacielem. Dlatego potwierdzam tą pancerną wytrzymałość. Jeśli drewno opałowe wyrabiało się bez piły spalinowej, to taka siekiera dziadkowa wytrzymywała rok tyrania na zrębie i jeszcze porąbała w domu ten opał. Bez dotykania kamienia wodnego czy osełki 😁😁
Ojciec ma siekierę saperską. Do rąbania, cięcia drewna kształt ma nieodpowiedni, ale śruby m12 o twardości 5.8 tnie bez problemów i śladów na ostrzu. Używana jest głównie do demontażu zawiasów z wrót, czy przecięcia zbrojonych betonowych słupów energetycznych.
Się znam to się wypowiem. Pilnik ma twardość około 60HRC (stopni twardości w skali Rockwella) więc jest bardzo twardy ale za to jest bardzo kruchy (tak jak szyba, nie zarysujesz jej ale uderz młotkiem i nie ma). Siekiera nie może być tak samo twarda bo zwyczajnie mogłaby kiedyś pęknąć. Dobra siekiera powinna mieć około 45 HRC (wtedy pilnik takiej stali nie bierze lub zostawia tylko delikatne ślady samemu szybko się tępiąc). Niestety nie każda stal może zostać ulepszona do tych 45 stopni bo zwyczajnie się do tego nie nadaje. Stal która by się nadawała jest dużo droższa stąd takie cudowanie twórców i stąd też biorą się ceny fiskarsa (choć też nie w każdym przypadku ).
Ma Pan absolutną rację. Mam kilka drogich siekier, zależnie od serii stal bywa różna. Kupiłem kiedyś Biedronkową, typowo do rozbijania(z metrowym sztylem) i mimo, że trzonek jest "ergonomiczny" to i tak nie da się tym długo pracować. Najlepszą stal ma siekiera po pra pra dziadku. Fantastyczna wiedza i doświadczenie. Podziwiam wiedzę metalurgiczną. Serdecznie pozdrawiam.
Ja to uwielbiam ostrzyć siekierę pilnikiem, tylko używam pilnika do ograniczników łańcuchów pilarek, tam pilnik ma pojedyncze nacięcie a nie krzyżowe, wtedy powierzchnia ostrzona wygląda jak lustro.
Porządna siekiera ma szlif typu 'convex' (na nasze zaokroglony) Takie siekiery się wtedy ostrzy inaczej, przewaznie okrągłymi kamieniami z ręki. Wszystko inne, obojetnie z jakiej by stali nie było nie podoła w czasie zadaniu. Pozdrawiam
Mam w domu siekierę z 1938 roku, z wyposażenia wehrmahtu znalezioną w rzece. Z racji, że nie chcę jej zniszczyć, tylko lekko ją naostrzyłem, dorobiłem trzonek trzonek używam ją w miarę delikatnie, jak na siekierę kilka razy w roku. Do cienkich gałęzi i trochę do łupania drewna. Nigdy poza tym jednym lekkim naostrzeniem, jej nie ostrzyłem. Raz niechcący przeciąłem nią gwóźdź w pniaczku, ale śladu na ostrzu nie znalazłem.
Nalepsza siekiera jest ze stali 45. Hartuje się w wodzie, bo stal 45 można hartować w wodzie, lub w oleju. W wodzie ma twardość 62, jest twardsza. Na 200 stopni daje się do odprężenia żeby nie pękła. Hartuje się ostrze około 1,5 cm, reszta siekiery jeśli jest koloru wiśniowego, to ma wtedy twardość 42.
Myślę ze moglibyscie panowie skontaktowac się z synem śp.Adolfa Kudlinskiego.z orzechówki w swietokrzyskim.Pan Adolf zostawił po sobie muzeum siekier ok 1000szt.Dla pana Romana byłaby to ciekawa wycieczka a dla pana Rafała szansa na wybranie i wyeksponowanie najciekawszych okazów.Tym bardziej ze orzechowka jest reaktywowana
Panie Romualdzie, przedwojenna siekiera to może być PEDDINGHAUS. Ich cecha to koło zębate przypominające słoneczko lub właśnie gwiazdkę. Marka istniała już przed wojną i dawniej cecha mogła się delikatnie różnić.
Niski numer jak na taką firmę, a i w IIRP raczej mało spotykana. Punca wygląda na sygnowaną gwiazdą dawida. Ja obstawiam jakąś żydowską manufakturę o ile nie wyrób z getta.
1250 to może być waga. z pewnością nie nr. nikt nie wykuwa(ł) numeru seryjnego bo po co? jedyne co jest sens wykuwać to ew. nr dostawcy materiału / maszyny/ prasy czy co tam robi te siekiery dla celów śledzenia ewentualnych zwrotów
Dziękuję Panie Romualdzie . Dzisiaj takiej wiedzy młode pokolenie niestety niema . To wszystko co pan powiedział to szczera prawda . Zabrakło tylko wiedzy jak powinien wyglądać trzonek - stylisko czy toporzysko siekiery jak zwał tak zwał i z jakiego drewna powinno być aby nie parzyło w ręce . Pozdrawia emerytowany leśniczy który drogę zawodową zaczynał jako drwal . 🙂👍
Za każdym razem jak Pan wrzuca film, to czuję się jakbym do dziadka na warsztat zaglądał. Proszę pogłaskać Rokisława. Tak siedział wsłuchany w Pana słowa
Sporo osób pisało, że chętnie by zobaczyło test siekier Fiskars. Sa to pewnie dobre siekiery, ale nadal przeznaczone do użytku amatorskiego. Chyba nawet nie mają takich do okrzesywania... Dlatego podejrzewam, że wypadną słabo. Osobiście chętnie posłuchałbym oceny siekiery Husqvarna do prac leśnych albo siekiery Hultafors Qvarfot.
Wiadomo że jak ktoś pracuje zawodowo z siekierą to tak jak z każdą maszyną - musi być profesjonalna. Ja jak używam czegoś w ogrodzie czy działce to kupuje że tak powiem „najtańsze”. Wiem że nie przekaże moich narzędzi swoim dzieciom. Film super.
to jest siekiera uniwersalna do rąbania, do ścinania gałęzi z konaru, do karczowania. Pan Roman jako profesjonalista wie jaką siekierą najlepiej się łupie drewno a jaką idzie się do lasu po gałęzie a jaką do zrywki.
Wesprzyj kanał: ua-cam.com/channels/xylNW9F-X_u42j5ujiJJjg.htmljoin
Masz pytanie? Zadaj je pod tym komentarzem. Odpowiem w kolejnych odcinkach 🙂
Panie Romanie, czy takie przerabianie siekier lub produkowanie innych narzędzi, np. noży, może być w dzisiejszych czasach opłacalnym sposobem na zarobek?
Jak mieszkancy reaguja na pana Romka po tym jak stal sie celebryta lokalnym
Miał pan kiedyś malucha? Jak się nim jeździło??
Proszę o powiedzenie wierszyka z Pana dzieciństwa , bardzo proszę to jest takie piękne , sentymentalne , wzruszające ❤
Yes, I've got a question. Why is this channel advertising in ENG yet no captions are available to any of the vid's?
Wow, przypadkiem wpadłem, parę minut i dowiedziałem się o siekierach więcej niż w całym moim życiu... Bezcenne.
Nic to Wie lepiej
O teras dopiero będzie dobrasiekiera do wyzucenia 😂❤
Ten facet ma więcej werwy w sobie niż ja młody.
Robi wydaje się, że proste rzeczy. Siekiera, a co to niby takiego, a jednak on jest w stanie pokazać wiele ciekawych rzeczy.
Miło się patrzy na takie zamiłowanie. Mi te filmiki poprawiają samopoczucie. Bardzo dziękuję.
@kaczynski, Ten facet ma werwe bo nie byl wychowany na stupid telefonie i wyimaginowanych plandemiach
każdy temat nawet najprostszy jest ciekawy zależy od podejścia. Obecnie na studiach mam przedmiot który (może nie od formy prawnej, a praktycznej) znam doskonale. Profesor wiedział już jak się przedstawialiśmy, że bardzo mnie to interesuje i zaproponował że będę dopowiadał. Tak z przygotowanych zajęć stricte teoretycznych według przepisu prawa zajęcia w połowie przeniosły się na część praktyczną, którą ciężej jest znaleźć w internecie. Według opinii profesor, zajęcia te można by było poprowadzić w max 10h zamiast 16-20 i tak byśmy temat wyczerpali, a tak nadal otwieramy nowe tematy.
Też kwestia zamiłowania i umiejętności przekazania wiedzy, widać że Pan Romek nie dość że ma wiedze to ma talent do jej przekazywania. Taka osoba sprawdziłaby się bardziej w szkołach typu technikum niż typowi teoretycy z dyplomem. Oczywiście obecnie takich kierunków raczej już nie ma lub są wyjątkami bo po co nam np kowal jak komputer zrobi coś za nas.
@@castelfranky Co moge tobie napisac, w Rzeczpospolitej z reguly 99.9% ludzi narzeka, komuna byla niedobra, cala wina to zydzi, kosciol tez niedobry itd itd w jednej sprawie jeszcze nie tak dawno zgadzaliscie sie ze ukraince to wasi "bracia" ((jak rakietka spadla na Polske i zabila dwoje rolnikow tylko po to zeby wciagnac NATO w ukrainska zadyme to jeszcze nie mieliscie przebudzenia, ale jak Clownsky naszczekal na Rzeczpospolita u Yankesow ze wspolpracujecie z ruskim bo nie chcecie kupowac ich zboza no to wielu dostalo kubelek zimnej wody na glowe z PiSiorami na czele.((* Co do PiSiorow niby to prawica a zachowuja sie jak lewusy)) czas wkrotce pokaze czy to byl tylko przedwyborczy manewr ukrainskiej agentury na Wiejskiej. Teraz po wyborach to chyba na dachu Sejmu bedzie wisiala tylko flaga ukrainy
:Pozdro Amigo z dalekiego dzikiego zachodu
Ten facet był wojsku i ma wojskowy dryg nie to co miękkie fajki nad konsolą.
@@janbe5571 to że był w wojsku akurat nie ma nic do rzeczy
Trzeba popatrzeć. Takich Ludzi nie będzie za chwilkę 😌. Zawsze z Tatą pogadaliśmy na takie właśnie tematy Taty juz nie ma 2 lata. Szacunek i kocham takich ludzi jak Pan
wyrazy współczucia
Mój tata zmarł 18 lat temu i podobne rozkminki miałem jak oglądałem ten filmik.... Zastanawiałem się np. jak mój ojciec zrobił świetne noże z piły tzw. twoja moja... Tak jak napisałeś fachowców coraz mniej, zalewa nas tandeta... Pozdrawiam.
Masz rację.Czas takich ludzi dobiega czasu.To bardzo smutna historia!
Szlifierka genialna i imadło
Niestety,to ostatni Mohikanie minionej epoki,takich juz nie bedzie.Tak sie zmienia ten swiat,ktory juz jest inny,nie ten sam.Jak mowi pan Romek,przed wojna firma dbala o dobre imie,renome,stad wyroby byly wysokiej jakosci.Dzis?Szkoda gadac,masowka,liczy sie ilosc a nie jakosc,klient wszystko kupi.Przykre,niestety.
Chłopa można słuchać i słuchać... Żadnego ględzenia, same konkrety, bez owijania w bawełnę, spokojnie, bez wulgarów czy świrowania
Aktor z teatru nauczony swojej kwesti
A jakie widzisz tutaj konkrety??
Konkret to byłby gdyby wykonała pomiar twardości w HRC albo wykonał analizę składu stali a tak to są dywagacje jak ppd budką z piwem.
Dokładnie tak , chłop ma zapał i to jest klu tego filmu . Ma również wiedzę , ale technologia poszła do przodu
Dziękuję "operatotowi" za tą serię i prawdziwym człowieku, który ma tak rozległą wiedzę praktyczną👌. I język, ktorym się posługuje Bohater, brak w nim przesady, złości czy udowadniania racji 🙏🙏
Gratuluję i życzę kolejnych dobrych chwil uwiecznionych 🤞🤞
Wiedza i doświadczenie to jedno, a kondycją to Pan Romek zagina większość młodych przed 20tką 😂😂😂
Właśnie co mi się podoba w takich ludziach, że bez wstydu potrafią powiedzieć ,,nie wiem". Tak jak wspominał o materiale, z którego jest wykonana rękojeść. Szczerze to się zdziwiłem, jak ten Pan wspomniał o drucie w ostrzu - nie znałem takich numerów :D
Ale wspaniały talent edukacyjny, gratuluję
Mądry facet, doświadczony. Mając punktak i młotek (zawsze te same) i doświadczenie w ręku można "kłuć" metal badając twardość w stylu metody Rockwella (stopnie HRC).
Dziękuję Panie Romanie za kolejna opowieść. Słuchanie Pańskich historii to dla mnie ogromną przyjemność. Jestem mieszczuchem ale wyobraźnia działa cuda wręcz czuje zapach Pańskiego warsztatu. Dobrze że takie filmiki są publikowane można wnukom niemal na żywca pokazać niepowtarzalne piękno minionych lat. Pozdrawiam i zdrowia życzę..
oglądam pana i aż przypomina mi się mojej śp. dziadek też miał ogromną wszechstronną wiedzę tak jak pan. Życzę dużo zdrowia
Roki zarządca gospodarstwa. Kochany i mądry piesulek.
Chętnie bym kupił taką siekierę od Pana Romualda . Pozdrawiam serdecznie Panie Romku
Roki cudowny. I te oczka pełne miłości do swojego pana. Wpatrzone jak w obraz.
Urzekł mnie spokój tych filmów. Jak oglądam to czuje to inne powietrze. Aż widać, że tam czas inaczej biegnie. Takie cudowne, proste, spokojne życie.
Wspominam swoich dziadków. Mieli też taka szopę z cudownymi narzędziami. Królestwo dziadka. Dziękuję panie Romku.
Dziękuje za ten film Panie Romku. Bardzo wartościowy i przekazujący dużo wiedzy. Chciałem właśnie napisać o zrealizowaniu filmu odnośnie siekier i ich ostrzenia bo to jest moja słabość a tu proszę zostałem wyprzedzony. Nie wiedziałem że pilnikiem czy na kawałku kamienia możemy wyostrzyć sprzęt. Mój dziadek ŚP ostrzył siekiery, noże na toczeniu wodnym miałem wtedy 6l i pamiętam że drzewo na widok siekiery samo pękało. Mój tata nauczył się ostrzenia na tym kole ale potem przyszły szlifierki w latach 90 i ojciec przeniósł ta praktykę. Ja zawsze ostrzyłem za pomocą frezu z węglika i wychodziło co raz inaczej mój tata nawet z marszu jak się dołożył do ostrzenia na szlifierce wiedział co robi. Tata powiedział mi jedną ważną rzecz " Nauczysz się tylko wtedy jak będziesz pod strachem żeby czegoś nie popsuć wtedy będziesz myśleć, kombinować żeby zrobić to najlepiej" Taty już z mną nie ma ale zawsze wspominam tą myśl jak czegoś nie mogę. Dzięki temu filmikowi i Pana wiedzy sprawdzę jutro swoją siekierę czy aby na pewno jest kuta przez kowala. Co prawda jakie by nie było drzewo i sęki niczego się nie boi. 100lat dla Pana i prosiłbym o więcej takich filmików jak coś zrobić aby było to dobrze zrobione :)
Jest Pan niesamowitym CZŁOWIEKIEM, PEŁNYM WIEDZY.
Oglądam, i PODZIWIAM. 🌞🌞❤
Dokładnie BIOTAD PLUS Team💪💪
@@marcomarco5056idź człowieku bo smiecisz tym wszedzie niepotrzebnie
Do ostrzenia siekiery gdy nie ma pod ręką szlifierek i toczaka to śmiało brać:
- osełkę do kosy,
- ściernicę od polerki do lastriko,
- pilnik okrągły do łańcucha i płaski do organiczników.
- ostrzałki diamentowe,
- pilnik kowalski.
Bardzo mądrze Pan mówi co warto dodać podczas ostrzenia jeśli zobaczycie odbarwienie na stali to znaczy że już za dużo ciepła wprowadziliście do metalu i zaczyna się odhartowywać.
Przypomniały mi się zajęcia z Metalurgii na AGH.
Hartowanie, zgniot, rekrystalizacji, odpuszczanie itp...
No i ten charakterystyczny dzwięk dobrej stali - takie wysokie dzyń :)
To widać ,że uja słuchałeś na lekcjach skoro przyklaskujesz tym głupotom jakie opowiada autor.
widać, że słownik ortograficzny służył Ci do przykrywania talerza z pierogami, żeby nie wystygły@@Keradxxz
@@marcinogorek9096 oj ale mi pojechał :D wyjdź już emocjonalnie z podstawówki, bo takie teksty właśnie tam padały :) edit - wskaż ten "błond " geniuszu :D
może jestem pryszczatym nastolatkiem, który Ci pojechał :) @@Keradxxz
@@marcinogorek9096 naucz się czytać ze zrozumieniem .
Jak ktoś ciekaw szlifierka Rema - DDR . Bardzo dobry sprzęt - po zakupie wymienić łożyska , kable , wtyczkę , włącznik ( ...jak trzeba ) , pomalować i będzie służyć przez dziesięciolecia a nie lata. Przy zakupie watro sprawdzić bicie na wale, Jak nie działa bo spalona to czeka Cię duży wydatek. Silnik między 1,5 a 2 kW ale bardzo ekonomiczny . Jak silnik spalony to koszt wymiany uzwojeń może przekroczyć koszt zakupu. To sprzęt włączany przez jednego pracownika a wyłączany przez innego ( jak trzeba zmienić tarcze - a jak nie to tyra).
Tyle informacji na temat siekiery. Zaraz pójdę do piwnicy i przyjrzę się moim siekierkom. Dziękuję.
xD
Jak netflixy, hbo canale plus długie i szerokie to nie ma tam tak cudownych rzeczy jak te co pan Romek pokazuje; można oglądać bez końca, a jak się ogląda to aż łezka się kręci w oku i człowiek się wycisza. Najlepsze pozdrowienia dla pana Romualda i wszystkiego co najlepsze!
Pan Romek mistrz jak zwykle :)
Swietny kanal, super materialy, mnostwo wiedzy ktora jest juz na wyginieciu. Swietnie sie to oglada, pozdrawiam i serdecznie dziekuje za wszystkie filmiki.
Mam u siebie ponad 20 siekier bez trzonków, po obejrzeniu materiałów filmowych zobaczyłem jaki mam szajs..... tyko 2 siekiery nadają się do użytku w lesie. Serdecznie dziękuję za udzielenie tej wiedzy, przekażę ją dalej.
Gratuluję kondycji i... pamięci. Życzę dużo zdrowia.
Pełen szacunek za wiedzę i sposób w jaki Pan ja przekazuje. Dziękuję i przypomina mi się moja praca w kuźni. Fajne wspomnienia.
Szacunek... Starszy człowiek prawdę gada.a młodzi nie wiedzą większej połowy o panie co pan mówi .więcej co pilnik a siekiera😢
Połowy są zawsze równe. Nie ma większej połowy.
A tak chciałeś mędrować panie nie młody :)
Pan To mi naprawdę imponuje, jak to pisałem pod niejednym pana filmem. Jestem Ślązakiem z rodziny w której wszyscy mężczyźni od pokoleń harują na kopalni i nie ominęło to i mnie. Był by Pan wyśmienicie, znakomicie wspaniałym przodowym na dole (ktoś ala Majster) - Przodowy jest Twoim Ojcem, Matką, siostrą, bratem, przodowy jest wszystkim a za panem to szedł bym z przyjemnością. Baaa... był bym dumny mając takiego przodowego, pozdrawiam. Ma pan moją aprobatę jako fachowiec w swej dziedzinie. Pozdrawiam jeszcze raz górnik ze śląska.
Fajnie się oglądało do nr.1250.
Nie znam się kompletnie na siekierach ,ale wiem, że to jest gramatura siekiery
Zaraz potem powiedział: "próbuję trochę wiedzieć na temat siekier, próbuję! Nie chwalę się."
Nikt nie jest nieomylny, pozdro
Jest pan wielki życzę zdrowia bo mi w pana wieku brakuje hoc się staram mieszkam na wsi i tu zostanę jest mi tu dobrze pozdrawiam Pana
mam kosę,sierp i siekierę do dzisiaj co mój dziadek przed wojną używał,kupiłem siekierę w markecie co po miesiącu musiałem wywalić,moja żonka kupiła wyciskarkę do czosnku,dała chyba ze 40 zł. wycisnęła z niej 2 ząbki i się rozleciała w rękach,to co dawniej było robione jest jakościowo o niebo lepsze , teraz to aby szybko sprzedać a o jakości to można zapomnieć,powodzenia Romku😀😀
Pewnie z ,,szajs metalu,, ta wyciskarka do czosnku. Mam stalową z biedry i nie narzekam.
@@jotes1603 😃chyba tak to musiał być szajs😄
Panie Romku jest Pan bardzo sympatycznym człowiekiem , o ogromnej wiedzy aż miło się pana ogląda, pozdrawiam i życzę dużo zdrówka 🥰
Jak pan Roman mówi to az pies słucha ;) zdrówka życzę
Roman, ja lubię słuchać twoich opowieści. Ja mieszkam na Południu Polski w Andrychowie. Jestem w twoim wieku i także wracam we wspomnieniach do młodości. Opowiadaj i pouczaj dalej. Pozdrawiam cię, Henryk !
Ja panu poprostu dziękuję.
Przypadkowo trafiłem na ten film. Bardzo mnie zaciekawił. Podoba mi się sposób opowiadania i taki spokój. Pozdrawiam
ukłony dla Pana Romana . zobaczyłem na tiktoku film i zostanę tu na dłużej , przyjemnie się Pana ogląda, pozdrawiam dużo zdrówka :)
Panie Romku Dziękuję za podzielenie się przydatną wiedzą.Widze że siekiera siekierze nie równa 😀 z resztą teraz to wszystko robią lewą ręką i na zysk się to przekłada a nie na jakość.Dzieki pana filmom świat wydaję się piękniejszy.pozdro.
Jak zwykle mądrze, fachowo. Widac ze Pan Romek nie z pierwszej lapanki. Pozdrawiam i zdrowia zycze. Czekam na dalsze materiały.
Pięknie Pan opowiada Panie Romku :) Bardzo szanuję takich ludzi z taką wiedzą i naprawdę miło się pana słucha :) Dzisiaj młodzi ... no cóż .... nic nie potrafią .... do mnie do pracy na ślusarnię jak przyszedł młody popatrzył na imadło i pierwsze o co zapytał to o to jak się je włącza ... ręce mi opadły :D Zdrówka dla Pana i siły do dalszych prac na warsztacie :)
Panie Romku 1250 to waga siekiery. Pozdrawiam.
Miałem to samo napisać. Pozdrawiam.
Słucham pana jak swojego dziadka, mam dziś 38 lat i widzie jakie są produkowane rzeczy, a jak dziadek zrobi to zostaje na długie lata, cenie sobie stare rzeczy bo kiedyś była ważna jakość! A dziś się robi na ilość! Zepsuje się i trzeba kupić następna.A takiej wiedzy już sie nie dostanie o bardzo dobrej jakości wyrobach!! CHCESZ MIEC COS WIECZNE ZRUB SOBIE SAM! Takie motto jest w dzisiejszych czasach
Przy ostrzeniu na szlierce stołowej i także kątówką to trzeba bardzo uważać aby nie przegrzać ostrza.
Praktycznie znikomu nacisk i ruchy równomierne po całym ostrzu.
Tyle wiedzy! Nie wiedziałam dlaczego są tępe lopaty , haczka, siekiery, jedna,czwarta... Do tego ze było i dlaczego najlepsze jest wodne oczko do ostrzenia
Czysta przyjemność słuchać i oglądać Pana!
Wielki szacunek dla wiedzy i umiejętności Pana oraz doświadczenia. Serdecznie pozdrawiam🙂
Mój tata też był złotą rączką rocznik 1929. Odziedziczyłem po nim zdolności techniczne, ale daleko mi do niego. Pracował w WSK na hamowni, konstrukcje, materiałoznawstwo miał w „paluszku” . Porównuje go do Pana Romana i sprawia mi to przyjemność
Panie Romku, miło się oglądało i jeszcze milej się Pana słucha. Pozdrawiam.
Panie Romku naprawdę piękny i wartościowy film sam mam w domu różne siekiery i sprzęty rolnicze i użytkowe również siekierę przed wojenną kłutą przez kowala zadbałem o nią i naostrzyłem bo w głębi serca wiedziałem że takie rzeczy i taka historia nie może zostać pozostawiona sama sobie naprawdę jak oglądam Pana filmy aż mi się łezka w oku kręci ze ktoś taki jak Pan dzieli się takimi pięknymi sprawami i poradami bo w aktualnych czasach ciężko o jakiekolwiek wartościowe treści i przydatną wiedze i nikt tego nikomu nie powie oprócz Pana Panie Romku dziękuje w swoim i imieniu internautów za Pańskie osiągnięcia i wiedze życzę Panu jak najlepiej i dużo zdrowia. Mam nadzieje jak doczekam się potomstwa będę mógł oglądać te wspaniałe filmy z nimi.
Po moim śp. Dziadku zostały takie siekiery, że żaden friskers czy jakakolwiek inna siekiera dzisiejszej produkcji nie ma podjazdu. Ojciec kiedyś nią dziabnął w miejscu gdzie siedział gwóźdź i mówił do dziadka ze chyba siekiera do ostrzenia bedzie, to ten tylko się uśmiechnął i powiedział żeby spojrzał na ostrze, a tam nie było śladu. :)
Miałem taką siekierę od kowala, który był mego dziadka przyjacielem.
Dlatego potwierdzam tą pancerną wytrzymałość.
Jeśli drewno opałowe wyrabiało się bez piły spalinowej, to taka siekiera dziadkowa wytrzymywała rok tyrania na zrębie i jeszcze porąbała w domu ten opał.
Bez dotykania kamienia wodnego czy osełki 😁😁
Ojciec ma siekierę saperską. Do rąbania, cięcia drewna kształt ma nieodpowiedni, ale śruby m12 o twardości 5.8 tnie bez problemów i śladów na ostrzu. Używana jest głównie do demontażu zawiasów z wrót, czy przecięcia zbrojonych betonowych słupów energetycznych.
Dobra stara siekiera po dziadku bez uszczerbku cieła 2" gwoździe.
Ale wtedy gwoździe się gieły przy wbijaniu!
@@wowakowalski6768 no się gięły, ale przeciąć też je się udawało bez wyszczerbień.
Fantastyczny człowiek, szczerość, naturalność i przykład dla każdego 🙂👍
Się znam to się wypowiem. Pilnik ma twardość około 60HRC (stopni twardości w skali Rockwella) więc jest bardzo twardy ale za to jest bardzo kruchy (tak jak szyba, nie zarysujesz jej ale uderz młotkiem i nie ma). Siekiera nie może być tak samo twarda bo zwyczajnie mogłaby kiedyś pęknąć. Dobra siekiera powinna mieć około 45 HRC (wtedy pilnik takiej stali nie bierze lub zostawia tylko delikatne ślady samemu szybko się tępiąc).
Niestety nie każda stal może zostać ulepszona do tych 45 stopni bo zwyczajnie się do tego nie nadaje. Stal która by się nadawała jest dużo droższa stąd takie cudowanie twórców i stąd też biorą się ceny fiskarsa (choć też nie w każdym przypadku ).
a ja się nie znam i się wypowiem, że dobrze że są ludzie co się znają
0
Sp dziadek był drwalem w latach 70 80
Mam zdjęcia z tego okresu, coś niesamowitego...
Pozdrawiam Panie Romku
Dzień dobry . Pana siekiera przypomina indiański tomahawk , kształt ostrza i funkcjonalność bliska inżynieryjnej perfekcji ....Pozdrawiam 👏👏👏
Pozdrawiam Panie Romanie. Moim skromnym zdaniem cecha 1250, to waga ostrza w gramach, podobnie jak cechuje się młotki.
"Resor lub szalka z łożyska" to najlepszy materiał, tak mówi mój sąsiad
Bardzo przyjemnie sie slucha i ogląda. Niesamowite
i to jest cos co chce człowiek oglądać oby tak dalej panie Romku!
Ma Pan absolutną rację. Mam kilka drogich siekier, zależnie od serii stal bywa różna. Kupiłem kiedyś Biedronkową, typowo do rozbijania(z metrowym sztylem) i mimo, że trzonek jest "ergonomiczny" to i tak nie da się tym długo pracować. Najlepszą stal ma siekiera po pra pra dziadku. Fantastyczna wiedza i doświadczenie. Podziwiam wiedzę metalurgiczną. Serdecznie pozdrawiam.
Fajnie było by jakby Pan przetestował siekierę fiskars :)
Dobry pomysł
Kuźwa, ubiegłeś mnie 😁
daj spokój, pan Romek zrobi z niej resora😁😁
Też o tym pomyślałem oglądając odcinek
true
No widzę że w końcu używa pan okularów ochronnych .Brawo panie Romku. tak trzymać
Jak zwykle mądry i pomocny odcinek, jak bym słuchał Swojego Dziadka...
Pozdrawiam serdecznie z Kaszub i Zdrowia życzę 🍀
Dziękuję serdecznie Panie Romualdzie !
Fajny kanał. Czasami więcej pieska proszę przykamerować.
Super się ogląda, pozdrawiam.
Ja to uwielbiam ostrzyć siekierę pilnikiem, tylko używam pilnika do ograniczników łańcuchów pilarek, tam pilnik ma pojedyncze nacięcie a nie krzyżowe, wtedy powierzchnia ostrzona wygląda jak lustro.
Świetny odcinek techniczny aż miło do wieczornej kawy posłuchać 😉💪 pozdrawiam i dużo zdrowia.
Dziękuję za odcinek niedziela wieczór idealny seans przed spaniem ahh siekiery :D
Porządna siekiera ma szlif typu 'convex' (na nasze zaokroglony) Takie siekiery się wtedy ostrzy inaczej, przewaznie okrągłymi kamieniami z ręki. Wszystko inne, obojetnie z jakiej by stali nie było nie podoła w czasie zadaniu. Pozdrawiam
Super film i edukacja dzieki i pozdrawiam zdrówka panie Romku
Jest talent jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy.
Odcinek jak zawsze przekozak 😁
Jutro idę testować swoją siekierę według porad Pana Romka🙂
PANIE ROMKU PROSZE ZROBIC ODCINEK O SCINANIU DRZEWA W LESIE, O POZYSKIWANIU DREWNA NA WLASNY UŻYTEK.
Niebawem zacznie się na to sezon i z Bysiem do lasu się udamy.
To jest Ta wiedza !. Dzięki .
Przepraszamy za problemy techniczne...
Bez kitu ile się człowiek dowie od Pana Romka. Pozdrowienia dla Pana z Grudziądza.
Mam w domu siekierę z 1938 roku, z wyposażenia wehrmahtu znalezioną w rzece. Z racji, że nie chcę jej zniszczyć, tylko lekko ją naostrzyłem, dorobiłem trzonek trzonek używam ją w miarę delikatnie, jak na siekierę kilka razy w roku. Do cienkich gałęzi i trochę do łupania drewna. Nigdy poza tym jednym lekkim naostrzeniem, jej nie ostrzyłem. Raz niechcący przeciąłem nią gwóźdź w pniaczku, ale śladu na ostrzu nie znalazłem.
Nalepsza siekiera jest ze stali 45. Hartuje się w wodzie, bo stal 45 można hartować w wodzie, lub w oleju. W wodzie ma twardość 62, jest twardsza. Na 200 stopni daje się do odprężenia żeby nie pękła. Hartuje się ostrze około 1,5 cm, reszta siekiery jeśli jest koloru wiśniowego, to ma wtedy twardość 42.
Pan Roman to prawdziwie mądry człowiek !,
Romuald
@@hesar1975- nie czepiajmy się szczegółów!, nie sadze by ktoś tak się zwracał do tego Pana.
a skad wiesz ze madry to ze gada ze wygląda na madrego nie znaczy ze ma zawsze racje i zawsze trzeba informacje sprawdzac u wielu zrodel
@@wojtas-4 Ty jesteś z tych co pytają czy Zbigniew to to samo co Zbyszek?
ROMUALD PACANIE! Romek to nie to samo!
Pan JEST WSPANIALY ,DZIEKUJE I SERDECZNIE POZDRAWJAM. ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Myślę ze moglibyscie panowie skontaktowac się z synem śp.Adolfa Kudlinskiego.z orzechówki w swietokrzyskim.Pan Adolf zostawił po sobie muzeum siekier ok 1000szt.Dla pana Romana byłaby to ciekawa wycieczka a dla pana Rafała szansa na wybranie i wyeksponowanie najciekawszych okazów.Tym bardziej ze orzechowka jest reaktywowana
Rzecz w tym ,że Adolf serio się znał na tym co przekazywał a Roman to taki lekki mitoman , gada sporo bzdur.
Czy ja wiem. Pan Adolf też do większości rzeczy dodawał własną często niesprawdzoną teorię. Ale czy to takie ważne, obaj są świetni w swoim fachu.
@@Keradxxz tak sie adolf znał że twierdził że kasztany mają super moce XD
@@niejestemnim no mają super moce - weź rzuć mocno w czyjąś głowę, albo strzelaj z procy , to się przekonasz ,że mają mega moc :D haha
jak siekiera porządna to i robota lżejsza jest 😊
Panie Romualdzie, przedwojenna siekiera to może być PEDDINGHAUS. Ich cecha to koło zębate przypominające słoneczko lub właśnie gwiazdkę. Marka istniała już przed wojną i dawniej cecha mogła się delikatnie różnić.
Niski numer jak na taką firmę, a i w IIRP raczej mało spotykana. Punca wygląda na sygnowaną gwiazdą dawida. Ja obstawiam jakąś żydowską manufakturę o ile nie wyrób z getta.
1250 to może być waga. z pewnością nie nr. nikt nie wykuwa(ł) numeru seryjnego bo po co? jedyne co jest sens wykuwać to ew. nr dostawcy materiału / maszyny/ prasy czy co tam robi te siekiery dla celów śledzenia ewentualnych zwrotów
Dziękuję Panie Romualdzie . Dzisiaj takiej wiedzy młode pokolenie niestety niema . To wszystko co pan powiedział to szczera prawda . Zabrakło tylko wiedzy jak powinien wyglądać trzonek - stylisko czy toporzysko siekiery jak zwał tak zwał i z jakiego drewna powinno być aby nie parzyło w ręce . Pozdrawia emerytowany leśniczy który drogę zawodową zaczynał jako drwal . 🙂👍
23:57 Rokiś jak grzecznie siedzi 😁
Mądrego aż dobrze posłuchać Pozdrawiam 👊
Dzien dobry Panie Romku. Dzięki za film. Pozdrawiam
Dziękuję
Uchylam czapki przed doswiadczeniem. Szacunek.
Szeroki obuch z krótkim ostrzem dobry do łupania. Takie toporzysko się nie musi podobać , ono ma być skuteczne .Pozdrawiam Zaklinacza byków .
Zgadza się, ale nadal nie powinno wystawać od przodu bo tym bardziej przy łupaniu to przeszkadza - klinuje się.
😊😊
Jak zawsze fajnie bylo zobaczyć 😊
Za każdym razem jak Pan wrzuca film, to czuję się jakbym do dziadka na warsztat zaglądał. Proszę pogłaskać Rokisława. Tak siedział wsłuchany w Pana słowa
Wiedza nabyta przez doświadczenie jest złotem. Zdrowia Panie Romanie
Sporo osób pisało, że chętnie by zobaczyło test siekier Fiskars. Sa to pewnie dobre siekiery, ale nadal przeznaczone do użytku amatorskiego. Chyba nawet nie mają takich do okrzesywania...
Dlatego podejrzewam, że wypadną słabo. Osobiście chętnie posłuchałbym oceny siekiery Husqvarna do prac leśnych albo siekiery Hultafors Qvarfot.
Panie Romanie bardzo chętnie zakupiłbym siekierę Pana Produkcji . Pozdrawiam serdecznie
Pozdrowienia dla Rokisława, panie Romku! :)
Panie romku dużo zdrówka nich pan nie pszejmuje się krytykom oni tylko umiom krytykować życiu nic sami nie zrobili 😊
Wiadomo że jak ktoś pracuje zawodowo z siekierą to tak jak z każdą maszyną - musi być profesjonalna. Ja jak używam czegoś w ogrodzie czy działce to kupuje że tak powiem „najtańsze”. Wiem że nie przekaże moich narzędzi swoim dzieciom. Film super.
Konkurs na 100k subskrybcji i nagroda powinna byc siekiera od Pana Romka!
Chetnie kupilbym taka siekiere...
to jest siekiera uniwersalna do rąbania, do ścinania gałęzi z konaru, do karczowania. Pan Roman jako profesjonalista wie jaką siekierą najlepiej się łupie drewno a jaką idzie się do lasu po gałęzie a jaką do zrywki.
Oby powstał ten odcinek jak Pan ścina siekierą drzewo, Pozdrawiam :)