Przez szybkę, czy nie przez szybkę? Czyli filtry UV.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • Temat podrzucony przez widza: czy stosować filtry UV jako zabezpieczenie obiektywu, czy może filtr UV za bardzo psuje obraz?

КОМЕНТАРІ • 15

  • @zwykyszaryobywatel20
    @zwykyszaryobywatel20 Місяць тому

    Cześć Kubul, bardzo dziękuję za podjęcie podrzuconego Ci tematu, bardzo rzetelnie przeprowadziłeś badana empiryczne. Moje testy potwierdzają Twoje spostrzeżenia.
    @pawel_stocki słusznie zauważył, że niektóre filtry w niektórych sytuacjach na niektórych obiektywach i na niektórych matrycach mogą zwiększyć odblaski. Czasami to będzie miało efekt pożądany ale najczęściej w zdjęciach pod ostre światło lepiej jest wykręcić filtry. Generalnie w w sytuacjach ogólnych lepiej jest mieć złożony filtr. Osobiście po ok. 300 czyszczeniach starłem powłoki w filtrze hoya HD, kupiłem nowy, ale gdyby to było 300 czyszczeń obiektywu musiał bym kupić nowy obiektyw za 7000 zł. Dziękuję....... a może taki sam test z filtrami polaryzacyjnymi ?

  • @MrGudetw
    @MrGudetw Місяць тому +1

    Dziękuję za rzetelne podejście do tematu i nie naginania faktów do swojej tezy. Obecnie jest to coraz rzadziej spotykane. Osobiście używam filtra tylko przy teleobiektywie, który z założoną osłoną nie mieściłby się do torby. Za to na pozostalych szkłach mam osłonę przeciwsłoneczną która stanowi chyba najlepszą ochronę kosztem powiększenia rozmiaru zestawu.

  • @pawetura549
    @pawetura549 Місяць тому

    Bardzo dziękuję. Pouczajacy materiał.

  • @bjornwollberg6070
    @bjornwollberg6070 Місяць тому

    Fajnie Kabul! Ja mam te filtry i po tym fajnym filmiku już wiem,że jednak warto mieć je na obiektywie. Inna sprawa,że jak zakładam nd czy polare to zdejmuję uv. Dziekuje za dzisiaj i czekam na więcej.
    Pozdro

  • @pawel_stocki
    @pawel_stocki Місяць тому

    Fajnie zobaczyć, że nie mają wpływu na ostrość, ale pominąłeś najważniejszy test: jak sobie radzą pod światło. Ja definitywnie skończyłem z filtrami, kiedy pożyczyłem na testy RF 50 1.2 i byłem zdruzgotany jak sobie ten obiektyw radzi pod światło... a dopiero potem sobie uświadomiłem że przecież miał nałożony filtr i jego powłoki napewno były o wiele gorsze niż te Canona.

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 Місяць тому +2

    Filtr 2 przy 100% i 200% minimalnie LEPSZE JEST ZDJĘCIE Z FILTREM wg. mnie. Ma lepszą czerń. A filtr nr 3 daje soczystsze kolory, zwłaszcza zieleń i beż i też uważam, że lepsze jest zdjęcie z filtrem. Minimalnie ale jednak. Ja nie porównuję literki Y, ale ogólny ogląd jest z filtrem 2,3,4,5 lepszy.Natomiast każde zdjęcie kwiatu z filtrem jest lepsze, kolory żywsze, milsze dla oka

  • @mariuszwieczorek6732
    @mariuszwieczorek6732 29 днів тому

    Dziękuję za kolejny wspaniały materiał, w urodziny dotarł właśnie do mnie 180-600 dziękuje za opinie tego obiektywu. Pozostając w temacie filtrów, czy używa Pan czy mial pan do czynienie z filtrami Rollei?

    • @kubulnadaje
      @kubulnadaje  28 днів тому +1

      Niestety, nigdy filtrów Rollei nie używałem. Kiedyś to była jedna z najlepszych firm na świecie w zakresie sprzętu fotograficznego - w pewnych czasach wyznacznikiem pozycji fotoreportera było posiadanie Rolleiflexa, ale od tamtych czasów sporo się zmieniło. Nawet brand Rollei nie należy do oryginalnej firmy Rollei, założonej w 1920 roku, tylko został wykupiony przez RCP-Technik GmbH.

    • @mariuszwieczorek6732
      @mariuszwieczorek6732 28 днів тому

      @@kubulnadaje dziękuję za wyczerpującą informacje, pozdrawiam

  • @maryan4221
    @maryan4221 Місяць тому

    Dzień dobry! Mam pewne wątpliwości, czy aby na pewno wszystkie pięć filtrów, które wzięły udział w teście, należą do środkowej półki (w domyśle cenowej). Bo patrząc na ceny w sklepach, to filtr B+W w wersji „nano” zaliczyć by należało jednak do półki wyższej. Dziwią jednak, mimo to, jego całkiem średnie wyniki w teście. Ponadto zaskoczony też jestem niezłą pozycją w teście filtra Hama. Ale i tak marka ta nie budzi mojego zaufania i omijam ją z daleka. No i zaliczyłbym ją nie do średniej półki, a raczej do niższej, takiej budżetowej.

  • @mareksniegon5193
    @mareksniegon5193 Місяць тому

    Cześć ;-). Ja używam od zawsze filtrów UV z średniej półki i nie raz uratowały mi szkła obiektywów iż bardzo dużo fotografuje w łonie dzikiej przyrody. Też jestem podobnego zdania że warto używać w miarę dobrych filtrów nie koniecznie z najwyższej półki. Pozdrawiam.

  • @marcinmazurkiewicz9952
    @marcinmazurkiewicz9952 Місяць тому

    Dzień dobry, Czy przed zakupem rozważał Pan Tamrona 150-500? obecnie stoję przed zmianą systemu z Pentaxa APSC i mój wybór padł na Nikona. Ze względów ekonomicznych na razie tylko Nikon Z6II , natomiast chcę 3 obiektywy na początek 35 1/8, 28-120 4.0. i coś do zdjęć w pracy tutaj wystarczyłoby mi coś od o zakresach od 100 do 400 mm, ale chciałbym też pobawić się w zdjęcia ptaków, gdzie 400 mm może być za krótkie.. Waham się między NIkkor 180-600 o którym Pan mówi we wcześniejszych filmach obecnie cena ok 8000 zł a Tamronem 150-500 w cenie 5500. Czy warto dopłacić do Nikkora? W pracy z obiektywem będę się przemieszczał i trzymał go w ukryciu więc waga i rozmiar też ma znaczenie.

    • @kubulnadaje
      @kubulnadaje  Місяць тому

      NIgdy nie używałem Tamrona 150-500, więc nie mam własnych doświadczeń w tym zakresie, ale obiektyw ten zbiera pochlebne recenzje, więc może to być dobra opcja. Jeżeli mówimy o fotografowaniu ptaków, to wszystko zależy od tego, jakie ptaki i w jakich warunkach fotografujemy. Jeżeli siedzimy w zasiadce, blisko miejsca pojawiania się ptaków, albo fotografujemy ptaki, niepłochliwe, to 500 mm wystarczy. W innych przypadkach 500 mm może być za mało. Ja używałem wcześniej Canona RF 100-500 i dla mnie 500 mm nie wystarczało - praktycznie zawsze używałem ten obiektyw z telekonwerterem. Na szczęście do tego Tamrona 150-500 można podłączyć telekonwerter 1,4x lub 2,0x, ale to oznacza spadek jasności: przy telekonwerterze 1,4x do F/9,4, a przy telekonwerterze 2x do F/13,4 - i to już jest spory problem. Wracając do Nikkora Z 180-600 - Tamron jest lżejszy, ale zaledwie o 200g. To raczej nie robi wielkiej różnicy. Ale Nikkor jest dużo dłuższy - różnica w długości to aż 10 cm i to już robi różnicę. Ale za to dostajemy 600mm F/6,3 - to już w wielu przypadkach wystarczy, przy lekkim wykadrowaniu zdjęcia, bez telekonwertera. Sugerowałbym wypożyczenie obu obiektywów przed decyzją o zakupie któregoś z nich i wypróbowanie. Są sklepy, gdzie obiektyw można wypożyczyć.

    • @marcinmazurkiewicz9952
      @marcinmazurkiewicz9952 Місяць тому

      @@kubulnadaje Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 Місяць тому

    Przez szybkę jest pan ładniejszy, że tak sie wyrażę , to znaczy jest pan lepiej odwzorowany. Ja mam okulary tzw zerówki i jak jadę samochodem to je wkładam i widzę lepiej. Pomijam tu fakt, że to są fotochromy i UV.
    Oczywiście liczy się jakość.