Kto szuka nie błądzi. Miałem na stanie w wojsku takiego ZIŁ-a 130 z lamą APM na pace. Obsługiwałem lotnisko w Siemirowicach, znaczy cztery takie ZIŁ- obsługiwały lotnisko. Była oświetlana cała płyta lotniska w trakcie ćwiczeń lotniczych. Jak to działa?. Odpala się auto, nie zawsze z rozrusznika się udaje, więc na stanie jest korba :-) , silnik V8 5,6 litra o normie spalania 39,5 litra zielonej benzyny ( 86 oktanów) odpalał raz od kopa raz od kilku minutowego kręcenia korbą. Przerzucić należy drążek skrzyni rozdzielczej z napędu na uruchomienie prądnicy, lewarek zmiany biegów przełączyć na czwarty bieg ( auto stoi w miejscu a napęd kręci prądnicą) zaciągnąć ręczny gaz by na liczniku było mniej więcej 60km/h . Jak APM działał poprawnie powinien zaświecić ale nie pamiętam by któryś działał poprawnie...:-). Należy wskoczyć na pakę i patrząc przez zaciemniony wizjer patrzeć do środka. Przy okazji kręcić dwoma gałkami przybliżyć do siebie dwie znajdujące się w środku elektrody węglowe ( plusowa i minusowa, jedna grubsza druga cieńsza ) które po zbliżeniu powinny dać łuk świetlny. Automat powinien utrzymywać je w lekkim ruchy okrężnym by w trakcie wypalania zbliżały się do siebie. Łuk świetlny jest mega mocny i przy szkle skupiającym jest widoczny nawet do 100km, przy szkle rozpraszającym oświetla szerokie pole.
Prawie dobrze, tylko że nie było czegoś takiego jak "szkło skupiające" to wypukłe, to było zwykłe szkło ochronne. Elektrody same z siebie nie dawały łuku, była potrzebna trzecie elektroda zapłonowa, która przenosiła łuk z jednej elektrody roboczej na drugą w momencie podania napięcia. Obracała się tylko elektroda dodatnia, na końcu której był krater, który był głównym punktem generującym światło.
@@Czarek_B Jako kierowca nigdy nie byłem szkolony z obsługi i działania APM-u, ale jak to w syfie wygląda to każdy co był powinien wiedzieć. Nigdy nie miałem na stanie operatora więc dbałem tylko o to by dojechać , poświecić i wrócić na obiekt.... :-) Pamiętam tylko dwie elektrody które czasami wymieniałem na nowe, o trzeciej nic nie wiem. Ale zabawka sama w sobie robiła robotę .
@@jezus2062 Nie miałeś operatora, to kto reflektor obsługiwał? Trzecia elektroda była mała, prawie niewidoczna i prawie wcale się nie zużywała, bo działała tylko w chwili zapłonu, więc się jej nie wymieniało. Też byłem kierowcą ale zawsze lubiłem dość dokładnie poznać sprzęt, który przewoziłem, jednak do jego obsługi się nie dotykałem, od tego był operator. Ja tylko podawałem napięcie i gdy operator był na pace, to ustawiałem je za pomocą obrotów silnika i potencjometru, który był kabinie.
@@Czarek_B Operatora nie miała żadna z naszych czterech załóg. 96/97 Siemirowice. Byliśmy kierowcami i operatorami w jednym, tak jak opisałem w pierwszym poście. Mieli dojechać z Grudziądza ale jakoś nie dojechali.... :-)
Witam! Stary wojskowy wiarus! Takie elektrody były jeszcze w kinach w starych projektorach zawodowych! Ale to były lata 1950 około pozdrawiam! Te wszystkie samochody wojskowe były nie do zdarcia mówmy o nich wydaje mi się z szacunkiem do tamtych czasów ( takie wozy jak zisy ziły ,mazy krąży wszys odmiany Tatry nie do zdarcia ) dzisiaj nie byłoby tej tej techniki wojskowej samochodowej naprawy raczej niskoplikowane a jeszcze dodam motocykle wojskowe MK-72 do patroli wszystko prawie na benzynie ! Bardzo mobilne oraz mało awaryjne narzędzia nieskąplikowane naprawa jak szło to w terenie bez serwisu ale to była szkoła która dzisiaj procentuje pozdr elektryk Bodzio rocznik 1944 wielki szacun dla Fachowców dziedziny motoryzacyjnej
Świetny odcinek. Wielbie amerykański sprzęt. Ten błękitny Doge to dźwig do załadunku bomb na specjalne przyczepy. Używany wyłącznie w Amerykańskich siłach powietrznych (USAAF)
w 1995r na lotnisku Wrocław Strachowice postawiłem kawę zbożowa w kubku plastikowym w kabinie na pulpicie..... mig 21 jak wrzucił dopalacz przy starcie kubek spadł na kolana spodnie moro . wróciły wspomnienia. dziękuję za film.
Służyłem na takich APM-ach na Babich Dołach. Nie było tam żarówek tylko elektrody. Zasilane było z silnika poprzez przystawkę + wysoki bieg i mechanizm blokowania pedału gazu aby odpowiednie obroty były. Służył do oświetlenia pasa przy lądowaniu w nocy a w dzień do robienia tzw. bramek przy podejściu.
Melduje się kierowca-elektromechanik z JW1300 49PŚB Pruszcz Gd. Wiosna 2001. Zastosowanie w przypadku mojego pułku to oświetlanie pasa autorotacji światłem rozproszonym, w przypadku awarii napędu śmigłowca (wtedy Mi-2 i MI-24D). Autorotacja = silnik maszyny nie kręci, ale wirnik działa pod wpływem grawitacji + oporów powietrza. Tak w skrócie. Czuwaj ;) Aaa, jeszcze jedno. Jak zmieniałem koło, sierżant prawie mnie zabił jak kręciłem kluczem w "normalną" stronę próbując je odkręcić... Usłyszałem od niego: "U....... ty skończony debilu, przecież to jest jeb...y ruski gwint... DOKRĘCASZ!" 😄Aż łezka w oku sie pojawiła....🙂
Na Glinniku w 25 DKP też takie były...elektrody grafitowe zmienialiśmy na żarówkę...czasami,bo przeważnie elektrody...byłem operatorem tego sprzętu...nie gniotsa nie łamiotsa...
Reflektor lotniskowy apm 90 w tym przypadku żarówkowy molbyc również łukowy przed uruchomieniem napędu prądnicy należy otworzyć w niej klapki po obu stronach służą one do chłodzenia napęd jeśli dobrze pamiętam odbywa się przez rewers skrzyni biegów byłem kierowca takiego sprzętu w jw 1641 Inowrocław a ciekawostka jest że występowała mniejsza odmiana o oznaczęniu app a gazie buhanka
Prądnica daje nie 220 lub 380 a 110 V dla zasilania żarówki lub poprzez specjalny rezystor znajdujący się na pace w perforowanej skrzyni stalowej 70 V dla zasilania lampy łukowej. Jeździłem takim w JW 3214 Leźnica Wlk
@@grzegorzpiotrowicz4706 ....Ja bylem w 2001.Sierżant lub chorązy Klimek jeszcze był w skladzie.A dowodcą plutonu taki choraży z wąsem...nazwiska nie pamiętam..
Mój były pracownik będąc we wojsku był dowódcą takiego zespołu oświetlenia pasa startowego. W składzie było kilka pojazdów. Ale więcej szczegółów to już nie do mnie. Aha, niezbyt się znam, ale się wypowiem: Land Lover Lightweight, wersja desantowa właśnie do zrzutów.
50 lat temu jak chodziłem do podstawówki to po drodze była posesja, przed którą stał czołg T34 i dwa takie Dodge. NA CHODZIE bo widziałem jak je odpalali. Przynajmniej jeden. Stały tam przez cały czas mojej podstawówki
Zajefajnie zakręcony jesteś 😂 Nie przerywaj rób tak dalej ku uciesze takich widzów jak ja 😊 Życzę powodzenia i czekam na nowe filmiki 😊 Pozdrowienia z Beskidu Małego
@@Czarek_B Czy skupiające czy ochronne, przy tym szkle wiązka światła była skupiona jak promień lasera..:-) nie raz stało się przed pasem lotniska i robiło bramkę dla samolotów na tym szkle.
@@jezus2062 Bez tego szkła wiązka byłaby identyczna. Skupiające było zwierciadło (lustro) znajdujące się na dnie tej "beki" reflektora i to ono tworzyło w miarę równą wiązkę światła na wyjściu.
Dzien dobry odcinek super a ten Dodge z RAFu to pewno byl holownikiem do samolotow jak bylem w wojsku to holowniki byly Stary 66 do samolotow LIM czyli MIG 15 pozdrawiam z Birmingham UK .
Zadne 220 czy 380 V, zasilanie to 110V prądu stałego i wydajność do tej lampy wyładowczej, to około 15 kW. Ta latarka dawała promień świetlny, widziany przez pilotów z ponad 100km. W zestawie powinny być 2 soczewki, dalekosiężna gładka sferyczna i taka falista rozpraszająca. Wyładowanie realizowano na elektrodach węglowych. Dosyć często, szczególnie po zmroku, czy podczas mgły, było takie coś odpalane na lotnisku, na którym służyłem w 90 roku. Pozdrawiam
To nie jest lampa "wyładowcza" tylko lampa łukowa a to bardzo istotna różnica i bardzo różna zasada działania, w przypadku lampy łukowej jej moc to 12- 12,5 kW,
Ta amerykańska ciężarówka jak ta, bez skrzyni biegów grała w filmie "Cena strachu" z 1953r. Ziły w budowlance to moje dzieciństwo, skrzyniowe i wywrotki. Bardzo ekonomiczne samochody, ładowność skrzyniowy 6t, wywrotka 5t, przy spalaniu 35-40 l/100 km, benzyny. Na wschodzie obecnie masowo jeżdżą na LPG.
Gaza67 znam ten egzemplaz jest šwietny. Dużo nim podróžowałem. A co do land rovera to noe sa tana a meriwa. Pozdrpwienia dla Andrzeja vel śiwego. Webster gdynia
Вітаю пана з України , з харківщини ! То часом ЗИЛ-130 не з Бужиково , з аеродрому Ключево , шо десь недалеко від Щеціна ? Бажаю здоров'я , гарна у вас справа , колекція чудова !😉
Ojciec takim ziłem z latarka na końcu pasa w jednostce w Słupsku punkt przyziemienia wskazywał. Jedynie nie do końca wiem czy taką samą latarkę miał bo żarówka działała na zasadzie lampy łukowej
@@Xsarxass Nie pisz bzdur. Wymiana źródła światła żarówka/łuk w APM 90 zajmowała od kilkunastu minut do max pół godziny. W pionie świeciło się tylko żarówką bo w przypadku łuku odpryski z elektrody powodowały wypalenia lustra znajdującego się w głębi reflektora. Za to wszelkie świecenia związane z poruszaniem reflektorem w czasie pracy odbywały się za pomocą łuku a nie żarówki, bo jej rozgrzany żarnik mógł się uszkodzić (rozerwać) w czasie poruszania.
Takich Ziłów to kiedyś było mnóstwo na drogach, zwykle niebieska kabina z białym przodem. Wiem gdzie stoi Gaz 51 z przednim napędem, raczej w cenie złomu, może się Panu przyda na części?
Zil fajny ale reflektor ma zarniki z tego co pamietam i one sie spalaja jak elektrody od spawania ale bylby tez ciekawy Zil z APA to taki duzy agregat do odpalania samolotow nie pamietam teraz jaki to byl prad ale cala paka to byl wlasnie ten agregat trzeba bylo rozwinac kabel podlaczyc do MIGA i ognia bo sam by nie zapalil na lotnisku w Babimoscie bylo tego duzo ale juz tej jednostki nie ma a byla to JW 5037 .
@@grzegorzs4071 Bardzo mi milo ja tez tam sluzylem w 1984 roku ale widzialem na UA-cam co z tej jednostki zostalo to lzy sie kreca w oku .No nic nie zrobimy teraz mieszkam w Angli ale wspomnienia zostaly .Pozdrawiam .
Żarnik to żarnik, elektroda to elektroda. Nie pisz bzdur jak nie masz o tym pojęcia. Naucz się też co to składnia, interpunkcja i polskie znaki, bo twój wpis wygląda jakby debil go pisał.
@@grzegorzs4071 Co takiego cię uraziło? 🤔Skoro się odezwałeś, to znaczy, że podzielasz moje porównanie, a przecież nie napisałem, że jest debilem. Kultury to jemu zabrakło, bo pisząc w taki sposób nie szanuje innych czytających, więc ja też nie mam zamiaru jego szanować.
A czy zły nie miały dwóch mordek? Jenda jak ten z kierunkowskazami pod reflektorami i druga z kierunkami ponad lampami? Tak pytam bo z dzieciństwa tak to kojarzę ;)
Dwie grube elektrody w srodku...jedna przesowana podajnikiem.Swiatło powstawało dzieki łukowi elektrycznemu.U nas słuzylo do oswietlania pasa lotniskowego w czasie nocnych lotow😀😀🤣
Madafaka tu już nie ma srania po krzakach. Trzeba mieć dużo fantazji i jeszcze więcej $$. Wszyscy komentujacy że "na pewno zarobi z nawiązką na planie" : Przecież też możecie jechać kupić, załatwić trnsport, opłacić, składować, utrzymywać w ruchu itd itd. Będzie "zarabiał z nawiązką"
Dwóch chłopów zwiedza sklep z zabawkami, odpala i zabiera jedną z nich... najlepszy poranek :-). Powodzenia Panowie i czkam na więcej
Ok 15 lat temu widziałem zioła we fr miał 5 tys km służył jako reklamowe auto było to w regionie Macon
Kto szuka nie błądzi. Miałem na stanie w wojsku takiego ZIŁ-a 130 z lamą APM na pace. Obsługiwałem lotnisko w Siemirowicach, znaczy cztery takie ZIŁ- obsługiwały lotnisko. Była oświetlana cała płyta lotniska w trakcie ćwiczeń lotniczych. Jak to działa?. Odpala się auto, nie zawsze z rozrusznika się udaje, więc na stanie jest korba :-) , silnik V8 5,6 litra o normie spalania 39,5 litra zielonej benzyny ( 86 oktanów) odpalał raz od kopa raz od kilku minutowego kręcenia korbą. Przerzucić należy drążek skrzyni rozdzielczej z napędu na uruchomienie prądnicy, lewarek zmiany biegów przełączyć na czwarty bieg ( auto stoi w miejscu a napęd kręci prądnicą) zaciągnąć ręczny gaz by na liczniku było mniej więcej 60km/h . Jak APM działał poprawnie powinien zaświecić ale nie pamiętam by któryś działał poprawnie...:-). Należy wskoczyć na pakę i patrząc przez zaciemniony wizjer patrzeć do środka. Przy okazji kręcić dwoma gałkami przybliżyć do siebie dwie znajdujące się w środku elektrody węglowe ( plusowa i minusowa, jedna grubsza druga cieńsza ) które po zbliżeniu powinny dać łuk świetlny. Automat powinien utrzymywać je w lekkim ruchy okrężnym by w trakcie wypalania zbliżały się do siebie. Łuk świetlny jest mega mocny i przy szkle skupiającym jest widoczny nawet do 100km, przy szkle rozpraszającym oświetla szerokie pole.
Prawie dobrze, tylko że nie było czegoś takiego jak "szkło skupiające" to wypukłe, to było zwykłe szkło ochronne. Elektrody same z siebie nie dawały łuku, była potrzebna trzecie elektroda zapłonowa, która przenosiła łuk z jednej elektrody roboczej na drugą w momencie podania napięcia. Obracała się tylko elektroda dodatnia, na końcu której był krater, który był głównym punktem generującym światło.
@@Czarek_B Jako kierowca nigdy nie byłem szkolony z obsługi i działania APM-u, ale jak to w syfie wygląda to każdy co był powinien wiedzieć. Nigdy nie miałem na stanie operatora więc dbałem tylko o to by dojechać , poświecić i wrócić na obiekt.... :-) Pamiętam tylko dwie elektrody które czasami wymieniałem na nowe, o trzeciej nic nie wiem. Ale zabawka sama w sobie robiła robotę .
@@jezus2062 Nie miałeś operatora, to kto reflektor obsługiwał?
Trzecia elektroda była mała, prawie niewidoczna i prawie wcale się nie zużywała, bo działała tylko w chwili zapłonu, więc się jej nie wymieniało.
Też byłem kierowcą ale zawsze lubiłem dość dokładnie poznać sprzęt, który przewoziłem, jednak do jego obsługi się nie dotykałem, od tego był operator. Ja tylko podawałem napięcie i gdy operator był na pace, to ustawiałem je za pomocą obrotów silnika i potencjometru, który był kabinie.
@@Czarek_B Operatora nie miała żadna z naszych czterech załóg. 96/97 Siemirowice. Byliśmy kierowcami i operatorami w jednym, tak jak opisałem w pierwszym poście. Mieli dojechać z Grudziądza ale jakoś nie dojechali.... :-)
Witam! Stary wojskowy wiarus! Takie elektrody były jeszcze w kinach w starych projektorach zawodowych! Ale to były lata 1950 około pozdrawiam! Te wszystkie samochody wojskowe były nie do zdarcia mówmy o nich wydaje mi się z szacunkiem do tamtych czasów ( takie wozy jak zisy ziły ,mazy krąży wszys odmiany Tatry nie do zdarcia ) dzisiaj nie byłoby tej tej techniki wojskowej samochodowej naprawy raczej niskoplikowane a jeszcze dodam motocykle wojskowe MK-72 do patroli wszystko prawie na benzynie ! Bardzo mobilne oraz mało awaryjne narzędzia nieskąplikowane naprawa jak szło to w terenie bez serwisu ale to była szkoła która dzisiaj procentuje pozdr elektryk Bodzio rocznik 1944 wielki szacun dla Fachowców dziedziny motoryzacyjnej
Taki ził kojarzy się z serialem Daleko od szosy. Leszek Górecki takim wozem wiózł pannę, która zaraziła go chorobą objawiającą się swędzeniem jajek.
Świetny odcinek. Wielbie amerykański sprzęt. Ten błękitny Doge to dźwig do załadunku bomb na specjalne przyczepy. Używany wyłącznie w Amerykańskich siłach powietrznych (USAAF)
A ciężarówka którą prowadził Rambo to GMC M135 2½-ton 1951.
Ale kiedy odpalił to naprawdę widać Twoją radość faktycznie kochasz ten złom zresztą jak wielu z nas❤
Dokładnie, BIOTAD PLUS Team💪💪
w 1995r na lotnisku Wrocław Strachowice postawiłem kawę zbożowa w kubku plastikowym w kabinie na pulpicie..... mig 21 jak wrzucił dopalacz przy starcie kubek spadł na kolana spodnie moro . wróciły wspomnienia.
dziękuję za film.
Jak w Leźnicy Mi-6 lądował 15 -20 m od APMa, to trzeba było uważać aby sobie guza nie nabić o wnętrze kabiny.
Służyłem na takich APM-ach na Babich Dołach. Nie było tam żarówek tylko elektrody. Zasilane było z silnika poprzez przystawkę + wysoki bieg i mechanizm blokowania pedału gazu aby odpowiednie obroty były. Służył do oświetlenia pasa przy lądowaniu w nocy a w dzień do robienia tzw. bramek przy podejściu.
Dziękuję, super
Melduje się kierowca-elektromechanik z JW1300 49PŚB Pruszcz Gd. Wiosna 2001. Zastosowanie w przypadku mojego pułku to oświetlanie pasa autorotacji światłem rozproszonym, w przypadku awarii napędu śmigłowca (wtedy Mi-2 i MI-24D). Autorotacja = silnik maszyny nie kręci, ale wirnik działa pod wpływem grawitacji + oporów powietrza. Tak w skrócie. Czuwaj ;) Aaa, jeszcze jedno. Jak zmieniałem koło, sierżant prawie mnie zabił jak kręciłem kluczem w "normalną" stronę próbując je odkręcić... Usłyszałem od niego: "U....... ty skończony debilu, przecież to jest jeb...y ruski gwint... DOKRĘCASZ!" 😄Aż łezka w oku sie pojawiła....🙂
A ja w Powidzu jak Su lądowały
Na Glinniku w 25 DKP też takie były...elektrody grafitowe zmienialiśmy na żarówkę...czasami,bo przeważnie elektrody...byłem operatorem tego sprzętu...nie gniotsa nie łamiotsa...
Reflektor lotniskowy apm 90 w tym przypadku żarówkowy molbyc również łukowy przed uruchomieniem napędu prądnicy należy otworzyć w niej klapki po obu stronach służą one do chłodzenia napęd jeśli dobrze pamiętam odbywa się przez rewers skrzyni biegów byłem kierowca takiego sprzętu w jw 1641 Inowrocław a ciekawostka jest że występowała mniejsza odmiana o oznaczęniu app a gazie buhanka
Dokładnie 110v prąd stały w tej samej jednostce byłem operatorem tego sprzętu w 1990 roku, używany głównie z lampą łukową z węglowymi elektrodami
@@ktostaki107 piękne czasy
Prądnica daje nie 220 lub 380 a 110 V dla zasilania żarówki lub poprzez specjalny rezystor znajdujący się na pace w perforowanej skrzyni stalowej 70 V dla zasilania lampy łukowej. Jeździłem takim w JW 3214 Leźnica Wlk
Czarek w którym roku byłeś w Leźnicy Wlk? W plutonie E/Ś u Niuńka?
@@grzegorzpiotrowicz4706 Chyba nie te czasy co Ty bo "Niuniek" nic mi nie mówi.
89/90
@@grzegorzpiotrowicz4706 Kiedy byłeś w LW?
Dokładnie E/Ś...Kompania Dowodzenia...a jak sie nie swiecilo to warta😂😂😂
@@grzegorzpiotrowicz4706 ....Ja bylem w 2001.Sierżant lub chorązy Klimek jeszcze był w skladzie.A dowodcą plutonu taki choraży z wąsem...nazwiska nie pamiętam..
Wspaniały z Was duet i za każdym razem ogląda się z przyjemnością :)
Mój były pracownik będąc we wojsku był dowódcą takiego zespołu oświetlenia pasa startowego. W składzie było kilka pojazdów. Ale więcej szczegółów to już nie do mnie. Aha, niezbyt się znam, ale się wypowiem: Land Lover Lightweight, wersja desantowa właśnie do zrzutów.
50 lat temu jak chodziłem do podstawówki to po drodze była posesja, przed którą stał czołg T34 i dwa takie Dodge. NA CHODZIE bo widziałem jak je odpalali. Przynajmniej jeden. Stały tam przez cały czas mojej podstawówki
Witaj jak zwykle świetny materiał, ja w swoich czasach miłałem Kamaza wywrotkę , też kawał Rosyjskiej blachy i miałem do niego sentyment. Pozdrawiam.
Też miałem Kamaza skrzynię i wywrotkę Pozdrawiam
Chcemy testu tej ogromnej lampy😂
Na takiej stacji radarowej służyłem w 2005 roku . No i na Zile 131 osadzone
Witam obslugiwalem taki sprzet w osiemdziesiatych latach na lotnisku w Miroslawcu,
Nie no klasa sama w sobie. Z odcinka na odcinek coraz lepiej.
Zajefajnie zakręcony jesteś 😂 Nie przerywaj rób tak dalej ku uciesze takich widzów jak ja 😊 Życzę powodzenia i czekam na nowe filmiki 😊 Pozdrowienia z Beskidu Małego
U Andrzeja w military konary się nabyłem swego czasu. Park maszyn ma imponujący i większość z nich (mimo że nie wygląda) jest na względnym chodzie 😊
Star 20 był produkowany od 1948 roku.
Na śmierć o nim zapomniałam, masz rację
Nie ma to jak Graczyk wpadnie w graty 😎 o ciężarówkach jak Szaranowicz i Szpakowski o piłce nożnej Tomasz Graczyk opowiada 😎
Fajne że ktoś ma taką pasje Pozdrawiam
Ziły 130 jeździły jeszczr w latach 90 XXw.
I to jest to, co tygryski lubią najbardziej, haha😀 Świetny materiał i taki "plac zabawa", to jest dopiero relaks😀
niesamowity dowcip Panowie, i z jajem i na poważnie :)
W każdym syfie związanym z lotnictwem były te wehikuły 😉
Gratulacje dla Ciebie za te zakupy
Fajnie że są dwa szkła nocne i dzienne bardzo wartosciowe
Jakie nocne i dzienne? Co ty za bzdury piszesz?
Jest szkło skupiające i rozpraszające.
@@jezus2062 Nigdy nie było szkieł skupiających, było tylko ochronne, które widać na filmie jak leży na pace.
@@Czarek_B Czy skupiające czy ochronne, przy tym szkle wiązka światła była skupiona jak promień lasera..:-) nie raz stało się przed pasem lotniska i robiło bramkę dla samolotów na tym szkle.
@@jezus2062 Bez tego szkła wiązka byłaby identyczna. Skupiające było zwierciadło (lustro) znajdujące się na dnie tej "beki" reflektora i to ono tworzyło w miarę równą wiązkę światła na wyjściu.
Fajnie się ogląda. Nic nie jest udawane i kopiowane od innych. Subskrybuję!
Wspaniały film oraz imponująca kolekcja aut wojskowych
Dzien dobry odcinek super a ten Dodge z RAFu to pewno byl holownikiem do samolotow jak bylem w wojsku to holowniki byly Stary 66 do samolotow LIM czyli MIG 15 pozdrawiam z Birmingham UK .
Fajny dźwięk silnika
No i zapalił pięknie na widok Graczyka 👍👍👍
Graczyk ucieszył się na widok GAZa a GAZ ucieszył się na widok Graczyka 😂
ZIŁ
@@darekpawelcvzyk7148 Racja👍
Niesamowite samochody, dużo paliły, ale nie do zajechania.
Po hodzenie moskwicza tez znam. Zajebiscie jezdził po czołgowoskuw darłowie u Mariana. Pozdrawiam. Webster
11:29 , beczka prosto z frontu ;)
Zadne 220 czy 380 V, zasilanie to 110V prądu stałego i wydajność do tej lampy wyładowczej, to około 15 kW. Ta latarka dawała promień świetlny, widziany przez pilotów z ponad 100km. W zestawie powinny być 2 soczewki, dalekosiężna gładka sferyczna i taka falista rozpraszająca. Wyładowanie realizowano na elektrodach węglowych. Dosyć często, szczególnie po zmroku, czy podczas mgły, było takie coś odpalane na lotnisku, na którym służyłem w 90 roku.
Pozdrawiam
To nie jest lampa "wyładowcza" tylko lampa łukowa a to bardzo istotna różnica i bardzo różna zasada działania, w przypadku lampy łukowej jej moc to 12- 12,5 kW,
Ta amerykańska ciężarówka jak ta, bez skrzyni biegów grała w filmie "Cena strachu" z 1953r.
Ziły w budowlance to moje dzieciństwo, skrzyniowe i wywrotki.
Bardzo ekonomiczne samochody, ładowność skrzyniowy 6t, wywrotka 5t, przy spalaniu 35-40 l/100 km, benzyny.
Na wschodzie obecnie masowo jeżdżą na LPG.
w oryginalnym filmie Cena Strachu grał Berliet. ciężarówka M135/M211 grała w jego remake'u z 1977 roku, znanym również jako Sorcerer.
@@vonsmallhausenPL Racja, teraz sobie przypomniałem obie części.
Cześć Graczyk! Ta amerykańska ciężarówka to GMC M135! Pozdrawoam!
super pozdrawiam derdecznie
Mam takiego na żółtych tablicach, tylko z przebiegiem 2500 km.
Ogromna zazdrość!
Świetny odcinek 👍
Takie filmy to ja lubię. Czekam na więcej.
Mógłbyś o tych autach z początku odcinka zrobić po kolei więcej odcinków.Super odcinek.
A te reflektory na ciezarowce czasami nie naprowadzaly samoloty na lotnisku w Smolensku?😆APM y
Dokładnie👍
Gaza67 znam ten egzemplaz jest šwietny. Dużo nim podróžowałem. A co do land rovera to noe sa tana a meriwa. Pozdrpwienia dla Andrzeja vel śiwego. Webster gdynia
Super Projekt :-) Great Engine Sound
Jest tego sprzętu tam, ogrom 👍
Ta prezentacja aut ciekawsza niż odpalanie ziła.
Takie miejsce powinno być udostępniane do zwiedzania za piniondze !!
Rok czasu jeździłem w Sochaczewie po jednostce wojskowej
Super film
Zabudowa wyprodukowana w LZR-4 późniejszych WZL-4 w Warszawie na podwoziu Ziła
Służylem na takim w 2001r😪😪😪
ten łańcuch to była kotwica :D
Poprawiam ,to był land rover lightweight ,Santana to Hiszpańska wersja Land Rovera
Ale kurła fajny film i fury ! A gdzie to jest .
od razu poprawa nastroju😀
Triciti z quattro to jest to !
Mój ojciec jeździł takim zestawem we wojsku 🙂
Super materiał :)
Вітаю пана з України , з харківщини ! То часом ЗИЛ-130 не з Бужиково , з аеродрому Ключево , шо десь недалеко від Щеціна ?
Бажаю здоров'я , гарна у вас справа , колекція чудова !😉
Slava Ukraine 🇺🇦🇺🇦❤️❤️Slava Gieroiom.
Zazdraszczam 😊
awaryjne oświetlenie pasa startowego jezdziłem tym w wojsku 94 rok Redzikowo koło Słupska
Mogę Panu pomóc w sprawie reflektora, jest to Reflektorowa Stacja lotniskowa APM 90 na samochodzie ZIŁ 130. Pracowałem kilka lat na takim sprzęcie.
Dzień dobry 😀
Dzień dobry 🙂🙂
Ojciec takim ziłem z latarka na końcu pasa w jednostce w Słupsku punkt przyziemienia wskazywał. Jedynie nie do końca wiem czy taką samą latarkę miał bo żarówka działała na zasadzie lampy łukowej
Można było zmieniać źródło światła - łuk/żarówka
@@Czarek_B Nie można było, w tym przypadku tylko łuk. Reflektory lampowe miały inną konstrukcję.
@@Xsarxass Nie pisz bzdur. Wymiana źródła światła żarówka/łuk w APM 90 zajmowała od kilkunastu minut do max pół godziny.
W pionie świeciło się tylko żarówką bo w przypadku łuku odpryski z elektrody powodowały wypalenia lustra znajdującego się w głębi reflektora. Za to wszelkie świecenia związane z poruszaniem reflektorem w czasie pracy odbywały się za pomocą łuku a nie żarówki, bo jej rozgrzany żarnik mógł się uszkodzić (rozerwać) w czasie poruszania.
@Lopez Anaconda Żarówka działa na zasadzie żarówki czyli ma rozgrzany żarnik a na "zasadzie" lampy łukowej działa lampa łukowa
Graczyk będzie wzywał Batmana😉😄
Kurde no taką latarkę to bym też chciał
Na Zile apm 90m reflektor lotniskowy szkoliłem się na to była żarówa albo elektroda węglowa taka,😁
Takich Ziłów to kiedyś było mnóstwo na drogach, zwykle niebieska kabina z białym przodem. Wiem gdzie stoi Gaz 51 z przednim napędem, raczej w cenie złomu, może się Panu przyda na części?
takie stojące po krzakach, pordzewiałe ruskie ciężarówki mają sobie jakąś magię
Iskrę sprawdzasz palcem...mokrym nie uziemionym xD czekam na relacje latarka działa
Zil fajny ale reflektor ma zarniki z tego co pamietam i one sie spalaja jak elektrody od spawania ale bylby tez ciekawy Zil z APA to taki duzy agregat do odpalania samolotow nie pamietam teraz jaki to byl prad ale cala paka to byl wlasnie ten agregat trzeba bylo rozwinac kabel podlaczyc do MIGA i ognia bo sam by nie zapalil na lotnisku w Babimoscie bylo tego duzo ale juz tej jednostki nie ma a byla to JW 5037 .
Akurat w Babimoście tymi reflektorami świeciłem Limkom😊👍pozdrawiam
@@grzegorzs4071 Bardzo mi milo ja tez tam sluzylem w 1984 roku ale widzialem na UA-cam co z tej jednostki zostalo to lzy sie kreca w oku .No nic nie zrobimy teraz mieszkam w Angli ale wspomnienia zostaly .Pozdrawiam .
Żarnik to żarnik, elektroda to elektroda. Nie pisz bzdur jak nie masz o tym pojęcia. Naucz się też co to składnia, interpunkcja i polskie znaki, bo twój wpis wygląda jakby debil go pisał.
@@Czarek_B jest cos takiego jeszcze jak kultura wypowiedzi.I w twoim wpisie tego stanowczo zabrakło
@@grzegorzs4071 Co takiego cię uraziło? 🤔Skoro się odezwałeś, to znaczy, że podzielasz moje porównanie, a przecież nie napisałem, że jest debilem.
Kultury to jemu zabrakło, bo pisząc w taki sposób nie szanuje innych czytających, więc ja też nie mam zamiaru jego szanować.
W Leznicy Wielkiej❤
juz wiem kto tak wali dlugimi po oczach.
W wojsku służyłem na takiej stacji radarowej
RSL
Ruscy nie bawili się w kopiowanie Opla tylko zgarnęli do siebie całą fabrykę Opla.
Ten ził pod koniec odcinka wygląda jak by się uśmiechał
08:43 „ale zdrowo przydymał” 😅 ten tekst jest nieśmiertelny.
Wydaje mi sie, ze kolo Wodzisławia śl. Gość ma takiego po renowacji
Bardzo długo musisz się zbierać do wyjścia.... 😂
A czy zły nie miały dwóch mordek? Jenda jak ten z kierunkowskazami pod reflektorami i druga z kierunkami ponad lampami? Tak pytam bo z dzieciństwa tak to kojarzę ;)
ZIL 130 i 131 miały inną atrapę, jeszcze był GAZ 53 na pierwszy rzut oka podobny.
@@Thurygan dzięki, tak sobie sprawdzam fotki na Googlach i może różnica o ktorej piszę była pomiędzy zilem 130 a 130B?
@@tjas659 a możliwe, nawet nie wiedziałem, że był jakiś "lifting"
Z dolną pozycją kierunkowskazów, starsze.
С нижним расположением более старшие, мне лично нравятся больше
bodajże do 1976 roku kierunkowskazy był pod reflektorami, później - nad.
ZIŁ 131, był lepszy zwłaszcza 6x6 ,dostaliśmy 10 takich fabrycznie nowych ..w 1981r
To jest halogen do wzywania Batmana :D
👍🛠️
Odważna teza Tomek,aż 16 osób lubiloby Honkera?
14
Wspominał Pan o "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" ale w "Daleko od szosy" Leszek wyrwał panienkę na takiego Ziła - no i potem musiał iść do lekarza :(
Na wywrotkę 😂
Witam wszystkich
Dwie grube elektrody w srodku...jedna przesowana podajnikiem.Swiatło powstawało dzieki łukowi elektrycznemu.U nas słuzylo do oswietlania pasa lotniskowego w czasie nocnych lotow😀😀🤣
Madafaka tu już nie ma srania po krzakach. Trzeba mieć dużo fantazji i jeszcze więcej $$. Wszyscy komentujacy że "na pewno zarobi z nawiązką na planie" : Przecież też możecie jechać kupić, załatwić trnsport, opłacić, składować, utrzymywać w ruchu itd itd. Będzie "zarabiał z nawiązką"
Mój tata miał na stanie takiego ziła
Moj mial niebieskie tabletki.
1:45 holownik samolotów po płycie?
Bo tam trzeba wsadzić palec rodzielacza a nie własny bo właśnie może pi........ąć.😊
"RAMBO "🎥👍
To była odśnieżarka do pasa lotniskowego chyba.