KIEDY CHŁOPI STALI SIĘ POLAKAMI? UTWORZENIE NOWOCZESNEGO NARODU POLSKIEGO

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 кві 2023
  • 👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny
    ✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/
    ☕️Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny
    🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
    Proces tworzenia się nowoczesnego narodu polskiego rozpoczął się już pod koniec XVIII wieku. Jednak na realizację tego projektu trzeba było czekać bardzo długo. Dzięki pracy prawicowych i lewicowych inteligentów udało się rozszerzyć idee narodową na niższe warstwy społeczne, ale to dopiero w II RP bycie Polakiem dla przeciętnego mieszkańca Polski stało się czymś naturalnym. O tym jak tworzył się naród polskim w nowoczesnym wydaniu opowiadamy w naszym najnowszym odcinku.
    Więcej na ten temat w książce Włodzimierza Mędrzeckiego "Odzyskany Śmietnik"; do kupienia:
    📖 www.ceneo.pl/141029794#crid=6...
    Partnerem odcinka jest Wydawnictwo Literackie.
    Materiał przygotowali: Jakub Wojas, Łukasz Szymura, Sebastian Fojcik, Marek Dereń.

КОМЕНТАРІ • 127

  • @gregszy8575
    @gregszy8575 Рік тому +12

    Temat ciekawy i dla nas współczesnych Polakow jest to wszystko całkiem nieoczywiste. Dobra robota kochani kurierowicze.

  • @kozackihetman
    @kozackihetman Рік тому +15

    Ciekawostka: Przed XIX wiekiem ludności (w większości rolniczej) było wszystko jedno kto jest królem. A i w całej Europie rodom królewskim było wszystko jedno na tronie jakiego państwa zasiadają. Nie musieli nawet mówić w języku kraju którym rządzą. Cesarz w średniowieczu czuł się panem jednocześnie Włoch, Hiszpanii, Niemiec i było mu wszystko jedno gdzie rezyduje. Nie było nacjonalizmu. Wiele grup etnicznych funkcjonowało w ramach cesarstwa, królestwa zarządzanego przez inną grupę etniczną. Nam się wydaje, że kiedyś ludzie myśleli tak jak my teraz.

    • @vccv77
      @vccv77 5 місяців тому +1

      Paradoksalnie teraz mamy powtórkę z rozrywki. Naszemu społeczeństwu wszystko jedno kto rządzi, byle można by wyjechać na wczasy za granicę i brać benefity z socjalu...

  • @kamilkramek9636
    @kamilkramek9636 Рік тому +4

    Dzięki za ten film 🎥👍🇵🇱

  • @piotrgasiorek6928
    @piotrgasiorek6928 Рік тому +4

    Dzieki

  • @pierugnr1
    @pierugnr1 Рік тому +4

    Pozdrawiam z 5 rano

  • @DanielUr-be8ng
    @DanielUr-be8ng Рік тому +3

    Naprawde film mnie poruszył super fajnie sie słuchało oby wiecej takich :))

  • @panropuch1741
    @panropuch1741 Рік тому +1

    Pozdrawiam.

  • @ukaszradziszewski8830
    @ukaszradziszewski8830 Рік тому +15

    U nas na Podlasiu do dzisiaj na wiosce musisz zostać Tutejszym - to jest podstawa. Swój znaczy, ludzie znają, ufają, przyzwyczaili się. Koegzystujecie. Potem dopiero można bez szczególnego obnoszenia się być Białorusinem, Polakiem, Tatarem czy kimkolwiek. Kiedyś zapytałem babcię o przodków, kim byli. Oczekiwałem ciekawej odpowiedzi, szukałem wtedy własnej tożsamości, bardziej globalnej niż "tutejszy". Poczciwa babcia odpowiedziała bardzo prosto - człowiek był-był, żył-żył i tyle.

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 Рік тому +2

      a moja babcia mowila inavzej

    • @CrazyLeiFeng
      @CrazyLeiFeng Рік тому +5

      A potem rezultat jest taki, ze mieszkancy Bialorusi sa w takiej sytuacji w jakiej sa.

    • @sydneypl2848
      @sydneypl2848 Рік тому +7

      @Łukasz Radziszewski, Co tam tak dużo Radziszewskich? Ja pochodzę ze wsi 90 km na płn. od Warszawy ( dawny zabór rosyjski). U nas zawsze było silne poczucie polskości. Mogę mówić za nieżyjących już rodziców( bardzo słabo wykształconych) i siebie. Nie rozumiem,co to za narodowość - tutejszy. Przesiedlona w operacji Wisła, Łemkini z rodzicami na Ziemie Zachodnie, zapytana przeze mnie: w jakim języku rozmawialiście w domu, odpowiedziała - w naszym. Ja dopytywałem się , co to za język - nasz? Znam płynnie rosyjski i trochę historię Kresów. Wiem od dawna, że to dialekt języka ukraińskiego. Pozdrawiam z Sydney, Zdzisiek R.

    • @ukaszradziszewski8830
      @ukaszradziszewski8830 Рік тому +2

      @@sydneypl2848 Czołem kolego Australijczyk (to by było dopiero super nazwisko). Odpowiem na Twoje pytanie, choć to czytelne, że ironizujesz. Radziszewscy tworzą liczną grupę na Podlasiu, to skomplikowana sprawa. Bliżej Mazowsza są nawet herbowi "Półkoziec", drobna szlachta, ale to nie moi. Jest grupa genealogów, która odkrywa dzieje tych z Mazowsza, rozmawiałem z nimi, sam sprawdziłem - raczej nic do czynienia z sobą nie mieli. U mnie to robota Chodkiewiczów, którzy osiedlali swoich ludzi min. w miejscowościach Wasilków i Studzianki wraz z drobnymi nadaniami - jednak nie byli to rolnicy, a raczej najemnicy-żołdactwo. Etnicznie nie ustaliłem co to byli za ludzie, poza tym, że przez pewien czas unici. Tu dygresja - od zaborów na Podlasiu jest wiele nazwisk polskich, ale ortodoksów, albo odwrotnie - rusińskich nazwisk i imion (np. Izydor, Taras, choć raczej u ludzi starszych), a katolików. Moskale rozczłonkowali unitów, część poszła na prawosławie, część katolicyzm.
      Podkreślam, że nie jestem żadnym secesjonistą - przeciwnie. Mówię jak jest, a nie jak ktoś chce usłyszeć - gdziekolwiek teraz siedzicie, w Warszawie, poniemieckim Szczecinie, czy w Sydney. W mojej wsi i okolicy akurat jest od dziada-pradziada tak, nie inaczej - i nic nie poradzisz, że jednak się ludzie w miarę dogadują i tak ustalają zasady życia. Jesteś swój, albo nie. Moje tatarskie kuzyństwo na każdych rodzinnych celebrach pojawia się pod kościołem i czeka całą mszę. Mnóstwo takich sytuacji, nikt tego na nie tłumaczył i się nie zastanawia - dlatego rozumiem moją babcię i deklaracja o byciu "tutejszą". Dopiero jak wyjechałem na studia do Warszawy, zobaczyłem różnicę - i dopiero zacząłem intensywnue myśleć kim jestem, co to za nazwisko "Radziszewski". Pozdrowienia.

    • @sydneypl2848
      @sydneypl2848 Рік тому +1

      @@ukaszradziszewski8830 , czy możesz nazwać swoją wieś lub najbliższe miasto? Podlasie jest rozległe, to nie tylko takie województwo, ale i mazowieckie( dawne warszawskie). Ja pochodzę z okolic Makowa Mazowieckiego. Domyśl się skąd moje jakby ironiczne pytanie. U mnie w okolicy z lupą w ręku nie znalazłeś innej religii oprócz katolików( no może grupki Świadków Jehowy ). W Makowie Mazowieckim przed 2 wojną światową większość to byli Żydzi. Chyba wszyscy zginęli. Ja nie spotkałem ani jednego. Czy studiujesz jakieś nauki humanistyczne, historię ? Pozdrawiam, Zdzisiek R.

  • @zdzisawkozik2264
    @zdzisawkozik2264 10 місяців тому +5

    Niewolnictwo zostało zniesione w 1864 roku przez cara Aleksandra Romanowa.!!!

    • @aleksanderkochelak3586
      @aleksanderkochelak3586 4 місяці тому +1

      Chłopi nie byli niewolnikami. Przestań czytać komusze głupoty z pod szyldu tzw. historii ludowej.

    • @DyneQ_
      @DyneQ_ 3 місяці тому

      @@aleksanderkochelak3586Byli, chodź się tak nie nazywali to wystarczy książka od historii z podstawówki i już ma się przed oczyma bardzo smutny i zarazem straszny widok losu takiego chłopa i jednocześnie wiecznie pijanej szlachty, mającej za nic wartości państwa Polskiego, to przez takie nieludzkie połączenie Polska nie miała nawet szans wejść w nowy wiek cało, głównie przez szlachtę.

  • @JanKowalski-nc4ez
    @JanKowalski-nc4ez Рік тому +4

    Polskie chłopstwo było rozpijane przez karczmarzy Jakubów , arendarzy Szymonów współpracujących z lokalnymi dworami, dziedzicami, których majątki chytre, przebiegłe ekonomy yewrejskie doprowadzaly do plajty , by je przejąć między sobą w drodze licytacji a następnie 'uszlachcać się'.

    • @marekzadyma5835
      @marekzadyma5835 11 місяців тому

      Jak ktos chce pic i tak sie napije czy karczma jest pochodzeniowa czy nie. A jak nie ten to inny bedzie robil to samo. W bogatej Szwecji o ile dobrze wiem nikt sie nie skarzy ze go rozpili Szymonowie a alkoholizm wsrod spoleczenstwa jest wrecz choroba spoleczna.

    • @darek8768
      @darek8768 10 місяців тому +1

      Gdybyś dostawał płatny deputat w wódce albo piwie od swojego pracodawcy i nie mógł zmienić pracy to też byś pił.
      Za jakiś czas jakiś sprytny manipulant powie, że za nadwagę i choroby Polaków są odpowiedzialni hindusi bo spedawali kebaby.

  • @romanstaszewski4197
    @romanstaszewski4197 Рік тому +2

    👍

  • @cocietoja2162
    @cocietoja2162 Рік тому +19

    Fajny odcinek :). Dobrze, że się udało chłopów na polską stronę przeciągnąć, szkoda, ze tak późno i przed zaborami nie dano im więcej.

    • @zenekkwiatkowskiukrainskah1695
      @zenekkwiatkowskiukrainskah1695 Рік тому +5

      W okresie I RP chłopi nie czuli się częścią narodu, oni dosyć często określali się jako tutejsi. Nie mówili na siebie Polacy.

    • @cocietoja2162
      @cocietoja2162 Рік тому +6

      @@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 to nie zmienia faktu, że szlachta mogła więcej dla nich zrobić, żeby w XIX wieku poczuli się Polakami w większości.

    • @eava708
      @eava708 Рік тому +12

      ​@@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 W tamtych czasach zwyczajnie nie było czegoś takiego jak współczesna narodowość, to z narodzeniem nacjonalizmu, XIX wiek, przyniósł przełom w każdym kraju

    • @sydneypl2848
      @sydneypl2848 Рік тому +7

      @@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 , napisana w połowie 19 wieku powieść Władysława Reymonta - Chłopi,( oparta na realiach polskiej wsi) przeczy Pana twierdzeniu. Pozdrawiam z Sydney, Zdzisiek R.

    • @krzysztoflewicki4268
      @krzysztoflewicki4268 Рік тому +10

      Głupoty piszesz . Co wiesz co "Oni" uważali odnośnie ich roli w życiu narodu? Przecież już król Kazimierz Wielki miał przydomek Król Chłopów. Gdyby tak było jak piszesz to "chłopi " nie braliby udziału-dobrowolnie- w niczym co dotyczyło naszej , narodowej wspólnoty. Nie rozróżniasz krzywd jakie doznawali z uwagi na ówczesne relacje społeczne, z poczuciem wspólnoty ,która była od zawsze. I dlatego można powiedzieć ,ze polska szlachta ,arystokracja była głupsza od chłopów przez wiele wieków. Niestety ten stan głupoty tzw elit trwa do dnia dzisiejszego. Powiedzenia typu: "na chłopski rozum ....." 'chłop potęga jest ..." świadczą , żę klasa ta zawsze była ważna. I zawsze niedoceniana przez zadufane elity .

  • @michal_mmz
    @michal_mmz Рік тому +3

    Super, świetny i potrzebny materiał - będę polecał uczniom.

  • @zyciewlocie
    @zyciewlocie Рік тому +2

    Mega odcinek. Odpowiada na wiele moich pytań powstałych przy obserwacji obecnej sytuacji społecznej.

  • @JanKowalski-nc4ez
    @JanKowalski-nc4ez Рік тому +2

    Mieszczanie pochodzenia żydowskiego dążyli pod względem prawnym do stania się szlachtą polską. Czegoś takiego nie było we Francji porewolucyjnej. Tam mieszczanie nie dążyli pod względem prawnym do stania się szlachtą francuską.

  • @elciab9499
    @elciab9499 Рік тому +8

    Świetny temat, ale mam niewesołą konkluzje. Czy wciąganie mas chłopskich do ideii narodowej, nie sprawiło że kolejne wojny toczone miedzy państwami, stały się bardziej totalne, obejmując dodatkowo właśnie tę ludność cywilną, zamiast tylko regularnej armii?

    • @ZofiaMarek
      @ZofiaMarek Рік тому +8

      Powtarzasz te bajki, że dawniej w wojnę było zaangażowane tylko wojsko!
      Od początku świata w czasie wojny największe straty ponoszą cywile. Dawniej działania wojenne toczyły się oczywiście na mniejszym terytorium(technika), ale wojsko siało spustoszenie nie tylko w rejonie działania. Najbardziej dotkliwe dla ludności cywilnej były przemarsze wojsk. I to zarówno własne jak i obce. Przemarsz wojska pozostawiał po sobie pas spalonej ziemi. Wojsko rabowało wszystko, ponieważ nie było centralnego zaopatrzenia, a żołnierz i koń musi jeść i nie tylko. Po takim przemarszu ludność, jeżeli udało jej się ujść z życiem pozostawała na pogorzelisku, ponieważ to co nie zostało zrabowane było niszczone, żeby nie dostało się w ręce przeciwnika.
      I tak były i do dzisiaj są ( pomimo różnych konwencji) prowadzone wojny. Wojna to jest mordowanie się bez żadnych zasad. Nie ma "szlachetnych czy humanitarnych" wojen.

    • @elciab9499
      @elciab9499 Рік тому +1

      @@ZofiaMarek na końcu mojej wypowiedzi jest pytajnik, a to oznacza że zdanie jest w trybie pytania, a nie stwierdzenia.
      To o czym piszesz z pewnością jest prawdą, jednakże nie w każdej wojnie tak się działo. Znam relacje że np przy przemarszu wojsk na wschód, armia zabierała ludności te sztuki bydła, nieprzydatne dla gospodarstwa, nie ograbiano doszczętnie ludności, planując z nich uczynić warstwę niewolniczą - ktoś musiał pracować dla panów. Inaczej było gdy armia czerwona parła na zachód, wtedy ograbiano ludność doszczętnie, a także dokonywano zniszczeń (znam relacje gdzie ruski nie tylko ograbili, ale i na środek dywanu nasr* - czysta nienawiść). Natomiast przy cofaniu własnych wojsk - ludność była celowo przesiedlana i palono własne zaplecze gospodarcze, ale skoro twierdzisz że ludność zostawała tam na gruzach, to wytłumacz, po co i czym się żywili? Osobiście z rodzinnych relacji znam historię przemieszczenia się wojsk carskich na granicy (obecnie) polsko-czeskiej. Armia rozbiła obozowisko na wzgórzach, a lokalna ludność wiejska się bardzo przelękła, nie wiedząc co będzie. Wyprawiono więc jedną mądrą kobietę, z koszami pełnymi chleba, masła, jajek aby się w obozie zapytała, czego się mogą spodziewać. Oficer w sztabie ją uspokoił, mniej więcej mówiąc tak: "Nie bójcie się, żołnierze do wsi nie wejdą, będą stacjonować kilka dni, a potem się przemieszczą". Tak się też stało. Sama I wojna zakończyła się z powodu braku zasobów (np metal) ale moja wiedza jest w tej materii niezbyt wielka, chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej, stąd moje pytanie.
      Wiadomym jest też że kiedy ludność miejscowa, w starożytnych osadach stawiała opór, w ramach kary dokonywano zniszczeń miast, lecz było sporo przypadków gdzie zwycięzca zadowalał się przejęciem skarbca lokalnego władcy. Po co niszczyć prosperującą gospodarkę, kiedy można ją przejąć i czerpać z niej zysk? Tak zachowywali się tylko dzicy, z wiadomego kierunku świata.

    • @dan-oh5tg
      @dan-oh5tg Рік тому +2

      Najwiekszym motłochem była tzw,,szlachta''.Oni byli szkodnikami i pasozytami

  • @forbiddenapple4551
    @forbiddenapple4551 Рік тому +1

    Polskie klamstwa historyczne

  • @domicelabury4560
    @domicelabury4560 Рік тому +5

    Ksiądz Staszic miał rację bo trzeba z Polaków zrobić jeden naród ze wszystkich stanów a gdy będą wszyscy rozbici to wtedy nie będzi ani Polaków ani Polski....

  • @teresatrzybinska9971
    @teresatrzybinska9971 7 місяців тому

    Nie było wsi i wiosek..tylko dwory, pałace i rządzili ziemianie... pozdrawiam serdecznosci ❤️❤️❤️❤️❤️🇵🇱🇵🇱

  • @zibifranz2429
    @zibifranz2429 Рік тому +5

    W kazdej wspolnocie ludzkiej najpierw musisz zostac "swoim" zanim zostaniesz kims wiecej i nie ma w tym nic dziwnego. Jestesmy stworzeniami stadnymi i w pierwszej kolejnosci obowiazuja zasady stada, czy to sie komus podoba czy nie. Tak samo jest w najmniejszej komorce spolecznej jaka jest rodzina. Najpierw ustalamy kto jest glowa rodziny a potem cala reszta. Tak samo jest w szkole, wojsku, druzynie sportowej, zespole pracowniczym itd itd Rozbudzanie mysli polskosci, patriotyzmu i narodu wymaga wejscia na wyzszy poziom wyksztalcenia, wiedzy, swiadomosci czy tozsamosci. Dlatego tak wazna jest oswiata, kultura i swiadomosc. Podobnie jest dzisiaj, ta bardziej prymitywna, niewyksztalcona czesc spoleczenstwa nie utozsamia sie ani z polskoscia ani z narodem polskim. Wielu ludzi dalo sobie podmienic te prawdziwe wartosci na wartosci bazujace na naszych prymitywnych instynktach takich jak konsumpcjonizm czy wrecz na pojeciach abstrakcyjnych bazujacych na naszych kompleksach, na przyklad na byciu europejczykiem. Dla tych niewyksztalconych poddajacym sie szko...pskiej i kaca...pskiej propagandzie przypominam, Polska zawsze byla, jest i zawsze bedzie w samym sercu Europy. To my zbudowalismy potege oparta na wspolnocie wielu narodow i jako pierwsi w Europie a drudzy na swiecie po USA, uchwalilismy demokratyczna konstytucje, wiec to od nas inne narody moga sie uczyc demokracji. Pozdrawiam.

    • @JERZ69G
      @JERZ69G 2 місяці тому

      TROCHE BREDZISZ CHLOPCZE JA NIE CZUJE SIE POLAKIEM CZUJE SIE LACHEM ZACHODNIM . BLIZEJ MI TO KRAJOW POLNOCY I ZACHODU NIZ DO WSCHODNIEJ POLSKI. WSCHODNIA POLSKA TO SYF W KAZDEJ DZIEDZINIE ZYCIA .OCZYWISCIE BYLY WYJATKI ALE GENERALNIE SLOWIANIE TO PRYMITYWY.

  • @dawidtomaszkrykowski7339
    @dawidtomaszkrykowski7339 Рік тому +7

    A tak apropo niepodległości, mnie zawsze zastanawia czemu Ukraińcy czy Białorusini tą niepodległość z czasów międzywojnia uznają i nadal ją wspominają mimo, że była bardzo krótkotrwała, a my niepodległości z czasów Wojen Napoleońskich nie uznajemy mimo że trwała około 5 lat ?

    • @pawelszewczenko6723
      @pawelszewczenko6723 Рік тому +4

      Może dlatego, że byliśmy zależni od Francji, to nie była do końca niepodległość.

    • @sewerynnn
      @sewerynnn Рік тому +1

      Napoleon mało pozytywną osoba, mason, kontynuował Wielką Rewolucję Francuską. Nawet Trocki miał w pokoju podobiznę Napoleona.

    • @sydneypl2848
      @sydneypl2848 Рік тому

      @Dawid Tomasz, nasza państwowość od Mieszka ma 1000 lat. Oni tę państwość muszą dopiero budować. Znam płynnie rosyjski, oglądam internet ( od 24-2-2022) głównie po rosyjsku. Moskowia odmawia Ukraińcom prawa do istnienia narodu, państwa, języka. Ta WOJNA jest o wszystko. Kacapy/raszysty to zaraza 21 wieku, Covid to pestka. Dlatego Ukraińcy odwołują się do historii Kozaków, Rusi Kijowskiej jako prahistorii dzisiejszej Ukrainy. Moskowia ukradła nazwę Rusi i nawet herb Bizancjum.

    • @PomorskiWilk
      @PomorskiWilk Рік тому +4

      Bo nie mieli innej niepodległości. Radziecka Białoruś czy Ukraina to dla nich odpowiednik "Kongresówki"

    • @dieinternationalesolidarit8540
      @dieinternationalesolidarit8540 Рік тому +1

      @@sewerynnn trocki był wielkim rewolucjonistą. Potem się skurwił

  • @BartekSychterz
    @BartekSychterz Рік тому +6

    Mało się mówi o tym, ale wiem to przekazań rodzinnych, iż w Galicji zachodniej nastąpiło rozczarowanie Polską do pewnego stopnia.
    Bo za cesarza nikt ich za kulturę i wiarę nie prześladował i nie gnębił, a w odroczonej Polsce pojawił się bandytyzm, korupcja i wielka bieda.
    A z ludźmi po drugiej stronie Wisły (Kongresówka) też były z początku jakieś cięcia, bo to obcy.

    • @romankokocinski3512
      @romankokocinski3512 Рік тому +2

      Zgadza się dziadek mawiał że za pana Habsburga było dobrze nie gnębił on chłopów jeno że jak przyszli panowie poloki to wiecznie im mało wiecznie nie pasowało im nic i dobrze zapamiętałem jak przyszła pani i robiła spis i pytała się dziadka kim jest on powiedział że tutejszy pani na to że Polak dziadek ni jo z tela i nic mi do Poloków panów wiecznie nie na żartych

    • @CrazyLeiFeng
      @CrazyLeiFeng Рік тому +4

      @@romankokocinski3512 To nie bylo zjawisko tylko w Polsce. Donscy kozacy nie uznawali sie za Moskali i oglosili niepodleglosc w 1918 za co ich potem Moskale wymordowali.

    • @CrazyLeiFeng
      @CrazyLeiFeng Рік тому +4

      @@romankokocinski3512 Trzeba tez pamietac o ogromnych zniszczeniach kraju w Pierwszej Wojnie i swiatowym kryzysie. Okres do Pierwszej Wojny to ekonomicznie szczyt potegi Europy.

    • @lorakphloda4440
      @lorakphloda4440 Рік тому +3

      Na Kaszubach było podobnie, tym bardziej że wszystkie stanowiska dawano ludziom z głębi Polski. Także wielu zaczęło tęsknić za Niemcami bo przynajmniej był porządek. Później w skrajnych przypadkach to przyłączali się do nazistów bo wydawało im się że będzie lepiej niż za "dziadowskiej" Polski i w większości po wybuchu wojny nie angażowali się w żadną walkę z Niemcami a później wcielano ich do Wehrmachtu.

    • @janpieprzycki6032
      @janpieprzycki6032 Рік тому +1

      Że niby na Galicji biedy nie było?

  • @JedenastySynMalice
    @JedenastySynMalice Рік тому +4

    Wspaniały materiał.

  • @lislisser6036
    @lislisser6036 Рік тому +6

    polskich chłopów nikt nie rusyfikował... gdyż nie było powszechnej edukacji, rusyfikowano owszem, mieszczaństwo i szlachtę

  • @robertmilczarek3169
    @robertmilczarek3169 Рік тому +1

    I do czego to doprowadziło😂😂😂

  • @marlenakranc1279
    @marlenakranc1279 Рік тому +1

    Był to ważny krok na drodze budowania nowoczesnego narodu. Zwłaszcza w okresie zaborów, gdzie budowanie polskości było trudne. Powstania narodowe zaś osłabiały ten proces, oczywiście obok polskich chłopów i mieszczan ważne było przeciągnięcie na chłopów ukraińskich i innych mniejszości narodowych. Pamietajmy że w Rosji doszło do likwidacji szlachty zaściankowej, zrównanej do chłopów pańszczyźnianych .Zwłaszcza że byli oni przedmiotem gry Rosji, dopiero klęska państw zaborczych i obronienie niepodległości dały możliwość dalszego rozwoju polskiej kultury. Co sądzicie o książce Daniela Beavoisa Trójkąt ukraiński?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому

      W "Trójkącie Ukraińskim" świetne są fragmenty o społeczności szlacheckiej na Ukrainie - zarówno drobnicy, jak i wielkim ziemiaństwie. Gorzej jest w przypadku refleksji autora na temat kolonializmu i zestawieniu stosunków ukraińskich z doświadczeniami Francji.

    • @marlenakranc1279
      @marlenakranc1279 Рік тому

      @@KurierHistoryczny To się zgadza . A co sądzicie o refleksji autora dotyczącej braku zrozumienia wielkiego ziemiaństwa dla szlachty zaściankowej, Podczas jej likwidacji przez Rosjan, w osobie Bibikowa.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому

      Wielce prawdopodobne. Ta pogarda wobec biedoty szlacheckiej przez wielkich panów była widoczna już przed rozbiorami. Tyle że wtedy byli oni im jeszcze do czegoś potrzebni.

  • @typowylannister
    @typowylannister Рік тому +4

    jest szansa na odcinek o ruchu husyckim i próbach stworzenia własnego narodowego/państwowego kościoła?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +1

      Tak, ale nie w najbliższym czasie. Trochę już rzeczy mamy zaplanowanych.

  • @gallanonim3394
    @gallanonim3394 Рік тому +5

    Szlachta wywodzi się z rycerstwa, natomiast rycerstwo powstało z drużyny lokalnego przywódcy. To nic innego jak wojownicy - żołnierze, którzy walczyli tam gdzie wysłał ich przywódca. W podzięce nadawał im ziemie i przywileje. Wojownicy, a później rycerze musieli sami zadbać o zbroje i narzędzia do walki + konia. Nawet dzisiaj można posłuchać wywiadów żołnierzy GROM, którzy twierdzili, że do Afganistanu jechali z dużą ilością prywatnego sprzętu, bo państwowe było słabe, a jednak każdy chce przeżyć i wrócić do domu.
    Tym bardziej o swoim bezpieczeństwie myśleli rycerze, więc wymuszali na władcy, aby dawał im systemowe przywileje, aby mogli się bogacić. I tak powstała nierówność. Rycerze byli nieproporcjonalnie zamożniejsi od chłopów, a z wieku na wiek różnice tylko się pogłębiały.
    Szlachta więc jeździła na wojny, a chłopi mieli na to wywalone i słusznie, bo niby czemu mieli umierać, skoro nie dostawali nic w zamian?
    Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy okazało się, że liczy się wielkość armii i nie ma tyle szlachty, to zaczęto werbować chłopów. Przymus jest kiepski i powie to każdy dowódca wojskowy. Lepiej walczy żołnierz, który jest przekonany o słuszności umierania.
    W efekcie w XX wieku tak wielką popularnością cieszyło się zabieranie majątków arystokracji. No bo skoro chłopi zaczęli chodzić na wojny, to też powinni dostawać takie same przywileje i majątki jak kiedyś rycerstwo.
    Zresztą... majątki arystokracji i szlachty powstały na niedoli i wyzysku chłopów, więc słusznie, że im je odebrano.

  • @krzysztoflewicki4268
    @krzysztoflewicki4268 Рік тому +2

    Co wiemy o tym co "Oni" uważali odnośnie ich roli w życiu narodu? Przecież już król Kazimierz Wielki miał przydomek Król Chłopów. Gdyby tak było, że "Oni" ni czuliby sie Polakami to nie braliby udziału-dobrowolnie- w niczym co dotyczyło naszej , narodowej wspólnoty. Trzeba rozróżniać krzywdy jakie doznawali z uwagi na ówczesne relacje społeczne, z poczuciem wspólnoty ,która była od zawsze. I dlatego można powiedzieć ,ze polska szlachta ,arystokracja była głupsza od chłopów przez wiele wieków. Niestety ten stan głupoty tzw elit trwa do dnia dzisiejszego. Powiedzenia typu: "na chłopski rozum ....." 'chłop potęga jest ..." świadczą , żę klasa ta zawsze była ważna. I zawsze niedoceniana przez zadufane w sobie elity .

  • @KonradZiembicki
    @KonradZiembicki Рік тому +2

    A ja myślę że Polski naród nie powstał przed 1918 a po 1980 . II RP było klasowe jeszcze , nie zdążono połączyć wszstkich klas . 7 lat wolności - do przewrotu majowego - nie złączyło społeczeństwa jak historia po 1980

  • @nocnegrane2851
    @nocnegrane2851 Рік тому +2

    Z jednej strony odcinek fajny, ale na prawie 14 minut materiału to było mało powiedziane. Można było to samo powiedzieć w połowie tego czasu

  • @lukaszpolkowski5463
    @lukaszpolkowski5463 Рік тому +2

    A to dobre!Wracam do domu z zakupami i już siadam do oglądania.A moje 2 dziewczyny do kuchni!!!Za ok kwadrans im pomogę!😂He he PZDR!!! Jak tam moje 2 propozycje?Mam nadzieję że pracują moi Pany nad tym!!!

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  Рік тому +2

      Dzięki. Nie obiecujemy z tymi Twoimi propozycjami. Na razie mamy zaplanowanych całkiem sporo odcinków, ale może na podcascie np. to Psie Pole się pojawi.

  • @dan-oh5tg
    @dan-oh5tg Рік тому +1

    Ten g.wniany dokument jakim byla konstytucja 3 maja nic nie zmieniał!!!Nie mam pojecia dlaczego świetujemy dzien jej uchwalenia

  • @dan-oh5tg
    @dan-oh5tg Рік тому

    To było NIEWOLNICTWO

    • @Serwac
      @Serwac Рік тому +1

      Chłop oddawał dziesięcinę czyli 10% tego co wypracował. My teraz płacimy 72% z tego co wypracujemy.
      Chłop był wolnym człowiekiem, to my jesteśmy niewolnikami z fałszywym przekonaniem, że jesteśmy wolni, że masz wybór,

  • @janolszewski5121
    @janolszewski5121 Рік тому +2

    hehehe, konstytucja - prostytucja 3-go maja to masoński produkt, urzeczywistniony w 1926 r. zamachem majowym. Taki mały skrót historii Polski.

  • @fala8617
    @fala8617 Рік тому

    Ciekawe , to bardziej wiara była wyznacznikiem kim się było , aniżeli narodowość . Dlatego te wszystkie powstania były skazane na niepowodzenie.

  • @mieczyslawgorkiewicz931
    @mieczyslawgorkiewicz931 Рік тому +2

    Polska Pańska ale kraj chlopo- robo...niewolników.

  • @johnsay4434
    @johnsay4434 Рік тому +5

    Czy dzisiaj Polska wies Jest traktowana lepiej ? NIE ,

  • @JanKowalski-nc4ez
    @JanKowalski-nc4ez Рік тому

    Kto ci to napisał?! czytasz jakby cię brzuch bolał, mosze.

  • @magdalenazak8505
    @magdalenazak8505 Рік тому

    NIE CHŁOPI TYLKO LACHY ZACZNIJ MÓWIĆ O LACHACH =PANACH ONI NIE MOGĄ TEGO ZNIEŚĆ!!!!!

  • @eugeniuszde1230
    @eugeniuszde1230 Рік тому +4

    Chłopi do dzisiaj nie są Polakami.

    • @Iwerski
      @Iwerski Рік тому +7

      Jakie masz korzenie ?

    • @CrazyLeiFeng
      @CrazyLeiFeng Рік тому +5

      Oni teraz bardziej Polacy niz "Europejczycy" z Warszawki.

    • @janpieprzycki6032
      @janpieprzycki6032 Рік тому +2

      Jak definiujesz współczesnego chłopa?

    • @halinamynko2416
      @halinamynko2416 Рік тому +1

      ​@@Iwerskijestem Polka z krwi i kości i każda Ukrainka niech mi zazdrości że mnie pokochał Polak młody pełen życia i urody

    • @halinamynko2416
      @halinamynko2416 Рік тому +2

      ​@@janpieprzycki6032teraz nie ma chłopów sa robotnicy rolni posiadavze rolni gospodarze rolni chłopi wyjechali za granice do pracy.i kazdy kto ma inne przyrodzenie niz baba są chłopi

  • @andrzejkolowski39
    @andrzejkolowski39 Рік тому +3

    Chłopi polscy zawsze byli Polakami ,wolnymi ludźmi .To dopiero chrześcijaństwo próbowało ,całkiem skutecznie ,zmienić wolny lud w niewolników .Ale te możliwości zniewolenia wyczerpały się i czarni ciemiezcy muszą się z tym pogodzić .Chłop Polski jest Polakiem ,wolnym Polakiem .O tym przekonana się obecni okupanci Ziemi Polskiej ,chociaż myślą ,że już ją zdobyli dla swojej nacji

    • @janpieprzycki6032
      @janpieprzycki6032 Рік тому +5

      XD

    • @Cezarkiewicz
      @Cezarkiewicz Рік тому +14

      Te wszystkie mity o pierwotnie "wolnych" kmieciach (chłopach), których rzekomo "zniewolił" kościół i szlachta, są na tym samym poziomie fantastyki co mity o przedchrześcijańskiej i "Wielkiej Lechii", którą to niby zniszczył kościół i feudalni czarnoksiężnicy. Te książki Leszczyńskiego czy Janickiego o "zniewolonym ludzie" są tak samo odrealnione jak książki o "Lechitach", których "zniewolił" kościół. To jest ta sama bajka.

    • @jerzybielawski2413
      @jerzybielawski2413 Рік тому +2

      Brednie, rzadko trafia się na takie opinie.Ale jak widać bywają.

    • @JanKowalski-nc4ez
      @JanKowalski-nc4ez Рік тому +2

      PYERDY twe czosnkowe, Kolowski, ja cze krencze... nie udawaj Polaka, mosze, wy nienawidzicie polskiego katolicyzmu...

    • @marekzadyma5835
      @marekzadyma5835 11 місяців тому

      @@Cezarkiewicz dokladnie!! - mity i tyle..

  • @vandaller4131
    @vandaller4131 4 місяці тому

    Dmowski? Ten sam Dmowski, który dał rozkaz swoim bojówkarzom, strzelać do strajkujących polskich robotników? Do tych, którzy wyszli na ulicę domagając się między innymi znormalizowania godzin pracy? Taki z niego Polak jak z koziej d... trąbka