Zapomniales powiedziec o prawidlowym parkowaniu na pochyleniu (wpierw przestawienie na N, zaciagniecie recznego, puszczenie noznego i dopiero potem finalne przestawienia na P). Chodzi o to, zeby masa samochodu nie byla oparta na przekladniach skrzyni biegow ale opierala sie na hamulcu.
Od niedawna jeżdżę automatem i od niedawna tak robię... widać warto się zapoznawać od razu ze wszystkim. Poprzedni właściciel praktynie nie używał ręcznego. Mało tego, uważał, że w automacie nie ma prawa się nic zepsuć. Miał dwie hondy i faktycznie, nigdy nic nie robił, nawet oleju nie wymieniał. Dziwne ale osobiście ja boję się automatu. Nie dlatego, że akurat takim jeżdżę ale dlatego, że chciałbym kupić inne auto z automatem i walić od razu w naprawę? Słabo... A tu jeszcze się okazuje, że naprawa tego elementu wychodzi drożej niż naprawa silnika "wymiana panewek, pierścieni"
Jak zwykle fantastyczny odcinek. Krótko, profesjonalnie i z ogromną pasją. Panie Adamie, odkryłem Pana kanał zaledwie wczoraj i już obejrzałem wszystkie odcinki. Czekam na więcej!
„Kierowca zero-jedynkowy” to idealnie określenie na niektórych ludzi. Mój poczciwy s300 ma już 540.000 km na liczniku. Przyspieszam dynamicznie a następnie podtrzymuje obroty i auto płynie. Jak dotąd zero problemów ze skrzynia... do momentu gdy dałem przejechać się znajomemu. Nie wiedziałem ze można jeździć zle automatem. GAZ, HAMULEC, GAZ, HAMULEC, GAZ, GAZ, GAZ, HAMULEC. Skrzynia przez 2 lata nie zrobiła tyle redukcji co z nim przez 30 km jazdy. Wydaje mi się ze tak operuja samochodami ludzie bez wyobraźni. Co gorsza, oni tak operują wszystkim i złych nawyków nie zmieniają
Świetny materiał 👍👍. Ja praktycznie całą moją karierę kierowcy przelatałem automatami, pomijając okres początków kiedy w manulalu był maluch, duży fiat i Polonez. Reszta, czyli około 30 lat automaty. W tej chwili posiadam pojazd ze skrzynią e-CTV (nie mylić z CTV, one nie mają technicznie nic ze sobą wspólnego poza członem w nazwie). Dla mnie wspaniała sprawa - cisza, te liniowe przyspieszanie, legendarna już bezawaryjność. Trzeba się tym nauczyć jeździć na nowo ponieważ charakterystyka jazdy że skrzynią e-CTV może na początku zniechęcić. Generalnie taki czy inny - tylko automat.
Panie Adamie - bardzo przyjemnie się Pana słucha począwszy od zakupu kontrolowanego do tych oto odcinków, pozdrawiam. Zapomniał Pan wspomnieć tak poza tym, że skrzynie automatyczną wynalazł mężczyzna obserwując jak jego kobieta zmieniała przełożenia w manualu :)
Panie Adamie znam wielu kierowców którzy zapierali się ze nigdy w zyciu ASB a kiedy jeden z drugim spróbowali to banan z twarzy nie schodzil. Pozdrawiam wszystkich motomaniakow.
Fajnie mi się słuchało. Ale co chcę powiedzieć- nigdy nie miałam auta w automacie. Za miesiąc jadę do Krakowa z centrum Polski odebrać z salonu właśnie auto w automacie. Wszyscy namawiali- bierz automat, to dla leniuchów. jak bardzo sie mylili. Jestem deko przerażona, Zwłaszcza, że mam skrzynkę bezstopniową. na mur w drodze powrotnej ją uszkodzę- nawyki, nawyki.. To jest jedyny tego typu filmik, w którym wreszcie dowiedziałam się, że prawa noga jest do obsługi gazu i hamulca, Lewa nie istnieje. Nie wiem, jak ja to zrobię, gdy moich 6 aut miało skrzynie manualne. No i bardzo dziękuję za sporo fajnych uwag :).
Ja miałem manuale, zachciało mi się automata i kupiłem auto ze skrzynią 5HP19 po 2 tygodniach się zepsuła, naprawa 4 tys.zł a po roku znowu się zepsuła. Od tego momentu znów jeżdżę manualami i mam spokój, jakoś nie umiem sie przekonać do asb
@@mariuszek1619 miałeś pecha, musiałeś trafić na zaniedbany egzemplarz. Ja mam już piąty samochód z automatyczną skrzynią i nigdy nie mialem problemów.
Panie Adamie, w tym kompendium istotnych informacji zabrakło kwestii pełzania. Automaty hydrokinetyczne są do tego stworzone, wszystkie inne (szczególnie te z suchymi sprzęgłami) - wręcz przeciwnie.
W 100% się zgadzam. DSG od takiego wolnego podjeżdżania potrafi się nieźle zgrzać. Stąd mechanicy zalecają, żeby w DSG używanym w mieście częściej olej wymieniać.
@@tokarp390 jeżeli ctv jest z konwerterem (chyba większość) to pełzanie nie stanowi problemu. Ecvt tym bardziej, bo za pełzanie odpowiada silnik elektryczny.
Drogi Adamie, zabrakło tutaj bardzo ważnej porady dotyczącej pozostawiania auta na pochyłym terenie :/. Otóż pamiętajmy o kolejności przełączania skrzyni D/P + hamulec postojowy. Zatrzymujemy się, trzymamy hamulec, przełączamy na P, załączamy hamulec postojowy (można po tej czynności dać P). Chcemy ruszyć: naciskamy hamulec, przełączamy na D, dopiero TERAZ zwalniamy hamulec postojowy. Dlaczego? Jeśli zrobimy nie w tej kolejności, auto oprze się na skrzyni i później będziemy musieli używać awaryjnego odblokowywania skrzyni, aby przełączyć z P na D (zwykle pod zaślepką, wymagany śrubokręt). Pozdrawiam! PS. Ameryki nie odkryłem, ale należałoby zwrócić na to uwagę. To bardzo częste błędy podczas pozostawiania auta na pochyłym terenie (nie pytajcie skąd wiem :P)
masz racje ale nie do konca,kolejnosc jest nastepujaca,wciskamy nozny hamulec,pozniej zrzucamy na N,nastepnie zaciagamy reczny i dopiero na P a jak chcemy ruszyc to na odwrót hehe
A no po to że jak dasz na N i zaciągniesz ręczny i wtedy zwolnisz hamulec nożny to skrzynia się zluzuje z naprężeń, a wtedy spokojnie możesz dać na P. Hamulec ręczny będzie utrzymywał samochód, a Parking w skrzyni będzie jako dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki temu przedłużysz życie skrzyni i unikniesz uszkodzenia mechanizmu funkcji P w skrzyni.
@@michadzwonkowski2956 Nie ma takiej konieczności w moim aucie. ww.procedura jest okej. W trybie P zawszę masz taki luz, że zanim oprze się na zaciskach, to auto i tak nie stoi na zapiętym P.
@@zbigniewkrol81 Jak stawiasz auto na idealnie prostej powierzchni to tak, ale jak masz nawet mały skos to po włączeniu P i puszczeniu hamulca cały "ciężar" samochodu spoczywa na takiej małej zapadce. Ona napradę nie jest super mocna. Dając na N i zaciągając ręczny to po puszczeniu hamulca likwidujesz wszystkie naprężenia w układzie napędowym i zawieszeniu. Wtedy spokojnie włączasz P gasisz silnik.
Mam 3 auta z różnymi automataki. Cx3 Mazda, Infiniti q50 sport, Toyota Highlander Hybryda - każda skrzynia inna i każdą jeździ się inaczej. Jak jeździsz z głową to nawet ECVT ci nie wyje! Dobry materiał pozdrawiam
Audi a6 2.5 V6, multi tronic ??? 340 tkm bez zmiany oleju??? Nic nie znalazłem w książce, sam nic nie zrobiłem. Brak wiedzy ⚠️🤭😢 lata temu... Skrzynia rewelacja 👍Naprawa skrzyni w ASO DE przewyzszała wartość auta. Radio wyłączone, słuchałem pracy V6 🤭
Adam. Jeden z niewielu a w zasadzie jedyny, który nie jest z motoryzacją za pan brat od 2 lat bo YT to lubi. Wiedza, doswiadczenie i miłość do motoryzacji od Wieluuuu lat. To widać.
Osobiście jeżdżę Peugeot'em 508 I generacji z silnikiem benzynowym 156KM i mam tam automat i łopatki przy kierownicy i powiem, jest frajda z jazdy , w trybie sport czuć jak przełożenia zmieniają się na bardziej agresywne.
Kilka lat temu , byłem negatywnie nastawiony na skrzynie automatyczne . Pan Adam ma racje teraz te ustrojstwa dają radę 👌 Oczywiście zawsze któraś będzie gorsza-lepsza w takich sytuacjach trzeba iść na kompromis . Ja osobiście wybrałbym CVT 😁
Ano właśnie... materiał świetny, dużo info chociaż jeszcze więcej jest do powiedzenia. Pan Michał z M4K Garage tez na ten temat mówił i zwrócił uwagę na różnice w podejściu do eksploatacji automatów w Europie i w USA. otóż w Europie we wszystkich instrukcjach do aut z automatycznymi skrzyniami jest info, że oleju nie wymieniamy bo można go ożywać dożywotnio... Oczywiście to "dożywotnio" to jest do około 140 tyś km.. co jest w instrukcji ale jako odnośnik bardzo małym drukiem. Natomiast w tych samych samochodach , które idą dla klienta w USA jest w komorze silnika ogromna nalepka z wykrzyknikiem i informacją, że olej należy wymieniać np co 30 tyś km.... nasuwa się pytanie DLACZEGO? ano dlatego, że w USA jest inne prawo, i gdyby ktoś nie wymienił tego oleju i jeździł na nim "dożywotnio" i auto by się zepsuło albo jeszcze kierowca poniósł jakąś szkodę z tego tytułu to odszkodowanie jakie by zasądził sąd by firmę rozłożyło zwłaszcza jeśli takich pozwów było by dużo więcej. U nas w Europie sprawa jest nie do wygrania.... a prócz tego chodzi o sprzedaż.... gdyby auta wytrzymywały 20 lub 30 lat to kto by nowe kupował? Druga sprawa to sprawa oleju do skrzyń automatycznych. Często jeśli już chcemy wymienić lub uzupełnić (dolać) olej w skrzyni to w warsztatach jest dolewany 'olej do skrzyń automatycznych'.. to kolejne zabójstwo skrzyni... należy dolewać lub wymieniać olej taki jak producent zaleca ze wszystkimi cyframi i literami w specyfikacji oleju... wtedy skrzynia zamiast 200 tyś wytrzyma 400 tys... To nie jest moja opinia ale jednego z fachowców, który ma kanał na YT i warsztat naprawiający automatyczne skrzynie, gość ma warsztat koło Grudziądza... pozdrawiam....
Super film 👍 brakło chyba tylko informacji o parkowaniu na wzniesieniu. Ważne aby zaciągnąć hamulec ręczny, zrzucić na N-neutralny, zluzować skrzynie (puścić z hamulca) i wrzucić na P-parking.
z wymianami oleju to różnie bywa, u mnie Audi A6 C6 3.0tdi Tiptronik przejechał 490tyś.km bez żadnej wymiany oleju i nic nie wskazywało na to żeby miała się zaraz zepsuć. W kolejnych automatach również nie ruszałem nigdy oleju, póki działa bez zarzutu to taka wymiana oleju jest potencjalnym zagrożeniem na pojawianie się awarii.
Często się zdarza że producent danej marki nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni...ale producent skrzyni już przewiduje. Np. BMW nie przewiduje wymiany oleju a producent skrzyni ZF jak najbardziej zaleca wymianę. Mialem dużo aut ze skrzynią manualną ale kiedy kupiłem samochód z automatem (ZF) to nie ma opcji wrócić do manualna. Mega wygoda coś pięknego 👍
Fajny i ciekawy filmik. Skrzynię automatyczne są dopracowane i generalnie bezawaryjne. Do tego podnoszą komfort i bezpieczeństwo a te kryteria ciężko jest wycenić..... Dodałbym jednak, że nie wolno - dokładnie tak - nie wolno parkować pojazdu na drodze pochyłej bez zaciągniętego hamulca. Wiele osób tak robi co również strasznie niszczy skrzynię biegów. Dlatego- zatrzymujemy się...trzymając hamulec nożny dajemy w skrzyni pozycję P i dalej trzymając hamulec nożny zaciągamy hamulec ręczny. Dopiero wtedy puszczamy hamulec nożny. Mam nadzieję, że komuś to pomoże. Co do Adama i materiału.... świetna robota i oby tak dalej.
witam p Adamie jedzę Bmw e61 i ma pan bardzo duzo racji bo mój autowat przezył 350 tys km i gdy chciałem mu wymienic olej to okazało sie ze jest stan agonalny a poprzedni własciciel pokazywał wpis ze olej był wymieniony przy 270 tys km. Jak zakupiłem auto z przebiegiem 280 tys km. Po fachowej naprawie która kosztowała 7 tys zł auto jedzi bez zarzutu a obecnie mam prawie 400 tys km .Pozdrwiam i dziekuje ze edukuje pan ludzi bo to jest naprawde potrzebne
Coś tam się da sprawdzić - pierwsza rzecz to jak zmienia biegi (w dwusprzęgłowych często awarią jest szarpanie przy zmianie biegów - grupa VW). Do tego różnego rodzaju zgrzyty przy wrzucaniu biegów. Czyli w skrócie przejechać się i sprawdzić czy nie ma niepokojących odgłosów podczas zmiany biegów. Sprawdzić też należy ruszanie i zatrzymywanie się pojazdu (skrzynia pracuje tylko wtedy tak naprawdę, podczas toczenia ze stałą prędkością nie ma nic do roboty). Sprawdzić zmianę ręczną biegów oraz czy skrzynia odpowiednio szybko reaguje (może być problem z tzw. mechatroniką czyli sterowaniem).
@@alicjanowak8305 To widać jakie masz pojęcie bo fakt, do kompleksowego sprawdzenia trzeba by pewnie skrzynie rozebrać ale parę patentów jest na podstawową diagnozę
Automatyczna skrzynia biegów przeważnie ma dwa tryby zmiany biegów automatyczny i ręczny. Automatyczna skrzynia biegów w trybie automatycznych zmian biegów nie uwzględnia nawierzchni śliskiej, dlatego jest tryb ręczny zmiany biegów.
obecne auta rozwiązują problem śliskiej drogi używając elektroniczne kontrole przyczepności i rozłożenia napędu, ze skrzynia biegu mało to ma wspólnego
Jak zawsze klasa. Automatem jeżdżą od niedawna... i już nie wrócę do manuala. Wygoda jest po prostu nie bywała szczególnie w dużym mieście i korkach. Pozdrawiam i oby więcej właśnie takich krótkich, ale treściwych filmów.
@@jacekwieczorek1773 to jest tak, na samym D na dlugim zjeździe auto bedzie nabierało prędkości aż do ostatniego biegu jeżeli będziemy mieli wystarczająco długi zjazd ( 200km/ h 🤣🤣🤣) Zwalniając Hamulcem zagotujesz hamulce. Dlatego nalezy zablokować bieg . W starszych konstrukcjach robiło się to wybierając " program " do którego biegu skrzynia ma sie przełączać.PRND21....PRND321.....PRND4321 . Można było uzywac tych programów również do podjazdów pod górę lub np holowania przyczepy. Ustawiałeś np na 2 i skrzynia miała tylko 1 i 2 bieg. W nowoczesnych konstrukcjach masz możliwośc wybierania biegów za pomocą + i - , to tez ze względu na to iż dzisiejsze skrzynie mają po 8 i więcej biegów ale w sumie to sposób sterowania . Czy to + - czy 123456789 bez znaczenia. Dlatego przy zjazdach, jeżeli skrzynia nie ma programu hamowania silnikiem a istnieje groźba zagotowania hamulców należy zablokować w miarę niski bieg . Ciekawostka....W którym momencie i dlaczego w aucie z automatem odejmując gaz auto zaczyna przyspieszać?
Ja bym jeszcze dodał, że skrzynię, a właściwie olej w skrzyni należy nagrzać, tak samo jak olej w silniku i dopiero wtedy ogień. U mnie jest potężna różnica między jazdą na zimno a na ciepło, niedługo zmienię olej i zobaczymy jak będzie.
Automatyczne skrzynie biegów bezstopniowe są montowane w uważanych za bezawaryjne samochody japońskich marek Honda, Mitsubishi, Suzuki, Subaru, Toyota i Lexus.
Celne spostrzeżenia, ale wydaje mi się, że kwestia wyboru skrzyni biegów to rzecz gustu.. ja po zrobieniu 600 tys km manualem zamówiłem kolejne auto i pomimo namawiania mnie przez dealera na automat wybrałem znowu manual. Automatami zrobiłem w życiu kilka tysiecy km i było poprawnie, ale po prostu to nie dla mnie.. Ja się relaksuję podczas jazdy tak jak Pan pomimo używania manuala..mnie to po prostu pasuje.
Ile mieści się litrów oleju w automatycznej skrzyni biegów, ile kosztuje litr dobrego oleju do automatycznej skrzyni biegów, co ile kilometrów jest wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów, gdy częściej jeździmy w mieście lub poza miastem i torze wyścigowym?
@@krzysztofwiejak obraz nie jest wyidealizowany o ile wiesz co kupujesz. Kolega jeździ Camry 2.2 w automacie hydrokinetycznym z końca lat 90-tych wymiana ATF 160zl co 45tys km wymienia go sam. Ja jeżdżę RX450h skrzynia eCVT wymiana płynu ATF podobna jak u mojego kolegi i też choć nie tak prosta to robię ja sam co 100tys km koszt podobny. Kupisz VW czy BMW to wymiana ATF jest tak przerabana że tylko w ASO a i tam potrafią popsuć.
Content tak wysokiej klasy to czysta przyjemność. Dzięki takim ludziom jak Pan sam otrzeźwiałem z negatywnego podejścia do nowinek technologicznych. Życzę zdrowia, bo widzowie i pieniądze na pasje z takim nastawieniem pewnie same przychodzą. :D
Warto powiedzieć o adaptacji skrzyni automatycznej która niweluje szarpania w czasie jazdy, jak i w momencie ruszania z D. Często pomaga, a można to zrobić samemu lub w salonie za opłatą oczywiście ;-)
Dziękuję za ten krótki a jakże konkretny odcinek. Od 5 lat jeżdżę automatami i słyszę non stop " ale że automat " , " szkoda że nie manual ". Mam dokładnie takie same zdanie jak pan, w aucie trzeba się relaksować podczas jazdy. Pozdrawiam.
Pełna zgoda, ujeżdżam automaty (hydrokinetyczne) już ładnych kilka lat i jest mi z nimi bardzo dobrze :) O dwósprzęgłówkach się nie wypowiadam - osobiście nie jeździłem. Warto jednak wspomnieć, że nie każdy automat to taka dobra konstrukcja jak ZF - tutaj bywa różnie, szczególnie w starszych modelach.
Miałem identyczną sytuację w toyocie. Cztery lata temu jak kupiłem swoją pierwszą hybrydę w ASO twierdzili, że w skrzyni oleju się nie wymienia. Jest ona bezobslugowa. Teraz mam trzecią hybrydę i już jest inna śpiewka. Przy 100tyś trzeba wymienić :)
0:35 automat może i wie lepiej kiedy zmienić przełożenie żeby było lepiej dla auta ale raczej tego nie robi bo najważniejsza dla niego jest niska emisja CO2 i jazda na jak najniższych obrotach. Żeby zrozumieć podejście producentów do tematu wystarczy zobaczyć przy jakich obrotach komputer sugeruje zmianę biegu w manualach, z drugiej strony faktem jest że niektórzy kierowcy nie wiedzą że przed "daniem buta" trzeba być "na obrotach" i tu automat zrobi to lepiej.
Panie Adamie, jak zawsze merytoryczne ale też praktyczne informacje i na luzie przekazuje Pan wiedzę. Gdyby w szkołach jazdy byli tacy Instruktorzy. Fajnie że postanowił Pan założyć kanał na YT i nagrywać takie filmy. Pozdrawiam.
Gdy auto parkujemy na wzniesieniu to zmieniamy z "D" na "N", zaciągamy hamulec ręczny, puszczamy hamulec nożny i dopiero z "N" na "P". Gdy nie zaciągniemy hamulca ręcznego to tak naprawdę auto trzyma skrzynia, auto opiera się na tych wszystkich trybach skrzyni. Ja zawszę tak robię, nawet gdy parkuję na prostej jak stół powierzchni. Pozdrawiam.
Głupoty gadasz stary ... Jeśli parkujesz na wzniesieniu czy też nie, zawsze po zatrzymaniu trzymasz auto na hamulcu, zaciągasz ręczny, dajesz na "P", puszczasz hamulec i gasisz silnik. Nigdy nie wrzucasz biegu z pozycji "D" na "N" przy włączonym silniku. Tylko w przypadku jeśli potrzebujesz auto wepchać np. na lawetę to dajesz w pozycje "N" ale są to awaryjne i ostateczne już sposoby wykorzystania pozycji "N". Hamulec nożny w automatach działa też na zasadzie tzw. sprzęgła i wciśnięty "wysprzęgla" z biegu. Więc dawanie z pozycji "D" na "N" mija się z celem i nie używa się tego w codziennej pracy "automatu" ... Lepiej robić dobrze niż płacić za remont kilka tyś zł ;) ... Nie jest to złośliwość ale jeździłem automatami sporo czasu i stosowałem się do zasad ludzi, którzy na tych skrzyniach "zjedli zęby" i nigdy żaden automat mnie nie zawiódł.
Pytanie za 100 pkt, co się psuje częściej nie z winy kierowcy? U mnie w chałupie od 50 lat przewinęło się trochę aut, ale w żadnym nigdy nie było problemu z manualem.
Odpowiedź jest automat, zarówno bez winy kierowcy jak i łatwiej zawinić w automacie. Oczywiście to ogólnik, może się trafić bezawaryjny automat i może się trafić awaria manuala.
Można by jeszcze do tej "piguły" dołożyć, używanie hamulca ręcznego, czy też postojowego, jak zwał tak zwał. Dużo ludzi zostawia auto na pozycji "P" i się napędy po chwili zapinają a w skrzyni się "gotują płytki i spawają". Używając automata polecam zatrzymać się wyrzucić na "N", po czym zaciągnąć hamulec ręczny, puścić hamulec roboczy (nożny), ponownie go wcisnąć i przejść na położenie "P"-arking i wyłączyć silnik. Taki sposób pozwala uniknąć napinania napędu po zatrzymaniu auta, czyli takiego efektu jak pospolite zostawianie samochodu na biegu a auto się poruszy po puszczeniu hamulca, co wiąże się z oszczędzaniem tych napędów a jak wiemy, skrzynie automatyczne tego nie lubią. Pozdrawiam
Dodałbym tylko aby na wzniesieniach wrzucać N, zaciągać ręczny, puścić hamulec co nam odpręży siły w skrzyni i dopiero wrzucać P co da nam bezawaryjną jazdę przez lata :) Niektórzy myślą, że P to jest Bóg wie co i zostawiają auto bez ręcznego, a to tylko 2 bolce w skrzyni, które potrafią się wyłamać. Takie zostawienie masy auta na ręcznym da nam też bardzo łatwe wrzucanie D lub R po odpaleniu silnika - chyba każdy się spotkał z dużym oporem na dźwigni zmiany biegów stojąc na samym P :)
@@aghibj4206 poprzedni odcinek był o Leonie. Ten jest następny. Logika Twojej wypowiedzi sugeruje że właśnie po jednym. Obejrzyj wszystkie, obejrzyj zakup kontrolowany, automaniaka i kilkanaście innych programów z kornackim i wtedy napisz czy jest ok. I nie próbuj poznac Go osobiście bo się rozczarujesz.
@@KrzysztofG. You are rights! Pan Adam zapomniał dodać ,ze z automatyczną skrzynią biegów np: będąc na polowaniu w Górach Skalistych zwalił by się przysłowiowym kilogramem mąki i natychmiast zakończył polowanie .Mędrcy tego świata ,nie będąc w cale mędrcami w każdej dziedzinie naszego życia ,wymyslają różne badziewia bazując na naszej głupocie lub naszej niewiedzy ...Niektórzy nawet twierdzą ,ze margaryna jest lepsza od masła lub Coca-Cola lepsza od herbaty. To tylko taki prozaiczny przykład.AT ( automatic transmission) jest dobra dla nieuków ,leni śmierdzących ,którzy są w przekonaniu aby otworzyć szybę w drzwiach samochodu musi mieć elektroniczny przycisk a nie zwykŁe pokrętło w drzwiach. Pracując w GMC (Generał Motor Corporation ) Miałem gościa który podniecał się aby prowadząc samochód nie musiał drapać się po plecach rękami ... Zaproponowałem mu zamontowanie z tyłu siedzenia ... Wycieraczek ! Nadal podniecał się .Głupota i niby wygoda nie zna granic ! Nazywam takich ludzi piteck antropus dodam erectus . Reasumując : To Ty musisz być " kierownikiem " swojego samochodu aby w odpowiednim momencie obrotowym silnika wkładać odpowiednie przełożenie skrzyni biegów , bowiem jeśli nawali Ci vacuum modulator , to jesteś w przysłowiowej ręką w nocniku . Nie dajmy się zwariować , bowiem jesteśmy tylko homo sum !!!
@@2cooco To ja proponuję wziąść 2 kawałki drewna rozpalić ognisko zrobić obiad,a indukcję, płytę gazową czy co Pan tam ma wrzucić no bo nie bądźmy leniwi.
Należy mieć też na uwadze, że producenci aby zmiejszyć emisje szkodliwych substancji podają znacznie zawyżone interwały wymiany oleju (żeby UE była zadowolona), dlatego należy stosować się do rad mechaników w kwestii wymiany płynów. Nie pamiętam w jakiej marce, ale zdarza się, że producent na rynek europejski podaje, że olej w skrzyni jest dożywotni, a tym czasem identyczny model na rynek amerykański posiada interwał zmiany oleju 60 000 km. To samo tyczy się zmiany oleju w silniku. Śmiać mi się chce jak widzę, że w nowym samochodzie komputer podaje, że pierwsza wymiana oleju ma nastąpić po 30 000km. Nawet jak olej to wytrzyma, to co z filtrem ? Też go zaprojektowali na ten przebieg ? Moda na bycie EKO sprawiła, że obecne filtry bardziej wyglądają jak naparstki. Pamiętajcie, że każdy olej, nieważne czy w skrzyni, dyferencjale czy silniku należy zmieniać regularnie jeśli samochód ma nam długo służyć.
Zgadzam się z Panem Rafałem,wszystko jest brane pod tą ekologię,nawet wymiana oleju w silniku czy skrzyni biegów. Jeżeli ktoś ma wątpliwości to warto zainteresować się tematem np.takiego forda u nas mondeo na stany fusion czy jakoś tak u nas oleje jakieś long life,skrzynie bezobsługowe,a tam ten sam samochód i jakoś inaczej to wygląda 🙂
Swietny material. Ja bym tylko dodal, czego producenci oficjalnie nie mowia, ze oni.promuja automaty mi.n.z.powodu maksymalizacji zyskow znowu. Manual byl bezobslugowy a w automatach trzeba wspomniany olej i filtr wymieniac wiec serwis czesciej zarobi. W dsg trzeba sprzegielka tez zmieniac jako czynosc serwisowa np.
Dobrze się słucha 🙂. Kiedyś pierwszy raz w aucie z automatem pomimo, że hamulec w aucie z manualem używam na przemiennie dwiema nogami tak lupnąłem jak sprzęgło podczas wyścigu na 1/4. Dobrze że wszyscy mieli pasy 😉
Super odcinek. Zresztą jak każdy program z Pana udziałem. Od 4 lat jestem posiadaczem automatu cvt w mitsubishi outlander choć trochę się bałem. Jak narazie śmiga. Olej wymieniam co 60 tyś. Samochód obecnie ma już ok 200 tyś i zero problemów. Już nie kupię samochodu z manualną skrzynią.
Od 7 lat jeżdzę automatycznymi skrzyniami od bmw ( pierw w e60 a teraz od 3 lat f10 ) i nigdy nie zamieniłbym już auta na samochód z manualem. To jest pierwsza najważniejsza rzecz w wyposażeniu która po prostu MUSI być w samochodzie. Jak do tej pory przez 7 lat i ok 200tys km brak problemów z automatem
Jako, że stać mnie tylko na używane auta to biorę pod uwagę tylko samochód z manualną skrzynią.Znam przypadek, gdzie awarii uległa skrzynia DSG z oryginalnym przebiegiem 197000 km.Koszt wyjęcia, naprawy skrzyni oraz jej montaż wyniósł 9700 zł brutto.
Witam Panie Adamie ma Pan całkowita rację co do oleju w silniku i automatach jeżdżę renault Espace 2.0 dci 170 km w automacie robię prawie 80000 rocznie wymieniam olej co 15000 i w skrzyni okolo60000 i wszystko chodzi perfekcyjnie Auto ma w tej chwili 398000 i żadnych problemów. Najważniejsze oleje i filtry pozdrawiam
Jeżeli mowa o samochodzie z salonu to zgadzam się ze te skrzynie są dobre i bardzo wygodne. Gorszy problem sprawia samochód używany z takimi skrzyniami. Dla tego ludzie sięgają po manuale bo mniejsze ryzyko tak mi się wydaje.
@@rupy6860 nie wiem jak jest ze skrzynia czy da się stwierdzić w jakim jest stanie po samej jeździe. Ale ze sprzęgła da się coś wywnioskować. Wiadome że może być tak że rok podziała i będzie koniec no ale to nie jest raczej aż taki duży koszt porównując do skrzyń za okolo 20k~ zł A wiadome i logiczne jest to że ludzie boją się takich kolosalnych kwot.
@@rupy6860 Oczywiście, że zajedziesz koło dwumasowe w automacie, to jest tłumik drgań skrętnych i najbardziej się niszczy podczas uruchamiania i gaszenia sinika (start-stop) dopiero w drugiej kolejności od jazdy na zbyt małych obrotach. W DSG masz 2 sprzęgła, zużywają się 2 razy wolniej niż w manualu ale są wielokrotnie droższe. Ceny wymiany oleju z kosmosu.
@@krzysztofwiejak Tutaj autorowi komentarza raczej chodzi o to ,że kupując z salonu to Ty serwisujesz i dbasz o skrzynię od poczatku,a z drugiej ręki już jest problem,chyba,że kupisz coś pewnego
Wszystko w porządku jeśli auto ma rzetelno chistorie bo jeśli to jest auto z trzeciej ręki to najczęściej skrzynia jest wyjehanai tylko podpicowana motodoktorem lub innymszuwaksem ty jak kupiłeś to się bujasz.w manuału jedzie to szybko zweryfikować!!!
Podzielam opinie o automatach,jestem użytkownikiem dróg publicznych od 11 lat i od początku jeżdżę na automacie,super sprawa,komfort i relax. Rok temu kumpel wymienił mi olej w skrzyni biegów,który był już czarny i polecił żebym raz jeszcze wymienił po 2000 km niestety nie dotrzymałem słowa ale jak ujadę 10 dych km to wymienię oleje i filtry wszystkie razem w komplecie plus filtr powietrza. Puki co skrzynia chodzi bezawaryjnie.Pozdrawiam
Moja skrzynie GM niestety ktoś przede mną zakatowal. Szarpie jak wlacza z 1 na 2. Olej wymieniony i dalej to samo. Ale filmik świetny, robię jak Pan mówi i na razie dwa lata jeździ. :)
Ja dawno temu nauczyłem się hamować lewą nogą-pomocne były godziny na symulatorze 😉 i teraz w jeździe automatem lewa noga też pracuje. Jak jadę manualem przestawiam się automatycznie na hamowanie prawą nogą.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia z automatem! Skoro wymieniamy olej to codziennie kiedy ruszamy, pamiętajmy aby rozgrzać skrzynię a tak naprawdę olej w niej. To, że mamy 90 stopni na termometrze to jest temperatura wody, żeby rozgrzać olej w skrzyni potrzebujemy około 15-20 km jazdy aby to było bezpieczne dla skrzyni. Szarżowanie zarówno na zimnym oleju w silniku jak i w skrzyni skończy się ich bardzo krótką eksploatacją.
Jak CVT może być mocniejszą stroną... Jedyny automat, który może być dobrą stroną jakieś marki to dobry, trwały a co najważniejsze idioto odporny dwusprzęgłowy automat.
@@mocnywklikaniu 4 biegowy automat (bardziej pancerny niż dsg) ag4 01m, wytrzymał milion z oleje zawiiesiną, wymieniony olej chula i nie przeciąga biegów, dziekuje.
10 lat jeżdżę z 7 biegowym DSG - nie wyobrażam sobie jazdy po mieście z manualem! Poza jedną usterką po 120k i szybką naprawą w dwa dni u speców od skrzyń nie mogę złego słowa powiedzieć. Da się spokojnie pojeździć po mieście, ale i da się niesamowicie poszaleć w zakrętach nie odrywając rąk od kierownicy. Jeśli chodzi o zmianę oleju, to fakt początkowo każdy mi mówił aby nie zmieniać - ale jednak to był błąd, w.w. serwis skrzyń zaleca zmianę w moim modelu co 80-100k - być może to uratowało by skrzynię przed naprawą.
Pracuje jako elektronik przy autobusach, zajmuje się również napędami hybrydowymi, jak i skrzyniami biegów od strony układu sterowania. W autobusach automaty to hydrokinetyczne przekładnie, głównie występują skrzynie dwóch producentów ZF, oraz VOITH. Ciekawostką w przypadku VOITH jest to że nie ma tradycyjnego konwertera jak w przypadku ZF, za to turbina jest wewnątrz skrzynii, dlatego pierwszy bieg, i wsteczny to są biegu tylko hydrauliczne, potem biegi 2,3, oraz nadbieg 4, to przekładnie planetarne z mokrymi sprzęgłami. Olej to podstawa, to on wykonuje cała robotę, np w moim BMW seria 5 jest skrzynia ZF 6HP26, dość popularna również w innych markach, jak Jaguar, Maseratti, olej wymienia się pomiędzy 80, a 120 tys km. Olej do automatu ma specyficzny zapach, ostry taki. przed wymianą warto upuścić do szklanego naczynia jakieś 200 ml oleju, odczekać 20-30 minut, i sprawdzić organoleptycznie takie rzeczy jak, zapach, nie może być czuć spalenizny, nie powinno być w oleju żadnych opiłków metalu, oraz żadnego mułu, jeżeli czuć spaleniznę albo jest bardzo dużo śmieci w oleju, to skrzynia jest do remontu. Hybrydy mamy ich kilka rodzajów, są takie jak tu pokazano gdzie silnik elektryczny jest pomiędzy silnikiem spalinowym, a skrzynią biegów, takie stosuje np Volvo. Sa tez takie np. Allison gdzie są dwa silniki w skrzyni biegów. Sa układy szeregowe napęd firmy Kiepe stosowany w Polskich autobusach Solaris, gdzie silnik spalinowy działa jako generator prądu, zaś napęd jest tylko elektrycznymi silnikami, które są w piastach. To stare rozwiązanie znane od lat, np stosowane w wielkich wywrotkach w kamieniołomach, czy w lokomotywach spalinowych, tam też diesel to generator prądu, napęd jest elektryczny. W takim układzie nie ma skrzyni biegów wału napędowego, silnik jest na osi bezpośrednio. Tyle różnica że w lokomotywie nie ma baterii, dlatego autobus jakiś etap trasy może jechać bez silnika spalinowego. Ojcami automatów są amerykanie, to tam powstały pierwsze pojazdy z automatycznymi skrzyniami, Chewrolety, Buick, itp. W tych starych skrzyniach, sterowanie było proste tylko mechaniczne, w obecnych skrzyniach mamy mechatronikę, zespól elektrozaworów, czujników, które są sterowane elektroniką, skrzynie są trwałe, jak to wygląda ta mechatronika tu filmik z mojego BMW sam naprawiałem mechatronikę po przebiegu 512 tys km, wymiana tłoczków i zaworów w 6HP26 ZF ua-cam.com/video/2BnXqcJZ3lM/v-deo.html Za to jak skomplikowane jest sterowanie hybrydowym napędem to film z mojego drugiego kanału technicznego z naprawy inwertera - falownika. ua-cam.com/video/1JcTPf2kQ5c/v-deo.html
Od blisko 40 lat jeżdżę tylko automatami i złego słowa nie mogę powiedzieć. Biegowka tylko jak wyjeżdżam do Polski i mam pożyczany samochód, aby sobie przypomnieć jak w latach 80-tych w Polsce się jeździło.
Bardzo dobrze to ująłeś i naprawdę bardzo logicznie podszedłem do tego jak wytłumaczyć ludziom o co to chodzi i jak to się je osobiście Jeżdżę już od 20 lat z automatem może nawet dłużej i powiem szczerze że to jest naprawdę bardzo dobra rzecz obecnie jeżdżę skrzynią DSG czyli skrzynia nie jest automatyczna tylko jest zautomatyzowana i muszę powiedzieć że jest to skrzynia dobra ale oczywiście nie do samochodów codziennego użytku można używać codziennie ale trzeba wtedy wiedzieć jak ta skrzynia funkcjonuje na przykładzie DSG to znaczy żadnego ciągnięcia przyczep żadnego szlifowanie sprzęgła w korku na Jedynce żadnego trzymania lewej nogi na hamulce a drugą kręcenia go na obroty w momencie jak nie masz tak zwanego launch Control to po prostu zajedziesz sprzęgło albo i sprzęgła A zwykłe automaty Jak się wymienia oleje to można nawet 700 000 jechać bez remontu tak jak ja na przykład przyjechałem moim Lincoln Aviator
C4 Picasso 2015 automat. Niemcy Serwis Ja- Chciałem wymienić olej w skrzyni. Serwis- a po co? Nie zaleca się 😂😂😂😂😂😂😂😂 W Polsce to robię bo w Niemczech to strach bo nie wiadomo czy dobrze zrobią. Pierwszy raz jestem na kanale. Już subskrybuje. Dzięki za materiał i pozdrawiam
Panie Adamie oczywiście to wszystko prawda co Pan powiedzial o automatycznych skrzyniach, jednak ze warto było by dodać jeszcze ze użytkownicy automatów powinni również używać hamulca ręcznego a przynajmniej na pochyłościach, ponieważ kiedy auto znajduje się zaparkowane na wzniesieniu lub pochyłości i chcemy przerzucić z P na D a auto nie jest zabezpieczone chamulcem ręcznym to w tym momencie w skrzyni biegów dzieją się bardzo zle zeczy powstają bardzo duże naprężenia co możemy nawet odczuć na dzwoni zmiany biegów. Więc warto o tym również pamiętać aby nasz automat poprawnie funkcjonował i abysmy mogli dłużej się nim cieszyć.
Jakbyś dobrze posłuchał ze zrozumieniem to wyłapałbyś, że automaty to skrzynie specjalnej troski, jak dzieci z wrodzoną wadą. Wymagają wymiany oleju, trzeba odpowiednio przełączać biegi, odpowiednio operować gazem, chuchać, dmuchać a i tak się popsuje, bo np.: w hydraulicznych skrzyniach kanały wyżłobione w metalu zawsze się wytrą pod wpływem ciśnienia oleju w podobny sposób jak kropla drży skałę. Nie ma też możliwości, żeby łańcuch poruszający się po wariatorach przekładni bezstopniowej nie zużył powierzchni. A manual? Jeśli nie ma tylko wady konstrukcyjnej to co najwyżej po 200 tys wymienić olej, choć nie jest to konieczne, bo w rodzinie miałem samochód, który zrobił 500 tys bez żadnej ingerencji w skrzynię biegów i nadal pracowała bez zarzutu. Możliwe, że nadal ktoś z tego auta korzysta, aczkolwiek odkupił je handlarz i trudno ocenić jakie są jego losy.
W Kanadzie poza pojedynczymi wyjątkami Automatyczna skrzynia jest standardem . 30 lat temu trzeba było dopłacać za automat . Moj Freightliner M2( 5 Ton Truck) tez ma automat i jezdi lepiej niż standard
E klasa z 2015. Zrobilem 380tys km. Olej zmieniony tylko raz. Po 80 tys. Skrzynia wciaz dziala. Czy to prawda, ze teraz to juz lepiej nie zmieniac, bo nowy Olej jej zaszkodzi?
Mam obecnie AT8. Dawno nauczyłem się jak pedalem gazu zrzucić kilka biegów niżej, nauczyłem się przewidywać jej ruchy. Mało tego, mam tryb sekwencyjny w którym mogę dojść do odcinki a i tak zostawi mi wybrany bieg. I wiecie co? Następny będzie manual. Jest coś magicznego i przyjemnego w obsłudze fajnie chodzącej wajchy jak np. w Focusie ST. Na krętej pustej drodze daje piękne poczucie jedności z samochodem, jakiego nie mogę uświadczyć w automacie. Wystarczy położenie ręki na gałce i już mózg wie jaki mam zapięty bieg. W ośmiobiegowym automacie po kilku zakrętach i po sekwencji ++-+--+-+++- nie mam pojęcia który bieg mam zapięty dopóki nie oderwę wzroku od drogi i nie spojrzę na wyświetlacz. Oczywiście jeśli dla kogoś priorytetem jest po prostu dojechać z punktu A do B kosztem jak najmniejszego wysiłku to jedynym sensownym wyborem jest automat, nie widzę żadnego powodu żeby wybierać przy takim podejściu skrzynię ręczną. Ale jeśli dla kogoś każdy kilometr w samochodzie to zaspokajanie swojej pasji to nikt mnie nie przekona że automat lepszy
Odcinek jak zawsze przydatny, wartościowy ☝️A co Pan powie o legendach wadliwych skrzyń automatycznych typu np multitronic w audi, mimo umiejętności psuły się dość często, a może to tylko nieumiejętność użytkowników? Pozdrawiam
@@Adam_Kornacki odwołam się też do początku filmu, a mianowicie tego że nie każda skrzynia jest zaprogramowana tak by kierowca nie zepsuł czegoś bowiem z moich obserwacji niektóre są zaprogramowane na "ekodriving" (specjalnie w cudzysłowiu), czyli skrzynia celowo trzyma silnik cały czas na wolnych obrotach przez co zespół sprzęgła (zwłaszcza w dieslu z DKZ) dostaje w kość, można to zauważyć w niektórych skrzyniach koncernu PSA np w jeździe pod górę
Dzień dobry. Panie Adamie, czy będzie o skrzyni Multitronic , posiadałem taką w Audi A5, ze względu na koszty , trzeba było sprzedać. Czy opinia o nich jest naprawdę zła.
Multi tylko autostrada, jak dla mnie najlepsza skrzynia jeśli chodzi o komfort jazdy. Psuje się jak co chwilę dajesz kicka a po chwili hamujesz prawie do zera lub nalotu 600 tys. Kupujecie "okazję" a później 😭
3:30 odnośnie tego kiedyś słyszałem opinie, że gdy wiemy, że będziemy dłużej stać na tych światłach to lepiej "wrzucić" N, bo stojąc na biegu, sprzęgła w skrzyni non stop pracują a co za tym idzie zużywają się 🤔 Czy ktoś obeznany mógłby się do tego odnieść?
Nie prawda nigdy "N". Jeśli wiesz że postój będzie dłuższy lepiej wrzucić "P" albo ręczny. Jeśli masz nowsze auto pewnie system auto hold. Ja mam ten system w bmw f10 po mieście świetna sprawa. System za ciebie trzyma wciśnięty hamulec.
@@slawomirmusialowski4165 mam auto hold 😁 ale zastanawia mnie jak to działa, bo wyraźnie czuję przy wyrzuceniu N czy P że auto wyraźnie "odpuszcza" tak jakby ktoś przestał je pchać. Czyli mając tryb D silnik i skrzynia bez przerwy ciągną, a że hamulce trzymają, to sprzęgła wciąż muszą pracować i się zużywać 🤔
@@jakubj5308 położenie N rozsprzęgla tryby ale dalej one pracują podczas gdy pompa oleju skrzyni już nie pracuje. Czyli skrzynia chodzi na sucho. Położenie P jest taki "haczyk czy bolec" (nie wiem jak nazwać) który wchodzi w tryb i blokuje go. Zalecane jest używanie P tylko przy dłuższych postojach i zanim wrzucisz P ręczny obowiązkowy (kolega właśnie w ten sposób rozwalił skrzynie). Po latach ten "bolec" się urwał i już sam możesz się domyśleć co tam w środku narobił.
Panie Adamie, szoda ze dopiero trafiłem na Panka kanał na YT jestem wielkim fanem zakupu kontrolowanego. Mam troche filmów do nadrobienia, Super sie Pana slucha, taki "normalny" i konkretny język,
Do Patryka dużo brakuje, więc dokładam swojego suba. W Polsce automat wciąż obrasta w stereotypy a ja bym już nigdy nie powrócił do manuala. Komfort i wygoda bez porównania. Dbać i wymieniać olej i wszystko będzie dobrze 🤜🔥🤛
Dzień dobry Panie Adamie wszystko co powiedział pan na temat skrzyni biegów automatycznej jest w 100 % prawdą osobiście posiadam BMW E38 skrzynia automatyczna ZF wymieniam olej co dwa lata w km około 60 tyś!!! Auto ma 27 lat i 49000 km przebiegu i skrzynia działa bez zarzutów. Pozdrawiam!
Adam zadzwoń do jakiegokolwiek ASO Toyota i zapytaj czy wymienia się olej w skrzyni CVT w autach: PRIUS PLUS, Auris, RAV4 itd to Ci powiedzą że nie :D dlaczego bo tak mówi instrukcja serwisu ASO. Oczywiście po zakupie auta w DE wymieniałem wszystkie płyny w swoim PRIUSIE PLUSIE :) auto było po taxi z Berlina i na taxi jeździ w Polsce więc skrzynia ma co robić. Swoją drogą nie słyszałem o awariach CVT a Ty? :)
Skrzynia biegów manualna potrafi się zepsuć, ale wymiana oleju jest rzadsza i naprawa jest tańsza. Sprzęgło w skrzyni biegów manualnej jest mniej trwałe, ale to zależy od warunków i stylu jazdy. Sprzęgło może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Święta słowa Adam!!!! Mam Audi A6 C6 2.0 TDI 2010r 136km multitronoc i 300tys serwisuje skrzynie co 3 wymianę oleju w silniku robię w skrzyni biegów z filtrem i auto jak nowe. Serwis i obsługa to podstawa !!
Zapomniales powiedziec o prawidlowym parkowaniu na pochyleniu (wpierw przestawienie na N, zaciagniecie recznego, puszczenie noznego i dopiero potem finalne przestawienia na P). Chodzi o to, zeby masa samochodu nie byla oparta na przekladniach skrzyni biegow ale opierala sie na hamulcu.
Mało kto tak robi bo nikt nie wie.
Dokladnie
Tyczy się hydrokinetyków
Od niedawna jeżdżę automatem i od niedawna tak robię... widać warto się zapoznawać od razu ze wszystkim. Poprzedni właściciel praktynie nie używał ręcznego. Mało tego, uważał, że w automacie nie ma prawa się nic zepsuć. Miał dwie hondy i faktycznie, nigdy nic nie robił, nawet oleju nie wymieniał. Dziwne ale osobiście ja boję się automatu. Nie dlatego, że akurat takim jeżdżę ale dlatego, że chciałbym kupić inne auto z automatem i walić od razu w naprawę? Słabo... A tu jeszcze się okazuje, że naprawa tego elementu wychodzi drożej niż naprawa silnika "wymiana panewek, pierścieni"
@@Marcin_z_bloku_obok kup ze zepsutą skrzynią biegów wtedy sprzedawca jest mniej awanturujący się .
Witam, zgadzam się w 100%,zawodowo jeżdżę z manualną skrzynią (takie dali ) ale prywatnie mam już kolejnego automata i to już nigdy się nie zmieni
Jak zwykle fantastyczny odcinek. Krótko, profesjonalnie i z ogromną pasją. Panie Adamie, odkryłem Pana kanał zaledwie wczoraj i już obejrzałem wszystkie odcinki. Czekam na więcej!
Mądre!
Warte wrzucenia dla uczniów szkół samochodowych i obowiązkowy materiał dla każdego laika co zaczyna automatu
„Kierowca zero-jedynkowy” to idealnie określenie na niektórych ludzi. Mój poczciwy s300 ma już 540.000 km na liczniku. Przyspieszam dynamicznie a następnie podtrzymuje obroty i auto płynie. Jak dotąd zero problemów ze skrzynia... do momentu gdy dałem przejechać się znajomemu. Nie wiedziałem ze można jeździć zle automatem. GAZ, HAMULEC, GAZ, HAMULEC, GAZ, GAZ, GAZ, HAMULEC. Skrzynia przez 2 lata nie zrobiła tyle redukcji co z nim przez 30 km jazdy. Wydaje mi się ze tak operuja samochodami ludzie bez wyobraźni. Co gorsza, oni tak operują wszystkim i złych nawyków nie zmieniają
Świetny materiał 👍👍. Ja praktycznie całą moją karierę kierowcy przelatałem automatami, pomijając okres początków kiedy w manulalu był maluch, duży fiat i Polonez. Reszta, czyli około 30 lat automaty. W tej chwili posiadam pojazd ze skrzynią e-CTV (nie mylić z CTV, one nie mają technicznie nic ze sobą wspólnego poza członem w nazwie). Dla mnie wspaniała sprawa - cisza, te liniowe przyspieszanie, legendarna już bezawaryjność. Trzeba się tym nauczyć jeździć na nowo ponieważ charakterystyka jazdy że skrzynią e-CTV może na początku zniechęcić. Generalnie taki czy inny - tylko automat.
Panie Adamie ze wszystkim się zgadzam i bardzo proszę o podgięcie u optyka zauszników co by pingle nie zsuwały się tak często😃
zdecydowanie za ciężkie okulary stad problem, myślę inne ramki delikatniejsze mozna szkła wychudzić by nie przeciążały.
@@seweryn83 grubsze są wytrzymalsze
a może Pan Adam się spocił podczas prezentacji i pot zmniejsza opór skóra-oprawka i dlatego zjeżdżają? :)
@@filmowyamator7475 ja się nie poce tylko czerwienie
Moze tak lubi
Panie Adamie - bardzo przyjemnie się Pana słucha począwszy od zakupu kontrolowanego do tych oto odcinków, pozdrawiam. Zapomniał Pan wspomnieć tak poza tym, że skrzynie automatyczną wynalazł mężczyzna obserwując jak jego kobieta zmieniała przełożenia w manualu :)
Przydałby się jeszcze jeden materiał o automatach :) Ilość wiedzy jaka jest do przekazania jest ogromna i nie zwykle ważna 👌
Panie Adamie znam wielu kierowców którzy zapierali się ze nigdy w zyciu ASB a kiedy jeden z drugim spróbowali to banan z twarzy nie schodzil. Pozdrawiam wszystkich motomaniakow.
Bzdury, jezdzilem automatem, i zawsze będę jeździł manualem
Fajnie mi się słuchało. Ale co chcę powiedzieć- nigdy nie miałam auta w automacie. Za miesiąc jadę do Krakowa z centrum Polski odebrać z salonu właśnie auto w automacie. Wszyscy namawiali- bierz automat, to dla leniuchów. jak bardzo sie mylili. Jestem deko przerażona, Zwłaszcza, że mam skrzynkę bezstopniową. na mur w drodze powrotnej ją uszkodzę- nawyki, nawyki.. To jest jedyny tego typu filmik, w którym wreszcie dowiedziałam się, że prawa noga jest do obsługi gazu i hamulca, Lewa nie istnieje. Nie wiem, jak ja to zrobię, gdy moich 6 aut miało skrzynie manualne. No i bardzo dziękuję za sporo fajnych uwag :).
Jeździłem przez lata z manualną skrzynią a jak kupiłem automat to się zakochałem :) genialnie urządzenie 😁
Ja miałem manuale, zachciało mi się automata i kupiłem auto ze skrzynią 5HP19 po 2 tygodniach się zepsuła, naprawa 4 tys.zł a po roku znowu się zepsuła. Od tego momentu znów jeżdżę manualami i mam spokój, jakoś nie umiem sie przekonać do asb
@@mariuszek1619 miałeś pecha, musiałeś trafić na zaniedbany egzemplarz. Ja mam już piąty samochód z automatyczną skrzynią i nigdy nie mialem problemów.
Panie Adamie, w tym kompendium istotnych informacji zabrakło kwestii pełzania. Automaty hydrokinetyczne są do tego stworzone, wszystkie inne (szczególnie te z suchymi sprzęgłami) - wręcz przeciwnie.
Jakiego "pełzania"?
@@marekgawlowski4902 Poruszanie się w ruchu miejskim z bardzo małymi prędkościami (w korkach) używając hamulca - odpowiednik jazdy na "pół-sprzęgle"
W 100% się zgadzam. DSG od takiego wolnego podjeżdżania potrafi się nieźle zgrzać. Stąd mechanicy zalecają, żeby w DSG używanym w mieście częściej olej wymieniać.
a CVT/eCVT ?
@@tokarp390 jeżeli ctv jest z konwerterem (chyba większość) to pełzanie nie stanowi problemu. Ecvt tym bardziej, bo za pełzanie odpowiada silnik elektryczny.
Drogi Adamie, zabrakło tutaj bardzo ważnej porady dotyczącej pozostawiania auta na pochyłym terenie :/. Otóż pamiętajmy o kolejności przełączania skrzyni D/P + hamulec postojowy. Zatrzymujemy się, trzymamy hamulec, przełączamy na P, załączamy hamulec postojowy (można po tej czynności dać P). Chcemy ruszyć: naciskamy hamulec, przełączamy na D, dopiero TERAZ zwalniamy hamulec postojowy. Dlaczego? Jeśli zrobimy nie w tej kolejności, auto oprze się na skrzyni i później będziemy musieli używać awaryjnego odblokowywania skrzyni, aby przełączyć z P na D (zwykle pod zaślepką, wymagany śrubokręt). Pozdrawiam! PS. Ameryki nie odkryłem, ale należałoby zwrócić na to uwagę. To bardzo częste błędy podczas pozostawiania auta na pochyłym terenie (nie pytajcie skąd wiem :P)
masz racje ale nie do konca,kolejnosc jest nastepujaca,wciskamy nozny hamulec,pozniej zrzucamy na N,nastepnie zaciagamy reczny i dopiero na P a jak chcemy ruszyc to na odwrót hehe
@@benrado6913 Po co na N? :D
A no po to że jak dasz na N i zaciągniesz ręczny i wtedy zwolnisz hamulec nożny to skrzynia się zluzuje z naprężeń, a wtedy spokojnie możesz dać na P. Hamulec ręczny będzie utrzymywał samochód, a Parking w skrzyni będzie jako dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki temu przedłużysz życie skrzyni i unikniesz uszkodzenia mechanizmu funkcji P w skrzyni.
@@michadzwonkowski2956 Nie ma takiej konieczności w moim aucie. ww.procedura jest okej. W trybie P zawszę masz taki luz, że zanim oprze się na zaciskach, to auto i tak nie stoi na zapiętym P.
@@zbigniewkrol81 Jak stawiasz auto na idealnie prostej powierzchni to tak, ale jak masz nawet mały skos to po włączeniu P i puszczeniu hamulca cały "ciężar" samochodu spoczywa na takiej małej zapadce. Ona napradę nie jest super mocna. Dając na N i zaciągając ręczny to po puszczeniu hamulca likwidujesz wszystkie naprężenia w układzie napędowym i zawieszeniu. Wtedy spokojnie włączasz P gasisz silnik.
Mam 3 auta z różnymi automataki. Cx3 Mazda, Infiniti q50 sport, Toyota Highlander Hybryda - każda skrzynia inna i każdą jeździ się inaczej. Jak jeździsz z głową to nawet ECVT ci nie wyje! Dobry materiał pozdrawiam
Audi a6 2.5 V6, multi tronic ??? 340 tkm bez zmiany oleju??? Nic nie znalazłem w książce, sam nic nie zrobiłem. Brak wiedzy ⚠️🤭😢 lata temu... Skrzynia rewelacja 👍Naprawa skrzyni w ASO DE przewyzszała wartość auta. Radio wyłączone, słuchałem pracy V6 🤭
Juz sie bałem,że dowiem się czegoś nowego ale na szczęście wszystko wiedziałem i stosuje się do wszystkiego
Adam. Jeden z niewielu a w zasadzie jedyny, który nie jest z motoryzacją za pan brat od 2 lat bo YT to lubi. Wiedza, doswiadczenie i miłość do motoryzacji od Wieluuuu lat. To widać.
Osobiście jeżdżę Peugeot'em 508 I generacji z silnikiem benzynowym 156KM i mam tam automat i łopatki przy kierownicy i powiem, jest frajda z jazdy , w trybie sport czuć jak przełożenia zmieniają się na bardziej agresywne.
Kilka lat temu , byłem negatywnie nastawiony na skrzynie automatyczne . Pan Adam ma racje teraz te ustrojstwa dają radę 👌 Oczywiście zawsze któraś będzie gorsza-lepsza w takich sytuacjach trzeba iść na kompromis . Ja osobiście wybrałbym CVT 😁
Lepiej hybryde z eCVT.
Ano właśnie... materiał świetny, dużo info chociaż jeszcze więcej jest do powiedzenia. Pan Michał z M4K Garage tez na ten temat mówił i zwrócił uwagę na różnice w podejściu do eksploatacji automatów w Europie i w USA. otóż w Europie we wszystkich instrukcjach do aut z automatycznymi skrzyniami jest info, że oleju nie wymieniamy bo można go ożywać dożywotnio... Oczywiście to "dożywotnio" to jest do około 140 tyś km.. co jest w instrukcji ale jako odnośnik bardzo małym drukiem. Natomiast w tych samych samochodach , które idą dla klienta w USA jest w komorze silnika ogromna nalepka z wykrzyknikiem i informacją, że olej należy wymieniać np co 30 tyś km.... nasuwa się pytanie DLACZEGO? ano dlatego, że w USA jest inne prawo, i gdyby ktoś nie wymienił tego oleju i jeździł na nim "dożywotnio" i auto by się zepsuło albo jeszcze kierowca poniósł jakąś szkodę z tego tytułu to odszkodowanie jakie by zasądził sąd by firmę rozłożyło zwłaszcza jeśli takich pozwów było by dużo więcej. U nas w Europie sprawa jest nie do wygrania.... a prócz tego chodzi o sprzedaż.... gdyby auta wytrzymywały 20 lub 30 lat to kto by nowe kupował? Druga sprawa to sprawa oleju do skrzyń automatycznych. Często jeśli już chcemy wymienić lub uzupełnić (dolać) olej w skrzyni to w warsztatach jest dolewany 'olej do skrzyń automatycznych'.. to kolejne zabójstwo skrzyni... należy dolewać lub wymieniać olej taki jak producent zaleca ze wszystkimi cyframi i literami w specyfikacji oleju... wtedy skrzynia zamiast 200 tyś wytrzyma 400 tys... To nie jest moja opinia ale jednego z fachowców, który ma kanał na YT i warsztat naprawiający automatyczne skrzynie, gość ma warsztat koło Grudziądza... pozdrawiam....
Nie ma takiego wyrazu jak "tyŚać". Popraw te wszystkie błędy ortograficzne.
Super film 👍 brakło chyba tylko informacji o parkowaniu na wzniesieniu. Ważne aby zaciągnąć hamulec ręczny, zrzucić na N-neutralny, zluzować skrzynie (puścić z hamulca) i wrzucić na P-parking.
z wymianami oleju to różnie bywa, u mnie Audi A6 C6 3.0tdi Tiptronik przejechał 490tyś.km bez żadnej wymiany oleju i nic nie wskazywało na to żeby miała się zaraz zepsuć. W kolejnych automatach również nie ruszałem nigdy oleju, póki działa bez zarzutu to taka wymiana oleju jest potencjalnym zagrożeniem na pojawianie się awarii.
Przekazuje Pan super informaje.Posługuje się Pan prostym zrozumiałym językiem.Szacunek dla Pana.
Odcinki super!!! moja zona jest zachwycona ,informacjami konkretne, a zakupilismy auto w automacie pierwsze.Dzeki!!za rady czekamy na wiecej!!!!
Często się zdarza że producent danej marki nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni...ale producent skrzyni już przewiduje. Np. BMW nie przewiduje wymiany oleju a producent skrzyni ZF jak najbardziej zaleca wymianę.
Mialem dużo aut ze skrzynią manualną ale kiedy kupiłem samochód z automatem (ZF) to nie ma opcji wrócić do manualna. Mega wygoda coś pięknego 👍
Fajny i ciekawy filmik. Skrzynię automatyczne są dopracowane i generalnie bezawaryjne. Do tego podnoszą komfort i bezpieczeństwo a te kryteria ciężko jest wycenić.....
Dodałbym jednak, że nie wolno - dokładnie tak - nie wolno parkować pojazdu na drodze pochyłej bez zaciągniętego hamulca. Wiele osób tak robi co również strasznie niszczy skrzynię biegów. Dlatego- zatrzymujemy się...trzymając hamulec nożny dajemy w skrzyni pozycję P i dalej trzymając hamulec nożny zaciągamy hamulec ręczny. Dopiero wtedy puszczamy hamulec nożny. Mam nadzieję, że komuś to pomoże. Co do Adama i materiału.... świetna robota i oby tak dalej.
witam p Adamie jedzę Bmw e61 i ma pan bardzo duzo racji bo mój autowat przezył 350 tys km i gdy chciałem mu wymienic olej to okazało sie ze jest stan agonalny a poprzedni własciciel pokazywał wpis ze olej był wymieniony przy 270 tys km. Jak zakupiłem auto z przebiegiem 280 tys km. Po fachowej naprawie która kosztowała 7 tys zł auto jedzi bez zarzutu a obecnie mam prawie 400 tys km .Pozdrwiam i dziekuje ze edukuje pan ludzi bo to jest naprawde potrzebne
Super film. Fajnie że pojawił się Pan na UA-cam, kiedyś byłem Pana fanem na TVN Turbo, dzisiaj tutaj, ot znak czasu :)
Nie wiem po co takie instruktarze, sam się uczyłeś na własnych błędach, i to najlepsza nauka. Młody i tak posłucha i zrobi swoje.
Większość nowoczesnych automatów jest w pełni elektronicznych i użytkownik niewiele czynności może wykonać tak, aby było to dla skrzyni niezdrowe.
Przydał by się kompleksowy odcinek o diagnostyce dla laika. Jak można ją sprawdzić przed zakupem używanego pojazdu z automatem
Sam nie sprawdzisz. Musi być specjalista
Dołączam się do pomysłu o zrobieniu materiału o tym jak sprawdzić samochód z automatem czy jest sprawny. Dzięki za świetny film.
Coś tam się da sprawdzić - pierwsza rzecz to jak zmienia biegi (w dwusprzęgłowych często awarią jest szarpanie przy zmianie biegów - grupa VW). Do tego różnego rodzaju zgrzyty przy wrzucaniu biegów.
Czyli w skrócie przejechać się i sprawdzić czy nie ma niepokojących odgłosów podczas zmiany biegów. Sprawdzić też należy ruszanie i zatrzymywanie się pojazdu (skrzynia pracuje tylko wtedy tak naprawdę, podczas toczenia ze stałą prędkością nie ma nic do roboty). Sprawdzić zmianę ręczną biegów oraz czy skrzynia odpowiednio szybko reaguje (może być problem z tzw. mechatroniką czyli sterowaniem).
Przydałby się taki materiał, to prawda. Też myślę o kupnie używanego auta w automacie, ale skąd mam wiedzieć jak jeździł poprzedni właściciel?
@@alicjanowak8305 To widać jakie masz pojęcie bo fakt, do kompleksowego sprawdzenia trzeba by pewnie skrzynie rozebrać ale parę patentów jest na podstawową diagnozę
Automatyczna skrzynia biegów przeważnie ma dwa tryby zmiany biegów automatyczny i ręczny. Automatyczna skrzynia biegów w trybie automatycznych zmian biegów nie uwzględnia nawierzchni śliskiej, dlatego jest tryb ręczny zmiany biegów.
I w czasie jazdy z stomej góry z przyczepą.
@@krystianmieloch5366 nawet starsze skrzynie maja oprogramowane zjazdy z gór, jak np skrzynie w e39/e46
obecne auta rozwiązują problem śliskiej drogi używając elektroniczne kontrole przyczepności i rozłożenia napędu, ze skrzynia biegu mało to ma wspólnego
Jak zawsze klasa. Automatem jeżdżą od niedawna... i już nie wrócę do manuala. Wygoda jest po prostu nie bywała szczególnie w dużym mieście i korkach. Pozdrawiam i oby więcej właśnie takich krótkich, ale treściwych filmów.
.. miasto .. korki ehhh. wygoda ... to nie lepiej na wsi.z.manualem .... a nie jak kurniku w bloku siedziec ....
Czy automatyczne skrzynie biegów w pozycji D są wstanie utrzymywać trzeci lub drugi bieg podczas hamowania silnikiem z długich zjazdów?
Nie wiem nie testowałem. Zawsze masz możliwość ręcznej zmiany biegów w automacie 😎
Jakie auto z jaką skrznią?
@@arturartur5564 Jakiekolwiek z automatyczną skrzynią biegów.
@@jacekwieczorek1773 to jest tak, na samym D na dlugim zjeździe auto bedzie nabierało prędkości aż do ostatniego biegu jeżeli będziemy mieli wystarczająco długi zjazd ( 200km/ h 🤣🤣🤣) Zwalniając Hamulcem zagotujesz hamulce. Dlatego nalezy zablokować bieg . W starszych konstrukcjach robiło się to wybierając " program " do którego biegu skrzynia ma sie przełączać.PRND21....PRND321.....PRND4321 . Można było uzywac tych programów również do podjazdów pod górę lub np holowania przyczepy. Ustawiałeś np na 2 i skrzynia miała tylko 1 i 2 bieg. W nowoczesnych konstrukcjach masz możliwośc wybierania biegów za pomocą + i - , to tez ze względu na to iż dzisiejsze skrzynie mają po 8 i więcej biegów ale w sumie to sposób sterowania . Czy to + - czy 123456789 bez znaczenia. Dlatego przy zjazdach, jeżeli skrzynia nie ma programu hamowania silnikiem a istnieje groźba zagotowania hamulców należy zablokować w miarę niski bieg .
Ciekawostka....W którym momencie i dlaczego w aucie z automatem odejmując gaz auto zaczyna przyspieszać?
Ja bym jeszcze dodał, że skrzynię, a właściwie olej w skrzyni należy nagrzać, tak samo jak olej w silniku i dopiero wtedy ogień. U mnie jest potężna różnica między jazdą na zimno a na ciepło, niedługo zmienię olej i zobaczymy jak będzie.
Zmieniłeś ten olej? Jeśli tak, to czy odczuwalna była zmiana komfortu jazdy?
Automatyczne skrzynie biegów bezstopniowe są montowane w uważanych za bezawaryjne samochody japońskich marek Honda, Mitsubishi, Suzuki, Subaru, Toyota i Lexus.
Swietny kanal. Dla miłośników motoryzacji miód na uszy, same konkrety a przy tym kultura słowa jak u polonisty.👍👍
Celne spostrzeżenia, ale wydaje mi się, że kwestia wyboru skrzyni biegów to rzecz gustu.. ja po zrobieniu 600 tys km manualem zamówiłem kolejne auto i pomimo namawiania mnie przez dealera na automat wybrałem znowu manual. Automatami zrobiłem w życiu kilka tysiecy km i było poprawnie, ale po prostu to nie dla mnie.. Ja się relaksuję podczas jazdy tak jak Pan pomimo używania manuala..mnie to po prostu pasuje.
Ile mieści się litrów oleju w automatycznej skrzyni biegów, ile kosztuje litr dobrego oleju do automatycznej skrzyni biegów, co ile kilometrów jest wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów, gdy częściej jeździmy w mieście lub poza miastem i torze wyścigowym?
To są tematy drażliwe, koszty zakupu i eksploatacji skrzyń automatycznych są pomijane przez zwolenników automatów, bo to psuje wyidealizowany obraz.
Omg, zalezy od skrzyni, co model to inaczej
@@krzysztofwiejak obraz nie jest wyidealizowany o ile wiesz co kupujesz. Kolega jeździ Camry 2.2 w automacie hydrokinetycznym z końca lat 90-tych wymiana ATF 160zl co 45tys km wymienia go sam. Ja jeżdżę RX450h skrzynia eCVT wymiana płynu ATF podobna jak u mojego kolegi i też choć nie tak prosta to robię ja sam co 100tys km koszt podobny. Kupisz VW czy BMW to wymiana ATF jest tak przerabana że tylko w ASO a i tam potrafią popsuć.
Content tak wysokiej klasy to czysta przyjemność. Dzięki takim ludziom jak Pan sam otrzeźwiałem z negatywnego podejścia do nowinek technologicznych. Życzę zdrowia, bo widzowie i pieniądze na pasje z takim nastawieniem pewnie same przychodzą. :D
Od lat jeżdżę automatem i to się nie zmieni już nigdy.Fajny materiał
Warto powiedzieć o adaptacji skrzyni automatycznej która niweluje szarpania w czasie jazdy, jak i w momencie ruszania z D. Często pomaga, a można to zrobić samemu lub w salonie za opłatą oczywiście ;-)
Dziękuję za ten krótki a jakże konkretny odcinek. Od 5 lat jeżdżę automatami i słyszę non stop " ale że automat " , " szkoda że nie manual ". Mam dokładnie takie same zdanie jak pan, w aucie trzeba się relaksować podczas jazdy. Pozdrawiam.
Pełna zgoda, ujeżdżam automaty (hydrokinetyczne) już ładnych kilka lat i jest mi z nimi bardzo dobrze :)
O dwósprzęgłówkach się nie wypowiadam - osobiście nie jeździłem.
Warto jednak wspomnieć, że nie każdy automat to taka dobra konstrukcja jak ZF - tutaj bywa różnie, szczególnie w starszych modelach.
Miałem identyczną sytuację w toyocie. Cztery lata temu jak kupiłem swoją pierwszą hybrydę w ASO twierdzili, że w skrzyni oleju się nie wymienia. Jest ona bezobslugowa. Teraz mam trzecią hybrydę i już jest inna śpiewka. Przy 100tyś trzeba wymienić :)
0:35 automat może i wie lepiej kiedy zmienić przełożenie żeby było lepiej dla auta ale raczej tego nie robi bo najważniejsza dla niego jest niska emisja CO2 i jazda na jak najniższych obrotach. Żeby zrozumieć podejście producentów do tematu wystarczy zobaczyć przy jakich obrotach komputer sugeruje zmianę biegu w manualach, z drugiej strony faktem jest że niektórzy kierowcy nie wiedzą że przed "daniem buta" trzeba być "na obrotach" i tu automat zrobi to lepiej.
Panie Adamie, jak zawsze merytoryczne ale też praktyczne informacje i na luzie przekazuje Pan wiedzę. Gdyby w szkołach jazdy byli tacy Instruktorzy. Fajnie że postanowił Pan założyć kanał na YT i nagrywać takie filmy. Pozdrawiam.
Gdy auto parkujemy na wzniesieniu to zmieniamy z "D" na "N", zaciągamy hamulec ręczny, puszczamy hamulec nożny i dopiero z "N" na "P". Gdy nie zaciągniemy hamulca ręcznego to tak naprawdę auto trzyma skrzynia, auto opiera się na tych wszystkich trybach skrzyni. Ja zawszę tak robię, nawet gdy parkuję na prostej jak stół powierzchni. Pozdrawiam.
Głupoty gadasz stary ... Jeśli parkujesz na wzniesieniu czy też nie, zawsze po zatrzymaniu trzymasz auto na hamulcu, zaciągasz ręczny, dajesz na "P", puszczasz hamulec i gasisz silnik. Nigdy nie wrzucasz biegu z pozycji "D" na "N" przy włączonym silniku. Tylko w przypadku jeśli potrzebujesz auto wepchać np. na lawetę to dajesz w pozycje "N" ale są to awaryjne i ostateczne już sposoby wykorzystania pozycji "N".
Hamulec nożny w automatach działa też na zasadzie tzw. sprzęgła i wciśnięty "wysprzęgla" z biegu. Więc dawanie z pozycji "D" na "N" mija się z celem i nie używa się tego w codziennej pracy "automatu" ... Lepiej robić dobrze niż płacić za remont kilka tyś zł ;) ... Nie jest to złośliwość ale jeździłem automatami sporo czasu i stosowałem się do zasad ludzi, którzy na tych skrzyniach "zjedli zęby" i nigdy żaden automat mnie nie zawiódł.
Pytanie za 100 pkt, co się psuje częściej nie z winy kierowcy? U mnie w chałupie od 50 lat przewinęło się trochę aut, ale w żadnym nigdy nie było problemu z manualem.
Odpowiedź jest automat, zarówno bez winy kierowcy jak i łatwiej zawinić w automacie. Oczywiście to ogólnik, może się trafić bezawaryjny automat i może się trafić awaria manuala.
Skrzynie zrobotyzowane/dwusprzęgłówki zwłaszcza w mieście.
Można by jeszcze do tej "piguły" dołożyć, używanie hamulca ręcznego, czy też postojowego, jak zwał tak zwał. Dużo ludzi zostawia auto na pozycji "P" i się napędy po chwili zapinają a w skrzyni się "gotują płytki i spawają". Używając automata polecam zatrzymać się wyrzucić na "N", po czym zaciągnąć hamulec ręczny, puścić hamulec roboczy (nożny), ponownie go wcisnąć i przejść na położenie "P"-arking i wyłączyć silnik. Taki sposób pozwala uniknąć napinania napędu po zatrzymaniu auta, czyli takiego efektu jak pospolite zostawianie samochodu na biegu a auto się poruszy po puszczeniu hamulca, co wiąże się z oszczędzaniem tych napędów a jak wiemy, skrzynie automatyczne tego nie lubią. Pozdrawiam
Dodałbym tylko aby na wzniesieniach wrzucać N, zaciągać ręczny, puścić hamulec co nam odpręży siły w skrzyni i dopiero wrzucać P co da nam bezawaryjną jazdę przez lata :) Niektórzy myślą, że P to jest Bóg wie co i zostawiają auto bez ręcznego, a to tylko 2 bolce w skrzyni, które potrafią się wyłamać. Takie zostawienie masy auta na ręcznym da nam też bardzo łatwe wrzucanie D lub R po odpaleniu silnika - chyba każdy się spotkał z dużym oporem na dźwigni zmiany biegów stojąc na samym P :)
Panie Adamie ... zaczęło się od filmiku z Seatem Leonem - i tak stałam się fanką motoryzacji przedstawianej oczami i doświadczeniem Pana
Znalazła sobie pani autorytet po jednym odcinku....
@@jarek3579 Kto powiedział, że po jednym? :)
@@aghibj4206 poprzedni odcinek był o Leonie. Ten jest następny. Logika Twojej wypowiedzi sugeruje że właśnie po jednym.
Obejrzyj wszystkie, obejrzyj zakup kontrolowany, automaniaka i kilkanaście innych programów z kornackim i wtedy napisz czy jest ok. I nie próbuj poznac Go osobiście bo się rozczarujesz.
@@jarek3579 zgadza się ... ostatnio był o Leonie ale na yt inne filmiki przecież nie znikają i można je oglądać kiedy się chce i jak chce ;)
@@aghibj4206 a które jeszcze były obejrzane po leonie? Tak pytam z ciekawosci
Jak zwykle…SUPER!!! materiał gratuluje Panie Adamie - Profesjonalista Adam K
Znakomitej większości oglądających ten film się spodobał 😂
ponieważ znakomita większość nie ma/miała problemu z automatem :)
@@KrzysztofG. You are rights! Pan Adam zapomniał dodać ,ze z automatyczną skrzynią biegów np: będąc na polowaniu w Górach Skalistych zwalił by się przysłowiowym kilogramem mąki i natychmiast zakończył polowanie .Mędrcy tego świata ,nie będąc w cale mędrcami w każdej dziedzinie naszego życia ,wymyslają różne badziewia bazując na naszej głupocie lub naszej niewiedzy ...Niektórzy nawet twierdzą ,ze margaryna jest lepsza od masła lub Coca-Cola lepsza od herbaty. To tylko taki prozaiczny przykład.AT ( automatic transmission) jest dobra dla nieuków ,leni śmierdzących ,którzy są w przekonaniu aby otworzyć szybę w drzwiach samochodu musi mieć elektroniczny przycisk a nie zwykŁe pokrętło w drzwiach. Pracując w GMC (Generał Motor Corporation ) Miałem gościa który podniecał się aby prowadząc samochód nie musiał drapać się po plecach rękami ... Zaproponowałem mu zamontowanie z tyłu siedzenia ... Wycieraczek ! Nadal podniecał się .Głupota i niby wygoda nie zna granic ! Nazywam takich ludzi piteck antropus dodam erectus . Reasumując : To Ty musisz być " kierownikiem " swojego samochodu aby w odpowiednim momencie obrotowym silnika wkładać odpowiednie przełożenie skrzyni biegów , bowiem jeśli nawali Ci vacuum modulator , to jesteś w przysłowiowej ręką w nocniku . Nie dajmy się zwariować , bowiem jesteśmy tylko homo sum !!!
@@2cooco To ja proponuję wziąść 2 kawałki drewna rozpalić ognisko zrobić obiad,a indukcję, płytę gazową czy co Pan tam ma wrzucić no bo nie bądźmy leniwi.
Należy mieć też na uwadze, że producenci aby zmiejszyć emisje szkodliwych substancji podają znacznie zawyżone interwały wymiany oleju (żeby UE była zadowolona), dlatego należy stosować się do rad mechaników w kwestii wymiany płynów. Nie pamiętam w jakiej marce, ale zdarza się, że producent na rynek europejski podaje, że olej w skrzyni jest dożywotni, a tym czasem identyczny model na rynek amerykański posiada interwał zmiany oleju 60 000 km. To samo tyczy się zmiany oleju w silniku. Śmiać mi się chce jak widzę, że w nowym samochodzie komputer podaje, że pierwsza wymiana oleju ma nastąpić po 30 000km. Nawet jak olej to wytrzyma, to co z filtrem ? Też go zaprojektowali na ten przebieg ? Moda na bycie EKO sprawiła, że obecne filtry bardziej wyglądają jak naparstki. Pamiętajcie, że każdy olej, nieważne czy w skrzyni, dyferencjale czy silniku należy zmieniać regularnie jeśli samochód ma nam długo służyć.
Interwały wymiany oleju służą do wciskania aut do flot firmowych a nie dla jakiejś UE (olej w porównaniu do paliwa to są drobne na waciki ;) ).
Zgadzam się z Panem Rafałem,wszystko jest brane pod tą ekologię,nawet wymiana oleju w silniku czy skrzyni biegów.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości to warto zainteresować się tematem np.takiego forda u nas mondeo na stany fusion czy jakoś tak u nas oleje jakieś long life,skrzynie bezobsługowe,a tam ten sam samochód i jakoś inaczej to wygląda 🙂
Zabrakło jednego ważnego elementu koszty eksploatacji nigdy nie przebija skrzyni manualnej. Dziękuję
Swietny material. Ja bym tylko dodal, czego producenci oficjalnie nie mowia, ze oni.promuja automaty mi.n.z.powodu maksymalizacji zyskow znowu. Manual byl bezobslugowy a w automatach trzeba wspomniany olej i filtr wymieniac wiec serwis czesciej zarobi. W dsg trzeba sprzegielka tez zmieniac jako czynosc serwisowa np.
eCVT i hydrokientyki to słabe biznesy - żadnych sprzęgieł
Może materiał o rodzajach automatów? Bezstopniowa, planetarna, klasyczna hydrokinetyczna, dwusprzęgłowa, zalety, wady?
Dobrze się słucha 🙂. Kiedyś pierwszy raz w aucie z automatem pomimo, że hamulec w aucie z manualem używam na przemiennie dwiema nogami tak lupnąłem jak sprzęgło podczas wyścigu na 1/4. Dobrze że wszyscy mieli pasy 😉
Panie Adamie.... hmm, troche kultury by się przydało, no chyba że to nie modne w kraju nad Wisłą! Treść Ok, ale sposób przekazu cwaniakowaty.
Super odcinek. Zresztą jak każdy program z Pana udziałem. Od 4 lat jestem posiadaczem automatu cvt w mitsubishi outlander choć trochę się bałem. Jak narazie śmiga. Olej wymieniam co 60 tyś. Samochód obecnie ma już ok 200 tyś i zero problemów. Już nie kupię samochodu z manualną skrzynią.
Od 7 lat jeżdzę automatycznymi skrzyniami od bmw ( pierw w e60 a teraz od 3 lat f10 ) i nigdy nie zamieniłbym już auta na samochód z manualem. To jest pierwsza najważniejsza rzecz w wyposażeniu która po prostu MUSI być w samochodzie. Jak do tej pory przez 7 lat i ok 200tys km brak problemów z automatem
Jako, że stać mnie tylko na używane auta to biorę pod uwagę tylko samochód z manualną skrzynią.Znam przypadek, gdzie awarii uległa skrzynia DSG z oryginalnym przebiegiem 197000 km.Koszt wyjęcia, naprawy skrzyni oraz jej montaż wyniósł 9700 zł brutto.
Czyli jakieś 3,5 mojego samochodu XD
Polecam obejrzeć inny odcinek Pana Adama o kupowaniu samochodów, dajcie już spokój z tym wieśvagenem, kup coś innego nie będzie problemu
@@rupy6860 VAG to gówno
@@rupy6860 Nie mam Vw i mieć nie planuje, podałem jako przykład.
DSG to nie jest automat tylko skrzynia zrobotyzowana tak jak Selespeed, DualLogic, PowerShift, EasyTronic i tym podobne wynalazki.
Witam Panie Adamie ma Pan całkowita rację co do oleju w silniku i automatach jeżdżę renault Espace 2.0 dci 170 km w automacie robię prawie 80000 rocznie wymieniam olej co 15000 i w skrzyni okolo60000 i wszystko chodzi perfekcyjnie Auto ma w tej chwili 398000 i żadnych problemów. Najważniejsze oleje i filtry pozdrawiam
Jeżeli mowa o samochodzie z salonu to zgadzam się ze te skrzynie są dobre i bardzo wygodne. Gorszy problem sprawia samochód używany z takimi skrzyniami. Dla tego ludzie sięgają po manuale bo mniejsze ryzyko tak mi się wydaje.
Jak kupuje się manualną to niby lepiej, co ze sprzęgłem, z dwu masą, półosiami których z automatem nie zajedziesz
@@rupy6860 nie wiem jak jest ze skrzynia czy da się stwierdzić w jakim jest stanie po samej jeździe. Ale ze sprzęgła da się coś wywnioskować. Wiadome że może być tak że rok podziała i będzie koniec no ale to nie jest raczej aż taki duży koszt porównując do skrzyń za okolo 20k~ zł A wiadome i logiczne jest to że ludzie boją się takich kolosalnych kwot.
@@rupy6860 Oczywiście, że zajedziesz koło dwumasowe w automacie, to jest tłumik drgań skrętnych i najbardziej się niszczy podczas uruchamiania i gaszenia sinika (start-stop) dopiero w drugiej kolejności od jazdy na zbyt małych obrotach. W DSG masz 2 sprzęgła, zużywają się 2 razy wolniej niż w manualu ale są wielokrotnie droższe. Ceny wymiany oleju z kosmosu.
@@krzysztofwiejak Tutaj autorowi komentarza raczej chodzi o to ,że kupując z salonu to Ty serwisujesz i dbasz o skrzynię od poczatku,a z drugiej ręki już jest problem,chyba,że kupisz coś pewnego
Wszystko w porządku jeśli auto ma rzetelno chistorie bo jeśli to jest auto z trzeciej ręki to najczęściej skrzynia jest wyjehanai tylko podpicowana motodoktorem lub innymszuwaksem ty jak kupiłeś to się bujasz.w manuału jedzie to szybko zweryfikować!!!
Podzielam opinie o automatach,jestem użytkownikiem dróg publicznych od 11 lat i od początku jeżdżę na automacie,super sprawa,komfort i relax. Rok temu kumpel wymienił mi olej w skrzyni biegów,który był już czarny i polecił żebym raz jeszcze wymienił po 2000 km niestety nie dotrzymałem słowa ale jak ujadę 10 dych km to wymienię oleje i filtry wszystkie razem w komplecie plus filtr powietrza. Puki co skrzynia chodzi bezawaryjnie.Pozdrawiam
Moja skrzynie GM niestety ktoś przede mną zakatowal. Szarpie jak wlacza z 1 na 2. Olej wymieniony i dalej to samo. Ale filmik świetny, robię jak Pan mówi i na razie dwa lata jeździ. :)
Ja dawno temu nauczyłem się hamować lewą nogą-pomocne były godziny na symulatorze 😉 i teraz w jeździe automatem lewa noga też pracuje. Jak jadę manualem przestawiam się automatycznie na hamowanie prawą nogą.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia z automatem! Skoro wymieniamy olej to codziennie kiedy ruszamy, pamiętajmy aby rozgrzać skrzynię a tak naprawdę olej w niej. To, że mamy 90 stopni na termometrze to jest temperatura wody, żeby rozgrzać olej w skrzyni potrzebujemy około 15-20 km jazdy aby to było bezpieczne dla skrzyni. Szarżowanie zarówno na zimnym oleju w silniku jak i w skrzyni skończy się ich bardzo krótką eksploatacją.
Można było doprecyzować że „skrzynie bez stopniowe uważane są za awaryjne” ale z grupy VAG co np. u konkurencji jest jedną z mocniejszych stron :)
Mam multi w a6, narazie jezdzi :)
Jak CVT może być mocniejszą stroną... Jedyny automat, który może być dobrą stroną jakieś marki to dobry, trwały a co najważniejsze idioto odporny dwusprzęgłowy automat.
@@mocnywklikaniu 4 biegowy automat (bardziej pancerny niż dsg) ag4 01m, wytrzymał milion z oleje zawiiesiną, wymieniony olej chula i nie przeciąga biegów, dziekuje.
Czy włączamy silnik z wciśniętym hamulcem czy to mit? Pozdrawiam.
W Audi A4 B9 silnika nie odpalisz bez wciśnięcia pedału hamulca
To nie mit. To mus.
Zależy jaki automat
@@alicjanowak8305 jeżeli nie w każdym używasz hamulca przed uruchomieniem, to podaj przykład.
@@jarek3579 w moim Priusie.
10 lat jeżdżę z 7 biegowym DSG - nie wyobrażam sobie jazdy po mieście z manualem!
Poza jedną usterką po 120k i szybką naprawą w dwa dni u speców od skrzyń nie mogę złego słowa powiedzieć. Da się spokojnie pojeździć po mieście, ale i da się niesamowicie poszaleć w zakrętach nie odrywając rąk od kierownicy.
Jeśli chodzi o zmianę oleju, to fakt początkowo każdy mi mówił aby nie zmieniać - ale jednak to był błąd, w.w. serwis skrzyń zaleca zmianę w moim modelu co 80-100k - być może to uratowało by skrzynię przed naprawą.
Pracuje jako elektronik przy autobusach, zajmuje się również napędami hybrydowymi, jak i skrzyniami biegów od strony układu sterowania. W autobusach automaty to hydrokinetyczne przekładnie, głównie występują skrzynie dwóch producentów ZF, oraz VOITH. Ciekawostką w przypadku VOITH jest to że nie ma tradycyjnego konwertera jak w przypadku ZF, za to turbina jest wewnątrz skrzynii, dlatego pierwszy bieg, i wsteczny to są biegu tylko hydrauliczne, potem biegi 2,3, oraz nadbieg 4, to przekładnie planetarne z mokrymi sprzęgłami. Olej to podstawa, to on wykonuje cała robotę, np w moim BMW seria 5 jest skrzynia ZF 6HP26, dość popularna również w innych markach, jak Jaguar, Maseratti, olej wymienia się pomiędzy 80, a 120 tys km. Olej do automatu ma specyficzny zapach, ostry taki. przed wymianą warto upuścić do szklanego naczynia jakieś 200 ml oleju, odczekać 20-30 minut, i sprawdzić organoleptycznie takie rzeczy jak, zapach, nie może być czuć spalenizny, nie powinno być w oleju żadnych opiłków metalu, oraz żadnego mułu, jeżeli czuć spaleniznę albo jest bardzo dużo śmieci w oleju, to skrzynia jest do remontu. Hybrydy mamy ich kilka rodzajów, są takie jak tu pokazano gdzie silnik elektryczny jest pomiędzy silnikiem spalinowym, a skrzynią biegów, takie stosuje np Volvo. Sa tez takie np. Allison gdzie są dwa silniki w skrzyni biegów. Sa układy szeregowe napęd firmy Kiepe stosowany w Polskich autobusach Solaris, gdzie silnik spalinowy działa jako generator prądu, zaś napęd jest tylko elektrycznymi silnikami, które są w piastach. To stare rozwiązanie znane od lat, np stosowane w wielkich wywrotkach w kamieniołomach, czy w lokomotywach spalinowych, tam też diesel to generator prądu, napęd jest elektryczny. W takim układzie nie ma skrzyni biegów wału napędowego, silnik jest na osi bezpośrednio. Tyle różnica że w lokomotywie nie ma baterii, dlatego autobus jakiś etap trasy może jechać bez silnika spalinowego. Ojcami automatów są amerykanie, to tam powstały pierwsze pojazdy z automatycznymi skrzyniami, Chewrolety, Buick, itp. W tych starych skrzyniach, sterowanie było proste tylko mechaniczne, w obecnych skrzyniach mamy mechatronikę, zespól elektrozaworów, czujników, które są sterowane elektroniką, skrzynie są trwałe, jak to wygląda ta mechatronika tu filmik z mojego BMW sam naprawiałem mechatronikę po przebiegu 512 tys km, wymiana tłoczków i zaworów w 6HP26 ZF ua-cam.com/video/2BnXqcJZ3lM/v-deo.html
Za to jak skomplikowane jest sterowanie hybrydowym napędem to film z mojego drugiego kanału technicznego z naprawy inwertera - falownika. ua-cam.com/video/1JcTPf2kQ5c/v-deo.html
Manual nigdy wiecej .Brawo Panie Adamie.Jeździłem 30 lat z manualem wystarczy pozdrawiam.
a ja jeżdżę 50 lat manualem,nigdy automatu!
@@kantobery5097 pewnie, jeszcze do tego szyby na korbę i jest pełna kontrola nad samochodem.
Kto bogatemu zabroni.
@@kantobery5097 zmarnowane lata, lewe kolanko już po operacji?
@@zdziskurek6245 No, no. Podobnie jak we Frani lub Światowidzie. Jest pełna kontrola nad praniem.
Od blisko 40 lat jeżdżę tylko automatami i złego słowa nie mogę powiedzieć.
Biegowka tylko jak wyjeżdżam do Polski i mam pożyczany samochód, aby sobie przypomnieć jak w latach 80-tych w Polsce się jeździło.
Bardzo dobrze to ująłeś i naprawdę bardzo logicznie podszedłem do tego jak wytłumaczyć ludziom o co to chodzi i jak to się je osobiście Jeżdżę już od 20 lat z automatem może nawet dłużej i powiem szczerze że to jest naprawdę bardzo dobra rzecz obecnie jeżdżę skrzynią DSG czyli skrzynia nie jest automatyczna tylko jest zautomatyzowana i muszę powiedzieć że jest to skrzynia dobra ale oczywiście nie do samochodów codziennego użytku można używać codziennie ale trzeba wtedy wiedzieć jak ta skrzynia funkcjonuje na przykładzie DSG to znaczy żadnego ciągnięcia przyczep żadnego szlifowanie sprzęgła w korku na Jedynce żadnego trzymania lewej nogi na hamulce a drugą kręcenia go na obroty w momencie jak nie masz tak zwanego launch Control to po prostu zajedziesz sprzęgło albo i sprzęgła A zwykłe automaty Jak się wymienia oleje to można nawet 700 000 jechać bez remontu tak jak ja na przykład przyjechałem moim Lincoln Aviator
Kiedyś były nawet skrzynie biegów bez synchronizacji to była jazda ekstremalna
Dokładnie. Bieg w górę - sprzęgło na dwa razy, bieg w dół - przegazówka na luzie. To była jazda i zero wspomagania.
@@dariuszkilijan558 mówił i że jeździli bez sprzęgła jakoś
Też się dało jak się miało wyczucie tylko żeby z miejsca ruszyć trzeba było odpalać na biegu
@@dariuszkilijan558 A jak się ścigali?
noo, trzeba było być motofeelem :). np. Liaz, Tatra, Jelcz-Ogórek :). ja miałem okazję i "przyjemność" jeździć Liazem oczywiście przypadkowo :)
C4 Picasso 2015 automat.
Niemcy
Serwis
Ja- Chciałem wymienić olej w skrzyni.
Serwis- a po co? Nie zaleca się
😂😂😂😂😂😂😂😂
W Polsce to robię bo w Niemczech to strach bo nie wiadomo czy dobrze zrobią.
Pierwszy raz jestem na kanale.
Już subskrybuje.
Dzięki za materiał i pozdrawiam
Panie Adamie oczywiście to wszystko prawda co Pan powiedzial o automatycznych skrzyniach, jednak ze warto było by dodać jeszcze ze użytkownicy automatów powinni również używać hamulca ręcznego a przynajmniej na pochyłościach, ponieważ kiedy auto znajduje się zaparkowane na wzniesieniu lub pochyłości i chcemy przerzucić z P na D a auto nie jest zabezpieczone chamulcem ręcznym to w tym momencie w skrzyni biegów dzieją się bardzo zle zeczy powstają bardzo duże naprężenia co możemy nawet odczuć na dzwoni zmiany biegów. Więc warto o tym również pamiętać aby nasz automat poprawnie funkcjonował i abysmy mogli dłużej się nim cieszyć.
Nie mam automata ale obejrzałem filmik bo bardzo przydatny pozdrawiam łapka poleciała 😃
To jest konkretna informacja o skrzyniach automatycznych. Dzięki
Madrego to i dobrze posluchac👍Jak sie dba i odpowiednio serwisuje to nie ma zadnego problemu.Pozdrawiam Panie Adamie✌️
Jakbyś dobrze posłuchał ze zrozumieniem to wyłapałbyś, że automaty to skrzynie specjalnej troski, jak dzieci z wrodzoną wadą. Wymagają wymiany oleju, trzeba odpowiednio przełączać biegi, odpowiednio operować gazem, chuchać, dmuchać a i tak się popsuje, bo np.: w hydraulicznych skrzyniach kanały wyżłobione w metalu zawsze się wytrą pod wpływem ciśnienia oleju w podobny sposób jak kropla drży skałę. Nie ma też możliwości, żeby łańcuch poruszający się po wariatorach przekładni bezstopniowej nie zużył powierzchni. A manual? Jeśli nie ma tylko wady konstrukcyjnej to co najwyżej po 200 tys wymienić olej, choć nie jest to konieczne, bo w rodzinie miałem samochód, który zrobił 500 tys bez żadnej ingerencji w skrzynię biegów i nadal pracowała bez zarzutu. Możliwe, że nadal ktoś z tego auta korzysta, aczkolwiek odkupił je handlarz i trudno ocenić jakie są jego losy.
super ! dzieki, kupilem niedawno autko z automatem....teraz wiem jeszcze wiecej, jak bepiecznie uzywac automata, dzieki Adamie !
W Kanadzie poza pojedynczymi wyjątkami Automatyczna skrzynia jest standardem . 30 lat temu trzeba było dopłacać za automat .
Moj Freightliner M2( 5 Ton Truck) tez ma automat i jezdi lepiej niż standard
E klasa z 2015. Zrobilem 380tys km. Olej zmieniony tylko raz. Po 80 tys. Skrzynia wciaz dziala. Czy to prawda, ze teraz to juz lepiej nie zmieniac, bo nowy Olej jej zaszkodzi?
Bardzo dobry materiał super się ogląda i proszę o więcej. Pozdrawiam
Mam obecnie AT8. Dawno nauczyłem się jak pedalem gazu zrzucić kilka biegów niżej, nauczyłem się przewidywać jej ruchy. Mało tego, mam tryb sekwencyjny w którym mogę dojść do odcinki a i tak zostawi mi wybrany bieg.
I wiecie co? Następny będzie manual. Jest coś magicznego i przyjemnego w obsłudze fajnie chodzącej wajchy jak np. w Focusie ST. Na krętej pustej drodze daje piękne poczucie jedności z samochodem, jakiego nie mogę uświadczyć w automacie. Wystarczy położenie ręki na gałce i już mózg wie jaki mam zapięty bieg. W ośmiobiegowym automacie po kilku zakrętach i po sekwencji ++-+--+-+++- nie mam pojęcia który bieg mam zapięty dopóki nie oderwę wzroku od drogi i nie spojrzę na wyświetlacz.
Oczywiście jeśli dla kogoś priorytetem jest po prostu dojechać z punktu A do B kosztem jak najmniejszego wysiłku to jedynym sensownym wyborem jest automat, nie widzę żadnego powodu żeby wybierać przy takim podejściu skrzynię ręczną. Ale jeśli dla kogoś każdy kilometr w samochodzie to zaspokajanie swojej pasji to nikt mnie nie przekona że automat lepszy
Odcinek jak zawsze przydatny, wartościowy ☝️A co Pan powie o legendach wadliwych skrzyń automatycznych typu np multitronic w audi, mimo umiejętności psuły się dość często, a może to tylko nieumiejętność użytkowników? Pozdrawiam
Będzie w kolejnych odcinkach
@@Adam_Kornacki odwołam się też do początku filmu, a mianowicie tego że nie każda skrzynia jest zaprogramowana tak by kierowca nie zepsuł czegoś bowiem z moich obserwacji niektóre są zaprogramowane na "ekodriving" (specjalnie w cudzysłowiu), czyli skrzynia celowo trzyma silnik cały czas na wolnych obrotach przez co zespół sprzęgła (zwłaszcza w dieslu z DKZ) dostaje w kość, można to zauważyć w niektórych skrzyniach koncernu PSA np w jeździe pod górę
Dzień dobry. Panie Adamie, czy będzie o skrzyni Multitronic , posiadałem taką w Audi A5, ze względu na koszty , trzeba było sprzedać. Czy opinia o nich jest naprawdę zła.
Multi tylko autostrada, jak dla mnie najlepsza skrzynia jeśli chodzi o komfort jazdy. Psuje się jak co chwilę dajesz kicka a po chwili hamujesz prawie do zera lub nalotu 600 tys. Kupujecie "okazję" a później 😭
Fajnie, jako chłopak jeżdżący całe życie manualem i przymierzajacy się do pierwszego automatu dowiedziałem się wszystkiego czego chciałem 👍
3:30 odnośnie tego kiedyś słyszałem opinie, że gdy wiemy, że będziemy dłużej stać na tych światłach to lepiej "wrzucić" N, bo stojąc na biegu, sprzęgła w skrzyni non stop pracują a co za tym idzie zużywają się 🤔 Czy ktoś obeznany mógłby się do tego odnieść?
Nie prawda nigdy "N".
Jeśli wiesz że postój będzie dłuższy lepiej wrzucić "P" albo ręczny. Jeśli masz nowsze auto pewnie system auto hold. Ja mam ten system w bmw f10 po mieście świetna sprawa. System za ciebie trzyma wciśnięty hamulec.
@@slawomirmusialowski4165 mam auto hold 😁 ale zastanawia mnie jak to działa, bo wyraźnie czuję przy wyrzuceniu N czy P że auto wyraźnie "odpuszcza" tak jakby ktoś przestał je pchać. Czyli mając tryb D silnik i skrzynia bez przerwy ciągną, a że hamulce trzymają, to sprzęgła wciąż muszą pracować i się zużywać 🤔
@@jakubj5308 położenie N rozsprzęgla tryby ale dalej one pracują podczas gdy pompa oleju skrzyni już nie pracuje. Czyli skrzynia chodzi na sucho.
Położenie P jest taki "haczyk czy bolec" (nie wiem jak nazwać) który wchodzi w tryb i blokuje go. Zalecane jest używanie P tylko przy dłuższych postojach i zanim wrzucisz P ręczny obowiązkowy (kolega właśnie w ten sposób rozwalił skrzynie). Po latach ten "bolec" się urwał i już sam możesz się domyśleć co tam w środku narobił.
@@jakubj5308 Auto hold to nic innego jak system trzyma wciśnięte hamulce za ciebie. Noga się nie męczy podczas jazdy w mieście
Panie Adamie, szoda ze dopiero trafiłem na Panka kanał na YT jestem wielkim fanem zakupu kontrolowanego. Mam troche filmów do nadrobienia, Super sie Pana slucha, taki "normalny" i konkretny język,
Adam szefie ty robisz fajne, ciekawe filmy
Zgadzam się, człowiek opowiada z pasją
Jak sam pan często mówi w zakupie kontrolowanym: mądrego to i miło posłuchać. Sub i lajk poszły, wincyj!
Do Patryka dużo brakuje, więc dokładam swojego suba. W Polsce automat wciąż obrasta w stereotypy a ja bym już nigdy nie powrócił do manuala. Komfort i wygoda bez porównania. Dbać i wymieniać olej i wszystko będzie dobrze 🤜🔥🤛
Dzień dobry Panie Adamie wszystko co powiedział pan na temat skrzyni biegów automatycznej jest w 100 % prawdą osobiście posiadam BMW E38 skrzynia automatyczna ZF wymieniam olej co dwa lata w km około 60 tyś!!! Auto ma 27 lat i 49000 km przebiegu i skrzynia działa bez zarzutów. Pozdrawiam!
Adam zadzwoń do jakiegokolwiek ASO Toyota i zapytaj czy wymienia się olej w skrzyni CVT w autach: PRIUS PLUS, Auris, RAV4 itd to Ci powiedzą że nie :D dlaczego bo tak mówi instrukcja serwisu ASO. Oczywiście po zakupie auta w DE wymieniałem wszystkie płyny w swoim PRIUSIE PLUSIE :) auto było po taxi z Berlina i na taxi jeździ w Polsce więc skrzynia ma co robić. Swoją drogą nie słyszałem o awariach CVT a Ty? :)
Adaś fajnie gadasz 👌 Leci łapka w górę i nagrywaj więcej podobnych materiałów 💪 Pozdro
Skrzynia biegów manualna potrafi się zepsuć, ale wymiana oleju jest rzadsza i naprawa jest tańsza. Sprzęgło w skrzyni biegów manualnej jest mniej trwałe, ale to zależy od warunków i stylu jazdy. Sprzęgło może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Święta słowa Adam!!!! Mam Audi A6 C6 2.0 TDI 2010r 136km multitronoc i 300tys serwisuje skrzynie co 3 wymianę oleju w silniku robię w skrzyni biegów z filtrem i auto jak nowe. Serwis i obsługa to podstawa !!