CO BY BYŁO GDYBY POLACY WYGRALI POWSTANIE LISTOPADOWE?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 чер 2023
  • 👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny
    ☕️Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny
    ✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/
    🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
    Powstanie listopadowe było jednym z największych polskich zrywów narodowowyzwoleńczych i spośród nich miało ono największe szanse powodzenia. Polskie wojsko całkiem nieźle radziło sobie w starciu z armią carską. Powstańcom długo też sprzyjało szczęście. Przeciwnik co chwila popełniał błędy. Niewykorzystane okazje jednak się mszczą. O zmarnowanych okazjach na zwycięstwo w powstaniu listopadowym i o tym jak wyglądać mogła niepodległa Polska po pokonaniu Rosjan w 1831 roku opowiadamy w naszym najnowszym materiale.
    Więcej na temat w książce Sławomira Leśniewskiego „Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo?”: www.ceneo.pl/151589975#crid=6...
    Materiał przygotowali: Jakub Wojas, Łukasz Szymura, Marek Dereń i Sebastian Fojcik.

КОМЕНТАРІ • 157

  • @Sebastian-dx9qg
    @Sebastian-dx9qg Рік тому +41

    “Chłop nas zdradził,
    Skrzynka przyskrzyniła,
    Kruk oko wydziobał,
    Ryba zatopiła”

  • @antesemitic8668
    @antesemitic8668 Рік тому +15

    Szybka przemiana w kondominium prusko-austriacke
    Nawet gdyby nie zrobiliby tego zbrojnie, to ich wpływy by na nas silnie oddziaływałyby

  • @Bertosz
    @Bertosz Рік тому +8

    Świetny odcinek bardzo lubie tematy historii alternatywnej fajnie by było gdyby powstało wiecej takiego typu filmików np co by bylo gdyby Stefan Batory żył dłużej albo gdyby nie było powstania chmielnickiego

  • @user-zk5uj6vr8h
    @user-zk5uj6vr8h 11 місяців тому +2

    Czekałem na taki materiał
    Bardzo fajny
    Dawajcie więcej takich alternatyw

  • @kamilkramek9636
    @kamilkramek9636 Рік тому

    Dzięki za ten film 🎥👍🇵🇱

  • @PiotrekDuncan7885
    @PiotrekDuncan7885 Рік тому +14

    Można żałować że powstańcy w wykorzystali wszystkich nadarzających się okazji ale nawet gdyby powstanie odniosło sukces to jaką mamy gwarancję że nie doszło by to jakiejś roszady na arenie między narodowej i znowu mogli nas wepchnąć pod but. Życie różne scenariusze pisze Czasem dobre, czasem złe, nigdy nic nie wiadomo.

    • @Robert-mr4kh
      @Robert-mr4kh 11 місяців тому +4

      Można by było snuć takie dywagacje . Tylko że powinno to równocześnie dotyczyć skali ewentualnej zwycięstw militarnych Powstania Listopadowego w kampanii . Nie wystarczyło odnosić zwycięstwa i wygrać powstanie ale należało zrobić to zdecydowanie i na dużą skalę . Realnie a nie w trybie przypuszczającym , w ofensywie wiosennej 1831r można było rozbić korpus Rosena na kierunku Mińsk-Siedlce , a potem korpus gwardii na północy . Mniej więcej o takiej skali sukcesów militarnych mówimy . Zaważyła nędza wiedzy wojskowej Skrzyneckiego . Ale to już inna kwestia . A im większa skala ewentualnych sukcesów militarnych tym większy ich wpływ w politycznym słowa tego znaczenia . Tak to działało wtedy . Wiesz ile czasu zajęło by Rosji pozbieranie się po serii spektakularnych porażek militarnych ? Całe tygodnie przechodzące w kilka co najmniej miesięcy . Realnie a nie że ja sobie coś zmyślam .Pod Iganiami w kwietniu 5 Pułk Piechoty Liniowej rozgromił ledwo co przybyły z głębi Rosji pułk piechoty rosyjskiej . Tygodnie i miesiące trwały takie marsze . A jakoś mało kto o tym wspomina . A dokładnie te tygodnie i miesiące trwało by żeby Rosja mogła uzupełnić starty w polu . Więc nawet jeśli by Prusy weszły by do gry to można zapomnieć o sytuacji ze mogły by militarnie współdziałać z Rosją przeciw armii powstańczej . A to pozwoliło by całej bez mała armii powstańczej zaprawionej już w walce , i o bardzo dużym morale po świeżo odniesionych zwycięstwach , rzucić na Prusaków . Dodatkowo , co też jakoś umyka zwolennikom interwencji pruskiej w Powstanie Listopadowe , od razu nastąpiła by reakcja powstańcza w postaci wybuchu insurekcji w Wielkopolsce . Mam analogie na interwencję Prus w Powstanie Kościuszkowskie to można też o działaniach Gen Dąbrowskiego . I wtedy możemy dalej sobie rozważać co mogło by nastąpić dalej . Nie wiadomo czy armia pruska nie była by trudniejszym przeciwnikiem dla armii powstańczej niż carska . Można by się nad tym zastanowić . Na pewno nie zgodził bym się że w tamtym dokładnie czasie była to armia na miarę armii pruskiej z 1870 roku . Spierałem się o to dokładnie już sporo razy w necie . Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby rzucać takimi "argumentami" ale zdarza się . Ale należało by też brać pod uwagę że duże , spektakularne sukcesy armii powstańczej mogły by zniechęcić Prusy do wszczynania wojny w ogóle . Wszystko sprowadza się do skali ewentualnych zwycięstw w polu armii powstańczej . A nie do prostej tezy że np Prusy na pewno by weszły do gry i to skończyło by powstanie . Pozdrawiam :-)

    • @user-dx7uv9yx7k
      @user-dx7uv9yx7k 5 місяців тому

      największy shitpost napisałeś ever@@Robert-mr4kh

    • @Robert-mr4kh
      @Robert-mr4kh 5 місяців тому

      @@user-dx7uv9yx7k Wow. Ale się "napracowałeś" 😁.

    • @user-dx7uv9yx7k
      @user-dx7uv9yx7k 5 місяців тому

      no napracowałem się ever @@Robert-mr4kh

    • @user-dx7uv9yx7k
      @user-dx7uv9yx7k 5 місяців тому

      no napracowałem się a ty jakieś wymiociny napisałeś. taa jakiś buk dał by bonusy do armii prus i by wygrała ulll ulll ulllaa @@Robert-mr4kh

  • @tymoteuszkiepura791
    @tymoteuszkiepura791 Рік тому

    Więcej tego typu filmów!

  • @lamblue6931
    @lamblue6931 Рік тому +6

    Jako gracz Victorii 3 rozegrałem to

  • @jakubgawin3299
    @jakubgawin3299 Рік тому

    Dla zasięgu

  • @tetfol3315
    @tetfol3315 Рік тому +11

    Ciekawe są teorie o współudziale Anglii w wywołaniu Powstania Listopadowego (i porażce wywołania powstania w 1877 roku) oraz o sojuszu angielsko-pruskim trwającym aż do zjednoczenia Niemiec w drugiej połowie XIX wieku.

    • @PiotrekDuncan7885
      @PiotrekDuncan7885 Рік тому +5

      Będę strzelał te teorie to znasz od Pińskiego. Szczerze pokładam małe zaufanie w prawdziwość tych teorii co przedstawia.

    • @tetfol3315
      @tetfol3315 Рік тому +1

      @@PiotrekDuncan7885 tak od niego, bardzo świeżo je poznałem

    • @PiotrekDuncan7885
      @PiotrekDuncan7885 Рік тому +6

      @@tetfol3315 źle napisałem chodziło mi że nie zbyt ufam tym jego założeniom. On nie przedstawia żadnych źródeł pochodzenia tych informacji tylko jakieś założenia bez podstaw. A cała ta sprawa z powstaniem listopadowym co przedstawiał mija się z logiką.

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      Stek bzdur braunowsko-piński. Nieuk Piński nie potrafił nawet wymienić nazwisk generałów poległych w noc listopadową, tylko musiał je czytać - a struga wielkiego "znafcę". Zresztą wszystkie te bzdury zerżnął z Brauna, podobnie jak H. Czerniak (lekarz zomowiec, udający historyka). Z kolei Brauna zbeształa specjalistka, na którą się uzurpatorsko powoływał, prof. Małgorzata Karpińska.

    • @tetfol3315
      @tetfol3315 Рік тому +1

      @@PiotrekDuncan7885 Fakt ze źródeł nie przedstawia, co jest sporym minusem teorii.

  • @larwa85
    @larwa85 Рік тому +4

    Z tą neutralnością Prus nie bylbym taki pewien. Oni nie walczyli militarnie z powstanie, ale dość mocno zaszkodzili innymi działaniami. Kiedyśvusłyszałem zdanie, że oni nie mniej zaszkodzili powstaniu niż przywódcy swoimi błędami.

    • @Robert-mr4kh
      @Robert-mr4kh 11 місяців тому +1

      To była wroga ale dalej tylko neutralność . Nie miało to wpływu na militarny aspekt powstania . Tak .Blokowali import broni , ale i bez tego powstańcy mogli zdobyć dużo broni o ile odnosili by zdecydowane zwycięstwo .I tego zabrakło z winy ogólnie wadliwego dowodzenia

    • @elzbietarzepka2042
      @elzbietarzepka2042 6 місяців тому

      Zawiedli dyktatorzy powstania.
      Racjonalna idę Maurycego Mochnackiego nie przebiła się, może zbyt
      późno ją propagowal.
      Natomiast sytuacja w
      Europie sprzyjała powstaniu. Uważam, że

  • @zerguskotus2648
    @zerguskotus2648 Рік тому +8

    Materiał kończy się trochę znikąd, zastanawia mnie jak wyglądałaby sytuacja z węgierskim powstaniem czy węgrzy mogliby wygrać? czy Polska mogłaby w takim przypadku odzyskać część ziem lub całą galicję? czy w przyszłości możliwe byłoby odzyskanie ziem wschodnich albo ziem zaboru pruskiego?

    • @user-zk5uj6vr8h
      @user-zk5uj6vr8h 11 місяців тому +2

      Mi się zdaje że wtedy mogły by powstać Austro Węgry .
      I tak na dobrą sprawę to Austriacy naciskani przez węgrów mogli by stworzyć wolne państwo Galicja i tam by się rozwijała Polska armia.
      Jak do władzy doszedł by Piłsudski to pewnie by też z Niemcami współpracował i możliwe że np podczas 1 wojny odbito by tereny z zaboru rosyjskiego.
      Albo jeszcze wcześniej

    • @zerguskotus2648
      @zerguskotus2648 11 місяців тому +2

      @@user-zk5uj6vr8h Wydaję mi się że w tej rzeczywistości wojska rosyjskie nie tłumiłyby powstania węgierskiego więc mielibyśmy niepodległe węgry i galicję odgrodzoną górami i połączoną z austri;; 1 metrem kwadratowym, władza habsburgów raczej by się tam nie utrzymała
      Zbyt wiele rzeczy zmieniłoby się w tej rzeczywistości żeby przewidywać 1 wojnę światową

  • @panropuch1741
    @panropuch1741 11 місяців тому

    Pozdrawiam.

  • @cocietoja2162
    @cocietoja2162 Рік тому +5

    Obawiam się, że nawet gdybyśmy wygrali to powstanie, to germańscy zaborcy wypowiedzieli by nam wojnę, na pewno by znaleźli powód i tyle z naszej niepodległości.

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      Twoje obawy nie mają kompletnie żadnego znaczenia w zderzeniu z faktami historycznymi. A faktem jest, że Prusy nie mogły włączyć się do tej wojny. Dowiódł tego Henryk Kocój w swoich książkach.

    • @cocietoja2162
      @cocietoja2162 Рік тому

      @@adamkwiecien5489 Mi chodzi po wygranym powstaniu, ile ta niepodległość mogła trwać? Prędzej, czy później wypowiedzieli by nam wojnę.

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      @@cocietoja2162 Mnie też o to chodzi. Poczytaj książki na ten temat.

    • @user-zk5uj6vr8h
      @user-zk5uj6vr8h 11 місяців тому

      @@cocietoja2162
      Ale np.w 1920 roku Polska wygrała mimo że Bolszewicy mieli przewagę
      Wygrała dlatego że bardzo mocno Polacy się zmobilizowali tuż po odzyskaniu niepodległości
      Więc tą wojnę z Prusami mogliśmy wygrać .

    • @orbitj00r75
      @orbitj00r75 11 місяців тому +2

      @@adamkwiecien5489 Mhm, baju jaju książki, podaj argumenty. Każdy może sobie głupotki napisać i twierdzić że tak by było bo tak mówię

  • @adamkwiecien5489
    @adamkwiecien5489 Рік тому +2

    1:26 - "wielki książę Konstanty w porę uciekł z Belwederu". Nie uciekł z Belwederu, tylko schował się na strychu. Z Belwederu, z trzęsącymi się portkami wyszedł dopiero, gdy powstańców już nie było.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +1

      No jasne, nie uciekł, bo jakby dalej tam siedział, to byłby w pełni bezpieczny. A wyszedł pewnie tylko dlatego że chciał sobie pojechać nagle w nocy na wycieczkę za miasto.

    • @andrzejstoszek4035
      @andrzejstoszek4035 11 місяців тому

      3 pulki Polskie bylu mu lojalne az odeslal warszewe zdobywala grodzienska lgb zlozone z Polakow

  • @litvin-1.4.8.8
    @litvin-1.4.8.8 5 місяців тому

    👍

  • @polskirolnik2118
    @polskirolnik2118 11 місяців тому +2

    Skrawek polski wciśnięty między wrogie mocarstwa. Podejrzewam że gdyby jakimś cudem zwycięstwo zaczęło się przechylać na polską stronę to Wiedeń i Berlin wkroczyły by do akcji.

    • @user-dx7uv9yx7k
      @user-dx7uv9yx7k 5 місяців тому

      taa a potem jakiś tam buk przyszedł z nieba i dodał bonusy do armii prus to jest kuriozum

  • @marlenakranc1279
    @marlenakranc1279 Рік тому +2

    Gdyby Polska wygrała mogłaby odzyskać ziemie nawet drugiego zaboru rosyjskiego. Wraz z dostępem do morza, miałaby szansę na rozwój gospodarczy. Co do pozostałych ziem zaborczych , mogły by one zostać odzyskane dopiero po Wielkiej Wojnie!

    • @henryk9150
      @henryk9150 Рік тому +2

      A skąd pewność że w tej sytuacji byłaby Wielka Wojna? Nawet mała zmiana wywołuje wielkie skutki w przyszłości.

    • @marlenakranc1279
      @marlenakranc1279 Рік тому

      @@henryk9150 Wszystkie kraje miały problemy. I doszłoby do wojny , ponieważ już wcześniej wybuchały spory.

  • @Dza5ny
    @Dza5ny Рік тому +1

    Czy omawiana książka to przepisane tezy Jerzego Łojka?

  • @guldan6768
    @guldan6768 Рік тому +2

    Piękna wizja, ale to chyba myślenie życzeniowe.

  • @karolprzegonski8592
    @karolprzegonski8592 11 місяців тому

    Polecam powieść "Dobry od listopada"

  • @jeszczeczego
    @jeszczeczego Рік тому +2

    Dobrze że mówisz o tym zawstydzającym momencie Polskiej histori

    • @Lechoslaw8546
      @Lechoslaw8546 11 місяців тому +1

      Najbardziej zawstydzający był sam wybuch powstania, czyli bezczelna prowokacja agentury prosko-angielskiej.

  • @bogumitwardowski4561
    @bogumitwardowski4561 6 місяців тому

    No cóż, przywódcy powstania i generalicja prawie do końca chciała się dogadać z carem, licząc na wyrozumiałość. A szanse były... właśnie wtedy największe, bo walczyła armia, świetna przecież , a nie jakaś tam ruchawka jak w powstaniu styczniowym. Powstanie listopadowe to istna plejada zmarnowanych szans - świetne podsumowanie na kanale.

  • @hanskloss7422
    @hanskloss7422 11 місяців тому +1

    Jest jeden problem - Polacy tego powstania z 1830 a raczej wojny Polski z Rosja wygrać nie mogli. Lepiej spytać co by było gdyby ta wojna w roku 1830 nie wybuchła i co mogło by odzyskać Królestwo Polskie w czasie wojny Krymskiej 1853-1856 którą Rosja przegrała z Francją i Anglią. A mogły to być dla przykładu ziemie 3 rozbioru rosyjskiego z roku 1795 i na przykład mianowanie WK Konstantego którego żona była polką albo jego syna - królem Polski, co uniezależniło by Polske od unii personalnej z Rosją.

  • @plrc4593
    @plrc4593 Рік тому

    3:42 - jak to puszczano wolno jak on uciekł?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +1

      Uciekł to z Belwederu, a potem władze powstania umożliwiły mu bezpieczny powrót do Rosji.

    • @plrc4593
      @plrc4593 Рік тому

      @@KurierHistoryczny Dzięki za odpowiedź. Bardzo ciekawe. Jeżeli to prawda, to to była głupota stulecia.

  • @tiger007pl00
    @tiger007pl00 Рік тому +3

    Bardzo ciekawy materiał :) (jak zwykle zresztą). Jednak dalej nie czuje się przekonany, co do opcji, iż to powstanie dało się wygrać.. Uważam, że przy pomyślnym przebiegu powstania, do walki (po stronie Cesarstwa Rosyjskiego) włączyłyby się Królestwo Prus i Cesarstwo Austriackie obawiając się rozlania powstania na ich ziemie, a przecież wtedy jeszcze porozumienie między zaborcami było dość silne...

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      Nikomu nie zależy na przekonywaniu Cię. Fakty pozostają faktami, a że ktoś w nie nie wierzy, to jego prywatna sprawa.

    • @user-zk5uj6vr8h
      @user-zk5uj6vr8h 11 місяців тому

      @tiger007pl00
      ale
      Tak jak podczas powstania Kościuszkowskiego mogło by wybuchnąć powstanie na Wielkopolsce
      A w Austrii zbuntowali by się Węgrzy plus być może w Galicji też doszło by do zrywów .
      A wtedy możliwe że Turcja skorzystała z okazji i zaatakowała Austrię .
      W tym czasie Polska by odzyskała niepodległość i nawiązała poprawne relacje z Austrą dzięki pomocy Węgrów oraz Turcją bo ona kraje nie lubiły Rosji .
      No i w ten sposób Rosja najpewniej by nie atakowała bojąc się wojny i z Polską i Turcją i jeszcze być może Austrią.W końcu przed I wojną i tak pewnie Niemcy z Polską się pogodzili by gdyż oboje walczyli by przeciw Rosji .

    • @user-zk5uj6vr8h
      @user-zk5uj6vr8h 11 місяців тому

      Sory że takie długie

  • @michaskalski1737
    @michaskalski1737 Рік тому +3

    Wojna to ubrojenie logistyka i pieniądze. Mieliśmy w tychże przewagę w 1830? To życzeniowe myślenie. Komedia.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +3

      Wojna to dyplomacja, tyle że innymi metodami. Belegowie nie mieli nic w porównaniu z Polakami, a jednak wygrali.

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому +2

      Mieliśmy przewagę POD KAŻDYM WZGLĘDEM - z wyjątkiem doświadczenia dowódców i liczebności wojsk, ale nawet ta dysproporcja nie była bardzo duża. Komedią jest twój komentarz.

    • @Robert-mr4kh
      @Robert-mr4kh 11 місяців тому

      Na dłuższą metę i przy przedłużającej się wojnie powstanie musiało by upaść ..... Ale . Dotyczy to staniu posiadania Królestwa Polskiego z przed wybuchu powstania . Postanie musiało wygrywać bitwy i nabierać dzięki temu inercji która pchała by jej ofensywę po nowe stare ziemie Rzeczypospolitej . A wtedy zwiększyła by się jest siła militarna i gospodarcza . Nie wiem czy można było wygrać wojnę ale na pewno można było by lepiej prowadzić samą kampanię .

    • @canderousordo
      @canderousordo 2 місяці тому +1

      @@adamkwiecien5489 W pewnym względzie się nie zgodzę.
      Mieliśmy liczne,dobrze wyszkolone wojsko ale dowodzone przez kompletne miernoty.
      I to przez niekompetencję dowodzących powstanie upadło.

  • @haxer885
    @haxer885 10 місяців тому

    W tej materii sprawa jest jak dla mnie bezdyskusyjna. Jakiekolwiek polskie powstanie w okresie między 1815 a 1914 rokiem nie miało szans na zwycięstwo z jednej gruntownej przyczyny mianowicie były trzy mocarstwa zaborcze spętane wspólnym łupem i w interesie żadnego mniejszym czy większym nie było odzyskanie przez Polskę niepodległości. To były czasy Świętego Przymierza. Warto przypomnieć że 80 tysięcy żołnierzy pruskich czekało tylko na wejście do Kongresówki w czasie powstania nie mówiąc już o potencjale Rosji , jej możliwościach mobilizacyjnych itd.. Napoleonowi się nie udało a miałoby się udać malutkiej Kongresówce bez zaplecza logistycznego jeszcze w sąsiedztwie innych wrogo nastawionych mocarstw zaborczych ? Łojka czy Kocoja proponuje nie traktować poważnie w tej materii już książki Zychowicza mają większą dozę realizmu

  • @adamkwiecien5489
    @adamkwiecien5489 Рік тому +3

    1:42 - "powstańcy nie mieli na początku planu". Bzdura. Były dwa plany: krótkoterminowy Zaliwskiego i długoterminowy Mochnackiego. Niestety, spiskowcy wybrali ten pierwszy, czyli gorszy - ale nie można mówić, że "planu nie było". Narrator plecie bzdury kompletne.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +4

      Tak, jasne. "Jaki masz plan? Sprytny". Niech Pan nie nazywa szamba perfumerią. Plan to nie są ogólnie nakreślone wizje, ale konkretne krok po kroku realizowane punkty. Plan, który zakłada "szukanie wodza" nie jest planem. Niech Pan trochę realnie spojrzy na ten zryw, a zwłaszcza noc listopadową.

    • @ewa0345
      @ewa0345 11 місяців тому

      Historia, to dziedzina, na którą aktualne mocarstwa się umawiają;)

  • @UnderTheBanner
    @UnderTheBanner 3 місяці тому

    Ale nie wygraliśmy a takie dywagacje to dziecinne podejście do historii.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  3 місяці тому

      Bez takiego "dziecinnego" podejścia nie da się ocenić jakiegokolwiek wydarzenia historycznego, a historia traci jakikolwiek sens.

  • @user-zk5uj6vr8h
    @user-zk5uj6vr8h 11 місяців тому

    A tak swoją drogą to możliwe by było że widząc sukcesy Powstańców wybuchło by powstanie w Wielkopolsce
    I w Galicji
    A wtedy mogła by ją zaatkować Turcja i jeszcze węgrzy by się zbuntowali .
    W ten sposób pewnie powstały by Austro Węgry
    I węgrzy najpewniej mocno wsparli by Polaków
    A polska odzyskała niepodległość nim Prusy zdążyły by stłumić bunt w Wielkopolsce

    • @orbitj00r75
      @orbitj00r75 11 місяців тому +1

      Turcja po przegranej wojnie z Rosją nie miała pieniążków a wtedy jeszcze w Austrii nikt nie myślał o buntach

    • @dam1an273
      @dam1an273 11 місяців тому

      Powstanie w Wielkopolsce i Galicji zdecydowanie byłoby nam nie na rękę, bo włączyłoby do tej wojny Austrię i Prusy. Lepiej było najpierw pokonać samą Rosję i dopiero potem myśleć co dalej.

  • @toms327
    @toms327 Рік тому +8

    Powstanie nie miało szans powodzenia, albowiem sytuacja międzynarodowa nie była dobra by zaczynać coś w tym czasie. Było czekać, rozwijać się z dostępnymi polskimi instytucjami i mieć szanse na niepodległość kilkadziesiąt lat później... (A nie beznadziejnie wykrwawiać aż do 1918r.)

    • @tiger007pl00
      @tiger007pl00 Рік тому +3

      może nawet wcześniej udałoby się uzyskać niepodległość podczas Wojny Krymskiej.. Kto wie...

    • @toms327
      @toms327 Рік тому +4

      @@tiger007pl00 O to mi też chodziło. Czekać na dogodną sytuację międzynarodową - bez tego podzielona Polska (szerzej Rzeczpospolita) nie miała większych szans na pełną niezależność. A być może takie sytuacje miały miejsce przed I wojną światową...

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      Kolejny nieuk.

    • @toms327
      @toms327 Рік тому +4

      @@adamkwiecien5489 Kolejny, co by posyłał polskiego powstańca z kosą na dziesięciu żołnierzy wroga z karabinami? W imię 'honoru'. Takie info - wojny czy powstania robi się by wygrywać i osiągać jasne, realne cele...

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      @@toms327 Jak wyżej. Jesteś nieukiem, który rąk sobie książkami nie brudzi 💩

  • @stokakrishna
    @stokakrishna Рік тому +5

    to powstanie jak i styczniowe to byl blad i glupota

  • @KamilW928
    @KamilW928 11 місяців тому +1

    Kongresówka była niepodległa. Z Rosją łączyło ją jedynie osoba władcy. Królestwo Polskie miało własny sejm, wojsko, konstytucję, skarb, a językiem urzędowym był polski. Faktycznie było niepodległe. Powstanie listopadowe nie miało politycznego sensu, militarnego też nie, chociaż przeciwko wojskom carskim wystąpiło regularne wojsko polskie. To doprowadziło do zniesienia odrębności Królestwa Kongresowego od Rosji. Po co ta wojna wybuchła?

    • @hanskloss7422
      @hanskloss7422 11 місяців тому +2

      W Wielkopolsce nie było powstania a kiedy już wybuchło w roku 1918 to odniosło zwyciestwo bo posiadało logistyke i organizacje oraz wyszkolonych żołnierzy. W Małopolsce poza ruchawkami w roku 1846 też nie było powstania a w roku 1918 i tak została Małopolska cześcią Polski. Finlandia również nie toczyła z Rosją żadnych powstań a w roku 1918 i tak stała sie niepodległa. Powstania z roku 1830 i 1863 to była tragedia dla Polski.

    • @KamilW928
      @KamilW928 11 місяців тому +1

      @@hanskloss7422 Zgadzam się. Tragedią jest to, że do dziś powstania kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe i warszawskie są czczone, mimo że przegrane i tragiczne w skutkach, a wielkopolskie czy śląskie, albo sejneńskie już nie, mimo że zwycięskie. To źle wróży na przyszłość.

    • @lechita2117
      @lechita2117 11 місяців тому

      ​@@hanskloss7422Akurat w Wielkopolsce było kilka powstań

    • @hanskloss7422
      @hanskloss7422 11 місяців тому

      @@lechita2117 A jakie przywileje w nich Polacy utracili ? Bo podczas wojny z Moskwa w roku 1830 to Polacy stracili - sejm, konstytucje, WP, wyższe szkolnictwo w jezyku polskim, preferencyjne cła na granicy.

    • @user-dx7uv9yx7k
      @user-dx7uv9yx7k 2 місяці тому

      I Tak Traciliśmy autonomie to nie ma sensu czy powstanie listopadowe by wybuchło czy nie Aleksander zatajnił Obrady I anty-polak, rusyfikator był w radzie najwyzszej nowosilcow i agenci rosyjscy w królestwie polskim

  • @piotrswierkowski2887
    @piotrswierkowski2887 Рік тому

    W zasadzie, historyk nie powinien zajmować się tym "co by było, gdyby?", ale to jednak kusi! 😊😂🙋

  • @MichalDomanski-cm1lq
    @MichalDomanski-cm1lq 11 місяців тому +1

    A ja uważam ze to zła optyka. Moze zaproponuję inną - Polska odzyskała niepodległość w 1807r - Ks. Warszawskie następnie przekształcone w Kr. Polskie. Państwo niesuwerenne ale posiadające wlasny sejm, armię, administracje, rząd. Czy PRL byl suwerenny? Nie, a jednak nikt nie kwestionuje jego niepodległości.
    Polska ponownie traci niepodległość w 1831r na skutek bezmyslnej wojny wypowiedzianej wielkiemu mocarstwu.
    Jakże inaczej wyglądają wtedy postawy z nocy listopadowej - generałowie dziś uwazani za kunktatorów jawią sie raczej jako mężowie stanu próbujący powstrzymać romantyczną mlodziez przed pchnięciem Polski w przepaść.
    Do czasu powstania wielkopolskiego wszystkie te zrywy przynosiły niestety wiecej szkody niz pożytku...

  • @BartekSychterz
    @BartekSychterz Рік тому +2

    No to jest gdybologia historyczna.
    Aczkolwiek posłucham.
    Choć nie warto brać tego na poważnie.

  • @5Dreke
    @5Dreke Рік тому

    Clickbait, przez większość filmu nie mówi się "co by się stało?", a "dlaczego się nie stało?"

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +1

      O tym, że będziemy przedstawiać wątek "dlaczego się nie stało" wyraźnie wskazujemy w miniaturce.

    • @5Dreke
      @5Dreke Рік тому

      @@KurierHistoryczny No to zmieńcie nazwę na zgodną z miniaturką i treścią i wszystko będzie w porządku ;)

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому

      @@5Dreke Film ma dwa tematy i związane z nimi dwa tytuły. Nie widzimy powodu, by cokolwiek zmieniać. Pozdrawiamy

  • @adamkwiecien5489
    @adamkwiecien5489 Рік тому +3

    0:30 - "Polska odzyskała niepodległość w czasie powstania". Nieprawda. Celem powstania było nie tylko pogonienie ruskich z Królestwa Polskiego, ale ze wszystkich ziem zabranych. Królestwo Polskie to nie była cała Polska, tylko jej niewielki skrawek. Z tego punktu widzenia nie można mówić o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bo na ziemiach zabranych wciąż panowali ruscy (a nie mówiąc o braku niepodległości na ziemiach polskich pod zaborem pruskim i austriackim).

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +3

      Bzdura. 25 stycznia 1831 Królestwo Polskie ogłosiło, że jest państwem niepodległym.

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      ​@@KurierHistoryczny Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Napisałem wyraźnie, że Królestwo Polskie to NIE BYŁA CAŁA Polska, ale zaledwie ok. 20% Polski przedrozbiorowej. Reszta Polski wciąż znajdowała się pod zaborami. O jakim więc odzyskaniu niepodległości bzdurzysz?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +1

      Absurd. O odzyskaniu niepodległości przez Polskę mówili sami posłowie na Sejmie 25 stycznia 1831. Poza tym, Pańska teoria jest nie do obrony na gruncie prawa międzynarodowego. Zakładając, że to niepodległe Królestwo Polskie wyzwoliłoby resztę ziem przedrozbiorowych, to nie zmieniłoby to jej statusu prawnomiedzynarodowego. Nadal by byłoby to to samo państwo, które odzyskało/uzyskało niepodległość 25 stycznia 1831. Ze złączenia wszystkich ziem nie powstałaby zatem Polska, tylko powiększyłby się obszar Królestwa. Nie mówiąc już o tym, że nazwa Królestwo Polskie jest jedynie wskazaniem ustrojowej formy i nie wpływa na kwestie jego tożsamości prawnej.

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      @@KurierHistoryczny Bzdura. Ja równie dobrze mogę odwrócić ten argument: czy gdyby powstańcy opanowali np. tylko powiat jędrzejowski albo powiat płocki albo miasteczko Wąchock, i nazwali go, dajmy na to, "niepodległą Polską" - to czy też rozpowszechniałbyś bzdury, że oto Polska odzyskała niepodległość? Co Polakom z ogłoszenia niepodległości na 20-procentowym skrawku ziemi, skoro ich rodacy w Poznaniu, Gnieźnie, Lwowie, Wilnie nadal żyli pod obcym butem? 🥱

    • @januszzegota8029
      @januszzegota8029 Рік тому +2

      @@adamkwiecien5489 20% to twoim zdaniem za mało, żeby nazwać to państwo Polską? Więc jaki procent byłby właściwy? 100% ? Czyli w 1918 tez Polska nie powstała, bo nasze granice obejmowały jedynie ok. 50% Polski przedrozbiorowej, a kilka milionów Polaków pozostało poza jej granicami. A co z 1945 czy 1989 rokiem? To tez nie jest Polska, bo 35% jej terytorium, to dawne ziemie niemieckie?

  • @Lechoslaw8546
    @Lechoslaw8546 Рік тому +4

    Odpowiedź jest prosta. Gdyby Polacy wygrali wojnę z Rosją to wkroczyły by Prusy i dokończyły ujarzmiać Polaków wspólnie z Austrią, Gdyby to nie wystarczyło, wojska wysłała by mała Brytania, która poburzała Polaków przeciw Rosji, ale nie po to aby wygrali, lecz by ich zniszczyć.

    • @kemodalerd4243
      @kemodalerd4243 Рік тому +4

      ...a gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem...

    • @Lechoslaw8546
      @Lechoslaw8546 Рік тому +1

      @@kemodalerd4243 Ten komentarz proszę kierować nie do mnie, a właściciela kanału, który zadał to pytanie w samym tytule.

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      Nieuk bez książek.

    • @pgdn9495
      @pgdn9495 11 місяців тому +1

      Dyplomacja austriacka miała całkiem inny pogląd na to, co działo się w Królestwie i bynajmniej nie rwała się do zgaszenia powstania.....

    • @elzbietarzepka2042
      @elzbietarzepka2042 6 місяців тому

      Wg tego myślenia nie
      warto działać, marzyć
      i wspierać powstańców.
      Układy i strach, to do
      dziś w nas funkcjonuje.
      XXI wiek i my, Polacy
      krytykuje my heroiczne
      zrywy naszych przodków. Ale wstyd!
      Dlatego przegrywamy.
      Pamięć o przeszlosci
      to nasza tożsamość.

  • @patrykkrawczyk2461
    @patrykkrawczyk2461 Рік тому +1

    Gówno?

  • @thorstenragnarjohansson4611

    Co by było gdyby? Nic tak nie irytuje jak wzorowo wykonana praca nikomu nie potrzebna. Bo to jest gdybanie, bicie wczorajszej piany, para w gwizdek, bez żadnego pozytku. Bajeczka.Zamiast koncentrować się na faktak, znanych jak i tych mniej znanych i rozumianych

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому

      Każda analiza historyczna musi zawierać alternatywny rozwój wypadków. Bez tego niemożliwe jest prawidłowe ocenienie danych wydarzeń i wysunięcie właściwych wniosków na przyszłość.

  • @marekwasilewski3915
    @marekwasilewski3915 10 місяців тому

    Nie mieliśmy żadnych szans na sukces. Zresztą zostaliśmy wykorzystani przez Anglię (największego naszego wroga - historycznie) tak samo jak teraz wykorzystana jest ukraina przez USA. Mieliśmy Rosję zająć powstaniem i odciągnąć od spraw europejskich. Nie da się prowadzić powstania tylko własnymi zasobami. Kto by nam choć jakieś zaopatrzenie udostępnił ?

  • @adamkwiecien5489
    @adamkwiecien5489 Рік тому

    1:04 - "Początek powstania listopadowego przypominał tragikomedię". Nie rozumiem, co "tragikomicznego" jest w fakcie zwycięstwa powstańców w noc listopadową i wygonienia ruskich precz z Warszawy? Warszawa wreszcie stała się wtedy wolna - co w tym "tragikomicznego"? To raczej wypowiedź narratora jest tragikomiczna, bo świadczy o braku wiedzy.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +7

      Absolutnie nic nie ma tragikomicznego w grupce młokosow, którzy ganiają po mieście, nie mając wodza, nie wiedząc co dalej robić i co jakiś czas mordujących swoich zwierzchników, przy okazji myląc niekiedy ich personalia. Polecamy nasz poprzedni odcinek o powstaniu listopadowym. Tam dokładnie opisaliśmy noc listopadową: ua-cam.com/video/OIZ-h1OYems/v-deo.html

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому +1

      @@KurierHistoryczny Nieważna metoda, ważny efekt (co wam przeszkadza, że ktoś sobie "gania po mieście"?)! A efekt był fantastyczny! Warszawa wreszcie stała się wolna w ciągu kilku godzin - był to wyczyn, którego nie udało się wcześniej dokonać przez wiele lat zawodowym żołnierzom, a tej - jak nazywasz po chamsku, nie zważając, że nadstawiali głowę za Ojczyznę - "grupie młokosów" się udało! Czego chcieć więcej??

    • @tiger007pl00
      @tiger007pl00 Рік тому +5

      @@adamkwiecien5489 Człowieku, podczas tego marszu rozstrzelali bodaj 10 wojskowych, którzy nie przyjęli propozycji stanięcia na czele powstania. Dalej, dużo osób po prostu myślało, że nie jest to żadne powstanie, tylko jakieś niewiele znaczące zamieszki....

    • @adamkwiecien5489
      @adamkwiecien5489 Рік тому

      @@tiger007pl00 Już sama podana przez Ciebie wyssana z palca liczba "10" dowodzi, że nie masz bladego pojęcia o tej historii, więc nie ma sensu z Tobą dyskutować.

    • @orbitj00r75
      @orbitj00r75 11 місяців тому

      @@adamkwiecien5489 A potem upadliniec przyleciał latającym chazarskim dzwonem i ostrzelał Warszawę z lasera.
      Tak wyglądają Twe wypociny z cyklu "patrzcie jaki ja mądry bo przeczytałem kiedyś jedną książkę i teraz już wszystko wiem".

  • @kemodalerd4243
    @kemodalerd4243 Рік тому +5

    ...cóż, my współcześnie, zmieniliśmy zależność od Kraju Rad na zniewolenie przez Radę Krajów...
    ...okupacyjną armię rosyjską zamieniliśmy na okupacyjną "ciężką brygadę" USA i inne jednostki NATO... ot "wyzwolenie"...!